Stadsnieuws TWEEDE BLAD MAANDAG 9 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 1 Waarschuwing Personalia Kindervoeding Haarlem's Kinderkoor „Inter Nos" Ned. R. K. Vereen, van Handels reizigers „St. Christoflel" GEMEENTERAAD BURGERLIJKE STAND Gevonden dieren en voorwerpen Steiger te IJmuiden ingestort DE KANALISATIE VAN WEST-FRIESLAND Holllandsche Maatschappij van Landbouw Ongeval op het Stations- emplacement te Hoorn HAARLEMMERMEER SASSENHEIM DE MAN VAN DE „MARINE CODE" HILLEGOM FINANCIËN Het „Ticker"-systeem op de New-Yorksche Beurs KUNST EN KENNIS Het Vincent van Gogh Comité Kunnen beenderen hersteld worden? INGEZONDEN De commissaris van politie te Dordrecht geeft een ieder in overweging, alvorens rela ties aan te knoopen met C. A. van der Zee, houder van een incasso- en informatiebu reau, wonende te Schiedam, Swindenstraat no. 39, kantoorhoudende te Dordrecht, aan de Boogjes no. 55, inlichtingen in te winnen aan zijn bureau, afdeeling recherche, Groen markt no. 69 te Dordrecht. De heer H. J. Vos, alhier, slaagde te 's-Gra- Ve nhage voor het machinisten-examen, diploma C. Da Vereeniging „Kindervoeding" reikte in dc afgeloopen week uit in hare afdeelingen: Zoetestraat: Maandag 211 porties, Dins dag 210 porties, Woensdag 175 porties, Don derdag 196 porties, Vrijdag 175 porties, Za terdag 112 porties. Gen. Cronjéstraat: Maandag 102 porties, Dinsdag 93 porties, Woensdag 93 porties, Donderdag 99 porties, Vrijdag 91 porties, Zaterdag 93 porties. Aan het concert, te geven door boven genoemd kinderkoor op 19 December a.s. in de Gemeentelijke Concertzaal alhier, en waar o.m. zal worden uitgevoerd „de Bloe- mencantate" van Geertruida van Vladerac- ken, zullen de volgende solisten hun mede werking verleenen Mej. Dini van Daalen, alhier, sopraan, mej. R. v. d. Spoel alhier, alt, de heer C. v. d. Molen Rotterdam, viool. De begelei ding is weer in vertrouwde handen van mevr. Janny Neumann—Leeflang. De afdeeling „St. Paulus", Haarlem, houdt Donderdag 12 dezer te 8'/, uur haar ver gadering in café „Central". Dit zal de laatste vergadering zijn welke dit jaar bijeenkomt en het kan wel zeker de belang- langrijkste genoemd worden. Dit in verband met enkele kwesties, die hangende zijn in verband met de laatste algemeene jaarverg. Aanwezig zullen zijn de algemeene voorzit ter en een der commissarissen van het hoofdbestuur om de geschillen uit den weg te ruimen. Tevens zal besproken worden de e.k. jaar vergadering te Groningen en eventueele voorstellen daarvoor. Zonder twijfel zal er onder de leden groote belangstelling voor deze vergadering be staan. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag, 11 December 1929, des namiddags ten 1% ure, zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Staten zaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken. Verzoekschrift Ir. L. C. Dumont om eervol ontslag als Directeur van Openbare Werken en van het Gemeentelijk Grondbedrijf. 2. Afwijking art. 10, 2a der Bouwverorde ning (bouw loods en garage nabij Wester gracht). 3. Afwijking art. 16, 1, 20, Bouwverorde ning gemeente Haarlemmerliede c.a. (bouw boerderij in geannexeerd gebied). 4. Opneming kasgeld in 1930. 5. Voorschot art. 101 der L. O. Wet 1920 bijzondere school Dutrystraat. 6. Vergoeding art. 100 L. O. Wet over 1928. 7. Wijziging verordening loonregeling Werklieden (Gemeente-Reiniging). 8. Stichting gebouw voor geneesk. dienst en de vereeniging „Zuigelingenzorg" nabij ,Van Egmondstraat. 9. Wijziging art. 14 Werkliedenreglement. 10. Leggen bouwverbod op strooken grond aan den zijlweg. 11. Wijziging jaarwedde bewaarder voor malig Oude Mannenhuis. 12. Overdracht grond nabij Slachthuis- straat voor stichting bijzondere school L. O. 13. Verkoop grond: a. Zaanenlaan (W. G. Vreenegoor); b. v. d. Meerstraat (J. IJ. en P. J. Blokker); c. Middenweg (A. P. Win- nubst). 14. Aankoop grond en water onder Wou- brugge en Rijnsaterwoude. 