Gemengd Nieuws f ■Door den stroom gedood Op avontuur Kunnen kinderen twee keer Mazelen krijgen? De inval bij communisten Arm afgekneld De 80.000 inwoner van Nijmegen Tegen een gloeiende kachel gevallen Droevig ongeluk te Enkhuizen De rust in de atmosfeer teruggekeerd HET GEVONDEN KINDERLIJKJE De moeder in Amsterdam De subsidieering van bijzonder bewaarschoolonderwijs LUCHTVAART Demonstratie met een Pander machine te Soesterberg Brand te 's Gravenhage Oplichting te Weesp DE POSTVLUCHTEN NAAR INDIë Bezwaren van het Britsch-Indische gouvernement ONDERWIJS Prof. Dr. N. Ph. Tendeloo RECHTSZAKEN De gefingeerde overval te Deventer GASLUCHT! LANDBOUW EN VISSCHERIJ POSTZEGELNIEUWS RADIO-NIEUWS De radio-omroep in Canada gaat een nieuwe toekomst tegemoet „Nog niet. Jk zie geen kans iemands aandacht te trekken!," Plannen in Frankrijk ll-jarig jongetje gedood Gistermorgen heeft te Vlodderveen een tragisch ongeval plaats gehad. Het ll-jarig zoontje van den heer B. H. zou melk gaan halen, hij kwam op den straatweg in aan raking met draden van het electrisch net, welke op den weg lagen. De dood trad bij het knaapje onmiddellijk in. De oorzaak van het stuk zijn der draden moet gezocht wor den In baldadigheid. De politie stelt een on derzoek in. Een 10-jarige loopjongen uit Middelburg heeft dezer dagen een avontuurlijke reis ge maakt. Vrijdag ging hij er op een rijwiel van zijn patroon van door en bereikte dien dag Bergen op Zoom, vanwaar hij met een vrachtauto medereed tot Breda. Hier zette hij zijn rijwiel op het station en zocht een slaapplaats in een goederenwagen. Hij sliep stevig en bemerkte niet dat deze wagen Za terdag weg reed. Zoo kwam hij buiten zijn bedoeling via Venlo in Duitschland terecht en werd daar in den wagen aangetroffen en aan de politie overgeleverd, die hem over de grens zette. De politie te Venlo stelde hem op transport naar Middelburg, waar hij on der het ouderlijk gezag werd teruggebracht. H. L. R. schrijft in „Onze Stam": Men hoort dikwijls, dat kinderen twee maal mazelen hebben gehad, éénmaal als zuigeling, éénmaal gedurende den verderen kinderlijken leeftijd. Leiner geeft daarom trent de volgende verklaring: Het krijgen van mazelen is voor den zui geling een zeer groote zeldzaamheid, wel komt er echter bij zuigelingen een andere met uitslag veel op die bij mazelen gelij kend gepaard gaande ziekte voor, die bekend staat onder den naam roseola infan tilis. De kindertjes hebben dan gedurende twee a drie dagen koorts die den derden dag kritisch, d.w.z. snel afloopt. De diagnose luidt dan gewoonlijk influenza. De kinderen voelen zich echter bij deze koorts in den re gel zeer weinig ziek. Onmiddellijk na het dalen van de temperatuur ontstaat, terwijl het kind zich volmaakt wel bevindt, een uit slag dat veel op mazelen gelijkt, en dat voor al aan den romp, minder in het gelaat op treedt. De uitslag verdwijnt na eenige dagen, zonder eenige verandering van de huid zoo- als huïdafschilfering of pigmentafzetting, achter te laten. Een voor deze ziekte eigen aardig verschijnsel is, dat bij bloedonder zoek het aantal witte bloedlichaampjes ver minderd blijkt te zijn. Voor een geoefend arts is het onderscheid met mazelen niet moeilijk, het ontbreken van catarrhale ver schijnselen (oogbindvliesontsteking, neusver- koudheid, bronchitis), het welbevinden van het kindje en het ontbreken van de zgn. Kopliksche vlekken, doen mazelen uitsluiten bij het opmaken van de diagnose. De oorzaak der ziekte is niet bekend, ver moedelijk hebben we te doen met eene in fectie, te meer daar zich menigmaal een aantal gevallen gelijktijdig vertoont. Met ze kerheid is besmettelijkheid echter niet aan getoond. Communist te Utrecht aangehouden Ook de Utrechtsche justitie heeft in sa menwerking met de politie, een inval gedaan bij communisten in twee perceelen aan de Steenstraat. Deze inval hield verband met het verspreiden van propagandalectuur on der de soldaten van het Utrechtsche garni zoen. Een aantal bezwarende geschriften is reeds gevonden; de justitie oordeelde het noodig een der communisten te arresteeren. Huiszoekingen bij communisten Evenals in andere steden hebben tege lijkertijd ook te 's-Gravenhage de justitie en politie huiszoekingen gedaan in commu nistische kringen. In