Binneniandsch Nieuws Gemengd Nieuws DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST Jl TWEEDE KAMER De Internationale tentoonstelling Luik 19?0 Belgisch bezoek aan Amsterdam Het behoud van een Drentsch heidelandschap Inwisseling van zilverbons Herijk maten en gewichten Vrouw vermist RECHTSZAKEN Wegens brandstichting veroordeeld De Philipslicenties Zaakbeschadiging Procedure over het handelsmerk „Gluton" De Vorst van Geleen blijft in actie De waterstand in de Maas Een zorgzame burgervader De brand te Middelburg De verliezer en de vinder Kinderverlamming HET DRAMA VAN HET GEVONDEN KINDERLIJKJE Welke menschen de ouders zijn Het stadhuis van Schoonhoven „Het dierenleven in Artis" Door een agent mishandeld? Doodslag op zijn broer VERGADERING VAN VRIJDAG 13 DEC. Voorzitter: mr. J. R. H. van Schaak Na aanneming van een aantal kleine ont werpen en conclusies, was in de heden ge houden vergadering aan de orde de voort zetting der beraadslagingen over de Begrooting van Onderwijs De heer VAN WIJNBERGEN (R.KJ wenscht den achterstand in te halen bij het universitair onderwijs ten aanzien van de ge bouwen. Spr. vraagt den minister gegevens over te leggen betreffende den hoogleeraar te Utrecht, die terecht heeft gestaan voor de rechtbank, verdacht van homosexueele handelingen. De rechtbank veroordeelde hem doch het Hof te Amsterdam sprak hem vrij Spr. meent, dat deze hoogleeraar zonder meer niet gehandhaafd kan blijven. De heer BAKKER (C.H.j sluit zich aan bij den heer Van der Heide ten aanzien van den leerstoel in de Friesche taal. Het Frlesch aan de jeugd wil spr. onder wijzen buiten de school. De heer VAN DER WAERDEN (S.D.A.P.) wenscht verbetering van het nijpend gebrek aan plaatsruimte in de Technische Hooge- schooi en vraagt de vrijheid voor hoogleera ren om wetenschappelijke excursies te onder nemen. De heer WIJNKOOP (Comm.) wenscht opheffing van de theologische faculteiten, omdat de theologie geen wetenschap is, maar propaganda voor een bepaald soort Christen dom. Verder vraagt hij de arbeiders op te nemen in de colleges van curatoren en ver tegenwoordigers van het dialectisch materia lisme onder de hoogleeraren. De groentüd dient te worden afgeschaft. De heer VAN RAPPARD (V.3.) verdedigt den groentijd. Aan excessen kan alleen de Senaat een eind maken. De heer MOLLER (R.K.) pleit voor het bestaan der bijzondere universiteiten. Wat de rolverdeeling der universiteiten aangaat, meent spr. dat men heel goed aan sommige een faculteit kan onttrekken om daardoor andere faculteiten meer te perfectlonneeren. Hij wenscht ook een hoogleeraar in het Frlesch. De heer VISSER (A.R.) sluit zich aan bij den heer van Wijnbergen in de kwestie van den Utrechtschen hoogleeraar en wenscht strengere voorwaarden voor de toelating aan de universiteit. De heer DUYMAER VAN TWIST (A.R.) bepleit de vestiging van een leerstoel in de homoeopathie. Minister TERPSTRA zegt o.m., dat gelden zijn uitgetrokken voor onderwijs in het Fnesch te Groningen. Overleg is nog gaande met curatoren. Spr. heeft geen bezwaar in de benoeming van een hoogleeraar in 1930. Representatiekosten kan het departement niet vergoeden. Deze moeten centraal gere geld worden. Bij de nieuwe regeling met Ja nuari zullen de hoogleeraren zooveel mogelijk van administratie worden ontlast. De zaak van den Utrechtschen hoogleeraar is afge daan door sprekers ambtsvoorganger. Spr. heeft geen reden hierop terug te komen. De minister van Justitie wenscht geen over legging van dossiers. Inzake groentijd zijn maatregelen genomen om misbruiken te voorkomen. De heer VAN WIJNBERGEN dient een motie in. den minister uitnoodigende, over legging van de dossiers in de Utrechtsche zaak te bevorderen. De VOORZITTER stelt voor, de motie thans te behandelen. De heer SCHOKKING (C.H.) wijst er op, dat de Minister van Justitie de stukken niet Wil overleggen. De heer MARCHANT (V.D.) zegt, dat be handeling van deze motie nu niet mogelijk is, omdat de Minister van Justitie niet aan wezig is om zijn bezwaren uiteen te