15. Verhooging crediet basaltkademuren langs Houtmarkt en Donkere Spaame. 16. Aanleg Zaanenlaan, Mamixstraat en Delftlaan. 17. Uitvoering openbare werken gronden tusschen Zaanenlaan-Middenweg en de Delft. 18. Bouw kolentransportinrichting gas- en electriciteitsbedrijf. 19. Benoeming: a. leden commissie van Plaatselijk toezicht op het Lager Onderwijs', b. Curator Gymnasium; c. onderwijzeres school 19 (Prins Hendrikstraat); d. onder wijzer school no. 32 (Karolingenstraat); e. onderwijzeres school „Buitenrust". Geboren: 6 December: z. van A. A. W. VeltingDisco. Overleden: 5 December: A. D. Lindeman, 39 j., Nieuwe Kruistraat H. C. J. Ridder de Visser, Alberdingk Thijmstraat 6 December: C. G. J. Rühl, 60 j„ Parklaan J. F. Hubert, 69 j., Hazepaterslaan C. S. v. d. BrielGroenewoud, 79 J., Dreef L. Kuperus, 76 j., Garenkokers- kade W. S. Timmerman—Jansen, 68 j., Kamperlaan J. J. H. Kuijper, 21 j., Kam perlaan. STOFZUIGER VERDUISTERD Tegen J. v. W. is proces-verbaal opge maakt ter zake verduistering van een stof zuiger. Terug te bekomen bij: Prinsen, Spoorweg straat 18, beenkappen; Boere, v. Marum- straat 49, bijouteriedoosje; Sanders, Java- straat 23, schoolétui; choen, Gen. Botha- straat 93, glassnijder; v. d. Klugt, Oostvest 48, handschoenenRoemhorst, Jelgersma- straat 7, zakkam; Kennel Fauna: witte kat, gebracht do»r iJzendijk, Barendsestraat 8; Rozenkrans, Pijlslaan 99, muts; v. d. Hoek, 2. Buiten Spaarne 25, mat; Pennarts, v. Keulenstraat 16, pantoffel; Lohman, An- thoniestraat 59, pakje; Bur. v. Politie, Sme- destraat, portefeuille; Boekhoven, Spaarn- wouderstraat 43, pet; de Nijs, .Voortingstr, 41, portemonnaie met inhoud; Pack, Ke naustraat 8g, rijwielbelastingmerk; v. Bem- mel, Gen. Bothastraat 112, sleutels; Root, Zonnesteeg 6 rood, tasch met inhoud; Kluft, Rustenburgerlaan 3, idem; Westbroek, Pla- dellastraat 14, tasch. Vele personen te water. Allen konden gered worden In aansluiting op hetgeen elders in dit blad is vermeld omtrent het instorten van een steiger te IJmuiden, schrijft een oogge tuige ons nog het volgende: Gisteren waren wegens het slechte weer veel nieuwsgierigen naar de pieren gegaan om een kijkje te nemen. Om de zuidpier te kunnen bereiken moet men zich over laten zetten met een motorbootje, dat de verbin ding onderhoudt tusschen de vischhal en de Zuidzijde. Wegens de vele nieuwsgierigen was het bootje bij eiken overtocht meer dan vol. Zoo ook om 4 uur, toen zich op den stei ger aan de zuidzijde talrijke wachtenden be vonden. Toen het bootje aan wal kwam, drong men elkaar op, om zoo spoedig mogelijk in de boot te kunnen stappen. Op een gegeven oogenblik echter beval de kapitein van het mot<7;boootje den menschen op den steiger, terug te gaan, aangezien de steiger het be gaf wegens de overbelasting, maar het was reeds te laat. Velen geraakten tot over hun middel in het water, maar konden zich nog vasthouden aan de leuning. Anderen gingen bijna geheel ten onder. Eenigen op den stei ger geraakten in onmacht. Een en ander veroorzaakte een paniek, doch gelukkig deden zich geen ernstige on gevallen voor. De overtocht geschiedde ver der onder politie-toezicht. hem uitgevonden „marine-code." De zaak begint veel op een sneeuwbal te lijken. Nu heeft weer een diamantkoopman medege deeld, door den uitvinder voor 8600 opge licht te zijn en de politie van het bureau Singel onderzoekt nog meer klachten tegen den onbetrouwbaren sinjeur. Een subsidie van 20.000 voor het kanaal KolhornStolpen. De gemeente Barsingerhorn zal een subsi die verleenen van 20.000 voor den aanleg van een kanaal KolhornStolpen, zijnde een onderdeel van de kanalisatie van West- Friesland. Hoofdbestuursvergadering In de jongste, onder leiding van dr. H. J. Lovink gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Holl. Maatschappij van Landbouw is besloten de afdeelingen in de gelegenheid te stellen om, na lezing van het