Binnenlandsch Nieuws VOOR DE HUISKAMER n DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST Surinaamsche postwaarden Het Burgerweeshuis te Aardenburg De stopzetting in de diamant industrie Het Leeningfonds De hooge personeele belasting DE STADHUISBOUW VAN LEIDEN Het voorstel van B. en W. aangenomen Zendeling vermist De Inrichting van den Rijkswaterstaatsdienst Dé telegrafische verbinding met de Waddeneilanden UIT ONZE OOST Daad van een krankzinnige Olifanten-overlast De Koninklijke Nederlandsch- Indische Luchtvaart Maatschappij Myn avontuur in den trein FINANCIËN KUNST EN KENNIS HOOGE PRIJS VOOR EEN PORTRET 330.000 fr. voor een kinderportret van Renoir Grafmonument Jan Toorop De tentoonstelling van Italiaansche Kunst te Londen De Noord-Hollandsche Zangersbond BOEKBESPREKING STOOMVAARTLIJNEN f Voor postzegelverzamelaars Id verband met de onlangs in Suriname in werking getreden portverlaging zullen op 1 April 1930 aldaar frankeerzegels worden in gevoerd van 21 cent in de kleur van de te genwoordige zegels van 22% cent, welke op dien datum buiten gebruik worden gesteld en zoolang de voorraad strekt hier te lande aan de philatelistenloketten verkrijgbaar zijn. De alsdan onverkocht gebleven voor raad zal worden vernietigd. De oude gevel Ten gevolge van de opheffing van de armeninstelling, het Burgerweeshuis, te Aar denburg, zal het gebouw dezer corporatie aan een der daarvoor in aanmerking ko mende armbesturen overgaan. Waar dit gebouw, dateerend uit de zeven tiende eeuw, een fraaien, monumentalen ge vel bezit, heeft de Commissie van Verdee ling, welke den overgang der Weeshuisgoe deren regelt, besloten, den toekomstigen eigenaar van dit gebouw de verplichting op te leggen, den gevel van het Burgerwees huis intact te laten en in goeden staat te houden. Nu de stopzetting in de diamantindustrie een week lang in werking is„ kan, naar wij in bevoegde kringen vernemen, met zeker heid geconstateerd worden, dat zij zoowel in Amsterdam en Antwerpen, als in Frankrijk en Duitschland met groote stiptheid uitge voerd wordt. Het feit, dat deze stopzetting internatio naal, volkomen in overeensemming met de gemaakte afspraken, volledig doorgevoerd wordt en ook toegepast wordt in de Belgi sche „buitenindustrie", die op het platteland over tal van kleine dorpen en gehuchten verspreid, wordt beoefend, bewijst, dat de voor Diamanthandel en Industrie, om in 't belang van het geheele diamantbedrijf tot internationale samenwerking te komen, aan vankelijk succes had. Het met de stopzetting beoogde doel om tot een doelmatiger produc tieregeling te komen, mag geacht worden te zijn bereikt en reeds thans, na een week, blijkt het doeltreffende van den genomen maatregel, die zoowel de fabrikanten als de Importeurs van geslepen diamant in staat stelt met volkomen gerustheid het tijdstip van een herleving van zaken af te wachten. De verlaging van belastingen. In verband met het feit, dat het ontwerp van wet, houdende afschaffing van de ver dedigingsbelasting II en van de opeenten op den Suikeraccijns; heffing van opcenten op de Inkomstenbelasting ten behoeve van het Leeningfonds 1914 en wijziging van het tarief dier belastingen en van het tarief van invoerrechten, vermoedelijk Dinsdag a.s. in de Tweede Kamer in openbare behandeling zal komen, heeft het Hoofdbestuur der Ne- derlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel te Haarlem zich na kennisname van het over dit ontwerp door de Commis sie van Voorbereiding uitgebrachte Verslag tot de Tweede Kamer gewend met een adres, waarin het in beginsel zijn volle in stemming uit met de voorgestelde verlaging van belasting tot een totaal bedrag van S 20.000.000. Adressante drint