Rechtszaken VOOR DE HUISKAMER 1LAD ZATERDAG 7 DECEMBER 1929 BLADZIJDE VRAGENBUS Berueht winkeldievegge voor de Rechtbank Om een •titel' FAILLISSEMENTEN Het verkeer over een spoorweg in gevaar gebracht RADIO-NIEUWS De opstelling van het orkest in de Studio Philips bekroond LUCHTVAART Postvluchten naar de Canarische eilanden Lindbergh op expeditie Waarom gebruikt men bij ■wisselstroomlampen geen gloeidraadweerstand BOEK FN BLAD RADIO-NIEUWS Speciale radio-composities in Italië Medewerking van particulieren voor den actueelen radio- omroep Radio voor landbouwers „Reuzenzenders" in Amerika Radiospelen in den Italiaanschen omroep Kortegolf zending in België Succesvol experiment met de „radio-wichelroede" PASSAGIERSLIJSTEN De moord zonder dader f Vat..! Poging tot diefstal van een japon Een 53-jarige vrouw heeft zich voor de Vijfde Kamer der Rechtbank te Amsterdam te verantwoorden gehad wegens poging tot diefstal van een japon. 24 Augustus U. was zij in de zaak van Vrocm en Dreesman in de Kalverstraat ver schenen, waar zij in de japonnenafdeeling de verkoopster, die haar helpen wilde, te kennen gaf dat zij eerst eens wilde rondkij ken. De verkoopster, die intusschen een an deren klant was gaan helpen, ontdekte op een gegeven moment, dat de vrouw een op gerolde japon onder den arm gekneld hield, waarmede zij, ofschoon de paskamers in haar onmiddellijke buurt waren, in de rich ting van de hoedenafdeeling wegliep. Doch niet zoodra bemerkte de vrouw dat de ver koopster haar gesnapt had, of zij stapte op het meisje toe, wie zij verzocht, het klee- dingstuk te mogen passen. Dit werd toege staan. waarna men de vrouw, die de japon thuis bezorgd wilde hebben, tegen de ge woonte der firma in, een gedeelte van aen koopprijs vooruit liet betalen. Sn waar schijnlijk zou de zaak hiermede voor altijd afgeloopen zijn geweest, ware het niet dat de recherche, die meer van de gedragingen dezer vrouw afwist, als gevolg van een huis zoeking in haar woning haar voor het bo venvermelde feit voor cie rechtbank bracht. De vrouw, die in het begin van dit jaar Uit de gevangenis is ontslagen, ontkende hardnekkig dat zij de japon had willen stelen. Ook had zjj haar niet opgerold onder den arm gekneld gehad, beweerde zij. De verkoopster, die als getuige werd ge hoord, verklaarde echter, dat dit wel dege lijk het geval is geweest, terwijl ook e«n j andere winkeljuffrouw, die, nadat zij ge- waarschuwd was, verd.'s gedragingen be spied had, zeer bezwarende verklaringen ai- legde. Het was vervolgens de heer J. P. van Slobbe, inspecteur van politie in de hoofd stad. die hierna kwam verklaren, dat de vrouw bij de politie als een winkeldivegge bekend staat, welke verklaring docr den Amsterdamschen brigadier-rechercheur J. N. Prinsen, werd aangevuld met de mede- deeling, dat verd. meestal winkeldiefstallen pleegt met hulp van een vriendin. Terwijl de een de verkoopster bezighoudt, slaat de ander haar slag. Het gestolen goed wordt o.a. aan buurvrouwen verkocht. Zeer waar schijnlijk werkt de vrouw ook buiten de stad. Het O. M., mr. de Blécourt, die de ten laste legging bewezen achtte, oordeelde het noodzakelijk dat verd. voor geruimen tiicl uit de maatschappij verbannen wordt. Deze vrouw en haar vriendin zijn echte roofvo gels en zij leveren een groot gevaar op voor de winkelzaken, die toch in deze tijden al moeite genoeg hebben om het hoofd boven water te houden. Eisch: één jaar en zes maanden gevan genisstraf. De verdediger, mr. dr. Benno J. Stokvis, wees erop, dat er bij Vroom en Dreesman voor bezoeksters der zaak geen verbod be staat, om japonnen van de haken te nemen. Als verd. had willen stelen, zou zij de japon zeer gemakkelijk in haar tasch hebben kunnen stoppen. Z.I. is er geen schijn van bewijs en in dit verband vestigde pl. er de aandacht op, dat de Rechtbank destijds de gevraagde gevangenhouding van zijn cliënt geweigerd heeft. Pl. concludeerde tot vrij spraak. Uitspraak 19 December as. allerminst wettig en overtuigend bewezen is, ook in verband niermede zal ontslag van rechtsvervolging moeten volgen. Voor het geval der Recntbank echter verd. schuld mocht aannemen, drong pl. aan op het opleggen van een matige boete, vooral ook omdat verd. als een bezadigd