Stadsnieuws AALSMEER als centrum van cultuur TWEEDE BLAD WOENSDAG 11 DECEMBER 1929 BLADZTJDE Meneri. MiaaensianusuanR Het jubileum van den heer P. J. van Kessel De drie-maandelijksche conferentie bij de N. Z. H. De wegen in Noord-Holland R. K. Trampersoneel N. Z. H. Aanbesteding De uitbreiding der bestaande veilingsgebouwen De Aalsmeersche inzending te Barcelona Personalia Faillissementen Pluimvee- en Konijnententoonstelling Een dankbetuiging Aanriidng op den Zijlweg EEN FAILLIET GESLAGEN BANKIERSKANTOOR Een tekort van f112.000 Het Minahassa-Comité DE SMAAK EN REUK VAN ONS DRINKWATER Een commissie van onderzoek benoemd Vandaag is het, gelijk gemeld, 25 jaar geleden, dat de heer P. J. van Kessel als Algemeen President van de St. Vincentius- Vereeniging werd geïnstalleerd. Gisteravond is dit jubileum reeds herdacht. Toen werd n.l. voor de Vincentianen de ge wone jaarlijksche algemeene vergadermg gehouden, die volgens het Reglement telken- Jare onder het octaaf van O. L. Vr. Onbev. Cntv. moet plaats hebben. Nadat de verschillende belangen van de Vereeniging behandeld waren, is door den NpelEerw. Heer Leesberg een opwekkend Woord tot de leden gesproken. Bij de rondvraag kreeg de Secretaris ge legenheid de notulen voor te lezen van de Bijzondere Raadsvergadering van 11 Decem ber 1904, zijnde de vergadering, waarin de heer P. J. van Kessel als Algemeen Presi dent van de Haarlemsche Vincentius- Vereeniging werd geïnstalleerd. Vervolgens was'de Vice-President aan het Woord; hij memoreerde een en ander uit deze notulen en dankte den President voor alles wat hij in de afgeloopen 25 jaar voor de Haarlemsche Vincentius-Vereeniging gedaan heeft. Vervolgens deed hij uitkomen, dat het Bu reau van den Raad, kennende de gevoelens van den President, besloten had geen open bare feestviering van dit jubilé te maken, maar hem te huldigen op deze vergadering, op den vooravond van dit feest en wel ge heel in eigen kring. De heer Van Kessel werd alsnu hartelijk gelukgewenscht met het groote voorrecht, de Haarlemsche St. Vincentius-Vereeniging gedurende een kwart eeuw te hebben mogen besturen en leiden. Daarna werd hem namens alle leden door den Penningmeester een aandenken aange boden bestaande in een mooi eikenhouten beeld,' voorstellende den grooten Patroon, den H. Vincentius a Paulo. Onder den indruk van de huldiging nam de heer Van Kessel het woord, dankte voor de huldiging en voor het geschonken aan denken, dat hij gaarne van zijn medebroe ders aanvaardde, die hij tevens dank zegde voor den steun en de medewerking, die hij altijd van hen heeft mogen ondervinden. Hierna werd de vergadering met de ge bruikelijke gebeden gesloten. Plaatsvervangende leden voor het R. D. V.-instituut. Dinsdagmiddag 10 December heeft weder om het gebruikelijke drie-maandelijksche. overleg tusschen de Directie der N. Z. H. en de drie Vakorganisaties plaats gehad. In het geheel zijn dertien onderwerpen behandeld^ waarvan ditmaal de aard zoodanig was, dat de besprekingen niet van langen duur be hoefden te zijn. Gewenscht is het gebleken, om naast de leden van het sinds kort in het leven ge roepen R. D. V.