'13000.- 1750.- f250.- f50.- f40.- Telegrafisch Weerbericht MAANDAG 16 DECEMBER 1929 Voornaamste Nieuws LAATSTE TELEGRAMMEN BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 1733ft AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. EEN MISSTAND HUISZOEKING m: „DE TRIBUNE" Cliché's in beslag genomen Een wenk van verre! PASTOOR J. A. J. VAN ROOIJ WAARSCHUWING 3 De vergadering van den Volkerenbond De postvluchten naar Indië HET DRAMA VAN HET KINDERLIJKJE Gestart voor een nieuwe Oceaan, vlucht DE WEGEN IN NOORD-HOLLAND J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem Telefoon No. 13866 (drie lijnen) Postrekening Na 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 et.; per kwartaal 3.25; per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing; elke regel meer 15 ct_ bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 et. per regel. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen verlies van heide armen, heide heenen ot beide oogen A lleabon r.ê'sop dit bladzij n ingevolge de verzekeringsvoorwaardenj Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door bij een ongeval met fORn bij verlies van een hand, 1125.- bij verlies van een fcn bij 'n breuk van f f) bij verlies v. een doodelijken afloop; een voet ot een oog: duim of wijsvinger' been ot arm: anderen vinger. Bij de behandeling der Onderwijsbe- grooting in de Tweede Kamer is van meerdere zijden betoogd, dat het spel- iingsvraagstuk zeer urgent is. Naar onze misschien oer-conserva- tieve opvatting bestaat hier eigenlijk heelemaal geen vraagstuk; iedere schrijftaal is voor een groot deel nu eenmaal een kwestie van con ventie: wij moeten met elkaar overéén komen, hoe wij bepaalde woorden in bepaalde gevallen zullen schrijven. Doen wij dat niet, dan ontstaat een t oestand van anarchie, welke, tegenover het buitenland vooral, een zeer erbar- melijken indruk moet maken een toestand, welke door niemand geduld, en nog minder gewenscht kan worden. Is het nu zoo vreeselijk, dat de kin deren op school de officieele spelling van De Vries en Te Winkel moeten lee- ren, dat déze taal (we erkennen, dat ze lang niet altijd gemotiveerd is) als de officieel-overeengekomene is en blijft aanvaard, en dat degenen, die met of zonder veel ontwikkeling steeds correct Hederlandsch willen schrijven, dus nu en dan een woordenboek ter hand moe ten nemen? We geven toe, dat zekere vereenvou digingen in onze taal wenschelijk zijn, maar conventie zal er altijd blijven daaraan is niet te ontkomen; en iedereen, die al te grof tegen deze con ventie zondigt, zal onder ontwikkelden steeds aangezien worden met ietwat meewarigen blik. Zoo is het, en zoo moet het ook blij ven. De menschen, die zich in hun jonge jaren de taalregels het best eigen ge maakt hebben, mogen in het latere le ven, dank zij de door hen beoefende hersen-gymnastiek, gerust als in dit opzicht méérwaardig beschouwd wor den dan de slappelingen, die het in hun tijd wel „geloofd" hebben en het ver lies aan tijd en energie, in den handel b.v. veroorzaakt door de gedwongen toepassing van een bepaald spellings systeem, slaan wij ook niet hoog aan. Maar goed! Men wil onze spelling nu eenmaal vereenvoudigen, en misschien zullen wij er mettertijd wel in slagen, de regels der gedecreteerde vereenvou diging te leeren en feilloos toe te pas sen. De zaak is urgent. Maar hoe komt dat? Dat komt, doordat men in onderwijs kringen de zaak urgent gemaakt heeft. Sn doordat wat nog erger is de regeering zulks geduld heeft. Vele ouders bemerken tegenwoordig op een goeden dag tot hun verbazing, dat hun kinderen, leerlingen van eeri it-gere