DE HEVIGE STORM VAN DE LAATSTE DAGEN Stadsnieuws EERSTE blad MAANDAG 9 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 3 Rampen overal - Een droogdok van 11.000 ton in tweeën gebroken - Schepen gezonken en in nood - Menschenlevens door den woedenden orkaan geëischt ALS ER NU MAAR IJS KOMT! Het bestuur van de IJsclub is paraat en beeft veel aan de banen verbeterd De vereen, tot bestrijding der tuberculose Benoemd Broche vermist De Haariemsche brandweer Nog steeds woningnood De gemeente-politie De Keuringsdienst voor waren De zweminrichtingen te Haarlem Gevonden Dieren en Voorwerpen De badhuizen van „Het Witte Kruis" Curatoren Gymnasium St. Raphaël Verbond van Vakorganisaties van Hoofdarbeiders in Nederland Personalia Gemeentezaken De ontslagaanvrage van den heer Ir. Dumont De hevigs siwrrn van de laatste dagen heeft verschillende slachtoffers gemaakt, terwijl materieele schade in grooten omvang is toegebracht. Een van de meest opmerke lijke rampen, door den storm veroorzaakt, is wel het in tweeën breken van een droogdok Het 11000 ton metende droogdok, dat be stemd was voer de Rotterdamsche Droog dokmaatschappij en dat van Hamburg op weg was naar Rotterdam, is n.l. Zaterdag morgen can 10 uur op de Noordzee gebroken, gekapseisd en gezonken. Twee van de opva renden zijn verdronken. Om tien uur bevond de sleep zich op 54 gr. 26 Noorderbreedte en 4 gr. 32 Ooster lengte, dit is op ongeveer 70 mijl N.N.W. van Terschelling. Zee en wind hadden de sleep dus een heel eind uit den koers ge dreven. Er stond een zware storm uit het Zuid-Westen en er ging een zware zee. Wat er toen precies is gebeurd is nog niet be kend, maar plotseling schijnt het dok ge broken te zijn, de opvarenden van de sleep- booten zagen het dok kapseizen en snel zin ken. Terstond werden pogingen in het werk ge steld om de tien runners, die zich aan boord van het dok bevonden, te redden. Door het noodweer was dit een heel zware taak. Acht runners konden levend worden opgepikt; de beide anderen bleken reeds te zijn overle den. De lijken zijn geborgen en bevinden zich aan boord van de „Humber". De slacht offers zijn de 56-jarige P. v. d. Sluijs en de 53-jarige A. van Buuren, beiden uit Maassluis. Naar men verder meedeelde, moeten enkele leden van de bemanning van de „Humber" bij de pogingen tot redding van de tien runners zijn gewond. De sleepbooten „Humber" en „Witte Zee" hebben de reis naar Maassluis voortgezet. Voor zoover dit op dit oogenblik valt op te maken hebben de sleepbooten tot het laatst de sleep en de trossen gehouden en hebben zij het dok verloren, uitsluitend door de om standigheid, dat het dok zelf niet tegen de zware zeeën was opgewassen. Het dok was door de Rotterdamsche Droogdok-Mij. aangekocht voor 650.000 R.M., levering Rotterdam. Het was op de Ham- burgsche beurs verzekerd. Het was laatstelijk eigendom der Vulcan- werf en werd in 1888 op de Tyne gebouwd. Het werd later vandaar naar Stettin ge sleept, om ten slotte weer aan Hamburg te worden verkocht. Het dok is 510 voet lang en meet een breedte van 110 voet. Als bijzon derheid kan nog gemeld worden, dat den zelfden gezagvoerder van de „Wittezee", die het dok 30 jaren geleden van Engeland naar Stetting overbracht, ook thans de leiding van het transport van Hamburg naar Schie dam was opgedragen. Schip op 't Bergumermrer gezonken Schipper Zwerver, op weg met een lading steenen van Groningen naar Beetsterzwaag liet zich door een motorboot over het Ber- gumermeer sleepen. Tengevolge van het zeer woelige water zonk het schip op den Westkant van het meer. De schipper met vrouw en twee kinderen konden zich in een roeibootje redden. Een derde kind, een meisje, sloeg over boord, doch kon gelukkig door de opvarenden van de motorboot wor den gered. In het roefje van het gezonken schip be vonden zich helaas nog twee broertjes, de anderhalfjarige Jacob en het pas een half jaar oude Jantje. Niemand zag kans de kin deren uit het roefje te bevrijden. Zij zijn met het schip naar de diepte gezonken. Uit Het lichtschip Haaks afgedreven den Helder werd gemeld, dat het Op uitnoodiging van het bestuur, van de IJsclub van Haarlem en Omstreken, zijn I we Vrijdagmiddag naar de Kleverlaan gegaan,! om daar aan den oever van de water-ijs-1 banen een en ander te vernemen over de verbeteringen, die voor dit seizoen zijn aan- gebracht. Het was tamelijk koud en zoo nu en dan dwarrelden er kleine sneeuwvlokjes, eerste lingen van den winter, uit de lucht. Echt weer om over ijs te praten. Nog zelden zijn we