1 f250. 1125.- 150.- Het luilekkerland der communisten Telegrafisch Weerbericht DINSDAG 17 DECEMBER 1929 Voornaamste Nieuws BUREAUX NASSAULAAN 49 ADVERTENTIËN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17337 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE REC ITEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL. NAAR BETERSCHAP DE OPBRENGST DER RIJKS MIDDELEN Hooger dan het vorige jaar Het groote vergiftigingsproces te Szolnok DE ONREGELMATIGHEDEN BIJ DEN ALG. NED. STUCADOORSBOND Het honderdjarig feest van de Kon. Liedertafel ,;Zang en Vriendschap" te Haarlem DE KINDERTOESLAG IN DE BLOEMBOLLENSTREEK De uitbetaling HET NIEUWE GOUVERNEMENTSGEBOUW TE HAARLEM Het geschenk van Amsterdam J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem ZIJ, Maat op schar en schol Telefoon No. 13866 (drie lynen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct,; per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- riES. 1—4 regels 60 ct. p. plaatsing eike regel meer 15 ct_ by vooruitbet Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tnsschen den tekst 60 ct. per regel. e sopdjthladisijn mgevolgede verzekeringsvoorwaardenpQlinn Levenslange geheeieongeschiktheid tot werken door TCfï bij een ongeval met vallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen OUUU» verlies van heide armen, beide beenenot beide óogen /vU» doodelij ken afloop. bij verlies van een hand. een voet oi een oog: bij verlies van een duim ot wijsvinger bij 'n breuk van 1 4 fl been of arm: »V« bij verlies v. een anderen vinger. Men weet, dat de regeering der ge zegende Oost-Indische gewesten allerlei co nmunisten naar Nieuw-Guinea ver- bf.nt, naar den Boven-Digoel. Dat klinkt héél krachtig en flink en llj.it een daad van een echten land voord. Het communistenkamp is echter een in practijk gebracht luilekkerland. Men tracht wel in Holland bij communisten en sociaal-democraten stemming te maken tegen de vreeselijke tirannie van de Indische regeering, die zulk een wreed en „onherbergzaam" verban ningsoord schiep, doch verzuimt met opzet te vermelden, welk een dorado de Indische regeering hun bereid heeft, die deze gezegende gewesten in een geeste lijke en moreele woestenij zouden wil len veranderen met gebruikmaking van alle middelen, ook de meest gruwelijke, om tot dat doel te geraken. Waarlijk de Boven-Digoel is geen Siberië, doch een maagdelijk tropisch lustoord, en menig arm werkman in Holland mocht wenschen, dat hij daér zijn krachten mocht ontplooien, zelfs al zou het Gouvernement hem de goede dagelijksche gaven onthouden, waarme de de communisten worden overstelpt. Dr. Van der Sleen, een bekend man der wetenschap, heeft den Boven-Di goel bezocht en was zóó stom verbaasd over hetgeen hij daar, behalve de god delijk rijke natuur, zag, dat hij daarvan hier te lande openlijk in lezingen en anderszins getuigd heeft. Het heeft dr. Van der Sleen verwon derd, dat er geen zoölogen en botanici zijn, die gebruik maken van de gelegen heid het Gouvernement biedt alle hulp! om een excursie naar het Bo- ven-Digoelgebied te ondernemen. Zij toch treffen er overvloed van studiema teriaal aan. De Digoel-rivier zelf verleent óók alle medewerking om den natuur-onderzoe- ker in staat te stellen in het oerwoud door te dringen: tot honderden kilome ters voorbij Tanah Merah, het commu nistenkamp, behoudt zij de respectabele breedte van om en nabij honderd meter en verderop is zij ook nog breed genoeg om met een kleine stoomboot en ver volgens met kleinere vaartuigen te be varen. Naar veler meening zal men van Nieuw-Guinea nimmer een tweede Java kunnen maken. De geweldige rivier toch heeft inundatie-gebieden van zulke enorme afmetingen, dat het onmogelijk moet worden geacht dit gebied voor de cultures geschikt te maken. Rijst en cocosnoot zijn wellicht de eenig moge lijke cultures. Als men zoo den Digoel opvaart en men buigt de bocht om, waarachter zich het communistenkamp verbergt, dan is men verbaasd over den aanblik, dien het landschap biedt, zoodra