ELCK WAT WILS DERDE BLAD MAANDAG 9 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 2 HET JUBILEUM VAN DEN K. N. V. B. R. K. F. D. H. V. B. District Haarlem Junioren-Competitie Uit het Berkenrode-kamp R. K. S. V. „Santpoort" R.K.V.V. Geel-Wit R. K. V. V. Alliance R.K.S.V. „Onze Gezellen" HOCKEY H. D. M.—M. H, C, 4—2 Bloemendaal IIVictor a I 33 Bloemendaal IIIH.B.S. 05 Engeland wint van België GYMNASTIEK Haarlemsche R. K. Gymn. vereeniging „Ursus" ATHLETIEK Jaarvergadering K.N.A.U. SCHAKEN Schaaktournooi te San Remo WIELRENNEN De „Zesdaagsche van New" York SCHERMEN Om het Floretkampioenschap van Nederland dames BILJARTEN De wedstrijden voor de komende week Massakamp LommeroordOns Genoegen BOKSEN Young Stribbling wint van Primo Carnera DAMMEN Fransche Dam-diplomatie BOEKBESPREKING FAILLISSEMENTEN LUCHTVAART Luchtverkeer op de vliegvelden gedurende de maand November 1929 Toegepaste psychologie Tn de Zaterdagmiddag gehouden buiten gewone Bondsvergadering van den K. N. "V. B, waarvan wij reeds melding maakten deelde de voorzitter, nadat hij zijn feest rede had uitgesproken, mede, dat het be stuur nog een achterstallige schuld had af te losen, ni. het uitdeelen van diploma's aan de vroeger benoemde eereleden van den Bond, onder wie aan den oprichter en eere-voorzitter W. J. H. Muiier. Verder deelde de voorzitter mede, dat het bestuur besloten had, het Bondseereteeken uit te reiken aan de volgende personen, die zich gedurende de laatste jaren voor den Bond en de voetbalsport verdienstelijk heb ben gemaakt; In het binnenland aan dte heeren H. van Beurden, Tilburg; H. J. Bon, Amsterdam; mr F. j. van Deinse, Middelburg; J. A. S. Heeger, Leeuwarden; J. K. G. Grootmeyer, Rotterdam; A. Kappenburg, Amsterdam; L. J. J Lobach, 's-Hertogenbosch; M Mauritz, ArnhemE. G. Mundt, Den Haag; W. Rauch, Zaandam; J. Thomee, Delft; dr. E. G. van Biselick, Den Haag; Alb. J. Bronk- horst, Leiden; prof. dr. B. Brouwer, Am sterdam; H. F. Graafland, Den Haag; jhr. mr. dr. B. de Jong van Beek en Donk, Ge- nève; mr. N. S. Balma, Assen; H. M. Keppel Hesselink, Arnhem; J. E. de Man, Delft; J. H. F. H. v d Meerendonk, 's-Hertogenbosch; ld J. Overeynder, Rotterdam en J. Schuite maker, Almelo. In het buitenland aan de heeren: Paul Havenith, België; H. Hinze, Duitschland; Ant. Jahansen, Zweden; L. Oestrup, Dene marken; J. Rimet, Frankrijk, voorzitter van de H. I. F. A.; R. W. Seeldrayers, België; J. T. Howcroft, Consul K. N. V. B. in Enge land; G. Jacquemart, Luxemburg; Baron Ed. de Lavele, België; Comte J. d'Oultre- mont, België; Ir. J. Schlegel, Zwitserland en A. Verdijck, België. Nadat de vorzitter nog medegedeeld had, dat in het officieel orgaan een regeling zal worden opgenomen voor het verleenen van gedeeltelijke amnestie aan hen, die in strijd met de wedstrijdreglementen hadden ge handeld, werd met algemeene stemmen de oudsche scheidsrechter van den bond, de hr. Tromp tot eerelid van den bond benoemd. De heer Krijgsman uit Rotetrdam merk te hierbij op, dat volgens hem ook nog an dere leden voor het eere-lidmaatschap in aanmerking komen. Dr. Spoelder uit Haarlem bood vervolgens, in een geestig speechje, namens de bonds vergadering, het bestuur voor de bestuurs kamer twee etsen van Brandenburg (De nieuwe kerk op den Dam en de Oude Kerk te Amsterdam) aan. De receptie In den namiddag werd eveneens in het RAX-gebouw een druk bezochte receptie gehouden. Vele bloemstukken getuigden van de waardeering, die in vele kringen voor den KN.V.B. wordt gevoeld, welke waardeering ook tot uiting kwam in de talrijke telegrammen van autoriteiten, ver- eenigingen en particuliere personen in bin nen- en buitenland, welke werden ontvan gen. Een groot aantal sprekers voerde het woord, die allen gelukwenschen van organi saties, vereenigingen, bonden, enz. over brachten. De Secretaris van den Bond, de heer A. Staal, bood namens het personeel een glas in lood voor het Bondsbestuur aan, de heer Muiier sprak als oprichter, de heer Eymers namens het bestuur van de Federatie van Voetbalbonden. Namens den Kon. Belgi schen Voetbalbond voerde de heer K. Lots- ky het woord, waarbij hij een prachtige bloemenhulde aanbood en den wensch uit sprak, dat er nog vaak gestreden zal wor den. Voorts bood hij een ruiker aan voor mevr. Kips. Verder spraken de Rijksinspec teur voor de Lichamelijke Opvoeding, de heer Graafland, de heer Lebach namens de N. V. B.