Binnenlandsch Nieuws L t DE VLUCHT UIT DE POPPENKAST VAN JAN KLAASSEN EN TRIJNTJE TWEEDE KAMER UIT DE EERSTE KAMER Hofbericht KUNST EN KENNIS MENSCHELIJKE OVER BLIJFSELEN VAN 1 MILLIOEN JAREN OUD? BOEK EN BLAD De Katholieke Illustratie UIT ONZE OOST Knevelarij? Het Bat. Nbl. meldt: EJe;. Jaar of twee gebeden, kort aft dei GfX* SOCIAAL LEVEN Het R. K. Werkliedenverbond in Nederland Arbeidsconflict bij de N. S. F. R. K. Algemeene Middenstandsbedrijfsraad STOOMVAARTLIJNEN Vergadering: van Dinsdag 17 December Voorzitter: Mr. J. R. H. VAN SCHA1K Besloten werd na de Defensiebegrooting te behandelen de begroetingen voor het Zui- derzeefonds en die van het Wegenfonds. De VOORZITTER deelt mede op een vraag van den heer WIJNKOOP (Comm.) dat de interpellatie-De Visser over Indonesië nog niet aan de orde kan komen, omdat de heer De VISSER aan spr. heeft medegedeeld door ziekte nog niet in de Ka mer te kunnen komen. De heer WIJNKOOP wijst er op, dat de heer De Visser wel in de Staten- en in de Gemeenteraadsvergadering komt en in Am sterdam een rede heeft gehouden. Spr. vraagt daarom interpellaties aan over het optreden van de regeering in Indië tegen P. I. N. en de vakbeweging en over de huis zoekingen, gedaan bij communisten. Hierna werden eenige kleine wetsontwer pen afgedaan. De afschaffing van de Verdedigings belasting II Aan de orde is het wetsontwerp tot af schaffing van de Verdedigingsbelasting II en de opcenten op den suikeraccijns. De heer OUD (V. D.) gaat accoord met het denkbeeld om van de positie van het Leeningsfonds gebruik te maken tot belas tingverlaging. Hfj kan zich vereenigen met de afschaffing der opcenten op den suiker accijns. Het overige beschikbare geld wenscht hij te bezigen voor afschaffing van den vieeschaccijns. Spr. dient een motie in, waarin de Ka mer als haar oordeel te kennen geeft, dat afschaffing van den vieeschaccijns de voor keur verdient boven afschaffing van de Verdedigingsbelasting H. De heer VAN POLL (R. K.) vraagt zich af, of er geld genoeg is voor cultureele voorzieningen en bovendien de belasting kan worden verlaagd. De heer BIERSMA (V.B.) juicht van har te toe de afschaffing van de opcenten op den suikeraccijns. Het was hoog tijd, dat Neder land tot zulk een maatregel overgaat. Ten opzichte van de verlaging der Verdedigings belasting II is men minder eenstemmig, Spr. zou er de voorkeur aan gegeven heb ben als de minister had voorgesteld de Ver dedigingsbelasting II met 1/3 te verlagen. Wat hij thans voorstelt, kan moeilijkheden opleveren voor sommige gemeenten. De heer VLIEGEN (S.D.A.P.) betreurt het, dat de minister van deze gelegenheid geen gebruik heeft gemaakt om het aanvangs- lnkomen voor belastingheffing te verhoo- gen. Spr. zou willen beginnen met 1000 of 1200 gulden. Intusschen zou spr. door ver werping van het wetsontwerp niet gaarne zien, dat de hooge suikeraccijns gehand haafd blijft. Spr. steunt de motie-Oud. Mocht het amendem.ent-v. Poll in stemming komen, dan zal spr. voorstemmen. Spr. wijst er echter op, dat bij zijn partij Voorziening in cultureele en sociale behoef ten gaat vóór belastingverlaging. De heer v. d. HEUVEL (A.R.) wijst erop, dat de eenige indirecte belastingen op eer ste levensbehoeften geheven worden op sui ker, thee en vleesch. De motie-Oud is een sprong in het duister. Spr. wil den minister geen 10 millioen geven zonder dat hij weet, wat er mede gedaan kan worden. In plaats van de verdedigingsbelasting had spr. liever zien verdwijnen de opcenten op de grondbelasting. De heer RUTGERS v. ROZENBURG (C.H.) acht het in strijd met de tijdelijk heid der buitengewone crisisheffingen om deze geheel naar den gewonen dienst over te hevelen. De heer VAN VUUREN (R.K.) meent, dat de crisisschuld op het tegenwoordige ge slacht een abnormaien druk uitoefent. Bin nen den kring van het Leeningfonds moet dc crisisschuld dan ook verlaagd worden. Spr. had daarom liever gezien, dat de mi nister had voorgesteld de 240 millioen, die in het leeningfonds als saldo zijn, te ge bruiken voor delging van crisisschuld. Spr. is er echter vierkant tegen, dat baten van den crisisdienst worden overgeheveld naar den gewonen dienst. De heer VAN VOORST TOT VOORST (R. K.) kan zich niet vereenigen met het denkbeeld van den heer Oud en wenscht ook de baten uit het Leeningfonds niet over te hevelen naar den gewonen dienst. Spr. sluit zich aan bij den heer v. d. Heu vel inzake de grondbelasting. De heer WEITKAMP (C.