de bocht ten einde is. Men verwacht een Kampong te zien en men aanschouwt een complete stad met keurige huizen. Alleen op den voor grond treft men eenige hutjes met stroodak aan. Maar dit zijn ook slechts de woningen vanden plaatselijk militairen commandant, de doktoren en de militairen teekenend voor het régime der huidige landvoogdij Het is een model-kampong, die zich daar verderop aan ons oog ontrolt; hui zen met gegolfd zinken daken, gelegen langs keurige wegen, door het Gouver nement aangelegd; huizen voorzien van electrisch licht en bewoond door keurig gekleede inlanders, zooals men die op Java maar zelden aantreft. Inlanders, die keurig hun net hoedje afnemen als men ze tegenkomt, die netjes antwoor- j den, als men tot hen spreekt, maarI communisten zijn. Toch beginnen ze zich in Tanah Me rah ai op hun gemak te voelen. Zeker, ze missen nog wel enkele dingen, bij Java vergeleken, doch dat went wel. Oogenschijnlijk is alles rustig in de stad. Maar er zijn nog wel voetangels en klemmen. Die worden gelegd door de „onverzoenlijken", die nog in de stad wonen. Zij terroriseeren de goedwilligen en menigeen durft 's avonds de straat niet meer op, uit angst voor den pat jol (spade) van zoo'n onverzoenlijke, die zich op zeker oogenbiik wel eens in zijn nek kon planten. Deze mannen van het schrikbewind zijn de onverzoenlijken. die nog niet bij het bestuur van de kolonie in de gaten geloopen zijn. Want er is een apart „kamp a?r on verzoenlijken". 30 K.M. stroomopwaarts, Tanah Iinggi genoemd. Hier huizen zij, die ondanks alle po gingen van net gouvernement om het «vertrouwen te herwinnen" vijanden blijven. Ook onder hen treft men weer baas boven baas aan. Enkele rad draaiers hebben van hun kampgenooten het zink gestolen, dat voor de daken van hun huizen bestemd was. Die rad draaiers wonen nu in huizen met wan den en een dak van zink, de anderen mogen het niet alleen zonder zinken wanden, maar ook zonder zinken dak stellen. Andere raddraaiers zijn nog verder gegaan. Dat zijn zij, die zich volkomen rekenschap geven van den toestand. Het gouvernement betaalt een vast salaris per maand uit, duswaarvoor zou den zij nog werken? Daarom hebben zij geen gebruik gemaakt van het zink, dat door dwangarbeiders werd aangebracht voor het dak van hun huis. Zij moeten dit namelijk zelf op de wanden spijke ren. En dit was den heeren te veel. Zij zijn eenvoudig wat verderop het oer woud ingetrokken en hebben daar de rechtmatige bewoners van het land, n.l. de Papoea's uit hun huizen gejaagd, de mooiste daarvan in bezit genomen en de rest verbrand. Thans beklagen ze zich bij het Gou vernement, dat die brutale Papoea's op „hun" erf komen om pisangs (bana nen) te stelen! Welk bescheid het Gou vernement hierop gegeven heeft is niet bekend Het is wel zeer zonderling, dat al die heerCn daar op Gouvernementskosten zoo keurig gekleed zitten te luieren, wachtend op „tractement" en „post uit Moskou"! Anderen, die niet te lui zijn om te werken, verdienen er aardig bij. Een topograaf bijv. verdient er een extra salaris van 95.— per maand. Behalve dat krijgt hij ook zijn toelage van het gouvernement, want „hij moet toch óók eten." Wat er verder nog voor de duizend communisten en hun gezinnen gedaan wordt, is bijna niet op te noemen. Er is een goede school, een keurige biblio theek enz. enz. Alléén de waterleiding ontbreekt nog. Maar daaraan heeft de Javaan feitelijk, geen behoefte. ADJUTOR. Weltevreden, 10 Nov. 1929. Toen wij indertijd zoo genoeglijk polemiseerden met den heer M. van „Het Volk" over de ideale toestanden in het roode Weenen (binnenkort heb ben wij met dezen heer nog een zuur appeltje te schillen), heeft deze zijn goedgeloovige lezers trachten wijs te maken, dat het arme Oostenrijk wegens het financieel wanbeheer der christe- lijk-socialen van het buitenland geen leenihg kon los krijgen. We hebben toen direct opgemerkt, dat de heer M. precies het tegenover gestelde van de waarheid verkondigde: dat n.l. het buitenland met Oostenrijk geen financieele