-vereenigingen, de heer Grootmeyer namens de vereniging van Eerste Klassers, de heer Schuitemaker uit Utrechts als voorzitter van de gemeentelijke Stichting voor lichamelijke opvoeding, de heer Joh. M. Keyer namens de Zilveren Voetbal-com missie, de hoofdinspecteur voor het Verkeer te Amsterdam, de heer C. Bakker, de heer Schuitemaker uit Almelo namens de Oos telijke Eerste Klassers, de heer J. Mutters namens de Zwaluwen en vele anderen. Allen boden geschenken en bloemen aan, Dr. Spoelder richte zich tot mevrouw Kips, de echtgenoote van den voorzitter en getuigde van de waardeering voor de vrou wen der officials, waarbij hij har een ets aanbood. Namens den Nederlandsch Indischen Voetbalbond sprak de heer L. Hartog. Deze gaf den wensch te kennen, dat spoedig eens de elftallen uit Indië en Nederland tegen elkaar zullen kunnen spelen. Behalve bloe men bood hij het bestuur een rooktafel met rookstel, uitgevoerd in Indisch koper, voor de besturstafel aan. Namens het Nederlandsch Olympisch Co mité sprak mr. A. Baron Schimmelpenninck van der Oye, die met den heer Waller de gelukwenschen kwam aanbieden en daarbij wees op de goede betrekkingen, welke steeds tusschen den K. N. V. B. en het N. O. C. bestonden. Nadat nog verscheidene andere heeren het woord gevoerd hadden, maakten talloos velen van de gelegenheid gebruik het be stuur te complimenteeren. De eerste feestdag werd besloten met een grooten feestmaaltijd. Uitslagen Eerste klasse A. Helios—Kimbria (gest.) 1—1 RK. V. V. L.—Valkenburg 2—0 Caesar—V. V. H. 8—4 R.K. O. N. S.—G. S. V. 0—3 Sittardsche BoysO. V. C. 02 MarsanaGrevenbicht 02 B. Kolping—Mulo 2—1 E. G. D. A.—Graaf Willem (gest.) 0—0 D. E. M.—L. en S. 3—2 Tweede klasse L. Santpoort—Alw. Forward 2—1 M. Graaf Willem 2—Excelsior (gest.) 1—1 Uitslagen Zondag 8 December R.K.V.Z. 3Alliance 3 2—2 Geel-Wit 4—T.Y.B.B. 6 3—2 B.S.M. 4Onze Gezellen 4 11 Geel-Wit 5T.Y.B.B. 7 5—0 Alliance 6Onze Gezellen 5 afgek. Programma 15 December 1929 le klasse HB.C. 5B.S.M. 3 Alliance 3Santpoort 5 D.S.S. 3—R.K.V.Z. 3 2e Klasse Concordia 3Geel Wit 4 S&M. 4-H.B.C. 6 3de klasse Geel Wit 5Onze Gezellen 5 2 uur V.V.F. 2—T.Y.B.B. 8 2 uur Alliance ©—Alliance 5 12 uur Wanneet- geen uur vermeld is, vangen de wedstrijden te half een aan. Alliance gelieve precies op tijd te beginnen en slechts 5 minuten te pauzeeren. We hopen weer op volle medewerking. De competitieleider, SMIT, Bloemendaal. Wat al droeve tranen Pluvius is bar pes simistisch tegenwoordig. Van het zoo ruime programma is alleen doorgegaan D.S.S. II- H.B.C. IV 3—3 B.S.M. Ill—H.B.C. V i-a De afkeuring van ons terrein, had wat be treft H.B.C.Leonidas, nog al wat voeten in de modder. Met meetlint en persfoto graaf werd de situatie danig vastgelegd. Leonidas en de meesten onzer wilden spe len, doch ten slotte hakte Schr. janssen den knoop door. De gasten bleken eenigszins gepikeerd hierover en er werd zelfs gesmoesd dat zij niet meer terugkwamen, 't Zal wel wennen. Overigens werd alles afgekeurd behou dens dan de debutant en de adspirant-kam- pioenen die het halve dozijn overwinningen volmaakten. SPELREGELAVOND Hedenavond ontbreke niemandT.Y. B.B.'ers, Geel-Witters, Zwaluwen, D.S. S.'ers, B.S.M.'ers etc. etc. die interesse heb ben, welkom. Zaal open half acht. Begin van de lezing om kwart vóór acht. „M." Secr. Hagelingerweg 222 H Santpoort IAlw. Forward 21 Santpoort 5T.Y.B.B. 5 6o Om 12.45 bonden onze junioren den strijd aan tegen 7 T.Y.B.B. jun., begrijpelijk was dit een zacht korstje, zoodat onze jongens goedkoop aan 2 punten kwamen, of Ja, misschien denkt P. P. Smit er anders over Aangezien de