Stadsnieuws Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Heringa Wutiirieh, Haarlem LAATSTE TELEGRAMMEN De Raadhuisbouw aan den Zeeweg te Bloemendaal Stofzuigerhuis MAERTENS Oliestook-inrichiingen Centrale Verwarming Mr. C. Tetterode f Het vergiftigingsproces te Szolnok Ongevaï op het Centraal Station te Amsterdam De aftocht der Engelsche bezetting De brand in de Filmstudio N. V. Handelsvereeniging „Amsterdam" Ir. G. van Dissel Een hevig onweer, gepaard met orkaan en hagelbuien, boven Weenen Een windhoos boven Passau Agenda 14 December De Brockway-Mij. en haar stadslijnen te Haarlem Vereeniging „Kindervreugd" Coöp. Bouwvereeniging „De Eendracht" U. A. Tentoonstelling „De Reisduif" Dipioma's modevakscholen VAN ONZE RECHTBANK Feestavond in den Jans- Schouwburg op 30 Dec. a.s. (s BURGERLIJKE STAND Aanrijding bij de Jan Gijzenbrug Een schoener van onbekende nationaliteit gezonken De overtocht van de „Berengaria" en de „Bremen" Besmettelijke ziekte Het advies van den stads-architect van Amsterdam Een architectonisch goed raadhuiscomplex met behoud van natuurschoon De „kuil" niet geschikt Vierde Concert Haarlemsche Bachvereeniging Aanbesteding Prov. Staten van Zuid-Holland Barteijorisstr. 16 - Tel. No. 10756 V er koop. V erhuur, Inruilen, Reparaties MARKTNIEUWS MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam HEEMSTEDE BLOEMENDAAL ASSEN, 13 December. Alhier is op 81- jarigen leeftijd overleden de heer mr. C Tetterode, oud-president van de arrondisse mentsrechtbank, alhier. Uit Boedapest wordt ons gemeld: Heden ochtend is te Szolnok het proces tegen de vier giftmengsters begonnen. De belangstel- mg hiervoor is buitengewoon groot. Het ver roek van de verdediging den gereformeerden nsschop Desider Balthazar en den adiunct- :ommissaris van Szolnok Emmerich Elek als .-etuigen te hooren, werd niet ingewilligd. J. Twisk te Castricum 14.500.H. Voor hoeve te Wassenaar f 14.798. In massa waren ingekomen 7 biljetten. Ingeschreven werd als volgt: W. v. d. Mey te Wijk a. Zee en Duin ƒ32.000.-; W. Koper te Zandvoort ƒ30.500.-; J. Apeldoorn te Egmond binnen 28.640.—; J. J. Jansen te Middelburg 30.995P. Klinkert te Oud-Karspel ƒ35.500.P. Daalder te Alkmaar 28.465.D. P. Kui per te Petten 23.535.—. De laagste inschrijver was P. Daalder te Alkmaar voor 28 465. Hedenmorgen Is een conducteur, die aan het Centraal Station achter een trein om liep, gegrepen dooi een juist daar passeeren- den trein. Hij kreeg een ernstige hoofdwon de. Na verbonden te zijn is hij op transport gezet naar Enkhuizen, waar hij woont. De. voltrekking van .ie ontruiming van ..et bezette gebied door de Engelsche troe len wordt in Engeland als een waardig slot .e,-chouwd. De pers legter den nadruk op, 'at' ook deze laatste episode op een zeer •iige wijze heeft plaats gehad. Een en .cier is kenmerkend voor de houding van ■er geheele Engelsche bezettingsleger. Interim-dividend 15 pCt. In de heden gehouden buitengewone alge- meene vergadering van aandeelhouders werd het aantal leden van dei Raad van Commissarissen met ingang van 1 Januari 1930 bepaald op 7 en werd me' ir.gang van denzelfden datum tot 7den commissaris be noemd de heer Mr. L. J. A. Trip, oud-presi dent der Javasche Bank, te Den Haag. Aan de vergadering werd medegedeeld, dat het bestuur heeft besloten per 2 Januari a.s. op rekening van het dividend over het jaar 1929 een interimdiviaend betaalbaar te stel len van 15 pCt. - vice-prtsident en de direc /an de -(maatschappij, in welker stud,. „en he iige brand gewoed heeft, waarbij iien per sonen om het leven zijn gekomen, zijn ter zake van het vei: rzaken van doocï door chulci in staat beschuldiging ge3telü. HET GESTRANDE ENGELSCHE s.s. „BENWYVIS" TERSCHELLING Gisteravond te on geveer 10 uur is een der leden van de be manning van het