Sport en Wedstrijden HET LEIDSCHE STADHUIS VRAAGSTUK TWEEDE BLAD DINSDAG 3 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 2 KUNST EN KENNIS Het Leidsche Stadhuis Het prentenkabinet te Leiden BOEKBESPREKING KERKNIEUWS Kanunnik P. L. Dessens f De Generaal-Abt Dom Janssens HANDEL EN NIJVERHEID Philips' gloeilampen-fabrieken UIT ONZE OOST Drie agenten verdronken De behandeling in den Gemeenteraad RECHTSZAKEN Aansprakelijkheid van ouders Centrale Tandheelkundige Kliniek D. H. V. B. R. K. S. V. G, V, O, Italië wint van Portugal Yougoslavië naar Monte Video HOCKEY De Duitsche spelers voor Barcelona WIELRENNEN De „Zesdaagsche" te Keulen BILJARTEN DAMMEN LUCHTVAART Het nieuwe afstandswereld record gehomologeerd LANDBOUW EN VISSCHERIJ Visschen met den hengel KEGELEN Haarlemsche Kegelbond naaml.venn: J. D. POSTHUMUS' KONINKLIJKE STEMPELFABRIEKEN ZIJLSTRAAT 51 Wat de B. N. A. van de opdracht aan Dudok denkt In het „Bouwk. Weekbl." komt een uiteen- jetting voor van het bestuur van den B. N. over het voorstel van B. en W. van Leiden make den bouw van het stadhuis (opdracht tan Dudok voor het maken van twee plan- ïen). Tweeërlei bezwaren worden gemaakt, ten :erste tegen de opdracht aan één architect, -ervolgens tegen de tweeledigheid ervan. We ezen daaromtrent: „In vele gevallen is de enkelvoudige op- Iracht aangewezen. Wij kunnen in principe olkomen toegeven, dat dit de normale op- Iracht Is, en in normale gevallen ook den >es:en waarborg geeft voor het ontstaan van «n gaaf kunstwerk. Maar dit neemt niet veg, dat er redenen kunnen bestaan, welke iet wenschelijk maken van dezen normalen zeg af te wijken. 't Geval waarvoor de architect zich hier iet gesteld is uiterst gecompliceerd, 't heeft al van kanten, welke elk voor zich een pro- leem zijn: wat te doen met den gevel aan e Breestraat, de stedebouwkundige oplos ing ten aanzien van het verkeer, den om an? welke het nieuwe stadhuis zal moeten esiaan, de principieele stellingname inzake en hoofdingang aan Breestraat of Visch- ïarkt, en dergelijke meer. De oplossing van al deze principieele vra- en is, in haar geheel beschouwd, ongeloofe- jk gecompliceerd en de architect, die zich elast ziet met de oplossing ervan, zal t re- itieve belang van elk dezer overwegingen egen elkander moeten afwegen tot een ohoon harmonisch evenwicht. Is dit op zich- elf reeds een uiterst moeilijke en veelom- attende taak, zoo zien wij het bovendien eenszins als uitgesloten, dat dit complex an vraagstukken op meer dan één wijze kan rorden opgelost, waarbij dan het zwaarte- unt telkens op een ander element wordt elegd. Het komt ons voor dat deze overwe- ing wijst ip de richting van een meervou- ige opdracht. Nog in één ander opzicht geeft de voor- racht van B. en W. aanleiding tot critiek, .1. de tweeledigheid ervan: één plan met, én plan zonder den bestaanden gevel. Im- ïers het zal moeilijk anders kunnen, dan at de architect bij zijn studie van het pro- ;ct zal moeten komen tot een gevestigde vertuiging betreffende de al- of niet wen selijkheid van het behoud van den gevel, n het gevolg daarvan zal dan ook noodza- elijk wezen, dat hij aan één der plannen jn volle aandacht en toewijding doet toe omen, terwijl de kans niet is uitgesloten, at hij door een van zijn eigen overtuiging (wijkend Raadsbesluit gesteld wordt voor et moreele conflict, een ontwerp te moeten itvoeren, dat hij in zijn diepste binnenste rincipieel fout acht. Indien de Raad wer- elijk twee ontwerpen wenscht: één met, één onder behoud van den gevel, is er naar de leening van ons Bestuur maar één gezonde olossing mogelijk: men geve de opdracht oor deze plannen aan verschillende archi- ïcten." reld van oorlog niet bevrijd geweest. Hij woedt in deze dagen nog. Dat is de nuttige zijde van dit boek: afschrik wekken, voor zoover deze nog niet