Het Eucharistisch Congres te Carthago Abt .750.- f250.- (50.- f40.' gr 1 Wolion Ondergoederen Telegrafisch Weerbericht m Man doodgestoken te Rotterdam BUREAUXNASSAULAAN 49 ADVERTENTIÉN 35 ct. p. regel DIT NUMMER BESTAAT UIT DRIE BLADEN WOENSDAG 18 DECEMBER 1929 DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17338 AANGIFTE M3ET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECITER, GESCHIEDEN UITERLIJK ORI EMA/.L VIER EN TWINTIG UREN NA HET 01CEJAL. IV. Uit het Carthaagsch verleden INSTEMMING Te vroeg gr cot GRiSGïE HOUTSTRAM 16 BELASTINGVERLAGING Sterke aardbeving Nieuwe Kardinalen Uit de Tweede Kamer De Nederlandsche Bank SS De dader gearresteerd Voornaamste Nieuws J. J. WEBER ZOON Groote Houtstraat 166 Haarlem ZIJ die zich I Januari 1930 op de „Nieuwe Haarlemsche Courantabonneeren, ont vangen de nummers tot dien datum GRATIS DE DIRECTIE De postvluchten naar Indië Telefoon No. 13866 (drie lünen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct., per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal f 3.58 bjj vooruitbetaling. NIEUWE OURANT VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN- riES. 1i regels fifl et p plaatsing: e'lce regel meer 15 ct.. bij vooruitbet :;lj contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELfNGEN tusschen den tekst 60 ct. per regel. Alleahnnné'sopdithladzijningevulgedeverzekeringsvoorwaarden? JQJ|g Levenslange geheeleonaeschik theid tot werken door tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen verlies van heide armen, heide heenen ot heidenogen hi) een ongeval met doodelijken afloop hij verlies vaneen hand I1QJT een voet ol een oog hi) verlies van eeD duim ot wijsvinger hij n hreuk van heen of arm ni) verlies v een anderen vinger. De f tadsgeschiedenis van Carthago is, na die van Rome, misschien wel de meest be langwekkende historie ter wereld. Omdat de stad zich wist te handhaven onder de op eenvolgende kuituur-wisselingen: aan geen enkel volk is het ooit gelukt haar voorgoed te vernietigen. Ofwel v/as het de taaie levens-wil van haar bewoners die met hand'g diplomatiek gegoo chel altijd ng een kleine, maar voldoende mogelijkheid tot snel herstel wisten open te houden; ofwel het was de ervaring der vijanden zelf die de stad spaarde: omdat zc wisten dat een levend Carthago de concur rentie prikkelde, terwijl een dood Carthago hun 'n gemakkelijk monopolie liet, dat echter óm zijn gemakken de eigen welvaart ongun stig beïnvloedde. Zoodat ze er uit eigen be weging toe kwamen om aan Carthago, na felle nederlaag, belangrijke concessies te doen. Mannen met 'n gezonden kijk op de wereld- Verhoudingen, zooals Augustus en Caesar, schrokken daarvoor niet terug. Begrijpelijk is dat ze met die opvatting vrijwel alleen ston den en een minderheid vormden die óp moest werken tegen een wantrouwende meerder heid, die zich het exploiteeren van een over winning anders had voorgesteld. Zoo zouden we in deze geschiedenis zelfs parallellen kun nen trekken met een lateren tijd: den naam Carthago vervangen door dien van Duitsch- land en in de hedendaagsche voorstanders van een kleingeestige vernielings-politiek of in de dragers van royaler opvattingen vinden we èn Cato en Augustus getrouwelijk terug De geschiedenis van Carthago verloopt vol gens eenregelmatig schema. We zien een havenstad die langs een gemakkelijke ont wikkeling, uitstekend gelegen en ruim-gefi- nancierd door ondernemende kolonisten snel tot ijpen bloei komt en den concurrentie-nijr' opwekt van andere centra die alleen door hrd ploeteren tot een zekeren welstand ge raakten. De nijd en jaloezie gaan over ir. bedenkelijke plagerij en openlijken strijd Waarin Carthago lang volhoudt, zich ten slotte onderwerpt aan den machtiger blijken den tegenstander, maar dan toch weer zoo veel van zijn eigen kracht weet te behouden dat 't na een jaar of wat weer zoo goed als onafhankelijk is en welvarend als nooit