Van Allss en van Overal Stadsnieuws TWEEDE BLAD WOENSDAG 18 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 1 MAG MEN EEN TRAM LINKS 1 VOORBIJ RIJDEN? Een eigenaardige principieele kwestie voor het Kantongerecht - STADSSCHOUWBURG TIaarlemsche Orkestvereeniging Gestolen bakfiets door den eigenaar ze!f teruggevonden „Mercurius" De Snelvlieger Aanrijding te Bloemendaal BIL TARTEN Mej. Schrier maakt 600 car. in 23 beurten Een match van 1000 caramboles F aillissementen „Hendrick de Keyser" koopt een oud gebouw te Haarlem BURGERLIJKE STAND Vereeniging van leeraren in het boekhouden De wielrijder moest het gelag betalen DE BEKEURING OP DEN KLEVERPARKWEG Aanvaring „Telamon" en „Knight of the Cross" Afscheid kapelaan J. Schoenmaker Een ingewikkelde botsing Mia Peltenburg getrouwd Tentoonstelling Club Kennemerland j De Gemeentefcegrooting 1930 van Zandvoort VRAGENBUS FiWPWfSfffifTlhriSr Eerst, maar dat is al heel lang geleden. V-'-am er de universiteit, zonder meer, later vo gde de handels-universiteit, daarna weer de volks-universitiet, toen weer de R. K. v.-versiteit en nu ten s!o*te dit „ten slotte" is niet zoo heel echt bedoeld want er zullen er nog wel meer komen de film universiteit, waar ik gisteravond college ge- lropen heb. U lacht natuurlijk. Kan ik me begrijpen, r laar toch is het heusch waar. 'Er bestaat f m film-universiteit, waar je voor zes gul- c ;n in het jaar acht keer college kan loopen. Die allernieuwste universiteit, die in Den tag gevestigd is alles wil tegenwoordig u liversiteitsstad zijnheeft hier in Haar- lrm gisteravond een propagandacollege ge- g wen, waar ik ook eens ben wezen kijken. J;i. kijken, want het is een kijk-universi- teit, wat u trouwens, met het oog op het orvoegsel film niet zoo vreemd zal voor konen. Wat er dan voor verschil is met 'n gewone b loskoop? Zal ik u vertellen, maar ik zr-g er dadelijk b dat ik mijn wijsheid put uit een papiertje, dat alle op dit propaganda-college genoodig- c'en hadden gekregen. Daarin staat oa.: „De Tlollandsche Film-Universiteit" bij verkor ting „Hoflu" genaamd, stelt zich ten doel om oor middel van de film de kennis van de ezoekers der Hoflu-avonden te helpen ver rijkenGeen leeraar, geen gids kan een •„roep personen iets even duidelijk even over zichtelijk en voor allen even goed zichtbaar toonen als een vakkundig opgenomen en samengestelde film zulks vermagDe „Hoflu" is een instituut, dat de film wil aan wenden voor een doel, waarvoor deze zoo uitermate geschikt is n.l. voor de ontwikke- lina en voor de veredeling der menschen". Nou, meer kan je toch al niet verlangen, dan dat je door '-en universiteit ontwikkeld en veredeld wordt. Maar word je wel erg ontwikkeld, wan neer de teksten (en die hooren volgens het zoocven aangehaalde papiertje wel degelijk tot de film. moeten die zelfs verduidelij ken) zoo abominabel zijn en zoo vol taal fouten zitten? Een paar heb ik er opgetee- 218 kend: „De toeloop naar California en haar gouden grond";maken Californië als het grootste pruimenland ter wereld" ondanks zijn wond (er is hier sprake van een poliep, welke een van haar acht vangarmen door een duiker afgehakt is) achtervolgt zjj hem met haar armen. Zoo mogen ze toch op de universiteit geen Nederlandsch onderwijzen! En dan de veredeling? Er wordt een film vertoond, die ons den bodem der zee en het leven daar in de diepte laat zien, een film, die werkelijk hoogst belangwekkend is. Maar als ik film-universiteit geweest was. dan zou ik dat stuk er uitgeknipt hebben, waarop je den duiker volkomen nutteloos met een soort speer een grooten visch ziet martelen, door hem aan zijn speer te prik ken en er een poosje mee te blijven rond wandelen, allemaal ter meerdere glorie van de film en ter meerdere prikkeling van een op wreedheid belust publiek. Heusch, pro fessoren van de film-universiteit, als hel uw bedoeling is, de menschen te veredelen dan moet u zulke dingen niet laten zien. In de pauze, juist nadat deze film ver toond was kwam er iemand van de film universiteit was het de