Buitenlaiidsch Nieuws FEUILLETON Na het bezoek van het Italiaansche Koningspaar aan het Vaticaan Uit het Britsche Lagerhuis RADIO-OMROEP DERDE BLAD DINSDAG 17 DECEMBER 1929 ELADZIJDE 1 DE 6EHE1MZINHI3E WRAAK Wat de telegrammen niet vermeldden Intieme bijzonderheden «nd£/'f Wybert-tabletten on- der het oefenen ter bescherming van de keel, vóór het op treden ter zuivering van de stem. HET AANNEMEN DER MOTIE VAN VERTROUWEN GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN ONDERWIJS Esperanto-examens Aangaande het bezoek van Koning Victor Emanuel III en koningin Helena aan Z. H. Paus Pius XI, was voor zoover zich dit in het Vaticaan afspeelde, natuurlijk niet veel meer te vertellen dan wat de koude volzin nen van het protocol en de kille onthullin gen van het officieel verslag openbaar maak ten. Zeer interessant zijn daarom de mede- deelingen van een Vaticaansch Prelaat, die de hooge bezoekers in den Damasushof ont ving en daarna voortdurend onder het ge volg was, aan welke mededeelingen wij het volgende ontleenen: Het meest treffend was het oogenblik waaróp Mgr. Caccia Dominioni het Ko ninklijk paar van de zaal van den H. Johan nes naar de Troonzaal leidde en bü het opengaan der deuren Paus en Koning plots tegenover elkaar stonden. Niemand zeide iets, niemand bewoog zich. Victor Emanuel beheerschte zich het eerst. Hij trad met de koningin op den Paus toe en de begroeting, die volgde, was hartelijker dan het protocol scheen te veroorloven. Toen na het particulier onderhoud het ge volg werd voorgesteld, toonde de Paus zich zeer getroffen. Bijna voor allen had hij woorden van zegen en gelukwensch. Ver schillende malen uitte de Paus zijn groote voldaanheid over de geschenken der Ko ninklijke familie, welke niet speciaal voor deze gelegenheid vervaardigd waren, maar deel uitmaakten van de artistieke familie herinneringen der Savoje's. Het gouden kruis met de beeldjes der Moeder Gods en van den H. Johannes dat volgens de over levering heeft' toebehoord aan de Gelukza lige Clothilde van Savoje beloofde Z. H. Pius XI een eereplaats op zijn werktafel. Onderweg naar Sint Pieter, sprak de ko ning tot 's Pausen Sacristein, Mgr. Cremo- nesi, zijn groote voldoening uit over het standaardwerk der pauselijke munten en medailles dat hij van den H. Vader ontvan gen had. (Zooals men weet, is de Italiaansche koning eigenaar van de volledigste verzame ling munten ter wereld en schreef hij eenige beroemd geworden boeken over dit onder werp.) „Dat is heel natuurlijk, Majesteit," ant woordde Mgr. Cremonesi: „De H. Vader kent uw competentie in deze materie." De koning herinnerde dan aan een gebeur tenis, die tot heden geheim gehouden werd. Onder het pontificaat van Pius X had de huidige Goevemeur der Stad van het Vaticaan, Serafini, groote moeilijkheden met de vaticaansche muntenverzameling, waarvan hy toentertijd directeur was. De Koning, die daar iets van vemam en de be teekenis der vaticaansche verzameling naar waarde wist te schatten, zond toen eenige eigenhandig geschreven boeken met aantee- keningen om, zoo mogelijk, behulpzaam te zijn. Serafini raakte uit de moeilijkheden en wilde den koning persoonlijk gaan bedanken. Natuu.lyk baarde dit plan groot opzien en ten slotte moest Paus Pius X er zich zelfs mee bemoeien. De directeur der muntenver zameling kreeg verlof om te gaan, maar op voorwaarde dat, wanneer er iets van uitlekte, hij op staanden voet oneervol ontslagen was. Serafini ging en had een audiëntie van meer dan twee uren. Op die audiëntie volgden regelmatige besprekingen, die tot een warme vriendschap leidden, en „nu het geheim uit lekt," besloot de koning: „heeft comm. Sera fini'geen aanleiding om zelfs eervol ontslag te vragen." J Groote belangstelling toonde de „koning soldaat" zooals de bijnaam van Victor Emanuel luidt; - voor de pauselijke gewa pende corpsen. Vooral betreurde hij het, dat het Huis Savoje geen Zwitsersche Garde meer had zooals voor eenige eeuwen. Ook de Gendarmen hadden 's Konings bizondere aandacht, omdat zij dikwijls gerecruteerd worden uit ex-Kurassiers, de Koninklijke lijfgarde. De koning begroette eenige pause lijke Gendarmen, die vroeger zijn Lijfgardis ten waren geweest. In Sint Pieter maakten de Soevereinen meer een bewonderenden rondgang, dan dat zij het gebruikelijke bezoek brachten. De koningin vooral toonde zich enthousiast en de begeleiding van Kard. Merry del Val be stond