UIT DEN OMTREK KENNEMERLAND 2 W.B. THEATER NUMMER 5 ZEVENTIEN Heringa Wuthricii. Haarlem 2 DOOR VEEDIEVEN 2 2 OVERVALLEN 2 Stofzuigerhuis MAERTENS Exide-batterijen - Ook reparaties PROV. STATEN VAN ZUID-HOLLAND Aalsmeer als centrum van tuinbouw K. v. K. voor Rijnland ONTPLOFFING AAN DE STIKSTOFFENFABRIEK TE IJMUIDEN Geen persoonlijke ongelukken Een aanvaring op de Hembrug SLOTEN HAARLEMMERMEER NIEUW-VENNEP VOORHOUT VAN ONZE RECHTBANK IJMUIDEN IJMUIDEN—OOST VELSEN Beverwijk 0 BEVERWIJK BOERENLEENBANK Bartel jorisstr. 16-Tel. Ho. 10756 Apex Klop-Veeg-Stofzuigersf 175,-j 4tt K jaren -^rjen «f^jaats- rverfa Sf> \vedet de - sVeCWs cQv'R de vtHA:^sCU\' p\a»lstt& o\a'<dse Voof H meet 1 L7e nA ,<\t v°ot e S)onné s- van 0rde» £aat bieibvi Gisteren is de vergadering van de Pro vinciale Staten van Zuid-Holland onder voorzitterschap van den Commissaris der Koningin, jhr. mr. dr. H. A. van Karne- beek, voortgezet. A. W. Heykoop herdacht. De VOORZITTER deelt, terwijl allen zich van hun zetels verheffen, mede, dat hem zoo juist het bericht van overlijden van den heer A. W. Heykoop, sedert 1919 lid van de Prov. Staten, bereikte. Spreker beschikt op het oogenblik niet over de gegevens om een herdenkingswoord te spreken, waarin de arbeid van den heer Heykoop als Statenlid naar voren wordt gebracht. Intusschen stelt spr. voor, na mens de Staten een brief van rouwbeklag aan de familie te doen toekomen. Hiertoe wordt besloten. .Afkoop van tollen. De VOORZITTER stelt thans allereerst aan de orde de voordracht om 30.000 uit te trekken op de begrooting 1930 voor af koop van tollen. Het voorstel wordt z. h. s. aanvaard. Geneeskundig Schooltoezicht. Voortgegaan wordt met de behandeling van de subsidie-regeling voor geneeskundig schooltoezicht. Het amendement-De Bruin (provinciaal subsidie 50 pet. zoolang de Rijksregeling er neg niet is) wordt met 46 tegen 24 stemmen verworpen. Het amendement-Beekenkamp (de eerste 10 jaren 50 pet. en daarna overeenkomstig j de aflcopende regeling van Ged. Staten) wordt met 39 tegen 31 stemmen eveneens verworpen. Het amendement-Schokking, luidende: „Het subsidie wordt toegekend over een tijdvak van 14 jaren en wel in dier voege, dat het bedraagt over elke der eerste vyf jaren 50 pet. der leesten tot een maximum van 5000 en daarna over elk der volgen de 9 jaren telkens 5 pet. met een maximum telkens 500 lager", wordt met 43 tegen 27 stemmen aangenomen. Nog wordt met 44 tegen 26 stemmen aan genomen een amendement-de Bruin om te bepalen, „dat de instructie van den school arts e. v. die van de schoolverpleegster, door Ged. Staten moet zijn goedgekeurd, alsook de salaris- en pensioenregeling." De voordracht van Ged. Staten, aldus geamendeerd, wordt z. h. s. aanvaard. Provinciale begrooting 1930. Aan de orde is de begrooting voor 1930 der Provincie. De VOORZITTER mededeelend, dat er 12 sprekers zijn ingeschreven, dringt op kortheid aan. De heer VAN STAAL (S. D.) wil de kwes tie van de drooglegging der Reeu- en Sluip- wijksche plassen ter sprake brengen en dringt aan op overleg met de Regeering. De VOORZITTER verzoekt deze zaak te behandelen, wanneer het betreffende prae- advies van .ed. Staten aan de orde Is. De heer VAN STAAL zou thans niet wil len spreken over de al- of niet-drooglegging, maar over de wijze van behandeling. Nadat hij toezegging heeft verkregen dat Ged, Staten de leden tevoren zullen in lichten, ziet spr. van dit vraagstuk af. Nog oefent spr. critiek uit op de een zijdige samenstelling van de gezondheids commissies, met name die te Gouda, waar bij geen rekening is gehouden met de sterkte der politieke verhoudingen. De VOORZITTER wijst erop, dat dit niet een zaak voor de Provinciale Staten is, doch van den Commissaris der Koningin. Spr. is gaarne bereid den heer van Staal in een persoonlijk onderhoud e.v. inlichtingen te versohaffen. De heer TER LAAN meent, dat, in zoo verre de Commissaris der Koningin leider is van het college, toch omtrent dat beleid opmerkingen in deze Staten zouden kun nen worden gemaakt. Het betreft niet Gou da alleen. De heer VAN STAAL zal intusschen thans van dit onderwerp afzien. Nog dringt hij aan op verbetering van het station te Gouda. De