Binnenlandsch Nieuws VOOR DE HUISKAMER m l DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST TWEEDE BLAD MAANDAG 9 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 2 lookers/ 37=5* De gemeente Rucphen in moeilijken toestand Toepassing vermogensbelasting Wachtgelders Koning Haakon van Noorwegen Huldiging H. M. Koningin- Moeder De „Statendam" naar West- Indië De Vredes- en Volkenbonds tentoonstelling te Den Haag LUCHTVAART Vliegtochten NederlandIndië 1929 Receptie ten Hove Nieuwe barakken te Rotterdam SOCIAAL LEVEN DE ACTIE TEGEN HET PENSIOENFONDS DER TYPOGRAFENBOND-LEDEN De oppositie blijft premie betaling weigeren Gewroken Dubbel ts het genot met Wybert-tabletten, de keel is tegen ontsteking be veiligd, de adem zuiver! R. K. Bond van Melkhandelaren KUNST EN KENNIS Het St. Bernulphusgilde Tegen de sprekende films UIT ONZE OOST Een avontuur van de zee LANDBOUW EN VISSCHERIJ Huldiging wijlen Prof. Dr. J. Ritzema Bos Meenings verschil tusschen het gemeente bestuur en Ged. Staten In de heden gehouden vergadering van den Raad der gemeente Rucphen, Sprundel, e.a. werd oa, behandeld de nota van Ged. Staten van Noord-Brabant, meldende, dat de be grooting van 1930 op welke een tekort van f 11000.is, niet is goedgekeurd. Gei Staten meenen, dat een gemeente, die er zoo precair voorstaat als Rucphen, geen subsidies meer diende te verleenen of de belasting moet verhoogen. De Raad meen de de subsidies, welke betreffen de Ar menzorg en de Ziekenverpleging niet te kun nen schrappen, gezien den armelijken toe stand van het grootste deel der bevolking, zonder welke een goede behartiging daarvan absoluut onmogelijk zou worden. Ook de belasting kan niet meer worden verhoogd, aangezien de grens van het toe laatbare sinds lang is bereikt. Besloten werd nogmaals bij Rijk en Pro vincie op belangrijken steun voor nu en voor de toekomst aan te dringen. De opmerking werd gemaakt, dat het on mogelijk zal zijn steeds maar op steun te blijven aandringen, waarom een verdeeling der gemeente en onderbrenging onder de aangrenzende gemeenten het beste werd ge acht. De minister van financiën heeft op het adres der drie centrale landbouworganisaties, betreffende de schatting van onroerende goederen voor de vermogensbelasting, geant woord, dat naar de jurisprudentie van den Hoogen Raad een complex gronden dat één geheel vormt, als complex moet worden ge schat zoolang niet blijkt dat de eigenaar het in kleinere kavels wil gaan verkoopen. Wat het onderscheid tusschen verkoop waarde en bestemmingswaarde aangaat merkt.de minister op, dat de wet schatting van de verkoopwaarde voorschrijft en dat het iets anders is, daarbij gematigdheid te betrachten, aan bepaling van de bestem mingswaarde tot doel te nemen. Overigens wijst de minister erop, dat het begrip be stemmingswaarde uiterst vaag is, vooral ten aanzien van goederen, die in een bedrijf wor den gebruik. Bovendien nadert de verkoop waarde meestal dichter de geldswaarde (wel ke art. 3 der wet op de vermogensbelasting voorop stelt) dan dat de bestemmingswaarde zulks doet. Intusschen is de minister bereid aandacht te schenken aan bepaalde gevallen, waarin naar het oordeel van adressanten, en naar dat van den aangeslagene te hoog is ge taxeerd, al zal hij over de juistheid der schat ting niet in discusie kunnen treden. In een binnenkort te verwachten legerorder is een ministerieele beschikking opgenomen, waarbij wordt bepaald dat de gelegenheid om den dienst onder toekenning van wachtgeld te verlaten, alleen bestaat voor onderofficie ren der bereden en onbereden artillerie, als mede voor de conducteurs der artillerie. Zaterdagmiddag is met dc mailboot „Oranje Nassau" incognito van Middelburg naar Engeland vertrokken koning Haakon van Noorwegen. De slotvergadering van de Commissie Op het Stadhuis te Amsterdam is de laat ste vergadering der Huldigings-commissie voor het jubileum van H. M. de Koningin- Moeder gehouden. De heer Mr. G. Vissering, voorzitter