Uil d!e slad van hel Valkaan Telsgrafisch Weerbericht dit nummer bestaat uit drie bladen DONDERDAG 19 DECEMBER 1929 Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN49 ADVERTENTIEIM 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 11 regels 60 ct. p. plaatsing: elke regel meer 15 ct. bij abet I f DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17339 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAN ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET OMGEVAL LIQUIDATIE INSTEMMING DE UITBREIDING VAN HET GOEDERENSTATION TE HAARLEM Het wetsontwerp tot onteigening goedgekeurd DRAMA ONDER STOUTENBURG Een boschwachter doodgeschoten Het Nijverheidsonderwijs DE HONGERSNOOD OP FLORES De ellende der bevolking DE PASSIESPELEN VAN OBERAMMERGAU De interpellaties-Wijnkoop DE GROOTE HOUTBRUG 2 Januari afgesloten PADANG DOOR OVERSTROOMING GETEISTERD Zeer groote schade T. O. G.t Spaarne HET OPENBAAR CONSISTORIE De Roode Hoed aan zes nieuwe kardinalen De postvluchten naar Indië De dood bij den onbewaakten overweg EEN DIAMANT- COMMISSIONNAIR BANKROET Een tekort van anderhalve ton DIPHTERITIS EPIDEMIE TE ARNHEM Reeds 7 sterfgevallen De non-stopvlucht naar Kaapstad Tegen aanschaffing van onderzeebooten De mislukte vlucht naar Kaapstad J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Qroote Houtstraat 166 Haarlem ZIJ, die zich 1 Januari 1930 op de „Nieuwe Haarlemsche Courantabonneeren, ont vangen de nummers tot dien datum GRATIS DE DIRECTIE AMERIKANEN OP ARUBA Wrijving met de Nederlandsche overheid? Telefoon Na 13866 (drie lijnen) Postrekening No. 5970. ABONNEMENTEN: voor Haarlem en Agentschappen: per week 25 ct., per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal 3.58 bij vooruitbetaling. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Bij contract belangrijke k ,g. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct .per regel. Alleabonné's op dit blad zijn ingevolge de verzekeringsvoorwaarden tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen iQfiOfi Levenslange geheeleongeschiktheid tot werken door TKfï bij een ongeval met ,5 sl bij verlies van een hand f "j IJl bij verlies van een t J? (1 bij 'n breuk van r>n I OUUU«~verLesvan beide armen,beide beenen of beideoogen 1 ijvJ,"dopdelijken afloop f 2till«"een voet of een oog| /.ü,"1 duim oi wijsvinger! UUi" been of arm Tii,"an verlies v een anderen vinger Met de aanneming van het regee- rlngsvoorstel tot afschaffing van de Verdedigingsbelasting II heeft de Tweede Kamer een stap verder gezet op den weg van liquidatie der thans toch eindelijk wel verouderde oorlogs- en crisis-maatregelen. Dat minister De Geer tegelijkertijd een voorstel tot afschaffing van de op centen op den suikeraccijns in behan deling bracht en eveneens aangeno men zag -g beschouwd worden als een vriendelijke attentie aan het adres dergenen, die vóór alles de indirecte belastingen naar omlaag willen werken. Ook zij, die niet of niet veel voordeel beleven van de afschaffing der Verde digingsbelasting II, kregen op deze wij ze een presentje thuis gestuurd (we gaan hierbij natuurlijk uit van de ver onderstelling, dat de afschaffing van de opcenten op den suikeraccijns in tegenstelling met de verlaging van ac cijns op gedistilleerd niet uitsluitend aan den handel, maar vooral aan den armen consument ten goede zal komen). Een verder-strekkend verband dan een vriendelijke attentie aan de boven bedoelde bevolkingsgroepen kon er tus schen de beide aangenomen wetsont werpen echter niet bestaan: beide ston