heer VAN ECK (S. D.) wenscht krach tiger bestrijding van de werkloosheid, zoo wel om moreele, als uit sociaal-politieke redenen. Langdurige werkloosheid doet de producties verminderen en het loonpeil da len. De menschheid dreigt gewoon te ra ken aan deze kwaal; dat mag niet, daar elke werklooze is te beschouwen als een aanklacht tegen het maatschappelijke stel sel. Spr. verdedigt zijn voorstel om voor de bestrijding der werkloosheid 200.000 uit, de provinciale kas uit te trekken, teneinde de gemeenten daarin financieel bij te staan. Hij ziet in het feit, dat twee vorige ver gaderingen van Prov. Staten dit voorstel van hem hebben verworpen, geen bezwaar om er thans weder mee voor den dag te komen. Werkverruiming verdient z.i. voorkeur boven werkverschaffing. vernield werden en de isolatie van eenige leidingen beschadigd werd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een begin van brand kon onmiddellijk worden gebluscht. Het bedrijf ondervond slechts geringe stagnatie. In verband met ons artikel over de Aals- meersche culturen, schrijft een lezer ons het volgende: „In Uw artike, in de Nieuwe Haarlemsche Courant van 11 dezer over de Veilingen te Aalsmeer, staat onder een der foto's ver meld: „Het nieuwe gebouw van „Bloemen- lust", van architect N. de Klerk, dat thans een belangrijke uitbreiding ondergaat". Dit nu is niet geheel juist. Het eerste gebouw werd gebouwd onder Architectuur van den Heer dl Klerk, doch dc thans onderhanden zijnde uitbreiding staat onder Architectuur van den heer J. F. Berghoef, architect te Aalsmeer. Namens den heer Berghoef verzoek ik U beleefd dit even te wilen rectificeeren." (Wij voldoen gaarne aan het verzoek van den inzender, hoewel wij met zijne opmer king niet geheel accoord gaan. Het onder schrift onder onze foto was in plaats van ,,niet geheel juist", zooals de inzender schrijft, „niet geheel volledig". Het oorspron kelijke gebouw van „Bloemenlust" is van architect de Klerk. De uitbreiding staat, zoo als wij ter plaatse vernamen, onder leiding van architect Berghoef. RED.) In de te Leiden gehouden vergadering van de K. v. K. voor Rijnland werd medegedeeld, dat de nieuwe brug over het Oegstgeester kanaal nabij het Groene Kerkje een door- vaartwijdte van 11 meter zal krijgen, terwijl het middengedeelte geopend zal kunnen worden. Ook de smalle Roversbrug over het Oegstgeesterkanaal onder Katwijk-Binnen zal' worden verbreed. Een uitvoerig exposée werd gegeven over de actie tegen het gesprekkentarief. Beslo ten werd de praktische resultaten af te wachten alvorens verdere stappen te doen. Aan het hoofdbestuur der P. T. T. zal worden verzocht voor brieftelegrammen de helft van het gewone telegram-tarief te berekenen en geen extra-bedrag voer de bezorging te heffen. Donderdag j.l. ontstond om 8 uur dee avonds op de stikstoffenfabriek der M. E. K. O. G.. als gevolg van het breken van een laschverbinding een ontploffing in een hoogtedrukleiding voor waterstofhoudend gas, tengevolge waarvan verscheidene ruiten De uitspraak De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan inzake de aanvaring van het stoomschip „Gaasterland" met een gesleep ten bak in het Noordzeekanaal bij de Hem brug. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval weer een typisch voorbeeld is van de moei lijkheden, welke zich bij de vaart op het Noordzeekanaal voordoen. Zeer zeker dient dit kanaal zoowel het verkeer van zeesche pen als de binnenvaart en, wat een voor naam gedeelte daarvan uitmaakt, het zand en moddervervoer. Hierbij dient echter wei te worden bedacht, dat de zeeschepen alleen dan in het betrekkelijk zeer nauwe kanaal veilig kunnen varen, wanneer geen belem meringen hun in den weg komen. De Raad wil aannemen, dat de groote modderbakken niet op dezelfde wijze ge sleept kunnen worden als de veel kleinere zandbakken, maar dit neemt toch niet weg, dat zij voor zich zelf en voor de groote schepen een ernstig gevaar kunnen opleve ren. Thans heeft de „Gaasterland" den sleep gepasseerd op een zeer ongunstige plaats, n.l. tusschen Hembrug en Zaandam- meipont, terwijl de achterste zware bak zich nog in de brugopening bevond. Wien treft daarvoor de