Gemengd Nieuws VOOR DE HU Wh jm ONVEILIG ROTTERDAM Weer een nieuw drama HET DRAMA AAN DEN ZUIDERZEEDIJK De vrouw ter beschikking van de Justitie gesteld TREINONTSPORING BIJ MAARSBERGEN Groote materieele schade De inbraak bij den Maastrichtschen juwelier De kippendieven bleven de baas VAN WEESJONGEN TOT MILLIONNAIR Hoe hij verzorgd wordt Kortsluiting in de Centrale Zuid te Amsterdam Weer brand te Amsterdam De aanvaring tusschen de „Texelstroom" en de „Lochee" Een filmavontuur in Afrika Ongewoon gebruik van Belgische francs EEN MILLIOEN DOLLARS Hij blijft loopjongen Vrouwen aangerand HANDEL EN NIJVERHEID Uit de Int. Kamer van Koophandel VERKEER EN POSTERIJEN Weldadigheidszegels van Suriname UIT ONZE OOST MOORD OP EEN HOOFDMANDOER Met bijlslagen afgemaakt KUNST EN KENNIS Dr. Frederik van Eeden 70 jaar SOCIAAL LEVEN Het R. K. Werkliedenverbond „Herwonnen Levenskracht" Op zijn vrouw geschoten Gistermorgen omstreeks kwart over elf, eerden de bewoners van de Schildstraat, ge- egen achter de Putsche Laan te Rotterdam opgeschrikt door een schot. Op dit tijdstip kwam de 42-jarige A. P. S. caféhouder aan de Maashaven O. Z. zeer onder den invloed van sterken drank aan de woning van zijn schoonouders in de Schild- straat, waar hij wist, dat zjjn vrouw was. met wie hij dikwijls in onmin leefde. Toen hem de toegang tot het huis gewei gerd werd, haalde hij een geladen revolver te voorschijn en riep naar zijn vrouw, die de voordeur gegrendeld had: „Kom je der uit ja of nee". De deur bleef echter dicht, waarop de man eenige schoten loste. Op dit schieten kwamen natuurlijk vele buren naar buiten; zij zagen den caféhouder met de revolver in de hand door de straat rennen. Dit angst voor levensgevaar durf den zy hem niet te grijpen. Hét toeval wilde echter, dat juist twee rechercheurs op de fiets de straat in kwamen rijden, terwijl S. nog mét zijn gevaarlijk wapen opgewonden rondliep. De caféhouder gedroeg zich als een waan zinnige, zoodat de politiemannen, toen zij probeerden hem te naderen, door hem met het geladen wapen bedreigd werden. De re chercheurs stelden zich toen verdekt on. Steeds met de revolver op zijn tegenstan ders, die eveneens gewapend waren, gericht liep S. achteruit, de Wapsnstraat in, om te kunnen ontvluchten. In deze straat zag hij echter twee rijwiel agenten aankomen, en daar hij zich inge sloten voelde, schoot hij om beurten op de vier politiemannen. De twee rijwielagenten, van wie een zich terstond verdekt had opgesteld achter een bakkerswagen, trokken toen ook hun revol ver en losten enkele schoten op den caféhou der, met het gevolg, dat hij op tvee plaat sen werd getroffen, n.l. in zjjn voet en in zijn lies. De man liet toen zijn revolver vallen doch raapte hem met zijn linkerhand weer op. Juist op het oogenblik, dat hij wilde schieten op den agent, dien hem verwond had, werd hij van achteren aangevallen door de beide rechercheurs, die hem waren gevolgd. Terwijl zij den man vastgrepen, riep deze tegen de agenten: „Nu hebben jullie je zin". De caféhouder werd terstond geboeid, doch daar hij niet kon loopen, is hij op een melk wagen overgebracht naar het politiebureau Paul Krugerstraat, waar hij, na verbonden te zijn, door den inspecteur werd verhoord. In zijn revolver zaten nog zeven scherpe patronen, terwijl hij er zes moet hebben af geschoten. Doordat de bewoners van de Schilderstraat en omgeving zoo spoedig na het hooren van de eerste schoten in hun huizen waren bin nengevlucht, heeft deze schietpartij geluk kig "geen ernstige gevolgen gehad. De vrouw van S. werd gelukkig niet ge wond, hoewel eenige kogels door het hout werk van de deur in de gang, waar zij stond, terecht waren gekomen. Wel is een der kogels door het schort van de zuster van de vrouw van den caféhouder gedrongen, die bij haar stond. Als bijzonderheid kan nog vermeld wor den, dat eenige werklui die op een in de Schildstraat in aanbouw zijnd pand aan het werk waren, al steenen