Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON DERDE BLAD ZATERDAG 14 DECEMBER 1929 DEGEHEIMZIHNIGEWRAAK DE CHAOTISCHE TOESTAND IN CHINA Het financieele program De Rijksdag bijeen WINTER IN HET REUZEN GEBERGTE GROOTE HOUTZAGERIJ AFGEBRAND het monsterproces GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN UIT ONZE OOST Kind levend verbrand LUCHTVAART Nieuwe luchtdienst geopend Voor de luchtschepen STOOMVAARTLIJNEN "Vervallen grootheid Weer een keizer die in ballingschap gaat „De Zoon des He mels" wil het middenrijk verlaten Kiang- Kai-Shek stelt zijn gelden veilig op Ameri- kaansche banken China is weer in beroering en er staan groote dingen te gebeurenals het weer niet, zooals gewoonlijk, op een compromis uitdraait. De heer en mevrouw Puyi hebben weer een eenvoudiger woning betrokken om daardoor 50 dollar per maand te bezuinigen. Wie is Puyi? Als knaap van 12 jaar was hij Keizer van China en bezat onschatbare rijkdommen: hij besliste over leven en dood van meer dan 450 millioen menschenen thans op 23-jarigen leeftijd is hij gelukkig getrouwd, maar arm als een kerkrat en af hankelijk van een toelage van 250 dollar per maand, die Japan hem welwillend verleend heeft. Hij kwijnt weg in z*n gevangenschap en hij verlangt niets vuriger dan China en Japan te verlaten om zich naar Europa te begeven om zich daar door de wereld te slaan en als een gewoon mensch van vooraf aan te beginnen. Wij hebben hem gesproken en hij ver klaarde ons dat hij hoopte het volgend jaar alle politieke en financieele moeilijkheden te hebben overwonnen: dan zal hij in balling schap gaan. „Toen prins George in China was", zoo vertelde hij, „bracht hy mij een bezoekik was daar heel blij om en het zal me een waar genoegen zijn als ik hem in Londen weer mag ontmoeten". In 1912 werd Mr. Puyi tot keizer van Chi na uitgeroepen maar toen reeds stond zijn troon heel wankel en in 1924, toen de Re publikeinen Peking innamen was het met zijn macht gedaan, 's Nachts moest hij de vlucht nemen: over de puinhoopen van ver woeste huizen en door opgebroken straten dwaalde hij rond en bereikte ten slotte het huis van zijn oom Prins Chun. Maar ook daar kon hij niet blijven en en kele uren later week hij uit naar Tienstin, waar de Japaneezen hem in bescherming na men, een bescheiden woonhuis voor hem gereed maakten, terwijl zij hem een maan- delijksche toelage schonken van 250 dollar. Het was een groote vernedering voor dezen onttroonden keizer, die vroeger meer dan 1100 bedienden in zijn Keizerlijk paleis ter beschikking had. Toch koestert hij geen haat tegen de nationalisten, ofschoon hij zeer be droefd is, omdat men hem als mensch met minachting behandelt. Hij verwacht niet dat de regeering hem nog terwille zal zijn als ex-souverein: maar verschillende malen had hij zich schriftelijk tot de Regeering van Nanking gewend, met het verzoek dat een reeks schilderijen van zijn voorvaderen, die aan een museum geschonken waren, voor alle veiligheid in bewaring gegeven zouden worden aan den Ching. Hij deed dit verzoek, omdat het in China meermalen is voorge komen, dat beroemde schilderijen plotseling uit de Musea verdwenen waren. Maar de tegenwoordige machthebbers ver waardigden zich niet eens om hem eenig antwoord te zenden. Enkele weken later las hit in de „Peking en Tientsin Times dat Sin verzoekschrift wel door de regeering besproken was, doch dat men afwijzend had beschikt. „Hoe ik thans tegenover de regeermg sta? Ik heb nooit getracht om mij tegen eeni- gen republikeinschen regeeringsvorm te ver zetten. Ik wensch niets anders dan vrede voor China! Ik heb tot mijn soldaten ge zegd: ik doe gaarne afstand van de schim mijner heerschappij. In uwe handen leg ik het lot van het land. Geef het vrede. Maar ik vrees dat het land ook nu nog geen ge lukkige dagen kent. Oök in vroegere jaren was China heel arm.... maar het was ten minste een natie waar eensgezindheid was, waar vrede heerschte! En thans. WH namen afscheid en by myn heengaan dacht ik na over de vergankelijkheid van al le aardsche grootheid. Wat de toekomst brengen zal? Dat bin nen korten tijd de „adviseur" van het natio nalistische gouvernement, Kiang-kai-shek (uitgesproken Tjung-TjaiSjé) weer van het tooneel zal verdwijnen, want ik verneem uit goede bron, dat hij zyn gelden „veilig stelt op Amerikaansche banken. Dan krijgen we weer een politieke omwen teling. Zal Japan