13000.- 1750.- 1250.- f125. (40.- Lindsey, Blum en Luikinga Telegrafisch Weerbericht WOENSDAG 11 DECEMBER 1929 de verkiezing van een BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIEN 35 ct.p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 14 regels 60 et p. plaatsing; elke regel meer 15 ct- bij vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN usschen den tekst 60 ct per regel. dit nummer bestaat uit drie bladen DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17332 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIECEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. HOE NU? DEKEN VAN DE HAARLEMSCHE BALIE In een vergadering op 21 December a.s. De eisch in het proces tegen Graf Christian Friedrich Zu Stollberg Wernicherode DE „VERLOREN" TASCH MET f65.000 De geheimzinnige verdwijning van het geld De postvluchten naar Ned.-Indië DE RAADSELACHTIGE KINDERMOORD 'TE ROTTERDAM NIEUWE BIJZONDERHEDEN AAN DE HAARLEMSCHE POLITIE Het rijwiel verkocht aan een boerenjongen te Meerssen? Voornaamste Nieuws Het spoorwegongeluk te Namen SfcNBgltt^ J.. J. WEBER ZOON j Groote Houtstraat 166 Haarlem DE IJMUIDER VISSCHERSVLOOT EN DE STORM Veel schade bekomen Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct.; per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Alleabonnë'sopdit hl-ad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden; tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen t Levenslangegeheeleungesciuktheid tot werken door verlies van heide armen, heide heenenoi heide oogen: bij een ongeval met doodelijken afloop: bij verlies van een hand. een voet ot een oog: hij verlies van eeD fRH duim ot wijsvinger hit 'n breuk van been of arm: bij verbes v. een anderen vinger. De heer Luikinga, redacteur van „Het Volk" en gerenommeerd schrijver in de „Socialistische Gids", zal zich misschien eenigszins verbazen, wanneer hij zijn naam zoo maar in één adem met die van zijn gróóte en „beroemde" denk- genooten uitgesproken hoort. Maar de heer Luikinga vergisse zich in zijn waarschijnlijke bescheidenheid niet: hij beteekent op het oogenblik in Ne derland een heel interessant en belang rijk geval interessanter en belangrij ker dan hij misschien zelf vermoedt. Lindsey en Blum de een woont heel ver weg in het land der onbe grensde mogelijkheden, waar de mensch staat voor niéts en de ander zetelt in Parijs, waar een groote massa de vree- selijkste zedeloosheid in theorie en praktijk een alledaagsche zaak vindt, waaraan men gewend is en waarover men zich nog maar heel moeilijk scha men kan. De heer Luikinga echter leeft in het nuchtere en christelijke Holland, waar de zeden in vergelijking met elders nog zeer streng zijn, waar de groote mas sa nog hecht aan fatsoen, waar men zich over 't algemeen nog schaamt voor schuldige liaisons, voor echtbreuk, voor echtscheiding, voor buitenhuwelijksche geboorten, enz. En in dat land durft een vooraan staand sociaal-democraat het bestaan, openlijk en met een ongeloofelijk sans- gêne de nieuwe „moraal" van 'n Lindsey en 'n Blum aan te bevelen. Hij heeft tegen de boeken van Lindsey eigenlijk alleen maar dit bezwaar, dat ze onnoodig lijvig zijn: „Hij" (Lindsey Red.) „vervalt in meer dan één herha ling. Door al te veel bijzonderheden ge raakt de groote lijn van tijd tot tijd zoek." En dat vindt de heer Luikinga jam mer, want anders was er van deze boe ken nog sterkere invloed uitgegaan; en daar Is het den heer Luikinga om te doen. Heel zijn artikel geeft blijk van in stemming met de theorieën van Lindsey en Blum, en al moet hij ook toegeven, dat Nederland het in de onzedelijkheid, vooral van de jeugd, nog niet zoover gebracht heeft als Amerika, ook voor ons land schroomt