gestrande Engelsche s.s. „Benwyvis" over boord gesprongen en met een lijn naar wal gezwommen om zoo een verbinding tot stand te brengen. Daarna zjjn er drie schipbreukelingen langs de lijn aan wal gekomen. De verdere bemanning is nog aan boord. Getracht zal worden langs de lijn proviand over te brengen en zoo noodig de anderen eveneens te halen. Het weer is kalmer geworden. - NA DEN MOORD TE GROOTEGAST ïje Wijkstra toerekeningsvatbaar Naar de „Provinciale Groninger Courant" verneemt, hebben de psychiatoren Yje Wijkstra, den verdachte van den moord te Grootegast toerekeningsvatbaar verklaard. De behandeling is Hocger Beroep zal te- zijnertijd voor het Gerechtshof te Leeuwar den worden voortgezet. Adviseur voor radio-aangelegenheden bij den Volkenbond BANDOENG, 13 December. Aan den in genieur der posterijen, telefoon en telegrafie, ir. G. van Dissel, voormalig hoofd van de radio-stations in de Bandoengsche hoog vlakte, thans met buitenlandsch verlof, is toegestaan de hem aangeboden functie van adviseur voor radio-aangelegenheden bij den Volkenbond aan te nemen, voorlopig voor den tijd van 1 jaar, welke termijn even tueel tot 3 jaar kan worden verlengd. Talrijke ongevallen WEENEN, 13 December. De Oostenrijksche hoofdstad werd Donderdag door een hevig onweer geteisterd, dat gepaard ging met een aan een orkaan grenzenden storm en hevige hagelbuien. Vervolgens ontlastte zich een wolkbreuk boven de stad. Talrijke ongevallen hadden plaats. Vele voorbijgangers werden door vallende dak pannen of anderzins getroffen en min of meer ernstig gewond. De straten met dakpannen bezaaid Daken totaal weggerukt PASSAU, 13 Dec. Donderdagmiddag had boven Passau een windhoos plaats. Hoewel de wervelwind nog geen twee minuten duurde, werd vooral in het boven gedeelte der stad groote schade aangericht. In enkele seconden waren de straten met dakpannen bezaaid. In èèn stadsgedeelte werden van drie huizen de daken afgerukt. Ook in het Donaudal en In het Beiersche woud moet de windhoos groote schade heb ben aangericht. ■•o;iëteit „St. Bavo" half 3 uur A. R. Kamercentrale 6 uur Geel-Wit 7 uur gewone zittingen. St. Josephsgezellenvereeniging, Jansstraat 59 Van 810 uur geopend. Stadsschouwburg, Wilsonsplein 8 uur N.V. Het Schouwtooneel „Eiias weet het beter." Gebouw „Bloemhof" Bloemhofstraat 15de Groote Nationale jubileum-Tentoon stelling van Pluimvee en konijnen. Palace, Groote Houtstraat. 8)4 uur Bios coopvoorstelling. (Voor volwassenen). Luxor-Theater, Groote Houtstraat. 8% uur Bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Tlieater, Groote Markt 7- en 9.15 uur Bioscoopvoorstellingen. Moeilijkheden tusschen de Mij. en het Haarlemsche Gemeentebestuur Naar ons wordt medegedeeld, zouden er nieuwe moeilijkheden ontstaan zijn tusschen het gemeentebestuur van Haarlem en de Brockway-Mij. Deze moeilijkheden zouden verband hou den met de exploitatie van de autobuslij nen te Haarlem, waarop nog steeds niet de kwartierdienst ingevoerd is, welke in de overeenkomst in zake de exploitatie van de lijnen opgenomen is. Ook zouden B. en W. zeer ontstemd zijn over het feit, dat de maatschappij een be drijfsleider in dienst heeft, die reeds meer malen een vonnis ondergaan heeft, wegens het in staat van dronkenschap besturen van een vierwielig motorrijtuig. Ook zou de Maatschappij met interne moeilijkheden te kampen hebben. In een hedenmiddag te houden vergade ring der Tramcommissie zouden deze kwes ties besproken worden. Haar 25-jarig bestaan Bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan ran de vereeniging „Kindervreugd" werd gisterenavond door een speciaal daartoe ge vormde feestcommissie in de zaal van den Haariemschen Kegelbond, aan de Tempe- iiersstraat, een feestavond gegeven. De ge: f zaal was omstreeks half zeven levuld