dan ingrijpen? Nog geen overeenstemming De besprekingen tusschen de partijleiders werden Vrijdagmiddag afgebroken, zonder dat overeenstemming bereikt was. Er was een voorstel van een motie van vertrouwen in de regeering, welke ongeveer als volgt zou luiden: „De Rijksdag verwacht, dat de Ryksregee- ring haar financieel program doorvoert en spreekt haar vertrouwen in haar uit." De partijen konden over deze formulee ring evenwel niet tot overeenstemming ko men. De Duitsche Volkspartij blijft op haar standpunt staan, dat de partijen zich aan een bepaald program binden. Zooals bekend heeft ook de President van de Rijksbank, Dr. Schacht, dezen eisch gesteld. De partijen zijn thans overeengekomen, dat thans elke partij vooi zich een verklaring zal formuleeren. In een nieuwe conferentie van partijleiders zullen deze verklaringen behandeld worden om zoo te trachten tot een oplossing te ko men. Het staat nog niet vast, wanneer deze nieuwe conferentie zal plaats vinden. Naar vernomen wordt hebber, zich in den loop van gisteren geen omstandigheden voorgedaan, die zouden kunnen leiden tot een overeenkomst tusschen de regeerings- partijen. De D. Volkspartij heeft zich bereid Sherrington stond een oogenblik in oe- raad wat te doen. Janet Craydon behoorde niet tot die soort van vrouwen, die zich over alles opwinden en voor alles bang zijn. Wanneer hij dat voorop stelde, wat won hij dan met het nog langer verzwijgen van zijn tot dusver nog maar uiterst vage vermoe dens? Wie weet, konden zij hem helpen! En in elk geval zou het mede kennis dragen van hetgeen hij wist hen tot scherper op letten en grooter omzichtigheid aansporen. Ik vermoed alleen 't een en ander, be gon hij langzaam. In den loop van den avond, te beginnen met het intermezzo in het Chineesche kwartier, hebben me allerlei dingen getroffen, die me veel te denken geven. Onder andere dit: Zocals ik u zoo even verteld heb, heeft Stargard geprobeerd om me door omkooperij over te halen een tijdlang China te verlaten en Stargard is de man, die den aanval op uw neef in elkaar gezet heeft Bent u daar zeker van, mr. Sherring ton? verklaard het financieel program aan te nemen onder voorwaarde, dat ook de overige regeeringspartijen ermede accoord gaan. Een motie van vertrouwen, waarin dit niet tot uiting komt, wenscht zij evenwel niet. In verband daarmede heeft het Rykskabinet tegen gisterenavond 11 uur een bespreking met de partijleiders bijeengeroepen. Het Rykskabinet heeft 't plan zich met het oog hierop nog een keer te beraden. In parle mentaire kringen acht men de situatie ta melijk kritiek en van dien aard, dat de mo gelijkheid van een aftreden van het Kabinet niet geheel uitgesloten is. FEESTMAALTIJD BIJ VON HINDENBURG De President der Republiek heeft gisteren avond een maaltijd aangeboden aan de Ryksregeering, waaraan werd aangezeten door den Rijkskanselier, de Ministers, den President en den vice-president van den Rijksdag, den Pruisischen Minister-President den President van het Rijksgerechtshof, den Procureur-Generaal, en vele andere oekende personen, o.w. ook de Legercommandant, allen met hunne dames. De regeeringsverklaring Vrijdagmiddag te drie uur opende de voor zitter de zitting van den Rijksdag. Op de agenda staat de bespreking van de regee- ringsverklaring. Onder groote opwinding constateert de president, dat tot dusver geen enkele spre ker zich heeft aangemeld. Tenslotte vraagt de communistische afgevaardigde Dr. Neu- bauer het woord. Deze verklaarde, dat de regeering onder de zweep van het groot kapitaal gedwongen is voor den Rijksdag te treden. Onder het zwijgen van de regeeringspartijen heeft de Rijkskanselier zijn rede gestotterd. (Presi dent Loebe verzoekt de uitdrukking in te trekken). Wanneer dit reeds een beleediging is, dan weet ik het werkelijk niet! De kan selier heeft zich met zijn drie socialistische minister-collega's aan het hoofd van deze beweging gesteld. Deze vier ministers vormen het kadrilje waarover de president van de Rijksbank, dr. Schacht, de zweep van het groot kapitaal zwaait. De nationaal-socialistische afgevaardigde Strasser noemde de verklaring van den Rijkskanselier een faillietverklaring van het Duitsche Rijk. Het gericht zou het voort zetten van een firma, die zoo failliet is als het Duitsche rijk, verbieden. De politiek van de laatste tien jaren heeft niets anders ge daan dan de producten van Duitschen