Buitenlandsch Nieuws Rusland Verzinkt in Onbeschaafdheid en Nood FEUILLETON DE GEHEIMZINNIGE WRAAK RADIO-OMROEP DE REGEERINGS- VERKLARING VAN MINISTER-PRESIDENT JASPAR Geweldige brand in een film-studio GEMENGDE BUITENL, BERICHTEN STOOMVAARTLIJNEN Sovjet-Rusland is aan lager wal geraakt.; Op economisch en cultureel gebied, in alle kwesties der moraal is een harde achteruit gang vast te stellen. Er is niet eerst de massavlucht van de Duitsche boeren en hun bericht over de bijna ongeloofelijke toestan den noodig geweest om de aandacht van de heele wereld opnieuw op het Sovjet-rijk te vestigen. Ingenieur Nikolaus Basseches, aan wien men in den laatsten tijd opmerkelijke Inlichtingen omtrent den Sovjetstaat heeft te danken, bericht nu opzienbarende bijzon derheden over het cultureele verval van Rus land. In deze mededeelingen heet het: Overal heerscht ontbering, de behoeften van den burger worden geminacht. Ofschoon er in Moskou al aan heel veel gebrek is, maakt het den indruk van een rijke, goed gevoede stad, in vergelijk met de hoofdste den in de provincie. Want in de provincie mankeert alles. Zelfs in de grootste hoofd steden, die eenige honderdduizenden inwo ners tellen, is nergens een lokaal te vinden, dat ook maar aan de meest bescheiden eischen van zindelijkheid en gemak voldoet. Buiten Moskou kent Rusland geen restau rants meer; er zijn alleen volks-eethuizen. Voor men kan gaan eten, moet men in de rij aan de kas gaan staan en vooruit beta len; de bediening is slordig en onverdraag lijk langzaam. De hotels zijn eenvoudig ont zettend, niettegenstaande de hooge prijzen. In Swerdlowsk, de Oeral-hoofdstad, is een hotel gebouwd, dat verleden jaar pas is vol tooid. Dit hotel, dat drie honderd kamers bezit, is na een gebruik van nauwelijks zes maanden al in een toestand van verval. Voor honderd kamers zijn maar drie badkamers voorhanden en deze zijn sedert 3 maanden al niet meer te gebruiken. Slechte ijzeren le dikanten, weinig en smakelooze meubelen, gewitte muren, waarvan, zooals in een ge vangenis, de eenige versiering de huisorde is; gaten in de muren zijn met leem toegestopt; zoo ziet zoo'n hotelkamer er uit en kost dan nog, zonder dat er een handdoek geleverd wordt, 6.50 Roebel per dag. Maar dit hotel is nog een ideaal van behaaglijkheid verge leken met de onbeschrijfelijke houten schuur waarin ik in Tsjeljabinsk heb overnacht, en waar een kamer zonder beddegoed en dekens en zonder waschtafel ook nog vier Roebel kostte En dan moet men nog van geluk spreken, wanneer men zelfs in dit logement een kamer krijgt. Want enkel reizigers, die goed uitgerust zijn met aanbevelingen van den staat, kunnen met inspanning van alle energie in deze hotels een bed veroveren. De groote massa moet onverrichterzake aftrek ken er. op de stations overnachten. Het spreekt vanzelf, dat de stations daaruoor overvol zijn en menige familie is het aan te zien, dat ze dagen lang in de wachtkamer van de overstap-stations moeten huizen. Het zal me ook altijd een raadsel blijven, hoe de normale staatsburger, die niet op grond van bijzondere documenten „buiten de rij" wordt behandeld, het klaar speelt, te reizen. In Oefa zag ik, dat de menschen om twaalf uur des nachts al in een rij aan het loket gingen staan, om den volgenden morgen een kaartje te bestellen voor een reis, die ze acht dagen later wilden aanvaarden. Het vijf-jaren-plan wordt ten koste van de algemeene ondervoeding der bevolking verwezenlijkt. Tot nu toe heeft de Sovjet— regeering haar economische doeleinden op den rug van de boeren uitgevoerd. Door de collectivisatie van den landbouw valt de boer, als financieele steun voor de industria lisatie, weg. Er moeten nu groote sommen to den landbouw worden geïnvesteerd. In het verloop van één jaar is het volks-eco- nomische beeld der Sovjet-unie totaal gewij zigd. Nu de boer de Kosten der industriali satie niet meer draagt, moeten ze op andere schouders worden afgewenteld. Daar er geen bourgeoisie is, blijft dus enkel het industrie- proletariaat. Dat is de grootste gebeurtenis sedert de revolutie, want dit economische verloop moet ook politieke uitwerking heb ben. Nu moet op den economischen druk van zelf ook de moreele en de politieke druk vol gen. Een voorbeeld van den economischen druk: In Iwanowo-Wossnessensk bedraagt de gemiddelde verdienste van een textiel