Binnenlandsch Nieuws M RADIO-OMROEP DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE fliaéSB y fWEEDE BLAD VRIJDAG 6 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 2 WAT ER VAN WAAR IS Nieuw Tweede Kamerlid De Prinses van Bentheim Christ.-Historische „baantjes"- gedachten en de Christ.-Hist. Heer Monnik TWEEDE KAMER VERKEER EN POSTERIJEN NederlandMünchenBazel De sneltrein LUCHTVAART De vlucht over de Zuidpool De Fransche spionnage via Nederland KUNST EN KENNIS Italiaansche tentoonstelling te Londen Huwelijken worden op den Olympos gesloten Georges Bernanos bekroond Het Amsterdamsche stadhuis Nachtvluchten en het verlichten der routes In memoriam Mgr. H. van de Wetering HANDEL EN NIJVERHEID Vereeniging voor actieve Handelspolitiek Doodgewaande door een foto terug gevonden LANDBOUW EN VISSCHERIJ De Coöp. Beetwortelsuiker fabrieken STOOMVAARTLIJNEN In „De Vrije Katholiek" van Januari 1929 stond onder de rubriek „Mededeelingen en nieuws van en voor de gemeenten" op bladz. 131 het volgende vreemde bericht' te lezen „Aan een mededeeling in „News ant No tes of the T. S. in the British Isles" van December j.l. ontleenen wij, dat Mgr. C. W. Leadbeater door de R. K. autoriteiten is uitgenoodigd om de opening van het 29e Eucharistisch Congres in Sydney bij te wonen, welke uitnoodiging door onzen voor- zittenden Bisschop werd aangenomen. Dit feit beteekent een welkome verandering van 1 houding van de Roomsch Katholieken, en wijst er dan ook op, hoezeer onze Bisschop in de kerkelijke kringen in Sydney wordt hooggeschat. Volgens de berichten ontbrak op het Congres en daarbuiten* elk gevoel van bitterheid tusschen R. Katholieken en Protestanten. Het is met groote vreugde, dat wij dit bericht kunnen plaatsen, en wij hopen ten zeerste, dat ook de Roomsch Katholieken in ons land het voorbeeld, in Sydney gege ven, mogen volgen". In het „Schild" lezen we nu: Wij hebben ons de moeite getroost dit vreemde bericht hetwelk aanstonds in 'n paar niet-katholieke bladen als 'n sensa tie-nieuwtje werd onderstreept zoo nauw keurig mogelijk te controleeren, vooral omdat enkele lezers naar de juistheid van deze mededeeling bij ons informeerden. Door de vele en soms zéér langdurige corres pondenties was het ons niet mogelijk eerder volkomen zekerheid te krijgen. Eerst informeerden wij bij Pater W. van Dijk, O.S.A.. die lid is van het Hoofdbe stuur der internationale Eucharistische Congressen en zelf het Congres in Sydney heeft bijgewoond. Deze wist echter van een dergelijke uitnoodiging niets af. Pater van Dijk was echter zoo vriendelijk, om even eens te informeeren bij den voorzitter, Mgr. Heylen, bisschop van Namen, alsook bij den secretaris, Graaf d'Yanville te Parijs. Beiden antwoordden, dat ook aan hen van een dergelijke invitatie niets bekend was. Op grond daarvan meenden wij reeds in het Juni-nummer van „Het Schild" (Jg. X. bladz. 534) te kunnen meedeelen, dat het boven gesignaleerde bericht van „De Vrije Katholiek" als „onwaar" .moest beschouwd worden. Onze informaties hebben zich echter nog verder uitgestrekt. Pater van Dijk was zoo welwillend, om voor ons ook nog te infor meeren bij den R. K. Aartsbisschop van Sydney. Deze gaf het volgende duidelijke afdoende antwoord (vertaald) „In antwoord op uw schrijven deelt de Aartsbisschop mede, dat de heer Leadbeater, naar wien u informeert, tusschen de menigte en op straat is gezien gedurende de plech tigheden van het 29e Eucharistische Congres te Sydney, maar de Aartsbisschop ver neemt van officieele zijde, dat deze heer geen enkele uitnoodiging van eenig katho lieke autoriteit had, om tegenwoordig te zijn bij of deel te nemen aan de Congres- plechtigheden." voorgesteld als de leider van een spionnage- bureau tegen Duitschland. Uit inlichtingen, verstrekt door bevoegde autoriteiten, zijn wij in de gelegenheid te verklaren, dat de militaire attaché van Frankrijk nooit te kort heeft geschoten in de correctheid, welke de aard van zijn ambt hem oplegt en dat hij zich met geenerlei