van de Commissie, bracht onder algemeene instem ming warme hulde aan den burgemeester, aan wiens medewerking een groot deel van het welslagen was te danken. De heer Vattier Kraane gaf een kort financieel overzicht, waaruit bleek, dat to taal 104.013 was besteed en er nog een bedrag van 1744.44 in kas was. Op voorstel van den heer Vissering werd besloten dit bedrag te bestemmen voor een doel naar keuze van het dagelijksch bestuur, in overleg met H. M. de Ko»ingin-Moeder. De feesten mogen in alle opzichten ge slaagd heeten. De Koningin-Moeder heeft meermalen te kennen gegeven, dat de jong ste Juni-dagen in Amsterdam tot de schoon ste haars levens behooren. De burgemeester verklaarde, met den wensch voor het welslagen van volgende ge- denkvieringen in het koninklijk huis, de commissie voor ontbonden. stuk grond, twee berakken van vier zalen elk en een isolatiebarak gereed gekomen. In deze barakken, die allereerst bedoeld zijn voor lijders aan alastrim, kunnen 16 December a.s. zal met het opnemen van patiënten worden begonnen honderd patiënten wor den geborgen. Reeds zijn de fundementen voor twee nieuwe barakken gereed. In het gebouwencomplex, dat 2100 M2. beslaat, is eveneens een operatiezaal aanwezig. Rondom het geheele terrein is een beton nen wand gebouwd om te voorkomen, dat ratten het terrein zouden kunnen bereiken. Bovendien is er een installatie, waardoor besmetting van riolen wordt voorkomen. Gecharterd door een Amerikaansch reisbureau Zooals reeds gemeld, bestond het plan dat de „Statendam" van de Holland-Amerika- Lijn eenige reizen zou gaan maken naar West-Indië. Zaterdagavond nu is het schip naar New-York vertrokken, vanwaar het 24 December a.s. zijn eerste reis, gecharterd doer het reisbureau Ramond and Whitcomb te Boston, zal aanvangen. De route van deze i-eis is als volgt vastgesteld: New-York- Nassau—Port au Prince—Kingston—Christo- balHavannaN e w-York 6 Januari zal de „Statendam" terug zijn om dan op 9 Januari de volgende reisroute waarvan het schip op 25 Januari terugkeert, te ondernemen: New-YorkPort an Prince KingstonChristobalHavanna—Nassau New-York. Na deze beide reizen staan nog twee ge lijke reizen op het program, respectievelijk van 29 Januari tot 23 Februari en van 25 Februari tot 22 Maart. De route van deze twee reizen is als volgt: New-YorkSt. Juan St. ThomasFort de FranceSt. Pierre Bridgetown—Brighton—Port of Spain—La GuayraKarakas BayChristobalKingston en terug te New-York. 25 Maart da.v. zal de „Statendam" den lijndienst hervatten. Uitgesteld tot na de Haagsche Conferentie Op 21 December a.s. zou de Vredes- en Volkenbondstentoonstelling te 's Graven- hage, waartoe de Regeering geheel het com plex der Grafelijke Zalen heeft beschikbaar gesteld, worden geopend. Evenwel, het is ge bleken, dat voor de as. tweede Haagsche Conferentie de Regeering de beschikking zal behoeven ook over deze Grafelijke Zalen. Het zou niet wel aangaan om op 21 December een tentoonstelling te openen van den om vang als deze tentoonstelling worden zal, die dan 10 dagen later weer zal worden gesloten. Vandaar, dat het Uitvoerend Comité heeft besloten om de tentoonstelling uit te stellen totdat de Haagsche Conferentie zal zijn ge ëindigd. Het is uiteraard niet met zekerheid te zeggen, wanneer dit het geval zal zijn, terwijl eerst, zoodra de Haagsche Conferen tie is afgeloopen, met den bouw der ten toonstelling kan worden begonnen. Zoodra de Haagsche Conferentie is geëindigd, kan de definitieve openingsdatum der tentoonstelling worden medegedeeld, hetgeen dan zoo spoedig mogelijk zal geschieden. Donderdag s.s., den iaden December zal de laatste van de serie vliegtochten naar Indië van dit iaar worden uitgevoerd. Het vliegtuig zal des morgens ten 6 ure van AmsterdamSchiphol vertrekken: Met dit vliegtuig zal, behalve correspon dentie voor Ned. Indië, ook gewone en aan- getee kende luchtpostcorrespondentie (met uitzondering van stukken met aangegeven waarde) voor