arbeider ongeveer 58 Roebel. Door de prijs- verhoogingen van de laatste drie maanden alleen is zijn reëele loon 30 p_Ct. verminderd. Maar hiermee nog niet genooeg: elke arbei der moet voor de industrialisatie-leening het loon van een maand afgeven. Daarenboven is de arbeider gedwongen, door onbetaalde werkdagen, door „vrijwillige" algemeene of fers de industrialisatie en de bewapening van het land te steunen. Het is niet te hoog gegrepen, wanneer men deze offers op een maand-loon schat. Op deze manier krijgt een arbeider, wiens reëele loon al dertig per cent gedaald is, slechts tien maanden loon, in plaats van twaalf per jaar. En dat is nog niet alles. Voor dit verminderde loon moet hij meerderen arbeid doen. Op de werken heerscht een ijzeren arbeids-discipline, de .socialistische mededinging", storm-brigades van aen arbeid gevormd door communisten, vuren in de bedrijven de arbeiders tot groo- tere inspanning aan. Nu wordt de onafge broken werkweek ingevoerd en, al verliest de arbeider daardoor ook niets, deze nieuwe in stelling oefent toch een sterken psycholo- gischen invloed uit; want ze verandert de levensvormen van den arbeider geheel en al: ze schaft den Zondag voor hem af. 14. Jij mij wat vragen wou, heb je gezegd? Ja, dit. Heb je wel eens van een zekeren Dr. Stargard gehoord, Lo Ong? Terwijl hij de vraag deed, sloeg Sherring ton het gele gerimpelde gezicht van den ouden man scherp gade. Bij den naam Dr. Stargard trok de nieuwsgierige uitdrukking uit de donkere oogen weg, het gezicnt ver strakte zich, zoo dat het tenslotte meer op een masker dan op een menschelijk gelaat geleek. En toen Lo Ong antwoord gaf, klonk zijn stem dof en was zijn toon zoo kortaf dat iemand anders dan Sherrington zich al licht van verder vragen onthouden zou heb ben. Ken niet. Sherrington voelde, dat de man loog, een houding die hem de noodzaak om de waar heid te weten komen, nog sterker deed Voelen. Lachend greep hij den man bij de schouders vast en schudde hem zachtjes heen en weer. Vertel dat je grootje, Lo Ong. Misschien dat die je gelooft, want ronduit gesproken, St doe het niet. De monopolistische propaganda van de communistische partij zorgt ervoor, dat de arbeiders toch nog altijd vast in de handen der partij zijn, al kan de stemming natuurlijk niet overal en gelijkmatig tevreden zijn. Maar economische offers zijn op den duur, zonder politieken druk van de bevolking niet te verkrijgen en de eerste teekenen van zoo'n druk zijn hier en daar reeds op te merken. Herziening der verdragen van 1839 De regeeringsverklaring, door den Minis ter-President Jaspar uitgesproken, behandelt allereerst de buitenlandsche aangelegenhe den. Voltooiing der schadevergoedingen is nood zakelijk evenals herziening der verdragen van 1839. Wat den economischen toestand aangaat, dient men vooral de aandacht te schenken aan de ontwikkeling van den landbouw. Op fiscaal gebied, verklaarde spr., is het Jaspar gewenscht ons crediet te handhaven, de las ten te verminderen en de belastingen te her zien. Voorts zal er een wetsontwerp inzake de sociale verzekering ingediend worden. Wat de taalkwestie aangaat, deelde spr. mede, dat de regeering kort geleden een commissie heeft ingesteld, die tot taak heeft rapport uit te brengen over de uitvoering van de wet van 1921. Een commisie zal voorts voorstellen indie nen betreffende de rechtspositie der .amb tenaren, een en ander met inachtneming der administratieve eenheid. Wat voorts het leger aangaat, zal men zich nog een weinig tijd moeten gunnen om de resultaten van de wet van 7 November 1928 onder oogen te zien. Voorzien is in de vervlaamsching van de Hoogeschool te Gent, met behoud evenwel van een facultatieven Franschen cursus. Ten behoeve van het lager- en middelbaar onderwijs zal de regeering voorstellen indie nen, waarbij het gebruik van de moedertaal als voertaal geregeld wordt en tevens reke ning wordt gehouden met de vrijheid der gezinshoofden en zekere paedagogische eischen. Getracht zal worden den kinderen de mogelijkheid te bieden nog een tweede taal te leeren. Jaspar eindigde met er de Kamer aan te herinneren, dat zij een „parlement du cen- tenaire" („parlement van het eeuwfeest") zal zijn. DE LEGERBEGKOOTING IN DE FRANSCHE KAMER Rede van Maginot Na een korte onderbreking van de zitting der Fransche Kamer nam de Minister van