er evenwej op aan de verlaging van de verdedigingsbelasting II alleen te vinden door de verlaging van het tarief dier belasting zonder versmelting met de Rijksinkomstenbelasting. Een adres. De Ned. Bond van Verlofhouders heeft een adres gericht aan den Minister van Finan ciën, waarin geconstateerd wordt, dat de bedrijven van adressanten ondermijnd wor den door de hooge personeele belasting. Adressanten achten het een onbillijkheid, dat ten aanzien van de huurwaarde en meu bilair van fabrieken en werkplaatsen de aanslag vrijstelling verleent en voor winkels de belastbaarheid is teruggebracht tot een derde, ook als deze tevens een verlof ex- ploiteeren. In het belang van de 13.000 ver. lofhouders in het land dringen adressanten bij den Minister aan op spoedige wetswij ziging. Allerlei voorstellen verworpen In de gistermiddag gehouden zitting van den gemeenteraad van Leiden werd de be handeling voortgezet van de voorstellen in zake den bouw van een nieuw raadhuis. Mr. Donders (R.K.) opent het debat en zegt, dat hij nog geen antwoord heeft ge kregen op de door hem aan B. en W. ge stelde vraag waarom er geen beslissing is genomen, hetzij voor het behoud van den ouden gevel of ln de richting van den bouw van een nieuw stadhuis. De heer Parmentier (A.R.) zou gaarne zien, dat voor het oogenblik de discussies gesloten werden en een objectief advies werd ingewonnen van een commissie van deskun digen, waarin behalve de Burgemeester als voorzitter zullen zitting hebben de wethou der van Fabricage, een raadslid, een lid van de commissie van Fabricage, een lid van de commissie voor Monumentenzorg, een Delftsch Hoogleeraar en een of meer ver tegenwoordigers van architectenorganisaties, De Wethouder van Fabricage, de heer Splinter (C.H.) acht sluiting van de de batten in dit stadium niet wensehelijk. Hij verwacht van het voorstel van den heer Parmentier weinig heil. Een motie om de discussies te sluiten acht spr. onaannemelijk Nadat de heeren Wilmer (R.K.) en De Reede (C.H.) verklaard hebben dat er geen behoefte bestaat aan meer advies, ontspint zich tusschen de heeren Schiiller (S.D.A.P.) en Spendel (RK.) een woordenwisseling over hetgeen laatstgenoemde in de Commissie voor Fabricage gezegd heeft en waarbij hij speciaal Katholieke architecten naar voren zou hebben gebracht. De motie Parmentier (sluiting der discus sies en benoeming van een Commissie van deskundigen) wordt verworpen met 19 tegen il stemmen. De heer ir. Bosman (V.B.) zou den ouden gevel als een afzonderlijk monu ment willen bewaren en Qpstellen b.v. in de Leidsche Hout. De heer van Stralen (S. D. A. P.) was aanvankelijk voor een meervoudige opdracht, maar is bekeerd tot het verstrekken van een opdracht aan den heer Dudok. De heer Zitman (V.D.) verzoekt B. en W. hun voorstel terug te nemen en stelt voor gegevens te doen verzamelen omtrent de in richting en indeeling van het Stadhuis en een globale kostenberekening te laten ont werpen. De wethouder van Fabricage, de heer Splinter (C.H.) ontkent ten stelligste, dat alles al in kannen en kruiken was, toen de zaak in de Commissie van Fabricage was. De Raad blijft volkomen vrij tegenover den heer Dudok. Spr. zal niet aarzelen andere voorstellen te doen als mocht blijken, dat 't Raadhuisvraagstuk niet in samenwerking met den heer Dudok is op te lossen. Voor een Stadhuiscommissie roeit spr. niets. De heer Dudok heeft zich pas na rijp beraad bereid verklaard twee projecten te maken; men kan er dus van overtuigd ry,i, dat beide plannen een even goede kans s.:.,- gen.