spionnage-handelingen inlaat. Bij deze ge legenheid zij tevens de aandacht gevestigd op de uitstekende relaties, welke bedoelde at taché steeds onderhoudt met Nederlandsche civiele en militaire autoriteiten. Bij het Centraal Stembureau is bericht in gekomen van den heer Van der Houwen te Amsterdam, dat hij zijn benoeming tot lid van de Tweede Kamer in de vacature, ont staan door het bedanken van den heer J. ter Laan en het niet aannemen in die plaats dooi den heer A. B. de Zeeuw, aanvardt. Vaar Duitschland terug gekeerd De Prinses van Bentheim, die eenigen tijd ten Paleize der Koningin-Moeder heeft ge logeerd, is naar Duitschland teruggekeerd. De Koningin-Moeder vergezelde haar naar het station van de Staatsspoor. Deze 9 ramen staan thans gereed en uit goede en betrouwbare bron kan ik mededee- len. dat ze in den loop van December zullen worden ingezet. .Deze plaatsing zal geheel zonder eenige „plechtigheid" geschieden, om dat de officieele overdracht van het ge schenk eerst aan de orde is na voltooiing van de 21 ramen. In het complex van 7 boven elkander ge plaatste series van telkens 3 ramen worden de 7 middelste ramen voorzien van figuratie ve voorstellingen in zeer donkere kleuren, waardoor de gansche hooge doch smalle reeks een sterk geserreerd karakter zal dra gen. De 7 ramen ter weerszijden worden ge vuld met z.g.' glastapijt, d.w.z. zuiver sie rend glas-in-lood zonder eenige bepaalde voorstelling. De lichtere kleurstellingen van deze tapijtramen vormen den overgang van het donkerkleurige middendeel naar het lich te marmer van het trappenhuis, terwijl zij tevens het doorlaten van een voldoende hoe veelheid licht waarborgen. In de beide on derste tapijtramen zijn de drie kruisen van het Amsterdamsche wapen opgenomen, ter wijl in het middenraam de opdracht en de wapens van Amsterdam en Rotterdam voor komen. De onderste drie ramen zijn de groot ste en meten 2.20 bij 0.75 M. De 7 voorstel lingen der middenramen (waarvan er dus nu 3 met de bijbehoorende 6 tapijtramen vol tooid zijn) symboliseeren de krachten, die de middeleeuwsche stad hebben geschoord en haar fundamenteel tot de latere ontwikke ling hebben gebracht. Het zijn van onderen af gezien: De verdedigers van de stad (een hoofdman in fonkelend blauwe kleur achter zijn schild de figuur stelt niet direct den Gijsbracht voor doch is er, naar ik veron derstel, het veralgemeende type van waar achter een knoedel mensehen in donkeren drang opdoemt)de Visschers, als oudste be woners; de Dijkenbouwers, die de stad heb ben beschermd tegen het water; de Huis vrouwen; de Kooplieden; de Priesters, in de middeleeuwen tegelijk opvoeders en verple gers van het volk en tenslotte; de Wetge vers. Dezer dagen bevatte de „Zutph. Crt." het jongste nummer der „Vrijheid" herdrukt het het volgend verslagje van een be wogen vergadering van den gemeenteraad van Aalten (G.), waar een gemeentesecre taris moest benoemd worden; „Dh. Rots: Na plaatsing der oproeping, wist het publiek, dat vaak meer weet dan wij, te vertellen, dat er een Chr. Historisch secretaris werd gezocht. Spr. kan zich met de voordracht niet vereenigen. Op de lijst der sollicitanten komen personen voor met een schitterenden staat van dienst. Straks bij de installatie kan de voorzitter zeggen: „U werd niet benoemd om uw capaciteiten, maar omdat wij een Chr. Hist, wilden." Dh. Huinink is het grootendeels eens met Dh. Rots. De belangen der gemeente zijn met voeten getreden. Het is een aanfluiting van het recht. Met een handomdraai wer- de overige candidaten buitengesloten. De voorzitter heeft tegen een sollicitant gezegd: „We zoeken in Chr. Hist, richting." Tegen Dh. Vaags is gezegd, dat wanneer hij zoo was als zijn vader, n.l. vrijzinnig, hij geen kans had. Dh. Vaags heeft hierop ver klaard, meer naar den kant van zijn moeder over te hellen. De voorzitter; Ik ontken pertinent dat ik gezegd zou hebben, dat we een christelijke- hist. zoeken. Wij hebben wel gemeend, dat de christeiijk-hist. georiënteerden persona grata bij den Raad waren, omdat Dh. Vaags ook verklaarde C.