Stadsnieuws Filmnieuws Cheque-koersen Heringa Wutiirich, Haarlem Stofzuigerhuis MAERTOS Telegrafisch Weerbericht LAATSTE TELEGRAMMEN EERSTE BLAD BLADZIJDE 2 Exide-batterijen - Ook reparaties Agenda Agenda 9 December Apotheekdiensten tiet nieuwe Gouvernementsgebouw van Noord-Holland Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland Personalia Benoemd BURGERLIJKE STAND Opening „De Druiventros" St. Raphael Broche vermist Gemeentezaken Het Comité van Katholieke Actie te Haarlem St. Nicojaas en den „Zijisingel" Dampig, vochtig weer, of een verwaarloosd dieet veroorzaken rheumatiek! Aanleg van straten Curatoren Gymnasium Aanrijding op de Leidschevaart Rijwiel ontvreemd Aangehouden Brand Bouw van een loods en garage op het Goederenstation De ontslagaanvrage van den heer Ir. Dumont Postduivententoonstelling Acta et Statuta Synodi Diocesanae ALS ER NU MAAR IJS KOMT! Het bestuur van de IJsclub is paraat en heeft veel aan de banen verbeterd Ned. R. K. Reisvereeniging Barteljorisstr. 16 - Te). Ho. 16756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigersf 175.- „PALACE" LUXOR-THEATER REMBRANDT-THEATER HEEMSTEDE Zuid-Engeland wederom door een hevigen orkaan geteisterd MIJNRAMPEN TENGEVOLGE VAN AARDVERZAKKING Tot nu acht lijken geborgen Wederom Amerikaansche troepen naar Haïti De Nanking-regeering-aan vaardt de overeenkomst tusschen Moekden en Moskou De door Notaris Roelofs Valk gepleegde fraude Pest te Makassar Nieuw Postkantoor te Semarang Stadsschouwburg, Wilsonsplein, kwart over 2 uur, Kindervoorstelling „Rood Kapje en de Wolf". Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijnen straat, half 3 uur Concert, te geven door de H. O. V. Luxor-Theater, Groote Houtstraat, kwart over 8, Bioscoopvoorstelling. Palace, Groote Houtstraat, 8 uur, Bioscoop voorstelling (voor volwassenen). Rembrandt-Theater, Groote Markt, 7 uur en kwart over 9, Bioscoopvoorstellingen. In overleg met den Directeur van Open bare Werken zijn de kosten thans geraamd op f 144.555. De verhooging ad f 18.555.is een gevolg van een andere indeeling en van de grootere oppervlakte van het bouwterrein. (Bij het eerste plan was gedacht aan eene school me? verdieping, terwijl thans eene is ontworpen met alle lokalen op den beganen grond.) B. en W. hebben tegen bedoelde verhoo ging geen bezwaar. Mitsdien stellen zij den Raad voor, bedoel de grond tegen de te schatten waarde af te staan, en voor den bouw dier school een cre- O December diet van f 144.555.— te verleenen. DE ZIJLWEG Een bouwverbod Sociëteit „St. Bavo", 8 uur Tooneelclub R. K. Vrouwenbond, 8 uur Motorcursus. Stadsschouwburg, Wilsonsplein, 8 uur: „Mijn vrouw wil scheiden". Luxor-Theater, Groote Houtstraat, kwart over 8, Bioscoopvoorstelling. Palace, Groote Houtstraat, 8 uur Bioscoop- voorllntsgiemaijhldetH.a-Sverna-ametz x voorstelling (voor volwassenen.) Rembrandt-Theater Groote Marat, 7 uur en kwartover 9, Bioscoopvoorstellingen. De Zondag- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door P. Th. A. van Rijn, Kleine Houtweg 15, Tel. 10539, de firma C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34 Tel. 12495 en de Schoterbosch-apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. ST. VINCENTIUS-BIBLIOTHEKEN Nieuwe Groenmarkt 22: Woensdagmiddag voor jongens en meisjes van 2'/,4 uur, Woensdagavond van 7K9 uur en Vrijdag avond van 7 A8 A uur. Klarenbeekstraat 60: Woensdagavond van 7'/i9 uur. Hagestraat 49: Woensdagmiddag voor jon gens en meisjes van 24 uur. Woensdag en Vrijdagavond van 7'/,8'/, uur. Gen. de la Reijstraat 17: Dinsdag- en Vrij dagavond van 8 M9'A uur. Ook het gemeentebestuur van Laren zal aan de provincie Noord-Holland een ge schenk voor het nieuwe gouvernementsge bouw aanbieden en wel een schilderij van een der Larensehe schilders. Gedeputeerde Staten zullen een keus kun nen doen uit door de kunstschilders in te zenden werken, voorstellende een of ander karakteristiek dorpsgezicht van Laren. Bij raadsbesluit van 25 Juli 1928 zijn ver schillende strooken