Buitenlandsch Nieuws €@dUim Zeep FEUILLETON LAMPJE ANDRÉA RADIO-OMROEP DERDE BLAD DINSDAG 3 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 1 hat-koaé Wee#* Bij het boodschappen doen geen PUROL vergeten. DE GEHEIMZINNIGE WRAAK HET RUSSISCH-CHINEESCH CONFLICT De Engelsche en Amerikaansche regeering vestigen de aan dacht op het Kellogg-pact De a.s. Vlootconferentie te Londen een paar Wybext- tabletten! Zij bescher men tegen verkoud heid en infectie. GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN UITLOTINGEN RECHTSZAKEN FAILLISSEMENTEN <SR.H0UTSTR.163 TfcL.12393 LONDEN, 2 Dec. (V.D.) Voor de eerste maal sinds de tot standkoming er van is een beroep gedaan op het Kellogg-pact. De Engelsche regeering heeft in samenwerking met die der Vereenigde Staten de aandacht gevestigd van de regeeringen van China en de Sovjet Unie, dat deze regeeringen zich verbonden hadden tob Jjet Kellogg-pact. Een memorandum is ter kennis gebracht van denationale regeering van China en de regeering van de Sovjetunie in verband met den toestand in Noord Mandsjoerije sinds «Juli. De regeering der Vereenigde Staten deed m de maand Juli de eerste stappen om de aandacht der beide regeeringen te vestigen °P het feit, dat zij beide onderteekenaars waren van het verdrag om den oorlog uit te bannen, waarbij de Engelsche regeering zich aansloot. Hierop gaven de Chineesche eh Russische regeeringen de formeele en openlijke verzekering dat zij niet tot een oorlog zouden komen, tenzij zij zouden worden aangevallen. Thans verwijzen Enge land en de Vereenigde Staten naar artikel twee van het verdrag waarin voorkomt, dat geschillen slechts langs vredigen weg zullen worden beslecht en spreken zij de hoop uit dat China en Rusland zullen afzien van vijandelijke maatregelen en zullen trachten een oplossing te vinden om in de naaste toekomst tot overeenstemming te geraken. LONDEN, 2 Dec. (V.D.) In het Lager huis werd heden de inmenging van Engeland en Amerika in het geschil tusschen China en Sovjet-Rusland besproken, waarbij minis ter Henderson mededeelde, dat zoover hij wist noch China, noch de Sovjet Unie aan eenig ander gouvernement hadden medege deeld, dat zij op voet van oorlog met elkaar staan. De Chineesche regeering had hem den 28sten November door bemiddeling van haar gezant medegedeeld, dat zij tusschenkomst van den Volkenbond wenschte, waarop Hen derson had medegedeeld, dat dit onmogelijk is, aangezien Sovjet-Rusland geen lid van den Volkenbond is. Aangezien het Chineesche grondgebied thans door de Russische troepen is bezet, is Henderson van meening, dat de Volkenbond moet intervenieeren. Hoewel de Chineesche afgevaardigden hadden medege deeld dat zij accoord gingen met de door de Sovjet regeering gestelde voorwaarden, wer den op 28 November door Sovjet vliegers 12 bommen geworpen op Pokatu. Londen, 2 Dec. (V.D.) De Eerste Minis ter heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat de Engelsche delegatie voor de op 21 Jan. te Londen aanvangende Vlootconferentie, zal bestaan uit hemzelf, den Minister van Buitenlandsche Zaken Henderson, den Eer sten Lord der Amiraliteit Alexander en den Minister voor Indië Wedgwood Benn. De Britsche regeering heeft zich verstaan met de regeering van Canada, de Gemeenebest van Australië, de Unie van Zuid-Afrika, den Ier- schen Vrijstaat en de regeering van Indië, die uitgenoodigd zijn afgevaardigden aan te wijzen. Hij was nog niet in staat mededeelin- gen te doen betreffende de namen van de gedelegeerden of die der maritieme deskun digen, die bij technische kwesties als advi seurs zullen optreden, doch wel kon hij zeg gen, dat zich daaronder zullen bevinden de chef en de sous-chef van den Marinestaf. De Koning, aldus verklaarde hij nog, heeft goedgekeurd, dat de plenaire zitting geopend zal worden in de Koninklijke Galerij van het Paleis te Westminster, terwijl het St. James Palace aan de verdere bijeenkomsten van de conferentie gastvrijheid zal verleenen. Op een vraag omtrent de agenda zeide de Premiei, dat o.m. besproken zal worden de kwestie hoe de vijf ter conferentie vertegen woordigde mogendheden het beste overeen stemming zullen kunnen bereiken betref fende de vermindering en de beperking van het aantal oorlogsbodems, op