Sport en Wedstrijden Holland- Belgie TWEEDE BLAD ZATERDAG 7 DECEMBER 1929 - BLADZIJDE 3 DE JUBILEUM-WEDSTRIJD N. V. B. R. K. F. D. H. V. B. Brabantsche Brieven Het jubileum van den K.N.V.B, EindhovenV. S. V. „H. B. C.-Praatje" H. B. C.Leonidas Het feest van den N. V. B. kan uit een sporiiei oogpunt bezien niet beter worden gevierd dan met een internationale ontmoe ting en welk land zou dan meer daarvoor aangewezen zijn dan België. Ook de commer- cisele zijde der zaak is hiermede het best gebaat. Een HollandBelgië-wedstrijd ver zekert vrijwel een uitverkocht huis, hetgeen bij ee.- andere ontmoeting, gezien de tegen woordige prestaties van ons team (men denke maar eens aan Noorwegen) lang niet altijd het geval is. Onze verwachtingen voor Zondag zijn ta melijk optimistisch. Wel zijn ook van het thans gekozen team geen wonderen te ver wachten, doch het zal toch wel een stuk be ter gaan dan tegen de Noren. Dit is trouwens noodzakelijk, wil men niet voor een hernieuwde débacle komen. De Bei gen zijn zeker niet minder dan de voetbal lers uit het hooge Noorden, Wil het Nedcrlandsch Elftal met succes tegen onze Zuiderburen opereeren, dan die nen onze spelers in de allereerste plaats be geesterd te worden door het oude vuur. dat dge jaren geleden herhaaldelijk tot gun stige resultaten leidde. Een slappe ploeg, zooals wij tegen de Noren in actie zagen maakt tegen de Rcode Duivels geen schijn van kans. Het Nederlandsche Elftal dient in dezen wedstrijd ten koste van alles te trachten een stukje van den verloren voetbalgrond te her winnen. Wij hopen, dat de onzen zich met een overwinning mogen vleien en dat dit tevens de inzet moge zijn voor een gunstiger tijd perk van de Oranje-ploeg. De elftallen voor Zondag luiden als volgt: Nederland: v. d. Meulen, H.F.C. Vermetten, v. Kol, HJ3.S. Ajax Kools, v. d. Wildt, Breitner, N.A.C. V.Ü.C. A.D.O. Landaal. W. Tap, Bakhuijs, v. d. Broek A.G.O.V.V. A.D.O. Z.A.C. P.S.V. v. d. Heyden. Wageningen. Scheidsrechter: Ruoff (Zwitserland). Bastin, Moeschai, R. Braine, Voorhoof, Antwerp R.C.B. Beerschot Liersehe Michiels. R. Mechelen v. Averbeke, v. Halme, v. Poucke, Beerschot C.S. Brugge C.S. Brugge Hoydonckx, Lavigne, Excelsior R.C.B. Debie. R.C.B. België De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Programma voor Zondag Amsterdam: Jubileumwedstrijd HollandBelgië. Afdeeling I. Ie klasse. Excelsior—Sparta. 2A. West-Frlsia—K. P. C. 3A. Helder—A. P. C-. S. 3C. S. D. W.—D. J. K. D. W. V.Allen Weerbaar. 4C. Beverwijk—Halfweg. Afdeeling II. 2A. S. V. v.—D. H. C. R. F. C.—V. I. O S. 3B. OlympiaLugdunum. Afdeeling V. Ie klasse. VelocitasLeeuwarden. AlcidesVeen dam. Achilles—W. V. V. De feestelijkheden aangevangen De feestelijkheden ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Koninklijken Ne- derlandschen Voetbalbond zijn hedenmiddag aangevangen met een buitengewone Bonds vergadering in het R. A. I.-gebouw te Am- steraam. In deze vergadering heeft de eerste voor zitter van den Bond ir. J. W. Kips een feest rede uitgesproken. Na de aanwezigen welkom geheeten te hebben, stelde ir. Kips de vraag of het nu inderdaad ten feit van zooveel belang is, dai de N. V. B. 40 jaar bestaat, dat het gemoti veerd is dat zoovelen uit alle deelen van het land samenkomen om dit feit feestelijk te vieren. Verder stelde hij de vraag of er in derdaad reden tot feestvieren is. Spr. her innerde er an, dat enkele maanden geleden door het feest van H. F. C. het gouden feest van de Voetbalsport is gevierd, en wees er vervolgens op, hoe snel de voetbalsport zich si> ds de oprichting van de H. F. C. en tier. jaar later van de N. V. B. heeft ontwikkeld. Hij maakte vergelijkingen tusschen de be langstelling van vroeger, toen een honderdtal toeschouwers een wedstrijd bijwoonde en hoe thans bij internationale voetbalfestijnen het schitterende Amsterdamsche Stadion geheel gevuld is. Terwijl voetbalspel weleer dikwijls van Onderwijszijde werd verboden, maakt het thans een deel uit van het onderwijs in lichaamsoefeningen