scheidsr. niet opge komen was, speelde ons ie onder de be kwame leiding van den heer v.d. Broek. Over den wedstrijd kunnen we kort zijn aangezien van spel, door het zéér slechte weer, weinig sprake was. Ondanks regen en storm zat er evengoed vuur in. Vóór fust weet S. door toedoen van den rechtsbinnen Schiebroek, de leiding te nemen. Na de Zeer korte rust, met het oog op de duisternis, weet Alw. Forw. gelijk te maken. Het loopt al op 't einde, als Katje in de duisternis, (katjes kunnen in donker goed zien?) het winnende puntje scoort. Een heele opluchting is 't, als de scheidsr. einde fluit, voor Sant poort en zijn aanhang. We waren niets jerust, wel Met Alw. Forw. dient rekening gehouden te worden. Zij is m.i. geen ploeg om in de onderste regionen te huizen. In- tusschen is Santpoort 2 punten rijker, het gaat crescendo. Volgende week bezoek van Krommenie? Tot ziens. CHRIS. Secr.L. Margarethastraat x Uitslagen Zondag 8 Dec. De Meer 3Geel-Wit I afgelast Geel-Wit 3Concordia 2 13 T.Y.B.B. 6—Geel-Wit 4 2—4 Geel-Wit 5—'T.Y.B.B. 8 2—3 Reeds Zaterdagmiddag werd bericht ont vangen dat het terrein van de Meer onbe speelbaar was, zoodat het een gedwongen rust werd. Ondanks den hevigen regenval was het Sportpark in prachtconditie, de weersom standigheden waren echter allertreurigst. Geel-Wit 3 had slechts 9 man ter beschikking waaronder één defecte. Het restant was waarschijnlijk weggewaaid. Het pleit echter wel voor de aanwezige spelers, dat zij nog dit resultaat hebben bereikt. Tegen den orkaan in wisten zij den achterstand tot 2o te beperken, daarna werd er van beide zijden nog eenmaal gescoord. Scheidsrechter v. Leuven leidde uiterst correct. Geel-Wit 4 bewees ook thans dat zij de meerdere is van T.Y.B.B. 6. Door deze overwinning doet zij een aardigen gooi naar de bovenste plaats. T.Y.B.B. 8 liet zich niet verrassen zooals het 7e, met den sterken wind in den rug wisten zij den G.-W.-doelman driemaal te verrassen, waartegenover het 5e slechts een goal stelde. Toen de rollen gedraaid waren konden de Geel-Witters slechts eenmaal het net vinden. T.Y.B.B. 8 verdiende de overwinning volkomen. Secr. Secr. J. Krouwels, Langendijkstraat 33, Telefoon 13407 Uitslag D.S.S. Ill—Alliance III 6—1 Inplaats van 66, bonden slechts 8 lyceisten de strijd aan en wel tegen D.S.S., daar het Sportpark alleen de watermassa's had weer staan. D.S.S. speelde eerst met den orkaan mee. De All.-voorhoede kwam slechts driemaal over de helft van 't speelveld. Dat de achter hoede toch slechts 3 maal gepasseerd werd, pleit voor 't enthousiasme van de invallers in deze linie. Na rust weet de vlugge D.S.S.- voorlinie, die te veel vrijgelaten werd, nog twee maal te scoren, terwijl Allicance de traditio- neele „eer" redt. Jongens, zoo gaat het niet langer, de on derste plaats is in 't zicht, er moet gewerkt worden om een betere positie in te nemen. En dit moet niet alleen door enkelingen ge beuren, doch door allemaal. Een echte voet baller kan wel tegen een buitje regen. J. Kr. Secr. J. J. Loerakker, Leeuwerikstraat 13, Haarlem. De regen heeft als spelbreker gefungeerd. De terreinen op den Middenweg konden al het water niet bevatten, zoodat jammer ge noeg wederom een Zondag verlóren is ge gaan. Hopen we maar, dat het de volgende week beter weer is, dan kunnen we het pro gramma tenminste afwerken. Het eerste elftal gaat naar H.B.C. II, toe, terwijl onze reserves de veteranen van H.B.C. ontvangen. Twee belangrijke wedstrijden dus. Door het niet medespelen van Hubrecht is het Musschen-team geheel gewijzigd. Hoewel de nieuwe combinatie voor de rust allerminst voldeed, raakte zij toch lang zamerhand ingespeeld en ontwikkelde in de tweede speelhelft een dusdanig behoor lijk spel, dat de thuisclub slechts tot snelle uitvallen moest bepalen. Het Haarlemsche elftal was aldus samen gesteld; v. Oordt. Fraser en Pot, Jhr. v. Citters, Brand en Rhodius, v. d. Valk, Thate, Visser 't Hooft, v. Kempen en Hooft. De gastheeren beginnen met een over donderend aanvalsspel en hebben reeds in de eerste minuten succes door v. Voorst van Beest, als keeper v. Oordt weer niet al te safe optreedt. En slechts enkele minuten daarna scoort dezelfde speler nog eens (2o). Binnen 5 minuten een tweetal goals, geen onaardig begin. De Musschen herstellen zich na deze slechte ouverture eenigszins en weten nu stand te houden tegen de verdere storm- loopen der H.D.M.