verantwoordelijkheid? De „Gaas terland" liep op den sleep in en wilde pas- seeren, waartoe zij het voorgeschreven sein gaf.. De kapitein van de sleepboot verklaarde eerst vaart te hebbén verminderd, doch daarop te zijn teruggekomen en „volle kracht" te hebben gegeven, toen hij zag, dat het passeeren toch niet meer voor de brug kon geschieden. Hij heeft toen echter ver zuimd het sein van zeven stooten te geven, zoodat de „Gaasterland" in de meening bleef, dat de sleep haar nog wilde laten passeeren. Dit is, de kapitein erkent dit ook, een fout van den sleep. De loods ver klaarde, dat hei sein om te passeeren is gegeven op ruim een paar mijl voor de Hembrug en dat de sleep toen 4500 Meter voor de „Gaasterland" was, doch al was dan de „Gaasterland' door het één-stoot signaal van de sleep volkomen verantwoord, om voor de brug te passeeren, ten slotte moest men op de „Gaasterland" toch gezien hebben, dat het passeeren op een zeer ongunstige platats zou geschieden. Het ligt voor de hand, dat de „Gaasterland" onder deze om standigheden van het passeeren voorloopig had moeten afzien. De mogelijkheid was, naar 's Raads oordeel, voor de „Gaasterland" aanwezig en zij was daartoe in de gegeven omstandigheden verplicht. SINT PANCRATIUS-PAROCHIE ZONDAG, viering van het feest van den H. Franciscus Xaverius, Patroon der Broed, van den H. Geest, voor de Missiën. Com munie-uitreiken om half 7 uur. Stille H.H. Missen om 7 uur, en half 9. De Hoogmis om 10 uur. De opengevallen kerkplaatsen zijn aange plakt en worden a.s. Zondag verkocht. Half 5 het Patronaat, 7 uur het plechtig Lof met preek over onzen plicht de Missiën te steunen. Hoofdzelatrice Mej. Reinierse, naast de kerk. Na het Lof Josephgezellenver- eeniging. MAANDAG votiefmis ter eere van den H. Pancratius, patroon der parochie. WOENSDAG, Vrijdag en Zaterdag Qua tertemperdagen. WOENSDAG 7 uur de gezongen Gulden- Mis ter viering van Maria's Moedervreugde bij de geboorte van het Godd. Kind. Op de werkdagen de H. H. Missen om 7 uur, 8.15 uur de schoolmis. De schoolkinde ren, die voor de schoolmis te Communie gaan, kunnen in de school ontbijten en be komen warm drinken. In de week blijft de kerk tot het avond- angeluslulden open. ZATERDAG half 12 biechtgelegenheid vor de meisjes der 2e, 3e en 4e schoolklasse. Het bieehthooren is om 4, 5, C, 7 en 8 uur De biechtvadei komt op de heele uren en helpt de aanwezigenaf Toch nog tot klaarheid gekomen In 1928 werd ten nadeele van den arbeider N. aan den IJweg in Haarlemmermeer een rij wiel ontvreemd. Het onderzoek van de politie heeft toen niet tot opsporing van den dader mogen leiden. Thans is toch klaarheid in deze zaak ge komen en is in verband met dezen diefstal te Hoofddorp een man in voorloopig arrest gesteld, afkomstig uit Alphen aan den Rijn, die bekende het karretje bij N. te hebben weggekapt. Tooncelconcours „Gezellig Samenzijn" De tooneelvereeniging „Gezellig Samenzijn' te Hoofddorp, die bij gelegenheid van de herdenking van haar 10-jarig bestaan een tooneelconcours heeft georganiseerd, hield gisteren in hotel „De Beurs" haar tweeden concoursavond. De zaal was weer flink bezet. Als juryleden fungeerden Mevrouw Rezelman en de heeren K. Frits en W. Vis. Na een kort openingswoord door den voor zitter den heer Andries, trad voor het voet licht de christelijke reciteerclub „Uit Vriend schap Kunst" uit Leiden, met het bekende tooneelstuk „Onder één dak" van Jan Fabri- cius. een spel in drie bedrijven. Dit stuk waarin de realiteit van het leven op inderdaad treffende wijze werd uit gebeeld viel bij de aanwezigen byzonder in den smaak en zy hebben ongetwyfeld ge noten in den waren zin van het woord. IJsclub N. Vennep en Omstreken De jaarvergadering werd gehouden dit jaar in hotel Nijssen. De Penningmeester bracht 'n financieel verslag uit. In kas was als saldo 1927-1928 240, ontvangst 1928-1929 542.69, uitga ve 673.52, saldo in kas 109.17. Ten bate der armen is ontvangen de lyst Jas Blom- Jac. de Zeeuw 117.50, 60 pond spek, 50 pond capucijners, 10 H.L. eierenkolen: 25 ir.g groene erwten en een Edammerkaas; lijst Meester Faber—Mr. van Arkel 139.45, 10 pond spek, 20 pond vet, 10 brooden, zij de spek: 15 pond rijst