arbeid in de brandkasten van de internationale financieele joden te brengen. Men verkwan selt de staatsmonopolies aan internationale kapitalisten. De wet tot bescherming der republiek moet men een wet tot bescherming der joden noemen. Het Duitsche volk zal zeker eens ontwaken. DE OVERSTROOMINGEN IN ENGELAND De was van de Theems op het hoogtepunt Men hoopt, dat de overstroomingen in het dal van de Theems en elders in Engeland thans haar hoogtepunt hebben bereikt. De barometer rijst snel en ofschoon wind en onvast weer wordt voorspeld, zoo wordt al thans in het Zuiden van Engeland minder regen verwacht dan den laatsten tijd. Giste ren bleef te Windsor het water, dat 1.80 M. stond, voor den eersten keer sedert de rivier begon te wassen, stationnair. Te Maidenhead waar de overstroomingen sedert twintig jaar altijd het ergst waren, is het water eenigs- zins gezakt; de bovenloop van de Theems vertoont dezelfde tendenz. In den beneden loop valt echter nog geen verbetering te be speuren, zoodat daar tot na het springtij der volgende week ongerustheid blijft be staan. In het Westen van Engeland staan groote oppervlakten onder water in de buurt van de Severn en in Somerset, waar de overstroo mingen het ergste zijn sedert de laatste halve eeuw. NA DEN STORM Van twaalf zeilschepen één teruggekeerd Slechts een van 12 zeilschepen welke in de havens niet zijn teruggekeerd sedert den ge weldigen storm kwam gisteren in de haven van Lowestoft aan. Het schip was veertien dagen over tijd en was ten prooi geweest aan de woedende elementen daar het al zijn zei len had verloren, tot het werd opgemerkt door een ander zeilschip uit Grimsbey. Dit geschiedde eerst vier dagen geleden. Het schip werd door de andere zeilboot op sleep touw genomen en bereikte thans de haven. Een oorlogsschip doet nasporingen naar de overige vermiste schepen, wier positie thans eveneens hachelijk begint te worden als zij tenminste nog op zee ronddobberen. De eerste sneeuwval Sinds Donderdagmiddag is het in het Reu zengebergte volop winter. In het hoogge bergte is de sneeuw beginnen te vallen en de buien houden nog aan. Tevens heerscht er een krachtige wind. Absoluut zeker. De man, die met het telegrafeeren in het speelhol begonnen is, had een getatoueerde lotusbloem op den pink van zijn rechterhand. Dr. Stargard heeft op denzelfden vinger van dezelfde hand een soortgelijke versiering. Ja? Hoe heeft u dat zoo gauw gezien? Beneden in de vestibule. Toen hij met dien keurig uitgedosten Chinees stond te praten, stak hij een sigaret op toen zag ik het duidelijk. Vandaar mijn belangstel ling in hem. Ik heb toen opzettelijk niets gezegdik wou eerst zeker van mijn zaak zijn. En bent u dat nu? Wat betreft zijn bedoelingen ten opzichte van u beiden wel die zijn slecht. Zyn handelwijze van vanavond, eerst die aanval op mr. Craydon, een poging om hem buiten gevecht te stellen, en daarna het bewer ken van mij, is maar voor één uitleg vat- baar. Een paar oogenblikken lang zat Janet afgetrokken voor zich uit te staren. Toen leek het of ze de bedoeling van Sherring ton's woorden opeens begreep. Ze keek op en keek hem met groote, verbaasde oogen aan. „U wilt toch niet zeggenbegon zij opgewonden; verder dan die paar woor den kwam zij niet; zij zweeg alsof de vraag, die zij had willen doen, door haar eigen ongerijmdheid al beantwoord was. Ja, mis Craydon? De kwestie is 't is eigenlijk te gek om te vragen maar nu u er op aandringt, DE DÜSSELDORFSCHE MOORDEN In een klein logement te Eger is door de politie een man gearresteerd, op wien om verschillende redenen de verdenking rust, da-t bij in verband staat met de te Düssel- dorf gepleegde lustmoorden. De gearres teerde heeft opgegeven Georg Mayer te heeten, 28 jaar oud te zijn en te Eger thuis te behooren. Deze opgaven zijn bij onder zoek evenwel ten deele onjuist gebleken. De man heeft zich uitgegeven voor zijn te Diis- seldorf wonenden broeder en blijkt in wer kelijkheid de chauffeur Joseph Mayer te zijn, geboren op 17 April 1898 te Lehenstein bij Eger. Hij wordt sedert 1927 om andere reden door de politie gezocht, en heeft reeds een aantal vonnissen achter den rug. Bezwarend is voor hem den in zijn bezit aangetroffen brief, waarvan het schrift merkwaardig veel gelijkt op dat van het schrijven, dat ontvangen is door de pleeg moeder van de bij Düs=eldorf vermoorde Gertrud Albermann. De gearresteerde is voorloopig