zoo rustig binnen de ekken gefietster was zelfs geen lang- ,<ejaste portier met een uniform-pet op, we behoefden geen kaart te laten zien en het was ijselijk stil aan het groote rheer van de Haariemsche IJsclub. Eenzaam voer Jan van Galen in een soort i roeiboot rond, gewapend met een flinke zeis, waarmede hij oogenschiinlijk water I scheen te maaien, maar in werkelijkheid welig-opschietend gras 'af niet thuis hoort in behoorlijk ijs. natu.. ijk niet. j Daar verscheer, het wakkere bestuur, het i verkeerende schip reeds een contract had scheen, dat ze toch werkelijk niet zoo kwaad j gesloten met het bergingsvaartuig „Oceaan" j waren, als ze zich in ijsdagen vooral aan de Schepen in nood Het s.s. „Lili Woermann" seinde op 30 mijl N.W. van Eierland in nood te zijn en vroeg sleepboothulp. De zeesleepboot „Zeeland" van de reederij Wijsmuller, is van Nieuwediep vertrokken. „Liii Woermann" is een vrachtboot de „Woermann Linie" en is op 22 Nov. Las Palmas vertrokken met bestemming mburg. Het schip meet bruto 2308 ton en netto 1416 ton. Later werd bericht, dat de „Zeeland" weder in de haven van Den Helder was terug gekeerd, omdat de kapitein van het in nood van de firma Doeksen op Terschelling. telefoon we) voordeden. Nu ja, in den Sinter klaastijd mag je van eiken winkelier ook geen diagnose gaan stellen. En nu de verbeteringen De kinderbaan is belangrijk vergroot, zoo dat de lieve ieugd haar hart dezen winter Het Grieksche stoomschip „Cleanthis", 5 er -r ledig van Amsterdam naar Cardiff v rokken, varende op 53 gr. 5 min. N.B. 3 gi. 57 min O. L. bewesten Vlieland, meldde, dat het stuurloos was. Aangeboden assistentie van de sleepbootkan ophalen, als de vorst haar ntrede doet. „Witte Zee" werd nog niet aanvaard. I Het plancher, dat voor de consumptietent1 f is aangebracht, is verlengd en rondom de geheele tent voortgezet. Daardoor kunnen de ouders beter naar hun kinderen kijken. De „Statendam' De „Statendam" op weg van Rotterdam, naar New-York, is te Boulogne opgehouden Het lijkt verder in de bedoeling, een aparte kinderconsumptietent te bouwen, omdat de groote tent zoo nu en dan voor 3/4 met kleine en groote kleuters gevuld was. Voor de kinderbaan komt een vaste controleur. Het afgezette midden-gedeelte van de banen is thans voor bijna 1/3 gereserveerd voor kunstrijders. Het kleine hoekje, dat i daarvoor vroeger bestemd was, is nu komen te vervallen. Het andere gedeelte van het midden-vak is bestemd voor ijs-hockey, j Verleden iaa- iubileerde de IJsclub en bij die gelegenheid zegde de burgemeester j wegens storm. Schepen op drift. Een der Rotterdamsche berichtgevers van het „Hbld." meldde: Tengevolge van den sterken wind zijn Za terdagochtend vroeg twee schepen in de Waalhaven korten tijd na elkaar losgesla gen. Het s.s. „Eemdijk", dat aan paal 3 in die haven lag, is met drie elevators en eenige lichterschepen losgeslagen en dwars de Waal haven ingedreven. Sleepbooten van P Smit en Co.^ hebben het schip wee^ naar van Bioemendaal de club een douceur toe. Daarvan is thans een klok gekocht, een groote klok, waarvan de wijzerplaat .buiten de entourage, een diameter heeft van 40 c.M. Deze verbetering za in de eerste plaats gewaardeerd worden door de dames en heeren, 1 die elk oogenblik door onze onge sportieve menschen werden aangesproken „Kunt U me ook zeggen, hoe laat het is Ze kunnen nu zelf kijken. lichtschip Haaks 133 vaam, ketting en een anker verspeeld had Zaterdag. De sleepboot „Groningen" van het bureau Wijsmuller voer ter assistentie uit van Nieuwediep om te trachten het lichtschip binnen te brengen, doch kreeg op weg er heen een zware grondzee over, die de brug aan stuurboord zijde voor een gedeelte wegsloeg en alle rui ten van de stuurhut vernielde, terwijl de waarnemend stuurman H. Bijl licht gewond werd. De „Groningen" is daarna terugge keerd naar Nieuwediep. Het lichtschip Haaks is ongeveer één mijl om de Noord afgedreven en ligt voor anker. Gunstiger weer wordt afgewacht om het schip verder assistentie te brengen. Schip op een dam gevaren Zaterdagmorgen is het tjalkschip „Betu we" uit Maurik, schipper R. Rijksen, bij den ingang van de haven van Enkhuizen op den steenen dam geraakt. Na eenige mislukte pogingen van Enkhuizer visschers, gelukte het aan de Sleepbootonderneming, kapitein Hursman, uit Amsterdam, het schip los te sleepen. Men zag echter geen kans de vis- schershaven binnen te komen, waarom lig plaats werd gekozen in de Spoorhaven. Het de ligplaats teruggebracht. Later is het Fransche stoomschip