grond aan den Zijlweg aangewezen, als in de naaste toekomst te zijn bestemd voor straataanleg. Xntuschen zijn verschillende van die strooken grond door de gemeente aange kocht; laatstelijk nog het perceel kad. sec tie A No. 3031, waarop betrekking heeft het besluit van 6 November j.l. Aankoop van drie strooken grond kon niet plaats hebben, omdat voor de betreffende perceelen een te hooge koopprijs werd gevraagd. Naar de meening van B. en W. is het ge- wenscht, dat zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot onteigening van de betrok ken perceelen of perceelsgedeelten overeen komstig titel IV van de Onteigeningswet. Inmiddels dient echter het bouwen of her bouwen op de voor straat bestemde strooken grond te worden voorkomen. Met het oog daarop stellen B. en W. voer te besluiten tot vaststelling van een veror dening tot het leggen van een bouwverbod >p vorenbedoelde strooken grond. DE VUILVERWIJDERING VAN HAARLEM Het correspondentschap Haarlem van het Verbond van Vakorganisaties van Hoofd arbeiders heeft voor zijn leden en hun huis- genooten een ontspanningsavond georgani seerd op Woensdag 11 December a.s. in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond, Om het nuttige aan het aangename te paren, zal deze avond o.a. dienstbaar wor den gemaakt om de coöperatie-idee bij zijn leden op te wekken of te versterken. De Centrale Bond van Ned. Verbruiks coöperaties heeft daarvoor eenige betref fende films afgestaan, terwijl in de pauze door de Coöperatieve Groothandelsvereeni- ging „De Handelskamer" thee zal worden aangeboden. De heer L. van dér Zweep, alhier, slaagde te Groningen voor het examen M. O. A. paedagogiek. Bij de op 28 November te 's-Gravenhage door het Centraal Bureau Instituut Pont ge houden examens ter verkrijging van de offi- cieele Pontdiploma's, slaagden voor machine- schrijven: snelheids-diploma: de dames C. F. A. ten Berge, J. M. E. en E. M. H. Koop; praktijk-diploma: de dames A. M. Preenen en W. Th. van Rossum, allen alhier. Mej. M. A. J. van den Brandhof, alhier, slaagde aan de Universiteit te Leiden voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid. Tot registratie-ontvanger te Nijkerk is be noemd de heer M. Drukker, surnumerair ten kantore hier ter stede. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benomed tot Geestelijk Adviseur van de R. KReclasseering, alhier, den Weleerw. heer A. van Beynen, kapelaan der St. Joseph- par ochie. Aankoop te Woubrugge In verband met de vuilverwijdering door den dienst der gemeente-reiniging is reeds geruimen tijd uitgezien naar voor dat doel geschikte terreinen. Op de voor de raadsleden ter inzage ge legde teekening zijn met groene kleur en met groene arceer,ng aangegeven perceelen grond en water aan het Brasemermser, ge legen in de gemeenten Woubrugge en Rijn- saterwoude, ter gezamenlijke grootte van 32.20.66 H.A., die Vier vuilstorting uitste kend geschikt zijn. De gronden en het water behooren in eigendom toe aan den polder Vierambacht te Woubrugge. Het bestuur van dien polder heeft zich bereid verklaard de terreinen on het water aan de gemeente te verkoopen voor een bedrag van 50.000.overeen komende met 'n prijs van pl.m. f 0.19 per M2. voor het land en van pl.m. 0.09 per M2. voor het water. De gevraagde prijs komt B. en W. billijk voor. Wanneer tot aankoop wordt overgegaan heeft de gemeente voor minstens 25 jaar zekerheid het vuil te kunnen storten op eigen terreinen, hetgeen een niet te onder schatten voerdeel zal opleveren. De prijs voor het vervoer van vuil zal door het hebben van een eigen stortplaats belangrijk dalen. Met het polderbestuur is overeengekomen, dat de koop zal vervallen wanneer de ver- eischte vergunningen van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland en van de gemeentebesturen van Rijnsaterwoude en Woubrugge voor vuilstorting op de aan te kocpen perceelen grond en water niet wor den verleend. In verband met het bovenstaande stellen I B. en W. voor tot aankoop over te gaan. Ondertrouwd: 6 December: A. Bikker «en A. van Aalst. Geboren: 4 Dec. N. H. Jongkind—Avis z. 5 Dec. C. J. Zweegmante Velthuis z. ff. ArdeschMourik_ z. 6 Dec. A. M. meemanFelix z Overleden: 5 Dec A. Gehrels—Kort, 81 jaar, Bloemhofstraat. P Leeuwenkamp, 79 jaar, Westergracht. D. C. Smit, 72 jaar, Casteleynstraat. 