te voren. Dit zijn de twee eerste Punische oorlogen Dit schema keert nogeens terug in volmaakte regelmatigheid: de feiten komen op hetzelfde neer, alleen de jaartallen en de eigen-namen veranderen: de welvaart van Carthago wordt steeds grooter. totdat zich bij den over winnaar de overtuiging vastzet, dat alleen een grondige vernietig.ng van Carthago op den duur het wereld-evenwicht kan herstel len. Derde Punische oorlog: Carthago de:en- da... Het werk is grondig gebeurd, want als na eenigen tijd Augustus er toe besluit om de stad te herstellen, blijkt ze werkelijk eer, nieuw leven te beginnen. Ze heeft haar Azia tische taal, gebruiken en godsdienst voor de Romeinsche verwisseld. Dezen keer is Car thago niet door Romeinsche wapenen, maa: door Latijn-che kuituur overwonnen: als machtige provincie-hoofdstad draagt het enorm bij tot den bloei van het geheele rijk propageert de Latijnsche beschaving tot in die streken van Afrika, welke Rome alleen nooit zou hebben bereikt, en weet zelfs op een gegeven oogenblik van die beschaving het geestelijk middelpunt te worden. In de tweede eeuw na Christus is niet Rome, maar Car thago de leidende hoofdstad van het Keizer rijk. Zelfs de Imperator Septimus Seve- rus is Afrikaan! Zoo blijken de Romeinsche oorlogen tegen Carthago in den grond van de zaak niets meer en niets minder te zijn dan een kuituur- strijd, die waar de partijen machtig genoeg waren om elk op zich de wereld te beheer- schen over de oriëntatie van net wereld gebeuren besliste. De inzet van d'en stnjc blijkt achteraf niets anders te zijn dan ae vraag: zal de Middellandsche zee en het daaromheen liggende Europa, onder de opper macht van Rome, Latijnsch Dlijven of. door de overwinning van Carthago. Aziatisch worden? Krijgen we in Europa een Latijnsciie of een Aziatische kuituur? Over deze vraag zoo tot een alternatief toegespitst, neeft Rome niet in dezelfde scherpte beslist. Rome, dat vele tegenstellingen in de voortreffelijke een heid van een groot rijk wist op te 'ossen heeft ook dezen vijand niet verpletterd maai hem eerst door Latijnsehe beschaving, en later nog doeltreffender door het Christendom tot een kostbaren bondgenoot gemaakt. Niet alleen de keizer, maar ook de Paus is Afrikaan geweest (Victor I) Zoo waren er momenten, dat Carthago dc eerste stad der wereld was. Een half millioen menschen woonde er samen in huizen van zes verdiepingen over een oppervlakte ver spreid, welke tegenwoordig het geheele schier-eiland van la Marsa omvat, en waar van het hedendaagsche Carthago slechts eer. Villa-dorp is: even belangrijk als Salammbö le Kram, la Marsa en andere onbekende grootheden. Het heeft z'n amphitheater, z'n circus, z'n theaters en andere gebouwen ge had, die tot het genots-apparaat van een Ro meinsche stad behoorden. Kier wordt ten volle het heidendom uitgeleefd: niet zoo be schaafd als in het geraffineerde Rome, maa: met al den hartstocht van een zuidelijk tem perament en met de wreede gebruiken var een nog niet geheel vergeten Aziatisch ver leden. Aan de groote massa is de diepere be teekenis der feiten ontgaan: voor het voll: hebben de goden slechts hun naam, niet hun wezen, veranderd: in plaats van Esmun ver eert men nu in denzelfden tempel den Ro- meinschen Esculaap, Moloch is herdoopt lr. Saturnus en Astarte is Juno geworden... Zoc zelfs, dat de menschen-offers, officieel dooi Rome afgeschaft en verboden, hier nog vrij druk in praktijk gebracht worden. Tenslotte is ook Carthago aan eigen ver dorvenheid ten gronde gegaan. "Iet Christen dom is er gepredikt geworden wanneer precies en door wien weet men niet zeker en hield vast. Het ondervond de bestrijding Weike de strenge moraal van een los-levende gemeenschap kon verwachten; maar het ndervond ook de ueiangstelling. d'e ernstig, •eesten zooals Tertulliaan en Cyprianue zeker behoorden zij nog voor hun bekeerint tot de upper-ten van het Carthaagsche