Oorlog Maginot, het woord, om de meening der regeering ten aanzien van de landsver dediging uiteen te zetten. De huidige organi satie van het Fransche leger wordt geken merkt door de vermindering van het aantal militaire eenheden en door verkorting van den diensttijd, verklaarde hij. De militaire begrooting mag niet verminderd worden, aangezien dit niet zou kunnen geschieden zonder nadeel voor den één-jarigen diensttijd. De Minister verklaarde zich bereid, het aan tal divisies te verminderen van 20 tot 12, doch zulk een maatregel zou op een oogen- blik, dat men bezig is met het invoeren van een nieuwe militaire organisatie, hoogst on- practisch zijn. Wat thans gevraagd wordt is noodig indien Frankrijk het geleden leed niet nog eens wil doormaken. Afgezien van Duitschland kon men beweren, dat geen an dere mogendheid op den weg der ontwape ning verder was gegaan dan Duitschland. De organisatie der grensverdediging vindt haar Wie is dr. Stargard? De donkere oogen keken hem star aan. Ken niet Zeg eens, Lo Ong, viel Sherrington hem met een ongeduldig fronsen van zijn wenk brauwen in de rede, herinner je je nog die keer in Nanking, toen je in het water ge vallen bent Herinner ik me, gaf Lo Ong met een glimp van terugkeerende intelligentie in zijn bolle, glazige oogen ten antwoord. En herinner je je ook, dat je niet zwem men kon en dat je al twee maal gezonken ,vas, voordat iemand je greep? Oei! oei! was het gefluisterde antwoord. Goed. Als je je dat alles herinnert, geef me dan nu een eerlijk antwoord. Wie is Dr. Stargard? Een oogenblik werd het gele gezicht tegen over hem vertrokken van angst, maar geen twee tellen daarna was het of alle onrust- ajnen weggestreken werden. Een uitdrukking van groote waardigheid veredelde het bree- de, hoekige gezicht; de kleine, dikke, gedron gen gestalte leek grooter te worden. Toen boog hij zich iets naar Sherrington over en begon te spreken, zacht fluisterend, alsof hij bang was, dat de muren ooren hadden. Dien dag heb jij mijn leven gered en niets er voor gevraagd, nu vraag jij wat mijn le ven kosten kan, als bekend werd. Maar, mijn leven hoort jou, ter wille van herinnering zal Lo Ong vertellen wat weet. De Chinees zweeg een paar seconden lang; oorzaak in de militaire grondslagen van Frankrijk en in de verplichting tot ontrui ming van het Rijnland, waarmee men den Rijn als veiligheidsslot verliest. Onder leven dige bijval verklaarde Maginot, dat het ver dedigingsprogram in 1934 uitgevoerd moet zijn. Iedereen heeft er belang bij, dat men zich in 1935 niet meer in een gevaarlijken toestand bevindt. Bij zulk een .verdedigings organisatie en zulk een goed uitgerust leger zal iedereen aarzelen om Frankrijk aan te vallen. Daladier constateerde na de rede van den Minister, dat niemand op zijn argumenten was ingegaan en dat hjj evenmin antwoord had gekregen op zijn opmerking, dat het to taal der oorlogsuitgaven 12.4 milliard franc bedroeg, wat beduidend boven de militaire uitgaven van vóór den oorlog ligt. Maginot merkte op, dat men in 1914 bijv. het lucht- wapen nog niet kende en dat daarom Dala- dier's vergelijking niet opgaat. Daladier be toogde, dat de Fransche militaire begrooting de hoogste van alle Europeesche mogend heden is. Van elke 100 franc Fransch belas tinggeld wordt 27 franc besteed voor de landsverdediging en slechts twee centime voor den Volkenbond. In 1918 heeft men ge zegd, dat de winnaars zoo snel mogelijk moesten ontwapenen. Wanneer Duitschland zich niet langer met zijn klein leger politie- troepen tevreden wil stellen, kan men dit argument dus niet aanvoeren. STAPPEN DER DUITSCHE KOLONISTEN IN RUSLAND BIJ DEN VOLKENBOND De Arbeidsgemeenschap der Duitschers in Polen en Rusland, die in den laatsten tijd meer dan 1500 gezinnen van Duitsche kolo nisten uit Rusland aan woonsteden in Duitschland en overzee hielp, heeft op ver zoek der Duitsche boeren, die Rusland wil len verlaten, een memorandum gericht tot den Volkenbond en tot eenige andere inter nationale bureaux. In dit memorandum wordt de toestand der Duitsche boeien in de Sovjet-Unie geschetst en wordt uitdrukking gegeven aan het verzoek der Duitsche kolo nisten, maatregelen te willen treffen, die er toe leiden dat zij weer een draaglijk bestaan verkrijgen en dat de in gang zijnde emigra tie-beweging ongehinderd voortgang zal kun nen vinden, zonder