Stadsnieuws Amsterdamsche Beurs Cheque-koersen De verkoop van grond aan den Vergierdeweg MEDEGEDEELD DOOR Dg SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Hoog bezoek in 't Francisca Romana- huis aan den Kouden Horn Verkeersongevallen Personalia HEEMSTEDE NIEUW-VENNEP HAARLEMMERMEER ZANDVOORT Vechtpartij' te Oss Felle brand te Nijmegen Brand te Amersfoort Moord of zelfmoord? GEMENGD NIEUWS Auto door slippen in het water gereden Welk weer hebben wij te wachten? Kinderrechter Lindsay wegens wangedrag geschrapt als balie-lid Het Julianadok van Holland naar Curasao overgebracht De postvluchten naar Indië MARKTNIEUWS 335 151 129 193 470 165% 176 38 400% 164% 21 Vz 26 175 125 108 125 100 67 25 563 370 329 90% 391% 226 55 27% 64 .(Deze pagina gedeeltelijk gecorrigeerd) Mb» Behandeling: voor Gedeputeerde Staten Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben gistermiddag in een openbare zit- ting mondeling behandeld het door de hee- j ren Ch. C. Wolff c.s. ingezonden bezwaar- j schrift tegen het besluit van den Raad de- zer gemeente van 2 Mei 1929 tot aankoop van grond, gelegen ten oosten van den Ver gierdeweg in voormalig Schoteu. De aankoop beliep een bedrag van f 135.276 terwijl de straataanleg geraamd wordt op f 120.000.—. De heer Wolff ging de feiten na, wel ke aan den aankoop ten grondslag hebben gelegen. Ongeveer een jaar geleden werd spr. door Mr. Slingenberg gevraagd, welke waarde hij kon toekennen aai. de boerderij van den heer v. d. Stadt, op welke vraag spr.'s ant woord luidde: rond 80 mille voor iemand die met weinig rente tevreden is. Hierop deelde Mr. SI. mede, dat v. d. Stadt zijn boerderij aan de gemeente had aangeboden voor 180 duizend gulden, dat een gunstig advies van de Commissie van O. W. was ontvangen en dat 3 en W. een voorstel aan den Raad zouden doen om tot aankoop te besluiten, welk voorstel hij niet zou kunnen verhinderen. Op spr.'s vraag, voor welk doel de ge meente deze gronden noodig had kreeg hij ten antwoord, geen ensele, het is iouter te doen om het bezit ervan. Aan Mr. Si. heeft spr. toen geadviseerd bij B. en W. te trachten een deskundige commissie te doen beuoemen, om de betref fende gronden te taxeeren. De deskundigen zijn toen inderdaad benoemd, n.l. de heeren Beccari, Droste en Basman. Volgens het door genoemde heeren uitgebracht rapport werd de waarde bepaald op Pü mille, welke waarde echter verhoogd kon worden met f 55000.wanneer deze gronden als bouw terrein konden worden uitgegeven. De tota le waarde werd dan vastgesteld or f 135.000 of f45.000 minder dan gevraagd werd en hiermede had Mr. Slingenberg de zaak bij B. en W. gewonnen. Een paar maanden later deelde Mr. Slin genberg spr. mede, dat er wederom een voor stel was tot aankoop van de boerderij van v. d. Stadt, en toen spr. vroeg voer welken prijs, kreeg hij tot zijn verwondering te hoo ien, denzelfden prijs, n.l. f 180.000.—. Toen spr. Mr. Slingenberg opmerkte, dat hij toch sterk stond met het rapport der deskundi gen, antwoordde hij: ik heo er niets aan, ik sta machteloos en a s. Maandag gaat het er in B. en W. door, dus zie maar wat je er aan doen kunt. Die opdracht was wel zeer vereerend voor spr., maar wat moest spr. doen. waar zelfs de wethouder van financiën ■nachteloos was. Bovendien was het reeds Vrijdag, zoodat spr. nog slechts 2 dagen tijd had. Het is hem toen gelukt een afschrift n handen te krijgen van het rapport van den Directeur van O. W., op grond van welk rapport de commissie een gunstig advies had gegeven aan B. en W. In dit rapport ontdekte spr. een groote fout, er werd n.l. in gezegd, dat de vraag prijs wel 180 mille was, doch dat de beta lingsregeling een voordeel bracht van f 25.928. Zooals spr. reeds opmerkte, heeft de commissie naar aanleiding van dit rap port en het vermeende genoemde voordeel gunstig geaaviseerd en werd Mr. Slingenberg in deze zaak bij B. en W. mach teloos. De fout, waarvan spr. zooeven srrak, be stond hierin, dat het voordeel becijferd werd op f 25.928, terwijl het in werkelijkheid slechts f 8100.bedroeg. In verband met een en ander heeft spr. een onderhoud gevraagd met den Burge meester, waarvan het resultaat was, dat Mr. Slingenberg het pleit voor de tweede maal won. Den volgenden dag verzocht mr. Gerritsz spr. te mogen spreken over deze zaak. waar in spr. toestemde, onder voorwaarde, dat Mr. Gerrits met spr een bezoek