^ Spr. begrijpt volkomen, dat de oude gevel zooals hij er thans staat niet direct De liefde komt tot een vischvrouw. man de toosschen ingetrokken, zonder dat een spoor van het viertal werd gevonden. De troep olifanten blijft in de buurt en ver nielt alles wat er staat. De leider van de ko lonisatie, de heer Barkmeyer, is heden met een sterke macht de bosschen ingetrokken. is op te nemen in een nieuw gebouw. De kwes ties van ruimte, afbakening van het terrein enz., zullen in overleg met den heer Dudok worden opgelost. Juist dit is het groote voor deel van een enkelvoudige opdracht en daar aan hecht spr. nog meer dan aan de persoon van den heer Dudok. Spr. dringt er op aan, dat de heer Schüller zijn voorstel om den heer Dudok nog een derde ontwerp te laten maken intrekt. De heer Schüller (S.D.A.P.) kan aan dit verzoek niet voldoen. Na eenig debat van de zijde van de heeren Parmentier (A.R.) en Wilbrink (C.H.) wordt tot stemming overgegaan. Het voorstel Manders (R.K.) benoeming van een stadhuiscommissie wordt verwor pen met 21—10 stemmen. Het voorstel Zitman (V.B.) ontwerpen van Indeeling stadhuis enz. wordt verwor pen met 247 stemmen. Het voorstel Spendel (R.K.) om eerst de plaats te bepalen wordt verworpen met 247 stemmen. Het voorstel Spendel (R.K.) c.s. om meervoudige opdracht te verstrekken wordt verworpen met 21—10 stemmen. Het voorstel Schüller (S.D.A.P.) om 3 plannen te laten ontwerpen wordt ver worpen met 22—9 stemmen. Het voorstel van B. en W. v/ordt aangeno men met 2110 stemmen. Tegen stemden alle anti-revolutionnairen, uitgezonderd wethouder Coslinga, alle katho lieken uitgezonderd wethouder Tepe en de heer Zitman (V.D.). Dit voorstel luidde: De Raad besluit: a. den heer W. M. Dudok, gemeente-archi tect te Hilversum, opdracht te verleenen tot het maken van plannen voor een nieuw Raadhuis, welke plannen, op den gebruike- Iijken voet zullen worden gehonoreerd, met dien verstande, dat twee plannen zullen worden gemaakt, een met en een zonder be houd van den ouden gevel; b. voor het maken van het plan met be houd van den ouden gevel als bouwterrein in algemeenen zin aan te wijzen het terrein van het oude Raadhuis; e. den heer Dudok op te dragen, voor het maken van het plan zonder behoud van den ouden gevel een nadere aanwijzing van het bouwterrein door den Raad af te wachten, doch inmiddels den Raad zoo spoedig mo gelijk met betrekking tot die aanwijzing van advies te dienen; een en ander onder behoud van 's Raads vrije beoordeeling en keuze, of en zoo ja welke der ingezonden plannen tot uitvoering zal worden gebracht. Vermoedelijk in Tibet vermoord Omtrent den Br. Indisehen Christelijken sadhoe (predikei, leeraar) Soendar Singh, van wien laatst al gemeld is, dat men zich over hem ongerust maakte, lezen wij nu in „Der Kathoiik" (het Oud-Kath. Weekblad te Bern) het volgende: Volgens de Indische dagbladen, die zoo juist hier zijn aangekomen, bestaat er geen twijfel meer, dat Sundar Singh op een zen dingsreis in Tibet door fanr.t'cke Lhama's (Boeddhstisehe monniken) is vermoord. Sedert begin April, toen hij in Tibet aan kwam, is geen enkel Ie*, ensteeken van hem vernomen, ofschoon er toch nog een primi tieve postverbinding tusschen Tibet en Indië bestaat. Toen hij het Zendingsstation Bhot in het oostelijke Kurmaandistrict van de vereenigde provinciën van Noord-Indië, dicht bij de grens van Nepal, verliet, zeide hij terloops tot zijn vrienden, dat zij, indien hij in de komende September niet terug was, zich met de gedachte moesten verzoenen, dat hij „den aardschen dood" had ondergaan. Toen r.u September kwam en nog steeds geen tijding van hem vernomen werd, gingen twee zendelingen er op uit om hem te zoe ken. Zij volgden den weg, in de richting, die hij naar alle waarschijnlijkheid genomen had. Bij Kon. Besluit is vastgesteld de Inrich ting