president-cura tor misschien zelf? de menschen uitnoo- digen zich te verbinden zes gulden te zullen storten voor het recht om acht colleges bij te wonendat er maar achttien aan die uitnoodiging gehoor gaven verwondert mij allerminst. Het getuigde voor het gehalte der bezoekers. Toch kan een instelling als deze film- universiteit nuttig werk doen, door de men schen werkelijk mooie en leerzame films te laten zien, zooals bijvoorbeeld de film van de huisvlieg, die van de vervaardiging van gloeilampen, die, welke ons Egypte en de pyramiden liet zien. Dat waren werkelijk leerzame ei. ontwikkelende films, waarvan de menschen heel wat meer zullen opsta ken, dan van de meeste films, die ze in de bioscopen te „genieten" krijgen. Maar dan moet men ze voortaan niet meer vertoonen in het gebouw van den ke gelbond. de eentonige begeleiding van rol lende kegelballen heel den langen avond door, is wel een wat al te primitieve en ook al te luidruchtige „muzikale illustratie". ARTHUR TERVOOREN. i Een reizig;. uit Overveen, die op 9 Decem ber met zijn auto op den Kruisweg reed, wi._.. -- de Barte.jorisstraat. Bij de Ridderstraat werd zijn gang gestuit door een tram, die juist bij dë halte zou l n stoppen. Rechts "Ou hij dan niet mogen doorgaan, want voor een stustaande trar.. moeten de voertuigen stoppen. Hij nam dus, gelijk sJ"::d3 gedaan wordt, een uithaal links om zoo te passeeren. Maar er stond een agent gereed om hem te bekeuren, want men mag een tram niet li voorbij rijden, ongeacht of zij rijdt of stilstaat. „v kwam '"edenmorcen voor 't kan tongerecht en mr. dr. 7. A. Bijvoet was namens v -"henen. De ambtenaar van het O. M. hield een uitvoerige beschouwing en ..crkte op. dat het verkeer hoe langer hoe gevaarlijker wordt in de smalle stralen. Een tram be hoort daar niet in thuis en geeft aanleiding tot allerhande verkeers-puzzles, die vooral in Haarlem met zijn op te lossen. Men mag de tram volgens artikel 75 van het Motor- Rijwielreglement niet links passeeren en nu moet men eens even een druk uur in de stad nemen. De tram stopt elk oogénblik en a.ie auto's, rijwielen, motor: etc. moeten er achter blijven -.---d—n: een g-weldive verke-" ontstaat. De ambtenaar moest echter een boete elf el'en ~n 1 of 1 er inderdaad een overtreding gepleegd was. Mr. dr. Bijvoet betoogde allereerst, dat her al van zijn cliënt, door tientaucn gevolgd zal worden, omdat links vo—hij een tram gaat. ze'fs de commissaris van politie èn de ambtenaar van het O.M. (de ambte naar knikte). Het artikel in kwestie vermeldt, dat men 'n voertl'l" n/n-- o nner-.Oi-p r»TA".r l- 'Drv*"f- bewogen nooit passeeren mag! Dit geeft aanleiding tot de uitzender tjkste conse quenties. Wanneer de politie blijft bekeuren ---'eren wordt het verkeer in de smalle stratei) defin'tief gedisorganiseerd. De ambten-ar achtte de kwestie van het hoogste belang en een uitmaken der zaak in hoogste instantie wel gewenscht. De kantonrechter 39 December a.s. d°s middags om 2 uur schriftelijk vonnis wijzen. Het Kennemerpiem is er de laatste jaren wel op vooruitgegaan. De hobbelige kinderhoofdjes zijn verruild tegen een effen as- pbaitdek; de autobussen hebben een behoor autobus-station geopend; de voetgangers hebben mooie breede trottoirs gekregen. De ingang voor het station is voorzien van een breede oprijlaan en tochis het eigen aardig, dat het breed-opgezette plein klein gemaakt wordt door een opslagplaats, die omringd is door een schoon houten hek. Als men op het perron staat kan men deze malle afgesloten ruimte in al haar volheid aansc houwen. BLANKE BALLAST N.V. Het nieuwe Nederlandsch- Tooneel „Blanke Ballast," spel in 3 bedrijven en zes tafereelen door Leon Gordon. Een uitverkochte schouwburg heeft giste renavond met spanning en aandacht de we deropvoering van het sterke tooneelstuk „Blanke Ballast" bijgewoond. Meer dan eenig ander stuk werkt dit spel zoo buitengewoon suggestief, omdat de han deling zoo echt logisch verloopt, en helaas ook zoo veel waars inhoudt. De niets ontziende, alles vernietigende