Stadsnieuws De Patriot ^The CyVfessiah van Handel HET CADEAUSTELSEL TWEEDE BLAD VRIJDAG 6 DECEMBER 1929 BLADZIJDE i Wat het stelsel is volgens de Commissie van Onderzoek Eenige strafbepalingen ontworpen Geen cadeaux geven, die niet tot den handel van den gever behooren. Hoe de cadeaux gegeven moeten worden. Autobusdienst Voorschot O. L. School door de C. O. V. Christiaan Kriens Speenhoff naar Indië Vechtpartij te Haarlemmermeer BURGERLIJKE STAND Hinderwet Kon. Letterl. Ver. „J. J. Cretner" VAN ONZE RECHTBANK Zaandamsche politie-'agenten mSmmSk émm&Êm mm AJs no. 9 van den jaargang 1929 der „Ver slagen en Mededeelingen" van de afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid is ver schenen het verslag der Commissie tot Onderzoek van het Cadeaustelsel, waarvan voorzitter was de heer mr. A. I. M. J. Ba ren van Wijnbergen. Het rapport omvat 7 hoofdstukken, waarvan de eerste twee de ve «-geschiedenis behandelen. De actie, die destijds uitgegaan is van het cr nitê van actie tot bestrijding van don verkoop met cadeaux, een comité, dat ingesteld was door de drie middenstands benden, wordt summierlijk aangeduid. De commissie heeft haar arbeid aange vangen met het verwerken der feitelijke gc evens, die docr genoemd comité verza- mld waren. Lij onderscheidt in het cadeaustelsel twee hoofdvormen: het directe en het indirecte sy: teem. Het directe systeem is aanwezig, wanneer het cadeau terstond bij aankoop ven een bepaalde waar gegeven wordt, het indirecte, wanneer bij het cadeau een bewijs (bon) wordt verstrekt, dat recht geeft op een prestatie om niet. Alle vormen van het cadeaustelsel zijn tot deze twee grond typen te herleiden. Genoemde onderschei ding ligt dan ook aan het geheele rapport ten grondslag. Het cadeaustelsel wordt in het Rapport omschreven als het stelsel, waarbij een ver- kooper bij eiken individueelen verkoop van een bepaalde waar aan den kooper een zaak ten geschenke geeft of een bewijs af geeft, dat, hetzij op zichzelf, hetzij in veel voud, hetzij in een speciaal samengesteld veelvoud ap een prestatie om niet recht geeft. Juridisch ie naar het oordeel der commis sie het cadeaustelsel een schenkingsover eenkomst naast een koopovereenkomst. De commissie heeft vervolgens een schrif telijke enquête gehouden onder producen ten, tusschenhandelaren en verbruikers, aan wie uitvoerige vragenlijsten zijn toegezon den. Mede aan de hand van de gegevens, die deze enquête verschafte, bepaalt de com missie haar standpunt ten opzichte van het cadeaustelsel en komt tot de slotsom, dat dit stelsel althans voor een deel der pro ducenten voordeelen oplevert, doch daarte genover voor de tuschenhandelaren en ver bruikers foutief schadelijk is. Voor de tusschenhandelaren is vooral de beunhazerij een nadeel,, terwijl de consumenten, ofschoon zij het stelsel grosso modo begeeren, hiervan vooral deze nadee- len ondervinden, omdat: le. zij economisch gebonden zijn bij den zelfden cadeaugever of dezelfde waar te blijven koopen, totdat zij zich de noodige bons verworven hebben; 2e. hun eenerzijds het cadeau wordt op gedrongen en zij anderzijds geprikkeld wor den om te veel te koopen, en 3e. zij cadeaux ontvangen, die vaak waar deloos zijn doordat de cadeaugever geen vakkennis bezit van de geschenken, die hij verschaft. De commissie acht dan ook een optreden tegen het stelsel volkomen ratio neel en gaat na, op welke wijze dit be snoeid kan worden. Zij meent dan, dat het stelsel niet zal uitzieken en wijst er o.a. op, dat het nog steeds toeneemt. De bestaande wettelijke voorschriften blijken onvoldoende te zijn; een actie uit de maatschappij voortkomend