-H. georiënteerd te zijn. We hebben gelet op de capaciteiten en noemen daarom Dh. Bijlsma nummer één. Dh. Rots heeft een telefonisch gesprek ge had met een sollicitant, die verklaarde, dat de Burgemeester gezegd heeft: doet u maar geen moeite meer, we zoeken in C.-H. rich ting. Dh. Huining zegt, eveneens met een can- didaat gesproken te hebben; hij kreeg de zelfde verklaring. We zijn niet tegen een C.-H., doch we wenschen den besten can- dldaat. De Voorzitter; Ik heb tegen een sollicitant gezegd, dat sollicitanten per advertentie zou den worden opgeroepen. Toen hoorde ik, dat er prijs op gesteld werd iemand uit Chr.- Hist. kringen te benoemen. Dh. Huinink spreekt altijd van capaciteiten, doch er is cp meer te letten dan op capaciteiten alleen. Dh. Huinink: Het komt alleen op capaci teiten aan, voor mijn part is het een Com munist. Als ze hun werk maar verstaan, daarvoor worden ze benoemd. De voorzitter: „Mijn overtuiging is, dat een Christ.-Hist. hier op z'n plaats is." Een typische bijzonderheid is nog, dat deze burgemeester luistert naar den mooien naam van Monnik. Het verslag valt wel op, zoo pas na de min of meer vreemde beschouwingen welke het christ.-historisch hoofdblad de „Ne derlander" aan de benoeming te Hilversum wijdde, merkt de „Res.bode" op. Vergadering van Donderdag 5 December Voorzitter mr. J. R. H. van Schaïk Gisteren is de behandeling van de Arbeids- begrooting, afd. arbeid voortgezet. Een elftal leden repliceert. De MINISTER zegt in zijn dupliek, dat thans alleen de landarbeid voor vrouwen en kinderen wordt geregeld om dit niet te doen wachten op een regeling voor de manne lijke landarbeiders, hetgeen een diepgaand onderzoek vereischt. Indien de tijd het toe laat, zal een regeling van den werktijd der kantoorbedienden worden voorgelegd aan den Hoogen Raad van Arbeid. De bedrijfs organisatie ziet spr. in het kader van het geheele bedrijf, al acht hij zekere medezeg genschap der arbeiders in de onderneming hoogst gewenscht. De particuliere chauf feurs zullen hun werktijd geregeld zien bij de uitvoering van een tweede étappe der Arbeidswet. Bij de afdeelink arbeidersverzekering vraagt de heer SANNES (S. D. A. P.) of met het rapport-v. IJsselstein unificatie der sociale verzekering van de baan is. Spr. juicht de plannen van den minister tot ver hooging van de ouderdomsrente toe, doch komt er tegen op, dat gedeeltelijke premiebe taling door de arbeiders niet wordt afgewezen. Voorts pleit hij voor Staatspensioen, zonder hetwelk een deugdelijke ouderdomsvoorzie ning onmogelijk is. De heer SMEENK (A. R.) verheugt zich over de in uitzicht gestelde wijziging der Invaliditeitswet. De heer SNOECK HENKEMANS (C.H.) critiseert de afwijzing van enkele vereeni gingen als bedrijfsverenigingen in den zin der Zietewet en wenscht maatregelen voor ouden van dagen, doch niet door middel van Staatspensioen. De heer BAKKER (C. H.) vraagt, hoeveel de ziekteverzekering aan premies zal kosten en welke plannen de Minister heeft ten aan zien van de unificatie der sociale verzeke ring. De heer KUPERS (S. D. A. P.) dringt er op aan, alle arbeiders in loondienst onder de invaliditeitswet te brengen en wenscht verhooging der grens, waarop men recht heeft op invaliditeltsrente. De heer KORTENHORST (R. K.) vraagt, wanneer de onvolwaardige bedrijfsvereeni- gingen zullen moeten verdwijnen. Mevr. BAKKER-NORT (V. D.) verklaart zich tegen een Rijkskinderfonds. De heer OUD (V. D.) erkent, dat erken ning van de onvolwaardige bedrijfsorganisa ties een overgangsrecht is, maar in dien zin, dat de op 1 Juli 1929 bestaande vereenigingen kunnen worden toegelaten en niet zoo dat de onvolwaardigen zich op dien datum moesten hebben aangepast aan de wet. De heer OUD (V.D.) heeft het vooral toe gejuicht, dat de uitvoering der Ziektewet zou worden gelegd in handen van volwaardige bedrijfsorganisaties. Daarnaast zijn echter ook andere organisaties die reeds bestaan en die goed zijn. Voor haar heeft men een