Stadsnieuws G. F. H. PASTOOR - HAARLEM Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Electriciteit Heringa «iithrich. Haarie.n EERSTE BLAD DINSDAG 3 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 2 LAATSTE TELEGRAMS r Stofzuigerhuis MAERTENS MEDEGEDEELD DOOR] DE SP AARNEB ANlfl Haarlem - Amsterdam NIEUWE GRACHT 57 MEDEGEDEELD DOOR"1 DE SP AARNEB ANKÏ Haarlem - Amsterdam TELEFOON 12066 Het Raadhuis te Veere Het Russisch-Chineesch conflict De tweede Haagsche Conferentie De burgeroorlog in China weer ontbrand? De botsingen tusschen „vrije" en kaholieke studenten Agenda 4 December 1919 3 December 1929 Het tweede transport Duitsche kolonisten aangekomen Het proces van Sam van Deventer tegen Haariemsche winkeliers Dubbele moord door een koelie Als de autobus te vlug in beweging gaat Brand op het Nederlandsche s.s. „Binnendijk" op de Delaware-rivier Verpachting kiosken in Den Hout Personalia Het werkliedenbesiuit Conferentie voor Niet-Kathoiieken Vreemde Eereteekens Dr. W. G. N. van der Sleen in Haarlem terug Rijwielen ontvreemd De Kon. Ned. Hoogovens en Staalfabrieken Het gouden Kloosterfeest van Mère Marie Madeleine te Halfweg Strandrit op 1 December 1929 Extra uitkeering aan de werkloozen voor de feestdagen Uitslag verkooping Huldiging van den heer Brinkman door Haarlem's Zanggenot Staking aan de werf „Conrad" De vacantietoeslag van het Provinciaal Personeel Barteljorisstr. 16 - TeS. No. 10756 VAMPYR STOFZUIGERS f 98.— HEEMSTEDE SANTPOORT Provinciale Staten van Noord-Holland EFFECTEN INCASSO'S PROLONG ATI EN ASSURANTIËN COUPONS DEPOSITO'S De regeering wil aan de restauratie medewerken Op vragen van het Eerste Kamerlid, den heer Polak, betreffende den toestand van het stadhuis te Veere heeft de Minister van Onder,vijs, K.«n W. geantwoord, dat het hem bekend is dat het stadhuis te Veere in een toestand van ernstig verval verkeert en dat de gemeente Veere niet bij machte is, dit ge bouw naar behooren te doen herstellen. Toen eenige jaren geleden het herstel van een der hoektorentjes en den grooten toren ter hand werd genomen, is daarvoor, als bij drage in het totaal der kosten van 28.4CG. een Rijkssubsidie van 18.000 verleend. Voortzetting van de restauratie is zeker noodzakelijk en de Minister is in beginsel bereid daartoe medewerking te verleenen. Op welke wijze dit zal kunnen geschieden, staat nog niet vast; een voorstel van het gemeentebestuur tot overdracht van 't stad huis aan het Rijk is nog in onderzoek bij de Rijkscommissie voor de monumentenzorg. Het memorandum van de Brïtsche regeering LONDEN, 3 Dec. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft het memoran dum dat door de regeering aan China en de Sovjet Unie is overhandigd, gepubliceerd. In dit memorandum wordt o.a. gezegd; De Britsche regeering sluit zich aan bij de actie van de regeering der Vereenigde Staten om de aandacht te vestigen ?p de bepalingen van het verdrag tot uitbanning van den oor log met name op artikel'2, waarbij de onder teekenaars zich uitdrukkelijk hebben verbon den alle geschillen zonder uitzondering langs vredelievenden weg op te lossen. Het memorandum spreekt de hoop uit, dat Rusland en China zich zullen onthouden en zullen aflaten van alle vijandelijke maatre gelen en in de naaste toekomst onder elkaar zullen overeenkomen over de wijze waarop het tusschen hen bestaande geschil langs vredelievenden weg kan worden opgelost. Het memorandum drukt de meening van de Britsche regeering uit, dat het respect waarmede China en Rusland in de toekomst in de wereld zullen worden beschouwd, in groote mate afhangt van de wijze waarop zij hun heilige belofte, in het anti-oorlogsver drag gegeven, zullen uitvoeren. Een stap van de Fransclie regeering PARIJS, 3 