school, zich niet bekommeren om zekere taalverbuigingsuitgangen, enz. De onderwijzer acht die dingen niet meer noodig en daarmee uit. Ook over „naamvallen" wordt vaak niet meer gesproken, hoezeer de kennis en het begrip daarvan voor het aanlee- :'en van vreemde talen ook onontbeer lijk is. Bij het middelbaar onderwijs is de toestand nog ernstiger. Daar is het een bepaalde mode om zich aan de officieele regels niet te sto ren. Vele inrichtingen van M. O. eischen van examinandi zelfs geen gebruik meer van de officieele taal bij de schrifte lijke beantwoording van vragen! Dit alles zou ons tot op zekere hoogte koud kunnen laten, als de op deze wij ze afgeleverde leerlingen in de maat schappij hiervan niet vaak de dupe noesten worden. Handelskantoren, advokaten- en re- lactiebureaux (om 'n de gauwte maar ,ets te noemen) aanvaarden geen per- ;oneel, dat de officieele taal niet be- ioorlijk schrijven kan en in het da- tlijksch schrijf-verkeer, ook particu- 'Cr, geldt het nog steeds als een bewijs an ontwikkeldheid en accuratesse, '•anneer men de officieele taal zonder zat weet te schrijven. En toch zullen in de toekomst ieder Ur steeds méér „afgestudeerde" jon- is en meisjes op de arbeidsmarkt en 3 de samenleving geworpen worden, ,3 niet geleerd hebben, hoe zij de taal r.ur de gangbare opvatting moeten anteeren. Dat is een heel ernstige misstand, ike zich steeds erger wreken zal. De groote fout schuilt hierin, dat derwijzers en leeraren, zonder het jcistip van de fiicieele bekrachtiging .ier bepaalde vereenvoudiging af te achten, er op eigen gelegenheid toe crgegaan zijn, de leerlingen onkundig houden van de officieele spelling of n daarvan te vervreemden. Bij dat ailes heeft de regeering steeds -ül te lijdelijk toegezien. Het speilingsvraagstuk is urgent 'derdaadn i e t echter, omdat onze taal moeilijk is niet omdat een on- -fkomelijke onlogica daarin zou over- zrschen niet omdat onze taal in schriftelijk verkeer een te groote nciicap zou beteekenen maar en- -1 en alleen, omdat vele onderwijs krachten anarchistisch, of minstens re- volutionnair, vooruitgeloopen zijn in de praktijk op een officieele regeling. Minister Terpstra mag probeeren, een oplossing te vinden- Onderzoek ook te Haarlem drukkerij, welke echter, naar gebleken is, met de uitgifte van „Het Pantser" en het „Soldatenzakboekje", vrij zeker niets te ma- ke'i had. Het bestuur der Kommunistische partij had deze drukkerij genoemd op den omslag van het Zakboekje, als zou het geschrift daar zijn gedrukt. Het staat echter vrijwel vast, dat dit adres gefingeerd was. De inval der justitie in het gebouw van de „Tribune" heeft onder de daar aanwezige employé's zoowel van redaktie, administratie, expeditie als drukkerij groote konsternatie teweeg gebracht. Men was aldaar zelfs na dat de justitie en politie-ambtenaren reeds vertrokken waren, door het gebeurde nog zoo ganschelijk overstuur, dat men ons, toen wij ter plaatse enkele inlichtingen vroegen, niet te woord wenschte staan. Politie en justitie hebben Zaterdagmorgen een huiszoeking gedaan in het gebouw van „De Tribune" aan den Amstei 85 te Amster dam, waar ook het bureau van het bestuur van de Communistische Partij Holland is g estigd. Een détachement van 15 man sterk kwam bij het gebouw. Twee man zetten den in gang af; anderen gingen r.aar binnen. Vóór de deuren van de vertrekken van administra tie, expeditie, redactie, drukkerij en partij bestuur werden posten geolaatst. Een zeer nauwkeurig onderzoek is ge durende twee uur ingesteld en vooral de brieven over Rusland hadden groote belang stelling, maar deze papieren werden