de eerste plaats by den voorzitter, wonende aan den Loosduinsche- weg, en den secretaris, wonende aan de Mul- tatulistraat, van de communistische party in de blussching aan met twee stralen op de waterleiding. Even daarna verschenen de hoofdcommissaris, de heer van 't Sant, de commissaris Kramer en de hoofdinspecteur brandmeester De Ridder. Het bleek een hardnekkig brandje te zijn en een verrader lijke blussching. In de eerste plaats werd er ontzaglijk veel rook ontwikkeld, zoodat de blusschers gebruik van rookmaskers moesten maken en dan deed zich ieder oogenblik een ontploffing hooren, welke weer aanlei ding was tot verdere uitbreiding. Langs een trap heeft het vuur een weg gezocht naar den zolder boven het pakhuis, waar het spoedig bedwongen kon worden, dank zij de enorme hoeveelheid water, die in het be trekkelijk smalle huis werd geworpen. De aanwezige goederen zyn alle verbrand of bedorven. Deze waren verzekerd, evenals trouwens het huis zelf. De winkel beneden het pakhuis geleek een groote waterval. Merkwaardigerwijs is tot het laatste toe het licht in den winkel blijven branden. Commissaris Kramer heeft nog de winkel juffrouw gehoord. Deze ontkende ten stel ligste boven licljt te hebben gemaakt of vuur te hebben aangestoken, zoodat men omtrent de oorzaak van den brand in het duister tast. Gisteravond omstreeks 11 uur is de chef- fitter der gemeente gasfabriek te Roer mond, de heer Ackermans, bij het nazien van een kolenlift met zijn linkerarm tus- schen de tandwielen bekneld geraakt. De arm werd hem tot boven den elleboog af geknepen. Eerst met veel inspanning kon hij bevrijd worden en werd, nadat een pri mitief verband was gelegd, per auto naar het ziekenhuis vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. Gisteren werd officieele mededeeling ge daan, dat voor Nijmegen de 80.000ste inwo ner is aangegeven. Te Buitenveldert is een twee-jarig kind met stoel en al omgevallen en tegen een rood-gloeiende kachel terecht gekomen. De kleine kreeg dusdanige brandwonden, dat hij in zorgelijken toestand naar een zieken huis te Amsterdam moest worden overge- braoht. Zondagmorgen ongeveer 6 uur, had te Enkhuizen een droevig ongeluk plaats. Het motorschip „Maria", geladen met aardap pelmeel met bestemming naar Rotterdam, schipper J. van der Molen, verliet, nadat men meer dan een week te Enkhuizen had vertoefd wegens stormweer, de haven. Mede aan boord bevond zich de 23-jarige knecht H. Smit. Toen het schip de eerste belboe bezuiden Enkhuizen was genaderd, bemerk te de schipper, dat de knecht was verdwe nen. Bij het verlaten van de haven had de schipper den knecht nog gezien bij de roef. Aangenomen moet wel worden, dat de knecht in het duistere morgenuur over. boord is gevallen en verdronken. Door Enk- huizer vletterlieden is den geheelen Zondag, morgen in het Krabbersgat gezocht naar het lijk, doch tevergeefs. Den Haag. Ook hier werden paperassen m beslag genomen, waaronder het bekende „mi- j litaire zakboekje". j Mede werd een onderzoek ingesteld in de woning van een bestuurslid van de jeugdor ganisatie der communisten, den jeugdbond „De Zaaier", eveneens aan den Loosduin- scheweg. De filiaal-inrichting van het K.N.M.I. te Amsetrdam deelt mede: Nadat sinds 2 December onafgebroken at tentie of stormseinen waren geheschen, wel- Ke inderdaad ook door ruw of stormachtig weer of volle storm zijn gevolgd, is 15 De cember het attensiesein neergehaald en is de rust in de atmosfeer teruggekeerd. Wel was dezerzijds het einde der storm periode voorzien, maar de machtige hooge druk over Zuidwest-Engeland, Ierland en den Atlantischen Oceaan is eene verrassing. Door het stille rustige weer krijgen wy waarschijnlijk heldere nachten met als ge volg der uitstraling, nachtvorst, overdag een aangename temperatuur. Of zich uit deze hoogen druk een nachtvorst zal ontwikkelen is nog niet te zien, hy ligt niet op de gevoe lige plaats en zou daarvoor nog de reis naar Zuid-Scandinavië, de Zuidelijke Oostzee en Noord-Duitschland moeten maken. De temperatuur is al snel gedaald maar was hedenmorgen toch nog gemiddeld over geheel Europa 1* 8 C. boven normaal. Naar wij vernemen, is gistermiddag de moeder van het 2-jarig jongetje Sigmund Mathias, welks lijkje aan den Zuiderzee-dyk