Dec. Havas. De regeering heeft haren vertegenwoordigers in Moskou en Nanking opgedragen aan de regeeringen te Moskou en te Nanking een nota te over handigen, waarin zij herinnert aan de ver plichtingen, welks zij op zich hebben geno men bij de onderteekennig van het verdrag van Parijs. In de nota wordt o.a. gezegd, dat de Fran- sche regeering niet zonder bezorgdheid den loop der gebeurtenissen, die de verhouding tusschen Rusland en China hebben ver slechterd, heeft gadegeslagen. Zij brengt in •herinnering de op 19 Juli gedane demarche waarbij beide regeeringen formeel verklaar- den niet tot oorlog te zullen overgaan. De Fransche regeering vestigt daarom opnieuw de aandacht der beide mogendheden op het Verdrag van Parijs en drukt de hoop uit, dat zij van het openen of voortzetten der vijan delijkheden zullen afzien en het gerezen conflict langs vredelievenden weg zullen op lossen. Duitschland zal geen stapper, doen BERLIJN, 3 December Naar gemeld wordt, is de Duitsche regeering niet voor nemens te Moskou en Nanking dezelfde stappen te doen als de Amerikaansche, En- gelsche en Fransche regeering. Dit ge schiedt, omdat Duitschland reeds in het be gin van het conflict in het belang van beide landen bezig is en een bijzondere stap van Duitsche zijde slechts parallel zou loopen met de bemoeiingen der Duitsche regeering sinds de laatste maanden. Desondanks moet geconstateerd worden, dat de Duitsche re geering sympathie heeft voor het optreden der overige mogendheden voor het handha ven van het Kellogg-pact. richt is de brand aan booi*d van het s.s. „Binnendijk" gebluscht. Naar de Directie ons verder mededeelt, is de brand niet van ernstigen aard geweest en kan het stoomschip de reis voortzetten. Bijeenkomst od 3 Januari Naar ons uit Parijs medegedeeld wordt, heeft de minister-president Tardieu Maan dag na de besprekingen tusschen de mi nisters over de voorbereidingen van de tweede Haagsche Conferentie verklaard, dat de conferentie op 3 Januari kan bijeenko- men. Volgens te Londen ontvangen telegrammen uit Hongkong is de strijd om het bezit van Kanton en Oost China begonnen. Gedurende den laatsten nacht heeft een hevige slag gewoed. De bevelhebber te Kanton heeft verster kingen naar het front gezonden doch maakt in de eerste plaats gebruik van vliegtuigen. Generaal Chang Fak Wei heeft de troepen van Kanton in de omgeving van de Noord- rivier in een strijd gewikkeld, terwijl het Kwangsi-leger uit het Westen naar Kanton oprukt. R CONSULTATIEBUREAU VOOR DEN MIDDENSTAND UITSLAG PRIJSVRAAG VERWULFT No. 1. Nevenstaande inzending van den Heer JOH. VISSER te Haar lem werd door het referendum als eerste aangewezen. De volg orde door het referendum aangewezen is F. E. A. G. C. D. B. De Heer TEEUWISSEN, Van Loostraat 19, is met zijn oplossing lezen uitslag het meest nabijgekomen en heeft dus den prijs van 10.gewonnen. VERWULFT No. 1 TELEFOON 10966 Wapenstilstand tot Vrijdagmiddag INNSBRUCK, 3 Dec. Nadat Maandag de politie verscheidene botsingen tusschen de vrije en katholieke studenten onderdrukt had, is thans op voorstel van den rector der Universiteit tusschen beide partijen een wapenstilstand gesloten tot Vrijdagmiddag, om den rector in de gelegenheid te stellen een ernstig onderzoek in te stellen naar de S gebeurtenissen en klachten. Sociëteit „St. Bavo' 8 uur Kunst na Arbeid i 11 uur Bestuur Handelsvaad L. T. B. half 8 uur Bestuur R. K. Volksbond 8 uur Bevolkingsbureau half 6 uur St. Nicolaasfeest Speeltuinvereeniging „Flora" Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijne straat 8'X uur Concert, te geven door t de H. O. V. i Palace, Groote Houtstraat. 