van den Rijkswaterstaatsdienst. Bepaald is, dat met ingang van 16 Decem ber 1929 het aantal en den omvang der In spectiën, directiën en districten worden vastgesteld als volgt: Er zijn 2 inspectiën, een algemeene dienst, 9 directiën en 4 districten. De eerste inspectie omvat de directiën Friesland en Drenthe, Noord-Holland, Zuid- Holland en Utrecht en Zeeland, zoomede de districten Groningen en Sluisbouw IJmui- den. De tweede inspectie omvat den Algemee nen dienst, benevens de directiën Groote Rivieren, Gelderland en Overijsel. Noord- Brabant en kanalen en Maosverbetering. Daarenboven omvatten beide inspectiën de directe Wegenverbetering. Radio-verbinding ingeval van kabelstoring. Tengevolge van kabelstoring is ten vori- gen jare de telegrafische en telefonische ver binding met het eiland Schiermonnikoog eenigen tijd verbroken geweest. Teneinde in de toekomst dergelijke ongemakken te voor komen, heeft de Rijkstelegraafdienst een ver plaatsbaar radio-station vervaardigd, dat ingeval van kabelstortng met een der ei landen daarheen kan worden overgebracht. Het station zal dezer dagen op Schiermon nikoog worden beproefd. Twee zwaar gewonden Bij het legerbestuur is een telegram uit Atjeh ontvangen dat een als genezen uit het krankzinnigengesticht ontslagen Inlander, niet-Atjeher, op de doorreis te Langsa een aanslag heeft gepleegd op twee mlandsche fuseliers, die beiden tamelijk zwaac ft er den gewond. De dader, die slechts lichte kwets uren bekwam, werd door de politie gear resteerd. Een groote kudde olifanten heeft op de Javaansche kolonisatie Gedong Tatëan veer tig bouw sawah vernield en een groot aantal boomen ontworteld. Het bestuur vond veld politie om de dieren te verdrijven. Drie agen ten en een kolonist worden echter sedert vier dagen .vermist, .Gisteren .werd met .150. Zij betraden zelfs het verboden land Tibet onder voorwendsel, dat zij medische hulp kwamen bieden aan de slachtoffers van de in die gebieden heerschende cholera- en pok kenepidemieën. Z« volgden zijn spoor midden door Nepal. In Tibet echter schenen de men- schen niets van hem te weten of zij durfden geen uitkomst over hem geven. Toen de Ti- betaansche overheid een dreigende en vijan dige houding tegenover hen begon aan te nemen, moesten de beide zendelingen onver- richterzake terugkeeren. Daar het in Tibet streng verboden is christelijke leeringen te verkondigen en te verbreiden, zoo zijn de Britsch-Indische autoriteiten overtuigd, dat de sadhoe op arglistige wijze het offer van de wraakzucht zijner verbitterde vijanden, de Lhama's, geworden is. Het subsidie Naar het Alg. Indisch Dagblad „De Pre- angerbode" meldt, is tusschen de regeering en de Koninklijke Nederlandsch-Indische Lucht vaart Maatschappij overeenstemming bereikt ten aanzien van het subsidie aan de Konink lijke Nederl.-Indische Luchtvaart Maat schappij, uit te betalen over de jaren 1928 en 1929. Het subsidie over 1928 blijft bepaald op 200.000.terwijl voor 1929 een millioen is jitgetrokken, dat echter vermoedelijk niet ten volle zal behoeven te worden betaald, waar schijnlijk een paar ton minder. Door J. van Merkenhove Eenige jaren geleden reisde ik met den nachttrein van Berlijn naar Parijs. Even voor het vertrek werd de deur van mijn coupé geopend en ik aanschouwde een deftig gekleed oud heer, .vergezeld door een slanke, zwart gesluierde jonge dame. ,,Mag ik u even vragen, mijnheer", zoo sprak de oude heer mij beleefd aan, „zou u er Iets tegen hebben, als m'n dochter bij u plaats nam?" „Volstrekt niet?" luidde m'n antwoord. „Zie je kind, dat treft goed. Mijnheer zal je met het uitstappen en zoo wel willen helpen. M'n harteüjken dank voor uw goedheid. Mijn dochter is pas