en school wedstrijden worden allerwege georganiseerd. Daarna kwam spreker tot de kern van de zaak: heeft onze sport aan het Nederland sche volk iets goeds gebracht? Het is vooral de voetbalsport geweest, zeide spreker, die in het volk heeft doen ontwaken den lust naar het levendige spel in de openlucht, dat de hoogst noodzakelijke afwisseling geeft in den dagelijkschen arbeid. Het is onze sport, die vreugde brengt in zoo menig jongemannen- leven. Het is onze sport, die medewerkt aan de volksopvoeding door goede begrippen over orde, rivaliteit, ridderlijkheid in het volk te trachten te doen doordringen. Het is onze sport, die ons vroolijkheid en enthousiasme leert. Het is onze sport, die door een uitge breid internationaal verkeer de waardeering voor elkaar en daarmeede de verspreiding van de internationale gedachte bevordert Spreker meende dan ook te mogen constatee- ren, dat onze sport en daardoor de N. V. B een groot goed aan het Nederlandsche volk heeft gebracht. I Vervolgens ging spreker de oorzaken van de ontwikkeling van de voetbalsport en van den N. V. B. na. Als zoodanig noemde hij den aard van het spel zelf, de behoefte aan volkssport en de wijze van organisatie Aan de honderden werkers voor den Bond en ie Sport betoogde hij groote dankbaarheid. De K. N. V. B., zooals die thans is, is het pro duct van Mulier's geniale conceptie en van Warner's werk. Het is wel zeer terecht als die twee vaak genoemd worden de vader en de moeder van den Bond. Tenslotte ging spreker de toekomstige ontwikkeling van den Bond na. Hij meende, dat het amateursbe ginsel de basis zal kunnen blijven van het werk van den bond. De bond zal moeten medewerken aan het tot stand komen van speelterreinen, de opleiding van spelleider? e- oefenmeesters. Om ziin taak te kunnen volbrengen, zal de Bond als ln het verleden een beroep motten doen op de bekwaamheid en werklust van velen, die liefde voelen voor sport en bond. Het gaat om een nationaal werk. Na de vergadering werd een druk bezochte receptie gehouden, terwijl van avond een groote feestmaaltijd zal plaats hebben. gen een vriendschappelijke ontmoeting tegen Eindhoven: v, d. Wint, V. d. Pieterman, v. d. Griendt, Wey, Heijerman, Demmers, N. Koning, Wolf, De Koning, Schippers, Hillekamp. Van het uitgebreide programma van den vorigen Zondag heeft een groot gedeelte der wedstrijden geen doorgang gevonden. Vele eiden waren onbespeelbaar. Met dat al gaat het weer, niet bepaald vlot, hetgeen te meer te betreuren valt nu er vereenigingen zijn, welke iaat in het seizoen de competitie aanvingen en momenteel slechts drie of vier wedstrijden achter den rug hebben. De gebruikelijke St. Nicolaas-surprises zijn ook dit jaar niet uitgebleven. Een dergelijke verrassing deed zich voor in de le klasse D in den vorm eener fraaie P. V. C.-overwin- ning op E. M. M. Met 42 bleven de Stich tenaren in de meerderheid, waarmee zij zich volkomen herstelden van een kleine inzin king in het begin van het seizoen. Wilskracht profiteerde inmiddels het meest van dezen gang van zaken en bezet thans weer de bovenste plaats, dank zij een 2—1 zege op Limvio. R. K. A. V. week van haar gewoonte om nederlagen met overwinningen af te wisse len af en kon het tegen L. V. V. niet verder dan een 11 gelijk spel brengen. Wilskracht E. M. M. P. V. C. De Meer Limvlo R. K. A. V. S. D. O. H. M. S. L. V. V. In de le klasse E was de oogst al zeer ge ring. Slechts een tweetal wedstrijden vond doorgang. Het Rotterdamsche Leonidas kwam in Haarlem bij T. Y. B. B. op bezoek en heeft zich daar tot het uiterste moeten inspannen om met de heele winst te gaan strijken. Tot ongeveer 20 min. voor tijd had den de Boys een 32 voorsprong, maar hier na konden de Haarlemmers het tempo niet meer volhouden. Leonidas won tenslotte geflatteerd met 6—3. Llsse speelde eindelijk ook weer eens, ech ter met weinig succes. Zij verloor althans van G. D. A. met I—0. 