rijder bekend staat. Na re- en dupliek werd de uitspraak be paald op 19 December a.s. Wie is dc „Kousenkoning"? Voor de Haagsche rechtbank zijn plei dooien gehouden in een zaak over den strijd om het koningschap in kousen. Het gaat hier om de vraag, wie.van beide marktkooplieden die elkaar dezen titel be twisten, het eerst den naam „kousenkoning" heeft gevoerd. Voor partijen werd gepleit door mr. Bour- lier en mr. Hollander. De rechtbank zal binnen 3 weken uit spraak doen. opgegeven door v. d. Graaf Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken 5 Dec. H. Timmerman, F. Timmerman en S. Timmerman, gewezen vennooten van de ont bonden firma Timmerman Co., allen te Amsterdam, Bloemgracht 19. R.c. Mr. C. W. Thöne. Cur. Mej. Mr. M. A. Suyling, Hee- rengracht 473, Amsterdam. H. van Thijn, koopman in fruit, Amster dam, Staalstraat 1CIIÏ. R.c. Mr. C. W. Thö ne. Cur. Mr. L. P. M. Loeff, Amsterdam, Keizersgracht 230. A. J. Wiliemsen, winkelier in kruideniers waren, Amsterdam. Meeuweniaan 120. R.c. Mr. C. W. Thöne. Cur. Mr. L. P. M. Loeff, Amsterdam, Keizersgracht 230. Uitgesproken 4 Dec. F. C. Kleyn van Willigen laatst gewoond hebbende te de Bilt. thans buitensland verblijvende. R. c. Mr. H. van Wageningen. Cur. Mr. R. van Genechten Utrecht. i 4 Dec. L. F. X. Aders, handelende onder I de firma L. Aders Co., bankier, Oude- 1 water, Leeuweringestraat B 129. R.c. Mr H. v. Wageningen. Cur. Jhr. A. M. C. H. C Bowier notaris. Oudewater. 4 Dec. G. Maassen koopman, Soest, Beckeringstraat 24. R.c. Mr. H. v. Wage ningen. Cur. Mr. F. C. Terlingen Soest. 4 Dec. R. Eelman, zonder beroep, Rijsen- burg Loolaan 2. R.c. Mr. H. v. Wage ningen. Cur. Mr. W. M. v. d. Breggen, Zeist. 4 Dec. P. Verlooy, smid, Nieuwkoop A 96. R.c. Mr. H. v. Wageningen. Cur. A. A. N. Thomsen, Bodegraven. 4 Dec. G. Hetebrij, koopman en winke lier, Zwolle Deventerstraat 75, R. c. Mr. W. A. Vos. Cur. Mr. P. Kapteyn Zwolle. 4 Dec. Gerrit Biesterbos Jacobuszoon, veehouder, Kampen, Buiten Nieuwstraat 88. R.c. Mr. A. J. M. van Heijst. Cur. Mr. D. Sanders, Zwolle. 4 Dec. K. v. d. Heiden, handelende onder de firma J. K. v. d. Heiden en Co. kaashandelaar en caféhouder, Mijnsheeren- land Greup. R. c. Mr. A. J. Paulus. Cur. Mr. L. C. H. v. Beeck Calkoen, Dordrecht. Proefnemingen van het B. B. C.-Dansorkest De kwaliteit van de muziek, welke door den uidspreker van een radio-ontvanginstallatie wordt ten gehoore gebracht, Is sterk afhanke lijk van de opstelling van het orkest voor de microfoon. Indien men een orkest in de studio op de zelfde wijze opstelt als in een concertzaal, gebeurt het soms, dat men door den luidspre ker een klankenchaos hoort, waarbij het ..groote geheel" verloren gaat en de solo- parijten te weinig of te veel op den voor grond komen. De ondervinding heeft den meesten om roeporkesten geleerd, wat voor een bepaald ensemble de beste opstelling voor de micro foon is. De eigenaardige bezetting van het moderne jazz-orkest is echter oorzaak, dat bij dansmuziek niet altijd zulke goede resulta ten worden verkregen. Om de meest geschikte dp telling van het orkest te vinden heeft het vijftien man sterk B. B. C.-dansorkest, dat onder leiding staat van Jack Payne, den laatsten tijd verschil lende proeven genomen. De opstelling, die tot voor eenigen tijd ge handhaafd werd, was de volgende: de micro foon was in een der hoeken van het vertrek op geringen afstand van de muren geplaatst. Op een afstand van vijf meter zat het orkest. Alle musici waren ongeveer even ver van ds microfoon verwijderd. Alleen de trompettist zat iets verder weg dan de anderen, terwijl de trombonist in den uitersten hoek van de zaal zijn plaats had. Deze opstelling bleek echter niet de juiste te zijn en Jack Payne ging er toe over de orkestleden andere plaatsen in de studio te geven. De banjo, de guitaar, de piano en het slagwerk kregen een plaats zoo dicht moge lijk bij de microfoon, terwijl het overige ge deelte van het orkest daarachter werd opge steld. Reeds spoedig bleek het, dat deze methode minder goed was dan de vorige, zeedat het orkest wederom ging verhuizen. Op het oogenblik zitten de spelers in een kring om de microfoon, zoodat ze allen even ver hiervan verwijderd zijn. Het blijkt, dat