en 4 pond lappen; lijst Mr. AlkemadeMr. Termaat 65, 3 H.L. eierkolen, 25 pond erwten, 15 brooden; lijst C. v. StaverenP. v. Woerden 114, door B. Jonker Timmennan is hieraan nog toegevoegd 10 voor brood; lijst A. C. Prui- senJoh. v. d. Pol 129, 80 k.g. erwten, 370 kg. tarwe, door H. Duwel en Jan Kool- j haas Is hieraan nog toegevoegd ieder een kist sigaren; alzoo tezamen aan contanten 535,95, zoodat met de verschillende giften in natsra voor ruim duizend gulden sociale nood is gelenigd kunnen worden. De reke ning van den penningmeester werd door de heeren A. Doeswijk en C. Donker nagezien en in orde bevonden. Tot bestuursleden worden herkozen de heeren P. Bakker, H. J. v. d. Linden, L. Degenaars en Nico Laan. De heer A. Doeswijk vraagt wedstrijden voor de leden en handicap-wedstrijden. Dit plan krijgt steun. Het bestuur zal overwe gen om veteranen- en handicapwedstrijden te organiseeren. De heer B. de Groot vraagt om by wedstrijden reductie te geven aan de leden en hun huisgenooten, die mede doen. De voorzitter zegt, dat in dien geest al iets gedaan is. Ook zal men speciale wedstrijden voor de leden uitschrijven, zulks om het ledental te versterken. Heden derde Zondag van den Advent, le dag der H. Missie; de H. Missen te 7 uur, half 9 en 10 uur. De verdere oefeningen worden telkens door de Eerw. Paters be kend gemaakt. MAANDAG, H. Mis bij de Eerw. Zusters. DONDERDAG, 's avonds te 7 uur Maria- Congregatie. .Gelegenheid om te biechten dagelijks vóór en na de H.H. Missen. De arrondissements Rechtbank deed gis teren uitspraak in de volgende zaken: D. de R., fabrikant, wonende te Naar- den, „Appèl overtr. Motor- en Rywielwet", zeven dagen hecht, met ontzegging van de bevoegdheid om motorrytuigen te besturen voor den tijd van één jaar o.v. P. S., zonder bekende woon- of verblijf plaats hier te lande. Vrijgesproken H. V., wonende te Zaandam, „Mishande ling", 20 boete subs. 10 dagen hech. o.v. A. C., reiziger, wonende te Amsterdam. Vrijgesproken. P. J. S., bouwkundige, wonende te Am sterdam, „Dood door schuld", een maand hechtenis o.v. Het venten aan het strand By den Raad is ingekomen een adres van E. G. Beuk- man en P. Goedhart, te IJmuiden, houden de verzoek in de algemeen® politieverorde ning verbodsbepalingen op te nemen betref fende het venten op het strand en het op bepaalde plaatsen zwemmen in zee. B. en W. deelen mede, dat een nieuw ontwerp- algemeene politieverordening in bewerking is, waarin bepalingen zullen worden opgeno men eenigszins in den zin als door adres santen gewenscht. Carbidontploffing aan boord van een trawler Een van de stoomtrawlers, welke gisterochtend naar zee waren vertrokken, de „Cath. Duyvis", van de V. E. M„ keerde gistermiddag naar de visschershaven terug met een gewonde aan boord. Op zee had de tremmer D. T. een bus carbid geopend, waarbij een ontploffing plaats had, tengevolge waarvan T. ernstig aan gelaat en handen werd gewond De gewonde werd onmiddellijk naar Dr. Rutte gebracht, die geneeskundige hulp verleende. Daar ook een der oogen was ge troffen, werd tevens de hulp ingeroepen van Mevr. Dr. Thiel, die hoopt het oog te kunnen behouden. Slechte vangsten Gistermiddag keerde hier terug de trawler „Westland". Na een reis van 9 dagen bracht het schip 4 mand jes visch aan. Men had slechts één trek kunnen doen. De storm maakte verder vis- schen onmogelijk. Een gelijk lot trof de „Poseidon", die niet meer dan 10 manden visch aanbracht. IJmuiden's Bloei De Vereeniging IJmuiden's Bloei houdt een algemeene vergadering op Vrijdag 20 December a.s., des avonds om 8 uur, in Hotel Nommer Een. De agenda vermeldt o.a. jaarverslagen van secretaris en penningmeester en be grooting voor het volgend jaar. Voorts be stuursverkiezing wegens periodieke aftreding van de heeren G. D. Boerlage, Ir. G. A. Kessler, Ir. K. H. Tusenius en B. G. Schui tenmaker en verder wegens vertrek, van de heeren Mr. K. Westerling en A. Vriends en wegens bedanken van de heeren L. Labree j en Joh. de Waard. Twee zilveren Prïcsterjubilé's Op 17 Dec. a.s. zullen de Z.Eerw. Paters Capucijnen, Fabianus en Ernestus, respectievelyk Rec tor en Vicarius van de hulpkerk aan den Willemsbeekweg te IJmuiden-Oost, hun