6 Dec. J. Rooze Silvester, 74 jaar, Kampervest. Hedenmidag wordt in de Kleine Hout straat 47, de wijnhandel „De Druiventros" geopend. De firma P. Cohen en Zonen, heeft verschillende filialen in Nederland en heeft door zijn goede kwaliteit in de vele plaatsen waar hij gevestigd is, het vertrouwen gewon nen. In een ruime winkel verkoopt nu de firma verschillende alcoholhoudende en alcoholvrije dranken, behalve sterken drank. Verschillende soorten wijnen als roode en witte Port, Samos en Bloedwijn, Kinawijn. Roode en Witte Bessenwijn, Bordeaux, Gra ves e. a. zijn te krijgen. Ter kennismaking ontvangt een ieder he denmiddag bij aankoop van f 2.00 en pot j boerenjongens gratis. Deze wijnhandel, „De Druiventros", zal door zijn beste kwaliteit het vertrouwen van het publiek, ook hier in Haarlem, wekken. Maandagavond te 8 uur in het gebouw van bovengenoemden bond een ledenverga dering, waarop bekend gemaakt zal worden de uitslag der conferentie tusschen de Di rectie en de organisaties. Zooals bekend is, werd daar behandeld het verzoek om een extra-uitkeering van 3 weken loon met een minimum van f 90. Ter waarde van f 4000. Door een bewoner van deze gemeente, is bij de politie aangifte gedaan van vermis sing van een broche, ter waarde van f 4000. Bij raadsbesluit d.d. 26 September 1928, is besloten, aan het Bestuur der „Vereeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel", alhier, medewerking te ver leenen tot de stichting en de eerste inrich ting van een school voor gewoon lager on derwijs, hetzij in het Amsterdamsche- hetzij in het Slachthuiskwartier binnen deze ge meente. De keuze is gevallen op een terrein, groot ongeveer 2440 M2., kadastraal bekend ge meente Haarlem, Sectie E No. 5049, grenzend aan Slachthuisstraat, de Saracenenstraat en aan de Byzantiumstraat. Het ligt in het voornemen, dat terrein aan het schoolbestuur af te staan; de waarde daarvan zal, ingevolge de Lager-onderwijs- wet 1920, door drie deskundigen worden ge schat. Voorts deelen B. sn W. mede, dat voor den bouw, enz. van bedoelde school oorspronke lijk geraamd was Sen bedrag van f 126.000.—. Maandag bestemd voor godsdienstige ver- eenigingen. Geen andere vergaderingen uit schrijven. Maandag 9 December 8.45 uur: Maande- lijksche conferentie in de Lourdeskapel van de Spaamekerk voor de leden van den R. K. Kring. Dinsdag 10 December 8 uur: Vergadering van den Bijzonderen Raad der St. Vincen- tius-vereeniging in het St. Vincentiusge- bouw, Groenmarkt 22. Woensdag 11 December: Ledenvergadering 1 van de Algemeene R. K. Ambtenarenveree- niging Afd. Haarlem, in het gebouw „St. Bavo." 9 uur: St. Nicolaasfeest voor de leden van den R. K. Kring bij Gebr. Brinkmann aan de Groote Markt. Donderdag 12 December 8 uur: Bureau vergadering van de R K. Reclasseerings- vereeniging, afd. Haar'em, in het gebouw van de St. Vincentiusvereeniging, Nieuwe Groenmarkt 22. VRIJDAG 13 December 8 uur: Lezing voor de leden van den R. K. Vrouwenbond in het gebouw „St. Bavo". Men schrijft ons: Hoera! we dachten al: St. Nicolaas komt dit jaar zeker niet bij ons. Ja, ja, hij komt met Zwarten Piet op Maandag 9 December des middags om half vijf. Alle vrienden en kennissen der Eerw Zusters Carmehtessen, en weldoeners der kindertjes van het St. Jozefshuis aan den Zijlsingel No. 6, worden verzocht dit feest bij te wonen. Ingang Zijlsingel 4, naast het schoolge bouw. Behoort U ook tot die hopelooze gevallen bang om te veel zoetigheid te eten doodsbenauwd voor vochtig weer, omdat U maar al te goed weet, dat hier spoedig rheu- matische pijnen op zullen volgen? Probeer dan toch Kruschen Salts een volmaakte samenstelling van zes onmisbare minerale zouten, natuurproducten, die uw bloed en uw inwendige