invloed van het moordende Afrikaansche klimaat op de blanke menschen, die terwillc van het goud een gedeelte van hun leven daar komen slijten, leeren we van nabij ken nen en verafschuwen. De mooiste idea'en en de schoonste voor nemens ziet men te pletter slaan op de on verbiddelijkheid van die Afrikaansche om geving. Men ziet menschen verworden tot wrakken en als blanke ballast naar hun va derland terugkeeren. Men ziet een gedeelte van de groote demorali eerende en mensch- onteerer.de toestanden, in die verre wilder nis, waartegen slechts degenen zijn opge wassen, die er met een ander dan een mate rialistisch ideaal heen gingen. Ongetwijfeld is het nog een extra verdien ste dat de schrijver dit onderscheid goed heeft laten uitkomen in de figuur van den zendeling. De vertolking der rollen, was evenals vroe ger, waarbij Louis Saalborn de dokter, Oscar Tourniaire als Witzel, de man, die bhjft Julia de Gruyter als Tondeleyo en Langford als de man die komt, optraden. Het behoeft zeker wel nauwelijks gezegd dat het spel van al dezen, (en cok van de niet genoemde anderen) niets te wenschen overliet en dat, vooral wat de hoofdpersonen betreft het summum werd bereikt, wat bij een dergelijk tooneelstuk maar bereikt kan worden. Het applaus was dan ook massaal, krachtig en welgemeend. De Haarlemsche Orkestvereeniging geef. hedenavond in de Gemeentelijke Concertzaal een ledenconcert. Zij die zich thans reeds opgeven voor he! lidmaatschap ingaande 1 October 1930 kun nen met ingang van 1 Januari 1930 een lid- maatschapsbewijs krijgen tegen de helft var den Abonnementsprijs, recht gevende op toe gang tot de 14 ledenconcerten van Januar tot en met April 1930. De Tof is echter onbekend Bij de politie was aangifte gedaan, dat de vorige week Donderdag een bakfiets was ge stolen, met een hoeveelheid boter en worst, ten nadeele van den koopman O. L.. wonen de alhier. Deze C. L, liep gistermiddag in de Bartel- jorisstraat en zag een ander, een zekere G. B. op zijn bakfiets rijden Op verzoek van L. ging B. mede naar het bureau. Daar ver klaarde hij, de fiets bij zich te hebben, om haar te verkoopen voor A. F. A. F. had de bakfiets met vracht en ai deze zeide, dat hij op 12 December de fiets in een café op den Koudenhorn van drie hem onbekende personen had gekocht. Hij kon van dezen koop een verzegelde kwitantie laten zien. Bij G. B. deed de politie vervolgens een huiszoeking en daar werd nog een gedeelte van de margarine gevonden, die in de bak- fiels had gezeten A. P. had de bakfiets met vracht en al gekocht. De politie stelt een nader onderzoek in. de wielrijder, G. uit Bloemendaal, van de Platanenlaan kwam. De bestuurder van den auto haalde te veel naar links uit en reed tegen den wielrijder aan. Deze werd van de fiets geslingerd en bekwam vrij ernstige schaafwonden aan het hoofd en rechter onderbeen. Hij moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. De fiets werd totaal vernield. De politie zal de zaak nader onderzoeken. De Nationale Bond van Handels- en Kan toorbedienden houdt Donderdag 19 December des avonds om 8 uur in een der zalen van Restaurant Brinkmann een algemeene ver gadering. Aan de orde komt o.m. de behandeling en vaststelling der begrooting voor 1930. Uitslag van de gehouden tentoonstelling, deelname 145 duiven P. Lindeman 12 eerste, 5 tweede, 2 derde; P. J. van Daalen 11 eerste, 8 tweede, 6 derde; J. J. Petri, 4 eerste, 2 tweede; C. J. v. Ton geren 3 eerste, 2 tweede, 2 derde; W. v. d. Pol 3 eerste; H. Fikkert 1 eerste 2 tweede, 2 derde; P. Bosse, 1 eerste 1 tweede4 derde; J. J. v. d. Meijden 1 eerste, 1 tweede, 2 der de; W. Petri 1 eerste, 1 tweede. 1 derde; Ant. Sweerts 1 eerste. 