Stadsnieuws G. F. H. PASTOOR - HAARLEM KENNEMERLAND Cheque-koersen Electriciteït Heringa Wuthrich - Haarlem De Aardappel-wratziekte Stofzuigerhuis f^AERTENS „Gysbert Japicx" De Gemeentebegrooting 1930 van Zandvoort Een teeltverbod bij gemeentelijke verordening is noodig - Het moet beslist die richting uit, dat alleen onvatbare soorten verbouwd worden li.s:s s-ïoet W o* - d\t 6 S\ec^s ge an de sve\^e oteve ^\eu^aaVV COV«^c vo'ag u ke bete^e e> ,se*. *evoot v aïi be^od\gste n f v\aat\e^ aan bez Barteijorisstr. 16 - Tel. No. 10756 VAIT.PYR STOFZUIGERS 1 98.— BEVERWIJK Scholenbouw te Beverwijk Autobusconcessie IJMUIDEN Autobusdiensten RIJKSVISCHAFSLAG MARKTBERICHT Staat van besommingen NIEUWE GRACHT 57 TELEFOON 12056 MARKTNIEUWS MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK -laariem - Amster dam EFFECTEN INCASSO'S PROLONG ATI EN ASSURANTIËN COUPONS DEPOSITO'S A Zaterdagavond kwamen de Friezen in den Schouwburg aan den Jansweg bijeen ter feestelijke buitengewone vergadering. De voorzitter, de- heer ivietz, opende met een uitvoerig woord over de successen der Friesche taai bij het onderwijs en in de let teren hij kon veel goeds constateeren. De uitbloei van de Friesche literatuur naar aile richtingen rechtvaardigt zulks. De uitgaven van Osinga te Boisward, waar eemgen tijd geleden een zeer wetenschappelijk werkje van pater Mag. A. Doodkorte O. P. verscheen over de Friesche zaak, welke uitgever tevens zeer grootsche plannen heeft voor een serie algemeen-wetenschappeiijke lectuui in het Friesch, tonden in dit verband met patriotten- vreugd gememoreerd worden. Na een paar eenvoudige, hei gezongen liederen van mej. M. de Vries, kwam het koor „Fnsia" met 'n drietal liederen, allen uitstekend begeleid door den leider, den heer de Widt. De „Stikelbaerch", een oorspronkelijk blij spel van R. W. Canne, was^het volgende en tevens belangrijkste programmnummer van dezen avond. Waar borgde de naam van den schrijver een avond zonder kwetsende too- neelen of zinspelingen voor het christelijk denkend gedeeite van het publiek, ook het feit dat weer eens een oorspronkelijk Friesch stuk op de planken kwam, zal den meesten Gysbert-leden zeer aangenaam geweest zi)n. Het zeer goede werk van den secretaris den heet Oostenbrug in zijn vertalingen van stukken, doet ons het zij terloops vermeld intusschen met verlangen uitzien naar een oorspronkelijk tooneelwerk van zijn hand. Wat de uitvoering betreft, is de opvoering aan Gysbert dezen keer weer een van die oude en gezellige succes-avonden geworden, die we sinds tijden van de vereeniging ge wend zijn. Er was stemming en die stemming was er voor een groot deel om de Stikelbaerch, de consequente, humoristisch uitwerking van het gegeven den beroeps-ütfen-htizer, In het eerste bedrijf wat langdradig, wat onzeker van spel misschien in 't tweede en derde bedrijf met bijzonder geslaagde tooneelen, waarvan o.a. de knetterende kwasie-ruzie een vlot en geestig stuk spel was. Jan was, nuchter of giftig, zwijgend of aan 't woord, zeer goed. Maar datzelfde kon van den Stikelbaerch gezegd hij was goed, zeer goed, een middelpunt van het spel, hij was de irriteerendste, beroerdste stikelbaerch, die er in dat genre maar te vinden is, met zijn pesterij-tjes, zijn gallige bemoeizucht, zijn ntrigeerend pharizeisme. Richt en Frou Bonnema werden goed gespeeld. En in de bijrollen was het, als vroeger, de trouwe Tet, die een zeer goede vertolking maakte. Deze speelster wordt altijd graag in haar frissche jongfaem-rollen op de Gysoert- planken gezien. Een der nieuwe krachten had als Germen Prükje 'n paar goede mo menten. Het was alles bijeen, een van de noflike jounen die we alleen van Gysbert kennen, en waarover onze verslagen al eens vroeger en uitvoerig een waardeerend woord gaven. Deze week zal de raad de gemeentebegroo ting behandelen. Het schijnt niet gemakke lijk gegaan te zijn om de begrooting slui tend te maken, zonder de belasting te ver- hoogen. Een van de zwaarste punten was ook het nadeelig