organen noodig heb ben om naar behooren te kunnen function- neeren. Kruschen Salts zuivert, Uw bloed op ver rassende wijze van schadelijke zuren en stof fen, die zich in gewrichten, weefsels en spie ren vastzetten, ze doet opzwellen en ze ge voelig en pijnlijk maakt. Wanneer de oorzaak van uw rheumatische pijnen weggenomen wordt, moeten die vroegere pjjnen en kwellin gen eveneens verdwijnen! Een flacon Kruschen Salts is verkrijgbaar bij iederen apotheek of drogist a 0.90. De groote flesch bevat 3 maal den inhoud van den kleinen flacon. Neemt iederen morgen een halven theelepel op een glas warm water en U behoeft nooit meer zoolang U leeft bang te zijn voor die vreeselijke rheuma tiek, zenuwontstekingen, spit in den rug, enz. Niets evenaart Kruschen Salts. Het brengt weldadige genezing ieder spoor van rheu matiek wordt verdreven. Onze Medische adviseur schreef een inte ressante verhandeling' over Rheumatiek haar oorzaken, voorkoming en behandeling. Op aanvrage zenden wij U dit boekje gratis en franco tos. Zend Uw naam en adres op een briefkaart aan Rowntree Han dels Mij. Afd. PF9 Keisersgr. 124, Amsterdam, of vul neven staande coupon in, en zend deze aan ditzelfde aadres. Imp.: N.V. Rowntree Hand. Mij., Keizersgr. 124, A'dam. FF9 COUPON Naam: Gelieve gratis en franco het boekje „Rheumatiek" aan bovenstaand adres 5e zenden. B. en W. stellen den Raad voor, hen te machtigen tot net doen aanleggen van stra ten en trotoirs in de Delftlaan, Marnixstraat en Zaanenlaan gehéel en in de Acaciastraat, de Plataanstraat en de Wilgenstraat gedeel telijk. In eenige andere straten moeten de trottoirs nog gelegd worden. Zij stellen voor daarvoor te hunner beschikking te stellen een bedrag van 217.000. B. en W. bevelen ter vervulling van de vacature in het Curatorium van het Gym nasium, die tegen 1 Januari 1930 zal ont staan door het periodieke aftreden van den heer A, Bruch, aan; 1. de heer W. Rooden- burg, wethouder van Onderwijs; 2. dr. G. H. Mulder, arts, alhier. Gisteravond reed omstreeks kwart over 11 een dame per rijwiel langs de Leidsche Vaart in de richting Heemstede, naast een tram. Achter haar reed een motorrijder, die door den storm en regen niet voldoende kon zien en met kalmen gang de juffrouw aan reed, waardoor beiden vielen. De juffrouw bekwam eenige wondjes en de motorrijder een lichte hersenschudding. Per auto van Mathot werden zij naar het St. Elisabeth's Gasthuis vervoerd, waar de motorrijder J. v. d. S. ter observatie is opgenomen. De juffrouw kon, na verbonden te zijn, haar weg vervolgen. Bij de politie is gisteren aangifte gedaan van diefstal van een rijwiel uit de gang van een perceel aan de Tetterodestraat. Docr de Haarlemsche recherche is op ver zoek van den Burgemeester van Haarlem mermeer, alhier aangehouden P. L„ verdacht van diefstal van een ijzeren geldkistje, in houdende 800 en twee spaarbankboekjes. Hij is aan de politie te Haarlemmermeer overgeleverd. Gisteravond ontstond in perceel 62, aan de Schreveliusstraat, brand door het was- schen van een jurk in benzine in de na bijheid van een brandend petroleumstel. De brand werd door eenige buren, met behulp van eenige emmers water gebluscht. De brandweer was wel aanwezig, doch be hoefde geen dienst te doen. Een van de bewoners kreeg eenige wond jes, die door een lid van O. D. werden ver bonden. B. en W. stellen voor ten behoeve van den bouw van een loods en een garage op het goederen-stationsemplacement aan de Westergracht door de N.V. Nederlandsche Petroleum Maatschappij „Purfina" te Rot terdam, vrijstelling te verleenen van het bepaalde bij artikel 10, 2a der Bouwverorde ning. De heer Ir. L. C. Dumont, b.i. directeur van Openbare Werken en Directeur van het Gemeentelijk Grondbedrijf, verzoekt thans den Raad hem met ingang van 1 Februari 1930, om gezondheidsredenen, eer vol ontslag uit beide bovengenoemde be trekkingen te willen verleenen. Door de Postduivenvereenigingen „De Koe rier" en „De Bonte Duif" wordt in een der bovenzalen van café „De