Syrië, Mesopotamië (Irak), Perzië, Britsch Indië (Birma inbegrepen), Siam, Straits Settlements en verder gelegen landen worden verzonden. De correspondentie zal worden opgenomen in brievenmalen voor Aleppo, Bagdad, Bus- hire, Karachie, Alahabad, Akyab, Bang kok, Medan, Palembang, Batavia, Ban doeng en Soerabaja. Verwacht wordt, dat de n eerstgenoemde van deze plaatsen zullen worden bereikt respectievelijk op 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 en 23 December a.s. Het voor vorenbedoelde luchtpostcorres pondentie boven de gewone porten en rech ten, verschuldigde luchtrecht bedraagt voor Ned. Indie: voor briefkaarten en postwissels 40 cent per stuk. Overige stuk ken tot en met 10 gram 40 cent; boven 10 gram tot en met 20 gram 75 cent en verder 75 cent per 20 gram. Voor Syrië 15 cent per 20 gram. Voor Mesopotamië en Perzië 30 cent per 20 gram Voor Britsch-Indië (Birma inbegrepen): 40 cetn per 20 gram. Voor Siam en Straits Settlements (Penang en Singapore) 60 cent per 20 gram. Uit luchtrecht kan eveneens door middel van gewone frankeerzegels worden voldaan. Evenwel wordt er nadrukkelijk de aan dacht op gevestigd, dat de luchtpostzegels ter waarde van i 0,40, f 0.75, f 1.50, f 4.50 en f 7.50 niet voor de verantwoording van gewone porten en rechten mogen worden gebezigd. De laatste buslichting ten hoofdpost- kantore voor deze vliegtocht heeft plaats in den nacht van 11 op 12 December a.s. ten 3.10. H. K. H. Prinses Juliana heeft gistermiddag ten Koninklijken paleize aan het Noordeinde te 's-Gravenhage ontvangen prof. Van Wijk, 1 rector-magnificus van de Rijksuniversiteit te Leiden en prof. Vogel, secretaris van den senaat. Daarna heeft de Prinses om vijf uur ontvangen vier dames van het organisatie comité der Zuid-Slavische tentoonstelling ter aanbieding van het vroeger reeds vermelde geschenk. feden zich voor het pensioenfonds verklaard heeft er mets anders opzit dan de konse- kwenties daarvan te aanvaarden. Een groep leden der oppositie nu had op de huishoudelijke vergadering van 1 Decem ber twee moties ingediend, waarvan de eene strekte tot het zich als afdeeling afscheiden van den A. N. T. B. en de andere de bedoe ling had, dat alle kosten, welke zouden voort vloeien uit een te voeren proces inzake het royement, gedragen zullen worden door de afdeeling I, onder voorbehoud dat de rege ling der procedure in handen zou blijven van het Landelijk Comité van Actie. Na bestrijding dezer voorstellen door den voorzitter van het Hoofdbestuur, den heer F. van der Wal. werd tenslotte een motie, ten doel hebbend de voorstellen der oppositie niet verder te behandelen, met een meerder heid van slechts 32 stemmen aangenomen. Van de ongeveer 1300 aanwezigen bleken er circa 800 te hebben gestemd. Naar aanleiding van de wijze, waarop een en ander in genoemde vergadering was be- handeld, had het Landelyk Comité van Ac- tie gisteren in gebouw „Harmonie" een pro- testvergaderihg belegd. De zaal was goed be zet, het aantal der aanwezigen bedroeg naar schatting 250. De voorzitter van het Comité-bestuur, de heer G. D. Clausing, liet een fel woord van protest hooren over het feit, dat in de ver gadering van 1 December een vrije mee- ningsuiting der tegenstanders van het pen sioenfonds den kop is ingedrukt. De heele zaak zeide hij was van tevoren bekok stoofd, waarna tenslotte een geheel verkeer de. meening naar voren is gebracht. Ernstig critiseerde spr. de leiding van den voorzitter der bewuste vergadering, den heer Bakker, die z.i. een vrije meeningsuiting heeft gesa boteerd. Het bestuur van het Comité van Actie heeft gemeend, tegenover de houding van het afdeelingsbestuur iets anders te moeten stellen; aanvankelijk was het be stuur van plan, een motie van wantrouwen tegen het afdeelingsbestuur in deze vergade ring in te dienen; het heeft dit echter na gelaten in verband met de mogelijkheid, dat de oppositie andere wegen wil inslaan. Hef tige critiek oefende spr. vervolgens uit op de