bracht aan de bewuste terreinen, welk bezoek enkel-j dagen geleden plaats haa, waarbij tevens tegen woordig was het commissielid van Liemt. Mr. Gerritsz zag toen in, dat hij voorzichtig moest zijn. Bij die gelegenheid bracht spr. in bespreking „den verboden kring" en het groote deel van de bewusten t -einen in dien kring, waarop tot zijn verbazing de heer v. L. zeide, daar weten wij niets van, er is ons niets van getegd Hiermede was de zaak niet afgedaan. Eenigen tijd daarna vroeg een commissie lid spr. om inlichtingen over een rapport van O. W. betreffende de onderwerpelijke gronden. De eigenaar had n.l. zijn prijs verlaagd met f 11000 en dus gebracht op 1 169000. De Directeur zette in zijn rappor*. uiteen, dat deze vraagprijs beneden de waarde was, hetgeen hij aantoonde dooi de berekening van 18 H.A. weiland f 3000.et, de ove rige 4 H.A. als bouwterrein tegen f 8. per M2. Op de vraag of dit in orde was, heeft spr. geantwoord, dat de Directeur van O. W. toch wel wist, dat de bedeelde 4y2 H.A. geen bouwterrein was, doch dat 4 H A. hier van in de z.g. groene zóne lag, hetgeen ook duidelijk uit zijn uitbreidingsplan bleek. Over deze verkeerde voorlichting, welke door O. W. erkend moest worden, zijn in de commissie van O. W. zeer harde woorden gevallen. Toen spr. deze feiten had medegemaakt, werd het hem duidelijk hoe het voor han dige kooplui mogelijk geweest is de laatste 10 jaren tonnen gouds aan de g meente te verdienen met grondverkoop. Het was spr. duidelijk geworden, dat er maar raak werd gerapporteerd en wel zóó, dat als men er een bepaald voorste) door wilde hebben, het advies van de commissie gunstig beinvloed werd. De commissie adviseerde door de aan haar verstrekte onjuiste, althans onvolledige inlichtingen, zij het dan ook gel ee] te goe der trouw, absoluut verkeerd. Immers een persoonlijk onderzoek naar alie zaken, wel ke haar worden voorgelegd, kan toch moei lijk van de heeren verlangd worden. Daarna is de vraagprijs me'- f 34000.— verlaagd, en op 2 M;j j.l. is door B en W. een voorstel tot aar''«op in den Raad ge bracht, dat met 25 tegen 12 stemmen is aan genomen, nadat door den heer v. Liemt als woordvoerder der rechtsche partijen, bezwa ren waren ingebracht. Nog nimmer is het voorgekomen, dat bij een voorstel tot aankoop van grond in den Raad 12 tegenstemmers waren en naar spr.'s overtuiging zal een grooter aantal nimmer te bereiken zijn, al zijn de voorgestelde prij zen nog zoo hoog. Dit is spr n.1. gebleken in de Raadsvergadering van 2 October j.l. bij grondaankoop aan de Amsterdamsche Vaart. Mr. Slingenberg maakte toen namens de minderheid van het college bezwaar te gen dien aankoop, omdat door de opvoe- ring van de grondprijzen de volkshuisvesting in het gedrang komt en er bovendien voor zichtigheid moet worden betracht met de gemeente financiën. Ondanks deze ernstige waarschuwing van een wethouder van finantiën oesloot de Raad mct ia stemmen tegen toch tot aankoop °ver te gaan. Naar aanleiding van het schrijven van B. en W., 7 September j.l.. zou spr. willen opmerken, dat het volkomen waa.' is, wan neer B. en W. zeggen dat de vraagprijs reeds aanzienlijk lager was dan die van andere gronden gelegen binnen deze gemeente ten Noorden van de J. G Vaart en niet val lende binnen den verboden kring, doch dat B. en W. hiermede geen andere gronden op het oog kunnen hebben dan die, welke door de gemeente zijn gekocht voor prijzen welke 200 a 400 pCt. hooger zijl* dan die welke ten Noorden van den J. G. Vaart zijn bekend. Waar de rondprijzen door de eigen grond- poütiek der gemeente zijn opgedreven, wordt hier een verdediging gevoerd door te wijzen op eigen fout. Verder zeggen B. en W, in hun schrijven, stelt men de waarde der ronden binnen eïen kring op 3500 per H.A dan is de prijs van den overigen grond 1.60 M2., wanneer aan die., grond een waarde wordt toegekend van 16000 per H A. dan zullen de 273 H.A. die voor bebouwing aller eerst in aanmerking komen, zoo duur wor den, dat de volkshuisvesting zeer ernstig in gedrang zal komen. Wij hebben het dan ook als een groote» plicht gevoeld bezwaar te moeten maken tegen bedoeld raadsbesluit, wijl de grond prijzen onnoodig worden opgedreven en de zoo mooie gelegenheid in de voormalige ge meente Schoten om te voorzien in de volks huisvesting ten zeerste wordt bemoeilijkt. Spr. hoopt dus, dat Ged. Staten de noo- dige