in verzekerde bewaring gesteld, De Eger politie heeft zich onverwijld in ver binding gesteld met de Crimineele Politie te Düsseldorf. Het voorloopig onderzoek tegen den te Eger gearresteerde Josef Mayer, heeft uit gewezen, dat Mayer per fiets van Düssel dorf naar Eger is gekomen en daar sedert den 22sten November verblijf heeft gehou den. Hij heeft gedurende dien tijd een on regelmatig leven geleid en reizen gemaakt naar Oostenrijk en naar Italië. Grafologi- sche proeven hebben aangetoond, dat zijn handschrift onmiskenbare gelijkenissen ver toont met het handschrift, waarmee de brieven aan de slachtoffers en die, welke de politie in haar bezit heeft, zijn geschre ven. De verdachte is heden op transport gesteld naar Düsseldjjrf, waar het onder zoek zal worden voortgezet. DE ZAAK-SKLAREK SchaUdach tijdens het verhoor overleden Obermagistratsrat Schalldach (D. V. p.) is gisterenmiddag tijdens zijn verhoor door den officier van justitie Tapolsky in de zaak Sklarek, tengevolge van een hartver lamming overleden. Schalldach is waarschijnlijk door de ver- hooren zoodanig overstuur gemaakt, dat zijn gezondheidstoestand daaronder heeft gele den. Het disciplinair onderzoek tegen Schalldach was bijna afgeloopen, daar was gebleken, dat de 1000 Mark, die men aan vankelijk had beschouwd als geld, bestemd om hem om te koopen, ingevolge een be sluit van den raad van toezicht en met medeweten van burgemeester Böss was uit- itaaid. STATIONSKAS BESTOLEN Voor 10.000 M. De stationskas in Wuelknitz bij Riesa is door inbrekers leeggehaald. Zij hebben de brandkast opengebroken en ruim 10.000 M. meegenomen, welk geld voor uitbetaling ge reed lag. EEN „GEZONDE PATIËNT" GEOPEREERD Ter wille van de uitkeering Naar het W. B. uit Berlijn meldt, is door het O. M. een vervolging ingesteld tegen den Berlijnschen arts Fischeder en den koopman Hescky. Hun wordt ten laste gelegd, dat zjj getracht hebben een verzekeringsmaatschap pij op te lichten. Dr. Fischeder moet den volkomen gezonden heer Hescky de buikholte hebben geopend om op grond van deze operatie de verzeke ringsmaatschappij te kunnen aanspreken. Het W. B. meldt uit München, dat de groote houtzagerij van de firma Borst voor een groot deel is afgebrand. Tengevolge van den hevigen storm sloegen de vlammen over op de houtvoorraden van een aangrenzende houtkoopersfirma. De procuratiehouder van een andere firma, die, aan de telefoon geroepen, dacht, dat het hem gemelde bericht van den brand zijn eigen firma betrof, schrok zoo hevig, dat hij een beroerte kreeg en dood neerviel. Bij de behandeling van de zaak tegen vier beklaagden in het giftmoordproces voor de rechtbank te Szolnok ontkent de verdachte Holyba, die voor den rechter van instructie alles bekend heeft, alles hetgeen haar ten laste wordt gelegd. Zij verklaart thans haai man, dien zij zeer lief had, geen vergift te hebben gegeven. Zij weet niet of haar man door het eten van eendensoep, die zij van een buurvrouw heeft gekregen, vergiftigd is. De verdachte Likpa ontkent thans ook elke schuld. Zij verwart zich in het kruis verhoor en geeft toe haar man arsenicum- water gegeven te hebben. Zij heeft niet ge dacht, dat hij zou sterven. Hij is niet eens ziek geworden. Overigens heeft het water zelfs den vliegen geen schade gedaan. Daarna werd de zitting tot hedenmiddag geschorst. Na de pauze werd in het proces te Szolnok de verdachte Koetelos gehoord. Ook zij ont kent alle schuld en betoogt, dat zij haar man niet vergiftigd heeft. Zij heeft hem slechts het middel gegeven omdat zij dacht, dat hij daardoor van zijn drinkgewoonte zou afkomen. Wie de flesch bij hem in de doodkist gelegd heeft, weet zij niet; zy echter heeft het niet gedaan. Ook de vierde verdachte, de 71-jarige u denkt toch niet, dat de man betrokken geweest is bij dat van vroeger, bij hetgeen er met mijn vader gebeurd is? „Ja, dat denk ik wel. 