Bij een GRAFSTEEN t BOEK- en KUNSTHANDEL H. C0EBERGH DANCING EN PORNOGRAPHIE DE AANSLAG OP MGR. SMIT IN DE ST. PIETER Telegrafisch Weerbericht I I DINSDAG 3 DECEMBER 1929 Verschaft U ieder goed beek ep ieder gebied Autobandieten Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17325 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. KERKNIEUWS DRIE KINDEREN ONDER ZAND BEDOLVEN De sluisbouw te IJmuiden GED. OUDE GRACHT T4 - TELEF. 11041 De zaak-Salomon Liebermann uitgesteld De moordzaakLans UITBREIDING VAN DEN DIENST DER N. Z. H. T. M, TE LEIDEN BRUTALE INBRAAK IN HAARLEMMERMEER Een geldkistje met f 800. ontvreemd J„ J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem DE ONBEWAAKTE OVERWEGEN TOENEMENDE KOUDE IN DE VEREENIGDE STATEN Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct~; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bi) vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIÈN 35 ct. p. pegel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1I regels 60 ct p. plaatsing; eike regel meer 15 ct, bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel AUeabonné'sopditblad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarde tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen njqnen b^venslangegeheeleongeschiktheid tot werken door jlCfl bij een ongeval met f ftrn bij verlies van een hand, f 1 bij verlies van een (TO bij'n breuk van bij verlies v. een UUUU. verlies van beide armen, beide beenen of beideoogen: "uil* doodelijken afloop: I ZÜU.'een voet of een oog: duim of wijsvinger: been of arm: U. anderen vinger. f7Rf! _bii een ongeval met /nrfj I lülia doodelijken afloop: 1 Zvjüi" „De Staat kan veel ergernis, veel aan leiding tot onzedelijkheid wegnemen. „En véél zou er alreeds geronnen zijn, als de overheid steunend op een ste vige meerderheid zich eens ernstig ging bemoeien met het dancing-gevaar en met de pornographie," zoo schre ven wij in ons hoofdartikel van gisteren. Hoe zou de overheid in deze haar taak kunnen vervullen? Het dans-gevaar is een heel moeilijk probleem, juist omdat het dansen op zichzelf geen kwaad is, integendeel in zijn oorsprong een uiting is van natuur lijke, gezonde levensblijheid. Evenals in verschillende tijdperken der menschelijke „beschaving" is de dans echter ook in den tegenwoordigen tijd gruwelijk ontaard: men danst niet meer om te dansen, om zijn levensvreugde te uiten of om een aesthetisch genoegen te smaken, neen, men gaat naar een dan cing als naar een rendez-vous-huis, om kennismakingen aan te knoopen of voort te zetten, om in onzedelijken dans en in dito geflirt in opgewonden toestand te geraken om ten slotte zijn allerlaag ste instincten te kunnen uitvoeren, heel gemakkelijk. Er zijn dure en goedkoope dancings, maar duur of goedkoop de invloed is even funest. Eén bezoek aan een dancing is voor menigen jongen man en voor menig meisje een ramp voor heel het leven en wellicht ook voor het hiernamaals! geweest. Als vele ouders hun schande-leed eens durfden uitspreken, als de rapporten van juridische consultatiebureaux, van amb tenaren bij de reclasseering en bij de Kinderwetten eens in finesses publiek gemaakt werden, als de biechtvaders eens mochten spreken, wat zou er dan onder allen, die 't nog goed meenen met de samenleving, een storm van veront waardiging opgaan over zóóveel kwaad, gesticht door den huidigen dans! Hoe zouden zij allen spontaan de han den in één slaan om energiek mede te werken aan de beteugeling van deze diep ingevreten volkskwaal. De kwaal is intusschen zoo ernstig en zoo apert geworden (we zouden haast zeggen: „gelukkig"!), dat geen enkel weldenkend mensch meer twijfelt aan de noodzakelijkheid van bestrijding. Komt iemand in deze dagen met een probaat middel voor den dag, dan zal onze regeering en mèt haar de volks vertegenwoordiging in haar meerderheid het middel te baat willen nemen- Daaraan twijfelen wij thans niet meer. Het zal echter ontzettend moeilijk zijn, hier den steen der wijzen te vinden, doch wat der overheid mogelijk