is gevonden, met den hoofdinspecteur der centrale recherche, den heer J. F. van Slobbe, vrijwillig naar Amsterdam gekomen. Zij be vindt zich op het oogenblik aan het bureau van politie aan den Adelaarsweg. Gisteravond zyn de heer Van Slobbe en vrouw Mathias te Amsterdam aangekomen. Op het politiebureau Adelaarsweg heeft de moeder tegenover commissaris Van Empel dezelfde verklaringen afgelegd als te Dort- .mund. De vrouw is voorloopig aangehouden. Naar den man wordt nog steeds èn Westfalen èn in ons land gezocht. het benoodigde vertrouwen wekken en' heeft dat dan inderdaad, blijkens de resultaten, ook gedaan. Zelfs werd op zekeren dag van Amsterdam uit door een Duitsch sprekend mijnheer het kantoor te Weesp opgebeld en die mijnheer, die fungeerde als secretaris der Herstel-commissie, had verzekerd, dat D. inderdaad die f 48.000 tegoed had! Niettegenstaande deze uiterst geruststel lende verzekering, begon het wantrouwen toch meer en meer veld te winnen, vooral omdat D., wanneer het op betalen aankwam, nimmer thuis was. Gedurende de maanden, welke hij aan het Buitenveer te Weesp ge woond heeft, werd er nimmer huur betaald; het reeds in dienst genomen kantoorperso neel, dat nog wel borg had gestort, wilde te zijner tijd ook graag salaris zien, maar met een dergelijken onredelijken eisch moest men bij D. niet aankomen. Sommigen werden met vacantie naar huis gezonden, anderen werdenontslagen wegens brutaliteit, zooals D. tegen derden verzekerde, toen nadere inlichtingen werden verzocht. Dat niemand van het in dienst genomen personeel een cent terug heeft ge zien van de gestorte borggelden, behoeft wel geen betoog. Inmiddels drongen degenen, die in Weesp tal van werkzaamheden hadden verricht een loodgieter en een smid, die voor geza menlijke rekening hadden gewerkt, hadden circa f 1200 te vorderen al meer en meer op betaling van een gedeelte der verschul digde gelden aan, en het resultaat was, dat ten kantore der fabriek een crediteurenver gadering belegd werd, om gezamenlijk den toestand en de te nemen maatregelen te be spreken. Op die bijeenkomst werden harde noten gekraakt, maar D. bleef even onver stoorbaar kalm. Door zijn compagnon, den bovengenoemden heer Br., werd het verleide lijk voorstel gedaan, dat de crediteuren ge zamenlijk het benoodigde bedrijfskapitaal bijeen zouden brengen, daar anders de fa briek niet draaien kon. Op die bijeenkomst werden zeer optimis tische verwachtingen uitgesproken over de exploitatie van dit bedrijf, daar D. een uit vinding gedaan zou hebben, waardoor het vervoer van breekbare waar per transport fiets in de toekomst zoo veilig mogelijk zou zyn. (Volgens de lezing van andere zijde zou D. niet op rechtmatige wijze in het be zit van het betrokken patent zijn gekomen). Hoewel inderdaad eenige crediteuren nog bereid bleken opnieuw geld in de onderne ming te steken, waren anderen er toch te gen en zoo mislukte de poging om de fa briek in exploitatie te brengen. Ten slotte nam de heer C. P. d. R. de politie in den arm, waarna een uitgebreid onderzoek volg de. Iets dergelijks bleek den rijwielfabrikant D. van te kwetsend-persoonlijken aard te zyn, waarom hij, zelfs zonder de politie er van in kennis te stellen, met vrouw en kin deren Weesp verliet, welke hem zoo gastvrij ontvangen had en dat wel zonder nader brief- of telegramadres achter te laten. Inmiddels schijnt D. ook in Amsterdam geopereerd te hebben op een wyze, waar tegen sommige artikelen van het Wetboek van Strafrecht zich verzetten, waarom de officier van Justitie thans ook de politie der hoofdstad een onderzoek naar deze affaire heeft opgedragen. een album, vermeldende de namen van hen, die tot het geschenk hebben bijgedragen. Aangeboden werd een bronzen borstbeeld. Het is gemodelleerd door den Nederland sehen beeldhouwer Joh. Wertheim (Prix de Rome 1926). Het zal eerlang een plaats krij gen op het trappenhuis. Te 's-Gravenhage De gemeenteraad van :s-Gravenhage heeft met 29 tegen 12 stemmen aangenomen het voorstel van B. en W. tot herziening der ver ordening, regelende het verleenen van gel- delyken steun aan het bijzonder- bewaar schoolonderwijs. Tegen stemden de Katholieken en de hee- ren Hartman (C.H.) de Niet C.H.) en Van der Loo (A.R.) Voor de militaire