heeft geen kans van slagen, zoodat alleen van een ingrijpen van overheidswege heil kan werden verwacht. Voldoende grpnd voor zoodanig ingrijpen is gelegen in de omstandigheid, dat het verbruikersbelang, dat algemeen belang is, dit vordert. De commissie onderzoekt de mogelijkheid om de euvelen van het stelsel door een maatregel weg te nemen en komt tot de slotsom, dat door het stellen van den eisch, dat de verkooper den kooper op diens ver langen de aangegeven geldswaarde in plaats van het cadeau moet geven, ten aanzien van het directe stelsel in voldoende mate aan de bezwaren wordt tegemoet gekomen. Wat het indirecte stelsel betreft, zal deze eisch alleen dan effect sorteeren, wanneer den kooper de bevoegdheid wordt gegeven om, zoodra hij een bewijs (bon) in zijn be zit heeft, door bijstorting van de waarde dei- hem nog ontbrekende bons, zich het ca deau-artikel te verwerven. De commissie heeft ten slotte een maat regel ontworpen en dezen gegoten in den vorm van een vijftal strafbepalingen. De eerste bepaling keert zich tegen het voor de consumenten schadelijke grasdui nen en beoogt te verbieden het geven van cadeaux die niet tot den gewonen handel of bedrijf van den cadeaugever behocren, tenzjj zij bestaan in geld. De tweede bepaling betreft het directe stelsel en legt den verkooper de verplich ting op om voor den kooper, die geen ca deau begeert, de koopsom te verminderen met de waarde van het cadeau. De derde bepaling betreft het indirecte stelsel en re gelt onder meer den bijstortingsplicht. Met de vierde bepaling wil de commissie den verkooper. die dividend heeft gegaran deerd, na verloop van zekeren tijd uit te betalen, verplichten desgewenscht dit divi dend terstond te betalen bij aankoop der waar. Het kassabon-stelsel of kortingstelsel in engeren zin valt onder de derde strafbepa ling, zoodat het rapport ook den gever van kassabons wil verplichten deze bons op ver langen terstond te verzilveren. De vijfde bepaling ten slotte legt den ver kooper de verplichting op om in geval hq meer waren voor één prijs verkoopt, deze verkrijgbaar te stellen voor prijzen, waar van de som niet hooger is dan de prijs, waarvoor de waren gezamenlijk te koop zijn. Docr deze bepaling wil de commissie voor komen, dat haar maatregel ontdoken wordt, doordat de verkooper de waar en de cadeau te geven zaak voor één prijs verkrijgbaar stelt. Aan het rapport is toegevoegd een over zicht van de maatregelen en wetsontwerpen, die ter zake in het buitenland worden aan getroffen. ter is hij met de Lloyd Rapide van het Hol- landsche spoorstation uit Den Haag naar Marseille vertrokken. Slechts een klein groepje familieleden en enkele vrienden o.w de heer Jan Peith en de impressario. de heer De Haan, waren bij het vertrek aanwezig. Speenhoff zelf zag er opgeruimd uit. Einde lijk ging immers zijn wensch in vervulling. Toen precies twaalf uur het sein van den stationschef omhoog ging, de locomotief een schrillen kreet slaakte, weerklonk een harte lijk: „Goede Reis, Good Luck!" Ged. Staten van Noord-Holland hebben afwijzend oeschikt op het verzoek van J. M. van Geelen, te Heiloo, tot het in werking brengen van een autobusdienst van Alkmaar naar IJmuiden en terug. De school voor gewoon lager onderwijs aan de Dutr'jstraat is op 3 September 1929 gedeeltelijk in gebruik genomen. Het bestuur dier school verzoekt thans, een voorschot van 770 en 120 op de ge meentelijke vergoeding over 1929, overeen komstig art. 101 der Lager Onderwijswet 1920. Als borg heeft zich verbonden de School raad voor de scholen met den Bijbel te 's-Gravenhage. Tegen het verstrekken van een voorschot over