't Is ver gezocht, dat weet ik heel goed, maar hier op dit ondermaansche zijn de gekste dingen mo gelijk." Hij lachte even om die fraaie bewe ring. toen ging hij ernstig voort: „Hoe ook zy wij moeten uit Shanghai weg, hoe eer hoe beter, want ik ben toevallig te weten gekomen, dat vriend Stargard ook nog een Chineeschen naam heeft en hocfd of leider is van een Tong een Chineesche vereeniging, dat weet u waarschijnlijk wel en itn dit geval een heel belangrijke, ten minste de Chinees, die me dit alles verteld heeft, stond te rillen en te beven." Mis Craydon zat weg in haar gedachten, voor zich uit te staren. Toen, na misschien een halve minuut van zwijgen, zei ze lang zaam: In dat verhaal van Rossal Island kwam geen Chinees voor behalve de ka pitein van het gecharterde schip zelf, de man, van wien mijn tante het verhaal had. Dat is zoo, maar daartegenover staat weer dat uw vader naar Shanghai gekomen is, om die akte van cessie te laten opmaken dat had hij evengoed in Port Moresly of Cooktown kunnen doen. Maar laat dat zijn, hoe het wil, op 't oogenblik is het zaak om hier vandaan te komen, hoe eer we in Che-to zijn, hoe beterals 't ons lukt om ons vertrek ongemerkt te laten geschie den Als honden met onzen staart tusschen Sebestyen ontkent de haar ten laste ge legde misdrijven en verklaart, dat zy in het vooronderzoek alleen bekend heeft omdat zij vreesde dat zij anders door de gendarmes geslagen zou worden. Ais eerste getuige werd vervolgens de arts gehoord, die voor de justitie de lijkschouwing heeft verricht en verklaart, dat naar zijn meening de man van Koetelos geen natuur lijken dood is gestorven. Bij het hooren van dezen getuige kwam het tot een incident, omdat de voorzitter dr. Fuchs een deskun dige niet toestond den getuige vragen te stellen. De deskundige protesteerde hier tegen en verliet de zaal. Bij het verdere getuigenverhoor kwamen nog verschillende feiten aan 't licht omtrent de wijze, waarop de vrouwen hun slacht offers vergiftigden. Men merkte haast nooit iets, aangezien de vrouwen begonnen met gif in zeer kleine hoeveelheden toe te die nen, om dan naderhand de dosis te ver- grooten. Politieagenten verklaarden, dat de terechtstaande vrouwen hun 10.000 Pengös hadden geboden, indien zy er toe wilde medewerken, haar lot te verzachten. Het was merkwaardig, hoe de sterkste mannen van den eenen op den anderen dag stier ven, zonder dat men erin slaagde, de doods oorzaak vast te stellen. De politie-genees- heeren verklaarden, in de lijken der slacht offers arsenicum gevonden te hebben, dat den dood door verstikking heeft veroor zaakt. Morgen zal het vonnis geveld worden. EEN GROOT OORLOGSGEDENKTEEKEN Voor de gevallen Duitsche soldaten. De Rijksminister van Binnenl. Zaken Severing heeft een brief gericht aan den Rijksdag, waarin hij herinnert aan zijn me- dedeeling, gedaan in de vergadering van 15 December 1928 van de commissie voor de bezette gebieden, inzake de kwestie van het oprichten van een groot gedenkteeken ter herinnering van de in den oorlog gevallen Duitsche soldaten. Met het oog op de be zette gebieden had de minister toen gead viseerd om alle te dien aanzien bestaande plannen voorloopig uit te stellen, zoolang Duitsch gebied nog bezet was door vreemde troepen. Dienovereenkomstig besloot ook de Rijksdag deze kwestie voorloopig uit te stel len. Nu echter ook de tweede zone van het bezette gebied ontruimd is en de vrees, dat de houding van deze gebieden ten aanzien van de oprichting van zulk een gedenktee ken door het feit van de bezetting beïn vloed zou worden niet meer gewettigd is, heeft de Minister het voornemen, in over eenstemming met den in breede lagen der bevolking gekoesterden wensch, stappen in de richting van het oprichten van een ge denkteeken te doen en dienovereenkomstig in den Rijksdag mededeelingen te doen. DIPLOMATIEKE STUKKEN GESTOLEN. De vrouw van den onderstaatssecretaris beroofd. In den internationalen sneltrein van Boe karest naar Lemberg is kort voor Stania- lau in een tweede klasse coupé de vrouw van den Roemeensohen onderstaatssecreta ris Moldavan beroofd. De dief maakte een map met diplomatieke stukken, eenige sie raden en een vry hoe® bedrag aan geld buit. De roof werd ontdekt toen een con ducteur in den couloir een eigenaardigen ver- doovenden geur meende te ruiken en het gesloten compartiment opende. Niemand heeft den roover gezien en mevrouw Mos- davan is niet in staat eenige inlichtingen te geven. Zij herinnert zich slechts, dat de eigenaardige geur zich door den coupé ver spreidde, waardoor zij slaperig werd en het bewustzijn verloor. Waarschijnlijk heeft de dader te Stanislau den trein verlaten. DE TOESTAND IN NICARAGUA Naar de „New York Tribune" uit Was hington verneemt, koestert men daar ern stige vrees voor een nieuwe verscherping van den toestand in Nicaragua. Generaal Sandino, de leider van den jongsten oorlog tot bevrijding van Nicaraguae