saldo van de rekening 1928, groot 169.504. Ofschoon de begrooting ongeveer op de zelfde bedragen was geschoeid als het vorig jaar, moest de belasting toch nog verhoogd worden met 70.000. Wanneer het belasting- cijfer niet verhoogd, werd, moest er dus voor ongeveer 240.000 dekking gezocht wor den. Aanvankelijk hadden B. en W. gedacht dit bedrag te vinden door van het reserve fonds van het gasbedrijf 95.000 te nemen voor den gewonen dienst en van 't reserve fonds van het waterleidingbedrijf 50.000. Dan zou er een leerling aangegaan worden van 100.000 tot gedeeltelijke dekking van het nadeelig saldo op den gewonen dienst van het jaar 1&28. Deze leening zou in vijf jaren worden afgelost. Het nadeelig saldo was over 1928 in hoofdzaak ontstaan door dat van de gemeente groote bedragen waren ingehouden als aandeel in de kwade posten der inkomstenbelasting. Ingehouden is n.l, in 1926 kwade posten R. I. B. 1922-1923 18578. 78, kwade posten G. I. B. 1926 91440. In 1927 kwade posten G. I. B. 1926 11018.07, R. I. B. 1922-1925 f 65584, G. I. B. 1927 105.306.47. In 1928 kwade posten R. I. B. 1922-1928 119830, 1928 kwade posten G.I.B. 1928 91800. Dekking door verhooging der belasting was niet mogelijk meer. Bij af zonderlijke nota hebben B.enW. de begrooting gewijzigd op deze punten: 1/3 gedeelte van het nadeelig saldo van 1928 zal ten laste worden gebracht van de begrooting 1930. van 1932. De inkomstenbelasting wordt ge schat op 290.000 Eerst was dit bedrag 300.000. De winsten van het gas- en wa terleidingbedrijf worden geraamd op resp. 8000 en 5000, komen ten bate van den gewonen dienst. Uit het reservefonds van het gasbedrijf wordt een bedrag genomen van 60.000 en uit dat van het waterleiding bedrijf 30.000. De leening van 100.000 vervalt en de uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen wordt teruggebracht van i 90.000 op 60.000. Aangenomen wordt dat de buitensporig hooge bedragen, die aan het Rijk wegens kwade posten gerestitueerd zijn, thans tot het verleden behooren en een percentage van ruim 2 als voldoende valt aan te merken. Bij de begrooting wordt voorgesteld ct. per inwoner beschikbaar te stellen voor de stichting van een eigen gebouw van de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten. Voor wachtgeld van een inspecteur was uit getrokken 2681.25. Dit vervalt nu, om dat besloten is, dat de thans in dienst zijnde inspecteurs in hunne functies zouden ge handhaafd blijven. Geraamd wordt dat de straatbelasting zal opbrengen 440.000. Voor wachtgeld van het personeel van Publieke Werken is geraamd 5105. Aan jaarwedden zal betaald moeten worden 8050. Uit vorige jaren was geraamd 15810. Voor werkverschaffing is uitgetrokken 3000, een zelfde bedrag als voor steun aan uitgetrok ken werkloozen. Voorgesteld wordt verder geld beschik baar te stellen voor de doorloopende open stelling van het telefoonkantoor. Ten laste van de gemeente komt 1375. De gewone dienst sluit in totaal aan ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 972.492.70 In 't Land bouwhuis te Alkmaar werd gis termiddag op initiatief van de vereeniging van oudleerlingen van de Rijks Tuinbouw- winterschcol te Hoorn en Alkmaar een drukbezochte vergadering gehouden van ge- Door toedoen van den Plantenziektenkun- digen dienst heeft Spanje de grens van 20 K.M. op 5 K.M. en België van 5 K.M. op 500 meter bepaald. Andere landen kun nen echter hun grensbepaling wel eens meentelijke autoriteiten en vertegenwoor- scherper maken, welk voorbeeld vanzelf riicrfivc V"'I n Hivorco f nni>Alnin» r*nt< v-I m-4 Li; i 3 digers van diverse tuinbouworganisaties ter bespreking van het vraagstuk der wrat ziekte bij aardappelen, zulks naar aanlei ding van het door de Algemeene Vereeniging voor _,.oembol!encu!tnur aan de gemeente raden gericht verzoek om bij verordening de teelt van voor deze ziekte vatbare aardap pelsoorten te verbieden. Aanwezig waren o.m. de heeren Ir. van Pc-teren. Ir. Verhoeven, van den planten- ziektenkrr/ -en dienst te