stenografisch verslag van de op 27 November j.l. gehouden buitengewone algemeene ver gadering der maatschappij, waarin het pachtvraagstuk is behandeld, zich over bepaalde punten uit te spreken. Een commissie werd benoemd om met den heer J. G. Oosterbeek, accountant te Edam, de mogelijkheid te bespreken om tot nieuwe samenwerking met den controle dienst te geraken. In deze commissie werden benoemd de heeren J. Kamps, K. Braak en de secretaris der H. M. v. L. Besproken werden de richtlijnen voor de stichting van een Hollandsche pluimvee voeder-coöperatie voor den afzet van stand aard-ochtendvoeder enz. van het Centraal- Bureau. Het ligt in de bedoeling om uitslui tend daar te werken, waar geen coöp. aan- koopvereenigingen zich met den afzet bezig houden. De afdeelingen van de H.M. v. L., voor zoover hun gebied voor den afzet in aanmerking komt, zullen worden uitgenoo- digd een agent aan te wijzen. De coöperatie Zal een zelfstandige instelling worden. Naar het oordeel van het hoofdbestuur zou het organisatorisch juister zijn, indien de in Noord-Holland door het P.E.N. inge richte demonstratiebedrijven (een boerderij en een pluimveebedrijf) niet onder toezicht komen van decommissie voor landbouw coöperatie van den Bond van coöp. zuivel fabrieken in Noord-Holland, maar de boer derij onder toezicht van de Werktuigencom missie uit de Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Hollands Noorder kwartier en het pluimveebedrijf onder toe zicht van de centrale pluimveecommissie der H. M. v. L. Aan Hollands Noorderkwartier zal verzocht worden zich met de H.M. van L. te wenden tot het bestuur van den Bond van coöp. zuivelfabrieken in Noord-Holland Besloten werd niet in te gaan op een ver- Zoek van de afd. Houtrijk en Polanen om credietverleening op producten-onderpand in studie te willen nemen. Ons landbouw- crediet mag voldoende geacht worden en een crediet op producten-onderpand zal vele moeilijkheden met zich brengen en duur Zijn. De heer J. K. Suermondt werd voor 5 ja ren herbenoemd als directeur van de Onder linge Brandverzekering. Aan den heer W. Kühn, die periodiek als commissaris dezer instelling aftreedt, zal worden verzocht zich een herbenoeming te laten welgevallen. De rijkslandbouwconsulenten zullen wor den uitgenoodigd om naast de bespreking over kleigiondenonderzoek, welke reeds eenigen tijd in voorbereiding is, ook te be spreken, wat er in Zuid- en Noord-Holland aan proefvelden aan kunstmestbureaux be staat en in hoeverre daarbij met vereenigin- gen, landbouw-onderwijzers en consulenten wordt samengewerkt. Besloten werd niet te voldoen aan het ver zoek van het Kon. Nederl. Landbouw-Co- mité om commissies in te stellen tot onder zoek" naar de wenschelijkheid van verhoo ging van de winterproductie. Het nut van vorming van dergelijke commissiën werd door het hoofdbestuur niet ingezien. Ook werd niet voldaan aan een verzoek van het het Nationaal Boerenveefonds te Utrecht om arbiters aan te wijzen, hoewel het hoofdbe stuur overtuigd is van de zuiverheid in den opzet dezer instelling. Jongeman door den trein overreden. Gistermorgen is op het stationsemplace ment te Hoorn een jongeman, zekere H. Sindram, door den trein uit Enkhuizen overreden. Hem werd èen hand totaal afge rukt. Zijn toestand is ernstig. Onderhoud van wegen in den Haarlemmer- meerpolder. Uivoering van het urgente plan tot verbetering van den Aalsmeerderdijk. In de laatstgehouden vergadering van hoofd ingelanden van den Haarlemmeerpolder werd besloten een bedrag van 44000 beschikbaar te stellen voor bestrating van den weg langs den Aalsmeerderdijk vanaf den Kruisweg tot aan den Bennebroekerweg. Een groote verbetering, die wel lang op zich heeft laten wachten, maar nu dan toch haar beslag zal krijgen. Er was aldaar ter plaatse een onhoudbare toestand ontstaan, doordat deze weg zoo goed als onbegaanbaar was geworden en zelfs de auto's tusschen 1 boomen