den grondslag- van de onderling overeengekomen sterkte verhoudingen. De kwestie van de ter confe rentie te volgen werkwijze was een onder werp van bespreking tusschen de regee ringen van de betrokken landen, terwijl de conferentie zelf erover zal moeten be slissen. TOKIO 2 December Reuter In offici- eele Japansche kringen wordt vernomen, dat Engeland en de Vereenigde Staten, die blijk baar vreezen, dat de besprekingen op de aanstaande vlootconferentie te Londen, op het doode punt zullen komen, indien Ja pan vasthoudt aan de verhouding van 70 pCt. der kruisersterkte met Amerika, een voor beide partijen bevredigende oplossing trachten te vinden dat volcfcet aan de eischen der nationale verdediging van Japan. In verband hiermede hebben zij aan de regeering van Tokio gevraagd het totaal aantal hulp-schepen op te geven, dat Japan voor zijn nationale verdediging noodig heeft. Tot nu toe is op dit verzoek geen antwoord ontvangen, doch men meent te weten dat Japan momenteel de kwestie bestudeerd. VERKOOP VAN KASCHMIR AAN ENGELAND? Naar de „Sunday Express" van zijn bij zonderen correspondent te Delhi verneemt, loopen in Indië geruchten, dat Sir Harry Singh, de Maharadja van Kaschmir, het voornemen heeft Kaschmir aan de Britsche regeering te verkoopen. Het gebied van Kaschmir omvat 80900 vierkante mijlen met drie millioen inwoners en behoort tot de vruchtbaarste gebieden van Indië. De Maharadja is tegelijkertijd heerscher van den staat Djamma op de uitloopers van het Himalaya-gebergte. Kaschmir werd in 't jaar 1846 voor een lagen prijs aan den Maharadja als erkenning voor bewezen dien sten verkocht. In officieele kringen worden deze geruch ten onwaarschijnlijk geacht. EEN MERKWAARDIGE ARRESTATIE SAARBRUECKEN, 2 December (V.D.) De politie in het geheele Saargebied ontvangt iederen dag z.g. brieven van den Dusseldorf- schen moordenaar. De opwinding, die hierdoor dikwijls onder de bevolking wordt veroorzaakt, heeft nu tot een merkwaardige arrestatie geleid. Dezer dagen vervoegde zich bij de politie te Landswert een arbeider, die om onderkomen vroeg. Hij zeide uit Hanno ver afkomstig te zijn en tot voor kort in Dus- seldorf te hebben gewerkt. De man vond werk in een der mijnen in het Saargebied, maar de omstandigheid, dat hij uit Dussel- dorf kwam, is hem noodlottig geworden. Za terdagmorgen werd hij door de politie gear resteerd. Bij zijn fouilleering vond men een zakje peper, en een notitieboekje, waarin zich foto's uit zijn diensttijd bevonden. Het bleek echter spoedig, dat hij met de moorden te Dusseldorf niets te maken had, zoodat men hem na eenigen tijd op vrije voeten heeft gesteld. HUIS INGESTORT BIJ MONTPELLIER PARIJS, 2 Dec. (V.D.) In den afgeloo- pen nacht is in een klein plaatsje bij Mont- pellier een huis ingestort. In een oud bouw vallig huis woonde daar een familie, welke reeds lang op het gevaar was opmerkzaam gemaakt. Niettemin weigerden zij het huis te verlaten. In den afgeloopen nacht, toen beide sliepen, kraakte het huis in al zijn voegen en stortte met donderend geraas ai. Den geheelen nqcht hoorde men het ge kreun en hulpgeroep der beide bedolvenen, zonder dat het gelukte tot hen door te dringen. Eerst des morgens konden de ver ongelukten worden geborgen. De vrouw was reeds dood, terwijl de man, nadat hij in het ziekenhuis was opgenomen, overleed. De ontruinmgsarbeid van de te Marseille ingestorte huizen is op bevel der autoritei ten voorloopig gestaakt, daar de mannen gevaar loopen door het omvallen van den muur van een belendend perceel. Er zou nog slechts een lijk onder het puin liggen. De eigenares van een der beide huizen heeft Maandag bij de bevoegds autoriteiten een schriftelijk vonnis van de civiele kamer der rechtbank van het jaar 1927 overgelegd, dat op grond van een onderzoek door de stedelijke bouwcommissie was geveld. In ,dit. vonnis is nadrukkelijk gezegd, dat voor de bewoners van het huis geenerlei gevaar bestaat, dat het huis geen enkel spoor van bouwvalligheid zou vertoond hebben. DE EERSTE RUSSISCHE VLUCHTELINGEN IN HAMMERSTEIN HAMMERSTEIN, 2 Dec. (V.D.) He denavond zijn de eerste Duitsche kolonisten die uit Rusland geëmigreerd zijn te Ham- merstein aangekomen, waar zij in het kamp door den commandant-majoor b. d. Puchs