zil veren priesterjubilé vieren. Beiden zijn harde werkers, in stillen een voud. Van het sociale werk van Pater Fabian us, gedurende zyn 15-jarig verblijf te Amster dam, is zijns ondanks een gedeelte vruchtbaar geworden Van het feit, dat de mooie gebedenboeken „De Katholieke Man" en „Kath. Vrouw" door Pater Fabianus ge schreven zijn, plegen zelfs het meerendeel der lezers zich geen rekenschap te geven; en wat „groote mannen" bij P. Fabius geborgd hebben, zal ook wel in 't verborgen blyven Maar, alles staat in 't levensboek van de zen begaafden, nederigen Capucyn met zijn rijk 25-jarig priesterleven. Pater Ernestus is de medehelper van P. Fabianus in het bestuur van het huis en oudste Kapelaan der kerk. Ook 'n stiile werker! Hij begon zijn rijk priesterleven als pro fessor in de Wijsbegeerte voor zijn jongere confraters; vervulde meermalen de be diening van Gardiaan en staat om zijn waardigheid en wetenschap hoog in aanzien bij de Eerw. Geestelijken van het Dekenaat Beverwijk vanwege de maandeiijksche re collecties. is ongelooflijk, wat Pater Er- estus voor zyn parochianen doet. Hij is overal en men ziet hem nauwelyks. Hij is altijd met werk overladen, maar de wer ker verstaat de kunst zelf verscholen te blij ven. Van dezulken viert men con amore 't zilveren priesterjubilé. Ad muitos annos! Lantaarnpaal omver gereden De be. stuurder van een auto, zekere J. K'., heeft gisteren een op den hoek Prins Hendrik straat, Vischstraat staanden lantaarnpal omver gereden. Een kolossale besomming Gisteren was slechts 1 trawler aan de markt,n.l. de De- rika 10 IJm. 126 met 't gevolg, dat vor 35 manden visch 3000 besomd werd. Voor 1 kist school werd 5060 gld. betaaldo, waar in gewone omstandigheden 1012 gld. voor betaald wordt. Aanvaring Bij het van den wal af achteruit stoomen, kwam gisteren de stoom trawler „Derika 27" in aanvaring met een anderen trawler. Be galg die gebruikt wordt voor het binnenhalen der netten, werd in elkaar gevaren, waardoor het schip weer naar den wal terug moest om gere pareerd te worden. Terug uit zee De stoomtrawler „Jacque line Glasine" kwam' na gisterenmorgen uit gevaren te zijn, gisterenmiddag uit zee te rug met een lekken ketel. Verhooging der subsidie over 1929 aan de Vereeniging tot bestrijding der tuberculose te Velsen Door de Vereeniging tot Be strijding der Tuberculose te Velsen werd in dertijd verzocht aan haar, over 1929, een sub- j sidie toe te kennen van f 6300 en wanneer in den loop van dat jaar mocht blyken, dat dit bedrag te laag was, een som van f 1900 by wyze van een crediet. Overeenkomstig het advies van B. en W. werd door den raad een subsidie verleend van f 6300, terwijl B. en W. zich bereid ver klaarden, indien mocht blyken, dat dit be drag te weinig zou zijn, op een verzoek om verhooging gunstig te adviseeren. Thans is eene verhooging gevraagd. Over de hoegroot heid daarvan zijn B. en W. met het bestuur tot overeenstemming gekomen, waarom zy voorstellen de subsidie alsnog met f 2800 te vermeerderen. 1C3 H O iOi «CD BCD BCD ZATERDAG- en ZONDAGAVOND 8 uur, vertoonen wij als hoofdnummer de geestige comedie of de noodlottige gelijkenis. 0 Een klucht om 'ie gieren! In de hoofdrollen MARY KID en HANS JUNKERMANN Voordracht De voordracht voor de be noeming van een onderwijzer aan de Open bare Lagere school luidt als volgt: 1. C. L. Duininek te 's Heer-Arendskerke. 2. L. de Waal te IJmuiden-Oost. 3. L. M. Winkel man te Schiedam. R. K. S. V. ,,D. E. M." Onderafdeelineg St. Jozef Gez. Vereeniging Beverwijk. D. E. M.G. D. A., Haverkorn. D. E. M. 2A. R. C I, De Gruyter Vitesse Jun.D. E. M. Jun. Zaterdagavond van 7.30—9 uur en Zondag ochtend van 11.301 uur contributie beta len op de zaal der Gezelienvereeniging. Zondag a.s. (D. E. M. is al maar gast heer!) ontvangt de Beverwijksche R. K. F- club het sterke G. D. A. uit Loosduinen. Tot nog toe is D. E. M. ongeslagen, maar we vreezen, dat G. D. A. aan de overwin ningsreeks een einde gaat maken. Nog steeds heeft de achterhoede de talryke aanvallen weten af te slaan, en het is hoofdzakeiyk aan haar te danken, dat nog geen punt verloren ging. Immers de voorhoede was dit jaar nog niet de vlugge zuiver plaatsende