-ers. Meer en meer komt het spel nu in evenwicht, doch de voorhoede ziet nog geen kans de Haagsche achter hoede te passeeren. Integendeel, de Hage naars slagen er in hun voorsprong te ver- grooten, zoodat de rust met 4o voor H. D.M. ingaat. Na de rust gaat het bij de gasten veel beter. Vooral Visser 't Hooft is zeer be weeglijk en brengt eenige malen het Haag sche doel in gevaar. Uit een strafcorner komt dan het eerste Haarlemsche succes als Visser 't Hooft snel inloopt en den bal in het Haag sche doel kan deponeeren (41). Dit succes stimuleert den Haarlemmers tot nog beter spel en zij komen nu in de meerderheid. H.D.M. moet zich slechts tot uitvallen beperken, maar deze hoewel niet ongevaarlijk, loopen dood op de betere verdediging van het achter-trio, waarin keeper v. Oordt zich thans ook weer tot het normale peil hersteld heeft. De Musschen komen nu herhaaldelijk voor het H.D.M.-doel, doch scherpe ver dediging der Hagenaars en onvoldoend samenspel in de Haarlemsche voorhoede doen verder succes voorloopig uitblijven. Totdat, slechts kort voor tijd Visser 't Hooft in zijn eentje de Haagsche verdeding weet te passeeren en met een goed schot den achterstand ten tweeden male verkleint (4—2). H.D.M. komt tegen het einde nog wel even opzetten, doch er wordt niet meer ge scoord. Ondanks het slechte weer wordt er enthou siast gespeeld. Kort na het begin breekt M. Gunning door de Rotterdamsche ver dediging en geeft aan Bloemendaal de lei ding (1o). Doch veel plezier beleven de gastheeren van dezen voorsprong niet, want spoedig slaagt Victoria er in weer gelijk te maken (11). Nog voor de rust echter slaagt Bloemendaal er ©pnieuw in de leiding tc veroveren als Kuper na goed samenspel scoort (21). Met dezen stand breekt de rust aan. Na de rust komt Victoria geweldig op zetten en weer kunnen de Rotterdammers den achterstand inhalen (22). Zij blijven nu in den aanval en slagen er tenslotte in de leiding te nemen (23) uit een strafcorner. Bloemendaal laat den moed niet zakken en de Keijzer brengt dan de partijen ten derden male op gelijken voet (33). Even voor tijd maakt Bloemendaal er 43 van, doch het punt wordt wegens sticks geannuleerd, waardoor Victoria maar ternauwernood aan de nederlaag ontsnapt. Zooals te verwachten was, hebben dea.s. kampioenen hun overwinningenreeks voort gezet met een stevige zege op haar stadge- noote Bloemendaal III. Reeds direc. na de bully opent Modlich voor H.B.S. de score (o1). Bloemendaal heeft niet veel in te brengen tegen het sug gestieve spel van H.B.S. Toch weten de oranjehemden vooral dank zij goed ver dedigen van De Kadt, tot rust de score te behouden. Na de rust echter is H.B.S. zeer agressief en uit een strafcorner scoort Modlich (o2). Dra volgt no. 3 als Modlich den hattrick ver richt (03). Dan probeert Jetten het eens en scoort met een mooi hoog schot (o4). Vlak voor tijd lost Modlich een hard schot, dat juist naast gaat, doch de referee geeft goal (o5) met welken stand het einde komt. Zaterdag won een Engelsch Assoclation- elftal van België met 70. SecretariaatVooruitgangstraat 79 Haarlem De oogst is deze week schraal 1 Geen nieuwe ledengeen nieuwe donateurs en dat in de periode van geschenken en verras singen 1 We zijn ondanks dat, nog vol ver wachting Nu kan reeds worden medegedeeld dat de jaarvergadering van „Ursus" is bepaald op 15 Januari 1930 We weten 't nu vroeg genoeg en houden allen dien avond vrij. Zondag 19 Januari wordt de jaarlij ksche H. Mis opgedragen als inzet van de 2e lus trumviering. Dit keer komen we te zamen in de kapel van het R. K. Lyceum aan den Zijl- weg, terwijl het