hartelijk werden ontvangen. Alle thans aan gekomen kolonisten zijn voornemens naar Canada te emigreeren, waar zij bloedver wanten hebben, die hen ondersteunen. Daal de vergunningen tot binnenkomen van Ca nada met vertraging schijnen te zullen wor den uitgereikt, is het mogelijk, dat de ko lonisten nog den geheelen winter in Ham- merstein zullen moeten blijven. EEN VORSTIN GEARRESTEERD De Gpoe zou te Leningrad een zekere vorstin Lieven hebben gearresteerd, een schoonzuster van den vroegeren Lord Mayor van Londen. De vorstin zou aan een samen zwering tegen de Sovjetregeering te Lenin grad hebben deelgenomen en ook in de oor logen tegen de Wit Gardisten een groote rol gespeeld hebben. Zij wordt naar Moskou ge bracht om voor den Krijgsraad te verschij nen. De vorstin Lieven was gedurende den laat- sten tijd bibliothecaresse te Leningrad, waar door zij geheel buiten de politiek stond. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN DEN PAUS ROME, 2 December (V.D.) Maandag middag is officieel het programma bekend gemaakt van het bezoek van het Italiaansche Koningspaar aan den Paus op 5 December aanstaande. Aan den ingang van het St. Pietersplein zal een eere—compagnie van de Paladijnsche garde, van de Zwitsersche garde en van de Pauselijke gendarmerie worden opgesteld. Op de grens van de Vaticaanstad zal de gou verneur van het Vaticaan het Koninklijk paar begroeten en zich bij den stoet aan sluiten. Zoodra de stoet het Damasus-Hof bereikt zal hebben, zal de muziekkapel van de Paladijnsche garde den Koningsmarsch spelen. In de z.g. zaal van den Heiligen Johannes blijft het gevolg achter en het Koningspaar wordt dan door den opperhofmeester van den Paus in de kleine troonzaal geleid, waar de Paus het Koninklijk paar verwacht. Na dit particulier bezoek en de uitwisseling van geschenken zal de koning het gevolg aan den Paus voorstellen. Het Koningspaar zal dan een bezoek brengen aan den kardinaal staatssecretaris en zich daarna met gevolg begeven naar de St. Pieterskerk, waar het door kardinaal Merry del Val wordt ontvan gen. Na het bezoek aan de St. Pieterskerk zal het Koningspaar in het Quirinaal terug- keeren. Kardinaal Vaspari zal het bezoek aan het Vaticaan onmiddellijk beantwoorden. GESTOLEN EDELSTEENEN TERUGGEVONDEN ROME, 2 December (V.D.) In Juli 1925 werden een aantal kostbare kerkjuweelen gestolen. De politie heeft thans een saphier van onschatbare waarde bij een diamant handelaar teruggevonden. De saphier is af komstig uit een kostbaren ring, die vroeger bij bizondere gelegenheden de hand sierde van het bekende groote standbeeld van den Heiligen Petrus in de St. Pieterskerk. Tevens vond men nog twee waardevolle paarlen en smaragden, die bij dezelfde gelegenheid ge stolen waren, terug. DE RUSSISCH-CHINEESCHE ONDERHANDELINGEN BEGONNEN MOSKOU, 2 December (V.D.) De op perbevelhebber van het roode leger in het Verre Oosten heeft de Sovjetregeering mede gedeeld, dat de onderhandelingen over de bijlegging van het Chineesch-Russisch ge schil te Nikolask-Ussurijsk zijn aangevan gen. Russische gevolmachtigde is Sjima- nowski, terwijl China vertegenwoordigd wordt door Tsai en Lischaogen. priester benoemd was en voortaan onzicht baar bleef voor menschelijke oogen. De po litie bemoeide zich met deze zaak na de mededeelingen van een zekere Dabney, een rijk man, die verklaarde, dat hij 40.000 dol lar voor een boek betaald had, waarin alle mysteries van leven, dood, hemel en aarde, onthuld zouden worden en waarin de berg plaats van begraven juweelen van onschat bare waarde aangewezen stond. Volgens de gevonden ledenlijst telt deze secte 300 leden. Zij draagt den wijdschen titel van „Goddelijke Orde der Koninklijke orde van den llen hoek van den grondsteen der 7 kerken". Onzedelijke lectuur als.. voor kinderen prijzen Rattenplaag in Indië De schade, die de ratten in verschillende streken van Indië aanrichten is zoo enorm, dat men besloten heeft, eindelijk eens een beslissenden strijd tegen deze „lieve" dier tjes te gaan voeren. Men schat hun aantal op minstens 800 millioen en de schade, die zij alleen in de laatste 4 jaren veroorzaakt hebben, bedraagt minstens evenveel als de geheele nationale schuld! Het ergste is ech ter, dat volgens een berekening