achter gelaten. Voorts zijn ook de clichés nagekeken. De juistitie heeft er twee van in beslag ge nomen. Dit waren foto's, betrekking hebbend op het „anti-militaristische zakboekje", welke vroeger o.m. reeds in „Het Leven" zijn ver schenen. Voorts zijn ook de cliché's nagekeken. De politie heeft ook 'n huiszoeking in de commu nistische vereenigingslokalen te Haarlem en Arnhem gedaan. Te Haarlem zijn o.a. exemplaren van het anti-militaristische tijdschrift: „Het pant ser" in beslag genomen. De „Telegraaf" vertelt hierover nog de volgende bijzonderheden: De telefoonlijnen in het gebouw van de „Tribune" werden afgesneden, zoodat er ook onderling tusschen de diverse afdeelin- gen geen verbinding meer bestond. Alle j redactiepapieren werden overhoop gehaaid: j het archief en de bergplaats van de cliché s werden aan een nauwkeurig onderzoek I onderworpen. Een tweetal cliché's. die ge bruikt waren voor het communistische jeugdblad. „De jonge Arbeider" geheeten werd in beslag genomen. Toen iemand naar de bank wilde gaan. ten einde het geld voor de loonen, die zouden worden uitbetaald, te halen, ging een rechercheur mede. De toevallig m het ge bouw aanwezig zijnde bezoekers werden ongeveer twee uren vastgehouden. Ook wer den de papieren van het partijbestuur onder zocht. Vermoedelijk betrof deze inval proga- gandageschriften betreffende de anti militaristische actie, waartoe behoort het veel besproken militaire zakboekje, waarin anti-militaristische propaganda voorkomt en dat uiterlijk aan het echte doet denken. Het werken geschiedde die twee uren onder toezicht der politie; toen een der vrouwe lijke redactieleden een geschreven blaadje kopy verscheurde en het in de prullenmand wierp, haalde een der rechercheurs het er weer uit en las het door. Incidenten kwam bij de huiszoeking niet voor. Speciale aandacht werd besteed aan een pak Russische dagbladen. Naar het „Volk" verneemt, houdt deze jus- titieele aktie verband met een beslissing dezer dagen door de Utrechtsche justitie ge nomen, om een strafvervolging in te steiien tegen een verspreider van de anti-militajris- tische uitgave het propagandablaadje „Het Pantser", alsmede van het „Soldatenzak boekje", welke beide schrifturen in den laat- sten tijd in verschillende plaatsen van het land bij het opkomen van nieuwe militaire lichtingen onder de opgeroepenen zijn ver spreid. De inhoud van deze beide propaganda geschriften wordt geacht van opruienden aard te zijn en in verband hiermede is de vorige week Vrijdag in Utrecht de versprei der, zekere Bastiaanse, gearresteerd. In verband met de strafvervolging nu, welke de Utrechtsche justitie tegen dezen man wenscht in te stellen, is zij in overleg getreden met de verschillende parketten in andere plaatsen, waaruit het besluit is voort gevloeid, om op één dag en op hetzelfde tijd stip aan verschillende adressen huiszoekin gen te verrichten. Zoo hebben dan, behalve aan de twee ge noemde adressen in Amsterdam, ook justi- tieele huiszoekingen plaats gehad in Utrecht, Haarlem, Dordrecht en Den Haag. De huis zoeking te Dordrecht vond plaats in een De huiszoeking te Haarlem Het politie-rapport vermeldt van de huis zoeking alhier, het volgende; Zaterdagmiddag heeft de justitie (rechter commissaris, officier en griffier) bijgestaan door de politie (inspecteur en eenige recher cheurs) een huiszoeking gedaan ten huize van den heer J. Bijl in de Karonlinge 41. In beslag werden genomen eenige exempla ren van „Het Pantser". Naar men ons van de communistische ij de wordt medegedeeld, is cok nog huis zoeking verricht in het Carl. Liebknecht- huis aan de