-H.) steunt het betoog-v. d. Heuvel. Hij vraagt den minister desnoods te komen met een afzonderlijk ontwerp. MINISTER DE GEER meent, dat hij niet veel in het midden hoeft te brengen, omdat de meeste argumenten tegen het ontwerp voldoende zijn weerlegd. De vraag, waar het hier om gaat, is, of tij delijke heffingen als blijvende kunnen won den gecontinueerd, indien zij voor het doel, waarvoor zij zijn ingesteld, niet meer noo- dig zijn. Indien men thans deze vraag be vestigend zou beantwoorden, zou hetzelfde straks gebeuren met de overige crisishef fingen. Veel beter ware het dan geweest een heffing te doen ineens, want daarmede had men niet kunnen uithalen, wat men hiermede wil doen. Wanneer men de crisis-heffingen eeuwig continueert, maakt men van ons land een fiscale rariteit. Spr. bestrijdt de motie-Oud. Men kan de kwestie van het invoerrecht ook niet uit schakelen. Een deugdelijk middel om tot afschaffing van den vieeschaccijns te ko men was de oplossing van den heer Oud niet. Spr. wenscht de scheiding tusschen crisis- en gewonen dienst streng te handhaven. Sal di uit Leeningfonds mogen niet aan den ge wonen dienst ten goede komen. Wanneer de afschaffing der Verdedigings belasting uit het ontwerp wordt gelicht, dan trekt spr. het in, omdat hij de tendenz die daarin zou liggen, niet kan aanvaarden. De wensch, om de opcenten op de grond belasting af te schaffen, kan de minister thans niet inwilligen. Bij de eerstvolgende gelegenheid zal hü deze zaak overwegen. De Motie-Oud wordt verworpen met 42 tegen 25 stemmen. Vóór stemden S.D.A.P., V. D., en de hee- ren v. Hellenberg Hubar (R. K.), Lockefeer (R.K.), Guit (R.K.), Wijnkoop (Comm.) en Flor is Vos (Midd.) De heer VAN POLL licht een amende ment toe met de strekking de 10 K millioen over te brengen naar de Inkomstenbelasting. De heer OUD V.D.) bestrijdt het amen dement, omdat men geen bestemming weet van het bedrag. De MINISTER bestrijdt het amendement, dat wordt verworpen met 51 tegen 17 et. Het ontwerp wordt z. h. s. aangenomen. AVONDVERGADERING Defensiebegrooting 1930 Voortgezet worden de algemeene beschou wingen over de Defensiebegrooting 1930. De heer VAN DIJK (A.R.) bestrijdt het betoog, dat de heer Marchant Donderdag avond bij deze begrooting heeft gehouden. Het vraagstuk der ontwapening is geen Ne- derlandsch vraagstuk. Wij hebben interna tionale verplichtingen. Niemand begeert ten slotte wapengeweld, maar wfj mogen de "i«en niet sluiten voor de werkelijkheid. Het 'ogg-verdrag, waaraan de sancties ont ken, heeit aldus geen kans in het Volken- ondsverdrag te worden opgenomen. Terugkeerende tot de Defensiebegrooting, zegt spr., dat de consequenties van de samen voeging der militaire departementen, hoezeer hij die samenvoeging betreurt, zullen moeten worden aanvaard. Toch zal op enkele punten een terugtreden noodig zijn; spr. komt daar op nog terug. Primair is de kwestie der verantwoorde lijkheid voor de verrVdiging onzer overzee- sche gewesten, Wanne «r die verdeeld is over de Ministers van Defensie en van Koloniën, dan zal dit tot bezwaren aanleiding kunnen geven. Spr waarschuwt tegen tót steeds vermin deren van de vlootsterkte. Uitbreiding is noodig o.a. omdat op den langen duur ver vanging van de beide andere kruisers nie'- kan uitblijven. De opheffing van de werf te Hellevoet- sluis zou spr. betreuren; hij hoopt althans, dat de betreffende commissie niet bij voor baat zal zlin georiënteerd op opheffing. Nog vestigt spr. de aandacht van den M! nister op de hoogere bevelvoering. Combi natie van het commando van het veldleger met een anderen diensttak acht spr. onge- wenscht. De heer SCHAEPMAN (R.K.) behandelt de verhouding tusschen den Minister van Defensie en den commandant van de Zee macht in Ned. Indië. Spr. gaat de geschie denis hiervan na Hij verschilt van inzicht met den Minister, waar deze in de memorie van antwoord zegt, dat de eigenlijke bevel voering is opgedragen aan den commandant van de Zeemacht. Deze laatste ls aldus spr. ambtenaar in den vollen zin des woords, die aan den Minister van Koloniën verantwoording is verschuldigd, zoomede aan den Gouverneur-Generaal. Komende tot de Landmacht kan spr. over het algemeen instemmen met het door den Minister van Defensie uitgestippelde