Buitenlèndsch Nieuws FEUILLETON Het financieële hervormingsplan IE GEHEIMZINNIGEWRAAK DERDE BLAD VRIJDAG 13 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 1 De regeeringsverklaring GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN HANDEL EN NIJVERHEID SPLENDOR FABRIEKEN Ontslag van personeel De rede van den rijkskanselie. Reeds lang voor het begin van de Rijks- dagzitting van hedenmiddag waren de tri bunes dicht bezet. Ook de loges van het corps diplomatique waren gevuld. Aanvankelijk was de zaal nog leeg, doch des te drukker was het in de wandelgangen, waar de parlementaire toe stand, die ook door de hedenmorgen ge voerde besprekingen niet duidelijker was geworden, druk besproken wordt. Toen de klok het teeken van het begin der zitting gaf, drongen de afgevaardigden de zaal binnen. Er bleken slechts weinig leege plaatsen te zijn. Er heerschte een span ning in den Rijksdag, zooals men die zelfs op belangrijke dagen in langen tijd niet meer heeft gekend. Achter de regeeringsta- fel zitten alle ministers, onder leiding van den Rijkskanselier, terwijl ook de plaatsen van de regeeringen der Duitsche landen bezet zijn. Hermann Muller Onmiddellijk nadat de voorzitter de zit ting geopend had, nam Rijkskanselier Her mann Mtiller het woord. Hij wees er op, dat volgens het reglement van orde voor de be grooting deze op z'n laatst in het begin van November aan den Rijksraad en in het be gin van Januari aan den Rijksdag moet wor den voorgelegd. De Rijksregeering betreurt, zich niet aan dezen termijn te kunnen hou den. De vorm van de begrooting voor 1930 hangt ten nauwste samen met de vraag, of het Young-plan door de betrokken regee ringen al of niet zal worden aangenomen, een vraag, die op de Haagsche Conferentie beslist zal worden. Reeds weken geleden heeft de Rijksregeering zich voorgenomen nog vóór Kerstmis den Rijksdag het finan cieele hervormingsprogram voor te leggen en reeds toen heeft spr. den Rijksdagpre sident 13 December voorgesteld als aan vangsdatum der debatten. Het memorandum van den president van de Rijksbank, dr. Schacht, heeft den stoot er toe gegeven, dat de behandeling nog een dag eerder aan vangt. Indien wij critiek zullen oefenen op de uit latingen van den president van de Rijksbank aldus de Rijkskanselier, dan doen wij daar mede geenerlei inbreuk op de groote ver dienste die de eerste Duitscne deskundige op de conferentie te Parijs zien heeft ver worven met zijn arbeid waarvan ook de ge schiedenis de verdienste zal erkennen. Anderzijds moest de Rijkskanselier echter verklaren, dat de Rijksregeering met be vreemding kennis heeft genomen van de publicatie van dr. Schacht. In wezen behan delt zijn memorandun punten waarmee de Duitsche deskundigen te Parijs zin. uitvoe rig hebben bezig gehouden er waarbij het hun niet gelukt is de resultaten te bereiken, die zij gewenscht hadden. De Rijksregeering heeft dat betreurd, doch er den deskundigen geen verwijt van gemaakt. De beslissing over een aantal vragen heb ben de deskundigen aan de rege.ring over gelaten. Ook de regeering heeft het betreurd, dat bij de onderhandelingen van de laatste maanden de tegen-parti) niet -ie tegemoet koming en het inzicht in den moeilijken toe stand van Duitschlani heelt gehad, dat de regeering mocht verwachten Waarin bestaan de verslechteringen van het Young-plan? Volgens den tekst van het Young-plan heeft Duitschland niet zonder meer aan spraak te maken op het overschot van 400 millioen. De Rijksregeering deelt in het noodlot der deskundigen, die ten aanzien va:, dit punt evenmin een gunstiger resultaat konden be reiken. Ten aanzien van het niei-beschermde deel der jaarbetalingen kon opgemerkt wor den, dat in werkelijkheid de jaarlijksche be lasting gelijk bleef. Omtrent de Belgische marken waren de deskundigen eenstemmig, dus ooi de Duit- schen, van meening dat men slechts kon verwachten, dat België de overeenkomst zou onderteekenen, wanneer men inde: daad tot overeenstemming wa» geraaat. Het verdrag met Polen was het resultaat van een aanbeveling der deskundigen en van de gevoerde Poolsch-Dultsche onderhande lingen. Zoowel van Duitsche als van Poolsche zij de heeft men afgezier van financieele aan spraken. Spr. ging vervolgens over tot de bespreking 16- Spijt me, maar ik kan uw voorstel niet aannemen, dr. Stargard. Ik ben niet vrij om te doen en laten wat ik wiL Ik heb mijn woord al gegeven. We zouden het geld kunnen