klaar hielden om daarmee den hoogst gevaarlijken man on schadelijk te maken, zoodra' hy dicht ge noeg bij dit pand zou zijn gekomen. De schotwonden, die de caféhouder heeft gekregen zijn niet ernstig. Naar de politie nog mededeelt, staat de caféhouder, die hetzelfde café houdt, waar Dt Ruyter, die ongeveer twee jaar gelsden vermoord werd. destijds caféhouder was, niet gunstig bekend. Hij is doorlóopend onder drankinvloed en maakt dikwijls ruzie. Dat de man. nadat hij door de rijwiel- agenten getroffen was, op hen niet verder heeft kunnen schieten, is niet alleen aan de rechercheurs te danken geweest, doch ook aan het feit, dat de revolver weigerde, door dat, toen hy deze liet vallen, de kogel scheef is komen te zitten. De man was niet bepaald dronken; het betreft hier hoogstwaarsehijniyk een moord aanslag met voorbedachten rade. nog een half uur was het blusschingswerk afgeloopen. Een verzekering van f 10.000 dekt de schade. Naar wU vernemen, is de moeder van den twee-jarigen Sigmund Mathias, wiens lijkje gevonden werd aan den Zuiderzeedyk, he denmiddag ter beschikking gesteld van de justitie. De vrouw biyft volhouden, dat het kind gestorven is tengevolge van het vallen van de trap. Wanneer geen andere feiten aan het licht komen, zou deze vrouw alleen vervolgd-kun nen worden wegens het verbergen van het lijk. Een wissel verkeerd overgetrokken Gisteravond heeft b:j Maarsbergen (U.) een treinongeval plaats gehad. De goederentrein 4248 uit Arnhem naar Maarn, is nabij Maars bergen door tot nu toe onbekende oorzaak ontspoord. Hierdoor zijn de beide hoofd sporen versperd. De materieele schade moet vrij aanzienlijk zyn. Voor zoover tot dus verre bekend is, hebben geen persooniyke ongelukken plaats gevonden. Het treinverkeer tusschen Utrecht en Arn hem ondervond door dit ongeval ernstige stagnatie, o.a. kon de Rheingold niet pas- seeren. De reizigers moesten overstappen in een anderen trein en kwamen met groote vertraging op de plaats hunner bestemming aan. Onmiddellijk is materieel naar de plaats van het ongeval gezonden om den weg zoo spoedig mogelijk weer vrij te maken. Nader vernemen wy omtrent iet treinon geval bij Maarsbergen. dat de oorzaak ge zocht moet worden ln het verkeerd over trekken van een wissel. Het ongeval, waarby in totaal 3 wagons derailleerden, had onge- yeer half acht plaats. Dezelfde daders in België? Door een wouw uit Upille (België) werd aan de Luiksche politie mededeeling gedaan, dat de beide Italianen, die te Jupille een in braak pleegden, waarbij een nachtwaker doo- delijk werd gewond, ook de daders zijn van de geruchtmakende inbraak bij den juwelier H. Retera te Maastricht, waarby de inbrekers zich meester maakten van gouden voorwer pen ter waarde van 15.000. De Belgische politie nam maatregelen om de beide Italianen aan te houden. De kippen van den politie-agent werden hun buit. Terwijl de politie-agent Jansen te Zelhem 'n verband met de vele kippendiefstallen gis terennacht op surveillance was, hebben de dieven te zijnen huize een twaalftal kippen ontvreemd. Ook op andere boerderijen wisten zij n slag te slaan. Alles is geregeld Op een morgen ontwaakte de vierjarige Carl-Johan in een groot zacht bed, dat in een groote witte kamer stond. Een vriende lijke verzorgster trok hem mooie nieuwe kleeren aan, hij speelde in den tuin van het kasteel, dat aan een goede fee behoorde. De goede fee, die den kleinen Carl-Johan uit het Stockholmsche weeshuis tot zich had genomen, was de weduwe van kolonel As- kolin op het kasteel Forsby in Finland, eige nares van groote landerijen, bosschen en zaagmolens. En toen ze kort daarna stierf. I SU! Gistermiddag te ongeveer vijf uur ontstond door tot dusverre onbekende oo:zaak kort sluiting in een leidingschakelaargestel op de tweede verdieping van de telefooncentrale Zuid. Ten gevolge van deze kortsluiting vlogen eenige kabels in brand. De brandweer werd gewaarschuwd, doch toen deze arriveerde had