Korenbeurs" op de Kaasmarkt, een Postduivententoonstelling' gehouden. Deze tentoonstelling wordt heden middag om 4 uur door den voorzitter der Haarlemsche Concours Commissie, den heer Bannink, geopend. Als keurmeesters zullen fungeeren de hee- ren: W. Godschalk, Alkmaar en J. W. Schul- ler, Amsterdam. Na afloop der tentoonstel ling zal er verkooping zijn van postduiven, waaronder het geheele hok van W. Looijen- ga, dat 60 stuks bereisde vliegduiven bevat. Voor deze tentoonstelling zijn pracht- inzendingen ingekomen. Niet minder dan 224 duiven zijn ingeschreven. Wij lezen in „Sint Bavo": Bij deze deelen Wij Onze Eerwaarde Gees telijkheid mede, dat omstreeks 15 December a.s. bij het St. Jacobs Godshuis te Haarlem zullen verschijnen de „Acta et Statuta Syno di Diocesanae Harlemensis, habita anno Domini 1929" welke statuten 1 Januari 1930 van kracht zullen zijn. Met het oog op eene vlotte bediening raden Wij de Eerw. Geestelijkheid aan te zorgen voor eene tijdige bestelling bij genoemde Drukkerij, Anthoniestraat 11 te Haarlem; de prijs zal bedragen franco per post 2.75. t JOANNES, Bisschop van Haarlem Haarlem, 3 December 1929. Op uitnoodiging van het bestuur van de IJsclub van Haarlem en Omstreken, zijn we gistermiddag naar de Kleverlaan gegaan, om daar aan den oever van de water-ijs- banen een en ander te vernemen over de verbeteringen, die voor dit seizoen zijn aan gebracht. Het was tamelijk koud en zoo nu en dan dwarrelden er kleine sneeuwvlokjes, eerste lingen van den winter, uit de lucht. Echt weer om over ijs te praten. Nog zelden zijn we zoo rustig binnen de hekken gefietster was zelfs geen lang- gejaste portier met een uniform-pet op, we behoefden geen kaart te laten zien en het was ijselijk stil aan het groote meer van de Haarlemsche IJsclub. Eenzaam voer Jan van Galen in een soort roeiboot rond, gewapend met een flinke zeis, waarmede hij oogenschijnlijk water scheen te maaien, maar in werkelijkheid welig-opschietend gras, dat niet thuis hoort in behoorlijk ijs, natuurlijk niet. Daar verscheen het wakkere bestuur, het scheen, dat ze toch werkelijk niet zoo kwaad waren, als ze zich in ijsdagen vooral aan de telefoon wel voordeden. Nu ja, in den Sinter klaastijd mag je van eiken winkelier ook geen diagnose gaan stellen. En nu de verbeteringen De kinderbaan is belangrijk vergroot, zoo dat de lieve jeugd haar hart dezen winter kan ophalen, als de vorst haar ntrede doet. Het plancher, dat voor de consumptietent is aangebracht, is verlengd en rondom de geheele tent voortgezet. Daardoor kunnen de ouders beter naar hun kinderen kijken. Het lijkt verder in de bedoeling, een aparte kinderconsumptietent te bouwen, omdat de groote tent zoo nu en dan voor 3/4 met kleine en groote kleuters gevuld was. Voor de kinderbaan komt een vaste controleur. Het afgezette midden-gedeelte van de banen is thans voor bijna 1/3 gereserveerd voor kunstrijders. Het kleine hoekje, dat daarvoor vroeger bestemd was, is nu komen te vervallen. Het andere gedeelte van het midden-vak is bestemd voor ijs-hockey. Verleden jaar jubileerde de IJsclub en bij die gelegenheid zegde de burgemeester van Bloemendaal de club een douceur toe. Daarvan is thans een klok gekocht, een groote klok, waarvan de wijzerplaat buiten de entourage, een diameter heeft van 40 c.M. Deze verbetering zal in de eerste plaats gewaardeerd worden door de dames en heeren, die elk oogenbiik door onze jonge sportieve menschen werden aangesproken „Kunt U me ook zeggen, hoe laat het is Ze kunnen nu zelf kijken. Een en ander over Ijs-hockey In haar laatste vergadering besloot de club een wisselbeker beschikbaar te stellen voor een ijshockey-wedstrijd tusschen de Middelbare Scholen. Momenteel hebben zich al 5 scholen voor deelneming opgegeven. De sportleeraren uit de stad zijn juist gistermiddag bij elkaar gekomen om een en ander over de wedstrij den te vernemen. De heer Warnier, inspec teur Lichamelijke opvoeding ,voor sportief Haarlem geen onbekende, zal de leiding op zich nemen. Verleden