bedreiging van het eco nomisch bestaan, persoonlijke vervolging en politieke rechteloosheid. HET LAATSTE TRANSPORT VAN DUITSCH-RUSSISCHE EMIGRANTEN Gisteren passeerden wederom een trans port, het achtste, bestaande uit 712 personen Riga. Er waren vele kinderen bij, waarvan vijftien lijdende aan roodvonk. Tot nog toe zijn 4348 Duitsche emigranten, waarvan 2905 volwasenen en 1443 kinderen, over Riga naar Duitschland getrokken. Het volgende transport wordt Donderdag in Letland ver wacht Na dit negende transport zal er waar schijnlijk een lange pauze in de transporten intreden Namens het Duitsche rijk heeft de Duitsche gezant in Letland de Letlandsche regeering en het Letlandsche Roode Kruis dank gezegd voor de uitnemende verzorging der Duitsche emigranten. DE MOORDEN TE DÜSSELDORF De dader gearresteerd? De door de politie te Düsseldorf gezochte knecht Nestroy is Dinsdag door de crimineele politie van Potsdam in het tehuis voor dak- loozen te Nowawes aangehouden. De politie te Potsdam heeft om het onder zoek der „moordcommissie" te Düsseldorf niet te beïnvloeden, den verdachte geen verhoor afgenomen %n hem onmiddellijk naar Düsseldorf op transport gesteld. De gearresteerde was sinds den moord op Maria Hahn uit Düsseldorf verdwenen en werd gezocht. EEN BANKET VOOR NOBELPRIJS WINNERS Het hoogtepunt van het Nobelfeest, waar mee de stichter van den Nobelprijs wordt herdacht, vormde gisteravond het groote galabanket in de spiegelzaal van het Grand Hotel te Stockholm. Behalve de Nobelprijs winners en hun echtgenooten werd aange zeten door den Zweedschen Kroonprins met zijn gemalin, door verschillende andere leden van het Koninklijk Huis, leden van het corps diplomatique en vooraanstaande per sonen uit de wereld van kunst en weten schap te Stockholm. De oud-Minister-presi- dent Hamarskjoeld bracht een dronk op den Zweeschen koning uit. De Zweedsche Kroonprins herdacht den stichter van den Nobelprijs, Alfred Nobel en prof. Johannson, directeur van het Karloingisch Instituut, sprak de Nobelprijswinners toe. Deze ant woordden met een kort woord van dank. Voor den Nederlandschen Nobelprijswin ner, prof. Eijkman, die door ziekte verhin derd was aanwezig te zijn, werd het woord gevoerd door den Nederlandschen gezant te Stockholm, Mr. A. M. D. Baron Sweerts de Landas Wyborgh. Als laatste spreker voerde de Duitsche schrijver Thomas Mann het woord, die wees op de tegenstelling tusschen den dichter en de Natuur en met voorbijgaan van de be scheidenheid meende hij in de eer, hem te 'oeurt gevallen door het ontvangen van den Nobelprijs, een hulde aan den Duitschen geest te mogen zien. Hij vergeleek Duitsch land met den Heiligen Sebastiaan, aan alle zijden door pijlen doorstoken na den oorlog. Doch de Duitsche cultuur is weer bezig zich toen boog hij zich nog verder naar Sherring ton toe, keek met schichtige oogen om zich heen en fluisterde hem in het oor: Sta'ga'd is Hong Chung Lu van de Fien L'ze Tong. Sherrington keek teleurgesteld, wamt al twijfelde hij geen oogenblik aan de gewich tigheid van die mededeeling, daarvoor was het angstige gezicht en de eerbiedige fluister toon van den Chinees bewijs genoeg hij zelf was er niet veel wijzer door geworden. Dus een Chinees, net als jij Lo Ong? Hij is zoon Van zijn moede', een wijze, geëe'de vlouw uit Ching Fu; maa' hij is ook zoon van zijn vad' en hij was Duitsel. Duitscher? Oei-oei! Een wijs man en een gloot ge- lee'de, wat Hong Chung Lu ook is. Hm! En die Tong waar je 't over had. Lo Ong sloot zijn oogen, zijn gezicht werd een masker van perkament, rond, rimpelig, zonder eenige uitdrukking. Ove' zulke dingen spleekt men niet. Eén gefluiste'd woo'd, en dan gaat zoo. Weet niet van. Sherrington bekeek het strakke gezicht met de gesloten oogen zwijgend. Hij begreep, dat hij niets meer te weten zou komen. Tusschen 's mans tong en dat gene, wat zich misschien in de diepten van zijn ondoor grondelijk Oostersoh brein verschool, was alle verbinding verbroken. Goed, Lo Ong. Ik begrijp het wel ik zal je vriendschap niet zwaarder op de te verheffen. Met een viervoudig hoera op de Nobelprijsstichting besloot hij zijn rede. HET SPPOORWEGONGELUK TE NAMEN. Met betrekking tot het spoorwegongeluk te Namen wordt officieel medegedeeld, dat er thans 11 dooden zijn, terwijl het aantal ge wonden op 75 wordt geschat, van wie er 3C als