van de Ame rikaansche bezetting, zou volgens geruch ten van plan zijn, uit Mexico naar Nicara gua terug te keeren. Vrienden van Sandino in Latijnsch-Amerika zouden reeds aan zienlijke geldsommen bijeengebracht heb ben voor het steunen van een nieuwe vrij heidsbeweging. DE POSITIE VAN DE REGEERING TE NANKING Hechter dan algemeen werd aangenomen NANKING, 13 December. Reuter. De jong ste ontwikkeling der gebeurtenissen wijst er op, dat de toestand der regeermg hechter is dan een paar dagen geleden leek. Het besluit van de centrale Kuomintang om Wang Sing Wei, de leider van den linker vleugel der nationalisten uit de party te zetten en de publicatie van de telegrammen, gewisseld tusschen Tsang Kai Sjek en Yen Hsishan, den gouverneur van Changsi, waarin deze laatste zijn oprechtheid betuigt tegenover Nanking worden hier beschouwd als bewijs, dat de regeering van Nanking niet op het punt staat in een te storten, zooals voorspeld werd. Alle berichten wijzen er op, dat de regeering een overwinning behaalde in Noord Canton en bezig is een campagne voor te be reiden tegen Tang Seng Chi, die in Honan in opstand kwam. De stichting van een nieuwe Orde ter bekeering van de Indianen in Mexico. In Beeville (Texas) is een nieuwe orde gesticht ter bekeering der Mexicaansche In dianen. Zy zal voortaan werken onder de Najaritos, die bij Nayarit en Jalisco in het aartsbisdom Guadajara wonen, verder on der de Coros, bij Tepic en onder de Hui- choles. De nieuwe Orde, die den naam draagt van „Missionarissen van Guadaloupe", is op uitdrukkelijk verzoek van het Mexicaansche Episcopaat gesticht met toestemming van de Congregatie der Religieuzen. Tot Gene raal Overste der nieuwe Orde is gekozen de ZeerEerw. Pater Antonio J. Rabago, O. F. M. Hij is de zoon van een der voor naamste famiües uit Mexico, een vurige strijder voor het Katholiek geloof. Gedu rende de Mexicaansche revolutie in het jaar 1926 was hij van San Luis Potosi nar het Corpus Ghristi-diocees gekomen en had daar in Sarita en Hebronville verschillende ne derzettingen gesticht. Dertien studenten, 18 Broeders en 10 Priesters van de Francisca ner-orde volgden zijn voorbeeld. Om in hun levensonderhoud te kunnen voorzien, wa ren zy gedwongen in de katoenplantages van Texas te werken. In April 1928 werden de eerste stappen gedaan tot het stichten der Orde in het Seminarie van San Antonio te Zacatecas en onder leiding van vier priesters begon men met de opleiding van 5 studenten. Thans telt de orde 16 priester studenten en 9 novicen. Het doel der nieuwe missionarissen is: de bekeering der Indianen. Deze Indianen zijn buitenge woon arm. De meesten bezitten zelfs geen kleeding. Pater Rabago, die verschillende jaren bij dezen stam leefde, bracht him persoonlijk de eerste kleedingstukken. Thans is hy rector aan het Franciscaanche Semi narie in Mexioo-City, waar 200 studenten hun opleiding ontvangen. De zware taak dier Bijzondere Scholen. President Portes Gill heeft nog een be sluit uitgevaardigd, waarbij bepaald is, dat de graden en diploma's, die aan bijzondere scholen of colleges behaald warden, voor taan door de Regeering erkend zullen wor den. In Mexico beschouwt men dezen maat regel als een teeken dat de Regeering ge neigd is om het bijzonder onderwijs aan te moedigen en bevorderen. In het jaar 1926 werden alle bijzondere scholen (die meestal Katholiek zijn), niet meer door den Staat erkend. Het besluit, dat een zeer uitgebreide uiteenzetting be vat omtrent de erkenning van de diploma's, die door de bijzondere scholen verleend werden, is uiterst liberaal gesteld. Alleen de diploma's die uitgereikt werden door de Seminaries die door de Constitutie van het jaar 1917 uitgesloten waren, worden ook thans niet erkend. Bedoelde Constitutie erkende de Seminaries niet, dus evenmin de door haar uitgereikte diploma's en hier in wordt ook door het nieuwe besluit geen verandering gebracht. Een der concessies van het nieuwe be sluit heeft betrekking op het leerplan der neutrale scholen; het mag voortaan zon der eenige beperking of inmenging van Re- geeringswege samengesteld worden. De Re geering heeft alleen dan het recht wette lijk in te grijpen, wanneer er definitief te gen de bestaande wet gehandeld wordt. Wil eene school de door haar uit te reiken diploma's door den Staat erkend zien, dan moet zij door tusschenkomst van het secre tariaat van het Ministerie van Onderwijs