jaar was deze sport nog haast onbekend, toen kwamen plotseling veel ijs dagen en het ijshockey veroverde Nederland, speciaal de bloemenstad. Een reglement bestond alleen in het Fransch Thans is echter een Hollandsche vertaling van het reglement van de Ligue Internationale de Hockey sur Glace, van de hand van jhr. P. J. Boogaert, voorzitter van onze IJsclub, in druk verschenen. Dit handig boekje zal binnen eenige dagen tegen kostprijs beschik baar zijn voor iederen belangstellende. Er is dit jaar reeds een vruchtbaar overleg tusschen den Ned. Hockey en Bandy-Bond en de ijsclubs te den Haag, Rotterdam en Haarlem, die over een ijshockey-baan be schikken. Het bestuur van de IJsclub deelde ons verder nog mede, dat het in de bedoeling ligt, dit jaar de Belgische Hockey-duivels weer uit te noodigen, zoo gauw de weersge steldheid dit bij ijsdagen zal toelaten. IJs- hockey-stokken zullen niet meer beschik baar gesteld worden, de liefhebbers moeten hiervoor zelf zorgen en in de meeste sport- winkels zijn ze verkrijgbaar tegen een billij ken prijs. Dat was dan het voornaamste. In de bestuurskamer zal een groote foto komen van overste v, Wagtendonk, de oud voorzitter, die onlangs overleden is. Een sympathiek idee. Vol goeden moed verlieten we het IJs club-meer, terwijl we bij ons zelf de hoop koesterden, dat we de volgende maal weer een lang-gejasten controleur met een uni formpet zouden mogen ontmoeten. Dan is er ijs, da's vast GROOTE NAZORGVERLOTING Ten behoeve van de Nazorgfondsen werd dit jaar een groote verloting gehouden. De trekking heeft 30 December te 3 u. n.m. door Notaris J. Wildschut plaats in den Haarl. Kegelbond, Tempeliersstraat. Totaal werden 30.000 loten van 35 ct. uitgegeven, terwijl het batig saldo ongeveer f 4000 zal bedragen. Van af 33 December zijn de trekkings- lijsten verkrijgbaar aan de Haarl. Werkinrich ting, Donkere Spaarne 34, waar ook de prij zen in ontvangst genomen kunnen worden. Het bestuur der afdeeling Haarlem van bovengenoemde vereeniging, bericht in aan sluiting op de desbetreffende mededeeling in het Orgaan dat op 10 Dec. aanstaande, des avonds te 8.30 uur in de bovenzaal van café „Centraal" een gezellige bijeenkomst zal worden georganiseerd, alwaar St. Nico laas als gast zal verschijnen. Het bestuur hoopt dat velen der leden aan dit feest zullen deelnemen. De voorwaarde tot deelname treft men aan in het laatste Orgaan. De actualiteiten in binnen- en buitenland, waarmee het nieuwe programma pleegt aan te vangen, waren voor Haarlem bijzonder actueel. Voor hen, die het niet hebben kun nen bijwonen, gaf het doek een aantal pro- ecties van de onthulling van het Lorentz- monument. Verder was „St. Nicolaas in Ne derland", die te Breda aankomt in 'n flinke boot en verschillende plaatsen in ons land bezoekt, o.a. ook Volendam en Marken, bij zonder aardig', omdat we nog zoo heelemaai in de herinnering aan de feestvreugde leven. De aankomst op Marken, waar St. Nicolaas door de vele belangstellenden wordt verwel komd en vervolgens een tocht maakt langs de smalle, kronkelende wegen,- vormde een waardig' slot voor deze opnamen. Da teekenfilm zagen en hoorden we gis teravond voor het eerst als geluidsfilm. Al zijn de teekenfilms zonder geluid op zich zelf aardig, met geluid verliezen ze niet aan levendigheid en actie, al bepaalt het geluid zich dan tot een angst- of een vreugdekreet, een gilletje, enz. Maar dit weinige onder streept de handeling en verlevendigt de si tuatie op een prettige manier. De heeren Falo en Onyx, direct geïmpor teerd uit Londen, hebben ons vermaakt met hun acrobatiek en clownerie, die altijd weer opniuew trekken, ofschoon ze niets bepaald nieuws brengen. Als hoofdnummer draait deze week 'n pro duct van de Metro Goldwijn Maijer,, Broadway Melody", met o.a. Charles King en daarnaast Anita Page en Bessie Love in de hoofdrol len; de laatsten als de Mahony-sisters. Het geheele geval speelt in de revue-wereld. Het verhaal is ietwat onwaarschijnlijk, 'n Vrouw vecht eer voor het behoud