deze opstelling veel betere resultaten geeft dan de vorige. Op een radio-tentoonstelling te Mysore, Britsch-Indië, heeft de stand van Philips' Radio een gouden medaille verworven. Bussumsch hotelhouder voor de Amsterdamsche Rechtbank In den morgen van 7 September het liep tegen negenen reed de Bussumsche hcteinouöer D. van B., ais bestuurder van een auto, op den Amersfoortschen Straat weg m de richting Laren. Toen de heer van B. met een ooent naar rechts de rich ting van Bussum insloeg, passeerde juist op dat moment een tramtrein van de Gooische Stoomtram Maatschappij den Brediusweg. De heer van B. kon niet meer bijtijds rem men en net gevolg was dat de auto in oot- sing kwam met de locomotief, welxe de railleerde en m den grond bleet steken. De machine bleek weinig schade te hebben op- geiooper». De auto was geheel vernield. De inzittenden kwamen er met lichte kwet- uran al. Tegen den heer van li. werd een gerechte lijke vervolging ingesteld, terzake dat het aan zijn schuid te wijten 1s, dat er gevaar is ontstaan voor het verkeer over dien spoorweg. Volgens de dagvaarding heeft ny hoogst roekeloos en onvoorzichtig gereden en hy had de stoomtram moeten zien en hooren aankomen. Immers werkte op de locomotief de stoombel, terwijl de machi nist op net kruispunt van wegen, gevormd door den Amersioortschen Straatweg, den Brediusweg en den ryweg naar het hotel Bosch van Bredius, met cie stoomfluit sig nalen had gegeven. De neer van B., die zich te dier zake voor de Vijfde Kamer der Recntbank te Amster dam tc verantwoorden had, verklaarde op vragen van den president mr. van Royen, dat een oehoorhjk uitzicht op den weg hem belemmerd werd, doordat de zon hem ,n het gezicht stak. De stoomtram nad hy gezien, noen genoord. Dit laatste vond zyn oorzaak m de omstandigheid, dat m dezelf de richting van de tram, 'doen op de andere rails, een zandtrel nvan 25 wagens was vooroygereden. Het zandtreintje maakte veel lawaai en gal bovendien giiieude fluit signalen, waardoor verd. de naderende tram niet neeft kunnen nooren. En net zien ervan werd nem, behalve dóór de zon, ook dooi de Depianting ter plaatse zeer moeilijk gemaakt. De machinist van de stoomtram, die als getuige werd gehoord, verklaarde, dat hy belsigna'.en gegeven en zijn vaart ter plaatse tusschen 5 en 10 kilometer bedragen had. Een politiebeambte, ooggetuige van net or.gevai, achtte net zeer goed mogelijk, aat het lawaai van net zandtreintje de signa len van de stoomtram overstemd neefc. Met dat al achtte het O. M., au de Blé court, het ten laste gelegde bewezen. Eisen honderd gulden boete, subs. 20 dagen hech tenis. De verdediger, mr. van Essen, betoogde dat 111 de eerste plaats reeds vryspraak zal moeten volgen op grond van het feit dat ae aanrijding niet op Bussum's grondgebied is geschied en dat vermeldt de dagvaaring doch op dat van Naarrien. In de twee de plaats vroeg pl. ontslag van rechtsver volging omdat net temaste gelegde' strai- bare feit van artikel 165 wel degeiyk ver- eischt net ui gevaar brengen van net ver keer over een spoorweg door mechanische kracht er. da°r spreekt öe dagvaarding met van. Ten derde voerde pl. aan, dat het feit Nazending van post Vanuit Senilla, waarheen, zooals bekend is, verscheidene snelheidsvluchten met postvliegtuigen der Duitsche Lufthansa, tel kens met tusschenlanding te Marseille, heb ben geleid, werd Donderdag een verkennings vlucht ondernomen nar het eiland Tenerif, behoorende tot de Canarische eilanden. Het Arado-post- en nachtvliegtuig, be mand met de piloten Schroefer, Albrecht en Eichentopf, dat reeds de snelheidsvluch ten naar Irkoetsk, Sevilla en Konstanti- nopel had gemaakt, werd voor korten tijd in Sevilla gereed gemaakt teneinde in een rechtstreeksche vlucht over zee Teneriff te bereiken. De afsand bedroeg ongeveer 1600 K. M. Om 4 uur startte het toestel, uitgerust met een 525 P.K. Hornet E.U.W.