wio Later is het Fransche s.s, „Indiana" lig gende aan boei 52 in de Waalhaven, met twee elevators en een lichter losgeslagen. Sleepbooten van de „Volharding" hebben het schip weer gemeerd. Verder op den ochtend heeft het zwaar met stukgoed geladen 203 tons metende s.s. „IJssel", komende van boven de bruggen op de rivier de Nieuwe Maas, te veel water in gekregen. Het schip begon slim te liggen. Men vreesde dat de lading zou gaan schui ven, tengevolge, waarvan het schip zou zijn gezonken. Een aantal sleepbooten heeft de „IJssel" later veilig in de Veerhaven weten te brengen. Loodsdienst gestaakt In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is wegens den storm de loodsdienst te Vlissin- gen gestaakt geweest, van ongeveer midder- t rvt. Te IJmuiden en Hoek van Holand werd Zaterdag niet geloodst. De orkaankracht van den storm Door De Biïdt werd Zaterdagmorgen ge- Tinnvfmrfl to r>nrt TT~i-ï-„ riat (if storm was overgegaan tot een orkaankracht van 9. Een mooie vlucht Zaterdagmiddag is, ondanks den storm, het t/or> t° 13 .Kr' toch van Schiphol naar Berlijn vertrokken en aldaar vlot geland. Met den storm mee werd de afstand van 600 K.M. afgelegd in 2 uren 31 minuten. De K. L. M. en de storm Wegens den storm zijn de uitgaande dien sten van de K. L. M. Zaterdag uitgesteld. Het toestel uit Parijs was nog doorgeko- ©TV '--<+• f»"» r»t afgelegd in 90 minuten. De vluchten naar Parijs en Londen zijn echter des morgens r>'"t f'- f'en urr gingen deze vluchten tegen de gewoonte, want in normale omstandigheden worden er 's Zondags geen internationale diensten on derhouden van Schiphol' naar Londen en Parijs door. Door den storm overvallen Het zeilschip „Cornelia", schipper De Leege, geladen met suikerbieten, werd na bij den Biezelingschenham door stormweer overvallen. De sleepboot „Raymond" heeft het schip opgepikt en te Hansweert binnengebracht. 9 Personen te water. Allen gered. De storm, welke gisteren ln zoo hevige mate woedde, heeft veel menschen naar IJmuiden getrokken, om de majestueuze zee in haar element te zien. Met geweldige kracht Deukten de golven niet tegen, maar huizen hoog over de pieren. Niettegenstaande liet noodweer kwamen verschillende trawlers met groot levensgevaar voor de opvarenden de haven binnenstoomen. In den loop van den dag waagde nog een vrachtboot uit te varen, voor welke het ergste gevreesd werd. Kort om de zuidpier stoomde Een en ander over Ijs-hockey In haar laatste vergadering besloot de club een wisselbeker beschikbaar te stellen voor een ijshockey-wedstrijd tusschen de Middelbare Scholen. Momenteel hebben zich al 5 scholen voor deelneming opgegeven. De sportleeraren uit de stad zijn juist gistermiddag bij elkaar gekomen om een en ander over de wedstrij den te vernemen. De heer Warnier, inspec teur Lichamelijke opvoeding ,voor sportief Haarlem geen onbekende, zal de leiding op zich nemen. Verleden jaar was deze sport nog haast onbekend, toen kwamen plotseling veel ijs dagen en het ijshockey veroverde Nederland, speciaal de bloemenstad. Een reglement bestond alleen in het Fransch Thans is echter een Hollandsche vertaling van het reglement van de Ligue Internationale de Hockey sur Glace, van de hand van jhr. P. J. Boogaert, voorzitter van onze IJsclub, in druk verschenen. Dit handig boekje zal binnen eenige dagen tegen kostprijs beschik baar zijn voor iederen belangstellende. Er is dit jaar reeds een vruchtbaar overleg tusschen den Ned. Hockey en Bandy-Bond en de ijsclubs te den Haag, Rotterdam en Haarlem, die over een ijshockey-baan be schikken. Het bestuur van de IJsclub deelde ons verder nog mede, dat het in de bedoeling ligt, dit jaar de Belgische Hockey-duivels weer uit te noodigen, zoo gauw de weersge steldheid dit bij ijsdagen zal toelaten. IJs- hockey-stokken zullen niet meer beschik baar gesteld worden, de liefhebbers moeten hiervoor zelf zorgen en in de meeste sport- winkels zijn ze verkrijgbaar tegen een billij ken prijs. Dat was dan het voornaamste. In de bestuurskamer zal een groote foto komen van overste v. Wagtendonk, de oud voorzitter, die onlangs overleden is. Een sympathiek idee. Vol goeden moe^d verlieten we het IJs club-meer, terwijl we bij ons zelf de hoop koesterden, dat we de volgende maal weer een lang-gejasten controleur met een uni formpet zouden mogen ontmoeten. Dan is er ijs, da's vast tjalkschip heeft veel averij en twee lekken de trawler naar buiten> ,naar ln tijd van een onder de waterlijn. De stranding van de „Merwede" Nader wordt omtrent de stranding