f750. f250. Telegrafisch Weerbericht DE ONTHULLING VAN HET LORENTZ-MONUMENT BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN I I WOENSDAG 4 DECEMBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17326 AANGIFTE MG ET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL EEN BELANGRIJKE BESLISSING HET CONTRACT IN HET BLOEMBOLLENBEDRIJF EEN WEDSTRIJD ALJECHIN—CAPABLANCA De „vorst" bewoont nu een nieuw ,rijk' De verplichte vaccinatie DE TERUGKEER VAN HET DERDE VLIEGTUIG UIT INDIë In afwachting van de komst van de P. H.-A.E.O, HET STAATSVISSCHERS- HAVENBEDRIJF Het jaarverslag over 1928 Voornaamste Nieuws J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct., per kwartaal 3.35: per post. per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE LEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct- bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle ahonné'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden^Qftrtrt Levenslangegeheeieongeschiktheid tot werken door tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen wUUU." verlies van heide armen, beide beenen ot beide oogen: bi) een ongeval met doodelijken afloop: bij verlies van een hand. een voet ot een oog: finC bij verlies van een fCH bij'n breuk van lAft bij verlies v. duim of wijsvinger: 'WU» been of arm: I <U» anderen vinger. Door de veilingsvereenigingen werden al jaren lang in het belang van een goed commercieel bedrijf bedragen geheven of ingehouden van hen, die de goederen, in het bijzonder tuinbouwproducten, door tusschenkomst der vereeniging doen veilen. Aan het eind van het jaar werd dan aan de leden terugbetaald datgene wat na aftrek voor de kosten aan het veilen verbonden, te veel bleek te zijn geheven. Van een winstuitdeeling of dividend was daarbij geen sprake, want het was niets anders dan een restitutie van aan vankelijk te veel betaalde gelden. Toch meende de minister van Finan ciën uit het vorige kabinet, dat hier wel degelijk sprake was van dividend of tan tième, met het gevolg, dat de veilings vereenigingen in die belasting werden aangeslagen. Het eerst had dit plaats bij de veilingsvereeniging te Loosduinen op September 1927 over het jaar 1925. De Raad van Beroep te 's-Gravenhage vernietigde den aanslag op 10 Februari 1928, maar de minister van Financiën was het daarmede niet eens en teekende tegen deze uitspraak beroep in cassatie aan bij den Hoogen Raad, die op 14 No vember 1928 uitspraak deed en den minister in het gelijk stelde. De geheele Nederlandsche tuinbouw voelde zich door deze uitspraak, welke vanuit een uiterst formalistisch stand punt genomen werd, ten zeerste gegriefd. Het gevolg was intusschen dat overal in den lande de veilingsvereenigingen werden aangeslagen in de dividend- en tantièmebelasting over tal van jaren. Groote bedragen zouden moeten worden betaald. Dit was op zichzelf zeer onrecht vaardig, want niet alleen was het geld er niet meer, maar vroegere aanslagen waren steeds door den Raad van Beroep vernietigd en de ministers van Finan ciën hadden nooit beroep in cassatie in gesteld. Door het Centraal Bureau van de Vei lingen te 's-Gravenhage werden tal van requesten ingediend bij den minister van Financiën om aan deze onbillijkheid te ontkomen en ook de Kamer bemoeide er zich mede, want bet besluit van den bewindsman was van grooteh invloed op de ontwikkeling van het veilingswezen, dat voor den tuinbouw thans onontbeer lijk is. Het belasten van de terugbeta ling van voorloopig te veel geheven vei- lingskosten of de ingehouden procenten van de opbrengst der geveilde tuinbouw producten door de vereeniging had tot gevolg, dat de boekhouding geheel an ders