beleid. Van vermindering van het contingent kan op het oogenblik geen sprake zijn; spr. zal zijn tem dan ook niet geven aan de motie-ter 'an. In de officiers- en onderofficierskorpsen is een toestand ontstaan, waarbij bevordering zeer wordt vertraagd. Dit zal op den duur den lust benemen om met toewijding werk zaam te blijven. Doorstrooming moet worden bevorderd. Ongetwijfeld zullen daaraan kos ten verbonden zijn, maar daarop zal z.i. de maatregel niet mogen afstuiten. Het dubbel- rangenstelsel lokt spr. niet aan; anderzijds kosr de opheffing een kwart millioen en dat acht spr. wel een ernstig bezwaar. Een oplos sing in den geest als de heer Van Rappard heeft aanbevolen, zou spr.'s instemming wei kunnen verkrijgen. Wat de vliegdiensten betreft, zou spr. den Minister wilier vragen of hij niet genegen os meer uniforme bepalingen te scheppen voor beide diensten. Ten opzichte van het vooroefenings-insti- tuut sluit spr zich aan bij het door den heer Duymaer van Twist gesprokene; hij dringt voorts aan op herziening van den kaderland storm. Ook zou spr. in overweging willen geven, bijv. langs een prijsvraag, een goed ontwerp voor een nieuw nandboek voor den dienst plichtige te verkrijgen. Het voorbeeld van Denemarken is vol strekt geen voorbeeld van ontwapening. Nog herinnert spr. de de sociaal-democra ten er aan dat zij in 1928 (o.a. de heer Al- barda) gezegd hebben, dat een vrijwilligers leger een gevaar oplevert voor burgeroorlogen an dat zulks onder alle omstandigheden een klasseleger is. Mochten de sociaal-democra ten thans een andere meening zijn toege daan, dan hoopt spr.. dat zij zullen erkennen zich toen te hebben vergist De heer BOON (V.B.) dringt er bij den minister op aan hst vraagstuk van de even- tueele opheffing der werf te Hellevoetsluis wat spreker zou betreuren nog eens persoonlijk onder de oogen te zien. Wij hebben ons nu af te vragen: Bestaat er onder het Pact een recht op neutraliteit, en dan moet het antwoord luiden, dat er in tal van gevallen een neutrallteitsrecht be staat. Wat de gasten betreft, wanneer het juist zou zijn dat in 24 uur een heel land gegast kan worden, dan zou spreker den heer Mar chant willen vragen waarom dan niet alleen de militaristen, want die willen misschien gaarne gegast worden, maar ook de sociaal democraten in andere landen nog waarde hechten aan legerhandhaving. Spr. noemt vervolgens eenige Vrijz. Dem. verkiezingsleuzen op, waarin tót wordt voor gesteld alsof de liberalen tegenstanders van de internationale vredesgedachte zouden zijn. De heer WEITKAMP (C.H.) vraagt hoe de minister zich de voedselvoorziening van ons land in oorlogstijd voorstelt. Denkt hij zich te kunnen redden zonder den boerenstand? De heer WIJNKOOP (Comm.) meent, dat 't woord „defensie" voor de beide militaire de partementen is gekozen, omdat „landsverde diging" te zeer zou doen denken aan een ver dediging van Nederland alleen en niet van zoo uitgestrekte overzeesche gewesten. Nederland moet zich zichten naar Engeland, gelijk Bel gië naar Frankrijk. België is een vazalstaat van Frankrijk geworden. Tegen het optreden van de kapitalisten en van Defensie is spr. van opinie dat het pro letariaat zich met alle macht zou hebben te verzetten Het gaat ons, aldus spr., niet om den naam van het leger, of dat een politie- leger heet of anders, maar om het doel. De waarheid is, dat het gebruikt wordt in dienst van het kapitaal tegen de arbeidersmacht. De heer FLORIS VOS (M.S.P.) wenscht de steunverleening aan oud-gepensionneerden zoo spoedig mogelijk te zien vervangen door een behoorlijke pensioenregeling. De heer DROP (S.D.) maakt eenige op merkingen over het Loodswezen. De heer VAN DE BILT (R.K.) steunt gaarne het beleid van dezen minister. De fensie is noodig ook in de vredespolitiek. Met den minister is spr. van oordeel, dat het ver vallen van den voorgenomen aanbouw en het niet doen afbouwen van de in aanbouw zijnde oorlogsvaartuigen de sterkte en de slagvaardigheid van de zeemacht in het bij zonder in onze overzeesctó gebiedadeelen zouden doen dalen beneden het beslist noo- dige voor handhaving der onzijdigheid en verdediging der onafhankelijkheid van den staat. Voorts bepleit spr. eenige personeelsbelan gen. 