uk. ...nderen. ouders, begunstigers an donateurs, die, daar St. Nicolsas de gast zou zijn, verschillende St. Nicoiaasliedje: zongen. De voorzitter van de feestcommissie, de heer A. v. Niekerk, opende den feestavond met een hartelijk woord van welkom, waar na verschillende vooraanstaande personen van de vereeniging werden gehuldigd. St. Nicolaas voerde hierbij het woord. Allereerst sprak hij woorden van waardee ring en hoogachting tot den voorzitter van :ie vereenigng, wieri hij een voorzittershamer met inscriptie aanbood. Daarop richtte hij zich tot den oprichter en eere-voorzitter der vereeniging, den heer Vellinga,. Aan dezen overhandigde hij een rookstandaara. Tot j -lot werden de echtgenooten van de gehul- iigden bloemen aangeboden. Eenige kinderen hadden, onder leiding tan de feestcommissie een huldelied geleerd, gemaakt door Mevr. BlombergZeeman, hetgeen zij nu uitvoerden en veel applaus oogstte. De feestcommissie had voor een mooi' en goed gevuld program gezorgd. Het had zich de medewerking verzekerd van de Haarlem sche Tooneelvereeniging „T.O.N.E.V.O." en van de Arb. Mandolineclub Apollo." Da tooneelclub voerde verschillende stuk jes uit, o.a. de pantomime: „Een vreemde avond" Ook trad nog een humorist, de heer v. d. Schaaf, op, die de aanwezigen goed vist te vermaken. Bij de sluiting werden den kinderen nog bonbons aangeboden. Het is een mooie feestavond geweest. De feestcommissie mag met groot genoegen op haar werk terugzien. Woensdagavond hield deze Bouwvereeni ging haar ledenvergadering in het gebouw „Olympia", welke onder leiding stond van haren voorzitter, den heer Hage. Aan in komsten werden geboekt de som van f 476; aan uitgaven f 293' saldo met het overschot van verleden jaar 183. Aangenomen werd een voorstel om 2 weken vrije huur te ge ven, vallende tusschen Kerstmis en Nieuw jaar. Aangenomen werd een voorstel van het bestuur om dit jaar uit te loten de som van f 9500. Mede werd aangenomen een voorstel tot verhooging der premie in de brandverze kering en wel van f 2300 op f 3000 voor ge wone perceelen en f 3500 voor de winkelhui zen. Een bedrag van f 500 werd uitgetrokken voor binnenschilderwerk. Na nog eenige be sprekingen van huishoudelijken aard, werd de vergadering gesloten. „De Reisduif" houdt op 14 en 15 Dec. haar onderlinge tentoonstelling in de boven zaal van de Korenbeurs, aan het Spaarne. Ongeveer 200 vogels zijn ingeschreven, zoodat een bezoek aan de tentoonstelling de moeite overwaard is. Bij de Eerw. Zusters van Liefde, in het St. Veronica-Gesticht, Spaarne 89, werden door de Commissie van Modevakscholen de volgende diploma's uitgereikt: Voor Coupeuse: Mej. A. A. M. Lohmann. Voor Lingerie en Costumesde dames A. P. Op den Kelder, J. A. Lippes, C. A. v. d. Peet, A. M. Bouman. Alien opgeleid volgens systeem: Mevr. G. D. de Leeuwvan Rees, Amsterdam, Mode-Academie. En voor Lingerie: de dames J. C. Willem- se, J. C. L. Fielmich, S. Hoenderdos, B. F. J. De arrondissements Rechtbank deed gis teren uitspraak in de volgende zaken: K. L. R., chauffeur, wonende te Haariem, „Veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld", 20 boete subs. 10 dagen hechte nis c.v. D de R., fabrikant, wonende te Naar- den, „Appèl overtr. Motor- en Rfjwielwet", zeven dagen hecht, met ontzegging van de bevoegdheid om motorrijtuigen te besturen voor den tijd van één jaar o.v. P. S., zonder bekende woon- of verblijf plaats hier te lande. Vrijgesproken H. V., wonende te Zaandam, „Mishande ling", 20 boete subs. 10 dagen hech. o.v. A. C., reiziger, wonende te Amsterdam. Vrijgesproken. P. J. S., bouwkundige, wonende te Am sterdam, „Dood door schuld", een maand hechtenis o.v. Na de zeer geslaagde feestweek die is ge houden ter gelegenheid van de wederge boorte der Jansstraat, zal nog een feestavond gegeven werden voor de bewoners met intro ducé (é)s. Het ligt in de bedoeling een Jansstraat- revue op te voeren in den Schouwburg van den heer Kaart, op Maandag 30 December a.s. Bereids zijn de repetities aangevangen Zang, dans en humor zullen elkander afwis selen, aan het geheel zai een bijzonder ar tistiek cachet gegeven worden. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN Terug te bekomen bij: van Roode, Schoollaan 88 Bennebroek, armband; Pels, Dr Leijdstraat 97, broche; van Horick, Westerstraa'- 8, bril; Krelage, Voorhelmstraat 56, pakje couranten; Lub de Zwager, welke opgeleid werden volgens berts, Kruistochtstraat 32, closetpapier; Eek systeem: R. K. Vereeniging van Modevak- hout, Molenaarstraat 39, das; Lasschuit, Ha- scholen (Kerkelijk en Koninklijk goedge- gestraat 18rood, geboortebewijs; Christiaan, keurd 29 Januari 1924). Eén candidaat werd afgewezen. Leerlingen, die zich voor den nieuwen cur van Loostraat 12, geldstuk; Moné, Ten Ka- testraat 27, zwarte hond; Smalt, Boekenro- destraat 15, hondenhaisband: G.oot, Bak- Getrouwd' 12 Dec., J. H. Metselaar en G. H. M. v. Waart P. de Groot en A. Hezem A. Jalink en M. Stroes A. P. Gouwen- tak en ,L. J. M. Markese G. Peper en A. M. Kool H. M. v. d. Kaaij en C. J. L. v. Emmerik. Geboren: 10 Dec., A. v. d. Walv. Iperen, z. 11 Dec., A. M. SchildmeijerPoelman, z. C. M. L. A. Aerts—Ruigrok v. d. Wer ven, d. 12 Dec., T. M. BloemzaadGroen land, d. Overleden: 10 Dec. J. Emmerzaal—Romeijn 60 j., Voorzorgstr. 11 Dec., H. Mandelin, 74 j., Eikenstr. 12 Dec. P. Saarloos— Breur, 85 j., Sterreboschstr. sus wenschen op te geven, kunnen zich kerstraat 51, motorhandschoenen: Hessel daartoe aanmelden: St. Veronica-Gesticht, man, Kloosterstraat 49rood, handbecchermer Spaarne No. 89. Duur van den cursus voor Lingerie: 1 jaar; voor Costumes: 1 jaar, en voor Coupeuse: 3 jaar. Zwarts, Vooruitgangstraat 81, handschoen; v. d. Weide, Barbarossastraat 28, lidmaat- schapkaart; Berkenkamp, Papaverstraat 14, kruis van rozenkrans; Laan, Schaeevoogt- Rijwiel eenige meters meegesleurd Gistermorgen reed de 66-jarige porder L. v. d. M. op zijn fiets op den Rijksstraat weg nabij den Jan Gijzenbrug. Door den hevigen wind kon de man, die op het as phalt reed, zijn stuur niet houden, en reed tegen een achter hem rijdende auto aan. De autobestuurder wilde remmen, doch hij trapte van schrik cp den gaspedaal. Het rij wiel werd eenige meters meegesleept en to taal vernield. H. werd door het spatbord van den auto aangereden, waardoor hij eenige schrammen aan zijn hoofd en beenen kreeg. De bemanning spoorloos verdwenen KOPENHAGEN, 13 December Bij Vor- dingborg in Zuid Seeland is in den nacht van Woensdag op Donderdag een schoener van onbekende nationaliteit gezonken. Slechts de masten steken boven het water uit. Nergens, noch aan de kust van See land, noch aan die van Falster, heeft men van de bemanning iets gezien of gehoord. LONDEN, 13 December Naar uit New- York wordt gemeld, hebben de „Berengaria" in de „Bremen", die aldaar gisteren vei- acht werden, door den hevigen storm tij- tena den cvenccm schaje geleden. In de week van 17 December hebben zich in deze gemeente 8 gevallen van roodvonk voorgedaan. Het vierde concert van de Haarlemsche Bachvereeniging, te geven door ,,Het Resi dentie-Orkest" vindt plaats Dinsdag 17 Dec. as., 's avonds te 8 uur in de Gemeentelijke Concertzaal, onder leiding van Dr. Peter van Anrooy. Als solist werkt mede de heer Joseph Szigeti, viool. Het programma vermeldt: Ouverture van het Ballet „Die Geschöpfe des Prometheus" Op. 43. Concert in D. Gr. t. Op. 61 voor viool met orkestbegeleiding. a. Allegro ma non troppo. b. Larghetto. c. Rondo allegro. Symphonie No. 3 (Eroïca) in es Gr. T Op. 55. 1. Allegro con brio. 2. Marcia funèbre: Adagio assai. 