hij niet, de gruwelijk ste praktijken aan te bevelen. Aan de hand van Lindsey gaat hij allereerst na, hoe het komt, dat in Ame rika zoo ontzettend veel jongens en meisjes zich geheel of half vergooien: vele jonge meisjes zijn reeds zeer vroeg in zekere conditie (in het algemeen zou de komst van deze conditie, vergeleken bij eertijds, een jaar vervroegd zijn); „Bij die lichamelijke gesteldheid komt het feit, dat de moderne jeugd tegenwoordig eerder zelfstandig is, mede als gevolg van den ontzaglij ken vooruitgang der techniek, welke bijvoorbeeld in Amerika millioenen menschen, die volstrekt niet rijk zijn, in staat stelt, er een automobieltje op na te houden, waarmede jongelie den uitstapjes maken, welke een ongehinderd .verkeer .tusschen .de geslachten bevorderen. Voorts doen zich ekonomische fak- toren gelden, die de vrouwen-eman cipatie in de hand werken en groote geestelijke krachten, nu de verhou ding tusschen ouders en kinderen ingrijpend gewijzigd wordt en de vrees voor het hellevuur meer en meer verloren gaat." Wij hebben in het bovenstaande een én ander cursief gedrukt. De schrijver blijkt heel goed te weten, waar de hedendaagsche zedenverwilde ring vandaan komt. Maar in plaats van zich nu mét ons op te maken tot den strijd tegen de oorzaken der zedenverwildering, aan vaardt hij dat alles heel genoeglijk als een feit; hij wil niet terug naar de christelijke zedelijkheidsopvattingen, in tegendeel, hij wil nog verder gaan in de verkeerde richting; hij wil het kwaad geen kwaad meer noemen, hij wil het kwaad sanctionneeren. Kameraadschapshuwelijken en buiten wettelijke verbintenissen, waarin de jeugd zich uitleven kan, als zij nog maar een nieuwe zonde begaat en geboorten voorkomt ziedaar het ideaal van den profeet Luikinga. Om dit „ideaal" te kunnen propagee- ren, wil Luikinga eerst even afrekenen met de vijandige christelijke moraal: „Met sympathie heb ik overigens verscheidene opmerkingen van Lind sey over zoogenaamde kuischheid en onthouding gelezen...." „Lindsey neemt geen blad voor den mond, als hij opmerkt, dat het in zoogenaamd Godvreezende gezin nen stinkt naar verborgen smerig heid." Het eenige verschil is nu maar, dat Luikinga een dergelijke „smerigheid" niet langer „verborgen" wil laten; hij wil die „smerigheid", waarvoor nette menschen zich in ieder geval nog chris telijk schamen, verheffen totmo raal, tot iets, dat volkomen „en régie" is. Maar degenen, die niet op „smerig heid" gesteld zijn, zullen voorloopig toch meer heil verwachten van een ge meenschap, waarin „smerigheid" als een straf-afdwingende zonde wordt be schouwd, dan van een maatschappij, waarin die zelfde „smerigheid" als volkomen gewettigd en geoorloofd wordt gepropageerd en erkend. Met blijkbaar genoegen constateert de heer Luikinga verder, dat zich ook in ons land een andere opvatting om trent huwelijkstrouw baan breekt. „Ook in ons land is in den loop der jaren het aantal echtscheidin gen sterk toegenomen. De openbare meening ziet „de gescheiden vrouw" ten onzent met heel andere oogen aan dan bij voorbeeld dertig jaar geleden, toen in bepaalde volks groepen echtscheidingen als een soort van schande voor de betrok ken familie werd beschouwd. Max Stirner, de individualisti sche anarchist, gaf in zijn boek „Der Einzige und sein Eigenthum" te kennen, dat het huwelijk niets anders is dan de vaststelling van een interessante verhouding on danks het gevaar, dat die oninter essant en lichtzinnig wordt. Stel len de personen geen belang meer in elkaar, dan is het uit. Zijn boek kwam uit in 1844. Zulke woorden zullen velen toen waarschijnlijk een geweldigen schok gegeven hebben. Tegenwoordig zou men ze bijna een gemeenplaats kunnen noemen en