is en wat haar doelmatig toeschijnt, dat worde beproefd. Ons dunkt, dat ons Kamerlid, mejuf frouw Annie Meyer, in haar bij de be handeling van de Begrooting voor Bin- nenlandsche Zaken gehouden speechje aan de Regeering den best mogelijken weg gewezen heeft: Ten opzichte van de openbare dans gelegenheden kome men tot een Rijks regeling, die eenerzij ds beoogt beper king van aantal, anderzijds voorwaar den stelt, verbonden aan het verkrijgen van vergunning. Verschillende gemeentebesturen heb ben druk van bovenaf noodig om tegen over dansgelegenheden en de uitbreiding daarvan strenger op te treden, en alleen een min of meer uniforme Rijksregeling kan verhinderen, dat een consciëntieus gemeentebestuur zichzelf zekere mate- rieele voordeelen zou zien ontgaan ten prof ij te van de gemeentebesturen, welke hun taak minder gewetensvol opvatten. Allereerst zou in een dergelijke Rijks regeling dus gestreefd kunnen worden naar beperking, maar bovendien is de Drankwet in de handen der Regeering een machtig wapen tot bestrijding van het dansgevaar. Tusschen drank en dans-exces bestaat een meervoudig verband: doordat in dansgelegenheden drank te verkrijgen is, loopen velen er binnen, die er anders weg zouden blijven en is in een dan cing eenmaal de drank genoten, dan prikkelt deze tot overmoed en exces, waartoe het slachtoffer in meer nor male omgeving niet gekomen zou zijn. Zou de drankwet niet in dier voege gewijzigd kunnen worden, dat in open bare dansgelegenheden geen drank althans zeker geen sterke drank meer mag worden verkocht? Wij geven toe, dat een dergelijke maatregel het kwaad niet in zijn wortel zou aantasten (het kwaad schuilt in de neiging van het individu, en alleen door het individu tot ideaal-mensch op te voeden kan het kwaad tot op zekere hoogte uitgeroeid worden), maar de overheid dient alle middelen aan te grijpen, welke het danskwaad kunnen terugdringen. De bestrijding van de pornographie (en dan bedoelen wij natuurlijk de openbare pornographie) is naar onze meening lang zoo moeilijk niet als die van het danskwaad. Men behoeft slechts de desbetreffende artikelen van het Wetboek van Straf recht toe te passen, zóó als de voorstel ler van deze artikelen hen indertijd heeft bedoeld, om althans de grootste gevaren der pornographie te doen ver dwijnen. De wetsartikelen zijn duidelijk genoeg: Artikel 451 bis onder „Overtredin gen betreffende de zeden" zegt: „Hij die op of aan plaatsen, voor openbaar verkeer bestemd, hetzij eenig geschrift, waarvan de leesbaar gestelde titel, omslag of inhoud geschikt is om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, hetzü eenige af beelding of eenig voorwerp, geschikt om de zinnelijkheid van de jeugd te prikkelen, open lijk ten toon stelt, aanbiedt of aanslaat, wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste twee maanden of geldboete van ten hoogste tweehonderd gulden." Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot Rector van het St. Jozefs Huis te Bodegraven, den W.Eerw. heer G. Huibers van het Maagdenhuis te Amsterdam den Wel Eerw. heer H. Berkhout en tot Pastoor te de Cooksdorp (Texel) den W.Eerw. heer A. Spigt, die kapelaan was te Amsterdam (H. Nicolaas binnen de V.) En nog veel strenger luidt onder den titel „Misdrijven tegen de zeden" artikel 240 van genoemde wet: „Hij, die eenig geschrift, waarvan hij den inhoud kent, of eenige hem bekende afbeel ding of voorwerp, aanstootelijk voor de eer baarheid, hetzij verspreidt, hetzij ter ver spreiding vervaardigt, invoert, uitvoert of in voorraad heeft, hetzij openlijk ten toon stelt, aanbiedt, aanslaat of als verkrijgbaar aan kondigt, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar of geldboete van ten hoogste drie duizend gulden. Indien de schuldige het misdrijf in zijn beroep begaat en er tijdens het plegen van het misdrijf nog geen twee jaren zijn ver- loopen, sedert een vroegere veroordeeling wegens gelijk misdrijf te zijnen opzichte on herroepelijk is geworden, kan hij van de uit oefening van dat beroep worden