het tijdvak van 3 September 1929 tot en met 31 December 1929 bestaat bij B. en W. geen bezwaar. Zij stellen voor op dit verzoek gunstig te beschikken. i De Christelijke Oratoriumvereeniging zal op Vrijdag, 13 December in de Gemeente lijke Concertzaal, een uitvoering geven van The Messiah van Handel (De Messias). Hoewel dit oratorium van Handel reeds cilia-ode van Handel in de Engelsche taal, het initiatief heeft genomen v>t verbetering in dezen toestand. Het was een daad, die tot buiten de grenzen onzer stad de aan dacht trok en die nog onlangs door den verscheidene malen in Haarlem is uitge- muzikalen medewerker van een uer grootste voerd, is toch de wijze waarop het werk nu zal worden gegeven geheel nieuv De Mes- sias-uitvoeringen in het Duitsch, zooals die bladen, met eere werd gememoreerd. Kort daarop kwam Evert Cornells met The Messiah in Utrecht. Rotterdam en Hil- Bets Mak van Waay- Dooremans, Sopraan. Jo Immink, Alt. Anthon v. d. Hors Muzikaal leider Zijn successen in Amerika Men schrijft uit New-York aan de „O. H. Crt." Christiaan Kriens, een zoon van den vroe- geren dirigent van de Haarlemsche Orkest Vereeniging, die ongeveer twintig jaar geleden naar Amerika is gegaan en daar als com ponist en dirigent grooten naam verwierf, 1s benoemd tot muziekleider van het radio station W. T. I. C. In zijn nieuwe functie heeft hij de be schikking over een volledig orkest, dat uit vooraanstaande musici bestaat en dat zoo wel symphonieën als lichte klassieke concer ten geeft. Deze musici spelen uitsluitend voor de radio-uitzendingen van het station W. T. I. C. te Hartford. Voor zijn benoeming was de heer Kriens te New-York een welbekend dirigent, com ponist, concert-violist en leeraar voor viool en piano. Voorts was hij leider van twee beroemde kerkkoren, n.l. dat van de Park Avenue Church en de Grace Methodist Church. Ook dirigeerde hij het Plainfield Symphony Orchestra en de Elisabeth Sym- phonie Society in New-Jersey en de Morris towon Orchestral Society. Het conservatorium dat hij te New-York oprichtte, bekend onder den naam van Kriens Symphony Club, waar hij musici opleidde voor symphonie-orkesten, wordt beschouwd als een eenig instituut voor de ontwikkeling van de Amerikaansche muziek. De heer Chr. Kriens kwam verscheidene jaren geleden naar Amerika om de New- Orleans French Grand Opera Company te dirigeeren. Tijdens zijn tournée in Amerika was hij eerste-violist bij de Philadelphia Symphony, de New-York Symphony, de New-York Philharmony en de Metropolitan Opera. Hij speelde onder talrijke bekende dirigenten, o.a. onder Damrosch, Toscanini, Scheel, Hertz en Mottl. Zijn vader, de heer Ch. P. W. Kriens was te Haarlem welbekend als orkestbewerker, harmonie-dirigent en als leider der Sym- phonie-concerten. Bovendien was hij klari nettist aan het hof van den koning van i Saksen en leeraar op dit instrument aan de Kon. Muziek-Academie te Den Haag. De jonge Kriens was door deze Academie 1 waar hij les nam in compositie van bekende Europeesche componisten, gediplomeerd. Zijn werk omvat twee opera's, een oratorium, verscheidene symphonieën, ouvertures en vele composities voor viool, piano, cello er. zang. De Amerikaansche radio-luisteraars kennen verscheidene van zijn werken, spe ciaal de orkest-suite „In Holland" is zeer j populair Deze suite is onlangs voor het radio- j station Huizen uitgezonden ter gelegenheid van de eerste internationale radio-verbin- ding tusschen Nederland en Amerika. Deze j uitzending werd door dertig Amerikaansche stations gerelayeerd. Composities voor orkest van Christiaan Kriens zijn o.a. uitgevoerd door het Concert gebouw-Orkest