mon het vuur reeds weten te blusschen. In verband met de aangerichte schade werden ongeveer 400 toestellen, aangesloten op de Centrale-Zuid, onbruikbaar. Door middel van 'n noodverbinding hoopte men in den loop van gisteravond ongeveer 200 toestellen in gebruik te stellen, terwyi de overige vandaag bruikbaar zouden worden gemaakt. Een kortstondige, doch felle brand, heeft gisteravond gewoed in een perceel aan de Pieter Aertsstraat 97, bij de Van Woustraat te Amsterdam. In genoemd perceel is geves tigd de gramofoonzaak van den heer Th F. Eweg. Wederom was het de fatale petroleum kachel, die brand veroorzaakte. Tegen kwart voor negen was de eigenaar met een bediende in den winkel werkzaam. De bediende wilde de brandende petroleum kachel verplaatsen, doch de veer sprong los waardoor de kachel open klapte en de pe troleum over den grond stroomde. Een ln de nabyheid staande Kerstboom vatte vlam en het vuur breidde zich spoedig uit. Het vohd gretig voedsel in de was van den grooten voorraad gramofoonplaten, die in den winkel aanwezig was en toen de brandweer arriveer de, sloegen de vlammen fel uit. Met drie stralen op de waterleiding tastte zy het vuur aan. zy slaagde er izl den brand tot den winkel te beperken, maar daar brandde dan ook de geheele ruimte uit De achter den winkel gelegen kamer had door de groote hitte veel geleden, doch was door het vuur niet aangetast. Ook de bovenverdie ping wist de brandweer op zoodanige wyze vry te houden, dat men daar zelfs geen wa terschade bekwam. Het vuur had zich intusschen in het pla fond genesteld en bleef, daar voortsmeuien. De brandweer zag zich genoodzaakt het ge heele plafond weg te steken. Met een straal werd daarna het vuur definitief bedwongen Reeds spoedig na het uitrukken kon het sein „brand meester" worden gegeven en na Het onderzoek door den Raad voor de Scheepvaart. De Raad voor de Scheepvaart heelt on derzocht de aanvaring van de „Texelstroom" op 21 November j.l. te Swansea met het Engelsche stoomschip „Lochee". Gehoord werd op daad of nalatigheid de jeugdige tweede machinist, terwyl de eerste machi nist als getuige werd gehoord. Het schip moest manosuvreeren naar het Prince of Wales Dok. Halverwege werd een kabel uit gegooid naar den wal om het schip, lang zaam manoeuvreerend, om te trekken. Teen het schip genoeg kabel uit had gegooid, werd van de brug door middel van de tele graaf „hard achteruit" naar de machine kamer geseind. In plaats hiervan liep het schip vooruit. Onmiddellijk zette men de ielegraaf op „stop" en daarna op „volle kracht achteruit". In plaats daarvan sloeg bet schip harder vooruit en kwam dicht by de „Lochee". Hoewel men nog het stuur- bcordar.ker uitwierp kon niet meer voorko nen worden, dat de „Lochee" aan stuur boord werd aangevaren. De tweede machinist verklaarde voor den Raad, dat hij door de duisternis den ver klikker niet had kunnen zien. Hij dacht dat de machine op achteruit stond toen de telegraaf seinde, dat er meer stoom moest worden gegeven. Toen de telegraaf bleef rinkelen, dacht hy, dat hy nog meer stoom moest geven. Hy dacht er geen oogenblik aan, dat de machine verkeerd stond. De tweede machinist voer nog pas 1% maand op de „Texelstroom," waar de schaarbewe ging juist andersom was als op het schip, waarop hy te voren was geweest. De eerste machinist verklaarde, juist af wezig te zijn geweest, aangezSen er een lek was ln een der flensen. Aangezien er wei nig stoom was, stond de dynamo af, zoodat het inderdaad vry donker was. De schaar stond niet in den middenstand, omdat in dezen Standi de machine voor „achteruit" niet altijd pakt. De Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, de oud-vice-admiraal Fock, hoewel niet te ontkennen was, dat de tweede machinist een vergissing had gemaakt, achtte deze vergis- sing begrijpelijk, aangezien het donker was en de tweede machinist bovendien alleen aanwezig was. Daarby moest in aanmerking king genomen worden, dat de tweede stuur man langen tijd op een schip had gevaren, waarvan de schaarbeweging juist andersom was als op de „Texelstroom", waar hij nog slechts zeer kort aan boord was. Niettemin had de vergissing ernstige gevolgen kunnen hebben. Als zaakwaarnemer voor den tweeden machinist pleitte de heer v. Muilwijk. Hij onderschreef de opmerking van den Hoofd inspecteur en verzocht den Raad bovendien te 'willen nagaan, welken invloed het feit kon hebben gehad, dat de tweede machinist den vorigen dag van 3 uur- 's morgens tot 6 uur 's avonds, d.i 15 uur, en vervolgens na pcht". 