's Ministers circulaire aan werkgevers heeft groote tevredenheid gewekt. Ten aanzien van de marine acht spr. handhaving van het duikbootenwapen voor 'n klein lana als het onze noodzakelijk Ook de watervliegtuigen moeten worden gehand- naafd. Spr beveelt verbetering van het ver blijf van het personeel van den mariniers-ka- dienst aan, alsmede van de mariniero-ka- 1 zerne te Rotterdam. De z.g. Kringenwet, die in den volksmond wel eens iets anders ge- noemd wordt, geeft nog dikwijls aanleiding tot overdreven optreden van militaire zijde. De heer KRAMERS (S.D.) zegt, evenals tegenover Nederland, de ontwapening voor te staan tegenover Indië. Tegen schending van neutraliteit zal ln Indië niets te doen zijn. Spr. hoopt, dat de minister de Nederland- sche minderen er aan zal wennen, onder In- landsche meerderen te dienen. Spreker heeft den inlander leeren kennen en allerlei moei lijke omstandigheden en hij betwist de stel ling van dr. Van Loon. volgens wien de In landers niet geschikt zouden zijn om als schepelingen dienst te doen. Natuurlijk houdt ■=pr. geen pleidooi voor leger en vloot maar bedoelt een erkenning in de fnucties, zoo lang leger en vloot er zijn. De kostenverdeeling der vloot tusschen Nederland en Indië 3 millioen in Nederland tegen f 130 millioen in Indië acht spr. te ongunstig voor Indië. Zij is in de Lte jaren telkens ongunstiger geworden voor Indië, terwijl Nederland toch zegt, zooveel belang bij Indië te hebben. De VOORZITTER schorst te 2.05 de ver gadering tot heden (Woensdag) 1 uur. Luchtvaartdienst In het V. V. over het wetsontwerp tot wij ziging van het IXde hoofdstuk der Rijksbe- grooting voor 1929 (door de Tweede Kamer aangenomen 20 Nov. j .1.) vestigen eenige le den er de aandacht op, dat, aangezien de minister niet omlijnd heeft medegedeeld, op welke wijze de nieuwe dienst ln de naaste toekomst zal worden georganiseerd, en in verband met de voorgestelde omzetting van het bureau Luchtvaart, vooruit zal worden geloopen op de toekomstige organisatie zon der dat is nagegaan, welke de beste vorm daarvan zal zijn. Met het advies van de Staatscommissie inzake Luchtvaart van 1921 behoort naar het oordeel dezer leden geen rekening meer te worden gehouden, daar dit alles verouderd is te beschouwen. Vaccinatiedwang In de Memorie van Antwoord op het V. V over het wetsontwerp tot verlenging van den geldigheidsduur van tijdelijke bepalingen be treffende de vaccinatie, vervat in de wet van 11 Febr. 1928, zooals zij is gewijzigd bij de wet van 29^Dee. 1928, merkt de minister van Arbeid, H. "en N. op, dat wetswijziging in dien zin, dat de leeftijd waarop vaccinatie verplichtend wordt gesteld, verhoogd wordt, niet zou kunnen baten omdat het enccpha- litisgevaar voor de jeugd met de toeneming der jaren niet vermindert. Ook de minister zou het toejuichen, indien de encephalitis- commissie tot een spoedig resultaat kwam. Hij overweegt, wat voor ruime toepassing der vrijwillige vaccinatie kan worden gedaan. Belaslingbetalen op Postkantoren In het V. V. over het wetsontwerp tot verhooging van hoofdstuk Vllb der Rijksbe- grooting voor 1929 (door de Tweede Kamer aangenomen 4 Dec. j.l.) vragen eenige leden waarom de minister zonder strijd toeliet, dat het wetsontwerp, hetwelk hij zoo warm voorstond, in de Tweede Kamer aanmerke lijk werd veranderd. Andere leden spraken hun vreugde uit over de aanneming van het amendement-Bakker, waardoor de werking van den voorgestelden maatregel zeer is be perkt. Sommige leden drongen erop aan, dat bij aanneming van het ontwerp naast de be taling op de postkantoren de zitdagen van de ontvangers op daarvoor geëigende plaatsen voorloopig behouden zullen blijven. Verschil lende leden betuigden hun Ingenomenheid met den voorgestelden maatregel, in het bij zonder voor de plattelandsbewoners. H. M. de Koningin is gisterochtend voor een week naar Apeldoorn vertrokken. H. K. H. Prinses Juliana vertrok heden ochtend van Den Haag naar Het Loo. Z. K. H. de Prins vertrekt Zaterdag naar Het Loo. Een telegrafisch bericht uit Peking meldt, dat op 30 mijl afstand van de Chineesche hoofdstad in een kalksteengroeve de fossiele skeletten gevonden zijn van tien menschen, die volgens de berekeningen van den expert, dr. David von Black, een Canadeesch pa- laeontoloog in het begin van den ijstijd moe ten hebben geleefd, wat volgens de moderne tijdrekenkunde beteekent: 1 millioen jaren geleden. De Katholieke Illustratie van deze week bevat de volgende interessante