talloozen trekken er hun kon- klusies uit. Ja, zeer velen zijn het eens (al durven sommigen het ook niet openlijk bekennen) met wat Stirner ook verklaarde: Beter één vrije grisette (Parijsch meisje, dat er een vriendje op na houdt) dan duizend in alle eer en deugd grijs geworden maagden." Voelt u éan, met welk een genoegen de heer Luikinga dergelijke „waarhe den" (welke echter voor onze christe lijke samenleving absoluut niet gelden) constateert? Het gaat zoo moet deze schrijver gedacht hebben steeds meer den goeden weg op! Zóó dom is onze veel-geciteerde socia list echter niet, of hij begrijpt wel, dat de door hem gepropageerde moraal tot een maatschappelijken wirwar moet lel den, als in de vrijwel onbeperkte uit- viering der driften niet tevens de ge boorten voorkomen worden. Daarom is hij een sterk voorstander van voorbehoedmiddelen. Luikinga klaagt: „Men kent de juiste voorbehoed middelen niet of laat in onvoor zichtigheid na, ze te gebruiken." „Wat ons land aangaat, geloof ik, dat reeds veel gewonnen zou zijn, wanneer degenen, die zich van een kerkelijk-leerstelling gezag onaf hankelijk hebben gemaakt, meer algemeen met het gebruik van goede voorbehoedmiddelen werden bekend gemaakt." De heer Luikinga heeft een vriend, een vrouwenarts in Londen en die vriend brengt ettelijke avonden in de week door in een consultatiebureau in een arbeiderswijk,waar hij de vrouwen der bezitloozen helpt aan bonafide voor behoedmiddelen. En de heer Luikinga schrijft daarover; „Ik gevoel een groot respect voor het nuttige sociale werk, dat hij daarmede verricht, en wenschte wel, dat zulk voorlichtingswerk door deskundigen ook hier in konsultatie- bureaux kon geschieden." Net zoo als in het roode Weenen zouden wij er aan willen toevoegen. De heer Luikinga vervolgt; „Ik vraag mij wel eens af, of de Nieuw-Malthusiaansche beweging in ons land nog niet wat meer de stel ling zou kunnen toepassen, dat de beste verdediging de aanval ls. Er zijn bij haar tegenstanders heusch zwakke punten genoeg, waarop zij een aanval* kan richten." Het betoog van den heer Luikinga culmineert ten slotte in deze peroratie: „Als het voor het geluk van den mensch bevorderlijk is, behoort aan het huwelijk een nieuwe vorm te worden geschonken...." „Er is in de wereld veel leed, dat niet kan worden weggenomen, om dat de verwijdering daarvan boven de beperkte macht van den mensch gaat. Dat is een reden te meer voor ons om met alle kracht ertoe mede te werken, dat de mensch van het onnoodige leed ontlast worde. Bij de werkzaamheid daartoe hebben wij ons vrij te houden van bijgeloof en leerstelligheid, ons te zuiveren van sleur en napraterij en ons te richten naar Rede en Geweten." Hier is de ware heiden aan het woord, en het verwondert ons allerminst, dat deze heiden een rasecht socialist is. Een particuliere mevrouw VoogdPull moge Lindsey's boeken vertaald hebben een particuliere mevrouw Jo Am- mersKühler moge haar sympathie heb ben betuigd de propaganda-actie is uitgegaan van den sociaal-demokraat Luikinga, in het leidinggevende sociaal- demokratische tijdschrift. Tusschen ons en allen, die niet chris telijk denken en voelen, gaapt de klove der antithese, maar die klove is over 't algemeen verreweg het breedst tusschen ons en de echte socialisten De posterijen weigerden onlangs het verzenden van poststukken, waarop anti-militairistische zegels met b.v. op wekkingen tot dienstweigering voorkwa men. „De Maasbode" blijkt verondersteld te hebben, dat deze weigering verband hield met de strekking der zegels, doch het blad heeft misgetast. In antwoord op vragen van den heer Wijnkoop heeft de Minister van Water staat geantwoord, dat het hier alleen maar gold de toepassing van een