den op zich zelf. Nu wilde de vrijzinnig-demokraat. de heer Oud, aan de afschaffing van den accijns op het geslacht de voorkeur ge ven boven „vermindering van de Ver- dedigingsbeiasting II," terwijl ons nieu we Kamerlid Van Poll de uit laatstge noemde oelasting te innen 10millioen wilde overbrengen naar de Rijksinkom- stenbeiasting, ten einde de Regeering of de Kamer in staat te stellen, den suikeraccijns of den vleeschaccijns op te heffen. Beide geachte afgevaardigden schij nen zich er echter niet genoegzaam re kenschap van gegeven te hebben, dat een bestemmingsbelasting als de Verdedigingsbelasting zonder eenigen twijfel was ook inderdaad voor een bepaalde bestemming dienst moet doen, en dus ook zoo spoedig mogelijk moet worden opgeheven, als zij voor het eenmaal gestelde doel niet meer noodig Is. Het is natuurlijk zeer wenschelijk, dat er ook geiden beschikbaar zijn voor afschaffing van den accijns op thee suiker en vleesch, enz. alsook voor cuitureeie en sociale maatregelen maar een Verdedigingsbelasting mag en kan daartoe haar opbrengst niet te- beschikking stellen. Wil men voor ai deze schoone zaken geld omhanden krijgen, dan moet men dit op andere wijze trachten te vinden. Bij het zoeken naar middelen om die geiüen te „vinden", wenschen wij den heeren intusschen succes toe. De afschaffing van bedoelde Verde digingsbelasting is en blijft echter, heel apart, een kwestie van liquidatie. Toen wij dezer dagen „Een misstand" signaleerden in verband met veler voor barige beoefening van een of andere vereenvoudigde spelling, hebben wij al lerminst de illusie gekoesterd, dat ons betoog onweersproken zou blijven. De „vereenvoudigde" is nu eenmaal het heilige huisje, waarin vele onder wijskrachten het zich behaaglijk en gemakkelijk maken en waarin sommi gen ongehinderd gebrek aan kennis en energie verbergen; aan dit heilige huisje mag niet geraakt worden! En wij waren dan ook al voorbereid op fel en niets ontziend verweer van zekere zijde. Tot onze verbazing is echter niet al leen alle verweer tot op dit moment uitgebleven doch integendeel ontvin gen wij gisteren alreeds een neel stens blijk van instemming nota bene van een onderwijzer in een onzer Noora-Houancische gemeenten. Deze onderwijzer (wij Kennen hem via derden als een ernstige en degelijke leerkracht) schrijft ons o.a.: „Uw artikel, getiteld „Een misstand" is mij uit net nart gegrepen, 't is neeiemaa. met cnaeutsbaar, aat u, naar aan.eidang var, dat artiKei, van ve.scniuende zijden aan gevai.en worat. Weiiicnt stelt u net op prys ïngevai van verweer uwerzijds over eenig bewijsmateriaal te Kunnen Beschikken om Uwe argumenten «cracnt oij te zetten. senreei: „is 't nu zoo vreeseiyk, dat de Kinaeren op schooi de oificieeie spelling van De Vries en Ie Winkel moeten ieeieu? Neen, dat is neeiemaai niet vreeselijk. Da. bewyst wei net werk, netweik hierbij mge Sloten is. Dit werK is met gemaakt naai aameiaing van uw artikel, t Was gemaakt Voor ik uw artikel las. Bedoeld werK is zon der vooralgaandc bespreking gemaakt dooi een leerling van mijn Klas izesde leerjaar, een jongen van 12 jaar, geen uitblinker, blaar een ruim middelmatig leerling. Uit het bijgevoegde werk nu blijkt de oedoeiüe leerling in niet minder öan 18, tamelijk moeilijke zinnen slechts é®n foutje maakte, Wy maken ons sterk, dat vele nleuw- Lchters onder het jongere onderwijs personeel kans gezien zouden hebben, in dit opstel 18 fouten te fabriceeren! Onze briefschrijver vervolgt nu: ,,'t Spreekt vanzelf, dat niet al mijn leer