foto's: Lan derijen overstroomd; Winter in Tiroler- Alpen: De Theems; Lijkverbranding; Straat te Kaboel; leerlingen van de meisjesschool te Westonbirt; Studenten te Athene; Prins Es- sad Kreyzin van Albanië; Een viertal foto's uit Rome; Het Zilveren feest van de vereeni- ging „Voor Eer en Deugd"; Proeven met een torpedo-volgboot; De hoofdstraat te Schie dam; Houttransport in groote wouden; In terieur van den nieuwsten personenwagen; Chineesche hondjes; Een Riksja in de stra ten van Berlijn; Vervoer van gesneuvelde soldaten; Het Italiaansche Schat-Schlp „Leonardo da Vinci" in de haven te Lon-_ den; Wolkenkrabbers te New-York; Het s.s.' „Discovery II" naar de Zuidpool vertrokken; Herfstmanoeuvres van het Japansche Le ger; Spoorwegongeluk bij Namen; Z.Em. Kardinaal Pacelli's afscheid van den Rijks president. Tekst: Als de Oogen open gaan, naar het Amerikaansch door H. B. v. d. Sande; Ach ter het Geheim, door B. Issels; Rijmkroniek, door R. IJmer. M'n Kleine Jongen, door W. J. Brouwers; De Katholieke Jeugdorgani satie in West-Java, artikel en 4 foto's van W. B. 1 pagina voor onze kinderen; 1 pagina van den vroolijken kant. Prijscourant van Landbouwzaken Wij ontvingen de goeduitgevoerde en overzichtelijke Prijscourant van Tuin-, Bioern- en Landbouwzaden voor Particulie ren voor het seizoen 1929—1930, uitgegeven door de N.V. Zaadhandel, voorheen Gebrs. Van Namen, Dordrecht. munistische relletjes, werd in het onderdis trict Tjadasari (Pandeglang) het voornemen opgevat or», desabankjes op te richten. Be sprekingen terzake werden door het toenma lige onderdistrictshoofd met de desalieden gehouden. Er zou van eiken desaman 1 geheven worden voor begin-kapitaal. Toen de zaak kon beginnen, kwam van bovenaf de printah om maar van de zaak af te zien Eenige djaro's waren echter reeds begonnen om de bijdragen van de desalieden op te vorderen .Het desahoofd van Soekadjaja, een zekere K. ging er ondanks het bevel om geen gelden voor de desabank meer te innen, daar mede toch door. Eerst nu, twee jaren later. Is men bij de recherche met klachten tegen dat desahoofd gekomen. Al dien tijd heeft de bevolking gezwegen uit vrees voor het hoofd, dat dan ook bekend staat als een djago, die een jaar of acht ge leden, door de Veldpolitie werd gezocht, ver- dacht van rampok en een schot in het been heeft gekregen, toen hij bij zijn arrestatie verzet wilde plegen. Billijkheidshalve zij ver meld, dat hij in deze rampokzaak vrijgespro ken werd. Nader vernemen wij, dat de zaak tegen dezen K. door den assistent wedana is on derzocht, doch zonder gevolgen. Er gaat nu een rekest aan den procureur-generaal in zee, met het verzoek om de zaak nog eens te laten onderzoeken, maar dan door andere ambtenaren, liefst door den regent zelf. Plannen en wenschen der Kath. arbeiders beweging Gisteren is te Utrecht de najaarsvergade ring aangevangen van het R. K. Werklieden verbond in Nederland. De vergadering werd door den voorzitter den heer A. C. de Brnyn geopend met een rede, waaraan wij het vol gende ontleenen: Misleiden sommige aanwijzingen niet al te zeer, dan zou kunnen gezegd worden, dat wij voor ons land opnieuw staan aan het be gin van een sociaal- vruchtbare periode. Is het onloochenbaar, dat de sociale kwes tie in haar diepste wezen een godsdienstig- zedelijke kwestie is, van den anderen kant is het evenzeer juist, dat de sociale verhou dingen niet nalaten gunstig of ongunstig in te werken, niet op godsdienst en zedelijkheid zelve, doch op de practische beleving en toe passing daarvan. Het is ons een vreugde, dat een van de hoogste gezagsdragers der Kerk, Kardinaal Gasparri, in opdracht van Z. H. den Paus dit standpunt dezer dagen nog eens heeft be krachtigd in zjjn brief, welke ook voor de Nederlandsche Katholieke Arbeidersbewe ging geldt, waarin wordt geconstateerd, dat zij was bezield door den geest der Encycliek „Rerum Novarum" van Leo XIII en werd aangemoedigd door den onverpoosden cibeid en de eensgezinde medewerking van de geestelijkheid. Verheugend en bemoedigend is het toe nemend vertrouwen in de Katholieke Arbei dersbeweging, zich o.a. uitend in den groei van het ledental der aangesloten bonden, alsook in het welwilend streven van buiten het Verbond staande organisaties om tot aansluiting te geraken. In de eerste negen maanden van dit jaar nam het ledental van de