uitsluitend uit antwoord geven op de gevraagde inlichtingen betreffende de Basi liek, die geheel werd bezichtigd. Het viel op. hoe lang de Koninklijke Fami- lie geknield bleef voor het altaar der Sacra mentskapel en op het Graf van den H. Petrus. Ook het onderhoud met Kard. Gasparri was zeer hartelijk. De Secretaris van Staat kent den koning zeer goed, doordat het gebruike lijke zomerverblijf van Victor Emanuel aan het landgoed der familie Gasparri grenst. Reeds dikwijls waren de koning en de Kar- dinaal voor eenigen tijd buren, wat verschil lende malen tot een ontmoeting leidde. De koning maakte een toespeling op het wapen Van den Kardinaal, dat een olijftak voorstelt. „Sire," antwoordde de Secretaris van Staat: „al was ik er van overtuigd, dat de vrede eens geteekend zou worden, ik wist natuurlijk niet wanneer dit gebeuren zou, en vermoedde heelemari niet, dat ik er aandeel in zou hebben; tan» toen ik Bisschop werd, koos ik dit wapen :=t de intentie, dat de vrede tusschen Vaticaan en Quirinaal spoe dig mocht komen." Grenzenloos was 's konings bewondering voor het Vaticaan en meermalen gaf hij den wensch te kennen, dit alles eens rustig te kunnen bezien. Deze wensch is kenbaar ge maakt aan den Paus, die den Koning voor een particulier bezoek heeft uitgenoodigd. Wanneer dit zal plaats hebben, is nog niet bekend, maar men verwacht in Januari. Engeland en Egypte In het Lagerhuis werd heden aan den Mi nister van Buitenlandsche Zaken gevraagd of hij eenige mededeelingen had ontvangen inzake het voorgestelde ontwerp-tractaat door de Engelsche Regeering aan de Egypti sche Regeering voorgelegd. Henderson ant woordde ontkennend en verwachtte ook niet eenige verdere mededeeling te dezen aanzien te zullen ontvangen dan na de Egyptische verkiezingen en de herstelling van het par lementaire regime. Hem werd gevraagd of hij het eens was met de verklaring, door een lid van de regeering in het Hoogerhuis afge legd, dat deze voorstellen niet beschouwd moesten worden als 'n ontwerp-tractaat, maar liever als schematisch aangegeven voorstel len. Henderson antwoordde, dat voorstellen nooit behoorden te worden beschouwd als eer ontwerp-tractaat. Zij waren nimmer gepara feerd. Het waren voorstellen welke onder worpen moeten worden aan de regeering, welke door het Egyptische Volk zal worder gekozen, om daarna met haar hierover te on derhandelen. Engeland en de ontwapening Ayles (Labour) vroeg den premier of En geland verbintenissen had bij den Volken bond of het Engelsche Wereldrijk, welke he' Lagerhuis verhinderde tot eenig besluit te komen, dat het ten aanzien van ontwapenin" wenschte. MacDonald antwoordde, dat arti kel acht van het Volkenbondsstatuut aan alk leden voorschreef en bijgevolg ook aan de Engelsche regeering een vermindering van dr bewapening tot het laagste punt als met de nationale veiligheid was over een te brenger en de handhaving van internationale ver plichtingen door gemeenschappelijk optre den. Een ander artikel van het statuut legd' de verplichting op deel te nemen in gemeen schappelijk optreden voor de handhaving van zekere verbintenissen. Verbintenissen van Engeland ten aanzien van het Engel sche Wereldrijk waren voorgeschreven dooi de noodzakelijkheid van zelfverdediging Ayles vroeg of het gouvernement van mee ning is, dat er nog speling was voor zoover het onze eigen bewapening betreft, die wi- zouden kunnen terugbrengen tot het punt door den premier genoemd als het nivear voor de nationale veiligheid en zoo niet. waar om wij dan aan een ontwapeningsconferentie zouden deelnemen. De nremier antwoordde: „omdat het mogelijk *i dat deze spelin" slechts bij een internationale overeenkomst kan worden gevonden, zullen wij naar die conferentie gaan." De zecrooverij aan de Chineesche kust Aan Henderson, den Britschen minister van buitenlandsche zaken, werd de vraag gesteld of hij op eenige wijze bij de C'ii- neesche regeering had geprotesteerd over dc toeneming van zeerooverij langs de Chi neesche kust. Hij antwoordde, dat protesten herhaalde lijk in de laatste jaren tot de Chineesche regeering waren gericht, ten einde van haar te verkrijgen, dat daadwerkelijke maatrege len zouden worden genomen voor de onder drukking van deze rooverijen. Voor zoover hem bekend was de toestand in de laatste maanden niet verslechterd. Het vraagstuk van de bescherming van de veiligheid van den Britschen handel, heeft