C. V. „THE MESSIAH59 JZ Adve^der# UIT DEN OMTREK KENNEMERLAND j.[OTTGERING VOOR VERVEH VAN GROOTE HOUTSTRAAT 5A Provinciale Staten van Zuid-Holland Een aanvaring op de Noordzee Krankzinnigenverpleging BENNEBROEK ZANDVOORT DENKT ER AAN, DAT DE op Doisd&rdag en Vrijdag de uitvoering geeft van (DE MESSIAS) van Handel IN DE GEMEENTE CONCERTZAAL HAARLEMMERMEER SANTPOORT VELSEN HEEMSTEDE BEVERWIJK Leeren Schoenen Koffers en Motorjassen VRAGENBUS MARKTNIEUWS IJMUIDEN IJMUIDEN—OOST Staat van besommingen MARKTBERICHT RIJKSVISCHAFSLAG BOEKBESPREKING VERZOEK De Katholieke Illustratie I Onder voorzitterschap van den Commis saris der Koningin in Zuid-Hcland jhi mi. dr. H. A. VAN KARNEBEElC kwamen gis teren de Staten van Zuid-Holland in ge wone zitting in de Ridderzaal te 's-Gra- venhage Dij een. De VOORZITTER wijst er op. dat is in gekomen een voorstel van Ged. Staten om alsnog 30.000 op de begrooting uit te trekken voor 1930 voor den afkoop van toi- .en, waartoe in net begin van dat jaar zal runnen worden overgegaan, wanneer de gevraagde medewerking van den Minister van Waterstaat mocht zijn verkregen. On derhandelingen met de plaatselijke besturen zijn nog gaande. Het voorstel van Gedep. Staten werd in handen eener commissie uit Prov. Staten gesteld. Bij de agendapunten inzake monumen tenzorg zeide de heer WERKER (V D dat ta.v. de restauratie der Ned. Herv. Kerk te Abbenbroek een taak voor het Rijk is weg gelegd. De heer DE KANTER (V. Bzou wen- schen dat Gedep. Staten in overleg tra- den met de Regeermg om waarborgen te verkrijgen, dat restauraties zoodanig ge schieden, dat niet na betrekkelijk korten tijd een beroep op het nageslacht zal moe ten worden gedaan om wederom restaura ties aan dezelfde monumenten ten koste te leggen. De heer TROUW (V. B. heeft het mooie kerkgebouw te Abbenbroek bezocht en drong erop aan. dat de Provincie evenmin als het Rijk op enkele duizenden zal kijken om het in zijn vroegere glorie te herstellen. De heer BERGMEIJER (S. D.) drong eveneens op royale steunverleening van restauraties als de onderhavige aan. De heer DE VISSER (C. H.) diende een amendement in om voor de restauratie van het transept der Nieuwe Kerk van de Ned. Herv. Gemeente te Delft de provinciale bij drage, door Gedep. Staten op 20 pet. voor gesteld, tot 25 pet. te verhoogen. De heer CRENA Dï JONU (Ged. Staten) oordeelde in het algemeen een norm van 20 pet. als maximum voldoende. Het voorstel van Gedep Staten om voor de kerkrestauratie te Abbenbroek 25 pet. subsidie uit te trekken, werd z. h. st. aan genomen, evenals de overige voorstellen van Gedep. Staten te dezen aanzien. Bij de behandeling van het wegenver- slag 1929 en het praeadvies op het verzoek van den Bond van bedrijfsautohouders om uitbreiding van het provinciaal wegenplan, betoogde de heer TROUW (V. B), dat de i belangen van goede wegen ver uitgaan bo- j ven de draagkracht van verschillende plaatselijke besturen. De beste oplossing ware, dat de provincie het onderhoud van de verbindingswegen ten plattelande op zien nam, doch wanneer dit niet kan worden aanvaard door de provincie, dan zou het toch wenschelijk zijn, daarvoor subsidies te geven. Verschillende leden bepleitten de belan gen van bepaalde gedeelten der provincie. De heer VON FISENNE (Ged. Staten) be antwoordde de opmerkingen. Ten opzichte van de werkverschaffing bij wegenverbetering zeide spr., dat voldaan is aan de destijds gedane toezeggingen om in de bestekken bepalingen dienaangaande op te nemen. Na re- en dupliek werd het wegen verslag voor kennisgeving aangenomen en het prae advies op het verzoek van den B.BJST. z.h.s. goedgekeurd. De vergadering werd verdaagd tot Woens dag. De schipper gestraft De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan: a. Inzake de aanvaring van het stoom- visschersvaartuig „Sumatra" IJm. 253 met den Finschen viermastschoener „Atlas" 0p de Noordzee; b, betreffende de klacht van den Hoofd inspecteur voor de Scheepvaart tegen den schipper van het stoomvisschersvaartuig „Sumatra" IJm. 253 ter zake van het over laten van den wachtdienst aan dek aan min der dan twee personen. De Raad is van oordeel, dat de aanvaring daardoor is veroorzaakt dat de machinist, de eenige persoon, die voor de navigatie was aangewezen, niet heeft opgelet en het zeil schip niet heeft opgemerkt; het is duidelijk dat de schoener door het naar stuurboord draaien van de „Sumatra" geheel van de wijs is gebracht, zoodat den schoener geen schuld treft. Wat de klacht betreft is de Raad van oor deel, dat deze gegrond is. De schipper geeft ook zelf toe een fout te hebben gemaakt. Een gevoelige straf acht de Raad hier geboden. Mitsdien strafte de Raad den aangeklaagde, schipper van het stoom visschersvaartuig „Sumatra" IJm. 253, door hem de bevoegdheid te ontnemen om als schipper te varen op een schip als bedoeld bij artikel 2 der Schepenwet voor den tijd van veertien dagen. Het nieuwe gesticht te HeQoo Ged. Staten van Zuid-Holland hebben den burgemeesters en wethouders der gemeenten in hun provincie een circulaire gezonden waarin zij mededeelen, dat begin Januari 1930 het door de vereeniging der Broeders van O. L. V. van Lourdes te Dongen beheer de St. Willibrordusgesticht voor R. K. man nelijke krankzinnigen te Heiloo bij Alkmaar, wordt geopend. Overplaatsing door de gemeentebesturen van daarvoor in aanmerking komende pa tiënten uit niet-confessioneele gestichten naar het St. Willibrordusgesticht achten Ged. Staten wenschelijk. omdat daardoor in neutrale gestichten meer plaatsen beschik baar komen. Verder deelen Ged. St. nog mede, dat de overeenkomst tusschen deze provincie en net bestuur van het gesticht „Reinler van Arkel" te 's-Hertogenbosch tegen 31 December a.s. is opgezegd. De contractueele mannelijke pa tiënten zullen daaruit geleidelijk worden verwijderd. Het ligt in de bedoeling, de R. K. patiënten over te plaatsen naar het St. Wil librordusgesticht te Heiloo of naar het St. Bavo-gesticht te Noordwijkerhout. De met- katholieke patiënten zullen, al naar gelang er plaats beschikbaar is, naar de overige contractueele gestichten worden overge bracht. Kinderfeest Het kinderfeest dat de Nederlandsche R. K. Volksbond, afdeeling Bennebroek, dit jaar gegeven heeft voor de kinderen der leden en donateurs is onder leiding van mej. Vermeijs op schitte. rende wijze geslaagd. Het feest ving aan om 5 uur. De zaal was geheel vol. Onder de aanwezigen merkten we op den Zeereerw. heer Pastoor, den Zeereerw. heer Rector, den Weleerw. heer kapelaan .er. eenige Eerw. Broeders. Om kwart over 5 kwam St. Nicolaas vergezeld van twee knechts de zaal in om zijn milde gaven uit te deelen aan 96 kinderen. Nadat de kinde ren een liedje gezongen hadden, sprak St. Nicolaas de kinderen toe en vermaande hen, zich thuis en op school steeds netjes te ge dragen, gehoorzaam te zijn en vlijtig te 'eeren. Hierna werden de kinderen op cho colademelk en speculaas getracteerd. Na de tractatie werden enkele films vertoond, welke zeer in den smaak vielen. Na de twee de film werden 8 mooie prijzen verloot, 4 voor de meisjes en 4 voor de jongens Dientje v. d. Aar, Jo Jansen en Nelly Veyers wonnen elk een pop en Wouda Lom- merse een kamergarnituur. Rut Lommers' :en auto met aanhangwagen, Gerard Bak ker, Theo Otte, Jan Lommere en Anton Pover waren de gelukkige winnaars der an dere prijzen. Door de meisjes van het comité werd ge zorgd, dat in dien tijd de kelen niet droog werden, door de kleinen steeds te voorzien an chocolademelk. De kinderen werclen nogmaals vergast op ;en paar filmpjes waarna nogmaals een ver loting plaats vond van verschillende dingen, te veel om op te noemen. Voor de laatste maal werden-nu nogmaals twee filmen af gedraaid, waarna de voorzitter van den 1 v'olksbond een hartelijk woord van dank bracht aan St. Nicolaas. Ook dankte de voor zitter de Presidente van het St. Nicolaas- :omité en ai degenen, welke ertoe bijgedra gen hebben om dit feest zoo schitterend te doen slagen. De voorzitter dankt ook den Zeereerw. heer Pastoor, den Zeereerw. Rec tor, de Eerwaarde Broeders voor hunne te genwoordigheid alsook de Weleerw. Heer ka pelaan, die met zijn helpers de kinderen op aardige films verga:t heeft. Een woord ook van dank aan de pianiste mej. A. Vernooij die ditmaal zich ook weer disponibel gesteld had. Voorziter hoopte, dat een volgend jaar St. Nicolaas hier weer in Bennebroek komt, en roept hem geen vaarwel doch een harte lijk tot weerzien toe. Hierna gaf Ali Ver meijs aan St. Nicolaas als blijk van waar deering een klein kistje sigaren en aan de twee knechts ieder een doos sigaretten. Na de kleinen nogmaals aangespoord te hebben cm steeds braaf te hlijven verliet St. Nico laas de zaal. Ieder kind kreeg nog een ca deautje mede, waarna de kinderen alsook de groeten ailen hoogst voldaan