Wagenmgen. Ir. Rijkstuinbouwconsulent te Alk heer Huisman, secretaris van de van Landbouw, de heer W. Balk, van de Prov. Commissie uit de in Noord-Holland en de ourge- van Schagen. H. H. Waard, St. Panera^ Koedijk. Schoor!, Callantsoog, Oter- leek. Hensbroek, Berkhout en Anna Pau- lowna. Voorts vele wethouders en secretaris sen uit omliggende gemeenten en van orga nisaties op het gebied van Tuinbouw en Hazeloop, maar. de Holl. Mij secretaris veilingen meesters W. ten aanbe- opzich- en rij- AANBESTEDINGEN Gisterenmorgen werd door B. en raadhuize alhier in het openbaar steed, in twee perceelen: Perceel I: Het bouwen van een terswoning met kantoor, bergnlaats wieienberging, op de Algemeene Begraaf- plaatsen aan de Kleverlaan, hoek Schoter. 1 weg, te Haarlem; en Perceel II: Het verrichten van glas- en erfw erken ten behoeve van de in perceel I bedoelde woning met toebeiicoren. Ingeschreven werd als volgt: P. Bok, Haarlem, Handgraaf, te Haarlem, De Vries, te Purmerenti. A. Verbeme, te Hoorn, Zanders, te Haarlem, Breevoort, te Haarlem. De Boer, te Wormer. W. Rozenhart, te Haarlem, j. Philips, te Haarlem, Seegers, te Nijmegen, Christiaanse, te Haarlem, Offenkamp, te Haarlem, G. A. Jager te Heemstede W. de Groot te Haarlem. G. en J. Broertjes te Heemstede Bloemendaal Cobelens te Haarlem, G. P. Hetem te Haarlem. Philippo te Haarlem, Bcerrigtër te Haarlem N. J. Tromp te Overveen navolging zou vinden bij andere landen. Het gaat er daarom om, niet-vatbare soor ten te verbouwen. Doe wat gedaan kan worden aldus spr. en stel met uit wat ge heden doen kunt; de zaak is van te groot belang. Een levendige discussie De heer v LUNEN (Castricum) vindt, dat het verbod bij de wet worde gesteld, omdat het gevaar zoo groot is; tevens zou den dan niet-vatbare soorten genoemd en beschikbaar moeten worden gesteld. Spr j vraagt, welke soorten in Castricum verbouwd j zouden kunnen worden. De heer VERHOEVEI van den Planten- j ziektenkundigen Dienst te Wageningen, merkt op, dat er in Den Haag een wetsont werp klaar ligt tot wijziging van den aard- app?lwet om mogelijk te maken, dat er een wettelijk verbod komt. Er is momenteel Bloembollencultuur. nog geen voldoende sortiment van niet vat- De heer KRIJGER, die de vergadering bare soorten; spr. noemt eerstens de Beve- leidde, wees op het doel der bijeenkomst en lander, die den Bravo nabij komt; verder heette allen w:' Hij besprak de circu- pri£0> Noordeling. Jubileum, Robijn en laire van Bloemenbollencultuur. naar aan- Monokraat. Dit zijn echter late soorten, leiuing waarvan deze vergadering gehouden wordt en de heeren van Poeteren en Ver- i 13.CC 14.0C0 13 247 13.627 13.CC0 11.500 14.831 14.C 13 50 1-1X75 18.760 j IS.o - 14.450 hoeven het vraagstuk zullen oelichten. waarna verschillende vragen kunnen gesteld worden. De heer Ir. HAZELOOP wijst ook op het doel der vergadering; de aardappel is onder* hevig aan een groot aantal ziekten en kwalen, waaronde- de wratziekten een voorname plaats inneemt. De wratziekte bedreigt niet a!!ser> d? teelt, doch ook den' export; zelfs ook voor streken, waar dé wratziekte niet voorkomt. Sommige landen overwegen reeds een Voor vroege soorten zijn nagenoeg nog geen plaatsvervangers. De aandacht moet vooral gevestigd wor den op late soorten, die het meesten gevaar opleveren. Spr. noemt verder Eigenheimer en Zeeuw sen: blauwe, waarvan het verbod voor som mige streken zou gelden. Men plege steels overleg met den Plantenziektenkundigen Dienst om een eventueel verbod te beplaen. De heer KRONENBURG (St. Pancras) merkt op, dat in zijn gemeente vooral Bravo verbouwd wordt; een verbod voor den teelt van dezen aardappel zou in zijn gemeente op maatregel om andere landbouwproducten, groot verzet stuiten, vooral veel particulieren 12,900 12.800 11,740 11.925 12.0S0 12.224 750 i 760 630 472 897 624 689 I 698 680 493 Voor perceel II werd ingeschreven Barends te Haarlem, J. Kraakman te Haarlem, v. Brunis te Haarlem, De Jong te Haarlem, Scheffers te Haarlem, A. de Laat te Haarlem, J. Goldsteen te