1 tweede; B. Slot 1 twee de; J. J. Doeglas 1 tweede, 1 derde; J. de Vries 1 tweede; P. Dik 1 tweede Schoonste vogel der tentoonstelling P. J. van Daalen; schoonste doffer en schoonste duif P. J. v. Daalen; Schoonste schoonheidsklasse P. Lindeman. Hedenmorgen omstreeks 7 uur had op de Iepenlaan en hoek Platanenlaan een aanrij ding plaats lusschen een Vielrijder en een vrachtauto De vrachtauto van de firma F. Uit Haarlem kwam van de Iepenlaan, terwijl Dinsdagavond speelde mej. Schrier onder enorme belangstelling een match van 600 car. Cadre, in gebouw „Flora", aan het Pre- toriaplein. Zij was in uitstekende conditie, scoorde o.m. series van 139 en 134 en speel de daardoor met een moyenne van 26.09. Begrijpelijkerwijze kreeg haar partner weinig kans en bracht het dan ook slechts tot 74 car. Competitie Ned. Biljartbond, klasse E. Maandagavond werd in Centraal-Bar, aan den Kruisweg een aanvang gemaakt met de competitie-wedstrijd „Vriendenkring" en „D. E. S." De eerste partij was voor de bezoekers. Roefs (Vriendenkring) speelde tegen Vlug Jr. (D.E.S.) niet, zooals we van hem gewend zijn en verloor met 100 tegen 69 car. Copini (Vriendenkring), welke voor Wa genaar moest spelen, trof Sanders (D.E.S.) in slechten vorm. De speler der thuisclub speelde echter juist zijn beste spel en be ëindigde de partij van 100 in slechts 20 brt. Sanders stond toen op 29! De match-De Nijs (D.E.S.)—Verhaeren (Vriendenkring) was er een van de goede soort. Geruimen tijd ging den strijd gelijk gelijk op, totdat laatstgenoemde door een fraaie 22 uitliep en ten slotte met een gering verschil won, n.l. 100 om 86. De gastheeren begonnen dus Dinsdag met een voorsprong van 21, welke echter direct door Vlug Sr. werd teniet gddaan, aange zien deze er in slaagde N. Duits te kloppen. Een goede serie van 22 car. van Duits ver dient nog vermelding. In de volgende partij nam Reekers re vanche voor de tegen Terwisga geleden ne- derlagen en wist na zwaren strijd den D. E. S.-praeses te slaan met 100 tegen 90 car. Ronde (D.E.S.) behoedde zijn club voor een nederlaag door tegen de goed spelende G. Duits (Vriendenkring) een uitstekende partij te maken. We noteerden voor den (bezoeker o.m. series van 20, 15 en 29! car. Desniettegenstaande haalde Duits nog op tot 82. Hieronder de gedetailleerde uitslag; D. E. S. Vriendenkring 1. SandersCopini Sr. 29100 2. A. de NijsVerhaeren 86100 3. v. TerwisgaF. Reekers 90100 4. J. D. RondeG. Duits 10082 5. Vlug Jr.—H. Roefs 100— 69 6. Vlug Sr.—N. Duits 100— 69 Totaal 505520 Gewonnen partijen 33 Winstpunten 11 De heeren G. Lammes (Ons Genoegen, Zaandam) en D. A. de Foeljaéger (D. E. S., Haarlem) zullen hedenavond in Café-Rest. „Hof van Holland" te Haarlem de eerste helft van deze match spelen, terwijl de tweede helft Don 'radagavond in café „Zaan dam", Zuiddijk, plaats vindt. Door de Arrondissements-Rechtbank zijn de volgende faillissementen uitgesproken op Dinsdag 17 December 1929: A. Buys Jr. brandstoffenhandelaar, wo nende te Aerdenhout, Rijnegomlaan 60. Cu rator Mr. L. J. Venhuizen, wonende te Heem stede. J. G. C. Hezemans, fotograaf, wonende te Haarlem, Rollandslaan 43. Curator Mr. J. A P. C. ten Boklcel. wonende te Haarlem. P. H. Brinkman, firma wed. J. de Reiger, mandenmaker, wonende te Haarlem. Ver- wuift 7. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven wonende te Haarlem. W. Tros, koopman in galanterieën, wonen de te Hoofddorp, Kruisweg 479a. Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, wonende te Haarlem. A. Th. Murk, bloembollenhandelaar, wo nende te Hillegom, Meerstraat 50. Curator Mr. F. J. Gerritsen, wonende te Haarlem. Rechter-Commissaris in al deze faillisse menten Mr. A. L. M. van Berckel. Opgeheven werd het faillissement van: N. J. Vessies, los werxman, wonende te IJmuiden-Oost, Trompstraat 125. Curator Mr. L. Ali Cohen, wonende te Haarlem. Geëindigd zijn door het verbindend worden der uFdeelingslijst de faillissementen van: P. Kroon, wonende te Haarlem. Curatoi Mr J. H. J. Simons, wonende te Haarlem. R. Spiegel, wonende te Berlijn. Curator Mr. G. E. Mellema, wonende te Haarlem. W. Lakeman. wonende te Oost-Knollen dam. Curator Mr. W. de Rijke, wonende te Haarlem. W. H. N. Neelissen, wonende te Haarlem Curator Mr. M. A. van Eek, wonende te Haarlem. J. A. Heins (en Zn.), wonende te Haarlem Curator Mr. H. O. Drilsma, wonende te Haar lem. N. J. Sondorp, wonende