risico's aandurfde. Om dat en zoolang daar nog iederen dag sociaal-demokratische (lees: bolsjewis tische) avonturen te duchten waren. En wat zien wij èn m'nheer M. van „Het Volk" nu gebeuren? Schober, de in socialistische kringen meest gehate man van rechts, heeft in Oostenrijk de teugels van het bewind in handen genomen met grooten takt heeft hij de sociaal-demokraten daar aan banden weten te leggen (dank zij de heilzame vrees, welke de roode heeren voor de rechtsche „Heimwehr" koesteren); het ideaal is in Oosten rijk nog lang niet bereikt, maar de hooge sprongen der socialisten behoo- ren er voorloopig althans tot het verleden. En zie! Zoodra heeft men zich in het buitenland daarvan geen rekenschap gegeven, ofOostenrijk kan van het buitenland geld krijgen. Reeds werd in de bladen het een en ander medegedeeld over een te sluiten Oostenrijksche leening van 725 millioen schilling en thans blijkt de Oosten rijksche Minister van Financiën met een internationaal bankconsortium, waar van o.a. de firma J. P- Morgan en eeni ge Nederlandsche banken deel uitma ken, nog te onderhandelen over een tweede leening ten bedrage van 250 millioen schilling, welker opbrengst in hoofdzaak zal dienen om het Oosten- rijksche bouwbedrijf te financieren. Zoo ziet men: naarmate de sociaal- demokraten uitgeschakeld worden, keert het vertrouwen van het buitenland in Oostenrijk terug en kan er met succes gestreefd worden naar beterschap. De opcenten Suikeraccijns en Verdedigingsbelasting II Afschaffing met 1 Februari a.s. De regeering heeft bij nota van wijziging voorgesteld de wet, inzake afschaffing ver dedigingsbelasting II en van de opcenten op den suikeraccijns in werking te doen tre den, 1 Februari a.s. De opbrengst der Rijksmiddelen over No vember 1929 is 3.822.874 hooger dan in November 1928. De opbrengst over de eerste elf maanden van 1929 bedroeg 15.903.231 meer dan over die maanden in 1928. Het philosophicum te Warmond De eerste steenlegging door den Bisschop Zaterdag a.s. om 12 uur zal Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, Bisschop van Haarlem den eersten steen leggen voor het nieuwe philosophicum van het Groot-Seminarie te T7 o ort De Leidsche Stadhuiskwestie. Het voorstel van B. en W. aangenomen. Demonstratie van een nieuw Pander vliegtuig te Soesterberg. Het drama nabij Durgerdam. De moeder van het gevonden knaapje te Amsterdam. De Nederlandsche gezant te Londen heeft aan de Engelsche regeering verzocht, het verleenen van faciliteiten voor verdere Ne derlandIndië-vluchten in Britsch-Indië te willen bevorderen. De regeering heeft by nota van wüziging voorgesteld de wet inzake afschaffing Ver dedigingsbelasting II en van de opcenten op den suikeraccijns, met ingang van 1 Februari a.s. in werking te doen treden. Vergadering van de Prov. Staten van Noord-Holland. De opbrengst der rijksmiddelen in Novem ber 1929 ongeveer 4 millioen hooger dan in November 1928. Een boycotkwestie bü twee bioscoop-ex ploitanten, o.m. bij dien van het Luxor- Theater te Haarlem. Nieuwe bijzonderheden over de onregel matigheden, b(f den Alg. Ned. Stucadoors- bond gepleegd. Een geschenk der Hongaarsche regeering aan H.M. de Koningin. B. en W. van Amsterdam vragen by den raad een crediet van f 10.000 aan voor een geschenk voor het Prov. Gouvernementsge bouw. Een verklaring van Dr. Gröner, de Duitsche RÜksweerminister, over de bewapening van Duitschland. Tsjang Fat Kwei, de leider der opstande lingen in China, pleegt zelfmoord. Ernstig mijnconflict in Australië; botsingen tusschen politie en arbeiders. Rede van Ir. K. Volkersz in de vergadering van Bloembollencultuur over de vorst- schade. De eerste vier aangeklaagden; van links naar rechts: vrouw Holyba, vrouw Sebestyen, vrouw Lipka en vrouw Koteles. Vrouw Lipka werd ter dood, de drie anderen tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld. Loopen zij reeds over eenige jaren? Geen gelden meer in de kassen aanwezig; zelfs de contributiegelden over October 1.1. verdwenen De bondsvergadering