voldoende aanwezig is voor den geesel van den oorlog. Alleen om deze reden is het verschijnen van dit boek nog meer het lezen een vruchtbare en zebenrijke daad. Het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit 3 Leiden is met ingang van 16 December oor onbepaalden tijd gesloten, in verband iet de verplaatsing van deze inrichting aar het oude collegegebouw aan de Klok- ;eeg. „De Geschiedenis van Litauen ep de postzegels" door mr. H. van Peurscm. Uitgave van De Haagsche Post- zegelhandel Van de kort geleden begonnen serie „Phi- telie en Geschiedenis" is dit al de tweede itgave. In een twintig bladzijden geeft de :hrijver een doorloopend relaas van LI- tuens interessante historie, beginnend met 3 oude geschiedenis, voortgaande door de addeleeuwen tot den nieuwen en den ieuwsten tijd sinds de proclamatie van lands onafhankelijkheid en republikein- •hen staatsvorm, 'n Paar bijzonderheden .'er Litauens bevolking completeeren het jheel. En dat is met postzegelcliché's geïlius- eerd. zoo, dat het in waarheid hier en lar een lezen wordt van 's lands geschie- mis op zijn postzegels. Technische boeken. Bij de N. V. Uitgevers Mij. voorheen Van antzem en De Docs, Amsterdam, is in uk verschenen een lijst var technische leken, welke tevens een overzicht bevat in de in de Polytechnische Bibliotheek ver henen nummers. KATHOLIEK SOCIAAL WEEKBLAD Inhoud van No. 48 (39 Nov. '29) Inhoud: Waarom Katholieke Organisa tie? door J. P. J. Asselbergs. De Ziekte wet. Uitvoeringsvraagstukken. I, doer Mr. H. Frank. Labour en Socialisme, 1, door Kees van Hoek. Nieuwe Boeken. Uit T ij d- schriften: De School te Sittard, door P. Damasus. Lanabouwkarteis, door J. Smid. Economische en Sociale Kroniek: JeugdorganisatieAlgemeene regelen voor de vorming en werkzaamheid der jeugdleidsters in het Bisdom s-Herto- genbosch. Katholieke Actie: R K. Woon wagenliefdewerk in he- Aartsbisdom. Ar beidsloon: Loon en in de bouwbedrijven te Amsterdam. Bemiddeling sn Arbitrage: Werkzaamheden van de Rijksbemiddelaars in October 1929. Sociale Verzekering: Het Pensioenfonds in het Boekdrukkersbedrijf, door Mr. Dr. A. van Rhijn Schadeloos stelling voor Beroepsziekten in Italië. Ontvangen Boeken. Feuilleton: In Donker Londen, door Mrs. Cecil Chester ton 44. at" v\ *6<V O**' VH17- 22 De Zeereerw. heer J. P. Huybers, deken van Hoorn en oud-kapelaan der parochie van O. L. Vr. Hemelvaart te Leiden, zal de lijkrede houden bij de uitvaart van den Hoogeerw heer P. L. Dessens, kanunnik en oud-deken van Leiden. Het stoffelijk overschot werd gistermiddag naar de Mon Père-kerk overgebracht, opdat de geloovigen gelegenheid zouden hebben, gisteravond en vandaag een laatsten groet aan hun pastoor te brengen. Hedenochtend werd door de kinderen een algemeene H. Communie gehouden. Zijn zilveren professiefeest Onder groote belangstelling is in de priorii „Onsenoort" der Cisterciënsers te Nleuwkuijk het zilveren professiefeest herdacht van zijn generaal-abt der orde, den Hoogeerw. heer Dom Franciscus Janssens, juist uit Noord- Amerika en Canada teruggekeerd, waarheen hij voor eenige maanden vertrokken was tot het stichten van een drietal kloosters. In een der zalen van de priorij vond een receptie plaats, waarbij tegenwoordig waren Z. D. H. Mgr. Diepen, bisschop van 's-Her- togenbosch, Mgr. Sweens, president van het Groot Seminarie en leden der commissie voor het inzamelen van gelden voor een stu diebeurs, welke den jubilaris door den heer H. Brantjes uit Vught werd aangeboden. Mgr. Diepen sprak daarna woorden van gelukwensch en van hulde tot den generaal- abt en zei aanwezig te zijn als familielid, als bisschop en als getuige by het professiefeest op 8 September 1904. Mgr. sprak de beste wenschen voor den generaal-abt en de orde uit. Dom Janssens dankte met groote hartelijk heid Mgr. Diepen