Bakencsssrgracht en bij den heer Hagedoom, propagandist der Commn- nistische partij. In het Carl Liebknecht-huis, en bij den heer Hagedoom werd niets gevonden, hoe wel, naar de C. P. ons mededeelt, alles, tot zelfs potten en pannen onderzocht werd. Gelukkig, zoo zeide men, waren bij Hage- doornjuist alle geschriften het huis uitgebracht en onder de militairen ver spreid. De weduwe van Multatuli 90 jaar Zaterdag vierde mevr. de Wed. Douwe Dekker geb. Hamminck Schepel, de wed. van 12. Douwes Dekker (Multatuli), haar negentigsteo verjaardag. Uit velerlei kringen, met name uit die, welke zich achter de ideeën van Multatuli hebben geschaard zijn aan de hoogbejaarde dame blijken van belangstelling geworden. O.a. was er een gelukwensch van het Mui- tatuli-museum te Amsterdam. Een inwoner van Velsen heeft op het strand, nabij Wijk.aan-Zee een fleschje ge vonden, waarin zich twee visite-kaartjes bevonden, met vermelding van den naam van twee dames, wonende te Glasgow. Dé man heeft het fleschje op het politiebureau gedeponeerd. Een zachte wenk? Nieuwe recordpoging van Costes De Fransche houder van het wereld-lange afstandsrecord in rechte lijn voor vliegtuigen, Costes, is Zondagmorgen te 8.50 gestart van liet vliegveld Istres met aan boord zijn bege leider Codos, om een poging te doen het wereldrecord voor lange afstand-rondvluch ten op zijn naam te brengen. Dit record staat momenteel op naam van de Italianen Farrarin en Del Prete met een afstand van 7666 K.M. De Fransche vlieger gebruikt weer zijn vliegtuig „Het Vraagtee- ken", waarmee hij onlangs zijn succesvolle vlucht Tsjitsikar-Moekden maakte. Costes heeft 5200 liter benzine aan boord. Het zwaarbeladen toestel kon reeds bij de eerste poging starten en was na 38 seconden van den grond los. De vliegers maken hun vlucht boven het traject Avignon—Narbonne. Dr. N. van Rijnberk t Zaterdag is te Hilversum op 83-jarigen leeftijd overleden Dr N van Rijnberk, oud- privaat-docent in de oogheelkunde aan de Amsterdamsche Universiteit De overledene was o.a. verbonden aan het Gesticht ter behandeling van ooglijders in de Spinozastraat. Voorts was Dr. van Rijr-.oerk penningmees ter van de Maatschappij to: bevordering van de Geneeskunde er lid van de Commissie van Advies van het gescf tedkundig medisch pharmaceutisch museum. Naar wij vernemen, is de toestand van den Zeereerw. heer J. A. J. van Rooij, oud kapelaan der parochiekerk aan het Spaarne en thans pastoor te De Lier, zeer bevredi gend. Het gevaar kan als geweken worden be schouwd- Suzanne Lenglen PARIJS, 13 December. Suzanne Lenglen, de wereldbekende tennisspeelster, heeft een betrekking aangenomen van verkoopster aan een groot Fransch modehuis. (Sic transit gloria mundi). Auto in het water gereden Een inzittende verdronken Zaterdag is een auto bestuurd door den chauffeur J. in het Boterdiep gereden. Van de inzittenden kon een 40-jarige dame niet tijdig meer bevrijd worden, zoodat zfj ver dronk. Haar zesjarig zoontje en de chauf- éur konden worden gered. De commissaris van politie te Bloemen- daal geeft een ieder in overweging, ter voorkoming van teleurstelling, alvorens m relatie te treden met Leo M. van Keulen en Co. te Vogelenzang, gemeente Bloemen- daal, waarbij betrokken zijn zekere L. M. van Keulen, wonende te Vogelenzang en J Gijselaar, wonende te Hillegom, inlichtingen in te winnen aan het bureau van politie te Overveen, gemeente Bloemendaal. Door dezelfde personen wordt ook ge bruik gemaakt van de namen „Kweekerij de Anjer" en „Nils Anderson". Een gevaarlijke soort jeugd- romantiek Kwajongenswerk De politie te Velsen-Noord heeft een viertal