Zondag 22 December a.s. Inzake de onregelmatigheden bij den Alg. Ned. Stucadoorsbond vernemen wij npg van bevoegde zij tic, dat de accountants spoedi ger met hun rapport gereed zijn gekomen, dan oorspronkelijk verwacht was. In ver band daarmede is ook de vergadering van den Bond, waarin deze zaak besproken zou werden, kunnen worden vervroegd en van begin Januari gesteld op a.s. Zondag 22 December. Zij zal dan in Den Haag gehou den worden Er is van gesproken, dat het tekort zou zijn ontstaan door slordigheid, doch men deelde ons mede. dat dit moeilijk aan te nemen is. Het tekort beloopt zeker 51000 zooals reeds gemeld is en loopt misschien reeds eenige jaren, daar de laatste 4 jaren geen enkele controle door den Bond is uit geoefend. Toen in de vorstperiode van het voorjaar van dit jaar moeilijkheden tusschen Riik Bond ontstonden over de uitkeeringen, ont stonden er voor den bond financieele moei lijkheden en toen heeft het hoofdbestuur zich wel afgevraagd,'' hoe die zoo plotseling konden ontstaan. Het besloot toen, een on verwacht onderzoek naar kas en boeken in te stellen. Door verschillende omstandigheden is die controle toen uitgesteld, tot zij, voor den secretaris-penningmeester onverwacht, in November 1.1. plaats had. Zij geschiedde naar aanleiding van de nu ingetreden grocte werkloosheid in het stu- cadoorsbedrijf. Het bleek toen, dat er noch in de bondskas, noch in de werkloozenkas gelden aanwezig waren. Zelfs waren ver dwenen alle contributiegelden over October, welke dus in November aanwezig behoor den te zijn. Dat door deze onregelmatigheden geen moeilijkheden zouden ontstaan bij de uit- keering aan werkloozen. omdat deze toch door het Rijk gewaarborgd zouden zijn, ontkende men ons ten stelligste. De zaak staat in tegendeel zoo, dat voor het doen der uitkeeringen het Rijk nu reeds heeft moeten bijspringen. In verband met dit alles is door de afd. Haarlem een voorstel bij den bond inge diend, dat a.s. Zondag in behandeling komt op de bondsvergadering, om den secretaris- penningmeester te ontslaan. Of de zaak een strafvervolging ten ge volge zal hebben, is nog steeds niet uitge maakt. Er wordt nog van gesproken, dat het tekort belangrijk minder zou zijn dan 51.000, maar daarbij wordt dan opge merkt, dat men geen rekenmg moet houden met die rekening en verantwoording, waar over den secrtaris-penningmeester reeds décharge is verleend. Dit gaat echter niet op, want voor het totaal-tekort moet men natuurlijk rékenen het geheele bedrag, dat in d'en loop der jaren verdwenen is. Dat het hoofdbestuur in zijn geheel ver antwoordelijk is ook voor het financieele beleid, moge formeel juist zijn, later zal wel blijken, hoe men dezeopmerking moet op vatten. Hoe de afd. Haarlem er over denkt, blijkt trouwens reeds uit haar voorstel, om den secretaris-penningmeester te ontslaan. Men verzoekt ons mede te deelen, dat de uitbetaling van den kindertoeslag in de bloembollenstreek als volgt zal geschieden. Op 27 December in Hillegom, Lisse en Sassenheim van 5 tot 7 uur; op 28 Decem ber te Overveen van 2.30 tot 3 uur, te Ben- nebroek van 4.30 tot 5 uur; te Heemstede en Ncordwijkerhout van 3.30 tot 4 uur en te Voorhout van 5 tot 5.30. Tenslotte op 30 De cember te Noordwijk van 6 tot 7 uur. In de plaatsen buiten het gewest, zal de datum der uitbetaling nog nader worden be kend gemaakt. Benoemingen Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Haarlem (H.H. Elis. en Barb.) den W.E. Heer P. Verhoofstad. te Dordrecht (H. Ant. v. P.) den WB. Heer H. v. Hussen en te Naaldwijk den WB. Heer G. van Dijk, die assistent was te Vlissingen. v - - c Toen de Zyipoort was afgebroken, achtte men het toch nuttig er iets voor in de plaats te zetten. Het Zljlhek zorgde van dien tyd af voor een scheiding tusschen Zyiwtg en zyistraat. Aan weerszyden stonden kommiezen-huisjes, zooals ook bij de Groote Houtbrug. Des avonds werd het hek gesloten en daarmede de toegang tot de stad. De douanen huisden dan in de „dobbelsteenen." Het Zyihek is nog niet