en gced positie kiezende stormlinie van vroeger jaren zoodat op halfs en backs vaak een zware taak kwam te rusten. Daarom hopen we, dat morgen de oude geest weer vaardig worde over het aanvalsquintet, dat de halfs hun gewone constante spel van altijd mogen spelen en de achterhoede on genaakbaar moge blijken. Dan is er hoop, dat ook Zondagavond de twee nullen nog op het standenlijstje voorkomen. Daarom met het oude vuur en laaiend enthousiasme aangepakt van begin tot eind. De reserves hebben nog wat goed te ma ken met A. R. c. 1. Hiervan werd de eer ste competitie-wedstryd met 61 verloren, toen D. E. M. met 8 man den strijd moest aanbinden. Toont nu, voltallig, de leiders te kunnen weerstaan. Ook de junioren koesteren wraakplannen. De onlangs te Castrlciun geleden 10 ne derlaag willen zij gaarne met een keine overwinning weer goed maken. Jongens, het is jullie toegestaan! Voordracht B. en W. stellen den raad voor. ingaande 1 Januari a.s. met een proef tijd van een jaar, te benoemen tot opzichter- doodgraver der Algemeene Begraafplaats, A. C. Berghuis, alhier. Tentoonstelling St. Francisca Romans De volgende week, op 17, 18 en 19 Decem ber, zal in het K.S.A. gebouw de jaarlijk- sche tentoonstelling plaats hebben van het liefdewerk St. Francisca Romana. Op Dinsdag zal de tentoonstelling ge opend zyn van 7 tot 11 uur n.m. Op Woens dag is zij geopend van 2—6 uur n.m. en op Donderdag van 2 tot 5 en van 7 tot 11 uur. Eiken avond is er gezellige muziek. Voor de kinderen worden op Woensdag middag van 2 tot 4 en van 4 tot 6 uur sprook jesfilms vertoond, o.a. Asschepoetster en 't Dapper snydertje, naar het bekende sprookje van Gebr. Grimm. Gaarne wekken wy op om de tentoonstel ling te bezoeken. Het bestuur verwacht aller medewerking. W. B. THEATER In het W.B. theater wordt Zaterdag en Zondag een buitengewoon amusante film vertoond, een geestige comedie getiteld „Nummer 17" of de noodlottige gelijkenis. Deze film werd vervaardigd naar den roman „Die beiden Seehunde" van Carl. Rosser. Deze roman werd. eertijds door Herman Heii- ermans bewerkt voor het tooneel en nog al- tyd prijkt dit ooneelwerk op het repertoir van één onzer grootste Nederlandsche gezel schappen. Nog altijd is deze klucht een enoim lachsucces. Ook de film, welke naar hetzelfde thema vervaardigd werd, is zeer komisch, hetgeen moge blijken uit den be- knopten inhoud Prins Emanuel Johannes wordt op hoog bevel overgeplaatst naar Leuchtenstein om daar de viering van het 25-jarig regeerings- jubileum van den groothertog Christian mee te maken. Dit is een goede gelegenheid om zijn verhouding met de tooneelspeelster An nie Steger te verbreken. Maar hij weet niet dat Annie een voorstelling in Leuchtenstein zal geven. Groothertog Christian is intus schen aangekomen ook prinses Annemarie die door den prins voor tooneelspeelster wordt gehouden. De prinses laat hem in ce- zen waan; hoe verbaasd is Emanuel echte- als hij in de kleedkamer van het theater in plaats van Annemarie, zijn eigen geliefde Annie Steger ziet. Deze is zeer boos, als ze hem later met Annemarie, die aan 't hof als piinses is voorgesteld in de loge ziet Mvtsn. De prins laat door den kruier Hessdorfer een briefje naar de tooneelspeelster brengen, waarin hij schrijft, dat hij met haar wil Wegens het enorme suces °r Zondagmiddag TWEE MATINEE'S. U Te 2 cn 4 uur als hoofdnummer de Q S3 geweldige sensatiefilm jg 0 Spannend van begin tot eind. 0 a M OROflOBOBOBOaOIOlOB R. K. COÖP. LAN»- EN TUINBOUWBANK BEVERWIJK - BREESTRAAT U VOORSCHOTTEN 5 REKENING-COURANT SPAARGELDEN EN DEPOSITO'S. breken. Deze kruier en de aartshertog lyken als twee droppels op elkaar, wat tot de mal ste verwikkelingen aanleiding geeft. De groothertog hoort dat verschillende dingen in zijn rijk niet zoo rooskleurig er voor ston den als hy wel dacht, en nu wil hij eens voor Haroen Alraschid gaan spelen. Daarvoor ver wisselt hy van kleeren met Hessdorfer, laat deze in zijn plaats regeeren en gaat zich zelf onder het volk mengen. Het feit, dat de vrouw van den kruier den groothertog voor haar man houdt, leidt tot moeilijke oogen- blikken voor den vorst. Onderwijl heeft u- kruier Hessdorfer goed geregeerd