8% uur Bioscoop voorstelling (Voor volwassenen). Luxor-Theater, Groote Houtstraat 8 uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en 9% uur Bioscoopvoorstellingen. Heden is het io jaar geleden, dat de Invaliditeitswet ten volle in werking trad zoowel voor het Nederlandsche volk als voor de instellingen, die met de uitvoering der wet belast werden, waaronder de Raden van Arbeid, een gedenkwaardige dag. De Raad van Arbeid te dezer stede heeft in het hem aangewezen gebied, binnen de i perken der wet natuurlijk, het mogelijke gedaan om de invaliditeitsverzekering te doen slagen. Stond in den beginne het publiek i vrij afkeerig tegenover den nieuwen socialen maatregel,'langzamerhand is een kentering in die gevoelens gekomen, zoodat thans meer waardeering voor het werk der Raden van Arbeid getoond wordt. Dit werk, hetwelk ook sinds 3 December 1919 omvat de uit voering der Ouderdomswet (V.O.V.), sinds 1 Januari 1923 de uitvoering der Ongevallen wet, zal nu nog worden uitgebreid met de uitvoering der belangrijke Ziektewet, welke helaas zoo langen tijd op zich heeft laten wachten. Met nieuwen moed wordt het 2e decen nium aangepaktin de vaste overtuiging, dat èn werkgevers èn werknemers het vele goede, wat de sociale wetgeving den arbeider heeft gebracht en dat mede door den Raad van Arbeid onpartijdig wordt gedistribueerd, op prijs zullen weten te stellen. KONINGSBERGEN, 3 Dec. In den nacht van Maandag op Dinsdag, is, zooals verwacht werd, het tweede transport Duit sche kolonisten uit Rusland in Eydtkühnes aangekomen. Ook deze landverhuizers zullen daar 24 uur in quarantaine blijven en Dinsdagavond via KoningsbergenMariën- berg naar Hammerstein worden vervoerd. Je vordering van „Sam" ontzegd, hij werd veroordeeld in de kosten. De rechtbank deed heden uitspraak in de geruchtmakende zaak van den bekenden Goedkoope Sam van Deventer," koopman in Viaamsch Kloosterlinnen, tegen eenige Haar iemsche winkeliers. Uit de getuigen-verklaring is volgens het oerdeel der rechtbank gebleken, dat de be weringen van „Goedkoope Sam," als zouden de diverse winkeliers, handelende uit concur- rentie-vrrees, hebben getracht zijn handel on mogelijk te maken en bij den commissaris zouden hebben aangedrongen tot het plaat sen van een waarsehuwings-advertentie, on anist zijn, waarom zij dan cok niet bewezen .verden geacht. De vordering van „Goedkoope Sam" werd ontzegd, terwijl hij tevens in de geliquideerde cchtbankkosten werd veroordeeld. Voor de Haariemsche winkeliers trad op J. H. Simons. Wij herinneren er aan, dat 30 en 31 Mei 1927 door den Commissaris van Politie een mededeeling was geplaatst in de plaatselijke pers, waarin gewaarschuwd werd, dat het z.g.n. „Vlaamsch kloosterlinnen" geen echt linnen was. Bij onderzoek van een staal bleek het 50 pCt. linnen te bevatten, waarna de Commissaris zijn mededeeling aldus wijzigde, dat de kwaliteit als „halflinnen" vermeld werd. Sam van Deventer sprak ten slotte een viertal winkeliers aan en eischte van elk hunner f 10.000 schadevergoeding. Vrouw en kind met een snoeimes vermoord SOEKABOEMI, 3 Dec. (Aneta) Een af schuwelijke dubbele moord heeft plaats ge had te Tjirarik, nabij Ngalindengo. Een koelie aldaar heeft zijn echtgenoote en zijn kindje van vier maanden met een golok (soort snoeimes) afgemaakt. De reden van de wandaad is onbekend. De zaak is in on derzoek. De dader is opgepakt en opgesloten in de gevangenis te Soekaboemi. Van voren erin, van achteren eruit Gisteravond stapte de 56-jarige J. S„ wo nende in de Spaarnwouderstraat alhier, in j de Atjehstraat in een autobus. Zij had haar zitplaats nog niet ingenomen, toen de auto j reeds in beweging ging. De juffrouw viel tegen de achterdeur en, daar deze niet ge sloten was, sloeg hij open, met het gevolg, dat de juffrouw op de straatsteenen terecht kwam. Zij bezeerde haar linkerschouder, linker