-instituut, de Commissie van Advies, plaatsvervangende leden aan te Wijzen in gemeen overleg werden 3 per sonen daartoe benoemd. Gebleken is, dat er misverstand bestaan heeft omtrent een in Juni gedane toezegging betreffende het vrijaf-zijn van sommige ploegen onderhoudspersoneel van de remise Leidschevaart op de beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag; na een nadere uiteenze ting door de Directie is dit misverstand uit den weg geruimd. Omtrent de behandeling van zaken m de Dienstcommissies, waarin per organisaüe zitting hebben twee individueele leden en een vertegenwoordiger van het Afdeelings- bestuur der vakorganisatie, is overeenstem ming verkregen. Nagegaan zal worden, of de regeling voor de kleedinginspectie in complex Leiden gelijk gemaakt kan worden aan die in complex Haarlem, alsmede in hoeverre kan worden toegestaan dat die inspectie al of niet in diensttijd geschiedt. Bij de eerstvolgende herziening van het R. D. V. zal worden overwogen, of er aan leiding bestaat aan de wegwerkers, die het vak van stratenmaker" verstaan, eenige Verhooging van bezoldiging toe te kennen. In een uitvoerige uiteenzetting verklaart de Directie, om welke redenen de snelrem- ventielen van de daarvoor in aanmerking komende motorwagens zijn verwijderd en deze verwijdering in geen enkel opzicht aan de veiligheid afbreuk doet, doch integendeel 4e veiligheid bevordert. Toegezegd is, dat deze uiteenzetting opge- nomer zal worden in het Maandblad voor het personeel. De overige onderwerpen zijn van minder ^langrijken aard geweest, zoodat eene bij zondere vermelding daarvan achterwege kan hHjven. De voorgenomen verbeteringen in 1930 In het antwoord van Ged. Staten op het afdeelingsverslag over de begrooting van net Wegenfonds wordt o.m. gezegd, dat volgens mededeeling van den hoofdingenieur-direc teur van den Prov. Waterstaat net mogelijk zal zijn in 1930 voor grondwerken te beste den 2.600.000, voor bruggen 400 000 en voor aankoop van terreinen en gebouwen 500.000. tezamen 3 500.000. Het is wel van belang te weten, welke provinciale wegen in den loop van het vol gende jaar verbeterd zullen worden: daarom hebben wij den hoofdingenieur-directeur ge vraagd of een overzicht daarvan al kan wor den gegeven. üit hetgeen de heer Reigersman meedeelde, blijkt, dat in net plan voor 1930 de volgende wegen zijn opgenomen: de weg SpaarndamBuitenhuizen, de weg van Buitenhuizen, in aansluiting met den reeds gemaakten weg, naar den Watertoren te Assendelft; het gedeelte van den Zaanweg van de pont aan de Hembrug tot Zaandam; het gedeelte van den Zaanweg van de Papengatsioot (Zaandam) tot het station Koog-Zaandijk; de weg tusschen Krommenie en Castricum, aansluitende op den Rijksweg Beverwijk- Alkmaar; de weg langs de Noordervaart door de Schermer; de Avenhorner Jaagweg, die van Avenhorn in de richting Hoorn loopt; de weg EdamOosthuizen; de Kruisweg in de Haarlemmermeer; de Ouderkerkerlaan, een gedeelte van het Zandpad (tusschen Amsterdam en Weesp); de Zwarteweg (onder Hilversum). In deze wegen liggen ongeveer twintig bruggen, die bijna alle vernieuwd worden. De overige worden verbreed en versterkt. De hier opgenoemde wegen zullen dus zeer waarschijnlijk in 1930 de vroeger vermelde verbetering en verbreeding krijgen. Waar schijnlijk in zoover, dat men natuurlijk nu nog niet met stelligheid zeggen kan of dit program zal kunnen worden afgewerkt. Er kunnen zich velerlei moeilijkheden voordoen, waardoor vertraging ontstaat; maar het is ook mogelijk, dat men zoo vlot kan werken, dat meer kan worden gedaan dan nu in het voornemen ligt. Niet alleen net aankoopen van de voor verbreeding noodige gronden eischt vaak veel tijd voor overleg, onderhandelingen, des noods onteigening maar ook de besprekin gen met de verschilende weg-beheerders en andere autoriteiten, kan geruimen tijd doen verloren gaan. voordat met het eigenlijke werk een begin kan worden gemaakt. Laat