steeds de volle aandacht. Bij het laatste geval van zee rooverij waren twee Engelsche oorlogsschepen behulpzaam geweest bü de redding van het betreffende schip de ,,Haiching". DE LEVIATHAN VERTREKT EEN DAG LATER Het vertrek van den Oceaanstoomer „Le viathan" van Southampton naar New-York is uitgesteld van gisteren op heden voor de reparatie van een scheur midscheeps. Deze reparatie, welke te Huil wordt verricht, be treft drie platen, welke by den laatsten hevigen storm waren beschadigd. DDITSCHLANDS BEWAPENING Verklaringen van dr. Gröner RÜksweerminister dr. Gröner heeft in een onderhoud met een medewerker van de Ger- mania een verklaring afgelegd naar aanlei ding van de beweringen omtrent den stand van Duifcschlands bewapening bij de debat ten omtrent de Fransche legerbegrooting in de Fransche Kamer. Hij zeide o.a.,,Ik kan niet nalaten te glim lachen, als ik lees, dat de vertegenwoordi gers eener sterk bewapende natie blijkbaar in allen ernst een bedreiging vreezen van een volk, dat het eenige is op de heele wereld, hetwelk in zoodanige mate ontwapend is, dat het niet kan worden overtroffen. Een leger als het Duitsche, zonder moderne machine wapens. zonder vliegers, tanks, zware artille rie, reservepersoneel, opgeslagen oorlogsma teriaal, te kwajificeeren als aanvalsleger en dan nog al tegen een leger als het Fransche, dat inderdaad „een volk in wapenen" is, toe gerust met alle uitvindingen der moderne techniek, wijst of op booze bedoelingen, of op een volkomen gebrek aan oordeel. Ik be- fj/iin Dr. Gröner grijp ook niet, hoe men in Frankrijk de sterkte van het Duitsche leger kan becijferen op 200.000 of zelfs op 400 000 man. Wü heb ben 100.000 soldaten en geen man meer. Ik geloof, dgt elke compagnie, welke de geoor loofde sterkte zou overschrijden, in Frank rijk een storm van verontwaardiging zou doen opgaan. Wij hebben geen reserves, de politie is noch militair georganiseerd, noch nilltair bruikbaar. Even onbegrijpelijk is mij de bewering, dat op de Duitsche rijksbegroo- ting bij de civiele posten oorlogsmateriaal is verstopt. V/ie het werk van den Rijksdag kent en in Frankrijk wijdt men er groote opmerkzaamheid aan zal over dergelijke vermoedens slechts kunnen glimlachen. Het 's niet Duitschlands schuld, dat, in weerwil van alle openlijke tegenspraken, met toebe reidselen voor den chemischen oorlog, en, on danks alle internationale verboden, met diep oorlog zelf door alle buitenlandsche legers -ekening wordt gehouden. Duitschland Is ook op dit punt het Verdrag van Versail les stipt nagekomen en heeft 'geen toebe reidselen voor een chemischen oorlog getrof fen. Verklaringen van Severing In de „Montagspost" zet de Rijksminister van binnenlandsche zaken Severing de be- teekenis uiteen van het aannemen van de motie van vertrouwen in de regeering. Hij verklaart o.a. dat ongetwijfeld belangrijker dan de formeele uitspraak van vertrouwen en de wil van het parlement in de kwestie van de financieele reconstructie positief me de te werken de bijzondere toezegging is nog voor Kerstmis een beslissing te nemen over het urgentie-program. Daarin ligt de be langrijkste stap tot verbetering van oude financiën ter verlichting van het economi sche leven en ter bevestiging van de repu bliek. Weliswaar zijn de wetten van het ur gentie-program, de wijziging der tabaksbe lasting en de verhooging van de bijdragen voor de werkloosheidsverzekering, nog niet in kruiken en kannen doch na de onderhan delingen tusschen de Rijksregeerlng en dc vertegenwoordigers der partijen kan men er zeker op rekenen, dat de voorstellen nog voor het einde in werking zullen treden. De fi nancieele crisis, die gemakkelijk tot een staatcrisis had kunnen leiden is voorkomen- Doch belangrijke kwesties moeten nog wor den opgelost Duitsche regeeringen en Duit sche volksvertegenwoordigingen hebben sinds het jaar 1923 dikwijls pogingen tot spaar zaamheid en gezonde financieele politiek ge daan, doch even dikwijls dezen weg weer ver laten. De vraag, wie de financieele reconstructie zal tot stand brengen, is niet moeilijk te be- antwoorden. Alle verstandige en haar ver antwoordelijkheid bewust zijnde partijen! Een financieele reconstructie is geen partijzaak. doch een zaak van het geheele volk. Severing wijst er op, dat alle nieuwe groe- pceringen in de politiek sl&hts ten doel heb ben en moeten hebben; orde in de financiën te brengen. Allen, mannen en