te Amsterdam, de Berlijn- sche Philharmonie en door talrijke Ameri kaansche orkesten als de St. Louis Sym- phonie, de Metropolitan Opera Company en Roxy's Symphonie Orchestra. Zijn liederen zijn o.a. door Caruso gezongen. Beroemde violisten als Zimbalist, Auer, Elman, Spal ding, Kubelik en vele anderen namen zijn composities in hun repertoire op. De heer Kriens heeft onlangs vier en twintig origineele libretto's voor sprekende films gemaakt, welke door Warner Brothers worden uitgebracht. Ze zijn bij de bekende uitgevers Witmark, Harms en Crawford uit gegeven. Voor zijn benoeming bij het radio station W. T. I. c. heeft de heer Kriens reeds voor de radio gespeeld. Onlangs diri geerde hij een programma, bestaande uit eigen composities, dat uitgezonden werd door de National Broadcasting Company. Deze uitzendingen waren bekend als „The Master Musician's Hour." Speenhoff is gisteren naar Indië vertrok ken. Met zijne vrouw Cesarine en zijne doch- niet alleen hier ter stede maar overal in ons land werden gegeven, brachten ons het werk anders dan Handel het geschreven heeft. Handel woonde n.l. gedurende een groot deel van zijn leven in Engeland en het was in dit land, dat vrijwel al zijn groote kooi#- werken ontstonden gecomponeerd op En gelschen tekst. Tot deze oorspronkelijke En gelsche oratoria behoort ook de Messias, on der den titel „The Messiah". The Messiah is later in het Duitsch vertaald en uit Duitsch- land als „Der Messias" in ons land ge bracht. Het spreekt wel vanze.f, dat het werk er door de omwerking in het Duitsch met op vooruit was gegaan. Zoo kon de door Handel geschreven muziek niet dan ten koste van verschillende wijzigingen bij de nieuwe woorden worden aangepast. Dit nam echter niet weg, dat het werk in ons land grooten opgang maakte en dat niemand er blijkbaar aan dacht, om den zoo veel mooieren en zuiverder oorspronkelijken Engelschen tekst en partituur te gebruiken. Ons muziekleven stond daarvoor te veel on der Duitschen invloed en oovendien, men dacht algemeen, dat het zingen in de En gelsche taal zooveel bezwaren en moeilijk heden voor onze koorvereenigingen zou op leveren, dat het schier tot ae onmogelijkhe den werd geacht. Dit laatste, zooals nu wel gebleken is, geheel ten onrechte. Het is de Haarlemsche C. O. V. geweest, die door de uitvoering in 1926 van de Ce- versum volgden en zoo zien we nu sedert eenige jaren de idee. Hande's oorspronke lijke muziek en den Engelschen tekst bij de uitvoering van zijn oratoria te gebruiken, meer en meer veld winnen. In Haarlem krijgei we dus nu op 12 De cember ook „The Messiah". Het werk in de Duitsche vertaling geniet hier, dank zü her haalde uitvoeringen, a.gemeene bekendheid. Het voordeel hiervan is, dat men gelegen heid zal hebben zelf, door vergelijking vast te stellen, hoeveel mooier de oorspronkelijke Engelsche zetting is er hoeveel beter de Engelsche tekst zich bij de muziek aansluit. Als solisten zullen medewerken: Bets Mak van Waay-Dooremans, sopraan, Jo Im mink, alt, Theo de Vries, tenor en Adriaan Reybroek, bas. Deze dames en heeren vor men een vaste combinatie onder den naam: „Gemengd Vocaal Kwartet", hetgeen na tuurlijk aan den samenzang ten goede komt. De bekende musicus Anthon van der Horst is artistiek leider van dit kwartet. Verder werken bij de uitvoering mede: Bets Nederkoorn, clavecimbel, Piet Halse- ma, orgel, H. O. V.