huiswaarts keerden. R. K. VEREENIGINGSLEVEN Men schrijft ons uit Zandvocrt: Het moge voor gezegd zijn. dat sinds de komst hier ter plaatse van den Zeereerw heer Wijnker en bijgestaan door den Wel eerw. heer kapelaan Ligthard het Roomsche vereenigingsleven al meer en meer opbloeit. Nu weten wij wel, dat hun taak aanvanke lijk vergemakkelijkt werd, doordat wijlen hun voorganger de Z. E. heer Bohl z.n.g. de we gen daartce vrijwel toegankelijk had ge maakt, doch daarnaast is het ook aan geen twijfel onderhevig, dat het op Zandvoort nu niet alijd zoo gemakkelijk gaat om dit doel te bereiken. Nog zijn er helaas te velen die omwille des persoons, laten we zeggen niet de zoo zeer gewenschte medewerking ver- leenen. Men offert helaas nog te dikwijls de zaak om den persoon. Naastenliefde, opoffe ringsgezindheid en verdraagzaamheid zijn dikwijls nog holle klanken en toch het ver eenigingsleven bloeit. Hiervan getuigen de St. Elisabeths-vereeniging, meisjes- en jongens congregatie. Jozefgezellen en de thans opge richte Marla-congregatie voor dames. Dit alles getuigt ervan, dat in het bijzonder op geestelijk terrein hard gewerkt wordt. Doch geven wij gehoor aan de beslissende uitspraak van onzen beminden bisschop, namelijk ge sproken in de vergadering van het Juvenaat te Haarlem 24 October 1928: „Het is mijn vaste overtuiging, dat de jon gens van het patronaat op den daarvoor be stemden leeftijd lid moeten worden van Vak- en Standsorganisatie. Indien wij dit niet doen, dan is het patronaatswerk als mislukt te beschouwen", dan zeggen wij ook in deze richting dient thans gestevend. Wij zullen ook hier binnen afzienbaren tijd moeten komen tot een af deeling Volksbond dus Standsorganisatie waarmede gepaard moet gaan het vereeni gingsleven op vakgebied. Op dit terrein valt zeker nog veel. heel veel te doen. en het mae als een verblijvend verschijnsel genoemd worden, dat ook op dit gebied meerdere ac tiviteit aan den dag gelegd wordt. Vraag het maar eens aan het bestuur van den Bouw vakarbeidersbond St. Joseph. Daar wordt thans gewerkt op eene wijze, die alle respect afdwingt. Velen, die nog geen lid waren, zijn en treden als iid toe. Een enkele meent, dat het voor hem niet noodig is. Hij is tevreden gelukkig de mensch maar vergeet, dat i hij door zijn lidmaatschap van een katho- j lieke vereeniging, op welk gebied ook, gevolg geeft aan den wensch van onze geestelijke overheid, dat hij mede door zijn lidmaat - schap een goed voorbeeld geeft aan anderen en de leiding in staat stelt de zoo noodige en gewenschte propaganda te kunnen voeren j om onze katholieke' beweging in algemeenen zin financieel te steunen en groot te maken, j En zoo zou op dit terrein nog veel. zeer vee) te bereiken zijn. Maar eerst en vooral dar. een tehuis. Een tehuis, dat wij toch zoo ge- makkelijk zouden kunnen vinden in het pa- tronaatsgebouw. Een afdeeling Volksbond j met de daarmede gepaard gaande instellin- gen. Maar dit alles kan niet alleen aan de jongere generatie worden overgelaten, ook de ouderen en zij met rijpe ervaringen zullen i hiertoe moeten medewerken. Welnu we heb ben nog een paar bij uitstek geschikte maan den voor den boeg om dit alles eens rijpe lijk te overwegen. Laat deze overweging als gevolg hebben, dat besluiten kunnen worden genomen, als hiervoren besproken. Allen de handen aan den ploeg slaan en wij zullen er wel bij varen. Zou er op Zandvoort nu niemand te vin den zijn, die hiertoe het initiatief zou wil len nemen? Wij weten bij ondervinding, dat dezulken er wel zijn. Welnu, laten zij het dan ook doen voor aller welzijn. een rozenkrans en een kindermuts; P. Grij- mans, J van den Bergstraat 2. een Engel- sche sleutel' Bureau van Politie, Raadhuis straat. een portemonnaie met bioscoopbewijs. een etui met schrijfbehoeften, een tennis schoen en een R. K Kerkboekje. Splitsing le klasse U.L.O. School. Over plaatsing' onderwijzer B. en W. stellen den Raad voor hun college te machtigen met ingang van 1 Januari a.s. over te gaan tot splitsing van de le klasse der openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. Als een gevolg van de splitsing zal het onderwijzend personeel aan de U. L. O. School met een leerkracht moeten worden uitgebreid. Ten einde daarin te voorzien, heeft het Hoofd der School voorgesteld den heer W. H. Dekker, thans onderwijzer aan de open bare lagere school aan den Bronsteeweg. over