Provinciaal Nieuws Geen cent voor luxe uiige' E.R.K. I ELCK WAT WILS TWEEDE BLAD ZATERDAG 14 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 1 I Levensverzekering Maatschappij HILLEGOM alvorens gij een voldoend uitgeven alvorens gij een voldoende levensverzekering gesloten hebt Hoofdkantodf NIJMEGEN, NASSAUSINGEL 3 Bijkantoor: 's GRAVENHAGE, BEZUIDENHOUT 58 MARKTNIEUWS Trekjes No. 632 o. n. Gemeenteraad De Raad dezer ge meente hield Vrijdagmiddag te 1.45 een open bare vergadering. VoorzitterMr. D. F. Pont, aanwezig 12 raadsleden afwezig de heer Loerakker, die na een kwartiertje ter vergadering komt. Na voorlezing van het gebed wordt bij loting tot voorstemmer benoemd de heer Jansen. Punt 1. Vaststelling der notulen der vorige vergadering. Deze worden aangehouden. Punt 2. Ingekomen stukken. De Voorzitter deelt dienaangaande r.og mede, dat inmiddels ook de goedkeuring gekomen is tot overdracht van den Gemeente toren aan de Ned. Herv. Kerk. Tevens wordt hieraan toegevoegd (punt c. der stuk ken), dat de administrateur van P. W. op 16 dezer in functie zal treden. Naar aanleiding der stukken zegt de heer Vermeer, dat het weldadig aandoet, dat in zake het eventueel bebouwen van „de Hoe dendoos" de gemeente door de Kroon in het gelijk werd gesteld, waardoor de autono mie der gemeente wordt versterkt. De ge meentesecretaris, Mr. J. B. Sens, heeft in deze procedure een zeer belangrijk aandeel gehad en spr. feliciteert dezen met het succes. Hieruit is wel gebleken, dat we een hoogst bekwaam man voor deze functie hebben (applaus). De Voorzitter dankt voor deze woorden en roemt de brillante wijze, waarop Mr. Sens deze zaak heeft bepleit en het mag gezegd, dat we aan niemand beter de verdediging der gemeentebelangen en rechten kunnen toe vertrouwen dan aan hem. De stukken wor den hierna voor kennisgeving aangenomen. Punt 2a. (later verstrekt). Behandeling der door het lid Dr. J. B. R. van der Schoot schriftelijk gestelde vragen over de N.V. Electriciteitsbedrijf„Hillegom-Lisse-Sas- senheim." De heer Vermeer zegt, dat aan hem namens de commissarissen der N. V. is verzocht, deze zaak te behandelen. Deze vragen hebben de commissarissen niet prettig gestemd. Men heeft niet het onbeperkt recht tot het stellen van vragen. Spr. vraagt zich af Is de heer van der Schoot door ernstige studie tot het stellen van deze vragen ge komen De wijze waarop deze gesteld zijn, heeft den schijn van misleidend te zijn en ik geloof, dat de vrager in zekeren zin de dupe geworden is van zijn jong-raadslid-zijn. Ik kan me ook de houding van B. en W. in o :ze niet goed indenken, dat dit college n.l. zou verwacht hebben, dat een besluit teniet zou worden gedaan inzake wijziging tarieven. De commissie is daardoor pijnlijk getroffen, omdat het genomen besluit eerst er kwam na ernstige studie. Ik vertrouw dan ook, dat B. en W. deugde lijke redenen zullen aanvoeren, hoe het col lege tot de vragen is gekomen. De vraag rijst bij ons wat hebben commissarissen gedaan, om ter verantwoording te worden geroepen en deemoedig het hoofd te buigen De eerste vraag dan luidtzijn de commissarissen op de vergadering van aandeelhouders ge weest, op 1 Augustus gehouden en zoo neen, waarom niet Had de heer Van der Schoot de statuten gelezen, dan had hem art. 34 gezegd, dat zij daar niet behoefden te zijn. Vraag 3 luidt hebben de commissarissen zich kunnen vereenigen met de verlaging der tarieven, in verband met de groote winst? Hier wordt meer beweerd dan gevraagd de tarievenpolitiek wordt behandeld bij de begrooting. Het vastrechttarief is in de plaats gekomen van de verlaging per K.W. Onze tarieven kunnen den toets der critiek met gelijksoortige gemeenten glansrijk doorstaan. Als we 84 gemeenten nemen van ongeveer gelijke grootte, dan zijn er slechts 14 goed kooper, 10 gelijk en 60 duurder. De heer Vermeer wil dan verder gaan en de pers verzoeken het potlood neer te leggen, hetgeen de Voorzitter niet wenscht Dan moet de heer Vermeer een besloten vergade ring aanvragen. Als vraag 3 wordt genoemd heeft de raad van commissarissen eenparig goedgekeurd, dat de winst in de reserve wordt gestort Het antwoordt hierop luidt ja, maar dat is niet zoo maar in eens gegaan. Onze afgevaardigden en ook de heer De Vreugd, lid van den Raad van Beheer, heb ben daarin slechts toegestemd na overtuiging van de noodzakelijkheid en een definitief voorstel der bestemming van de reserve winst bovendien is een en ander nog niet positief vast te stellen. De 4e vraag is zijn onze commissarissen niet van meening, dat f 70000 reserve veel is, bij een kapitaal