-motor, te Se villa en bereikte in den fraaien tijd van 11 uur, zonder tusschenlanding te 14.14 uur in de nabijheid van Santa Cruz op Tenerif gereed gemaakt vliegveld. Van alle Spaansohe autoriteiten alsmede van de zijde der Duitsche diplomatieke ver tegenwoordiging, ondervond de bemanning veel hulp en steun. De Lufthansa is van plan, in de toekomst de schepen, die op weg naar Zuid-Amerika de Canarische eilanden aandoen, regelmatig de luchtpost per vliegtuig na te zenden, waardoor een buitengewone tijdsbesparing ontstaat. Naar uit New York wordt gemeld, vloog luitenant Lindbergh dezer dagen met een groot watervliegtuig boven de boschrijke streken van Yacatan, een schiereiland in het Noorden van Midden-Amerika, waarvan groote gedeelten sinds eeuwen door niemand onderzocht worden. Behalve Lindbergh en zijn eehtgenoote bevonden zich nog enkele geleerden en fotografen aan boord van de vliegmachine. Bij een dezer verkennings vluchten ontdekten de onderzoekers in het moerassige land ruïnen die tot nu toe on bekend gebleven zijn, waarschijnlijk over blijfselen van een reusachtigen tempel of van een verwoeste stad. Lindberg vloog zoo zoo laag mogelijk om zijn vrouw gelegen heid te geven fotografische opnamen te maken. Aangemoedigd door de verrassende ontdekking besloot de aviateur in Yacatan zelf te landen. Na verschillende verken ningsvluchten daalde hij tenslotte In een klein meer in de nabijheid der ruïnen, die van daar uit bezocht werden. Het schijnen de overblijfselen te zijn van 'n oude stad. De kolossale muren vooral brachten de onderzoekers in de grootste ver bazing: waarschijnlijk zijn het muren van een kerk. Reeds in 1926 bracht de N.V. Philips' Radio ontvanglampen in den handel met de mededeeling, dat voor deze lampen geen gloeidraadweerstanden gebruikt behoefden te worden. De gloeidraad van deze lampen was namelijk zoodanig geconstrueerd, dat deze bij aansluiting op een pas-geladen accu, die een spanning van ongeveer 4.4 V levert, geen schade ondervond. De practijk heeft be wezen, dat het inderdaad geenszins noodig was een gloeidraadweerstand te gebruiken. In sommige toestellen bleef men echter gebruik maken van een gloeistroomweer- stand voor het regelen van den gloeistroom der hoogfrequentlamp, waardoor men zoowel de geluidssterkte als de selectiviteit kan regelen. Het verdient aanbeveling om bij indirect verhitte wisselstroomlampen deze methode niet toe te passen en wel om de volgende reden. Bij lampen, waarvan de gloeidraad gevoed wordt door een accu, fungeert de gloeidraad zelf als kathode. De draad bezit slechts een geringe massa, zoodat iedere stroomverande- ring zich bijna onmiddellijk in een warmte- verandering en daardoor in een verminde ring of vermeerdering van de electrone- emissie zal doen bemerken. Bij wisselstroomlampen is dit niet het geval. Hierbij zijn de kathode en de gloei draad gescheiden. De kathode, een metalen buisje bedekt met oxyden van zeldzame metalen, bezit een betrekkelijk groote massa, zoodat het geruimen tijd duurt, eer een stroomverandering merkbaar wordt door een verandering van de emissie. De Indirect ver hitte kathode is zoodanig geconstrueerd, dat deze gelijkmatig verhit wordt, wanneer door den gloeidraad een wisselstroom van 50 perioden per seconde vloeit, zoodat de wis selingen van den stroom geen invloed heb ben op de emissie. Dit heeft echter ook ten gevolge, dat het eenigen tijd (ongeveer 30 seconden) duurt, voordat een verandering van den gloeistroom in de emissie merkbaar wordt. Zou men dus een gloeidraad-weerstand voor een hoogfrequent-wisselstroomlamp schakelen, dan zou men na een instelling van dezen weerstand een halve minuut moe ten wachten, eer men de resultaten der in stelling zou kunnen waarnemen, hetgeen verre van eenvoudig Is. Daar er bovendien veel doeltreffender methoden bestaan om de selectiviteit en de geluidssterkte te regelen, moet ook al om andere redenen voor indirect van een gloeidraadweerstand vor indirect verhitte wisselstroomlampen ontraden wor den. Hoe ontstaat onze courant? Verzamel-album firma Nie- meyer. Van de firma Niemeyer ontvingen wij wederom een plaatjes-album, dat door de gebruikers van de bekende Niemeyer-tabak gevuld moet worden. Ditmaal is het album getiteld: „Hoe ontstaat onze courant?" De vervaardiger is niet erg gelukkig geweest, wat den omslag betreft. De bonte kleur- schakeerlng doet ons aan een prentenboek denken, terwijl de inhoud toch heusch niet voor kinderen in den prenenboek-leeftijd bedoeld zal zijn. Alvorens een krant er is, moet er heel wat gebeuren. Van de papier fabriek en van de zetterij naar de rotatie pers, van de expeditie naar de naar de abonné's. 