gemeenschappelijk ontbijt vermoedelijk weer in de Militairen-Vereeni ging gehouden wordt. Bovendien staat voor die week nog een feestavond op het plan waarover nu nog niet te veel gezegd kan worden. Of „Ursus" het volgend jaar met de or ganisatie van de Bondswedstrijden zal belast worden, is nog niet definitief bekend. Wel weten we dat er werk aan den winkel is en dat een en ander veel tijd vraagt. Toch blijven we vertrouwen op aller medewerking om al die plannen tot een goed einde te brengen. „PIM" In de Zaterdag te Amsterdam gehouden Nederlandsche Athletiek Unie is besloten de jaarvergadering te bepalen op Zondag 26 Januari 1930. Een schitterende bezetting De inschrijvingen voor het groote Interna tionale Schaaktournooi, dat van 15 Januari a.s. tot 4 Februari a.s. wordt gehouden, zijn thans gesloten. Zestien van de beste schaak spelers der wereld komen uit; het zijn we reldkampioen Aljechin (Frankrijk), Niemzo- witsch (Tsjecho-Slowakije), Bogeljubow (Duitschland), Ahues (DuitschlandAraiza (Mexico), Maroczy (Hongarije), Colle (België), Grau (Argentinië), Kmoeli (Oostenrijk), Monticelli (Italië) Romi (Italië), Rubinstein (Polen), Spielmann (Tsjechoslowakije), Dr. Tartakower (Ukraine), Dr. Vidmar (Yougo- slavië) en Yates (Engeland). De stand na 96 uren rijden luidt; 1. Giorgetti—De Beats; 2. Mac Namara— Belloni; 3. Letoruneur—Broccardo; 4. Bek- mann—Winter. Op een ronde. 5. Dulberg— Spencer; 6. Hill—Walthour. Op twee ronden 7. Richli—Rieger. Mevrouw AdmiraalMeijerink wint den titel In de schermzaal „Brassine" te Haarlem zijn Zondagmiddag wedstrijden gehouden om het floretkampioenschap van Nederland voor dames. 19 deelneemsters waren opge komen. Des morgens hadden de voorronden plaats. De winnaressen kwamen des middags uit in de finale. Het waren de dames: Van Mels, Roos, Den Brandt en Kroon, allen uitko mende voor de vereeniging Giandomenici te Amsterdam, mevrouw AdmiraalMeijerink te Haarlem, uitkomende in de vereeniging „Zaal Aerts" te Amsterdam en mej. Kode- ritsch te Den Haag. Onze stadgenoote was de primus inter pa ris. Alle 5 partijen eindigden in haar voor. deel. Bijzonder spannend waren de kampen tqgen de dames Roos en Van Mels, van wie ze met 54 won. De striid om de tweede en derde plaats ging tusschen de dames Van Mels en Roos. Beiden wonnen 3 partijen. Daar laatstgenoemde 13 en de ander 16 tref fers in ontvangst had te nemen, behaalde zij den tweeden prijs. De stand luidde: 1. Mevrouw Admiraal, 5 gew. partijen, 14 ontv. treffers en 25 geg. treffers. 2. Mej. Roos, 3 gew. partijen, 13 ontv. treffers en 20 geg. treffers. 3. Mej. Van Mels, 3 gew. partijen, 16 ontv. treffers en 23 geg. treffers. 4. Mej. Kroon, 2 gew. partijen, 20 ontv. treffers en 15 geg. treffers. 5. Mevr. Den Brandt, 1 gew., partij, 22 ontv. treffers en 13 geg. treffers. 6. Mej. Koderitsch, 1 gew. partij, 24 ontv. treffers en 13 geg. treffers. Op de eerste plaats wordt heden en morgen het tweede gedeelte van de competitie voort gezet met de ontmoeting Haarlem-Noord tegen Vriendenkring in Café van de Bos, Soendaplein hoek Schoterweg. Niettegen staande de bezoekende vereeniging tot op heden nog niet het zoet der overwinning mocht smaken, verwachten wij een spannen- den strijd. Verder staan er een tweetal aardige matches 0p het programma van de Nederlaagwed strijden „Vriendenkring", welke in „Cen- traal-Bar" a/d Kruisweg gespeeld worden. Woensdag 11 Dec. a.s. komt het B-viertal van „Ons Genoegen" uit Zaandam op bezoek 0m de reserve-ploeg van de jubilaresse te bekampen. Zou ook deze Zaansche team er in slagen de jubileerende vereeniging de eerste nederlaag toe te brengen Een moeilijk te beantwoorden vraag. Wij houden het alsnog op de gastheeren. Den volgenden dag zal het eerste drietal van Vriendenkring in het strijdperk treden tegen Haarlem- Noord. We gelooven niet, dat onze noorde lijke stadsbewoners een even groote over winning zullen behalen als verleden week „Ons Genoegen". Tenslotte wordt Vrijdag 13 dezer de massa kamp tusschen