van f 2700 Uit deze vraag blijkt, dat de heer Van der Schoot geen juist inzicht heeft in de zaak. In verband met de leeningen van het bedrijf, die ongeveer een half millioen beloopen, is de reserve niet abnormaal hoog. Inzake vraag 5, dat de meterhuur (f 15957) veel te hoog is, deelt de commissie uwe mee ning niet. Het is al te oppervlakkig als u be weert, dat stemmen uit het dagelij ksch leven Zulks beweren en ook gevaarlijk. Ik merk u in dezen op, dat in 1928 nog niet begonnen werd met het ijken, maar dit moet toch ge beuren en dan is een ijkmeester noodig ook met de afschrijvingen moet rekening worden gehouden, terwijl nog meerdere onkosten te dekken zijn. Vervolgens zou ik den heer Van der Schoot willen vragen heeft u het ver slag gelezen, inzake hetgeen we aan Leiden moeten betalen. We komen in werkelijkheid tot andere cijfers. Om te beoordeelen, moet men weten. Er is ook contractwijziging in het zicht, daar het bestaande contract weldra eindigt. Voor de heeren De Vreugd en Klaver (mezelf zal ik maar niet noemen) is het niet prettig, als een jong raadslid komt met adviezen we zijn werkelijk mans genoeg en niet zulke sulletjes dat zulks noodig is. Verder vraagt u vol gens art. 33 der statuten zou de vergadering van aandeelhouders in de maand April moe ten geschieden, waarom had deze in 1929 eerst in Augustus plaats Dit is een interne aangelegenheid en de invoering van het vast rechttarief is daarvan de oorzaak. Er was voor mij geen aanleiding, dat u deze vraag ln de raadsvergadering stelde. Is de heer Van der Schoot bevredig^ De heer Klaver de geheele opricht;n„ van het bedrijf heb ik meegemaakt en jjet heeft me gefrappeerd, dat deze vragen ge_ steld werden. Vijftien jaar ben ik raadslid en het is voor het eerst, dat ik ter verant_ woording word geroepen. Ik heb me afge vraagd, is er aanleiding toe? Voorheen mjs_ schien wel, toen we 45 ct. per K.W, betaal den maar het is gelukkig zoo goed gegaan, dat we tot 25 c. en lager gekomen Zjjn. Het vastrecht is er, waarvoor jaren is gevochten. Na 2 ernstige vergaderingen werd het vast recht ingesteld tegenover verlaging per K.W. en tot groote tevredenheid van Zeer velen, hopen we t.z.t. tot aller tevredenheid. De voorzitter geeft in overweging, geen algemeene beschouwingen te houden. De heer Klaver dat zijn het misschien volgens uwe meening, maar volgens de mijne niet. Wat ik zeg heeft betrekking op de vra gen. Wat de reserve betreft, daartegen heb ik steeds gekampt, maar na overtuiging moest ik me er bij neerleggen. Ook heeft me in zake de gestelde vragen de activiteit van den heer Van der Schoot verwonderd en ik heb deze ook niet kunnen begrijpen. Zit er een addertje onder het gras, of zit er politiek achter Misschien, want deze vragen Zijn niet van den heer Van der Schoot maar van onzen voorzitter. Ik constateer, dat de heer Van der Schoot de vraagbaak is van hem. De voorzitter U heeft zich niet gehouden aan de afspraak, want u heeft wel algemeene beschouwingen gehouden. De heer Van der Schootik ben wel be vredigd, maar op de volgende vergadering hoop ik terug te komen op de antwoorden, ik kan dat niet a bout portant doen. Den heer Klaver kan ik wel zeggen, dat de door mij gestelde vragen niet de vragen waren van burgemeester Pont. De Voorzitter ik zal u de gedragslijn van het gemeentebestuur uiteenzetten. Voor ons is punt 1 het belangrijkste. B. en W. stelden de vragen omdat, toen we gepoogd hadden met de Commissarissen overleg te plegen, dit werd geweigerd. De heer Vermeer dat is sterk. Hillegom in het bedrijf haast niets te zeggen heeft. Er is een gemachtigde uit elke ge- meente, hier een uwer Wethouders, en ik kan me niet indenken, als u aan hem daar of over het bedrijf vraagt, hij niet naai u zal luisteren. Als u met ons wenscht te confereeren, zeer gaarne. De Voorzitter ik neem daar gaarne nota van. De heer Jansen vindt het niet ïuist, dat de heer Van der Schoot zegt daar kan ik niet op antwoorden. Uit de feiten, door den heer Vermeer naar voien gebracht, kan de heer Van der Schoot toch wel beoordeelen of er waarheid gesproken is. Ik had deze zaak maar liever afgemaakt. De Voorzitter ik zou er wel op kunner. antwoorden. De heer Jansen men moet zich toch van te voren op de hoogte stellen, anders moet men zulke vragen niet doen. Als dat waar is kunt u nu antwoorden. De heer Loerakker ik kan me de vragen van den heer Van der Schoor begrijpen. Uit de antwoorden van den heer Vermeer is voor mij vasi komen te staan, dat de heeren Commissarissen heel ernstig hun taak opvatten. De heer Van der Schoot ik trek den werklust en