van 'n liefde, dan ze edelmoedig aan een ander af te staan, in casu aan een zuster. Dat kan men evenwel op den koop toe nemen. Broadway en Broadway-melody heeft al vaker stof geleverd voor een filmwerk. In zooverre brengt de film niet een nieuw ge geven. Deze film is zingend, sprekend en dansend, volgens het programma. Er is mis schien evenveel te hooren als te zien. De tafereeien zijn vlot gebouwd en geven groote afwiseling. En wie zicht bovendien nog met de vocale weergave kan verzoenen, wel, die kan zich kostelijk amuseeren, tien acten aan een. En dat hebben gisteravond zeer velen gedaan. Het programma vermeldt: toegang boven 18 jaar. Wegens den aard van het onder werp, dat zich groote vrijheid veroorlooft in de kleeding, mosten wij voorbehoud ma ken: Alleen voor volwassenen. We behoeven ditmaal van het nieuwe pro gramma in het Luxor-Theater niet veel te zeggen; omdat iedereen Othello, anders ge zegd „De Moor van Venetië' al wel kent en juist die Moor daar gisteravond op het witte doek té zien was. Maar wél moeten we even vertellen, dat de rol meermalen aan den geweldigen veldheer, werd uitgebeeld door niemand minder dan den geweldigen Emil Jannings, den grooten Duitschen film ster, die ons in deze i rol meermalen aan Louis Bouwmeester deed denken. Niet zoo erg modern, meent u? Neen, dat is waar. maar Othello leefde ook in de Middeleeuwen, dus dat klopte. En al hou den wij ook in het algemeen niet van die verfilmde drama's, of opera's, of operetten, in dit geval konden wij er vrede mee heb ben, omdat we er Jannings door zagen in een van zijn groote rollen. Jannings en Lya de Putti, die ais kamenier van Desdemona optrad. Voor de pauze een paar van die kleine i niemendalletjes, van die dwaze gooi- en smijtfilms, die zoo absoluut niets beteeke- nen en die tóch doen lachen. Wat dan ook de heelc bedoeling er van is: het publiek een paar vroolijke oogenblikken te 'bezor gen. En als dan. zooals gisteren, na de vroolijke oogenblikken de genotvolle komen, dan kan men tevreden zijn en dat was het Luxor-publiek gisteravond. De Ernst Lubitsck-füm der Paramount „De Patriot", heeft thans officieel haar in trede in Haarlem gedaan. Gelijk we reeds schreven, is dit machtige en grootsch opge zette filmwerk een lust voor de oogen, en het zal iederen volwassene meer dan voldoen. Want behoudens het sublieme spel van Emil Jannings als zwakzinnige Czaar en de scherpe, strakke uitbeelding van den Graaf Pahlen-figuur door Lewis Stone, munt deze film uit door haar rijke, royale décors en de spannende pseudo-Russische massa-regie. Vooral voor dit laatste heeft Lubitsch blijk baar een groote voorliefde. Dat de film voor volwassenen is, vindt haar oorzaak in 't feit, dat de toestanden aan dat Czarenhof (althans volgens de film) nu niet juist aan overdreven degelijkheid lij den. Op het tooneel zijn deze week de Dewers en Tasya, gesignaleerd als de wereldkam pioenen gymnasten. We moeten eerlijk bekennen, respect te hebben voor de prestaties van de beide man nen, die een serie krachttoeren vertoonen, waarvoor men bewondering kan hebben. Deze twee heeren zijn gekleed, althans be dekt, althans bescheidenlijk vermomd als twee Romeinsche gladiotoren en geven bo vendien eenige plastische standen te aan schouwen, waarvan de copieën in menig mu seum geen kwaad figuur zouden maken. De vrouwelijke metgezel van dit tweetal beschikt over een buitengewone lenigheid, die zij toont in haar oriëntale dansfiguren en beweging. Haar succes was groot, doch van de gymnasten het grootst. Jammer is het, dat een opzettelijk pikante twee-acter het evenwicht van het program ma komt verstoren. Toen we deze film za gen, konden we niet aan de gedachte ont komen, dat zij alleen in elkaar was gezet om de zinnen te prikkelen. Daarom moesten we helaas tegenover dit programma een afwijzende houding gaan aannemen. St. Nicolaas in den R. K. Volksbond In aansluiting op de mededeelingen van Zater dag 30 Nov. in ons blad deelen wij mede, dat St. Nicolaas Zondagmiddag de navolgende route door de gemeente zal volgen. Hij arriveert om pl.m. 2 uur aan de grens bij de Blauwe brug met 2 auto's, welwillend afgestaan door de autogaragc van Lent, Raadhuisstraat 5365 te Heem stede. Vervolgens gaat de rit Ièngs Bronsteeweg, Hoogste Barometerstand 760 m.M. te Boedapest. Laagste Barometerstand 718.6 m.M. te Shields. Verwachting: Stormachtige tot krach ti- gen, later tijdelijk afnemende tot Z.