Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON RADIO-OMROEP TWEEDE BLAD MAANDAG 9 DECEMBER 1929 BLADZIJDE Hoe de storm in het buitenland woedde DEGEHEIMZINHIGEWRAAK Boven Engeland - Groote scheeps rampen op de. Engelsche kust DE STORM BOVEN DEN OCEAAN SENSATIONEELE HELDENMOED VAN EEN STOKER EN EEN MACHINIST OUDE MOORDZAAK OPGEHELDERD LONDEN, 8 Dec. (V. D.) Met onge wone kracht heeft de storm onafgebroken Vrijdag, Zaterdag en Zondag bo-en Enge land gewoed. Zijn grootste snelheid bereikte de storm gisteren toen hij een vaart had van 108 mijl per uur, wat een record voor Engeland is. Van de vele ongevallen, die sich zoowel te land als ter zee hebben voorgedaan is wei de noodlottigste ramp het vergaan van het 2000 ton metende stoomschip „Radyr" uit Cardiff, nabij de Scilly-eilanden bij Hartland-Point op de rotsachtige kust van Noord-Devorx De uit 21 koppen bestaande bemanning is vermoe delijk in de golven omgekomen. Van de kust kon het in nood verkeeren- de schip worden waargenomen en hoe het worstelde met de huizenhooge golven. Hulp kon echter niet worden geboden en men zag hoe het schip in de -Uepte verdween. Vergeefs trachtte men te Appledore en te Clovally reddingsbooten te water te brengen, doch na herhaalde pogingen kon de reddingsboot van Padstow uitvaren om te trachten neg overlevenden te vinden. Men heeft daarop echter nog weinig hoop, hoewel het laatste wat men van de „Radyr" weet, is, dat de bemanning tracitte de boo ten uit te zetten. Verscheidene andere ongevallen op zee worden gemeld. Van het kleine Fransche stoomschip „Ornais" uit Trouville kon de bemanning te Penzanco aan land worden gebracht. Deze mensehen danken hun le- van aan den moed van een jongen man uit Penzance, laity. De hooge zeeën die op de gevaarlijke rotsen een vreeselijke branding veroorzaakten, maakten het de reddings boot onmogelijk de „Omais" te naderen en door den krachtigen storm, die juist naar de kust blies, kon men met hec vuurpijlap paraat het Fransche schip nie* bereiken, zoodat men geen kans zag de bimanning van boord te halen. Laity waagde zich ech ter in de branding en wist een rots te be reiken, vanwaar hij een lijn naar het in nood verkeerende schip wis; te krijgen. De geheele bemanning kon toen veilig aan land Worden gebracht. Een man, die tijdens het reddingswerk over boord werd gespoeld, werd zelfs door Laity uit de branding gered. De „Blue Star-Linor" „Andilucia", met 120 passagiers aan boord, op wig van Lon den naar Zuid-Amerika, had wegens een defect aan het roer sleepboothulp gevraagd. Toen een door de Britsche admiraliteit uit Plymouth gezonden sleepboot bij de „Anda- ïucia" kwam, was het defect reeds hersteld en kon het schip zonder hulp zijn weg ver- Volgen. De bemanning van de bark „Mystery" uit Harwich, die bij Dover van de ankers sloeg en naar de kust dreef, kon nabij de boei Breches Buoy worden gered. De reddings boot van Newhaven slaagde er in de beman ning van boord te halen "an de Noorsche viermastbark Mogen Koch", die bij East- boum gestrand was. De bemanningen van de reddingsbooten van „Shoreham" en „Selsey" beleefden Vrij dag en gisteren moeilijke uren bij hun po gingen om hulp te verleenen aan het Hon- gaarsche schip „Honved". doch mochten in den loop van gisteren succes boeken. Vooral de radiostations op de Zuidkust van Ierland en Engeland ontvingen heden den ganschen dag noodseinen en verzoeken om assistentie van schepen die door den storm stuurloos waren geworden of ernstige averij hebben opgeloopen. De Kanaaldien sten, die gisteren waren stopgezet zijn heden onder groote moeilijkheden heri-at. De vliegdiensten zijn alle nog stopgezet. Tengevolge van het omwaaien van doo- inen en het vallen van schoorst ionen door den hevigen storm werden gisteren op ver schillende plaatsen in Engeland zes perso nen gedood. Slachtoffers op de Fransche en Spaansche kust. PARIJS, 8 Dec. (V.D.) De storm boven den Atlantischen Oceaan woedt nog steeds voort en heeft ook heden en in den afge- loopen nacht nieuwe menschenlevens ge- eischt. Het Fransche stoomschip „Gascogne" seinde heden draadloos, dat men 't Italiaan- sche stoomschip „Chieri" in zinkenden toe stand heeft aangetroffen en dat men thans bezig is te trachten de bemanning te red den. Te