jongens opgespoord van 12 en 13 jaar. Deze ondernemende jongelui hebben bekend een dreigbrief te hebben geschreven aan een alleenwonende oude dame. Zij hadden aan hun dreigementen in den brief kracht bijgezet, door er een doodshoofd en een revolver bij te teekenen. DE KOLONIALE EN MARITIEME TENTOONSTELLING TE ANTWERPEN IN APRIL 1930. Het fraaie gebouw, waarin o.a. de Vlaamsche kunst een ruime plaats zal worden toegewezen. Henderson naar Genève LONDEN, 16 December De Minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, heeft, naar thans definitief vaststaat, on danks de Vlootconferentie besloten, aan de a.s. vergadering van den Volkenbond deel te nemen. Dit besluit staat Waarschijnlijk in verband met het feit, dat ook de Duitsche en de Ita- liaansche Ministers van Buitenlandsche Za ken naar Genève zullen gaan, terwijl waar schijnlijk ook Briand aan de zitting van den Raad zal deelnemen. Het achtste postvliegtuig te Constantinopel Bij de K. L. M. is bericht ontvangen, dat het achtste postvliegtuig Zaterdag 8.35 uur vanuit Belgrado is vertrokken en 16 uur te Constantinopel is aangekomen. Van hieruit is het vliegtuig niet vertrok ken, in verband met de slechte weersomstan digheden op het traject Cons tantinopel- Aleppo. Arbeidstijd in bloemenwinkels Vastgesteld is een aigemeene maatregel van bestuur, als bedoeld in artikel 7, eerste lid, der Arbeidswet 1919. voor zoover betreft bloe- menbinderijen. tevens bloemenwinkels. Daarbij is bepaald: Ten aanzien van de werkzaamheden van arbeiders in eene ruimte, welke behalve bloe- menbmderij tevens bloemenwinkel is, geldt in plaats van hetgeen met betrekking tot ar beid in fabrieken of werkplaatsen bij of krachtens de artikelen 22, 23. 24, 25 28. 29, 30, 31, 32. 68, elfde lid, en 91 der Arbeidswet 1919 is bepaald, hetgeen met betrekking tot arbeid in winkels bij of krachtens de arti kelen 44, 45. 46. 47, 48. 69. elfde lid, en 91 der Arbeidswet 1919 is bepaald. Dit besluit treedt in werking met ingang van 1 Januari 1930. ,Ekeby" afgebrand 130.000 Kronen schade In het heerenhuis van het landgoed Rott- nerös in Wermland is een groote brand uit gebroken. Alle gebouwen brandden tot den grond toe af. Rottnerös is door Selma Lagerlöf's Gosta Berling-sage wereldbekend geworden. In deze sage wordt Rottnerös „Ekeby" genoemd. Van de kostbare inrichting kon niets ge red worden. De afgebrande gebouwen waren voor 130.000 kronen verzekerd. De materieele schade is zeer groot. De moeder meldt zich te Dortmund aan Naar wij vernemen, heeft de moeder van het knaapje Sigmund Mathias zich bfj de politie te Dortmund aangemeld. Uit de foto van net lijkje heeft zij haar zoontje her kend. De hoofdinspecteur van de centrale re cherche, de heer Van Slobbe, begaf zich Zaterdag nar Dortmund, ten einde kennis1 te nemen van de verklaringen van vrouw Mathias. De verklaringen van de moeder Zij ontkent misdrijf Nader verneemt het „Hbld.", dat de com missaris voor de crimineele zaken te Dort mund vrouw Mathias onmiddellijk een uit voerig verhoor heeft afgenomen. Zij deelde daarbij o.a. mede. dat zij zich had aange meld, omdat zij opgeschrikt was geworden door het tegen haar en haar man gericht verzoek om opsporing en aanhouding en dat zij nu wilde vertellen, hetgeen er pre cies te Amsterdam gebeurd is. Haar man ontvluchtte in 1928 de Duit sche gevangenis te Paderbom en trok daar na naar ons land om werk te zoeken. Her haaldelijk kreeg hij werk, maar telkens moest hij da t weer verlaten, zoodra men hem naar zijn papieren vroeg. Want die bezat h(j niet. Zoo vestigde hij zich ook te Am sterdam in het Tuindorp Nieuwendam, zon der