op 't z.g. looppad reden om den weg met z'n vele kullen en gaten te vermijden. Raad De raad van deze gemeente komt in openbare vergadering bijeen op Donder dag 19 December a.s. des namiddags te 2 uur. Vaartuig gezonken Een vaartuig van de C. T. A. V., dat was afgedreven, is na vermoedelijk te zijn aangevaren in de Ringvaart bij Aalsmeer gezonken. De aannemer v. d. H. heeft met z'n mate riaal het vaartuig weder aan de oppervlakte weten te krijgen. Openbare veiling Het heerenhuis aan den Hoofdweg te Hoofddorp, thans bewoond door den heer B. Asjes, werd in openbare veiling ingezet op 9800 door P. van Niel. Het perceel werd vervolgens opgehouden. Aanbesteding Vanwege het bestuur van de vereeniging „Het stichten en instand houden van een school met den bijbel te Hoofddorp" zal op Woensdag 18 December a.s. worden aanbesteed het bouwen van 2 leslokalen met gangen en bijbehoorende wer ken aan de bestaande school. Opbreng?'! bazar De totale opbrengst van de gehouden bazar voor den bouw van een fietsenbewaarplaats bü het kerkgebouw „Geloof en Liefde" nabij de Lijnden alhier en het vernieuwen van de voor het gebouw liggende loopbrug, bedraagt 1657.64. De bazar-commissie heeft bij den goud smid Sparnaaij te Aalsmeer aangekocht een gero-zilveren avondmaalstel en een doop bekken. De onbewaakte overweg. Een botsing De heer J. V. kwam met z'n vriend den Aalsmeerderweg afrijden en bemerkte niet den trein, die bij den onbewaakten overweg naderde. De locomotief greep z'n rijwiel, waardoor V. op den grond werd geslingerd. Hij werd niet ernstig aan hoofd en handen verwond; zijn rijwiel werd echter geheel vemSld. De vriend van den heer V. zag tijdig het gevaar en liet zich vlak voor den overweg vallen; hi) bekwam eenige lichte ontvel lingen. Diefstal De winkelier A. R., wonende aan den HuigsloterdUk alhier, werd 's avonds gewaarschuwd, dat de riemen uit zijn roei boot, liggende in de Ringvaart voor zijn woning, verdwenen waren. De man die alleen woont ging even op onderzoek uit en liet de deur van zijn woning openstaan. Bij zijn terugkomst bemerkte hij tot z'n grooten schrik, dat z'n portemonnaie met een inhoud van 200 van de tafel ontvreemd was. Van dezen diefstal werd bü de politie aangifte gedaan. Diefstal van eenden Een landbouwer, wonende aan den IJweg alhier, had dezer dagen een negental eenden verkocht. Toen hij ze wilde afleveren, bemerkte hij, dat de eenden al verdwenen waren. Vermoedelijk ls hier diefstal in het spel. Aanbesteding fietsenbewaarplaats Bi) de gehouden aanbesteding van een fietsen bewaarplaats bij het kerkgebouw aan de Lijnden alhier, werd ingeschreven als volgt: Dompeling en Mes, Vijfhuizen voor 1110; Witziers en Hooning, Lijnden 1097; J. Sluis, Hoofddorp 1050; J. Dekker, Lijnden 1034.40; P. Laan, Vijfhuizen 980; C. D. Slooten, Vijfhuizen 799; D. Krijgsman, Lijnden 460. Gegund aan den laagsten in schrijver. Zondagmorgen geraakte een auto op de brug bij de Amsterdamsche Poort te Haarlem door de leuning in de gracht. De inzitten de dame en drie heeren konden zich red den. Een foto van het bergen van den auto. Nog meer oplichtingen Het blijkt, dat de dezer dagen te Amster dam gearresteerde inwoner van Aerdenhout, die van beroep cargadoor is, nog meer op Trekkas Het bouwen van een Trekkas met bijkomende werken voor rekening van den heer M. J. Kleijn aan de Noorderlaan alhier, is opgedragen aan de firma Aarssen en de Jong te Aalsmeer. Burgewoonhuis Het bouwen van een Burgerwoonhuis a. d. Meerstraat, voor reke ning der N.V. F. Rijnveld Gzn., is opgedragen aan de firma J. v. d. Bosch Jzn., alhier. Verfraaiing De Familie van der Schoot (Bloemenheuvel) heeft aan de gemeente gratis een strook grond afgestaan ten einde de verbetering der Van der Endelaan (Oost zijde) beter te doen slagen. Een woord van dank voor deze medewerking is hier op zijn plaats. De villa van den Burgemeester De ver bouwing en restauratie van de