zetten. De VOORZITTER stelt nu nader voor, de motie te behandelen op een nader te bepalen dag. Aldus besloten. Hierna wordt gerepliceerd. Op een vraag van mej. GROENEWEG (S.D.A.P.) deelt de Minister nog mede, zelf geen bezwaar te hebben tegen publicatie van het rapport betreffende de reorganisatie der Rijksklinieken te Utrecht. Hij moet echter met de commissie nog overleg plegen. De heer VAN WIJNBERGEN (R.K.) komt óp tegen het weigeren van subsidie aan de R. K. Handelshoogeschool te Tilburg. Een andere bijzondere Hoogeschool, die te Rot terdam, ontvangt wel subsidie. Het handels onderwijs heeft een religieuzen grondslag noodig. De heer TILANUS (C.H.) meent, dat het C.-H. standpunt ten aanzien van bijzonder hooger onderwijs bekend is. De Rotterdam- sche handelshoogeschool is een algemeene, de Tilburgsche is een confessioneele. De MINISTER wijst op de beslissing van de Kamer van verleden jaar en zegt dat de zaak weer aan de orde kan komen als het hooger onderwijs opnieuw wordt geregeld. Aan de orde is de afd. middelbaar onder wijs en voorbereidend hooger onderwijs. De heer v. d. BILT (V.B.) vraagt of het Staatsexamen tot toelating aan de universi teit wel op de juiste wijze wordt afgenomen en of niet op de kosten kan worden be zuinigd, om. door na het schriftelijk ge deelte een aantal af te voeren dat geen kans op slagen biedt. Mevr. v. ITALLIEv.EMBDEN (V.D.) be pleit herstel van een vreemde taal op de lagere school. Men zal daar waarschijnlijk mede bereiken, dat meer leerlingen op de H.B.S. overgaan naar de tweede klasse. De heer GERHARD (SD.A.P.) dringt aan op onmiddellijke ter hand neming van de regeling omtrent de toelating tot hoogere burgerscholen en gymnasia. De ambtsvoor ganger van dezen Minister heeft gezegd, dat die regeling uitsluitend behoort bij de leera ren H. B. S. Daarmede werd samenwerking met de lagere school-onderwijzers afgesne den, hetgeen ontstemming heeft gewekt. Mej. WESTERMAN (V.B.) zegt. dat de afschaffing van het Fransch op de lagere school ertoe medegewerkt heeft, dat tallooze leerlingen op de H.B.S. kwamen, die er niet thuis behoorden. Zij wijst er verder op. dat de Ingrijpende wijzigingen die gebracht zijn in de eind-examen-reglementen der H.B.S.-en A. en B. hebben tegengewerkt de totstandkoming van een werkelijk goede re geling. Met de Kon. besluiten is spr. het niet erg eens. De heer TILANUS (C.H.) herinnert eraan dat de litterair-economische H.B.S. geen steun in de wet vindt. Nu had men eerst dit Instituut zich moeten laten ontwikkelen maar tegen dat de vorige minister aftrad, verscheen plotseling een Kon. besluit, rege lende o.m. een dwingend eindexamenpro gram. De vrijheid om zich verder te ontwik kelen, hetzij in economische, hetzij in litteraire richting, is daardoor voor dit In stituut afgesneden. Dezen verantwoordelijken minister kan men daarover echter niet meer spreken. De-s manier van doen kan feitelijk niet door den beugel. Spr. -•••aagt wijziging van het K. B. De heer BEUMER (A.R.) oppert bezwaar tegen genoemd Kon. besluit, waarin staat dat deskundigen in overleg met den exami nator vrager, mogen stellen. Spr. betoogt, dat di' in strijd i- met art. 57b der M. O.-wet. De heer WIJNKOOP (Com.) sluit zich bij dit bezwaar aan en betoogt voorts, dat hij is tegen ieder subsidie aan bijzondere scho len. De slechte resultaten van het middelbaar onderwijs bij vele leerlingen zijn gevolg van het slechter worden van het lager onderwijs De heer ZIJLSTRA (A.R.) is het eens met mej. Westerman, dat er veel te veel leerlin gen gaan naar de H.B.S. Gelukkig is een eind gemaakt aan de idee dat de H.B.S. een aan vulling is van de lagere school. Hij zet verder het belang uiteen van een goede paedago- gische opleiding van den leeraar. De MINISTER zal de Kon. besluiten be treffende toelating tot de middelbare scholen nog eens overwegen. Spr. deelt niet de be zwaren tegen het staats-examen, die de heer v. d. Bilt koesterde. Het Kon. besluit inzake het eindexamen H. B. S.B. zal nog een jaar worden uitge steld. Ook spreker