aangesloten vak bonden toe met 18.223 en kwam daardoor op 133.312, terwijl de diocesane bonden klom men van 100.365 tot 108.853, derhalve met 8.488. Gelijk met dezen vooruitgang hebben zich op sociaal-politiek terrein enkele gebeurte nissen voorgedaan, welke voor de arbeiders van groot belang zijn. Vooreerst de inwer king der Ziektewet. Slaagt de daarmede ge nomen proef van wetsuitvoering dan is de basis gelegd, waarop de herziening onzer sociale verzekering kan worden opgetrokken. Een tweede gebeurtenis van belang, na de vaststelling van het program der Staatspartij en den uitslag der verkiezingen, is het op treden van het ministerie Ruijs-Verschuur. Indien ,,de politiek" het in den komenden tijd kan verdragen, dat een Katholieke Mi nister belangrijke sociale wetten tot stand brengt, dan mag van Minister Verschuur worden verwacht, dat hij op dit terrein groot werk zal leveren. In dit licht bezien is zijn voornemen met betrekking tot een wet op de bedrijfsorga nisatie wel het voornaamste, te meer, indien men daarbij overweegt, welke andere wette lijke maatregelen Z.E. heeft in het vooruit zicht gesteld. Het voornaamste, ook Indien men bedenkt voor welke gevolgen de arbeiders worden ge plaatst ln verband met de, buiten hen om, steeds meer koud-consequent toeepaste con centratie en rationalistie in het bedrijfsle ven. Indien de Overheid zich niet recht streeks met dat vraagstuk wil of kan inlaten dan ligt hier een belangrijke taak voor de komende bedrijfsorganen, waardoor aan de arbeiders gelegenheid geboden wordt een woord mede te spreken in zaken, waarmede hun bestaan verbonden is. Welke taak de bedrijfsorganen direct en later te vervullen zullen krijgen, is thans nog moeilijk te zeggen. Wij vertrouwen, dit in deze Regeerings- periode ook bijzondere aandacht zal worden geschonken aan de belangen van 't groote gezin. Spr. wijst dan op den verblijdenden groei van de instellingen van het verbond, de Spaarbank „Centrale Volksbank" en de Le rensverzekering „Concordia", „Herwonnen Levenskracht" gaat de eerste hand leggen aan een aan alle elschen destijds voldoend sanatorium; de benoodigde f 600.000 worden opgebracht door de organen der Katholieke Arbeidersbeweging, Met het voorstel nopens de stichting van een Centrale voor ontwikkelingswerk met daarin opgenomen de Sociale Her school, houdt het Verbonds'oestuur zich zeer ernstig bezig en heeft zich er reeds van verzekerd dat een aantal professoren en andere intel- lectueelen het plan zeer sympathiek gezind zijn. Een ander stuk arbeidsveld, dat de aan dacht en werkzaamheid van de Katholieke Arbeidersbeweging vraagt is dat der reclas- seering. Ten slotte sprak de heer De Bruyn een woord van dankbar^ herinnering in verband met het verscheiden van den Aartsbisschop Mgr. H. v. d. Wetering. Mgr. v. d. Wetering, aldus spr. heeft in zijn veeljarig pontificaat niet enkel de wor ding onzen Arbeidersbeweging medegemaakt, doch daarop sterk ingewerkt. Zijn hart hing aan onze beweging en meer dan eens heeft Hij daarvan ondubbelzinnig doen blijken Mgr. leefde in de harten van ons allen, da! zal Hij ook in de. toekomst doen, hetgeen blijken moge door Hem voortdurend in onze gebeden te gedenken. Moge God hem het loon voor zijn zegen- rijken arbeid reeds hebben verleend. Wij zulen zijn nagedachtenis eeren, door te trachten zijn voorbeeld van werkzaamheid en plichtsbetrachting zoo trouw mogelijk na te velgen: onze Arbeidersbeweging tot heil! De sociale weeli Médegedeeld werd, dat in de derde week na Paschen door het Verbond een sociale week zal worden georganiseerd, waarvan het algemeen onderwerp zal zijn: „De Rerum Novarum, bezien in het licht van onzen tijd." Dr. Van Beurden heeft het voorzitt^sccrr, aanvaard van den Raad van Overleg. Het ligt in het voornemen van het Vf bondsbestuur omstreeks April a.s. onder Ie ling der Kunstcommissie een Tooneeleon- gres te orgar.tseeren. De begrooting en die van „Berg en Bosch" werden vervolgens goedgekeurd. Daarna werd de vergadering toegesproken door den adviseur van het Verbond, de Hoogeerw. Kanunnik J. G. van Schaik, die er aan herinnerde, hoe wijlen Mgr. van de Wetering aan de wieg heeft gestaan van de R. K. Arbeidersbeweging. Steeds drong hij aan op practisch werken en steeds meer in stellingen stichten voor de arbeiders. Ten opzichte der arbeiders had Mgr. van de Wetering