Gemengd Nieuws VRAGENBUS De ramp op de „Stad Vlaardingen" De gefingeerde berooving te Amsterdam Felle brand te Groningen De overval op den Bussumer Grintweg Veemarkt 's-Hertogenbosch De wassende Maas De gevaarlijke Muider- straatweg Roodvonk onder de soldaten te Ede De ramp met het groote dok Door een geopende brug gereden De brandramp te Middelburg HOEVEEL POND SCHOONHEIDSMATERIAAL PER JAAR Brand in een timmerfabriek Botsing tusschen locomotief en auto De zware stormen RECHTSZAKEN De „schrik der omgeving' van Alkmaar Verduistering bij een hank KUNST EN KENNIS Dr. J. Duyvendak Vincent Van Goch Uit de raadszaal gezet Ford-auto gestolen Veroorzaken van dood door schuld HANDEL EN NIJVERHEID De marktprys van acetaatzijde gedaald LANDBOUW EN VISSCHERIJ De Rykslandbouwwinterschool te Veendam Vergadering van het Bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad Snotziekte bij Pluimvee Indische Landbouwtechnici Hoe vier man over boord sloegen en verdronken Gistermorgen is het s.s. „Stad Vlaardin gen" van de Halcyon-lijn, waarop op Zondag 17 November door een stortzee vier men- schen zijn overooord geslagen en verdronken, toen het schip op 18u mijl Oost Noord-Oost van Belle Xsie was, in de Vulcaanhaven te Vlaardingen teruggekeerd. De „Msb." had een onderhoud met kapi tein J. B. Wijrdeman, die omtrent de toe dracht van dit drama het volgende ver telde Op 5 November vertrokken wij van Nar- vick met een lading ijzererts met bestem ming' voor Sydney. Op deze reis was het ge regeld slecht weer en op den 16den in den vroegen morgen zijn door stortzeeën vier houten luiken van de ruimen aan stuur boordzijde onder de dekkleeden aan net schuiven geraakt en aan bakboordzijde te recht gekomen. Dit is iets, dat nimmer voor komt en het gevolg is geweest van buiten gewoon hevig slingeren van het schip. Om hierin te voorzien, het wasonmogelijk de luiken weer op hun plaats te brengen, moesten houten planken over de open plaat sen gespijkerd worden, want de dekkleeden konden niet worden weggenomen, daar er teveel zee over het schip kwam. Langs de lui ken hadden wij lijnen gespannen, waaraan de mannen zich konden vasthouden bij het werk. Zondagmiddag te ongeveer kwart voor vijf werden door een overeenkomend stuk water weer eenige planken afgeslagen, zoodat we den bootsman met menschen van de wacht en wachtlieden naar de betreffende plaatsen lieten gaan om nieuwe planken vast te spijkeren. Het weer was stormachtig, doch er was geen een reden om dit werk levens gevaarlijk te noemen. Ik zelf stond op de brug en keek uit, toen ik plotseling aan stuurboordzijde van luik drie op 15 a 20 voet van het schip, dat met zijn kop in de golven lag, een enormen muur van water zag komen opzetten, die in te genstelling met de gewone golven in de flank op het schip afkwam. Ik riep: „Kijk uit", tegen den bootsman, die het water gezien moet hebben of mij anders gehoord heeft en een schreeuw gaf tegen de anderen. Terwijl zij met hun vijven aan het werk waren, liepen toen vier hunner naar achte ren, hoogst waarschijnlijk met de bedoeling om achter het dekhuis te schuilen en zoo doende droog te blijven. De vijfde liep naar voren en schuilde tusschen de winchen aan den voorkant van het luik. De wegloopenden kregen de zee in den rug en waren onmid dellijk verdwenen. De stuurman gooide on middellijk een reddingboei met een zeifont- brandend licht overboord; het was toen 5.20, donker met dichtbewolkte lucht. Hoewel ik de menschen niet meer zag, kon ik toch niet vermoeden, dat zij overboord waren gesla gen. Ik dacht, dat eenigen hunner misschien armen of beenen hadden gebrokende stuurman ging daarop direct naar beneden en kwam spoedig terug, met het vreeselijx bericht, dat hij niemand meer zag. Wij heb ben toen meerdere reddinggordels overboord gegooid en met electrische lampen gezocht of aan boord een der mannen te yinden was. Een boot konden wij niet uitzetten, dat zou moordenaarswerk geweest zijn in dezen storm. De mannen moeten door het water tegen de verschansing zijn geslingerd, toen zijn opgenomen, overboord geslagen en ter stond reddeloos in de diepte