lingen het er zoo goed afbrengen, maar t demonstreert toch voldoende, dat een leer ling van de lagere schooi met een gezond stel hersens heel goed de verschillende moeilijkheden van de Nederlandsche Taai onder de knie kan krijgen. Dat over het algemeen de onderwijzers de schuldigen zijn, is ook waar. Aan onze school zijn verschillende jonge leerkrachten verbonden, die er rond voor uitkomen, dat ze niet weten, wanneer ze „de" ot „den moeten schrijven. Hun sollicitatiebrieven (het hoofd der school laat ze me wel eens curiositeitshalve lezen) wemelen gewoonweg van de fouten, 't Is een uitgemaakte zaak, dat het taalonderwijs aan de Kweekscholen tegenwoordig niet deugt. We ondervinden dat dagelijks. Overigens begaafde leerkrach ten, met diploma 5-jarige H.B.S., komen er rond voor uit, dat ze de naamvallen een voudig niet kennen. Een duidelijk bewijs, dat het M. O.-taalonderwijs op dat punt te kort schiet. U begrijpt, wat er van het taalonderwijs in de hocgere leerjaren van een lagere school terecht moet komen, als men uitslui tend op dergelijke leerkrachten is aange wezen. U zult begrijpen, dat leerlingen, door dergelijke leerkrachten afgeleverd, nog al eens zondigen tegen de regels van de Ned. Taal. V.anneer wij nu in staat zijn, in één jaar tijd hun de voornaamste van die regels eigen te maken, dan is het duidelijk, dat de moeilijkheid van het schrijven zonder fou ten niet moet gezocht worden in de moei lijkheid van de Ned. Taal zelve." wy behoeven zeker wel niet te zeg gen, dat wy met bovenstaand blijk van instemming juist omdat het van déze zyde komt ten zeerste ingenomen zijn. De Eerste Kamer heeft gisteren zonder be spreking en zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd het wetsontwerp in zake de onteigening ten behoeve van wijziging en uitbreiding van het goederenstation Haar lem en van de aansluitende baanvakken. Gisterocvhtend werd in de gemeente Stou- tenburg, nabij Amersfoort, op een binnenweg, oostelijk van het bosch der heerlijkheid Stou- tenburg, het lijk gevonden var den 28-jarigen boschwachter J. Tuit. -len schot was hem door hals en nek gegaan. De man was des nachts wakker geworden door schoten, die buiten weerklonken, had het bed verlaten en was er op uitgetrokken om de vermoedelijke stroopers te achter halen. De maréchaussée heeft de zaak in handen. Het slachtoffer is 28 jaar oud, gehuwd en heeft 2 kinderen. Het Parket uit Utrecht was evenals Dr. Hesseling als deskundige uit Arnhem gister middag ter plaatse. De nieuwe salarisregeling. In de gistermiddag gehouden zitting van de Tweede Kamer. ïeeft de minis te. van Onderwijs, K. en W. medegedeeld, dat de nieuwe saiansregenng voor de leera.en van het Nijverheidsonderwijs d°zer dagen in het „Staatsblad" zal worden opgenomen. Verschrikkelijke toestanden Het R. K. Dagblad „De Koerier" publiceert een schrijven van R. Wolfs S.V.D., missiona ris te Manggarai, West-Flores, waarin een daar onder de bevolking heerscbende nijpen de hongersnood beschreven wordt, waarvan wij gisteren reeds melding maakten. De voedselschaarschte is blijkens de cor respondentie in hoofdzaak het gevolg van een muizenplaag. Reeds in Mei was er gebrek aan degelijk voedsel in enkele streken op te merken, maar in de daarop gevolgde maan den heeft de ellende zich snel uitgebreid. De kampongs stroomen nu leeg. Honder den stakkerige mannen en vrouwen en kin deren zijn de bosschen reeds ingetrokken om eetbare boomwortels of vruchten te zoeken maar aangezien het aantal van deze vertwij felde zoekers reeds in