ons hopen, dat ook die beheerders en die grondeigenaren het belang van een snelle verbetering onzer wegen inzien en dus zullen medewerken tot een spoedige uitvoering er van. Gisteravond vergaderde net R.K Tramweg personeel te acht uur in aet gebouw Sint Bavo, ten einde verslag te hooren uitbrengen over de dien middag plaats gehad hebbende conferentie door de Directie en de drie er kende vakvereenigingenSt. Raphael, P. C. B. en N. V. Om ruim acht uur opende de voorzitter, L. Geers, met den Chr. groet en heette de vele opgekomenen hartelijk welkom. De secre taris las de notulen der vorige vergadering voor, welke ongewijzigd werden goedgekeurd, waarna de voorzitter overging tot het uit brengen van het verslag der plaats gehad hebbende conferentie, waarin een dertiental aangelegenheden werden oehandelu. Daarna deed hij mededeeling, dat door onze organi satie waren ingezonden een 35-tal wijzigingen in het R. D. V. en gewijzigde ioonsvoorstellen. Hiervoor zouden binnen afzienbaren tijd een speciale vergadering worden Delegd ter be handeling dezer voorstellen en hij hoopte, dat die vergadering goed bezocht zou worden. Als afgevaardigd bestuurslid werd de heer L. Geers gekozen en vertegenwoordigers de neeren Sassia, v. Rooij, Hubers, Koops en Nijssen. In de rondvraag maakte een der aanwezi gen de opmerking, dat het bericht in de Nieuwe Haarl. Crt., inzake den gehouden bazar, niet juist was, omdat daarin alleen gesproken werd van spoorafdeeling, terwijl het toch uitgegaan was van het bestuur van het Mgr. Mutsaersoord afd. Haarlem, waar onder en waarbij vele trammannen zich had den geïnteresseerd. Ook wat betreft het niet bekend maken van het resultaat was on- bevrediging gewekt. De voorzitter was van oordeel, dat deze bespreking en opmerkingen niet thuis be hoorden op deze afdeelingsvergadering, doch op een vergadering uitgeschreven door het bestuur van het Mgr. Mutsaersoord. Men sprak ook nog met lof over den goed ge slaagden feestavond, waarbij veel belangstel ling was getoond door leden en anderen. Na verder nog eenige opmerkingen, welke werden gemaakt, beantwoord te hebben, sloot de voorzitter deze vergadering om ruim tien uur op de gebruikelijke wijze. De architect H. Korringa heeft gisteren aanbesteed het bouwen van een woonhuis in Oosterduin, gemeente Bloemendaal. Laagste inschrijfster was de N.V. Huizen- Exploitatie-Maatschappij „Hema", te Am sterdam, met 24850; het hoogste werd in geschreven door den heer D. van Kampen te Bloemendaal met 34.200. De gunning is nog aangehouden. Kom in Aalsmeer in het vroege voorjaar, n het midden van den zomer, in den laten lerfster heerscht altijd groote bedrij- igheid. Op een zacht-warmen voorjaarsdag, in de felle hitte van de zomerzon, op een grijzen najaarsdag, als de regen nijdig en fel neer slaat, 't is om 't evenmen ziet deze nijvere bevolking aan den arbeid. Ook al slaat het hemelwater onbarmhartig en onop houdelijk neer, de schuiten worden even goed door de boordevolle vaarten gestooten de wagens en vrachtauto's rollen toch dooi de straten, het buitenwerk op de kweeke- tijen gaat ongestoord voort en het vertier op de veilingen is even levendig als op een dag in 't volle seizoen. Hier kent het tempo van den arbsid geen vertraging. Niet om niet valt de vrucht van den ar beid der werkers in den schoot. De strevende jongeling, de kleine man werkt hard, spaart, spaart jaar in jaar uit, 'sent geen vacantie of amusement. Tot ette lijke duizenden bijeen zijn en de afstoot wordt gewaagd. Er is energie endurf. Wat aan