lichtgekwetsten moeten worden be schouwd. De Koning en de Minister van Ver keer hebben zich naar de plaats van de ramp begeven. De vermoedelijke oorzaak van het ongeluk schijnt een verkeerde wissel stand te zijn geweest. KONDURIOTIS TREEDT AF. Zaterdag a.s. presidentsverkiezing Uit Athene wordt gemeld, dat minister president Venizelos na het aftreden van den president der Grieksche republiek Kon- duriotis heeft voorgesteld, een conferentie bijeen te roepen van de leiders der verschil- .OisDOERlOTi'. lende partijen, opdat deze een gemeenschap- pelijken candidaat voor het presidentschap zullen kunnen voorstellen. De verkiezing van den nieuwen president zal Zaterdag a.s. plaats vinden. Inmiddels neemt de voorzitter van den Senaat, Zaimis, overeenkomstig de Grond wet de functie van vice-president waar. Tien dooden en vele gewonden Gisterochtend is in de studio's van de Manhatten Film Company, te New York, waar een Klankfilm werd afgedraaid brand ontstaan. Het vuur greep buitengewoon snel om zich heen, daar het in de filmstrooken en andere brandbare zaken gretig voedsel vond. Vijf mannen en vier vrouwen Kwamen om het leven, terwijl tal van andere personen ern stig letsel bekwamen, doordat zij gedwongen waren uit de vensters te springen om zich te redden. Tengevolge van de sterke rook ontwikkeling kon niemand het atelier vla het trappenhuis verlaten. Het blusschingswerk werd door de verzengende hitte zeer bemoei lijkt. Men vermoedt, dat zich onder de puin- hoopen nog meer slachtoffers bevinden. Een geweldige menschenmassa was op de been om het blusschingswerk gade te slaan. Nader wordt gemeid: Met betrekking tot den ge veldigen brand die gewoed heeft in het Film-atelie- van de Manhatten Film-Company, kan no*» worden gemeld, dat zich in het atelier een 75-tal mannelijke en vrouwelijke acteurs bevond, toen door tot dusverre nog niet opgehelder de oorzaak plotseling een ontploffing plaats had. Een enorme vlam sloeg in het tooneel- gordijn, waarna het vuur zich met groote snelheid verbreidde. De eerste blusschings- pogingen mislukten. Ouder de acteurs brak een paniek uit. De slechts in daustoilet ge stoken danseressen vluchtten naar buiten. Doordat ook de film en enkele chemicaliën in brand vlogen, were een geweldige walm ontwikkeld, met het gevo:g dat talrijke per sonen flauw vielen. De slachtoffers zijn zoo verminkt, dat van velen hunner de identiteit nauwelijks vastgesteld kon worden. Omtrent de ontploffing in een film-studio te New York wordt nader gemeld, dat het aantal dooden gestegen is tot tien, terwijl het aantal gewonden 35 bedraagt. DE VERWARDE TOESTAND IN CHINA Berichten uit Sjanghai melden, dat nog steeds vluchtelingen uit Nanking aankomen, waar, volgens de jongste berichten, Tsjang Kai Sjek troepen concentreert voor de ver dediging van Nanking en Shanghai, voor welk doel hjj alle beschikbare troepen uit het Westen en het Zuiden terugtrekt. In buitenlandsche militaire Kringen te Shanghai acht men de tegenwoordige bui tenlandsche troepen voldoende om het hoofd te kunnen bieden aan de gebeurte nissen, die zich in de onmiddellijke toe komst kunnen voordoen- Intusschen zijn alle schikkingen getrof fen voor een snelle versterking der marine troepen, die momenteel de internationale concessies verdedigen. De situatie van het oogenblik De Pekingsche correspondent van de „Times" teekent den toestand van het oogenblik als volgt: De geldmarkt is ernstig gestoord, en of schoon de regeering optimistische berich ten over den toestand verspreidt, schijnt proef stellen. De kleine spleetoogen gingen open, de donkere pupillen waren schichtig van onbe- heersohten angst. Je zult voo'zichtig zijn? Alletljd, wat ook gebeult, mond dicht houden? Ik beloof je, Lo Ong. Al ging de heele Fien L'ze Tong op zijn achterste beenen staan. Met een gebaar van ontzetting hief de Chinees beide handen ten hemel. Sherring ton haalde zijn schouders op en begon over iets anders. Wat de rest van den boel betreft laat dien morgenochtend vroeg aan het hotel brengen, wü je? Zal doen, gaf Lo Ong ten antwoord met een gezicht, dat nu weer een al jovia liteit-rimpels was. Wil misschien wat dlinken? Neen, dank je. 