verdubbe len viel Stargard hem gedwongen kalm ln de 'rede, maar op een toon, waarin duide lijk de geïrriteerdheid over deze onverwach- ten tegenstand doorklonk. Al verdubbelde u het Dat wil ik ook doen, viel de Eurasiër hem voor de tweede maal in de rede. Schei uit doctor; overhalen doet u me toch niet, dat wou ik u maar zeggen. Vindt u dat een verstandig besluit, mr. Sherrington?? Het leek een eenvoudige vraag, maar ae toon, waarop de man sprak, maakte het tot een dreigement. Weet ik niet, gaf Sherrington noncha lant ten antwoord. Maar ik vind, dat ik niet naar Palambang kan gaan. De afspraak die Ik heb is bindend. Als u verstandig was van kwesties op het gebied der binnenland- sche politiek. De indiening van een finan cieel program wordt in groote kringen met ongeduld tegemoet gezien. Wanneer de Rijks regeering heden slechts de grondtrekken er van weergeeft en het ontwerp zelf nog niet indient, komt dit. evenals bij de gewone be grooting, door de noodzakelijkheid, dat de Rijksregeering zich, ter beëindiging van de besprekingen over het Young-plan de ver- eischte meerderheid en besluitvaardigheid moet verzekeren. Het financieel hervormingsprogram der Rijksregeering behelst twee groote vraag stukken: het scheppen van een daadwerke lijk evenwicht in de begrooting voor de ko mende jaren en het aanzuiveren van de on gedekte posten ter ontlasting van den toe stand der kas-instellingen. Het jaar 1929 zal nochtans, ondanks alle krachtsinspanningen, met een deficit eindigen. De door het Young-plan in 1929 teweeg gebrachte ontspanning voor de begrooting. 'al 'oereikend genoeg zijn om de deficits van de jaren 1928 en 1929 te dekken.. Voor alles is evenwicht in de begrooting noodig Zoo zal het voor 1930 noodig zijn hoogere bedragen voor de werkloozenzorg uit te trekken, de crisisvoorzorg te verhoogen, het noodprogram voor den landbouw op het voorgenomen niveau te brengen, enz. enz. De Rijksregeering stelt zich voor, dat zulke hoogere uitgaven eenerzijds, aan de anderen kant weer kunnen worden uitgespaard. Voor het oogenblik is het evenwel niet mogelijk de uitgaven „schematisch" te bekrimpen een blijvende daling zal slechts met de hulp van een doelmatige bestuursorganisatie mo gelijk zijn. Voor het begrootingsïaar 1930 zullen, uit hoofde van het Young fan, nog 350 millioen ter verlichting van het economisch leven ter beschikking staan. Voor dit doel meent de Rijksregeering bovendien nog circa 400 mil lioen noodig te hebben. Deze zullen gevon den worden door verhooging van de bier belasting met 180 millioen en van die op de tabak met 220 millioen. Het lijdt voorts geen twijfel of het zal zijn nut hebben in het algemeen belastingen, die van consumptie artikelen geheven worden, te verhoogen. Op deze wijze zullen m totaal 750 millioen kun nen worden vrijgemaakt. Na nog een aantal belastingen, die voor wijziging in aanmerking komen te hebben aangestipt, wees spr. erop dat naar de opvatting der Rijksregeering voor alles eerste vereischte is voor de ge meentelijke belastingen een systeem te scheppen, waardoor alle burgers naar draag kracht belast zullen worden. Zoodra de con crete ontwerpen ter beschikking staan, zal kunnen worden nagegaan hoe dit ten uit voer kan worden gelegd. Wat de kwestie van definitieve saneering dei werkloosheidsverzekering betreft, zij er op gewezen, dat het niet mogelijk is geweest het jaarlijksch deficit van de betreffende Rijksinstelling behoorlijk te dekken. De hervormingen zullen ongeveer 100 mil lioen aan jaarlijksche besparingen brengen, waar echter een ander jaarlijksch deficit van 180 millioen tegenover staat. Daar de wet gezien den nood der werkloozen voor het oogenblik niet ingrijpend veranderd kan wor den, heeft de Rijksregeering besloten een verhooging van de bedragen met pCt. goed te keuren. De nieuwe regeling zal tot einde Maart 1931 gelden, aangezien de ontwikke ling van de werkloosheid zich nog niet laat overzien. Spr. komt dan nog terug op het kassen- deficit en verklaart, dat volkomen openbaar heid het eenige is, dat thans helpen kan. Het deficit bedraagt ultimo December 1,7 milliard, waarbij nog komen 150 millioen uit de eerste maanden van het jaar 1930. Voor deze 1700 millioen zijn dekkingsmiddelen ten bedrage van 1370 millioen beschikbaar, die verkregen worden uit 400 millioen aan Rijks- schatkistwissels, 100 millioen aan bedrijfs- crediet van de Rijksbank, een buitenlandsch crediet van 210 