ongeveer een half millioen menschen sterven aan ziek ten, die door de ratten zijn veroorzaakt. Een secte, die lijken op het ijs legt Op het oogenblik is de Californische Re geering druk bezig met het uitroeien van een secte godsdienstige fanatiekelingen. De eerste aanleiding hiertoe was de sensationee- le bekentenis van eene vrouw W. P. Rhodes, de opperpriesteres van een geheimzinnigen eeredienst, die bekende, dat zij reeds ver schillende jaren het lijk van hare 16-jarige dochter, in ijs verpakt, bewaarde, in de hoop, haar wederom door eigen kracht of pogingen der andere leden der secte tot het leven op te wekken. Men had het lijk voor loopig onder den vloer van de villa der moe der bijgezet, waar de politie het ook vond. Zij lag in een dubbele kist, waarvan de an dere helft de cadavers van 7 honden bevatte. Volgens verklaringen van de moeder stierf hare dochter een natuurlijken dood. De poli tie staat echter zeer sceptisch tegenover deze bewering en doet tegelijkertijd pogingen om de doodsoorzaak vast te stellen van 4 ande re leden der secte, die onder zeer geheim zinnige omstandigheden gestorven waren. Reeds thans is men tot de conclusie geko men, dat een dezer dooden Frances Turner overleden is aan de gevolgen der practijken, die de heksenmeesters der secte op haar toegepast hebben. Om de verlamde vrouw te genezen had men haar in een bakoven ge stopt en, omgeven door heete tegels, een geheelen nacht daarin gehouden. Den vol genden morgen was de ongelukkige vrouw natuurlijk dood. Aan de leden der secte werd medegedeeld dat zij, gehoor gevend aan een inwendige stem, het land verlaten had. een zekeren van 'n ander lid, een zekeren Samuel Rizzio verklaarde men hierdoor, dat hij tot opper- De correspondent te Boekarest van de „Daily Tel." maakt melding van een schan daaltje dat in de hoofdstad heeft plaats ge vonden. Vanwege het ministerie van Ónderwijs wa ren onlangs prijzen uitgereikt aan scholie ren voor hun uitstekend gedrag en goede vorderingen. Toen de ouders de als prijs verstrekte boe ken inkeken, schrokken zij van hetgeen zij lazen: de inhoud was totaal ongeschikt voor kinderen. Het regende protesten en een onderzoek werd ingesteld. Toen bleek, dat de onder het kabinet-Bratianoe verstrekte gelden voor prijzen verdwenen waren. Toen de tijd aan brak om de prijzen te koopen, was er geen geld. Een beambte vond echter op zolder van het departement een stapel boeken, dik on der de stof. De boeken werden afgestoft en, zonder dat er verder in werd gekeken, wer den de boeken als prijzen aan de school jeugd gegeven. Het bleken boeken te zijn, die acht jaar geleden door de regeering in beslag waren genomen wegens den onzedelijken inhoud! Automobilist springt uit een in volle vaart zijnde auto Zaterdag poogde de automobilist Jackson opde baan van Brooklands het record te slaan met een driewielige auto. Plotseling raakte het stuurrad los en viel op de baan. Hoewel hij met een vaart van meer dan 70 mijl (112 K.M.) reed, sprong Jackson er uit en rolde over de baan. Men vreesde dat hij gedood was, maar na enkele seconden stond hij op. Hij had alleen zijn pols verstuikt. De auto raasde voort, liep van de baan en sloeg om. Bijna veertig jaar onder de Arabieren Het oordeel van een vrouw De commissie van onderzoek inzake de on lusten in Palestina, die nog steeds te Je ruzalem zitting houdt, heeft dezer dagen een Engelsche gehoord, maar Newton, die se dert 1889, met uitzondering van den oor logstijd, onder de Arabieren heeft geleefd. Volgens haar waren er vóór den oorlog geen moeilijkheden tusschen Joden en Aarabieren. Toen zfj na den oorlog terugkeerdé bleek haar dat de Arabieren onthutst waren over de verklaring van Balfour en het gevoel had den dat zij door de Zionisten onder den voet zouden worden geloopen. De Arabieren klaagden naar zij verklaarde over aanmati ging der Joden. Miss Newton is een merkwaardige vrouw; zij kent de Arabieren van Palestina op haar duimpje en is volgens de „Evening Stan daard" de geheime kracht waarop de regee ring van Palestina bouwt om de rust te bewaren onder de woelige Arabische stam men in dit gebied. In haar eenzame huis op den berg Karmel houdt zij als een sultan van weleer hof, lost er rasseproblemen op, legt er ernstige