te plaatsen naar de schooi voor U.L.O. De heer Dekker is in het bezit der Hoofd akte en van de akten Fransch l.o., Engelsen I.o. en lichaamsoefening m. o. en wordt door het Hoofd der School voor deze over plaatsing ernstig aanbevolen. Met dit advies kunnen B. en W. volko men accoord gaan. Uitbreiding Bronsteeschoo! Zooals be kend is, bestaat de openbare school aan den Bronsteeweg uit tien leslokalen. Daarvan zijn er 6 in gebruik bij de Lagere School en 4 bij de U. L. O. School. De schoolruimte is echter niet meer vol doende. B. en W. hebben daarom den heer H. Korringa, welke de ontwerper is geweest van den Bronsteeschool, uitgenodigd een plan te ontwerpen voor het bouwen van twee leslokalen op het gymnastieklokaal Het aanbouwen toch van een tweetal les lokalen is niet mogelijk, omdat daar voor niet voldoende grond beschikbaar is. Volgens een door den architect onge maakte globale begrooting worden de kos ten geraamd op 28.000. Hierin zijn echter begrepen de kosten van inrichting, van uit breiding der centrale verwarming, van ho norarium en kosten van toezicht tijdens, den bouw. B. en W. stellen voor, tot deze uitbreiding te besluiten. Personalia Tot onderwijzer aan de Bijzondere School te Hoofddorp (hoofd de heer J. J. Dengerink) is benoemd de heer L. J. H. v. d. Griek te Amsterdam. Inbraak In verband met de bij den landbouwer M. aan den Hoofdweg nabij den Spaarwouderweg, alhier, gepleegde inbraaK met diefstal, vernemen we dat de politie, na eenigen tijd te hebben gedregd in den Vijfhuizertoeht heeft gevonden net gestolen geldkistje, dat van de portefeuille met bank biljetten was ontdaan, doch waari» nog eenige papieren waren geborgen. Een mislukte paardenmarkt Dinsdag werd te Hoofddorp de winterpaardenmarkt gehouden. De aanvoer bestond echter uit slechts twee paarden, terwijl er ook geen kooplieden kwamen opdagen, zoodat er van handel en kooplust geen sprake was. Blijkbaar om den treurigen aanblik, dien het marktplein met een zoo geringen aan voer zou hebben opgeleverd, weg te nemen, heeft men de twee dieren maar op stai gezet. De levendigheid op de markten te Haar lemmermeer is in de laatste jaren wei sterk verminderd, maar een paardenmarkt, waar aanvoel en handel vrijwel geheel ontbraken, is tot heden alhier nog maar zelden voor gekomen. De bietencampagne Nu de Suikerfa briek „Holland" te Halfweg wegens beëindi ging van de bietencampagne is stopgezet, kunnen we mededeelen, dat de .abriek ge durende de geheele campagne, die ongeveer 8 weken heeft geduurd, weder zeer voorspoe dig en zonder stagnatie neeft. gedraaid' De prachtige, reusachtige machines ble ken uitstekend te voldoen en konden met de weinig noodig gebleken reparaties vrijwel zonder vertraging doorwerken. Concert Het gereorganiseerde Sym- phonie-orkest „Caecilia" geeft hedenavond in de nieuwe concertzaal van hotel „De Weyman" een concert. Dit is het eerste concert na de reorgani se en staat onder leiding van den nieuwen directeur, den heer Oosterveld. dedeelde, als secretaris van de afdeeling te bedanken. Verder was ingekomen een schrijven van de R. K. en Chr. Bonder var. Handcis-. Kan toor- en Winkelbedienden, die de medewer king verzoeken van alle Middens* mdsveree- nigingen voor een aares, hetwelk zij willen richten aan de gemeenteraden va Beverwijk en Veisen en waarin zij voornemens zijn te vragen om de sluitingsuren voor winkels als volgt vast te stellen' Gedurende 5 dagen van de week van 8—12.30 ?n van 2—7 ur; Zater dags van 8--12.30 en van 'i9 uur- voorts een middag in de wee1, te s.u'ten gedurende 5 X' uur. Genoemde organisaties wenschen hierover in overleg te treden roet de mid denstands vereenigin gen Naar aanleiding van dit verzoek ontspon zich een breedvoerige gedachtenwk seling. Tenslotte werd besloten aan <ie betreffen de organisaties mede te deelen. dat de ver gadering het sluitings'i-r op 8 urn wenscht te handhaven, met uitzon .erinq van den Zater dagavond, waarvoor een sluitingsuur op 9 uur ook de vergadering gewenscf voorkomt. Het openingsuur wenschen de leien aan zich te houden, evenals het vaststellen van den vrijen middag Een en ander zal senriftehjk aan de per- I soneelsorganisatie woiden medegedeeld Nadat nog een breedvoerige gedachten- wisseling had plaats g<"had ovei de ziekte verzekering, deelde de Voorzitter mede, dat op initiatief van het Comité voor de Katho lieke Sociale Actie ot 16 Januari a.s een groote vergadering w >rdt geh .