millioen, credieten van spoor wegen en posterijen van 225 millioen, schat kistassignaten van 250 millioen en nog en kele andere bronnen. De schatkist heeft dus einde December een bedrag van 330 mil lioen noodig ter vervulling van de verplich tingen. Terwille van de rechtvaardigheid, aldus zeide spr., moet ik erop wijzen, dat deze regeering reeds een sterk deficit heeft overgenomen. Ik heb niet de bedoeling mij hierover te bek!aven, integendeel, wij zijn eerlijk bereid in de toekomst de consequen ties te trekken uit deze situatie en wel met de grootst mogelijke energie. Van het deficit van 1700 millioen zullen ruim 500 millioen door de met het lucifersmonopolie in ver band staande leening worden gedekt. Het nog overblijvende ongedekte deel zal door voorschotten uit de buitengewone begrooting worden gedekt. Voor alle buitengewone uit gaven zal een uitvoerig programma worden opgemaakt. Elke nieuwe buitengewone uit gave zal in de toekomst door een bijzondere wet worden geregeld. Na de plenaire zitting van den Rijksdag hebben de partijleiders van gedachten ge wisseld. Naar vernomen wordt heeft de President van de Rijksbank aan de Rijksregeering doen weten, dat het voorgestelde urgentieprogram naar zijn meening niet toereikend is voor waarborging van de credietwaardigheid des Rijks. Gisteravond is Dr. Schacht tijdens de zit ting in den Rijksdag verschenen, alwaar hij zich met de leden van het Kabinet onder hield. Maar dat ben ik nooit geweest en zal het ook wel nooit worden, lachte Sher rington. Dus u gaat niet? Al het vriendelijke overredende was uit de stem van den grooten Eurasiër verdwe nen. Er klonk nu iets hards, iets metaal achtigs in door, iets dat Sherrington aan het signaal „gevaar" deed denken. Zonder zijn hoofd om te draaien, monsterde hij snel het eigenaardige gezicht van den man naast hem. De schuine stand van de oogen leek meer geprononceerd, de oogen zelf schitter den onnatuurlijk, van de neusvleugels naar de mondhoeken hadden zich twee diepe lij nen ingegroefd. Sherrihgton voelde, dat er iets dreigde, dat het elk volgend oogenblik tot uitbarsting kon komen. Maar niettegen staande dat, klonk zijn stem, toen hij antwoord gaf, even opgewekt en zorgeloos als altijd. Naar Palembang! Ik denk er niet aan. Ik vlieg liever de lucht in.... Voordat u dat doetWel, uw lichaam zal wel op de aarde blijven, maar wat uw geest betreftDie heeft groote kans de lucht in te gaan. Meteen ging zijn rechterarm met een zwaai de hocgte in. Sherrington dacht, dat de man hem wilde aanvallen. Hij keerde zich vlug naar hem toe en sprong gelijk achteruit. Door die puur instinctieve bewe ging redde hij zijn leven, want op hetzelfde oogenblik, dat hij sprong, flitste er iets op de hoogte van zijn schouders langs hem DE ENGELSCHEN DIT WIESBADEN Gistermiddag te 2 uur werd de Engelsche Union Jack ingehaald van het Hoofdkwar tier in hotel „Hohenzollem" te Wiesbaden. De Engelsche bezetting op Duitschen bo dem heeft hiermede een einde genomen. Voor den laatsten keer trad de wacht bij het naderen van de vaandelwacht in het ge weer en stelde de generaal, die reeds in de ochtenduren van de Duitsche autoriteiten afscheid had genomen, zich voor het front der compagnie. Na een langdurig tromgeroffel speelde de kapel het Engelsche Volkslied. De troepen presenteerden het geweer en daarop werd de vlag ingehaald. Tijdens den afmarsch naar het station, vanwaar de Engelschen te 3.27 uit Duitsch land vertrokken, werd de ingehaalde vlag aan de spits der compagnie meegevoerd. De afscheidsplechtigheid werd o.m. bij gewoond door eenige Fransche generaals en de leden der Rijnlandcommissie. De wijziging in het Fransche begrootingsjaar. De voorge stelde hervorming. In de Fransche Kamer is een wetsontwerp ingediend, strekkende om het begin van het begrootingsjaar van 1 Januari op 1 April te brengen. De groote moeilijkheio was tot dusver, dat het parlement nooit op tijd gereed kwam met de behandeling de* begrooting en daar door het aannemen der Voorloopige Twaalf den noodzakelijk werd. Het ontwerp der begrooting voor het volgend jaar wordt in den regel eind Mei of begin Jum ingediend, d.w.z. aan den vooravond der parlementaire vacantie. De behandeling wordt pas in October geopend. Ondanks avond- en nacht zittingen komt men nooit tijdig gereed. Wanneer nu de aanvang van het begroo tingsjaar op 1 April wordt gesteld, levert dit groote voordeelen op. Kamer en Senaat