overgangsmaatregel getroffen waarbij wer den toegelaten vereenigingen, die op 1 Juli 1929 bestonden. Aan dezen overgangsmaat regel geeft de heer Kortenhorst nu de uit legging, dat op dien datum alles moet zijn aangepast aan de wet. Dit echter is onjuist. Het standpunt is geweest, dat wat goed is moet blijven. De erkenning wordt aan deze organisaties telkens voor ten hoogste 5 jaar verleend, hetgeen de controle op deze ver eenigingen mogelijk maakt. In deze bepaling heeft de Minister juist een prachtig wapen tegen verkeerde praktijken in de toekomst. Men zal rustig moeten afwachten hoe de zaak zich nu ontwikkelt. De heer VOS (V. B.) sluit zich terzake van de bedrijfsvereenigingen volgens de Ziekte wet aan bij den heer Oud. Overigens wenscht spr. onze sociale verzekering te herzien op de basis der Ziektewet. Spr. bepleit de uni ficatie en vereenvoudiging der sociale ver zekering op een breedere basis dan die welke het rapport-v. IJsselsteijn aanwijst. Ook voor de onvolwaardige arbeidskrach ten is een verzekeringssysteem noodig. Ver der moet er een centrale medische Rijks dienst zijn. De Minister moet ook de kwes tie van het Staatspensioen bezien. De vergadering wordt te 4.10 verdaagd tot Vrijdag 2 uur. Hij zal in versneld tempo rijden De sneltrein NederlandMünchenBazel, zal in het aanstaande, op 15 Mei 1930, be ginnende seizoen in versneld tempo rijden. De trein zal vertrekken uit Vlissingen om 18.41, uit Amsterdam 19.03, uit Keulen 0.20, uit Niederlahnstein 1.46, uit Wiesbaden (aan komst 3.12) om 3.37, uit Mainz om 3.53, uit Mannheim 5.26, uit Heidelberg (aankomst 5.46) 5.58, uit Stuttgart (aankomst 7.55) 8.15 en te München aankomen om 12.45. Het voor Zwitserland bestemde gedeelte vertrekt uit Keulen 0.24, uit Koblenz 1.50, uit Wiesbaden (aankomst 3.20) 3.45, uit Mainz 4.01, uit Darmstadt 4.44, uit Heidelberg (aankomst 5.51) 6.04, uit Karlsruhe 7.uit Offenburg (aankomst 8.05) 8.15, uit Bazel (Badischer Bahnhof-aankomst 10.14) 10.40 om te Bazel SBB om 10.48 uur aan te komen. De souvereiniteit van de Zuidpool Over de Zuidpoolvlucht van Byrd worden uit Oslo verklaringen van kapitein Wisting gemeld, die met Amundsen zoowel over de Noordpool als over de Zuidpool heeft gevlo gen. Kapitein Wisting verklaart, dat de ex peditie van Amundsen, in tegenstelling met de verklaringen van Byrd, geen bergpartijen gevonden heeft. Byrd is dan ook meer wes telijk gevlogen dan Amundsen. Met betrekking tot de souvereiniteitsrech- ten op de Zuidpool, verklaart Wisting, dat Noorwegen deze moet hebben over het ge bied, dat zich 200 K.M. aan beide kanten van den weg, dien Amundsen heeft afgelegd uit strekt. Het land, dat langs de wegen van Scott en Shackleton ligt, moet aan Engeland toegewezen worden. Een verklaring betreffende den Fran- schen militairen attaché Het Nederl. Correspondentiebureau meldt: Eenige Nederlandsche dagbladen hebben in extenso overgenomen een artikel van B.T. van 30 November j.l., waarin de Fransche militaire attaché te 's-Gravenhage met na me wordt genoemd en waarin deze wordt „zelfmoord" of cp een „dood door een on geluk in zee." Thans is Richard Brophy onder ongewone omstandigheden in Omaha in Nebraska te rug gevonden. Naar blijkt had Brophy zich naar deze stad begeven en was hij er re dacteur geworden aan de „Omaha Bee". Toen dezer dagen het bericht kwam, dat Byrd in een vliegtuig over de Zuidpool ge vlogen was, liet de nachtredacteur van de „Bee" foto's van den reiziger en zijn met gezellen komen. Onder de foto s die hem werden gegeven was er een van overste Byrd met mayor Walker van New York en een derde. In dien derden man herkende de nachtredacteur dadelijk Brophy, die tegen over hem zat. Hij gaf hem de >.oto. Dat ben ik, zei deze. En toen vertélde hi; met tra nen in de oogen, dat hij alleen rust had willen hebben, weg had willen zijn van iedereen en alles. Hij had gepoogd zelf moord te plegen en had toen besloten in stilte te verdwijnen Thans was hij beter, verklaarde hij. Nu hij toch herkend was, zou hij naar New York