verdwenen zijn. Ik liet het schip drijven; het bleek, dat wij vier leden van onze bemanning hadden verloren De 32-jarige bootsman J. Hofman, ge trouwd, 1 kind, uit Maassluis; de 25-jarige matroos J. v. d. Haven, getrouwd, 1 kind, uit Rotterdam; de 19-jarige A. Votmeijer en de 16-jarige H. Karstens, beiden matroos uit Vlaardingen. Het water, waarover ik sprak, was iets, dat ik nog nimmer had gezien, hoe wel ik al 30 jaar vaar. Het was zoo abnor maal. dat ik het observatorium in Halifax eenige dagen later gevraagd heb, of het in verband kon staan met een aardbeving, die den volgenden dag o. a. in Sydney geregis treerd is. Dat de mannen verdronken zijn, kwam doordat zij het water in den rug kre gen. De man, die tusschen de winchen was gaan zitten is niet eens nat geworden. Als ze maar met hun gezicht naar de groote golf toegekeerd zich aan de boomen hadden vast gehouden zou het zeker niet gebeurd zijn. We hadden alle voorzorgsmaatregelen genomen, toen we aan het werk gingen. We lagen bij gedraaid en er werd extra olie gestort. Maandagmorgen, nadat wij den heelen nacht stuurloos hadden rondgedreven heb- ben we nog gezocht, maar niets gevonden, 's Nachts om twee uur was door een hooge golf nog de salondeur en de deur van de ijskast vernield. Wij hebben toen een zware reis gehad, want er kwam dienzelfden Maan dag een krachtige storm uit het Zuidoosten. Dien dag zijn we, geholpen door draadlooze peilingen, de straat van Belle Isle kunnen binnenloopen. Tot zoover het verhaal van den kapitein, die nog onder den indruk was van het ver- ,.We waren zoo'n beetje familie van elkaar, als je samen al jaren met elkaar bent op getrokken, wordt dat zoo", zei hij. „Het wa ren allemaal bevaren kerels, de jongste had al op de „Calandplein" gevaren en kwam uit een zeemansgezin. Direct na het ongeluk moest ik de lumen wel door anderen laten dichttimmeren. Het was niet zoo prettig om er weer menschen heen te moeten sturen. Ik heb nog geen bericht ontvangen van Halifax over het ver band met de aardbeving". Een vrouw gearresteerd en daarna weer vrijgelaten De Amsterdamsche politie zet het onder- wek in de zaak van de geiingeerde beroo- ring van f 65.000 en twee cheques tot een jedrag van ongeveer f 4800.- krachtig voort. De beide verdachten zijn ter beschikking ran de justitie gesteld. Behalve den oom van den jeugdigen bank- iooper, die de tasch van den jongen moet, aebben overgenomen, heeft de politie ook aog aangehouden een 37-jarige vrouw, waar- nede van D., de oom samenwoonde. Na verhoord te zijn, is deze vrouw even- vel weer op vrije voeten gesteld. voor de binnenbetimmering van drie schepen, alsmede eenige machines zijn verloren ge gaan. De oorzaak van den brand is niet be kend. De schade is vrij aanzienlijk en wordt door verzekering op beurspolis gedekt. Eén verdachte in vrijheid gesteld. Een der drie verdachten van den overval op den Bussumer Grintweg, de R. uit Bussum is door de Justitie weer op vrije voeten ge steld, wegens gebrek aan bewijs. De twee anderen hebben, zooals men weet, bekend. Wegens de feestdagen van Kerstmis en Nieuwjaar a.s., worden de op di§ dagen val lende veemarkten te 's-Hertogenbosch ge houden respectievelijk op de Dinsdagen 24 en 31 December a.s. De Maas is gisteren nog 8 c.M. gewassen. De stand om 4 uur n.m. was 2.56 M. België seint langzamen was. Een vrachtauto stuk gereden Nabij de Hakkelaarsbrug heeft omstreeks halfzes gisteravond, een botsing plaats ge vonden tusschen de Gcoische Stoomtram en een leegen vrachtauto van De Meester's Beton Maatschappij te Amsterdam. De chauffeur wilde, omdat een der banden iek was geworden, het erf van een boerderij oprijden. Deze manoeuvre mislukte. De groo te vrachtauto kon de bocht niet nemen en bleef met het achterwiel op de rails staan Daar de chauffeur de Gooische Stoomtram zag n-leren, sprong hij van den bok en liep met eenige voorbijgangers de tram tegemoet, ten einde deze al zwaaiende met de armen op het gevaar attent te maken. De machinist kon echter niet meer stoppen en de locomo tief ramde met zooveel geweld de vracht auto, dat deze aan splinters vloog. De