-begeleiding, terwijl de leiding in handen is van den directeur der romantisch de ge- Verdachte werd gezocht, men wilde hem een hak zetten en toen hij de dreigende houding van den jongen communist zag, trok hij uit zelfverdediging zijn sabel. Pleiter herinnerde aan een beslissing van den Hoogen Raad, die zegt: „toekenning van letsel, mag niet als mis handeling worden beschouwd, zoolang de toebrenging hiervan niet doel maar middel is." Ten slotte vroeg pleiter vrijspraak, al was het alleen maar om de menschen, die den ken, dat in de maatschappij alles maar ge oorloofd is, en dat er geen wet en macht behoeft te zijn, in het ongelijk te stellen. Uitspraak over 8 dagen. Den 18den Augustus had er des avonds te Haarlemmermeer een vechtpartij plaats. De 36-jarige K. zat met eenige kennissen in de keuken van zijn huis, toen zij buiten voor het raam gestommel hoorde. Daar zij met eenige inwoners van Haarlemmermeer, n. 1. de verdachten J. P. en P. T. in onmin leef de, ging juffrouw T., die ook tot het gezel schap behoorde, eens kijken. Zij zag dat eenige kinderen van de verdachten voor het raam hun gesprekken afluisterden, die, zoo dra zij haar zagen, haar begonnen uit te schelden. Toen was K. buiten gekomen en had den jongens toegeroepen: „Jongens, van de werf af, anders zal ik me er mede be moeien". De kinderen hadden zich toen bij hun ouders over K. beklaagd en deze waren naar het huis toegegaan en een vechtpartijtje was het gevolg geweest. I De verdachten stonden nu gistermiddag wegens huisvredebreuk en mishandeling te recht. Gehoord werd getuig K. Deze verklaarde, dat, nadat hij de kinderen had weggejaagd, verdachte T. bij hen gekomen was, die zeide, hem alleen te willen spreken. Getuige durf de dit echter niet aan, waarop verdachte ru-^ zie ging maken. Getuige verzocht hem het huis uit te gaan, maar F. begon inplaats daarvan juffr. P. T. uit te schelden. Toen had getuige verdachte bij de keel gepakt en had hem het huis uitgegooid. Een korte worsteling was toen ontstaan, waarbij getuige gevoeld had, dat verdachte in zijn jas een mes en een ploertendooder had ver borgen. Verdachte P. was toen op K. gesprongen en juffrouw T. weer op verdachte P. De verdachten ontkenden, dat de zaak zich zoo had voorgedaan. Verdachte P. verklaarde, dat hij in een café zat en door een paar menschen werd gewaarschuwd, dat zijn kinderen door K. werden mishandeld. Hij was toen naar K. toegegaan en deze had hem aangegrepen. Verdachte F. was, zooals hy zeide, naar K. toegegaan om het geld, dat hü vroeger van hem geleend had, terug te geven. Daarom had h« K. gezegd, hem alleen te willen spre ken. Toen zich juffrouw T. er mede be moeid had, had hij haar uitgescholden, want haar kon hy niet uitstaan. Toen had K., zon der iets te zeggen, hem by de keel gegrepen en hem de deur uitgezet. Gehoord werd nu juffr. T. Deze legde de zelfde getuigenis af als K., nog erby voe gende, dat zy bij de vechtparty van ver dachte T. een slag met een ploertendooder op haar arm had gekregen, zoodat ze zich onder dokters behandeling had moeten stel len. Dit werd ook door verdachte T. ont kend. Gehoord werden nu nog zekere K. en een buurman S., die getuige waren geweest van de vechtparty. Ook deze hadden gezien, dat verdachte F. juffrouw T. een slag met een ploertendooder gaf. Verdachte bleef echter ontkennen. De Officier van Justitie achtte het ten las te gelegde wettig en overtuigend bewezen. Hy eischte tegen verdachte P. een gevange nisstraf van drie weken en tegen F., daar deze al weer veroordeeld was, een gevange nisstraf van twee maanden. UITSPRAKEN De Arrondissements-Rechi/oank te Haar lem deed gisteren de volgende uitspraken: J. A. E., reiziger, wonende te Haarlem, thans gedetineerd, verduistering in dienstbe trekking, negen maanden gev.straf met aftr. prev. hecht. o.v. I. A. C. J., los los werkman, verblijvende te Haarlem, thans