autoriteiten te Soester berg is het nieuwe Pander-vliegtuig gede monstreerd. Aanwezig waren o.m. de Com mandant der Militaire Luchtvaartafdeeling Majoor Van Santen, Kapitein Van Heyst en Kapitein Versteegh. Het toestel werd met groot succes voorge- vlogen door den vlieger Schmidtkranz. Van de Pander-fabriek waren aanwezig de heer Pander en de constructeur Slot. Het toestel werd ook gevlogen door Luitenant Van Ge- meren en Sergeant-Majoor v. d. Griendt. De demonstratie kan als zeer geslaagd be schouwd worden. in Erger voorkomen. Omstreeks kwart vóór zeven gisteravond s de brandweer gealarmeerd voo' een zwa- en binnenbrand in het perceel Vleerstraat 14. Daar is een speelgoedwinkel van de Gebr. "j„ waarboven zich een pakhuis en een zol der bevinden. De heeren D. hebben tevens een grossier- derij en in verband met den tyd van het jaar waren er boven nogal wat trommels met vuurwerk opgeborgen. De winkeljuffrouw was naar boven gezonden om in een tus- schenkamer een pakje papier te halen. Toen zij echter beneden kwam, bleek, dat zij een verkeerd pak had medegenomen, zoodat zy opnieuw de trap opging om het goede pa pier te halen. Halverwege keerde zij terug onder geroep, dat zij boven aldoor geknet ter hoorde. Weldra waien vlammen ook zichtbaar, zoodat onmiddellijk de brandweer opgebeld werd. Een motorspuit van het hoofdbureau ving Een nieuwe truc Op last van den burgemeester van Weesp, den heer M. Dotinga, werd radiografisch op sporing en aanhouding verzocht van K. W. D., een Duitscher, die verdacht wordt, zich aan verschillende oplichtingen te hebben schuldig gemaakt. I Naar de „Telegraaf" verneemt, zijn bij deze oplichtings-affaire verschillende Am sterdammers en Weespers betrokken, die, misleid door de mooiklinkende beloften van D., er op ingingen, om. hetzij leveranties te doen en werkzaamheden te verrichten voor de door D., in combinatie met den voorma- ligen dominee E. Br. (thans te Amsterdam) te Weesp op te richten rywielfabriek „De Komeet", dan wel in die onderneming gel den te steken. Klaarblijkelijk is op allerlei wijzen getracht, de benoodigde gelden by- een te krijgen. Zoo werd o.a. kantoorperso neel geëngageerd, dat borg moest storten. Hetzelfde vroeg men van een eenvoudigen arbeider, die als werkmeester zou worden aangesteld. De man stortte zyn f 1500, waar van hy waarschijnlijk wel niet veel terug zal zien, daar inmiddels het faillissement van D. is uitgesproken en er een totaal te kort moet zijn van f 40.000. Een der meest-benadeelde personen is de aannemer C P. de R. te Weesp, die het aan de Hoogstraat* aldaar leegstaande fa briekspand geheel verbouwde en bovendien aan D., in goed vertrouwen, nog een paar duizend gulden leende, om goederen uit een aangekomen trein te lossen. Zoowel tegenover den vorengenoemden aannemer (die voor circa f 10.000 crediteur is) als tegenover alle andere personen, die D. als zijn slachtoffers had uitgekozen, bracht de sluwe Duitscher een truc in toe passing, welke, voor zoover bekend, door op lichters in Nederland nog niet gebruikt werd. Hij zou n.l. een fabriek hebben ge had, in het Rijngebied, waarop in oorlogs tijd beslag was gelegd, in verband waarme de de Herstel-commissie aan D. nog een som van f 48.000 zou uitbetalen. Die f 48000 zyn de grondslag geweest bij alle operaties van den adspirant-rijwielfa- brikant. Die denkbeeldige vordering moest Een Reuter-bericht uit Londen meldt, dat in antwoord op een vraag betreffende de Nederlandsche luchtverbinding met Neder- landsch-Indië, de minister van luchtvaart Wedgwood Benn heeft medegedeeld, 'dat hij een verzoekschrift van de Nederlandsche regeering had ontvangen, waarin gevraagd werd, zekere faciliteiten te verleenen in Britsch-Indië ten behoeve van bepaalde proefvluchten met het oog op het eventueel instellen van een vasten vliegdienst. Het gouvernement van Britsch-Indië heeft zich bereid verklaard, deze faciliteiten toe te staan voor de proefvluchten in 1929, maar verklaar-Ie zich, tot zijn spijt, niet in staat het instellen van een luchtverbinding met regelmatigen dienst over Britsch-Indië toe te staan, zoolang niet de organisatie van de vliegvelden definitief is geregeld. Deze stand van zaken is geheel ter ken nis van de Nederlandsche regeering ge bracht. Minister