motieven aanwezig achten om het be treffende raadsbesluit niet goed te keuren. De heer Van Kessel sloot zich volkomen bij het betoog van den heer Wolff aan. Haarlem staat voor een zeer moeilijke perio de, waarin voorzichtigheid ten zeerste ge boden is. Lag de grond aan het Spaanre, waar zich industrieën moeten vestigen, dan was er voordeel voor de gemeente in gelegen. Ook stond de zaak in een heel ander licht, als zich op de aangekochte gronden wel gestelde inwoners konden vestigen. Voorts acht spr. het verkeerd, dat de gemeente speculeert en erop hoopt, dat het Rijk de kringenwet intrekt. De heer Vieser vreest, dat door dezen aan koop het vraagstuk der volkshuisvesting in een zeer bedenkelijk stadium zal komen. De grondprijs is n.l. te hoog. De heer Dumont, directeur van Openbare Werken, verdedigde het raadsbesluit, dat wees op een voordeel voor de gemeente bij den aankoop van deze gronden. Ook is het van belang voor het uitbreidingsplan. Spr. meent, dat de gemeente met alleen niet duurder, maar zelfs goedkooper koopt dan een particulier op publieke veilingen. Jhr. Mr. Dr. Roëll vraagt, hoe het staat met de onderhandelingen met Louwers. De heer Dumont antwoordt, dat Louwers teveel vraagt, n.l. 15.per M2. Hierna kwam in behandeling een be zwaarschrift tegen den aankoop van 5845 M2 a 4.— gelegen aan den Vergierdeweg. De heer Wolff licht het bezwaarschrift nader toe. Wanneer voor gronden dergelijke hooge prijzen worden betaald, wordt de No. 10 12 Dec. volkshuisvesting veeleer bemoeilijkt dan be vorderd. Dat wij goed gezien hebben, bewijst het volgende: In October j.l. kwam een bouwer spr. me- dedeelen, dat hij een opdracht had om 2 arbeiderswoningen te bouwen, en daarvoor de grondeigenaars in de omgeving van den Vergierdeweg bezocht had, om een terrein voor die woningen te koopen, maar de prijzen die zaj vragen zijn zoo hocg, dat hij voor 2000.— geen geschikt terrein kan koopen, de eigenaars wijzen steeds op de prijzen, die de gemeente betaalt. B. en W. zeggen o.a. in hun brief, dat de aankoop noodzakelijk is voor het leggen van geleidingen en het verbreeden van den weg. Dit ontkent spr. ten sterkste, want aan de Westzijde van den weg zijn eenige jaren geleden een 10-tal arbeiderswoningen ge bouwd en daarvoor is de weg op voldoende breedte gebracht voor een normaal ver keer en is ook een trottoir aangelegd, waar voldoende ruimte is om geleidingen te leg gen. Enkele weken geleden zijn twee commis sieleden ter plaatse geweest, en zij moesten erkennen weer onjuist te zijn ingelicht door O. W. Zij waren het met spr. eens, dat de weg voldoende breedte had en aan de westzijde ruimte genoeg aanwezig is voor het leggen van geleidingen. In hun berekening zeggen B. en W„ dat de prijs word t 7 per M2„ maar in de berekenrJg verwaarloozen zij het bedrag, dat betaald moet worden, voor de 900 M2. voor verbreeden en bestraten van den weg, wat 900 X 400 en 900 X 7 of/en 9900. bedraagt, welk bedrag ten laste gebracht moet worden van den bouwrijpen grond en dan is de prijs 950 per M2. of bij een diepte van 30 M. 1480.per bouwterrein. Waar nu deze grond is aangewezen voor arbeiderswoningenbouw, blijkt uit deze be rekening, dat deze grond veel te duur is. Spr. meent hiermede voldoende aangetoond te hebben, dat de prijs van 4.per M2. veel te hoog is en de volkshuisvesting daar door bemoeilijkt wodt, en ook dat aankoop niet noodig is, voo het doel wat B. en W. aangeven. Spr. hoopt dan ook dat Ged. Staten ook hier de motieven aanwezig achten om dit raadsbesluit niet goed te keuren. De heer Van Kessel betoogt, dat de ge meente den grond niet direct noodig heeft. Zij kan regelend optreden en neemt nu een groot risico op zicè. Jhr. Roel vraagt, of de meerderheid van den Raad besloten heeft op onjuiste gege vens. D heer Wolff antwoordt, dat de commis sie van openbare werken niet juist is inge licht door het rapport van den directeur. De hee rDumont antwoordt, dat meer grond gakocht is, om met de opbrengst van den meerderen grond den aankoop van de benocdigde perceelen te dekken. Jhr. Röell oordeelt, dat de commissie van meening veranderd is na een bezoek ter plaatse. De her Wolff antwoordt, dat dit pas be kend werd in vierde instantie, maar voor het besluit genomen werd. Gedeputeerde Staten zullen later een be slissing nemen. Liefdewerk den Bisschop begroeten. Bü de kennismaking ter gelegenheid