terugkeeren en zijn vrouw opzoeken, aan wie hij nooit had verteld dat hij nog leefde. deel van zijn pontificeeren was geworden. Daarom hield hij veel van het kathedrale koor, liet hij geen gelegenheid voorbij gaan, I om er de bewijzen van te geven, steunde hij, niet met raad maar des te meer met daad. j Hij beschouwde het als een eeretaak de Utrechtsche traditie in de kerkmuziek, geves tigd door Le Blanc en Van Schaik te doen voortzetten en breeder te ontplooien. Daar om was hij ook blij met de oprichting der Ned. Kerkmuziekschool. Maar de R. K. O. D. V. heeft een geheel eigen en bijzondere reden om dankbaar te zijn tegenover Mgr. van de Wetering. De meeste leden weten nog van de groote moeie- lijkheden om tot de oprichting te komen. Het was een riskante onderneming, naar velerlei zijden. Meermalen heb ik hooren zeggen: Had de aartsbisschop niet Mgr. van Schaik benoemd tot geestelijk adviseur, dan hadden wij er nooit gekomen. Daarom heeft Mgr. van de Wetering een eereplaats in de stichtingsakte der vereeniging. Zoolang de vereeniging zal bestaan, zal zijn nagedachtenis er ook in eere blijven. Een gebed voor zijn zielerust. Dezer dagen vertrok uit Italië een groote zending kunstschatten, die geëxposeerd zul len worden op de tentoonstelling van Itali aansche kunst in Burlington House te Londen. Hierbij bevonden zich 300 schilderijen waarvan 230 van oude meesters en 70 mo dern, een prachtige collectie beeldhouwwerk en ivoren en bronzen versierselen. In veertien stalen kisten zijn de kunstvoorwerpen on der geleide van Milaan naar Genua ver voerd, waar ze zijn overgebracht aan noord van het speciaal voor dit doel gecharterde stoomschip „Leonardo da Vinei", dat ge ëscorteerd door marine-sleepbooten naar Londen vertrok. De tentoonstelling duurt van 1 Januari tot 8 Maart. Ook de koning en andere kunstverzamelaars hebben uit hun verzamelingen voor deze tentoon stelling Italiaansche kunstwerken afgestaan, evenals verzamelaars in de Vereenigde Sta ten, Frankrijk, Duitschland, België en Ne derland. Roemloos einde Naar de „Msb." verneemt, zijn de voor stellingen van Hasenclevers stuk, dat sinds een paar dagen in zijn mythologische meta morphose in Carré te Amsterdam werd ver toond, uit gebrek aan belangstelling de vertooning had een zeer slechte pers ge staakt, Zaterdagmiddag geeft nu de Italiaansche Opera een opvoering van „Butterfly", Zon dag gevolgd door een Opera-Concert. De Prix Goncourt is dit jaar verleend aan IVtarcel Arland, de Prix Renaudot aan Mar cel Aymé en de prijs „Fémina vie Heureuse" aan den Katholieken romanschrijver Geor- gès Bernanos. De glas-in-lood ramen Zooals men zich wellicht herinneren zal heeft prof. R. N. Roland Holst van de ge meente Rotterdam opdracht ontvangen ter gelegenheid van het 650-jarig bestaan dei- hoofdstad om glas-in-lood ramen te maken voor de entrée van het Stadhuis aan den Oudezijds Voorburgwal. De opdracht omvat 21 ramen, in 7 boven elkaar geplaatste series van 3 ramen. Hier over schrijft mr. A. v. d. Boom in de ,.N. Rott. Crt.:" Het was prof. Roland Holst bekend, dat het gemeentebestuur van Amsterdam de on derste 9 ramen 3 series van 9 dus zoo spoedig mogelijk wensohte te plaatsen, om dat het officieele gedeelte van het stadhuis daarmede voltooid zou zijn. Inlichtingen gevraagd aan den Minister van Waterstaat Het lid der Tweede Kamer, de heer Van der Bilt, heeft tot den Minister van Wa terstaat de volgende schriftelijke! vragen gericht: Mag, in verband met door het Departe ment van Waterstaat verstrekte mededee lingen inzake nachtverbindingen tusschen Europa's groote steden, worden aangeno men. dat het den Minister bekend is, dat op de lijn BerlijnKoningsbergen reeds het geheele jaar nachtvluchten hebben plaats gehad? Zoo ja, kan dan worden medegedeeld, of daarbij gebleken is, dat de onregelmatig heid wegens mist grooter is geweest dan bij andere luchtlijnen overdag? Welk is het percentage van regelmatig heid op deze lijn en kan men nog wel steeds van een proefstadium spreken? In welke