Dieppe werden twee zeelieden, die be hulpzaam waren bij de landingsmanoeuvre van een Engelsch stoomschip, door een stort zee weggeslagen en beiden kwamen in de gol ven om. Naar uit Brest gemeld wordt hebben zes schepen draadloos dringend om assistentie verzocht. Het station van de kustwacht heeft alle beschikbare schepen uitgezonden om hulp te verleenen. Het scheepvaartverkeer over het Kanaal tusschen Calais en Dover is nog steeds onderbroken. Ook uit Spanje wordt gemeld, dat de storm vele slachtoffers maakte. In den loop van vandaag dreven in de haven van Ferrol verscheidene booten aan zonder bemanning. Omtrent het lot van deze bemanningen ver keert men nog in het onzekere. De storm boven Denemarken KO^ENAGEN, 8 Dec. (V.D.) Ook boven Denemarken heeft gisteren de storm bijzon- der heftig gewoed en op vele plaatsen is groote schade aangericht. Aan de kust van het Kattegat werd een windsterkte van 11 gemeten. Het radio-station Blaavand aan de Westkust van IJsland heeft den geheelen Zaterdag S.O.S.-signalen ontvangen. Op een zeker oogenblik werd het aantal noodsignalen zoo groot, dat men den gewonen handels- dienst moest onderbreken. De botsing in den haven van Altona ALTONA, 8 Dec. Omtrent de aanvaring in de haven van Altona wordt nog gemeld: Zaterdagavond tegen 7 uur had in de haven van Altona een hevige explosie plaats. Door een plotselingen rukwind werd 't de haven verlatende Amerikaansche s.s. „Loraine", uit den koers geworpen. Het schip liet onmid dellijk anker vallen om een botsing met den kademuur te voorkomen. De kracht van den storm was echter zoo groot, dat het schip tegen den muur gedrukt werd. Een groot aantal visschersschepen werden beschadigd of zonk. De sleepbooten „Charles", „Karl" en „Bravo" snelden ter hulp. Na eenig opont houd kon de „Loraine" zijn reis voortzetten. Het schip heeft geen schape opgeloopen. BOVEN FRANKRIJK Geredden PARIJS, 8 Dec. (V. D.) T, Brest is binnengeloopen de reddingssleepboot „Iroise" met op sleeptouw het Spaansche ss. „Gal- dana" en aan boord 15 man equipage van het nabij Armon in nood verkeerende Zweedsche stoomschip „Helen". De redding I van deze menschen was buitengewoon I moeilijk. Tien van hen waren n.l. reeds in I een reddingsboot gestapt, toen deze water j i begon te maken. De mannen stonden reeds tot hun middel in het water, toen zij door de „Iroise" werden gered. De nog aan boord geblevenen sprongen toen eveneens over boord en werden allen door de „Iroise" op- gevischt. Slechts één, een luitenant, ver dronk. De kapitein en de bemaning van de „Iroise", die sinds Donderdag nog geen se conde rust gehad hebben, maken zich reeds weer gereed te vertrekken, aangezien ver schuilende schepen noodsignalen geven en om assistentie vragen, o. a. de Engelsche mailboot „Alba", die zijn ligging niet op geeft, het Italiaansohe s.sSenatoro di Ali", een sloep op de kusten van Morbihan en de „Tyno Bridge" die op 25 mijl ten W. van Bishop in nood verkeert.. DE BEMANNING VAN DE „AEGIR" GERED STOCKHOLM 8 Dec. (V. D.) Het Hamburgsche s.s. „Aegir', dat bij het eiland Karlsoe gestrand was en door den hevigen storm lek was geslagen, is thans naar alle waarschijnlijkheid geheel vergaan. De be manning bevond zich in een vertwijfelden toestand. Zondagmorgen poogden 4 matro zen in een reddingsboot bij den vuurtoren over te steken. De golven sloegen echter over de boot heen, waardoor een matroos, 59 jaar oud, verdronk, terwijl de overigen ten slotte volledig uitgeput door het perso neel van den vuurtoren aan land werden getrokken. Hedenavond gelukte het echter de bemanning, groot 18 koppen aan land te brengen. Een Duitsch bergingsstoomschip heeft zich naar de paats des onheils bege ven, doch heeft nog niets kunnen uitrich ten. De kapitein en 2 matrozen zijn aan boord gebleven. De lading van het schip bestond uit 235 auto's. BRUSSEL, 8 Dec. (V.D.) Zaterdag hebben een machinist en een stoker een buitenge wonen moed betoond en daarmede een groot ongeluk voorkomen. Een personentrein was uit Brussel vertrok ken, toen de machinist plotseling een sig naal op onveilig zag staan. Op het oogenblik echter, dat hij den trein tot stilstand wüde brengen, barstte een stoompijp, met het ge volg, dat de gloeiende stoom hem zoowel als den stoker in