't Wordt mijn tijd. Waar is je lantaarn? Anders breek ik in dien winkel van jou nog mijn nek. Na even zoeken, vond Lo Ong de bewuste lantaarn. Hij stak haar op en lichtte zijn klant bij. Het was bulten veel stiller en rus tiger geworden; met de lantaarn in de hand bleef de Chinees voor de deur staan, om den nu vlug voortstappenden man na te kijken. Plotseling echter zag hij uit de donkere scha duw van de hulzen aan den overkant een ge daante te voorschijn schieten; een oogenblik verlichtte het flakkerende schijnsel een mager geel gezicht. De schrik sloeg den ouden man er weinig twijfel te bestaan, dat zij tegen over de ernstigste crisis staat sedert haai kort bestaan. Tog nog toe werd beweerd, dat bewegingen tegen de regeering in de eerste plaats de politieke drijfveer hadden van het verwijderen van misbruiken en het doorzetten van hervormingen, doch de te genwoordige gebeurtenissen wijzen meer op een uitgebreide militaire uitbarsting als het gevolg van ontevredenheid over de resultaten van den jongsten strijd en het vaste besluit der militairen om zich zelf te helpen. Het is moeilijk te gelooven, dat de bevelhebbers en de legers, die zoo gauw klaar staan om den eenen dag aan de eene zijde te vechten, en den volgenden dag aan de andere, zich in ernst onder verantwoor delijke leiders vereenigen voor een defini tief doel, en dat indien hun pogingen met succes worden bekroond, daaruit goeds zal voortkomen. Het is eerder waarschijnlijk, dat een nieuwe orgie van zinloozen burger oorlog China dieper dan ooit zal doen zin ken in den chaos. Alle plannen tot afdan king zijn volkomen mislukt, en men moet zich rekenschap geven van het feit, dat China gebukt gaat onder een militaristische nachtmerrie van zoo'n omvang, dat de politieke partijen en beginselen slechts ge ringe kans hebben te zegevieren. 'n Woelige zitting van den nieuwen Berlijnschen gemeenteraad. Werkloozen dringen op naar de voorzitters tafel In de eerste zitting van den nieuwen ge meenteraad ging het rumoerig toe. Er bevon den zich ca. 100 werkloozen in de zaal, die bij de behandeling der voorstellen omtrent het verleenen van Kerstmisbijslagen aan werkloozen, kleine renteniers, enz. groot tu mult maakten. Zij scholden zelfs de leden van magistraat en gemeenteraad uit en drongen op tot bij de voorzitterstafel, waar eenige een dreigende houding aannamen en toe spraken tot de aanwezigen richtten. Eerst toen een „overvalcommando" was aangerukt, kon de orde worden hersteld, waarop de zaal spoedig leegliep. Een stationsbeambte door roo- vers overvallen 's Nachts tusschen twee en vier uur Dezer dagen vond men den dienstdoenden ambtenaar van het station Laggenbeck aan het traject Osnabrück—Rheine zwaar ge wond in een sloot liggen. Het op 150 M. af stand gelegen dienstlokaal stond open en vele sporen wezen op een verbitterden strijd. Klaarblijkelijk hebben eenige roovers den ambtenaar tusschen 2 en 4 uur 's nachts pvervallen om de kas van het* station ts plunderen, waarbij hun ca. 370 mark in han den is gevallen. De zwaargewonde werd naar een ziekenhuis overgebracht. De politie en de opsporingsdienst der rijks- spoorwegmaatschappü rijn terstond begon nen met het instellen van een onderzoek. De regeerlngspresident heeft 500 mark en de spoorwegdirectie 1000 mark uitgeloofd voor het vatten der daders. Daar de stationsamb tenaar nog steeds bewusteloos is, kon hij geen inlichtingen verschaffen. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALBLASSERDAM 9/13 v. Koningsbergen te Riga. AMSTEL 9/13 v. Rott. te Sundsvall. BEVERWIJK 9/13 Finistcrre gep. Melilla n. Rotterdam HARMINA, m.s., 7/13 te Londen uitgekl. n. Nieuwpoort HOFPLEIN 10/13 Lizard gep. Wabana n. Rott. NOORD-FRIESLAND 7/13 v. Duink. te Gravesend. ROZENBURG 9/13 te Verdon teruggekeerd, Rott. n. Decide. SASSENHEIM 9/13 v. Savona n. CasteUon. SEINE 7/13 v. Gravesend n. Calais. STAD ZAANDAM 9I12 v. Rande n. Rott. THEANO 9/13 v. Belfast n. Rott. REDENBURG 9/13 v. Emden n. Rotterdam. WASSENAAR 9/12 v. Newcastle te Caen. ZAAN 8/12 v. Rott. te Stocka. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ P. C. HOOFT (uitr.) pass. 7/12 Perim. SAPAROEA (thuisr.) pass. 7/13 Pernn. KON. HOLL. LLOYD DELFLAND (uitr.) 10/12 v.m. 1 u. te Antwerpen. EEMLAND (uitr.) 9/12 v. Santos. GAASTERLAND 10/12 nam. 5 u. 30 v. Amst. te Ham- SALLAND (thuisr.) pass. 9/12 Fernando Noronha. ZAANLAND 10/13 v. Hanburg te Amst. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AJAX 9/12 V. Valencia n. Amsterdam. ASTREA 7/12 v. W. Indië te New York. BARNEVELD (uitr.) 9/12 te Valparaiso. BERENICE 9/12 v. Calamata te Piraeus. BREDA (thuisr.) 