en de prins cn prinses met elkaar verloofd. Als de vorst terugkeert weet hij wie zijn goede en wie zyn slechte onderdanen zyn en erkent hij de edicten van den kruier, waaronder ook de verloving van den prins en de prinses. Zondagmiddag worden wederom twee ma- tinee's gegeven, te 2 en te 4 uur. In de mid dagvoorstellingen wordt als hoofdnummer vertoond een sensationeel filmwerk, n.l. „Door veedieven overvallen", een sterke film uit „The Far West". De vragen van den heer Eijking Op de vragen van het lid van den raad den heer J. Eijking, betreffende de uitvoering van be stratingswerken, hebben Burgemeester en Wethouders het volgende geantwoord: Vraag 1. Om welke reden zyn de werken n.l. de nieuwe bestrating met betegelde voet paden aan den Grooten Houtweg, waarvoor f 8300.was uitgetrokken, niet uitgevoerd, waarvan de uitvoering volgens raadsbesluit in 1927 plaats had moeten hebben? Antwoord: De hier bedoelde bestratings- werken met betegeld voetpad zyn reeds in 1928 uitgevoerd. Vraag 2. Wat zijn de redenen, dat de nieu we bestratingswerken met verbeterde voet paden aan den Polderweg, waarvoor een bedrag van f 17200.was uitgetrokken, niet uitgevoerd zyn? Antwoord: De bestratingswerken aan den Polderweg n.. het geheel opnieuw bestraten, waarvoor in 1928 een crediet werd toegestaan van f 17200.— zyn eveneens uitgevoerd. Het verharden der voetpaden is achterwege ge bleven in verband met de omstandigheid, dat in deze voetpaden later gasbuizen en electriciteitskabels zyn gelegd. Dit werd reeds medegedeeld in onze voordracht no. 197 dd. 14 Januari 1929. Bij raadsbeslüit van 21 Januari 1929 werd opnieuw een crediet van f 14600.— verleend voor verbetering van den Polderweg. Wij hebben by bovengenoemde voordracht voor gesteld om de voetpaden bij den rijweg te trekken, waardoor deze rijweg een breedte zal verkrijgen van 6.20 Meter. Op verzoek van het Bestuur van den Wykermeerpolder is de uitvoering van laatstgenoemde werken aangehouden tot het voorjaar 1930. Vraag 3. Welke reden waren er bij het College, dat zij niet tot aankoop van de voortuintjes aan den Alkmaarschen weg zijn overgegaan, waardoor de uitvoering van het werk n.l. het betegelen der voetpaden, waar voor een post groot f 6800.was uitgetrok ken, niet is uitgevoerd? Antwoord. Het indertijd toegestane cre diet van f 6800.was bestemd voor den aanleg van een betegeld voetpad aan de Oostzijde van den Alkmaarschen straatweg. Daaronder was geen bedrag opgenomen voor aankoop van voortuintjes, omdat aanvanke lijk het voetpad vóór deze tuintjes zou wor den aangelegd. Bij de door den Rijkswater staat verleende vergunning tot het aanleg gen van bedoeld voetpad is echter als eisch gesteld, dat de breedte van den Rijksweg moest worden gebracht op ten mniste 9.5 M. De aanleg van het voetpad was toen alleen mogelyk, indien de eigenaren der perceelen, gelegen aan de Oostzyde van genoemden straatweg, bereid waren, afstand te doen van deze voortuintjes. Gedeeltelijk zyn deze tuin tjes voor dit doel om niet afgestaan en is het betegeld voetpad ter plaatse aange bracht. Later is getracht de voortuintjes aan te koopen, doch deze pogingen zyn mislukt door den onwil der belanghebbenden. Zooals bekend is, heeft onlangs de Raad besloten de voortuintjes aan te koopen voor een prijs van f 7.den M2. Weigering bouwvergunning In de raadsvergadering van 28 November 1.1. werd in handen van B. en W. om advies gesteld een adres van de handelsvereeniging onder de firma P. Langendijk, alhier, waarbij be roep wordt ingesteld bij den raad tegen het j besluit van B en W. van 29 October LI. tot j weigering der gevraagde vergunning- Jot het gedeeltelijk vernieuwen en nieuw oprichten van een bergplaats aan de Meerstraat, hoek j Koudenkorn. B. en W. adviseeren thans dit beroep af te wijzen op verschillende gronden. Het sluitingsuur der café's In de raads vergadering van 14 November j.l. werd In handen van B. en W. gesteld om prae-advies een adres van de afd. Velsen en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffie-, Restauranthouders en Slijters, houdende verzoek om gedurende den Zaterdag eu Zondag een later sluitingsuur voor vergun- nings- en verlofslocaliteiten te