werd ingericht. Men ging minder heffen om het gevaar maar te ontloopen later iets te behoeven terug te betalen aan de leden. Met een goed commercieel beleid was dit wel onvereenigbaar, maai de minister dwong de vereenigingen wel tot een dergelijken maatregel, niettegen staande hij toch zeker moest inzien, dat daardoor het algemeen belang niet ge diend werd en hij ten slotte toch geen belastinggelden meer zou krijgen. Tal van afgevaardigden hebben het vorig jaar bij de behandeling van de be grooting van Financiën daarop de aan dacht gevestigd, maar de minister bleek niet bereid, van inzicht te veranderen Alle veilingsvereenigingen werden aan geslagen. Wat hij wel wenschte toe te zeggen was, dat hij niet zou navorderen. Toch bleek het, dat de minister aansla gen over meerdere jaren tegelijk hand haafde, omdat dit geen navorderingen waren. Geen wonder, dat daartegen in het voorloopig verslag van de begrooting van Financiën voor 1930 stelling werd genomen. De memorie van Antwoord, die de vorige week verschenen is, bracht een groote verrassing, een St. Nicolaas- surprise, die in de land- en tuinbouw- wereld met verbazing, maar ook met groote tevredenheid zal zijn in ontvangst genomen. De minister is totaal omgeslagen, want hij staat nu op het standpunt, dat de terugbetaling van te veel ingehouden veilingsgelden practisch geen uitdeeling van winst is. De minister is dan ook voornemens voorschriften te geven, volgens welke voortaan de veilingsvereenigingen ter zake voor die restitutiën niet in de divi dend- en tantièmebelasting zullen wor den aangeslagen. Een wijziging van de wet is daartoe volgens hem zelfs niet noodig, aangezien het hier een belasting heffing betreft, die door den geest der wet eer wordt uitgesloten dan gevor derd. Een hoogst belangrijke en onverwachte beslissing in een reeds jaren hangende kwestie. Waar de minister thans zelf verklaart, dat de geest van de wet de belastingheffing uitsluit, daar hopen we ook, dat hij de thans reeds uitgereikte aanslagen zal vernietigen. Ongetwijfeld Zal daar na dit onverwachte succes bij de behandeling van de begrooting op Worden aangedrongen. Intusschen blijkt Mgr. Nolens bij de sigemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting gelijk te hebben gehad, toen hij als zijn meening te kennen gaf, dat de minister van Financiën uit dit kabinet een andere was dan de minis ter-president en minister --^n financiën uit het vorige ministerie De "neiging I van inzicht is nogal opvallend w>e dit j zoo plotseling gekomen is en wip -ut be- j werkt heeft, zal wel geheim blijven. In de memorie van Antwoord staat het, zooals trouwens nooit het geval is bij j een surprise, tenminste niet vermeld. Raadselachtige voorliefde voor het „neutrale" De A.V.R.O. is een neutrale omroep-ver- eeniging, die er trotsch op gaat, dat zij tot stand is gekomen zonder de hulp van een der politieke partijen. Zij staat er los van. Is vrij en onafhankelijk. Nu is het al merkwaardig, dat zij ge regeld wordt gesteund door liberale bla den. Maar nog merkwaardiger, v dat de Vrijz. Dem. Bond een motie ten gunste van de neutrale A.V.R.O. heeft aangenomen. Nog wel op de Jaarvergadering. Met mede werking van het hoofdbestuur. Er was algemeene instemming en medewerking. Vreemd is dat toch, zegt ,.De Gelderlander" Wat heeft de Vrijz. Dem. Bond met zoo'n neutrale vereeniging te maken? Tja, waarom hield de heele vrijzinnigheid steeds de hand boven het hoofd der neu trale Vereeniging tot Nut van het Algemeen? Dat zijn zoo van die raadseltjeswaar van de oplossing voor de hand ligt. De troebelen in Palestina De eigenlijke oorzaak er van LONDEN. 