artikel van het Postbesluit, hetwelk bepaalt, dat op de te verzenden stukken geen zegels mogen voorkomen, welke met de van Rijkswege uitgegeven postzegels eenige overeenkomst vertoonen. En dat was met de anti-militairisti sche zegels het geval. „Uit het voorenstaande volgt," zoo heet het verder, „dat het bedoelde rondschrij ven (het verbod van verzending bevat tende Red.) slechts beoogde uit den postdienst zegels te weren, die door hun dien dienst zouden kunnen bemoeilijken Hetgeen die zegels tot uitdrukking bren gen, speelt bij een dergelijk rondschrij ven geen rol." Hoe hebben we 't nu? We moeten eerlijk bekennen dat wij evenals „De Maasbode" aanvanke lijk de thans onjuist blijkende veronder stelling toegedaan waren. De veronderstelling lag ook tamelijk voor de hand en was voor den Minister o. i. vleiender dan dit ietwat zoetsappig antwoord. Moeten we aannemen, dat voortaan alle reclame op zegels geoorloofd is, als die zegels maar voldoen aan eischen van formaat, vlakverdeelir.g, ornament, enz.' Zal voortaan alle reclame geoorloofd zijn, ook al heeft zij ten doel het gezag of de orde of de zedelijkheid te onder mijnen? Een pootig antwoord op deze vraag zou velen niet onwelkom zijn. Hu!.... de storm loeit als bezeten En gaat over tot orkaan. S. O. S.-berichten! van de schepen, Die in nood zijn en vergaan. Woedend slaat de storm de golven, Die opbruisen met geweld. En zoo worden sterke schepen In dit noodweer neergeveld. Menschen klemmen zich aan masten, Menschen drijven nu in nood. Storm op zee is voor de zeelui Een bedreiging met den dood. Een bedreiging?leest de kranten En men ziet een heele lijst Van de offers, die het stormweer Voor de zee heeft opgeëischt. En wij, landlui?bij de kachel Met een kopje heete thee, Zeggen: nou, dat is een weertje, Buiten valt het nu niet mee. Foei, de haard wil niet meer trekken, Want'de pijp is omgewaaid. Moet je zien, mijn mooie tuintje Ligt met takken als bezaaid. Hè, ik kan er niet van slapen. Weet je, met dat aak'lig weer Klappert 't venster van mijn kamer Zenuwachtig op en neer. En ik krijg nu ook weer kosten, Want de wind sloeg op het dak Leien stuk! Het lekt op zolder! Vrees'lijk wat een ongemak. En op zee?nou zulk een stormweer Is voor schepen wel héél slecht. Is de krant er? Dan ga 'k lezen Wat of die er wel van zegt! MARTIN BERDEN. De leden van de Haarlemsche Balie zullen Zaterdag 21 December a.s. in een buitenge- uiterlijk voorkomen de uitoefening van jyone Algemeene Vergadering bijeenkomen, om een Deken te kiezen. Dit zal bij absoluut vrije stemming geschieden, zoodat ook geen candidaten worden gesteld. Een jaar en drie maanden met aftrek van preventief HIRSCHBERG, 11 December. In het pro ves tegen Graf Christian Friedrich zu Stoll berg Wernicherode, beschuldigd van moord op zijn vader, heeft de officier van justitie na een requisitoir van 1 Muur wegens dood door schuld een gevangenisstraf van 1 jaar en 3 maanden, met aftrek der preventieve hechtenis geëischt. Waar kan het gebleven zijn- De politie van het bureau Singel te Amsterdam, heeft den man opgespoord, aan wien de jeugdige banklooper de tasch met geld heeft overgegeven. De man was even wel niet meer In het bezit van de tasch en het geld en ontkent deze van den jongen te hebben ontvangen. De politie stelt thans een nader onderzoek ir.. Fransche belangstelling voor de Kerstvlucht De Fransche postadministratie zal met de Kerstvlucht voor Indië een depêche verzen den voor Saigon. Deze zai ir Bangkok wor den gelost en dadelijk rr.ei «en extra vlieg tuig naar Saigon worden gebraent. Nederlandsche correspondentie voor Indo- China zal eveneens op deze wjjzt worden verzonden. Het luchtrecht bedraagt, even als voor Siam, 60 cent voor elke 20 gram. De luchtpost uit Indië. Blijkens mededeeling van de Indische Ad ministratie worden met het riiegtjig, dat thans op de retourvlucht ls, 21 zakken luchtpost vervoerd, waarvan ei I1 met een bruto gewicht van 141.475 K.G. bestemd zijn voor Amsterdam. 