hebben dan een termijn van midden Octo ber tot 31 Maart voor zich. d.i. vijf en een halve maand, om de begrooting te bestudee- ren, slechts onderbroken door de Kerstva- cantie en Nieuwjaarsdag De „Echo de Paris", die de wijziging ten zeerste toejuicht, vindt haar van te meer belang, omdat de regeering, de voorzitters der commissies en de rapporteurs bij de tegenwoordige omvangrijke begrootingen elk oogenblik inlichtingen aan ue Kamers moe ten verschaffen. Hun taak werd moeilijker naarmate de tijd streng is afgemeten. De onmiddellijke aanleiding tou de indie ning van het wetsontwerp was. dat dit jaar de begrooting den 23ec Mei werd ingediend. De commissie van financiën legde oe Kamer den 22en October bij de opening van het parlement, haar rapport onverwijld voor. Doch door verschillende omstandigheden kon de beraadslaging pas den 12en Novem ber beginnen. Het is dan ook te voorzien dat de Kamer niet voor de laatste dagen van December met het ontwerp gereed zal komen. De Senaat zal dan geen tijd meer hebben het grondig dorr te nemer De datum van 1 April voor het begin van het nieuwe begrootingsjaar is door de des kundigen aanbevolen De eenige moeilijk heid was om de uitgaven over de periode van overgang van he. tegenwoordige naar het nieuwe stelsel te dekken. De voordee- lige saldi over het begrootingsjaai 1929 en de vlotte toestand der Schatkist maken het evenwel mogelijk de hervorming zonder be lemmeringen te doen geschieden. DE TWEEDE HAAGSCHE CONFERENTIE De „Excelsior" over de conferentie De .Excelsior" schrijft over de aanstaande tweede Haagsche Conferentie, dat deze in tegenstelling met de eerste conferentie, waar een gebrekkige voorbereiding aanleiding heeft gegeven tot onaangename verrassingen, goed voorbereid is. De hervatte gedachtenwis- seling tusschen Parijs, Londen, Rome, Brussel en Berlijn heeft wellicht niet alle moeilijk heden uit den weg geruimd, doch is toch een voldoende voorbereiding geweest. Men neemt aan, dat de conferentie niet langer dan tien dagen zal duren, zoodat vertegenwoordigers op de conferentie nog vroeg genoeg gereed zullen zijn om de laatste voorbereidingen te treffen voor de aansluitende vlootconferentie te Londen. Minister-president Tardieu zal waarschijn lijk de leiding van de Fransche delegatie op zich nemen. Overigens zal de delegatie uit dezelfde leden bestaan als op de eerste Haag sche Conferentie: Briand, de minister van financiën, Chéron, de minister van arbeid, Loucheur en de gouverneur van de Fransche Bank Moreau. Ook de Engelsche delegatie zal weer dezelfde zijn als op de eerste con ferentie, dus onder leiding staan van Snow- den. Wellicht zal Mac Donald van de gele genheid gebruik maken den Franschen mi nister-president Tardieu te Den Haag te ont moeten. In verband met de berichten in verschil lende Engelsche bladen, dat Snowden eenige wijzigingen zou voorstellen voor de Bank voor Internationale Betalingen schrijft de „Excelsior", dat h« deze wijzigingen na de adviezen van de financieele deskundigen zeer waarschijnlijk niet zal handhaven. Het eenige moeilijke punt voor de confe rentie acht het blad het memorandum van dr. Schacht, dat weliswaar als een blnnen- landsche politieke manoeuvre moet worden beschouwd, doch hetgeen niet uitsluit, dat de president van de Duitsche Rijksbank op de aanstaande conferentie sterke oppositie zal voeren. DE KEUZE VAN ZAIMIS ALS GRIEKSCH PREMIER GEGARANDEERD Op het gisteren gehouden congres van Grieksche partijleiders werd, volgens mede- deelingen uit Athene, besloten Venizelos plein pouvoir te geven, ten aanzien van den nieu- heen, iets, dat een paar meter verder knet terend op straat neerviel. Een mes! Van Stargard's handlanger! En die armbeweging was het sein er toe ge weest En met die gedachten kwam de be hoefte om zich wreken. In een opwelling van drift, welke hij als een prikkeling over zijn geheele huid voelde, viel hij met ge- strekten arm uit. De man stond juist op den goeden afstand: de gebalde rechtervuist van den jongen Engelschman trof hem, met een gewicht van honderd tachtig pond er achter, tegen zijn borst, hij sloeg achterover en kwam met een smak tegen de helder verlichte ruit van een specerijenwinkel te recht. Sherrington hoorde een gekletter van aan scherven vallend glas en een kreet van schrik ergens aan zijn linkerkant. De win kel raakte in opstand, de bewoners kwamen naar buiten loopen, van alle kanten schoten kijkgrage menschen toe. Sherrington maakte van de drukte en de algemeene verwarring om hem heen gebruik, om snel het hazen pad te kiezen een opstootje met het on vermijdelijke dringen en duwen was voor iemand, in het bezit van een mes, een te goede gelegenheid om zijn plannen onge merkt ten uitvoer te brengen, dan dat hij een blijven zou durven riskeeren. Bij zijn binnenkomen in het hotel zat Husky Cray- don nog steeds in denzelfden stoel in de hall. Toen hij Sherrington zag, stond hij vlug op en kwam hem tot de deur tegemoet. Die Chinees, dien ik in de gaten moest houden, la jou achterna gegaan....