4 December Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat de groote Muphti van Je ruzalem, bij zijn verhoor door de Engelsche commissie, die een onder oe-k instelt naar de oorzaiti van de troebelen in Palestina, een brief o, er,egde rn Lord Balfour aan koning Hussein uit het ;iaar 1918, waarin den leider der Arabieren dank werd gebracht, voor den steun aar. de geallieerden gedurende den we- reldoorio" Hieraan was toegevoegd dat de beloften van Lawrence en Mahon in zake de onaf hankelijkheid der Arabieren zouden worden nagekomen. De groote Muphti merkte op, dat de niet- nakoming van deze beloften de eigenlijke oorzaak van de troebelen in Palestina is. De wenschen der arbeidersorganisaties Zooals reeds is gemeld, hebben de organi saties van werknemers in het bloemboilen- bedrijf medegedeeld, dat zij het loopend con tract niet ongewijzigd wenschen te doen voortbestaan. Het viel ons op, dat omtrent de aan te brengen veranderingen nog niets werd vernomen, doch toen we op informaties uitgingen, werd ons duidelijk, wat daarvan de reden is. Het bleek ons n.l., dat de arbeidersorga nisaties nog met elkaar confereeren. Uit de behandeling in de verschillende plaatsen is ons intusschen gebleken, dat de veranderin gen in hoofdzaak deze twee punten betref fen: le. de doorvoering van den vrijen Zater dagmiddag over het geheele jaar; en 2e. de stichting van een fonds in het be- lang van ouden van dagen. Wat dit laatste betreft, verlangt men, dat het loon met een zeker percentage zou wor den verhoogd, welk percentage zou moeten worden gestort in een fonds, dat wordt ge reserveerd voor ouden van dagen. Behalve het zooeven gemelde, schijnen er nog eenige punten van minder belang op het verlanglijstje der arbeidersorganisaties te staan. Zoo zal zijn we wel ingelicht getracht worden het aanstaande contract in overeen stemming te brengen met de bepalingen van de nieuwe Ziektewet. De voetbalwedstrijd NederlandBelgië Uitzending naar Indië per radio De Phoni-zender zal Zondag a. s. den voet balwedstrijd tusschen Nederland en België in het Olympisch Stadion te Amsterdam door een technischen ooggetuige laten verslaan. Philips te Eindhoven heeft toestemming gekregen van den directeurgeneraal van Pos terijen en Telegrafie te Den Haag voor het uitzenden hiervan. Het verslaan van den wedstrijd geschiedt voorloopig door Philips als proef. Wellicht, dat latèr iedere internationale wedstrijd op deze wijze zal worden uitgezonden. De wereldtentoonstelling Antwerpen 1930 Onpersoonlijke reclame voor Nederlandsche bloembollen Om het Nederlandsche paviljoen op de in 1930 te Antwerpen te houden wereldtentoon stelling wordt een tuinaanleg gemaakt welke verzorgd wordt door een commissie, daartoe door den Nederl. Tuinbouwraad in het leven geroepen. Als tuinarchitect treedt op de heer H. de Lange te Rotterdam. De beplanting zal in hoofdzaak bestaan uit zomerbloemen en rozen. Langs den hoofdweg, waaraan het paviljoen is gelegen, zullen echter een aan tal vakken allereerst met tulpen worden be plant, waarvoor het centraal bloembollen comité, op voorstel van de commissie voor onpersoonlijke reclame, gelden beschikbaar heeft gesteld. Dezer dagen zijn, naar het Weekblad voor Bloembollencultuur mede deelt, bijna 30.000 Darwintulpen ter plaatse uitgeplant onder toezicht van den heer W B. Roozen, uit Bakkum. Gekozen zijn enkele hoofdsoorten der Darwintulpen, teneinde in verband met de plaatsing der vakken een massa effect te bereiken. Burgemeester Schölvinck Eervol ontslag verleend Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Januari 1930 op zijn verzoek eervoi ontsla gen de heer A. J. Schölvinck al sburgemees- ter van Warmond. Een