7 4 2 1 10 13—10 1.42 8 5 1 2 11 18—12 1.37 8 4 2 2 10 19—11 1.25 6 3 1 2 7 21—17 1.16 9 4 0 5 8 20—22 0.8S 8 3 1 4 7 16—17 0.87 6 2 1 3 5 11—12 0.84 7 1 2 4 4 10—16 0.57 5 0 2 3 2 412 0.40 Leonidas D. E. M. H. B. C. G. d. a. D. H. L. V. V. Z. Gr. Willem L. en S. T. Y. B. B. Llsse 5—2 5 2 6 I 6 1 4 0 0 4 0 6 14—3 2.— 9—4 2.— 1 11 28—12 1.57 2 7 9—9 1.16 6 10—10 1.— 9—11 1.— 11—19 0.80 9—21 0.50 6—11 0.50 3—8 0.25 Met het volgend team speelt V. S. V. mor- De velden der vereenigingen in de 2e klasse B zijn al bijzonder slecht. Het valt ons wer kelijk mee, dat nog één ontmoeting werd gespeeld, nl. ZwaluwenG. V. O. welke door laatstgenoemde met 40 werd gewonnen. De ongeldig verklaarde wedstrijd V. V. A. Zwaluwen blijft nu toch gehandhaafd, |43) zoodat door deze nieuwe wijziging de stand er als volgt uitziet: Volendam G. V. O. V. I. C. V. V. A. Santpoort Zwaluwen Z. P. C. Het verloop in de Zuidelijke 2e klasse is bevredigend te noemen, al zal de intrede van Leonidas II wel eenige stagnatie gaan ge ven. Deze nieuwe 2e klasser begon inmid dels slecht do.'i met 4—0 van Spartaan te ve niezen D o N li. versloeg Duiven net 51, zoodat de Gouwenaars hun kansen op het kampioenschap behielden. Teylingen verpletterde Gr. Willem II met 71 en -Excelsior bracht Blauw-Zwart een 6 5 0 1 10 21—13 1.67 5 4 0 1 8 17—11 1.60 5 3 1 1 7 22—11 1.40 7 4 1 2 9 26—20 1.28 2 1 0 1 2 5—5 1.— 6 1 0 5 2 9—19 0.33 3 0 0 3 0 4—13 0.— 4 0 0 4 0 4—16 0.— G3 nederlaag toe. Spartaan 6 4 .1 1 9 18—8 1.50 D. O. N. K. 8 6 0 2 12 31—15 1.50 S. J. C. 5 3 1 1 7 '12—12 1.40 Teylingen 5 2 1 2 5 19—14 1 Excelsior 7 3 I 3 7 30—25 1.— Leiden 5 2 1 2 5 18-20 1.— Duiven 7 3 0 4 6 20—24 0.86 Blauw-Zwart 5 1 1 3 3 10—15 0.60 Gr. Willem II 5 0 0 5 0 7—36 0.— Leonidas II 1 0 0 1 0 0—4 0.— Programma voor morgen. le klasse D. De Meer—Wilskracht, Ie klasse E. H. B. C.Leonidas. V. V. Z.—T. Y. B. B. G. D. A.—Gr. Willem. D. E. M.—L. en S, D. H. L.—Lisse. 2e klasse L. Volendam—V, V. A. Z. P. C.Zwaluwen. G. V. O.—V. I. C. SantpoortAlw. Forward. 2e klasse M. Gr. Willem IIExcelsior. Leonidas IIS. J. C. TeylingenD. O. N. K. SpartaanBulauw-Zwart DuivenLeiden. OVERZICHT. De tweede Zondag is oorzaak dat in 1D slechts een wedstrijd plaats vind, nl. De MeerW ilskracht. Deze ontmoeting is van belang voor de bezetting der eerste plaats. Wij geven Wils. kracht de beste kansen. le klasse I. Na den fraaien start van Leonidas moeten we deze Rotterdamsche club tot de serieuze eandidaten voor den eeretitel gaan beschou wen en in verband hiermede is de voor mor gen vastgestelde ontmoeting H. B. C.Leo nidas van buitengewoon belang. Immers, we moeten de Heemsteedsche combinatie nog niet wegvegen al verloor zij kort geleden van T Y. B. B. Dit wijst nog niets op zwakte, eerder gelooven we, dat de Heemstedenaren beter dan ooit de zaken zul len aanpakken. Vooral nu het tegen Leo nidas gaat. De Rotterdammers kunnen op een warme ontvangst rekenen, want H. B. C. is er te vens van overtuigd, dat een nederlaag haar kansen vrijwel tot nul zal reduceeren. Wij zijn daarom geneigd een klein succes voor H. B. C. te voorspellen, al was het dan maar in den vorm van een gelijk spel. D. E. M zou bij een dergelijken gang van zaken wel varen, indien althans van L. en S. gewonnen wordt. Tot deze prestatie zijn de Wijkenaren wel in staat. Het herboren T. Y B. B., zoo kunnen we de Yellows noemen, gaan bij de kampioenen op bezoek. Wederom wacht hier den Haar lemmers een zware strijd, daar V. V. Z. zich aan 't herstellen ls. Het vette V. V. Z.-ter rein zal eveneens een handicap voor de Boys zijn. Spelen zij echter met hetzelfde vuur als tegen Leonidas en H. B. C., dan kunnen zij het o.i. wei tot een gelijk spel brengen. Een ontmoeting tusschen twee gelijkwaar dige tegenstanders gaat in Loosduinen. Het terrein-voordeel zal vermoedelijk de balans ten gunste van G. D. A. doen overslaan. Lisse moet bij ^D. H. L. op bezoek. De Lissenaren dienen spoedig uit een ander vaatje te gaan tappen, anders vreezen we het ergste. Tegen D. H. L. kan toch wel één puntje veroverd worden, Lisse? Voor de 2e klas wedstrijden verwijzen we naar het programma. De slechte weersgesteldheid op den laat- sten Zondag is natuurlijk ook van invloed geweest op het programma van den Diocesa- nen Bond. Diverse velden bleken onbespeel baar, zoodat meerdere wedstrijden werden uitgesteld of gestaakt. Het Sportpark-terrein is vrijwel onder alle omstandigheden bespeelbaar en de ontmoe ting R K. V. Z.