Haarlem, J. Sinnekes te Haarlem. Essenius te Haarlem, J. Fenger te Haarlem Schrijen te Haarlem, v, d. Bos en Zn, Heemstede, 790 N.V. Het Schilderssehild Haarlem 549 Voorts werd aanbesteed: Het laden, ver- vceren, lossen en optassen van materialen, en de levering van paarden en wagens in in huur met of zonder bediening, ten be. iceve van Centraal Vervoer gedurende het -ar 1930. Ingeschreven werd als volgt: •J. L, Tlioolen, te Haarlem: keien 7 per ks; wagen per uur 0.25; per dag paard per uur 1; per dag 5; paard wagen per uur 1.50; per dag 7.50; n met paard en begeleider, per uur per dag 7.75. v. Strien, te Haarlem: keien stuks; wagen per uur 0.30; u streken, waar de aardappelwratziekte voorkomt r'-n- r-n vrhcd '-.r> invnci uv te sluiten. Het is dus noodig te streven naar middelen om de wratziekte te voorkomen. Van verschillende zijden bereikten spr. vragen om advies, naar aan'cicKn® waarvan spr. het met den heer Riate-ma uit Hoorn wenschelijk achtte dit vraagstuk voor be langstellenden uiteen t? doen zeten. Het doel is dus c lich ten over de beteekenir van het wratziekte- vraagstuk en voorts om maatregelen te be spreken om het optreden' van wratziekte te voorkomen: voorts rijst de vrat- of d° t;' voor een teeltverbod gekomen is Spr. hoopt, dat algemeen beseft —ovdi van welke beteekenis dit onderwerp is Inleiding Ir. vat: Poeieren 00 iet N. ,0 1.50; paard per uur 1.23; per dag 5.CC paard met begeleider per uur 1.45: per dag 9; wagen met paard en begeleider per uur 1.50; per dag 10. A. M. Stut, te Haarlem: keien 9.50 per 1000 stuks; wagen per uur 0.50; per dag 1.50; paard per uur 1.25; per dag 5; paard met begeleider per uur 1.60; per dag 8.30; wagen met paard en begeleider oer uur 1.70; per dag' 9. Gebr. A. Barends te Haarlem: keien 9.50 .er 1000 stuks; wagen per uur 0.25; per dag 1; paard per uur 1.10; per dag 5.50; paard met begeleider per uur 1.50; per dag 9; wagen met paard en begelei der per uur 1.60; per dag 9. H. C. /Koster, te Haarlem: keien 8.50 sr 1C00 stuks; wagen per uur 0.35; per dag 1.25; paard per uur 1.10; per dag 5.50; paard met begeleider per uur 1.50; eer dag 8; wagen met paard en begeleide: De heer Ir. VAN POETEREN begon met als zijn meening te kennen te geven, dat men.de Algemeene Vereen'ging, voor Bloem bollencultuur dankbaar mag zijn, dat zij door haar ad.es deze k'v.'~rdh° aan de p'rtr heeft gesteld. 595 i Als gevaar voor onze cultuur, voor zoo: ver die ons land betreft, heeft de wrar- ziekte bijna niets te beteekenen. Op g roote bedrijven doet zich deze ziekte zoo goed als niet voor; vooral is zulks ech ter wel het geval, op de kleine particuliere tuintjes, waar ieder jaar weer aardappelen verbouwd worden en waar de wratziekte zich steeds meer uitbreidt door het werpen van schillen en loof op den bouwgrond. Het gevaar van wratziekte bestaat vooral voor den handel; op twee na hebben aile landen een invoerverbod uitgevaardigd van aardappelen uit# wratziekte vertoonende streken. Z v .en zekerheid, dat wratziekte j niet in de zendingen voorkomt. Aardappe- 9 per ie: uit een omgeving zelfs, waar de wrat per dag 1/3 gedeeite van die van 1931 en 1/3 van die per uur f 1.60; per dag 9. a, te Vie* te» ziekte voorkomt, worden niet ingevoerd. Die on.geving wordt bepaald door een grens vati 500 meter, volgens een verbodsbepaling van Engeland; hierdoor wordt een groote opper- j vlakte aan uitvoer onttrokken. Denemarken en Zweden stellen den eisch I van 5 K.M. ook voor bloembollen. Het ge vaar bestaat, dat ook andere landen dit voorbeeld volgen. De invloed van de wratziekte is- dus veel grooter dan aanvankelijk vermoed werd. Juiost omdat er geen middel is om de aardappel-wratziekte te bestrijden, is net vraagstuk zoo moeilijk; bestrijding is onmo gelijk, omdat de vijand zoo taai is en een stuk grond, dat besmet is, is dit na tien jaar nog. i Voorkomen, dat zijn grond besmet wordt is dus zaak. j Het komt voor, dat de wratziekte er reeds lang is. zonder dat men er iets van merkt; de ziektezwam zit in den