3. Scherzo: Allegro vivace. 4. FiFnale: Allegro molto. Hedenmorgen werd in net bureel van den Rijkswaterstaat, aan den Zijlweg, aanbesteed in twee perceelen: het onderhoud der duinen aan den vasten wal van Noord-Holland, gedurende 1930, 1931 en 1932. Raming per jaar: Perceel I 15.000.—; Perceel II ƒ14.000.—; Massa ƒ29.000.—. Ingekomen waren voor perceel I 2 bil jetten. Ingeschreven werd als volgt: P. Daalder te Alkmaar 15.200.D. P. Kuiper te Petten 14.900. Voor perceel II waren ingekomen 3 bil jetten. D. P. Kuiper te Petten ƒ13.685. Gisteren berichtten Wij reeds, dat de te Bloemendaal gestelde Commissie voor den raadhuisbouw eenstemmig' tot de conclusie was gekomen, dat de Zeeweg de beste plaats is, om er het raadhuis te bouwen. Thans is het raadsvoorstel van B. en W. van Bloe mendaal verschenen. Zij schrijven daarin: In verband met de ons in de raadsverga dering van 26 September 1929 gegeven op dracht tot voorbereiding van den bouw van een nieuw raadhuis c.a. en van andere open bare gebouwen leggen wij over een rapport van den heer Ir. A. R. Hulshoff b.i., stads architect te Amsterdam, met welks inhoud alle leden der Commissie zich kunnen ver eenigen. Alvorens de verdere voorbereiding van den bouw ter hand te nemen zouden wij thans gaarne een definitieve uitspraak hebben omtrent de plaats, waar genoemde gebouwen zullen worden gesticht. B. en W. stellen daarom voor: 1. Voor den bouw van het Raadhuis c.a. en van andere openbare gebouwen aan te wijzen de in Bloemendaal aan den Zeeweg gelegen terreinen ten Oosten van die der Haarlemsche Waterleiding; 2. De Commissie uit te noodigen de plan nen voor dien bouw verder voor te bereiden. Het advies van den heer Hulshoff luidt als volgt; Het terrein, dat gemeente-eigendom is op den hoek van Bloemendaalschen weg en Zijlweg acht ik minder geschikt om hierop den bouw van het Raadhuis c.a. te verwe zenlijken. Zooals ik uit de bespreking met uwe com missie begrepen heb, is het de bedoeling van uwen gemeenteraad door den Raadhuisbouw een goed architectonisch centrum in uwe ge meente te scheppen. Door de zeer geringe breedte van het ter rein aan den Zijlweg en door de ongeordende omgeving komt het mij voor, dat dit doel hier wel zeer moeilijk te bereiken zai zijn. De architectuur der bestaande bebouwing aan het. te verkrijgen plein (beter zou in- plaats van plein gesproken moeten worden van straatverbreeding) is slecht te noemen; ook zouden deze gebouwen door hunne tegenwoordige ligging schade doen aan het hier eventueel te bouwen Raadhuiscomplex. Het gestelde doel ware naar mijne mee ning op den hoek van Bloemendaalschenweg en Zijlweg slechts te bereiken, indien de Gemeente bereid werd gevonden haar bezit in Oostelijke richting belangrijk uit te brei den en tegelijk de financieele consequenties wilde aanvaarden, verbonden aan vrij be langrijke rooilijnwijzigingen aan en bij het toekomstige plein. Ik zou U derhalve willen adviseeren niet verder te gaan met plannen voor den Raad huisbouw c.a. op het in gemeente-bezit zijnde terrein op den hoek van den Bloe mendaalschenweg en Zijlweg. Naar mijne meening zal het echter wel mogelijk zijn een goed architectonisch cen trum te scheppen met den Raadhuisbouw en andere openbare gebouwen op terreinen, gelegen aan de kruising van den Zeeweg met den op de mij ter hand gestelde situatie- plannen aangegeven weg geprojecteerd van Z.-W. naar N.