te Haarlem. Cura tor Mr. J. A. P. C. ten Bokkel, wonende te Haarlem. J. Verzijlberg, wonende te Haarlem. Cura tor Mr. M. van Toulon van der Koog, wonen de te Haarlem. G. J. van Geffen. wonende te Hoofddorp •Curator Mr. F. J. D. Theyse, wonende te Haarlem. Verleden week meidden wij, dat de veree- niging „Bendi'ick de Keyser perceel Korte opaaine had aangekocht. Het Hbid. schrift daarover nog het vol gende: In Haarlem verhalen nog ettelijke gebou wen van de welvaart en den kunstzin in vroeger eeuwen. De fat. Havo en veie andere kerken, de onvolprezen 'vieeschhal, het oude Stadhuis, de defdge v.aag getuigen, dat de ziaarlemsche "v roeden van vroeger rijden veel over hadden voor het schoon aanzien van de loor den openbaren dienst bestemde gebou wen, en de burgerij bleef niet acuter. Helaas is de voorraad oude bouwwerken in Haarlem sterk aan het slinken. Het is daarom zeer toe te juichen, dat de Vereeni- ging „Hendrick de Keyser" er in mocht sla gen zich oen eigendom te verzekeren van het mooie oude huis aan het Korte Spaarne 25, een huis ten volle waard om voor het nageslacht behouden te blijven! Op schilder achtige wijze zijn hier bak- en natuursteen door elkander verwerkt. Zware moer- en kin derbalken zijn het die de vloeren dragen, steenhard zijn de kloeke stijlen en spanten waaruit de kap is samengesteld. Het was tijd, dat er werd ingegrepen. Want de bouwplannen om het pand van een nieu wen onderpui te voorzien, lagen gereed. Maar niet alleen dreigde een uitwendige verande ring, aan den voorgenomen verbouw zou ook de karakteristieke achttiende eeuwsche be timmering met twee kunstige schoorsteen mantels ten offer zijn gevallen. De Vereeniging „Oud Haerlem" heeft schouder aan schouder met „Hendrick de Keyser" gestreden voor het ongeschonden behoud van dit kostbaar object. Aan onzen gevel, en ook aan dien van zijn buurman, valt een eigenaardigheid op te merken, die men In vele oud-Hollandsche gevels aantreft. Bekijkt men de afbeeldingen oppervlakkig, tien tegen een, dat men meent, dat de ramen symmetrisch in den gevel zijn verdeeld. Toch lijkt het daar niet op. De ramen van de eerzte en tweede verdieping staan recht boven elkander maar onsymme trisch ten opzichte van die van den zolder, die op hun beurt weder scheef onder die van de vliering staan. Daarboven is de top weder symmetrisch. Oogenschijnlijk zijn de twee gevels op de afbeelding aan elkander gelijk, maar toch ziet, wie scherper kijkt, dat dit alleen voor de toppen geldt, want de linkergevel telt een raam meer op ongeveer dezelfde breedte. Veel weten we niet van de geschiedenis van deze gebouwen. In het werk „Oude Ge bouwen te Haarlem" vonden we de volgende aanteekening: „No. 25 was van ouds de brou werij „De Olifant", waar in 1546 mr. Willem Ruijchaver woonde. Een afbeelding in steen van dit grootste der zoogdieren, stond tot voor weinig jaren boven een zijpoortje van het huis in de Wijde Steeg. Nu ligt dit steen op de binnenplaats." Gelukkig is die steen er nog, hü zal her plaatst worden. Een jaartalsteen is niet aanwezig, maar we schatten den ouderdom op een goede driehonderd jaren. De vormen toch komen in veel overeen met die van het huis Spaarne 108, dat de Vereeniging reeds eenige jaren geleden in eigendom verwierf en dat het jaartal 1637 draagt. van de straatverlichting. Beide werden ge heel vernield. Twee op het schoolplein spe lende kinderen kwamen onder het hek te recht, doch konden er ongedeerd onder uit kruipen. De bestuurder bekwam lichte ver- wondingen aan de handen, i De politie heeft proces-verbaal tegen den bestuurder opgemaakt. staat. Wij verwachten dan ook een druk be zoek, daar de entréeprijs zeer laag gesteld is. De tentoonstelling wordt gehouden in de groote zaal van het Brongebouw. Geboren: 15 December: d. van B. Co- mclloVerbeek z. van H. M. v. Brugge v. Saase 16 December: z. van J. E. v. d. Vlietv. Donselaar 17 December: z. van C. M. JoostcnHijnen. Overleden.' 