van het stoomschip „Merwede" gemeld: Onmiddellijk na de stranding van de „Merwede" is de motorreddingboot van Newhaven uitgevaren. De reddingboot moest onverrichterzake terugkeerer,, daar zware zeeën elke verbinding met het stoomschip dat vast aan den grond zat, onmogelijk maakten. Men heeft daarna getracht door middel van een vuurpijl in verbinding met het gestrande stoomschip te komen en is er in geslaagd een lijn over het schip heen te schieten. Daarna heeft men het whipper-toestel in werking gesteld. Met de broek van dit toe stel heeft men het eerst den scheepsjongen aan boord gehaald. De overige negen leden van de bemanning, waaronder de kapitein, zijn vervolgens behouden aan wal gekomen, ofschoon zware zeeën de redding ernstig hebben bemoeilijkt. Toen gezagvoerder, ka pitein Kraus, die het laatst aan wal kwam, het schip verliet, geraakte de lijn onklaar, waardoor hij gedwongen was terug te kee- ren en de lijn in orde te brengen. De kapitein verklaarde dat de „Merwede" Woensdagmorgen Antwerpen had verlaten, maar wegens het slechte weer is men Don derdag de haven van Boulogne binnenge vallen. Gistermorgen heeft men van Bou logne uit de reis voortgezet. Onderweg is het schip door een hevigen storm over vallen. Om 8 uur 's avonds geraakte het roer onklaar waardoor het schip onbestuur baar werd en op de rotsachtige kust liep. oogwenk werd het schip naar de noordpier gesmeten, om vlak daarvoor de steven te kun nen wenden. De „Oily Woerman" is met behulp van de Hollandsche sleepboot „Oceaan" van de fa. Doeksen te Terschelling te Borkum aan gekomen. Het schip heeft averij aan het roer op- geloopen. Aan boord is alles -vel. Oefent deze geen invloed uit op de bestrijding van deze ziekte? Een onderhoud met den heer Van Waard De heer H. W. Blöte, arts te Leiden, die, zooals bekend, een belangrijk aandeel heeft j gehad in het wetenschappelijk onderzoek betreffende de tuberculose, heeft zich niet 1 een adres tot den raad der gemeente Leiden gewond, waarin hij opkomt tegen inwilliging De Duitsche kustwacht meldt, naar uitvfn.j?et verzoek van de Vereniging tot Be- j Hamburg geseind wordt. Er is een nieuw fnjdlnS d®r Tuberculose tot verhooging van depressiegebied op komst, zoodat de storm- llaar Eubsi„ waarschuwingsdiensten wederom hun waar- 1 ZIjn adres zegt de heer Blote dat door schuwingen hebben geseind. deze vereeniginv een consultatie en een in stituut van huisobservatie wordt onderhou- 1 den, dat echter deze instellingen niet kun nen geacht worden eenigen invloed op de tuberculosesterfte uit te oefenen; dat de gel den, tot de instandhouding dezer instellin gen aangewend, voor de bevolking zeer wei nig voordeel afwerpen en dat het daarom hem ontoelaatbaar toeschijnt, dat nog lan ger aan deze vereeniging een subsidie uit de gemeentekas wordt toegekend; dat een ver hooging van deze subsidie allerminst geoor- loofd is; dat het hem bekend is, dat een ge- 1 o®, Bisschop van Haarlem heeft 1 deelte van de aangevraagde subsidie zal wor- benomed tot Geestelijs Adviseur van de R. den aangewend als bijdrage in de verple- K.Reclasseermg, alhier, den Weleerw. heer gingskosten in sanatoria; dat naar zijn oor- A. van Beynen, kapelaan der St. Joseph- parochie. Ter waarde van f 4000. deel daartegen vooralsnog geen bezwaar be staat, mits bij de distributie dezer gelden geen bevoorrechting plaats heeft van hen, die zich bij het consultatiebureau hebben aan gemeld. Het adres gaat vergezeld van een uitvoeri ge toelichting, waarin o.a. een bijzonder uit eenzetting inzake t.b.c.-bestrijding als volgt Door een bewoner van deze gemeente, is bij de politie aangifte gedaan van vermis- j betoogd: sing van een broche, ter waarde van f 4000,1 Men zou kunnen meenen, dat deze feiten slechts historische beteekenis hebben, ware het niet dat in het onlangs verschenen jubi leumnummer van het orgaan van de Ned. Centr. Vereeniging tot bestrijding der tuber culose de volgende woorden door Prof. No- len neergeschreven zijn: „De Ned. Centr. Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose heeft door haren veelzijdi- gen, onverpoosden arbeid van nu 25 jaar, krachtig er toe bijgedragen, dat bij het Ne- derlandsche Volk de belangstelling voor den strijd tegen de tuberculose is gewekt en is levendig gehouden. Daarbij heeft zij meer en meer de weldadige overtuiging ingang doen vinden, dat de tuberculose een geweldige volksziekte is, die echter daarom moet uitge roeid worden. Het loont de moeite dit bewijs van sympa thie en hulde aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Vooreerst is de opmerking over de belang stelling van het Nederlandsche Volk er een, die bij bijna geen enkelen huisdokter, die als bestuurslid bij de officieele tuberculose bestrijding betrokken is, instemming zal vin den. Bovendien is zij in strijd met de feiten: hierop zal nog worden teruggekomen. In de tweede plaats is het van belang er op te wijzen, dat Prof. Nolen nog altijd de uitroeiing der tuberculose als het einddoel van het streven blijft beschouwen. In verband met dit laatste zal menigeen er vreemd van ophooren, wanneer hij er vaart, dat de Leidsche Vereeniging het oor spronkelijk plan van bestrijding sinds eenige jaren heeft verlaten, en waarschijnlijk omdat men toch de beschikking over twee huisbe zoeksters had, aan die dames geheel andere werkzaamheden heeft opgedragen, dan waarvoor zij oorspronkelijk waren aangesteld Voortaan kunnen de huisbezoekers zich beperken tot het voorkomen van herhaalde massale infectie en tot het verhoogen van het weerstandsvermogen bij reeds geïnfec teerde kinderen. Verder bemoeit de Vereen, zich nog met de buitenschool en met de verbetering der huisvesting. Dit laatste heeft stellig niet veel om het lijf, want op de Rekening en Verantwoording van 1927 wordt f 4000 uitgetrokken als salaris der huiszoek- sters, terwijl f 950 voor de verschaffing van betere woningen beschikbaar was. Het streven om de herhaalde massale in fectie te voorkomen is wetenschappelijk on voldoende gefundeerd en practisch onuit voerbaar. De opdracht aan de huisbezoek sters om het weerstandsvermogen van reeds geinfecteerde kinderen te verhoogen stelt een zeer zwaren eisch, omdat wij heden ten dage nog niet met zekerheid weten, waarin het weerstandsvermogen tegen de tubercu lose bestaat. We hebben vernomen, dat de vereeniging de oorspronkelijke bestrijding- wijze heeft verlaten, omdat zij geen kans zag de besmetting met tuberkelbacillen te voor komen. Ofschoon dit van te voren gemakkelijk te voorspellen zou zijn geweest, treft te dezer zake de vereeniging geen verwijt. Aansprakelijk voor het geleden échec zijn zij, die van meet af aan den verkeerden weg gewezen hebben. Om een juist inzicht te krijgen in de ge ringe beteekenis die de Leidsche Vereeniging voor de morbiditeit en moraliteit aan tuber culose kon hebben, dient men kennis te ne men van de verhouding van het aantal aan tuberculose overledenen en het aantal daar voor, dat onder toezicht der vereeniging stond. Zoo zijn in 1924 te Leiden 68 personen aan tuberculose overleden, terwijl 15 daarvan on der toezicht stonden. In 1925 waren deze ge tallen 67 en 14. In 1926 resp. 88 en 11, in 1927 resp. 60 en 10, in 1928 110 en 14. Deze ontstellende cijfers, waaruit blijkt, dat de belangstelling der Leidsche bevolking ten op zichte van de Ver. tot bestrijding der tuber culose zich steeds in dalende richting be weegt zijn in lijnrechten strijd met de mis leidende jubileumkreet van Prof. Nolen. Het opgeven van het oorsp. bestrijdingsplan door de Leidsche Ver. is er intusschen bevredigend door gemotiveerd, maar men dient nimmer uit het oog te verliezen, dat het werkplan, dat mede uitdrukkelijk was aanbevolen op grond der praktische uitvoerbaarheid, te Lei den jammerlijk schipbreuk heeft geleden. De slotsom waartoe men na deze beschou wingen komen moet, kan wel niet anders zijn dan dat, hoe men de zaak ook beziet, het instituut der huisbezoeksters geen reden van bestaan heeft, en dat een vereen., die aan de instandhouding van een dergelijk insti tuut jaarlijks f 4000 te loor doet gaan, niet aanspraak kan maken op financieele hulp uit de gemeentekas. We hebben 011s met dit stuk tot den heer Van Waard, administrateur van het consul tatiebureau der Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose te Haarlem gewend. Deze stelde voorop, dat hij alleen kon oor- deelen over de afdeeling Haarlem. Hoe het met de plaatselijke afdeeling Leiden gesteld was, wist hij niet. Hij kende den heer Blote als iemand, die absoluut tegen de bestrijding van tuberculose is en die zijn ideeën ver doordrijft. Volgens hem is tuberculose- uitroeiing niet goed, omdat, als iemand het eerste begin van tuberculose heeft, dan in hem een z.g. anti-stof wordt gevormd, waardoor het hem mogelijk is de tubercu- lose-bacterie tegen te werken. Wordt nu die tuberculose bij hem uitgeroeid, dan wordt ook in hem de anti-stof niet gevormd. Komt hij dan toevallig in aanraking met een tuberculose -lij der, dan heeft hij geen midde len om de besmetting te