be- :chaving>leven) voor elk verheffend systeeir noesten hebben. De vervolgingen hebben ge voed met een heftigheid, die aan de zwaar ste perioden van de Romeinsche Christen haters herinnert: Carthago heeft bijna even- teel martelaren als Rome!; maar van den onderen kant is het Christendom aangenomen eworden door zulk een élite, dat de Car- .haagsche Kerk een allerbelangrijkste rol reeft gespeeld in de geschiedenis van het 'onge Katholicisme. De besten onder haai bisschoppen en schrijvers hebben 't Christen lom uiteengezet, ik zou haast zeggen gede- inieerd, met een glans en een scherpte, een nagistrale taal- en ideeilnbeheer ching. da'. ;een enkele serieuze geest uit die dagen aar. ie nieuwe leer kon voorbijgaan en hebben ildus het Christendom gepousseerd tot een wonderbaarlijke verbreiding. Het Romeinscb Carthago, met Tertulliaan, Cypi'.anus et: \ugustinus is om een gelukkig woerd var bouis Bertrand te gebruiken de b wording van het Latijnsch Kath' r lïome had in die tijden het primaats-cver- wicht, maar het brillante leven der Kerk verd in Carthago gevoerd. De Vanda'en kon- icn dit leven niet verwoesten; de Arabieren 'aren op dat punt knapper... Staande op de -ruïnen van die vervallen .rootheid zijn we dankbaar gestemd tegen- >ver kardinaal Lavigerie die ais contrast me', het heidensche. uit égoïsme en concurrentie /rees ingegeven. Delenda Carthago (C. moet verwoest worden) het katholieke Instaurandr Oarthago (het moet herleven) als program punt heeft opgezet, en aan dat nieuwe Car- hago' en zijn nieuwe kathedraal St. Cypria- ius als patroon heeft gegeven. En a's ik u n een volgend artikel dat nieuwe Carthago jeschri.if, dan zal men begrijpen, hoe het Eucharistisch Congres aan den wederop- ;ou\v van dit schitterend verleden kan mee helpen. Toen wij dezer dagen „Een misstand" signaleerden in verband met veler voor barige beoefening van een of andere vereenvoudigde spelling', hebben wij al lerminst de illusie gekoesterd, dat ons betoog onweersproken zou blijven. De „vereenvoudigde" is nu eenmaal het heilige huisje, waarin vele onder wijskrachten het zich behaaglijk en.... gemakkelijk maken en waarin sommi gen ongehinderd gebrek aan kennis en energie verbergen; aan dit heilige huisje mag niet geraakt worden! En wij waren dan ook al voorbereid op fel en niets ontziend verweer van zekere zijde. Tot onze verbazing is echter niet al leen alle verweer tot op dit moment uitgebleven, doch integendeel ontvin gen wij gisteren alreeds een heel sterk blijk van instemming nota bene van een onderwijzer in een onzer Noord-Hollandsche gemeenten. Deze onderwijzer (wij kennen hem via derden als een ernstige en degelijke leerkracht) schrijft ons o.a.: „Uw artikel, getiteld „Een misstand" is mij uit het hart gegrepen, 't Is heeleinaal niet ondenkbaar, dat u, naar aanleiding van dat artikel, van verschillende zijden aan gevallen wordt. Wellicht stelt u het op prijs, ingeval van verweer uwerzijds over eenig bewijsmateriaal te kunnen beschikken om uwe argumenten kracht bij te zetten. U schreef: „Is 't nu zoo vreeselijk, dat de kinderen op school de officieele spelling van De Vries en Te Winkel moeten leeren?" Neen, dat is heelemaal niet vreeselijk. Dat bewijst wel het werk, hetwelk hierbij inge sloten is. Dit werk is niet gemaakt naar aanleiding van uw artikel, 't Was gemaakt vóór ik uw artikel las. Bedoeld v/erk is zon der voorafgaande bespreking gemaakt door een leerling van mijn klas (zesde leerjaar), een jongen van 12 jaar, geen uitblinker, maar een ruim middelmatig leerling. Uit het bijgevoegde v/erk nu blijkt, dat de bedoelde leerling in niet minder dan 18, tamelijk moeilijke zinnen slechts één foutje maakte. Wij maken ons sterk, dat vele nieuw- lichters onder het jongere onderwijs- j personeel kans gezien zouden hebben, in dit opstel 18 fouten te fabriceeren! Onze briefschrijver vervolgt nu: ,,'t Spreekt vanzelf, dat niet al mijn leer