sleutelbeen en linkerhand. Nadat zij door een dokter verbonden was, ging zij naar haar broeder in de Riouw- straat. Niet van ernstigen aard NEW-YORK, 3 Dec. Uit Philadelphia wordt gemeld, dat aan boord van het Ne derlandsche s.s. „Binnendijk", dat op de Delawarc-rivier ligt, een brand is uitgebro ken. De brand ontstond in de lading, die hoofdzakelijk uit lijnkoeken en dergelijke producten bestaat. De brandweer moest met veel materiaal verschijnen om het vuur meester te worden. Het blusschingswerk ging met veel moeilijkheden gepaard we gens het gevaar voor ontploffingen in de lading. De schade ia zeer aanzienlijk. Het s.s. „Binnendijk" is een vrachtstoom schip van de Holland—Amerikaiijn te Rot terdam en meet bruto 6873 ton. Het stoom schip is 5 November van Rotterdam ver trokken en zou gisteren (2 Dec.) van Phila delphia naar Baltimore vertrekken. De brand gebiusclit Volgens bij de directie vah de Holland- Amerika Lijn te Rotterdam ontvangen be- B. en W. van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de pacht van de kiosken nrs. 1 -en 2 in den Hout voor de jaren i I93°I93I is gegund aan J. Wijnands te Haarlem, en wel als volgtkiosk no. 1 voor j/220 per jaar kiosk no. 2 voor 105 per jaar. 2 December promoveerde cum Iaude aan de Universiteit te Giessen (Duitschland) onze stadgenoot Derk, Jan Kok geboren te Arnhem, Dierenarts te Haarlem, tot Dokter Medicinae Veterinarias, op dissertatie; j Anatomische, hystologische und physiolo- gische Veranderungen des Dündarms bei Einpflanzung im Rektum. Ein Beitrag zur Technik der radikal Operation des Rektums- karzinoms. Adhaesic-betuiging van den R. K. Bond Door den R. K. Bond van Handels- en i Kantoorbedienden is ook adhaesie betuigd j met het adres, dat aan den Raad der ge- rneente werd gezonden terzake het voorstel om den Donderdagmiddag als den middag te beschouwen waarop aan de winkelbedien den vrij moet worden gegeven en dit ook in de winkelsluitverordening op te doen nemen. Gisteravond hield de Z. Eerw. Pater Wynand Sluys in de kerk van het Allerhei ligst Hart op den Kleverparkweg de vijfde conferentie voor niet-Katholieken. Als onderwerp had de coni%encier geko zen: De Verlosser in ons midden door het H. Sacrament des Altaars. Ofschoon het weer zeer slecht was, was de opkomst vrij goed, zoodat de gewijde spreker zijn betoog over dit mooi, maar moeilijk leerstuk der Katholieke Kerk voor een tamelijk goed bezette kerk kon houden, I11 zijn inleiding verklaarde spr., hoe Christus, om Zijn verlossing ook op de vol gende geslachten te laten doorwerken, de Sacramenten had ingesteld. Het meest ver hevene van die Sacramenten nu is het H. Sacrament des Altaars, waarbij Christus onder de gedaante van brood en wijn zelf standig, werkelijk en waarachtig tegen woordig is. Spr. vertelde nu de instelling van dit Sacrament: toen Christus den laatsten avond voor Zijn dood met Zijn leerlingen aan het Avondmaal aanzat. Hij nam het brood, brak en zegende het en gaf het aan Zijn leer lingen met de woorden: Neemt en eet, dit is mijn lichaam... en even later het zelfde met de kelk met wijn gedaan hebbende, sprak hij: Neemt en drinkt, dit is mijn bloed. Vervolgens sprak spr. de meening tegen-, die dikwijls geopperd wordt, n.I. dat ge noemde woorden figuurlijk moeten worden opgevat. Om dit tegen te spreken, haalde njgjh verschillende redenen aan. Allereerst de om standigheden, waarin Christus deze woorden gesproken had: de avond vóór zijn dood, terwijl niets er op wijst, dat die woorden figuurlijk bedoeld waren. Vervolgens haalde spr. een redevoering van Christus aan, zoo als die door den Evangelist Joannes ver teld wordt; daarna nog twee brieven van Paulus aan de Hebreeuwen en Corinthiërs, waaruit duidelijk blijkt, dat