Rechtszaken VOOR DE HU Mcxxxt- t/ön dezelfde .Nieuwe Haariemsuiie Couranï AAN ONZE LEZERS DERDE BLAD VRIJDAG 6 DECFVBER 1929 BLADZIJDE 2 De Culemborgsche moordzaak Doodslag op een vrouw Een opgewonden inbreker Een hardnekkige wonderdokter De vermeende inbrekers Door een locomotief gegrepen en gedood DE RADIOHANDEL EN DE PHILIPS' LICENTIES Het uitvaardigen en aanplakken van een proclamatie &dele. sm&ak <sfs Een juridische puzzle Een onaangename St. Nicolaasdag Een millioenenkwestie Verduistering in dienst betrekking FAILLISSEMENTEN De moord zonder dader echter nooit de graven der Pharao's betre GEMENGD NIEUWS Een spookgeschiedenis Door de stoomtram overreden Was van de Maas De visschen van de W ieringermeer Kinderverlamming Offerblok gelicht Alweer de verblindende autolichten Tragisch einde van het inkoopen van cadeaux Verduistering van f 6000.— De geheimzinnige verdwijning Arm van een meisje afgekneld De gestrande trawler te Egmond nog niet vlot Spoort al Uw kennissen aait hun vraag- en aanbod-adver-i tenties te plaatsen in onze eigent f. H. Collé tot 3 maanden gevangenisstat veroordeeld Het Amhemsche Gerechtshof deed gisteren uitspraak in de bekende mein eedzaak van J. H. Collé, die in verband met de Culemborgsche moordzaak in verzet was gekomen tegen het verstek-arrest van het Hof, waarbij hij tot 5 maanden gevangenis- Straf werd veroordeeld. Het Hof verminderde de straf tot 3 maanden. Door jaloezie tot de daad gekomen De Rechtbank te 's-Hertogenbosch zette gisteren de behandeling voort van de zaak tegen M. v. d. L., uit Eindhoven, thans ge detineerd, ter zake, dat hij op 24 Juni 1929 te Eindhoven opzettelijk C. Bartels van het leven heeft willen berooven, door haar vele messteken toe te brengen, tengevolge waar van de vrouw spoedig overleed. Deze zaak werd 5 September 1.1. door de rechtbank uit gesteld om een onderzoek te doen instellen naar de geestvermogens van den verdachte. De psychiaters dr. Casparie, Den Bosch en dr. Janssens, Vught zonden deskundige rap porten over voormeld onderzoek bij de recht bank in. Volgens dit rapport is verd. niet ontoere kenbaar, hij is geen psychopaat. Het O. M., die termen aanwezig achtte om niet de maximumstraf te vragen, achtte niet bewezen, dat verd. met voorbedachten rade en in kalm overleg heeft gehandeld, hoewel er aanwijzingen voer zijn. De kwalificatie moord kan dus vervallen. Blijft dan nog doodslag of zwaar lichame lijke mishandeling. Verdachte heeft zich er vroeger al over uitgelaten, dat zijn verhouding tot de vrouw tot tragische ontknooping zou leiden. Hij is door Jaloezie geprikkeld en het slachtoffer geworden van de vrouw, die hij verslagen heeft. Zij heeft veel schuld aan dit drama. Het O. M. concludeerde, dat verdachte schuldig is aan doodslag en eischte deswege vijf jaar gevangenisstraf. Door familie-omstandigheden is hij niet zijn ouders thuis. Hij woont echter bij een Zuster in. Deze zuster, die eveneens als getuige ge hoord was en zich daardoor mede in de zaal bevond, trok zich de verklaring van den In specteur blijkbaar ook nog al aan en begon zoodanig zenuwachtig te huilen, dat zij aan den arm van den deurwaarder en een veld wachter de zaal verlaten moet. Verdachte wond zich hierdoor nog meer op en wilde de beklaagdenbank verlaten, blijkbaar met de bedoeling op den inspecteur toe te gaan. Hij werd echter direct overmand door eenige veldwachters en kon, hoewel nog een worsteling ontstond, waarbij een paar ta- lels van de advocatenbanken van hun plaats geraakten en eeh stoel omver werd gegooid, uit de zaal worden verwijderd. Hét getuigenverhoor werd vervolgens voortgezet. Na korten tijd bleek verdachte echter reeds weder zoodanig gekalmeerd te zijn, dat hij zijn plaats in de beklaagdenbank weer kon innemen. Op verzoek van den pre sident nam evenwel inspecteur Bouwhof zoo danig plaats in de zaal, dat verdachte niet het oog op hem had. Het O. M., waargenomen door mr. Polman, achtte ten slotte beide tenlaste gelegde feiten volkomen bewezen en meende, dat in ver band met de ernst der misdrijven en de om standigheid, dat verdachte reeds meermalen is veroordeeld, een zware straf op haar plaats