't Is zoo eenvoudig gezegd, maai er moet heel wat gebeuren eer het zoover is. De firma Niemeyer doet er dan ook goed aan, de menscben op een gemakkelijke ma nier van een en ander op de hoogte te bren gen. Intusschen heeft het ons verwonderd, dat het leeuwendeel van de plaatjes in bultenlandsche fabrieken genomen ls. Hebben wij in ons eigen land dan geen groote bedrijven op dit gebied?! Het radio-station te Genua heeft een prijsvraag uitgeschreven voor jonge compo nisten, waarbij dezen gevraagd wordt muziekstukken te componeeren voor een orkest van niet al te groote bezetting, welke speciaal voor den radio-omicep gebruikt zullen worden. Tevens meent men op deze wijze de jong talentvolle toondichters tot productief werk aan te moedigen. By' radio-uitzendingen van actueele ge beurtenissen staan de omroepstations dik wijls voor de moeilijkheid, dat in den korten beschikbaren tijd geen goede verbinding met het omroepstation verkregen kan w3ï"en. Telefoonverbindingen kunnen vaak niet bin nen den bepaalden tijd worden aangelegd, terwijl het gebleken is, dat uitzendingen door middel van een verplaatsbaren korte- golfzender niet steeds feillooze resultaten opleveren. De Duitsche Rijkspost heeft thans echter toestemming gegeven om voor een aanslui ting met het zendstation van de telefoon installaties van particulieren gebruik te maken. De omroepmaatschappijen behoeven zich dan alleen van de medewerking van de telefoonbezitters te verzekeren, hetgeen in de meeste gevallen zonder moeite zal ge schieden. De Middelduitsche Omroepmaatschappij heeft een uitgebreiden radio-dienst voor de landbouwers georganiseerd. Men heeft het plan dezen dienst in de toekomst nog nut tiger te maken en daarom heeft er den 15den November in het omroepgebouw te Leipzig een bespreking plaats gehad tus schen de leiders van de Mirag en vertegen woordigers van verschillende vereenigingen, die belang hebben bij den landbouw. Met algemeene stemmen werd besloten, dat de verschillende vereenigingen in de toekomst tezamen met de Mirag pogingen zullen doen om alle, voor landbouwers belangrijke vraag stukken voor de microfoon te behandelen. Er zal een commissie worden samengesteld, welke zal onderzoeken, welke stof er voor radio-lezingen geschikt is en die tevens de sprekers zal aanwijzen. Men bericht uit Amerika, dat daar binnen kort weer verschillende zenders met een zeer groot vermogen zullen worden geopend. Het aantal stations met een antenne-energie van 50 K.W. zal nog worden uitgebreid, terwijl er bovendien waarschijnlijk zelfs enkele stations met een vermogen van 100 K.W. zul len worden gebouwd. Indertijd werden er reeds plannen gemaakt door de Italiaansche omroepvereeniging om I in de toekomst regelmatig radio-spelen door j een vast gezelschap te laten uitvoeren. Een dergelijk gezelschap is thans uit zeer be kende Italiaansche tooneelspelers samenge steld. Regelmatig zullen elke week 2 radio spelen over Italiaansche zenders worden ten gehoore gebracht. Ook heeft men het in overweging genomen om een school te openen, waar tooneelspelers kunnen worden opgeleid voor het optreden voor de micro foon. De Belgische Regeering heeft haar goed keuring verleend aan het plan om te Ruysse- lede een kortegolfstation te doen bouwen, dat speciaal bestemd zal zijn voor het onder houden van een radio-telegrafische en -tele fonische verbinding met den Belgischen Congo, met Zuid-Amerika en eventueel met Japan. Dr. Paul Moineau heeft onlangs te Dakar bewezen, hoeveel hulp radio-apparaten kun nen verleenen bij het opsporen van onder- aardsche waterbronnen. Ofschoon geologen beweerden, dat er binnen een straal van 150 K.M. om Dakar als middelpunt, geen water te vinden zou zijn, heeft dr. Moineau's appa raat aangewezen, dat er op een afstand van 3 K.M. van Dakar een ondergrondsche bron was, die voldoende water leveren kan voor de geheele stad. Boringen op de aangewezen plaats hebben getoond, dat de metingen met de „radio-wichelroede" volkomen juist zijn. Vraag: Hoeveel belasting moet ik betalen naar inkomen en vermogen? Ik ben gehuwd en heb geen kinderen. Ik heb een zuiver in komen van 