Benn voegde aan deze mededee ling nog toe, dat de minister van Buiten- landsche zaken, Henderson, juist bericht van den Nederlandschen gezant te Londen had ontvangen, waarin- verdere faciliteiten voor de proefvluchten in 1930 werden ver zocht. Dit verzoek zal onderwerp uitmaken van een bespreking met het gouvernement van Britsch-Indië. Op het verzoekschrift zal ter dege worden beslist, waarna verdere mede- deelingen zullen volgen. Het achtste postvliegtuig Bij de K. L. M. is bericht ingekomen, dat het achtste postvliegtuig, op weg naar Ne- derlandsch-Indië, te Aleppo is aangekomen. Zijn zilveren professoraat Hoewel het de wensch was van prof. dr. N. Ph. Tendeloo, hoogleeraar in de alge- meene ziektekunde, ziektekundige ontleed kunde en gerechtelijke geneeskunde aan de Leidsche Universiteit, om den dag van zijn vijf-en-twintigjarig jubileum onopgemerkt voorbij te laten gaan, is de jubifaris ten slotte toch gezwicht voor den op hem ge- oefenden drang om zich niet te onttrekkken aan een huldiging in intiemen kring, die in het laboratorium voor algemeene patho logie en pathologische anatomie in het Boerhaave-kwartier te Leiden heeft plaats gehad. Dr. G. O. E. Lignac, voorzitter van het huldigingscomité, sprak prof. Tendeloo toe. Namens vrienden, chirurgen, prosectoren, hoofd- en co-assistenten, oud-leerlingen en leerlingen, overhandigde spr. den jubilaris De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad, mr. Berger heeft gisteren conclusie genomen in de zaak van G. J. J. Stoslinga, wien ten laste was gelegd dat hij op 19 Ja nuari j.l. te Deventer, samen en* in vereeni- ging met H. F. v. Straten heeft verduisterd ongeveer f 15.000, toebehoorende aan de N V. Vleeschwarenfabriek L. J. P. Stegeman en Co.. welke gelden verdachte als kantoorbe diende in dienst van die vennootschap bij de Nederlandsche Bank ten behoeve dier vennootschap in ontvangst had gekregen. Deze zaak betreft den bekenden gefin- geerden overval bij den Diepenveenscheweg, toen verdachte zich aan een boom heeft la ten vastbinden. Het gerechtshof te Arnhem had verdachte in hooger beroep wegens verduistering ver oordeeld tot vier maanden gevangenisstraf. De advocaat-generaal zeide in zijn con clusie o.m., dat hij niet kon toegeven, dat een welbewuste samenwerking tusschen re- quirant en van Straten tot verduistering van de bedoelde gelden niet zou zijn af ts leiden uit 's Hofs arrest, zooals de verdediger had aangevoerd. Al mochten, zooals de pleiter opmerkte, de door Van Straten gebezigde woorden „als jy het niet doet, zullen we je wel krijgen", wijzen op eenig oogenblikkelijk tegenstribbelen van requirant, in elk geval heeft hij, die zich welbewust van hetgeen hem te wachten stond, naar de afgesproken plaats had begeven, al spoedig deze aarze ling overwonnen en zich aan de gemaakte afspraak gehouden, zooals nog meer bepaal delijk biykt uit requirants verklaring, dat hy, hoewel door Van Straten aan een boom vastgebonden en met een steen geslagen, zich omstreeks 15 minuten heeft stil gehou- deu en daarna is gaan schreeuwen. Geen der onderdeelen van het voorgedra gen cassatiemiddel achtte de advocaat-gene raal gegrond. Hij concludeerde mitsdien tot verwerping van het beroep. Uitspraak 13 Januari. O.m. in Noordwijk De Hooge Raad heeft gisteren verworpen de cassatieberoepen van den directeur der gasfabriek te Winterswijk, in hooger beroep door het gerechtshof te Arnhem veroordeeld tot twee maal f 200 boete, wegens het als ambtenaar giften aannemen in verband met leveringen van gasmeters; den directeur der gasfabriek te Zutphen, door hetzelfde hof veroordeeld tot f 200 wegens eenzelfden feit; den gasdirecteur te Noordwyk, door het ge rechtshof te 's-Gravenhage veroordeeld tot f 200 eveneens wegens het aannemen van giften in stryd met zijn plicht. WAT ELKE MAAND TE DOEN GEEFT ;in moes- en bloemtuin, keuken en kelder) 2e helft December Een goed tuinder verzuimt niet om elk aar, wanneer de gelegenheid er toe is, een Joop op te zetten van gevallen blad, dat .ater, vermengd met andere bestanddeelen, goede bakaarde kan opleveren. Zulk een hoop kan men, zoo mogelijk, opzetten met ver teerden koemest of ouden broeimest uit de hakken. Nu er buiten niet veel te zien is, loopen we er van zelf een keertje