het gezicht spoot. Door pijn overweldigd liet hij de remmen los. Het ge vaar echter inziende, wist hij nog de kracht bijeen te garen om op den tender te klim men waar hij de remmen wilde aanzetten. Voor hij dit echter kon doen, viel hij buiten bewustzijn van den met een snelheid van 60 K.M. voortrazenden trein af op de rails. Op dit critieke ogenblik naderde een andere trein, die dreigde den personentrein in de flank te rijden. Met zijn laatste kracht wist de stoker toen nog den tender te bereiken en de remmen aan te zetten, zoodat de trein tot staan kwam. De levensgevaarlijk ge wonde machinist en stoker werden spoedig naar het ziekenhuis overgebracht. De Bel gische minister van spoorwegen heeft on- middelijk maatregelen getroffen hun beiden een welverdiende hulde te brengen. OLDENBURG, 8 Dec. (V.D.) In 1914 wer den Louis Schmidt, Engelbert Schmidt en Adolf Lehning veroordeeld tot 14 jaar tucht huis elk voor een in November 1913 gepleeg- den roofmoord. Nadat zij reeds herhaalde malen gepoogd hadden revisie van hun von nis te verkrijgen en voortdurend hun on schuld staande hielden, mocht hun dit niet gelukken. In 1921 werden zij begenadigd, waarna zij voortdurend werkzaam zijn ge bleven voor hun rehabilitatie. Hetgeen thans succes heeft gehad. Zaterdag zijn nJ. te Bremen 2 personen gearresteerd, die bekend hebben indertijd den roofmoord te hebben bgaan te zamen met nog twee anderen, die thans door de politie gezocht worden. DE SCHEURING IN DE DUITSCH- NATIONALE PARTIJ Een proclamatie van Hugenberg c.s. BERLIJN, 7 December (V.D.) Een aan tal leiders van de Duitsch-Nationale Volks partij heeft de volgende proclamatie gepu bliceerd: De strijd tegen het Parijsche schuldenplan is thans op zijn hoogtepunt. De ernstige financieele en economische crisis zijn er het gevolg van. Het verdrag met Polen bedreigt de Oost ark en den landbouw. De leiders der Sociaal-Democratie roepen openlijk tot den burgeroorlog op. De thans door den Rijksdag behandelde wet van Se vering moet de Marxistische dictatuur „op den grondslag van de huidige verhoudingen" legaliseeren. Nooit was het Duitsche volk en de Duitsche welvaart zoo zeer in gevaar als Hugenberg thans. Nooit was een sterke en gesloten rechterzijde meer noodzakelijk dan thans. Meer dan een dozijn afgevaardigden der Duitsch-Nationale Volkspartij hebben het gebod van heden niet verstaan. In kleine groepen die zich wederzijds op elkaar beroe pen en door solidariteitsverklaringen er bij elkaar den moed inhouden, hebben zij het Duitsch-Nationale strijdfront verlaten. Zij deden dat op motiveeringen, waarmede men reeds langen tijd in de linksche en in de neutrale pers tot splitsing der Duitsche Na- tionalen had opgeroepen. Zij mogen deze door al wat links is met hoongejuich be groette verdere versplintering der nationale oppositie met hun eigen geweten uitmaken, De thans door het uittreden der afgevaar digden openbaar geworden crisis der partij was reeds sedert lang een onderwerp van gesprek in politieke clubs en neutrale tijd schriften en kranten, die door indiscreties gevoed werden. De omvorming der partij werd een feit op het oogenblik, waarop de afgevaardigden, die er naar streefden, moes ten erkennen, dat hun politiek om zich in de partij te dringen en hun poging om de partijleiders te doen vallen was mislukt. Volgens de proclamatie zijn de thans ver schijnende artikelen en verklaringen slechts schijnmotieven. De stap waartoe de zich af scheidende Duitsch-Nationale afgevaardigden zijn overgegaan, komt slechts ten goede aan het in de regeering verankerde Marxisme. Het zoogenaamde „burgerblok" dat zonder de Duitsch-Nationalen niet mogelijk is, wordt hierdoor niet bereikt. In den geest van Helfferich zal de D. na tionale volkspartij doelbewust en met geslo ten front, den strijd voortzetten om het Duitsche volk te bewaren voor het noodlot, dat door het aannemen van het plan-Young en onder de voogdij van het Marxisme zijn deel zal worden Deze proclamatie is onderteekend door 41 Duitsch-Nationale leiders. KATHOLIEKE ARBEIDERS- VEREENIGINGEN Een oordeel van Z. H. den Paus Op een door de katholieke arbeidersveree- nigingen van Duitschland tot den paus ge richt adres is thans bij den voorzitter van den rijksbond, mgr. Waltersbach (Miinchen) 's Pausen antwoord binnengekomen, waarin in het bijzonder wordt gewezen op de cultu- reele, economische en maatschappelijke be- teekenis van deze arbeidersvereenigingen. Onder verwijzing naar zijn rede van 18 Fe bruari 1924 keert de Paus zich in zijn ant woord opnieuw tegen het socialisme en het communisme en wijst ook het z.g. „religieus socialisme" af. Hij spoort de arbeidersveree nigingen aan, het werk van den socialen wederopbouw voort te zetten en zich verder bezig te houden met de vestiging van een betere economische en maatschappelijke orde. Deze arbeid moet door zedelijke beginselen, gerechtigheid en mildheid, worden gedragen en de eendracht tusschen werknemers en werkgevers vestigen. DE MILITAIRE UITGAVEN IN FRANKRIJK Begrooting voor 1930 4% milliard franc In de Kamer heeft Bouilloux-Lafont het voorloopig rapport uitgebracht over de mi litaire begrooting voor het jaar 1930. De troepen, die na de ontruiming van het Rijnland terugkomen, zullen, ofschoon zij minder zullen kosten dan in Duitschland. ten laste van de Fransche begrooting komen. In het rapport worden voorts de gronden genoemd, waarom een verhooging van de militaire uitgaven, ondanks het aanvaarden van den een-jarigen diensttijd en het ver minderen van het effectief der onder de wapenen staande troepen, niettemin nood zakelijk is. De voornaamste oorzaken van de verhooging zijn het onderhoud der be roepsmilitairen, der mobiele garden, der mi litaire agenten en burgerlijke ambtenaren bij militaire instellingen. Bovendien zullen dit jaar 200 millioen franc besteed worden voor de verbetering van den levensstandaard der soldaten. Anderzijds wordt in ht rapport medege deeld, dat de Fransche grensverdediging en het herstellen van oorlogs- en verdedigings werken zware lasten opleggen, die in de komende jaren waarschijnlijk ook niet lich ter zullen worden. In totaal bedragen de kosten der oorlogs- begrooting voor 1930 ongeveer 4'/. milliard franc en worden de kosten van de verdedi ging der overzeesche gebieden geraamd op 1750 millioen franc. De rapporteur acht het twijfelachtig of deze cijfers voor de komende jaren gehandhaafd zullen kunnen blijven en meent dat het waarschijnlijk is dat de grens- verdedigingswerken nieuwe uitgaven zullen eischen. DE NIEUWE VERKEERSWET IN ENGELAND In tweede lezing door het Hoogerhuis aangenomen Het Hoogerhuis heeft in tweede lezing de verkeerswet aangenomen, waarbij o.m. de snelheidsgrens voor particuliere auto's opge heven wordt en die voor autobussen en vrachtauto's gesteld wordt op 30 mijlen (48 K.M.). HET POOLSCHE KABINET AFGETREDEN Het kabinet is afgtereden. De president der republiek heeft het ontslag van het kabinet-Switalski aanvaard. Tevens heeft de president Switalski en den demissionairen minister opgedragen de zaken gaande te houden totdat een nieuw kabinet zal zijn benoemd. DE OOSTENRIJKSCHE GRONDWETS HERZIENING DOOR DEN NATIONALEN RAAD AANGENOMEN De nationale Raad heeft na acht en half uur beraadslagens het wetsontwerp der regee ring betreffende de grondwet in den vorm, waarin het uit de discussies in de subcom missie en de grondwetscommissie is te voor schijn gekomen, in tweede en derde lezing goedgekeurd. Een rede van Schober In den Nationalen Raad, die Zaterdag met de tweede lezing van het wetsontwerp tot Grondwetsherziening begon, hield bonds kanselier Schober een rede. HU wees aller eerst op 't reeds bü de eerste lezing te kennen gegeven vaste voornemen, de doeleinden der Heimwehrbeweging voor het forum van het parlement te brengen. Daardoor was be reikt, dat in den in September in binnen- en buitenland met stijgende opwinding en be zorgdheid gevolgden politieken toestand van Oostenrijk zonder schokken een duidelUk merkbare ontspanning was ingetreden. De spoedige oplossing van het vraagstuk der grondwetsherziening maakte thans den weg voor ander werk vrU. In de eerste plaats kwam aan de orde de nood, waarin land bouw en industrie verkeeren. Voorts zou de regeering zich bezighouden met de belasting- politiek en de economische politiek. De regeering zou ook alles doen om de com plicaties, die uit het verdrag van St. Ger main en de daarop gevolgde verdragen voortvloeien, op te ruimen en aldus voor waarden te scheppen voor de politieke bewe gingsvrijheid van Oostenrijk naar buiten. de NIEUWE REGEERING IN TSJECHO-SLOWAKIJE Een concentratiekabinet Het nieuwe Tsjecho-Slowaaksche kabinet is thans definitief gevormd. Het is grooter dan een der vorige en bestaat uit 9 leden van het burgerblok, 6 van het soc. blok en een vakminister. Het is als volgt samengesteld: Udrzai (republ.), min.