grond; de uitbrei- ding gaat niet zoo snel. Gaat men door met het teelen van aard appelen en nog wel met vatbare soorten en zijn de omstandigheden voor ontwikke ling der ziekte gunstig, dan constateert men de soms reeds vergevorderde ziekte. Dit kan absoluut voorkomen worden. Teelt men in een vatbaar stuk grond een onvatbaar aardappelsoort, dan kweekt men ziekte-vrije aardappelen. Het is daarom zaai: onvatbare aardappelsoort, dan kweekt men De een moet daarin den ander steunen en het niet voor de anderen bedreven. Ook de arbeider, die voor zichzelf teelt, zou. wanneer hij een voorschrift, om be paalde soorten niet te verbouwen, met zou nakomen, omdat hij denkt niets met den handel te maken te hebben, den aard appelverbouwers, die wel met den handel te doen hebben, den hals omdraaien. Van de vatbare soorten noemt spr. Bravo, Zeeuwsche Blauwe, Bintje (Geldersche muis); bij teelt van deze soorten kan men spoedig de ziekte constateeren. Het moet beslist de richting uitgaan, dat alleen niet-vatbare soorten verbouwd wor den. Vooral de Bravo, overigens een dank baar product moet door een anderen aardappel vervangen worden. In de aardappelwet ligt de bevoegdheid om gemeenteverboden uit te vaardigen van teelt van bijzondere soorten aardappelen. Het is aan het oordeel van de gemeente raden om te oordeelen, welke soorten voor teeltverbod in aanmerking komen. De wratzlekte komt meest in de tweede helft van het jaar; toch komt ze ook voor bij vroege soorten, ook bij die soorten loopt men het gevaar de ziekte te constateeren; behalve bi) Bravo, de wet en Kampioen komt de ziekte voor bij Bintje. Het groo tste gevaar schuilt echter bi) Bravo's en Zeeuwsche blauwen. Spr. zou het betreuren als de verboden in Noord-Holland zouden moeten worden opge legd door de landen, waarheen de aardap pelen worden uitgevoerd. levert het moeilijkhe i op; een verordening zal het euvel nog niet direct wegnemen: spr. uit ziin teleurstelling, dat geen andere export aardappel voor den Schotschen muts is aangewezen. Welke consumptie-aardap pel zou men voor de Bravo kunnen aan wijzen. De heer VERHOEVEN wijst met nadruk op de vatbaarheid van de Bravo, ook wat betreft het overbrengen van de ziekte. Het is veel beter een soort met groote gevaren vo;vÉn/on ctecr een andere cons jmptic- asrdappel, al is die niet zoo best. Getracht zal worden andere soorten als teerling, Friso. Robijn, enz. hier in te voeren als pootaardappel. Bjj het verschaffen van ander pootgoee moeten Rijk en gemeenten voorgaan; reeds deed het Rijk di in de Maasstreek. Zoolang voor de Schotsche muis geen ver vanger is. kunnen we deze niet uitsluiten; het gaat vooral om de late soorten. Op een vraag van den heer Bakker (Obdam) antwoordt de heer Verhoeven, dat voor de Due. nog geen plaatsvervanger is gevonden. De heer OOTJERS (Nrd. Scharvoude) i'.cht overleg met de verschillende tuin bouworganisaties r szins gewénscht, alvo rens gemeentebesturen tot het in het leven ■nepen van een verordening overgaan. Ook spr. vraagt naar een vervanger van e Schotse e muis. De heer MELCHIOR vraagt, wat er ge beurt als het verbouwverbod niet wordt nagekomen. Spr. heeft gelezen, dat bouwers, die een verbod hadden overtreden, door den Kan tonrechter waren vrijgesproken. De heer VAN POETEREN legt er den nadruk op. dat de actie van onder af moet beginnen; het gaat om streek-belanger., een tuinbouwbelang; de tr nbouwers, die geor- oren - iken, dat de ver- órdening nagekomen wordt. Daarvoor is medewerking van organisaties noodig. De eene gemeente moet niet wachten op den ander: een goed voorbeeld wordt hier wel p volgd. Het gaat om een hoogst ernstige zaak, die een gezamenlijk overleg noodig maakt en Wettigt. De heer STEYN (Beverwijk) vraagt naar de hoeveelheid van beschikbare soorten van niet-vatbare aardappelen. De heer VAN POETEREN wijst op het belang, dat bloembollenkweekers zorgen, dat op hun grond geen vatbare soorten worde;; geteeld. Bloemenbollencultuur heeft de zaak eigen lijk niet goed aangepakt, door