zich evenwel bij den burgerlijken stand aan te melden. Den 2en of 3en November zou nu de klei ne Sigmund bij zijn ouders thuis van de trap gevallen en dood opgenomen zijn. Teneinde te voorkomen, dat bij aangifte van dit over lijden zou uitkomen, dat Mathias door de Duitsche justitie gezocht werd en dat hij zich zonder papieren hier gevestigd had, besloten de ouders na rijp en vaak heftig beraad, zich van het kinderlijkje te ontdoen door het in de Zuiderzee te werpen. De grootmoeder zou hiervan eveneens op de hoogte zijn geweest. Aan hun voornemen hebben de ouders op 4 November gevolg gegeven en het lijkje in den (thans, naar men weet, te Amsterdam in beslag genomen) grijs-groenen kinderwa gen gezamenlijk naar den Zuiderzeedijk ver voerd en het daar op een verlaten plek in het water geworpen. De verhalen, die vermeldden, dat men een man en vrouw op den bewusten dag met een kinderwagen nabij den zeedijk gezien heeft, kloppen dus volkomen met het relaas van vrouw Mathias. Kort na hun daad zijn de ouders en de grootmoeder uit Tuindorp Nieuwendam ver dwenen. De grootmoeder ging naar de Van Ostade- straat; den dag nadat de kranten het vin den van het kinderlijkje vermeld hadden, verkocht zij daar den kinderwagen aan een voddenkoopman. De ouders vertrokken naar Duitschland, waar zij tot nu toe hebben rondgezworven. Hun jongste kind van negen maanden, dat te Amsterdam was geboren, werd door de grootmoeder hier ter stede uitbesteed. De laatste dagen hebben man en vrouw afzonderlijk in Westfalen rongezworven. He den zou de man, Ferdinand Mathias, zich te Dortmund weer bij zijn vrouw voegen. De moeder ontkende ten stelligste, dat er bij den dood van haar zoontje misdrijf in het spel was. Wel gaf zij toe, dat er in de familie herhaaldelijk ruzie voorkwam, maar Sigmund's sterven zou daar buiten staan en uitsluitend het gevolg zijn geweest van den val van een trap. Zaterdagavond omstreeks negen uur is de hoofdinspecteur van de Amsterdamsche cen trale recherche, de heer J, F. van Slobbe, te Dortmund aangekomen. Met den com missaris voor crimineele zaken tezamen heeft hij de moeder opnieuw verhoord, zij bleef volkomen bij haar hierboven in 't kort vermelde verklaringen. De vrouw is in ar rest gebleven en de opsporing van den va der wordt voortgezet. Dc grootmoeder vrijgelaten. De grootmoeder, die sedert eenige dagen op het politie-bureau Adelaarsweg voorloo- pig in arrest werd gehouden, is gistermid dag op last van de justitie op vrije voeten gesteld. Leeraar aan de Hoogere krijgsschool Kapitein Wilson. Naar het „Vad." verneemt, wordt voor de functie van leeraar in de strategie en krijgs geschiedenis aan de Hoogere Krijgsschool vervuld door den ma'oor van den Generalen Stat Van Slobbe, thans gouverneur van Cura cao, bestemd de kapitein van den Generalen Staf Wilson, in garnizoen in de Residentie en momenteel werkzaam ten bureele van den chef van den Generalen Staf. Uit Sevilla wordt gemeld, dat du Fransche vliegers Kapitein Shalie en Overste Larro Borges gistermiddag te 12.30 um uit Sevilla zijn gestart om te trachten het Zuidelijk ge deelte van den Atlantischen Oceaan over te vliegen. Liedebrug eerstdaags gereed In de memorie van Antwoord op het voorloopig verslag van tiet Wegenfonds wordt over de wegen in Noord-Holland het volgende opgemerkt: In verband met de belangen van het doorgaand verkeer van Amsterdam naar Friesland via Wieringen en met net verka- velings- en wegenplan voor den droog te leggen Wieringermeerpolder, wordt overwo gen den nieuwen Rijksweg van nabij Hoorn een tracé te geven, dat bij Lambertschaag den tegenwoordigen zeedijk zal