3 mr-t een oruto-gewicht van 8.5 K.G voor Rotterdam en 4 met een bruto-gewicht van 36.75 K.G. voor 's-Graven- hage. Te Bandoeng. Het 7e postvliegtuig is gisteren 5 05 te Ban doeng gearriveerd. Verklaringen van een chauffeur te Luik Is de dader van Roermond naar Haarlem gegaan? In verband met den kindermoord in den polder Blijdorp te Rotterdam, heeft zich in Luik een chauffeur aangemeld, die belang rijke verklaringen meent te kunnen afleg gen. Nadat de tweede oproep, die de inspec teurs van het bureau Groote Paauwen°feeg te Rotterdam in overleg met den rechter commissaris mr. Francken in de Nederland sche bladen hebben laten plaatsen en waar in opsporing werd verzocht van een chauf feur die iemand van Roermond naar Sittard had gereden, tot niets had geleid, heeft men den Franschen tekst van den oproep aan de Belgische bladen verstrekt. Men ging hier bij uit van de gedachte, dat het allerminst vast stond, dat de bedoelde chauffeur een Nederlander zou zijn. Tal van chauffeurs, die de Limburgsche wegen berijden, zijn van Belgische afkomst. Inderdaad blijkt deze zienswijze juist te zijn geweest, meldt de „Telegraaf". Dezer dagen heeft zich namelijk bij de politie in Luik een chauffeur gemeld, die blijkbaar belangrijke mededeelingen heeft verstrekt. Zijn verklaringen kunnen wellicht veel bijdragen tot de constructie van een vol ledig bewijs tegen den thans gedetineerden Willem Visser, want zij moeren in hooge ma te bezwarend zijn. Aangezien de officieele tekst der verklaringen, die de chauffeur te Luik heeft afgelegd, nog niet zijn aangeko men, kon men ons hieromtrent geen nadere mededeelingen doen. Men dient vooralsnog af te wachten. De correspondent van het blad te Brussel, meldt nog het volgende: Blijkens het gerechtelijk onderzoek zou een kleine vrachtauto den vermoedelijken dader van den kindermoord te Rotterdam hebDen vervoerd. Luiksche bladen hebben een be schrijving van den bedoelden wagen gepu bliceerd en naar aanleiding daarvan heeft de chauffeur V„ woonachtig Rue St. Severin te Luik, die de krantenberichten had gelezen, zich bij de Luiksche politie aangemeld. Hij deelde mede, dat hij op 12 October van de markt te Venlo terugkeerde, toen hij te Te- gelen twee personen zag, die hem met tee- kens beduidden te stoppen. Een hunner vroeg een plaatsje in den wagen: het lag in zijn bedoeling zich naar Luik te begeven. De chauffeur liet de bedoelde persoon naast zich plaats nemen, terwijl de andere op den weg bleef staan. Onderweg vroeg de medereiziger zich onder de goederen te mogen verschuilen, teneinde zoo de gr-ene over te-komaa. Hij voerd£_aan, dat hij in de gevangenis te Rotterdam een kleine straf had uitgezeten en dat hij zijn papieren had verloren. Hij wilde naar Luik gaan om daar werk te zoeken. De chauffeur weigerde den man te verstoppen, waarop de ze vroeg in Roermond te mogen afstappen. Hij zou daar den nacht doorbrengen en den volgenden dag eenige vrienden te Haarlem bezoeken, die hem zeker zouden willen hel pen. Inderdaad stapte de man te Roermond af. Aan de Luiksche politie gaf de chauffeur een nauwkeurige beschrijving van den man. Op Donderdag 24 October j.l. heeft de vrouw van een spoorwegbeambte te Haarlem in den trein, die te 16.24 uur van Maastricht naar Amsterdam vertrekt, in den coupé ge sproken over den moord in den polder Blij dorp te Rotterdam. Zij vertelde toen o.a., dat de vermoedelijke dader bij haar familie te Maastricht bloemen verplant