is. Eisch: 3 jaren gevangenisstraf. Uitspraak 19 dezer. Worsteling in de rechtzaal De los werkman P. W. van Zuit den Haag, recidivist, thans gedetineerd, heeft voor de Haagsche rechtbank terecht gestaan ter zake verschillende inbraken in Den Haag. Hij ontkende. Bij het verhoor verklaarde de inspecteur van politie Bouwhof o.a., dat de wijze, waar op de inbraak in de Laan van Meerdervoort is gepleegd en verschillende andere omstan digheden er op wezen, dat iemand als ver dachte de dader zou moeten zijn. Getuige noemde daarbij verdachte een zwerver. Verdachte zelf protesteerde daartegen hef tig- HU blijft toch „doorgaan" Voor het kantongerecht te Hoorn stond Woensdag weer een wonderdokter terecht, n.l. T. G. van Hoogkarspel, die bekend is geworden door zijn behandeling van open wonden, n.l. het leggen van een dood konijn daarop. Woensdag stond hij terecht wegens het helpen van twee menschen, die leden aan pijn in den rug en die hij per stuk hielp tegen den prijs van 10. Hij was in persoon verschenen en bekende het ten laste gelegde feit volmondig, ter wijl hij de verklaring aflegde, dat, al zou men hem veroordeelen tot honderd dui zend gulden boete, die hij toch niet had en hij dus hechtenisstraf zou uitzitten, hij 2ou blijven doorgaan om iemand te helpen. Hij kwam er tegen op. dat de ambtenaar van het O. M. zijn medicijnen bestempelt met „Hagelslag", een artikel, dat hij nog nimmer in zijn huis heeft gehad. En als men de proef op de som wil nemen, dan moet men de zieken maar naar hem zenden. Hij zal dan, door hen in de oogen te zien. verklaren, wat ze mankeeren en hen beter maken. Als de ambtenaar, Mr. de Bruys Tack, om die bewering lacht, dan verklaart hij, dat, als de dooden ze nog zouden kun nen innemen, ze weer beter zouden worden. De ambtenaar verklaarde, dat de pers ge rust mocht vermelden dat hij deze medicij nen zoo laag aanslaat, want de kwakzalverij, thans in West-Friesland zoo druk beoefend, zal hij met alle geweld den kop indrukken .en hij heeft met hagelslag ook maar een vergelijking gemaakt, zal een vergelijking van het nut zeer in het voordeel van hagel slag uitvallen. Deze man heeft vele boeten en ook hech- tenisstraffen achter den rug en ook thans vraagt hij nu weer een boete van 350.of 300 dagen hechtenis, welke door den kan tonrechter veranderd werd in 250.boete of 200 dagen. De verdachte verklaarde niet in hooger beroep te zullen gaan, „omdat dat ook niks geeft en doorgaan doet hij toch." Manlief was de schudlige. Op een avond in het begin van deze week werd een van de politiebureaux te Rotterdam opgebeld, vertelt het „Hbld." Een straat in de afdeeling verzocht dringend assistentie, want er waren inbrekers in een woning. De politie-troepen werden gemobiliseerd en ge zien het reeds ver gevorderde uur van den dag, wist men één inspecteur en één agent te requireeren, zoodat nog één politieman de wacht kon bewaken. Zoo vlug de beenen het toelieten begaven de inspecteur en zijn man zich naar de plaats des onheils en daar von den ze in de straat reeds een verontrust groepje menschen, rondom de juffrouw van de tweede étage, die angstaanjagende verha len deed over de wijze, waarop de onverlaten in haar huis hadden huisgehouden. De heele boel lag overhoop. En ze waren er nog. Ze had het zelf gezien. Er zat een kapotte sleu tel in de deur. Inmiddels arriveerde de buurvrouw van de eerste étage met de door haar In winkels en café's uit de buurt opgeroepen hulptroepen. De inspecteur en zijn man begaven zich naar boven, na met eenige koelbloedige woor den de menschen te hebben gerust gesteld. Ze betraden de woning en waarlijk, daar was raar huis gehouden. Kasten en laden stonden open door heel de kamer, op stoelen en tafels lag linnengoed. Alles wees er op, dat hier iemand bezig was geweest om iets van zijn gading te zoeken. Inbrekers vond men niet. De politiemannen begonnen een huiszoe king. De verbouwereerde vrouw keek toe op den drempel. Men zocht naar sporen van het misdrijf. In de deur zat een kapotte sleutel. Men zocht verder en vond toen een briefje, waarin de echtgenoot aan zijn vrouw mede deelde, dat hij moeite had gedaan in de wo ning te komen