was gevallen over het vragenrecht van den deskundige. De bepalin gen in het Kon. besluit zullen misschien het best worden gewijzigd. Spr. is geen tegenstander van het Fransch op de lagere school, maar hij wenscht deze taal niet imperatief voor te schrijven. De kwestie van de eindexamens litteraire en economische H.B.S is bij den minister in onderzoek. De vergadering wordt verdaagd tot Dins dag 1 uur. De Nederlandsche deelneming Men schrijft ons: Het is te voorzien, dat de Nederlandsche collectieve deelneming aan bovengenoemde tentoonstelling van groot belang zal worden. Een afzonderlijk paviljoen van een opper vlakte van meer dan 3000 M2. zal geheel door de Nederlandsche inzendingen in be slag worden genomen. De belangstelling van Nederlandsche zijde is van dien aard, dat nog slechts zeer weinig plaatsruimte beschikbaar is. Behalve verschillende vooraanstaande Ne derlandsche industrieën, zullen verschillende takken van nijverheid collectief deel nemen, onder welke in de eerste plaats moet worden genoemd, de zoo belangrijke Nederlandsche electro-industrie, waarbij de Stroomverkoop- Mij. te Maastricht de leiding heeft. Verder wordt ook een groote gemeenschap pelijke inzending tot stand gebracht door het gezamenlijk Limburgsch Steenkolenmijn- bedrijf. Zoowel het Staatsbedrijf als de par ticuliere mijnen zullen hieraan deelnemen. Dan moet nog de aandacht worden ge vestigd op de collectieve inzending van de Nederlandsche Zuivelindustrie, die ook op een belangrijke plaatsruimte beslag heeft ge legd. In samenwerking met de daarvoor in aan merking komende Kamers van Koophandel, stedelijke autoriteiten en Rijkswaterstaat zal op bijzonder fraaie en doelmatige wijze naar voren worden gebracht wat de Maaskanali satie zal beteekenen voor de verbinding te water van het Luiksche land met en via Nederland. In verband met het feit. dat de tentoon stelling te Luik zich niet alleen zal bewegen op het gebied van industrie, maar ook voor de wetenschappen van groot belang zal zijn, zullen twee wetenschappelijke afdeelingen mede in het Nederlandsche paviljoen worden ondergebracht. De eene sub-commissie, die zich in het bijzonder bezig houdt met naar voren te brengen, wat Nederland op weten schappelijk gebied beteekent, staat onder lei ding van Prof. Dr. J. v. d. Hoeve, terwijl de andere sub-commissie voor de muziek staat onder leiding van den heer Dr. Joh. Wage naar. Rondom het Nederlandsche gebouw zal onder de beproefde leiding en medewerking van den Nederlandschen Tuinbouwraad een tuinaanleg tot stand worden gebracht, die Nederlands roem ook op dit gebied hoog zal houden. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat de Neder landsche Commissie er destijds in is ge slaagd op een der meest gunstige plekken beslag te leggen, voor het plaatsen van het Nederlandsche paviljoen, dat op het oogen- blik wordt opgericht en waarvan de vordering van den bouw alleszins reden tot tevreden heid geeft. O.m. ter bezichtiging van den woningbouw De burgemeester van Gent, de heer A. Vanderstegen, heeft met enkele schepenen en gemeenteambtenaren van die stad een bezoek aan Amsterdam gebracht, om zien op de hoogte te stellen van de uitbreiding van de stad en van den modernen woning bouw. Vergezeld van de wethouders dr. I. J. Abrahams en S. Rodrigues de Miranda is een tocht door de stad gemaakt. Na dezen tocht zat het gezelschap aan een intieme luch aan, waarna het weer naar België ver trok. Het bestuur der Vereeniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland heeft zich met een circulaire gewend tot alle vrienden van Nederlandsch natuurschoon om steun voor een plan, dat zij op het oog heeft en dat alleen voor verwezenlijking vat baar is indien velen van hun belangstelling en instemming blijk geven. „Het gaat om het behoud van een heide landschap," aldus de circulaire, „in Drenthe, een bloemrijke heide, afgewisseld door plas sen en oude steile randen en met de rijke flora en faun, aan zulk een gebied eigen. Snel verdwijnen de uitgestrekte heidevelden