—Geel Wit vond dan ook doorgang. Deze ontmoeting leverde voor de Pauselü- ken de eerste overwinning op. De Zwaluwen, die diverse oude paardjes van stai hadden gehaald, moesten met 2—0 de eer aan haar plaatsgenooten laten. Concordia kan weinig goed meer doen. Vooral in het Noorden kunnen de Hiile- gommers het niet bolwerken. Tegen Vitesse werd althans een 51 nederlaag geleden. De wedstrijd T. Y. B. B. n—A. D. O. werd bij een 12 stand afgelasoht. In deze afdeeling zijn we bijna aan de helft gekomen en het lijkt ons aardig even den stand van zaken nader te bespreken. Het ranglijst je ziet er als volgt uit: T. B. C. II 6 5 0 1 10 24—16 1.67 Onze Gezellen 6 4 1 1 9 21—12 150 A. D. o. 6 3 2 1 8 15—9 1.33 Vitesse 6 2 3 1 7 20—14 1.17 Geel Wit 7 1 5 I 7 14—14 1.— Concordia 6 1 1 4 3 10—19 0.50 T. Y. B. B. II 5 0 2 3 2 14—21 0.40 R. K. V. z. 4 0 0 4 0 1—14 0.— R. K. v. Z. 2 winstpunten in mindering. De reserves van H. B. C. gaan met fraaie cijfers aan den kop, doch hun positie is lang niet „safe". Nog een drietal concurren ten heeft eveneens zeer goede kansen op den eeretitel. Vooral de nieuwe eerste klas ser Onze Gezellen debuteert uitstekend en bezet met slechts één puntje minder de tweede plaats. De clubs uit het hooge Noorden slaan echter ook geen slecht figuur en hoewel Vi tesse drie punten bij de leiders achter is, moeten we haar toch niet uitschakelen. Bij den tegenwoordigen vorm van H. B. C. II moeten we den Heemstedenaren echter de beste kansen geven. Zij leverden daarvan nog kortgeleden het bewijs in hun wedstrijd tegen A. D. O. welke toen de bovenste plaats bezette. Een 42 overwinning in Heemskerk ge tuigt van groote kracht. Geel Wit, een der zwaarste concurrenten van het vorige seizoen, neemt thans een zeer bescheiden plaatsje in. Dit moet vooral geweten worden aan spelersveriies, waarvan speciaal de voorhoede de dupe is geworden. De Pauselijken zijn echter zeer moeilijk te slaan en we vermoeden dat diverse eandida ten voor den eeretitel tegen Geel Wit nog wel eens zullen struikelen. Eenig voordeel zullen de Geel Witters hiervan niet trekken, wat betreft haar plaats op de ranglijst. Evenals het vorige jaar zijn Concordia, T. Y. B. B. II en R. K. V. Z. weer aangewezen den weinig eervollen strijd uit te vechten om de onderste plaats. De Hillegommers zijn er echter iets beter in en zullen den dans wel ontspringen. Ongeveer hétzelfde Kan gezegd worden van T. Y. B. B. II, doch hoofdzaak is hier' de absolute zwakte van R. K. V. Z. De Zwartjes werden reeds viermaal gesla gen en kregen, wanneer het mogelijk is, twee winstpuntjes in mindering door R. K. V. Z.! In de 2e klasse C vond slechts een wed strijd doorgang. D. S. S. schijnt grootsche plannen te heb ben, waarvan een 94 zege op O. G. II het bewijs is. Hier zien we den volgenden stand: Santpoort II 4 4 0 0 8 15—7 2.— D. S. S. 5 4 0 1 8 19—9 1.60 Lisse II 4 3 0 I 6 19—8 1.50 H. B. C. II A 6 4 0 2 8 10—14 1.33 Alliance 4 2 0 2 4 15—13 1.— D. O. S. 6 2 0 4 4 10—19 0.69 Victrix 8 2 0 6 4 17—27 0.50 Onze 'Gez. II 7 1 0 6 2 18—30 0.29 Het verloop in deze afdeeling is uitermate spannend. Hoewel Santpoort II met prach tige cijfers de leiding heeft en o.a. Lisse II versloeg, kan in de huidige situatie nog wel verandering komen. D. S. S. o.a. is er den laatsten tijd goed in, doch ook de veteranen- ploeg van H. B. C. heeft zich na twee ne derlagen keurig hersteld en zal vermoedelijk nog een hartig woordje meespreken, even als misschien Alliance dat met weinig ge speelde wedstrijden wel eens voor verrassin gen kan gaan zorgen. Victrix en D. O. S. zullen zich wel handhaven, zoodat de laat ste plaats hoogstwaarschijnlijk bestemd is voor O. G. II. Programma voor morgen, le klasse B. Vitesse—U. K. V. Z. ConcordiaA. D. O. 2e klasse A. PurmerendD. E. M. II. G. V. O. II—A. D. O. II (12 uur). 