(40.- De nieuwe Tol bij de Brederode-ruïne Telegrafisch Weerbericht De vorst van Geleen VRIJDAG 6 DECEMBER 1929 DE STORM IN ENGELAND Voornaamste Nieuws hbs, waaasw: DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17328 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EH TWINTIG UREN NA HET DNGEVAL. EEN PRACTISCH VOORSTEL FUSIE VAN TOQNEEL- GEZELSCHAPPEN OP KOMST? VOOR KERSTEN EN LINGBEEK HET SKLAREK-SCHANDAAL De „Frances Duncan" vergaan HOE NEDERLAND ZICH VAN BEROEPSBEDELAARS ZOU ONTDOEN J.. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem El&CllWtfc I ywsasLftif&wwwi: BUREAUXNASSAULAAN 49 Telefoon No. 13866 (drie lijnen Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal f 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 et., bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alle a bon né'sop dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaardenf Levenslange geheele ongeschiktheid tot werkendoor X "7 Cfl bi j een ongeval met rnr A bij verlies van een hand. 11 QC bij verlies van een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ÜUUU» verlies van beide armen.beide beenen of beide oogen JU» doodelijken afloop: IfcOU»"" een voet of een oog: duim of wijsvinger- bij 'n breuk vaD been of arm: bij verlies v. een anderen vinger. Bij ieder begrootingsdebat sedert 1922 is het vraagstuk der oud-gepensionneer- den aan de orde gesteld. Dat de Staat verplicht is de voor 1919 gepension- neerde Rijksdienaren te gemoet te komen, voor zoover die tegemoetkoming geëischt wordt door de waardedaling van het geld, die natuurlijk ook op hun pen sioenen van invloed is geweest, wordt algemeen erkend. Men mag gerust zeg gen, dat tusschen Regeering en Kamer daarover geen verschil van meening be staat. Die plicht is trouwens erkend ten eerste door alle pensioenen een wette lijke verhooging van 40 procent te geven en daarna door de wet van 26 Juni 1926, waarbij de bezittingen van het Nationaal Steuncomité werden overgedragen aan 'n stichting met de bestemming, daaruit o.a. uitkeeringen te doen aan de oud- gepensionneerden. De regeering is in 1926 met deze wet gekomen, omdat het onmogelijk was te komen tot volkomen gelijkstelling van de oud-gepensionneerden met de nieuw- gepensionneerden, omdat de pensioen grondslag niet te berekenen is. Door het brengen van de verhooging van 40 op 70 of 80 procent zou men nooit kunnen be reiken wat men wilde, omdat er dan altijd menschen zouden zijn, die te weinig kregen en anderen, die kregen wat ze niet noodig hadden. Waar dus geen gelijkstelling mogelijk was, moest men komen tot individuali- seering. De Stichtingswet van 1926 biedt daartoe de gelegenheid. Nu kan men wel ieder jaar komen met een motie, zooals de sociaal-democraten doen, waarin als het oordeel van de Kamer wordt uitgedrukt, dat de pensioe nen der oud-gepensionneerden moeten worden herzien, maar daarmede bereikt men praktisch niets, zelfs niet al ver klaren de leden van den Vrijheidsbond, gebonden door hun toezeggingen tijdens de verkiezingen, zich daar voor. De regeering staat nu eenmaal op het standpunt, dat als er afdoende hulp moet worden geboden aan de oud-ge pensionneerden, dit geschieden moet binnen het raam en door middel van de Stichtingswet 1926, waar iets voor te zeggen is, daar deze wet het resultaat is van het overleg tusschen Regeering en Kamer, dat pas eenige jaren geleden is bereikt. Bovendien bestaan er bij de be langhebbenden geen overwegende be zwaren tegen die wet, maar wel tegen de uitvoering en de toepassing daarvan. Die bezwaren zijn tweeërlei en wel dat de uitkeeringen, ook al gaan die, zooals de minister mededeelde, in sommige ge vallen tot 280 procent van het oorspron kelijk toegekende pensioen, te gering zijn en verder, dat ze te veel het karakter dragen van een aalmoes. Aan de gering heid is tegemoet te komen door verhoo ging; dat is uitsluitend een kwestie van geld en zoowel Regeering als Kamer zijn bereid dit te geven. Iets anders is het om aan die uitkeering het karakter van armenzorg te ontnemen en er dus