voor de heele provincie dezelfde vrea te stellen. Iedere gemeente loopt gevaar voor de wratziekte; het zwaard van de wratziekte hangt iedere gemeente boven het hoofd. We moeten gaan naar de onvatbare soorten, deze soorten al brengen ze minder op zijn voor her heele land van veel meer belang, dan soor ten, die veel opbrengen, en daarbij vatbaar zijn. Den heer Ir. HASELOOP is het erom te doen zooveel mogelijk ervaring te krijgen omtrent vatbare soorten. -t eindresultaat moet zijn alle vatbare soorten te verbieden; daarom moeten plaatsvervangende onvat bare soorten aan te wijzen. Voor sommige sóórten is dit i -fds geschiet',. Voor anu. zijh nog geen plaatsvervangende soorten in deze provincie bekend. Het beste wat we kunnen doen, is de bou wers bekend te maken met onvatbare soor- teh; dit is de taak van gemeentebesturen en tuinbouworganisaties. Dit is het eenige middel om den verbouw van vatbare soorten te bevorderen. De heer v. POETEREN is het eens met den heer Haseloop, dat het zaak is de on vatbare soorten hier te introduceeren. Van Rijkswege worden reeds eenige duizenden gul dens beschikbaar gesteld voor het invoeren van onvatbare soorten als Bevelander. In sommige streken is de Bravo b.v. reeds door de Bevelander vervangen. St. Pancras kan hier rekening mee hou den. Spr. dringt aan op ingrijpen met spoed, er is nog veel Bevelander pootgoed te krijgen; als het Rijk wat doet, waarom de gemeente niet? Andere soorten zijn er nog niet veel. De plantenziektenkundigen dienst zal gaar ne medewerken. Spr. noemt voorts de Roode Star, die wei nig vatbaar is, en daarom niet aan te beve len. De Monohraat en Robijn zijn geweldig laat, doch kunnen de Roode Star vervangen. De heer KLANT Warmenhuizen) vraagt of het niet op den weg ligt om zich tot de tuinbouworganisaties te wenden, alvorens een verordening te bepalen; dit zal spr.'s in ziens meer effect sorteeren. De heer BREEBAART (Callantsoog) vraagt, waarom in Groningen die landbou wers werden vrijgesproken; was het bij ge brek aan bewijs; het doen naleven van een verordening brengt groote moeilijkheden met zich. Hoe moet die verordening gehandhaafc worden; daarvoor is spr.'s inziens een des kundige noodig. De heer GLAS (Broek op Langendijk) vraagt waar Bevelanders verkrijgbaar zijn en wie subsidie kan krijgen. De heer BEST (Berkhout) verzoekt he' bestuur alle gemeenten te doen weten wat eigenlijk de bedoeling is bij het samenstel len van een verordening. De heer LOVINK (Anna Paulowna) her innert er aan. hoe in zijn gemeente het eers' een dergelijke verordening in het leven i~ geroepen en de gemeente financieel stcund' bij het beschikbaar stellen van niet vatbar" soorten. De heer VAN OETEREN, de sprekers be antwoordende, merkt op, dat Bloembollen cultuur meende goed te doen een circulaire aan de gemeentebesturen te moeten rich ten, met het cog op het belangrijk besluit var 'una Paulowna De vrijspraak in Groningen berustte op ge- rek aan bewijs; de kantonrechters moeter Tören, dat de verklaring van de keur- "ten den doorslag moet geven. 't Volgend jaar, zal door een proef met door dien .vrijgesproken landbouwer verbouw de bravo's getracht worden wèl het be wijs van overtreding der verordening te le veren. Subsidie wordt niet altijd gegeven; in vee' gevallen, waar het geval zeer urgent is wordt vanwege den Planten ziektenkundigen- dienst wel subsidie °egeven. Wat de soorten betreft, krijgen c'e verschillende soorten circulaire, waarin de verschillende soorten en hun plaatsvervangers zullen worden uit gegeven. In Noord-Holland keuren. Ged. Staten een lergelijke verordening goed; in Zuid-Hollanc" betwisten Ged. Staten echter de gemeenten bet recht om een verordening als deze uit te vaardigen; krijgen Ged. Staten daar ge- '''k. dan zal het destemeer reden zijn. da" Regeering de zaak aanpakt. Be heer KRIJGER wijst in zijn slotwoord de taak van de organisatie en de bou- ers individueel. Door eendrachtig samen /ken alleen kan iets bereikt worden. Met een dankwoord sluit spr. de