7 uur rust van 's nachts 1 uur tot den volgenden morgen 12 uur, toen het ongeval pjaafe had. dus 11 uur achtereenvolgens dionst li ad gedaan. Dat de tweede machi nist zeker wel voor zyn werk berekend is, bleek wel daaruit, dat hy de vorige week nog een dankbetuiging van zijn directie had gekregen voor de hulp, die hy den eersten machinist had verleend tijdens het storm weer van de afgeloopen dagen, toen beide machinisten kans hadden gezien een gat in de machinekamer, waardoor het schip zeer veel water maakte, te stoppen en het veilig en behouden in de haven wisten te brengen. door MARTIN JOHNSON Martin Johnson en zyn even dappere als bakooriyke vrouw Osa staan overal be kend als de beste film-operateurs van groote wilde beesten. Martin Johnson bezit daarenboven nog een bijzonder talent van schryven, die voor zyn filmkunst niet onderdoet. Op zyn eerste boek „Met de camera by de menscheneters. Avonturen op de nieuwe Hebrides" volgt thans „Simba: Filmavontu- ren in de bosschen en steppen van Afrika." Onder voortdurend levensgevaar, dilcwyls slechts enkele schreden van de wilde dieren verwyderd heeft dit zonderlinge echtpaar het materiaal voor dit werk verzameld. Ondanks alle wildheid getuigt het toch van byzondere groote liefde voor de dieren, want beiden hebben zij er een afschuw van om zonder noodzaak die schepselen te dooden. „Op zekeren dag, toen wij nog niet lang in Afrika waren, kwam Boculy in het kamp gerend. Hy was zeer opgewonden, sloeg met zijn armen, maakte allerlei bewegingen met de handen en bracht er met horten en stoo- ten uit: ..Groote olifantenallemaal bij elkaar... heel rustig!" Nu wisten wij het, de olifanten lieten zich rustig lokken en dachten aan geen kwaad! Ik riep Osa, zy moest haar geweer halen. Binnen 5 minuten waren de geweerdragers met de wapens onderweg en de mannen, die het filmtoestel moesten dragen namen hun zware lasten op Al heel gauw bereikten wy de kudde. De dieren stonden vry voor ons, het kon niet mooier voor een opname. Het waren drie groote wijfjes en twee mannetjes-olifanten. Twee jongen liepen ook nog rond, renden tegen de dikke pooten der ouders en gaven in comische hooge tonen blijk van tevreden heid. Een der mannetjes had prachtge melk witte slagtanden, die schitterden in de zon. Ditmaal bediende Osa het filmapparaat terwijl ik als „filmregisseur" de dieren in beweging trachtte te brengen. Ik was erg bezorgd terwille van Osa, want er was totaal geen dekking ingeval de dikhuiden tot een aanval zouden overgaan. Osa draaide uit alle macht; ik naderde heel voorzichtig de kudde. Het grootste mannetje ontdekte mij al heel gauw: hy haalde de slurf opspitste de ooren en wiegde zich vol ergernis snuivend heen en weer. Toen deed hij onder woedend gebrul sen aanval op my. Ik week uit. Reeds verschillende malen hadden we onder dergelyke omstandigheden foto's gemaakt; het was ons dan tenslotte gelukt om de olifanten door schreeuwen en wenken tot staan te brengen. Ditmaal ech ter zat de aanvaller me al te dicht op de hielen. Ik trachtte op zy uit te springen, dat scheen nog de eenige mogelijkheid om myn leven te redden. Maar de list mislukte. De olifant kwam hoe langer hoe dichter bij mij. Als scha pen renden de andei'e zeven olifanten achter hem aan. Tot myn groote verrassing kwa men er bovendien nog ongeveer een dozyn andere dikhuiden te voorschijn die wy