revanche-wedstrijd voor den Cubaan. Capablanca verklaarde in een interview, dat \ljechin zijn uitdaging heeft aanvaard tot het houden van een match om het' wereld kampioenschap schaken. Deze match zal plaats vinden te New-York het volgend jaar in het tijdperk tusschen half October en half December. Zooals men zich zal herinneren, moest Ca pablanca eenige jaren geleden in een match Dm den wereldtitel, waarvan hy toen houder was, de vlag strijken tegen Aljechin, die zijn titel onlangs met succes verdedigde tegen Bogoljubow. De a.s. match is dus feiteiy'k een revanche-wedsti-yd voor den Cubaan. Hij heerscht nu in een arrestantenlokaal Mr Fr. Leufkens, zich noemende vorst van Geleen, Wachtendonck enz. vervoegde zich Zaterdagmiddag bij den heer Huygens Rijksontvanger te Geleen, met het verzoek de aankondiging van de executoriale ver- kooping van zijn in beslag genomen goede ren uit de aanplakkast aan het gemeente huis te verwijderen. Natuurlijk ging de heer Huygens op dat verzoek niet in. Hierna ging de heer Leuf kens naar het politiebureau en eischte var. den daar aanwezigen agent opmaking van een proces tegen den ontvanger en deeld mede dat hij het aanplakbiljet zelf zou ver wijderen. De agent wees hem op het straf bare van dat feit en ging mee naar buiter om te zien wat er gebeurde. Hij raadde heir, verder aan om zich alsnog met den heer Huygens. die toevallig op het kantoor was te onderhouden. Dit geschiedde dan ook Blijkbaar was de vorst bij dit onderhoud niet tevreden gesteld, want toen hy buiten kwam ging hij naar de aanplakkast, vernielde met zijn wandelstok een ruit en haalde 't be wuste aanplakbiljet er uit Een heer en een juffrouw waren getuigen van deze daad. Toen de politie gewaarschuwd was, was mr. Leufkens reeds verdwenen. Korten tijc daarna werd hy echter in een hotel gearres teerd. Zeer gewillig ging de vorst mee naai het bureau, waar hy het nem ten laste ge legde in het bijzijn van twee getuigen be kende. Daarna werd de vorst, die ondank: het minder prettige vooruitzicht zijn vrooly- ke luim bewaarde, in het arrestantenlokaa opgesloten. Verlenging van de opschorting. Na eenige discussies is door de Tweede Kamer zonder hoofdeiyke stemming aange nomen het wetsontwerp tot verlenging van den termijn, gedurende welke de verplichte vaccinatie wordt opgeschort. Het vliegveld Schiphol bood gisteren in de middaguren een verlaten en triesten aan blik. De vry dichte nevel, welke over het veld hing, gaf uit den aard der zaak geen voedsel aan de hoop, dat het derde retour-vliegtuig uit Indië, de P H.-A.E.O., bemand met de piloten Duime'.aar en Te Pas en den mecani cien Walewijn, nog dezen middag op Schip hol landen zouden. Reeds te half vier werden op het vlieg terrein de landingslichten ontstoken, waar langs voortdurend dichte mistslierten trok ken. De Chef van Schiphol, de heer Thomson, behoorde tot de weinigen, die optimistisch gestemd waren; sedert het bericht was bin nengekomen, dat het vliegtuig Erfurt gepas seerd was, hield hy rekening met een landin" tusschen vier uur en half vijf op Schiphol In het restaurant van het vlrgstatFn wachtte een klein gezelschap, onder wie d echtgenooten der bemanning van de P.H.- A.E.O. Ook de heer H. van de Poll, chef van het bureel expeditie en pakketpost aan he' Centraal Station te Amsterdam, was met een auto der P. T. T. voor het in ontvangst nemen van de post, aanwezig. Na hem kwa men ook de heeren Plesman en Martin, resp Directeur en Secretaris der K. L. M. Het was reeds ver in den namiddag, toen het bericht van de landing der P H.