de woorden van Christus letterlijk moeten worden opge nomen; en tenslotte stelde spr. de vraag: Zoo die woorden figuurlijk moesten worden opgenomen, zou Christus dan geduld hebben, dat de mehschen 16 eeuwen lang in onwrik baar vertrouwen, voor de gedaante van brood en wijn, waaronder Christus dan niet zelfstandig zou tegenwoordig zijn, zouden geknield hebben? In het tweede deel verklaarde spr. de H. Eucharistie als offer van het Nieuwe Verbond, waarbij de priester, als gevol machtigde des Heeren, brood en wijn ver anderde in het lichaam en bloed des Heeren, zoodat Christus zelfstandig onder elk deel van de Hostie tegenwoordig is. Tot slot van de conferentie maakte spr. duidelijk: de H. Eucharistie als zielespijs,i hetgeen genoemd wordt communiceeren, d.i. zich vereenigen,waardoor dan de geloovigen, die communiceeren, naar ziel en lichaam met Christus worden vereenigd. Vóór den aanvang' der conferentie maakte Pater Wynand Sluys bekend, dat na dezen Kerkcursus voor niet-Katholieke belang stellenden een vervolgcursus zal gegeven worden, waarop de R.K. Geloofs- en Zeden leer in bijzonderheden zal worden uiteen gezet. Gedurende die lessen zal ruimschoots gelegenheid worden gegeven tot het steilen van vragen, doch debat blijft uitgesloten. Bij Ken. besluit is aan dr. J. Th. Peters, geneesheer-directeur der Maria-Stichting te: Haarlem, wenende te 's-Gravenhage, verlof verleend tot het aannemen van zijn benoe ming tot ridder in de orde van den H. Gre- gorius den Grooten. Over eenige dagen arriveert met den „Prins der Nederlanden" te Genua en dan per boottrein verder de heer dr. W. G. N. van der Sleen, de bekende natuuronderzoe ker uit Haarlem. Dr. van der Sleen maakte een studiereis van 8 maanden door den Indischen Archi pel, bezocht Sumatra, Java, tali. Lombok, Celebes, Ambon en last not least, Nieuw. Guinea. Hij brengt nieuws en foto's mee van het interneeringskamp aan den Digoel, interes sante opnamen van Papoea's door hem aan getroffen in de bijna geheel onbekende stre ken hoogerop. Ook zal hij straks heel wat moois en goeds te Vertellen hebben van de meer be kende gedeelten van Insulinde. Velen zullen den bekenden docent gaarne een hartelijk welkom toeroepen, als hij van zijn moeite- en gevaarvolle reis behouden te midden der zijnen zal zijn teruggekeerd. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van twee' rijwielen, die ètoncten ;in den vóórtuin van een perceel aan de Zoniië laan en voor eeri perceel op heULèjdsche Plein. De ertsaanvoer in November In de afgeloopen maand werd te IJmui- den voor de Hoogovens aldaar eene hoeveel heid van 31.200 (71.330) tons ijzererts aan gevoerd. In December verwacht men nog eenige duizenden tons erts voor dit bedrijf aldaar. Vandaag wordt in het feestelijk versierde Xaverius-klooster te Halfweg het 50-jarig kloosterfeest gevierd van de Zeereerw. Mère Marie Madeleine. Hedenmorgen werd dit feit in de prach tig versierde kapel feestelijk herdacht. De Zeereerw. Reetor, Pater Viegen, droeg een plechtige Hoogmis op, waarbij de jubi- laresse haar plechtige gelofte hernieuwde. Wegens den hoogen ouderdom, en tevens wegens het zwakke gestel van Mère Made leine, die twee maanden geleden bediend is geweest- en pas kort geleden van een zwaar ziekbed is opgestaan, moest een feestpredi- catie achterwege blijven. Den verderen dag wordt in het klooster doorloopend bezoek ontvangen, ofschoon een officieele receptie niet wordt gehouden. Hes gezien en bemind Mère Madeleine, die gedurende 33 j&ar in Indië werkzaam is ge weest, waarvan zij 23 jaar „Mère Supérieure" was van het klooster en de school te Wel tevreden en filialen is, blijkt wel uit den schat van cadeaux en bloemen, de vele be langstelling, brieven en gelukstelegrammen, die