in Nederland; indien de Vereeniging niet spoedig ingrijpt, zal zij een zoo karakteris tiek en oud landschapstype met alles, wat er leeft en groeit, nimmer meer In eigendom kunnen verwerven. Het is te weinig bekend, dat het echte heidelandschap beperkt is tot een klein ge deelte van Midden-West-Europa en dat dit zijn zuiversten vorm vertoont in Drenthe. Duitschland en Denemarken bezitten elk reeds een heidelandschap als natuurmonu ment. Nederland mag in geen geval achter blijven. De Vereeniging is er in geslaagd een ter rein te vinden, dat in alle opzichten voldoet ean de eischen. welke aan een heideveld kunnen worden gesteld. Het geeft een goed denkbeeld van indrukwekende ruimte, het bekoort het oog van lederen bezoeker en het bevat een keur van dieren en planten, in het kort, een landschap van unieke waarde en groote schoonheid. Gelukt het der Vereeniging dit land schap. gelegen bij Dwinkeloo en Kraloo en grenzende aan de uitgestrekte bosschen van het Staatsboschbeheer aan te komen, dan zullen ook komende geslachten kunnen ge nieten van Oud-Drenthe en zich kunnen verlustigen in het soms zonnige, soms ook ernstige, doch steeds aantrekkelijke karak ter onzer heidevelden. V/ie zou zich op den duur Drenthe kunnen voorstellen zonder heide? Hst wetenschappelijk belang, dat met het behoud van zulk een heidelandschap is ge moeid, werd nog kortelings duidelijk in het licht gesteld door een manifest, gepubliceerd en onderteekend door 50 Nederlandsche ge leerden van naam." De ingetrokken zilverbons van 2.50 (model 1915) alsmede die van 1 (model 1916) kunnen alsnog ter inwisseling worden aangeboden ten kantore van het Agentschap van het Ministerie van Financiën te Am sterdam (Heerengr. 344/46). Geldig blijven alleen de bons van 1 met de dagteekening van 1 Februari 1920, en de bons van 2.50 zijn gedagteekend 1 Juli 1918 of later. By Kon. besluit is bepaald, dat: 1. de maten en gewichten in het jaar 1930 of 1931 moeten worden onderworpen aan den herrijk, bedoeld bij art. 15, letter a, der wet van 7 April 1869; 2. de herijk plaats heeft binnen het tijd vak van 1 Jan. 1930 tot en met 30 Sept. 1931; 3. aan Ged. Staten der provinciën opge dragen wordt de data te bepalen, waarop de herijk voor elke gemeente binnen het onder 2 genoemd tijdvak zal geschieden; 4. het merk der goedkeuring, dat in 1928 en 1929 bü den yk en den herijk der maten en gewichten is gebezigd, geldig is tot en met 30 Sept. 1931. Te Tegelen wordt sinds Maandagavond vermist de 54-jarige echtgenoote van den heer L. S. Mevrouw S. heeft Maandagavond haar woning verlaten. Men heeft niets meer van haar vernomen. Men denkt aan een ongeluk. Voor de rechtbank te Assen stonden gis teren terecht twee verpleegden uit Veen- huizen, thans gedetineerd, die zich 11 Nov. aldaar hebben schuldig gemaakt aan brand stichting in een der slaapzalen van het ge sticht. Het O. M. eischte voor itdet der ver dachten vyf jaar gevangenisstraf. Het comité van actie gaat in hooger beroep Het dageiyksch bestuur van het Comité van Actie inzake Philips' licenties heeft in zyn vergadering van Donderdag j.l. beslo ten in hooger beroep te gaan van het von nis door den president der Haagsche recht bank in kort/geding gewezen ter zake van de bekende proclamaties, waarby de verdere publicatie daarvan werd verboden. Het dagelijksch bestuur heeft tevens, ten einde alle misverstand weg te nemen en te voorkomen, een beginselverklaring vastge steld, geheel iri overeenstemming met den in houd zoowel van het orgaan als van de proclamatie. Het doël van het Comité van Actie wordt in deze beginselverklaring als volgt omschreven: 1. te geraken tot vaststelling van den juis- ten omvang van de door Philips gepreten deerde patenten; 2. te bereiken dat Philips de rechten, die Uit deze patenten voor haar voortvloeien, op redelyke wyze zal hanteeren. Zoo men zich zal herinneren, stonden Vrydag 29 November voor de Vierde Kamer van de Amsterdamsche Rechtbank tereent, K. H. B. S., oud 28 jaar, monteur, wonende te Amsterdam en Chr. F. R. C., oud 