en daarbij den sleutel had ge broken. De inspecteur en de agent gingen zwijgend heen. Gisteravond werd in de nabijheid van het stationsemplacement te Deventer de 60-jari- ge J. Klundert, die het rangeerspoor naar de Oude Haven wilde oversteken ter plaatse waar dit spoor den hoofdweg naar Almelo kruist, gegrepen door een rangeerlocomotief, met het gevolg, dat den man beide beenen werden afgereden en hij Zware hoofdwonden opliep. Hij werd in hopeloozen toestand naar het Ziekenhuis vervoerd, waar hij is overle den. Staking der verspreiding gevraagd Voor den vice-president der Haagsche Rechtbank, Mr. P. W. J. Bijnen is gisteren het kort geding gevoerd tusschen Philips' Radio en het dagelijksch bestuur van het Comité van Actie inzake den Radiohandel en Philips' licenties, te weten de heeren H. Spoelstra, H. C. de Bruyn en Ir. W. H. Tas- seron. Deze 3 heeren hebben, naar bekend is, on langs een proclamatie aan het Nederlandsche volk gepubliceerd. Philips Radio achtte deze proclamatie onrechtmatig en heeft herhaal delijk zonder gevolg verzocht de verspreiding te staken. Zij heeft nu in kort geding de on derteekenaars der proclamatie gedagvaard om de verdere verspreiding te staken en de reeds verspreide te vernietigen. Het eerst was het woord aan Mr. J. L. Hamming als vertegenwoordiger van Philips' Radio. In het kort ging de pleiter de geheele voorgeschiedenis van deze kwestie na. Van de General Electric Company heeft Philips' Radio in de jaren 1925—1927 een groot aantal patenten overgenomen. Doordat deze patenten langzamerhand algemeen be kend werden, hebben zeer vele toestel bouwers in den loop der Jaren van deze pa tenten gebruik gemaakt, waardoor zij inbreuk maakten op de rechten van Philips' Radio op het alleen-gebruik van deze patenten. Toen er steeds meer radio-ontvangtoestel len op de markt verschenen, die zeer slecht geconstrueerd bleven, heeft Philips' Radio besloten den toestelbomv zooveel als mogelijk was in de hand te nemen. De stap, dien Philips' Radio nam om aan de constructie van slechte toestellen een ein de te maken, bestond in het publiceeren van een tweetal circulaires in Augustus en Oc tober jj., waarbij gewaarschuwd werd tegen het ongeoorloofd inbreuk maken op de Phi lips' octrooien en tevens medegedeeld werd, dat voortaan slechts tegen vergoeding licentie kan verkregen worden tot den bouw van radiotoestellen. Tevens moest de houder van een dergelijke licentie zich verplichten van elk type gebouwd toe stel één ter onderzoek aan Philips' Radio toe te zenden. Het resultaat van deze circulaire mag be vredigend genoemd worden. Ongeveer 1000 licentie-aanvragen kwamen binnen. De besprekingen hadden een vlot verloop; op het oogenblik wordt in samenwerking met den Bond Van Nederlandsche Radiohan delaren gewerkt aan de opstelling van een standaardcontract tusschen Philips' Radio en de licentiehouders. Hangende deze besprekingen werd door het Comité van Actie inzake de Philips' li centies een proclamatie aan het Ned. volk uitgevaardigd. Het is onrechtmatig, het publiek, dat over het algemeen weinig of niets van deze zaak weet, op een dergelijke wijze eenzijdig en bovendien onjuist in te lichten, aldus pl. Bovendien werden in de proclamatie woor den gebruikt, die in hooge mate grievend voor Philips' Radio geacht moeten worden. Spr. haalt eenige passages als voorbeeld aan. Onjuist Is de proclamatie, waar zij zegt, dat Philips' Radio aanstuurt op monopolisa- tie. Dat Philips' Radio door dit pamplet zeer benadeeld wordt is te begrijpen. Over geleden schade zal in een hoofdprocedure verder ge procedeerd worden. Thans eischt Philips- Radio wegneming, doorhaling of vernieti ging, met den meesten spoed, van de thans reeds opgehangen, opgeplakte proclamaties en tevens veroordeeling van de gedaagden tot een geldboete voor eiken dag vertraging in de uitvoering van dit vonnis. Hierna was het woord aan Mr. B. R. Wes- seling uit Utrecht als vertegenwoordiger van Ir. W. T. Tasseron, een der gedaagden. Do bewuste proclamatie is volgens pleiter slechts op zeer weinig plaatsen in Leeuwar den, Arnhem en Rotterdam opgehangen. Dat U3U1& uaqqqii sai^umicoad pp saaiNJESt!