vaker langs de bakken; dat is goed, want we moeten zorgen voor luchtverversching en voor het verwij deren van het onkruid. Wordt de lucht niet voldoende ververscht, dan krijgt men schim mel en rotting in den bak. 3 n do jonge sla planten ziet ge wellicht plekjes die rot lijken. Dat is de „valsche meeldauw", een schimmel ziekte die ontstaat als het in den bak vochtig is. Alle aangetaste deelen moet ge verwy- deren. En ga ook eens na of er aan den buitenkant der kropblaadjes zich zeer fijne schimmeldraadjes ontwikkelen; dat zyn de sporen, die de ziekte zullen verbreiden. Veel vuldig komt dit ook voor in bakken, waar de planten worden overwinterd, om in het voor jaar te poten. Voor het nazien der slaplanten kieze men als men namelijk te kiezen heeft een drogen, niet-vorstigen dag, uit: alle eventueel weggevallen koolplanten kunt ge dan tevens inplanten. Weer de koude van uw bakken! »Bij koude nachten kunnen stroomatten onder de riet mat worden aangebracht, en is het zeer koud, dan verdubbele men het stroodek. Wil men vooral ook de reten der bakken goed toestoppen, dan kan de moscovische mat dienst doen: men legge dan eerst de mosc. mat, dan de stroomat en vervolgens de riet mat, of soms ook houten luiken, die de mattën tegen het regenwater beveiligen. Zoo door uw tuin wandelende biyft ge wel licht staan op een of meerdere plekjes, waar zelden of nooit de zon komt, waardoor ook bloemheesters slecht of heelemaal niet tieren, en waar misschien zelfs het gras niet voort wil. Toch behoeven zulke plekjes niet onbe groeid te blijven, want er is gelukkig nog een vrij groote verscheidenheid van planten, die op schaduwachtige plaatsen wel kunnen gedijen. Laat ik u er eenige noemen: Cornus of Kornoeli-soorten, de Sneeuwbes, verschillen de Vliersoorten, de Kardinaalsmuts, de Pru nus Padus, Tanus baccata, Rhododendrons, Aucuba japonica e.a.; voor zandgronden nog de Duindoorn. Niet alleen dat deze soorten het op ongun stige plaatsen nog wel doen, maar ze zijn dan ook zeer geschikt voor onderhout, dat wil zeggen: om onder grootere boomen gezet te worden, indien men daar om de een of andere reden heesters wenscht te plaatsen. Maar als er zelfs geen gras wil groeien, wat dan? Dan kan men zijn toevlucht nemen tot de gewone Klimop (Hedera Helix); in een paar jaar tijds zullen de ranken de opper vlakte geheel hebben ingenomen, en men heeft een altoos frisch-groen dek, dat weinig onderhoud vereischt. Wy naderen Kerstmis, de gezelligheid viert in deze maand hoogtij, waartoe de huisvrouw het hare bijdraagt o.m. door de bereiding van een extra-schoteltje. Zoo worden kastanjes op verschillende wijzen voor een feestmaal bereid; in Parijs is dit algemeen. Hier volgt 'n recept: De buitenste schil van de kastanje wordt verwijderd, waarna men ze (de kastanje namelijk) in koud water opzet; koken laten, tot ze gemakkelijk stukgearukt kunnen worden; dan wordt de tweede schil verwijderd. Verbolgens fyndrukken en door een paardeharen zeef dryven. Voor een half Kilogram purée neemt men vervolgens 3'A ons suiker en l'A ons glucose, die men met een stukje vanille parfumeert en laat na- koken. Dan neemt men het vanillestokje weg en giet de suiker bij kleine hoeveelheden bij de kastanjepurée, welke men er aldus mee aanlengt, en nu nog heel eventjes opkookt. Men giet alles in potjes, die gesloten worden als alles volkomen koud is. Bij het maken van gebak worden de vaak dure amandelen wel vervangen door hazelnoten (wie denkt hier niet onwillekeurig aan den distributie- tyd?). In zeer vele gevallen kan dit ook heel goed, voornamelijk dan, als men niet bepaald witte, gepelde amandelen heeft; men krijgt dan een aanmerkelijke besparing. Om het „bedrog" volkomen te doen zijn, kan men de hazelnoten vóór het gebruik met een paar droppels bittere amandelolie behandelen, waardoor ze geheel den smaak van amandelen aannemen. Met Kerstmis versieren we onze huiskamer gaarne met Kerstplanten: Kerstroos, Mistel, Hulst. Van de Kerstroos vertel ik u tot slot de volgende vrome legende: Toen Jezus in den stal van Bethle hem geboren was, snelden de herders toe. om... hem te aanbidden. Onder hen bevond zich een jonge herderin, die aan den weg eenige bloemen had geplukt, welke zij als be wijs harer liefde op de kribbe