stuk ken lagen wijd en zijd over den weg. Het verkeer ondervond een paar uren vertraging. Bij de derde schoolbatterij van het Vier de Regiment Veld-Artillerie te Ede, heeft zich onder de soldaten een geval van rood vonk voorgedaan. De patiënt is naar de ba rakken voor besmettelijke ziekten overge bracht, terwijl de overige militairen van de batterij zijn geïsoleerd. Begrafenis van een slachtoffer Te Maassluis had gistermiddag de ter aar de bestelling plaats van A. van Buuren, slachtoffer van de dokramp, die j.l. Zater dag plaats vond óp de Noordzee. Op de be graafplaats werd o.m. het woord gevoerd door den heer Leis namens de Directie van de firma Smit en Co.'s Internationalen Sleepdienst te Rotterdam en voorts door Ds. Bosman van Maassluis. Er was groote pu blieke belangstelling. Gistermiddag was do heer P. Roelofs uil Oene bij Epe met zijn 15-jarig knechtje per auto voor zaken naar Hasselt gegaan, van-;; waar zij hedenmorgen om zes uur terugkeer den. Bij het passeeren van de bruggen aan het Katerveer zag de bestuurder te laat, dat de brug over de kleine schutkolk was op gedraaid. Hij reed met een flinke snelheid door den afsimtketting heen. Door de vaart vloog de auto tegen het tegenover gelegen brughoofd aan en verdween rechtstandig onder water. Met groote moeite gelukt» het den beiden inzittenden zich met behulp van het brugpersoneel door het dak van den auto in vrijheid te brengen. Zij waren er met lichte verwondingen afgekomen. Het duurde tot hedenmiddag, voor men er in geslaagd was de doorvaartopening van den auto te bevrijden. Veel ging verloren. Gisteravond om tien uur is brand uitge broken in de scheepswerf van den heer J. Koster Hzn., aan het Winschoterdiep te Gro ningen Het vuur breidde zich door den hevigen wind zeer snel uit. De brandweer rukte met de motorspuit uit en moest eenige slangen over het Winschoterdiep leggen om het vuur te kunnen bestrijden. De loods is geheel uitgebrand. Veel hout en werkstukken onvoldoende was, maar om haar keurig or- Het oordeel van den Commissaris der Koningin in Zeeland Aan de „Telegraaf" heeft de Commissaris der Koningin in Zeeland zijn meening te kennen gegeven over de werkwijze der Mid- delburgscbe brandweer. Er was niet genoeg orde, aldus de Com missaris en ook het materieel was onvoldoen de. De slangen waren zeer gehavend, hoewej ik geloof, dat deze zeer veel te lijden heb ben gehad van neerstortende balken, puin enz. In het geheel zou ik willen zeggen, dat uit het voorgevallene een leering is te trek ken. Wij hebben een gevoelige les gekregen- en nu rijst meteen de vraag wat zal moe ten gebeuren. Dienaangaande heb ik ooit met minister Ruys de Beerenbrouck gespro ken. Er moet natuurlijk iets gebeuren. De overheid zal echter zeker ernstig moeten overwegen, welke maatregelen in dit opzicht getroffen moeten worden. Ik denk hierbij te gelijkertijd aan de andere deelen van mijn provincie, waar evenals hier prachtige gebou wen en belangrijke archieven berusten. Zoo b.v. te Sluis, Hulst en Zierikzee. Het is een vraagstuk, dat ik als interpro vinciaal zou willen bestempelen en daarom zal het aanbeveling verdienen in de toe komst, niet in de naaste toekomst zooals u begrijpen zult, dat diverse brandweren m overleg met de assurantiemaatschappijen, die vanzelfsprekend veel belang hebben bij deze zaak, op een gunstige wijze zullen komen tot het regelen van deze belangrijke kwestie De heer Quarles van Ufford vond woorden van lof voor de verschillende brandweren, de marine militairen enz., in het bijzonder voor de brandweren uit Bergen op Zoom er Rotterdam. Ik neb de stellinge overtuiging zeide de heer Quarles van Ufford, dat, wa ren deze niet gekomen, de ramp geweldm zou zijn geweest. Ook verdient de Koude- kerksche brandweer een speciale vermelding niet vanwege het meegebracht materieel, dat delijk werken. Speciale hulde heeft minister Ruijs de Bergen op Zoomsche brandweer ge bracht, die hij prees om haar kordate optre den. Nog kan ik u mededeelen, zeide de heer Quarles van Ufford, die hiermede zijn relaas eindigde, dat reeds nieuw materieel, i.e. Mi- nimax-apparaten en