van de jeugd- hulde aan Monseigneur Aengenent gebracht in September 1928, kwam het verlangen np „Mocht Monseigneur ons eens in ons eigen huis komen bezoeken" en toen in het begin van dit jaar die groote eer te beurt viel aan de „broertjesvereeniging" 't S. F. L., werd niet alleen het verlangen intenser, maar ook de stemming hoopvoller. Eind October bracht de Eerw Directeur het blijde nieuws: „De Bisschop zal een geheelen avond te midden onzer kinderen komen doorbrengen". Met enthousiasme en grooten ijver, zoowel van den kant der kinderen als dien der da mes, werd de voorbereiding ter hand geno men. En nu 11 Dec., om half zeven, was 't on vergetelijk uur aangebroken In de eenvou dig versierde kapel zaten 100 meisjes den hoogen gast op te wachten. Toen deze de kapel zegenend binnentrad, hief het zangkoor der meisjes het „Ecce Sscerdcs" aan. Z D.H. celebreerde een kort Lof, geassisteerd door den Weleerw. Heer A. Leesberg, Directeur van het Liefdewerk, en den Weleerw. Heer Pichot. De Zeereerw. Heer Pastoor Sondaal en de Weleerw. Heer van Beynen waren mede aanwezig. De meisjes kwamen al dadelijk diep onder den indruk en merkbaar was de bewonde ring voor de plechtige statie van een Kerk vorst met mijter en staf. Maar het ontzag voor de hooge waardigheid vermengde zich al spoedig met een beseffen van de vader lijke gevoelens, welke Monse gncur uitte voor deze kleinsten zijner kudde, toen Hij van Zijn ware liefde getuigde voor Francisca Romana's kinderen en sprak van Zijn blijd schap over hetgeen hier in haar belang wordt gedaan. Aandachtig luisterden allen naar Zijn priesterlijk woord: over Maria, Onbevlekt ontvangen, dat de beteekenis dui delijk maakte van dit grootste van Maria's voorrechten; de meitjes wees hij op de hooge waardigheid der Heilige Maagd; hij wekte het vertrouwen op Haar Moederlijke bescher ming op en scoorde ze aan, zich steeds in allen nood tot Haar te wenden, vooral dage lijks zich Haar aan te beve'en, door het trouw bidden der drie Weesgegroetjes. Na het lof zongen allen uit volle borst het lied ter eere van St. Fr. R. Terwijl op de bestuurskamer aan Monseigneur een ver- versching werd aangeboden en Monseigneur zich liet inlichten over de werkwijze van het Liefdewerk, maakten de meisjes van de tooneelclub zich gereed om op te treden. In de Fr. Romanazaal werd Monseigneur ont vangen met een welkomstlied, waarna de Eerw. Directeur namens dames en kinderen Monseigneur toesprak. Door de dames werd als aandenken aan dezen avond aan Mon seigneur aangeboden een palla. corporale en kelkdoekie, met het bisschoppelijk wapen in handwerk versierd. Dit geschenk huldigde de Priesterlijke waardigheid van den Bisschop. Twee meisjes van club D huldig den Monseigneur in zijn hoedanigheid als bestuurder met een zelfgeborduurde schrijf map, terwijl club C een elgengewerkt kussen overhandigde. Toen ging het doek open en een aantal echte Romaantjes, zwaa'end met haar vlaggetjes, zongen een liedje. Op de glun dere gezichtjes, die zoo blij lachten onder e'e geel-paarse mutsen, was het duidelijk te lezen, hoe trotseh ze waren voor den Bisschop te mogen defileeren. Daarna het succesnummer van de dona teursavonden van Januari j.l.: „Goudmuil tje", opnieuw ingestudeerd met enkele nieuwe actrices. De aanwezigheid van zulk een Hoogwaardig publiek heeft zonder twij fel het spel beïnvloed... ten goede, want ver legen zijn. is nu juist niet de kwaal van echte Romana kinderen. Allen waren geheel in haar rol en speelden met een gemak, dat den toeschouwer niet doet vermoeden, hoe veel werk van de leidsters geëischt wordt, om het zoover te brengen. In hartelijke woorden dankte Monseigneur allen voor de geschenken en de kinderen voor haar spel en verzekerde hun, dat Hij het werkelijk heel mooi had gevonden. En zooals de blijdschap over 't Bisschoppelijk bezoek wederzijds was, zoo zal Monseigneur dezen avond niet licht vergeten, die ook bij de kinderen zeker niet uit het geheugen zal gewlscht worden. Tot slot beloofde Z. D. H. den kinderen een extra tractatie. Nog een afscheidsliedje als dank voor de hooge eer en met een hartelijk „Dag kin deren" verliet Monseigneur de zaal. Dat het antwoord op dien groet, wat zwak klonk, geheel tegen het karakter der Romaantjes VI 12 Dec. in, waaraan het te wijten? Misschien waren de allergrootsten een weinig verbluft door den gemoedelijken eenvoud er