-ir en waarin als spreker zal optreden d.. ZeerEerw Pater H. de Greeve, met als onderwerp: „De ge varen van het communisme De Voorzitter spoorde alle ledei aan. om deze buitengewoon interessante rede te gaan hooren. Bij de rondvraag bepleitte de heer Ben- ning de instelling var. een commissie voor de behartiging van de reclame ten behoeve van de leden-winkeliers Dit idee vond zeer veel bijval Na uitvoerige discussies verd besloten om deze aangelegenheid in de volgende vergade ring (op den eersten Dinsdag n Januari) aan de orde te stellen, tege'ijk met df verkiezing van een nieuwen seeretar.s, waarvoor als candidaat werd genoe i d de heer d Burger. De Voorzitter sloot hierna de ve-gadering met een woord van dank aan d- leden voor de geanimeerde besprekingen. Spr. constateerde met voldoening, dat de maandelijksche vergaderingen op deze manier een succes blijken te worden. De nieuwe motorbrandspuit Zaterdag middag a.s., om kwart over twee, zal de nieuwe automobiel motorbrandspuit in te genwoordigheid van de autoriteiten beproefd worden. De demonstratie zal plaats hebben in net park Velserbeek. Paard op hol Toen Maandagmiddag 'n electrische tram op den Binnenweg alhier de Haemstedelaan passeerde, kwam uit die laan een paard hollen dat door de tram werd ge grepen en op' het trottoir kwam te vallen Het paard werd niet ernstig gewond en van de tram werden de reflectors beschadigd. Het bleek dat dat' paard aan zijn geleider was ontsnapt en op hol was geslagen. Gevonden voorwerpen Terug te beko men bij Van der Zouwe, Bronsteeweg 49, een portemonnaie met inhoud: H. de Reus. Kerklaan 3. twee sleutels; Sehulz, Iepenlaan 4. een studentenmuts; Mulder, Haemstede- plein 40. een medaillon met portretten; J. van der Linden, Postlaan 20, een lederen ceintuur met gesp: Kennel Fauna Haarlem een jong hondje; Felius, Talmastraat 6, een rozenkrans in étui; L. J. Floris, Kadijk 5, 'n redicule met inhoud; Riezebos, Binnenweg 167, een pakje zakdoeken; Marei, Lanck- horstlaan 87, een blauwe ceintuur; Wijkhui zen, Binnenweg, een rijwiel; Van Trigt, Esch- doornlaan 16. en bril in étui; J. Bouwmees ter, Loosterweg Hl Hillegom, een Engelsche sleutel; F. Veldhuizen, Drieheerenlaan 49. een hondje; W. Ipenburg, Bankastraat 95, R. K. Middenstands vereeniging „De Hanze" Gisteravond'vergaderde ue afdeeling van de R. K. Middenstandsvereenign.g „De Han ze" in het K. S. A -gebou v alhier onder voorzitterschap var den heer N. Out De Voorzitter heette de aanwezigen wel kom op deze eerste var de serie maandelijk sche vergaderingen welke dezen winter ge houden wordt. Spr. deelde mede, dat het bestuur de af deeling heeft vertegenwoord ïgd bij de ter aardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer H an t Hofl, een van de oprichters van deze afdeeling. Op voorstel van spi. werd een Onze Vader en Weesgegroet voor de zielerust van den overledene gebeden. Onder de ingekomen stukke n was een schrijven van den heer J. Coppons, die me- Vr. Is mevrouw verplicht zegels te plak- en vcor een huisnaaister, voor dien dag dat j er werkzaam is. En wat voor zegel moet j plakken? Antw.: Ja. Tot 21 jaar 10 ct. per dag, anaf 21 jaar 12)4 ct. per dag. Vr.: Koe moet ik patentolie uit mijn re genmantel Krijgen? Het is Egyptisch lin nen en beige van kleur. Antw.; Afwrijven met een lapje ge drenkt in een mengsel van twee-derden benzineform en een-derde ether. Vr.: Kunt u mij een adres opgeven van een R. K. Gesticht, waar ouden van dagen Kunnen worden opgenomen? Antw.: Komt u de lijst op ons kantoor sens inzien. Er zijn verschillende gestichten kunt dan uitzoeken welk u het beste be valt. Vr.: Zijn onderstaande loten al uitgeloot van den Rotterdamschen Schouwburg? Serie nummer 2409, no. 55 en serie nummer 2398 no. 54 Anw.: Nog niet uitgeloot. Vr.: Hoe kan ik een peau de suède-cein- tuur, die vuil is geworden, weer schoon krij gen? De kieur is beige. Antw.: Met oud brood afwrijven of met tetrachloorstof. Vraag 'uwen drogist. Vr.: Hoe kan ik bruine schoenen, die vaal geworden zijn. weer mooi bruin Krijgen? Antw.: Met bruine tinctuur. Vraag eens bij een goeden drogist. Maar het best zal wei zijn de schoenen zwart te maken. (Herplaatsing wegens misstelling). Verduistering Door zekeren G. H., af komstig uit Amsterdam, is bij de politie aangifte gedaan van verduistering contr- C D. te iJmuiden-Oost. Proces-verbaal is