door Mr. D. F. Pont gekochte villa aan de Wilhelminalaan is thans zoover gevorderd, dat de Familie Pont er zich met een maand in kan vestigen. C. Jamin Door de N.V. C. Jamin, koek en chocoladefabrieken te Rotterdam, is voor den tijd van 10 jaar, met recht van koop, het pand gehuurd van den heer P. Flentrop aan de Hoofdstraat (hoek Hoogewerfstraat) waar een filiaal der N.V. zal worden opge richt, nadat een verbouwing tot modern win kelpand heeft plaats gehad. Wilhelminapark. Door B. en W. is bepaald dat dit plantsoen zal worden opengesteld voor het publiek: in de maanden Januari, Februari, November en December van 84 uur; in Maart, April, September en October van 76 uur en Mei, Juni, Juli en Augustus van 610 uur. Op deze uren is nog wel eenige aanmerking te maken; we komen daar nog nader op terug. Personalia Voor het Mercurius-examen Rekening-Courant-Boekhouder, slaagden onze plaatsgenooten de heeren C. Kool en W. Voorschot Landarbeiderswet Bij be schikking van den Minister van Financiën 5 December 1929, Generale Thesaurie, is aan deze gemeente een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maximum van f 3300, ter uitbetaling van het door een landarbei der benoodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. zijn kerfstok heeft dan de oplichting ten be Husemeier Czn., opgeleid door den heer Jan drage van 20,000. ten bate van de z.g. dop. i van Dijk, alhier. In de New-Yorksche beursberichten kan men herhaaldelijk zinnen aantreffen als „de ticker was twee uur te laat",of „de tape was een uur ten achter met het registreeren der koersen" enz., zonder dat de meeste lezers precies weten, wat hiermede eigen lijk bedoeld wordt. Het „Hbld." heeft het een en ander over de werking van het „ticker"-systeem op de New Yorksche beurs ontleend aan een correspondentie in „Fin. News", waarin eenige aardige bijzonderhe den hierover worden gegeven. De „ticker" is het electrische telegraaf- systeem, waardoor de omzetten en de prij zen direct van de New-Yorksche beursza- len worden overgebracht naar 3500 make laarskantoren in de beurswijk van de New- Yorksche City en naar 6000 andere kanto ren, die onder het Noord-Amerikaansche Vasteland verspreid zijn, van Montreal tot Miami, Florida en Westwaarts naar de ste den aan de Pacifickust. Op den „zwarten" Octoberdag, toen 16.410.000 aandeelen werden verhandeld tus schen 10 uur v.m. en 3 uur n.m. bleef de ticker verkoopen registreeren tot na half zes en op één der dagen in de voorafgaande week werd de laatste transactie eerst na zeven uur geregistreerd. Het verschil is toe te schrijven aan het feit, dat op den dag der grootste omzetten de aandeelen in groote posten werden verkocht, die even vlug geregistreerd konden worden als kleine transacties. Men kan zich de werking van het ticker- systeem het best voorstellen, wanneer men een of andere transactie als voorbeeld neemt. Een cliënt telefoneert zijn make laarskantoor en geeft een order voor den aankoop ter beurze van 100 aandeelen U. S. Steel. De klerk, die de orders aanneemt, vult een koopbriefje in „Koop 100 maal op de markt". Hij telefoneert dan direct naar de „floor" van de fondsenbeurs, waar een vertegenwoordiger van zijn firma aan wezig is. Degene, die de beurstelefoon be dient, zet het nummer van de desbetreffende firma op een groot bord, en de vertegen woordiger snelt naar een van de tallooze tele foontoestellen langs de muren van de groote zaal. Na de order te hebben ontvangen, rent hij naar de Steel-hok, waar makelaars met orders voor aankoop en verkoop van dit levendig verhandelde aandeel tezamen zijn. Men noemt hem den op dat oogenblik gel denden prijs en nadat hü getracht heeft, een beteren te krijgen, accepteert hij tot den laagst mogelijken prijs. Kooper en verkooper maken een nota van de transactie voor hun respectievelijke kantoren. Intusschen noteert een in uniform gestoken beursbeambte den naam van het aandeel, het