een recht van te maken. De Katholieke afgevaardigde, de heer Suring, heeft daartoe bij de behandeling van de begrooting van den minister van Financiën een praktisch voorstel gedaan en kreeg hiervoor direct steun van de A. R. en C. H. fracties en indirect ook wel van de andere partijen in de Kamer. Zijn voorstel komt hierop neer, dat bij algemeenen maatregel van bestuur de normen zullen worden vastgesteld, waarbij de uitkeeringen naar vaste rege len zullen plaats hebben. Hij wenschte, dat er bepaald zou wor den, dat een op zich zelf staand persoon, die alleen voor zich zelf te zorgen heeft, aan pensioen en aan andere inkomsten, uit arbeid, vermogen of wettelijke uit keeringen niet meer behoefde te worden gegeven dan om te komen tot 800 gul den; een gezin moest komen tot 1500 gulden en anderen moesten b.v- een pen- sioensverhooging krijgen van 100 pro cent met inbegrip van de 40 procent, die al gegeven is. Wanneer dit geschiedt, kan iedere be langhebbende met de regeling in de hand beoordeelen, of hij voor uitkeering Daarop volgt dan een beschouwing over Je opvoedende en gunstige werking van dit systeem, dat volgens het Turksche blad: „ook in andere landen reeds toegepast moet worden"; om ten slotte aan te dringen op het overnemen door Turkije van deze Ne- derlandsche noviteit, teneinde Stamboel te bevrijden van zijn zwerm bedelaars.... Wie voegt deze rariteit toe aan zijn ca nard jachttropheeën Dezer dagen werd door belastingambtenaren beslag ge legd op de meubelen van den „Vorst van Gelcen". Hierboven ziet men dr. Leufkers zijn huis, na de forceering van zijn wo ning, verlaten om zich bij de autoriteiten te gaan beklagen. Een schrijven van „Het Nederlandsch Tooneel" Links De straat te Geleen, met het „paleis" van den „Vorst". Het is de eerste woning, die men op onze foto ziet Commissarissen van de Kon. Ver. „Het Nederlandsch Tooneel" hebben, naar de Telegraaf meldt, een schrijven gericht aan de directies van het Vereenigd Tooneel, Nieuw Nederlandsch Tooneel, Oost Neder- I' landsch Tooneel en Schouwtooneel, waarin zij dezen directies verzoeken maatregelen te overwegen, welke tot een fusie liarer gezel schappen zouden kunnen leiden. uit de stichting in aanmerking komt en, voor v/eik bedrag. Blijkens zijn antwoord is de minister in beginsel bereid op dit voorstel, waar door het vraagstuk der oud-gepension neerden tot een praktische oplossing kon worden gebracht, in te gaan. Waar de wet uit een artikel bestaat, zou, door een wijziging, daaraan moeten worden toegevoegd, dat de normen bij algemeenen maatregel van bestuur moe ten worden vastgesteld, terwijl bij de behandeling van die wijziigng die nor men bekend zouden moeten zijn en dan tevens een onderwerp van bespreking zouden kunnen uitmaken. Een minitieus onderzoek naar de levensomstandigheden van den belang hebbende en zijn familie kan dan uit gesloten zijn, want de uit te keeren be dragen behoeven door geen andere dan objectieve overwegingen te worden be- invloed. Het is duidelijk, dat op deze wijze iets bereikt kan worden en dat hier een be langrijke stap gedaan wordt in de rich ting om daadwerkelijke hulp aan de oud-gepensionneerden. Aan redelijke eischen wil de regeering voldoen en van deze eischen kan gezegd worden, dat ze redelijk zijn. Onder deze omstandigheid was het te begrijpen, dat de sociaal democratische moties met 49 tegen 31 stemmen verworpen werden, want aan neming daarvan zou een succes in den weg hebben gestaan. De regeering zal binnenkort haar toe zegging dus gestand moeten doen, want zou dit niet geschieden, dan zou zij on getwijfeld de geheele Kamer tegenover zich vinden, daar deze de oud-gepen sionneerden, die het noodig hebben, zeer stellig wil helpen. Dit is uit het voorstel van den heer Suring wel gebleken. We moeten onzen braven vrienden, de dominé's Kersten en Lingbeek, een te leurstelling bezorgen. We moeten hun n.l. mededeelen, dat we eindelijk iemand hebben ontdekt, die het Katholicisme nog grover aanvalt, dan zij het doen. In Engeland is er een zekere meneer Robert Arch