tot nu toe heelemaal nog niet gezien hadden. Overal schenen olifanten te zijn en zy richt ten zich allemaal tegen ons. Osa was haast verstyfd van schrik maar toch draalde zy steeds doorZy wist het: èit werd een schitterende opname; zij kon toch in dit moment niets voor me doen. Toen ik de plaats bereikte waar het toe stel stond, waren de olifanten slechts en kele meters achter mij. Ozo's geweerdrager stond dicht achter haar; nil rukte zy hem het wapen uit de hand en vuurde. Het scheen een gemakkeiyk schot, want het doel was zoo groot als een schuurdeur; Doch er behoorden stalen zenuwen toe om onder de ze mstandlgheden lustig te schieten en ze ker te zijn van zyn schot. Zij doodde den olifant niet, maar leidde hem wel af. Bijna stootte hy de camera nog omver, maar na eenige passen stortte lil) neer. De overigen bleven een oogenblik staan en gingen er toen van door. Een anderen keer moest er geschoten worden, omdat onze mannen onrustig wer den. Na een inspannenden marsch hadden wij juist het kamp bereikt, toen de gidsen kwamen en meldden dat zij een heelen tijd achtereen een kudde olifanten voor zich hadden gezien. Terwijl wij aten ging Boculy de zaak ver kennen, 10 minuten later meldde hij dat de dieren in de onmiddellijke nabyheid waren. Ofschoon we uiterst vermoeid waren, gingen we er toch direct op af. De streek was uit stekend geschikt voor opnamen, want het was een vlak land met hier en daar wat struikgewas. Al heel spoedig kregen we de dieren in het vizier. Het waren er 15 en zy waren uiterst kalm. Ik maakte de camera in orde niet het doel om ze later nog dichter bij te laten komen. Zouden de dikhouden echter op^ ons afkomen, dan bleef ik waar ik was. Eerst kwam er een jong wijfje, achter haar in een lange rij de andere: meest halfvolwassen dieren en ook een jong olifantje van onge veer 9 maanden. Het wijfje zag ons toen ze nog ongeveer 60 M. van ons verwyderd was. Zy bleef staan... en de anderen drongen zich achter haar tegen elkander... Ik geloof, dat het wijfje alleen begreep wat er aan de hand was. Zij zette de ooren op en kwam met waggelenden tred op ons af, dan draaide zij zich om en scheen vreeselijk woedend te worden. Toornig sloeg zij met den slurf en trapte met de geweldige pooten. Haar kame raden bleven er tamelijk koud onder en toonden maar weinig nieuwsgierigheid voor wat zich daar afspeelde. Plotseling echter ging het opgewonden dier staan als een renpaard, dat voor den sprong gereed staat en meteen deed het reeds een aanval. Op hetzelfde oogenblik was de film- band op. Ik zette er een nieuwe spoel in. omdat ik wist dat Boculy en Buhhari het dier tot staan zouden brengen. Osa maakte intusschen plaat-cpnamcn. Toen de olifant nog een kleine 20 M. van haar verwyderd was, greep zij naar de wa penen. Een oogenblik later schoot eerst Boculy, daarna Buhhari, dan Boculy weer die op de knie van den olifant mikte. Ik schreeuwde hem toe niet te schieten. Daarna las ik hen beiden eens geducht de les, om dat zy niet gewacht hadden, tot mijnheer Sauderson, de andere blanke, die bij ons was, geschoten had. Het is n.l. in Afrika een groote fout van een neger wanneer hy voor den Bwana schiet. Gelukkig liep het wijfje met de kudde voort, volgens verzekeringen van Saunderson had het slechts een vieeschwond gekregen in den slurf. Osa heeft ook haar eigen ervaringen op gedaan. Zonder mij er iets van te zeggen nam zij op zekeren dag het kastje, waarin, zoo als zy dacht, het beste toestel geborgen was en ging naar het „oude wijven-water", drie K M. van het kamp verwijderd. Een drager droeg haar camera in het zwart lederen omhulsel. Een mannetjesolifant, twee wijfjes en een jonge olifant kwamen hier dikwyls in het water spelen. Zij baadden zich hier en de moeder waschte haar baby... Wan neer zij hiermee klaar was, dan liet zij het mooi in de zon drogen en voedde het dan... wat waren zij beide gelukkig... Het mannetje maakte intusschen de rondte en snoepte