voor de vaderlijke zorgen waarmee hij zijn neef steeds heeft omringd en voor de warme liefde, die hij de orde en „Onsenoort" heeft toegedragen en nog steeds toedraagt. SENNELAGEE. Drie jaar in 'n Duitsch Concentratiekamp, door V. L. VAN RUMBEKE. Uitgave: Stella-Editie, Amsterdam De oorlogsliteratuur bloeit weliger dan lit. In Duitschland zijn verschillende ro ans verschenen, die het geweldige vier- rige werelddrama tot onderwerp hadden waarvan vooral „lm Westen nichts Neues" •ooten opgang heeft gemaakt. Geweldige ibeurtenissen moeten lang nawerken, voor j mensch zijn verstoord evenwicht terug- ndt. Tien jaren is een behoorlijke spanne jds en toch is 't aannemelijk, dat eerst nu nu weer de algeheele, rustige bezinking izer bewering tot herschepping drijft. De roman van v. Rumbeke behandelt wei- ge treffen van den vijand, de Intense ver- oestlng, maar staat toch Indirect met den irlog in verband: het moordende leven m eenzaamheid, ontbering, ellende, mach- -looze rebellie In het concentratie-kamp, ?n demoraliseerenden invloed van het ge- wongen nietsdoen. Hier worden ook levens vernietigd. Niet werwacht en in massa zooals bij het leven »n het front maar langzamer In een wreed- opend tempo tengevolge van de doodende jrveling, die tot wanhoop drijft. Voor zoover ons bekend, is dit boek van Rumbeke zoo al niet een novum, dan toch ;n stuk literatuur, waarvan we nog niet /ervloedig zijn bedeeld. Drie jaren van ge- mgenisschap beschrijft de auteur. Drie tar in een concentratiekamp. De schrijver '.at ons beleven, gevoelen, Intens en heftig, at deze in een menschenleven korte perio- e, voor deze ongelukkigen beteekent. Een 3riode die zelfs de sterksten dreigde te ver- ietigen. Als 'n verblijdende lichtstraal schijnt tus- hen al de ellende, dat wat niet te verniett en is: het zuiver-menschelijke, dat bij ge- tjzigde en nieuwe omstandigheden weer op loeit tot rijk innerlijk leven. Of 't zijn nut heeft, thans, na elf jaar, 1 deze ellende in al haar schrilheid nog 'eer eens op te halen? Daarop antwoorden wij volmondig: ja! Want in deze elfjarige periode is de we- In Griekenland Naar de B. B. C. verneemt, is bovenge melde onderneming voornemens ook in Griekenland een dochter-maatschappij In het leven te roepen. De nieuwe onderne mingen, die met een kapitaal van 10 mil- lioen drachmen opgericht zal worden, zal een dagelijksche productie van 5000 lampen hebben. De fabrieken zullen in de nabijheid van Athene opgericht worden. In het Tandjoengsche Afd. Oeloe Soengai (Kandangan Res. Zuiaer- en Ooster-afdee- ling van Borneo) is een prauw in een bandjirende kali omgeslagen. Drie agenten van de veldpolitie verdronken. Twee jongens uit de omgeving van Zeve naar hebben kermis gehouden, ruzie gekre gen en de een heeft den ander eenige mes steken toegebracht. Natuurlijk is de dader daarvoor veroordeeld. Maar behalve dat, had het muisje ook nog eet. ander staartje, n.l. dat de mishandelde var den dadei een scha devergoeding verlangde van ruin- f 600. Daar die dader een minderjarige van ruim 16 jaar oud was. werd daarom diens vader tot betaling van dat bedrag aangesproken. Op die vordering heeft de Rechtbank te Arn hem thans voorloopig beslist, da' de vader in deze wel aansprakelijk is voor de schade door een by hem inwonenden zoon aan een ander berokkend en dat dit in het algemeen geldt voor ouders en verzorgers, doch nog te meer zoolang de ouders ais opvoeders zich in de uitoefening der ouderlijke macht nog ten volle kunnen laten gelden, zooals hier ten aanzien van een 16-jarigen knaap het geval is te achten. Het verweer van den vader, dat zijn zoon zonder zijn voorkennis naar de kermis was gegaan en dat het hem eveneens onbekend was, dat hij een mes bij zich droeg, werd dan ook verworpen De zaak is nog voor de Rechtbank aan hangig, waar de eischer zal moeten bewij zen, dat zijn schade inderdaad zóó groot is als door hem gesteld. KENAUFAKK 26 A TELEF. 