2ekiasse B. VolendamWilskracht III (12 uur). Rod aZwaluwen. 2e klasse C. Victrix—H. B. C. II A. O. G. II—Lisse II. D. O. S.Alliance. 3. V. U.- 3e klasse A. -Purmerend II. 3e klasse C. P. V. C. B. II—Volendam III. V. V. A. II—V. I. C. II Z. P. C. IIOranje Zwart (12 uur). 3e klasse D. Teylingen III—Lisse III (12 uur). Alliance IISantpoort II. H. B. C. Ill—B. S. M. (12 uur). 3e klasse E. St. BemardusO. V. V, S. J. C. II—S. N. A. Leiden IIBlauw Zwart II. 4e klasse C. V. I. C. Ill—V. V. A. III. vVilskracht IVDe Meer 4. S. V. F.—Roda IL 4e klasse D. B. S. M. II—R. K. V. Z. II. T. Y. B. B. IVSantpoort IV Geel Wit III—Concordia II. V. V. F.—Victrix H. D. S. S. II—H. B. c. rv. 4e klasse E. Lisse 4A. S. C. S. N. A.2 D. O. S. 2. MeerburgS. J. C. 3. Lustrumbekcr. 2e ronde. Ajmsteldijk 2Santpoort 2. 3e ronde. De Meer 3—Geel Wit (12 uur). D. O. N. K. 3-D. O. S. V. V. Z. 2The Unity (12 uur). St. LodewijkD. H. L. 3. P. P. C.—S. D. C. Deze maal val ik direct met de deur ia huis. De vorige Zondag toch gaf geen stof tot commentaar en dus.... voor morgen: H. B. C—Leonidas; Santp. I—H. B. C. H (uitgest.); Victrix—H. B. C. Ila (A. War merdam); H. B. C. Ill—B. S. M. I tB. Platte); D. S. S. II—H. B. C. IV en B. s! M.aH. B. C.a (H. v. d. Vossen). Onze Gez.bH. B. C.b (Mulders). Overige be stuursleden bij H. B. C.—Leonidas. Een lijvig en interessant programma voor waar! De eerste wedstrijd alreeds beteekent wellicht de belangrijkste van het seizoen. Een oude vriend op bezoek, na jaren af wezigheid, doet ons genoegen (ofschoon ik persoonlijk de overdreven bewijzen van vreugde niet kan waardeeren). De wedstrij den van een 7 a 8 jaren terug kenmerkten zich toen ai reeds door groote spanning en vriendschap. In deze dagen, toen voor (toen maals geblokten) Rotterdammers Krijns, de Gebr. Lap en Han Wassen (oud-Haarlem) in 't krijt stonden, was onze „Rosemunda" in z'n glorie. De felle strijd om het kampioenschap ver loren wij met 1—0 en dat bracht ons meteen op de vierde plaats. Spanning dus genoeg! 't Lijkt er veel op, dat in dit opzicht de toestand niet veranderd is, want ook nu zou een nederlaag ons wel voorgoed de schoone droomen doen eindigen. Van den anderen kant vlei ik me niet met een valsche hoop op het, tegendeel, maar onze jongens hebben geloof ik wat goed te makenDe tweede match werd uitgesteld, daar Santpoort ook voor de competitie moest spelen. Aan de Kleverlaan ontvangt Victrix de oude garde. Dit is meteen de 2e ronde. De openingswedstrijd was voor de Weesjongens. Sindsdien slikten Van Noort's mannen nogal flinke nederlagen en ware het niet dat ver schillende onzer met hun kroost" St. Nico- laas moeten bezoeken, dan was mijn prog nostic niet twijfelachtig. Het derde elftal zal in z'n nieuwe creatie B. S. M. het vuur wel na aan de schenen leggen. In geval dat Van Tongeren's mannen winnen, staan zij er uitstekend voor. Succes, maar bovenal vriendschap, mannen! „Wanneer het kindje binnen komt, juicht heel het huisgezin" Nicolaas Beets' gezegde is hier ook van toepassing. Welkom, vierde! Ik verwacht weliswaar geen krachttoeren etc. van jullie, maar een bescheiden plaatsje is toch voor jelui om te beginnen wel be reikbaar. Houdt bovenal onze kleuren hoog door sportiviteit; dat is de grootste eer. De jongens van „Troedel" hebben oogen- schijnlijk een „makkie". Van 14 dagen terug wist ik nog zoo'n elftal. Spiegel je hier dus aan en weest op je hoede. Een bange vrees gevoel ik voor de „jon gentjes". Het laatste restje hoop vervliegt wellicht in rookDoe allen maar goed je best (niet met je mond)dan loopt 't mis schien nog los. Afkeuring In verband met den velen regen doet ieder speler goed even poolshoogte te nemen by Luljten en Rooyakkers omtrent de «iremc terreinen. Spelregelavond Laatste herinnering: A.s. Maandag ieder een welkom, om kwart vóór acht R. K. Vereenig. gebouw Heerenweg. Spr. Frits van Veen. Kienavond Vele prijzen zijn al binnen, maar toch zijn er nog verscheidene leden die te lang wach ten iets toe te zeggen, terwijl zij toch iets geven. Het vergemakkelijkt ons zeer, tijdig het aantal prijzen te weten. Mogen wij op deze rekenen? „MUG" Het H. B. C.