ontdekt, die de emancipatie der Katholieken beslist afkeurt, omdat die belemmerend werkt op het uiteinde lijk verdwijnen van de verderfelijkste en bloeddorstigste organisatie, welke ooit het wereldtooneel heeft verduisterd. Deze heer verlangt naar den tijd, dat de menschheid met de Katholieken op dezelfde wijze zal kunnen omspringen, als zij thans met krankzinnigen of gees teszieken handelt. Hij stelt voor, de Katholieken het recht op voortplanting te ontzeggen en ze door een pijnlooze ja, deze heer is zeer lief voor ons! operatie onvrucht baar te maken. Hij verdedigt dezen maatregel met de overweging, dat het verdragen van de Katholieken meer kwaad en lijden ten gevolge heeft, dan wanneer men hen van kant maakt. Niemand zal gelooven wij ont kennen, dat deze heer de beide dominé's werkelijk overtreft. Hij pakt de zaak veel energieker aan. Zij kunnen van hem nog heel wat leeren. Zij zijn, voor dit oogen- blik althans, overtroefd. Zij zullen hoo- ger moeten mikken voor de toekomst, willen zij hun record behouden. Wellicht is er voor de beide heeren in- tusschen een kleine teleurstelling in ge legen, dat deze kampioen geen christen is gelijk zij, maar een vrijdenker! Mogelijk geeft dit hun stof tot naden ken! De Postvluchten op Indië Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het 4e retourvliegtuig uit Ned.-Indië gister morgen om 5 uur 25 uit Medan is vertrok ken en om 15 uur 35 te Bangkok is aange komen. Het 7e postvliegtuig, op weg na at Ned.- Indië, is gisterenochtend 5.25 uur uit Djask vertrokken en om 13.50 uur te Karatsji aan gekomen. De eigenaar, de heer Anten Meijer, heeft aan den ingang van den bekenden weg, die naar de Ruïne van Brederode en het hotel Velserend voert, een slagboom laten aanbrengen, waardoor de vrije wandeling op dit bekoorlijk plekje grond is opgeheven. De oorzaak van dit conflict is, dat de gemeente Velsen niet wenscht bij te drag enin de onderhoudkosten van dezen eigen weg. Wel wenseht zij den weg om niet over te nemen, maar dit wil de heer Ant. Meijer niet De pels van burgemeester Boess De Amerikaansche reis Bij de voortzetting van het onderzoek van de Landdag-commissie in de zaak-Sklarek kwam de beruchte pelsgeschiedenis aan de orde. In den zomer van het vorige jaar aldus verklaarde dr. Boess wilde zijn vrouw een pels hebben. Het ging er nog slechts om, waar ze dezen koopen zou. Boess herinnerde zich toen, dat een der Sklareks, die hij bij een vorige gelegenheid had lee ren kennen, hem een pels te koop had aan geboden. Hij had daar toen geen gebruik van gemaakt, omdat hij geen pels noodig had. Hü herinnerde zijn vrouw aan de Skla reks en zij bestelde een pels en informeerde tegelijkertijd, hoeveel deze kón kosten. Men kon haar geen prijs noemen, doch de pels werd bezorgd en de rekening liet zeer lang op zich wachten. Nadat verschillende malen om de rekening was gevraagd kwam ten slotte een nota van 350Mark. Dit be drag was natuurlijk belachelijk en daarom schreef mevrouw Boess aan Sklarek, dat zij het pijnlijk vond den pels te accepteeren aangezien de prijs zeer laag scheen. Om het geringe bedrag te compenseeren had zij een kunstenaar geholpen met een bedrag van 1000 mark. De burgemeester heeft dezen kunstenaar persoonlijk bezocht en zich er van overtuigd, dat de man inderdaad in be hoeftige omstandigheden verkeerde. Desge vraagd verklaarde Boess, dat van de zijde der gebroeders Sklarek nooit eenige poging was gedaan om invloed op hem uit te oefe nen. Op een vraag van den communisti- schen afgevaardigde Obuch, hoe de burge meester dan de levering van zulk een goed- koopen pels had opgevat, antwoordde Boess, dat hij er een zekere opschepperij van de Sklareks in had gezien, die wilden toonen, hoe goedkoop zij wel een pels konden leve ren. Op de gedachte, dat Sklarek op deze wijze ambtenaren wilde beïnvloeden, was hij niet gekomen. Bij zijn verder verhoor verklaarde burge meester Böss in de Landdagcommissie van onderzoek, nog het volgende: Toen wij in Amerika aankwamen, kregen wij bericht, dat te Berlijn grocte