12644 SPREEKUREN: van 9II en v. 1 tot 2 uur Dinsdag van 6.30 tot 8.30 Zaterdagmiddag GEEN Spreekuur In dan gemeenteraad van Leiden zijn gisteren uitvoerige beschouwingen gewijd aan de voorstellen van B. en W. inzake den bouw van een stadhuis. „Nederland bezit meer bekwame architecten." De heer Speldel (R. K.), lid van de com missie voor fabricage, betreurde het, dat net college in deze materie zoo weinig aan dacht heeft besteed aan de meening van de minderheid van de commissie vóbr fabri cage. Uitvoerig betoogde spr., dat een zeer nauw contact tusschen B. en W. en den ontwerper van plannen ook zeer wel moge lijk is bij een meervoudige opdracht. Ne derland bezit behalve den heer Dudok nog andere bekwame architecten en het ware z.i. jammer, als men ontwerpen van deze bouwmeesters zou moeten missen, temeer omdat andere richtingen in de architectuur dan die van den heer Dudok, niet tot uiting kunnen komen. Spr. merkte vervolgens op, dat getracht is deze kwestie zoo terloops in de commissie voor fabricage door te drij ven. Unaniem hebben de leden der commis sie zich daartegen verzet. Uitvoerig besprak de heer Spendel de wijze van behandeling in de commissie, die aan vankelijk Ai meerderheid tegen het ver strekken van een enkelvoudige opdracht was. De nauwe samenwerking tusschen B. en W. en den ontwerper zal er toe leiden, dat het college en de raad zich moreel ge bonden zullen gevoelen aan de ontwerpen van den heer Dudok. Spr. vroeg, volgens het verslag in het „Hdbcl.", waarom B. en W. deze zaak niet hebben behandeld zonder den persoon van den heer Dudok daarbij te noemen. Nocdgedwongen moeten nu de capaciteiten van dezen architect in het ge ding worden gebracht. Hij ontkende dat de raad bevoegd zou zijn om een ontwerp van den heer Dudok te beoordeelen zonder ver gelijking, en hij achtte het volkomen on juist, dat niet vooraf een programma van eischen over indeeling etc. is vastgesteld. Spr. bestreed met klem de wijze waarop het advies van den Bond van Nederland - sche Architecten aan B. en W. is tot stand gekomen en hij zeide zeer sterk den indruk te hebben, dat deze geheele kwestie van den beginne af bewust in één richting is gedre ven. Daarom heeft men het geheele stad huisvraagstuk zoo lang mogelijk buiten de commissie voor fabricage en den raad gehou den. De plaats en de plaatsruimte van het nieuwe stadhuis dienen thans eerst door den raad te worden bepaald. Spr. diende een voorstel in dien geest in. Een principieele fout De heer Parmentier (A. R.), evenals de heer Spendel behoorende tot de minderheid van de commissie voor fabricage, achtte het een principieele fout van het college, dat de zaak niet gescheiden is gehouden van den persoon. Spr. meende, dat het onderzoek over het raadhuisvraagstuk totaal onvol doende en éénzijdig is geweest. Van den be ginne af heeft er een spheer van geheimzin nigheid geheerscht. De raad en de commissie voor fabricage zijn buiten allerlei maatregelen gehouden. Eerst acht en een halve maand na den brand wordt de commissie voor fabricage om advies gevraagd over de. benoeming van een archi tect, die enkele dagen later in een geheime vergadering van den raad zou plaats hebben. De commissie wist toen nog van niets en eerst later is het advies van den B. N. A. overgelegd. Spr. protesteerde er met klem tegen, dat het college het advies van de commissie voor fabricage heeft gevraagd na de commissie onvolledig en misschien on juist te hebben ingelicht. Hij vraagt, waar om de directeur van gemeentewerken en de gemeentearchitect volkomen buiten het ge heele stadhuisvraagstuk zijn gehouden. „Hebben wy in Leiden dan zulke akelig on benullige hoofden van dienst?" Spr. her haalde dat- de heele