-elftal, dat morgen tegen Leonidas op het H. B. C.-terrein aan den Heerenweg te Heemstede zal spelen, is eenigszins gewijzigd. J. Warmerdam zal linkshalf spelen, m de plaats van W. Jufiermans, terwijl v. Rooden zijn plaats in de voorhoede zal innemen. Het elftal zal er alsvolgt uitzien: P. Kobus v. Bakel, v. Deursen C. Duinhoven, J. Duinhoven, J. Warmerdam Tolido, Martin, H. Juffermans, v. Rooden, Pijpers. Met dez eploeg hoopt H. B. C. revanche te nemen op den smadeüjken nederlaag op T. Y. B. B. en tevens te toonen, dat H. B. C. de sterkste ploeg is in de afdeeling. UIvenhout, 1 December 1929 Menier, t Hee me van de week wa-d-af- gesaust, ee! Bij de wilde kemijnen af! As pap zoo is t ier op d'n oogen- blik leveraans. D'n erft, de wegels "t is alles éênen greo- ten pappot. D'n blubber spat oew mee klodders om de ooren. En nouw en dan, dan guipt 'r zo'n straal van dieën vetten kledder oew klompen in, da-d-et allemaal tusschen oew teenen siepert. Heele dagen, ja 's nachs nog in bed, dan heur ik niks aanders as 't gekladderdekledder van 't klaterende water da-d-over de goten henen kwatst op de klinker-stoepkes om ons huis. En 't is zóó vergimmes gladdig ieveraans, meè die rot tende blaaikes, da ge net op oew klompen de deur uitlopt of ge wa-d-in oew broek- gedaan hét! Maar, amico, ik klaag nie, horre. Lot 't maar sauzen. Lot de druppels maar as knikkers zoo groot teugen d n eèrde patsen. Hij wordt er vet van; smeuig! En da motte me net emmen veur d'n winterzaai. As-t-er dan strak 'n werm dekseltje op mag sneeuwen, dan is ie gééf veur mekaar. Ja, amico, me meugen wel 'n bietje veurspoed emmen. 't Leste jaar ee ons gin gouw' eiers geleed Alle boeren klagen steen en been; ok veui de tuinders is 't dunnekes. Affijn, da's ge lijk! Waant of g"oew bullen onder de vrije locht én 't zonneke vandaan mot slêpen, ot da-ge ze !n 'n glazen kasje kweekt mee in- gemoKte zon op 't end van 't liedje mot er mee naar de mart en sjuust daar zit 'm d'n kneep. De prijzen zijn te laag ge- wiestl De veeboeren emmen 'nen das g'aald aan de drogte; de runders en de vèrkens zijn versmacht om 't zoo te zeggen; 't frè- ten was allegaar aangebraand, zooda-d'e^ ons vak 'n opduvel ee g'ad, 'n oplababber, da-de-'t méér as bar is. Zóó is dieën klap aangekomen, da ze'r deus week in de Tweede Kamer over ebben leggen te zeeve ren; nouw dan wit et wei! Waant let er maar op, amico zoo is 't altij en eeuwig eer d'r iets gezeed wordt veur 'nen boer, nouw dan moet 't er naauwen, jong! Dan mot 't de spuigaten uitloopen. Maar van d n aanderen kaant ós t ons 's toen keer wa teugenlopt, ollee, dan is da mee gin smoesje goed te maken. Dk mee gin honderd smoesjes van honderd kameriejen En ik kan d'r niks aan doen, maar as die kearels 't over d'n laandbouw emmen; as zuliie mee mekaar d'r over gaan leggen fielesefeeren, dan hè'k altij 'n aangstig ge- vuul. Zoc op de manier as van 'n wetke dat d'r hart vasthouwt, as er 'n paar kérels mee groote vuile pooten in d'r selonneke baggeren om b.v. de kachel te zetten. En onzelieveneer op d'r bloote kniekes de- daankt as ze weer buiten de deur staan. Kek, zo'n gevuul hè'k zoo eenigszins as de Tweede Kamer aan 't tuinieren gaat. Ben k altij bang da ze perbeert de korenblomme- kes te veredelen en onderwijle 't koren plattrapt. Feit is, dat er van alles meer dan genogt is gewiest van 't jaar. Veul t- veul, zelfs! Da's 'n teer punt, amico, veur d'n stads- mensch, as 'nen boer da zeet. Maar teer of nie 't is dan toch maar zoo! Basta. Wemmen veur niks gewerkt. Ende menschen in de stad geven 't ons ok nie veur niks, horre. Belange nie. Maar ge nogt. Onzen das was dus, asdat er van alles ie veul was. Komkommers zoo groot da ge ze mee twee haanden vast moes nouwen, brochten. ochérme, nog gin duboelje-n-op. 