van de jonge knoppen. Intusschen rukte hij een kleinen boom uit als éen leuke bengel die zijn krachten wil toonen en vol overmoedige levenslust over hekken en schuttingen springt. Het geheel vormde een tafereeltje van een gelukkige familie. In de vlakte is het licht voor opnamen vaak niet gunstig, want de hittegolven veroor zaken een wazige plek. Maar hier waren alle omstandigheden gunstig. Oza had veel moeite om onder den wind by de olifanten te kotten; dat is geen gemakkelijke taak omdat de wind vaak omslaat en de „dougas" wervelwinden veroorzaken. Met den blik op de vreedzame groep beval zij den drager de camera te geven en ver heugde er zich reeds over dat ze mij met een prachtige foto zou verrassen. Maar toen zij het zwarte kastje dat een camera moest zijn eens wat nader bekeek kwam zy tot de ontdekking, dat zy in plaats van een foto apparaat de verbandtrommel meegenomen had... *sAvonds had zij 2 uur noodig om mij te vertellen wat voor prachtige foto's zy had kunnen maken." Een werkvrouw te Tilburg, zekere D. v. R., wist gedurende de maand December by mevr. D. in da Julianastraat, aldaar, waar zi) eenige Jasènjm de week werkzaam was, op verschil- 'ende tydstippcn briefjes van f 10 en 500 Belgische francs te ontvreemden. Het Hol- indsch geld gebruikte zy aan opschik; met. Je francs wist ze biykbaar geen raad en stopte ze daarom in de centrale verwarming. Zoontje van den slager: „Is u jonkvrouw Bruinisse?" Dame: „Ja, ventje". Zoontje van den slager: „Asjeblieft, daar la het vleesch" liet ze aan den kleinen adoptiefzoon al haar have en goed ter waarde van 150 millioen 1' i.ische Mark, d.w.z. 9 millioen Nederland- sche guldens, na, vertelt het „Vad." In haar testament is Carl-Johans opvoe ding tot ln kleinigheden geregeld. Alle tot dusver in functie zijnde verzorgsters van den knaap moeten tot het begin van zyn schooltyd bij hem biyven en ook later, als hij het wenscht. Die, welken hy het liefst heeft, moet zyn heele leven bij hem blyven. De geneesheer moet tot het begin van den schooltijd op het kasteel wonen. Bij ziekte wordt de knaap thuis behandeld; na begin van den schooltijd ln Helsingfors moet de eigen verzorgster den knaap ook in het zie kenhuis verplegen. Het onderwijs mag eerst beginnen, als hij 7 jaar is en moet eerst thuis door „een absoluut betrouwbaren, van kinderen hou denden, jongen onderwijzer" gegeven worden tot de 4e of 5e klasse der nieuwe Zweedsche school in Helsingfors. De onderwyzer moet onder controle der voogden ook daarna de opvoeding van den knaap lelden en moet 's nachts in zijn kamer slapen. Zoo blykt, dat de jongen hem niet mag, moet dadelyk eer: ander aangesteld worden. Dat de Jongen in Helsingfors een eigen groote woning met betrouwbaar personeel moet hebben, spreekt vanzelf; ook een auto en een rijpaard zullen tot zijn beschikking staan. Als schooljongen krygt Carl-Johan 600 F. Mk. (f35) zakgeld in de maand, als stu dent 5000 F. Mk. (f 306). Als hy afgestudeerd is, moet de jonge man een jaar op het kan toor van den zaagmolen Forsby werken en zijn bezittingen inspecteeren; daarna moet hij minstens een jaar in Engeland doorbren gen by den vertegenwoordiger der firma. Dan staan hem eenige jaren ter beschikking, waarin hij doen kan wat hij wil, om vervol gens de leiding der firma Joh. Askolin op zich te nemen. De 19-jarige Jimmy Caldwell, loopjongen bij de Guaranty Trust Company te New York, heeft van een tante in Schotland een millioen dollars geërfd. Maar hij biyft bij zyn baantje. Die tante is Lady Jane Innes te Stow en wat ze heeft nagelaten is hoofdzake lijk onroerend goed in de zakenwyk van Edinburgh. De andere erfgenamen zijn Mac Donalds in Reading, Boston en Dorchester in Engeland. I)e dader aangehouden De politie heeft dezer dagen aangehouden een 30-jarigen inwoner van Driewegen, die verdacht wordt gedurende de laatste maan den in Goes verschillende vrouwen en meisjes te hebben aangerand. De aangehoudene is