^ 9Ï> ophangen, is geheel uit vrijen wil geschied. Derhalve zijn de leden van het comité van actie voor deze daad niet aansprakelijk. Deze proclamatie is in het geheel niet als concurrentie-stuk bedoeld. Het comité wil slechts protesteeren tegen het onredelijk ge bruik, dat Philips-Radio thans van haar oc trooien maakt. Zij wil ageeren tegen de han delwijze van Philips-Radio bij het verleenen van licenties. Volgens spr. Is de proclamatie, in vergelij king met de uitlatingen van Philips in de circulaires, tamelijk tam gesteld. Uitvoerig ging spr. na, waarom hij te goe der trouw meent, dat Philips-Radio een mo nopolistische handelspolitiek voert. Na re- en dupliek bepaalde de president de uitspraak op Maandag 9 December a.s. om 12 uur. Hoe de oplossing was De Vijfde Kamer der Rechtbank te Am sterdam heeft uitspraak gedaan in een straf zaak, waarbfj het O. M. gevorderd had, hem niet ontvankelijk te verklaren. Het betrof hier een geval van diefstal van een rijwiel, ruim elf jaar geleden gepleegd, als gevolg waarvan op 17 December 1919 een los werk man tot een jaar gevangenisstraf was ver oordeeld, echter bij verstek. Verd., die van dit alles niets geweten heeft, werd in Juni van dit jaar aangehouden om zijn straf te ondergaan. Hij kwam in verzet en bij de behandeling van zijn zaak bleek, dat de inleidende dagvaarding, welke de basis van het proces vormt, in het dossier ontbreekt. Voorts was komen vast te staan dat verd. in de gevangenis zat, toen de ver- stekbchandeling van zijn zaak plaats had. De Rechtbank wees vonnis conform den eisch van het O. M. De onjuiste aangifte kost hem geld De Haagsche rechtbank heeft gisteren iemand uit Delft, zonder beroep, wegens on juiste aangifte voor de Inkomsten- en Ver mogensbelasting tot 10.000 boete, subsidiair drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Wie is aansprakelijk voor den scheepsbrand? Voor de burgerlijke Kamer van de Recht bank te Middelburg is gepleit in een door de reedery van het Engelsche stoomschip „Clan Grehan" en verschillende Engelsche assuradeuren Ingestelde vordering tot scha devergoeding tegen de Kon. Maatschappij „de Schelde" te Vlissingen, wegens veroor zaakte brandschade aan schip en lading in November 1920 toen de „Clan Grehan". die door een aanvaring een groot gat aan stuur boordzijde had opgeloopen, wegens gevaar voor zinken te Remmekens aan den grond was gezet. Daar zou het gat voorloopig wor den gedicht, waarna de reis naar Antwerpen zou worden vervolgd. Bij het branden van gaten in den scheepsromp, ter weerszijden van het gat door snijbranders van de Maat schappij „de Schelde" zou door het spatten van vonken op de lading in het schip, brand zijn ontstaan, tengevolge waarvan aan schip en lading een schade zou zijn toegebracht van ongeveer vier millioen gulden. Procureurs voor de assuradeuren waren mr. J. Adriaanse te Middelburg en mr. O. B. de Kat te Rotterdam en voor de Maat schappij „de Schelde" mr. J. J. van Walsum te Rotterdam. De rechtbank te 's Gravenhage heeft den gewezen kassier van de Cóöp. Boerenleen bank te Katwijk P. de B„ wegens verduiste ring in dienstbetrekking ten nadeele van die bank, tot een jaar gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaar veroordeeld. Opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 4 Dec. A. H. Schreurs, schil der, Amsterdam, Hudsonstraat 118 I. R.c. Mr. J. G. de Vries. Cur. Mr. W. Tonckens, Amsterdam, Amstel 344. Opgeheven wegens gebrek aan actief: 4 Dec. T. v. d. Boogaard, gescheiden echt- genoote van B. Grim, Amsterdam; W. J. van Een sensationeel verhaal. Het geheim der „Egyptische naald". Dr. Shiffmann, een specialiteit op 't ge bied van het onderzoeken der voor-histori sche kunstschatten, was juist van een studie reis uit Egypte naar Londen teruggekeerd. Onder de talrijke kunstschatten en antiqui teiten, die hij uit het land der oude Pha- rao's had meegebracht, bevond zich o.a ook een met kostbare edelsteenen versierde, vlijm scherp geslepen dolk, die om zijn vorm den naam van „Egyptische naald" droeg. Aan dezen dolk nu moet een eigenaardig geheim verbonden zijn. Langen tijd geleden had men hem gevonden bij