verduis teringen hadden plaats gehad en dat ik daarbij betrokken was. In een blad te San Francisco stond, dat ik met zooveel millioen uit Berlijn was gevlucht, in andere bladen, dat ik met 20 koffers was vertrokken cn niet zou terugkeeren. In antwoord op een vraag zeide Böss, nimmer te hebben verwacht, dat ook tegen over hem een disciplinair onderzoek zou worden ingesteld. Hij achtte het destijds zeer wel mogelijk, zelf de zaak in orde te kunnen brengen. Böss verklaarde wethouder Gabel steeds ten volle te hebben vertrouwd. Al het gebeurde was z.i. te wijten aan on eerlijke ambtenaren, het was geen gevolg van gebreken in de organisatie. Böss wordt dan geconfronteerd met No- varra naar aanleiding van diens bewering omtrent de levering van 60 m. stof tegen 1 mark per meter. Böss kan zich de zaak niet goed meer herinneren en meent, dat de stof wellicht „zakkengoed" is geweest, ten min ste zijn vrouw herinnert zich, indertijd zoo iets te hebben gekocht. Zooals Novarra de zaak voorstelt heeft het zich echter geens zins toegedragen. Böss höudt staande, No varra nimmer te hebben verzocht stof a 1, mark per meter te leveren. Novarra: Dan heb ik misschien gezegd de stof te kunnen leveren tegen dien prijs, en heeft de heer Böss dat goedgevonden. Böss: Nu praat ge weer heel anders. Voorzitter Schwenck (comm.). De com missie weet nu wel, wat zij van deze zaak moet denken. Een tekort van f 150.000.- Geen goede pennnigmeester De Nutsspaarbank te Gorredijk heeft het faillissement aangevraagd van den penning meester van de Spaarbank te Gorredijk, in welks kas een tekort is geconstateerd van bijna 150.000. De „Telegraaf' weet nog mede te deelen, riat de kassier, die thans verpleegd wordt ui het ziekenhuis te Groningen, ongeveer 25 jaar geleden zijn vader opvolgde. Hij genoot algemeen veel vertrouwen en stond als zeer solide bekend. De geheele zaak baart groot opzien. Naar aanleiding van bovenstaand bericht, wijst men van bevoegde zijde ons erop, dat de nutsspaarbank te Gorredijk niet is aange sloten bij den Ned. Spaarbankbond en ook niet bij het Ned. Spaarbankbureau. Voorts zij er de aandacht op gevestigd, dat alle Nutsspaarbanken in Nederland los van elkaar staan. Alle zijn afzonderlijke in stellingen met eigen beheer en eigen kapi taal. De reserve van de gedupeerde bank be draagt 225.000, terwijl er dadelijk een ga rantiefonds is gevormd, zoodat de inleggers geen schade zullen lijden. Op zee verloren 19, te land 7 personen door den storm het leven Het Briitsche s.s. „Frances Duncan" werd tijdens den storm bij kaap Landsend op de kust geworpen. Het zonk binnen enkele minuten. Zestien leden der beman ning verdronken; slechts vijf der opvaren den werden gered. LONDEN, 6 Dec. Het wordt thans de finitief bevestigd, dat van de opvarenden van het bij Landsend vergane Engelsche stoomschip „Frances Duncan", slechts vijf personen gered konden worden. De overige leden der bemanning vonden allen den dood in de golven. De storm was zóó sterk, dat het schip kapseisde. In totaal zijn op zee negentien en te land 7 personen tenge volge van den storm om het leven gekomen. Het Spaansche s.s. „Gueklo", dat zijn schroef had verloren en door twee sleepboo- ten op sleeptouw was genomen, bevindt zich thans weer in een gevaarlijke positie, aangezien de beide sleepbooten niet krach tig genoeg zijn, om te verhinderen, dat de „Guekho" door den storm weer op de kust wordt èedreven. Bij Porthcawl had men reeds vuurpijl-toestellen gereed, om de be manning nog tijdig van boord te kunnen halen. Arme Sint in d'étalage, Arme Sint in de courant! Van uw Sint-zijn zie 'k geen waasje, Daarvan heeft men geen verstand! Als U maar in de passage Koopers lokt, dan is 't al goed; Men verlaagt U tot een aasje Voor 't publiek dat happen moet! Kijk, daar staat ge als aardig baasje Dat zelf chocolade snoept; Ginds als een de met een glaasje Echte proevers binnenroept; Wenscht u Bols of Hermitage? Sint je heeft ervan verstand! Zie, 't is eenmaal zoo d'usage: Sint is altijd d'eerste klant! Zoekt u 'n tafeltje of een vaasje Voor uw vrouw, of iets voor Jan: Fijne auto met garage! Radio voor alleman? Kijk, daar op een hoog stellage Lacht de Sint-Reclamepop; In de gekste entourage Steekt de Sint zijn vinger op! In 't paleis met meer étages In elk zaakje in iedere krant, Noemt Hij op een heel relaasje En offreert u gul. charmant: Wat u wilt! Een glimmend kaasje Of iets anders voor 't ontbijt? Of banket, een speculaasje Bij de thee? Het is een feit: Overal met Piet. zijn page Ziet u onzen goeden Sint! En ja! 