opgemaakt. Overtreding ykwet Twee winkeliersters zekere B. en S. zijn verbaliseerd, daar hur gewichten niet van het vereischte merk waren voorzien. Averij De binnenkomende trawlers hebben door den storm over het algemeen grootere of kleinere schade opgeloopen. De stoomtrawler Ommering heeft de scheeps goot verloren, terwijl van de meeste scheper de radjo-annennes vernield zijn. Retraiteclub Donderdag, 12 Dec., des avonds te 7 uur zal in het Patronaatsgebouw, alhier, een vergadering plaats hebben van de Retraiteclub. Deze vergadering zal een oij- zonder karakter dragen door de aanwezig heid van den Z.Eerw. Heer Verwer, Rector van het Retraitehuis te Bergen, die een le zing zal houden met lichtbeelden. Zy, die reeds een retraite gehouden hebben te Ber gen, zullen niet gaarne deze gelegenheid laten voorbijgaan om de kennismaking met hun eminenten gastheer te hernieuwen. En zij, die dit nog niet deden en zij, vooral zij, die heelemaal niet van plan zijn een retraite te houden, moeten zich beslist laten over halen om deze vergadering te bezoeken. Zij zullen er werkelijk geen spijt van hebben. Ook de dames zijn van harte welkom. Mis schien kunnen zij ten opzichte van het Retraitewerk iets leeren van de mannen Jaarlijks gaan, uit onze betrekkelijk kleme parochie vijftig tot zestig mannen ter re traite. Moest het aantal vrouwelijke retrai- tanten niet minstens even groot zijn? Onze bloeiende Vrouwenbond zou hier goed werk kunnen doen. Het is maar een kwestie van initiatief. /an de heden aan den Ryk^vischaislag aan gekomen Stoomtrawlers S D. 99 180 m., b. 3838.—; Ommering 200 m. b. ƒ3866.—; Wilhelmina 310 m. b 3149.—; Begonia 100 m., b. 1794.—; Lim- uurgia 30 m„ b. 1966.—; Walvisch 90 m. b. ƒ3322.—; Maria Elisabeth 65 m.. b. ƒ2725.—; Freija 240 m., b. ƒ4200Nellie 210 m„ b. ƒ3100.— Anna 260 m., D. ƒ3900.— Odin 110 m., b. 1900.—; Kamperduin 95 m. o. ƒ2300.Scheidemond 135 m., b. 1700 Maasmond 80 m., b. 2100.—; Amsterdam Jm. 100 80 m., b. ƒ2100.—; Zaanstroom 4 150 m.. b. 3400 L. 2612 80 m.. b. 1700. Versche haring; Sch. 379, 1253. IJMUIDEN, 11 December 1929, Tarbot 1.25—1.70 per K.G.; Griet 75.00— 38.00 per 50 K.G.; Tong 4.30—3.50 per K.G.; Groote Scnol 55.00—45.00 per 50 K.G.; Mid del Schol 55.00—54.00 per 50 K.G.; Zet Schol 68.00—67.00 per 50 K.G.; Kleine Schol 5100 20.00 per 50 K.G.; Schar 41.0032 00 per 50 KG.; Rog 30.00—22.V) per 20 stuks; Viest 5.503.90 per stuk; Pieterman en Poon 17.0013.00 per 50 K.G.; Groote Schel- visch 65.00—55.00 per 50 K.G.; Midd. Schel- Visch 49.00—34.00 per 50 K.G.; KI. midd. Schelvisch 34.0028.00 per 50 K.G.; Kleine Schelvisch 27.00—8.50 per 50 K.G.; Kabel jauw 128.00100.00 per 125 K.G.; Gullen 44 0)18.00 per 50 K.G.; Leng 4.10—1.00 per stuk; Heilbot 2.30—1.85 per K.G.; Wij ting 16.00—11.00 psr 50 K.G.; Koolvisch 3.250.65 pe rstuk; Makreel 29.0028.00 per 50 K.G. i AMSTERD. AARDAPPELPRIJZEN Prijzen aeden onveranderd. Aanvoer 1 la- 1 900 F T PURMEREND, 10 Dec. 1929 Eierenmarkt: Aanvoer 1647G eendeneieren 7.407.70 p. 100. Kipeieren 70-85 K.G. 12.00—12.80, Kippeneieren 43023 70-85 K.G. 12.00—12.80, 65-66 K.G. 10.00-11.30, 63-64 K.G. 10.40— 10.80, 60-62 K.G. 9.20-10.70, 58-59 K.G. 4 10 tot S.S0, 56-57 K.G. 8.40—9.30, 53-55 K. G. 7.20—8.20, 50-52 K.G. 6.60—7.60, 45-49 K. G. 6.00—7.00. i PURMEREND, 10 Dec. 1929. Oude kippen 1.453.00, Hanen 0.90—2.40, Jonge Woerden 0.E0—1.20. alles per stuk, Oude Kippen 0.95— 1.08 per K.G., Jonge Hanen 0.95—1.15 per Kilogram. PURMEREND, 10 Dec Coöp. Centrale Eierveilng. A.anvov. 59504 eier.»n. 43028 kipeieren, 70-80 K.G U—12 8u. 65—66 K.G. f 10.80—11.36 63- 64 KG. f 10.40— f 10.80, 60—62 K.G. t 9 20—10 70 58--59 K.G. f 9.10—9.80, 56—57 KG f 8 40-1.30. 53—55 K.G. f 7.20—8.20. 50 -52 K.G. 6 60-7.60, 45—49 K.G. f 6—7, per 100 - .6476 Eend eieren f 7.40—7.70 per 100. Oude kippen f 1.45—3.00 en f 0.98- i 08. per K G. NIEUW-VENNEP, 10 December. Eieren- veiling E. N. V. Hotel J.. de Groot, Nieuw- 6.4010.40 per 100 stuks; 1200 eendeneieren 6.10—7,20 per 100 stuks; hanen 1.00 per stuk; appelen 6 ct. per Kg. Handel vlug. AMSTERDAM, 10 Dec. (Noteering v/h. Veilinggebouw De Jong Koene) Fruit Alicanten 0.50—0.54 per K.G. App/len. Goudreinetten extra f 2234. idem I f 8 16, bellefleurs extra 1014. idem I 6o dubbele bellefleurs 12—14, sterappe'en extra 2022, idem I 10—12, Groninger Kroon f 1014, Bramly Seed.ing f 10—14, Present van Engeland 1416, Transparant