landen is men vooral wegens den beruchten mist vooralsnog onzeker omtrent het nut van het verlichten der routes? Waarom zou nog nader overleg met de luchthavens van Amsterdam en Rotterdam moeten worden gepleegd, daar deze lucht havens reeds voor landingen bij nacht ge outilleerd schijnen te zijn? Zou, waar gezegd wordt, dat reeds jaren lang deze uiterst moeilijke materie in sa menwerking met de K.L.M. en het buitenr land bestudeerd wordt, kunnen worden me degedeeld, sedert wanneer en met welke landen onderhandelingen gevoerd worden en in welk stadium zij thans verkeeren, wat betreft de aangrenzende landen Engeland, België en Duitschland? Kan naar aanleiding van de mededeeling, dat het Departement het voornemen in overweging heeft om de luchtroute in de richting van Duitschland tot aan de grens te verlichten, in verband met hetgeen Duitschland tot stand heeft gebracht, soms worden medegedeeld, op welk tijdstip ver wacht kan worden, dat dit voornemen in daden zal zijn omgezet? Kan ditzelfde bericht worden met be trekking tot de route AmsterdamRotter dam? In „Onze Mededeelingen", Corresponden tieblad der R. K. organisten- en Directeurs- vereeniging schrijft de Weleerw. Zeergel. Heer Dr. A. C. Ramselaar, Geestelijk Advi seur dezer vereeniging, onder bovenstaande titel Een „in memoriam" is evenals een jubilee artikel dikwijls onverwikkelijke lectuur. Het „de mortuis nil nisi bene", dwingt soms meer te zwijgen dan te zeggen, of ieer te snijden van een andermans riemen. Het is zelfs een erkende gewoonte, hooge autoriteiten te eeren met hetgeen door anderen tijdens hun ambtsvervulling werd tot stand gebracht. Te veel wordt vergeten, dat het stille wer ken van een bestuurder van veel grooter be- teekenis en hooger waarde is, dan wat er van naar buiten uitkomt. Men beschouwe deze opmerking nu niet als een inleiding op 'n herdenking alleen maar voor den vorm. Integendeel! De R.K. O.D.V. herdenkt Mgr. van de Wetering met bijzon dere dankbaarheid. Maar de opmerking is hier toch op zijn plaats, omdat het voor de buitenstaanders misschien een onverwachte dankbaarheid is. Immers het is bekend, dat Mgr. van de Wetering wel het minst van al een musicus was. Doch het komt meer voor, dat niet mu zikale priesters doeltreffender samenwerken met de kerkmusici dan de muzikaal be gaafde. De schrik voor een „muzikalen kape laan" komt heusch niet altijd voort uit ge brek ana krekelijke geest bij directeuren en organisten. Mgr. van de Wetering had die liefde voor de kerkmuziek die een kind er voor heeft: een spontane bewondering, een onbewust be vangen zijn, waarvan hij zich nauwelijks re kenschap kon geven, een onbevooroordeeld herkennen juist van de hoogste schoonheid. Als in een Pontificale Mis een moderne Mis werd gezongen, was hij maar half tevreden, niet uit een 'zekere Motu-proprio-koorts, maar omdat hij de stralende pracht miste van de polyphonie, die als een integreerend Een commissie zal een ontwerp- ondcrhandelingstarief voorbereiden Op de algemeene vergadering van de Ver eeniging voor Actieve Handelspolitiek, die onder leiding van prof. mr. F. A. Diepenhorst in de Industrieele Club te Amsterdam werd gehouden, werd uitvoerig beraadslaagd over de nieuwe dingen in de nationale en inter nationale handelspolitiek. Algemeen was de vergadering van gevoelen, dat, hoezeer in het sluiten van een tarievenwapenstilstand een sympathieke gedachte ligt, toch met de mo gelijkheid van de geheele of gedeeltelijke mislukking eener internationale conventie ernstig rekening moet worden gehouden. De noodzakelijkheid van Nederlands economi sche weerbaarheid werd, naar het oordeel der vergadering, daardoor geenszins vermin derd, vooral niet, nu in de laatste weken verschillende landen, met name Duitschland en Frankrijk, zoo beangstigende tariefver- hoogingen doorzetten. Een commissie werd staande de vergade ring benoemd, welke binnen bekwamen tijd de leidende gedachte voor een ontwerp-On- derhandelingstarief, dat der Regeering zal worden aangeboden, zal ontwerpen. In