zaak steeds in de rich ting Dudok is gedreven: uitsluitend aan den heer Dudok hebben B. en W. inlichtingen gevraagd over de oplossing van het stadhuis vraagstuk. Het heeft spr. in hooge mate ver baasd, dat de heer Dudok mededeelde reeds bezig te zijn aan plannen voor het Leidsche raadhuis, vóórdat de raad een beslissing heeft genomen. Dus weer die spheer van ge heimzinnigheid. Spr. meende, dat drie van de vier wethouders aanvankelijk ook voor eén meervoudige opdracht waren, maar evenals een lid van fabricage, omgezwaaid zijn na voorlichting van den heer Dudok. Ook merkte spr. op, dat de B. N. A. zich uitdrukkelijk voor een meervoudige opdracht heeft uitgesproken. Waarom is trouwens al leen het advies van den B. N. A. gevraagd? Spr. noemde tenslotte tal van belangrijke bouwwerken, die in meervoudige opdracht zijn ontworpen, en zeide het advies te heb ben gevraagd van enkele vooraanstaande bouwmeesters, waardoor hij tot de conclu sie is gekomen, dat de voorstellen van B. en W. een sprong in het duister zijn. Het col lege zegt dat de heer Dudok een wereldre putatie heeft. Waarin bestaat nu die we reldreputatie, vraagt spr. De vergadering werd geschorst tot 's avonds. De terreinquaestie i In de avondzitting verklaarde de heer I Huurman (A.-R.), dat hij de voorstellen I van B. en W. geheel te goeder trouw acht. I Toch meende spr., dat het college verstan- i diger had gedaan als er inzake den stadhuis- 1 bouw geen enkele stap was gedaan zonder overleg met den raad. Was dit overleg ge pleegd zooals door den voorzitter was toege zegd, dan zou het college thans niet zooveel verwijten moeten hooren. In de eerste plaats is er de quaestie van het terrein, van dezen architect. Tegen den bouw van het stadhuis op de oude plaats aan de Breestraat heeft spreker groot bezwaar. Een pleidooi voor den ouden gevel Mr. Donders (R. K.) meende, dat het thans zeer goed mogelijk is om te besluiten of men den ouden gevel al dan niet wenscht te behouden. Behoud van dien gevel achtte de Monumenten-commissie een zedelijken plicht van de overheid en tal van vooraan staande architecten deelen deze meening; uit talrijke adressen aan den Raad is voorts gebleken, dat in velerlei kringen op het behoud van dien gevel wordt prijs gesteld. Den bouw van een raadhuis met behoud van den ouden gevel geeft men geen eerlij ke kans, als men het plan laat ontwerpen door een vooruitstrevend architect als de heer Dudok, die, blijkens eigen uitlatingen, het vraagstuk van den gevel secundair acht. De opdracht van den heer Dudok verdedigd De heer Schuier (S. D. A. P.), lid van de commissie van fabricage was, in tegenstel ling met zijn mede-leden Spendel en Par mentier, van meening dat B. en W. voldoen de overleg hebben gepleegd met de commis sie. Dat de directeur van gemeentewerken over die opdracht aan den heer Dudok is gehoord, achtte spreker volkomen logisch, omdat de directeur met den heer Dudok in familie-relatie staat. Uitvoerig behandelt spreker vervolgens de nadeelen van een prijsvraag en van een meervoudige opdracht. Nadat de heer Manders (R.-K.) het ver strekken van een meervoudige opdracht had bepleit, kwam de wethouder van fabricage, de heer Splenter (C.-H.) aan het woord, op wiens verzoek de zitting werd verdaagd tot volgende week Maandag. Geen pressie van den heer Dudok Vóór de vergadering te sluiten zei de Voor zitter, dat bij de debatten den indruk is ge wekt, dat de heer Dudok invloed zou hebben geoefend op de beslissing van B. en W. Spr. stelt er prijs op, terwille van den goeden naam van dezen architect, thans reeds uit drukkelijk te verklaren, dat dit niet het ge val is. Spr. zal later van den gang van zaken een nadere uiteenzetting geven. Vóórdat men de oude plaats op de Bree straat koos, was overleg met den raad noo- dig geweest. Overleg met de