^ wen Griekschen premier. De keuze van den senaatsvoorzitter Zaimis wordt tegen a.s. Zaterdag als zeker beschouwd. ZES FRANSCHE VISSCHERS IN DE STORMEN VERDRONKEN Naar uit Cap-Breton, 20 K.M. ten Noor den van Bayonne wordt bericht, zijn de be woners van dit kustplaatsje door een ver schrikkelijk ongeluk in diepen rouw gedom peld. Een visschersboot, die Woensdagavond laat binnenloopen wilde, werd door een stormachtige zee omgeslagen. De 14 opva renden, allen Bretonsche visschers, geraak ten in zee. Het gelukte den bootsman zich aan den kiel vast te klampen en vier van zijn makkers vast te houden, waarbij een hunner zich met inspanning van zijn laat ste krachten aan den voet van zijn redder vasthield. Vier anderen konden de kust zwemmende bereiken, de overige zes, onder wie vijf huisvaders, verdronken. HET VERTREK VAN DEN PAUSELIJKEN NUNTIUS UIT BERLIJN Gisteravond te 20.25 uur is de afgetre den Pauselijke nuntius, Mgr. Eugenio Pa- celli, van het Anhalter Bahnhof over Mün- chen naar Rome teruggekeerd. Hem werd uitgeleide gedaan door een groot aantal le den van het corps diplomatique en duizen den Berlijnsche katholieken. Voor de Nun tiatuur in de Rauchstrassse hadden zich verschillend-» Katholieke deputaties opge steld en tot aan het station vormden de leden van verschillende Katholieke corpo raties en organisaties een dichte haag en een eerewacht, voorzien van brandende fak kels en drie kilometer lang, waartusschen- door de auto van den Nuntius zich naar het station bewoog. In den tuin van de Nuntiatuur stond het orkest van het Fran ciscaner Jongensweeshuis uit Moabit op gesteld, terwijl ook studenten in hun typi sche kleederdracht aanwezig waren. Onder luid Hoch-geroep arriveerde de auto bij het Anhalter Bahnhof, waar aanwezig waren de Berlijnsdhe Bisschop Mgr. Schreiber, vele leden van het corps diplomatique, de Duit sche minister van Buitenlandsche Zaken Mgr. Eugenio Pacelli Curtius, de Pruisische ministers Schmidt, Steiger en Becker en de staatssecretarissen Schubert, Meissner en Trendelenburg, Bru- ning, voorzitter van de Centrum-fractie in den Rijksdag, de Berlijnsche Polizei-presi dent Zorgiebel en de commandant van de Berlijnsche Schuppo Heimannsberg. Voor 't coupéraam van zijn rijtuig schudde de Nun tius nog alle aanwezigen de hand. Ook de Rijksminister van Financiën Von Guerard was bij het afscheid aanwezig. DE AANSLUITING TUSSCHEN DUITSCHLAND EN OOSTENRIJK Een oordeel van Bondskanselier Schober De „Echo de Paris" publiceert een artikel over de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland, gedeeltelijk bestaande uit een onderhoud met Bondskanselier Schober en gedeeltelijk uit eigen informaties van het blad. In dit artikel wordt gezegd, dat moreel de aansluiting reeds een voldongen feit is. Daar ook de ontruiming van het Rijnland aan staande is, is het herstel van het vroegere groote Duitsche Rijk, dat zich uitstrekt van de Baltische zee tot den Donau en van de Etsch tot de Belt nog slechts een kwestie van tijd. Ook onder de geleerden zijn er he laas, die zich niet meer verzetten tegen de aansluiting, daar zij gelooven, dat hierdoor zekerheid ten opzichte van de Duitsch- Poolsche grens kan worden verkregen. HET RIJKSVERBAND DER DUITSCHE INDUSTRIE VERGADERT Reorganisatie der economische en financieele politiek Gister vergaderde te Berlijn het Rijksver band der Duitsche industrie ter bespreking van de reorganisatie van de Duitsche econo mische en financieele politiek. De vergadering, die in Scala wordt gehou den, is zeer druk bezocht. Ongeveer 2500 per sonen zijn aanwezig. Tot hen behooren de Rijksministers van buitenlandsche zaken en Dat weet ik! viel Sherrington hijgend van het harde loopen hem in de rede. En waarschijnlijk zit hij me op het oogenblik na. Heb je niet ergens een kamer, waar we rustig praten kunnen waar