een verzoekschrift richten tot den President met opgave van allerlei bijzonderheden cwer het leerplan. Wanneer een school of college niet goed is ingericht, kan dit een reden zijn voor den Staat om het diploma dier school niet te erkennen. Het Ministerie van onderwijs heeft het recht ten allen tijde de bijzondere scholen te controleeren om te zien, of zij aan alle eischen voldoen. De bijzondere scholen ont vangen geen ondersteuning van de Regee ring. Waarschynlijk zullen de gelden, die de Regeering van de begrooting van Onder wijs overhoudt, voor technische en mdus- trieele doeleinden besteed worden. De Regeering schijnt vooral alle aandacht te wijden aan de uitbreiding der industrieel# ondernemingen, terwijl zij de opvoeding en het onderwijs aan de bijzondere scholen wil overlaten. Door het omvallen van een brandend olielampje In het Minangkanausche is het gewoonte, dat men kinderen beneden het jaar nim mer in het donker laat slapen, uit vrees, dat de booze geesten de kinderen zullen be zoeken. Deze gewoonte heeft noodlottige ge volgen te Moeralaboe gehad. De vader, die uitging, had een olielampje aan een spijker boven de zuigeling gehangen. Toen hij thuis kwam, stootte hij bij ongeluk tegen het lampje, dat omviel, waardoor 't kind levend verbrandde. Als de voorste der Sandwichmannen over een bananenschil uitglijdt. Tusschen Frankrijk en Madagascar is een nieuwe luchtdienst geopend. Een wolkenkrabber met meermast De reusachtige wolkenkrabber, die op de plaats van het vroegere Waldorf-Astoria- Hotel te New-York zal verrijzen, zal niet alleen 85 verdiepingen hoog zijn, doch ook worden voorzien van een mast, waaraan luchtschepen kunnen meren. Deze mast zal nog 70 meter boven het gebouw uitsteken. onze pooten, hè Sherrington? hoonde Cray don met een beleedigend-superieuren grijns. Als u vindt, dat die vergelijking op gaatpareerde Sherrington de hatelijk heid kalm voor het uiterlijk kalm, want inwendig kookte hy van drift. Voorzichtig een gevaar omzeilen is meestal beter niet mooier, dat geef ik toe! dan held haftig trotseeren, en in dit geval met den beenigen afgezant van Stargard als waak hond beneden aan den uitgang, beteekent die voorzichtigheid een grendel op de ach terdeur, waaruit we willen ontsnappen of, wat mij betreft, een knip op het raampje naar de brandladder. „Wat wilt u dan langs de brandladder naar beneden klimmen?" riep Janet Cray don met groote, verbaasde ocgen uit. ja, want als we 't voor elkaar zouden kunnen krijgen, dat onze vriendelijke vriend Stargard in za?ige onwetendheid van 't feit. dat we al lang op een van de booten zaten, hier tot morgenmiddag de wacht liet houden, dan hadden we al heel wat gewon nen. Maar zouden we dat gedaan kunnen krijgen? We zouden het kunnen probeeren. Om te beginnen, moeten we te weten zien te komen, welke booten er vannacht of mor genochtend vroeg vertrekken en wanneer ze gaanU heeft daar een telefoon misschien mag ik er even gebruik vèn ma ken? Natuurlijk mr. Sherrington. Sherrington ging naar het tafeltje by het raam, waarop het zwart-glimmende toestel stond. Daar raadpleegde hij een lijst uit een boekje, nam den hoorn op en vroeg een nummer aan. Met gespannen aandacht za ten de beide Craydons, neef en nicht, naar de helft van het gesprek, dat zich daarna ontspon, te luisteren. „De Soochow?"goed! Neen, neen, uitmuntend, waarom zou 't niet? Hut voor een dame ja een éénpersoonshut en dan nog een voor twee heeren ja een met twee kooien. O, onze namen? Craydon dame en heer en Sherrington. Hoe laat vertrekt de boot? Dank u! U heeft me dus goed begrepen, ik neem allebei de hutten, maar tot Nankifig wordt er maar één ge bruiktJa..... Goed. Ik zal er voor zor genAdieu. Hij legde den hoom neer, schelde af en keerde zich om naar de beide menschen achter hem. „De „Socchow" gaat de rivier op tot Ching-fu. Dat is een flink eind in de richting van Che-to Allemaal best maar je zei, dat er tot Nanking maar één hut gebruikt zou worden, viel Craydon hem ongeduldig in de rede Hoe zit dai? Daar begrijp ik niets van. Die hut gebruik ik. Miss Craydon en u gaan met den trein naar Nanking zonder bagage, met niets dan een handkoffertje, alsof het een uitstapje van een of twee da gen was. Maar onze bagage danbegon Janet Craydon. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND PRINS DER NEDERLANDEN (thuisr.) 