de Cron- sel 3842, zoete appelen 56. Peren. Bonne Louise d'Avtanchts f 28 -36. Leg- hipone 4046, alles per 100 K.G. Groenten. Bloemkool extra 1618, idem I 1014, Hol'andsch witlof 1518, Belgisch witlol 18—22. alles per 100 K.G. Prei 8—10 sel derie 68, pieterselie 57 per 100 bos. I Bloemen Rozen. Hadley 114—1 Golden Ophelia 711. OpheLa 1012, Verschure 811, Columbia 1417 per 100 stuks. Seringen Marie Lsgrey 3543, idem II 18 —25, Charles Dix f 24 -30 Diver '-n. Am Anjers 12—14 per 100 stuks. Germ 23—28, Sax 18—24 per 100 stuks. Snijgroen 4— 6.50 per 100 ranken. Fransche bloemen. Pepers 44.50. Solanum 3—3 50, Narcissen 1315,,Margrieten 1618 psr bosje. ROTTERDAM, 10 December. Vee. Aanvoer 254 paarden, 18 veulens, 1362 magere runde ren, 720 vette runderen, 356 vette en gras kalveren, 530 nuchtere kalveren. 319 schapen en lammeren, 16 varkens, 154 biggen. De prijzen waren als volgt: koeien le qual. 1.07 —1.19, 2e qual. 0.87—1.03, 3e qual. 74—84 ct., ossen le qual. 0.911.09, 2e qual. 80— 89 ct., 3e qual. 70—78 ct., stieren le qual 0.90—1, 2e qual. 72—89 ct., 3e qual. 57—69 ct„ kalveren le qual. 1.70—1 87%, 2e qual 1.40—1.63. 3e qual. 1.16—1.38; melkkoeien 250410, kalfkoeien 190—390, stieren f 180—395, pinken f 110—150. gras!.a veren f 60 —110, vaarzen 80—155, werkpaarden 120 slachtpaarden 100. hitten 90—165; nuch tere kalveren 1521, fokkalveren 1627, biggen 2030. Vette runderen met vluggen handel tot iets hoogere prijzen. Stieren by goede vraag eveneens duur. Vette kalveren met levendiger handel, vooral le qual teitei. werd'.n hoog betaald. Melk- en kalfkoeien met slechts matigen omzet tot vrijwel onveranderde priizen. Jong vee en biggen met ze»t wemig handel. Paar den met beperkten omzet tot iets teruggaan de prijzen. De God der Wereld Robert Hugh Benson Het Neder landsche Boekhuis De bekende auteur Robert Hugh Benson beschrijft in dezen boeienden, hoogstaanden roman op aangrijpende wyze het geweldige onderwerp; de ondergang der wereld. Volgens Benson zal een overheersching van het communisme met de humaniteit als godsdienst net einde der wereld kenmerken. Men gelooft niet. dat Benson zijn opzien barend werk, dat destijds zooveel stof heeft doen opwaaien en zooveel strijd hseft ont ketend, bedoeld heeft ais een profetie. Zooals al eens in de pers werd opgemerkt, het is een boeiende fantasie, meer niet, maar eene, die getuigt van een scherpen kijk op de geestesstroomingen van de/3 dagen en die op knappe wijze de mogelijkheden schetst, waartoe deze stroomingen in de toekomst zouden kunnen leiden. Toch is het merkwaardig telkens te moe ten constateeren dat verschillende vooruit- geziene uitvindingen, verbeteringen, enz. in meerdere of mindere mate door de huidige feiten worden bevestigd. Dit heeft Benton gemeen met Jules Verne, maar Benson's werk is grootscher en ver hevener. Het is 'n geweldig boek. geïnspireerd op den tekst van Mattheus: „Daar zal groote ellende zijn zooals er niet geweest is van het begin der wereld tot nu toe. En zoo die dagen niet verkort werden geen mensch bleef behouden In dit boek schetst Benson den toestand der wereld aan hst einde der twintigste eeuw en bijzonder interessant is zyn famasie aan gaande de geestesstroomingen der toekom stige dagen. De wereld heeft dan drie groote godsdiensten, waarin alle andere zijn samen gesmolten, d-en der katholieken welke sterk afneemt, de dagelijks toenemende groep van vrijmetselaars met hun humaniteitsieer en in het Oosten den godsdienst der Sufis. Dan verschijnt plotseling te midden der men- schen ergens uit Amerika, men weet niet precies van waar of hoe, een buitengewoon krachtige persoon.ijkheid Julian Felsen- burgh, een uiterst bekwaam staatsman, een ideaal volksleider. Hem lukt het, om m den kortst mogeïijken tyd, op schier wonderbare wijze Oost en West, die twee onverzoenbare rijken met eikaar ts vereenigen, en 'den vrede te doen zegev.eren. Triompheerend trekt nij over de wereld, hy wordt tot president van Europa, van Amerika en eindeiyk van heel de wereld uit geroepen. De menscnen noemen nem m hun aanbidding en begeestering; de zoon der menschen, de verlosser, de god der wereld, in eén woord Julian Feisenburgh is de meesterlijk geteekende figuur van den anti christ. Hy maakt alle wetten, en regeert de gan- sche maatschappij volgens het humanita- naiiiSme en scnept den nieuwen eeredienst, waaraan allen verplicht zyn deei te