een buitengewoon sterk recht- vardigheidsgevoel. Spr. gaf daarvan eenige typische staaltjes ten beste, vooral als het gold onrechtvaardig gegeven ontslagen. Maar hij wilde niet dat daar ooit iets van bekend zou worden. Daarna sprak spr. ge- lukwenschen uit aan het Verbond wegens zijn buitengewonen groei. Ten slotte ver klaarde spr. op de agenda te hébben gelezen een rapport Commissie Sociale Hoogeschool. Spr. voor zich zou er de voorkeur aan ge ven te spreken van: het instituut tot ont wikkeling en opvoeding van tegenwoordige en toekomstige arbeidersleiders. Hiervoor fi- nancieele offers te brengen, zal geen ver- geefsche arbeid zijn. Met betrekking tot het geschil omtrent de ■oorlegging van 'een arbeidsovereenkomst met' de concurrentie-clausule door de Nederland sche Seintoestellenfabriek aan haar perso neel, hebben de samenwerkende organisaties (Ned. Bond van Technici; Alg. Bond van Technisch- en Opzichthoudend Personeel; R.K. Bond van Technici „St. Bemulphus"; Ned. Ver, van Christelijke Technici en Cen trale Bond van Werkmeesters en ander Opzichthoudend Personeel) gisteravond in het „Hof van Holland" te Hilversum ver gaderd. De besturen hebben geadviseerd de overeenkomst niet te onderteekenen en de bemiddeling in te roepen van Mr. S. ce Vries, Rijksbemiddelaar in de Tweede In spectie. Gisteren werd van Mr. de Vries telegra fisch bericht ontvangen, dat partijen tegen Woensdagochtend 10 uur op het Departe ment van Arbeid waren bijeengeroepen. Dezer dagen hield de R. K. Algemeene Middenstandsbedrijfsraad te Utrecht een al gemeene vergadering. Bij den aanvang wijdde de voorzitter Dr. J. v. Beurden allereerst enkele woorden aan de nagedachtenis van den heer Fr. v. Ros- sum uit Hilversum, in leven o.m. bestuurs lid van den Algemeenen Raad. Vervolgens wees spr. op de in de troonrede aangekon digde en in de schriftelijke stukken en bij de openbare behandeling nader besproken wet telijke regeling omtrent de instelling van be- drijfsraden. Spr. meende te mogen veronder stellen, dat ook de leden der bedrijfsraden met genoegen van deze plannen kennis heb ben genomen. Wanneer de plannen van Mi nister Verschuur tot uitvoering kunnen ko men, gaan we aldus de voorzitter ge leidelijk in de richting, die door onze be drijfsraden immer is voorgestaan. Spreker hoopte, dat de bedrijfsraden door een zoo goed mogelijke volvoering van hun taak zou den blijven getuigen voor de reeds jaren door tón gepropageerde idee der bedrijfsorani- satie. Bij de „mededeelingen" deelde de voorztt- ter o.m. mede, dat de bedrljfsraad voor bet electrotechniseh bedrijf spoedig geïnstal leerd zal kunnen worden. Besproken werd de vraag, of het wensche- lijk moest worden geacht, wijziging te bren gen in de plannen betreffende werkplaatsop leiding, zooals die vroeger door de alge meene vergadering werden uitgestippeld. De vergadering was van meening, dat het noodig zou zijn bij het streven naar verwe zenlijking der plannen er meer rekening me de te houden, dat ten deze samenwerking met niet-katholieke vereenigingen als regel noodzakelijk zal zijn. Behandeld werd voorts de vraag, of het al dan niet wenschelijk zou zijn, dat de be drijfsraden zich een onpartijdigen voorzitter met adviseerende stem assumeeren. De overgroote meerderheid der vergadering was van gevoelen, dat er geen aanleiding was wijziging te brengen in den huidigen toe stand, dat als voorzitter van den bedrljfs raad fungeert een der werkgevers-leden, als secretaris een der arbeidersleden. Een be- drijfsraad, die er desniettemin de voorkeur aan mocht geven als voorzitter iemand aan te wijzen, niet behoorende tot een der par tijen, behoudt daartoe volkomen de vrijheid. Na grondige bespreking van de te volgen werkmethode werd besloten op een binnen kort te houden algemeene vergadering aan de hand van stellingen of vraagpunten, wel ke de bedrijfsraden tevoren in eigen kring zullen kunnen bespreken, door een tweetal personen te doen inleiden de vraag, hoe de op handen zijnde wettelijke regeling der bedrijfsorganisatie, 't doeltreffendst ware samen te stellen en op welke concrete pun ten aan de in te stellen bedrijfsraden een taak ware toe te kennen. Hierna werd verslag uitgebracht over de van de bedrijfsraden ontvangen antwoorden inzake de concurrentie, welke den patroons wordt aangedaan door arbeid van werkne mers na den