van. Zeker wisten velen niet, hoe ze Monseigneur moes ten betitelen. Als belooning voor de ongewone rust, die allen dezen avond bewaard hadden, kregen ze bij 't naar huis gaan de traditionesle reep chocolade. Waren de kinderen blij en geluk kig met het bezoek van den Bisschop, niet minder do Serw. Directeur en de werkende dames, welke in de belangstelling van Mon seigneur, niet alleen waardeeren de hooge eer, maar tevens daarin voelen een aanmoe diging om voort te gaan, met hun beste krachten te wijden aan het wel moeilijke, maar toch zoo heerlijk mooie werk: Voor de Kerk en dus voor Christus te behouden de onschuldige ziel van het arme volkskind. Niet de Bisschop van Spanje, maar Haar lem's Bisschop in hoogst eigen persoon bracht gisterenavond een bezoek aan dit huis. Het was voor de tweede maal, dat het een Prins der Kerk binnen zijne muren zag. Een der laatste regeerlngsdaden van Mon seigneur Callier z.g„ was de inwijding van de kapel, toegewijd aan St. Fr. Romana op 8 Sept. 1927, in tegenwoordigheid van de werkende dames en genoodigden. Dezen keer mochten ook de beschermelingen van het GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Terug te bekomen bij: Wagenaar, Botermarkt 12, ceintuur; Lïirs, Scheepmakersdilk 18, eigarettenkeker; Ne- lissen, Gasthuissingel 8rood, wollen das; van Leeuwen, Groot Heiligland 38, étui met rozenkrans; Paesi, Overtonstraat 8, kinder handschoen; Smit, Generaal Cronjéstraat 4rood, handbeschermer; van Blok, van 't Hoffstraat 74, handschoen; Alsema, Leeu werikstraat 54, handschoen; Bur van Poli tie, Smedestraat, handschoen; Kennel Fau na: fox terrier; 2 grijze katten; Landwehr, Kinlceretraat 21, kussensloop; Hetum, Spie gelstraat 9rood, lorgnet; de Rooy, Een- drachtstraat 12, loterijbriefjes; Kerkhof, Zoetestraat 32, muts; Bur. van Politie, Sme destraat, nummerplaat; Duik, Kinderhuis- vest 37, pet; Molenaar. Voorhelmstraat 63, portemonnaie met inhoud; Frantsen, Garen- kokerskade 56, rijwielbelastingmeik; Goyarts le Zuidpolderstraat 22, sleutel: Megens, Ge neraal Joubertstraat 64, sleutel; Mattieren Pietersraat lrood, sleutel; Luyken, Raaks 38, onderdeel van een ligstoel; v. d. Vaart, Nassaulaan 56, vulpenhouder; Vrij, Esschil- derstraat 21, vulpotlood. v. Gils, Da Costastraat 3, armbandje; Ver dam, Haarl'liedestr. 21, actetasch met inh.; Termets, A'damschevaart, Blokwoning 12 (Spoorlijn), benzine; Hauptmann, Prinsen Bolwerk 1, broche; Ter Smitten, Schoter- veenstr. 28, zwarte hond; Bur. v. Politie, Smedestr., hoed; Kors, Grebberstr. 4, zwart bruin hondje (reeds 3 mnd. in bezit); v. d. Ham, Groote Houtstr. 148, fox terrier; Bur. v. Politie, Smedestr., hondenhalsband met penning; v. d. Linden, Pieter Kiesstr. 78, handschoen; Bur. v. Politie, Smedestr., hand schoen; Hartman, Lootsstr. 24, zakmes; Uitenbosch, Pieter Kiesstr. 50, bontmuts; Serné, N. Raamstr. 69, mutsje; Beudeker, Ripperdastr. 31, portemonnaie; Tanis, Sme destr. 7, pan; v. Koningsbruggen, Anegang 7, portefeuille; Peek, Kenaustr. 8, rijwlelbelas- tingmerk; Kooyman, Damaststr. 10, rozen krans; Handgraaf, Gen. Bothastr. 69, sleutel; v. Norde, Kerkstr. 2rood, gymn. schoenen; v. d. Bosch, Smedestr. 37, sleutels; Bur. van Politie, Smedestr., sleutel; Greeve, Klever parkweg 121, wol, Tegen een boom gebotst Op den Aalsmeerderdijk te Aalsmeer ge raakte de bestuurder van een auto, ter plaatse waar het op den weg krioelt v'an kuilen en gaten, de macht over het stuur kwijt, met het gevolg, dat het motorrijtuig tegen een boom botste en de bestuurder door de glasscherven van de gebroken voorruit eenige kwetsuren bekwam. Na verbonden te zijn kon hij met wel deerlijk gehavenden doch nog berijdbaren auto z'n weg vervolgen. Voor het candidaats-examen voor electro- technisch ingenieur is geslaagd de heer C. Broekmeijer, te Haarlem. Esperanto Een paar weken geleden werd door het gemeentebestuur per advertentie bekend gemaakt, dat plannen in overweging waren om te geraken tot eventueele op richting van een één-jarigen Esperanto- cursus. Naar men ons mededeelt hebben zich echter slechts enkele personen aange meld. In verband daarmede is, blijkens nadere kennisgeving van het Gemeentebestuur de gelegenheid voor aanmelding thans openge steld tot 24 December a.s. Alleen wanneer zich een voldoend aantal deelnemers opgeeft, zullen de plannen verder kunnen worden voorbereid. Burger!, stand Ondertrouwd: J. H. Beekhuis-S. Alta; K. Gorter en E. H. Potjer. Getrouwd: M. J. A. v. d. Storm en M. C. Overbeek; A. G. Zijlmans en H. J. Schermer Lelyvelt; J. J. Heringa en K. Elzinga; W, Buis en C. Visbeen; H. Slgersma en B. C. Barendsen. Geboren: B. J. Bert-Weber d.; A. M. Grij- mans-Nieuwenhuizen z.; C. v. Vastenhoven- Delissen z. Door den storm. De petroleumventer Smit, wonende aan den Kruisweg, te Hoofd dorp, was tijdens den Zuidwesterstorm met paard en wagen aan den Bennebroekerweg. Terwijl S. even bij een klant schuilde, waai de de wagen in de sloot, net naard mede nemend. De vrachttransporteur Chr. de Ouden. Hoofdweg, Hoofddorp, was zoo welwillend met zijn Chevroletauto den wagt-r. uit de diepe wegsloot te trekken, hetwcl) echter met groote moeite gepaard ging ir. dat nood weer. Van de olie was weinig verloren geraakt; de wagen was licht beschadigd. Bij den heer J J Ni ssen waaide door den storm een kapberg om. Kieptomanie De winkelier L. aan den Hoofdweg te Hoofddorp miste een kleedlng- stuk uit zijn winkel en deed hiervan aan- gitte bij de politie, die er in slaagde de vermoedelijk dedares op te sporen. Brand Woensdag tegen den middag werd te Hoofddorp alarm gemaakt voor een begin van brand in een der aan het Mod derpad aldaar staande gemeentewoninger.. De brandweer was in minder dan geen tdij met de autospuit ter plaatse, doch de spuit behoefde niet in werking te worden gesteld, J omdat de bewoners er inmiddels in geslaagd waren het vuur te blusschen. Bloembollendiefstal De gemeente-po- lit.ie alhier heeft aangehouden den arbeider V. die er van verdacht wordt bij den kwae- ker d. K. aan den Venneperweg ahier bloem bollen uit bet land te hebben weggenomen, die aldaar in zakken gereed stonden om te worden gepoot. De verdachte werd ter plaatse ontdekt, terwijl h ijbezig was de bloembollen in een mand of zak over te storten en te brengen naar zijn op den weg stoande auto. Hij kreeg zoodoende geen gelegenheid zijn daad geheel ten uitvoer te brengen en moest zonder bloembollen weder vertrekken. Bioscoopcommissie Tot lid en voor zitter van de plaatselijke bioscoopcommis- sie is herbenoemd de heer J. Haan, alhier. Personeel Tot tijdelijk opzichter-teeke naar alhier is benoemd de heer D. W. Ver voort te Haarlem. Scheidsgerecht Door Burgemeester en Wethouders zijn herbenoemd tot leden van het Scheidsgerecht de heeren F. A. Mul ler en G. W. van Toombergen. Tot plaats vervangende leden de heeren G. can der Werff en H. A. Tiemeyer. Twist met doodelijken afloop OSS, 12 December Gisteravond laat ontstond twist op den Heuvel tusschen G. van G. en van B. G. kreeg zoodanige mes steken, dat de dood intrad. Van B. werd eveneens zeer ernstig gewond en moest in het ziekenhuis werden opgenomen. De po litie stelt een onderzoek in. Vermoed wordt, dat van B. de dader is. De familie kon zich ternauwernood redden. NIJMEGEN, 12 December Gisteravond is afgebrand de bekende boerderij Te Gof- fert, eigendom der gemeente Nvnegen en bewoond door de familie Theunissen. De brand woedde zóó fel, dat de familie zich ternauwernood kon redden. Twee hitten een paard en twee koeien kwamen in de vlam men om De schade wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van den brand is onbe kend. AMERSFOORT. 12 December Heden morgen heeft hier een hevige brand gewoed in het perceel hoed haviHBioemendaal- sche poort, waarin was gevestigd de kruide nierswinkel van den heer J. J. Koekoek. Het perceel brandde geheel uit. De brand werd veroorzaakt door een vuilen schoorsteen. De omliggende huizen kregen veel waterschade. Verzekering dekt de schade. Bloemenveiling „t Centrum" Div. Gr. bl. Chrysanthen 5—10, Herco eenkoppers 8—9 c., idem per tak 15—20 c„ idem per bos 43—68 c. en 22—34 c„ Gotfriet v. P. 15—42 c. Wisleoc 3237, Nov. 30, Groen 13 —28, Narcissen 14—22, Irissen 2932, Hulst met bessen per koop 3.75. PotpL Plumoyen 7—8, Begonia's 936, AMSTERDAM, 11 Dec. Aardappelen. (Be richt van den mak. Jac. Knoop). Zeeuw, sche Bonten f 2.10—2.50, Blauwen f 2.10— 2.50, Bravo's f 1.90—2, 1. Eigenheimers f 1.70 —1.80, Roodstar f 1.40—1.50, Juin per 60 k.g. f 1.30—1.50, Eigenheimers f 1.40—1.60, Blauwe poters f 1-701.80, Bonte poters f 1.70—1.80, Bevelanders f 1.50—1.60, IJpol- dcr Eigenheimers f 1.501.60, Bravo's f 1.90 2, Blauwe Eigenheimers f 1.701.80, Rood. star f 1.40—1.50, Bevelanders f 1.50—1.60, Noord-Holl. Eigenheimers