willen be palen en wel op des nachts 12 uur. B. én W. brengen in herinnering, dat in dertijd op een verzoek van adressante om het sluitingsuur gedurende den vastgestel- den zomertijd te bepalen op des nachts 12 uur, door den Raad afwijzend werd be schikt. Ook nu betoogt adressante, dat het be staande sluitingsuur (11 uur) veel ongerief te weeg brengt voor het reizend publiek, dat gebruik maakt van de openbare middelen van vervoer. Inderdaad is zulks het geval, doch deze omstandigheden behoeft naar de meening van B. en W. geen aanleiding te zijn om voor alle inrichtingen in deze ge meente een later sluitingsuur vast te stel len. Reeds vroeger hebben B. en W. er op gewezen, dat de Burgemeester, krachtens artikel 19 der politieverordening in byzon- aere gevallen voor bepaalde inrichtingen het sluitingsuur kan verlengen. Ook thans achten B. en W. dit nog de beste oplossing. De Burgemeester is van meening, dat bet aanbeveling verdient een proef te nemen met een later sluitingsuur gedurende den Zaterdag en Zondag. Deze proef zou voor loopig kunnen gelden voor een tydvak van 3 maanden, terwyl daarna lean worden be slist of in de politieverordening een later sluitingsuur zal worden vastgesteld. Hiermede kan het college zich niet ver eenigen, aangezien er geen enkele reden aanwezig is om voor alle inrichtingen een later sluitingsuur vast te stellen B. en W. stellen mitsdien voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De huur van Ce gemeentewoningen In de raadsvergadering van 25 Maart j.l. werd in handen van B. en W. gesteld om prae- advies een voorstel-Eyking om de huren der gemeente-woningen aan den Wijker- meerweg voor alle huurders te bepalen op f 2.85 per week. In verband hiermede deelen B. en W. den raad, het volgende mede: Bij raadsbesluit van 14 December 1928 zijn de huren dezer woningen bepaald op f 3.85 per week, welke prijs wordt vermin derd tot f 2.85 voor huurders, die vroeger een krotwoning bewoonden en niet in staat zyn de vastgestelde huur te betalen. Het feit alleen, dat men vroeger een onbewoon baar verklaarde woning bewoonde is dus niet voldoende om in aanmerking te komen voor den toeslag van Rijk en Gemeente ten bedrage van f 1.per week. De huurder inoet bovendien niet bij machte zijn om den Vollen huurprijs (f 3.85) te voldoen. D'è huurprijs vftn f 3.85 is indertijd door den Raad vastgesteld op grond van een door B. en W. opgemaakte exploitatiebe- grooting. In deze cijfers zijn thans enkele wijzigingen gekomen. Vooreerst is, op ver zoek van B. en W„ door den Minister ae aflossing der leening gesteld op 50 in plaats van 35 jaar. Dit gaf een voordeel in ae exploitatie van ongeveer f 300.per jaar. Daartegenover staan echter enkele posten, welke te laag of in het geheel niet geraamd waren. n.l. waterleiding f 44 (te laag) en huurophalen en administratie 150.De totale kosten bedragen, volgens hierbij ge voegde exploitatie rekening f 4217.81 per j£ ar. Verhuurd zijn momenteel 19 woningen, zoodat, bij een huuropbrengst van 50 weken, eerst een sluitende exploitatie wordt ver kregen bij 'n huurprijs van f 4.44 per week. Indien alle huizen worden verhuurd en van eiken huurder gemiddeld 50 weken huur wordt ontvangen (hetgeen in den regel wel niet het geval is) zou de huur gesteld kun nen worden op f 3.70 p:r week. Het ver dient echter naar de meening van B. en W. aanbeveling steeds enkele woningen onver- huurd te laten en ter beschikking te hou den voor het doel, waarvoor deze huizen gebouwd zijn. Om nu, afgescheiden van het bovenstaan de, aan eiken huurder een toeslag te geven van f 1.per week, hiervoor zyn, naar de meening van B. en W. geen termen aan wezig. De financieele omstandigheden van deze huurders zyn in den regel niet van dien aard, dat de vastgestelde huur ad f 3.85 niet kan worden Betaald. In enkele gevallen wordt reeds door het Burgerlyk Armbestuur een huurbijslag verleend. Dit betreft huurders, welke reeds armlastig wa ren, vóórdat een gemeente-woning werd betrokken. Op grond van het bovenstaande advisee ren B. en W. den raad het voorstel-Eijking niet aan te nemen. bedTuS - Vlei S. v-P- duid tlood inv

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2