met een aantal zyner slachtoffers geconfron teerd, doch slechts 2 meisjes verklaarden per tinent dat hy de dader was. Onderzoek van verschillende zaken In de jongste bestuursvergadering van de Int. Kamer van Koophandel te Parijs, is een kleine centrale commissie onder voorzitter schap van den heer Pirelli waarin ook de heer E. Heldring zitting heeft ingesteld. Deze commissie heeft tot taak, de werkzaamheden van een zestal sub-commissies nader te om schrijven en de resultaten dezer werkzaam heden te coördineeren. De onderwerpen, waarmede deze subcommissies zich bezig zul len houden, zijn 1. handelspolitiek en han delsbelemmeringen; 2. industrieele kartels en douanetarieven; 3. Europeesche verhoudin gen; 4. de verhoudingen tusschen Europa en de Ver. Staten; 5. het verre Oosten; 6. Zuid-Amerika. Ook hier te lande verkrijgbaar In aansluiting op de bckenmaking van 1 November j.l. wordt thans vanwege het Departement van Koloniën medegedeeld, dat de Surinaamsche Weldadigheidszegels, waarvan de extra-bate ten goede komt aan de Vereeniging „Het Groene Kruis" in Su riname", met ingang van 18 dezer, aan de z.g. philatelisten-loketten hier te lande ver krijgbaar zyn. De hooldmandcer van de onderneming Mada,ri Zuid is des morgens, toen hy zich naar den tuin wilde toegeven, met byi- slagen afgemaakt door vyanden, die hem opwachtten. De veldpolitie heeft den ver moedelijke dader reeds aangehouden en voorts nog vyftien koelies, die waarschyn- iyk inlichtingen over den moord zullen kunnen verschaffen. De moord houdt ver moedelijk verband met een promotie-kwes tie onder de op de onderneming werkzame mandoers. Een huldiging in voorbereiding daarom allen diz voor den schrijver van den Kleinen Johannes en van zoo menig ander kunstwerk erkentelijkheid en waar deering gevoelen, met aandrang uit hun bijdragen te doen toekomen aan den penning meester. In een circulaire, welke dit comité ver spreidt, wordt meegedeeld, dat, dank zij de medewerking van „Het Willem Kloosfonds," „Fonds tot steun van de Nederlandsche Let terkunde en Letterkundigen", de mogelijk heid geopend is, het rendement van het bijeen te brengen kapitaal tot io% op te voeren en dit tijdens het leven van den dichter aan hem uit te keeren, eventueel aan zijn beide jongste zonen, tot zij den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt, waarna het kapitaal en zijn opbrengst ten bate van het wijdere doel van het bovenvermelde steunfonds zouden strekken. Het ligt voorts in de bedoeling van het comité om, wanneer de ontvangen middelen dit toelaten, een liber amicorum te doen ver schijnen, waarin in het licht gesteld wordt, welke de beteekenis van van Eeden is op de verschillende gebieden, waarop hij zich heeft bewogen. In het uitgebreide comité hebben vele be kende letterkundigen en andere kunstenaars zitting genomen, o.w. ook verscheiden bui tenlanders. De najaarsvergadering Onder voorzitterschap van den heer A. C. de Bruyn werd gisteren de vergadering van het R.K. Werkliedenverbond voortge zet. Na eenige gedachtenwisseling werd de begrooting van „Herwonnen Levenskracht" goedgekeurd, waarna aan de orde kwam de behandeling der statuten ontworpen voer de N.V. Nederlandsche Arbeidersbank. Deze statuten deelen o.a. mede het kapi- i taal der vennootschap bedraagt 250.000 en is verdeeld in 250 aandeelen, elk groot 1000. De oprichters nemen deel voor ge zamenlijk 50 aandeelen. op elk der ge plaatste aandeelen is 10 pet. gestort. De N.V. wordt onder toe&cht van commissaris sen bestuurd door een Directie, bestaande uit een lid of twee leden, die door de al- gemeene vergadering worden benoemd en ontslagen. De heer Jos. Maenen, verbondsbestuurder en lid van Gedeputeerde Staten van Lim burg, hield een rede over: „De sociale taak der gemeente en de kinderrijke gezin nen". Over deze rede had een uitgebreide ge dachtenwisseling plaats. In zijn beantwoording der sprekers be toogde de heer Maenen nog, dat het aan bevelenswaardig