-president. Dr. Wiskowski (rep.)., nat. defensie. Bradac (rep.), landbouw. Dr. Slavik (Slowaak, rep.), binnënl. z. Sjramek (T. S. Volksp.), rechtsunificatie. Dostalek (id), openbare werken. Dr. Matoesek (T. S. nat. nem.), handel. Mlcoch (T. S. Handw. party), spoorwegen. Dr. Spina (Duitsch agrar.), gezondheid. Bechyne (T. S. agrar.), voedselvoorzie ning. Dr. Meissner (id.), justitie. Dr. Derer (Slow., agrar.), onderwijs. Dr. Benesj (T. S. nat. soc), buitenl. z. Dr. Franke (id.), posterUen. Dr. Czech (D. soc. dem.). soc. welzijn. Dr. Englisj (vakm.), financiën. DE ITALIAANSCHE TROONOPVOLGER BIJ Z.H. DEN PAUS De troonopvolger en de koninklijke prin sessen Giovanna en Maria brachten Zater dagochtend, in gezelschap van hun gevolg, een bezoek aan den Paus. De audiëntie duurde twintig minuten. De Italiaansche pauselijke troepen brachen eerbewijzen. Een opeengepakte menigte juichte langs de route prins en prinsessen toe. Na de audiëntie be gaven zij zich naar kardinaal Gasparri en bezochten vervolgens de St. Pieterskerk. BU het bezoek van den kroonprins en de prinsessen droeg de Paus het borstkruis, dat hij van den koning van Italië ontving. De Paus overhandigde den kroonprins een medalje als herinnering aan zijn priester jubileum en een gouden, zilveren en bronzen verzoeningsmedalje, evenals een miniatuur op perkament met het portret van Pius XI. Prinses Giovanna kreeg een gouden rozen krans in een étui van wit leer met het pauselijk wapen, evenals een perkamenten miniatuur met een allegorische voorstelling van het priesterjubileum. Prinses Maria kreeg een rozenkrans van koralen met een gouden medaljon en een perkamenten mina- tuur, de Heilige Maagd met kind en engelen vorstellend. De kroonprins overhandigde den Paus een groote fijn-geciseleerde kristallen vaas met het pauselijk wapen en het kruis van Savoye. Kardinaal Gasparri beantwoordde het be zoek met een tegenbezoek aan het Quiri naal. DE ITALIAANSCHE KUNSTSCHATTEN OP WEG NAAR LONDEN. LONDEN, 8 Dec. (V.D.) Met bezorgdheid volgt men de reis van het Italiaansche s.s. „Leonardo da Vinei", dat met voor een waar de van 14.000.000 pd. st. Italiaansche kunst schatten aan boord, bestemd voor de ten toonstelling van Italiaansche kunst te Lon den, onderweg is van Genua naar Engeland en zich momenteel in de Golf van Biscaye bevindt. Hoewel men niets verontrustends van het schip vernomen heeft, vindt de on gerustheid haar oorzaak in den hevigen storm die in de afgeloopen dagen boven den At lantischen Oceaan woedt. Bij aankomst te Londen zullen de presidente van het ten toonstellingscomité, Lady Chamberlain, met haar echtgenoot Sir Austen Chamberlain en een aantal andere personen, waaronder waarschijnlijk de minister van buitenland- sche zaken Arthur Henderson, den commis saris-generaal van Italië voor deze tentoon stelling, Signor Modigliani, die zich aan boord van de „Leonardo da Vinei" bevindt, welkom heeren. DE ONRUST OP HAÏTI Een botsing met een marine- patrouille Vijf dooden, twintig gewonden. Van Haïti wordt gemeld, dat te Aux Gayes een botsing plaats had tusschen een Amerikaansche marinepatrouille en een on geveer 1500 koppen tellende menschen- menigte, die met messen en knuppels gewa pend den toegang tot de stad wilde forcee- ren. Vijf oproerlingen werden gedood, twin tig gewond. Zaterdag was het rustig in de stad. HOOVERS HAITI BOODSCHAP NEW-YORK, 8 December (V. D.) In een boodschap over den toestand in Haiti, wijst president Hoover er op, dat de verhoudingen daar, sedert de laatste Congresboodschap, zoo veranderd zijn, dat het zenden van 500 man marine-troepen noodzakelijk is. De nieuwe onlusten maken een onderzoek door een speciale commissie noodig. De op lossing van de heele kwestie ligt vooreerst nog in het duister. Hoover geeft vervolgens nog een overzicht van het ontstaan van de crisis en verklaart, dat de Amerikaansche gezant in Haiti de hulp van