de opening van een oud Egyptisch koningsgfaf en van dezen dag af werd ieder die hem in zijn bezit kreeg, door zijn vloek getroffen. Zoo vond men een kunst handelaar, die hem het eerst in zijn bezit kreeg op zekeren dag onder zeer geheimzin nige, onverklaarbare omstandigheden ver moord. De dolk stak hem midden in het hart. Zijn tweede eigenaar werd krankzinnig en pleegde zelfmoord, doordat hij zich den slag ader met behulp van den dolk opensneed, zoodat hij doodbloedde. De dolk ging weer in andere handen over. De nieuwe eigenaar kreeg, terwijl hij den geheimzinnigen dolk nauwkeurig bekeek, een onbeduidend schrammetje aan den wijsvin ger der linkerhandeenige dagen later stierf hij aan bloedvergiftiging. Nu kwam de dolk in het bezit van een Egyptischen uit drager, van wien Dr. Shiffmann hem tegen matigen prijs kooht. Zou de Egyptische naald ook voor hem noodlottig worden?Zou ook hij er door in ongeluk en verderf gestort worden? Een lezing van Dr. Schiffmann. Eenige dagen na zijn terugkeer in Londen zou Dr. Shiffmann op uitnoodiging van zijn jeugdvriend John Trevor (die gedurende de acht-jarige afwezigheid van zijn vriend, een der rijkste en aanzienlijkste bankiers van Londen geworden was), In zijne villa in be sloten kring een lezing houden; in deze voordracht zou hij spreken over zijn indruk ken en ervaringen opgedaan in het Rijk der ontwakende sphinx. De gasten, die uitsluitend bestanden uit personen uit de voornaamste Londensche kringen, waren reeds bijtijds aanwezig in de elegante villa van Trevor. Tegen half negen verwelkomde Trevor de genoodigden en gaf toen het woord aan Dr. Shiffmann, dien hij eerst officieel had voorgfesteld. „Hooggeachte dames en heeren," zoo be gon de spreker, met de welluidende stem van een geschoold redenaar, „ik kom, zooals u reeds gehoord zult hebben, uit Egyp te, uit een rijk, dat een eeuwen-oude bescha ving achter zich heeft, die thans echter ver dwenen is. Aan den voet der duizendjarige pyramiden, de monumentale bouwwerken der oude Egyptische Pharao's, die tot nu toe nog niet geëvenaard werden, wanneer het bleeke licht der opgaande maan het steenen gelaat der raadselachtige sphinx als een spookachtige silhouette uit de doffe zand vlakte der woestijn doet oprijzendringt onwillekeurig die majestueuze leer der oud- Egyptische mythologie tot ons bewustzijn door, volgens welke de zielen der afgestor venen alleen dan rust vinden in het andere leven, wanneer hun graf en mummie door niemand aangeraakt of door niemand ge stoord wordt. Een vreeselijke vloek bedreigt allen, die zich aan het heiligdom der ko ningsgraven vergrijpen, en de rust der doo den starenBij de opening der konings graven en het te voorschijn halen der mum mies van de Oud-Egyptische koningin heb ben zich, zooals men weet, verschillende mysterieuze dingen afgespeeld. Nog kort voor het uitbreken van den wereldoorlog gebeulde dit, toen zeven bekende Fransche kunstenaars en kunstkenners naar de gra ven der Pharao's trokken om daar den geest van het oude Egypte te leeren kennen en in die koningsgraven binnen te dringen. Over hen zou het eerst de vloek der Pha rao's in vervulling gaan. Zes van de zeven werden kort achter elkaar door den dood weggerukt. Thans leeft nog één van henhij heeft den, want hij weid telegrafisch naar Parijs teruggeroepen. In Parijs hebben deze vreem de gebeurtenissen toentertijd groot opzien Verwekt en ook bij ons in Londen vormden zij het onderwerp van vele gesprekken, te meer nog daar het aantal slachtoffers nog niet voldoende soheen. Wij herinneren ons immers nog heel göèd den dood van lord Camavon, die bij de ope ning van het graf van Toetanchamon aan wezig was. Ook George Oould en Joel en Archibald Douglas Roed werden zooals bekend is, door den vloek der Pharao's getroffen, laatstge noemde juist op het oogenblik toen hij de mummie van den Pharao met Röntgenstra len wilde doorliohten. En steeds verder vol trok zich dit doem vonnis! De beroemde Fransche Aegyptoloog Casanova, die even eens bij de opening van het graf van Toe tanchamon tegenwoordig was, overleed spoe dig daarop plotseling. Hij werd in den dood gevolgd door een der grootste