zal zijn wanneer industrie plaatsen subsidie geven aan vereenigingen, die voob uitzending van zwakke kinderen zorgen. Gemeent. kindertoeslagfondsen, zoo als men die te Arnhem kent, juichte spr. niet toe. De kindertoeslag is óf een bedryfs- óf een rykszaak. Inmiddels kan de ge meente zorgen voor vermindering van de gaspryzen, en de prijzen van electriciteit, waterleiding enz. De Voorzitter dankte den inleider voor zyn rede, doch welker inhoud zich moeilijk leent voor de samenpersing in een motie. De leden van het Verbond, tevens gemeen teraadsleden, zullen er inmiddels hun voor deel mee kunnen doen. Vervolgens kwam aan de orde de behan deling van het rapport der commissie voor de sociale arbeidershoogeschool, met het aanvullend financieel rapport der commis sie. Het bestuur stelde voor de rapporten te aanvaarden en het bestuur uit te noodigen om: a. de Centrale voor het ontwikkelings werk op te richten; b. met de voorbereiding in 1930 te beginnen en, mogelijk, in het zelfde jaar tot oprichting over te gaan. De bedoeling is de onkosten daarvan, voor zoo ver noodig, te bestrijden uit de gewone mid delen en op de begrooting van 1931 een be drag uit te trekken ter bestrijding van de kosten dezer centrale; c. aan de hand van de door de commissie overgelegde hegroo- ting te doen onderzoeken de mogelijkheid van het internaat. Daar de rapporteur door ziekte afwezig was, gaf de voorzitter eenige toelichting en opperde het kernbezwaar, dat, indien de school voor iedereen wordt opengesteld, de leiding in de toekomst in handen van niet- arbeiders zal komen. De bedoeling is, dat de sociale hoogeschool zal worden bevolkt door de elementen, welke vooraf in de ge- westeiyke cursussen daartoe rijp zijn ge maakt. Hierop had eenige gedachtenwisseling plaats, waarbij men het bestuursplan mee- rendeels toejuichte. In zyn repliek verklaar de de voorzitter o.m., het zeer te zullen toe juichen. wanneer de eigen instellingen als Concordia, de Coöperatie e. d., welke thans ook een deel harer Minst voor sociale doel einden bezigen, in de toekomst een deel daarvan zullen willen reserveeren voor de sociale hoogcchcol. Ook provinciale en Rykssteun zullen natuuriyk zeer op prys worden gesteld. Onder applaus werd het bestuursvoorstel ten slotte aanvaard. De vergadering besloot daarop het vol gend telegram te zenden aan Z. H. den Paus, ter gelegenheid van zyn gouden Priesterschap „Nederl. R.K. Werkliedenvereeniging te Utrecht in jaarvergadering bijeen, wenscht Uwe Heiligheid van harte geluk met Uw gouden Priesterfeest, dankt God voor de weldaden van Uw herderlijk bestuur, be tuigt in kinderlijke aanhankelijkheid zyne gehoorzaamheid en trouw aan Uwe Pause lijke leiding." Daarna werd de vergadering gesloten. 3 April 1930 zal dr. Frederik van Eeden den 70-iarigen leeftijd bereiken. Er is een huldigingscomité gevormd, dat in de eerste plaats een som gelds bijeen wil brengen, welke het mogelijk maakt de zware gelde- j lijke zorgen, waaronder de dichter meer en 1 meer gebukt gaat, te verlichten. Het noodigt Dezer dagen vergaderde het Bestuur van .Herwonnen Levenskracht". De begrooting 1930 voor het Sanatorium „Berg en Bosch" werd vastgesteld. Daar de heer Serrarens ontslag had ge nomen als Voorzitter, wegens zyn veelvul dige afwezigheid, door verbiyf in het bui tenland, werden de bestuursfuncties opnieuw verdeeld. Het bestuur is 1111 samengesteld als volgt: J. Th. Nykamp, voorzitter, P. J. S. Ser rarens, 2e voorzitter, H. B. Haver, secreta ris. J. A. Schutte, Penningmeester, A. van Hamersveld, L. H. v. Rooyen, J. A. de flwart. Uit de mededeelingen bleek, dat 'de hy pothecaire leening, die aangegaan zou wor den voor den bouw van het nieuwe Sana torium is volteekend. In den loop dezer week zal Z. Exc. de Minister van Arbeid een delegatie van ons Bestuur in audiëntie ontvangen. Verder werden eenige huishoudelyke za ken afgehandeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 11