gekochte nummer en den prijs. De beurs-reporter gaat dan naar een van de vele lessenaren, waar degenen, die de tickers bedienen gezeten zijn achter hun machines, die de transacties registreeren. Deze registraties gaan naar een controle bureau in een ander deel van de beurs, waar na zij op de eigenlijke ticker gebracht worden, zooveel mogelijk in de zelfde volg orde waarin zij zijn ontvangen. Bij een nor male markt behoeft van het oogenblik, waar op de order door het makelaarskantoor wordt ontvangen, tot dat, waarop het op de „ticker- tape" in hetzelfde kantoor verschijnt, niet meer dan vijf minuen te verloopen. Vroeger letten de handelaren precies op het tijdstip waarop de orders werden gegeven en den prijs, dien de ticker op dat oogenblik aangaf. Het was zelfs mogelijk, om elke afzonderlijke transactie, wanneer deze werd overgeseind, na te gaan, maar op de koortsachtige mark ten der laatste maanden is hiervan in het algemeen geen sprake meer geweest. Uit het bovenstaande vloeit voort, dat de achterstand van de ticker tot allerlei onaangenaamheden en geschillen tusschen cliënten en makelaars aanleiding kan geven. De ticker registreert de prijzen op een strook papier van ca. een halve inch breedte. Alle moderne makelaarskantoren gebruiken thans een tape van cellulose, die direct aan gesloten is op een mechanisme, dat de koer sen op een groot verlicht doek weergeeft, waardoor ieder gemakkelijk de koersen kan lezen, zonder dat men zich 0111 de tape be hoeft te verdringen. Er is thans een nieuwe en veel snellere ticker uitgevonden die zoo spoedig mogelijk zal worden aangebracht. Verwacht wordt dat, wanneer dezein werking zal zijn, het mogelijk zal worden, om alle transacties binnen een minuut weer te geven op dagen, waarop de omzet tot 7.000.000 aandeelen toe bedraagt, mits de transacties behoorlijk ver deeld zijn. Ter besparing van werk en tijd wordt elk aandeel, dat officieel te New York wordt verhandeld, aangeduid door één of meer letters. Iedereen in Amerika weet, dat „X" de gewone aandeelen der U. S. Steel Corpo ration beteekent. „C. N." wordt gebruik voor New York Central, „G.L." voor General j Electric, „A" voor Atchison, Topeka Santa Fé Railroad, „C" is Anaconda Copper, „J" Standard Oil of New Jersey, en „R" Radio Corodation, enz. De herdenking van Van Gogh Te Amsterdam kwam in Hotel American het Vincent van Gogh Comité bijeen onder presidium van den heer Mr. J. Baart de la Faille. Het bestuur van het Comité werd als volgt geconstitueerd: Mr. J. Baart de la Faille, voorzitter; Jos. Verwiel (Waalwijk), secretaris; Mr. Dr. G. v. d. Bergh (Amster dam), penningmeester. Een levendige gedachtenwisseling werd ge houden over de vraag in welken vorm de na gedachtenis van Vincent van Gogh, die het volgend jaar 40 jaar geleden zal zijn overle den, zal worden gehuldigd. Aan een beeldend kunstenaar zal opdracht worden gegeven een buste of gevelsteen te vervaardigen. De heer Herman de Man stelde voor een Vincent van Gogh-fonds te stichten voor behoeftige kunstenaars en hiertoe het Vin cent van Gogh-Comité permanent te ver klaren, en dus ook het plan van het monu ment uit te voeren. De heer de Man betoogde, dat uit de brie ven van Van Gogh bleek, dat hij, zoo hij hier aanwezig zou zijn, ongetwijfeld zou in stemmen met het plan om een fonds te stich ten. Met de kleinst mogelijke meerderheid werd het voorstel.de Man verworpen. Tenslotte werd besloten, dat het bestuur een concept-circulaire samen zal stellen tot steun van het monument-plan. Op het Congres van chirurgen, dat dezer dagen in Parijs gehouden werd, verklaarde de President, dat bij den momenteelen stand der chirurgische techniek het men- schelijk lichaam, minstens zijn beenderenstel, even gemakkelijk en degelijk bewerkt kan worden als hout of metaal. De Amerikaan sche chirurg Dr. Ferd. H. Albee, die zich door zijn schitterende operaties ook in Frank rijk reeds