24 jaar, metaalbewerker, wonende te Amsterdam, beiden bestuursleden van de Bezemgroep van de Ned. Fascistenvereeniging. Hun was ten laste gelegd, dat zy in den nacht van 15 op 16 Juni j.l., ramen, deur en muur van per ceel Keizersgracht 376, waar het admlnis- tratiebureau van het dagblad „Het Volk" is gevestigd en een aanplakbiljet, waarop de candidaten van de S.D.A.P. voor de Kamer verkiezing werden aanbevolen, aangebracht op een schutting in de Amstelstraat, met 'n vloeistof hebben bespoten, bestaande uit carbolineum en vernis. De Officier van Justitie had tegen beide verdachten twee maanden gevangenisstraf geëischt. Beiden waren veroordeeld tot een gevangenisstraf van een maand. C. zoowel als S. zullen van dit vonnis in hooger beroep gaan. Mr. Mendels had zich civiele partij ge steld namens de drukkery „Vooruitgang" en de Federatie van de S.D.A.P. wegens zaak beschadiging ten bedrage van 150 beide. De eerste vordering werd toegewezen. De tweede werd niet ontvankeiyk verklaard. Niet de goede kleefpasta In een kort geding, dat voor eenige dagen door den Vice-president der Arrondissements- Rechtbank te Utrecht werd beslist, was het bekende merk „Gluton" voor kleefpasta het onderwerp van den stryd. Een concurreerende firma, die tot dusverre hare kleefpasta onder een eigen, geheel af- wykend merk in den handel bracht, was er toe overgegaan hare flacons te beplakken met een strook .Allerfijnste Gluton, extra geparfumeerd". De firma Talens, fabrikant der „Gluton" kleefpasta, zag daarin een aanslag op haar merk. De tegenparty beweerde, dat „Gluton" een soortnaam was, waartegen eischeres aan voerde, dat daargelaten of dit verweer opging in de kleefpasta in ieder geval geen noemenswaardige hoeveelheid van de stof, die men wetenschappelijk met „Gluton" be titelt, aanwezig was en dat deze aanduiding op de kleefstof dus niet als bona fide was te beschouwen. De rechter wees de verordening toe in ver bood het gebruik van de gewraakte woorden. De Staat zou diefstal gepleegd hebben Zooals bekend, zyn de vorige week wegens belastingschuld van mr. Leufkens, zich noe mend graaf van Geleen, door den fiscus te Geleen, eenige goederen van hem verkocht. Naar de „Msb." thans verneemt, heeft mr. F. Leufkens by de politie te Geleen aan gifte gedaan van diefstal met inbraak, ge weldpleging enz. gepleegd door den Neder landschen Staat op 4 December j.l. in per ceel Eindstraat 75 te Geleen. De politie heeft proces-verbaal opgemaakt en heeft de koo- pers der goederen in Sittard en te Geleen aangezegd, dat de goederen voorloopig niet verkocht of vervreemd mogen worden, zulks in verband met het onderzoek der politie. Mr. Leufkens meent nu, dat, wanneer offi cieel is vastgesteld, dat de goederen ten on rechte zyn verkocht, daardoor geheel de verkoop nietig wordt. Belastingambtenaren zyn een andere meening toegedaan en zijn van oordeel, dat in dat geval alleen sprake kan zijn van schadevergoeding. Vry'dag bedroeg de waterstand van de Maas, bij de stuw in de Weerd, 17.90 M., hetgeen een was beteekent van 43 c.M. in het laatste etmaal. De was houdt aan. Dan maar trouwen In de Drentsche gemeente Peire had een spreker van den Bond voor Staatspension- neering een vergadering belegd, die werd op- gevroolijkt met een tooneelstukje. Zoowel voor de vergadering als voor de opvoering van het stukje had de burgemeester verlof verleend. Tijdens de opvoering sloeg de klok twaalf uur. ..Op dat oogenblik", vertelt „Het Volk", ging de gemeente-veldwachter, gewapend met een lyst, er toe over de ongehuwden de zaal uit te werken alleen omdat 12 uur een geschikte tijd is voor ongehuwden om onder de wol te kruipen. Er werd o.a. een ongehuwde verwijderd, die den aanvalligen leeftyd had van 35 40 jaar. Er werd verwijderd een eerste ambtenaar der secretarie der gemeente Eelde, onge veer 30 jaar. En als de dokter van Peize er was ge weest dan ware ook hij verwyderd. En dat alles op grond van een gemeente lijke verordening, door den burgemeester uit gevonden en die gegrond moet zyn