kruisen om verder in den Wieringermeerpolder at te dalen. Wordt daartoe besloten, dan kan een tracé langs een toekomstig naar Medemblik leidend kanaal niet in aanmerking komen De Liedebrug komt eerstdaags klaar Met den bouw van de Liedebrug in den Rijksweg Amsterdam—Haarlem is reeds in Augustus 1927 een begin gemaakt. De vol tooiing van de brug is binnen enkele weken tegemoet te zien. De opening van het nieuwe gebouw van den R.K. Kring te Haarlem. Het „urengeld" voor spoorwegpersoneel wordt voor de inkomstenbelasting niet als inkomen beschouwd. Vragen aan den minister van financiën over den invoer uit België van automobielen. Wijziging der Arbeidswet gevraagd, ten einde de vliegende winkels onder het Werk tijdenbesluit te laten vallen. Verschenen is de memorie van antwoord betreffende het Wegenfonds. De gereedko ming der Liedebrug. De afsluiting van de Zuiderzee zal hoogst waarschijnlijk reeds in 1932 tot stand ko men. De kosten van den afsluitdijk worden op f 8 millioen geraamd. Onderzoek naar de walvischvangst in het Zuidpoolgebied. De R. K. Jonge Werkgeversvereeniging heeft te Rotterdam haar aigemeene verga dering gehouden. De opvolger van gouverneur Van Slobbe als leeraar aan de Hoogere Krijgsschool. Het drama aan den Zuiderzeedijk., De moe der van het vermoorde knaapje heeft zich bij de politie te Dortmund aangemeld. Inval van justitie en politie bij het dagblad de „Tribune" te Amsterdam en in 't commu nistische jeugdgebouw te Haarlem en Arn hem. De partijen hebben een motie van ver trouwen in de Duitsche rijksregeering aan genomen, waardoor een crisis is vermeden. Tot voorzitter van de Duitsche Volkspartij is dr. Scholz gekozen. Zaimis gekozen tot president van Grie kenland. Barometerstand 9 uur v.m.: 777. Vooruit. LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om: 4 uur 16 minuten. Hoogste Barometerstand 777.7 m.M. te Valencia. Laagste Barometerstand 736.8 m.M. te Malmö en te Vardö. Verwachting: Zwakke, Noord-westelijke tot Westelijken wind, half totlicht bewolkt met morgennevel, droog weer, nachtvorst, dezelfde temperatuur. Davis-cup Thans hebben Italië en Tsjechoslowakije ingeschreven voor de Europeesche zone der Davis-cupwedstrijden 1930. Hiermede hebben in totaa. acht landen ingeschreven, waaronder Nederland De aanstaande Vlootconferentie Het standpunt van Japan NEW-YORK, 16 Dec. Uit Washington wordt gemeld, dat de Japansche delegatie voor de vlootconferentie te Londen aldaar is aangekomen. Dinsdag beginnen de Ameri- kaansch-Japansche voorbesprekingen, welke waarschijnlijk vier dagen zullen duren. De leider der Japansche delegatie, de vroegere minister-president Wakatsuki, heeft een interview te Chicago verklaard, dat apan op de conferentie onvoorwaardelijk aan een verhouding van 10 10 7 voor de kruisers zal vasthouden. De Japansche re geering zal bereid zijn tot vermindering van de linieschepen, doch niet vasthouden aan wijziging van de overeenkomst van Was hington. Wakatsuki voegde hieraan toe, dat Japan het vestigen van een marinebasis te Singa pore ongaarne heeft gezien, doch zij zal deze kwestie op de conferentie te Londen niet ter sprake brengen. In politieke kringen te Washington wordt aangenomen, dat de oppositie van Japan tegen de afschaffing van de duikbooten een belangrijk punt bij de besprekingen te Was hington zal vormen. Men vermoedt, dat Japan bereid zal zijn haar standpunt ten opzichte van de duikbooten te wijzigen, wanneer Engeland en Amerika gelijkstelling van Japan op andere punten met gelijktijdige vermindering van de eigen vloten erkennen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1