legde. Een milde blik trof schenkster en gave. En de bloem werd gezegend; zy ontving de gave, om te bloeien, wanneer de Kerstklokken het: „Eere zij God!" verkondigen. Haiti: Als vliegzegel verscheen een 50 c violet tanding 12 met het inschrift „Ré- publique d'HaitiAvion." Honduras: Met het watermerk ringen, tanding 11is 'n 6 c. roselila in nieuwe tee ke ning uitgegeven. Voorts verschenen, als vliegzegels, de zegels der uitgave 1924 voorzien van den 3 regeligen verticalen opdruk „Servicio aéreo-Vale ets. oro 1929" en het waardecijfer. De waarden zijn 5 c op 20 c bruin, 10 c op 50 c rood en 15 c op 1 P groengeel. De opdruk der 10 c op 50 c is zwart en gedrukt in vellen van 50 exemplaren. Er moeten zich nog al wat varianten onder deze opdrukjes bevinden. Zoo is b.v. bij een aantal zegels de S van „Servicio" kopstaand ge drukt. De opdruk der 15 c op 1 Peso is eveneens zwart. Ook hier vele varianten b.v. o ro in- plaats van „Oro". De opdruk der 5 c op 20 c is groen. Hongarije Arad (Fransche Bezetting). De 15 fi violet van Hongarije der uitgave 1917 met den opdruk „Occupation franfaise" bestaat, naar thans ontdekt ;s, in 2 typen nl. met gekleurde en met witte cijfers. Kreta (Russische post van Rethymno). Van de 2 m. blauw op effen papier der uitgave 1899 bestaan „têtê-bêche"-paren dit zegel bestaat ook doorgedrukt op de voor- en achterzijde. In dezelfde uitgave bestaat een 2 m bruin op geruit papier. Liechtenstein. Begin September 1.1. reeds, werd de te verwachten uitgifte aangekondigd van een viertal nieuwe zegels, welke de eerste Zouden zijn met de beeltenis van den thans regeerenden vorst van Liechtenstein. Van de vertraging in de uitgifte schijnen, naar de „Msb." thans bericht, naar in den loop der laatste maanden verluidde, vooral technische oorzaken de reden zijn geweest, al heette het onlangs ook al, dat de vorst, weinig ingenomen met zijn op de zegels voorkomende beeltenis, de uitgifte had verboden. Inderdaad wijken de zegels, die thans eindelijk in koers zijn gebracht, wat de voor stelling betreft, eenigzins af van hetgeen in bovenbedoelde September-aankondiging me degedeeld werd. De waarden zijn, zooals toen gemeld 10 Rp. groen, 20 Rp. rood, 30 Rp. blauw en 70 Rp. bruin de voorstellingen echter zijn 'n jeugdportret (10 R.) de vorst volgens zijn laatste portre. (20 R.), de vorstin (30 R.) de vorst en vorstin (70 R.). Op de 10 Rp. groen staat, boven tusschen de 2 waarde cijfers, het jaartal 1929. De 3 andere dragen tusschen de waardecijfers de vorstenkroon. Het onderschrift op alle 4 de zegels luidt „Fürstentum Liechtenstein". Monaco. De opdruk, 1,50 op 2 f lila en bruin, uitgave 192628, bestaat in 2 ver schillende typen. Mexico. Van de luchtpostserie zijn ook de 3 hoogste waarden sinds eenigen tijd in omloop. De waarden zijn, gelijk gemeld, 1 P zwart en blauw, 5 P rood en blauw en 10 P violet en olijf bruin. De tanding is 12 het watermerk „Correos Mexico." Het op 13 Augustus 1.1. in koers gekomen vliegzegel van 25 c. met opdruk „Oficial" had, naar het „Buil. Mens" meldt, slechts een oplage van 5.000 stuks. Binnenkort zullen de vliegzegels van 50 c., 1 P, 5 P, en 10 P eveneens met den opdruk „Oficial" volgen. Het kinderzegel van 1 c violet is ookjdoor- stoken uitgegeven. New Loundland: Van de serie der uitgave 1928, tanding 14, zijn de volgende zegels in „verbeterden druk" uitgegeven1 c groen, 2 c rood, 3 c bruin, 4 c lilarose en 5 c groen grijs. Panama (Kanaalzone)Volgens een de- creet van 21 Sept. van het hoofdbestuur der posterijen moesten alle postdirecties in de zóne van het Kanaal, meldt het „Buil Mens", aan het hoofdpostkantoor te Balboa Heights, alle zegels der Vereenigde Staten met den opdruk „Canal Zone", van 1 c, 1 c, 2 c, 5 c, 12 c, en 50 c inleveren. De zegels blijven wel geldig ter frankeering, doch zijn niet meer aan de postkantoren ver krijgbaar. Philippijnen: Naar „De Philatelist" meldt, is de koerseerende 2 Peso plotseling inge trokken en zal de 1 Peso waarschijnlijk volgen. Bij een controle der postzegelvoorraden aan het hoofdpostkantoor te Manilla, bleken de pakken, die 2 Peso-zegels dienden, te be vatten, gevuld te zijn met 2 centavo-zegels en ook van den voorraad der 1 Peso-zegels ontbreekt zeer veel. Het gebruik der 2 Peso-zegels