1350. Ik ben 18 April gehuwd. Het belastingjaar loo"pt van 1 Mei 1929 30 April 1930. Ik woon in Noordwijk. De vliegenier, die geen vertrouwen in parachutes had, maar wel in veerenbedden. Antwoord: Aan Rijks- en Gemeentelijke Inkomsten belasting 44..01. Vraag: Betreffende een loterij. Antwoord Over de soliditeit van loterijen kunnen wij ons niet uitlaten. Het is ons trouwens moeilijk daaromtrent ten allen tijde betrouw baar ingelicht te zijn. Vraag: Hebben loten van Paleis voor Volksvlijt naar uwe meening nog waarde? Antwoord De loten van 10 zijn nominaal 9.70 waard en die van 2.50 60 cent. Zij zijn dus de moeite van het bewaren wel waard. Vraag: Zijn onderstaande loten al uitgeloot? Serie 13249 No. 8 van de Congo Staatsloterij en Serie 1021 No. 40 van den Rotterdamschen Schouwburg. Antwoord Niet uitgeloot. Vr. Kunt u mij ook een adres opgeven om Hongaarsche brieven te laten vertalen? Antw. Is een onzer lezers het adres bekend van iemand, die in staat is, dit liefdewerk te doen? Vr. Waar is het Secretariaat gevestigd van het Comité van Katholieke Actie? Antw. v. Tetering, Gr. Markt 4, Haarlem. Vr.: Kunt u mij een adres opgeven in Haarlem, van de R.K. Reisvereeniging? Antw.: Secretaris is de heer W. Jansen, Ged. Schalkburgergracht 95. Vr.: Zijn er voorwaarden aan verbonden, om in het handelsregister te worden inge schreven? Zoo ja, tot wien moet ik mij dan wenden? Antw.: Iedere zaak kan ingeschreven worden, doch de verplichting tot inschrij ving bestaat voor ieder, dis in de rijks inkomstenbelasting is aangeslagen tot een bedrag van 2000 of hooger. Vraag; Kunt U mil het adres van den Centralen Raad van Beroep de. Land- en Tuinbouw Ongevallenwet 1923 te Utrecht opgeven? Kunt U mij het juiste adres van den Se cretaris van den Centralen Raad van Be roep opgeven? Antwoord: Het secretariaat van den Cen tralen Raad van Beroep is: Trans 19, Utrecht. Vr.: Hoe kan men bruine schoenen weer opnieuw bruin maken? Hoe kan men grijze schoenen, die zwart gemaakt zijn, weer in oorspronkelijke kleu men terugkrijgen? Antw.: 1: Met bruine sohoencrême. II: U schrijft er niet bij, waarmede het zwart maken plaats had. Maar we gelooven niet, dat het u gelukken zal uw schoenen de oorspronkelijke kleur terug te geven. Vr.: Zijn de werken van Alexander Dumas voor Rocmsoh Katholieken te lezen, of zijn ze verboden? In hoofdzaak „De Drie Mus ketiers." Antw.: De werken van Alexander Dumas zijn verboden. van passagiers op het s-s. „Koningin der Nederlanden", d.d. 3 December van Amster dam naar Batavia vertrokken: Gezagvoerder R. H. Brouwer. Mej. C. M. Asperlagh, mevrouw W. E. H. Bakker en kind, A. G. H. Bartels en ge zin, W. M. Bitter, C. A. Borremans, F. Boa en gezin, mevrouw de wed. A. E. van den Bos en kind, Ir. F. B. Asselbergs, E. A. van Charldorp, W. H. M. Dalmeyer en gezin, J .C. Doornebos en gezin, A. van Driel, me vrouw E. van EdenDonkel, mej. A. M. van Embden, mevrouw A. E. Evans, jonge juffrouw I. C. Flakowski, mej. H. B. Flentrop, dr. A. Fuchs, J. V. Gassman, H. W. J. de Geest en gezin, Eerw. Zuster Gemma, mevrouw L. S. St. George Smith, J. de Geus en gezin, mevrouw M. Glowa en 2 kinderen, Th. M. Goorissen, Gouw Sioe Hap, J. H. Gravestein en eehtgenoote, F. C. L. Grolman en eehtgenoote, B. Ph. M. de Groot en gezin, A. F. ter Haar, C. E. Heikoop, H. Helling en eehtgenoote, E. Hermann en ge zin, dr. C. Heuser, J. van der Hoeven en eehtgenoote, H. M. Hofmeester, K. Hollander en gezin, H. J. M. Holtus, H. J. A. Hoogveld, Zeereerw. Frater J. L. Horsten, mevrouw J. Irzyk en 2 kinderen, Eerwaarde Zuster Jacobs, F. H. Jacobs en eehtgenoote, H. Jansen, A. Jonker, D. D. Jumelet, K. H. Kamphuis en gezin, mevrouw B. W. Krenn, K. Kuipers, Eerw. Frater A. van de Lisdonk, mej. J. Lodden, mevrouw J. A. van Loon, Eerw. Frater C. A. Luybregts, mevrouw J, R. Maas, H. A. H. Maclaurin en gezin, L. A. Malherbe en eehtgenoote, L. Th. Marcar, L. P. P. van Mechelen en eehtgenoote, me vrouw S. E. H. A. de Meester, mevrouw A. van der Meyden, mej. C. Meyer, F. J. C. Meyer en gezin, E. T. Miller, A. Molhoek, mevrouw E. H Moore, mej. J. M. Mooré, mej. G. Moser, G. P. Mulder, H. A. Munneke en gezin, mevrouw M. Nadja en 2 kinderen, Ch. J. Nanning en gezin, mr. J. van