de duizenden loopt zijn de bosschen reeds lang leeggewoeld en uitgegraven. Tengevolge van het zwerven in de bos- tchen, de onvoldoende woning, het harde et: bittere voedsel dat men daar vond en de onzuiverheid van het kaliwater dat de zwer vers genoopt waren te gebruiken, zijn in de maanden Juli en Augustus honderden per sonen gestorven aan de gevolgen van eer verschrikkelijken bloedloop. Pater Wolfs vertelt verder dat hü bij het houden van een tournee in een bijna gehee verlaten kampong kwam en daar slecht,- ouden van dagen, zieken en lijken aange troffen heeft in de huizen, die hy binnen ging. Hy vertelt van een door hem bezochte wo ning, waar juist twee dooden werden uitge dragen en waar hy nog een derde ïyk vond het lichaam van een kindje van drie ...-r oud, dat gewikkeld was in een bebloed matje en da* te wachten lag op de doodgravers. Aan twee zwaar zieke personen, die hij in ditzelfde huis aantrof, kon nog juist tijdig het nood-doopsel worden toegediend. Volgens de hartbrekende beschrijving is de sterfte vooral onder de kinderen en zuigelingen groot. Wolfs vertelt dat van de vijfhonderd kinderen, die sinds Augustus j.l. gedoopt zijn. reeds vijftig in het dooden'ooek zijn opge schreven. De overheid voorziet de bevolking van gloote hoeveelheden bibit alsmede van twee de f assen. De gezaghebber bij het binnenlandsch be stuur vertelt, dat hij op zijn diensttournee door de hongerstreken de akeligste beelden heeft aangetroffen van uitgemergelde, uitge putte en broodmagere menschen. In September en October zijn blijkens de ingekomen rapporten tientallen van deze uit geputte menschen door longontsteking na een kortstondig ziekbed naar het graf ge dragen. Hun lichamen waren niet meer be stand tegen de ziekte, zelfs niet meer tegen een kleinen aanval. In tal van Duitsche en buitenlandsche bla den is beweerd, dat de vermaarde Passie spelen van Oberammergau in het aan staande jaar niet, zooals gewoonlijk, in de maanden Juli en Augustus zullen worden gehouden, maar reeds in Mei zulle' beginnen om tot September te duren. Dit sluit zou zijn genomen, daar voor de 32 voor Juli en Augustus aangekondigde voorstellingen het grootste gedeelte der toegangskaarten reeds voor Amerikaansche bezoekers zou zijn ge reserveerd. De betreffende uitlatingen zijn in strijd met de werkelijkheid. De voorstellingen zul len, zooals reeds is gemeld, op 11 Mei begin nen en tot 28 September duren. Voor de maanden Juli en Augustus zijn 19 opvoerin gen der passiespelen voorzien. Een verlen ging van den speeltijd of een vermeerdering van het aantal opvoeringen komen niet in aanmerking. Wel worden af en toe „horha- lingsvoorstellingen" gegeven, maar liet is onmogelijk zich hiervoor plaatsen te laten reserveeren, daar tot deze voorstellingen slechts enkele dagen van te voren wordt be sloten. 1 Bovendien zijn deze' voorstellingen voorna melijk bestemd voor de bevolking van de omstreken. Een groot gedeelte van de toe gangskaarten voor de maanden Juli en Augustus zijn reeds verkocht en wel voorna melijk aan buitenlanders. Voor de maanden Mei, Juni en September kan men echter nog volop plaatsen laten reserveeren mits men niet te lang wacht. Eén geweigerd, één toegestaan De Tweede Kamer heeft het verzoek van den heer Wijnkoop om verlof tot het rich ten van vragen aan den min ster van Ko- ioniën in verband met het optreden der Regeering tegen de P. N. I. en de Indone sische vakbeweging en ter zake van eenige gevangen genomen intellectueelen bij zitten ?n opstaan verworpen. Het verzoek