15 December: C. G. H. Kleijn Arens, 93jaar,Jansstraat Arens, 93 jaar, Jansstraat M. Wessel- manFransen, 84 jaar, K. Poellaan. Vandaag en morgen wordt vanwege de /erceniging van Leeraren in het bcekliou- en het 93ste examen in boekhouden afge- ".omen. Deze examens worden gehouden te Am sterdam, 's-Gravenhage, Rotterdam, Roo sendaal, 's-Kertcgenbosch, Maastricht, Am- hem, Hengelo, Meppel, Utrecht, Groningen on Leeuwarden. Ook te Haarlem vinden die examens plaats on wel in het Brongebouw. Ze worden afge nomen vandaag van 9 tot 12 uur en van 2 tot 6 uur en morgen van 9 tot 1 en van 2 tot ngeveer 4 uur. Naar wij vernemen zijn er ongeveer vijftig leelnemers. Hedenmorgen te half 10 reed de heer Groo- tehoed, wonende Boschlaan 8 te Bloemen daal per rijwiel in het Kinheimpark. Vanaf den overweg Kleverlaan naderde een auto van de Roggebroodfabriek „Funke". De auto week in de bocht naar iinks te veel uit en reed den wielrijder aan. Deze werd met een smak tegen de straatsteen en geslingerd en bekwam een gekneusd bsen. benevens enkele verwondingen aan het hoofd. Het rijwiel werd totaal versplinterd. De politie, die spoedig ter plaatse verscheen, leg de een voorloopig verband, en vervoerde hem later naar zijn woning. Tegen den chauffeur, die schuld bekende, is proces-verbaal opgemaakt. Verdachte veroordeeld Veertien dagen geleden werd voor den kan tonrechter te Haarlem behandeld een zaak tegen den heer Th. M. M. van Swieten te Heemstede, hoofdredacteur van het week- blad „De Auto". Hij werd beschuldigd mat zijn wagen de rechterzijde van den linker- weg te hebben gekozen, zulks in strijd met art. 6 der Motor- en Rijwielwet. De bekeu ring geschiedde op den Kleverparkweg die voor hem linies van het middentrottoir lag, doch ten opzichte van de wegbaan geheel rechts. De heer Van Swieten wilde uitge maakt hebben of in dit geval van één weg van twee wegen sprake was. Een principieele uitspraak moest nu uitgelokt worden. De ambtenaar van het O. M„ Mr. v. d. Burg, eischte een boete van 0.50, subsidiair 1 dag hechtenis. I Mr. van Essen, gemachtigde van den heer v. Swieten, verdedigde diens standpunt, j De kantonrechter deed heden schriftelijk 1 vonnis en veroordeelde verdachte tot de minimum boete, n.l. 0.50 of 1 dag hechte nis. De rechter overwoog daarbij, dat hq zich niet kon vereenigen met het gevoelen als zoude de Kleverparkweg door het verhoogde voetpad in twee wegen verdeeld zijn, doch van oordeel is, dat de Kleverparkweg in één weg uit twee berijdbare deelen bestaat, wel ke door het verhoogde voetpad zijn geschei den. Gisteren heeft de Raad voor de Scheep vaart uitspraak gedaan inzake de aanvaring van het s.s. „Telamon" met het EngeFch" 3.s. „Knight of the Cross," in het Noordzee- anaal bij de Hembrug. De Raad is van oordeel, dat deze aanva ring in hoofdzaak is toe te schrijven aan onjuiste navigatie van „The Knight of tb' Zross," al speelt daarbij èn de minder goed" manoeuvreerbare toestand van het schip èr Ie aanwezigheid van de bakken, een en ander in verband met de ongunstige weers- I gesteldheid een gewichtige rol. De „Knigh* of the Cross" had rekening moeten houden met het feit, dat de bakken er nu eenmaal waren. Dit heèft zij op geheel onvoldoende wijze gedaan door iq de nabijheid van d" krug den sleep op veel te korten afstand t naderen, waardoor zij zich genoodzaakt zag voor de bakken te stoppen. De houding door de „Knight of the Cro s" ten opzichte van de sleepbaklten aangenomen is trouwens niet geheel duidelijk. De „Telamon" heeft van de bakken geen last gehad, deze waren reeds voorbij, toen zij door de brugopening ging. Aan dit schip ':an niet verweten worden, dat het niet ge wacht heeft met door de brug te gaan. In iit verband wil de Raad ten slotte nog de opmerking maken,, dat naar zijn oordeel een geheel onvoldoende regeling betreffende het verkeer in het Noordzeekanaal bestaat, in wonderheid wat betreft het passeeren bij schepen door de brugopening. De talrijke ongevallen, welke zich de laatste jaren In het Noordzeekanaal voordoen, hebben in vele gevallen bewezen de noodzakelijkheid van nautisch onderlegd personeel op sluizen