hetze, welke tegen zijn persoon in het „Grafische Weekblad" wordt gevoerd. Van der Wal aldus spr. wil het in zijn ar tikelen doen voorkomen alsof ik een scheu ring in de organisatie wil bewerkstelligen, hij weet echter heel goed dat deze kwestie niet door mij is opgeworpen, doch dat zij uit de omstandigheden is voortgesproten. Indien wij echter als oppositie in onze weigeringsactie blijven volharden en het Hoofdbestuur als gevolg daarvan het royement doorvoert, zal een scheuring onvermijdelijk zijn. Wel wil echter het bestuur van het Landelijk Comité desgewenscht stappen overwegen, welke zul len leiden tot de samenstelling van een arbi trale, boven alle partijen staande commissie, teneinde een scheuring te vermijden en een objectieve uitspraak te verkrijgen omtrent artikel 35, op het pensioenfonds betrekking hebbend. Aan den anderen kant wil spr. van deze vergadering een uitspraak hebben, of zij bereid is, voort te gaan met het weigeren van premie-betaling. Voor spr. staat vast dat geen royement mogelijk is, zelfs al ble ven er nog maar 300 weigeraars over. Het referendum van het Landelijk Comité onder de leden heeft weinig opgeleverd, blijkbaar is men bang voor de gevolgen van het plaat sen zijner handteekening. Het plaatsen daar van sluit echter niet uit om bij mogelijk gevaar van verlies van zijn betrekking van houding te veranderen. Spr. zelf is bereid zijn eigen royement te riskeeren, mocht dit plaats vinden, een procedure tegen den Bond te beginnen (krachtig applaus). Na de inleiding van den heer Clausing werd door verschillenden uit de vergadering het woord gevoerd. Over het algemeen bleek men er wel voor, het afdeelingsbestuur voor Voor lijders aan besmettelijke ziekten Op 7 October 1.1. heeft de gemeenteraad van Rotterdam zijn,^oedkeuring gehecht aan het plan om aan den Boezem barakken te bou wen voor lijders aan besmettelijke ziekte. Nu zijijn er behalve verschillende bijgebouwen zusterhuis, recreatiezal, concierge en even tueel dokterswoning op hét 3 H.A. groote Men zal zich herinneren, dat in „Belle- vue" te Amsterdam op 1 December 1.1. een buitengewone vergadering is gehouden der afdeeling I van den Alg. Ned. Typografen bond, belegd naar aanleiding van de agitatie van het Landelijk Comité van Actie tegen het pensioenfonds van de Grafische vakken en bedrijfsfonds, dat gesticht is door de Fe deratie van Werkgeversorganisaties in het Boekdrukkersbedrijf en de gezellenorganisa- ties. Een minderheid van Bondsleden wei gert voor dit fonds, dat reeds in werking is getreden, contributie te betalen, daarmede het risico loopend van royement na vier we ken premie-schuld en in verband daarmede vervallenverklaring van het lidmaatschap der vakorganisatie. En waar bovendien in het typografisch bedrijf het verplichte lid maatschap bestaat, loopen de weigeraars de kans, dat zij bij de georganiseerde patroons uit den dienst worden ontslagen. In dit ver band verdient het vermelding, dat het Hoofdbestuur van den A. N. T. B. het stand punt inneemt, dat, nu de meerderheid der door J. .van Merkenhove. De school is uit, en de dartele jeugd stuift joelend en kraaiend in verschillende rich tingen uiteen. Gindsch troepje daar behoort niet tot het minst luidruchtige; doch nader tredend, wordt het ons duidelijk, dat de aard der luidruchtig heid een minder gewenschte is. De uitdruk king toch: „Zeg eens, jij suffert, jij moet nog 'ris van me klikken, als je het hart hebt", ge tuigt van een weinig vredelievenden geest. De jongens er omheen roepen: „Toe Hein, sla 'm der op!" Hein, steeds vechtlustiger, staat dan ook weldra met gebalde vuisten tegenover deze „suffert", en een oogenblik later zijn ze aan het worstelen en rollen over den grond. Nu eens is deze boven, dan die in de hitte van 't gevecht zien ze niet, dat ze zoo dicht bij den walkant zijnnog een halve wenteling en beiden tuimelen op een onbeheerde mest schuit „O God!" snijdt het door de lucht, onmid dellijk gevolgd door een