-A.E.O in Deventer op Schiphol de rondte deed. Het gevolg was, dat de be'angstelling en het on geduld zich verplaatsten naar het Centraal Station te Amsterdam. Aangezien algemeen gehoopt werd, dat de vliegers met den D.trein uit Apeldoorn in de hoofdstad zouden arri- veeren, bevonden zcih te 7 uur, behalve de genoodigden en de naaste familieleden der bemanning, de heeren P'.esman. Direc'eur der K. L. M., Thomson. Chef van Schiphol, Del- laert havenmeester, Guil'onard, chef van den Technischen Dienst van de K. L. M„ Spits, chef van den Technischen Dienst van Schip hol, piloot Aler van den Vliegtechnischen Dienst, Van de Beeck, assistenten-haven- meester en piloot Sillevis, die morgen de P.H.-A.E.O. van Deventer naar Rotterdam zal brengen. Natuuriyk was ook weer de heer Van de Poll voor de belangen der Post aanwezig. Van hem -emamen wy, dat de P.H.-A.E O. 158 y, K.G. post in dertien zakken voor Am sterdam, 14 K' K.G., in drie zakken, voor Rot terdam en 40 K.G. voor den Haag. in vyf zakken, aan boord had. Hem was gemeld, dat de post met den Hoek-trein van 9.13 te Amsterdam zou arriveeren. De langverbeide Ape1 doom sche trein kwam te 7.20, een kwartier over tyd, het Centraal Station binnen en één minuut later wisten dé wachtenden op het perron, dat de be manning er niet in zat. Alle hoop was hierna gevestigd op den Hoek-trein. De bemanning behouden thuis. Met den Dui-tschen trein, we ke aansluiting neeft op de verbinding Hoek van Holland, is hedenavond te 9.13 de bemanning van het derde retourvlegtuig, de P H -A.E.O., uit Deventer, waar naar men weet h't vliegtuig een noodlanding had moeten maken, behou den aan het Centraal Station gearriveerd Na een allerhartelijkste begroeting der piloten Duimelaar. Tepas en van den me canicien Walewiin met hun echtgenooten, familieleden en de overige leden van het gezelschap, dat urenlang op hen gewacht had, vonden wij den heer Duime'aar bereid ons enkele bijzonderheden omtrent de thuis- vlucht uit Indië mede te deelen. De terugtocht verliep goed tot Bagdad, al dus de heer Duimelaar. Daar werden wij overvallen door een hevigen zandstorm, zoo dat wij een dag moesten overb'ijven. Den volgenden dag is de tocht bij slecht weer voortgezet: een dikke mist noodzaakte ons in den beginne, op een 100 meter hoogde boven den woestijn te vliegen. Daarna moesten wij zelfs tot drie duizend meter stijgen om boven den mist uit te komen. Toen we eindelijk Aleppo bereikt hadden, vernamen wij van de autoriteiten, dat er vier Fransche machines zoekgeraakt waren; later is er een in de woestijn teruggevonden, waarvan de piloot bleek te zijn omgekomen. Aleppo, dat we met dichten mist bereikt hebben, hield ons een dag gevangen; den volgenden dag probeerden wij boven het Taurusgebergte uit te komen, waarvoor we tot vierduizend meter moesten stijgen, aangezien er zich echter op de vleu gels ijs vormden, moesten wij onverricht=r- zake naar Aleppo terugkeeren. Den dag daarop startten wij opnieuw uit Aleppo en toen is net ons gelukt over het Taurusge bergte heen te vliegen, waarna wy Qon- stantinopel zonder verderen tegenspoed be reikten. De route Constantinioe!Boedapest hebben wij onder zeer slechte weersomstan digheden afgelevd en vandaag startten wij, terwijl er een dikke mist hing, zoo ernstig, dat er geen 50 meter zicht was. De eerste plaats, die wij op onze vlucht van vandaag herkenden was Weimar in Duitschland. Hierna zijn wij zeer laag over Erfurt gevlogen ten einde gesignaleerd te worden. Na Erfurt hadden wij het goed tot in het Ruhrg'bied, waarna wij weer tot in Hol'and in een dikken mist vlogen. Bij Zutphen hebben wij den IJssel gevolgd tot Deventer, de mist werd echter zoo dik. dat het niet meer mogelijk was, naar Schiohol te vliegen, zoodat wy besloten op het Deventer