de troepen heeft gevraagd om Amerikaansche onderdanen en Ameri- kaansch bezit te beschermen. Het is wenschelijk. dat de commissie van onderzoek onverwijld naar Haiti vertrekt. Het gezantschap vraagt de goedkeuring van het congres voor het nemen van deze maatregelen. Officieel wordt nog medegedeeld: De in den bocht van Guantanamo (Cuba) liggende kruiser „Galvestone" die reeds in de Middel-Amerikaanseiie crisis dienst heeft gedaan, heeft opdracht ontvangen dadelijk naar Haiti te vertrekken. DE WANKELE POSITIE DER NATIONALE REGEERING De president der republiek afgetreden Uitbreiding der opstandige beweging SJANGHAI, 7 Dec. (Reuter.) Tengevolge van de uitbreiding der opstandige beweging te Nanking komt de regeering in een hache- lijke positie te verkeeren. SJANGHAI, 7 Dec. (Reuter). Oproerlingen sneden het telefonisch verkeer tusschen Sjanghai en Nanking af. De tusschen de steden loopende treinen zUn stopgezet wegens de vrees, dat de rebellen te Poekau den sporweg zullen aanvallen. Een Britsch oorlogsschip naar Nanking SJANGHAI, 7 Dec. (Reuter) Een tele gram uit Tsjangtsjau zegt, dat een Britsch oorlogsschip naar Nanking vertrekt tot het wegvoeren van de Britsche vrouwen en kin deren. DINSDAG io DECEMBER HUIZEN 1875 M, Uitsl. K.R.O.-uitz. 11.3012.00 Godsdienstig halfuurtje 12.151.15 Concert door het K.R.O.-Trio 1.152.00 Gramofoonmuziek 2.003.00 Vrouwenuurtje 3.003.30 Kmpies 4.004.25 Gramofoonmuziek 4.255.00 Gramofoonmuziek 5.005.50 Lezing over „De Katholieke Vredesgedachte" 5.506.00 Gramofoonmuziek 6.016.05 Beursber. 6.056.15 Gramofoonmuziek 6.156.30 Sportpraatje 6.307.00 Gramofoonmuziek 7.007.30 Kerklatijn 7.308.00 Lezing over „De advocatuur" 8.018.05 Lezing „Over het vertrek van het achtste postvliegtuig" 8.0510.30 Concert. Orkest en instrumentale soli. In de pauze Persber. 10.3011.30 Gramo foonmuziek. HILVERSUM 1071 M. (van 12.006.00 298 M.) 10.0010.15 Morgenwijding 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.» Kwartet 2.003.00 Gramofoonmuziek - 3.004.00 Knipcursus 4.005.00 Micro foon-debutanten. Pia,,o, zang en xylophoon 5.306.30 Concert door het A.V.R.O.- Kwartet 6.30 Vaz Dias Koersen 6.45 7.15 Engelsch Conversatie 7.157.45 Engelsch voor gevorderden 8.019.00 Vereenigingsuurtje uit Rotterdam. Het „R.E. T."-Mannenkoor, het gemengd koor „De Blauwe Vaan" en de Muziekver. „Hanno* nie" 9.009.45 A.V.R.O.-Nutslezingen over Indië. Prof. Dr. N. J. Krom over Het Hindoeisme 9.4511.00 Concert door het Omroeporkest. Lia Fuldauer, sopraan 10 05 Persber. Na afloop v. h. concert Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 11.2012.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert. E. T. Cook, orgel. R. Sharpe, celliste 1.202.20 Orkestconcert 2.40 Uitzending voor scholen 3.55 Fransche les 4.20 Orkest concert 4.35 Lezing 4.50 Concert. Cinema-orkest en orgel 5.35 Kinderuurtje 6.10 Verjaardagen 6.20 Voorlezing 6.35 Nieuwsber. 7.05 Muziek voor blaas- instrum. 7.20 Lezing 7.45 Lezing - 8.05 Concert. M. Jones, sopraan. S. Robert son. bas. Militaire kapel 8.208.50 Le zing g.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing 10.00 Vaudeville 11.0512.20 Dansmu ziek. PARIJS „RADIO PARIS" 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Or kestconcert en soli 6.55 Gramofoonmu ziek 7.25 Gramofoonmuziek 8.20 „La petite mariée" van Charles Lecocq. Solisten, koor en orkest. LANGENBERG 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek 9.3510.30 Gramo foonmuziek 12.251.50 Concert. Orkest en sopraan 7.258.20 Orkestconcert 8.20 Bachconcert. Viool, viola da gamba, piano, cembalo en spreker. KALUNDBORG 1153 M. 11.20—1.20 Orkestconcert 2.204.20 foneert. Or kest en zangeres 4.204.50 Kinderuur tje 7.208.20 Concert. Harp, cello en zang 8.208.35 „Familien Hansen" van Jens Locher 9.2010.20 doneert. Strijk kwartet, piano en zang 10.20ix.20 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Dansmuziek 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Concert. Orkest en zangeres 8.35 Vlaamsche uit zending op golfl. 338.2 M. ZEESEN 1635 M. 6.1511.45 Le zingen 11.5012.15 Gramofoonmuziek 12.1512.50 Berichten 1.201.50 Gra mofoonmuziek 1.503.