vrouwen, moe ten samenwerken om gezond opbouwend werk te verrichten. Deze mannen en vrou wen staan, zooals het uitspreken van ver trouwen in de Rijksregeering bewezen heeft, den. Rijksdag ter beschikking, wanneer een eensgezinde regeering dit vraagt. HERRIOT OVER DE OORLOGS- SCHULDEN Op het congres der radicaal-socialistische party te Chalons sur-Soanne verklaarde Her- riot, sprekende over de oorlogsschulden: Terwül wij alleen naar de Ruhr zijn gegaan, zyn de Engelschen alleen naar Washington getogen en hebben daar met Amerika onder handeld over de oorlogsschulden, zoodat wij ons alleen tegenover het cnverzoenlyke Duitschland bevonden. Toen de radicaal-so cialisten aan het bewind kwamen, trachtten zij in deze situatie verandering te brengen. Wij hebben getracht vrede te sluiten en tegelijkertijd te verkrijgen, dat Duitschland zou betalen. Na den oorlog heeft men ons gezegdDuitschland zal betalen. Thans kunnen wU zeggen: Duitschland heeft be taald. Van 1924 tot 1929 heeft hét plan- Dawes voor Frankrijk 25 milliard franc op gebracht. Voor ik het plan-Young prijs, moet ik weten wat Frankrijk eraan heeft. Onze belooning bestaat hierin, dat onze ergste vijanden thans onze politiek hebben overge nomen. wy hebben het recht, dit te consta- teeren en er trotsch op te zijn. Het succes van deze politiek zal ons het vertrouwen van de kiezers doen winnen. De radicaal-socia listen willen echter meer. zy willen de reor ganisatie van de gemeente-financiën, waar door de organisatie van het onderlijs moge lijk wordt. Met een beroep op de linksche partyen om zich aaneen te sluiten besloot Herriot zijn rede. VRIJHEID VAN GODSDIENST AAN DE JODEN BELGRADO, 15 Dec. Wolffbureau De koning heeft de wet onderteekend, waarbij aan de Joden volkomen vryheid van gods dienst wordt gewaarborgd en de Joodsche clerus wordt vrijgesteld van militairen dienst voorzoover dit door hun religieuze, wetten wordt gevorderd. DE EERSTE SNEEUWSTORM In den afgeloopen nacht heeft boven Noord-Zweden de eerste sneeuwstorm ge woed. Op verschillende plaatsen werd het spoorwegverkeer gestoord. By Storlier, aan de Noorsche grens, ligt de sneeuw op vele plaatsen VA M. hoog. Aan de geheele Noor sche kust moest ten gevolge van den storm het locale stoomvaartverkeer worden stop gezet. DE VOOROORLOGSCHE GEWAAR BORGDE SCHULDEN VAN OOSTENRIJK-HONGARIJE De vertegenwoordigers dei Belgische, Duit sche, Engelsche, Fransche, Nederlandsche, Italiaansche en Zwitsersche houders hebben op 5 Januari in een gemeenschappelijke pu blicatie bekend gemaakt, d3t nog geen en kele algemeene regeling werd gemaakt en door de houders vrijwillig werd aanvaard, waarby de dienst der door onderpand ge waarborgde leeningen van de voormalige Oostenryksch-Hongaarsche Monarchie weer werd opgenomen. Tsjecho-Slowakye en Polen hebben sedert dien ingevolge hun binnenlandsche wetge ving, doch zondei voorafgaande toestem ming van de buitenlandsche belanghebben den, eenige hierna te noemen maatregelen getroffen, waarby zy de te hunnen laste ko mende gedeelten dezer leeningen onder ze kere voorwaarden op zich nemen. Niettegenstaande de pogingen van de ver- eenigingen tot behartiging der belangen van houders in de verschillende hierboven ge noemde landen om tot een vergeiyk te ko men, is in den stand van zaken geen wyzi- ging gekomen Tsjecho-Slowakye stelt ter regeling van haar aandeel in de bewaarborgde leeningen, die in zilveren florynen luiden, evenals voor de leeningen die in papieren florynen of in papieren kronen luiden, voor deze oude obli- gatiën in te wisselen tegen stukken, luiden de in Tsjecho-Slowaaksche kronen met den zelfden rentevoet op basis van één Tsjecho- Slowaaksche kroon tegenover één oude kroon of halven florijn (zilver of papier). De betaling der sinds 1 Juli 1919 onbe taald gebleven coupons zal op dezelfde basis geschieden. De termijn, waarbinnen men zich bü deze voorstellen kan aansluiten, eindigt volgens de Tsjecho-Slowaaksche wet op 31 Decem ber 1930. De termynen, voorzien in de Poolsche valorisatiebesluiten. ioopen daartegen reeds op 31 December 1929 af. De door Polen getroffen beschikkingen, die aanmerkelijk achterstaan by de Tsjecho- Slowaaksche regelingen, houden in een in wisseling der oude obligaciën tegen stukken, i luidende in Zlotys, een rente dragende van j 5 pCt., terwül de inwisseling zal plaats vin- j den op een basis van 15 Zlotys voor elke 100 j Kronen van