de kunde der heeren ook niet in twijfel. Ik wil daarop niet het minste afdingen. Ik stelde de vragen alleen in het belang der gemeente en wensch niemand verdacht te maken. De Voorzitter ik ben blij met die woor den en onderstreep ze. De heer Fijma ik wil niet op de dis cussies ingaan, maar het spijt me, dat het debat zoo scherp werd. Dat het recht, de vragen te stellen vaststond, is mijn alge- heele overtuiging. Ik vind het ook een eer lijk standpunt, dat B. en W. aandringen op zoo mogelijke prijsverlaging. Weth. De Vreugd de prijsverlaging is alleen zoo en zoo snel gekomen door het harde werken door den Raad van Beheer en de Commissarissen anders waren we zoover De Voorzitter ik was stellig overtuigd, m dat de Commissarissen wel op de vergadering hefr Vermeer op prijsverlaging van aandeelhouders zouden zijn. Nergens staat in de Statuten, dat zij er niet mogen zijn en daarom moest u zich niet beroepen op de statuten. De heer Vermeer leest nu art. 34 der Statuten, waaruit blijkt, dat de Commissa rissen er niet behoefden te zijn. Als semi- overheidsbedrijf heeft een en ander een formeel karakter. De Voorzitter uw verklaring bevredigt het college van B. en W. allerminst. Het is verkeerd, de N. V. zoo te kantelen als noodig wordt geoordeeld. In deze situatie de zaak bezien, heeft uwe kwalificatie mij persoon lijk pijnlijk getroffen. Het contact tusschen de raadsleden en deze commissarissen is uiterst beperkt. Deze commissie is niet te vergelijken met b.v. de gascommissie. B. en W. behooren met den stand van zaken ook van dit bedrijf op de hoogte te zijn, daar het bedrijf toch opgericht is met de gelden der gemeente. Het eenig contact tusschen B. en W. en deze instelling duurt een dag, dien der vergadering van aandeelhouders, en als dan de heeren Commissarissen niet op die vergadering zijn is het verklaarbaar, dat we trachten op de hoogte van zaken te komen. Ik kan u wel zeggen, dat ik mijn vtagen niet aan den heer Van der Schoot heb gegeven, maar het waren vragen, die voor de hand lagen. De heer Van der Schoot heeft mij zijn vragenlijst voorgelegd om te weten, of hij het recht had, die te stellen en heb gemeend, dat hij daar recht op heeft. In hooge mate betreur ik het, dat de heer Klaver een be schuldiging tot mij richt zonder motief. Tot den heer Vermeer wil ik het verzoek richten geef mij gelegenheid dat ik uw schrifturen inzie. De heer Vermeer wil even terugkomen. Wat is voorafgegaan Spr. leest den brief voor van eind Juli. Toen is door u geen con tact met de commissarissen gezocht en dat heeft ons ten zeerste geprikkeld. De Voorzitter een reden temeer, om op die vergadering te komen De heer Vermeer dat is de zaak op den kop zetten. We worden eerst voor kwa jongens gezet. De Voorzitter uw standpunt is averechts verkeerd. Als college van B. en W. hebben we zeer correct vragen gesteld. Er wordt nog wat gekibbeld en het wordt zeer scherp. De Voorzitter herhaalt onze houding is zeer correct geweest. De heer Vermeer interrompeert. De Voorzitter hamert en zegt ik heb de leiding en waar ik u niet interrompeer zult u het mij ook niet doen. Al is dit bedrijf zeer autocratisch, zal het bestuur der gemeente voor alle gemeentezaken medezegging hebben De heeren Loerakker en Wethouder De Vreugd spreken verward, de laatste eenigs- zins heftig, maar niet duidelijk alleen vingen we op, dat de laatste zei ik heb me ingehouden, maar u heeft niet het recht zoo te spreken. De Voorzitter ik ben overtuigd, dat de heeren goed doen, maar ik houd vol, dat B. en W. het recht hebben vragen te stellen en we hebben volkomen correct gehandeld. De heer Klaver er is verschil van voorzitter en van gemachtigde. De vorige voorzitter z?g de zaken anders. Als het niet goed ging, had u gelijk. De Voorzitter er mag toch wel verschil van inzicht zijn De, heer Klaver maar toch moet ik u het recht ontzeggen, als u beweert, dat er nooit over de zaak en over de tarieven ge sproken is. Dat is hier meermalen gebeurd, dringen we allen aan. Ik wil nog even wijzen op een uitspraak van een partijgenoot van den heer Paase die als deskundige betoogde, dat het vastrecht mele in het belang der mindergesitueerden is. De Voorzitter die opmerking van den heer Vermeer kan ik in geen enkel opzicht onderschrijven. De ivragen .zijn gesteld, nadat het vastrecht er was en sindsdien is er nog niets gebeurd. Weth. De Vreugd de balans 1929 is er nog niet. De Voorzitter wij hadden wel gegevens over de bedrijfsresultaten over 4 maanden en daarom drongen we aan op verlaging der prijzen. Dit punt werd hier mee beëindigd. (Er is 5 kwartier aan