ze ons niet kunnen zien en waar ze niet kunnen luis teren. Ik heb iets te vertellen en ik heb een voorstel te doen De zitkamer van Janet boven Ga dan daar mee naar toe maar gauw wat anders is het te laat. De stem van Sherrington klonk zoo ge jaagd, zijn geheele manier van doen verried zoo duidelijk, dat er iets ernstigs gebeurd was, dat Craydon hem, zonder verder één woord met vragen te verspillen, naar de lift voorging. De lift jongen was er niet; daarom schoof Craydon zelf de deuren dicht en drukte op het knopje. Op hetzelfde oogen blik zag Sherrington, die den uitgang geen seconde uit het oog verloren had, een ma ger hoekig gezicht en den openstaanden kraag van een grijs-linnen tuniek voor het glas van de tusschendeur verschijnen. Hij zij niets, maar zijn oogen begonnen zoo on verholen triomfantelijk te schitteren, dat Craydon hem nieuwsgierig aankeek. Zeg Sherrington, wat Strakjes asjeblieft, viel Sherrington hem in de rede. Je weet, waarom we naar de kamer van je nichtje gaan. By die terechtwijzing steeg Craydon het bloed naar het gezicht, hy onthield zich van antwoorden, maar tusschen zijn wenk brauwen groefde zich een kleine rimpel, die economische aangelegenheden, en de Pruisi sche minister voor handel en industrie, en de president van de Ryksbank dr. Schacht. Toen de voorzitter de aanwezigen begroet te en den naam van dr. Schacht noemde, moest deze een groote ovatie in ontvangst nemen. In zijn openingsrede zeide de voorzitter Geheimrat Duisburg: Sinds onze algemeee vergadering in Sep tember te Düsseldorf zijn de omstandighdeen helaas eerder slechter dan beter geworden. Te voren moet ik echter verklaren, dat de Duitsche ondernemers als geheel elk gelegen- heidspessimisme en een catastrophe-politiek van de hand wijzen. Wanneer de onderne mers thans opnieuw hun waarschuwende stem laten hooren, dan geschiedt dit niet uit een neiging van pessimisme, doch om dat zij hiertoe door de totaal mislukte eco nomische en financieele politiek van de laat ste jaren zijn gedwongen. Nog achten wij een omkeer mogelijk, nog is het economische le ven in staat om zijn bestaan te strijden. In de heden te houden zitting van den Rijksdag zullen de financieele voorstellen van de re geering worden ingediend. Dit is minstens één lichtpunt in den troosteloozen toestand, hoewel wij het met de voorstellen der regee ring niet geheel eens kunnen zijn, omdat het economisch begrip in de financieele voorstel len ontbreekt. Wij hebben onmiddellijke ver strekkende hulp noodig. Er moet geen half werk gedaan worden. Een compromis helpt ons niet meer; het gaat om het geheele stelsel. Een bond van reuzen Mr. Benjamin Ostling heeft een uitvoerig artikel geschreven in de groote Amerikaan- sche bladen. Genoemde Mr. Ostling is de president van de „Vereeniging van reuzen figuren in Amerika". Dit wil niet zeggen, dat de leden van deze liga vooraanstaande per soonlijkheden uit de Vereenigde Staten zijn, „Groot" beteekent in dit gev&l, dat het een vereeniging van mannen is, wier lichaams lengte boven het normale uitgaat. Mr. Ostling beklaagt er zich over, dat men in de Vereenigde Staten zoo weinig rekening houdt met zijn medeleden. Haast nooit kon den zij in de Amerikaansche hotels goed passende bedden of badkuipen krijgen. Nog onaangenamer is het, dat de Amerikaansche hospitalen alleen bedden bezaten, die voor normale personen berekend zijn. Sedert eeni- gen tijd voert de Vereeniging een actieve propaganda om het leven voor de reuzen van Amerika wat te vergemakkelijken. Volgens verklaringen van den president, zou er in Amerika een aanzienlijk getal bui tengewoon groote mannen zijn en de bond van reuzen, die in 1925 opgericht werd, telt thans reeds meer dan 1000 leden. De voor zitter heeft met zijn propaganda succes be haald, waarop hy zeer trotsch is: hij heeft n.l. bereikt, dat een Amerikaansch hospitaal een speciale operatietafel voor de leden van de vereeniging heeft aangeschaft! Uit de orthodoxe wereld Een indirect bewys voor den vooruitgang van het Katholicisme in het Oosten is de aankondiging van een concilie der orthodoxe bisschoppen, dat in het jaar 1930 op den berg Athos onder voorzitterschap van den oekumenichen Patriarch van Constantino- pel gehouden zal worden en waar, met be trekking tot de eenheid der schismatieke kerken van het Oosten, plannen zullen uit gewerkt worden, om den groeienden invloed der Roomsch Katholieken Kerk in de landen van