geschillen bij en neemt klachten in ontvangst. Machtige sjeiks uit de woestijn en eenvoudige leden van Arabi sche stammen hebben in een kring voor haar deur gezeten, terwijl zij hun verhalen aanhoorde en waar noodig beloofde in hoog geplaatste kringen te Londen haar bemid deling te verleenen. Zoowel het Britsche mandaatbestuur als het "Turksche bewind daarvoor hebben reden haar dankbaar te zijn voor haar hulp. Hoe Clemenceau over het Concordaat dacht! In verband met het overlijden van den grooten Franschen Staatsman Georges Cle menceau geeft de „Osservatore Romano" een typisch gezegde van „den Tijger" uit het jaar 1908. De toenmalige leider der liberalen m Spanje Moret had aan Clemenceau, die destijds minister-president was, om raad gevraagd betreffende het standpunt dat hij moest innemen in de kwestie van de ver houding van kerk en Staat in Spanje. Cle menceau gaf hem toen het volgende ant woord Het is mijn vaste overtuiging dat gij niets, absoluut niets moet trachten te doen om verandering te brengen in de godsdien- dienstige toestanden van uw land zonder te voren met Rome te onderhandelen en die concessies te erlangen, die volgens uw mee ning noodig zijn, om uwe politieke plannen ten uitvoer te brengen. De landen, die een Concordaat met Rome hebben, moeten zich daar maar aan hou den. De grootste dwaasheid die een regeering in een land dat een concordaat met Rome heeft, kan begaan, bestaat daarin dat zij hezen band met den H. Stoel verbreekt. Want wanneer dit contact eenmaal verbro ken is, staat de regeering volkomen geïso leerd en dan geraakt zij in een toestand waarin zij iederen dag nieuwe conflicten kan verwachten. Mijn voorganger Combes, dien men van redelijk standpunt uit beschouwd slecnts moeilijk kan verdedigen, geloofde, daartoe verleid door zijn goede trouw en door zijn leeken-begrippen, door het verbreken van het Concordaat en de daaruit voortvloeien de scheiding van Kerk en Staat eene voor Frankrijk vruchtbare en nuttige politiek te voeren. Dat was echter een groote dwaling, omdat hij niet alleen een groot gedeelte van de publieke opinie in Frankrijk in verwar ring Ijyaeht omdat men zich daardoor in zijn godsdienstige overtuiging gekrenkt ge voelde, maar ook omdat hij zich den weg versperde die hij zich kort te voren gebaand had, en die voor hem de mogelijkheid zou geopend hebben, om langzamerhand doch vast en zeker de grootst mogelijke conces sies te verkrijgen die Rome hem zeker zou hebben toegestaan. Combes heeft ons een erfenis nagelaten die wij, God weet wanneer, kunnen liqui- deeren. Ik zou bereid zijn om de grootst mogelijke offers te brengen als ik op een eervolle manier het Concordaat tusschen Frankrijk en den H. Stoel weer kon herstel len. De kruizen en bronzen gedenk- teekenen der Russische kerkhoven worden opgesmolten Moscou: De Sovjetautoriteiten te Moscou hebben te kennen gegeven, dat al het mo gelijke moet gedaan worden om de industrie de benoodigde grondstoffen te leveren. Daarom zal het noodzakelijk zijn dat alle ijzer en metaal van de grafmonumenten der vijanden van de proletarische regeering werden verwijderd en dat de kruizen en alle bronzen gedenkteekenen opgesmolten worden. Een groot kerknof te Moscou krijgt een geheel andere bestemming, het wordt ver anderd in een wandelpark. Men berekent dat men op dit kerkhof alleen 2000 ton stukken metaal kan bijeen brengen. Slechts enkele graven wil men in hun oorspronke- lijken toestand laten, omdat zij eenige his torische beteekenis hebben ofwel omdat vrienden van de volkscommissarissen zulks verkregen hebben; maar in ieder geval moe ten deze graven toch verdwijnen, maar men mag ze laten overbrengen naar andere kerk hoven. De Sovjet-autoriteiten hebben te kennen gegeven, dat men op die manier gratis 100.000 ton oud ijzer ter be schikking zou krijgen. De meeste grafmo numenten in midden-Rusland zijn van ijzer, omdat marmer en andere geschikte steen soorten ontbreken. Een kolonie voor „hongerlijders" De Hongaarsche apostel der hongerlijders Bicserdy heeft aan den oever van het Neu- siedlermeer een „honger-kolonie" gesticht, nadat zijne nieuwe leer, het „Biczerdysmus" vooral in de provincie veel opgang gemaakt heeft. Zelfs in Boedapest telt deze nieuwe „leer der sanitaire