technische ge meentediensten was ook vereischt over de grootte van het terrein. Spr. achtte het praktisch onmogelijk een nieuw stadhuis te bouwen op het oude terrein. Uitbreiding is noodig spr. zeide dit met tegenzin in een openbare vergadering en overleg met den raad was hoodig omtrent de kosten van uit breiding van het terrein. Eenvoudig den heer Dudok een opdracht geven is dwaas; de voorstellen van B. en W. achtte spr. dan ook hoogst onvolledig. De raadhuisbouw is van zoö'n groot 'belang, dat B. en W. niet te veel adviezen hadden kunnen inwinnen. Dat er niet een programma van eischen over indeeling etc. zou zijn op te stellen, noodig voor "een meervoudige opdracht, ontkende spr. Immers een programma van eischen hebben B. en W. destijds reeds aan de Mo numentencommissie voorgelegd. Spr. kwam vervolgens tot het standpunt van den heer Dudok. Dat deze architect niet aan een meervoudige opdracht zal meedoen, maakt op spr. hoegenaamd geen indruk. Er zijn in ons land nog meer architecten. Spr. vroeg wie B. en w. het gunstige oordeel over den heer Dudok hebben gesuggereerd en hy wees op het oordeel van prof. Wattjes over dezen architect. Dat de plannen van den heer Dudok over zes maanden zullen worden verworpen, gelooft spr. niet. Maar zelfs al was dit wel mogelijk, dan nog zijn wij weer een half jaar later, ongeacht de kosten. De raad genegeerd Ook de heer Wilbrink (C. H.) oefende ern stige critiek op de wijze, waarop B. en W. het stadhuisvraagstuk hebben behandeld. Na den brand stelde de burgemeester prijs op het met-deskundig advies van de burgerij, maar het advies van den raad achtte het college niet noodig. De raad is volkomen genegeerd. De heer Wilbrink besprak vervolgens het door den burgemeester genoemde bedrag van anderhalf millioen. Welke waarde heeft dit cijfer voor den Raad? Het is onmogelijk de kosten eenigermate juist te ramen, zonder dat men weet hoeveel men zal moeten be talen voor aankoop of onteigening van per- ceelen aan de Vischmarkt. Spreker achtte het onverantwoordelijk eenvoudig te beslui ten dat het nieuwe stadhuis op de oude plaats zal worden gebouwd. Ook hij ontwik kelde vervolgens tal van bezwaren tegen een enkelvoudige opdracht aan den heer Dudok, en betoogde dat het voorstel van B. en W. niet is gebaseerd op deskundig advies. De critiek overdreven scherp De heer ir. Bosman (V. B.) is ook geen onverdeelde bewonderaar van het beleid van B. en W. in de stadhuisquaestie, maar hij achtte de critiek van de vorige sprekers overdreven scherp. De groote moeilijkheid van een meervoudige opdracht achtte spre ker de beoordeeling van de ontwerpen. Spre ker helde dan ook over naar een enkelvou dige opdracht, vooral omjdat men anders de ontwerpen van den heer Dudok zal moeten missen, wat spreker toch téri zeerste zou betreuren, ondanks de critiek op het werk Uitslagen gespeelde wedstrijden Zwaluwen IG.V.O. I G.V.O. III—A.D.Ó. III 0—4 6—4 Bravo G.V.O.'ers er is weer goed werk ge leverd. Beide elftallen haalden de punten binnen. Ons eerste elftal heeft na een zeer goed gespeelden wedstrijd Zwaluwen aan zijn zegekar gebonden. Om 2.15 roept de heer van Rooijen de elf tallen samen. G.V.O. wint den toss. Beide elftallen hebben een invaller. Zwaluwen trapt af. G. neemt direct het leder over en forceert een corner, welke goed genomen, wordt weggewerkt. Als er 10 minuten zijn ge speeld krijgt J. Nielen een doorgespeelden bal, welke hij in een doelpunt omzet 01. Zwaluwen kan er maar niet in komen en de achterhoede van Z. krijgt veel werk, wat zij naar behooren vervult. Toch moet de Z.