vergade Ins. Aanbesteding Door B. en W. van Be verwijk werd hedenmorgen ten raadhuize aanbesteed: de bestratingswerken van de Pijpkade te Beverwijk. De laagste inschrijver was W. van Zut- :hen te Beverwijk voor 7848. Ged. Staten van Noord-Holland besluiten om de aan C. Pijper, te Spnabroek, verleende vergunningen tot het uitoefenen van auto busdiensten van Hoorn over Venhuizen naar Enkhuizen en terug, van Venhuizen naar Purmerend en terug en van Alkmaar naar Aardswoud en terug in te trekken, en om opnieuw vergunning te verleenen tot het uitoefenen van een autobusdienst van Alk maar naar Aardswoud en terug. Ged. Staten van Noord-Holland besluiten om aan J. de Jong, thans te Zaandam woon achtig, de verleende vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Volendam naar Amsterdam en terug over te dragen aan J. Oorbeek en W. van der Poorte, beiden te Edam. Gedeputeerde Staten van Noórdholland ben bes'oten de bij hunne besluiten van 2Ï April 1927, No. 135 en van 28 Maart 1928, No. 161, aan C. Pijper, te Spanbroek, ver leende vergunningen tot het uitoefenen van autobusdiensten van Hoorn over Venhuizen naar Enkhuizen en terug, van Venhuizen naar Purmerend en terug (op Dinsdag) en van Alkmaar naar Aartswoud en terug in te trekken; aan C. Pijper, te Spanbroek, opnieuw ver gunning te verleenen tot het uitoefenen van een autobusdienst van Alkmaar naar Aarts woud en terug; aan R. Plooijer, Jb. Baas, R. Peen en C. Pijper, te zamen vormende de vennootschap onder firma C, Pijper én Co., te Venhuizen, vergunning te verleenen tot het uitoefenen van autöjbusdienstëri van Hoorn over Ven huizen naar Enkliuizen en terug éri van Venhuizen naar Purmerend en terug (op Dinsdag De Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben besloten de bij hun besluit van 25 Juli 1928, No. 56, aan J. de Jong Azn., des tijds te Volendam thans te Zaandam woon achtig, verleende vergunning tot het in wer king brengen van een autobusdienst van Vo lendam naar Amsterdam en terug over te dragen aan J. Oorbeek en W. van der Poorte, beiden te Edarn. Aanrijding Gisteren stond op den Wijk aan Zeeërweg een paard en wagen, toebe- hoorende aan B. G., onbeheerd aan den kant van den weg. Op een gegeven oogsn- blik, terwijl van één richting twee auto's aankwamen en den wagen wilden passeeren, plaatste het paard zich midden op den weg, met het gevolg, dat de bestuurder van den voorsten auto zoo vlug mogelijk stoppen moest en de achterste auto, bestuurd door J. V., tegen den voorsten auto, bestuurd door L. de G„ aanreed. De auto's werden beide niet ernstig beschadigd. Tegen den bestuurder van paard en wagen is proces-verbaal op- opgemaakt. Overtreding IJkwet Tegen de winkeliers V. B. en H. B. is proces-verbaal opgemaakt daar hun gewichten niet van het vereischte goedkeuringsmerk voorzien waren. Vier nieuwe trawlers Voor de Visscherij Mij. „Noord- en Zuidpool" worden alhier 4 nieuwe trawlers verwacht, welke worden ge bouwd bij de firma Boot te Leiderdorp. Binnengesleept Door den stoomtrawler ..Nelly" is de Vlaardingsche logger VI. 137 hier binnen gesleept met motor- en zeil- defect. Uit zee terug De stoomtrawler .Derika 2", waarvan de vorige week bij het achter uit stoomen de galg werd in eikaar gevaren, is thans terug uit zee met maehineschade. Groote besomming De stoomtrawler „Bergen" van de Mij. „Pette" was gisteren aan de markt met 350 manden visch, waar voor 7000 besomd werd. Een onfortuinlijke reis De stoomtrawler „Witte Zee" IJm. 26 heeft vorige week Don derdag zoo'n zware stortzee gehad, dat de merkels, die het schip bovenop afdichten, zoodanig vernield werden, dat het water met geweld naar binnen kwam. Op een ge geven moment stond men in de machine kamer tot het middel in het water. Zater dag bereikte het schip veilig onze haven. R. K. Volksbond, Kring IJmuiden Woens dagavond te half 8 houdt bovengenoemde vereeniging in de Zusterschool een vergade ring. Op de agenda komt o.a. voor; Bespre king Ziektewet, Bestuursverkiezing. Door B. en W. van Beverwijk zijn tea Raadhuize aanbesteed: het bouwen van een schooi voor openbaar lager onderwijs, bevattende 7 lokalen, met lokaal voor handenarbeid, en bijkomende werken, aan den Romerkweg te Beverwijk. Ingekomen waren 20 biljetten. De hoogste inschrijver was J. Kes IJmui den voor f 85.000.en de laagste P. Hen- neman en J. Jansen te Wijk aan Duin voor f 63.085.