-O. Ik wil er echter den na druk op leggen, dat m.i. den ontwerper van dit groote en moeilijke plan een zeer groote vrijheid zal gegeven dienen te worden, niet alleen ten opzichte van de groepeering der verschillende gebouwen, doch zeer zeker ook ten opzichte van het bij de wegenkruising' te verkrijgen plein met zijn naaste omgeving, dus ook de juiste ligging in het plan van den nieuw geprojecteerden weg. Ik wil Uwe Com missie nog mededeelen, dat mijn advies ove de terreinen aan den Zeeweg geen verband houdt met het bereids door den Directeur der P. W. Uwer Gemeente voorloopig opge maakte situatie-plan, waardoor het m.i. onnoodig is. dit plan hier aan kritiek te onderwerpen. Ten opzichte van de terreinen van den Zeeweg zou ik nog de volgende opmerkingen willen maken: Ik maak uit de mededeelingen van Uwe Commissie en van den Directeur van P. W. op, dat het vaststaat, dat de nieuwe weg (ongeveer zooals op de situatie-plannen staat aangegeven) tot stand zal komen. In verband hiermede acht ik het juist, op de wenschelijkheid te wijzen het reeds voor een deel tot stand gekomen emplacement voor P. W. niet te gaan uitbreiden, voordat de plannen voor den Raadhuisbouw c.a. vol doende vaststaan; reeds nu toch zal het moeilijk zijn dit emplacement en ook den watertoren de juiste plaats in het groote geheel te geven. Verder heb ik goede nota genomen van de mededeeling van den Directeur der P. W„ dat het terrein voorloopig bestemd voor den Raadhuisbouw, in het situatieplan nog eenigszins verschoven kan worden en ik zou er op willen wijzen, dat deze mogelijkheid van zeer groot belang zal kunnen zijn voor het verkrijgen van een goed bebouwingsplan van het te vormen Raadhuisplein. Het zal verder gewenscht zijn, dat de ont werper in zijn plan duidelijk aangeeft, welke terreinen, behalve dan voor de bedoelde openbare gebouwen, nog bebouwd zouden kunnen worden om het complex ,,af" te vormen en dit zal m.i. tot het uiterste be perkt dienen te worden. M.i. is het toelaatbaar, dat aan deze wegenkruising in een thans reeds voor een belangrijk deel afgegraven duin, waar reeds bebouwing (watertoren, emplacement Gem. werken) is tot stand gekomen, een architec- tonisch goed Raadhüiscomplex gebouwd wordt, indien in de plannen tevens worde vastgelegd de uiterste beperking aan dezen bouw te stellen, opdat het natuurschoon van het direct daaraan grenzende duinlandscnap niet geschaad worde. straat 3rood, padvindersmes; Kriek, Roos- veldstraat 2, nummerplaat; Keesen, Kruis tochtstraat 2, pet; Oldenburg, Tetterodestr. 24, portemonnaie; Gustenhoven, Duve- voordestraat 81rood, sigarettenkoker; Dek ker, Reitzstraat 27, rijwielbelastingmerk; Giljou, M. van Heemskerkstraat 36, rijwiel belastingmerk; Apeldoorn, Dr. Leijdstraat 109, rijwielbelastingmerk; Heeremans, Wou- wermanstraat 52, rijwielbelastingmerk; Bur. van Politie, Smedestraat. riem; Bur. van Po litie, Smedestraat, rijwiel; Homburg, Alberd. Tliijmstraat 23, rozenkrans; Kluit, Gasthuis- iaan 111, tasch met inhoud: van Egmond, Dr. Leijdstraat 49, wandelstok: Ganzemah, Ilaarlemmerstraatweg 25. Halfweg, ijzeren zaag. i Gisteren werd de vergadering der Provin- i ciale Staten van Zuid-Hoiiand onder voor- i zitterschap van den Commissaris der Konin- gin jhr. mr. dr. H. A. van Karnebeek in de j Ridderzaal voortgezet. Voortgegaan wordt met de behandeling van c!e motie-Gardenier inzake, onderzoek arbeidsvoorwaarden van het waterschaps- en polderpersoneei. i De heer W. C. J. J. baron VAN VOORST TOT VOORST (R.K.) erkent gaarne dat misstanden, wanneer die bestaan, uit den i weg moeten worden geruimd. Hiervan is hem echter niets gebleken. Wanneer de heer Gar- j denier meent, dat er hier misstanden zijn, dan rust op hem de taak die aan het licht te brengen, doch het gaat niet aan te be- weren zonder te bewijzen, en dan verder maar aan Gedep. Staten overlaten om een en ander te ohderzoeken. j De heer C. WARNAER (A. R.) betoogt, dat over het algemeen het loon bij de pol- ders en waterschappen, inclusief emolumen- 1 ten e. d. overeenstemt met de in de streek I geldende loonen van particuliere werkne mers. De heer SCHMAL (C. H.) is evenals de heer van Voorst tot Voorst van meening, dat de heer Gardenier eenige positieve ge- I gevens dient te verschaffen; hiervan zal sprekers stem over de motie afhankelijk zijn. De heer GUIT (R. K.) is een warm voor stander van goede arbeidsvoorwaarden van het personeel. Hier echter geldt het een zaak voor het georganiseerd overleg. Laten de betrokkenen, indien zij klachten hebben, deze langs den weg*der organisatie ter ken nis van Gedep. Staten brengen, of zoo noo dig van Provinciale Staten, in welk geval spr. bereid is tot medewerking. De heel' SCHOKKING (C.