slangen door den rijks- bouwkundige den heer Hoekstra, in de rijks gebouwen zijn gebracht, zoodat de reserve is aangevuld. Een Amerikaansche autoriteit op 't gebied der vrouwelijke schoonheid heeft medege deeld dat in Amerika de vrouwen jaarlijks een 2000 millioen dollar besteden voor ge- laatsverfraaiingsmiddelen. De kosmetische middelen van vrouwelijk Amerika per jaar wegen de fantastische hoeveelheden van ""S 548.000 Engelsche ponden of 139.274 ton. Gerekend van haar bakvischjaren verbruik! ie gemiddelde vrouw 7.9 Engelsche ponden ireams, lotions, poeders, rouge en lippenstift oer jaar of 347.6 pond tusschen haar 16e en '8e jaar. Te Roermond ontstond brand in de tim merfabriek van den heer H. A., aan de Mo lenpoort Door den sterken wind sloegen de vlammen, the in den grooten voorraad nout gretig voeósel vonden, weldra hoog op. Het geheele gebouw brandde tot den grond toe af. De machines hebben door - het vuur en het water veel schade geieden De brand schijnt door vuur uit de kachel, die midden in het gebouw stond, veroor zaakt te zijn. Gebouw en inventaris waren slechts voor f 4000.verzekerd. Jongetje moest uitgezaagd worden Op de kruising van de Hoefkade en de Heemstraat te Rotterdam is een vrachtauto in botsing gekomen met een locomotief van de H. S. M., die daar rangeerde. Het 11- jarig zoontje van den autobestuurder M., is daarbij zoodanig met zijn rechtervoet be klemd geraakt, dat hij moest worden uit gezaagd. Het been bleek gelukkig alleen ge kneusd te zijn. „Oh, Emma, geef me de een paar eieren gevonden." mand, ik heb Met defect stuurgerei aan den Hoek Gistermiddag is het Engelsche stoomschip „Rose Castle" met defect s uurgerei gesig naleerd bij het vuurschip ;,Maas" nabij Hoek van Holland. Sleepbootassistentie is der waarts vertrokken. Drie jaar in de doos? Voor de rechtbank te Alkmaar heelt te recht gestaan een 23-jr rige arbeider uit Ab- bekerk, thans gedetineerd in he huis van bewaring te Alkmaar Verdachte had in het afgeloopen naiaar in verschillende Noord- Hollandsche gemeenten diefstallen gepleegd. Beklaagde was de schrik van de omgeving en men verademde, toen zijp arrestatie be kend werd. Het O. M. vroeg veroordeeling tot drie jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. Thomas, uit Hoorn, be pleitte clementie. Te Utrecht heeft een 31-jarige kassier der Twentsche Bank terecht gestaan wegens ver duistering Verdachte erkende dat nij zich in den loop van IS23 en '29 schuldig heeft gemaakt aan diefstal ven een totaalbedrag van f 13 000. Uit de beschrijving; die door den president van de -zaak werd gegeven, bleek, dat bij de dagelijksche kascontröle aüeen net aantal pakjes bankpapier werden geteld, maar niet den inhoud van elk afzonderlijk. Zoo was net mogelijk telkens bedragen te ontvreem den, zonder dat dit bemerkt werd. Wanneer de tijd echter naderdt van een scherpe kas contröle, leende verdachte geld van vrienden om zoolang het gat te stoppen. Dezen vrien den werd voorgespiegeld, dat het geld dienst moest dóen tot het verrichten van winstge vende transacties en werkelijk is dan ook eenmaal door verdachte aan een van zijn kennissen, behalve ue geleende f 3000, ook f 500 als gemaakte „winst" ter hand ge steld. De president wees verdachte op het slech te van zijn handelwijze. Hij genoot bij de Twentsche Bank het vcustn vertrouwen, waar hij reeds 15 jaar werkzaam was. Bovendien had hij een salaris van f 2300, dat met eeni ge emolumenten tot x 2600 's jaars opliep. Maar deze verdachte heeft te hoog boven zijn stand geleefd. Hij bezocht talrijke ca- fé's en maakte zich schuldig aan misbruik van sterken drank. Tenslotte neeft hij ge tracht door middel van speculaties het te kort aan te zuiveren, maar dat is hem niet gelukt. Toen dan ook een onverwacht ac countantsonderzoek werd ingesteld, neeft verdachte eerst nog getracht een zijner col lega's op de bankr die eveneens een kas ou der zijn berusting had, te bewegen frcni tij delijk bij te springen, maar toen dit niet lukte, is de fraude ontdekt. De officier van justitie, mr. Oosting, requi sitoir nemend, wees op den ernst van het feit. De