noodlandingsterrein te dalen, hetgeen op vlotte wijze is gescMed. De heer Duimelaar vertelde ons ten slotte nog, dat hij en zijn tochtgenooten tusschen Akyab en Calcutta het toestel met Smirnoff, die op zijn heenvlucht naar Indië was, tegen gekomen zijn. Het onderhoud was hiermede afgeloopen, ritamst wij van den heer Duime'aar, den heer Tepas, die de volgende week weer met het laatste vliegtuig naar Indië vertrekt en van den heer Walewijn, die gelukkig weer geheel herste'd bleek te zijn van zyn ziekte, hartelijk afscheid namen. De heer Walewijn is, naar men weet, op zijn heenvlucht naar Indië met de piloten Frijns en Soer in Akyab achtergebleven. Frijns en Soer hebben toen hun vlucht al'een naar Medan voortgezet, waar de mécanicien Dunk bij hen aan boord is gestapt en de thuisvlucht met hen heeft meegemaakt Dunk was mé canicien aan boord van het thans te Deven ter gelande toestel, dat op de heenvlucht naar Indië bij Satoel aan de Westkust van Malakka een nood'anding heeft moeten ma ken en later in Indië, waarheen het per boot gebracht was, is gerepareerd. Het 4de vliegtuig naar Holland terug Het 4de retourvliegtuig in den geregelden -4-daagschen dienst Batavia—Amsterdam is hedenmorgen van Batavia naar Nederland vertrokken. Aan boord is post tot een hoeveelheid van 158 K.G. Het verliessaldo aanmerkelijk gedaald. Verschenen is het jaarverslag over 1928 van het Staatsvi&schershavenbedryf te IJ- muiden. Wij ontleenen er het volgende aan: Het vaste personeel bestond uit 48 per sonen, bovendien waren 21 personen in los sen dienst. In de samenstelling van het vaste =n tijdelijke personeel kwam in den loop van net verslagjaar geen wijziging. De regelmatige daling van het verlies op de exploitatie van het bedrijf, welke in de laatste jaren viel op te merken, zette zich in het verslagjaar wederom voort. Het ver liessaldo daalde n.l. van 93.407.13 over 192' tot 56.217.07 over het afgeloopen jaar. Dit resultaat was te danken aan de belangrijke styging der inkomsten, welke, vergeleken by het vorig jaar met 42.000 vooruitgingen Doordat de uitgaven slechts met 5000 toe namen, kwam het voordeelig verschil op een bedrag van ruim 37.000 te staan. De retri butie steeg van 281.342.53 in 1927 tot 309.293.22 in 1929. De vermeerdering van den omzet in de visohhallen was niet, zooals het vorig jaar te danken aan toevallige omstandigheden, doch aan factoren, waarvan te verwachten is, dat zij'den bloei van het bedrijf duurzaam zul len bevorderen, n.l. de uitbreiding van de hier thuisbehoorende stoomtrawlervloot en de stijging van de vischprijzen. De verzending van versche viseh als wa gonlading blyft nog altyd beperkt. Van deze wyze van verzending werd vroeger veel ge jruik gemaakt bij den export naar Duitsch land. Nu deze tak van handel echter in ver val is geraakt, onderging het aantal wagon ladingen voor het vervoer van versche visch een belan-gryke vermindering. Dit verlies werd voor een deel echter vergoed door de vermeerdering van het aantal wagonladingen voor de verzending van artikelen, bestemd voor, of afkomstig uit de koelhuizen van de op de haven gevestigde ysfa-brieken. Ook voor de verzending van versche haring werd nog een druk gebruik gemaakt van de ge legenheid tot het verladen in wagons. Het nadeelig saldo op de rekening haven, welke geen inkomsten heeft en waarop dus steeds verlies geleden wordt, bedrceg in het verslagjaar 244.720.98 tegen 242.026.65 in het vorig jaar. De verschillende bedrijven gaven het vol gende resultaat: Haven: verlies 244.720.93; visohhallen: winst 106.294.64; waterleiding: winst 25.917.69; electrisch net: winst 14.457.99; terreinen en duingronden: winst 