voordeelen van den hon ger" zeer veel aanhangers, o.a. een staats secretaris, verschillende dokters, professoren en zelfs pauselijke Kamerheeren, maar ook polderwerkers, spoorwegarbeiders, drukkers enz. De kolonisten leven in tenten in de open lucht. Zij onderwerpen zich aan z.g. hongerkuren, die langzamerhand zoo uitge breid wordt.dat men zich 14 dagen achter een van iedere spijs kan onthouden. Het gebruik van vleesch is geheel verboden. In den laatsten tijd is er in Szegedin een plaatselijke organisatie opgericht, waarbij reeds 14 jonge geneesheeren zijn aangeslo ten. Een buisje radium verloren Dezer dagen werd, tot groote consternatie van het personeel, in de vrouwenkliniek van het groote ziekenhuis te Halle na een opera tie, waarbij radium was gebruikt, het zilve ren buisje, waarin zich 45 milligram ter waarde van 36.000 M., vermist. Was het ge stolen of was het te zamen met watten en verbandmateriaal weggeruimd? Overal werd gezocht naar het kostbare buisje. Eindelijk na drie dagen, is het door een arbeider, die een rioolleiding op het terrein van de kliniek doorzocht, daarin gevonden. Strenge koude In het N. W. en verscheiden staten van het centrum der Ver. Staten heerscht strenge koude. In het gebied der groote meren heeft de koude verscheidene offers geëischt. ROTTERDAMSCHE SCHOUWBURG WOENSDAG, 4 DECEMBER HUIZEN, 1875 M. Uitsluitend NCRV- uitzending 8.159.30 Morgencon cert 10.30—11.00 Ziekendienst 11.00 11.30 Gramofoonmuziek 11.3012.30 Harmoniumbespeling 12.302.00 Con cert. Zang, viool, cello en piano 2.00— 2.45 Concert. Sopraan, hobo en piano 2.453.15 Lezen van Chr. Lectuur. 3.15 4.15 Voortzetting concert 4.155.00 Gramofoonplaten 5.006.00 Kinderuur tje 6.00—6.30 Gramofoonmuziek 6.30 7.30 Cursussen techniek 7.308.00 Lezing over: „Vitaminen in pluimvee voeders en hunne grondstoffen" 8.00 8.30 Bestuursmededeelingen door den NCRV-Voorzitter 8.30 Concert. Koor en Orkest. In de pauze van 10.0010.30 Le zing over: „Constructie en eigenschappen der radiolampen". Na afloop van het concert: Persberichten. HILVERSUM, 1071 M. (van 12.00—6.00: 298 M.) 10.0010.15 Morgenwijding 12.152.00 Concert door het AVRO-Kwar- tet 2.003.00 Radio Kinderkoorzang 3.004.00 Naaicursus 4.004.30 De voor naamste studiemuziek voor piano, uitge voerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt 5.006.30 Concert door het AVRO-Kwartet 6.30 Vaz Dias: Koersen 6.457.15 Italiaansch voor be ginners 7.157.45 Ialiaansch voor ge vorderden 8.01 Concert door de Gronin ger Orkestvereeniging 8.559.25 AVRO- Tooneelhalfuurtje. Tooneeloverzicht door Jan Engelman 9.25 Voortzetting concert. Na afloop: Persber. Daarna: Aansl. van het Carlton Hotel te Amsterdam 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.05 Lezing 11.2012.20 Gra. mofoonmuziek 12.20 Concert. G. Dunn, tenor. A. Hughes, alt. 12.50 Gramofoon muziek 1.202.20 Orkestconcert 2.50 Schooluitz. 3.20 Lezing 3.50 Lezing 4.05 Concert Strijkkwartet E. Ryan (so praan) 5.05 Concert op cinema-orgel 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Cello-recital door L. Ken nedy 8.35 Concert. Koor, J. Houston (sopraan) J. Edington (tenor) 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing 10.00 „Deirdre of the Sorrows „Tooneelspel van J. M. Synge 11.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS," 1725 M. 12.50 2.20 Gramofoonmuziek 4.05 Orkestcon cert en soli 6.55 Gramofoonmuziek 7.25 Gramofoonmuziek 8.20 „De Klokken van Corneville" van Robert Planquette. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gra mofoonmuziek 9.3510.35 Gramofoon muziek 11.30 Gramofoonmuziek 12.25 1.50 Orkestconcert 4.505.50 Orkestcon cert 7.208.20 Solistenconcert 8.20 De Vroolijke Woensdag 9.50 Verslag van de Zesdaagsche te Keulen. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Trekking van 29 November 1929 Serie 2863 no. 78 is met f 1000; s. 3415 no. 15 en s. 789 no. 20 elk met f 25; serie 1565 no. 83, serie 1794 no. 29 elk met f 50; serie 2938 no. 26, s. 1537 no. 29 elk met f 12.50; s. 2137 no. 60, s. 378 no. 67, s. 3344 no. 67 elk met f 10; s. 3014 no. 47, s. 32 no. 58 en s. 2870 no. 55 elk met f 5; s. 1891 no. 75 s. 3787 no. 5 s. 1963 no. 66, s. 3530 no. 83, s. 799 no. 65, s. 1998 no. 88, s. 1016 no. 10, s. 1941 no. 34, s. 1211 no. 68, s. 2865 no. 64, s. 3368 no. 18, s. 1999 no. 64, s. 1182 no. 65, 2265 no. 87 s. 3780 no. 76, s. 3883 no. 19. s. 1648 no. 76. s. 1235 no. 63 s. 527 no. 58, s. 980 no. 63, s. 1775 no. 59, s. 2132 no. 15, s. 1117 no. 15, s. 182 no. 15 en s. 792 no. 91, elk met f 2.50. De nummers der series 1841, 3490, 2057, 2389 en 3290 zijn elk betaalbaar pari. 2 Dec. opgegeven door v. d. Graaf Co. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 29 Nov. J. A. M. Pompe, Rotterdam, Noord plein 16, café Marktzicht. R. c. mr. A. Huy- gen. Cur. mr. A. Blussé van Oud Alblas, Rotterdam. 29 Nov. J. A. de Jong, matroos, Roterdam, Rottestraat 27. R. c. mr. J. G. Huyser. Cur. mr. J. A. v. d. Lee, Rotterdam. 29 Nov. C. Borst, schipper, Lopik. R. c. mr. J. G. Huyser. Cur. mr. H. P. S. M. de Witt Wijnen, Gouda. 29 Nov. L. Gouweloos, makelaar, Rotter dam, Essenburgersingel 108. R. c. mr. J. G. Huyser. Cur. mr. I. Cohen Hzn., Rotterdam. 29 Nov. M. L. Laros, Rotterdam, Steven Hogendfjkstraat 58. R. c. mr. J. G. Huyser. Cur. mr. C, W. A. Schürmann, Rotterdam. 29 Nov. Weduwe L. Bosman-Ossedrijver, winkelierster, Rotterdam, Jan Sonjestraat 17. R. c. mr. J. G. Huyser, Cur. mr. Koderitsch, Rotterdam. Een Zuivere zeep zooals de beroemde Frangdhe Cadum ^eep ig onont- beerlyk voor de ver- zoréiné van de huid. Bovendien wordt Zy glechtg éoed éedrooéd verkocht, blyft daar door tot 't laatste toe hard en i$ Zoodoende veel voordeeliêer irit éebruik.dan iedere an dere Zeep. De vraag had op Sherrington at uitwer king van onverwacht een fikschen duw. Hij ging rechtop zitten en keek het meisje tegen over hem opeens een en al belangstelling aan. „Ja, ik weet er wel iets van af," gaf hij, wat' voorzichtig, ten antwoord, „Tien jaar geleden ben ik er geweest, ik maakte deel uit van een expeditie, die onder andere den grond op mineralen onderzocht." „Zoo ,,'t Was niet bepaald een succes. De Thibe- tanen zijn alles behalve gastvrij 't leek meer op een veldtocht dan op een vreedzame expeditie. Negen maanden heb ik in een van de kloosters gevangen gezeten ik zou er nog zijn, als een van hun lama's of lie ver een, die het geweest was, ze hadden hem uitgestooten me niet had helpen ont snappen. Vol belangstelling had Miss Craydon hem aangehoord. Toen hij zweeg, boog ze zich iets voorover en vroeg met iets van gretig ver langen in haar stem: „En ondanks dat bent u niet bang om terug te gaan?" „Bang? Neen," gaf Sherrington kortaf ten antwoord. Janet Craydon begon even te lachen. „Neem me niet kwalijk. Een overbodige vraag het getuigt niet van veel takt, als je je aan zoo iets schuldig maakt. De kwestie is, dat ik graag zou willen weten of u er iets op tegen zoudt hebben om een expeditie er naar toe te leiden?" Als de uitrusting tip-top was, zeker niet. Maar een expeditie naar Thibet is geen kleinigheid. Wat zou h?t doel ervan zijn? Miss Craydon keek haar neef aan. Als antwoord op de vraag in haar blik Knikte deze even. Toen keerde ze zich weer naar Sherrington en vroeg: Als we referenties zouden willen hebbenzoudt u ons die dan kunnen geven? Ja, de consul hier kent me en dan is er nog de voorzitter van de Asiatic. Janet Craydon onderbrak den zin door een gebaar, „u behoeft heusch niet verder te gaan, Mr. Sherrington. Mr. Hammersmith alleen zou al aanbeveling genoeg geweest zijn. Ja, dan moest ik u het doel van onze expeditie maar vertellen." Ja! drong hij zachtjes aan, toen ze zweeg en voor zich uit ging zitten kijken, alsof ze het met zichzelf over iets niet eens kon worden. Het doel is om een man op te sporen... Een man! herhaalde hij niet weinig verwonderd. Ja mijn vader en een klein meisje, mijn zusje Zijn die dan verdwenen of verongelukt? vroeg Sherrington belangstellend. Maar toen, alsof de portée van hetgeen Janet Craydon hem verteld had, opeens pas goed tot hem doordrong: Maar een kind in Thibet! Hoe is de man daar in 's hemels naam toe ge komen? Dat weet niemand, gaf het meisje met een licht hoofdschudden ten antwoord. We kunnen er alleen naar raden en raden is een gevaarlijk en een futiel spelletje. Daar- >m zal ik u n.et met allerlei mogéi.jki.e-.