14/12 v.m. 6 f te IJrauiden en te 10 uur te Amst. verwacht. ROTTI 13/12 v. Hamburg te Amst. KON. HOLL. LLOYD DRECHTERLAND (thuisr.) pass. 11/12 Tenerilf». FLANDRIA (uitr.) 12/12 nam. 11 u. v. Cherbourg. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ ACHILLES 13/12 v. Guatamala te Amst. ACHILLES 13/12 v. W.-Indië 1. v. Havre te Amsterdam. ARIADNE 14/12 nam. v. Valencia te Amsterdam verw.4 pass. 12/12 Ouessant. AURORA 12/12 v. Catania n. Venetië. BODEGRAVEN 13/12 v. Rotterdam n. Antw. BREDA (thuisr.) ia/ia v. Cristobal n. Curacao. EOS 12/12 v. Malaga n. Lissabon. HEBE i2/ia v. MelïUa n. Alicante. IRENE 17/12 .V Amst. te P. Barrios verwacht. IRIS 13/12 v. Danzig te Amst. IRIS 13/12 v. Stettin te Amsterdam. KJOBENHAVEN 12/12 v. Valencia n. Rotterdam. NEPTUNUS 13/12 v. Valencia te Amsterdam, verwach' 1 pass. 12/12 Dungeness. NEREUS 12/12 v. Oporto n. Vigo. ODYSSEUS 12/12 v. Hamburg n. Stettin. ORION 12/12 V. Napels te Castellon. ORPHEUS 13/12 v.Kopenhagen te Amst. ORPHEUS 13/12 v. Stettin te Amsterdam. PR. FRED. HENDRIK 12/12 v. Amst. te Paramaribo. VESTA (uitr.) pass. 12/12 Dover. ZEUS 12/12 v. Ancona n. Bari. HOLLAND—AFRIKA-LIJN ALDABI (thuisr.) 13/12 te Antwerpen. HEEMSKERK (thuisr.) 12/12 te Genua. JAGERSFONTEIN (uitr.) pass. ia/12 Dakar. RANDFONTEIN 13/12 v. IJmuiden n. Antw, HOLLAND—AMERIKA-LIJN AAGHEKERK (thuisr.) 12/12 ter reeds v. Duinkerk*» EDAM 12/12 v. Rott. te Havana. GLAMORGANSHIRE, Rott. n. Vancouver, 13/ia M Antwerpen. LEERDAM Rott. n. II. Orleans 12/12 te Antw. HOLLAND—BRITSCH-INDIE-LIJN ANDIJK (uitr.) 13/12 te Karachi. HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN GEMMA (thuisr.) pass. ia/ia 's midd. ia u. Ouessae»; hedennacht te Rott. verwacht. JAVA—NEW YORK-LIJN BLITAR New York n. Java, pass. la/ia Gibraltar. ROTTERDAMS CHE LLOYD DELI (thuisr.) 11/12 v. Sabang. TAPANOELI (thuisr.) I2'i2 nam. 4 u. te Marseille. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALPHACCA (thuisr.) 12/12 v. Santos. STOOMVAART MIJ. OCEAAN EURYPYLUS 13/12 v. Batavia te Amst. EMZETCO LIJN JONGE ANTHONY 13/12 v. Valencia te Rott. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALCOR 13/12 Vlissingen gcp. Santa Fé n. Antw. BATAVIER VII 13/12 v. Middlesbro n. Aberdeen. BATAVIER VIII 12/12 V. Santander n. Bordeaux. CORMORANT, m.s. 10/12 v. Londen te Duinkerken. FRITO 12/12 Lizard gep. Rott. n. Dublin. HARDENBERG 12/13 v. Oran n. Castlemare. JOBSHAVEN 12/12 75 mijl Z. W. v. Lizard, Rott. B. Newark. LEERSUM 12/12 v. Oxelösund n. Rott. LINGE 13/12 Brunsbuttel gep. Rott. n. Stugsund. MAASBRUG 12/12 v. Melila n. Rotterdam. MISDLAND 11/12 V. Rott. te Grangemouth. NOORD-FRIESLAND, m.s. 10/12 v. Londen te Dumk OOSTERLAND 11/12 v. Bremen n/d. Tyne. REMI, m.s. 10/12 Londen teDuinkerken. ROZENBURG, 12/12 v. Verdon n. Decido. RIJSWIJK 12/12 Kiel gep. Liibeck n. Rotterdam. SLIEDRECHT 12/12 300 mi|l Zuid v. Cape Race N. Orleans n. Thames Haven. ST. PHIL IPS LAN D 12/12 v. Rott. te Immingham. TEL4 12/12 Finisterre gep. Huelva n. Rott. TRENT 12/12 v. d. Tyne n. Amst. WAAL 13/12 Brunsbuttel gep. Rott. n. SundsvaU. WESTLAND 12/12 v. Rott. te Leith. IJSSEL 12/12 v. Trangsund te Abbö. Die neem ik mee. Dus als u wilt begin nen in te pakken, maar denk er om: alleen het allernoodzakelijkste. Ik moet nu weg even nog ergens naar toebinnen het uur ben ik terug. Husky Craydon reageerde met een nijdig onwillig gezicht op Sherrington's bevel. Janet daarentegen knikte instemmend en daar het volgens Sherrington alleen om haar opinie ging, negeerde hy Craydon's demonstratieve houding en ging naar de deur. Daar met den knop al in zijn hand, keerde hij zich nog eens om. „Als ik terugkom, kan ik dan, zonder vooraf telefoneeren of zoo, regelrecht naar boven komen?" Natuurlijk. Met een tevreden knikken ging Sherrington de kamer uit. Dezen keer maakte hij geen ge bruik van de lift, hij liep de breede gang door tot aan het mooie, ruime trappenhuis. De twee marmeren trappen naar de eerste ver dieping afloopen was het werk van een oogenblik. Op den overloop bleef hij staan en inspecteerde hall en vestibule. In den gemak- kelijken stoel bij den uitgang zag hij de ma gere figuur van den jongen Chinees in zijn grijze tuniek. Sherrington glimlachte vol daan. Hij ging de trap niet verder af, maar liep de gang door en sloeg aan het einde daarom van dien „uitgang" gebruik wilde woei hem tegemoet. (Wordt vervolgd). r'

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9