gedetineerd. Verduistering in dienstbetrekking, drie maanden gev.straf m. a. pr. hecht. o.v. J. H., chauffeur, wonende te Haarlem, ver oorzaken van liohamelijk letsel door schuld, een maand hechtenis o.v. met ontzegging van de bevoegdheid motorrütuigen te bestu ren voor den tyd van zes maanden en toe wijzing van de civiele vordering. A. M. H., smid, wonende te Haarlem, Art. 247 W. v. S., vier maanden gev.straf voorw. proeftijd drie jaren en bijz. voorwaarden. C. v. Z., schipper, wonende te Katwijk a. d. Run, Appèl overtr. van het Binnenaan- varingsreglement. Vrijgesproken. A. A. de W., autobus-ondernemr, wonende te Velsen-Noord, Appèl overtr. Alg. Pol. Ver- ord. van Wijk aan Zee en Duin. Vonnis Kan tonrechter Haarlem bevestigd. A. A. de W., autobus-ondernemer, wonen de te Velsen-Noord, Appèl overtr. Alg. Poli- tieverord. Wijk aan Zee en Duin. Vonnis Kantonrechter Haarlem bevestigd. Ondertrouwd: 5 December. N. v. Tol en H. C. Sillevis J. Smolenaars en C. D. Vrieze J. v. Bekkum en W. C. Potappel M. Rine en J. J. de Haan J. H. Franz en J. C. A. Hupkens. Getrouwd: 5 December. C. J. Otter en A. Droste T. C. v. d. Putten en M. C. Wqk- huizen J. Roskam en B. v. Oosten. Geboren: 3 December, d. van W. H. M. J. DuivemanSweijen 4 December, z. van A. v. d. VeenBroersma z. van H. A. Halbertsma—Waller z. van M. v. Leuven Snoeks 5 December, z. van G. C. Ruijg- voomHuiskens d. van C. W. v. Raap horstv. Zeeland d. van G. H. Meijer Dekker. Overleden: 4 December. F. M. Aukes, 79 jaar, Ampzingstraat J. v. d. BergHeems kerk, 72 jaar, K. Margarethastraat J. M., 11 mnd., d. van J. Schneider, Oudeweg. Burgemeester en Wethouders van Haar lem doen te weten, dat by hunne beschik king van 5 December aan 't Bestuur der St. Vincentiusvereeniging vergunning is verleend tot oprichting van een installatie voor lucht- verversching in de spijskokerij en eetzaal ge legen in het perceel aan de Nieuwe Groen markt no. 22, kad. bekend sectie C No. 5532, waarvoor gebezigd zullen worden twee elec- tro-motoren met een gezamenlijk vermogen van 4K P-K. Op Woensdag 18 December a.s. biedt de Kon. Letterl. Ver. „J. J. Cremer" haar leden een Clinge Doorenbos-avond aan. Op 21-Januari a.s., den eersten tooneel- avond van de tweede helft van het winter seizoen, zal Cremer voor het voetlicht ko men met „Bergopwaarts", tooneelspel in 3 bedrüven van D. H. Scheffer onder regie van Henk Bakker. Degenen, die zich als lid opgeven voor de tweede helft van het seizoen, zullen door het bestuur worden geïntroduceerd op den Clinge-Doorenbos avond. Een van de laat ste films, die Emil Jannings voor de Paramount in Amerika gemaakt heeft, of liever gezegd waarin hy heeft meegespeeld, is de Patriot. De ze film behandelt ten deele histo risch, ten deele C. O. V., George Robert. De generale repetitie is op Donderdag, 12 November en voor publiek toegankelyk. Dit concert belooft zeer zeker een der be langrijkste muzikale gebeurtenissen van het seizoen te worden. Onderlinge» verhoudingen De drie leden van de expeditie, die met commandant Byrd de Zuidpool hebben overgevlogen: van r. naar L: Bert Balcheu, Mac Kinley en Haiold June Gistermorgen werd voor de Haarlemsche Rechtbank een strafzaak behandeld tegen een agent van politie te Zaandam, die een jongmensch van 18 jaar met een sabel ge slagen zou hebben. In ons blad deden wij daar reeds in het kort melding van, de zaak is echter te belangryk om verder geheel te verzwijgen. Wat toch is het geval? Zaandam in Augustus j.l.: een gevaarlijke staking en een rumoerige kermis; verschil lende opstootjes, die de politie bedwingen moet, bedwingen móét. Gevaariyke dagen voor