zij mocht ontvangen, niet alleen van de Katholieke bewoners van Halfweg maar van oud-leerlingen, die meer dan 40 jaar geleden bij haar te Weltevreden in de klas hadden gezeten. De oud-leerlingen, die naar Holland gaan, komen heel graag een kijkje nemen te Halfweg en vooral vandaag is het klooster te klein, om de vele bezoekers te ontvangen. Het Moederhuis te Weltevreden heeft een prachtige gouden ciborie aangeooden, ter wijl elke zuster van dat huis zicli beijverd heeft, om op dezen, voor Mère Madeleine zoo'n heugelijken dag, zelf nog eer. kleinig heidje aan te bieden. Bovendien ontving de feestelinge verschillende prachtige kazuifels, terwijl een aantal oud-leerlingen, kennissen en vrienden (en hieronder zijn ook verschil lende niet-Katholieken) een comité gevormd hebben. Het plan bestaat, om binnen korten tijd een cadeau, overeenkomstig oen wensch van Mère Madeleine, aan te bieden. In een versierde spreekkamer lagen alle cadeaux tentoongesteld, welke door de be zoekers konden werden bezichtigd. Het is een onvergetelijke dag voor Mère Madeleine; die, na een zoo welbesteed leven, op haar hoogen ouderdom zoo'n schitterend feest, te midden van vele vrienden en be kenden, mag vieren. Zondag- werd door de Motorclub „Haar lem" getracht, den uitgeschreven strandrit te verrijden. Daar het strand echter in zeer slechten toestand verkeerde, zoodat er geen behoor lijke strook was om op te rijden, werd door de Sportcommissie geadviseerd, deze niet te verrijden, daar de kans op ongelukken te groot was. Door het bestuur werd dan ook besloten den rit niet te laten doorgaan. Of schoon dit wel een teleurstelling was, voor rijders en publiek, dat in flink getal aan wezig was, is dit voor ons een bewijs dat het bestuur der motorclub, de veiligheid der rij ders boven alles stelt, hetgeen o.i. een betere reclame voor de motorsport is, dan met ter zijde stellen van veiligheid in ieder geval te rijden. Het bestuur besloot alleen te laten rijden over 500 M. voor snelsten tijd van den dag. De luitslag hiervan is als volgt: Snelle klasse: W. E. Robbemond 19 2/5 sec., Douglas; F. v. Breemen 19 3/5 sec., Imperia; A. J- v. Wijk 20 2/5 sec., Matchless; B. v. Vilsteren 191/5 sec., A. J. S. (buiten mede dinging). Minder snelle klasse: J. Peetoom 22 sec., Ariel; J. p. v. d. Aart 22 1/5 sec., F. N.; R. v. d. Bergh 22 3/5 sec., Gilette. Met de a.s. feestdagen, namelijk met de Kerstdagen en Nieuwjaarsdag, zullen de werklooze ingezetenen der gemeente Haar lem evenals vorige jaren een extra-uitkeering krijgen en wei over de week waarin de Kerst dagen vailen, een kwart van de wekelijksche uitkeering extra, welke maatregel ook wordt getroffen voor de week waarin de Nieuw jaarsdag valt. De uitslag van de verkooping van Maan dag' 2 December is als volgt: Een perceel Bouwterrein te Bloemendaal aan den Vijverweg, vrij van hum- te aan vaarden. Opgehouden. Eenige perceelen Weiland, zeer geschikt voor Bouwterrein, gelegen te Haarlem tus schen de geprojecteerde Mamixstraat en de Delft, te zamen groot 3 H.A. 25 A. 30 c.A. 111.000 H. Smoolenaars. Acht Huizen en Erven te Haarlem aan de Kritzingerstraat. Het Huis en Erve, Kritzingerstraat 33. 3330.H. Jansen. Het Huis en Erve, Kritzingerstraat 35. 3435.L. Glaser. Het Huis en Erve, Kritzingerstraat 37. 3125.G. Ellens. Het Huis en Erve, Kritzingerstraat 39. 3300.Joh. D. Riigbers. Het Huis en Erve, Kritzingerstraat 41. 3325.Joh. D. Rigbers. Het Huis en Erve, Kritzingerstraat 43. 3360.P. Roeland. Het Huis en Erve, Kritzingerstraat 45. f 3525.J. Witkamp Sr. Het Huis en Erve, Kritzingerstraat 47. 