van een zware ziekte hersteld: ze mag zich vooral niet te veel vermoeien. Bonjour, Amelie. Goede reis! Ga niet voor het. raampje zitten en spreek zoo weinig moge lijk! Je weet wel, je longenAdieu!" De dame stapte in den coupé, de conduc teur knipte zwijgend de kaartjes, de trein zette zich in beweging en weldra snorden we voort. Ik wierp een blik op m'n reisgezellin, die jong en schoon scheen te zijn; haar zwarte sluier belette me echter nauwkeurig haar ge zicht te zien. Het was zomer, maar ze was toch warm ge kleed; ze droeg een langen, zwarten mantel met een breeden kraag van astrakan. Ook was ze zeer bleek; deze tint werd nog ver hoogd door haar zwarte wenkbrauwen en donkere oogen, die ze echter meestal, hetzij uit schuchterheid, hetzij uit zwakte, half of geheel gesloten hield. Van tijd tot tijd kreeg ze een hoestbui die zij, naar het scheen, zooveel mogelijk trachtte te onderdrukken. „Arm. ongelukkig kind," dacht ik „je schijnt erg zwak te zijn. In zoo'n toestand moest men je niet alleen laten reizen." Ik begreep natuurlijk, dat er aan een aan genaam onderhoud met zoo'n teer meisje niet te denken viel. Ik vroeg haar alleen of ik haar in iets van dienst kon zijn; ze schudde zwijgend het hoofd. Ik herinnerde me nu het verzoek van haar vader, en om haar niet door m'n spreken te vermoeien, nam ik een boek uit m'n koffertje en begon te lezen. Ze scheen m'n voorbeeld te willen volgene want ik zag haar eveneens naar haar reistaschje grijpen; maar neen, ze haalde een zwart fleschje te voorschijn, ont kurkte het en rook er aan. De reuk, dien de vloeistof verspreidde, wan zóó sterk, dat hij ook mij in den neus drong, en me tranen uit de oogen perste. Zeker een middel tot versterking der zenuwen, dacht ik. Na eenige oogenblikken vlijde de dame zich neder, sloot de oogen en scheen te sla pen. Een wijle beschouwde ik aandachtig het sluimerend meisje en als werkte haar aanblik als een soort betoovering op m'n gestel, wel dra viel ook ik in slaap. Toen ik ontwaakte, stond de trein stil. Ilt gevoelde me loom en afgemat en hoorde bijna niets van het gedruisch om me heen. De instroomende frissche lucht deed me echter goed. De deur van den coupé stond open en de plek waar m'n reisgezellin had gezeten was ledig. Was zij dan waarlijk vertrokken? Had ik me verslapen, zoodat ik geen afscheid van het arme kind had kunnèn nemen en haar van harte beterschap kunnen wenschen? Een treurig gevoel, als had ik plotseling iets ver loren wat me dierbaar was, beving men. Ik kon me niet goed voorstellen, dat ze mij voor goed verlaten had. Daar lag gelukkig haar reistaschje nog in den hoek. Zou ze dus nog terug komen? Deze ontdekking gaf me weer hoop. Aan dit station stopte de trein slechts en kele minuten. Ik wachtte ongeduldig, maar de jonge dame verscheen niet. Zou haar iets overkomen zijn? Wat moest ik doen? Verliet ik den coupé, dan stelde ik me eveneens bloot aan 't gevaar achter te moeten blijven. Maar was ik eigenlijk niet de beschermer der onbekende arme zieke? Rustte op mij niet de moreele plicht haar op te sporen, haar ge zelschap te houden? Snel greep Ik het valiesje der dame en m'n reiskoffertje en met één sprong stond ik op 't perron. Daar klonk het schrille fluitje van den hoofdconducteur, de trein zette zich in bewe ging en stoomde voort, mij alleen aan 't station achterlatend, Ik liep een paar maal op en neer en ging daarna in de wachtkamer, maar nergens was eenig spoor van de onbekende te vinden. Ik besloot, me tot den chef te wenden. „Chef," zei ik, „ik vermoed, dat m'n reis gezellin hier is achtergebleven; ik sliep toe vallig toen de trein hier aankwam en daar om heb ik niet gezien dat ze uitstapte. „Welken trein