Nieuw- kuyk, mej. A. M. C. Norris, F. P. Ochs, S. Otte en gezin, mevrouw C. E. Passtoors, A. Pasteur en eehtgenoote, mevrouw F. Pe» lagatti Sessarego en kind, C. Pezzi en eeht genoote, familie A. S. Pinke, H. van der Plas, J. K. Posch en eehtgenoote, N. van der Post, familie W. van Proyen, A. C. Reinhardt, me vrouw R. Reindorp, dr. H. Riedl, P. M. Roggeveen en eehtgenoote, Ch. Rueb, G. van der Sande, R. Schalier, C. W. Schlaepfer, J. J. Schön, I. Schuilenklopper, H. Schulze, M. J. Smeets, F. C. van der Steen en eeht genoote, Tio Tock Seng en eehtgenoote, me vrouw J. van der Toorn en kind, H. Trouw borst, H. van der Volk en eehtgenoote, me vrouw G. J. W. Velthuizen en kind, mej. G. Vinju, familie J. Visscher, A. Voordouw, Th. Voordouw en eehtgenoote, A. G. Vromans en eehtgenoote, W. J. Vrijhoef, mej. M. M. K. te Wechel, J. Ph. H. Westra, A Wilding en. eehtgenoote, G. Wiliemsen en eehtgenoote, mevrouw M. C. Wimpole, en mej. J. M. G. Wimpole, M. Wijnbergen, mevrouw C. C. Zabel, R. A. Zwart en eehtgenoote, H. (Slot). Opeens excuseerde John Trevor, de gast heer, zich, zooals hij zèi: „slechts voor en- iele oogenblikken," terwyl Dr. Shiffmann in gezelschap van drie heeren en twee dames aan een tafel bleef zitten en den heelen tijd door zijn plaats zelfs geen seconde verliet. Een half uur verliep, zonder dat de gast heer terugkwamtoen er echter een uur verstreken was, zonder dat John Trevor tot het gezelschap terugkeerde, werd men onge rust en begaf men zich naar zijn werkkamer; men klopte aannog eensgeen ant woord; men wilde de deur openenzij was van binnen gesloten. Nu vreesde men een ongeluk, vooral omdat John Trevor den laatsten tijd wat ziekelijk was en nu tame lijk veel alcohol gebruikt had. Men vreesde, dat zijn zwak hart dit niet verdragen kon. Men gaf den bedienden bevel de deur fet geweld te openenen ze desnoods in te trappen. Toen men de deur geopend had en den schakelaar van het electrisch lioht om draaide, stonden de gasten verstijfd van schrik: John Trevor zat voorover gebogen in den fauteuil by zijn schrijftafel en diep in zijn nek stakde Egyptische dolk! Ontzetting stond op aller gelaat te lezen... De vloek der mysterieuze naald had reeds spoedig zijn slachtoffer opgeëiseht! Men telefoneerde direct om een dokter toen hij kwam, kon hij slechts den dood corstateeren. Men ging naar het gereoht de politie kwam, maar stond voor een on oplosbaar mysterieus raadsel. John Trevor v/as zonder twijfel vermoord. Zelfmoord scheen volgens den stand van het moord werktuig geheel uitgesloten. Het stak juist in den derden halswervel en wel dwars van links naar rechte. De kamer had maar één venster, dat van binnen gesloten en onbe schadigd was. Dé doodsteek moest zonder voorafgaanden strijd van buiten toegediend zyn en John Trevor in een volkomen rustige houding verrast hebben. De deur tot de ka mer was echter van binnen gesloten en an dere toegangen waren er niet. De nauwkeu rigste onderzoekingen naar den dader liepen totaal op niets uit. Men stond voor een groot, schijnbaar onoplosbaar raadsel. De Londen- sche ochtendbladen brachten daarom het be richt over dezen mysterieuzen moord onder den sensationeelen titel: „De moord zonder dader." De crimineele politie stelde hare beste detectiven aan het werk en loofde groote belooningen uit voor dengene, die dit geval kon ophelderen of dit geheim kon ont sluieren over den vloek der Egyptische naald. Hoe de moord geschiedde. De crimineele politie had werkelijk prach tig werk geleverd: 5 maanden later zat Dr. Shiffmann onder de zware beschuldiging, den Londenschen bankier, John Trevor op geraf fineerd sluwe manier vermoord te hebben, op het bankje der beklaagden van het Ge rechtshof. „Deze bewijzen van uw schuld zult u wel niet willen loochenen, wij verzoeken u daarom in uw eigen belang, mijnheer Shiffmann, een zoo volledig mogelijke be kentenis van uwe misdaad af te leggen!" zoo sprak de officier van justitie. Aschvaal, meer een sidderend ger aqmtc dan een levende mensch, stond Dr. Shiff mann daar en bekende: „Ja, ik ben zijn moordenaar. Wij waren vroeger jeugdvrien den geweest en beminden hetzelfde meisje. Ik echter was de gelukkige, aan wien zij haar hart geschonken had. Toen moest ik deelnemen