Europeesche Egyptologen, George Benedite, die kort na een reis naar de koningsgraven, in Parijs gestorven is. Ook Lady Elizabeth Camavon werd door den vloek getroffen en stierf aan een beet van een vergiftig insect. En nu, mijne dames en heeren, tot besluit van mijne voordracht, wil ik u het interes santste stuk uit mijne meegebrachte collec tie toonen, een uit een oud koningsgraf af komstige „Egyptische dolknaald", aan beide zijden zoo scherp als een Scheermesrijk versierd met edelsteenenOok op dezen dolk rust een vloek, die ieder der eigenaars op gruwzame wijze in den dood gejaagd heeft. Ik heb hem meegebracht om hem aan de Egyptische afdeeling van ons museum te schenken. Wij zouden het haast als een onmogelijk heid beschouwen, dat aan doode dingen zoo'n vloek zou kunnen verbonden zijn. Zouden het misschien slechts ongelukkige spelingen van het noodlot zijn of gaat het hier mis schien om suggestieve verschijnselen eener verhitte fantasie, die combinaties vormt, die in werkelijkheid niet bestaan en nooit be staan hebben? Zoolang eohter deze geheimzinnige sterf gevallen niet op andere, natuurlijke wijze verklaard kunnen worden, moet het ons niet verwonderen, wanneer men ziet, dat het ge loof aan een vloek, die eeuwen achtereen werkt, het geloof aan een onontkombare, noodlottige macht, gevoelige zielen gevangen houdt en hun angst en schrik aanjaagt Met deze woorden had Dr. Schiffmann zijn interessante uiteenzettingen, waarmede hij zijn toehoorders meer dan een uur geboeid hield, besloten. Toen het applaus eenigszins bedaard was, nam John Trevor het woord en beweerde, dat hy geen geloof kon hech ten aan den mysterieuzen samenhang tus schen de sterfgevallen waarvan Dr. Shiff mann sprak en den vloek, die er op die voor werpen rustte. Hij begreep trouwens he&e- maal niet, hoe moderne menschen uit de 20ste eeuw, menschen uit de nuchtere en koetöenkende eeuw der techniek, aan zulke belachelijke spookgeschiedenissen geloof kon den hechten, ook al kwamen die nu eens uit Egypte. Ik geloof niet aan de vloekformules der Egyptische Pharao's, die mij niet van streek kunnen brengen. Ten teeken dat ik ook den vloek der „Egyptische naald" niet vrees, verzoek ik Dr. Shiffmann als vriend, mij dezen dolk ten geschenke te geven. Hij zal mij uitstekend van pas komen om mijn brieven te openen. Na eenig aarzelen gaf Dr. Shiffmann nu den dolk aan den spotter, ter wijl hij zei: „men moet geen slapende hon den wakker maken." Met triomfantelijken blik nam Trevor hem aan onder de woorden: „Nu haal ik mij de wraak van 't noodlot op den hals! Het mag komen, wanneer het wil!" Hij bracht den dolk naar zijn bureau en legde hem op de moderne schrijftafel. Met lachend gezicht keerde hij direct te rug en zette zich weer aan tafel, waaraan ook Dr. Shiffmann plaats nam. Spoedig had den wijn en likeur ook onder de gasten de eenigszins gedrukte stemming, die de myste rieuze onthullingen van den spreker achter gelaten hadden, weggevaagd, evenals den pijnlijken indruk die de woorden van John Trevor gemaakt haddenEn toen er ten slotte gedanst werd, bereikte de vroolijkheid haar hoogtepunt. t Wordt vervolgd). Schijndel, Hilversum; P. F. Leo, Amsterdam; O. H. van Hunen, Amsterdam. Opgegeven door v. d. Graaf en Co. N.V. (Afd. Handelsinformaties). Uitgesproken 2 Dec. C. B. Goedvolk, Radiohandelaar, Scheveningen, Harstenhoekweg 119. R.c. Mr. F. J. A. Hijink. Cur. Mr. H. van Wijk, den Haag, Javastraat 92. Opgeheven wegens gebrek aan actief; 2 Dec. G. Mertz, den Haag. 2 Dec. J. Th. M. Bergmans, Den Haag. 3 Dec. L. Kraak, Hillegom. 