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Leipzig 4.507.50 Lezingen 7.50 „Vom Leben", Op. 57, van J. M. Hauer. Orkest, vocale solisten en spreekster. Daarna Berichten. SJANGHAI, 7 Dec. (Reuter). Een tele gram uit Hankau zegt, dat met het oog op de ongerustheid der bevolking ten gevolge van het telegram van Tang Sing Tsji, de staat van beleg is afgekondigd. Alle Chinee- sche stoomschepen zijn gerequireerd om regeeringstroepen naar Nanking te vervoe ren. Tsjang Kai Sjek verloochend SJANGHAI, 7 Dec. (Reuter). Généraal Tang Seng Tsji en een aantal andere mach tige generaals hebben een circulaire-tele gram verzonden, waarin zij Tsjang Kal Sjek, den president der Chineesche nationale re geering, verloochenen, de uitwerking waar van zich heden deed gelden door de afval ligheid van drie regimenten regeeringstroe pen, gestationneerd te Tsjangtsjau, aan den spoorweg SjanghaiNanking, op 70 mijl af- stands van Nanking. Staat van beleg te Sjanghai NEW-YORK, 7 Dec. (N. T. A.) Volgens een bericht van de Associated Press uit Sjanghai heeft de Cnineesche Commissaris voor Verdediging in het door de Chineezen bewoonde deel van Sjanghai den staat van beleg afgekondigd. Tsjang Kai Sjek afgetreden Het persagentschap Indo-Pacifique meldt uit Sjanghai, dat Tsjang Kai Sjek als presi dent der Chineesche republiek is afgetreden. Hij werd voorloopig vervangen door Taing Jen Kai, den voorzitter van het uitvoerend bewind. 12 Watstotterde Craydon, een en al verbazing en verontwaardiging. Verder kwam hy niet, daarna deed hij een poging om zich te beheerschen en ging iets kalmer door: „Goeie genade, kerel, hoe kom je bij den onzin, jij wilt den baas spelen en wij- mo gen je betalen? Ja, waarom niet? gaf Sherrington scherp ten antwoord. Wat weet u van China, van de toestanden hier? Ik wed, dat u zon der gids Che-to niet eens zoudt kunnen vin den. En daarna! Thibet! Kent u Thibet! Neen? Ik wel. En ik verklaar u hierbij, dat het reizen daar u niet mee zal vallen 't is een groote onderneming. En daarom, als ik uw aanbod aanneem, gebeurt dat onder voorwaarde, dat ik de leiding hebin al les dat ik de eenige ben, die te bevelen heeft, dat mijn woord wet is. Gaat u daar mee aocoord? Maar dadelijk na het passeeren van een winkel voor een gewoon huis, waar het, in vergelijking met het naar buiten vallende gele lampenschijnsel donker was, bleef hy staan en keek om. In de straat was het druk van wandelaars, maar na even kUken zag hU een slanke gestalte, die zich tusschen de voort- slenterende menschen denzelfden kant op haastte, dien hy gegaan was, Met een te vreden glimlach keerde Sherrington zich om en liep langzaam verder. Dr. Stargard's be langstelling betrof hem, niet de beide Cray- dons. Zonder zich verder om den spion te be kommeren hy wist nu zeker, dat hy ach tervolgd werd liep hy voort tot aan zijn plaats van bestemming; een winkel met gor dijnen voor de ramen en een buitendeur, die blijkbaar op slot was. Sherrington haalde een van de koperen muntstukken uit zUn zaken begon de ruit te bewerken. Na misschien een halve minuut van onophoudelijk tikken werd aan den anderen kant de magere, per- men tochtige gele kop van een ouden Chinees zichtbaar, die met zijn gezicht vlak voor het raam naar buiten stond te turen, wie het wel was, die zoo hardnekkig kloppend zyn avondrust verstoorde. Bij het zien van het angstige gezicht begon Nick Sherrington te lachen. Goed volk, Lo Ong. Een klant, die wat laat is, anders niet. Ik ken jou, het oude gegroefde gezicht vertrok in een vriendelijkheidsgrijns. JU heb Lo Ong noodig? Nee, de Heeren die je verkoopt, ouwe jongen. En het gebruik van je kamer om me te verkleedeno ja, en als Ik klaar ben, heb ik je wat te vragen. Lo Ong deed de deur op een breede kier open. Sherrington glipte naar binnen, bleef bU de deur staan wachten, tot de Chinees den sleutel omgedraaid en de grendels voor- geschoven had en vertelde hem daarna het doel van zijn komst. Een half uur later stond hU voor een gr00ten spiegel in een van de schemerig verlichte kamers van zUn ouden vriend Lo Ong, om zich critisch van alle kanten te bekUken. Het lichtgryze pak zat hem uitstekend, nu eerst zag men pas goed, welk een mooi, farsch gebouwd lichaam hU had, het zUden overhemd met slappen boord en een das „in kleur" met het pak geven zUn uiterlijk het dandy-tintje, lederen echt man- nelUken man