contanten ontbreekt, vult het hypotheekje aan. Het bedrijf groeit, de hypotheek wordt geleidelijk ingelost. Wat aanvankelijk klein was, breidt zich langzaam uit. De jaarlijksche omzet toont een gestage stijging. Dit is de evolutie geweest teleurstel- ingen kwamen natuurlijk ook voor van menig bedrijf in Aalsmeer, dat in de laatste 'ijf ^n twintig jaar is opgekomen. De culturen te Aalsmeer hebben zich de laatste kwart eeuw voortdurend uitgebreid. De rozen-cultuur stond en staat nog aan de spits. Er was een ondernemingsgeest, die voor niets stond. Dat had tot gevolg, dat de uitbreiding een ongebreideld karakter aan. nam. In leidende kringen werd dit niet zon der bezorgdheid gadegeslagen. Geadviseerd werd geen crediet meer te verleenen, om deze ongebreidelde uitbreiding te remmen. Uit breiding en afzetgebied hielden bovendien geen gelijken tred. De durf ging vaak boven zendplaatsen door de concurrentie niet kun- ren worden afgeneusd. De hal wordt voor- lien van een moderne telefoon-installatie, terwijl de pakzalen eveneens in het telefo nische net zijn'opgenomen. Is het te verwonderen, dat bij de gewei- meer. Algemeen wordt ingezien, d&t men tegenover het buitenland grandiozer meet uitkomen. Het nieuwe gebouw zou niet uit- luitend voor tentoonstelling bestemd worden maar daarnaast ook voor andere doeleinder worden gebruikt. Men bereikt hiermee, dal er ruimte en flinke ruimte is, voor een ten toonstelling, wanneer de omstandigheden het houden daarvan wettigen. Behoefte aan meer afzetgebied. De steeds groeiende productie doet de be hoefte aan meer afzetgebied gevoelen. Het is aan het initiatief en organisatie vermogen van den heer Mensing te danken, dat Aalsmeer in Barcelona op de Internationale Wereldtentoonstelling in het Paleis voor decoratieve kunsten met eene inzending van Aalsmeersche producten is uitgekomen, die een schitterend succes is uAA L) 1 OPi.\ I >-K Kiv hM.X'.FN De heer P. D. Timmermans, alhier, slaagde aan de Universiteit te Leiden voor het can- didaatsexamen wis- en natuurkunde, letter H. Het gebouw der Centrale Aalsmeersche Veiling, uitgebreid dat binnenkort zal worden dige uitbreiding, die het Aalsmeersche tuin- geworden. Niet alleen qua expositie, maar bouwbedrijf heeft gekregen, de reflex van dezen snellen groei bemerkbaar wordt? Er wordt iets gemompeld van overproductie Het is een feit, dat de Aalsmeersche culturen zich meer op kwantiteit dan op kwaliteit toe leggen. De kwaliteit van het product is wel van dien aard, dat het elke concurrentie glans- Het nieuwe gebouw van „Bloemenlust" van architect N. de Klerk, dat thans een be langrijke uitbreiding ondergaat. de financieele draagkracht. Toch, hoe goed bedoeld de raad mocht zijn en hoe zeer denkende hoofden tot voor zichtigheid maanden, men achtte het tijd stip gunstig en dies zag men van jaar tot jaar den omzet aan de veilingen met gewel dige sprongen toenemen. Enkele cijfers: Op de veiling „Bloemenlust", Oosteind, be droeg de omzet in 1912 uo.000. in 1917 434.000.— in 1922 756.000.— in 1927 -1.788.000.— in het afgeloopen jaar - 2.553.000.