7/12 v. Parta n. Manta. BRIELLE, Amst./Curacao 9/12 te Torbay. CLEMEMCEAU 9/12 v. Alicante te Barcelona. CLIO 10/12 v. Amsterdam te Rotterdam. COTTICA 8/12 v. Curacao n. P. Cabello. CRYNSSEN (thuisr.) 9/12 v. Plymouth n. Havre. DOROS, Amsterdam n. Rotterdam, 9/qt2 te IJmuiden vastgemaakt. EOS 9/12 v. Altfante n. Carthagena. HEBE 9/13 v. Rotterdam te Sevilla. JASON 8/12 v. Constanza te Constantinopel. MEROPE 10/12 v. Valencia tc Amsterdam. NEREUS vertrekt u/12 v. Oporto n. Vigo. SATURNUS 9/12 v. Constanza te Constantinopel. ULYSSES 10/12 v. Hamburg te Amsterdam. VENUS 9/t2 v. Palermo te Napels. VULCANUS 9/12 v. Malta n. Alexandrië. KON. PAKETVAART-MIJ. NIEUW-ZEELAND 7/12 Singapore te Melbourne. HOLLAND—AFRIKA LIJN ALDABI (thuisr.) 9/12 te Duinkerken. GRIJPSKERK 10/12 v. Amsterdam te Rotterdam. KLIPFONTEIN 9/12 v. Hamburg te Antwerpen. RANDFONTEIN 10/12 v. Hamburg te Amst. RIJPERKERK (thuisr.) 8/12 v. Mombassa n. P. Said. SPRINGFONTEIN (uitr.) 9/12 tc Port Natal. HOLLAND—AMERIKA LIJN DELFZIJK 6/12 v. Vancouver h. Seattle. DELFDIJK 9/12 v. Vancouver n. Seatlle. DINTELDIJK, Pacifick. n. Rott., 9/12 v. Southampton. GROOTENDIJK, Pacifick., n. Rott., 8/12 te Los Angeles. MOERDIJK, Londen n/d. Pacifick., pass. 9/12 Ouessant. NARIVA 10/12 v. Vancouver, 1. v. Hamb. te Rott. NIEUW AMSTERDAM 10/12 v. New York te Rotter- dam. om het hart. Hij dacht aan den grooten dienst dien de Engelschman hem een paar maanden geleden bewezen had, aan de woor den van vriendschap, zooeven in Lo Ong's eigen kamer gesproken. Hij vergat zijn angst, zijn gewone omzichtigheid. Impulsief deed hij een of twee schreden in dezelfde richting, die Sherrington opgegaan was en bracht zijn hand aan zijn mond om den jongen man een waar schuwing toe te roepen. Op datzelfde oogen blik echter trad uit de schaduw van het huis naast het zijne een tweede getalte te voor schijn, de nauwelijks te onderscheiden figuur van een grooten man, die zijn kant opkwam. Lo Ong hief zijn lantaarn in de hoogte, de waarschuwende kreet bestiei'f hem op de lip pen, haastig week hij terug tot in zijn winkel. Daar liet hij zich trillend over al z'n leden op een kruk neervallen. Want in de paai seconden dat het gezicht van den tweeden achtervolger bij het schijnsel van zijn lantaarn zichtbaar geweest was, had Lo Ong dr. Stargard herkend. VIERDE HOOFDSTUK NIEUWE VERWIKKELINGEN Vlug voortstappend legde Sherrington de eerste vijftig meter van den terugweg naar het hotel af. Met zijn scherp gehoor onder scheidde hü de schuivelende schreden van den behoedzaam voortsluipenden Chinees tus- DONDERDAG 12 DECEMBER HUIZEN 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.-uit2 8.159.30 Concert 10.0010.30 Zanj door Dameskoortie 10.3011.00 Zieken dienst 11.0011.30 Lezen van Chr. Lec tuur 11.3011.45 Gramotoonmuziek 11.4512.30 Voor de landbouwers 12.3c 2.00 Concert. Zang, viool en piano 2.0c 2.35 Uitzending voor scholen 2.453.4; Cursus Fraaie Handwerken 4.005.0c Ziekenuurtje 5.006.00 Lezing ovei „Zielkundige invloeden op het proces van dc ziekte" 6.007.00 Orgelconcert 7.00— 7.30 Lezing over „Hart zonder Land" var. Albert Helman 7.308.00 Cursus Ma- leisch 8.00 Uitz. van een Samen komsi van het Leger des Heils te Amsterdam. Toe spraak en zang. Na afloop Persber. HILVERSUM 1071 M. (van 12.00—6.0c 298 M.) 10.0010.15 Morgenwijding 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.- Kwartet 2.003.00 Gramofoonmuziek 3.003.30 Lezing voor de Ned. Verg. van Huisvrouwen. Jhr. J. C. Mollerus spreekt over Het afbetalingsstelsel 3.304.00 Gramofoonmuziek 4.005.00 Zieken uurtje 5.306.30 Concert door het A.V. R.O.-Kwartet 6.30 Koersen Vaz Dias 6.457.15 Landbouwhalfuurtje. Spreker Ir. J. G. Tukker 7.157.45 Fransch voor gevorderden en conversatie 8.018.25 Gramofoonmuziek 8.25 Hoe staat het met de A.V.R.O. door W. Vogt 8.35 Gramo foonmuziek 9.15 ca. Vertelling uit 1001 Nacht ter inleiding van de navolgende uit zending Aansl. van het Concertgebouw te Amsterdam. Het Concertgebouw-Orkest o-l. v. Pierre Monteux. Na afloop Persber. Daar na Vacantie-Reisfilm, muzikaal geïllustreerd. Daarna Gramofoonmuziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY 1554.4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 11.2012.