bedoelt u?" vroeg hij. „Zoo even hebben er zich hier twee treinen ge kruist; de eene kwam van Berlijn, de an dere ging er heen." „Met den eersten zijn de dame en ik mee gekomen." De chef bezag me nauwkeurig en riep eens klaps uit: ,,Zie eens, mijnheer, u hebt een groote snee in uw jas." Nu bemerkte ik, wat mij door de agitatie waarin ik verkeerde, niet was opgevallen. M'n jas was ter hoogte van den binnenzak opengesneden en mijn portefeuille verdwe nen. Hevig verschrikt riep ik: „Ik ben bestolen! In m'n portefeuille was veel geld!" „Hoeveel?" „Ongeveer duizend mark!" „Zoo; hoe zag die bewuste jonge dame er uit?" „Ze had een langen zwarten of donker- blauwen mantel aan en droeg een hoed met breeden rand." „Als ze maar niet met den trein naar Ber lijn is teruggekeerd! Ik geloof dat ik een zoodanig gekleed vrouwspersoon heb zien in stappen. Het beste zal zijn, dat u naar 't po litiebureau gaat. U bent ongetwijfeld in han den van een sluwe dievegge gevallen, die om u te misleiden, haar reistasch heeft achtergelaten." Ik stond als verpletterd. We openden het valiesje. Het bevatte een heerenboordje, een ouden glacé-handschoen, een kam en nog eenige kleinigheden, maar niets dat betrekking had op het toilet eener dame. „Uwe dame is vast een verkleed mansper soon!" zei de chef. „Best mogelijk. De sterke zwarte tint van haar wenkbrauwen en de donkere sluier, die haar gezicht bedekte, komen me nu heel verdacht voor." Ik deelde m'n wedervaren aan den com missaris van politie mede, die onmiddellijk naar Berlijn telefoneerde, maar noch de „jonge dame," noch de deftig gekleede heer, baar z.g. „vader" werden ooit gevonden, evenmin als m'n portefeuille met duizend Mark, die ik voor goed kwijt was. De R. K. Ziekenverpleging „St. Marien- stift" (Heil und Pflege-anstalt) Branitz, Pruisen, gaat over tot uitgifte van f600.000 8 pCt. Ie Hyp. 15-jarige Obligatiën in stuk ken van f 1000,en f 500.aan toonder met coupons per 1 Juni en 1 December tot den koers van 100 pCt. De leening is ruim 2% maal gedekt door eerste hypotheek in goud. Te Parijs is de verzameling van een lief hebber geveild, die uit slechts dertien schil derijen bestond, alle meesterwerken, die met elkaar 2.043.700 fr. hebben opgebracht. De hoogste prijs, 330.000 fr., werd betaald voor een eenvoudig kinderportretje van Renoir, uit diens vroegen tijd. Claude Monet's land schappen gingen tot 250.000 fr.; diens ge zicht op Londen, „Le Parlement", bracht 200.000 fr. op; landschappen van Sisley 210.000 tot 233.000 fr.; een landschap van Caillebotte deed 201.000 fr.; „Le Mendiante romaine" van Degas 120.000 fr.; een land schap van Corot 195.000 fr.; „Le Pont Cor- neille a Rouen" van Pissarro 142.000 fr. De meeste stukken werden gekocht voor parti culiere Fransche verzamelingen. De inzegening Het Comité voor het grafmonument van Jan Toorop deelt mede, dat Vrijdag 20 De cember, Toorop's verjaardag, te half 10 uur door pater A. C. M. Bergé S. J. een H. Mis zal worden opgedragen in de kapel van de R. K. Begraafplaats aan de Kerkhoflaan te 's-Gravenhage, tot zielerust van Toorop en zijn vrouw Annie Hall, waarna het grafmo nument zal worden ingezegend. Tot het bijwonen van deze plechtigheid zijn uitgenoodigd al degenen, die door hun bijdragen dit werk van piëteit hebben mo gelijk gemaakt. Het monument is ontworpen! door den architect Kropholler, terwijl de engel van ceramiek, die er in geplaatst is, een eigen werk is van Jan Toorop, door zijn vrouw voor dit doel afgestaan. Een Pauselijk geschenk. Door de organisatoren der tentoonstelling van Italiaansche Kunst, welke binnenkort te Londen zal worden geopend, was de Paus verzocht om tijdelijk een deel van een trip tiek dat