-kee- per zwichten uit een voorzet van links welke Nillen in een doelpunt omzet 02. Spoedig brengt Nielen den stand op 03, door den bal in het net te loopen. In de rust wordt er nog overwogen of de strijd doorgestreden zal worden want het veld is er niet beter op geworden. Zwaluwen schijnt goede plannen te hebben, maar stuit geregeld op het backstel dat in prachtvorm is. G. gaat zich herstellen en het is weer J. Nielen die een harden schuiver lost welke de keeper onvoldoende weg werkt en dezelfde speler is er bij om den stand op 04 te brengen. Z. werkt hard om het verdiende tegenpunt maar zonder succes. Volgende Zondag komt V.I.C. op bezoek, jongens dat kan een mooie strijd worden. G.V.O. III speelde met 8 man tegen A.D.O. Ill en wist met 64 te winnen. Wat is er de oorzaak van dat G. met 8 man uitkwam? Na rust kwam de 9de man het elftal ver sterken. Maar niettemin werkten ze kranig door en wisten dan ook de overwinning uit het vuur te slepen. Bravo 3de elftal spelers. Jullie zwoegen is met 2 punten beloond. MILAAN, 2 Dec. (V.D.) Zondag werd te Milaan de landenwedstrijd Italië tegen Portugal gespeeld. Ongeveer 35000 toeschou wers waren aanwezig. Voor de rust leidden de Italianen reeds met 31, na de pauze veegden zij nog drie punten er aan toe, zoo dat Italië ten slotte met 6—1 won. Hiermede nam zij revanche voor de in April van het vorige jaar te Oporto geleden nederlaag. (Het resultaat was toen 41 voor Portugal Red. V.D.) Scheidsrechter Baer van België leidde uitstekend. Naar gemeld wordt zal Yougo Slavië deel nemen aan de wereldkampioenschappen, welke in 1930 te Montevideo worden gehou den. De nationale kampioensclub Hajduk Spalato zal de kleuren van het land ver dedigen, doch enkele sterke spelers van andere vereenigingen zullen nog in het elf tal worden opgenomen. De onkosten aan de groote reis verbonden zullen word >n betaald door in Amerika wonende landslieden. In aansluiting aan de deelneming aan het tour- nooi zal Yougo Slavië nog een reis maken door Peru, Chili, Argentinië en Brazilië, terwijl de kosten daaraan verbonden, even eens /uilen worden gedragen door de You- goslaven die in Amerika wonen. De Elftal Commissie van den Duitschen Hockeybond heeft de volgende spelers uit- genoodigd om deel te nemen aan den tour naar Barcelona voor het Internationaal hockeytoumooi, dat eind Decemoer aldaar zal worden gehouden. Doel: Brunner (Berliner H. C.), Lincke (Berliner S. V. 92) en Malzkorn (Keulen 29). Backs: Lieckfeld (Harvestehude), Wöl- tje (DHC Hannover) Bunge en Harenberg (Bonner THV), Zander (Berline- S. V. 92) en Heymann (Berliner HC). Middenspelers: Theo Haag (Frankfurt [1880), Hardeland (DHC Hannover), Kum- metz (Brandenburg Berlijn)Peter (HC Heidelberg), Schmitz (Duseldorter HC), Schafer (Etuf Essen) en Uebe.le (Uhlen- horst Hamburg); voorspelers: Boche (Ber liner SV 92), Heuser (Uhlenhorst), Mehlitz (Berliner SV 92), Hobei i (DHC Hannover), Muller (Berliner SC), Sievers (Etuf Essen), Scherbarth (Berliner SV 92), Weiss (Berli ner SC) en Wollmer (SC Leipzig). De definitieve samenstelling van het Duit sche elftal zal op 7 December a.s. plaats vinden. Voor de reis naar Spanje zal het elftal dan nog een oefenwedstrijd spelen, weke te Keulen zal plaats vinden, vermoe delijk tegen een West-Duitsche hockey club. Naar bekend is, komt Duitschland uit in poule A tegen Spanje, Frankrijk en Oosten rijk. PijnenburgOszmella drie ronden achter. Zondagavond waren tamelijk veel bezoekers aanwezig. Na 49' uur rijden was de stand Zondagavond 11 uur als volgt: 1. Tonani—Dinale 85 punten; 2. Charlier— Dury 77 p. 1 ronde achter: 3. Frankenstein Dederichs 87 punten; 4. Hürtgen—Gobel 48 p.; 5. MietheSchon 31 p.Met twee ronden achterstand; 6. JokschStübecke 54 p.; 7. GoossensDeneef 39 p.; 8. KrügerFunda 24 p.; 9. Dorn—Maczynski 23 p. Drie ronden achterstand OszmellaPijnenburg 125 p.; 11, Louet—Mouton 16 p. Op vijf ronden: Miiller Damm 28 p. COMPETITIE KLASSE E. VAN DEN NED. BILJARTBOND D.E.S. wint van Vriendenkring De club uit 't „Hof van Holland" zette de 2e helft van de