van den heer Wijnkoop om verlof tot het richten van vragen aan den minister van Justitie naar aanleiding van Ie huiszoekingen bij communisten is toege staan met 66 tegen 15 stemmen. In verband met de werkzaamheden aan de Groote Houtbrug, vernemen wy, dat, deze brug niet vóór de Kerstdagen en Nieuwjaar zal worden afgesloten. Naar alle waarschijnlijkheid zal dit op 2 Januari het geval zijn. Vernieling van wegdek Te Padang is in een half etmaal 220 m.M. regen gevallen. Een overstrooming van de bergrivier teisterde de stad. De watermassa's van de Batang Harau teisterden de laagge legen kampongs, Chineesche en Eurepeesche handelswyken, zoodat 'de kampong verander de in woest stroomende kali's. Het water steeg op sommige plaatsen tot manshoogte. De aangerichte schade, vooral aan de we gen, is belangryk. Op sommige plaatsen is het wegdek geheel vernield. Persoonlijke ongelukken worden niet ge rapporteerd. Dinsdag, 10 December, werd in het Café van den heer P. Brugman, Dubbelebuurt No. 76, clublokaal van ,,'t Spaarne" de laat ste wedstryd gespeeld. De laatste party van 125 caramboles kon wegens te laat beginnen niet uitgespeeld worden, zoodat Dinsdag 1.1. deze party alsnog werd uitgespeeld. Deze laatste ontmoeting van den massa kamp tusschen T. O. G. en ,,'t Spaarne" werd Deslist in het voordeel van ,,'t Spaarne". Met 93 caramboles T. O. G. tegen 125 caramboles 't Spaarne. De totale uitslag van den massa kamp werd dus: ,,'t Spaarne" 2505 caram boles, tegen 2470 caramboles voor T. O. G. Met dezen geringen voorsprong van 135 ca ramboles behaalde ,,'t Spaarne" dus den eer sten prijs, bestaande uit een zeer mooien beker. Hierna volgde de prysuitreiking. Hieronder volgt de uitslag van de behaalde hoogste se ries uit de viertallen: le viertal: aan den heer Wesseling (T.O.G.) met een serie van 25 caramb.; 2e viertal: aan den heer Michel ('t Spaar ne) met een serie van 17 caramb. 3e viertal: na loting tusschen de heeren Boogaart ('t Spaarne) en Hommels (T.O.G.) elk met 12 carmb., gewonnen door den heer Boogaart. 4e viertal: aan den heer Jansen ('t Spaar ne) met een serie van 11 caramb. Hiermede beboeren deze geanimeerde wed- ti-yden weer tot het verleden. ROME, 19 December 1929 Gisteren. Woensdag, heeft zich de Deken der Pauselijke Koeriers aan de residenties der verschillende nieuw benoemde kardinaler gemeld om hen op de gebruikelijke wijze he Openbaar Consistorie van hedenmorgen aan, te kondigen. H.H. E.E. Cerejeira, Pacelli, Ver- dier, Mac Rory, Lavitrano en Minorette zijl" daarna aanstonds ten Vaticane gegaan en hebben zich verzameld in de Mathilda-kapel Om half zeven is de H. Vader van Ziji: particuliere vertrekken aig "aald naar dc Consistorie-zaal waar Hij te midden van vele kardinalen, leden van het corps diplomati que en vertegenwoordigers van Zijn geeste- jke- en leeken-Hofhouding plaats nam op Zijn troon. De nieuwe kardinalen werden afgehaald door een pauselijken ceremoniemeester met klein gevolg en naar de Consistoriezaal ge leid waar zij volgens den rang van hun leef tijd de drie gebruikelijke knievallen maak ten, alvorens den TI. Vader met een voetkus te huldigen. De Paus legde hen daarna der rooden hoed op en omhelsde ze. Voor een oogenblik namen de zes tot het purper vcr- hevenen dan plaats tusschen het H. College op alleen voor kardinalen bestemde roodc zetels. In een kring schaarden zich daarna de nieuwe Prinsen der kerk voor den pauselij- en troon, terwijl Z.Em. Mac Rory namens illen een dankrede richtte tot Z. TI. Pius XI, 3e Faus antwoordde