lingen het er zoo goed afbrengen, maar 't demonstreert toch voldoende, dat een leer ling van de lagere school met een gezond stel hersens heel goed de verschillende moeilijkheden van de Nederlandsche Taai onder de knie kan krijgen. Dat over het algemeen de onderwijzers de schuldigen zijn, is ook waar. Aan onze school zijn verschillende jonge leerkrachten verbonden, die er rond voor uitkomen, dat ze niet weten, wanneer ze „de" of „den" moeten schrijven. Hun sollicitatiebrieven (het hoofd der school laat ze me wel eens curiositeitshalve lezen) wemelen gewoonweg van de fouten, 't Is een uitgemaakte zaak, dat het taalonderwijs aan de Kweekscholen tegenwoordig niet deugt. We ondervinden dat dagelijks. Overigens begaafde leerkrach ten, met diploma 5-jarige H.B.S.. komen ei rond voor uit, dat ze de naamvallen een voudig niet kennen. Een duidelijk bewijs, dat het M. O.-taalonderwijs op dat punt te kort schiet. U begrijpt, wat er van het taalonderwijs in de hocgere leerjaren van een lagere school terecht moet komen, ais men uitslui tend op dergelijke leerkrachten is aange wezen. U zult begrijpen, dat leerlingen, door dergelijke leerkrachten afgeleverd, nog al eens zondigen tegen de regels van de Ned. aal. anneer wij nu in staat zijn. in één jaar tijd hun de voornaamste van die regels eigen te maken, dan is het duidelijk, dat de moeilijkheid van het schrijven zonder fou ten niet moet gezocht worden in de moei lijkheid van de Ned. Taal zelve." Wij behoeven zeker wel niet te zeg gen, dat wij met bovenstaand blijk van instemming juist omdat het van déze zijde komt ten zeerste ingenomen zijn. tt> Onlangs heeft de Bond van Haagsche gymnasiasten zijn 25-jarig bestaan ge vierd. Er was een fuifje maar dat niet alleen, er was ook een receptie, heel voornaam En de wethouder van onderwijs kwam er nóg voornamer zijn opwachting maken. Nu vraagt de heer S. Pregers in het tijdschrift „Het Kind": „Wat moet dat worden, als die bond 100 jaar bestaat?" en hij vervolgt: „Een bestuur van een leerlingenvereeni- g'ing, dat recipieert en den wethouder van onderwijs straks den minister van onder wijs, kunsten en wetenschappen onder zijn bezoekers mag tellen; schooljongens in smoking met den huissleutel op zak; school meisjes in groot toilet met poederdoos on verdere benoodigdheden; toespraken, wijn, sigarettennietwaar, men behoeft nog niet bepaald conservatief te zijn om vaag te voelen, dat de atmosfeer hier iet of wat ongezond is. Er zijn geen kinderen meer, is de ver zuchting, die men meer dan eens hoort. Een jongen uit de hoogste klas eener H. B. S. heeit zich onbetamelijk gediagen en moet op een vrijen middag terug komen. Wanneer de leeraar het opgegeven straf werk komt nazien, zegt het jongmensch Mijnheer, ik heb nu geen tijd meer. ik moet naar een diner. En wanneer de leeraar hem vol verbazing aanstaart: Ja, mijnheer, verstaat u mij niet? Ik moet naar 'n diner. Waar ligt de oorzaak? De geest des tijds, is vaak het berustende, soms het moedelooze antwoord. Daar is na tuurlijk iets van aan. De maatschappij is veranderd, meer gecompliceerd, meer ge avanceerd. Het kind krijgt duizend-en-eén meer indrukken dan zijn voorganger van 25. 30 jaar geleden: het ziet meer, het hoort meer, het ondervindt meer, het wéét meer. Maar de natuur laat zich niet dwingen: net verstand komt nu eenmaal niet vóór de ja ren. En hierdoor ontstaat die toestand van onevenwichtigheid, waarin het kind met een teveel aan oppervlakkige kennis van de groote-menschenwereld de allures aanneemt van den volwasene, zonder dat zijn nog onrijp verstand het tot richtsnoer kan die nen. Maar aan den anderen kant valt niet te ontkennen, dat de huidige opvoeding het proces van te-vroeg-groot-zijn ijverig bevor- dert, in plaats van het krachtdadig teger, te gaan. Want al dat groote-menschengedoe van kinderen werkt een ovei matig zelfgevoel in de hand. De bescheidenheid ten opzichte tan