—. IJMUIDEN, 17 December 1929. Tarbot 2.701.85 per K.G.; Griet 80.00— 45.00 per 50 K.G.; Tong 3.15—2.40 per K.G.; Groote Schol 45.0038.00 per 50 K.G.; Mid del Schol 32.00—45.00 per 50 K.G.; Zet Schol 63.0055.00; Kleine Schol 43.0013.00 per 50 K.G.; Schar 28.00—9.00 per 50 K.G.; Tongschar 74.00 per 50 K.G.; Rog' 42.00— 29.00 per 20 stuks Pieterman Poon 12.00— 10.00 per 50 K.G.; Givote Schelvisch 59.00— 42.00 per 50 K.G.; Middel Schelvisch 55.00— 30.00per 50 K.G.; KI. midd. Schelvisch per 50 K.G. 37.0023.00; Kleine Schelvisch per 50 KG..; 26.00—8.50 Kabeljauw 120—84 per 125 K.G.Gullen 41.00—11.00 per 50 K.G.; Leng 2.001.00 per stuk; Heilbot 1.701.60 per K.G.Wijting 13.00—6.50 per 50 K.G.; Koolvisch 2.150.70 per stuk; Makreel 32.00 27.50 per K.G.; Versche haring 24.00— 13.00 per kist; Versche haring 16.0013.00 per mand. SD 141, 160 m„ b. ƒ3349.—; SD 144. 235 m„. b. 5197.—; SD 149, 485 m., b. 8400.—; Balder 100 m., b. 1750.Cristine 165 m., b. 3257.Mus en Truus 260 m., b. ƒ2923; Rotterdam IJm. 112, 170 m., b. ƒ2781; Deri ka 5, 175 m„ b. ƒ2387; Holland 7, 30 m., b. 1403.—; Alcmaria 45 m„ b. f 1845Erika 105 m., b. ƒ22541—; Libra 90 m.. b. f 1629.—;™ Isabel 40 in'., b. 1333.—; Orion 30 m„ b. 2289.—; Clivia 50 m., b. ƒ2618,—; Rijger iO m„ b. 1342 Officieus: Luther 360 m„ b. ƒ3600.Ama- lia 15 m., b. 1000.Ewaid 405 m., b. f 4500.Polaris 60 m„ b. ƒ1100.Paris 30 m.,1 b. ƒ2800.—; Zaanstroom I 65 m„ b. ƒ3100.Amsterdam 185 m„ b. 1800. Oostzee 70 m„ b. 3700.Delfland 60 m., b. ƒ2200.— Pette 350 m., b. ƒ4400.—. BODEGRAVEN, Kaasmarkt Aanvoer 265 wagens 9870 stuks. Ie soort met rijks- merk 5558: 2e soort met rijksmerk 52 Zonder njksmerk 50—54. Handel vlug. BEVERWIJK. 16 December. Coöp. Tuinb. Vrije Veiling. Groene kool 5-6 ct. gele 59.5 ct., bloem 822, boeren 24 ct, roode 4 7 ct., knollen 5—8 ct., per stuk; andijvie per kist 5075 ct., div. bosgroenten 48J4 ct,, spruiten 1218 ct., tomaten 1018 ct., uien 34 ct„ nero 12.5 ct. bieten 23 ct. Bloemenveiling 't Centrum: Div. Gr. bl. Chrysanthen 521 ct,, Herco per tak 620 ct,. idem per bos 2768 ct.. Gotfriet v. Per fection 1027 ct., Nov. 18 ct„ Wilson 44 ct., Spregerigroer 827 ct. Freerie 1012 ct. per bos; Duccen rood 35.40, id. wit 3 4.20 per 100; Kerstsparren 4050 ct. per stuk Hulst met bessen per k.g. 4245 ct., Irissen per *6 stuks 16—36 ct., Seringen 68 ct. per tak BEVERWIJK, 16 December. Aardappels: Bravo's 2.754, Red. Star 22.50, Beve landers 2—2.25, bonken 22.25, drielin gen 2.253.25 kriel en middelslag 1.50 2.50. ROTTERDAM, 16 December. Binnenl. granen. Tarwe ruimer ter markt, lager ver kocht 1111.65; uitgezochte partijtjes daarboven betaald. Gerst chevalier lager 8.759. Haver lager 7.277.75; Erwten kleine groenen 1313.40; Schokkers 15 15'7.75: Bruine boonsn lager 1618. AMSTERDAM, 16 Dec. Veemarkt. Aan gevoerd werden: 708 vette koeien le kwal. f 1.14—f 1.20, enKe' boven noteering, idem 2e kwai. f 1—f 1.12. idem 3e kwal. f 0.84 f 0.93 per Kg slachtgcwichi. mindere soor ten f 0.68—f 0.80 per Kg. slachtgewicht; 130 mek- en kalfkoeien I 275I 400: 54 vette kalveren 2e kwal. t' 106f 1.15 idem 3e kwal f 0.98f 1.04 per Kg. .evend gewicht; 67 nuchtere kalveren f 14- f 22 per stuk; 149 schapen f 36f 46 pet stua; 67'. va-kens vleesch f 0.90—f 1.10 per Kg., id. 2e kwal. f 0.96—f 0.9'/ per Kg vette t i.94f 0.95 per Kg. slachtgewicht; liG paard n l 100f225 per stuk. INSWA-' IK Parijs 9.70 9.80 34.65 34.75 Londen 12.C9 12.IQ Mew-ïork (cable 2.471. 2.48 fieri Un 59.30 59.45 48.15 48.25 12.95 13.05 34.25 34.40 66.40 66.50 66.80 66.95 Kopenhagen 66.45 66.55 Praag 7.30 7.40 34.80 34.90 27.— 29.—

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2