daarop met een korte oespraak welke Hij beëindigde met den Apostolischen Zegen aan alle aanwezigen te verleenen. Toen de H. Vader in Zijn particuliere ver trekken was teruggekeerd, ontving Hij de nieuwe kardinalen één voor één in particu liere audiëntie. Hedenmorgen hield Z, H. Pius VI Open- kaar Consistorie voor de oplegging van dan rooden hoed aan de ze. nieuwe kar dinalen, gecreëerd in het Geheim Consisto rie van Maandag, te weten: H.H. E.E. Cmo- eir», Verdier, Mac Rary, Lavitran©, Mino- rotte en Vacelli. De tot het puper verhevenen vereenigden zich om negen uur in de Sixtijnsche kapel waar zij m de tegenwoordigheid der drir kardinalen-hcolden der drie kardinale Or den der Bisschoppen, der Priesters en dei- Diakenen, den eed van trouw aan de kerk en aan den H. Stoel zwoeren. Het H. College dat door 25 kardinalen ver tegenwoordigd was, kleedde zich intussclier -n de zaal der Congregaties en begaf zicli dan in processie naar de zaal der Paramen ten, waar de komst van den H. Vader werd afgewacht. Z. H. Pius XI daalde om ongeveer hal! tien van Zijn particuliere vertrekken af en regaf zich naar de zaal der Paramenter. waar het H College Hem verwelkomde. Ir processie werd naar de zaal der Borgia's ge schreden, waar de H. Vader werd gewaclr door de Patriarchen, Aartsbisschoppep, Bis schoppen, Kamerheer, Prins-Assistent op ten troon, Oversten van geestelijke Orden en congregaties, Auditeur-Generaal, Groot meester van het H. Hospitium, Dekens var. geestelijke Colleges, Prelaten, Dignitarissen der Hofhouding, Secretaris van de Congre gatie der Riten, Promotor-Generaal, Con sistoriale Advocaten en leden van het geestr ijk- en lecken-Hot. Nadat de stoet gevormd was, nam de Pair- plaats op de Sedia Ges atoria en trok men door de Sala Ducale en de Sala Regia naai de zaal der zegeningen boven de 'pori.iek var. Sint Pieter. waar het Openbaar Consistorie gehouden werd. De H. Vader werd begroet met het ,,Tu es Petrus". De Paus nam plaats op den troon, waar na de consistoriale advocaat, markies Paceili de oratie der zaak van pater Ogilvie, dir Zonag a.s. zalig zal worden verklaard, begon Ondertusscher. werden de niuwe kardinalen uit de Sixtijn-che kapel in de zaal der ze geningen geleid. De Paus gaf markies Pacelli een teeken zijn lezing te onderbreken, waarna de zet nieuwe kardinalen de drie voorgeschreven knievallen maakten, den Paus Zijn voet hand en gelaat kusten en s Pausen omhei ning ontvingen. Door de leden van het H College werden ze dan eveneens omhelsd terwijl markies Pacelli de acten der zaligver- daring van den schotschen martelaar Ogil vie weer voortzette. Nadat het H. College zijn nieuwe le den begroet had. deed de Paus markie- Pacelli nog eens zijn lezing onderbreken. De nieuwe kardinalen knielden één voo een voor den H. Vader, terwijl de kardinaal diakenen Laurenti en Tosti de roode hoeder die hun door Mgr. Respighi, pauselijk cere moniemeester, overhandigd werden, boven nun hoofden hielden. De Paus nam telken den rand der hoeden en drukte ze de nieuw: kardinalen op het hoofd. Het Openbaar Consistorie was daarmee tel ende en na den Apostolischen Zegen verleend te hebben, verliet de H. Vader op de Sedtr 3e tatoria langs denzelfden weg en omgeven 'an hetzelfde gevolg de zaal der Zegeningen om terug te keeren naar Zijn particulier: vertrekken. Alleen de kardinalen bleven achter en trok ken, na het heengaan van den stoet, naar de Sixtijnsche kapel waar de nieuwe Prinsen dei kerk zich uitstrekten op de treden van het altaar. Het te Defim werd