— Op de Centrale Aalsmeersche Veiling werd sen omzet gehaald van 3 millioen 665.000 gulden Het geweldige nieuwe gebouw der C. A. V., dat pas is geopend, vraagt dringend om uit breiding en bereids zijn door 't bestuur de eerste credieten beschikbaar gesteld, om zoo spoedig mogelijk op het nog onbebouwde ge deelte van het terrein een gebouw te doen verrijzen zoo groot als het bestaande. Bij de veiling „Bloemenlust" nadert eene uitbreiding, die het peulschilletje van 4% ion zal kostem hare voltooiing. Zij zal in April 1930 gereed zijn; de opening van bet nieuwe gedeelte zal samengaan met een internationale tentoonstelling. De uitbreiding van de veiling .Bloemen lust" beslaat een oppervlakte van 3300 M2„ waarvan de hal alleen 1240 M2. groot is. In het bestaande gebouw deed zich vooral de behoefte gevoelen aan meer pakruimte. De snelle manier van werken veilen en verzenden bewerkstelligt, dat de bloemen, die heden geveild worden, den volgenden dag op de buitenlandsche markt zijn. Een buiten gewoon snelle en moderne expeditie, zoo noo- dig per vliegdienst, maakt dit mogelijk. Om de nieuwe groote hal nu zijn pakzalen gebouwd. Die kunnen desgewenscht afge huurd worden, wat het voordeel biedt, dat de handelaar alleen staat en adressen en ver- ook uit commercieel oogpunt. Zij heeft n.l. sooals de heer Mensing ons meedeelde, de oasis gelegd voor toekomstige relaties in Spanje. Meer dan de in 't voorjaar gehouden ten- oonstelling te Madrid, kwam deze op een gunstig tijdstip. Gunstiger n.l. voor de handelsrelaties voor het a.s. bloemen-arme seizoen. De Aalsmeersche tentoonstelling in Barce lona werd gehouden van Vrijdag 22 tot en -net Dinsdag 26 November. De bloemen, die 's morgens waren gesne- ien, werden Maandagmiddag 18 November verzonden en kwamen Woensdagavond d.a.v. in Barcelona aan. Donderdagmorgen werden ze gelost. Tot laat in den nacht werd gewerkt aan de opstelling en het arrangeeren der expositie, die Vrijdagmorgen werd geopend. De bloemen hebben zich tot Dinsdagavond prachtig gehouden, ondanks een reis van drie dagen en een expositieduur van vijf dagen, hetgeen een schitterend bewijs levert voor de houdbaarheid van het product. Behalve rozen werden ook seringen, chry- anten en 500 potplanten geëxposeerd (be gonia's, primula's, varens, enz.). De tentoonstelling trok groote belangstel ling, werd door duizenden bezocht en kon als voorloopig succes verschillende proeforders boeken. De cost gaat de baet vooruit. De costen van een tentoonstelling als deze be- 'oopen 12 mille, wat niet zoo heel weinig is De verwachtingen van den heer Mensing pmtrent de toekomstige relaties in Spanje zijn optimistisch. Volgens zijn meening worden die op den duur goed. Het ia..niet de Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uitgesproken 1. A C F. Prins, bloembollenhandelaar, wonende te Bennebroek, Schoollaan 30. Cu rator Mr. T. A M. A. van Löben Seis, wo nende te Haarlem. 2. J. van Duin. aannemer en koopman, wonende te Heemstede. Zandvoortscnelaan, Curatoi Mr. J. Deenik. wonende te Haarlem. 3. L. de Maaker. smidsbaas, wonende te Haarlem, Oranjeboomstraat 133. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Siccama, wo nende te Haarlem. 4. Xzak Adriaanse, winkelier ln kruide nierswaren. wonende te Oostzaan, Kerc- buurt B154. Curator Mr. J. van der Vegt, wonende te Haarlem. 5. C. van Altena. koopman in houtwaren en aardappelen, wonende te Bennebroek, Schoollaan 54 Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis. wonende te Haarlem. Rechter-Commlssaris in al deze faillisse menten Mr. A. L M. van Berckel. Vernietigd werd het faillissement van: August Bieker, vroeger koopman in reli- gieuse artikelen, vroeger wonende te Haar lem, thans verblijvend te Amstelveen. Cura tor Mr. S. Groen, wonende te Haarlem. In aansluiting op ons bericht, oetreffende de opening van de Pluimvee- eL Konijnen tentoonstelling op Vrijdag 13 December a.s., deelen wij mede, dat de opening in plaats van 7 uur, om 8 uur za) plaats vinden. Men schrijft ons: De kindertjes en de zusters aan den Zijl singel 6 brengen lang.