4150 Postma en Van Nieuwehove. Gisteravond weid de heer G. Brinkman, die 60 jaar werkend lid is bij de liedertafel „Haarlem's Zanggenot", gehuldigd in het gebouw van „Zang en Vriendschap". Fer auto was de jubilaris van zijn woning gehaald en toen hij arriveerde, werd de re petitie gestaakt. De heer R. M. v. d. Hart roemde den heer Brinkman als een volijverig en trouw lid en al kon hij de laatste jaren niet meer zingen, met zijn hart bleef hij toch altijd bij de Liedertafel; speciaal bij wedstrijden deed hij zijn sympathie blijken door intens medeleven. Spreker overhandigde daarna 2 kistjes sigaren en een fruitmand aan den jubilaris. De heer Allerman, voorzitter van het Bil- derbeekfonds bood een bloemenmand aan. De heer W. F. Bremer Sr., haalde eenige herinneringen op uit de geschiedenis van de Liedertafel. Ook de heer J. Bongers sprak nog eenige waardeerende woorden. Nadat de jubilaris in een kostelijke speech voor de huldiging bedankt -had, werden twee liederen gezongen, waarna de repetitie weer werd voortgezet. 37 nagcljorgens leggen liet werk neer. Aan de werf „Conrad" is gisteren een wilde staking uitgebroken. 27 nageljongens hebben het werk neergelegd. Een tiental is hedenmorgen echter weer aan Óen arbeid Fen voorstel van de R. K. Statenfractie Door mej. M. Bonnike en de heeren H. A. Vulik, N. P. van Spanje, J. J. de Vries, L. H. van Royen en dr. Droog, is bij <ie Provinciale Staten van Noord-Holland net volgende voorstel ingediend: I. Aan de ongehuwde leden van het per soneel in dienst der Provincie, die een wed de genieten, overeenkomende met een jaar wedde van ten hoogste 1500, voor het jaar 1930 eene vacantietoeslag te verlee nen van ten hoogste 20. Aan de gehuwden en kostwinners, leden van het personeel in dienst der Provincie, die eene wedde genieten, overeenkomende niet een jaarwedde van ten hoogste 3000, voor het jaar 1930 eene vacantietoelage te verleenen van ten hoogste 30. H. Aan gehuwden, bedoeld in het vorige lid, wordt bovendien voor elk kind of pu pil, dat ten hunnen laste is, beneden 17 jaar, 3 per jaar als vacantietoelage uit gekeerd. III. Gedeputeerde Staten te machtigen een lagere of geen vacantietoelage toe te kennen aan personen, die op de volle toe lage naar billijkheid geen aanspraak kun nen maken. Gelet op het Heit, dat de C. C. voor ge-' organisèerd overleg zich onmachtig/heeft ge toond eenig advies te geven omtrent wijzi ging van de bestaande vacantie-toelage, nemen voorstellers de vrijheid een voorstel ter zake te doen. Dit voorstel gaat uit van de gedachte, den vacantietoeslag meer te doen beant woorden aan het gestelde cioel, door de bijdragen meer in overeenstemming te bren gen met de werkelijke behoefte en daar door de vacantie beter aan haar karakter te doen beantwoorden. Door de verlaging van het bedrag van 3000 tot 1500t, voor de ongehuwden. ko men 386 personen minder dan thans in aan merking voor den toeslag, zoodat hierdoor een besparing wordt verkregen van 7720, terwijl bovendien het onjuiste in de regeling, n.l. om aan den ongehuwde, die van 30-60 gulden per week verdient, vacantietoelage te verleenen, vervalt. Door het bedrag voor de gehuwden en kostwinners met 10 te verhoogen, wordt aan 653 personen het bedrag van 10 meer uitgekeerd, zoodat hiervoor een bedrag van 6530 meer noodig zal zijn. Het aantal kinderen, dat krachtens bo venstaande regeling voor toeslag in aanmer king zal komen, zal ten hoogste 1000 be dragen, zoodat hiervoor meer noodig maxi mum 3000. De totale meer gevorderde uitgave is dus 9530; de mindere uitgaaf 7720, zoodat deze regeling' maximaal 1810 meer zal kosten dan de bestaande regeling, die, wat den vorm en doelstrekking betreft, verre bij deze ten achter staat. De voorstellers verzoeken dit voorstel ge splitst in stemming te brengen, waarbij tweede stemming zou moeten beslissen over de toekenning van een vacantietoelage gelet op het aantal