volwassenen verdwijnt, de eigen ikneid der jongemensehen neemt enorme afmetin gen aan, verwaandheid en laatdunkendhoi' zijn de kenmerken hunner gedragingen. En wanneer ze dan later met de meedoogen- iooze maatschappij kennismaken en de stor men des levens komen opzetten, dan ont breekt het velen aan het noodige weer standsvermogen als gevolg van de omstan digheid .dat- men ze als een erwt naar bo ven heeft laten schieten, in de meening. aat er toch wel een eik uit zou groeien." Wijze woorden! Voor vele moderne ouders stof bie dend tot urenlange meditatie! Afschaffing opcenten op de grond belasting bij den minister in over weging. De Tweede Kamer neeft gisterenmiddag iet wetsontwerp, om. beoogende afschaffinr van de Verdedigingsbelasting II en van d' c op den suikeraccijns, z.h.s. aange nomen. De minister heeft in den loop der beraad .lagingen naar aanleiding van een op nerking van den heer Van den Heuvel oegezegd te zullen overwegen de opcenten ip de grondbelasting „bij een volgende ge cgenheid" te zullen afschaffen. De ministei nerkte hierbij op, dat niet een uitstel ad in- 'initum is. NABIJ DE ALEOETEN Gistermiddag om 11 uur 10 min. 16 sec. lijd van Grenwich) werd aan het Meteoro- gisch Instituut te De Bilt een zeer sterke vardbeving geregistreerd. Afstand 8100 K.M. Oorsprong waarsehijn- jk bij de Aleceten, in het Noorden van den ïrrooten Oceaan. K i Hierboven geven wij de portretten vanzeven prelaten, die in het a.s. Consti&torie tot kardinaal zullen verheven worden Nu_de heer De Visser, door ongesteldheid de hém toegestane interpellatie over de ge vangenneming van eenige „intellectueelen in Indië niet meer kan houden, heeft de lieer Wijnkoop verlof gevraagd den Minister /an Justitie te mogen interpelleeren over deze zaak, en over de wijze waarop de P.I.N en de vakbeweging in Indië worden behan deld. De heer Wijnkoop gaf te verstaan, dat hl. -wijfelde of de ongesteldheid van den heei De Visser wel de eenige reden was van zijr afwezigheid, omdat hij elders wel verschijnt Ook vroeg hij verlof den minister van Justitie te mogen interpelleeren over de huis- oekingen in de laatste dagen. De Tweede Kamer zal morgen over deze erzoeken beslissen. Nieuwe adjunct-secretaris Naar wij vernemen, is met ingang van 1 Februari 1930 tot adjunct-secretaris van de Nederlandsche Bank benoemd de heer Mr A. M. de Jong en tot waarnemend adjunct secretaris de heer Mr. C. W. Ritter. Nog slechts enkele dagen en de Groote Houtbrug zal zoowel voor voet- als rij verkeer werden afgesloten. Thans is men bezig met het bouwen van een noodbrug, die aan den rechterkant van de oude brug is gelegen, als men uit de Groote Houtstraat komt. Hedennacht om kwart over één is de 56- jarige W. D. Timmermans op den Cooisingei voor het postkantoor door een jongeman neergestoken. De dader is gearresteerd. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis op den Cooisingei overgebracht, waar het bij aan komst bleek te zijn overleden. Hoe de twist ontstond Naai- wij nader vernemen, is v. d. Vegt -iet een kameraad in den winkel van den -9-jarigen vischhandelaar D. T. in de /veste Wagenstraat gegaan, om bokking te koopén. Deze vischhandelaar, die het slachtoffei is geworden, bevo-nd zich op dat oogenblik -liet in den winkel; evenmin zijn vrouw. De anten werden bediend door het 16-jarige asje van D. T. De dader heeft, zooals men uit de getui genverklaringen heeft kunnen vaststellen, enige grapjes gemaakt met het jonge meis je, welke de grenzen van het behoorlijke overschreden. Hij verkeerde onder drank- iivloed en was zeus eenige uren na zijn daad nog niet geheel nuchter. Zijn onbetamelijke houding werd direct opgemerkt door het echtpaar T„ die den winkel ingingen en den klanten verzochten er uit te gaan. Dit heeft een klein relletje veroorzaakt. Van de Vegt was klaarblijkelijk in een 'vechtlustige stemming, daar hij tegen T. ,eide: „Kom er maar een, uit, ais je