besteed Punt 3. Suppletoir kohier hondenbelasting. Dit werd vastgesteld op f 43-875-*» Punt 4. Suppletoir kohier Straat- en rioolbelasting. Dit werd vastgesteld op f 244.21 -. Punt 5. Wijziging Legesverordening. De heer Loerakker zegt of er practisch door deze wijziging niets veranderd zal worden. Ik geloof van wel. De Voorzitter de Maandag blijft vrij voor kosteloos trouwen. De heer Loerakker dat is voor Hillegorp practisch uitgesloten De Voorzitter het kan toch zoo den eenen dag trouwen op het raadhuis en den volgenden in de kerk De heer Loerakker daar voel ik niets voor, de kosten zijn voor den gewonen man voor één dag al hoog genoeg. Laten B. en W, gelegenheid maken voor hen, die meer beta len op een anderen dag of tijd. De Voorzitter wilt u dan alle dag gratis gelegenheid geven Over de „franje" is nader te praten. Wij meenden voort te gaan, op hetgeen tot nu geschiedde. Maar worden palmen en loopers weggehaald indien een minder gesitueerde na een beter gesitueerde komt, dan vind ik dat grievend. Wat betreft een andere dag-indeeling, daar zou over te spreken zijn. De heer Loerakker Ik neem het niet kwalijk aan B. en W., dat men wat meer in het laatje tracht te krijgen, maar den Woensdag als gratis trouwen wil ik be houden. De Voorzitter Thans trouwt iedereen op Woensdag en voor niets. Laten we dan het voorstel renvoyeeren naar B. en W. De heer Loerakker acht een andere op lossing wel mogelij k. De heer Vermeer zegt, dat de heer Loer akker gedeeltelijk ook zijn bezwaar ver tolkt tegen den Maandag, daar de familie dan wellicht genoodzaakt zou zijn te reizen op Zondag. De heer Fijma verwondert zich over het gesprokene door den heer Loerakker. Deze heeft de bestaande verordening mede in het leven geroepen. Men late de kosten van zegels betalen en meer niet. De heer Loerakker Ik wil wel alle dagen gratis gelegenheid geven te trouwen. De Voorzitter Plus de klassen. De heer Meskers gevoelt veel voor het geen de heer Loerakker gezegd heeft van dagelijks gelegenheid geven voor gratis trouwende trots brengt bij velen mee, tóch in een klasse te trouwen. Besloten wordt, dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Punt 6 Adhaesiebetuiging (Massificatie aftrek). De Vporzitter licht de strekking toe. De heer Loerakker heeft eenige bezwaren. De door den voorzitter opgesomde argu menten zijn nog met veel te vermeerderen Naar de stad ziende, is de schijn aan den kant der adressanten. Maar er is iets anders toen de prijzen van het electrisch licht1 Als we ons principieel uitspreken, moeten hoog waren. U laat door-chemeren, alsof «we consequent zijn. De drang in deze moet uitgaan van de organisaties. We komen met onze uitspraak op een gevaarlijk pad. Doe ik het voor de onderwijzers, dan moet ik het ook doen voor alle organisaties en amb tenaren. De Voorzitter Ik gevoel veel voor uw standpunt, maar de wethouders meenden, dat het gevraagde ook gold voor deze ge meente. De heer Loerakker Het niveau moet het uitgangspunt zijn. De Voorzitter In het adres wordt over een bepaalde categorie gesproken, spr. licht dat verder toe en meent er een onderwijs- belang in te zien. De heer Fijma is zeer verheugd, dat B. en W. adhaesie willen betuigen. Meenen B. en W. dat we in de eerste klasse behooren, dan is het rationeel de gevraagde adhaesie te ver- leenen. De heer Vermeer Een en ander is voor het onderwijs van belang. De heer Loerakker Ik ben begonnen met te zeggen, dat de beweging van de or ganisatie dient uit te gaan. Is het gevraagde bevorderlijk voor het onderwijs, goed, maar dan zullen ook anderen komen en m. i. zeer terecht. De Voorzitter merkt nog op, dat Ged. Staten hun goedkeuring onthielden inzake hoogere ambtenaren. Het voorstel van B. en W. komt nu in stemming en wordt aangenomen met 103. Tegen de heeren Van Houten, Meskers en Loerakker. Punt 7. Bepaling rente percentage voor rek.-courant met 'het slachtbedrijf. Dit wordt met alg. st. op 4 gesteld. Punt 8. Benoemingen van commissies wegens periodieke aftreding. Alle aftredenden worden herbenoemd. In de vacature J. Veldh. van Zanten P. Duijs in de vacature C. Warmenhoven K. Velthuijs. Punt 9. Bebouwing terrein aan de Hof- en Middenstraten. De Voorzitter vraagt de meening van den Raad zullen er Gemeentewoningen ge bouwd worden of door „Goed Wonen" Spr. hoopt, dat het plan is bezien er is overleg gepleegd en een en ander is op de meest economische wijze bezien. Geen stukje grond zal onbenut blijven, terwijl direct aan de Hoofdstraat nog winkelhuizen zouden kunnen verrijzen. De heer Fijma vraagt waarom niet in eigen exploitatie Dan