gezongen. Daarnr bad de Deken van het H. College, kard. Van- nutelli het Gebed voor de nieuwe kardinalen Opnieuw had tot slot de plechtigheid, de om helzing der kardinalen, plaats. In processie trok men dan nar de Consis torie-zaal, waar de Paus zich spoedig by he: H- College voegde, voor een tweede Geheim Consistorie, waarbij de ceremonie werd ver richt van het openen en sluiten der mon den van de nieuwe kardinalen, ten teeker dat de Paus ze machtigde in de Congregatie- te spreken en dat zy gehouden zijn het ge heim van hun gedane mededeelingen te be waren. De Paus gaf den n'euven kardiua''pr don na hun, door ons reeds meegedeelde titels Met den bijstand van twee consistoriale ad vocaten vroegen Z. Em. Kard. Cerejeira als Patriarch van Lissabon en Z. Em. Kard. Ver- dier als Aartsbisschop van Parijs hun Pallia In den middag van heden zullen Mgr. Cal- lori deelnemend Geheim Kamerheer van Z. H. en Mgr. Garderobe zich met klein ge volg naar de nieuwe kardinalen begeven on- tun de roode hoeden te brengen. Het vijfde retourvliegtuig. Bij de K. L. M. is bericht ingekomen dat het vijfde re tour-vliegtuig hedenmorgen te 5.10 bemand met de piloten Smirnoff en Hondong en den mecanicien Kotte, uit Bandceng is vertrokken, te 5.55 te Batavia is gearriveerd en vandaar te 6.35 uur is opgestegen. Te 9.25 arriveerde het toestel te Palembang, vanwaar het te 10 uur vertrok. Te 16.05 arriveerde de P.H.- A.G.R. te Medan. Het achtste postvliegtuig Bij de K. L. M. is bericht binnengekomen, dat het achtste postvliegtuig te 7.40 uit Bagdad is vertrokken en te 12.15 te Busiiir geland is. Te 12.30 vertrok het uit Bushir en te 15.40 daalde te Djask. Alles is wel aan boerd. Nieuwe slachtoffers Hedenmorgen kwam een vrachtauto voor de koren-veemarkt te Zwolle uit de richting Dalfscn op den onbewaakten overweg, juist op het oogenblik, dat de sneltrein van Gro ningen naar Zwolle passeerde. De trein greep den auto; van de drie in- zitttenden werd één persoon gedood, terwijl de twee andere zwaar gewond werden. De trein had 20 minuten vertraging. Op de Beurs voor den diamanthandel heeft zich het Dericht verspreid, dat by de firma M. P. te Amsterdam, commissionnair in diamanten een tekort aan het licht is ge komen, datf 150.000 gulden beloopt. Een viertal Amsterdamsche fabrikanten zijn er door gedupeerd. De „Msb." verneemt nog nader, dat de heer P. jarenlang als een zeer solied koop man bekend stond. Juist zyn reputatie als goed geprotegeerd makelaar maakte, dat het bericht van het tekort op de Diamantbeurs kwam als een donderslag by helderen hemel Het is nu echter gebleken, dat de heer P. zich sterk heeft geïnteresseerd voor de zaken van den diamantkoopman K. Deze onderne ming is echter mislukt, zoodat P., ten einde raad, het geld van zijn cliënten heeft aan gesproken. De volgende firma's zyn hierdoor gedu peerd: G. en G. voor 30.000 35 000, V. voor 50.000, B. voor 20.000 Verder zyn er nog schulden, die nog niet juist zyn vast te stellen, doch die men raamt op een totaal van 2u.000 a 30.000. Naar men mededeelt, wordt P. niet van kwade trouw verdacht. Hy zal dan ook niet worden vervolgd. Er is nog ongeveer 30 pet. actief aanwezig, hel- welk P. onmiddellyk zal uitkeeren aan zijn schuldeischers. Over de vereffening van de rest van de schuld zijn de crediteuren thans met hem in bespreking. Te Arnhem hebben zich de laatste weken ernstige gevallen Van diphteritis voorge daan. Reeds zeven personen zyn aan deze ziekte overleden. De bacillendragers heeft men onderge bracht in de barakken van het gemeente ziekenhuis. De vliegers gedood? Nadat van de beide Engelsche vliegers, die trachtten zonder tusschenlanding, naar Kaapstad te vliegen, sinds nun passeeren van de N.