kinderen Vacature gemeenteraad Hedenmorgen is in de vacature, ontstaan door het bedan ken van Mevrouw Bigot, als lid van den ge meenteraad verkozen verklaard de heer H. B. de Ru, een der twee candidaten, die nog cp de lijst der S. D. A. P. voorkomen. Zoo-als reeds gemeld, zijn deze twee can didaten niet meer te Heemstede woonach tig. Een van hen heeft medegedeeld niet voor een verkiezing' in aanmerking te. wil len kernen. Van den heer De Ru was een dergelijke verklaring niet ingekomen, zoo dat hij volgens de wet verkozen moest wor den verklaard. Ongetwijfeld echter zal hij bedanken en dan zal de lijst der S. D. A. P. zijn uitge put. Mocht niemand dan den wensch te ken nen geven alsnog onderaan op de candida- tenlijst geplaatst te worden, dan zal die heer C. A. M. Jcnekbloedt (R.-K.) verkozen worden verklaard. Aanbesteding Maandagmiddag had in het door brand geteisterde rustoord „Zonne- weelde" de aanbesteding plaats voor den herbouw van dit gebouw. Ingeschreven werd als volgt: L. Molenkamp 9.540, J. Blok 9.600; P. H. Visser 9.730. K. de Jong 10.863, Koning en de Jong 12.250, P. de Boer 12.710, De Bruin 12.824, H. Bakker f 12,900. De gunning wordt later bekend gemaakt. DINSDAG Parijs Brussel 4 Londen New-York (cable) Berlijn Zttrtcb Rome Madrid Oslo Stockholm Kopennagen Praag Weemen Warschau 3 DECEMBER 9.70 34.60 12.08% 2.47% 59.25 48.10 12.95 34.25 66.35 66.60 66.35 7.30 34.80 27.- 9.80 34.70 12.09% 2.48% 59.35 48.20 13.05 34.40 66.50 66.75 66.50 7.40 34.90 29.— Hedenmorgen werd de tweede gewone zitting van de Provinciae Stater:, van Noord- Holland door den voorzitter, jhr. mr. dr. A. Röell, geopend. Eenige ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen of in handen van Gedeputeerde staten om prae-a-dvies gesteld. De heer MENDELS (S. D.) hield een uit voerig betoog over de toepassing der arti kelen 132 en 135 der Provinciale Wet en de bevoegdheid van Ged. Staten in dezen. De heer BRUCH (A.-R.), Ged. Staten merkte op, dat Ged. Staten naar hun mea ning de wet in dezen op de juiste wijze toe passen. De VOORZITTER verklaarde, dat Ged. Staten de zaak nog eens nader zullen onder zoeken. Tot leden der commissie van bestuur der provinciale ziekenhuizen te Santpoort en Bakkum en Medemblik, werden respectie velijk benoemd de heeren L. Modoo en J. Valkering Tz. In den Raad van Toezicht cp de Provin ciale Bedrijven werden de periodiek aftre dende leden, de heeren mr. L. M. de Jong Schouwenburg en jhr. G. C. Quarks van Uf- for-d herkozen. Daarna werd de zitting verdaavd tot Dins dag 17 December. DINSDAG, 3 DECEMBER Vorige Koersen Opening heden Staatsleeningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 t y, Nederi. 1916 y, Nederi. 1917 t'/,% N.Ind. 1926 B 101% 101"% 99"% 99"% 953/x6 101% 101"% 99"% 99"% 95 Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mi).... 220 158 164% 164 industrieën 360 360% Calvé Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat. Nieuwe Philips 1513% 129 200 ex. d. 485 152 122 490 Industr. Buitenland 154% 4% 129 284 Cert. Fisk Rubber Separator Iweedsche Lucifers Mijnbouw Soeton Mijnbouw.. 169% 176 170 176 Petrolenm lortsche Petr. 383% 43% 3973% 23% 267/is 433% 396% 166 22 Continental Oil Rubber Bandar 185 125% 112 66 132 181% 125 Dell Batavia Rubt Rott. Tapanoell 112 V. 1. C. O Allied tntercontin Rubber 100% 5% 100 68 Scheepvaart Hoil. Amerika Hjn dito Gem Eigend Kon. Ned. Stoomb Scheepvaart- Unie 43, 39 192 24-3% 24% 25 Suiker H V. A Poerworedjo 568 566% Vorstenlanden Actions idem 150 1'abafc 361 360 3303% 328 Jostkust 97% 395 97 390 Maxwell 55 poorwegen Wabash bic. Mllw. St Paui <ansas City South irteRailr 225 9115/i6 23% 55 217% 431 22% 55 Jroloiuratie 1 33%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2