zoolang verdwenen, want de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" die in 1930 haar eeuwfeest viert, heeft er haar eerste repetities gehad. Dit is wel een merkwaardige bijzonderheid. Wij hebben een taveerne in Het Raadhuis van den Bosch. Daar zingen ze er opgeruimd, Naar ouden trant op los. Van houten tafels drinken ze Met oudhollandschen zwier, En dorstig, als ons Brabant is, De volle kruiken bier. Daar hangt de sfeer van Breughel weer, Door d' eeuwen heen vermaard. Geënsceneerd, succesvol, door Een middeleeuwschen waard. Een voorbeeld, als het drinken geldt, Heeft altija resultaat Dus werkte dit aanstekelijk Op Utrechts wijzen Raad. En in den kelder van 't Stadhuis Der stede van den Dom, Daar bouwt mèr. stof en spinneweb Tot een taveerne om. Nu is de beurt aanWelk Stadhuis Heeft kelders, lang en breed? Taveernen zijn in onzen tijd Bijzonder up to date. En welk een heerlijk perspectief! Want heeft men dorst, kwansuis, Zegt men gewichtig tot zijn vrouw: 'k Moet even naar t Stadhuis! MARTIN BERDEN. Het gebouw aan de Paviljcenslaan te Haarlem, waarin gevestigd was het Kolo niaal Museum en het Museum voor Kunst nijverheid, wordt verbouwd tot Gouverne mentsgebouw. Deze verbouwing geschiedt zoodanig, dat de Staten der Provincie, die thans buiten het Gouvernementsgebouw vergaderen, in het vervolg over een verga derzaal in het nieuwe gebouw zullen be schikken. B. en W. van Amsterdam meenen, dat de Raad er prijs op zal stellen, aan de Provincie Noord-Holland een blijk van be langstelling van de zijde der gemeente aan te bieden ter gelegenheid van het in ge bruik nemen van het nieuwe gebouw. Dit blijk zou kunnen bestaan in een af zonderlijk geschenk, of wel In een bijdrage voor een geschenk, te zamen met andere gemeenten aan te bieden. Mocht de raad deze zienswijze deelen, dan zullen B. en W. met den Commissaris der Koningin overleg plegen, omtrent de doel matigste wijze, waarop Amsterdam in dezen van zijn belangstelling zal kunnen doen blij ken. Voor het geschenk willen B. en W. een bedrag van 10.000 beschikbaar stellen. Barometerstand 9 uur v.m. 780 stilstand. LICHT OP: De lantaarns moeten mor gen worden opgestoken om: 4 uur 16 min. Hoogste barometerstand 781.4 m.M. te Sylt en Rennes. Laagste barometerstand 751.8 m.M. te Vardö. Verwachting: Matige N. Westelijke tot Noordelijken wind, meest licht tot half be wolkt, enkele hagel- of regenbuitjes, iets kouder. De Minister van Staat, Minister van Bin- neniandsche Zaken en Landbouw, heeft be paald, dat met afwijking van het Zeeuw- sche Stroomenvisscherij-reglement, tot we deropzegging, doch uiterlijk tot en met 31 December 1930, geon maat op schar en schol zal zijn gesteld. die zich 1 Januari 1930 op de „Nieuwe Haarlemsche Courant" abonneer en, ont vangen de nummers tot dien datum GRATIS DE DIRECTIE EEN KOSTBAAR GESCHENK AAN H. M. DE KONINGIN De Hongaarsche regeering doet H. M. vier prachtige paarden cadeau Eenige dagen geleden is in Hongarije, naar het Hongaarsch Corr.-Bureau Pesti Hirlap meldt, de opperstalmeester baron Bentmck aldaar aangekomen om in opdracht van H M. Koningin Wilhelmina paarden te koo- pen. De opperstalmeester 'bezichtigde de stoete rij van Mezohegyes, waar vier prachtige zwarte merries de aandacht trokken. De Hongaarsche regeering, die kennis nad ge- nomen van het doel der komst van den heer Bentinck, bood onze Koningin de ge kozen paarden als geschenk aan. Namens H M. de Koningin werd dit geschenk ge accepteerd. Deze paarden behooren tot het zeldzame Nonius-ras, dat tijdens de Napoleontische oorlogen naar Hongarije werd overgebracht. Genoemd Correspondentie-bureau merkt naar aanleiding van dit geschenk der Hon gaarsche Regeering op, dat door deze daad een edele plicht wordt vervuld, omdat H. M. Koningin Wilhelmina de eerste was, die na den oorlog de ondervoede Hongaren die veel leed hadden te doorstaan, te hulp was gekomen waardoor de gezondheid en het le ven van duizenden kinderen werd gered.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1