ontzet. Indien de schuldige van het plegen van het misdrijf een beroep of eene gewoonte maakt, kan gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren of geldboete van ten hoogste vijf dui zend gulden worden opgelegd." Met déze wet in de hand behoeft de rechter in Nederland geen openbare por nographie te dulden mag hij deze zelfs niet tolereeren. We weten wel, dat de juridische moei lijkheid schuilt in de vraag: wat is „aan stootelijk voor de eerbaarheid", en in een samenleving, waar men vreest voor puri- teinsch aangezien te worden, waar men onder het mom van „kunst" („De Hel" van Barbusse) de schandelijkste zwijn- derij In bescherming neemt en waar steeds politieke advokaten gereed staan om in naam der vrijheid de ergerlijkste losbandigheid goed te praten, daar heeft zich langzamerhand een mentaliteit ont wikkeld, welke geen enkel pornogra- phisch product meer durft aantasten. Minister Donner zeide het in de Kamer heel juist: Ook de jurisprudentie ondergaat den invloed van de openbare meening. Maar met de constateering van dit feit is de Overheid niet aan het einde van haar taak: de Overheid mag geen slavin zijn van de openbare meening, in tegendeel, zij moet ertoe medewerken, dat de massa zedelijk wordt opgevoed, althans niet door publieke middelen on zedelijk wordt gemaakt. En wanneer een rechtbank meent niet te kunnen overgaan tot vervolging b.v. van de uitgevers van zekere pornogra- phische weekbladen, waarvan wij den naam hier niet eens noemen willen, dan heeft de Overheid de in deze rechtbank zetelende juristen te beduiden, dat zij hun taak niet begrijpen en dat zij geen notie hebben van wat zekere wetsartike len van hen eischen. Wie er nog aan twijfelt, of de door ons bedoelde bladen „aanstootelijk voor de eerbaarheid" zijn, heeft zich buiten de levende menschengemeenschap gesteld en mag zeker niet als handhaver van de zoo goed bedoelde wet paradeeren. Wij twijfelen er niet aan, of in de Sta- ten-Generaal is thans een groote meer derheid te vinden om de door ons be doelde openbare pornographie (welke des te gevaarlijker is, omdat zij onze jeugd den weg wijst naar holeij van ontucht en haar tot de onzedelijkste relaties voert) radicaal van de openbare markt te doen verdwijnen. Laat men daartoe nü dan samenwer ken. Tégen de dancing en tégen de porno graphie! De Regeering heeft nog een zware en moeilijke taak. Het vooruitzicht echter duizenden jonge menschen voor vroegtijdigen mo- reelen ondergang te behoeden kan haar de voor deze taak benoodigde kracht schenken. Jongentje te Castricum gedood Eenige kinderen waren gistermiddag op het terrein van het Prov. Ziekenhuis Duin en Bosch te Castricum aan het spelen en vermaakten zich met het bouwen van forten. Zij hadden een diepen kuil gegraven, die echter plotseling instortte, met het treurig gevolg, dat een drietal kinderen onder het zand werden bedolven. Twee hunner wisten zich te redden, doch de derde, het zoontje van den heer Koeman kon eerst na 20 mi nuten van onder het zand te voorschijn wor den gehaald. De ijlings ontboden artsen van het gesticht konden slechts den dood con- stateeren. De resultaen van het onderzoek Geholpen door de Italiaansche politie, zetten de Vaticaansche autoriteiten het on derzoek voort in de zaak van den aanslag op mgr. dr. Jan Olav Smit, welke aanslag op bijna toevallige wijze mislukte en vree- sslijke gevolgen had kunnen hebben. Men bedenke alleen maar dat, zoo de daderes in haar voornemen geslaagd was.de Sint Pieter gesloten had moeten wodren en op nieuw gewijd. Het onderzoek, dat zoo goed als ten einde is, heeft vele nieuwe gezichtspunten ge opend, welke zeer bezwarend zijn voor mej. Gudum. Niettemin blijft het om haar gees telijken toestand vrijwel vaststaan, dat zij ontoerekenbaar zal worden verklaard en naar haar vaderland terug geleld. Vooreerst is gebleken dat mgr. Smit haar leerde kennen te Oslo, waar hij haar on derrichtte in het H. Geloof en bekeerde tot de katholieke kerk. Monseigneur heeft haar persoonlijk gedoopt. Toen zij in