de politie, man nen, die hun zenuwen de baas moeten blij ven en hun gezag, in weerwil van een groote, vuurrocde oppositie, moeten hand haven. Daaniaast oneenigheid in het politie corps, oogenschijniyk een kleine, onbedui dende promotie-kwestie, maar in werkelqk- heid een stryd tusschen agenten van den ouden stempel en zy, die er anders over denken. Nu is er een actief politieman, die met een jongen communist te maken krygt, een demonstratief communist, een loochenaar van God en alle gezag. De jongen rijdt op de fiets en heeft een vriend op zqn bagage-drager zitten. Dit is in Zaandam verboden. De agent laat hem stoppen en vraagt zijn naam, de jongen weigert te antwoorden. „Je weet toch, dat je niemand achterop je fiets mag hebben?" is de volgende vraag en het antwoord is: „Dat weet ik wel en dat weet ik niet," Een echte kwajongen denkt de agent en hy verzoekt hem mee te gaan naar het bureau. Een inspecteur komt by hem, verzoekt hem op te staan, doch hij weigert en zegt. „Ik sta op wanneer ik wil en ik ga zitten, wanneer ik wil." Het slot van het liedje was, dat de naam werd opgegeven. De agent in kwestie, ziet buiten, dat eer. dronken man op een kar wordt binnenge bracht, de jongen heeft daarop allerhande aanmerkingen en de agent acht het beter, dat hy nu maar „op dondert", zooals hij zeide. Traag voldoet de jongen aan dit verzoek, waarop de agent diens fiets pakt en tegen een muur buiten zet. De fiets glijdt uit en komt te vallen. „Blijf met je pooten van m'n fiets af," roept de eigenaar en hij neemt een drei gende houding aan, althans steekt, naar zUn vertelsel, zijn vinger waarschuwend op. De agent acht het nu welletjes, trekt zijn sabel om zich te weren, of misschien uit drift en komt daarmede op den schouder van zijn arrestant terecht. Deze schreeuwt niet, wordt niet kwaad, maar stapt het bureau binnen met de woorden „dat ga ik aangeven". Een zestal agenten en veldwachters heeft dit zien ge beuren en onder hen, eenige, die hun col lega niet bijster goed gezind zijn,*-al ver klaren ze dit niet openlijk. De agent in kwestie zou promotie kunnen maken tot schiedenis van Czaar Paul I van Rusland, een heer- scher die nu niet juist een sympa thieken indruk heeft achtergela ten. Gaan we de op voeding na welke deze Czaar gehad heeft, dan kan men hem echter daarom niet te hard aanvallen, al is dit op zichzelf natuuriyk geen excuus voor de tyrannie welke hij uitoefende op zyn onderdanen. Op negentien jarigen leeftyd liet zqn moeder hem huwen met Wilhelmina van Hessen Darmstadt en toen deze na drie jaren overleed, met Prinses So phie van Wurtemberg, merkte op, dat zoo iets nooit zou gebeuren gen een jaarlijksch pensioen van 10.000 roe- etc., etc. I bels, afstand van haar hand deed. Paul werd Een der tegenstanders gaat naar onzen I steeds buiten alle regeeringszaken gehouden I op den voet volgen; het zij voldoende op te Emil Jannings stempel van al die eigenschappen gedrukt staan. We zullen niet verder in details treden en Jannings in deze film met onze beschrüving agent toe en zegt: Dat gaat niet aan, zeg! en zich tot den jongen wendend: „Ga je het aangeven? Dat is zeer terecht!" En zoo is deze zaak voor de rechtbank gekomen en zoo hoorden we van veldwach ters, dat de verhouding onder het Zaan damsche politie-corps niet al te goed is, dat men in Zaandam niet van een actief poli' en kwam steeds en overal achteraan. Catharina II behandelde al hare zaken zelf en duldde geen inmenging, dan alleen van hare gunstelingen. Toen Paul I een kleine 40 jaar later dan ook aan de regeering kwam, toonde hij zich in den beginne zeer welwillend en rechtvaar dig, doch