-W. kust van Sardinië niets meer was vernomen, is thans door het ministerie van luchtvaart medegedeeld, dat uit Tunis eer. nog niet bevestigend bericht is ontvan gen, volgens hetwelk inboorlingen zagen, dat een groote vliegmachine in net Zuiden van Tunis is gedaald. Onmiddellijk zyn stappen gedaan om de juistheid van dit oerient te eontroleeren en de machine te identificee- ren. Volgens niet-bevestigde berichten zouder de beide vliegers, Jones en Jenkins, om het 'even geko. ien zijn. "'en betreffend voorstel ia de Tweede Kamc: Het Tweede Kamerlid, de heer K. Ter Laar leeft een amendement ingediend op den De- .reffenden post der Defensie-begrooting vooi 1930, oir. de uitgaven voor de aangevraagd onderzeebooten K. XVII en K. XVIII niet tof te staan. PARIJS, 18 December Het ministerie van oorlog ontving een telegram van den resident generaal van Tunis, waarin beves tigd wordt dat het Engelsche vliegtuig op weg naar Ki^p-tad daar is neergestort. Weer een doodelijk ongeluk bij een onbe waakten overweg. De Eerste Kamer heeft goedgekeurd het wetsontwerp betreffende onteigening voor uitbreiding van het goederenstalion te Haarlem. Weer een drama te Rotterdam; een wilde schietpartij. Gisteren werd tc Utrecht de najaarsver gadering van het R.K. Werkliedenverbond voortgezet. De Tweede Kamer heeft de behandeling der begrooting van Onderwijs voortgezet. Het Tweede Kamerlid Wijnkoop gaat Jn- terpclleeren over de huiszoekingen bij com munisten. Een tekort van 150.000 bij een diamant- commissionnair te Amsterdam. De lange afstandsvlucht naar Kaapstad. Treinderaillement te Maarssen (U.j. Moord op een boschwachter te Stouten- burg (U.). Een voorstel-Ter Laan in de Tweede Ka mer, om de aangevraagde geiden voor de nieuwe onderzeebooten niet toe te staan. De nieuwe salarisregelin.g voor de leeraren van het Nijverheidsonderwijs zal dezer da gen in het „Staatsblad" worden opgenomen. De motie van vertrouwen naar aanleiding van de regeeringsverklaring door de Belgi sche Kamer met 100 tegen 72 stemmen aangenomen. Poincaré heeft het ziekenhuis verlaten. Te Mac Alester (Oklahoma) zijn thans 59 ijken van slachtoffers van de mijnramp ge borgen. De hongersnood op Flores; verschrikkelijke toestanden. Een diphtheritis-epidemic te Arnhem. De non-stopvlucht naar Kaapstad. De vliegers gedood? Groote overstrooming te Padang. Barometerstand 9 uur v.m. 783stilstand Licht op. De lantaarns moeten morgen worden opgestoken om 4 uur 17 min. Hoogste barometerstand 780.7. te Miin- hen en Hannover. Laagste barometerstand 732.3 te Acureiry, Verwachting: Zwakke tot matigen, Oos- ielyke tot Zuidelijke wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, lichte vorst des nachts, overdag dooi. Uit Parijs wordt gemeld: Capital heeft een bericht van de Chicago Tribune overgenomen, volgens hetwe.k het \merikaansche personeel t an de Standard Oil van Indiana op Aruba voor den bouw van reservoirs, raffinaderijen en den aanleg van havens, de bescherming van Washing ton vragen tegen maatregelen van de Ne- 'erlandsche overheid. Het Amerikaansche blad verbindt daar aan een beschouwing over het anachronis me, dat buitenlandsche bezittingen in de Amerikaansche. wateren zouden uitmaken, en meent, dat daaruit voortvloeiende wry- vingen door aankoop worden te niet ge daan.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1