Augus tus van dit jaar te Rome aankwam, heeft zij zich onmiddellijk tot mgr. Smit gewend om hulp in het vinden eener betrekking. De hulp die werd toegezegd, was niet vergeefsch, zooals de vrouw aanvankelijk beweerde. Door de bemiddeling der zusters Diakonessen kreeg mej. G. een betrekking als kindermeisje bij een advocaat, waar zij zeer goed behandeld werd en door haar gedrag de grootste tevredenheid verdiende. De revolver, waarmee zij den aanslag pleegde, heeft zij niet gekocht, maar ont vreemd uit het huis waar zij werkzaam was. Het niet afgaan der patronen kwam voort uit het niet onzekeren van het wapen. Mej1. Gudum heeft verklaard dat zij (je hand aan zichzelve wilde slaan om den wanhopigen toestand waarin zij verkeerde. Op het laat ste moment echter wilde ze probeeren door een opvallende daad het zou dan niet haar bedoeling geweest zijn om mgr. Smit eenig letsel toe te brengen de aandacht op haar persoon te trekken. Deze veront schuldiging is echter onhoudbaar gebleken, omdat, ten eerste, haar toestand verre van wanhopig was, en vooral, ten tweede, om dat in haar bagage een knalpistool dat uitstekend had kunnen dienen om een in cident te scheppen gevonden werd, ter wijl ze toch de met scherp geladen revolver van haar patroon meenam. Men heeft zelfs nog geen vermoeden van wat eigenlijk de oorzaak was der geste van mej. Gudum. Gesteld natuurlijk dat er wer kelijk eenige oorzaak geweest is en niet alles voortkwam uit algeheele zwakzinnig heid. De vrouw verblijft nog steeds in het Vaticaan en heeft een vertrek tot haar be schikking, dat meer heeft van een zieken kamer dan van een gevangenis. Om haar toestand wordt ze dag en nacht bewaakt door vier liefdezusters die elkaar aflossen en haar geen oogenblik alleen laten. Haar gedrag is dat van een geestelijk overspan- nene. Spreken doet ze niet of weinig. De ver- hooren zijn zeer moeilijk en bijna nutteloos om de weinige en tegenstrijdige verklarin gen. Dinsdag ie mej. Gudum een hongersta king begonnen. Thans heeft zij dit stand punt weer laten varen. Ze heeft het voor nemen geuit om „mémoires" uit te geven. Zij lijdt zeer onder aanhoudende zenuw aanvallen, die het de verplegende zusters moeilijk maken haar te beheerschen. Bespoediging van het schutten Thans wordt een groot deel van het voor het zandvervoer bestemd materiaal door de nog niet voor de groote scheepvaartopen gestelde nieuwste sluis te IJmuiden geschut. Met dezen maatregel meenen de haven autoriteiten aldaar te bereiken, dat net schutten der koopvaardijschepen door de bestaande sluizen tnans zeer bespoedigd wordt, temeer daar de scheepvaart, vooral in de afgeloopen maand, zeer toegenomen is. Het doorschutten van de zandbakken veroorzaakte nogal eens oponthoud voor de groote scheepvaart. De Postvluchten naar Indië Het zevende vliegtuig te Aleppo Het zevende postvliegtuig op weg naar Ned.-Indië is gistermorgen om 7 uur 20 uit Aleppo vertrokken en om 12 uur 25 te Bagdad aangekomen. Het derde retourvliegtuig te Boedapest Het derde retourpostvliegtuig is gister ochtend 7.15 uit Konstantinopel vertrokken en 14.45 in Boedapest aangekomen. Het vliegtuig heeft op zijn tocht boven den Balkan en Hongarije tamelijk goed weer getroffen. Op weg naar Amsterdam Het derde retourvliegtuig, de PHA-EO is hedenmorgen 8 uur 30 uit i Boedapest ver trokken. Indien de weersomstandigheden gunstig zijn, bestaat de mogelijkheid, dat het toestel doorvliegt naar Schiphol, waar het te onge veer half vijf zou kunnen worden verwacht. Een lijvig dossier door hem ingeleverd Gelijk bekend, zou heden voor het Ge rechtshof te Amsterdam een aanvang wor den gemaakt met de strafzaak in hooger be roep tegen Salomon Liebermann. Na de gebruikelijke identificeeringsvragen, deelde de president, mr. Jolles mede, dat zeer onlangs een zeer gedocumenteerde me morie van den verdachte is binnengekomen, waarvan nauwkeurige bestudeering in 't be- i.TjUig van het onderzoek noodig is, voordat niet de getuigenverhooren een aanvang kan wórden gemaakt. Daarom heeft het Hof, in