f 1.501.60, Blau we Eigenheimers f 1.701.80, Roode star f 1.40—1.50, Anna Paulowna Zand f 2.10— 2.80, Hillegommer f 2.10—2.80, Flakkeesche Eigenheimers f 1.501.60, Juin 60 k.g. f 1.30 —1.50, Eigenh. poters f 1.20—1.30. Spuische Eigenheimers f 1.50—1.60, Eigenh. poters f 1.501.60 per H.L. Het lijk van een man gevonden ARNHEM, 12 December Vanmorgen heeft men achter de remise der Ned. Buurt spoorweg Mij. aan Onderlangs het lijk ge vonden van een 30- ïi 35-jarigen man, ver moedelijk een Duitseher, die óf werd ver moord óf zelfmoord heeft gepleegd. De Duitseher drceg een blauw pak, een bruine jas en slobkousen. Hij bleek een schotwond in de hartstreek te hebben, doch er konden geen kogelgaten in zijn kleeren worden ge vonden. Het lijk lag met het hoofd naar den Rijn gekeerd. Op den man werd zoo gc-?d als niets gevonden. Dr. Verhulst uit Leiden zal hedenmiddag de lijkschouwing verrichten. DONDERDAG 12 DECEMBER De inzittende gered Een inspecteur van een Levensverzekering te Groningen is in de gemeente Feerwerd op den modderigen weg met zijn auto geslipt, waardoor de auto met den kop in het water reed. De inspecteur wist door het kapot slaan van de deur uit den auto te komen, waarna een schipper hem uit het water redde. Hij bekwam slechts lichte verwondin gen. Weerkundige waarnemingen Een diep depressie-centrum trekt over Schotland naar de Noordzee, terwijl de baro- l meter in het Zuiden van het vasteland hoog staat, zoodat de luchtdrukverschillen vooral over het N.-W. van het vasteland en de Brit- sehe eilanden groot zijn. De toestand bij Ier land wijst nog op meer storingen in het Westen. De wind is algemeen uit Zuid tot West en waait als storm over de Britsthe eilanden, de omgeving van het Kanaal en het Zuiden der Noordzee. Ook waait het krachtig over de Golf van Biscaye en het Westelijk deel van het vasteland. De bewolking is in alle landen zwaar met aanzienlijken neerslag. De temperatuur steeg in het Zuiden der Britsche eilanden en is daar evenals In Scan dinavië en op het vasteland boven de nor male. De kinderrechter Ben B. Lindsay, de schrijver van het beruchte boek „Opstan dige Jeugd", is door het opperste gerechts hof van Colorado als lid der balie ge schrapt, wegens ambtelijk vanged.ag. Hem was ten laste gelegd dat hü een hor.orarium van 40.000 dollar had gerekend in een pro ces betreffende een testament dat be streden werd, terwijj de kinderen van den eischer, voor wien hu optrad, pupillen zijn van zijn kinderreentbank. En dit ls dan de m'nheer, He de mensch- heid met een nieuwe moraal zou willen ver rijken. Een reis van 70 dagen met een 3 mijls vaartje De „Amigoe di Curasao" van 9 November bevat het verslag van een onderhoud met kapitein Kalkman van de zeesleepboot Gan ges van L. Smit en Co's Internationalen Sleepdienst, die, op 21 Augustus uit IJmui- den vertrokken, het 400 tons groote Juliana dok voor Curasao heeft overgebracht, waar men 29 October is aangekomen. „21 Augustus vertelde de kapitein zijn we van IJmuiden vertrokken. Daar was een zeer groote belangstelling, want de sluis hield net aan weerszijden eenige duimen over Maar de zorg door die sluizen was niet voor mij, want eerst buiten IJmuiden namen wij het dok op sleep: aan een 20 duims ma- nillatros op een 300 meter lengte. Alleen Las Palmas en Barbados deden we aan om te bunkeren: 485 ton kolen kan onze boot ber gen, en gemiddeld gebruiken we een dertien ton per dag. We kunnen dus een 5 weken toekomen en ons langste traject was 21 dagen; want of schoon het schip 11 mijlen per uur maakt, met zoo'n dok achter ons maken we er ge middeld slechts drie; een 75 mijl per dag. Dit is niet veel natuurlijk, maar met een dok op sleep is een getal van drie cijfers een zeer groote zeldzaamheid. Zoo'n vierkan te kast heeft vóór een grooten weerstand en door den vorm ook kan achter het Kielwater niet weg, zoodat daar een sterke zuiging is; en die weerstand en zuiging is hier met zes te vermenigvuldigen, omdat dit dok uit zes verschillende stukken bestaat, die op den bo dem een halven meter van elkander liggen. Dan de wind; het dok ligt maar vier voet diep, en ge hebt gezien wat een hoogte het was, toen het de haven binnenkwam. Toen het dan ook op den oceaan een 24 uur slecht weer was en we te kampen hadden met een soort uitlooper van een tornado, v as het een zware dag voor de bemanning. „Nou me neer, het dok was toen als een Turksch schuitje op de kermis", vertelde me later de stoker van het dok: „en we hebben wel eens wat angst gehad, dat die twee kerels van kranen, boven on de brug, in razende tuime ling naar beneden zouden komen, want de kast stampte en slingerde, dat we om op de beenen te kunnen blijven, ons moesten vast enteren aan de reeling. Maar verder he been we toch een goeie reis gehad, alleen veel re gen". 