op de bepalingen der Drankwet: Ik verleen nacht permissie, maar stel daarbij als voorwaarde, dat de ongehuwden om 12 uur verwyderd worden. De oplossing: „trouwen! Zin of geen zin, trouwen!" Het bestuur van „Nehallennia", vereeni ging tot in stand houding van Walcheren's natuur en stedenschoon, is bezig in samen werking met enkele stadgenooten en met steun ook van buiten Middelburg, pogingen in het werk te stellen tot stichting van een „Fonds voor restauratie", met de bedoeling steun to verleenen by den herbouw der by den brand vernielde perceelen. De strijd om een belooning Na aankomst van een trein uit België aan het station te Roosendaal werd door een der douane-ambtenaren aldaar in de visitatiezaal een portefeuille met 13.000 dollar aan inhoud gevonden. Dadelyk werden door de betrokken ambteharen de noodige stappen gedaan om den eigenaar, vermoedelijk een Amerikaan, die eenigen tyd te voren de contróle was gepasseerd, terug te vinden. Toen men den man vond, had deze het verlies nog niet ont dekt. Hij wilde den eerlyken vinder een be looning van 60 dollar geven, doch dit werd door den ambtenaar pertinent geweigerd De Amerikaan kocht dan by den restaura teur een kist sigaren, ten einde deze aan den ambtenaar als blyk van dank te offree- ren, doch de ambtenaar weigerde alle be looning. Ten einde raad wierp de Amerikaan de kist sigaren in de visitatiezaal en trok er haastig tusschen uit, om zoodoende den vin der en zyn vrienden te noodzaken dit ge schenk aan te nemen. In de gemeente Usquert (Gr.) is een ge val van kinderverlamming geconstateerd bij den 36-jarigen J. M., die naar het Acade misch Ziekenhuis te Groningen is overge bracht. De „Telegraaf" weet over het drama van het gevonden kinderlykje nog de volgende bijzonderheden te vertellen: De gezochte man heet Ferdinand Mathias: hy is geboren te Beserungen. In deze plaats stond hij niet zeer gunstig bekend. Geduren de den inflatietijd heeft hij eenige weken in de gevangenis te Paderborn doorgebracht onder verdenking zich aan onregelmatighe den te hebben schuldig gemaakt. Er zijn verschillende sporen van het echt paar ontdekt, dat daar in de buurt van Dortmund familie heeft wonen. Deze familie heeft, zooals we vroeger reeds mededeelden, het tweetal zonder Sigmund gezien. Het laatste spoor is, dat het echtpaar zich van Dortmund naar Berlijn heeft bege ven. Uit dit onderzoek is wijders gebleken, dat het echtpaar Mathias niet by zonder geluk kig is geweest. De verklaringen van de bu ren aldaar stemmen overeen met de verkla ringen van de buren in de Zwaagstraat te Tuindorp Nieuwendam. Zij hoorden dikwyls twisten, waarby ook de grootmoeder zich niet onbetuigd liet. De kinderen werden niet goed behandeld: zij werden verwaarloosd. De man wordt als een bruut beschouwd. Tijdens het bezoek aan een zuster der vrouw te Dortmund (die ook al door de Am sterdamsche politie gehoord is) vroeg een der familieleden naar het Jongetje Sigmund. Mathias zeide toen, dat het kind te Berlijn was gestorven en begraven. Hy zeide dit zoo verklaarde de vrouw aan den Nederland schen politieman met zulk een eigen- aardigen klank in zijn stem, dat zyn schoon zuster de opmerking maakte: Als het jochie maar niet van kant is gemaakt. Het echt paar zeide hierop niets terug, doch vrouw Mathias brak in snikken uit. Thans is door het geheele Duitsche Ryk de opsporing van Mathias verzocht. Een eventueel proces zou zeer waarschijnlijk in Dortmund gevoerd worden. De termijn van de aanhouding van de grootmoeder van het knaapje, welks ïyk- je op den Zuiderzeedyk gevonden werd, is gisteren op last van de justitie met twee dagen verlengd. De vrouw biyft in haar zwygen volharden: omtrent de verbiyfplaats der ouders is evenmin nog iets bekend ge worden. Een geheele restauratie Het stadhuis te Schoonhoven, hetwelk 19 December a.s. offioieel in gebruik zal wor den genomen, heeft een zeer belangrijke restauratie en verbouwing ondergaan. Voor hen, die dit oude bouwwerk in zyn verval len toestand hebben gekend, is het schier onherkenbaar