het Oosten tegen te gaan. Bisschop Stephanos van Sophia, een der voorstanden van dit concuie, geeft aan zijn verwachting uitdrukking, dat het plan door de Anglika- nen en de andere Protestantsche kerken, ten einde een gemeenzame oppositie te vor men tegen Rome, zal ondersteund worden. Meei dan 500 orthodoxe bisschoppen zullen aan dit concilie deelnemen. Men kan hev echter in twijfel trekken, of dit concilie re- suHaten ïai opleveren, aangezien er immei groote tweedracht onder de patriarchaten en prelaturea der orthodoxe kerken in het Oosten geheerscht heeft en deze door de jongste politieke gebeurtenissen nog ver sterkt is. Het gezag van den oekumem- schen Patriarch van Constantinopel strekt zich op heden niet veel verder uit dan tot de grenzen van Europeesch Turkije. Alle staten van het naburige Oosten bezitten eigen kerken, die weliswaar aan Constan- Constantinopel een zeker primaatschap toe kennen, doch de patriarchale autoriteit over hun interne aangelegenheden niet erken nen. Ten gevolge van dit verschijnsel heb ben zich de laatste jaren ernstig denkende orthodoxen in steeds grooter aantal naar Rome gewend, als naar het centrum der Christenheid. In deze beweging is ook de verklaring te zoeken van het concilie op den berg Athos. De Amerikaansche katholieken en de radio Men meldt ons uit New-York: Nadat de bisschoppenconferentie het aan bod der radiovereeniging, om wekelijks een uur voor de katholieken beschikbaar te stel len, indien de katholieken de kosten willen dragen, aangenomen heeft, heeft thans de secretaris van den nationalen raad vooi katholieke mannen een begin gemaakt om de noodige 75000 dollar samen te brengen. Alle aangesloten organisaties worden ver zocht, aan de verwezenlijking van het ka tholieke program mede te werken. Dit zal op drie verschillende manieren geschieden. 1. Zij verplichten zich, de onderneming te financieren door onder de leden en ondei de vrienden steun aan te werven. Indien iemand slechts voor een klein bedrag wil teekenen, moet men niet op grootere be dragen aandringen. 2. zy zullen het locale nog niet verdwenen was, toen ze na hun kloppen de zitkamer van Janet Craydon binnen gingen. Het jonge meisje zat aan een schryfbureau in den versten hoek van de kamer te schryven. Bij het opengaan van de deur keek ze met een nieuwsgierige schittering in haar donkere oogen op, maar bij het zien van Sherrington's gezicht, liet ze haar brief in den steek en kwam hun tot vlak bU de deur tegemoet. Wat is er gebeurd, mr. Sherrington? Een heeleboel! lachte Sherrington. Ten eerste heeft iemand me met een mes ge gooid, omdat ik een goed betaald baantje niet wou aannemen en ten tweede heb ik den man, die het me aanbood, in een win kelruit gegooid. Naar alle waarschijnlijkheid is hij op het oogenblik nqg bezig om de glasscherven uit de geblesseerde deelen van zyn lichaam te trekken. Dat is geen kleinigheid. Wie was die man? Dr. Stargard. „Dr Stargard?" Een en al verwondering herhaalde Janet Craydon den naam; Cray don zelf het van verbazing een langgerekt gefluit hooren. Maar voordat een van bei den een vraag kon doen, begon Sherrington met uitleg geven. Hy had me op straat aangesproken en gevraagd of ik voor hem naar Palembang wilde gaan. Waarom? Om het een of andere werkje een geheime zepding noemde hy het voor radiostation verlaten om het program te volgen, dat voor katholieken door de na tionale vereeniging aangenomen is. 3. Zij zullen katholieke en niet-katholieke ver- eenigingen opmerkzaam maken op de ka tholieke uitzendingen en de luisteraars op vorderen deze te aanhooren. Omtrent de beteekenis van het aanboa der nationale radiovereeniging zegt de se cretaris het volgende: W« hebben den laat sten Juli met de radiovereeniging over een uur katholieke uitzendingen onderhandeld. De vereeniging heeft ons kosteloos het ge bruik van haar station en van haar net ter beschikking gesteld. Zij is met ons van meening, dat een uurtje radio-uitzending onder het toezicht van den nationalen raaa van katholieke mannen een nuttige bijdrage is voor de betere religieuze cultureele ver houdingen in Amerika en vooral voor een betere verstandhouding tusschen de leden der verschillende confessies. Een martelaar van de Röntgen stralen. Thomas Dodd, een van de pioniers van de toepassing van Röntgen-stralen, is te New castle aan de gevolgen van huidkanker, dien hij dertien jaar geleden had gekregen, over leden. In Engeland is dit het negende slacht offer met een bekenden naam van de Rönt gen-stralen dat bezwijkt. Het zijn o.a. voorgegaan: dr. Robert Knox, te Londen; dr. Augustus Par°ons, van het zeemansziekehhuis te Greenwich; dr. Blac- kall, van het London Hospital; Sir Archibald Douglas Reid, van het St. Thomas-zieken huis; dr. Pringle, van het Prins van Wales- ziekenhuis; dr. J. Hall-Edwards te Birming ham; dr. Jasper Redfom, van de Infirmerie te Manchester. Een opeenstapeling van misdrijven Volgens de „Voss. Ztg.