Twentsche Bank zeide hij, kan ge lukkig tegen een dergelijk verlies, maar wanneer dit was gescnied bij een kleine in stelling en arme menschen waren er de du pe van geworden, zou net feit veel ernstiger gevolgen hebben gehad. Toch blijft de daad even erg. Hij achtte de feiten bewezen en vorderde een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van preventieve hechtenis. De verdediger, mr. Vethake, betoogde, dat verdachte veel berouw heeft en reeds genoeg gestraft is door de schande en het verlies van zijn betrekking. Vandaar dat hij een voorwaardelijke veroordeeling vroeg. Uitspraak 24 dezer. diende de burgemeester een voorstel in, om afkeuring uit te spreken over den langen duur van dit onderzoek. Het raadslid Olde- mans, dat thans terecht stond, wenschte dit voorstel te amendeeren in dien zin dat tevens gevraagd zou worden aan Ged. Staten, hoe het kwam, dat dit onderzoek zoo lang had geduurd. De burgemeester, aldus verdachte die bang, was, dat door aanneming van het amendement, de zaak zou uitkomen, wilde allereerst zijn eigen voorstel in stemming brengen en daarna mijn amendement Maar daarmee kon ik niet acoord gaan, omdat de wet voorschrijft, dat eerst over amendemen ten moet worden gestemd en dan pas over de voorstellen. De burgemeester wilde dus over zijn eigen voorstel laten stemmen Pres.: En dat heeft u onmogelijk ge maakt. Verd.: Deze voorstelling van zaken is niet juist. Ik heb reglementaire stemming ge vraagd, maar toen is de burgemeester met een geheel ander voorstel gekomen, nJ. om mij krachtens art. 14 te schorsen. Pres.: En dat voorstel is met meerder heid aangenomen. De burgemeester heeft u daarop gevraagd de zaal te verlaten, hetgeen u hebt geweigerd. Vandaar dat ten slotte de veldwachter in de zaak moest worden be trokken. De president, mr. M. E. Havelaar, meende, dat verdachte het aanzien van den raad door dit optreden niet heeft verhoogd. Vervolgens werd als getuige gehoord de burgemeester van Bodegraven, mr. Van Dobben de Bruyn. Na een weergeven van de feiten, deelde de burgemeester nog mede dat de heer Oldemans, toen hem was verzocht, de raadszaal te verlaten, eerst aan dit verzoek gevolg wilde geven, maar toen hij halverwege de zaal was gekomen, zich had omgedraaid en gezegd: „Nee, ik doe het ook liever niet. ik laat me er liever uitgooien." De Officier van Justitie had zich afge vraagd: Hebben we hier met een mensch ol met een kind te maken? Dit is geen handel wijze voor een ernstig man. Spr. noemde het dan ook kwajongensachtig. Verdachte moet behandeld worden als iemand, die zich niet weet te gedragen. Gevangenisstraf is voor het vergrijp te zwaar, een geldboete is licht. Spr. meende, dat verdachte een ruggesteun noodig heeft en vroeg een voorwaardelijke veroordeeling van drie maanden gevangenis straf met een proeftijd van drie jaar. Mr. Duys merkte op, dat het wel eens-kan voorkomen, dat iemand kwaiongsachtige manieren gaat toepassen, maar dat die manieren worden geprovoceerd door hen, die leiding moeten geven. Wat toch ls er in Bodegraven aan de hand? De burgemeester, een antirevolutionnair, is een fel partijman en heeft reeds meerdere malen de objectivi teit uit het oog verloren, die hij als burge meester behoorde te betrachten. Hij is zelfs zoo ver gegaan, dat hij brieven heeft geschre ven achter den rug van den betrokkene om, waarover hij later zijn excuus heeft moeten maken aan Ged. Staten. Zelfs Ged. Staten, tot wie de heer Olde mans zich heeft gewend, hebben hem in het gelijk gesteld. Ten slotte voerde verdachte zelf nog het woord. Herhaaldelijk, zeide hij, is er herrie in den raad. Dit is niet mijn schuld. De offi cier van justitie heeft zich vergist, maar dat is niet zoo erg Hij is niet de eenige die zich vergist. En ik kan het weten, want ik ben in Papendrecht geboren! Uitspraak 24 Dec. a.s. Verd. was in den nacht van 3 op 4 Sept. 1.1. op een motorfiets gezeten, op den Muider- straatweg tusschen Muiden en Diemen door de afsltritboomen van de geopende brug over het Merwede Kanaal gereden. Met motorfiets en den duo-passagier Zwart was hij in het Merwede Kanaal terecht