weren. Gaat men, op deze redeneering bouwend, verder, dan komt men tot de conclusie, dat men geen enkele besmettelijke ziekte moet tegengaan, hetgeen toch tegen alle redelijkheid in- druischt. In het adres zegt de heer Blöte o. m., dat de verbetering der hulsvesting niet veel te beteekenen heeft, want op de rekening en verantwoording van 1927 wordt 4000 uitgetrokken als salaris der huisbezoekers, terwijl 950 voor de verschaffing van betere woningen beschikbaar was. Hiertegen is het volgende in te brengen: Het werk van het huisbezoek, aldus de heer Van Waard, is niet in cijfers uit te drukken. Uit de berekening van den heer Blöte blijkt, dat deze heer van het werk der huisbezoekers niet veel idee heeft. In een massa gevallen zorgt de vereeniging voor een betere huisvesting, terwijl het haar toch niets kost. Verondersteld, een huis bezoeker bezoekt een gezin, waar een tuber- culose-patiënt verpleegd wordt. De men schen beschikken over een mooie, ruime hamer, doch deze wordt v«>r salon of derge lijke gebruik, terwijl de patiënt in een rommelige achterkamer of bedompen alkoof verpleegd wordt. De mooie samer wordt dan als slaapkamer ingericht voor den patiënt. Voor betere slaapgelegenheid is dan gezorgd, ofschoon de vereeniging daar aan geen kosten heeft gehad. Dan komen de bezoekers nog bij veel patiënten, die in een onvoldoende woning huizen, ofschoon ze een voldoende salaris verdienen. Ze blijven daar echter maar uit sleur wonen. Dikwijls kunnen de bezoekers hen dan overreden een betere woning te nemen. Ook dan heeft de vereeniging heele- maal geen onkosten. De heer Van Waard achtte, in tegenstel ling met den heer Blöte, het huisbezoek van zeer groote waarde. Voor wat de vereeniging in Haarlem tot stand bracht, verwees hij naar het Maand blad van de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose, d.d. 15 November, waar. in een artikel onder het opschrift „Sprekende Cijfers", werd duidelijk gemaakt, wat de hygiënische maatregelen der vereeniging tot stand hadden gebracht. In dit artikel staat o. m„ dat de laatste 5 jaar de ge vallen van tuberculose-meningitis te Haai- lem met 62 pet. verminderd zijn. In 1928 149 keer uitgerukt Wij lezen in het Gemeenteverslag over 1928, dat de staf van het corps brandblus- schers bestond uit: j 1 commandant, 1 tweeden commandant, 1 eersten adjudant en 1 tweeden adjudant, tevens secretaris. De vrijwilligerscompagnie bestond uit: 1 kapitein, 1 eersten luitenant, 3 tweede luite nants, 1 sergeant-majoor, 5 sergeants, 88 manschappen, benevens 19 officieren en on derofficieren der voormalige reserve, die, zoodra daartoe gelegenheid bestaat, bij den actieven dienst worden ingedeeld. De ladderbrigade bestond uit 1 onderchef en 15 manschappen. In de vacature van chef werd voorloopig niet voorzien. In het geheel waren op 31 December 1928 aan de Brandweer verbonden 140 personen, 1 waarvan met vaste bezoldiging 2, met bezol diging van het aantal uren, waarin gewerkt wordt, 16 en onbezoldigd 122. Het materieel bestond op 31 December 1928 uit: 1 automobiel-motorspuit met af neembare mechanische ladder. De motor spuit heeft een capaciteit van 2000 liter per minuut, en de ladder een hoogte van 20 M. 1 automobielgereedschapwagen met 3 afzon derlijke afneembare haspelwagens, ieder voor 250 M. slang; 6 handslangenwagens met ma teriaal voor 4 stralen; 23 handslangenwagens met materiaal voor 2 stralen. Verder waren aanwezig: 58 standpijpen voor de waterlei ding; 143 straalpijpen; 8.870 Meter slang, 85 m.M., 220 M. slang 115 m.M.; 2 mechanische ladders, 6 ladderwagentjes, 73 ladders van verschillende afmetingen, benevens klein ma terieel en reddingsmiddelen. Bovendien bevinden zich op den zolder van de Groote Kerk 2 handbrandspuiten. Het aantal brandkranen bedroeg aan het einde van het jaar 2.157. In 1928 werd de hulp van het corps 149 keer ingeroepen en wel: 12 keer voor fcwaren uitslaanden brand, 8 keer voor uitslaanden brand, 5 keer voor binnenbrand, 42 keer voor begin van brand, 37 maal voor schoorsteen brand, 21 keer voor buitengewonen brand f auto's, grasbermen, rietschelven enz.), 1 keer voor scheepsbrand, 14 keer voor loos alarm, 9 keer voor gevaarlijk staande muren, enz. Van deze 149 keer, werd 83 keer gealar meerd; ln de overige 66 gevallen werden slechts enkele manschappen uitgezonden. De uitgaven van de brandweer hebben over 1928 f 31.432.70 bedragen tegen f 28.519.85 in 1927, alzoo een stijging van rond f 2900—.. plaatje met letters; v. d. Einde, Bilderdijk. straat 17rd„ rijwielbelastrngmerk; Koel®- meijer, Houtvaartpad 194, idem; Strijker, Karolingenstraat 18, idem; Bode Stadhui®, ring; Oukers, Bosch en Hovenstraat 130, ro zenkrans; Bur, v. Politie, Smedestraat, sleu tels; Sanders, Javastraat 23, tasch met in houd; Werding, Twijnderslaan 25, tasch. In 1928 waren er 1267 woningen te weinig Het direct overschot aan woningen be draagt 759 in de gemeente Haarlem. De totale woningbehoefte dient echter als volgt te worden berekend: Aantal gezinnen 28.515; aantal woningen, noodig ter verandering van: a. bestaande noodwoningen 107; b. nog bewoonde onbe- woonbaarverklaarde woningen 34; c. voor onbewoonbaarverklaring in aanmerking ko mende woningen 1300; 2 pet. woningreserve voor verhuizing, verbouwing e. d. 585; totale woningbehoefte 30.541woningvoorraad 29.274; woningtekort op 31 December 1928 alzoo: 1.267; op het einde van 1928 waren nog in aanbouw 351 woningen uitsluitend voor particulieren. In den loop van 1928 werden de navolgen de complexen voltooid: 141 woningen voor de Woningbpuwvereeniging „.Ons Belang" 47 woningen voor de Woningbouwvereniging „St. Joseph" en 46 woningen voor de Wo ningbouwvereniging „Luctor et Emergo". 5546 processen-verbaal opgemaakt in 1928 Terzake misdrijf zijn in 1928 door de ge- meente-politie opgemaakt 2.139 processen- verbaal en terzake overtreding der Algemee- 11e Politie Verordening en van bijzondere 1 wetten 3.307, waaronder wegens openbare dronkenschap en Drankwet 380; terzake overtreding der Arbeidswet en daarop be rustende Koninklijke besluiten 98 en 2 we gens overtreding der Hinderwet. Voor den Voogdijraad werden 49 rapporten opgemaakt, terwijl 122 maal personen, in de ze gemeente wonende, werden verhoord in verband met overtredingen elders gepleegd. Dc werkzaamheden in 1928 Aan broodbakkerijen, banketbakkerijen, lokaliteiten van melkverkoopers, winkels, fa brieken, stallen enz. werden in 1928 door den Keuringsdienst voor Waren 12.384 bezoeken gebracht, waarvan te Haarlem 4.157. Afge keurd voor menschelijk gebruik werden 333 partijen van verschillende waren, waarvan te Haarlem 137. Opgemaakt werden 220 processen-verbaal, o.a. 103 wegens ondeugdelijke melk, 28 we gens afwijking van liet brodobesluit, 31 we gens afwijking van het vleeschwarenbesluit, terwijl verder nog verbalen werden opge maakt wegens overtreding van de artikelen 15a 25 en 31 van het melkbesluit. Het aantal baten met 57.500 gestegen Voor het zwemmen in de open lucht mag de zomer van 1928 als een zeer gunstige worden aangemerkt, aldus lezen wij in het gemeenteverslag. In vergelijking met 1927 steeg het totaal aantal gebruikte zwemba den dan ook met 57.500. Het totaal aantal bedroeg 257.314 d.w.z. een wekeltjksch ge middelde van 12.865 en een dag-gemiddelde van 1.851 zwemmers. Het hoogste aantal baden op één dag werd genomen op 14 Juli 1928, n.l. 6.805. Terug te bekomen bij: Bur. v. Politie, Smedestraat, collier; Boerwinkel, Schoter- weg 3 a, lap flanel; Verhallen, Kruistocht- straat 9, pakje foto's; Antonisse, p. a. Kra mer, Gasthuissihgel 26 rood, rood kleedje; Kennel Fauna, grijs-wiitte kat, gebracht door Schouten, Godfr. Bouillonstr. 45 rd., zwart witte kat, gebracht door: Nieuwenhuijs, Nieuwe Gracht 10; Zwitser, Rollandstraat 73, zakmes; Damstra, IJdijk 75, portemon- naie met inhoud; Oldenburg, Oranjeboom straat 167, idem; Vroom en Dreesmaim, Korte Veerstraat, rijwielbelastingmerken; Lindt, Dennestraat 16, rijwielbelastingmerk; Hoogeveen, Breestraat 20, rijwiel; Pieters, Hugo de Vriespleln 8, Heemstede, geld; de Vries, Prinsen Bolwerk 26, geld; v. d. Berg, Hagestraat 24 rood, kinderschortje; v. Wie- ringen, Zijlweg 119, schroevendraaier; Bur. van politie, Smedestraat, kinderschoeitje; Voeteling, Korte Dijk 3 rood, sleutels; Reijn- öers, Rozenhagenplein 11, sierspeld; Kaas enbrood, Zuid Brouwersstraat 19, tom- pouce (voor kind); Bur. v. Politie, Smede straat, tasch met inhoud; v. d. Putten, Binnenpad 5, Bloemendaal, vaarboom. Terug te bekomen bijRuyzenaar, Hyr. v. Alphenstraat 38, bril; Vemout, Papaver straat 8, borstel v. stofzuiger; Heule, Zijlweg 102, bril; Bur. v. Politie, Smedestraat, cein tuur; Scheepers, Soutmanstraat 29, das; Ver- nout, Papaverstraat 8, dasspeld; Prinsen, v. Berensteijnstraat 32, halsband; Verhagen, Heerensingel 99, handschoen; Postkantoor. Ged. Oudegracht, handschoenen; v. Kessel, Anthoniestraat 67, handschoen; Kennel Fau na, herdershondje, gebracht door: Withamer, K. v. Manderstraat 82; Kennel Fauna, grijze kat, gebracht door: Mllatz, Spaamdammer. weg 56; Vos, Oost-Indischestraat 106, kerk boek R.K.; Spook, Leidschestraat 112, muts; "reeuw, Spaanschevaartstr. 