competitie goed in door op regelmatige wiize van Vriendenkring te winnen. Vlug Sr. bevestigde de verwachting door N. Duits (Vriendenkring) ver achter zich te laten. Van meet af nam de D.E.S.'er de lei ding en stond ze niet meer af. Het resultaat werd D.E.S. ioo, Vriendenkring 69. G. Duits (Vriendenkring) speelde ver beneden vorm en moest dan ook direct de leiding aan Ronde (D.E.S.) afstaan. Tegen het einde haalde de bezoeker wel iets op, doch kon toch niet verhinderen, dat de thuis club met 100 om 72 won. Wagenaar (Vriendenkring) zorgde voor de eerste zege voor de gasten en stond reeds bij de 18e beurt met 60 om 36 voor. Nadien liep Sanders flink in en wist zelfs bijna gelijk te komen. Spoedig kwam de bezoeker er weer in en won tenslotte met 100 tegen 82 car. De match Verhaeren (Vriendenkring)- de Nijs (D.E.S.) was er één van de goede soort. Niettegenstaande uitstekend spel van den speler der gastheeren wist Verhaeren het tempo goed te volgen en verloor slechts met gering verschil, n.m. 100 tegen 80 car. Roefs (Vriendenkring) speelde de beste partij van den avond, n.m. 100 car. in 25 brt. Begrijpelijkerwijze kon (Vlug) Jr. een dergelijk tempo niet volgen en bleef op 62 staan. Aan het andere biljart waren de rollen precies omgekeerd. Terwisga (D.E.S.) was ongenaakbaar, scoorde kort na elkaar 18, 13 dn 10 en maakte de 100 vol in 29 brt. Reekers, welke met een fraaie 13 van start ging, liep het niet mee. De uitslag werd 100 tegen 57 voor D.E.S. De volledige uitslag van de match is VriendenkringD.E.S. WagenaarSanders 10082 Verhaerende Nijs 80100 G. DuitsJ. Ronde 72100 F. ReekersTerwisga 57100 H. RoefsVlug Jr. 10062 N. DuitsVlug Sr. 69100 Totaal 478544 Gewonnen partijen 24 Winstpunten 02 DAMCLUB T.E.P. De onderlinge clubcompetitie van deze vereeniging is thans in vollen gang. Binnen niet al te langen tijd hopen wij dan ook een eindstand te kunnen vermelden. Hieronder laten wij eenige uitslagen van de reeds ge speelde partijen volgen: H. RumpW. Hopstaken 11. P. Mul P. Hollenberg 2o. P. SpanjaardH. Rump o2. G. RumpP. Mul o2. W. Hop stakenF. Hollenberg o2. D. Rump H. Rump o2. J. HandgraafP. Hollen berg o2. W. Hopstaken P. Mul 2—0. P. HollenbergH, Rump o2. Daar er van de overige deelnemers ver schillende afgebroken partijen nog uitge speeld moeten worden, kunnen wij thans geen behoorlijken stand van deze wedstrijden plaatsen. De clubavond van T.E.P. is Maandgavond, en wordt gehouden in het gebouw v. d. St. Jozefgezellen aan de Jans straat. Belangstellenden zijn steeds welkom. PARIJS, 2 Dec. (V.D.). De sportcom- missie van de Fransche Aeroclub heeft het wereldrecord van Costes en Bellonte, onlangs gemaakt door een afstand te vliegen van 7905,140 K.M. (Parijs—Le Bourget naar Mou- lart by Tsitsikar in China) gehomologeerd. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat tot 28 Fe bruari 1930 zal zijn toegestaan te visschen met den hengel, geaasd met blank voom en ruischvoom beneden de maat var 13 c.m. In: a. den Stichtsch-Ankeveenschen polder. b. de Leidsche trekvaart van Leiden tot Haarlem. c. het Aarkanaal. d. de Westelijke gracht te Nie.iwpoort. e. de Eem. en zulks onder voorwaarde, dat de aasvisch wordt betrokken van visschers of handelaren in aasvisch, die voorzien zijn van een schrif telijke vergunning, welke het districtshoofd hun voor het leveren van ondermaatsche aasvisch aan hengelaars heeft verleend. De actieve H. K. B. organiseert Kerst wedstrijden om wild- en consumptie-prijzen op Zaterdag 14 December en de Zondagen 8 en 15 December. Vrijdag 20 December d.a.v. is er een fees- ijkc c'jeenkotr.st met wildwedstrijden enz. Wli zijn specialiteiten in: FAMILIE-DRUKWERKEN AANKONDIGINGEN voor: GEBOORTE VERLOVING ONDERTROUW U1TNOODIGINGEN DANKBETUIGINGEN MENU'S VISITEKAARTEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6