gekomen. Hierbij was Z. om het leve i ge komen. De president mr. Huysinga vraagt ver dachte naar de oorzaken van dit ongeluk, en naar de snelheid waarmede hij dien nacht had gereden. Op beide vragen moet verd. een pertinent antwoord schuldig blijven. Hij had de af- sluitboomen niet gezien, doch een verklaring voor zijn onoplettendheid kon hij niet geven, ook wat de snelheid betreft, gelooft hij met bovenmatig snei te hebben gereden, van ge bruik van sterken drank was geen sprake ge weest. Verd. bad dien avond, evenals de duo passagier gemusiceerd. Get. Grijssels, agent van pohtie te Diemen, verklaart dat de afsluitboomen door de re flectoren zeer duidelijk zichtbaar zijn. Get. had om dit te verklaren zei proeven geno men, reeds op grooten afstand waren de af- sluitboomen te Zien. Get. C. Straver. brugwachter van de Mer- wedebrug, verklaart ook dat de boomen reeds op een afstand van 8o a 90 M. te zien zijn. De bocht van de zijde van Muiden at, is zeer dauw, het was bovendien helder weer. Get. vermoedt, dat door den schok de af sluitboom naar boven is gegaan. Get. J. C. F. M. Jansen, hulp-brugwach ter, was getuige van het 'ongeluk geweest. Zijn verklaringen werpen geen nieuw licht op de zaak. De verlichting bij de brug iaat volgens hem, bij het drukke verkeer langs den Mulderstraat wee te wenschen over. Get. L. G. H. Jansen, inspecteur van po litie te Amsterdam heeft een onderzoek inge steld naar de lampen van het motorrijwiel, die goed brandden, doch niet sterk waren. De officier van Justitie, mr. de Blécourt, requisitoir nemend, acht het ten laste ge legde, veroorzaken van dood door schuld, bewezen. Verd. was met den weg bekend, en had er op moeten rekenen, dat de brug open gedraaid kon zijn. Eisch 14 dagen hechtenis. Uitspraak 20 December. In verband met de mededeeimg in de Me morie van Antwoord van den Mirtster van Onderwijs, betreffende de toekenning van een subsidie aan een te Leiden op te rich ten instituut ter bevordering van het Chi- neesch, heeft dr. J. J L. Duyvendak, lector in het Chineesch aai. de Leldsche Universi teit, voor het hem aangeboden professoraat aan de Columbia Universiteit te New-York bedankt. Plannen voor eer» monument tc Nuenen (N -Br.) Het Vincent van Gogh-comité hield in Ho tel Americain te Amsterdam, zijn tweede bij eenkomst. Besloten werd ter eere van den schilder een monument op te richten. (He* zal in 1930 veertig jaar geleden zijn, dat hij over leden is). Het monument komt te Nuenen. Hier toch heeft van Gogh zijn p'jnlyken Bra- bantschen tijd doorgemaakt, zijn ontroerend ste en tevens schrijnendste doek uit zijn Hollandsche periode, „Ds Aardappeleters" ge schapen. t Is daaron dat Nuenen de plaats zal zijn, waar hij uit naam van het geheele Nederlandsche volk herdacht zal worden. In het Comité, hetwelk zich tot uitvoering van dit plan gevormc heeft, he ioen zitting genomen: Mr. J. Baart de 'a Faille, voor zitter; Jos. Verwiel, secretaris; Mr. Dr. G. v. d. Bergh, penningmeester; C. H. W Baard, directeur van het Stedelijk Museum. Amster dam; Dr. H P. Berlage; Dr Casparie; H. Cleijnderd Azn.; Just Havelaar; D. Hanne- ma, directeur van het Museum Boymans, Rot terdaras Mr H. F W Jeltes; A J. Krop holler; Hildo Krop: Herman de Man. Johan de Meester Sr.; Piet Mondriaan Hidde Nij- land; Alb. Plasschaert: Is Querido; Joh. R&decker; F Smidt Degener. Hoofd-Dir van ihet Rijksmuseum, Amsterdam; Du Sluyters; Jhr. Mr. Smits van Oyen; J. F. Staal; W. Steenhoff; Mr dr. Bem.o; J. Stokvis: K. J. L. Alberdingk Thljm, M. v d. Waerden; Dr. H. Wiegersma; Math. Wiegman: Mr. P. J. van Wijngaarden. Door het bestuur zal een circulaire worden samen gesteld tot steun van het monument plan. Wie is de schuldige? Een sociaal-democratisch raadslid uit Bodegraven had zich te verantwoorden wegens het zich gedurende een raadszitting in dP vergaderzaal bevinden, hoewel hem den toegang was ontzegd. Bij de behandeling van een der agendapunten inzake een riool- kwestie over welke aangelegenheid een on derzoek was ingesteld door Ged. Staten, Tegen verdachte 9 maanden gevangenisstraf geëischt Te Amsterdam stond voor de Vierde Ka