plomp Na de eerste verlammende ontsteltenis, ter wijl de te water getuimelde, naar het midden der gracht drijvend, in z'n doodsangst spartelt en gilt, pogen de moedigsten de schuit los te maken. De anderen staan op eenigen afstand sprakeloos hét schouwspel aan te staren, en een enkele gaat verschrikt aan den haal. Het duurt betrekkelijk lang voordat het touw, dat de schuit aan den ring bevestigt, los is... Schepen liggen niet in de buurt... Ha! daar vliegt een.man uit een van de huizen aan den overkant. Hij snelt naar den wal, ontdoet zich haastig van z'n jas en zal juist den sprong nemen, als hem uit z'n wo ning een hartverscheurende gil in de ooren klinkthij aarzelt. „Help! Help!" klinkt het wanhopig op uit het water. De ter redding toegéschotene staat als aan den grond genageld! Die weinige seconden zijn beslissend voor den armen knaapnog één hartverscheurende kreet, en het hulp geroep verstomt. Ijzingwekkend oogenblik!De jongens in het schuitje hebben hun makker bereikt moed gehoudenhelaas, de drenkeling zinkteen paar meter verder komt hij weer boven „Grijp, Hein!" schreeuwen z'n makkers, die hem een riem toesteken tevergeefs, ander maal zinkt de knaap, vermoedelijk bewuste loos, in de diepte terug. Terwijl de toeschouwers als met. hun ziel hangen aan de plek, waar het drabbige water zich boven z'n prooi heeft gesloten, breekt zich iemand, met verwilderden blik, door de, flauwhartige menigte baan, springt zonder bedenking in de gracht en zwemt met forsche slagen voort ,,'t Is z'n vader", hoort men fluisteren „arme man, 't zal wel te laat wezen", mom pelen anderen Kijk, daar duikt-ienou komt-ie weer bovennou duikt-ie weerhoera, hij heeft 'm!" Hij heeft 'm werkelijk; maar wat hangt dat jongenslichaam akelig slap en zwaarhij zal wel dood zijnNog een slag, en hij be reikt met z'n kostbaren last den walkant Doodsbleek, met krampachtig op elkaar ge klemde tanden, legt hij het bewustelooze kind op de toegestoken armenin een oogwenk echter heeft hij het daaruit weer wegge- grepen; want de man, aan wien ze behooren, die daar nog zonder jas staat, hij kent hem en is van nu af zijn vijand geworden... hij begrijpt, hij voelt, dat die man, die vriend, naar hij meende, het lot van zijn zoon in handen had en met een blik vol haat bijt hij hem, op schorren toon, het woord „lafaard!" in de ooren .Lafaardstottert de andere, „neen, Dries, lafaard nietmaarmaar ik heb zelf een kind, en toen m'n vrouw zag Dit alles was bliksemsnel in z'n werk ge gaan; eer nog het publiek goed begreep, wat er omging, en de voor lafaard gescholdene. zijn gedrag had kunnen verklaren, was de rampzalige vader, met z'n kind in z'n armen, naar zijn niet ver verwijderde woning ge sneld Een half uur later hoorde men onder het groepje, dat voor het huis was saamgeschoold, zeggen, dat alle pogingen om de levensgeesten van den knaap weer op te wekken, vruchte loos waren geweest... hij was dood! Arme, die beklagenswaardige vader, hij had er maar éénen was weduwnaar 't Is een prachtige winterdag. Na vier dagen van strenge vorst draagt het ijs. 't Wemelt op de vijvers van mannelijke en vrouwelijke schaatsenrijders: alles draait en zwaait en krioelt in bonte mengeling dooreen. 't Wordt al voller en voller, de baanveger maakt goede zaken, al hoort men hem nu en dan mompelen, dat er van die „kale jak halzen binne, die 'n arm mens geen cent gunnen" en krak Wat was dat? vragen zich eenigen stilzwijgend af en zien een oogenblik angstig om zich heengeen nood gezond ijs kraakt immers altijd Krak, krakde lach verstijft op de lip pen een onbeschrijfelijke akelige verwar, ring van schrille geluidende verraderlijke vloer is bezweken. Binnen tien minuten zijn een twintigtal personen opgehaald, maar daar vallen er nog meer te redden, en de offervaardigen zijn be trekkelijk schaarsch. Een hunner echter geldt voor een dozijn; acht maal reeds heeft hij ge doken, en de drenkeling, dien hij thans in de armen houdt, is de derde prooi, welke