de hoofdsom, voorzoover die ten i laste van Polen komt. Geen enkele regeling werd door Polen ge troffen voor de betaling der achterstallige ocupons. In verband met het feit, dat de termijn voor toetreding ingevolge de Poolsche wet op 31 December 1929 afloopt zullen houders dienen te overwegen oi het geen aanbeveling verdient om de stukken der leeningen, waar van de dienst door Polen hetzij geheel, het- zy gedeelteiyk, wederom wo'dt opgenomen, naar het „Office des Emp-unts d'Etat" te Warschau op te sturen, ten einde te voor komen, dat zy eventueel van het gebruik maken dezer bepalingen zullen worden uit gesloten. De vereeniging voor de Oostenrijksche en Hongaarsche Fondsen vestigt er de aandacht op, dat wat de Tsjecho-Slowaaksche wets bepalingen betreft, de houders, die nog geen besluit omtrent al of niet toetredmg hebben, genomen, nog tot 31 December 1930 gelegen heid daartoe hebben. PRIMO DE RIVERA BLIJFT AAN Primo de Riviera verklaarde, dat hij in ieder geval en tot iederen prys zoolang op zijn post zou biyven tot hy den koning een geschikten opvolger kan aanwijzen, die den overgang tot normale verhoudingen zou kunnen inleiden. Ten einde het zijn opvol ger niet lastig te maken, zal de regeering een nieuw plan tot grondwetsherziening laten vallen. TSJANG FAT KWEI PLEEGT ZELFMOORD Volgens te Berlpn binnengekomen berich ten, wordt officieel medegedeeld, dat Tsjang Fat Kwei, de leider der opstandelingen, die gedurende de laatste weken de centrale re geering groote moeilijkheden in Zuid-China heeft veroorzaakt, op 12 December jJ. zelf moord heeft gepleegd, nadat zpn poging om de stad Kanton op de regeeringstroepen te veroveren, mislukt was. MIJNCONFLICT IN AUSTRALIË Botsing tusschen politie en mijnwerkers Vierduizend mynwerkers, die werkloos zyn tengevolge van het sluiten der mijn van Rothbury hebben gisteren een hevigen aan val gedaan op de politie, die de mijn be waakte. De politie was genoodzaakt van haar revolvers gebruik te maken. Drie mynwerkers werden gewond; verscheiden politiebeambten werden door steenworpen gekwetst. Op het schieten door de politie volgden woeste too- neelen; de politie werd herhaaldelijk door groepen woedende mynwerkers aangevallen. De ongeregeldheden duurden 20 minuten en braken by den ingang van de mjjn opnieuw uit. De politie schoot ten tweede male toen :1e mijnwerkers poogden het terrein der mijn binnen te dringen. Naar gemeld wordt,, werd één mijnwerker gedood. De federale regeering heeft besloten on middellijk tusschenbeide te komen. Het hof van arbitrage heeft beide partyen opgeroe pen tot een spoedconferentie op morgen te Sydney, waarvan de bijwoning verplicht is. Scullen seinde aan de leiders der mynwer kers om er krachtig op aan te dringen, dat de mijnwerkers zich uit de nabijheid der mijn zouden terugtrekken om nieuwe wanordelyk- heden te voorkomen. De leiders antwoordden dat zij al het mogelijke zouden doen om hier aan gevolg te geven. Scullin heeft voorts aan Bavin, den premier van N.Z. Wales, gevraagd om de maatregelen tot het weder openstellen der mijn op Donderdag op te schorten. Er zijn politie-versterkingen gezonden naar de districten Sydney en New-castle. Volgens de jongste berichten wordt de toe stand te Rothbury weer rustiger. Bevestigd wordt dat één mynwerker gedood werd. Er zyn negen mijnwerkers gewond; een veertig tal hunner hebben kwetsuren opgeloopcn. Zrr politiebeambten werden gewond. Toen politipversterking verscheen trokken de meeste mijnwerkers zich terug, doch er heerscht nog een slechte geest onder hen. De moord op prof. Bertrand Een paar maanden geleden werd te Luik professor Bertrand door een Russisch stu dent cp straat vermoord, omdat deze hem niet voldoende gesteund zou hebben bij zyn pogen om een studiebeurs te krijgen. Op last van den rechter heeft een zenuw arts den student geobserveerd en onder zocht. De medicus ie tot de conclusie geko men, dat de Rus krankzinnig is. Hij is thans van de gevangenis naar een krank zinnigengesticht overgebracht. Aan den electrischen dood ontsnapt. Vijftig minuten vóór de terechtstelling Te elfder ure is een jongeman, Frederick Edel, die Donderdagavond in de gevangenis Sing Sing te New York zou worden terecht gesteld in den electrischen stoel wegens moord op een actrice, van den dood gered door een bevel van den gouverneur van den staat New York, Roosevelt, die 50 minuten vóór de executie aan den directeur