-weste lijken wind, meest zwaar bewolkt of betrok ken, waarschijnlijk regenbuien, iets kouder. STORMWAARSCHUWÏNGSDIENST Geseind van De Bilt hedenmorgen 8 uur aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Zuid westen. Binnenweg, Res Novaplein, Wiekenplein, Heemstedeplein, Raadhuisstraat, Havenstr. Heemsteedsche Dreef, Drieheerenlaan, Mo- lenwerfslaan, Bankastraat, Billitoiistraat, Borneostraat, Achterweg, Wilhelminaplein, Campiaan, Raadhuisstraat, Kerklaan naar het R. K. Vereen, gebouw, alwaar St. Nico laas om circa 3 uur zal arriveeren. Hier zal hij door bruidjes worden binnengeleid. Het feest zal door muziek en variété wor den opgeluisterd, in verband met het 5-jarig bestaan. LONDEN, 7 December Reuter Een twee de hevige orkaan binnen een week heeft Zuid Engeland gisterenavond geteisterd. De orkaan ging vérgezeld van onweersbuien, die te middernacht in Londen hun hoogtepunt bereikten. De Theaterbezoekers werden door den he vigen regen doornat. Men vreest dat aan eigendommen en schepen in de haven aan zienlijke schade is aangericht. PARIJS, 7 December. N. T. A. Uit Spanje worden twee ernstige mijnongeluk ken gemeld. In de mijn Iruna bij Pampe- lune heeft tengevolge van den hevigen re genval der laatste dagen een aardverzak- king plaatsgehad, waardoor zes arbeiders werden ingesloten. Totnutoe werden drie lij ken en een zwaar gewonde geborgen. In de mijn Platon by Huelva heeft even eens een instorting plaats gehad, waardoor verscheidene andere werden bedolven. Tot- dusver heeft men vijf lüken en twee zwaar gewonden blootgelegd. Nader wordt gemeld: Tijdens de oprui mingswerkzaamheden in de mijn te Huelva, had een nieuwe instorting plaats, die echter geen slachtoffers eischte. Ds werkzaamhe den om de ingeslotenen te redden duren voort. NEW YORK, 7 Dec. Op bevel van president Hoover zijn onmiddellijk met den kruiser „Wright" 500 Amerikaansche ma rinetroepen naar Haiti vertrokken, uitge rust met vliegtuigen, ten einde de reeds in Haiti aanwezige 700 man Amerikaansche marinetroepen te versterken. In een speciale boodschap aan het Con gres verlangde Hoover voorts het instellen van een commissie tot het doen van een onderzoek naar de toestanden -i Haiti. De algemeene staking in Haiti heeft, vol gens de meening te Washington, tot uit spattingen geleid, die het zenden van troe pen noodzakelijk maakte. LONDEN, 7 December. Volgens te To kio ontvangen berichten, heeft de Nanking- regeering thans officieel de tusschen de vertegenwoordigers van Moekden en Mos kou gesloten overeenkomst aanvaard. Berichten uit Charbin melden, dat de directie van den Chineeschen Oosterspoor weg officieel de mededeeling heeft ontvan gen, dat Lu Jung Huang, directeur van den Oosterspoorweg, alsmede Tsjang Tsjing Hui, gouverneur van Charbin, in overeenstem ming met het ondertekende protocol van hun post zijn ontheven. BATAVIA, 6 Dec. De Raad van Justi tie alhier heeft de zaak tegen notaris Roe- lofs Valk, die reeds geruimen tijd in pre ventieve hechtenis verblijft, conform den eisch naar de terechtzitting verwezen. MAKASSAR, 6 Dec. De stad is met ingang van 5 December met pest besmet verklaard. SEMARANG, 6 Dec. De gemeenteraad alhier heeft een bedrag van 200.000. toegestaan voor den bouw van een nieuw postkantoor. ZATERDAG 7 DECEMBER Parys Brussel Londen New-York (cable) Berlijn Zurich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 34.35 12.091/, 2.47 59.30 48.10 12.95 34.50 66.35 66.75 66.40 7.30 34.80 27.— 9.80 34.75 12.101/ 2.48 59.40 48.20 13.05 34.60 66.50 66.85 66.50 7.40 34.90 29.-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2