29 October, zoo vervolgde de kapitein, kregen we Curasao in zicht, waar we al 4 dagen draadloos mee in verbinding waren, want de radius van onze radio is ongeveer een 900 mijlen. Vroeg kwamen dien morgen de Samson en de-Neptunus ons reeds verwel komen, waarna de eerste achter het dok ging liggen en wij den tros tot eenige meters kon den inhalen. Vlak voor de haven ontmoet ten wij de Hertog Hendrik, die de vriende lijkheid had ons met seinen geluk te wer,- schen met de goede aankomst. Ja, aan be langstelling voor ons werk ontbreekt het ons nooit. Bijzonder troffen we het met wind en stroom aan den ingang van de haven, zoodac we heel gemakkelijk het gevaarte de St. An- nabaai konden binnenswaaien, om het lanes de schepen in het Schottegat te mennen; naar zijn precies afgemeten strook water, waar het nu thuis is, stevig vast voor wind en weer. U zult wel ge!ooven, dat ik blij b°n, dat dit karwei weer achter den rug is, en ik de ver antwoordelijkheid over die last kwijt ben. Het vierde rctourvliegtuig Het 4de retour-vliegtuig is om 6.10 uur uit Bushir vertrokken en arriveerde om 11.10 uur te Bagdad. Vandaar werd om 12 uur vertrokken en arriveerde men om 16.06 te Aleppo. Alles is wel aan boord. Te Konstantinopel. Het vierde retourvliegtulg, de PH-AEZ is gistermorgen uit Aleppo vertrokken en arri veerde te 14.05 uur te Constantinopel. BEVERWIJK, December 1929 Vrije veiling Groenekool 2'4— 6 c„ Andijvie 45—90, Boerenkool 15—35 per kist, PePen 10— 15, div. soepgr. 2—ii'/3 Per bos, Selderijknol 2TA, Roodekool 47, Boerekool 23 'a per stuk. Spruiten 7—22, Tomaten idem, Fruit in div. soorten 4—18 per K.G. Aard appelen. Bevelanders 2—2.50, Redstar idem, Bravo's 3—4, Drielingen 2—3, Bonken 2— 2.25, Kriel 1.50—1,75. Vorige Koersen Opening heden Staatsleningen 5% Nederland 1919 5% Nederland 1918 1 Nederi. 1916 Vi Nederl 1917 VV,% N.lnd, 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mi].... Industrieën Marg Unie Calvê Delft Alg. Kunstzijde Van Berkei's Pat Nieuwe Philips Industr. Buitenland Anaconda Cert Fisk Rubber Separatot Sweedsche Lucifers \fljnbouw loeton Mijnbouw.. Alg. Exploratie Petroleum lortscne Petr. Gaboes Kon Olie Periak - 'puctawa Continental OU Robber A dam Rubber Bandai Dell Batavia Rubt Rott rapanoell Serbadjadl Sllau V 1. C. O Allied Intercontin Rubber Scheepvaart HoU. Amerika Liji dito Gem Elgeno Kon. Ned 8toomb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker H. VA. Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak Jen Batavia Jude Dell lost Kust Senembah Maxwell Spoorwegen ümoD Pacific *Vabasb Jhlc Mllw 8t Pau Kansas City 8outr firie Railr Prolongatie 102 1021/g 99»/ie 99 96 /ie 158 164% 344 152 1261/, 193$ 497 167% 4% 132% 290 1 166V, 176$! 382 35 400% 162 21 25"/„ 177% 123 108 63 123% 52% 98% 66 513/I6 41% 37% 80% 191% 563% 68% 151 126 369 323 92 383% 52% 227 52% 27J%, ®4% 64% 3% ,102 102% 99"% 99 96u/j6 164 DONDERDAG 12 DECEMBER Parijs Brussel Londen New-York (cable Berlijn ZUrich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 9.80 34.65 34.75 12.09 12.10 2.47% 2.48% 59.25 59.35 48.10 48.20 12.95 13.05 34.40 34.60 66.40 66.50 66.80 66.90 66.45 66.55 7.30 7.40 34.80 34.90 27.— 29 (Niet Officieel). 452c STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 12 December. 2e Klasse. 4e Lijst. Hooge Priizen. 9ÖS0 2000.— 682 7050 20437 100—. Prijzen van 30.—: 75 114 1280 1494 1714 1717 1747 1811 1950 2077 2373 2492 2837 2997 3000 3393 3515 3760 4107 4785 4996 5107 5201 5254 5368 5876 6056 6638 6645 6934 7168 7919 7982 8070 8267 8488 8637 9194 9367 94C2 9466 951^ 9623 9781 9796 10220 10330 10622 10634 10717 10840 10916 10919 11031 11287 11552 12009 12194 12230 12285 12331 12563 12576 12622 12819 12892 13055 13363 13486 13800 14016 14031 14161 14277 14634 14869 15435 15464 15697 16220 16609 17355 17407 18200 18642 1S994 19316 19323 19353 19389 19785 19811 26041 20054 20473 20549

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11