't druipt van zijn visage Dat ie 't zelf het lekkerst vindt!! Die sigaar? 't is zijn adage: 'k Rook ze zelf al jaren, hoor! Dat merk auto? Daarmee raas je Fijn als ik de wereld door! Oud, moderne Sinterklaasje Wat beduidt uw ring en staf? Ach! bij die reclamerage Gaat het waardige d'r af! Laatst, toen zag lk helaas ja! Van uw mijter zelfs beroofd, En temidden van bagage Met een Bijenkort op 't hoofd!! Arme Sint in d'étalage. Arme Sint in de courant 'k Merk van aureool geen waasje! En vereering? Navenant! W. Filmsterren naar Ned.-Indië Het Alg. Ind. Dagblad „De Preanger Bode" meldt, dat het zeer waarschijnlijk is, dat in Januari a.s. Ned.-Indië bezoekt zal ontvan gen van de filmsterren Douglas Fairbanks, Mary Pickford en Charley Chaplin. De bios coopexploitanten hebben zulks aangevraagd, ook namens de duizenden bezoekers dei- bioscopen. Voor de Haagsche Rechtbank is gisteren in kort geding behandeld de kwestie van de verspreiding van een proclamatie door den Radiohandel in zake de Philips-licenties. Verschenen is het verslag der commissie tot onderzoek van het cadeaustelsel. Het memorandum van dr. Schacht, den president der Duitsche Rijksbank, over het plan-Young. In Engeland en op de Fransche kusten hebben zware stormen gewoed. Het Fransche vlootprogramma voor 1930. De opening van den Poolschen landdag heeft zonder eenig incident plaats gehad. De Raad van den Volkenbond tegen 13 Januari a.s. bijeengeroepen. De Sklarek-zaak. Het verhoor van burge meester Böss. Het Britsche s.s. „Frances Duncan" bjj kaap Landsend vergaan. Zestien der opva renden verdronken. Hoogste barometerstand 761 m.M„ te La Coruna. Laagste barometerstand 717.7 m.M., te Thorshavn. Verwachting: krachtige tot matigen, mo gelijk later weer stormachtige Z.W. tol Zuidelijken wind, meest zwaarbewolkt of be trokken, met tijdelijke opklaring, waar- schijnlijk regenbuien, weinig verandering in temperatuur. De vondst is niet onaardig De medewerker van het ..Hbld.", de heel G. Nypels, schrijft: Volgens de dezer dagen ontvangen bladen van den Balkan fladdert daar sedert eeni- gen tjjd, om de boorden van Gouden Hoorn en Bosporus een „canard", de wel van een goedaardig soort is, faar die toch wel eens door een Nederlandsch jager mocht neer gelegd worden alvorens ze teveel eieren ge legd en uitgebroed heeft en dit soort mis schien niet meer uit te roeien zal zijn. In het „Journal d'Orient", een der Turk sche bladen in de Fransche taal, van Stam boel (ci-devant Konstantinopel), zag ik het dier in den volgenden vorm: „Naar aanleiding onzer bedelaars Hoe men in Nederland de beroepsbedelaars van hun ondeugd geneest. De studies en proefnemingen hebb- ben aangetoond, dat het kwaad meer aan luiheid dan aan behoefte te wijten is. In Nederland is men daarom begonnen op de bedelaars dezelfde maatregelen toe te pas sen als enkele eeuwen geleden. De individuen, die op heeter daad van bedelarij betrapt worden, laat men neer in een ledigen put. Een kraan aan de opper vlakte begint dezen vol te laten loopen." Intusschen is de bedelaar, teneinde niet te verdrinken, gedwongen een pomp in wer king te houden. Dit werk moet hij uren lang voortzetten, tot de bedelaar uitgeput is van vermoeidheid. Dan eerst haalt men hem uit den put." Rechts OPTICIENS FABRIKANTEN Licht op. De lantaarns moeten worden opgestoken om 4 uur 16 minuen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bildt hedenmorgen 9 u. 50 aan alle posten: Weest op uw hoede. Barometerstand 9 uur v.m. 747 vooruit.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1