hebben wezelf Zeggennsschap. De Voorzitter tegen uw opvatting bestaan ook bezwaren in de praktijk. Bij wanbetaling b.v. is een procedure noodig en wel voor ieder geval een afzonderlijke. De heer Loerakker de toelichting zou me reeds aanleiding geven tot de vraag, die de heer Fijma stelde. Het is m.i. alleen de taak der overheid in te grijpen, indien er monopolistisch gehandeld wordt. Daarbij komt de vraag als de Gemeente zelf wo ningen gaat bouwen, hoeveel moeten er dan komen Dan moet zij voor ieder, die er om komt eerlijkheidshalve een woning bouwen, anders wordt het bevoorrechting. De heer De Wreede kan zich niet geheel vereenigen met het prae-advies. De gemeente is garant voor rente en aflossing. Dat de krotten worden afgebroken, best, maar ik vind het veel praktischer de grond in erfpacht te geven aan particulieren of anderszins, mits volgens onze plannen. We blijven dan buiten borg zijn. De Voorzitter u geeft een te zwarte voor stelling van het risico. Goed Wonen is nog nooit in hare verplichtingen te kort geschoten. Bovendien is het zeer de vraag, of een particu lier het in zijn geheel wil hebben. Hier is een vereeniging, die zich a priori daartoe bereid verklaarde. Daarbij heeft de gemeente zich eenige rechten voorbehouden, wij houden n.l. recht op 3 woningen. Wil de heer De Wreede er een voorstel van maken dan kan hij dat doen. De heer De Wreede U heeft geen resul taten gegeven. De Voorzitter Ik zou het in hooge mate betreuren, indien ons voorstel niet werd aangenomen de krotten moeten noodig weg en uw voorstel zou maanden vertraging in den gang van zaken brengen. We weten niets van de voorwaarden, die dan gesteld zouden worden. De heer De Wreede We kunnen vast houden aan de bestaande plannen. De heer Loerakker Voor bouw door par ticulieren staat de geheele gemeente open. De Voorzitter De opmerking van den heer Loerakker is juist waarom zouden we dit stukje aan particulieren geven? De heer De Wreede Maar in erfpacht is toch veel goedkooper De Voorzitter Dat hangt van den canon af. Weth. De Vreugd Wat is hier de bedoe ling geweest De krotten werden afgekeurd we zijn toen gaan zoeken en zijn geslaagd. Bij onderling overleg wordt gedeeltelijk aangebouwd, maar aan particulieren kunnen we dit niet opdringen. We hebben genoeg getobd. De heer Selhorst juicht dit plan toe. De heer Paase Omdat de grond anders te duur wordt, komen er ook winkelhuizen dit wordt nihil er komt geen volk in. We zouden beter tweehoog kunnen bouwen. De Voorzitter Het is absoluut niet vast, dat er winkelhuizen komen de meerprijs voor den overigen grond komt „Goed Wonen" en goede dit is zeer billijk en komt ook den huurders ten goede de gemeente wil zich niet verrijken. De heer Klaver wil alleen vragen Heb ben B. en W. het plan goed bezien m. i. is er te veel glas. De Voorzitter We hebben een en ander bekeken in overleg met „Goed Wonen" de gem. architect maakte de plannen, die G. W. en ook Heemschut goedkeurde. De heer Jansen Overleg met Heemschut vind ik goed, maar gaat haar uitspraak boven de gemeentelijke bouwverordening. De Voorzitter Neen. De heer Jansen Mij zijn gevallen bekend, dat Heemschut anders adviseerde dan de bouwverordening. De Voorzitter Heemschut is zuiver ad- viseerend. Weth. De Vreugd Aanvankelijk heb ik zwaar tegen Heemschut opgezien, maar tegenwoordig gaan de aannemers eerst naar VRAAGT OFFERTE BIJ DE VRAAGT OFFERTE BIJ DE Heemschut en dat heeft me volkomen be vredigd. De heer Fijma we hebben ervaren, dat we in de vereenigingen geen zeggingschap hebben en asjeblieft moeten spelen, ook wijst spr. op verhooging van huurprijs. De Voorzitter verhooging mag zelfs niet zonder goedkeuring van den minister. De heer Loerakker inzake de bewering van den heer De Wreede merk ik op, dat de particulieren in den duren tijd weigerden te bouwen en dus de gemeenten tot bouw over moesten gaan bescherming tegen huurop- drijving juich ik toe. Maar als we tegen één zeggen voor jou bouwen we een woning, komen er terecht ook anderen. De heer Vermeer ik gevoel veel voor den bouw door particulieren, maar wil de heer De Wreede erfpacht beneden den kostprijs Particulieren hebben dit ook kunnen koopen, maar men deed het niet anders zou ik nog met den heer De Wreede mee kunnen gaan. De heer Fijma ook in andere gemeenten geschiedt in erfpachtgeven. De Voorzitter er is een uitspraak van den Hoogen Raad inzake een dergelijk geval te Amersfoort, waarbij verboden is beneden den kostprijs te gaan. Een desbetreffend voorstel van den heer De Wreede wordt niet gesteund en komt dus niet in stemming daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 121 st. Tegen de heer De Wreede. Punt 10. Instructie gemeente-vroedvrouw. De heer Paase kan zich niet voorstellen, dat de permanente commissie met deze instructie is gekomen, hij vindt er een hoop fouten in. Er komt veel gunst van den burgemeester bij te pas. De meeste vrouwen durven niet te komen. De Voorzitter dat hangt van den burge meester af. Dan vindt de heer Paase 7 dagen vacantie veel te kort. Z.i. is art. 2 alleen voor de brutale vrouwen. Ook art. 6 is niet naar sprekers genoegen. Hij wil art. 2 zoo wijzigen, dat zij, die het normale standaardloon hebben, vanaf het 4e kind gratis hulp erlangen, dat het te betalen bedrag niet meer mag zijn dan f 10 en dat (bij een ander artikel) het salaris der vroedvrouw met f 500 wordt verhoogd. De Voorzitter alinea 3 van art. 2 heeft altoos in de instructie gestaan en er is nooit tegenop gekomen. Dit gaat dus in zekeren zin tegen mij en verraadt gebrek aan vertrouwen in mijn beleid, doch ik trek het me niet aan. Wil men in plaats van den burgemeester B. en W. hebben, mij ook goed, maar de praktijk heeft geen aanleiding gegeven tot klachten en natuurlijk zal ik bij voorkomende gelegenheid gaarne raad plegen de wethou ders. Wat de 7 dagen betreft, deze dame is geen volledige gemeente-ambtenaresse en dus niet op een lijn daarmee te stellen. Het overige, waarop u aanmerking maakt is een groote verbetering van het bestaande regle ment. De heer Loerakker in de P. C. is een en ander ter sprake gebracht er is niet vlug over heen geloopen, maar een heele avond aan gewijd. Alle algemeene regelen scheppen onbillijkheden spr. licht een en ander toe. Het schema is gegeven als leidraad. Af wijzing is nog nooit voorgekomen, er is geen limiet gesteld, maar een en ander is breed voerig besproken. De voorzitter u heeft een en ander zeer goed aangetoond. Het gewijzigd voorstel Paase wordt in stemming gebracht en verworpen met io;3. Voor de heeren Van Houten, Paase en Fijma. Het voorstel van B. en W. wordt daarop aangenomen met 12I. Tegen de heer Paase. Punt 11. Benoeming 2 onderwijzers Ge meenteschool. Benoemd worden de heeren W. van Ingen te Oldenzaal en H. P. Postma te Noord- Scharwoude, no. 1 der voordrachten. Punt 12. Wijziging heffingsverordening plaatselijke inkomstenbelasting. De wijziging wordt met alg. st. aangenomen. Punt 13. Vaststelling afschrijvingsper centage voor bezittingen slachtbedrijf. Na eenige discussies wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met 112. Tegen de heeren Mesker en Klaver. Punt 14. Subsidie „Pro Juventute." De gevraagde f 25 wordt met alg. st. verleend. Punt 15. Herziening jaarwedden Directeur Gas- en Waterbedrijf. Het voorstel van B. en W. wordt met alg st. aangenomen. Punt 16. Vaststelling verordeningen be smettelijke ziektengelden. Het voorstel van B. en W. wordt met alg. st. aangenomen. Mededeelingen De voorzitter deelt mede, dat tot leden van het scheidsgerecht benoemd zijn de heeren B. Hulkenberg en Dr. J. J. Versluijs. Verder, dat voorloopig geen meerdere Rijksveldwachters hier zullen komen, voor dat het gemeentelijk politiecorps minstens tot 7 is uitgebreid. Nog deelt de voorzitter mee, dat een onder zoek werd ingesteld inzake een bouw terrein, door den heer Van Houten bekend gemaakt, de bijkomende kosten worden echter zoo hoog, dat het niet kan. Verder stelt de voorzitter voor, de behan deling der Gemeentebegrooting te stellen op Donderdag a.s. Wegens verhindering dien dag blijft de behandeling bepaald op Vrijdag Rondvraag De heer De Wreede zou langs de alge meene begraafplaats een maskeering wen- schen en geeft dit aan B. en W. in overweging. De voorzitter wil dit gaarne in overweging nemen. Hierna sluiting met een dankwoord te half zeven. ENKHUIZEN, 13 December Aardappe len- en Fruitmarkt: Spruitjes 1.902.50 per zak; Uien 1.05 per baal. ENKHUIZEN, 14 December Visch- markt: aangevoerd werden door 5 vaar tuigen 11 tal reepharing a 8.059.05 per baal. AMSTERDAM, 13 Dec. Aardappelen (Bericht van den mak. JJac. Knoop), Zeeuw- sche bonten f 2.102.50; Blauwen f 2.10 2.50; bravo's f 1.90—2; bl. eigenheimers f 1.70 1.80; roodstar f 1.401.50; juin f 1.30 1.50; eigenheimers f 1.401.50: blauwe po ters i 1.70—1.80; bonte poters f 1.70—1.80; Bevelanders f 1.50—1.60; IJpolder eigen heimers f 1.50—1.60; bravo's f 1.80—2; bl. eigenheimers f 1.701.80; roodstar f 1.40 1.50; Bevelanders i 1.50—1.60; Noordholl. eigenh. f 1.50—1.60; blauwe eigenh. f 1.70 1.80; roode star f 1.40—150; Anna Paulowna zanéLf 2.10—2.80; Hillegommer zandaardap- pelen f 2.10—2.80; Drentsche eigenheimers