hij het vijandige element ontrukt „Jan Grafhorst!" roepen een paar omstan ders, nadat zij een blik op den geredde hadden geworpen. Wie den redder na het noemen van dien naam, nauwkeurig had kunnen gade slaan, zou hebben opgemerkt, dat zijn bleek gelaat, zoo mogelijk, nog valer werd. Maar hij is al verdwenen, om nieuwe slachtoffers aan den dood te ontrukken! Hij alleen redde er vijf! Dat was een vreugde voor Grafhorst, den vader van den drenkeling, wiens naam wij onder zulke treurige omstandigheden leerden kennen! Maar zij was niét onvermengd, want levendiger dan ooit herinnerde hij zich thans sen tooneel, dat hem wakende en in z'n droo- men zoo dikwijls vervolgde; wreeder dan ooit kwelde hem de gedachte, dat ook hij eenmaal sen kind had kunnen redden en 't niet had gedaanEn de radder van zijn jongen was ie vader van dat kind „Lafaard", mompelde Grafhorst, terwijl hem een traan ontglipte, „lafaard, heeft hij gezegd ja, ik ben een lafaard geweest ik héb z'n zoon laten verdrinken en hij hij gaf me den fijnen terug Een kwartier later is hij öp weg naar de woning van den man, die hem een eeuwigen haat heeft toegezworen. Ze hebben elkander sinds een tweetal jaren niet gesproken, wèl nu en dan gezien, en dan had Dries hem somber aangekeken, hem een minachtenden blik van het hoofd tot de voeten toegeworpen of hem zelfs een gesmoorde verwensching naar het hoofd geslingerd Hoe zou hij hem ont vangen? Zou hij bereid zijn hem te vergeven, hem de verzoenende hand toesteken nu hij tochmaar als hij eens vooruit geweten had, dat het de jonge Grafhorst zou zijn, dien hij ging redden, zou hij dan toch zijn leven hebben gewaagd voor den knaap, voor het kind van zijn vijand, van den lafaard, dien hij verachtte! Bij dien benauwenden twijfel houdt Graf horst z'n schreden in Zal hij terugkeeren, en misschien liever schriftelijk Dries be danken? Neen, er kome van wat wil, nu althans geen lafheid meer; hij zal gaan en terwijl hij den drempel der woning van z'n vroegeren vriend overschrijdt, treedt hij, sprakeloos en de oogen vol tranen, Dries met uitgestoken hand tegemoet. Dries verbleekthij weifeltdoch reikt dan op zijn beurt de hand en barst los in een pijnlijk gesnik. „Heb dank!" stamelde Grafhorst, „en vergeef het me, Dries..." „Vergeven? Ja, ik vergeef het je Willem; maar je dank begeer ik niet; ik deed alleen m'n plichtik wist wel niet, dat het jouw jongen wasmaar al had ik dat geweten, ik zou hem niet hebben laten verdrinken ik heb immers zelf geen jongen meer!" Grafhorst boog bij die woorden het hoofd. „Ik heb het verdiend, Dries", mompelde hij „ik heb het verdiend, dat bittere verwijt maar je weet niet, hoeveel ik heb geleden hoeveel het me heeft gekostwees edel moedig. Dries, en laat het ook vergeten zijn En het werd vergeten; ten minste er werd niet meer van gerept, en de vroegere vriend schapsband is nog nauwer toegehaald: de ge redde is de zoon van beiden geworden. een motie van wantrouwen te plaatsen; voorts bleken er bezwaren te zijn, wat be treft het uitlokken van een arbitrale uit spraak. Een der woordvoerders verklaarde zich voor de stichting van een neutrale or ganisatie, die steun zou kunnen verleenen aan menschen, die het slachtoffer hunner oppositie zouden worden. Ook degenen, die voorstanders waren van het blijven weigeren der premie-betaling, vonden in de vergade ring veel instemming. Bij zijn beantwoording der sprekers zeide de voorzitter o.m. dat hij weinig voelt voor oprichting van een neutrale organisatie; de rust zou dah bij het afwezig zijn eener op positie in den Bond terugkeeren, terwijl de kleine neutrale organisatie uit den aard der zaak weinig zou kunnen uitrichten. Beter achtte spr. het, in den Bond een blijvende oppositioneele groep te vormen (applaus). Tenslotte deed hij een beroep op de aanwe zigen om de kosten van een eventueel proces zelf te dragen. De vergadering heeft tenslotte besloten, de premie-betaling voor het pensioenfonds te blijven weigeren, het