wettelijk vastgestelden werktijd voor eigen rekening uitgevoerd. Uit dit verslag bleek o.m. opnieuw de groote moei lijkheid om ten aanzien van dit hier en daar, blijkens de verkregen inlichtingen, in derdaad vrij veelvuldig voorkomend euvel juiste en volledige gegevens te verzamelen. Y/at de bestrijding ervan aangaat, meende de vergadering, dat waarschijnlijk alleen via de verbindendverklaring der collectieve ar beidsovereenkomst getracht kan worden dit euvel zooveel mogelijk tegen te gaan, Nadat nog mededeelingen gedaan waren óver een aangegane overeenkomst, waardoor het mogelijk is leerlingen en a.s. leerlingen psychotechnisch te doen onderzoeken, werd de uitstekend bezochte vergadering (alle be drijfsraden hadden zich doen vertegen woordigen) gesloten. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND J. P. COEN 17/12 v. Amst. n. Batavia. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ BACCHUS 16/12 v. W.-Indië te New York. BENNEKOM (thuisr.) 14/12 v. Iquique n. Moota* CLEMEN CE AU 16/12 v. Genua n. O ran. DEUCALION 14/12 v. Paramaribo n. P. of Spaill* EOS 16/12 v. Lissabon n. Amsterdam. HEBE 16/12 v. Barcelona n. Tarragona. ILOS 16/12 v. Cadix n. Ceuta. JASON 16/12 v. Algiers n. Amsterdam. MEROPE 16/12 v. Rotterdam n. Malaga. MINERVA 16/12 v. Constantinope n- Boufgas. NEREUS, Vigo/Amst., p, 16/12 Dungeness. ORION 16/12 v. Valencia n. Amsterdam. TELLUS 17/12 v. Gibraltar te Amsterdam* VULCANUS 16/12 v. Alexandrië n. Piraeus. KON. HOLL. LLOYD FLANDRIA (uitr.) 16/12 v. Lissabon. ZAANLAND (uitr.) pass. 17/12 Ouessant. HOLLAND—AFRIKA-LIJN ALDABI 17/12 v. Rott. n. Hamburg. BILLITON (uitr. 16/12 te Beira. KLIPFONTEIN 17/12 v. Rott. n. Kaapstad. MELISKERK (uitr.) 14/12 v. P. Said n. P. Soedan* NIJKERK (uitr.) 16/12 te Beira. NIEUWKERK 16/12 v. Rott. n. Hamburg. HOLLANDAMERI KA-LIJN DELFDIJK 15/12 v. Seattle te Portland (O.). DRECHTDIJK, Rott. n/d. Pacifick. pass. 16/13 Azoretu MAASDAM, Rott. n. Orleans, 16/12 v. Havana. NOORDERDIJK 16/12 v. Rott. te Boston. VEENDAM 17/12 v. New York te Rotterdam» HOLLAND—OOST-AZIE-LIJN OLDEKERK 16/13 v. Hamburg te Antwerpen. HOLLANDBRITS CH-INDIE-LIJN HOOGKERK (thuisr.) pass. 17/12 Ouessant. SOMMELSDIJK (thuisr.) pass. 15/X2 Gibraltar» IJSELKERK 17/12 v. Antwerpen te Rott. JAVA—NEW YORK-LIJN BREEDIJK, Java n. New York, 15/12 te Boston» EURYLOCHUS 15/12 v. New York n. Java, via Norfolki MADIOEN, Java n. New York pass. 17/12 Point de GfelUr ROTTERDAMSCHE LLOYD KOTA GEDE 17/12 v. Rott. n. Hamburg. TJERIMAI (thuisr.) 16/12 v.m. 8 u. v. Tanger. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA-LIJN ALCYONE (thuisr.) 16/12 v. Las Palmas. ALPHACCA (thuisr.) 16/12 v. Victoria. STOOMVAART MIJ. OCEAAN EURYBATES 17/12 v. Batavia te Amst. 1DOMENEUS 15/12 v. Shanghai n. Amst. PEIS ANDER, Amst, /Batavia, 17/12 v. Belawan» PERSEUS, Japan/Rott,17/J2 v. Singapore. EMZETCO LIJN JONGE JACOBUS Middlesbro n. Valencia pass. 16/ia Ouessant. JONGE MARIA 16/12 v. Rott. te Seville. NEDERLANDSCHE SCHEPEN AALSUM 16/12 Lizard gep., Rott. n. Cape Race (r. 0.J4 BATAVIER II 17/12 v.m. 8 u. 15 v. Rott. te Gravesead. BATAVIER VIII 16/12 v. La Pallice n. Rott. CELAENO 15'12 v. Lae Palmas te N. Orleans. GORECHT m.s., qi4/i2 v. Londen te Duinkerken. GOUWE 16/12 Ouessant gep., Rott. n. Teneriffe. HARDENBERG 16/12 v. Montreal te Castlemarc. JOHANNA 16/12 v. Nantes n, Rott. LINGE 16/12 v.Rott. te Ljusne. OLGA, m.s., 14/12 v. Londen te Duinkerken. PARKHAVEN 16/12 v. Tampa te Mobile. RUURLO 16/12 v. Oran n, Amst. SCHIE 16/12 v. Cette n. Valencia. SLOTLAAN 15/12 Bermuta gep., Archangel n» HottStöO TRITO 16/12 v. Dublin te Belfast. TYNE 15/12 v. Rott. te Fécamp. VECHT 17/12 v. Lovisa n. Rott. WEAR 16/13 v. Rott. te Jersey. ZEEMEEUW m.s. 15/12 v. Veile te Holtenau. J£ t.\\V 11% „Komt nu," zeide de koning hoflijk, „nu de vredespijp 104. 6otuokt, terwijl in dien tijd, U ter eere, een stekelvarken wjrdt gekoekt," En men stopte de groote pijpen. Men vond de tabak wat zwaar, Trijntje voelde zich niet zeer prettig, en Piero werd heel erg naar. Toen de maaltijd was geëindigd en het stekelvarken verteerd, werden de gasten van den koning door 'n schit terend feest geëerd. Groote vuren werden ontstoken, kleurden rood de donkere lucht, hooger, hooger laaiden de vlammen, de wilden weerden zich geducht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 10