f.210—3.50; Flakkeesche eigenheimers f 1.50 1.60: eig. poters f 1.20—1.30; Spuische eigen heimers f 1.50—1.60; eigenh. poters f 1.40— I.60 per H.L. PURMEREND, 13 December. „Afslagveree- niging Beemster, Purmerend en Omstreken", Aardappelen, blauwe 7277 ct., borgers 42 52 ct., per zak van 25 k.g.; witlof 618 per 100 k.g., bloemkool 227, rode kool 1.20—7.60, witte kool 1—3.30, savoye kool 1.609.70, per 100; spruitkool 0.802.40 per 15 k.gboerekool 5090 ct., spinazie tf 1.50 per mand van 6 k.g., andijvie 1.20— 4.90 per 100 krop, selderij 36 per 100 bos, bieten 4.509 per 1000, wortelen 5070 ct. per aak, uien 4368 ct., id. drielingen 39 48 ct, per 25 k.g.; prei 610 per 100 bos. Appels: Westlandsche Bellefleur 48, Brabantsche Bellefleur 513, Zoete Belle fleur 613, Bismarck-appel 48, Bram- ley Seedling 4—10, Groninger Kroon 5— II, Present van Engeland 629, Reinette, goud 735, id. oranje 39, id. zoete grauwe 5—9, per 100 k.g.; Peren: Boeren- groen 58, Comtesse de Paris 8—18, St. Germain 5—11, Gieser Wildeman 6.50— 11.50, per 100 k.g. BLOKKER, 1 Dec. Peren: Winter jan 703.70, Boerengroen 903.20, Soldat La- boureur 5.80—12. Comtesse de Paris 2.10— 4.90, Nouveau Poiteau 6.80, Beurré Clairgeau 1—2.10, Graciool 1.40—2.50, Wijnpeer 3.10, St. Germain 1.50. Appelen: Eemgaard 8.40— 10.50, Present v. Engel. 708.70, Jac. Lebel 703, Goudreinetten 2.408.20, Bellefleur 70—3.30, Bismarck 70—1.60, Reine D'Or 70— 2.70, Spruitkool 2.40—5.10, Bloemkool 80— 12.10. Andijve 1.80—2.10, Cantonner Wit- krop 2.30, Roodekool 1—2.10, Bieten 50—1.20. BOVENKARSPEL (Station), 13 Dec. .De Tuinbouw" Aardappelen: 0.60 per baal. Uien: Groote Gele 1—1.20, Drielingen 0.65—0.75, Nep 1.60, per baal. Bloemkool: lste soort 7.80—19.20, 2de soort 2—9.60, 3de 1.704, Roodekool 4.104.80, Gelekool 1.90—4.10, Wittekool 1.40 per 100 K.G. Spruit 1.90 per zak. HEM, 13 Dec. (Zuider-Kogge). Win- terjannen 2—3.70, Goudreinetten 3.40—7.40, Lemoenappel 47.20, Spruiten 67.40, Bloemkool 513.50. BEVERWIJK, 13 December Aardappe len: Bevelanders 1.752.25; Bravo's 3 —4; Red Star 2—2.25; Drielingen 2—3; Bonken 1.75—2.25; kriel 1.50—1.75. BEVERWIJK, 13 December Vrije Vei ling: Peen 9—23 ct.; div. soepgroenten 4—10 ct. per bos; Andijvie 55125 ct.; Spinazie 130 ct.; Sla 60—130 ct. per kist; Boerenkool 3—5 ct.; Bloemkool 8—21 ct.; Roode kool 59 ct.; Groene kool 58 ct.; Gele kool 410 ct. per stuk; Peen 23 ct.; Uien 34 ct.; Bieten 2—314 ct.; Tomaten 10—21 ct.; Appelen: Goudr. 614 ct.; Present 2026 ct.; Peren 4—12 ct. per Kg.; Spruiten 10—20 ct. per Kg.; Sla 5—11 ct. per krop. Bloemenveiling ,,'t Centrum" Div. gr. bl. Chrysanten als Pulling 612 ct.; Sax 3—17 ct.; Germ 5—18 ct.; div. 6—20 ct.; Troschr. Montblanc 19—39 ct.; Herco 41—81 ct. en 21—34 ct.; Godfried c. Perfection 15 —32 ct.; Miss Wilscoc 29—32 ct.; Novem ber 21 ct.; Bucenham 15 ct.; Narcissen 14 *6 ct.; Judaspenning 8595 ct.; Anjers 12—14 ct.; Spregerigroen 1234 ct. per bos; Herco per tak 9—18 ct.; Eenkoppers 7—8; Due wit ƒ4.60—5.40; idem rood 5.205.60; Kasrozen 4—6.50 per 100; Hulst met bes sen per kg. 2470 ct.; Clivia's 1.552; Cyclamen 75 ct.; Plumoza 8 ct. per pot of potje. WARMENHUIZEN, 14 December Uien f 3.10; Groote uien f 3.40; Peen 1.90; Kleine peen f 1.10; Roode kool f 3.605.70; 2e soort f 2.10—5.20; Deensche witte kool f 1.70 —2.00 idem f 0.90—1.20. Derde geslacht 't Was heelemaal geen wonder, dat Kees Polders 'n Katholiek was van lik-me-vessie. Hij kwam uit 'n gezinnou! Z'n vader had vanaf z'n twintigste jaar geen kerk meer gezien van binnen. En z'n moederdie ging met Paschen dan nogzoo eventjes in de gauwigheid en op 't laatste nippertjeen dan ver dersals 't héél toevallig zoo es uitkwam. Ze kon er nou effetief niet tegen, hè om in 'n kerk te zittengek was dat se werd altijd draaierig, duizelig, misselijk had ze bepaald uit die typhus gehouwe van d'r meissiestijó. Nou en om dan 'n an der tot last te zijndee je liever niet bracht allegaar maar opschudding en zoo Trouwes, die pastoor van hun was nou heelegaar geen man om de mensche naar de kerk te trekkenee, hoor, daar zat nou geen sikkepitje vurigheid inen preeken nou! Of hij nou op de preekstoel sting, of 'n pop uit 'n etelaziedat bleef krek eendergewoon om in slaap te vallen. En dan dat eigenwijze kappelaantje, dat telkens kwam zaniken over Keesdat ie z'n vragenles niet konof „eris 'n keer tje" niet op de leering was geweestnee hoo; Heel toevallig bevielen pastoor nummer twee en pastoor nummer drie d'r óók nietJa, wat doe je d'r an, as je nou eenmaal niet in 'n mensch valt En zoo was Kees mee-gegroeid in die lang zaam doodende