royement af te wach ten en naar aanleiding daarvan een civiele procedure te beginnen. Voorts werd besloten om de royementsbrieven terug te zenden aan de administratie van het pensionfonds. De voorzitter deelde hierna nog mede, dat het bestuur nog deze week een motie van wantrouwen in het afdeelingsbestuur opstel len en deze aan de verschillende personeelen opzenden zal. In origin, doozen A 45 en 65 ctïi De R.K. Bond van Melkhandelaren in Nederland hield te Schiedam zijn jaarver gadering. In de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer N. Verberg uit Leiden werd de heer H. Compier, eveneens uit Leiden, tot bestuurslid gekozen. Uitvoerig werd van gedachten gewisseld over den toestand in den melkhandel. Opge merkt werd, dat de melkslijters zich niet al leen tot den verkoop van melk kunnen bepa len. Verkoop van vleeschwaren geschiedde in Amsterdam fdoor 80 pet., in Rotterdam door 50 pet. van de leden. Van andere zijde werd betoogd, dat in den gescheiden verkoop van melk en vleesch juist de grootste winst is ge legen. De actie tegen het melkbesluit werd voor de bestaande melkhandelaren zeer nadee lig geacht. Besloten werd tenslotte, dat het bestuur zijn standpunt zou handhaven. Nadat kapelaan Van Bemmelen, de gees telijke adviseur, een opwekkend woord tot de vergadering had gesproken, hield de heer N. W. Helsloot uit Amsterdam een inleiding over „de melkvoorziening in de hoofdstad." Deze inleiding had een vlot debat tot gevolg, waar op Amsterdam het volgende voorstel in diende „Is het bestuur van den Nat. Bond van oordeel, dat het nuttig en raadzaam is de melkveiling te propageeren? Zoo neen, ligt het dan niet op den weg van den Nat. Bond, de mogelijkheid te zoeken om voor de drie provinciën Noord-, Zuid-Holland en Utrecht den inkoopsprijs van de melk op een en denzelfden prijs vast te stellen Is de Nat. Bond van oordeel, dat een dergelijk besluit het algemeen belang zou dienen, zoo ver zoekt de afd. Amsterdam in die richting voort te werken, opdat een dergelijk besluit moge verwezenlijkt worden." Dit voorstel zal in de eerstvolgende be stuursvergadering worden behandeld, Na rondvraag werd de vergadering geslo ten. De Pauselijke zegen. Z. H. de Paus heeft bij gelegenheid van het jubileum van het St. Bernulphusgilde aan deze broederschap den volgenden brief met Zijn Pauselijken Zegen deen toekomen (hier volgt de vertaling uit het Fransch): Vaticaan, 23 November 1929. De H. Vader heeft met welwillende voldoe ning vérhomen, dat het Werk „St. Bernul phusgilde" weldra zijn jubileumsdag gaat vie ren en wil' daarvan gebruik maken om het Gilde een opwekking te geven tot méér ijver, opdat het het doel zal kunnen bereiken, dat het zich gesteld heeft. Een telegram uit Stockholm meldt t Een prijsvraag, door Svenska Dagbladet uitgeschreven, heeft het verrassende resul taat opgeleverd, dat de overgroote meerder heid van het Zweedsche publiek zich tegen de sprkende films heeft verklaard. Het blad had een prijsvraag uitgeschreven voor het beste antwoord op de vraag Waar aan geeft gij de voorkeur, aan de sprekende of aan de zwijgende films waarbij ver scheiden geldprijzen waren uitgeloofd. Een ontzaglijk aantal antwoorden werd ontvangen, waarvan de eenigszins verbluffende uitslag was, dan 92 van de inzenders zich beslist tegen de sprekende en voor de zwijgende flim verklaarde. De overige 8 werd in hoofdzaak gevormd door lieden van het platte land, die er in hun antwoord op wijzen, dat op het platteland slechts weinig gelegenheid bestaat om bij zwijgende films goede muziek te hooren. Vele antwoorden tegen de sprekende films waren in zulke krachtige bewoordingen op gesteld, dat de jury ze voor medediging moest diskwalificeeren. Het Zweedsche publiek heeft thans ruim een half jaar gelegenheid gehad, met de sprekende films kennis te maken. Opium smokkelen In een loods van den dienst voor de im migratie te Medan wachtten 19 Chineesche schepelingen op opzending naar China, daar zij van een Japansch schip werden verwij derd. De „Pewarta Deli" weet naar aanleiding van dit voorval een verklaring van de ma trozen te brengen. Volgens deze verklaring kwamen zij per s.s. „Times Maru" uit Perzië en werden zij door den Japanschen kapitein van dit schip gedwongen een groote lading opium in Ned.