mer van de Rechtbank terecht H.D.B. Verd. zou op 26 Aug, 1.1. gepoogd hebben een Ford-auto, toebehoorende aan een on derwijzeres, die onbeheerd op de Prinsen gracht stond, te ontvreemden. B. had on derweg een drietal vrienden uitgenoodigd, waarmee hij een tocht door Amsterdam had gemaakt. De auto werd later onbeheerd te ruggevonden op de Admtralengrachts het benzinereservoir, dat ongeveer 10 L. had bevat, was toen geheel leeg. Verd. B. was niet verschenen, doch wel de vrienden die een gratis autoritje hadden ge maakt, en die als getuigen waren gedagvaard. Op de vragen van den president mr. Huy singa, bevestigen de getuigen, dat zij met B. op den bewusten 26en Aug. n een Ford auto hadden gereden. Aan den tocht was een ontijdig einde geko men, doordat de benzine op was geraakt. De officier van Justitie, mr. de Blécourt, requisitoir nemend, achtte het wettig en overtuigend bewijs ge everd. Hier was geen sprake van een kwajongensstreek, en het was niet te doen geweest om een autoritje, doch wel degelijk had verd. het plan gehad de auto te ontvreemden. Eisch negen maanden gevangenisstraf. Uitspraak 20 December a.s. Tegen verdachte 14 dagen hechtenis geëischt Te Amsterdam stond voor de Vierde Ka mer van de Rechtbank terecht J. G., van be roep monteur, wonende te vVeesp. De installatie van een kunstzijdefabriek te Nijmegen opgezet Gelijk bekend, is net vorig jaar door de A. K. U., destijds E. N K. A„ en de Lonza te Bazel opgericht de N.V. Drya-Maatschap pij tot exploitatie van een kunstzjjdeiaoriek welke bestemd was voor het vervaardigen van acetaatzijde volgens het droge procédé De bedoeling was voorioopig een fabriek van bescheiden omvang te Nijmegen f-e stich ten, doch nu het gebouw zijn voltooiing na dert, is de marktprijs van acetaatzijde zoo gedaald, dat een loonend bedrijf niet meer mogelijk ls. Het bestuur der Drya-Maatschanpü heeft nu besloten de installatie en bet in werking stellen voorloopie op te schorten. Viering van het zilveren jubileum Eerst gisteren is het jubileum van de Veendammer Landbouwwinterschool ge vierd, daar op den eigenlijken datum, 1 Oc tober, de landbouwende bevolking nog- met werk was overladen. De herdenking ls begonnen met een re ceptie van de commissie van toezicht en van den directeur der R.L.W.S., den heer J. Kok, die sinds de oprichting directeur der school is en dus mede jubileerde. Na de receptie sprak in de nieuwe schouw burgzaal de voorzitter van het herdenkings comité, F. J. de Zee, burgemeester van Veen- dam. De heer Kok hield daarna een herden kingsrede. aan, een fonds, uit de rente waarvan jaar lijks een gouden medaille zal worden be taald, uit te reiken aan den leerling, die jaarlijks met het hoogste aantal punten de school verlaat. De grootte van het stichtings kapitaal van het Jan Kok-fonds is bepaald op f 1000. Aan het fonds kunnen schenkin gen worden toegevoegd. De heer Krelage treedt af als voorzitter Dinsdagavond vond een vergadering plaats van het bestuur van den Nederlandschen Tuinbouwraad. Ingevolge een uitnoodiging van den Minis ter van Defensie is de Tuinbouwraad door Mr. J. H. J. Schmidt vertegenwoordigd ge weest op een vergadering waardoor den Ge neraal-majoor Raaymakers een ui eenzet ting werd gegeven over de Kringenwet en haar toepasing. Er zullen te Utrecht, Gorin- ohem, Hellevoetsluis, Haarlem en Weesp door den generaal lezingen over dit onderwerp worden gehouden, waarbij gelegenheid zal worden gegeven tot het stellen van vra gen. De secretaris van den Internationalen bond van Beroepstuinders (F.H.P.I.) vroeg de meening van den Tuinbouwraad over een voorstel van den Rijksbond voor den Duit- schen Tuinbouw om in 1930 de jaarvergade ring der F.H.P.I. niet te houden, omdat Ita lië de vergadering niet ontvangen kan en Duitschland eveneens bezwaar heeft dit in 1930 te doen. Besloten werd als de meening van den Tuinbouwraad mede te deelen, dat de Raad het ongewenseht acht de vergade ring een jaar over te slaan en dat in over weging zal worden gegeven aan het dage- lijksch bestuur der F.H.P.I. om de vergade ring te houden of te Antwerpen tijdens de wereldtentoonstelling