aan een expeditie, die mij door verschillende landen voerde en langen tijd in Egypte ophield. Voor mijn vertrek had zij beloofd, op mij te wachten. Gedurende de 8 jaar van mijne studiereis heeft John Tre vor mijn verloofde echter tot ontrouw jegens mij verleiden al hare bedenkingen wist hij weg te redeneeren door te zeggen, dat ik hoogstwaarschijnlijk niet meer in leven was en wanneer dit onverhoopt nog wel het geval was, dan zou ik toch zeker nooit meer terug- keeren. Zij behoefde dus om geen enkele reden meer op mij te wachten8 jaar is ook langen zoo werd zij ifn vtouw Het duurde echter niet lang of hy kreeg ge noeg van haar, behandelde haar brutaal en joeg haar op zekeren naoht de straat op Weggejaagd uit haar huis, terwijl zij een kindje verwachtte, dwaalde zij in een toe stand van de hoogste vertwijfeling door de nachtelijke straten van Londenzij vond tenslotte geen anderen uitweg dan de dood. Zoo heeft hij haar en ook mijn levens geluk wreed vernield en daarom wreekte ik mij op hem „Hoe hebt u dan den moord gepleegd?" vroeg de officier van justitie verder. „Mijn misdaad was niet zoozeer een voor bedachte en overlegde handelwijze dan wel het slot van een noodlottigen keten van toe vallige omstandigheden. Terwijl John Trevor zich in zijne kamer opgesloten had, hoorde ik van zijn gemeene handelwijze tegenover mijne verloofde en mijIk kon niet meer denkenik was onbekwaam ook maar een heldere rustige gedachte te vormen. Er was bijna een uur verloopen sinds John Trevor onze tafel verlaten had, men klopte herhaaldelijk aan zijne kamerdeur en daar hij niet opende, werd men ongerust. Ik wist echter, dat John Trevor verslaafd was aan morfine en dat hij die geregeld innam in den vorm van injecties. Omdat zijn organisme tengevolge van het vele alooholgebruik ver zaakt was, werkte de morfine-inspuiting na tuurlijk sterker, en toen hij na verloop van een uur nog niet terugkwam, wist ik dat hij in slaap gevallen moest zijn, of liever, hij was bedwelmd. Toen onder de krachtige slagen der be dienden de deur open sloeg, werd ik toeval lig het eerst de kamer binnengedrongen de kamer was toen nog onverlicht. Ik zag John Trevor in zijn stoel zitten slapend naar het scheen met den rug naar de deur. Naast hem op de schrijftafel glinsterde en fonkelde in het bleeke maanlicht, de noodlottige Egyptische dolk. Toen flitste plotseling een gedachte door mijn hoofd: „De dolk zal hem straffen, de vloek, die er op rust, zal hem treffenhem den bespot ter en moordenaar van mijn verloofde. Een onweerstaanbare demonische macht scheen er van den dolk uit te gaan. Ik greep hem en zonder veel overleg maar met volle kracht duwde ik het moor- dadig wapen in zijn lichaam. Dit alles was het werk van minder dan een seconde Ik sprong direct naar de deur terug, waar reeds meerdere gasten zich doorheen ge werkt hadden. Plotseling knipte men het licht aan men zag mijn werkAllen bleven verstijfd staan bi] dit ontzettend schouwspelnie mand durfde den doode naderen of ook maar een schrede vooruit te komenMaar allen zagen dezen geheimzinnigen Egypti- schen dolk, die hen fascineerdeallen dachten aan den vloek, die zich zoo snel over den doode voltrokken scheen te heb ben. Men was heelemaal in de war over deze onbegrijpelijke, geheimzinnige gebeur tenissenEn zoo dacht niemand er ook maar in de verste verte aan, dat de moorde naar slechte enkele schreden van den ver moorde stond. Een nauwkeurig onderzoek maakte echter uit, dat er bij den doode stof- vezeltjes gevonden werden, die bij mijn cos- tuum pasten en houtsplintertjes die van da deur afkomstig waren en bij mijn slaohtof. fer aangetroffen werdenterwijl ik me het eerst door de opening de deur had heen- gewerkt. Zoo werd de aandacht op mij gevestigd en daarna ook de verdenkingen ik beken nogmaals dat ik schuldig ben aan den moord en ik wilboeten! De aardsche gerechtigheid behoefde ech ter geen vonnis meer uit te spreken over den schuldige, want nadat hij deze woorden gesproken had, zakte hij in elkaar. De dok ter kon niets anders dan den dood consta- teereneen beroerte als gevolg van al te groote opwindingDe Egyptische dolk had weer een slachtoffer geëischt

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 12