nemen. Bijna allen gehoorzamen, want na de ver zoening tusschen Oost en West zyn er nog maar twee kampen overgebleven, de volge lingen van den anti-chnst en van Christus. Het zyn de katholieken die weigeren om zich aan deren pantheïstisch en eeredienst te onderwerpen en de vervolgingen vangen op schrikbarende wyze aap. Veien zyn niet sterk genoeg om standvastig in hun geloof te blijven. By massa's vallen zij af; zelfs priesters, bisschoppen en kardinalen onder werpen zich aan Feisenburgh. Maar de moedigen en sterken onder de geioovigen vluchten naar Rome, ot blijven ter plaatse ijveren voor hun bedreigd geloof. Deze wakkere schaar sluit zich aan bij de nieuw opgerichte orde van den Gekruisigden Chris tus, waarin ook ieeken worden opgenomen en wier leden zelfs niet terugdeinzen voor den marteldood. Het gaat hard tegen hard, martelaren sterven bij honderden, maar Feisenburgh en zijn aanhangers hebben geen rust tot dat zij Christus' zetel op aarde voor immer ver nietigd nebben. Dus wordt er een aanslag op Rome beraamd, maar de laatste paus weet te ontkomen en vlucht naar Palestina. Hier leeft hij in verborgenheid, totdat de anti-christ van zijn schuilplaats verneemt en met een eskadron vliegtuigen, gewapend met de vreeseiykste vernieiwerktuigen over de Middellandsche zee naar Nazareth ijlt, om zelf zijn matsten tegenstander te dooden. Het is Pinksterochtend, paus Silvester heeft zoo juist de H. Mis opgedragen, de lucht ziet onheilspellend donker, de atmosieer is zwanger ven drukkende stilte; in razende vaart nadert het eskadron volors aange voerd dcor Feisenburgh. Nauwelijks zijn de aanvallers boven Nazarith en zullen hun moordend werk verrichten of de nemei scheurt open. Gods bazuinen schallen vanuit de vier windstreken over de wereld en de oordeelsdag breekt aan Dit rijk», buitengewoon luxueus uitge geven werk, telt ongeveer 400 bladzijden. Prijs ingenaaid 6.25, gebonden 8.75. Wij hebben het schitterende boek met de grootste belangstelling gelezen en waren ge boeid van het begin tot het einde. Ontwik kelde KathoPeken zullen uren van genot smaken bij het lezen van het spannende reiaas. Beleefd verzoeken wij de medewerking van onze H H. Ad"ert.erdert inzake het vroegtijdig toezenden van de voc. de Zaterdag-num mers bestemde advertentiën. Wij zulien net zeer op prys stellen indien wy de an nonces bestemd voor Za terdag reeds Donderdags ot uiterlijk Vrijdagmorgen ont vangen. Door het vroegtijdig inzen den van advertentiën kun nen wij ook aar de uitvoe ring. dus aan net zetten van at advertentie meer aandacht schenken hetgeen vanzelfsprekend de reclame- waarde van de annonce ten goede Komt. Mede in Uw eigen belang vertrouwen wj op Uwe medewerking inzake een en ander te mogen rekenen, waarvooi bij voorbaat onzen dank. DE DIRECTIE De K. I. van deze week bevat de .volgende 'nteressante foto's; Het Ker tfeest nadert; Montelbaanstoren in Amsterdam; Voeding van Kerstganzen; Locomotief-auto; Prinses Sophie Lieven; Koning en Koningin van Denemarken; Het Smithfield-lnstituut te Londen; Een viertal foto's Van het bezoek van Koning Victor Emanuel III aan Z H. den Paus; De wedstrijd Nederiand-Be'gië; De Aga Kahn in het huwelijk getreden; Duitsch-Russische boeren trekken naar hun vaderland terug; Vloedgolf teisterde de kuststreek te New-Founland; Kerstboomen worden g' hapt; H. K. H. Prinses Juliana brengt met haar vader een bezoek aan den 100-jarigen J. W. Thij'se; Majoor B. W. F. van Slobbe; Brand ta Middelburg; Opgra vingen bij den eeuwen-ouden tempel van Deil el Bah»i; Interieur van de tombe van Koningin Meryet-Amun; Begroeting van Deneraal Smuts en Generaal von Lettow- Vorbeck; Scheveningsche vischvrouw; De Buckfast-Abdij te Devon; Yehudi Menuhin de 14-jarige violist te Amsterdam; De Fransche bezetting verlaat Koblenz; Ge bouw van den K. R. O. door Mgr. Aenge- rent ingewijd; Zijne Exc. Mgr. Pacelli tot Kardinaal benoemd; Koning Zogu van Al banië; De snelste reddingsboot ter wereld; 1 pagina foto's Rijke Roomsche Leven. TEKST; Als de oogen open gaan, uit het Imerikaansch door H. B. v. d. Sande; Rijm kroniek, door R. IJmer; De Vergelding, door Nere Valk; Uit het vuur geboren, artikel 3n 7 foto's door Frans Hampel; De twee Afgezanten door C. D.; M'n Kleine Jongen door J. W. Brouwers; 1 pagina voor onzê Kinderen; Uitslag serieprijsvraag; Boekbe- ipreking.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10