-H.) zou zich kunnen voorstellen, dat de heer Gardenier in eerste instantie niet alles heeft gezegd, wat hij op het hart liad; men houdt wel eens wat in den zak, maar dan toch geen 99 pCt. Hetgeen de heer Gardenier evenwel heeft te berde gebracht is van zoo weinig beteeksnis, dat spr. reeds daarom zijn steun niet kan geven aan de motie. De heer VON FISENNE (Ged. Staten) zou geen bezwaar hebben tegen het gevraag de onderzoek, indien er voldoende argumen ten voor waren aangevoerd. Intusschen komt men er niet met 600 vragenlijsten aan de polderbesturen te zenden; men heeft er wel 1200 1500 noodig, omdat allerlei andere personen zulk een vragenlijst zouden moeten ontvangen en dan staan we pas aan het al lereerste begin van het onderzoek. Indien er bepaalde gevallen zich voordoen, dan plegen die individueel te worden onder zocht. De motie wordt daarop in stemming ge bracht en met 50 tegen 22 stemmen verwor pen. Aan de orde is de subsidie-regeling voor het genec k"".dig schooltoezicht. Voorgesteld wordt door Ged. Staten, aan gemeenten beneden 40.000 inwoners welke bij een schoolartsendienst zijn aangesloten, de eerste 5 jaren 50 pCt. van de kosten tot een maximum van f 5000 subsidie toe te kennen en daarna over elk der volgende 4 jaren telkens 10 pCt. minder met telkens if 1000 lager, zoodat na 9 jaren het subsidie afloopt. De VOORZITTER deelt mede, dat is inge komen een voorstel van den heer De Bruin, om het subsidie doorloopend op 50 pCt. te bepalen. Dr. HOFFMAN (R. K.) is vóór het prae- advies van Gedep. Staten ten aanzien van het schoolartseninstituut en beveelt het ont- werp-besluit aan. Hij wil waarborgen voor het werkelijke neutraal blijven van de schoolartsen. Het recht van de ouders over de keuze van artsen voor de behandeling hunner kinderen blijve primair. Het kind behoort ook hier in de eerste plaats tot het gezin en eerst daarna tot de maatschappij De heer WERKER (V.D.) wijst er op, dat de minister in de Kamer heeft toege zegd, dat er kans is dat het Rijk zich met deze zaak gaat bemoeien. In dat geval is er voor de provincie wellicht aanleiding, zich te rug te trekken. De heer DE BRUIN (S. D. A. P.) verde digt zijn amendement op het voorstel van Ged. Staten, welks groote bezwaar voor spr. is het afloopen van de subsidieverlening. Spr. is van meening, dat de provincie de schoolartsendiensten op gang moet helpen zoolang het Rijk zulks niet doet. AMSTERDAM, 12 Dec Aardappelen. (Bericht van den mak Jac. Knoop), Zeeuw- sche bonten f 2.102.50. id. blauwen f 2.10— 2.50. id. bravo's f 1.902, id. bi. eigenheimers f 1.701.80, id. roodstar f 1.401.5f. per hl.; id. juin f 1.301.50 per 60 Kg.; id. blauwe poters f 1.701.80, id. bonte powers f 1.70 1.80, id. Bevelanders f 1.501.60. IJpolder eigenheimers f 1.50- 1.60, id bravo's f 1.90 2, id. blauwe eigenheimers f 1.70f 1.80, id. roodstar f 1.401.50 id. Bevelanders f 1.50 tot f 1.60, Noord-Holi eigenheimers f 1.50 1.60, id. blauwe eigenheimers t 1701.80 id. roode star f ï.401.50. Anna Pau'owna zand f 2.102.80. Drentsche eigenheimers I 2.10 3.50, Hillegommer zandaaxdappeien f 2.10 2.30, Flakkeesche eigenheimers f 1.501.60 per li.!., id. juin f 1.301.50 per 60 Kg., Spui- «che eigenheimers f 1.50—1.60 per hl. ïpAARLEM. 