der ge vangenis telefoneerde, dat hy de doodstraf in levenslange gevangenisstraf had veran derd. De op het laatste oogenblik behouden veroordeelde knielde op het vernemen der tijding met den gevangeniegeestelyke neer om te bidden en medegevangenen in nabu rige cellen hieven een driewerf hoera aan. Gouvereur Roosevelt vond o. m. in inlich tingen op het laatste oogenblik ontvangen aanleiding de straf te wyzigen. Het slachtoffer van den veroordeelde was in December 1927 dood in haar huis gevon den. zy was met een hamer op het hoofd geslagen en in haar woning was diefstal gepleegd. Zy leefde van haar man geschei den en leidde een lichtzinnig leven. Volgens het O. M. had Edel, die haar minnaar heette te zijn, haar fn een vlaag van drift gedood. Den verdachte was gelegenheid ge geven om te bekenen dat hy zich aan doodslag had schuldig gemaakt, maar hij gaf er de voerkeur aan zyn leven te wagen in het vooruitzicht dat hy zou worden vrij gesproken wegens moord. In 1925 had Edel WOENSDAG 18 DECEMBER HUIZEN, 1875 M. Uitsl. N.C.R.V.- Uitz. 8.159.30 Concert 10.3011.00 Ziekendienst 11.0011.30 Gramofoon- muziek 11.3012.30 Harmoniumbe speling 12.302.00 Concert Alt-mezzo, cello en piano 2.002.45 Concert. Piano, orgel, zang en viool 4.155-oo Gramo- foonmuziek 5.006.00 Kinderuurtje 6.006.30 Gramofoon muziek 6.30 7.30 Cursussen Techniek 7.308.00 Causerie over „De Stads-kippenhouder" 8.00—8.30 Bestuursmededeelingen door den N.C.R.V.-Voorzitter 8.30—10.00 Uit zending van de Joodsche Christelijke „Ge tuigenis-samenkomst vanuit „Salvatori" te Amsterdam. Sprekers en zangeres 10.0010.30 Lezing over: De electro-dynamische luidsprekers en de electr. gramofoon-opnemer (pick-up) 10.30 11.00 Gramofoonmuziek 10.30 Pers berichten. HILVERSUM, 1071 M. (van 12.006.00 298 M.) 10.0010.15 Morgenwijding 12.152.00 Concert door het A.V.R.O.- Kwartet 2.003.00 Radio Kinderkoor- zang o.l.v. Jacob Hamel 3.004.00 Naai cursus 4.004.30 De voornaamste studiemuziek voor piano uitgevoerd door Egbert Veen. Toelichting door Louis Schmidt 5.005.30 Causerie over China, door G. Pilger 5.306.30 Concert door het A.V.R.O.-kwartet 6.30 Vaz Dias: Koersen 6.457.15 Italiaansch: Be ginners 7.157.45 Italiaansch: Gevor derden 8.018.45 A.V.R.O.-Nutsle- zingen over Indië. Het Mohammedisme: Spreker: Prof. Dr. C. Snouck Hurgronje. Daarna: Duitsche avond 8.459.00 Inleidende causerie door James Yoland 9.4511.00 Concert door het versterkte Omroeporkest. Hélène Cals (sopraan), het Hollandsch Strijkkwartet 10.15 Persber. Na afloop van het concert: Gramofoonmu ziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 1554,4 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 11.20 Gra: mofoonmuziek 12.20 Concert. A. Turnbull (alt), F. Steger (tenor) 12.50 Gramofoon muziek 1.202.20 Orkestconcert 3.20 Lezing 3.45 Dansmuziek 4.05 Concert. M. Watson (sopraan), Strijkkwartet 5.05 Concert op cinema-orgel 5.35 Kinderuurtje 6.20 Zang door The Mas ked Carol Singers 6.35 Nieuwsber. 7.05 Piano-recital 7.20 Lezing 7.45 Lezing 8.05 Vaudeville 8.20 „Ko- nigskinder", Sprookjes-Opera. Muziek van Humperdinck. Eerste bedrijf 9.20 Nieuwsber. 9.40 Lezing 10.00 „Ko- nigskinder." Tweede en derde bedrijf IX.2012.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO PARIS", 1725 M. 12.502.20 Gramofoonmuziek 4.05 Con cert. Orkest en soli 6.55 Gramofoonmu ziek 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Op voering van „Werther" van J. Massenet. LANGENBERG, 473 M. 6.207.20 Gramofoonmuziek 9.4510.20 Gramo foonmuziek 11.30 Gramofoonmiek 12.251-5° Orkestconcert 4-5<>—5-50 Concert. Mandoline-orkest en alt 7.20 Duitsche avond. Orkest en violist. Daarna tot 11.20: Orkestconcert. ZEESEN, 1635 M. 6.1510.50 Le zingen 11.2012.15 Gramofoonmuziek 12.1512.50 Berichten 1.201.50 Gra mofoonmuziek 2.053.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Hamburg 4.50 7.20 Lezingen 7.20 „Wibbelds Auferste- hung." Blijspel in 4 bedrijven, van Hans Muller-Schlosser. Daarna: Berichten en le zing. Vervolgens tot 11.50: Dansmuziek. KALUNDBORG, 1153 M. 11.35— 12.05 Uitzending voor scholen 12.35 1.05 Uitzending voor scholen 2.504.50 Concert. Orkest en declamatie 7.359.00 Duitsche avond. Orkestconcert en declama tie 9.2010.20 Orkestconcert. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trio- concert 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Duitsche avond. terecht gestaan wegens het dooden van een Italiaansch herbergier te Meriden in Con necticut; hij was toen vrijgesproken. Hieronder laten wij de uitslagen volgen van de te Utrecht afgenomen Esperanto-exa mens. Aantal deelnemers voor diploma A 2fi. Ge- slaagd 21, n.l. De Eerwaarde Zuster Clara te Duivendrecht, mevr. A. Veringa-Beek Over- veen, mej, G. Hoestra te Deventer, mej. J. W. Huijskes te Schiedam, mej. A. J. Jeysman te Schiedam, mej. M. Jurriaans te Amsterdam, mej. G. Kroon van Diest te Haarlem, mej. H. A. Lindström te Amsterdam, mej. J. v. d. Sluys te Schiedam, mej. J. A. F. Theuws te Voorhout, mej. P. J. Vlietstra te Haulerwyk- Beneden. De heeren: J. P. Heyneke te Leeuwarden, G. Koeveen te Haarlem, L. J. T. Kammen Jr. te Amsterdam, J. W. Lauterman te Rot terdam. P. T. Mabezoone te Amsterdam, H. J. G Majoor te Haarlem, A. v. Oorschot te Vüssingen, J. Vis te Zaandam, L. J. Vogel! te Haarlem, A. C. v. IJzendoorn te Haarlem. Deelnemers voor diploma B 13, geslaagd 12 n.l.: De Eerwaarde Zusters Aquina (M. C. Priems) te Eindhoven, Crescentia (J. W. Mus- kens) te Dongen, Martine (B. J. J. Roosma len) te Dongen, Immaculate (J. M. Eisen) te Oirschot, Seraphina (A. W. v. d. Heyden) te Eindhoven, mej. C. J. A. de Smid te Sas van Gent, mej. H. Plemper van Balen te Zeist. De heeren R. Israels te 2e Exloërmona, A. L. Moreau te Arnhem, C. W. Klomp te Ry- senburg, E. A Koot te Utrecht, L. A. G. M. Beumer te Utrecht. 19 Met zyn oogen strak gevestigd op de zit tende gedaante voorin, bleef hij, gekweld door een eigenaardig gevoel van spanning, het oogenblik afwachten, waarop de sampan langsri) zou komen. Op 'n paar meter afstand van de Soochow" keerde de man zyn gezicht naar de'boot toe. Een oogenblik had Serring- ton het gevoel, alsof zijn hart stilstond. Een mager; geel gezicht een duplicaat van het gezicht van den jongen Chinees, die hem den vorigen avond in Shanghai als zijn getrouwe schaduw gevolgd had! Maar ten slotte leken alle Chineezen op elkaar! In een plotselinge behoefte om zekerheid te hebben, liep Sher rington naar de valreep en begon den man, terwijl de sampan langzaam tot vlak onder hem doorgleed, te fixeeren. De man keek op, alsof hy dien blik voelde; rustig, zonder een spoor van herkennen, monsterden de schuin staande oogen het hoofd en de schouders van den Engelcchman toen rees hy uit zyn zittende houding overeind en kwam de trap op. Sherrington bleef op zyn post. Bij het ver- schynen van den man boven aan de trap bekeek hij hem nog nauwkeuriger, maar zon der resultaat. Voor een Westerling is het een onmogelijkheid, om een Chinees aan zijn ge zicht te herkennen. Als de man In zyn manier van kyken herkennen verraden had, zou hij geen oogenblik langer getwyfeld hebben. Nu was hij niet in staat te beslissen. Met zyn handen in zyn zakken slenterde hij achter den man aan, vast besloten om door luister vink spelen dit probleem op te lossen. De be groeting van den kapitein deed hem de ge- wenschte oplossing aan de hand. Met een zucht van verlichting keerde hy zich om. De loods! Wat een dwaasheid ook, om zich zoo gauw ongerust te maken. Hij liet den man, nu in druk gesprek gewikkeld met den kapitein van de boot, in den steek en liep terug naar zyn plaats by de verschansing, .vaar vandaan hy zoowel op de kade met het drukke af en aan loopen van de koelies als op de rivier met haar woelige bedrijvigheid het oog houden kon. De tijd verstreek. Het werd tien uur, elf uur, half twaalf, maar er gebeurde niets. Toen de groote wyzer van zyn horloge echter hoe langer hoe meer de twaalf naderde, begon hy ongerust te worden. De rook uit de korte, byna vierkante pyp werd onrustbarend grauw en dieht en de drukte op het dek kreeg die nerveuze, gejaagde tint, welke onmiddeliyk aan het vertrek van een boot voorafgaat. Met zyn handen in zijn zakken begon hy been en weer te loopen. Zyn ongerustheid klom met de minuut, al zyn zelfbeheersching had hy noodig om voor het uiterlyk kalm te blyven. De sneltrein uit Shanghai moest al meer dan twee uur geleden aangekomen zyn en nog steeds waren de Craydons niet verschenen! Met oogen, die niets van China's oude hoofdstad zagen, staarde hy voor zich uit. Voor den zooveelsten keer ging hij zyn in structies van dien nacht na. Neen, de fout lag niet by hem. Maar ten slotte deed de kwestie, bij wien de schuld lag, er niet toe. Husky Craydon was niet de geschikte bege leider voor een jong meisje als Janet Cray don. Gesteld, dat