beroemd gemaakt heeft, toonde de Congressisten een electrische machine, waarmede de beenderen van zijn plaats ge bracht kunnen worden, een apparaat, dat de dokter in staat stelt om op de operatietafel alle reparaties uit te voeren, die in een machinefabriek in hout of metaaldeelen wor den uitgevoerd. Zoo kan men b.v. met deze electrische machine in gevallen van rugge- graatsverkrommingen de misvormde wervels verwijderen en door mechanisch bewerkte, zuiver gevormde kunstwervels vervangen. De beenderen, die noodig zijn voor de misvorm, de ruggegraat worden uit scheenbeen uitge zaagd, door middel van een electrische zaag en dan In den vereischten vorm bewerkt. De wervelkolom kan dus in warheid gerepa reerd worden,evenals een schoorsteen, die niet meer loodrecht staat! Voor den inhoud van deze rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. ROOMSCHE WINKELBEDIENDEN! VOOR U! De a.s. ledenvergadering wordt een verga dering, meer speciaal gewijd aan Uw belan gen. Toont eens allen Uw belangstelling in den Bond. Ongeorganiseerde collega's, durft U in dezen tijd nog de consequentie te aan vaarden van Uw lijdelijk toezien in onzen strijd? Beseft U wel goed Uw positie als on georganiseerde Bent U er wel zeker van, dat Uw plaats is buiten de organisatie? Wij durven beweren, dat U dat niet bent. Toe Collega's, laat toch die gemakzuchtige isolatie eens varen en sluit U aan bij ons, bij den Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „Sint Franciscus van As- sisië. Uw stem alleen vermag toch niet door te dringen tot de bureaux waar men het val len of staan van Uw positie in handen heeft, maar voegt Uw stem bij de onze, opdat het al krachtiger klinke en doordringt daar, waar het klinken moeten. We leven in een eeuw van Trust en Kar tel, van Concentratie. Voor de eenling is geen plaats meer, alleen voor de massa. Zorgt dan. dat Ge tijdig tot die massa behoort. Verlos U zelf uit Uw isolement. Komt in Uw organisatie. Wij noodigen U uit onze vergadering op Woensdag a.s., 's avonds half negen in de Bavo, Smedestraat bij te wonen, alwaar Mej. Ant. Vleugel, uit Hilversum, lid van ons Hoofdbestuur, U zal spreken over het werk tijdenbesluit voor Winkelbedienden. Het be sluit, we mogen het gerust en met trots verkondigen, dat voor een zeer groot deel het resultaat is van ons werk. Komt en hoort allen toe, het is Uw groot belang. Met dank voor plaatsing, voor het Bestuur: W. C. PRINS, Secretaris. 2 9 DECEMBER RIJWIELPADEN OP RIJKSWEGEN Ondanks alle maatregelen welke er getrof fen worden om aan de eischen van het moderne verkeer te voldoen, blijven er in onze stad zeer gevaarlijke punten. Doel van mijn schrijven is dat, indien uwe redactie er mede acoord kunt gaan, door middel van de pers de plaatselijke overheid hierop attent te maken. De Rijksstraatweg in Haarlem-Noord b.v. is zonder twijfel een werkelijk moderne" ver keersweg geworden; een breed asphaltdek, aan beide kanten rijwielpaden en trottoirs, Zeer terecht zal binnen enkele dagen het verbod worden uitgevaardigd voor wielrijders om op het asphalt te rijden, hetgeen de veiligheid ten goede komt. Nu is er tusschen de Preanger- en Minahassastraat, ter hoogte van de Lighal, een gedeelte waar noch een rijwielpad noch een trottoir is. Buiten het groote gevaar dat hier ont staat, verscheidene ongevallen zijn helaas hier reeds voorgevallen, rijst de vraag, waar moeten de wielrijders en voetgangers hier blijven en loopt men de kans dan ook nog bekeurd te worden? Wordt het geen hoog tijd, dat de gemeente hier ingrijpt om den toestand behoorlijk en normaal te maken?... of moet het kalf eerst verdronken zijn voor dat de put wordt gedempt? Dankend voor de verleende plaatsruimte. Hoogachtend, P. B. Mijnheer de Redacteur, Hiermede verzoek ik u vriendelijk de vol gende regelen in uw veelgelezen blad te wil len opnemen. R. K. DRANKBESTRIJDING Geachte Redactie, Eiken Dinsdagavond om half