13 Dec. Groentemarkt. Ap pelen 546 ct. per Kg., peren 890 ct. per Kg., bloemkool 1222 ct. per stuk, roode kool 412 ct. per stuk, gele kooi 1016 ct. per stuk, groene kool 38 ct. Der stuk, boe renkool 2560 ct. per kist, andijvie fl.60 f 6 per 100 struiken, spinazie 5672 ct. per kist, sla f 2.20f 5.40 p/r 100 kroppen, wor telen 1220 ct. per bos, Brusselsch lof 24 30 ct. per Kg., Spruiten f 1.20f 2.40 per kist van 15 Kg., knoiseluerie 210 ct- per stuk, selderie 520 ct. per bos, pieterselie 415 ct. per bos, prei 417 'A ct. per bos. UITHOORN, 12 December Op de kaas markt waren aangevoerd 36 partijen. Prijs Goudsche kaas le soort Rijksmerk 55 58, idem 2de soort 52—54; zonder Rijks- merk 4953. Handel matig. VRIJDAG 13 DECEMBER Parijs Brussel Londen New-York (cable Berlijn Zurich Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 34.65 12.09 2.471/, 59.30 48.10 12.95 34.35 66.40 66.75 66.45 7.30 34.80 27.— 9.80 34.75 12.10 2.48^, 59.40 48.20 13.05 34.45 66.50 66.90 66.55 7.40 34.90 29.— VRIJDAG 13 DjEi/jblViJIsJbR Vorige Koersen Opening heden VISCHWEDSTRIJD De Dageraad Zondagmorgen houdt het vischcollege „De Dageraad", gevestigd in café Wapen van Haarlemmermeer een onderlingen wedstrijd op baars in de Ringvaart nabij Schiphol. De reis zal gemaakt worden per vrachtauto. De prijzen, bestaande uit luxe voorwerpen zullen des avonds in het clubcafé „Café Slooten" in een feestelijke bijeenkomst worden uitgereikt. Gemeenteraad Openbare vergadering van den Raad dezer gemeente, te houden op Donderdag 19 December 1929, 's namid dags te 2 uur, in het Raadhuis te Overveen. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel van de Commissie inzake Raadhuisbouw c.a. 3. Benoeming van een lid van bovenge noemde commissie door het bedanken van den heer A. J. de Waal Malefijt wegens hoogen ouderdom. 4. Overname van grond van mevrouw J. P. M. de Joncheeregeb. Jonkvr. Teding van Berkhout. 5. Overname van eigendommen van de ge meente Haarlem. 6. Ruiling van grond met prof. mr. P. A. J. Losecaat Vermeer. 7. Aankoop terrein langs den Midden Duin en Daalschenweg. 8. Verhuur terrein langs den Zeeweg aan W. Dijkstra. 9. Aanvrage crediet voor verlichting van den Vogelenzangscheweg. 10. Vaststelling kohier rioolaansluitingen 1929. 11. Verleening vergoeding ex. art. 100 dei- Lager Onderwijswet 1920 aan de Chr. U. L. O. School. 12. Voorstel inzake Vervolgonderwijs. 13. Wijziging der Algemeene Politiever ordening. 14. Ontheffing bepalingen der Bouwver ordening. j 15. Verbetering spoorwegovergang Klever- laan. Staatsleentogcn Nederland 1919 i% Nederland 1918 ty, Nederi. 1916 \V, Nederi 1917 l y% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Gert, Handel Mij... industrieën Marg Unie Galvê Delft Alg. Kunstzijde Van Berkel's Pat Nieuwe Philips indnstr. Buitenland Anaconda Cert Fisk Rubber Separator ïweedsche Lucifers Mijnbouw Sceton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum 'ortscne Petr.- Gaboes Kon Olie Perlak 'pudawa Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Del] Batavia Rubt Rott Tapanoell Serbad.iadl Silau V l. C. O Allied intercontin Rubber Scheepvaart Holl. Amerika Lijn lito Gem Elgena Kon. Ned Stuarnb Scheepvaart-Unie Marine comm Marine pref Suiker H. V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak fell Batavia lude Dell ostkust Senembah Maxwell Spoorwegen Jnion Pacific Vabash ;htc Milw St Pau Cans as City 8outf 'irle Railr Prolongatie 102 1023/16 99% 99»/i« 96% 216/, 156/ 164% 331/ 149/ 133 189 490 160% 4/ 133/ 166/ 174/ 382 38 400% 164 21 27V8 174% 125 114/ 64% 130 52/ 100 5% 411/ 371/ 81% 192 24/ 24/ 562 68% 1501/ 128 370/ 330 93 390 54 551/ 27% 64 5% 102 102%, 99% 99"/16 96% 164 314 144 132 489 160 170 b 40 3951/ 161 21 1701/ 125 104 130 96 65 5% 24 560 373 327 92/ 381/ 218 52 25%. 61

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2