en bruggen en een voldoende uitrusting van den havenmeester en andere personen, die aan verschillende schepen bevelen hebben te ge ven, welke minder geschikt zijn om door midi"] ven seinen ter kennis van de be tak ken schepen te komen. De meisjes van het St. Elisabeth-patro- naat aan de Kloosterstraat namen gister- r. den Weleerw. kapelaan J. Schoenmaker, die tot pastoor te Velsen-Noord is benoemd. Dit afscheidsfeest werd gevierd in een der zalen van ca-H ui.j. - negen w:rd ZUn Fcrw bege'e'd d""" '"-en heer pastoor H. J. Wentzel en kap. G. Goes, feestelijk ingehaald, terwijl alle aan- w Het bestuur van het St. Elisabeths patro naat had voor den avond een humorist ge- v..n - n orden uit IJmuiden, die door eenige aardige voor- dra- ?a de aanwezigen gueu wzk «au* te houden. Tusschen deze voordrachten door nam mevr. Jonckbloedt-Rustman het woord en x_ '-11 -Cil UK -C" teur met zijn benoeming tot pastoor te Velsen-Noord. Vervolgens dankte zij hem hartelijk voor de moeken en zorgen, d-e hij aan het patronaat had besteed. En, om aan hi q e - i o vó - d uiting te geven, bood zij als blijvend aan denken een mooie klok met twee vazen aan. Met eenige hartelijke woorden dankte luur en de meisjes voor het mooie cadeau. Nadat de humorist nog een paar num mertjes ten beste had gegeven, zongen eenige meisjes tot slot een afscheidsbed, waarvan de woorden gemaakt waren door mej. Schramaan. Een afscheidswoord van kap. J. Schoen maker en een luid „Lang zal hij leven", be slopen dezen gezeu.gen avond. Twee kinderen onder een hek, doch ongedeerd Hedenmorgen te kwart voor 9 kwam een luxe auto uit de richting Haarlem. Door de groote snelheid, waarmede hij reed, slipte de wagen ter hoogte van de openbare lagere school te Halfweg. Met een geweldige kracht geraakte de auto tegen het hek van een school en botste daarna tegen een paal Onze bekende landgenoote, Mia Pelten burg, is vandaag te Bern in het huwelijk getreden met den bekenden Zwitserschen violist Alplionse Brun, eerste concertmees ter van de Berner Musikgesellschaft en di recteur van het Bernsche muziekconservato rium. Het huwelijk is in alle stilte voltrok ken. Vandaag hoopt het jonge paar naar Graubünden te vertrekken, om daar eenige weken door te brengen en vervolgens tiun artistieke loopbaan weder voort te zetten, aldus „de Tel." Mevr. Mia BrunPeltenburg moet van plan zijn ook In de toekomst haar concerten in Nederland en het buitenland te blijven geven. Vanavond was mevr. Brun de soliste op het vierde abonnementsconcert der Berner Musikgesellschaft. Onze landgenoote zong de Wandersprüche van den ZZwitserschen com ponist Othmar Schoeck en daarna 't bekende motet van Mczart: Exsultate Jubilate De stampvolle zaal bracht onze landgenoote geestdriftig hulde, vooral na laatstgenoemd lied, dat door lvlia. Peltenburg prachtig werd gezongen. Toen zij daarna haar echtgenoot in de hulde liet deelen, kwam aan de toejui chingen bijna geen einde. Tot de aanwezigen behoorde ook de Neder- landsche gezant, mr. Doude van Troostwijck, die in de pauze de jonggehuwden persoonlijk kwam gelukwenschen. Talrijke bloemstukken werden de zangeres aangeboden o.m. een fraaie bloemenhulde van de Nederlandsche kolonie te Bern. Het publiek Het niet na zijn groote vreugde tot uiting te brengen over de aanwinst, welke de nieuwe burgeres van Bern voor het Berner kunstleven beteekent. Zaterdag en Zondag houdt bovengenoemde club haar tweede Show. Uit Ule deelen van het land zijn de duiven vertegenwoor digd. Bijna 400 schoone exemplaren zullen moeten kampen naer de ruim 100 eere- prijzen, die hiervoor zijn uitgeloofd. Deze nog jonge club kan bogen op een algeheele be langstelling. Het vorig jaar was het de schoonste uit het land. Als keurmeesters zullen fungeeren de heeren C. Goetzee, uit Rotterdam en B. Boogaart, uit Maassluis, wiea een zeer moeilijke taak te waheten Deze week zal de raad de gemeentebegroo- ting behandelen. Het schijnt niet gemakke lijk gegaan te zijn om de begrooting slui tend te maken, zonder de belasting te