het huishoudelijk deel der vergadering werd de rekening en verantwoording van den secretaris-penningmeester goedgekeurd, na onderzoek van de heeren mr. P. E. Briët, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal te Leiden en mr. dr. P. A. Roeper Bosch, ad vocaat en procureur te 's-Gravenhage. Bovendien werden als bestuursleden gekozen de heereri" Mr. A. Haex te Heerlen, J. N. Menko-Hartogensis te Enschedé en J- H. Moltzer te Amsterdam. Een nieuw en zonderling jicht is, naar de correspondent van dr ..Daily Chronicle" te New York meldt, geworpen op het lot van Richard Brophy, voormalig zakelijk leider van de Zuidpool-expeditie van Byrd. In Augustus heette het dat Brophy dood was. Zijn kleeren waren in eer. badhokje op Ceney Island gevondc. en er jys'i een brief je bij gevonden waarin gezinspeeld werd op Voorstellen tot liquidatie. De Coöperatieve Beetwortelsuikerfabrieken hebben aan de zusterinstelling de „Zeeland" te Bergen op Zoom liquidatie-voorstellen ge. daatt. In de laatst gehouden vergadering van de Coöperatieve Beetworteisuikerfabriek „Zee land" te Bergen op Zoom werd, aldus het „Hbld", een commissie benoemd tot onder zoek van de mogelijkheid van liquidatie der fabriek. 'Deze commissie bestaat uit drie leden van het bestuur, een lid van de financieele com missie en drie leden van de zoogenaamde groep-Castel. Tusschen deze commissie en de vertegen, woordigers der coöperatieve suikerfabrieken zijn daarop besprekingen gevoerd die tot re sultaat, hadden, dat de coöperaties zich be- reid verklaarden, ter wille van het algemeen belang, aan de „Zeeland" het liquideeren zoo gemakkelijk mogelijk te maken en daarvoor een offer te brengen. De commissie van de „Zeeland" heeft dit aanbod afgewezen. De onderhandelingen zijn daarop gestaakt, zoodat beide partijen weer geheel vrij van elkander staan en de „Zee land" zal moeten doorwerken of zelf liqui deeren. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND KAMBANGAN (thuisr.) 4/12 v. P. Said. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AGAMEMNON 4/12 v. Calamata te Piraeus. AURORA 4/12 v. Rotterdam te Algcciras. DOROS 5/12 v. Cibraltar te Amsterdam. MINERVA 4/12 v. Algiers n. Smyrna. OBERON 4/12 v. Hamburg n. Amsterdam. ORION 4/12 v. Genua te Livorno. SATURNUS 4/12 v. Bourgas n. Varna. STRABO 4/12 v. Amsterdam te Bordeaux. THESEUS 4/12 v. Rotterdam te Passages. ZATERDAG 7 DECEMBER HUIZEN 1875 M. Uitsl. K.R.O.-uitz. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.151.15, Concert door K.R.O.-Trio 1.152.00 Gramofoonmuziek 2.003.15 Kinderuurtje 4.004.30 Esperanto 4.305.00 Cursus Engelsch 5.005.40 Gramofoonmuziek 5.406.00 Journalis tiek Weekoverzicht 6.007.30 Concert door Cinema-orkest 7.308.00 Lezing over „Het grootste gevaar" (geslachts ziekten) 8.009.00 Orkestconcert 9.00 9,30 Gramofoonmuziek 9.309.40 Nieuwsber. 9.40xo.oo Gramofoonmu ziek 10.00ix.oo Voortzetting orkest concert 11.0012.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM 1071 M. (Voor 6 uur n.m. 298 M.) 10.0010.15 Morgenwijding 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.- Kwartet 2.002.30 Filmpraatje door Max Tak 2.304.00 Aansl. van het Tuschinski Theater te Amsterdam 4.30 5.00 Sportpraatje door H. Hollander 5.00 5.30 Gezondheidshalfuurtje. Lezing door Dr. I. W. Schut, arts over De Schoolarts en zijn taak I. 5.306.00 Duitsch gevor derden en conversatie 6.016.30 Accor deon Concert door de Accordeon Vereen. „Kunst en Vriendschap" 6.307.45 Concert door het Omroeporkest 8.00 V.A.R.A. Joodsch concert. Orkest, vocaal kwartet en voordrachtskunstenaar. Na afloop V.A.R.A.-Varia. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Morgen wijding 11.0511.20 Lezing 1.20 2.20 Orkestconcert 3.50 Concert. G. Hall, sopraan. Politie-muziekcorps 4.20 Toespraak 4.40 Voortzetting concert 5.05 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital 7.20 Lezing 7.35 Lezing 7.50 Zang door D. McCulloch 8.35 Concert N. Maudini, ".lor. Instrumentaal Kwintet 9.20 Nieuws ber. 9.40 Lezing g.55 Concert. Orkest V. Chatterton, sopraan 10.5512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Kin deruurtje 4.35 Dansmuziek 6.55 Gra mofoonmuziek 7.25 Gramofoonmuziek 8.35 Pianoles 9.05 Liederen-voordracht 9.50 Gramofoonmuziek. LANGENBERG 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek 9.3510.45 Gramo foonmuziek 11.30 Gramofoonmuziek 12.251>5° Orkestconcert 4.505.50 Orkestconcert 7.20 Vroolijke avond 10.2011.20 Dansmuziek 11.2012.20 Dansmuziek (Gramofoonplaten). KALUNDBORG 1153 M.— 11.20—11.50 Gramofoonmuziek 2.202.50 Kinder uurtje 2.504.50 Orkestconcert en voor lezing 7.358.20 Orkestconcert 8.45 9.05 Viool-recital 9.2010.20 Voortzet ting Orkestconcert 10.2011.35 Dans muziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Trioconcert 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Gramo foonmuziek 8.50 Concert. Sopraan, tenor en viool. ZEE SEN 1635 M. 6.159.50 Lezin gen 11.2012.10 Muziekuitz. voor scho len 12.1012.50 Berichten 1.201,50 Gramofoonmuziek 1.504.20 Lezingen 4.204.50 Concert uit Hamburg 4.50 7.05 Lezingen 7.20 Concert. Orkest en tenor. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. HALCYON LIJN STAD HAARLEM (uitr.) 4/12 te Hamburg. HOLLANDAFRIKA-LIJN NI AS 4/12 v- Rott. n. Hamburg. RANDFONTEIN ffi2 v. Rótt. te Hamburg. RIETFONTEÏN (thuisr.) 3/12 v. Kaapstad. HOLLAND—AMERIKA LIJN GROOTENDIJK, Pacifick. n. Rott. 3/13 te San-Fran- cisco. NICTHEROY, Rott. n/d. Pacifick. 3/12 v. Cristobal. VEE ND AM 4/12 v. Havana te New York. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN AAGTEKERK (thuisr.) pass. 4/13 K. Bon. HOLLAND—BRITS CH-INDIE-LIJN KIELDRECHT (thuisr.) pass. 5/12 Vlissingen, n. Ant werpen. MEERKERK (uitr.) pass. 11/12 K. del Armi. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN ALDERAMIN (uitr.) 4/12 v. Genua. GEMMA (thuisr.) 4/12 te Genua. OLDEKERK 5/13 v. Hamburg te Bremen. JAVA—NEW YORK-LÏJN BEEMSTERDIJK 4/12 v. Java te New York. ROTTERDAMS CHE LLOYD BUITENZORG (uitr.) 5/12 te Singapore. SITOEBONDO 4/12 v. Hamburg te Schiedam (Verb.). TOB A (uitr.) 4/12 te Sabang. STOOMVAART MIJ. OCEAAN SARPEDON, Japan/Rott. 4/13 v. P. Swettenham. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS, Genua n. Rotterdampass. 5/12 Dungeness. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALCOR 4/12 v. Santa Fé te Las, Palmas v.o. ARY SCHEFFER 2/12 v. Rott. te Havre. BATAVIER III 5/12 v.m. 9 u. 45 v. Rott. te Lond. BEURSPLEIN 4/13 Holten u gep. Oxelosund n. Rot terdam. COLYTTO 4/12 v. Pensacola te Mobile. ENGELINA; Brouwer, 3612 v. Kopenhagen te Holtenau. ENGELINA ms. 3/12 v. Kopenh. te Holtenau. FARMSUM 5/12 Dungeness gcp., Rott. n. Cape Race (v.o.). GROENLO 5/12 v. Lovisa te Trangsund. HUMBER en WITTE ZEE, slb. met 11.000 tons droog dok op sleeptouw, van Hamburg n. Schiedam pass. 4/12 8 u. v.m. Elbe-I-vuurschip. LEONORA 4/12 v. Immingkham n. Rott. NOORDSTER ms. 3/13 v. Aarhus te Hamburg. OCEAAN, De Winter, 4/12 Holtenau gep.. Emden n. Hudiksvall. OOTMARSUM 5/12 Holtenau gep., Rott., n. Oxelosund. PARKHAVEN 4/12 v. Boston n. Tampico. THEANO 4/12 v. Rotterdam te Cork. REGINA ms. 3/12 v. Altona n. Odense. ROB ms. 3/13 v. Hamburg n. Groningen. TRENT 5/12 v. Rott. te Hamburg. WASSENAAR 4/12 v. Newcastle n. Caen. WESTPLEIN 4/12 Holtenau gep. Rott. n. Oxelosund. WIELDRECHT, New Orleans n. Hamburg 3/12 op 250 mijl W. v. Land's End. IJSELHAVEN, Drontheim n. Portland (M.) 3/12 op 250 mijl N. v. Malin Head. 83. Uit het struikgewas te springen, was 't werk van een oogen- blik, de wilden schreeuwden wanhopig, stonden als verlamd van schrik. „De groote geest moest het wel wezen, die zoo plots voor hen verscheen. En de and're was wis zijn dienaar, ringen droeg hij aan zijn been.' 84. De wilden door schrik bevangen, wierpen zich smeekend op den grond, de kamerheer met de geschenken, bevend voor Jan en Duimpje stond. Jan had zijn zwaard geheven, de zwarten dreigend met den dood, hoog uitgerekt was de Lange, leek de zwarten vreeselijk groot.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6