aan Stargards belangstelling andere motieven ten grondslag lagen... Hoe veel kon er dan sedert zyn weggaan al niet gebeurd zyn! By die gedachte balden Sher rington's handen zich tot vuisten, beten zijn tanden, in een opwelling van drift, fel op elkaar. Een lang gerekt gefluit maakte een einde aan dit opwindend denken. De eerste waar schuwing voor de passagiers aan wal, dat het tijd werd om terug te keeren, dat de boot over een half uur Nankiilg ging verlaten. In jach tige onrust zocht hy eerst de rivier, daarna de kade af. Nergens een spoor van de Craydons. De minuten, eerst zoo traag van gang, leken opeens haast te krygen. Twintig, vyf-en- twintig minuten vlogen voorby, zonder dat er in den toestand eenige verandering kwam... Zijn ongerustheid werd angst, angst, die K&D een gevoel van paniek grensde. Hij boog zich over de verschansing en gaf den eigenaar van den sampan bevel langszij te blyven. Als zijn vermoeden, dat den Craydons een ongeluk was overkomen, door hun zelfs op het allerlaatste oogenblik niet verschynen gestaafd werd, wilde hy zelf aan wal gaan om te trachten te weten te komen, wat er gebeurd was. Een fluiten, tweemaal kort achtereen, kon digden de iaatste paar minuten aan. Sher rington stond roerloos af te wachten. De gezagvoerder van de boot, een Engelschman, die al meer dan vyftien jaar de gevaren van de Rivier met de Gouden Kanten ge trotseerd had, kwam naar hem toe en sprak hem aan: Nog één minuut, Mrf. Sherrington uw vrienden komen wel op het allerlaatste nippertje. Jaik begryp er niets van We kunnen niet wachtenhet spyt me wel Neen, dat spreekt, Mr. Mansfield. maar als ze niet komen, ga ik ook niet mee. Dan ga ik hier van boord, daarvoor heb ik die sampan daar laten wachten. En wat myn begage betreft, die wilt u wel in Ichang op het kantoor van de maatschappij ach terlaten? Zeker ,Mr. Sherrington, maar ik hoop, dat het niet noodig is, misschienMid denin brak de man zyn zin af. Met zyn oogen gevestigd op Iets, dat zlfh ergens stroomopwaarts bevond, bleef hy staan tu ren. Sherrington volgde do richting van zijn blik: op vry grooten afstand van de „Soo chow" zag by een kleine motorboot, dis met zulk een vaart, dat het water als twee goll- ïynen van geel schuim aan weerszijden on der den boeg wegspatte, de rivier kwam af varen. Die daar heeft haast, merkte de ka pitein op. 't Zou me niets verwonderen, als dat uw vriend en de dame in kwestie waren. Craydon als vriend leek Sherrington niet bepaald begeerenswaard, maar hy onthield zich van commentaar. In plaats daarvan sloeg hy met gespannen aandacht het ge manoeuvreer van de motorboót gade, die met een aanhoudend schel fluiten als be geleiding een verzoek om vry baan te maken de rivier kwam af-tjukken. Op een vijftig meter van de „Soochow" scheer de zy zoo rakelmg langs een sampan, dat het vaartuig hulpeloos draaiend in het kiel water achterbleef, en geen tien tellen later dook zy op een manier, die den toeschou wers de haren ten berge deden ryzen, onder den boeg van een laveerende jonk door. De „Soochow" floot voor de derde en laatste maal. Drie keer achtereen zond ze den waarschuwenden klank de lucht in. Sherrington draaide zich om. De loods stond al op de brug. Snerrington boog zich over de verschansing heen, om de sampan naar de valreep te wenken. De kapitein begreep, wat hy van plan was; met een vlugge be weging hield hy de hand van den jongen man tegen. Stop mr. Sherrington, nog één oogenblik geduld. Die motorboot komt hier heen. Ik wed om een dollar, dat het uw vrienden zijn. Sherrington keek op. Schel fluitend, om de aandacht van de „Soochow" te trekken, zig-zagde de kleine motorboot tusschen de sampans en het groote schip door. Sherring ton tuurde scherp naar het gedeelte achter de kajuit. Opeens helderde zyn gezicht op in de twee figuren op.de rood ge schilderde bank had hy Janet Craydon en haar neef herkend hy boog zich over de verschansing heen en wierp den eigenaar van de sampan een dollar toe Toch nog op tyd, zeide kapitein Mansfield schertsend, toen de motorboot langszij gleed en onder aan den valreep lig gen bleef. Jalachte Sherrington opgelucht; hy iiep naar het bordes toe, om Janet te begroeten. Een oogenblik later verscheen haar fijn, mooi gezichtje boven het yzer van de trap uit. „Precies op tyd," begroette hy haar „een beetje te precies." 'Wordt vervolgd).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9