geworden. Slechts het sier lijke torentje, hoewel geheel vernieuwd, her innert aan het verleden. De voor- en zy- gevel is van mergelsteen, afkomstig van de lakenhallen van Yperen, en bijna geheel in nieuwen styl opgetrokken. Daarin bevindt zich klein beelhouwwerk van den beeldhcj wer Altorf De rechthoekige ramen en de hooge trap vóór het gebouw, zyn volkomen styl 1928. In die ramen bevinden zich zeer mooie gebrand schilderde voorstellingen van den kunstenaar van der Stok. Daar waar de gevel eindigt en het dak begint, heeft men een balustrade aangebracht met een groot aantal bogen, hier en daar onderbroken met voetstukken voor leeuwen, welke verschillende wapen schilden dragen. Deze leeuwen bevonden zich voorheen grootendeels op de balustrade van de toenmaals bestaande hardsteenen trap. Ten aanzien van dezen gevel valt het zeer te betreuren, dat niet is uitgevoerd het oorspronkelyk plan van de Rijkscommissie voor de monumentenzorg, hetwelk in 1916 in teekening is gebracht door den architect Muller. Daarin waren de oorspronkelijke boogramen geprojecteerd en was het geheel in ouden stijl weergegeven. De nieuwe stroo ming in de Rijkscommissie kon zich in 192 daarmede niet meer vereenigen, mede ten gevolge van onoplosbare technische bezwa ren. Byzondere vermelding verdient het even eens geheel gerestaureerde carillon, bestaan de uit 38 klokken. Een deel dezer klokken is gegoten van een kanon van den ontdek kingsreiziger Olivier van Noort, waarvan één dezer melding maakt. Dit carillon mag gehoord worden en is een kostbaar bezit. Het gebouw bestaat uit twee deelen. Het oorspronkelijke gedeelte dateert uit de 15e eeuw. De geheele beneden-verdieping hier van is gemaakt met booggewelven van een schitterende constructie. Dit is wel het mooiste gedeelte van het gebouw. Een oude torentrap verbindt deze zaal met de boven verdieping, waarin zich een zeer mooie hal bevindt die eveneens in ouden styl is gehou den. Voorts bevinden zich op deze verdieping o.a. de kamer van den burgemeester en die van den secretaris. Een typische merkwaar digheid is, dat de Burgemeesterskamer van een hyper-modernen stijl is met dito meubi leering naar ontwerp van Le Cointre. In 't onmiddellijk daaraangrenzende nieu were gedeelte, dateerende uit de 16de eeuw, bevinden zich beneden de lokalen voor de politie en boven de Raadzaal en de Commis sie-kamer, die gemaakt en ingericht zyn in stijl Lodewijk XIV. De gobelins uit deze za len zijn verdwenen. Men vindt hier nog een aantal mooie schilderijen, o.a. van Stadhou der Willem III, in het statie-gewaad van de Ridders van den kousenband en van Jacobs van Beieren. Deze restauratie, die in Augustus 1927 is aangevangen, stond onder leiding van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg en is uitgevoerd door den architect G. de Hoog Hzn., adj. directeur van dat bureau. Een Nationale Fotowedstrijd Het Bestuur van de Amsterdamsche Ama- teur-Fotografen-Vereeniging heeft in samen werking met het Kon. Zoöl. Genootschap „Natura Artis Magistra" een nationalen foto- wedstryd uitgeschreven, genaamd: Het Die renleven In Artis. De wedstrijd heeft ten doel het bevorderen der artistieke en technische fotografie, als mede het aankweeken en vergrooten van de belangstelling voor het dierenleven. De wedstrijd vangt aan 1 Januari 1930 en eindigt 15 October d.a.v. Op een nader te bepalen tijdstip in de maand November 1930, zal in een der zalen van Artis een tentoon stelling van het ingekomen werk worden ge houden. waaraan by voldoende deelneming een inzending dierenfoto's uit de Koloniën zal worden toegevoegd. De jury zal bestaan uit de heeren: Dr. A. L. J. Sunier, directeur van Artis, Herbert van der Poll, Dierenschilder, rector aan de Rijksacademie voor Beeldende Kunsten te Amsterdam, A. Boer, redacteur van het tyd- schrift „Focus", F. Gerhard, redacteur van het fototijdschrift „Lux-de-Camera", F. F. P. Bins, bestuurslid van de Nederlandsche Amateur Fot.-Vereenlging, J. j. Hens, voor zitter van de Amsterdamsche Amateur Fot.