't Heeft in het „spookhuis" op den hoek van Nieuwegracht en St. Pieterstraat te Utrecht, waarover in de laatste dagen zoo veel geheimzinnigheid openbaar is geworden, inderdaad gespookt. Niet enkelen, maar wel honderd Utrechte naren hebben het spook met eigen oogen ge zien en nog sidderen zij als zij aan het ge heimzinnig gebeuren denken. Zwaar, massief en donker stond .daar het tot afbraak gedoemde mysterieuze huis in den donkeren Decemberavond, vertelt het „U. D." De menschen, die langs St. Pieterstraat en Muntstraat of langs de Nieuwegracht zich naar de helder verliohte winkelstraten en St.. Nicolaasavond-drukte spoedden, verwaar digden de grauwe massa zelfs geen blik. Twee straatbengels met gezichten als zijn zij de onschuld in eigen persoon, staan tegen de grachtbalie geleund. Kaik joch, daar haij 't weer. ,,'t Joch" keek, maar niet alleen 't joch, ook enkele passanten die de woorden van den bengel hadden gehoord. En wat zij za gen was in staat den griezel op 't lijf te jagen. Daar boven voor het raam van een der vertrekken van iiet spookhuis en nog' wel voor het raam van de kamer waarin jaren geleden mevrouw v. Hall op zulk een zonder linge wijze den dood vond, stond het spook. Het was gehuld in een lang wit gewaad en het hoofd was als een doodshoofd. Maar welk een doodshoofd? Grijnzend blonken hellichte oogen en staarden in de duisternis van den tuin, de geopende mond scheen vuur te spuwen. Stil, ijzig stil stond daar die lange ge stalte in dat geheimzinnig witte gewaad en 't leek of een grijnslach, een helsche grijs- lach om de mondhoeken van het skelet speelde. Het groepje kijkers daar beneden groeide snel aan, de menschen onderbraken hun wandeling van en naar de St. Nicolaas-druk- ke winkelstraten, omwoners kwamen naar buiten en allen schouwden met zeer gedif ferentieerde gevoelens vervuld, naar boven, naar het geheimzinnige spook. En toen gebeurde iets onverwachts. Plot seling werd de kamer in een helder phan- tastisoh groen licht gezet; slechts kort duur de die verlichting, maar lang genoeg om het geheimzinnige nog geheimzinniger te maken. Daarop werd het wéér donker, alleen het spook met zijn onheilspellend lichtende oogen bleef staan grijnzen tegen de menschen daar beneden op de Nieuwegracht, die allengs tot een groote hoop zijn aangegroeid. Dan, eenigen tijd later, gebeurt er weer iets geheimzinnigs. Plotseling verschijnen meerdere lichtjes in de kamer waar het spook is, drie, vier en ais die het raam genaderd zijn, verdwijnt plotseling het spook even ge heimzinnig als het gekomen was. Een paar politie-agenten verlieten kort daarop het spookhuis. Een hunner torst een wit laken, een bordpapieren doodshoofd, een electrisch e zaklantaarn en een uitgebrand potje bengaalsch vuur. De toeschouwers verwijderden zich lachend iri verschillende richting. Pain he joch, zegt de straatbengel met het onschuldigeb gezicht tot z'n makker. Volgende week beginnen de sloopers hun werk. Het heeft in 't Utrechtsehe spookhuis voor 'net laatst gespookt. Jongeman gedood Gisteren heeft op den Middenweg in de Watergraafsmeer een ongeluk met doodelij- ken afloop plaats gehad. Een jongeman, komende uit de richting Diemerbrug. reed op zijn fiets pardoes op de uit de stad komende stoomtram in. Hoewel de bestuur» der krachtig remde, kon een aanrijding niet meer voorkomen worden. De jongen werd dood onder de stoomtram uitgehaald. Het lijk, dat naar net Binnengasthuis werd ge bracht, is nog niet herkend. De politie neemt aan, dat het ongeluk aan eigen schuld te wijten is. Door den plotselingen was van de Maas zijn de werkzaamheden bij den aanleg der nieuwe groote haven te Venlo gestaakt. De machines en rollend materiaal zijn tot nader opgelegd en verzekerd. Het werkvolk uit het noorden is naar huis gezonden, aangezien met de elk oogenblik veranderlijke water standen geen rekening kan worden gehou den. In het voorjaar zullen de werken worden hervat. Gistermorgen teekende de peilschaal 13.37 m. of ca. een meter was. De scheep vaart is zeer druk; de schepen laden en lossen aan den hoogsten muur, aangezien de loswal is overstroomd. De haven drijft vol omgehakte struiken en vuil. Thijsse schrijft in „De Levende Natuur"; Vroeger trokken veel visschen door het Amsteldiep tusschen Wieringen en den vas ten wal. Toen het Amsteldiep eenige jaren geleden was afgedamd, schoolden de visschen nog eenigen tijd samen voor den dam, maar vrij spoedig leerden ze den weg vinden oost waarts om Wieringen heen. Daar zagen za langzamerhand hun uitweg nauwer worden, maar de groote gaten noord en zuid van de Oude Zeug bleven bruikbaar tot eind Juli 1929. En thans scholen zij weer samen voor die gaten en de visschers slaan er een goe den slag. Merkwaardig is het. dat