37.999.50; dry ven-de droogdokken: winst "f 2795.42; eiectriscfte kraan: winst 3702.98; spoorweginrichtingen: verlies 1998.08; koel- 'nrichting: verlies 1079.68; gasleiding: winst 413.45. Het totaal aantal binnengeloopen vaartuigen bedroeg 14985 tegen 13611 in 1927. Er kwamen in 1928 binnen 4929 stoomtreilers, 54 motor- kotters, 607 zeilloggers, 281 motorloggers en 6076 kustvisschers, 159 stoom- of motorbeu- gers, 490 stoomloggers, verder van de dryf- netvisschery 490 stoomloggers, 149 zeillog- ger en 337 motorloggers. Bovendien kwamen binnen 1285 stoom- of motor- en 618 zeil- vraohtvaartuigen. De bruto-inhoud der bin nengekomen vaartuigen bedroeg 3.787.171 M3. tegen 3.528.251 M3 in 1927. Uit de haven vertrokken 595 vaartuigen, vervoerende 4.264.000 Kg. versche visch, te gen in 1927: 614 schepen en 4.907.750 Kg. Het aantal binnengekomen kolenschepen bedroeg 583 tegen 584 in het vorig jaar. De totale kolenaanvoer bedroeg thans 249.042.000 Kg. tegen 236.720.000 Kg. in 1927. Het aantal vreemde schepen in de haven binnengekomen, bedroeg 643, tegen 738 in het vorig jaar. Het 4de postvliegtuig in den dienst Neder landNed.-Indië is hedenmorgen van Bata via naar Holland vertrokken. De Tweede Kamer heeft goedgekeurd het wetsontwerp tot verlenging van den opscher- iingsduur der verplichte vaccinatie. Het derde retourvliegtuig nit Indië ls gis. leren te 4 u. 15 nam. te Deventer geland. Be manning en post kwamen gisteravond te Am sterdam aan. Twee der verdachten van de berooving te Hilversum hebben bekend. Het volgend jaar zal een schaakwedstrijd tusschen Aljechin en Capablanca worden ge houden. In de gisterenavond gehouden zitting van de Tweede Kamer werd het wetsontwerp in zake belasting betalen op postkantoren be handeld. President Hoover heeft het opend met een groote rede. congres ge- De uittocht uit de Duitsch-nationale party. Tusschen vertegenwoordigers van de Sovjet-Unie en de regeering te Moekden ls een protocol tot bijlegging van het Russisch- Chineesche conflict geteekend. Barometerstand 9 uur v.m. 752. Achteruit. OPTICIENS FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten worden opgestoken om: 4 uur 16 min. Hoogste barometerstand 765.2 m.M. te Marseille. Laagste barometerstand 713.3 mM. te Reykjavik. Verwachting: meest matige tot krachti- gen, zuid-westelyke tot Zuid-Oosteiyken wind, zwaar bewolkt of betrokken met tyde- lyke opklaring. Later waarschijnlijk weer regen. Weinig verandering in temperatuur. EEN TWEE DE BUSTE In aansluiting op ons verslag in ons blad van gisteren nog het volgende: Een groot aantal genoodigden woonde de plechtigheid bij. Met Prins Hendrik en het gemeentebestuur waren tegenwoordig me vrouw Lorentz en familie, mr. J. Terpstra, minister van Onderwijs, K. en W., mr. A. L. van Beeck Calkoen, administrateur aan her PUK Onthulling standbeeld Prof. Lorentz op het Lorentzj lein te Haarlem. Z. K. H. Prins Hendrik verricht de plechtige onthu.ling. (Zie ook onze fotopagina) Departement van Onderwys, K. en W., P. Visser, chef van afdeeling K. en W. aan het Departement, jhr. mr. dr. A. Röell, commis saris der koningin en voorzitter der Holl. Mij der Wetenschappen, leden van Ged. Staten van Noord-Holland, leden van den gemeen teraad, het bestuur van de Holl. My. van Wetenschappen, jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, onder-voorzitter, prof. A. E. Holleman, secretaris, J. A. Fontein, penning meester, tevens voorzitter-directeur van Tey- Iers-stichting, jhr. mr. D. E. van Lennep, jhr. mr. P. Teding van Berkhout, enkele direc teuren van de Teylers-stichting met den secretaris mr. W. F.' C. C. Pynacker Hordyk, het dagelyksch bestuur van de