\ zoo meldt Wolff, zal tegen den directeur dr. Greiff van de Chemische Werke Johannisthal G.m.b.H„ welker débacle verleden jaar veel opzien baarde, een vervolging worden ingesteld we gens bedrog, diefstal, verduistering, valsch- heid ln geschrifte, ontrouw, overtreding der faillissementswet en der wet op de vennoot schappen. De opstand in de gevangenis te Auburn. De rust hersteld. Twee gevangenbewaarders ge dood, drie vermist. In de staatsgevangenis te Auburn is de rust thans wederom hersteld. Ter bestrij ding van de muitery waren 200'» man aan troepen, politie en andere hulp ontboden. Het totaal aantal dooden bedraagt volgens de laatste berichten acht, waaronder twee gevangenbewaarders. Nog drie andere gevangenbewaarders wor den vermist. Men neemt echter aan, dat zü nog in leven zijn en zich verborgen houden. Vqf leiders van de muitery werden In den hoek van een cel neergeschoten, toen zij weigerden om zich ove: te geven Het aantal der gewonden heeft men tot nu toe nog niet vast kunnen stellen. Tot op het oogenblik werden zeven gevangenbewaarders met ern stige verwondingen in het ziekenhuis opge nomen. Bij het bekend worden van het ge- vangenisoproer heeft men in alle andere staatsgevangenissen uitgebreide voorzorgs maatregelen getroffen Men heait den ge vangenen echter niet verhinderd, den loop van de gebeurtenissen ln de gevangenis te Aubum, waarvan draadloos verslag werd gedaan, te volgen. Frankrijk eert zijn gevallen generaals Onthulling van een monument in de Invalides. Gisteren is in de kapel van de Invalides te Parfjs een monument onthuld, gewijd aan de nagedachtenis van de generaals, die tij dens den wereldoorlog op het veld van eer zijn gesneuveld of aan hun verwondingen zijn overleden. Aan de plechtigheid ging een H. Mis voor af, gecelebreerd door Mgr. Ginisty, Bisschop van Verdun. Van de 1.357.000 mannen, die Frankrijk in den oorlog heeft verloren, waren 36.000 of ficieren, onder wie 93 generaals. Van deze generaals sneuvelden er 41, veertig stierven er aan ziekten tijdens den oorlog opgeloo- pen, 12 bezweken er aan hun verwondingen. Onder hen vindt men de nam en van en kele generaals, die bij het groote publiek nu nog bekend zyn, zooals Mannoury doch ook velen, wier namen weinig meer zeggen, zoo als b.v. generaals Rondony, die reeds den 22en Augustus 1914 sneuvelde aan het hoofd der 3e koloniale brigade in der slag by Saint-Vincent, tn België; generaal Grand d'Esnon, gesneuveld den 21en September '14 voor Vigneulles-les-Hattonchatelgeneraal Krlen, die sneuvelde toen hy in Maart 1916 zijn troepen aan de Marne in den storm aanval leidde; generaal Moussy, gedood in een der gevechten aan den Yser, en ten slotte nog verscheidene generaals, die op an dere gevechtsterreinen sneuvelden. Volgens de „Msb." zyn by de Splendor Fa brieken te Nijmegen ontslagen: een der directeuren, 7 bedryfs-ingenieurs en een 10C man personeel. Er zouden nog verdere ontslagen volgen. hem op te knappen. Details wou hy niet geven. Maar volgens mij was die geheime zending niets dan een voorwendsel. Hij wilde me een tydje uit China weg hebben. Waarom in vredesnaam? Jazeker weet ik niets, maar vol gens mU, om vry spel te hebben, om iets, waar hij 't oog op heeft, ongehinderd ten uitvoer te kunnen brengen. Weet u dan, waarop hy 't oog heeft? Ik heb er een vermoeden van dat vriendelijke aanbod van hem heb ik niet aan zqn belangstelling in my, maar aan zyn belangstelling in Jets heel anders te daken. Belangstelling in iets anders? Wat be doelt u dkarmee? Nick Sherrington begon te lachen, ,,'t Is niet bepaald prettig om het zelf te moeten zeggen, maar die belangstelling voor my is een pose; in waarheid interesseert hij zich alleen voor u, miss Craydon, en voor uw neef hier." Maar waarom zou die man zich voor ons interesseeren? vroeg het meisje een en al verbazing. Heeft u daar eenig idee van? (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9