zich in de Vaticaansche pinaco theek bevindt, de andere deelen worden bewaard in de National Galery te Londen en in de Brera te Milaan; tijdelijk af te staan, daar men het triptiek in zijn geheel wilde ten toon stellen. De Paus kon aan dit verzoek niet vol doen, omdat de vaticaansche kunstschatten ook niet tijdelijk hun plaatsen in de vati caansche verzamelingen kunnen verlaten. Om echter aan het verzoek zoo veel mogelijk tegemoet, te komen, heeft de H. Vader een gtrouwe copie van het gevraagde stuk doen vervaardigen en dit aan de Engelsche regee- ring cadeau gedaan. Het stuk in kwestie is het zoogenaamde triptiek van den H. Vincentius Ferrari van den schilder der Bologneesche school Cossa [1436'77). De reproductie is 0.30 x 2.25 M. en brengt een zestal scènes uit het leven van den H. Vincentius Ferrari in beeld. Elke scène bevat ongeveer zestig personen. De copie die met groote vaardigheid werd uitgevoerd door den miniatuurschilder Car mine Palmieri en door mevr. Rosa Falconi, zal nog deze week naar Londen worden ge stuurd. De Engelsche regeering die 's Pausen ge schenk dankbaar aanvaardde, heeft be schikt dat het stuk na de tentoonstelling eigendom zal uitmaken van de National Galery te Londen. Te Alkmaar heeft de Noordhollandsche Zangersbond zijn algemeene vergadering ge houden onder leiding van den heer P. J. Mink en A. Lek werden als leden van het hoofdbestuur herkozen. Op voorstel van het hoofdbestuur werd besloten de volgende al gemeene vergadering weer te Alkmaar te houden. Uit de vergadering werd voorgesteld op Hemelsvaartdag weer een concours te hou den. De voorzitter vond den datum wel erg vroeg en gevreesd werd, dat ook de muziek- bond dien dag een concours zal organiseeren. De afgevaardigde van Anna Paulowna stelde voor het eerstvolgende concours door zijn vereeniging te laten organiseeren, mits men het concours over twee verdeelt. Na eenige discussie werd besloten eind Juni of begin Juli het concours te Anna Paulowna te houden. Het „Gemengd koor" te Zuld-Scharwoude stelde voor te bepalen, dat vereenigingen, welke aan een eerewedstrijd deelnemen ver» plicht zijn een ander nummer uit te voe ren dan zij reeds des middags op het con cours hebben gezonden. Dit voorstel werd aangenomen. Medegedeeld werd, dat de jury dit jaar zal bestaan uit de heeren J. P. J. Wierts, Den Haag; Jac. Bonset, Amsterdam en Sam yies» sing, IJmuiden. KATHOLIEK SOCIAAL WEEKBLAD Inhoud van No. 50 (14 Dec. '39) INHOUDDe jongste Wijziging der Invaliditeitswet, bezien vanuit art. 4 der Wet houdende Algemeene Bepalingen, door Mr. C. Koch. Concentratie der Sociale Ver zekering, II door W. Lucassen. Nieuwe boeken. Uit TijdschriftenWerkloos heidsverzekering in Duitschland, II, door Mr. H. J. Morren. Economische en Sociale Kroniek Katholieke Actie Een Pauselijk dokument over de Katholieke Actie. Sociale verzekering De ouden van dagen. Tuinbouw: Organisatie van den uitvoer van tuinbouw-producten in Italië. Coopsr- ratie Aantal leden van verbruikscoöperaties op 1 Januari 1929. Werkloosheid De werkloozenzorg op de Staatsbegrooting voor 1930BankwezenDe internationale Bank de ontworpen Statuten. Ontvangen Boeken. Feuilleton In Donker Londen, door Mrs. Cecil Chesterton. 46. A HOLLAND—AMERIKA LIJN DRECHTDIJK, Rott. n/d. Pacifick., pass. 15/12 Tw» ceira. EDAM, N.-Orleans n. Rott., 14/12 v. Havana. LEERDAM, Rott. n. N.-Orleans, pass. 15/12 Ouessa&t* NAREN TA 12/12 v. Victoria te Vancouver. NAR1VA 13/12 v. Lond. n. Liverp. NEBRASKA, Pacifick, n. Rott., 13/12 v. San Franciscan STATENDAM, Rott. n. New York» pass. 15/12 nam. Cape Race. VEENDAM, New York n. Rott., 16/12 v.m. v. Plymouth* VOLENDAM 14/13 v. N. York n. Rotterdam. HOLLAND—BRITS CH-INDIE-LIJN BOVENKERK 14/12 v. Antwerpen tc Rotterd. KIELDRECHT 15/12 v. Rott. te Hamburg, MEERKERK (uitr.) pass. 14/12 Perim. SOMMELSDIJK (thuisr.) 