Ned. My. van nyverheid en handel, het dagelyksch bestuur van het Departement Haarlem der Maat- schappy, prof. dr. N. van Wyk, rector mag nificus van de universiteit te Leiden, prof. J. Ph. Vogel, secretaris van den Senaat der universiteit te Leiden, de faculteit der wis- en natuurkunde dezer universiteit, prof. A. W. M. Odé, ontwerper van het borstbeeld prof. A. D. Fokker, curator van het physisch laboratorium van de Teylers-stichting, dr. J. T. de Visser, voorzitter van het Nationaal Lorentz-comité, mr. J. A. G. baron de Vos van Steenwijk, secretaris-penningmeester van het comité, mej. mr. E. C. van Dorp secretaresse van de Ned. Commissie voor in- tellectueele samenwerking, enz. Aan het eind van de plechtigheid legden enkele aanwezigen kransen neer aan het voetstuk, mej. Van Dorp deed dit namens de Ned. Commissie voor Internationale sa menwerking, prof. Van Walsem als vriend. De senaat van de Leidsche Universiteit en „Zang en Vriendschap" deden insgelijks. Een tweede buste Aangeboden aan de Holl. My. der Wetenschappen Na afloop van de onthulling van het Lo- rentz-monument te Haarlem begaven Prins Hendrik en genoodigden zich naar het ge bouw van de Hollandsche My. der Weten schappen aan het Spaame. Op verzoek van den burgemeester bood prof. Odé aan de Hollandsche Maatschappij een levensgroote buste van prof. Lorentz aan. Jhr. mr. dr. A. Röell, voorzitter der maat- schappy, dankte met enkele woorden. Het borstbeeld zal in het gebouw geplaatst worden. De geheele op 31 December 1928 te IJ- muiden thuisbehoorende vloot bestond uit 172 stoom- en motorschepen en 59 zeilschepen tegen resp. 164 en 63 in 1927. Het aantal ijsfabrieken op het terrein der visschershaven onderging in den loop van het verslagjaar geen verandering (7). Blijkens de door de directies verstrekte op gaven werden in totaal 66.508.400 Kg. ijs ge produceerd, tegen 64.453.000 Kg. in 1927. Er werden van het havenstation verzon den 13417 wagons met stukgcedzendingen versche visch, tegen 14046 wagons in 1927, verder nog 3069 (v. j. 3384} wagons versche visch enz., voor een deel rechtstreeks aan de hallen verladen. De opbrengst van de in de Rijksvischhal- len verkochte visch bedroeg 15.464.425 tegen. 14.066.924 in 1927. De opbrengst van de door de Nederlandsche stoomtreilers aange voerde visch bedroeg 12.124.667 (vorig jaar 10.858.303). De verhouding van de naar de zes landen van bestemming verzonden hoeveelheden was: Nederland 40 pet. (v. j. 43.1 pet.); Duitschland 10.6 (v. j. 11.4); België 22.4 (v. j. 21,2); Frankrijk 11,8 (v. j. 9,8); Zwitserland 1,1 v. j. 0,5); Engeland 14,1 (v. j. 14). In het verslag wordt nog opgemerkt, dat in de laatste jaren een sterke achteruitgang valt waar te nemen van het binnenlandsoh vervoer van versche visch per spoor. Onge- twyfeld moet deze achteruitgang voor het grootste deel worden toegeschreven aan de nog voortdurende ontwikkeling van het ver voer van versche visch met auto's. De voor de voornaamste centra in Noord en Zuid-Holland en Utrecht bestemde ver sche visch wordt tegenwoordig bijna uitslui tend per auto vervoerd, zoodat het spoor dit vervoer nagenoeg geheel verloren heeft. In het begin van het verslagjaar heeft ook de Algemeene Transport-Onderneming alhier een geregelden dienst voor de verzending van visch geopend, waarvan reeds spoedig een druk gebruik werd gemaakt. Totaal werd verzonden een hoeveelheid van 77.748.823 K.G. tegen 76.700.694 K.G in 1927. De begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw Goedgekeurd De Tweede Kamer heeft de begrooting van Binnenlandsche Zaken en Landbouw goedge keurd met 681 stemmen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1