weldra deed de verdrukking, waar- tiemar, hm,rit Pn riat men tracht ze OD alle 1 onder hiJ al die Jaren geleefd had, zich gel dman houdt en dat men tracht ze op den en oefende hjj een wreed keizersChap mogelijke manieren een hak te zetten, dat waardoor hy zlch de haat van het groot. de zaak vreesehjk opgeblazen is en haast het volk nn den hals haal- persocnlqk is geworden. de Hy wantrouwde alles en iedereen en was De waarnemend-officier van justitie bevreesd om evenals verschillende zyner achtte het een fout van den verdachte, dat voorouderSi door moordenaarshand te zullen hij niet recht voor de waarheid is intgeko- S£erven werd een obsessie voor hem en men. Hij had naar den commissaris moeten aangezjen hij nergens een oprecht vriend gaan om daar excuses te vragen voor zijn voncj ^ie hem kon steunen en sterken, nam handelwijze, want hy had zijn sabel niet deze obsessie een steeds grooteren vorm aan mogen trekken. Beter had hij den jongen en grensde aan waanzin, bij zijn nek kunnen pakken en de straat Dat uit een dergelijk historisch gegeven op kunnen zwiepeneen prachtfilm is samen te stellen, zal ieder Vele verzachtende omstandigheden achtte die van den geweidigen vooruitgang van de de Officier daarnaast aanwezig en in dit cinematografie der laatste jaren, op de hoog- woordig zou men heusch zooveel omslag niet verband eischte hy 50 boete of 25 dagen i te is, met ons eens zyn. j gemaakt hebben, maar daar hebben we dan hechtenis. De gecompliceerdheid van deze Czaren- ook een „verlichte eeuw" voor. De verdediger, mr. dr. F. A. Bijvoet hield figuur, maakte het echter noodig, dat een I Summa summarum, er is in deze film, die een zeer uitvoerig pleidooi. Zqn cliënt be- veelzijdig artist, deze rol vervulde, en men in het Rembrandt-Theater gaat, prachtig hoefde geen excuus te wagen, want hy is zai jlet met ons eens zyn, dat Emil Jan- spel en heel veel' schoons te zien (althans nings de meest aangewezen acteur was. On- voor volwassenen) terwijl het „eigenaardige" zeker, besluiteloos, wreed, wantrouwend, gegeven wel in staat is om te boeien, te- naief en willekeurig, dit alles moest aanwe- zamen eischen, die men slechts aan goede zig zyn, om dien Czaar uit te beelden. films kan stellen en die het ook ziin. wan- merken, dat hij ons geen enkele maal te leur stelt en to the bitter end niet een Czarenrol speelt maar Czaar Paul I is. Zijn vertrouweling Graaf Pahlen, die ook in de geschiedenis een belangrijke rol in dit Czarenleven speelt, wordt vertolkt door Lewis Stone. Weliswaar blijft het spel van dezen acteur de geheele film door op den achter grond, al is hij dan ook de hoofdpersoon en de Patriot, die om het volk van een tiran te verlossen, zijn wiend laat dooden en een in hem gesteld vertrouwen misbruikt, toch is zqn élan en gereserveerdheid, juist van dien aard, dat zijn spel desondanks sterk op den voorgrond treedt. Of dé moord, die het laatste geschiedt, historisch is of niet, kunnen we in het mid den laten, maar zeker is 't, dat diê totaal overbodig was. Waarschijnlijk heeft men ge dacht er een grooter effect mee te bereiken, soit, 't is een film, en dat moet men altijd in 't oog houden, evenals de tijd en het land waarin het drama zich afspeelde. Tegen- nog steeds in de overtuiging, dat hy juist gehandeld heeft. In de stakingsdagen, toen door middel van bladen als „De Tribune" maar tegen de politie geschreven werd, moest een agent, I Geen oogenblik mocht hy toonen normaal I neer zy daaraan beantwoorden, die zqn plicht deed, wel op zqn quivive zijn. mcnsch te zyn en op al zyn daden moest het4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5