- Vereeniging. Vele pryzen zijn reeds beschikbaar gesteld. Later aan de gevolgen overleden Door de ouders van een 19-jarigen jongen te Amsterdam is bij de politie van het bureau Admu-aal de Ruyterweg een aanklacht in gediend op grond van het vermoeden, dat een agent van dat bureau den jongen dus danig zou hebben mishandeld, dat de dood daarvan het gevolg is geweest. De jongen reed, zoo vertelt de Telegraaf, 3D November des middags aan den verkeer den kant van den Admiraal de Ruyterweg, toen een agent in burger, die eveneens op de fiets was, hem gelastte af te stappen en hem de overtreding onder het oog bracht. Volgens de ouders wilde de jongen, die naar het bu reau zou worden gebracht, zyn rywiel niet in den steek laten en greep al spartelende zijn fiets. Daarop heeft de agent den jongen een hevigen vuistslag toegediend en hem met behulp van een collega naar het bureau overgebracht. Toen de Jongen des middags werd vfijgelaten, vóelde hij zich niet wel; des' avonds kreeg hy neusbloedingen en was ook de volgende dagen niet prettig. De huisdok ter, die er op 3 December werd bijgehaald, vond den toestand ernstig en de jongen werd ópgenomen in het Gasthuis voor val lende Ziekten aan den Overtoom. 4 Decem ber is hij daar overleden, waarna op ver zoek van de familie, inbeslagneming van het lyk plaats had en de aanklacht werd inge diend. Vermoed werd, dat de slag door den agent toegebracht is met een boksbeugel daar de jongen aan het hoofd eenig puntjes vertoonde. De lezing van andere zyde wykt sterk van de hierboven gestelde af. Deze houdt in, dat de agent den jongen aanhield en hem waar schuwde. De jongen trad hierby brutaal op, waarop de aagent zich volgens voorschrift le gitimeerde en hem wilde bekeuren. De jon gen weigerde zijn naam op te geven en toen de agent hem zeide, dat hij tot arrestatie moest overgaan, antwoordde de tegenparty dat hij dan maar naar het bureau gereden moest worden en de fiets er by. De agent heeft bij zyn verhoor verklaard, dat hy den jongen, die groot en sterk was, niet met ge weld durfde medenemen uit vrees voor een échec. Toen er een collega was gekomen, pakte hy den jongen by den kraag en brachten zy hem onder verzet naar het bu reau over. Ook hier weigerde de arrestant zyn naam op te geven. De brigadier liet hem in de agentenwachtkamer plaats nemen. Op verzoek van zyn patroon, voor wien hy bood schappen moest doen, werd hy losgelaten, nadat de patroon naam en adres van den arrestant had opgegeven. Naar aanleiding van de aanklacht van den vader trachtte de politie de namen van de getuigen van klagers party vernemen, ten einde het onderzoek met die verklaringen te kunnen aanvullen, doch deze zyn niet ver strekt. De agent heeft nadrukkeiyk verklaard, dat hy den jongen geen slag heeft gegeven, noch op andere wyze mishandeld heeft. Een boks ijzer had hy niet by zich, verklaarde hy. Het onderzoek ls nog niet gesloten, zoodat ook niet bekend ls of de knaap ten gevolge van het gebeurde is overleden of dat de doodsoorzaak niets met dit gebeurde te ma ken heeft. Verlof tot begraven is inmiddels verleend. 10 jaar geëischt De officier van Justitie by de rechtbank te Middelburg heeft tegen den 19-jarigen land bouwer F. L. te Wolphaartsdyk gedeti- neer wegens doodslag, gepleegd op zyn broer d.d. 5 Juli j.l. tien jaar gevangenis straf geëischt. De verdediger van verd. Mr. Dieleman. pleitte vryspraak, subs, voorwaardelyke ver oordeeling. 97. En ondanks het geschreeuw van Duimpje, liepen de wilden harder door, tot Duimpje van de draagbaar rolde, daar hy zyn evenwicht verloor. Pats. Hoofd en rug waren zeer pijniyk en hij had een sty ven nek. De Lange schreeuwde tegen de wilden; „Jullie lijken stapelgek." 98. ,,'t Is niet onze schuld," zeiden de wilden, „we konden u niet goed verstaan, we geloofden dat u harder wilde, en zyn we er vandoor gegaan. Gelukkig heeft u niets ge broken, 't zou ons spyten, beste heer, wy tillen u weer in den draagstoel, gaat langzamer dezen keer".

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10