durft. T„ die echter' een dolkmes in zijn bezit -iad, ging op de uitneodiging niet in. Op dat oogenblik is de vader van T. van Je Raakbrug af naar den winkel van zijn zoon komen wandelen. Hü hoorde de oorzaak van het relletje en -rok partij voor zijn dochtertje. Zoo moet hij den verdachte hebben toe gevoegd. dat hij het meisje niet in de ma- .ing moest nemen. D,t wakkerde het geschil aan, en zoo ont stond een woordenwisseling tusschen het slachtoffer en den dader. Er js een getuige, die verklaard heeft, dat hij gezien heeft, dat T. zich daarbij zoo ;waad heeit gemaakt, dat hij v. cj, Vegt een klap in het gezicht heeft gegeven, v. d. V. zou toen het dolkmes hebben gegrepen en T. hebben gestoken. Deze werd in den rug geraakt en in den rechter-bovenarm, waar de groote slagader werd doorgesneden. Hevig bloedend is T. de Weste Wagen straat ingeloopen en de Hofstraat, waar hü Bij ccn botsing tusschen tram en auto op den weg DriebergenDoorn, hebben twee persorun het leven verloren. Na Cs Defensiebegrooting zal de Tweede Kamer behandelen de begrootingen voor 'iet Zuiderzeefonds en voor het Wegenfonds. De Tweede Kamer heeft het wetsontwerp it afschaffing van de Verdedigingsbelasting X en de opcenten op den suikeraccijns aan- -ca.jinen. Dr. J. D. M. Comelissen, secretaris van het Ned.-Hist. Instituut te Rome. hooglee raar aan de R.K. Universiteit te Nijmegen? Vliegtuigsport in Nederland. Het najaarscongres van het R.K. Werklie denverbond. Het lange afstandsrecord in het vliegen <loor Costes verbeterd. Nieuwe adjunct-secretaris van de NederL Bank benoemd. De afsluiting der Zuiderzee. De voortzet ting der droogmaking. Sterke aardbeving. Nabij de Aleoeten? De Tweede Kamer heeft de behandeling Ier Defensie-begrooting voortgezet. Het Amsterdamsche Hof acht geen ter. men aanwezig voor het geven van schade vergoeding aan Klunder en Teunissen. Hedennacht te ruim 1 uur is te Rotter dam een 56-jarig man doodgestoken. Hongersnood op Floris. Honderden dooden? Besprekingen over maatregelen tegen brandrampen. Het berijden van den rechterkant van een linkerweg. Principieele uitspraak van den Haariemschen kantonrechter. Zaak voor het Haarlemsche kantongerecht betreffende het voorbijrijden van trams. Kardinaal Gasparri's aftreden schijnt thans zeker; Mgr. Pacelli zijn opvolger. Het standpunt van Mgr. Verdier, den nieuwen Aartsbisschop van Parijs, over de bestrijding van het communisme. Graham, de Britsche minister van handel, over het wetsontwerp inzake de steenkool industrie. Wetsvoorstel der Belgische liberalen tot algeheele wijziging der L. O. wet. Ernstig mijnongeval in Oklahoma; zestig arbeiders bedolven. Gomez da Costa, de oud-president van Portugal, overleden. Ernstige werkloozen-relletjes te Frankfort a. d. Main. Barometerstand 9 uur van,: 783. Stilstand. OPTICIENS - FABRIKANTEN LICHT OP. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 uur 16 minuten. Hoogste barometerstand 760 Karlstadt. Laagste barometerstand 737.7 Jan Mayen. Zwakke wind uit Oostelijke of Zuidelijke richtingen, meest licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag weinig ver andering in temperatuur. in elkaar is gezakt, blijkbaar uitgeput door groot bloedverlies. Omstanders waren den dader nageloopen. Op den Cooisingei werd hij gearresteerd. Het bebloede dolkmes werd op hem bevon den. Het slachtoffer bleek bij aankomst in het ziekenhuis op den Cooisingei reeds te zijn overleden. Achtste postvliegtuig te Bagdad De P.H.-A.E.O., het achtste postvliegtuig naar Indië, is gistermorgen om acht uur van Aleppo vertrokken en arriveerde om 13.15 te Bagdad. Alles is wel aan boord. Vandaag wordt de reis voortgezet, Weer een vliegtuig op den terugweg Het vliegtuig van den regelmatigen 14- daagschen luchtpostdienst heeft heden het vliegveld te Eatavia veilaten vco. Am ie ara Aan boord wordt 311 K.G. mail meegevoerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1