H.B.C. en H.E.T.E.Y. (Amsterdam) voortgezet in Café Metz, Barteljorisstr. Er zullen een drietal partijen gespeeld worden. Dinsdagavond wordt in café Restaurant Lommeroord gespeeld tusschen de 2e vier tallen. De tweede ontmoeting tusschen den Ita- liaanschen bokser Carnera en den Amerikaan Young Stribbling is geëindigd in een over winning varx den Amerikaan door disqualifi- catie in de zevende ronde van Carnera. De wankelende wereldkampioenstroon. Het bericht, dat de Fransche Dambond den wereldkampioen B. Springer Jr. heeft onttroond, heeft niet nagelaten in de Hol- landsche dammerskringen groote beroering en verontwaardiging te wekken. Zooals bekend, is de aanleidende oorzaak tot deze onverkwikkelijke geschiedenis gele gen in 't feit, dat onze wereldkampioen ge weigerd heeft op 1 November 1.1. een match tegen den kampioen van Frankrijk, Marius Fabre, om den titel van wereldkampioen aan te vangen, omdat het organiseeren van dezen match in strijd was met de nog geldende bepalingen van het wereldkampioenschap 1928, welke bepalingen zoowel door den Fran, sehen als den Nederlandschen Dambond res- tfjds bekrachtigd werden. Volgens het reglement van den wedstrijd om het wereldkampioenschap 1928, heeft ook onzen Nederlandschen kampioen A. K. W. Damme het recht den wereldkampioen uit te dagen, zoodat eerst een match Fabre- Damme zou moeten plaats hebben om uit te maken wie van hen beiden tegen Sprin ger om den wereldtitel matchen mag. Thans vernemen wij echter, dat de Fran sche Dambond een zeer vooruitziende blik heeft gehad, want in een op 19 September 1.1. te Parijs gehouden bijeenkomst (op een datum dus waarop van het al of niet door gaan van den match Springer-Fabre nog niets bekend was) besloten de heeren Guil- lou (President), Ir. Paul Sonier (Algemeen secretaris), Marcel Bonnard (Penningmeester) en Marius Fabre, reeds bij voorbaat dat wanneer de Nederlandsche Dambond mocht weigeren zijn goedkeuring aan den match Springer-Pabre te hechten, 't verbreken van de officieele betrekkingen tusschen de beide bonden als onvermijdelijk was te beschou wen en als besluit van deze comedie werd Springer onttroond en noemt Fabre zich we reldkampioen Voor onze Hollandsche begrippen van or ganisatie is een dergelijke houding gewoon weg onbegrijpelijk, doch in de Fransche dam- wereld schijnt nu eenmaal alles mogelijk. In werkelijkheid bestaat de Fransche Dam bond alleen maar in naam en worden de la kens uitgedeeld door den dictator Bonnard. Wat Bonnard en z'n vrienden besluiten gaat, onder de vlag van den Franschen Dambond, doch eene officieele vergadering van dezen bond vindt nimmer plaats. Bonnard zal in zijn lijfblad „Le Jeu de Dames" (waai-van hij eigenaar-uitgever en hoofdredacteur is) natuurlijk wel een dusda- nigen uitleg aan deze kwestie geven dat hij in Fransche oogen gelijk heeft en waardoor Fabre met een onbezwaard geweten de zon der strijd verkregen kroon van wereldkam pioen op z'n onschuldig hoofd kan zetten. Dit typeert op duidelijke wijze den zieke- lijken toestand waarin de Fransche dam bond zich bevindt en bovendien de meer dan treurige houding van de Fransche damspe lers zelf tegenover een dergelijke kwestie waarin 't hooge begrip van sportiviteit met voeten wordt getreden. Een bekend sprekwoord zegt, dat een volk wordt geregeerd, door eene regeering, die het zelf verdient. Welnu, op de Fransche damspelers is dit gezegde geheel van toepassing, want juist hun volmaakt onverschillige houding tegen over den Franschen Dambond, heeft derge lijke toestanden doen geboren worden. Laten wij, Hollanders, ons gelukkig prijzen, dat wij in den Nederl. Dambond een lichaam bezitten, dat er dergelijke praktijken niet op na houdt, en waarin het sportieve element den boventoon viert. En daarom zou ook geen enkele Holland sche damspeler zich willen tooien met an dermans veeren of een zonder strijd verwor ven titel aocepteeren. Omdat boven hem een organisatie staat, die hij verdient. JAHWE SCHAPHAT Een gedachte over Kristen