- iastig vallen, maar me bepalen tot het me- dedeelen van de feiten. Mijn vader was heel rijk, hfj kon doen en laten wat hü wou en daarbij trok hem sterk het ongewone. Een van zijn grootste genoegens was geld in avontuurlijke ondernemingen steken en da a zelf mee te gaan daardoor reisde hij veel bezocht meestal juist die gedeelten van landen of eilandengroepen die buiten de ge- ne cos:,_isa-. neest avontuurlijke plannen betrof het land. waar we zooeven over gesproken hebben Thibet. Het waarom weet ik niet, maar hij had het voornemen opgevat om vermomd als koelie tot Lhasa door te dringen Gedeeltelijk gelukte het hem. Tot Shigatse ging alles goed. Daar echter werd het bedrog ontdekt, werd hü mishandeld en teruggestuurd. Het resultaat was een boek „Ja, dat herinner ik me," riep Sherring ton geïnteresseerd uit. „Ik heb het toenter tijd gelezen. Het geheime land", luidde de titel. Ik vond het buitengewoon mooi." Ik ook, maar dat spreekt vanzelf. En is hij er nu weer? vroeg Sherring- on osge. onuen, terwijl hij zich onbewus. met zijn gezicht naar het Westen toedraaide. Jaof liever naar alle waarschijn lijkheid, tenzij hij niet meer in leven is! Maar laat ik u het verhaal verder vertellen. De allerlaatste reis, die hij ondernam, was een soort van expeditie naar de eilanden ten Zuiden van Papoea. Mijn moeder en mijn zusje guigen meeik was op de kost school; ik merkte dus niet eens, dat ze me achterlieten Wat er gebeurd is, weten we niet, maar ongeveer een maand na hun ver trek kreeg mijn tante in de stad waar mijn kostschool ook was, woonde de eenige zuster van mijn moeder een brief, een onsamenhangend opstel, waarin haar gemeld ■verd dat mijn moeder op een heele tra gische maniergestorven was op Ros- zal Island, stond er Daar heb ik meer over gehoord. Een eiland, dat in een buitengewoon slechten reuk stond of staat de inboorlingen zijn 1 onverbeterlijke kannibalen. Ja. dat hebben we nadien ook gehoord 'ader deelde ons in dien brief mee', dat wij hem waarschijnlijk met terug zou den zien. dat hij gedwongen was te vluchten - Ir de pie waarheen hij de wijk wilde nemen. De stad van de honderd schuilplaatsen noemde hij haar en dat hij mijn zuster mee zou ne men. Hoe oud was dat meisje toen? Zes jaar. Waarom heeft hij haar dan niet lie- 'er teruggebracht? Dat zal ik u straks vertellen. Uit den brief bleek verder, dat hij onder den druk van een hevigen angst leefde of die angst reden van bestaan had of maar denkbeeldig was, was niet uit te maken. Maar dit was duidelijk, het gevaar waar hij zoo doodsbang voor was. bedreigde niet alleen hem, maar mijn zusje eveneens. Uit, dat schrijven kreeg ik zelfs den indruk, dat zijn angst hoofdza kelijk haar gold. Ze zweeg even; bij de herinnering aan den moeilijken tijd werd haar ontroering haar een oogenblik te machtig. Maar ze beheersch.. te zich weer bijna dadelijk en ging rustig voort: Mijn tante was iemand met karakter, wat men noemt: een sterke persoonlijkheid. Ze dacht er niet aan om zich maar zoo zonder meer bij hetgeen haar in den brief verteld werd, neer te leggen daarvoor rield ze te veel van zijn zusle. Ze reisde naar San Francisco, huurde daar een boot, sen stoomboot van de vliegende vaart was het geloof ik, en liet koers zetten naar Ros- sal Island, in de hoop mijn vader en zusje daar nog te vinden. Die hoop bleek ijdel. Het eenige, wat ze vond, was het geld van mijn moeder, aangeduid door een berg van koraal en een houten kruis, waarop haar naam en sterfdag vermeld stonden, maar mijn vader was verdwenenToevallig was de kapitein van de gecharterde stoomboot iemand die ongeveer zijn heele leven lang in de Stille Zuidzee rondgezworven had. Hij deed na vraag om uit te vinden, wat er eigenlijk ge beurd was. Van een Chinees op een van de naburige eilanden kregen ze een verhaal te hooren, of eigenlijk waren het alleen ver baal-fragmenten, die aan duidelijkheid niets te wenschen lieten over de manier, waar op mijn moeder gestorven was een ver schrikkelijk verhaal dat ze door de inboor lingen opgejaagd was als een wild dier en toen geworgd De heldere stem was, naar mate het ver haal vorderde, doffer en lager geworden en bij die laatste woorden werd de emotie haar te machtig; ze moest een paar keeren slik ken, eer ze in staat was verder te vertellen. GEBATIKT KAPJE 6yfZ GEHE5L COMPLEET

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9