91, idem; Coers, Kloosterstraat 65, portemonnaie met inhoud; Bur. v. Politie, Smedestraat, portemonnaie- Beljon, Tugelastraat 41, idem met Inhoud; Aanholt, Meidoornplein 8, idem; de Bruin Zuidpolderstvaat 15, idem; Postkantoor, Ged. Oudegracht, parapluies; Vogelenzang, Groote Houtstraat 28. boekenBode Stadhuis, De aantallen genomen baden Uit het verslag van de afdeeling Haarlem van de Noord-Hollandsche Vereeniging „Het Witte Kruis" blijkt, dat het aantal baden, genomen in de vier douchebadhuizen, was verdeeld als volgt: Koudenhorn: Aantal baden (geen klassen) 20.564 (v. j. 20.552), Leidscheplein, aantal ba den 38.553 (v. j. 36.742), Schotersingel, aan tal baden 41.484 (v. j. 43.065), Hofdijkplein aantal baden 29.694 (v. j. 29.562). Het aantal schoolbaden bedroeg 26.728 (T. j. 30.307). B. en W. bevelen ter vervulling van de vacature in het Curatorium van het Gym nasium, die tegen 1 Januari 1930 zal ont staan door het periodieke aftreden van den heer A. Bruch, aan; 1. de heer W. Rooden- burg, wethouder van Onderwijs; 2. dr. G. H. Mulder, arts, alhier. Maandagavond te 8 uur in het gebouw van bovengenoemden bond een ledenverga dering, waarop bekend gemaakt zal worden de uitslag der conferentie tusschen de Di rectie en de organisaties. Zooals bekend is, werd daar behandeld het verzoek om een extra-uitkeering van 3 weken loon met een minimum van f 90. Het correspondentschap Haarlem van het Verbond van Vakorganisaties van Hoofd arbeiders heeft voor zijn leden en hun huis- genooten een ontspanningsavond georgani seerd op Woensdag 11 December a.s. in het gebouw van den Haarlemschen Kegelbond. Om het nuttige aan het aangename te paren, zal deze avond o.a. dienstbaar wor den gemaakt om de coöperatie-idee bij zijn leden op te wekken of te versterken. De Centrale Bond van Ned. Verbruiks coöperaties heeft daarvoor eenige betref fende films afgestaan, terwijl in de pauze door de Coöperatieve Groothandelsvereeni- ging „De Handelskamer" thee zal worden aangeboden. De heer L. van der Zweep, alhier, slaagde te Groningen voor het examen M. O. A. paedagogiek. Bij de op 28 November te 's-Gravenhage door het Centraal Bureau Instituut Pont ge houden examens ter verkrijging van de offi cieele Pontdiploma's, slaagden voor machine- schrijven: snelheids-diploma: de dames C. F. A. ten Berge, J. M. E. en E. M. H. Koop; praktijk-diploma: de dames A. M. Preenen en W. Th. van Rossum, allen alhier. Mej. M. A. J. van den Brandhof, alhier, slaagde aan de Universiteit te Leiden voor het doctoraal examen rechtsgeleerdheid. Tot registratie-ontvanger te Nijkerk is be noemd de heer M. Drukker, surnumerair ten kantore hier ter stede. Bij raadsbesluit d.d. 26 September 1928, is besloten, aan het Bestuur der „Vereeniging tot stichting en instandhouding van Scholen met den Bijbel", alhier, medewerking te ver- leenen tot de stichting en de eerste inrich ting van een school voor gewoon lager on derwijs, hetzij in het Amsterdamsche- hetzij in het Slachthuiskwartier binnen deze ge meente. De keuze is gevallen op een terrein, groot ongeveer 2440 M2., kadastraal bekend ge meente Haarlem, Sectie E No. 5049, grenzend aan Slachthuisstraat, de Saracenenstraat en aan de Byzantiumstraat. Het ligt in het voornemen, dat terrein aan het schoolbestuur at te staan; de waarde daarvan zal, ingevolge de Lager-onderwijs- wet 1920, door drie deskundigen worden ge schat. Voorts deelen B. en W. mede, dat voor den bouw, enz. van bedoelde school oorspronke lijk geraamd was een bedrag van f 126.000. In overleg met den Directeur van Open bare Werken zijn de kosten thans geraara® op t 144.555. De verhooging ad f 18.555.is een gevolg van een andere indeeling en van de grootere oppervlakte van het bouwterrein. (Bij het eerste plan was gedacht aan eene school met verdieping, terwijl thans eene is ontworpen met alle lokalen op den beganen grond.) B. en W. hebben tegen bedoelde verhoo ging geen bezwaar. Mitsdien stellen zij den Raad voor, bedoel de grond tegen de te schatten waarde af te staan, en voor den bouw dier school een cre- diet van f 144.555.te verleenen. De heer Ir. L. C. Dumont. b.i. directeur van Openbare Werken en Directeur van het Gemeentelijk Grondbedrijf, verzoekt thans den Raad hem met ingang van 1 Februari 1930, om gezo idheidsredenen. eer vol ontslag uit beide bovengenoemde be trekkingen te willen verleenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 3