had en dat hij zijn rijwiel verkocht zou hebben aan een boerenjongen te Meerssen (L.) Deze zou hier van geen mededeeling durven doen aan de politie, daar h(j bang was voor onaange naamheden. Bedoelde echtgenoote van den spoorweg beambte; die tot nu toe onbekend is geble ven, wordt verzocht zich te melden aan het bureau van politie, Smedestraat 9, afdeeling Justitieele Dienst, voor het geven van nadere inlichtingen. Een commissie is ingesteld, die een onder zoek zal instellen naar den smaak en den reuk van het drinkwater. ,1 Fransche belangstelling voor de Kerst vlucht naar Ned.-Indië. De fraude met „Nederlandsche" poot- aardappelen in Frankrijk. Te Oudewater is een bankier gearres teerd, verdacht van verduistering. De Tweede Kamer heeft de begrooting van Arbeid, Handel en Nijverheid zonder hoof delijke stemming aangenomen. Besprekingen over den overval op Cura sao in de Tweede Kamer. Nieuwe gegevens over den moord op Ma- rietje van Os in den Blijdorppolder te Rot terdam? Mededeelingen aan de Haarlemsche poli tie. Het rijwiel door verdachte verkocht aan een boerenjongen te Meerssen (Limb.)? De Tweede Kamer heeft vannacht de Fostbegrooting afgehandeld. Besprekingen over radio-censuur en de telefoontarieven. De kwestie der streeknetten. Het advies van den Hoogen Raad van Arbeid in zake de nieuwe Veiligheidswet. Mededeelingen over de Unilever N. V. De teruggave van opcenten op den sui keraccijns. De regeeringsverklaring van den Belgi schen Minister-President Jaspar. De voortzetting van de behandeling der Fransche legerbegrooting. Rede van Mi nister Maginot. De Duitsche kolonisten in Rusland zullen stappen doen bij den Volkenbond. De Diisseldorfsche moorden. Een spoor ontdekt? Het gala-banket van het Nobelfeest. De President der Grieksche republiek, Konduriotis, gaat heen. In de studio's van de Manhattan Film- Company te New-York heeft een telle brand gewoed. Er zijn 10 dooden en vele gewonden. In het proces tegen Graf Christian Frie- driciUzïï* stoTIBërg Weinickerode werd heden 1 jaar en 3 maanden gevangenisstraf ge- eischt, met aftrek van preventief. De Etna vertoont werking. Aardschokken te Kota Radja. Het Ijjk van een der slachtoffers wordt op de schouders van spoorweg beambten weggedragen. (Men zie ook de foto pagina.) -f Barometerstand 9 uur v.m.: 742. Stilstand. OPTICIENS FABRIKANTEN 7! Licht op De lantaarns moeten morgeu worden opgestoken om 4 uur 15 min. Hoogste barometerstand 769.3 m. M. te La Coruna. Laagste barometerstand 734.2 m.M., te Malinhead. Verwachting: krachtige tot matigen, la ter weer' toenemende westelijke tot zuide lijken wind, tijdelijk opklarend, later weer regen, weinig verandering in temperatuur. STORMWAARSCHUWINGSDIENST Geseind van De Bildt hedenmorgen te 8 uur 10 aan alle posten: Wordt verwacht storm uit het Zuidwesten. Te IJmuiden bestond gisteren eenige on gerustheid! over het uitblijven van den stoomtrawler „Mary" van ae „VEM", die 15 dagen uit was Thans is echter uit Cuxhafen bericht ont vangen, dat de trawler aldaar is aangeko men met een goede vangst Wegens gebrek aan kolen kon de traw ler de IJmuider visschershaven niet meer bereiken. Dat ook de IJmuider visschersvloot zwa re dagen meemaakte, blijkt wel uit het feit, dat sommige van zee terugkeerden met 'n vangst van slechts 29 mandjes. Sedert Vrydag is nog geen enkele traw ler naar zee uitgevaren. Het gevolg is, dat de visschershaven in IJmuiden propvol ligt met visschersschepen. Vele trawlers hebben tijdens den storm aanzienlijke schade bekomen. Zoo verspeel den enkeje hun reddingsboot, terwijl een aantal loggers een groot gedeelte van de netten verloor. Enkele verloren zelfs 80 netten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1