eigen en de gevlochten linnen schoenen zorgden misschien nog meer dan het keurig zittende pak voor het terug vin den van zUn verloren zelfrespect. Met een gezicht, dat glom van genoegen, als een kunstenaar, die het werk zUner han den vol trots bekUkt, draaide Lo Ong om hem heen; zUn glimlach werd nog breeder, toen zyn klant twee bankbiljetten te voor- schyn haalde en ze op de tafel naast den spiegel neer legde, maar toen trok de glim lach weg en keek hU den jongen Engelsch- man met een eenigszins nieuwsgierige uit drukking in zyn kleine, schuinstaande oogen aan. JU mij wat vragen wou, heb je gezegd? Ja, dit. Heb je wel eens van een zekeren Dr. Stargard gehoord, Lo Ong? Terwijl hij de vraag deed, sloeg Sherring ton het gele gerimpelde gezicht van den ou den man scherp gade. BU den naam Dr. Stargard trok de nieuwsgierige uitdrukking uit de donkere oogen weg, het gezicht ver strakte zich, zoo, dat het tenslotte meer op een masker dan op een menschelyk gelaat ge leek. En toen Lo Ong antwoord gaf, klonk zijn stem dof en was zUn toon zóó kortaf, dat iemand anders dan Sherrington zich al licht van verder vragen onthouden zou heb ben. Ken niet. Sherrington voelde, dat de man loog, een houding, die hem de noodzaak om de waar. heid te weten te komen, nog sterker deed voelen. Lachend greep hU den man bU de schouders vast en schudde hem zachtjes heen en weer. Vertel dat je grootje, Lo Ong. Misschien dat die je gelooft, want ronduit gesproken. Husky Craydon staarde hem overbluft aan. Toen haalde hU een paar maal diep adem en vroeg ongeloovig: ik zou dus jouw be velen moeten opvolgen? Ja. Dat noem ik de brutaliteit wel wat te ver drUven, stotterde Craydon. Il> mag ge hangen worden, voordat ik zoo stom ben Dan wilt u Miss Craydon wel uit mUn naam zeggen, dat ik het aanbod afgesla gen heb. Onder het utspreken van die laatste woor den was Sherrington opgestaan. Hij begreep heel goed, dat hU groote kans liep, door zich op dat standpunt te plaatsen, ten slotte toch nog in de stookruimte van het eerste het beste schip terecht te komen, maar de over tuiging, dat niet de neef, maar de nicht het laatste woord te zeggen zou hebben, gaf hem den moed tot het uitspreken van dit ver kapte ultimatum. En toen hij daarna een beweging maakte, alsof hij weg wilde gaan, kreeg hij het bewys, dat zUn overtuiging juist geweest was. Wat ben je heet gebakerd. Ga zitten asjeblieft en maak niet zooveel drukte om niets. Als jU de baas wil zUn, nu, dan moest ik je je zin maar geven. Eenmaal onderweg, zyn we toch op genade of ongenade aan jou overgeleverd. B1U, dat u dat tenminste begrijpt, gaf Sherrington, terwUl hy weer ging zitten, keel tjes ten antwoord. Houd dat maar goed voor oogen, dat maakt het juk minder zwaar. Crawdon zat met een ontstemd gezicht voor zich uit te kUken. Door zyn houding verried hU maar al te duidelUk, dat zyn jo vialiteit pose geweest was, dat hij den an der, als hij zUn eigen zin gedaan had, met een kalm geweten „de laan uit gestuurd" zou hebben. Sherrington liet die stemming echter volkomen onverschillig. HU had zUn doel be reikt, dat was voor hem genoeg. Had de an der tegelUkertijd de les ter harte genomen, des te beter voor hem zelf en des te ge makkelijker voor de onderlinge verhouding, maar van belang was het niet. Is er misschien nog wat? vroeg Craydon nUdig. Neen, of eigenlUk ja. Ik heb een voor schot noodig. Sherrington moest lachen, of hij wilde of niet. Het was dan ook wel komisch, dezen plotselingen overgang van ei schen stellen naar nederig een gunst vra gen, en dat aan één en denzelfden persoon. Ik heb den laatsten tijd nogal pech gehad. Dat dacht Janik bedoel, dat dach ten we wel. Daarom hebben we dit besloten; je logeert hier, ik zal zoo dadelijk een kamer voor je bespreken en hier heb je een maand salaris. Onder het spreken had hy zijn hand in zUn zak gestoken; nu haalde hU een rolletje bankbiljetten, bijeen gebonden door een dun elastiek, er uit te voorschijn en legde het voor Sherrington op tafel neer. Sherrington boog de hoeken een voor een om en stopte het rolletje toen lachend in dsn oinnenzak, van zUn gerafeld jasje. En bent u nu niet bang, dat ik er met dit in mijn zak vandoor zal gaan? (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 8