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert. F. All- som, sopraan. W. Biggs, tenor. W. Parry, piano 1.202.20 doneert op Cinema- orgel 2.50 Uitzending voor scholen 3.20 Vesper u.d. Westminster Abbey 4.05 Le zing 4.20 Concert. A. Pimblott, alt. P. Garside, bariton. Instrumentaal Kwintet 5.35 Kinderuurtje 6.35 Nieuwsber. 6.50 Marktprijzen 7.05 Muziek voor blaas- instr. 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Concert. Orkest. N. Parker, bas 9.20 Nieuwsber 9.40 Toespraak o.a. door Monsieur de Fleuriau. Lord Derby. Mr. Henderson 10.20 Concert. S. Logan, bariton. Orkest 11.0012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS" 1725 M. 12.20 Protestantsche causerie 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Concert 6.55 Gramofoonmuziek 7.25 Gramofoonmu ziek8.20 Tooneel en concert. Zang en kamer muziek. LANGENBERG 473 M. 6.20—7.20 Concert 9.3510.35 Gramofoonmuziek 11.30 Phonolaconcert 12.25f-5° Orkest- concert 4.505.50 Aria en cembalo-con cert 7.208.20 Concert. Koor en piano 8.20 „Scampolo", blijspel van Dario Nicco- demi. Daarna tot 11.20 Orkestconcert. KALUNDBORG 1153 M. 11.201.20 Orkestconcert 2.004.00 Orkestconcert 7.359.35 Concert. Orkest en solist 9.5012.20 Dansmuziek. BRUSSEL 508.5 M. 5.20 Orkestcon cert 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Or kestconcert en zang. ZEESEN 1635 M. 6.15—10.05 Le zingen 11.2012.15 Gramofoonmuziek 12.1512.50 Berichten 1.201.50 Gra mofoonmuziek 1.503.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Berlijn 4.507.05 Lezingen 7.20 Voorlezingen 8.05 Con cert. Piano en bariton 8.50 Lezing 9.50 Dansles. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. STATENDAM, Rott. n. New York, pass. lo 12 's nachts 12 u. Lizard. HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN AAGTEKERK (thuisr.) pass. 9/12 Fmisterrc. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN IJSELKERK 10/12 v. Hamburg 11. Antwerpen. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN ALDERAMIN (uitr.) 9/" te P. Said. GEMMA (thuisr.) pass. 9/12 Gibraltar. ZOSMA (thuisr.) 7/12 v. Singapore. HOLLAND—WEST-AFRIKA-LIJN EEMSTROOM 8/12 v. Dual. n. Contonou. HELDER (uitr.) 7/12 te Duala. IJSTROOM (uitr.) pass. 7/12 K. Finisterre. JAVA—BENGALEN-LIJN MEDAN, Calcutta n. Java, 8/12 te Rangoon. JAVA—CHINA—JAPAN-LIJN TJISALAK 6/12 v. Manila n. Macassar. JAVA—NEW YORK-L1JN GAROET, Java n. New York, 9I13 te Suez. MEDON, Java/New York 7/12 v. Belawan. SALAWATI, New York n. Java, 9/12 te P. Said. ROTTERDAMSCHE LLOYD KOTA INTEN (uitr.) pass. 10/12 Dover. SOEKABOEMI (uitr.) 9/12 v. P. Said. TEXEL (thuisr.) pass. 9/12 Sagre. TERNATE (thuisr.) 7/12 te Londen. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALGORAB (uitr.) pass. 9/12 Fernando Noronha. ALPHACCA (thuisr.) 8/12 v. Montevideo. ALPHERAT (uitr.) pass. 9/12 Dungeness. MIRACH (uitr.) pass. 8/12 Tenertffe. STOOMVAART MIJ. OCEAAN DOLIUS, Rott. n. Japan, pass. 7/12 Perim. JASON Batavia n. Amst., 8/12 te Londen. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS 10/12 v. Rott. n. Middlesbro. JONGE JOHANNA 9/12 v. Carthagena n. Genua. JONGE ANTHONY. Valencia n. Rott., oass. 10/12 Fi- nisterre. schen zijn eigen voetstappen door. Maax daar hij er van overtuigd was, dat de magere jon geling In het grijslinnen pak alleen het be- spionneeren van hem tot taak had, trok hij zich van zijn gevolg niet aan en begon, in nerlijk vermaakt, het verslag op te stellen, dat de man straks aan zijn lastgever zou voorleggen. Is naar Lo Ong's winkel gegaan, heeft daar een uur doorgebracht en is daarna van het hoofd tot de voeten in nieuwe kleeren, naar bulten gekomen. Moet zich in een van Lo Ong kamers gekleed hebben. Daarna on middellijk naar hotel teruggekeerd. Die terugkeer naar het hotel zou echter an ders gaan, dan hij gedacht had. Op een ge geven oogenblik kreeg hij een onbedwingba- ren lust om te rooken. Hij ging een winkel binnen en kocht een doos cigaretten. Toen hij, geen minuut later, wee»- naar buiten kwam de winkel was maar zwak verlicht en op straat was het ongelooflijk donker botste hij tegen iemand aan, die op dat oogenblik de winkeldeur passeerde. Hü mompelde een verontschuldiging Neemt u me niet kwalijk Pardon, 't was mün schuld. Ikoch bent u het, dat Is niet voor den eersten keer, dat we elkander vanavond zien. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9