overleg met de verdediging en den procu reur-generaal besloten, krachtens voorschrift van art. 277 W. v. Strafvordering, het on derzoek te schorsen tot 14 Januari te 10 uur, om het op dien dag en de volgende zittings dagen voort te zetten. Naar wij vernemen beslaat het door Ue- bermann ingediende dossier 138 folio- pagina's. Het geschenk van Hongarije aan den Paus Een verzameling kostbare boeken. De Hongaarsche regeering heeft op voor stel van den minister van eeredienst en onderwijs, graaf Klebelsberg, besloten Paus Pius XI bij gelegenheid van diens gouden priesterjubilé een collectie Hongaarsche boe ken van hooge bibliophiele waarde als ge schenk aan te bieden. Bij deze keuze werd de Hongaarsche re geering door de verwachting geleid, dat een boekengeschenk het best met de persoonlijke verlangens van den Paus zou overeenstem men. Men herinnert er in dit verband ook aan, dat de Paus, toen hij in 1891 Boedapest be zocht, met groote belangstelling het Hon gaarsche nationale museum bezichtigde. De collectie boeken omvat meer dan 1000 werken en is met inachtneming van het ma teriaal van de Vaticaansche bibliotheek ge kozen. Speurder Ook gisteravond heeft men bij het pand van de firma De Haas de proeven van Don- derdag- en Vrijdagavond, in zake de moord zaak Lans, voortgezet. Dezelfde autoriteiten waren aanwezig. Nu was de rest van het personeel van den wijnhandelaar Van den Heuvel opgeroepen. Nauwkeurig ging men na of de verschillende getuigen op den hoek het Boschkant en de Oost-Admiraliteitskade en vanaf de brug over het Boeregat een van de leden van dit personeel konden ontdek ken of personen, die zij op den moordavond hebben waargenomen, vandaar gezien kon den worden. De resultaten waren, meldt de Telegraaf, evenals de beide vorige avonden zeer matig. Als je 's Maandags in de kranten Weer het nieuws van Zondag leest, Dan, van wat gebeurd is, treffen D'auto-ongelukken 't meest. Of de fietser had geen lichtje, Of de weg was ook te glad, Of een juffrouw, zonder uitzien, Week plots van het wandelpad. Dan weer tachtig kilometer En een onvoorzichtig kind, Of door 't licht van 'n and're auto Werd er een chauffeur verblind. Wat de reden ook mag wezen, Altijd is 't een schadepost, Die, en dat is wel het slimste, Steeds ook menschenlevens kosv. Zondags-rijders, auto-duivels, Jullie noemen dat wel pech, Maar je bent geen haartje anders Dan bandieten van den weg. Ik geloof, het eenigst middel Tot beschaving van je stand Is het ouderwetsche middel: Oog om oog en tand om tand. MARTIN BERDEN. Betere aansluiting, o.m. op Haarlem. Einde dezer maand zal het wagenpark der Noord-Zuid-Hollandsche Tramweg Maat schappij te Leiden, met 11 rijtuigen (motor en volgwagens) worden uitgebreid, welke bij „Werkspoor" 'en de firma Beynes te'Haarlem worden vervaardigd. De uitbreiding van het aantal rijtuigen maakt het vrij zeker moge lijk dat het eindpunt te Leiden, dat tot dusver gelegen was bij de Barbarabrag, zal worden verlegd naar het station, waar dan tevens de aansluiting wordt verkregen met de trams naar Katwijk, Noordwijk en Haar lem. Bij den landbouwer M. aan den Hoofdweg nabij de Lijnden in de Haarlemmermeer is 's middags op klaarlichten dag ingebroken. De dief heeft zich aan de achterzijde van de woning door opschuiving van een raam toegang tot een der kamers verschaft en uit een aldaar staande kast een geldkistje ont vreemd inhoudende f 800.— aan bankpapier en een paar spaarbankboekjes. De politie werd met het gebeurde in ken nis gesteld doet ijverig onderzoek naar den dader. De behandeling der zaak-Liebermann ia hooger beroep is uitgesteld tot 14 Januari Door de 4ram is te Beemster een dame aangereden en ernstig gewond. De wethouderscrisis te 's-Gravenhag* opgelost. De vier afgetreden wethouders her» kozen. Te Castricum is een kuil ingestort, waar bij een knaapje den dood vond. Te Hillegom is een man bij een onbewaak- ten overweg door een electrischen trein ge grepen en gedood. De Vlootconferentie zal 21 Januari a^. te Londen aanvangen. De Vereenigde Staten en Groot-Britannië doen bij de Sovjet Unie en China een beroep op het Kellogg-pact. Het programma van het bezoek van het Italiaansche Koningspaar bij Z. H. den Paus op 5 December a.s. De Hongaarsche regeering biedt den Paus bij gelegenheid van zijn gouden priesterjubi leum een collectie boekwerken aan. De Russisch-Chineesohe onderhandelingen begonnen. Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Vooruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 uur 17 min. Hoogste barometerstand 762.9 m.M. te Zurich. Laagste barometerstand 711.6 m.M. te Reykjavik. Verwachting! matige tot krachtigen, Zuid- Oostelijke tot Zuid-Westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken. Regenbuien. Later opklarend. Weinig verandering in tempera tuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bildt hedenmorgen 8 uur 15 aan alle posten: Weest op uw hoede! Een soldaat zonder geweer. Of vacantie met mooi weer, Of een levensgroote musch, Postkantoren zonder bus Het zijn van die malle zaken, Die het woord „onmooglijk" maken. Toch heeft onze goede stad. Op die dingen dikwijls vat; Want het oude postkantoor Was gereed. Men stond er voor. Om het bouwwerk te bekijken, Dat die stad weer moest verrijken. Jé! Wie had dat kunnen weten, De brievenbus was gansch vergeten. En de fout is toen hersteld Want een raam werd er geveld!! Het oude posthuis werd te nauw, Dr5, kwam er een nieuwe bouw; Met ontzag heeft men bewonderd Dit paleis! En overdonderd Door dit pronkjuweel der stad, Zag men niet de fout, die 't had. Aan de Raaks, stil en verlaten Gapen zes kokkerds van gaten, Om de brieven op te vangen, Meer kon men toch niet verlangen. „Hoofdzaak is een hoofdbus, weet je," Sprak men in 't directie-keetje; Maar 't gewone sof-publiek Zocht een bus, ja, zocht zich ziek, Liep de Zijlstraat door te rennen, Totdat „ingezonden" pennen, Dezen mallen toestand laakten En een heele herrie maakten. De bus werd tijdelijk gesloten, Want men had zün neus gestooten. Smul nu burgers! Het graniet Is dichtgemetseld, zoo ge ziet Op het bovenstaande plaatje. En nu loopt het rare praatje, Dat zij eerst weer open gaat, Als „Lou" of Lorentz praten gaat. 't Is een gedenksteen op het graf Van tante Pos en haren staf!!! ACHILLES Man te Hillegom doodgereden Gistermiddag is aan den onbewaakten overweg bij den Doodweg onder de gemeen te Hillegom, een man de spoorlijn overge stoken, door een electrischen trein gegrepen en onmiddellijk gedood. Nader meldt men ons omtrent het doode- Hjk ongeluk, dat het slachtoffer was A. v. d. Hom, wonende op den Ruigerhoek nabij de Zilk, bloembollenkweeker van beroep en 42 jaar oud. Hoogstwaarschijnlijk heeft de man, die op weg was naar zijn land, dat ligt aan de overzijde van den onbewaakten overweg den trein die naderde niet gezien of ge hoord. Hij werd gegrepen en was op slag dood. De trein stopte direct en vervoerde hem naar het station Hillegom, alwaar hij per brancard naar het St. Josephgesticht werd overgebracht. Ter plaatse bleek dat een der armen waren gebroken, terwijl hij ernstige verwondingen aan het hoofd had bekomen. Hij was een zeer oppassend man en laat een vrouw met twee k/nderen achter. In de buurt heerscht geweldige conster natie. m C Zestig personen doodgevroren LONDEN, 3 December Volgens berich ten uit Chicago neemt de koude in het noor den en midden-westen toe. Er is veel sneeuw gevallen. Te Chicago zün 60 personen dood gevroren of aan directe gevolgen van de koude overleden. De zinlrwit-relletjes te Maastricht Uitspraken der Rechtbank. De Rechtbank te Maastricht deed uit spraak inzake de zinkwit-relletjes. Agues Moolselaar werd veroordeeld tot 25 boete, de eisch was 30; Raadschilders werd vrij gesproken, terwül Corsius en Schupp even eens werden vrijgesproken, terwijl de eisch tegen ieder zes weken hechtenis was ge weest. Eerens werd tot 15 boete veroor deeld, eisch 25. P. Moolsenaar werd tot 25 boete veroordeeld, eisch tegen deaen beklaagde veertien dagen hechtenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1