- dezen weg hunnen hartelijken dank vooi de veis goede gaven, die de goede Sint heef' gebracht Heusch, goede weldoeneis. ;e goede oude Bisschop was zichtbaai aangedaan en Zwar te Piet is erg meegevallen- Het houten gebouw van de veiling „Bloemenlust" in 1921 geopend, thans auto- en rijwielbedrijf. Aalsmeer op de Wereldtentoonstelling in Barcelona De inzendingen in het Paleis voor decoratieve kunst. rijk slaat, hoewel anderzijds erkend wordt, dat deze toch nóg is op te voeren. Niet vergeten mag worden, dat zoowel in :igen land als in het buitenland nieuwe cultuur-centra verrijzen. Het Westland, dat o.m. zijn bekendheid dankt aan de teelt van tomaten, heeft zich den laatsten tijd eveneens op de teelt van rozen toegelegd. De grond vertoonde een ln den tuinbouw bekend verschijnsel, n.l. een tomaten-moeheid. Ook in Duitschland breidt zich de rozen teelt uit en in Frankrijk, dat een achterlijke cultuur bezit, minstens twintig jaar bij Aals meer ten achter. Het prachtige Aalsmeer sche product roept elders energie wakker Aalsmeer past het open deur-systeem toe. Fransche kweekers komen hier en kunnen vrijelijk opnemen, hoe en wat in Aalsmeer geproduceerd wordt. De prijzen voor de rozen wijzen een kentering aan. Dit is eenerzijd.s te bejammeren, maar heeft ook zijn goede zijde Prijsdaling is een natuurlijke rem voor te groote uitbreiding. Menschen, die geheel buiten 't vak staan - timmerlieden, land bouwers worden naijverig en wii'en een kans wagen, niet altijd met het begeerde succes. De uitbreiding van de veilingen is eer natuurlijk en noodwendig gevolg van de steeds toenemende aanvoeren. Semi-permanent tentoonslellings gebouw De vlucht, die het bedrijf heeft genomen, maakt het houden van tentoonstellingen tot iets onvermijdelijks. Wij spraken hierboven van de tentoonstelling in het voorjaar van 1930 in „Bloemenlust". Naast deze tentoonstelling bestaan er plan nen voor een groote expositie in 1932. Om aan de behoefte tot het houden van tentoon stellingen tegemoet te komen, wordt over wogen daarvoor een semi-permanent gebouw in het leven te roepen, dat zou opgenomen worden in het uitbreidingsplan van de Stom- eerste maal, dat deze bekende organisator vruchtbaar werk leverde voor den Aalsmeer- -chen tuinbouw. En daarom mogen we ook ditmaal aan zijne uitspraken waarde hechten de B. De auto doorgereden Gisteravond reed, omstreeks half 11, een auto in woesten vaart op den Zijlweg. Voor den auto reed de 21-jarige dienstbode G. S uit Overveen op haar rijwiel. De bestuurder van den auto reed het meisje tegen haar achterwiel aan, waardoor deze viel en wond jes aan haar rechtervoet kreeg. De auto reed echter door. Een passeerende inspecteur zag dit onge val van uit de verte gebeuren. Hij telefo neerde de politie te Overveen, opdat deze den auto zou aanhouden. Dit gebeurde. De be stuurder verkeerde in staat van dronken schap en ontkende aan de aanrijding schul dig te zijn. Hij is in bewaring gesteld. Daar het meisje van de auto geen signa lement kan geven, worden er getuigen ge zocht. In verband daarmee verzoekt de Commis saris van Politie te Haarlem de personen, die hebben gezien, dat op den Zijlweg op 10 December 1929 des avonds om 10 K uur een meisje is aangereden door een vracht auto, zich tot het geven van inlichtingen te vervoegen aan het bureau van politie Smede- straat 9. Een bankier verdacht van verduistering De heer L. F. H A., voornean bankier te Oudewater, die