ver- hoogen. Een van de zwaarste punten was ook het nadeelig saldo van de rekening 1928, groot 169.504. Ofschoon de begrooting ongeveer op de zelfde bedragen was geschoeid als het vorig jaar, moest de belasting toch nog verhoogd worden met 70.000. Wanneer het belasting- cijfer niet verhoogd werd, moest er dus voor ongeveer 240.090 dekking gezocht wor den. Aanvankelijk hadden B. en W. gedacht dit bedrag te vinden door van het reserve fonds van het gasbedrijf 95.000 te nemen ,voor den gewonen dienst en van 't reserve fonds van het waterleidingbedrijf 50.000. Dan zou er een leeiling aangegaan worden van 100.000 tot gedeeltelijke dekking van het nadeelig saldo op den gewonen dienst van het jaar 1928. Deze leening zou in vijf jaren worden afgelost. Het nadeelig saldo was over 1928 in hoofdzaak ontstaan door dat van de gemeente groote bedragen waren ingehouden als aandeel in de kwade posten der inkomstenbelasting. Ingehouden is n.l, in 1926 kwade posten R. I. B. 1922-1923 18578. 78, kwade posten G. I. B. 1926 91440. In 1927 kwade posten G. I. B. 1926 11018.07, R. I. B. 1922-1925 65584, G. I. B. 1927 105.306.47. In 1928 kwade posten R. I. B. 1922-1928 119830, 1928 kwade posten j G.I.B. 1928 91800. Dekking door verhooging der belasting was niet mogelijk meer. Bü af zonderlijke nota hebben B.enW. de begrooting gewijzigd op deze punten: 13 gedeelte van het nadeelig saldo van 1923 zal ten laste i worden gebracht van de begrooting 1930, 1/3 gedeelte van die van 1931 en 1/3 van die van 1932. De inkomstenbelasting wordt ge- schat op 290.000 Eerst was dit bedrag j 300.000. De winsten van het gas- en wa- 1 terleidingbedrijf worden geraamd op resp. 8000 en 5000, komen ten bate van den gewonen dienst. Uit het reservefonds van het gasbedrijf wordt een bedrag genomen van CO.OOO en uit dat van het .waterleiding bedrijf 30.000. De leening van 100.000 vervalt en de uitkeering aan het Rijk van het aandeel in de kwade posten wegens de directe belastingen wordt teruggebracht van 90.000 op 60.000. Aangenomen wordt dat de buitensporig hooge bedragen, die aan het Rijk wegens kwade posten gerestitueerd zijn, thans tot het verleden behooren en een percentage van ruim 2 als voldoende valt aan te merken. Bij de begrooting wordt voorgesteld ct. per inwoner beschikbaar te stellen voor de stichting van een eigen gebouw van de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten. Voor wachtgeld van een inspecteur was uit getrokken 2381.25. Dit vervalt nu, om dat besloten is, dat de thans in dienst Zijnae inspecteurs in hunne functies zouden ge handhaafd blijven. Geraamd wordt dat de straatbelasting zal opbrengen 440.000. Voor wachtgeld van het personeel van Publieke Werken is geraamd 5105. Aan jaarwedden zal betaald moeten worden 8050. Uit vorige jaren was geraamd 15310 Voor werkverschaffing is uitgetrokken 3000, een zelfde bedrag als voor steun aan uitgetrok ken werkloozen. Voorgesteld wordt verder geld beschik baar te stellen voor de doorloopende open stelling van het telefoonkantoor. Ten laste van de gemeente komt 1375. Ds gewone dienst sluit in totaal aan ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 972.492.70 Vi. Vr.: Op welke data worden dit jaar de be devaarten Stillen Omgang naar Amsterdam cn Alkmaar gehouden? Antw.: Te Amsterdam in den nacht van Zaterdag 22 op Zondag 23 Maart en te Alk- ">ar in d"n ocht»nd van Vr.: Welke is de mooiste en kortste weg van Noordwijkerhout naar Doetinohem, oer riiwiel? Hoeveel K. M.? Antw.: Noordwijkerhout, Ncordwijk, Voor hout, Leiden, Brug Leiderdorp, Groenendijk, Brug, Koudekerk, Alphen a. .d. Rijn, Zwam- merdam, Bodegraven, Nieuwerbrug, Woer den, Harmeien, De Meern, Oudenrijn, Utrecht De Bilt, Zeist, Rijsenburg, Driebergen, Doorn, Leersum, Amerongen, Els* Rhenen, de Grebbe, Wageningen, Renkum, Heelsum, Oosterbeek, Arnhem, Velp, Rheden. Binger- den, Angerlo, Laagkeppel, Doetinchem, (150 Kilometer). Vr. Hoe iï het adres van den K. R. O.? Antw.: Heerengracht 118, Amsterdam G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5