te Londen, vooraf gaande aan de of aansluitende bij het We tenschappelijk Congres aldaar in Augustus te houden, en wel zonder recepties of fees telijkheden. Op verzoek van de N.V. de Brakke Grond, die een werk in het Engelsch uitgeeft over den Nederlandschen Land- en Tuinbouw. Werd de heer Mensing aangewezen om na mens den Tuinbouwraad zitting te nemen in een Commissie van Toezicht. Naar aanleiding van een artikel in de „Tuinderij", officieel orgaan van bij den tuinbouwraad aangesloten groep Veilings- vereenigingen, waarin den voorziter verwe ten werd, dat door hem geen voorafgaand overleg met de aardappelkweekers bevorderd vlas, alvorens de Algemeene Vereeniging voor bloembollencultuur nare circulaire aan de gemeentebesturen zond, betreffende eventu- eele verbodsbepalingen op het telen van voor wratziekte vatbare aardappelen, had de voorzitter een brief aan het bestuur van den raad gericht, die aanleiding gaf tot uit voerige gedachtenwisseling. Het resultaat hiervan was, dat de voorzitter, de heer E. H. Krelage, mede in verband met verschillende z.i. ongegronde grieven tegen zijn beleid, door de vertegenwoordigers van dezelfde groep reeds vroeger ingebracht, volhardde bij zijn in zijn brief te kennen gegeven voornemen om ais voorzitter van den Raad te bedanken, daar de Statuten eenparigheid van stemmen voor het nemen van besluiten eischen, en derhalve een voorzitter, die het vertrouwen van een der aangesloten groepen mist, in dit stelsel niet past. Door de vertegenwoordigers der verschil lende groepen werd den scheidenden voor zitter dank betuigd voor zijn veel-jarigen ar beid voor den Tuinbouwraad als bestuurslid en voorzitter Een commissie van vier leden (van elke groep een) werd benoemd om de keuze van den nieuwen voorzitter voor te be reiden. De proef met bet middel van dr. Wolf te Voorthuizen De te Voorthuizen gehouden proef tegen snotziekte bij pluimvee met het door dr. Wolf, te Berlijn, uitgevonden middel eudiph- thocid, welke proef Dinsdag zou eindigen, kon niet als ten volle geslaagd worden ge noemd. Wel is aanmerkelijke beterschap oncjer de dieren te constateeren, doch ge heel geweken is de ziekte niet, wat echter door den heer Pauw, die het initiatief voor deze proef heeft genomen wordt toegeschre ven aan de ongunstige weersgesteldheid, waardoor de dieren steeds opgesloten moes ten blijven. In overleg met den dierenarts, den heer ^Hoogland te Bameveld, onder wiens leiding de proeven plaats hebben, werd besloten de proefneming met een week te verlengen. Elfde wetenschappelijke samenkomst te Wageningen Te Wageningen is de elfde wetenschappe lijke samenkomst van Indische landbouw technici met verlof hier te lande gehouden. Te 1 uur kwamen de pl.m. 100 deelnemers bijeen in het hotel De Wereld, waar de voorzitter, de heer prof. J. van Baren, hoog leeraar aan de Landbouwhoogeschool nen welkom heette. Daarna volgde een gemeenschappelijk koffiemaal. Te 3.15 uur hield in de hulpaula der Landbouwhoogeschool de heer dr. J. C. Koningsbergen, oud-minister van Koloniën een voordracht over: „Een paar vraagstuk- gen op het gebied van den Indischen land bouw." Spreker bepaalde zich tot een drietal pun ten: 1. de tolandsche rubbercultuur; 2. de relatie tusschen den landbouwvoorlichtings- dienst en de suikerindustrie; 3. de relatie tusschen den Indischen landbouwkundige en de Indische natuur. Naar aanleiding van onze vraag o iemand genegen is, Hongaarsche brieven om te zetten in het Hollandsch, deelt een vriendelijk lezer ons mede, dat een jonge dame, mej. Annie Kaliska, p. a. Dames v. Tricht, Heerengracht 133 III, Amsterdam, zich bereid verklaarde dit te doen, mits 't geen „dagwerk" wordt. Namens de vele lezers die wij hiermede een genoegen doen, zeggen wij den vriende- ljjken abonné hartelijk dank voor zijn be moeiingen en mej. Annie Kaliska voor haar bereidwilligheid. Vr.: Hoe Kan men echt ivoren koralen wederom mooi wit krijgen? Antw.: Met een flanellen doek met wa terstof peroxyde inwrijven en een poosje nat laten. Zoo vaak herhalen tot ze blank zijn.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7