door de Utrecutsriie recht bank failliet werd verklaard, is als verdaent van verduistering op last van den burge meester, door de gemeentepoli- ie naar de ju stitie te Utrecht overgebracht, bericht de „Utr. Crt.' De pogingen, die werden aangewend, om te komen tot een minnelijke scnikkuig met de crediteuren, die oetrokxaii zijr bij net bankroet van het bankiershuis L A en Co., te Oudewater, hebben, naar men weet schip breuk geleden. Vermoedelijk zal nu eerst na langen tijd niet meer dan 5 pCt. kunnen worden uit gekeerd. Door deze débach hebben te Oudewater zeer velen aanzienlijk - ve liezen ge'eden. Het totaal der activa bedraagt ongeveer f 21.000, dat der passiva f 1/3.000, zoodat er een tekort is van f 112 000. Gistermiddag had ten Stadhuize de slot vergadering plaats van bovengenoemd Co mité. Door den penningmeester kon een bedrag van 424.75 worden overgemaakt aan de Nederlandsche Handel Maatschappij te Amsterdam, De Centrale commissie voor drinkwater voorziening heeft eemgen tijd geleden de aandacht van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid gevestigd op het feit, dat in het water van sommige rivierwater leidingen af en toe een slechte smaak en een onaangename euk wordt waargenomen. De Minister heeft daarop den voorzitter van den Gezondheidsraad verzocht een commissie te vormen die tot taak zai hebben een onderzoek in te stelle" naar de oor zaken van de waargenomen verschijnselen en om, indien mogelijk, de middelen aan te geven om het euvel te bestrijden. 27 November j.l. is de Commissie geïnstal leerd; zij is als volgt samengesteld: dr. N, M. Josephus Jitta, voorzitter van den Ge zondheidsraad (voorzitter)dr. J. B. M. Coebergh, hoofdinspecteur van de Volksge zondheid belast met zaken rakende de hygiëne van bodem, water en lucht; rr. H. J. N. H. Kessener, directeur van net Rijks instituut voor zuivering van afvalwater; W. F. J. M. Krul. directeur van het Rijksbureau voor Drinkwatervoorziening; ir. F. Liebert, directeur van het Rijksinstituut /oor che misch, micro-biologisch en hydrografisch visscherij-onderzoek; dr. P. A. Meerburg, directeur, van het Centraal Laboratorium voor de Volksgezondheid; ir. F. Meyer, directeur van de Gemeentelijke Gasiaonek en Hoogdrukwaterleiding te Dordrecht; J. van Oldenborgh, directeur van het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noord-Hol- land, vertegenwoordiger van de Centrale Commissie voor Drinkwatervoorziening en van de Vereeniging voor Waterieidingsbeian- gen in Nederland; R. P. van Royen. direc teur van de Gemeentewaterieidingen van Amsterdam; dr. N. L. Wibaut-Isebree Moens, vertegenwoordigster van de Nederlandsche Vereeniging tegen Water-, Bodem- en Luchtverontreiniging; ir. F. F. M. Wirtz, directeur van de Gemeente Drinkwater leiding van Rotterdam; ir. J. E. Carrière, ingenieur bij het Rijksbureau voor Drink watervoorziening (secretaris, Mauritskade 7 te 's-Gravenhage). De scheikundigen-bacteriologen van enkele diensten zullen met de Commissie samen werken. Deze is bereids met hare werkzaamheden aangevangen. Een werkprogramma is vast gesteld; tevens zal zij contact zoeken met lichamen en personen in het buitemand die soortgelijke onderwerpen bestudeeren. De Commissie zou het zeer op prijs stellen indien zij mededeelingen van andere zijden mocht ontvangen omtrent de mogelijke op lossing van de vraagstukken die zij in studie heeft genomen en wijst er op, dat ook de belangen van den vischstand bij het onder zoek betrokken zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5