eenheid, door dr. Feodor Strotmann Uitgave Kruisvaarders van St. Jan, Rijswijk (Z.H.). Nog geen jaar na het verscheiden van dezen veelbelovenden jongen priester, ziet zijn Jahwe Schaphat (God is rechter) het licht. De auteur heeft zijn boek opgedragen aan Z.D.H. Mgr. Aengenent, die eens zijn leer meester was. Prof. P. Verhaar schreef er een inleidend woord bij. „Dit boek," aldus schrijft prof. Verhaar daarin, „is een kostbare vrucht van een jongen priester, die zich tot hoog levens ideaal gesteld had zijn leven vruchtbaar te maken voor het verheven Apostolaat der Hereeniging." Het apostolaat der Hereeniging en het leven van dr. Strotmann zijn één. Naar dat levensideaal gingen reeds vroegtijdig al zijn verlangens uit en nu ongeveer vier jaar geleden einde December 1925 begon te Praag zijn werk de zorg voor de Russische emigranten. Wij weten, hoe vruchtbaar en veelbelovend zijn arbeid daar is geweest, tot in Februari j.l. het bericht van zijn over lijden ons geheel onverwacht bereikte. Zijn hoop, in Rusland zijn werk te kunnen voort- Zetten, is daardoor nooit in vervulling kun nen gaan. De hooge kerkelijke autoriteiten te Rome, die zijn arbeid met groote belang stelling en voldoening volgden, betuigden hun leedwezen over het vroegtijdige heen gaan van dezen jeugdigen priester, dat een gevoelig verlies beteekende voor het Aposto laat der Hereeniging. Jahwe Schaphat is een samenvatting van dr. Strotmann's indrukken, gedachten en ervaringen, zooals ze ontstaai zijn door en uit zijn werk, beoogende de eenheid en den vrede onder hen, die de volgelingen van Chris tus zijn. De schrijver heeft de stof niet systema tisch behandeld. „Het is een vrije wande ling in het voetspoor van ééne gedachte," zegt dr. Strotmann in zijn voorwoord. Die „ééne gedachte" wordt het geheele boek door levendig gehouden. Hier is een priester aan het woord, die ons in zijn rijk Z eleleven een blik gunt, leerzaam, heilzaam en stichtend tegelijk. Joan Collette verluchtte het boek met drie platen in iconen-stijl, waarvoor onze be geestering niet zoo bijster groot is. opgegeven door v. d. Graaf en Co. N. V. (Afd. Handelsinformaties) Uitgesproken: 5 Dec. B. L. H. Leclercq, gepensionneerd Rijksambtenaar te Den Haag, Corn. Hout manstraat 102. Ri C. mr. A. N. Kuhn, Cur. mr. L. J. Plemp van Duiveland, Den Haag, Lange Voorhout 26. 5 Dec. J. H. Heijner, zonder beroep, Den Haag, Vaalrivierstraat no. 144. Rn. jhr. mr. H. O. Feith, Cur. mr. H. J. van Nouhuys( Den Haag, Sweelinckstraat 16. 5 Dec. A. J. ter Steege, Scheveningen, Duinstraat 2. R.c. Mr. G. Scholten. Cur. mr. D. J. Veegens, Den Haag, Heerenstr. 13. 5 Dec. P. J. Roosenboom, koopman, Mal den, gem. Heumen. R.c. Mr. C. van Nievelt, Cur. mr. C. R. F. van Roggen, Nijmegen. 5 Dec. A. J. Terburg, schoenmaker, Bem- mel. R.c. mr. C. van Nievelt. Cur. mr. J. G, Broekman, Nijmegen. 6 Dec. J. W. Verhoef, fotograaf, Amster dam, Jacob Maxisstraat 9. R.c. mr. C. W. Thöne. Cur. mej. mr. Gerda Veth, Vondel straat 55, Amsterdam. 6 Dec. A. H. Wilhelm, Amsterdam, Jac. van Lennepkade 76, R.c. mr. C. W. Thöne. Cur. mr. J. M. Croockewit, Amsterdam, Keizersgracht 586. 6 Dec. Wed. H. SlagerCaarls, Firma P, Odenkirehen, opticien, Den Bosch. R.c. mr. W. Vollgraff. Cur. mr. H. W. A. Schipperij^ Den Bosch. In de week van 27 December 1929 zijn in Nederland uitgesproken 49 faillissemen ten. Opgeheven wegens gebrek aan actiefs 5 Dec. S. Leene, Den Haag. 6 Dec. S. de Jong, Amsterdam. Vernietigd op grond van hooger beroep door het Gerechtshof Arnhem! 26. Nov. H. P. Lodewijckx, Nijmegen. Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende de maand November aange daan door 277 vliegtuigen van het regelma tig burgerluchtverkeor en door 268 militaire vliegtuigen van Leger en Marine, terwijl 4 extra-vliegtuigen aankwamen en vertrokken. Tevens hadden er 24 vluchten plaats van de N. V. Nederlandsche Vliegtuigenfabriek. Het aantal bezoekers bedroeg 729, waan. van 318 deelnamen aan de rondleiding. Waalhaven, de luchthaven van Amsterdam, werd gedurende die maand aangedaan door 162 verkeersvliegtuigen en door 77 militaire, terwijl er tevens 10 proef- en fotovluchten plaats hadden en met 8 Pander vliegtuigen van de Rotterdamsche Aero Club vluchten werden uitgevoerd. Het aantal pleiziervliegers bedroeg K, waarvoor 2 vluchten werden uitgevoerd. Het aantal bezoekers bedroeg 1166, w&see* van 27 schoolkinderen. Begripsvorming bij kleine kinderen In het „Zft. f. Angewandte Psychologie" (Band 34, Heft 2 bis 4) geeft D. Usnade een uitvoerige en gedocumenteerde studie over „Die Begriffsbildung im vorschulpflichtigen Alter". De onderzoeker werkte met kinderen van drie tot zeven jaar en gebruikte als ma teriaal: 1. verschillende kartonnen meetkun dige figuren, 2. eenige voorwerpen, zooals penhouders, knoopen, geldstukken, doosjes, enz. Alle voorwerpen verschilden in grootte, kleur en vorm en er waren dingen bij die met één, met twee en met drie kleuren voor zien waren. Van de kinderen werd nu ver langd dat ze de voorwerpen, die gelijke ken merken hadden, bijeen brengen zouden. Ze konden b.v. kleine heterogene voorwerpen bijeen groepeeren of voorwerpen van dezelfde kleur, of ze bijeenbrengen naar den vorm. Bij een van de series onderzoekingen gaf de onderzoekster den dingen namen, die de kinderen nog nooit hadden gehoord, bijv. pepela voor driehoek, om na te gaan, welk resultaat die naamgeving zou hebben. Enke le der uitkomsten waren, dat slechts 44 pCt. van het totaal aantal onderzochte kinderen (76) in staat waren de nieuwe namen te gebruiken, dus een anderen driehoek dan die welke als pepela was aangeduid, ook pepela te noemen. De andere 56 pCt. brachten er niets van terecht. De onderzoekster komt tot de conclusie, dat algemeen gesproken drie jarigen niet in staat zijn tot veralgemeening van een denkbeeld, dus tot begripsvorming, een conclusie, die men zonder opzettelijk on derzoek ook wel zal gillen aannemen. Bij de vierjarigen vond de onderzoekster 82 pCt., die de nieuwe namen zonder moeite konden toepassen. Tabellen en resultaten ge ven verder aan, wat de onderzoekster vond bij vijf-, zes- en zevenjarigen. Het „herkennen" van den dader Dr. Albert Hellwig, Langerichtsdirektor te Potsdam, schrijft: „Uber die Technik von Gegenüberstellungen zur Feststellung der Persongleichheit". De schr. vermeldt een ge val van een man, die eenige malen wegens aanranding gestraft was en drie jaar gevan genisstraf had ondergaan. Alle aanslagen van die soort werden hem nadien toege schreven. Nu was hij, nadat een vrouw een aanklacht had ingediend, weer in voorarrest 'gezet en hij werd door de aanklaagster on danks zijn betuigingen van onschuld „her kend". De vrouw persisteerde bij haar uit spraak. Totdat een toeval de waarheid aan het licht bracht: de vrouw zag bij een ver hoor een man, die wegens een ander feit in voorarrest zat, voorbijgaan en herkende in hem opeens den werkelijken dader. Schr. deelt nog meer van zulke gevallen, waarin hij voorzitter van de rechtbank was, mede en vermeldt de proefnemingen met de hoofd getuige, waarbij ze uit 'n aantal mannen, die op een rij gezet werden en waarbij de in voorarrest gestelde man niet was, de dader moest zoeken. Ze wees daarop een man met een bruin colbertcostuum aan, maar opeens zei ze, zich vergist te hebben. Toen ze na het vertrek te hebben verlaten, daarna weer binnenkwam en nu in de rij den vermoede- lijken dader zag in het bruine pak, dat de ander had aan gehad, herkende ze dezen als de dader. Bij de behandeling kon de rechtbank de verklaring van de aanklaagster niet als onomstootelijk aannemen. Hellwig schrijft dan uitvoerig over de psy chologie van het herkennen en hij wijst er op, hoe voorzichtig zulke verklaringen aan genomen moeten worden. Aan het slot van zijn artikel, zegt de schr. dat de overheid zich aan nalatigheid schul dig maakt, indien ze geen zorg draagt voor criminalistische scholing van allen, die bjj de rechtspleging betrokken zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10