sleur. En trof 'n meisjeafijneen, die in 'n fabriek werkte waar ze nooit had moe ten komen Ze trouwden dan nog in de kerkom de familie niet te stootenen met de cadeautjes most je toch óók rekening hou- weHadde ze al gauw in de gaten gehad toen tante Jans zoo langs d'r neus weg had geïnformeerd, of 't onder de Mis ging of met 'n Veni Creatoren daarna pas had gevraagd, waar ze hun, bij wijze van huwelijksgeschenk, 't meest mee zou kunnen plezieren. Goed, ze trouwden in de kerk, Kees Pol ders en Crsta de Recht't was nogal gauw klaaren moeder Polders had ge lukkig heelemaal geen last gehad van draaie righeidd'r gebeurde tenminste niets van dien aard. Na 'n week of zes begon 't met Kees en Greta al te slabakkenen al spoedig na men ze 't héélemaal van de gemakkelijkste kant En de pastoor die ellendelaars van pas toors toch die bedierf 't voor altijd! Die kwam hun op derlui plichten wijzen, op 'n manier, die nou alle perken te buiten ging hij dee persies as 'n schoolmeester, die 'n jongen 'n standje geeft. Kees had 'm haast in z'n lurven genomen, zóó kwaad als ie wier. „En nou blijf 'k expres voor goed uit jouw kerk vandaan" had ie met z'n vuist op de tafel geslagen„En as'k ooit van me leven nog eris an m'n plichten ga doen. dan zal 't toch in 'n andere prochie weze." Ja, had ie óók gezegd. Nèt goed! Ze moste noodig met dwingelandij beginnen bij Kees ware ze persies an 't verkeerde kantoor. En moeder Poldersdie had zooies nou nooit gedochtvan die pastoorHee lemaal geen gezicht om zóó op te treeë kon .ie .ie eige toch vergissen in iemand. Er kwam 'n kindje. Nou jaéén zoo'n peutertjedat hóórde d'r bijzoo heelemaal niks was ook niks. 't Gaf wel 'n heeleboel zorg en gemis aan vrijigheid, maar 't was toch wel leuk. 't Werd Mia genoemden vcorlooplg niet gedooptzoo'n klein wurm al zoo gauw over straat in deze tijd van 't jaar goed om 't schaap meteen 'n verkoudheid te laten krijgen. Om niet in herhalingen te vervallen zul len we Mia meteen maar 'n sprong laten nemen van 'n jaar of vijf en twintig. Ze is getrouwd met 'n persoon, die er hee- heelemaal geen geloof op nahoudt. Nou ja, dat zie je meer Haar moeder is doodheelemaal ge woon doodgegaannies geen bijzonders er bijWel was er nog moeite gedaan voor 'n bediening, maar dat had 'r zoo ongeveer de stuipen op 't lijf gejaagdZie je óók meer. ees Polders woont bij z'n dochter Mia in. Hij denkt niet an hertrouwenwant met al die gemakkelijke opvattingen van le ven en plichten heeft ie toch niet veel lol in z'n huweijk gehadraar is dat. Tien jaar duurde het. Althans „zoo z'n gewone gangetje" ging 't tien jaar. Toen kwam Kees Polders ziek te liggen 'n leelijke kwaal was 'taan maagkanker loet de knapste dokter niet veel. 'n Lange geschiedenis werd 't En als je dan zoo dag en nachtmaan den en maanden, met pijn ligt, met zoo nu dan 'n uurtje kunstmatige rustdan krijg je 'n heeleboel tijd om te denken En Kees deed dathij moest wel. Hij dacht aan 'n vijftig jaar terug zag z'n eigen in z'n Eerste Communie-pakje kreeg daarbij van die weeke buien begon te voelen, dat z'n leven 'n „beetje" anders had kunnen zijn't Eene oogen- blik vloekte hij op z'n ouders en in 't vol gende verweet ie dat z'n eigen weervond, dat ie zelf óók 'n lammeling was geweest. En op 'n avondtoen ie huilde van pijn en narigheidtoen ie zich hopeloos ellendig voeldevroeg ie aan z'n dochter, of ze 'n priester wou halen. „Wat zalle we nou hebben?" keek deze haar man met 'n paar groote oogen aan. En ze schaterde het uit opeens. „Nee maar, nou wordt ie mooihoor je dat, Dirk? De ouwe wordt sentimenteel! Z'n streken beginnen 'm te plagen!" „Laat maar praten" bleef Dirk z'n krant lezen „Hij zeit wel meer vreemde dingen de laaste dagengaat weer over." „Mia" huilde Kees „ik meen 't echt jij weet 't tochvan huis uit ben 'k Katholieken „Niet zaniken, oudje" kilde 't antwoord naar 't ziekbed „daar beginne we niet an, hoorzoo'n Rootnsche pastoor in huis ha lenwat motte de buren wel denken!" „Afgezien van de buren" bromde Mia's man „maar ik sla 'n modder-figuur te genover m'n collega's als die 't te weten komme Kees bleef smeeken. Mia gaf hem z'n poeders en zei, dat ie z'n eigen koest most houwedat ze 'm anders niet meer hielpen dat er tóch niks van kwam. Allemaal gekheidpop- pekasthad ie vroeger zelf wel honderd maal gezegd. Z'n heele leven op de geeste lijkheid afgegeven en dan op 't laast „zoo cman" in huis haleonzin! Kees werd stilhuilde onhoorbaar Drie dagen later probeerde ie 't nog es Geen schijn van kans. 'n Week daarna was ie dood.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5