-Indië binnensmokkelen. De bemanning wilde hierop niet ingaan. Als gevolg van deze kwestie ontstonden in Straat Malakka relletjes aan boord, waarna de kapitein des nachts deze 19 matrozen in een sampan afzette. De matrozen kwamen toen na een nacht varen te Tandjong Ti- ram aan en stelden den conducteur aldaar op de hoogte van hunne omstandigheden. De controleur heeft de 19 schepelingen naar Medan opgezonden. De Chineesche consul te Medan heeft een rapport over het relaas c!er matrozen op gesteld om aan de Chineesche regeering te zenden. Een onderzoek van de zaak is gaande. Onthulling van een gedenkteeken. Te Wageningen is Zaterdagmiddag onder groote belangstelling onthuld een gedenk teeken voor wijlen prof. dr. J. Ritzema Bos, bekend phytopatholoog, 7 April 1928 aldaar overleden. Met het uitvoerend comité, voor zitter dr. H. J. Lovink, secretaris ir. C. H. Claassen, waren o.m. aanwezig prof. E. van Slogteren, als vertegenwoordiger van den mi nister van- Landbouw; Jhr. S. van Citters, president-curator der Landbouwhcogeschool; prof. dr. G. Grijns, rector-magnificus der school en de secretaris van curatoren, ver tegenwoordigers van land- en tuinbouw-or- ganisaties enz. Voorts mevr. de wed. Ritze ma Bos, haar zoon en verdere familie. Dr. H. L. Lovink zette in een uitvoerige rede de verdiensten uiteen van den overl»- Zijne Heiligheid stelt er prijs o.p deze Broe- j dene voor den land-, tuin- en boschbouw derschap, wier Statuten Mgr. de Aartsbis- van ons land. schop van Utrecht heeft goedgekeurd, geluk te wenschen met de middelen, welke zij ge kozen heeft om kennis van en liefde voor de kerkelijke kunst te verspreiden, en, niet twijfelend dat met behulp van vergaderingen, lezingen en de uitgave van een periodiek tijd schrift, het Gilde tenminste zal kunnen neu traliseeren de gevolgen eener kunst, welke heden ten dage het heidensch naturalisme wil doen herleven, zendt de Souvereine Op perpriester gaarne, als een borg van Zijn vaderlijke welgezindheid en van de beste gunsten des hemels, voor u, voor uwe mede werkers en voor allen die tot dit doel sa menwerken, een bijzonderen Apostolischen Zegen. Gelieve, mijnheer de voorzitter, de verze kering te aanvaarden van mijn toegewijde gevoelens in Onzen Heer. (W.g.) P. KARD. GASPARRI. Vervolgens spraken nog de heer E. H. Kre- lage, voorzitter van den Nederlandschen Tuinbouwraad en de Alg. Ned. Vereeniging voor Bloembollencultuur; de heer dr. H. Johl'nuysen, namens 't Kon. Ned. Landbouw- comité, den Chr. Boeren- en Tuindersbond; de heer E. J. van Dissel, directeur van het Staatsboschbeheer; prof. E. van Slogteren, voorzitter van de commissie tot samenwer king van phytopathologischen en planten- dienst, mede namens den minister van Land bouw; dr. J. Heinsius, en tenslotte prof. dr. H. Blink, die een gedicht voordroeg. De heer P. Ritzema Bos dankte voor de eer zijn vader bewezen. Hierna begaf men zich naar het gedenk teeken, dat door den vervaardiger, den beeld houwer A. Falise, werd onthuld. Dr. Lovink legde een krans aan den voet waarmede de plechtigheid werd besloten. 87. De kamerheer trad toen naar voren, want zijn angst was minder groet, terwijl hij buigend als een knipmes, onzen Jan geschenken bood. „Wilt aanvaarden de geschenken van den koning, onzen heer, wilt U zijn paleis bezoeken, dat zij voor hem 'n groote eer. „Dat kan gebeuren,", zei Jan Klaasen, „jouw Koning is gewis royaal, doch-ik zou wis buikpijn krijgen, at ik die vruchten allemaal.Zeker zullen ik en Duin genieten van dit vorstelijk fruit, doch eerst zou ik wel willen weten, waar hangt toch de koning uit?"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6