negen is er een bijeenkomst van de R. K. drankbestrij ders, welke zich bezig houdt met redding der drankzuchtigen. Elkeen is daar wel kom. Een ieder, die inlichtingen wenscht of personen ket, die zij wenschen bezocht te zien door de mannen of vrouwen der red dingsbrigade wordt dringend uitgenoodigd daar kennis van te geven aan het bestuur der Reddingsbrigade, dat eiken Dinsdag avond tot dat doel bijeen is om half negen in de R. K. Militairen-vereeniging. Katho lieken van Haarlem, toont uw belangstel ling in dit schoone werk, maar vooral zij, die zich bewegen op Chariatief gebied, helpt ons. Wij vragen het u zoo dringend, denkt daar toch vooral aan. Het is een bede om hulp voor de ongelukkige slachtoffers van het alcoholisme om hen te helpen en té steu nen zoo mogelijk van hen te maken nuchtere menschen en daardoor nuttige menschen in in de Maatschappij. Het bestuur der Reddingsbrigade St. Franciscus van Assisië Secr. N. Groenmarkt 7, Haarlem fN iet-OfficIceD. 452e STAATSLOTERIJ. Trekking van Maandag 9 December 1929. 2e Klasse Ie Lijst, tlooge Prijzen: 16634 ƒ5000— 14437 15633 1000 13253 15006 400.—. 16963 19097 ƒ200 15S32 15957 16181 100—, Prijzen van ƒ30.— 3 22 32 4, 78 110 115 185 190 240 265 350 353 421 428 444 514 517 588 640 650 665 703 852 981 985 991 1015 1018 1071 1134 1159 1157 1166 1197 1209 1270 1278 1342 1362 1383 1429 1435 1438 1546 1571 1577 15Si 1627 1664 167S 1698 1748 1762 1845 1881 1928 1982 2072 2083 2103 2132 2214 2297 2358 2" 10 2558 2559 257S 2677 2731 2752 28GO 2880 2954 2976 3012 3043 3074 307S 3147 3164 32 3 329S 3317 3331 3382 340-1 3433 3441 3462 3467 3503 3532 3546 3639 3644 3650 3726 3S22 3834 3838 3S94 3906 3936 3991 3998 4031 4093 4103 4178 4242 4258 4263 4299 4392 4428 4440 4552 465» 4675 4741 4779 4825 4889 4895 5016 5029 5065 5094 5139 5154 5197 5199 5204 5220 5235 5241 5245 5267 5297 5366 5425 5511 5524 5534 5638 5641 5658 5722 5728 5735 5743 5768 5775 5794 5809 5810 5864 5906 5908 5939 5963 5992 60S5 6090 6104 6108 6126 6133 6261 6279 63)1 6362 6510 6562 6581 6620 6621 6644 6692 6816 6834 6913 6914 6943 7013 7106 7175 7192 7265 7296 7310 74C1 7446 7459 7478 7571 7596 7659 7684 771? 7715 7721 7761 7787 7902 7940 8030 8051 8082 81.54 8202 8235 8247 8304 8334 8398 8414 8479 8520 8543 8573 8607 8648 S678 8732 8734 8744 8767 8833 8855 8873 8897 8913 8971 9090 9170 9186 9190 9297 93( 1 9321 93-17 9494 9549 9583 9663 9665 9686 9693 9721 9795 9859 9906 10003 10120 10275 10287 10317 10328 10383 10465 10511 10549 10553 10580 10640 10671 10698 10706 10787 10896 11039 11074 11078 11087 11201 11203 11284 11290 11295 11372 11408 11142 11453 11497 11602 11604 11675 11686 1I7I3 11732 11832 11835 11S50 11878 11902 12003 12014 12080 12106 12151 12152 12185 12234 12249 12396 12511 12543 12546 12659 12700 12731 12745 12783 12829 12871 13062 13082 13135 1.3160 13245 13326 13327 13409 13425 13535 13536 13538 13635 13711 13715 13754 13786 13880 13951 14045 14173 14254 14345 14541 14682 14763 14771 14786 14805 J4S46 14922 14934 14972 15141 15166 15169 15192 15193 15211 15290 15299 15556 15590 15611 15718 "15767 15771 15828 15982 16054 16081 16087 16168 16224 16249 16259 16285 16305 16415 1647JÏ 16544 16604 16641 16683 16782 16819 16878 16879 16887 16888 16921 16922 16936 16960 17004 17042 17191 17279 17296 17304 17312 17319 17386 17398 17391 17423 17427 17437 17446 17456 17482 17603 17609 17666 17685 17711 17724 1779S 17805 17868 17873 17910 17928 17945 17971 18104 18303 18344 18397 18529 18551 18629 18633 18713 18717 18790 1S82I 18841 18906 19038 19097 19129 19155 19240 19311 19386 19415 19445 19473 19498 19590 19661 19695 19701 19746 19801 19841 19849 19853 19887 19904 19917 19943 20008 20051 20052 20098 20171 20183 20186 20211 20228 202S2 20328 20331 20357 20401 20432 20445 20484 20533 20579 20595 20633 20693 20769 20788 20S18 20831 20840 20960

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5