werd ver boden. Echter mogen personen, die aan kunnen toonen dat deze zegels op normale wijze ten postkantore betrokken zijn, de zegels inwisselen. Of de 2 Peso nu zeldzaam wordt, of dat de gestolen waar op de markt geworpen wordt, moet afgewacht worden. Spanje: De vliegpostzegel 30 c. bruin, zwart en blauw der uitgave 1927 bestaat ook met blauwen inplaats van rooden opdruk. De 1 P. zwart en groen dier uitgave vindt men ook met kopstaanden opdruk. Hiervan bestaan echter maar 50 stuks. Op 21 October 1.1. zijn de luchtlijnen MadridSevilla en MadridBarcelona voor het postverkeer geopend. Bij koninklijk decreet werd de uitgifte van een serie vlieg zegels, speciaal voor dezen dienst, aangekon digd. De serie is echter nog steeds niet ver schenen. In het type der koningszegels, uitgave 1922'26, verscheen de 50 c. rood, tanding 13% X 12 met controlecijfer op den achtergrond. Wellicht onder invloed van de Vereenigde Staten, waar de radio-omroep verre van ideaal is, heeft de radio-omroep in Canada tot op heden niet het hooge peil weten te bereiken van vele andere landen der wereld. Tot voor korten tyd heeft de Canadeesche regeering zich slechts weinig met den radio- omroep bezig gehouden. Oorspronkelijk heeft men den radio-omroep bijna geheel in han den van particulieren gegeven. Slechts twee stations worden door de regeering bedreven; deze bevinden zich in den staat Manitoba en zijn speciaal bestemd voor het radio-telefo- nieverkeer met het buitenland. Verder zijn er op het oogenblik 15 stations in handen van persbureaux en kranten; 13 van particu liere omroepmaatschappijen, 12 van de spoor wegen, 3 van ontwikkelingsinstituten en 2 van kerken, terwijl er voorts nog enkele in het bezit zyn van andere ondernemingen. Uit het bovengenoemde, betrekkelijk groo te aantal stations zou men wellicht kunnen opmaken, dat de Canadeesche luisteraars een keus kunnen maken tusschen een groot aan tal programma's. Het overgroote deel dezer zenders werkt echter met een energie van minder dan 1 K. W., zoodat de reikwijdte van die stations slechts zeer gering is. De regeering van Canada heeft zich wèl bezig gehouden met het vraagstuk der radio storingen. Er bestaat een uitgebreide con- tróle-dienst, welke beschikt over een aantal speciaal uitgeruste automobielen. De con- tröle-dienst gaat gevallen van radiostoring door electrische apparaten na en probeert deze zooveel mogelijk storingsvrij te maken. Een wet tegen de radio-storingen bestaat tot op heden echter nog niet. Daar de belangstelling voor den omroep in Canada steeds grooter wordt, heeft men be grepen, ddt het de taak van de regeering was den radio-omroep te organiseeren. Daar- om werd een radiocommissie samengesteld, aan welke werd opgedragen een uitvoerige studie te maken van de mogelijkheden voor een goeden omroep in Canada. Deze com missie heeft onlangs een bezoek gebracht aan Europa, om daar de omroeptoestanden te bestudeeren en is sinds eenigen tijd weer teruggekeerd in Canada, waar ze heeft me degedeeld, dat de beste resultaten zullen worden bereikt, wanneer er in elke provin cie een hoofdzender met een energie van 50 K.W. wordt gebouwd. Bovendien heeft de commissie voorgesteld een wet uit te vaardigen tegen de radio- storingen, waardoor elk bezitter van een storend electrisch apparaat verplicht zal worden zyn apparaat op eigen kosten sto ringsvrij te maken. Daar de regeering zeer goed inziet, dat de door de radio-commissie voorgestelde om- roep-regelingen in het belang van het ge- heele land zyn, behoeft men er niet aan te twijfelen of de omroep in Canada gaat een goede toekomst tegemoet. „Kun je geen tafel vinden, Theobald?" Radio-Toulouse, een station dat bil de Fransche luisteraars zeer geliefd is en waar naar men ook veel in de andere landen van Europa luistert, is er in geslaagd een rege ling te treffen met het „Theatre du Capitole" 0111 een serie van acht groote concerten uit te zenden. Voorts heeft RadioParis het plan om in de toekomst voor den radio-omroep bewerkte tooneelstukken in een schouwburg op te voeren en deze uit te zenden. Leden van vereenigingen van radioluisteraars zullen te gen sterk gereduceerde prijzen toegang heb ben tot deze opvoeringen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 7