de diereni in zoo korten tijd zich hebben weten te oriënteeren. Te Roermond heeft zich weer een nieuw; geval van kinderverlamming voorgedaan en wel bij een eenjarig kind van de familie G. Het is ter verpleging in het Loulsahuls op genomen. Woensdagnamiddag kwam men tot de ontdekking, dat in de R. K. Kerk te Sam- beek bil Boxmeer een der offerblokken was gelicht, hetgeen slechts kort vóór de ont dekking kon zijn geschied. Onmiddellijk werd de phtie gewaarschuwd. Per auto werd werd de politie gewaarschuwd. Per auto wer de omgeving afgezocht en reeds spoedig werd nabij het voormalige radio-terrein n verdacht persoon aangetroffen, op wien veel klein geld werd gevonden. Deze. een Duit- scher, op weg naar Eindhoven, bekende bil het verhoor de dader te zijn. De doodenlijst Gisterenmiddag kwart over 5 heeft op den Vughtschen weg nabij de gasfabriek te 's- Hertogenbosch een ernstig ongeluk plaats gehad. Twee personen, die met een handkar naar Vught gingen, werden door een autobus aan gereden. Zekere Heesters uit Vught werd op slag gedood. De ander is gewond naar het ïiekenhuis overgebracht. De aanrijdende autobus was van de N.V. 's-Bosch—Vught. De chauffeur was verblind door het licht van een naderenden vracht auto en had den handwagen niet bemerkt. Vrouw doodgereden In de Linnaeusstraat te Amsterdam en wel op den hoek van de tweede Van Bwinden- straat, wilde gisteravond een omstreeks 50- jarige vrouw oversteken naar den vlucht heuvel, ten einde op lijn 9 te stappen. Zij liep den rijweg over, zonder blijkbaar acht te slaan op een eveneens uit de richting van liet Oosterpark komenden huurauto. Hoewel de chauffeur nog uit alle macht remde, kon een aanrijding niet vermeden worden; de wielen gmgen naar over het lichaam en een juist passeerend geneesheer kon slechts den dood eonstateeren. Den bestuurder treft geen schuld. Als tragische bijzonderheid kan nog mee gedeeld. worden, dat de 'touw juist eenige St. Nicolaasinkoopen had gedaan. Bij de Utrechtsehe politie is aangifte ge daan van verduistering van 6000 door den directeur eener N.V. De verdachte werd gis teren gearresteerd en overgebracht naar het! hoofdbureau van politie aan de Ganzen markt, waar hij ter beschikking werd ge steld van den commissaris der eerste af deeling. Het betreft hier een administratieve kwes tie, zoodat een verder verhoor zal moeten uitmaken, in hoeverre van valsche boekin gen sprake is. 3 man konden het geld nog niet bewaren Drie kantoorbedienden kregen de opdracht eenige zakken met geld per taxi te vervoeren. Maar toen deze tocht volbracht was en men op het kantoor aan het natellen ging, bleek één zak met f 500 er in te ontbreken. De drie kantoorbedienden, die dus al heel slecht had den opgelet, verdachten den taxi-chauffeur den zak met geld verduisterd te hebben. Maar de politie van het bureau J. D. Meyer- plein kon niets ten nadeele van den chauf feur vinden, zoodat de verdwijning van het geld nog een mysterie is. Het slachtoffer overleden Een ongeval met doodelijken afloop heeft in de stoomwasscherij „Insulinde" aan den Rijksweg bij Den Helder plaats gehad. De 15-jarige D. H. de Wolf heeft vermoe delijk een arm in de centrifugaal, welke wordt gebruikt om wasebgoed te drogen, gestoken, waardoor dit lichaamsdeel bijna geheel werd afgerukt, terwijl zij tevens een klap van het deksel van de centrifugaal, dat zij had opgelicht en nog steeds in de hand hield, kreeg, waardoor een gapende hoofd wonde ontstond. Tijdens het ongeluk was niemand anders bij haar werkzaam. Het slachtoffer werd naar het Marine-hospitaal vervoerd, waar zij 's nachts te half twee, zonder bij kennis te zijn gekomen is over leden. Se mislukte pogingen De pogingen, om het schip los te krij gen, hebben gefaald en net schip zit vas ter dan ooit met den kop ln Noordelijke richting. De ladmg visch is er afgehaald. Eenige Egmonaers neoben d<- visch m kloten ge pakt en deze zijn door de z.g.n. schelpen karren naar Egmond vervoerd, waar ze in een auto geladen werd, om zoo de plaats van bestemming te bereiken. De schelpenkarren kunnen tnans by ebbe om de „Pram" heenrijden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10