'nen Krop slaai van 't zelfste. n Benneke boontjes aamperkes twee of drie stuivers. 'Nen oor- peeën van 't zelfde laken, 'k Gong dlkkels mee 'nen gruuntenwagel van huis om in te bijten! Maar 'k kwam trug mee 'n portemo- nee mee suikere pinnen. En wa zeet er nouw zo'nen Kamertiep? Mee !n gezicht of ie 't de menisters en ons allemaal 's gaauw effeke sleeren zou: „Dat de ontginning van woeste gronden venis te laankzaatn gaat!" „De wanverhouding," zee- verde-n-ie, „tusschen de aanwassende be volking en de beschikbaar komende cultuur gronden (da's 't bouw- en hooilaand) nimt dientengevolge („daarom", zeggen ze bij ons) onrustbarend toe." Nouw gij? Dieë ké rel prot heelemaal naar z'n eigen zak. amico, wa'k oew op 'n br'iefke geef! Volgens Vanderhummes mot er dus nog méér bouwlaand, motten er nóg veul meer boeren komen. Mot er dus nog veul meer aan de mart kernen, zooda-d-'nen komkom mer, zoo groot as 'n kamerlid b.v., verkocht zou motten worren veur 'n dubbeltje-n-'t dozijn? D'n dieë weet et wel, zeg! Dat ie nouw gaauw d'n woesten grond, d'n woesten grond lot. En, waa- mot 1 toch snotverdilckoppe naar toe, as er gin stukske hei en ginnen krumel bosch meer ongerept blijft? Amico, 'k zouw 't wel uit kunnen blèren: „Blijf mee oew groffe, on- gevuuiige pooten van ons bosschen af, van on3 sehoone hei. Lot ier en daar nog wa gedijen zooas t onzelieveneer zeivers wil! Da's 'nen beteren tuinier dan eel de Tweede Kamer bij mekaar!" Maar ollee; zukke woorden zijn pèrels voor de hoogedelgestrengeWa Kan huiilie 'nen zonsondergang botteren achter 'n stuk donker bosch? Wa kan nuillie ;n hei verstaampen, die dieppèers te gloeén leet as 't zonnek-n-er aan d'n horizont in gaat verzuipen. Wa-d-emmen ze daar seés gegeten van n onweer, of 'nen sturm zooas in de leste dagen, die over de hei tekeer kan gaan da g'as 'n rietje staat te bibbe ren van de indrukwekkendheid van de schepping. As dan boven oewen kop ae zwarte wolkehflarren deur de locht jachten en aan d'n gerichteender 't klare en .••ure zuiver mee p'akaten teugen d'n hemel zit geplekt zoo sehcon, da ge r bekaanst tra nen van in oew oogen krijgt! As dan 't ien gelwater mee straien over die hei gutst da- d-et één gerausch is van 't vallende water lijk of g'aan d'n zeekant staat. En da g'oew dan zóó eenzaam vuult in al die goddelijke grootheid of 't is da ge veur altij van de menschen weggetrokken zijt of ge dood bent enop reis naar de eeuwig heidspoorten. Dan wor 't benaauwd van binnen en as ge dan oew eigen wakker mokt deur 's haard te roepen over de eenzame hei en 't water uit oewen nek te vegen, om dan 'n pepke aan te steken mee veul moeite as ge dan oewen rookwolk heel ver weg, laag over de dophei krinkelen ziet tot ie mee stukskes uit mekaar is geslagen deur d'n raanselenden rengel, kek, dan zoude kunnen springen en daansen, zingen en gekdoen omda ge vuult da ge leeft lééft in 'n stuk natuur waar g'olleen bent mee onzenlieveneer die 't malsche water mee emmers over oewen rug plast; die oew d'n kiel van oew lijf rukt in spulsch geblaas van d'n sturmenden wind die de mast nier en daar teugen de wereld lot zwiepen! Kek, wa-d-emmen ze daar op da Binnen hof mee da fonteintje mee da vergulde ko- ninkske d'r op, wa-d-emmen ze 'r kèès van gegeten as zé mee 'n aangstig gezicht d'n vijver opkijken die onder teugen de gebou wen aanleet en waar nouw d'n rengel op slaat die 'r olleen denken doet om 'n père- pluu en overschoenen. Of om 'nen sjaffeur! Begrèpte nouw goed, amico, goed, wa'k bedoel as die tiepen aan 't laandbouwen gaan, lijk da wefke dat d'r selonneke deur 'n paar klosbèênen ziet besmeuren? Be grèpte da? D'r zijn mementen da'k wel 's denk: 'k wouw da'k daar zeivers bijgewiest was, wa-d-ad-ik ze genomen! Dan zouw 'k in deus geval gezeed em men: „Menier de Veurzitter. Hekselensies, Keleega's! Wa-d-'n kwaai, wa-d-'n vuil Wirke, ee? Zie-ge-'t toch s rengelen en kekt s aan hoe donker of 't is. Hoort de v/ind s teugen de ramen van deus kamer tieren! Hoort 'm onzen Veurzitter in z'nen nek blazen!" (Dan wier ik tot de orde ge roepen, waant ge mag daar nooit „per soonlijk" zijn, noemen ze da. Ge mot daar net doen of oew 99 aandere keieega's gin vleesch en gin visch lócht zijn! Mrjn gerstel). „Menier de Veurzitter, 't is schan dalig weer. Daar motten wij wa-d-aan doen! 