14/12 v. Oran. STREEFKERK 16/12 v. Rott. te Hamburg* HOLLAND—AUSTRALIE-LIJN ABBEKERK (uitr.) 16/12 te Melbourne. ARENDSKERK (uitr.) pass. 14/12 Ouessant* HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN OLDEKERK 15/12 v. Hamburg n. Antwerpen. OUDERKERK (uitr.) 1-/12 te Shanghai. JAVA—NEW YORK-LIJN BLIJDENDIJK, New York n. Java, pass. 15/12 AzofMb GAROET, Java n. New York, pass. 14/12 K. Bon» JAVA PACIFIC-LIJN - BENGKALIS 11/12 v. Tacoma n. Batavia. SIANTAR, Batavia/Pacific, 13/12 te Singapore ROTTERDAMSCHE LLOYD INDRAPOERA (uitr.) pass. 14/12 Ouessantn SIBAJAK (uitr.) pass. 14/12 Perim. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALCHIBA 14/12 v. Rott. te Hamb. ALHENA 16/12 v. Hamburg te Rotterdam. STOOMVAART MIJ. OCEAAN AENEAS 15/12 v. Dairen i. v. Londen te Rott. JASON 15 12 v. Java te Amst. LAOMEDON 15/12 v, Rotterdam n. Yokota ORESTES, Japan n. Amst., 13/12 te Dairtflt TEIRESIAS 12/12 v. Rott. te Yokohama. EMZETCO LIJN JONGE ELISABETH, Valencia n. Rott*, Gibraltar. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND JOHAN DE WITT (thuisr.) 13/12 v. Singapore. MADOERA 14/12 v. Java ;e New York. POEL AN BRAS 15/12 v. Bremen te Amst. ROEPAT (uitr.) pass. 15/12 Gibraltar. SALEIER (uitr.) pass. 15/12 Gibraltar. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ BARNEVELD (uitr.) 12/12 v. Valparaiso. BERENICE 14/12 v. Volo n. Calamata. KON. HOLL. LLOYD EEMLAND (uitr.) 13/12 te B.-Aires. FLANDRIA (uitr.) 15/12 vm. 10 u. v. Vigo X6/13 tt v. Leixoes. GAASTERLAND (tiitr.) 14/12 v. Hamburg, GAASTERLAND 16/12 v. Hamburg te Amst* GELRIA (thuisr.) 13/12 v. Bahia. GELRIA (thuisr.) 15/12 v. Pernambuco. ZAANLAND 15/12 v. Amst. n. Z.-Amerika pass* 16/12 Lydd. NEDERLANDSCHE SCHEPEN ALBATROS m.s. 13/12 v. Habro te Holtenau. ALBIREO 14/12 v. Cardiff n. Rosario. ALGENIB 15/12 Fernando Noronka gep., Santa Fé tb Las Palmas (v.o.). AMBULANT, m.s. Steenbergen, 12/12 v* Harburg fli Horsens. ARY SCHEFFER 13/12 v. Rotterdam te Havre* ALE TT A 9/12 v. Haiphong n. Singapore. GOUWESTROOM 13/12 v. Danzig n. Amst. GRETA, m.s. 14/12 Aarhus te Hamb. JANTJE, m.s. Drent, 13/12 v. Harburg n. Struer* LEERSUM 15/12 Brunsbiittelkoog gep., Oxelösund* n. Rott. SCOPAS 11/12 v. Colon n. Los Angeles (v.o.)* SELENE 9/12 te Balek Pappan. ST. JANSLAND 14/12 v. Sluiskil n/d. Tyne. STAD ZALTBOMMEL 14/12 v. Bilbao n. Rott* SULTAN VAN KOETEI 9/12 te ?ladjoe. TRITO 14/12 v. Rott. te Dublin. TROMPEMBERG 15/12 40 mijl O. v. Wight, Rotti Wales. TWEED 15/12 Ouessam gep., Rott. n. Oran. UNIO 9/12 v. Balek Pappan n, Singapore. UTRECHT a/12 v. Tamsui n. Hongkong. UTRECHT, sleepb. met lichter „Neerlandia1 15/I8T. Delfzijl n. Rott. Delfzijl n. Rott. VlOT m.s. 14/12 v. Orehoved te Holtenau. VOORWAARTS, m.s. Davies 13/12 v. Harburg n. Kopen hagen. WINSUM 14/12 v. Kirkeness n. Londen. WINTERSWIJK pass. 16/12 St. Vincent, Melilia tb IJmuiden. IJSELHAVEN i6/ir C, Race gep., Longsteia n* Port land (Me). ZAANDIJK 14/13 v. Falmouth te Antw. 27 17/12 101. Daadlfjk gingen zij naar den koning, die hen ontving met groote praal. „Is een eer", zei hij, „u te begroeten, weest hier voor langen tijd mijn gast." „Ik zal het," dacht Jan, „beter hebben dan bij Heintje in diens poppenkast.", 102. Jan drukte de hand des konings, zei: „Je lijkt een fideeie vent, ik dacht eerst, dat is 'n saaie, een dikke, een oude, dooie krent." „Neen Jan," zeide de koning lachend, ,;lk kan wel heel vroolijk zijn, wij, menschen, beste Jan, oor- deelen dikwerf naar den schijn."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10