't Volk mot beschermd worren teugen zukke tierannie. (De vüst op den lessenaar da-d-oewen buurman-keleega d'r van wax- ker wordt), 't Motuitzijn!" (de vüst; da z'allemaal wakker worren!). Dan zouw er eenen intrompeeren: „Maar hoe?!" Maar dan gong ik op de baank staan en zou deur- redevoeren: „Is da snotvernolle 'n soort van 'n werk da wij verstaan jullie dav wij, daar strak deurmotten. Da me da- lek 'nen rimmeltiek op zullen loopen da me zoo krom worren as 'nen knotwilg?" <Ef- kes wachten nouw, om dieën knotwilg tot z'n recht te laten komen). „Menier de veurzitter, ik prottesteer. Da's gin weer om 'nen hond deur te jagen! Motten wij daar deur? Emmen daarom ier 'nen heeien dag in de koffiekamer ons volk zitten te vertegenwoordigen? Ozoo!" (de vüst!). En as dan alles stil geworren was van d'n indruk die ik mee 't slechte weer gemokt had as ze dan allemaal de rim meltiek al langs d'ren rug vuulden opkrui pen as 'n gevaarlijke slang; as ze dan be gonnen te kuchen van de kriebel in d'r keel en d'r koppen schudden over 't barre, kwaaje weer, dan zee ik: „En nouw, nouw moesen guillie 's op ons hei kunnen zien. Nouw moesten guillie d'n stürm 's heuren tieren deur de mastenbosschen die d'r eigen strekken van Berda tot Aantwarpen; nouw moeste daar 's meemaken de grotsighetd van de natuur die daar deurhenen spokt mee d'r donderend geweldDan be schreef ik, amico, de hei, zooas ierboven Ik sprak van 't zuiver, van 't pèèrs, van de jacht da-d-allemaal in de locht zat. Van de zware dennenlocht die krinkelde deur 't rengelwater, alsof ze'r uit geraanseld wier deur d'n stürm en d'n slagregen. Van de lage mast en d'n lagen eik, die teugen de natte èèrde wiergebeukt, terwijl ie glom van 't zulverige natj -En dan zou 'k zeggen; Da's wa-d-aanders as pèreplujenweer, ee? Lot 't rauschen, sal- lemaander! Wij emmen 't noodig. Lot 't rengelen en speurt naar de schoonheid van de schepping. As guillie noodhulp of dienst meid. 'n schiiderij afboendert me 'nen bor stel mee zeep, omda ze nie beter wit, dan schupte ze de deur uit. Welnou, blijven guil lie mee oew stomme, harde borstels van mijn schilderijen af die veul schonder zijn as de schonste! Die léven! Mok van zo'n hei, van zo'n bosch, gin vlak stuk gras- laand mee 'n reclamebord d'rin van Breuk- baand, pas gekarnd. Mijn koeien emmen ruimte genogt om goeie, echten botter te le veren. D'r is genogt! Van alles! D'r is be kaanst te veul!" Da zou 'k zeggen, amico! En as 't afge- loopen was gong ik naar Uïvenhout trug om daar later dan in de kraanten te lezen da-ze'rgin bal van begrepen hadden. Omda-d-et zoo eenvoudig, zoo simpel was! Sjuust ha'k dit briefke geschreven, toen 'k in de Berdasche kraant 'n hoofdartikel lezen moes, waar in groote, vetgedrukte let ters boven sting: Werken en streven der hedendaagsche Vrouw Open brief aan Mevr. „Traike", Echtgenoote van den Brabantschen Briefschrijver D'n brief kwam van zekere Betsy B.v. B. uit Heemstede. Hoor es ier Betje, m'n velleke is zóó staampvol da'k oew deuzen keer nog nie aantwoorden kan, meske! Waant ge hét wel aan Trui geschreven, maar 't was oew d'r om te doen, om mijn m'nen bochel vol schellis te geven. Omweggeskes ee? Da doen de wefkes altij! Maar volgende week, horre, za'k oew emmen. Wa-d-in 't vat zit, ver zuur nie, wa zegde gij, amico? O ja, veur ik er afschei, Trui is weer heelegaar opgeknapt. Goddaank! Ze hee weer net zooveul prots as vruuger; 't beste bewijs da ze weer 't ventje-n-is! Amico, ik schei 'r nouw toch af. Veul groeten van Trui en as altij gin horke minder dan oewen toet a voe DBS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10