Stadsnieuws Maria-Stichting Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Heringa Wuthrich. Haarlem LAATCTE TELEGRAMMEN lederen middag van 2-3 uur Polikliniek Stofzuigerhuis MAERTEN3 APARTE MODELLEN FIRMA A. C. VAN NIKKELEN KUIJPER Bliksembeveiliging Overtreder der drankwetten doodt den vrederechter Het mijnconflict in Australië De strijd om het Volksbegehren 20 December Agenda VOOR DE ST. THERESIA- STICHTING Een bezienswaardige tentoon stelling DE JULIAANTJES EN DE R. K. VROUWENBOND Gemeentelijk Orgelconcert Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap" BURGERLIJKE STAND Ned. Vereeniging van Oud-strijders voor Zee- en Landmacht uit Nederl.- Indië Het Vaderland Getrouw" De gestofen bakfiets Verlof Drankwet DAMMEN Om de kampioenschappen van Haarlem en Omstreken EENDEN-SMULPARTIJ IN DE RECHTZAAL Kostelijke Kerstmisstemming De Kambodsja-film BILJARTEN Verduistering bij de Artillerie-inrichting aan de Hembrug Universeele Esperanto- Assosiatie Jubileum s Centrale Werkplaats OVERVEEN T. O. G.,,'t Spaarne" HOBBY VLOERWRIJVERS f 125.- BarteSJsrisstr. 16 - Tel. No. 10756 MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam Marg Unie En schiet nog twee anderen neer ROMNEY WESTVXRGINIE, 18 Dec. N.T.A. Een man, die onlangs wegens het overtreden der drankwetten tot zes maanden gevange nisstraf werd veroordeeld, ging met een re volver gewapend naar het huis van den vrederechter. Toen deze aan de deur ver scheen, schoot hij hem neer. Daarna scnoot ht; door het venster van een ander huis een persoon dood, die waakte aan het ziekbed zyns vaders. Vervolgens ging hij naar de ge vangenis, waar hjj een der wachters dood schoot. Bovendien zijn nog drie vrouwen door den booswicht gewond. SYDNEY, 19 Dec. Versterkte politie patrouilleert langs den weg die naar de Rothbury mijn leidt, alwaar in het begin der week in verband met het stopzetten van het werk, onlusten zijn uitgebroken. Troepen stakende mijnwerkers locpen over den weg heen en weer, doch tot nog toe hebben geen onlusten plaats gehad. De atmosfeer is echter ongunstig, en de politie rekent op en is gereed voor nieuwe inciden- 'Aen. Een groep raddraaiers waren het maga zijn van de mijn binnengedrongen, doch zij werden hieruit verwijderd. De rechter van de Federale Arbitrage Rechtbank heeft bevel gegeven het werk morgenochtend om 10 uur te hervatten op de loonsvoorwaarden, die vóór de stopzet ting van het werk van krocht waren. De uitspraak van het Rijksgerechtshof In d enstrijd om het recht van de beai':- ten deel te nemen aan een Volk begehren er. een volksstemming heeft het Rijksgerechts hof naar aanleiding van de klacht der Duitsch-Nationale Landdagfractie tegen der Stat Pruisen de volgende uitspraak gedaan: De in art. 130 par. II van de Rijksgrond wet aan beambten gewaarborgde vrijheid var politieke gezindheid sluit in zich het recht aan een toegelaten volk begehren, onverschil lig van welken inhoud, deel te nemen en bij een volksstemming hun stem uit te brengen De verderstrekkende aanvragen van de frac tie werden afgewezen. 'Soc.tteit „St. Bavo" 8 uur Haarl. Gem Koor 8 uur, Commissie voor Beroeps keuze -- 8 uur, Propagandaclub R. K Vrouwenbond 8 uur, Bestuur Grafi sche Bond 8 uur, R. K. Kiesvereeni- ging 8 uur, ledenvergadering Over heidspersoneel 8 uur, Bevolkingsbu reau Van 710 uur Poppententoon stelling Theresia-Stichting. St. Jozefsgczellenvcreen'ging, Jansstraat 5t Van 810 uur geopend. Stadsschouwburg, Wilscnsplein 8 uur, „De IJs berg." Gemeentelijke Concertzaal, Lange Begijne- straat 8 uur, concert Koninklijke Lie dertafel Zang en Vriendschap". Restaurant „De Kroon" 8 uur, „Alliance- Frangaiss". Luxor-Thcater, Groote Houtstraat 8y, uur, bioscoopvoorstelling. Rembrandt-Theater, Groote Markt 7 en 9 <4 uur, Bioscoopvoorstellingen. Orcze lezers weten reeds, dat er een ten toonstelling wordt gehouden, ten bate van de Kleine H. Theresia Stichting in de Tem peliersstraat. Het tehuis aldaar is n.l. t. klein geworden, de toestand wordt met den dag moeilijker en nu moet men verhuizen Een goed pand is gehuurd op het Staten- bolwerk maargrooter wonen kost duur der en daarom deze actie. Is er een geschikter tijd dan juist deze' Terecht schreef Kapelaan Leesberg in ons blad: Nog eenige dagen en wij vieren het Kerstfeest; dan gaan onze gedaenten naar de kribbe van Bethlehem en wij denken aar. de verlatenheid van den kleinen Jezus. Wel nu, wat gij gedaan zoudt hebben aan Hem doe dat nu aan de kleine onschuldige kin deren, die aan ons zijn toevertrouwd want: ,,Wat gij aan de minsten der Mij nen hebt gedaan, dat hebt gij gedaan aar mjj." Nu wordt het steunen ons buitengewoon gemakkelijk gemaakt: door een bezoek te brengen aan de tentoonstelling in het ge bouw „St. Bavo" verleent men reeds zijr onontbeerlijken steun. En dat het prachtige werk van de stich ting aller bijstand verdient, zal niemand willen en durven ontkennen. Wij noodigen allen vooral de dames uit, eens een kijkje te gaan nemen in de crèche van de Theresia-stichting en daar de dotjes van kinderen te bewonderen die door de goede zorgen van de Stichting worden verpleegd en verzorgd. Is dat een heerlijk en benijdenswaardig werk? Gij zoucK ze willen stelen, maar dat is niet nco- dig. De kleintjes zijn best besteed, maar d is zeker: de aanblik van die schaapjes moet ieder moederhart week maken en de beur zen openen. Buiten en behalve dat edele doel is intus- schen ook de tentoonstelling een bezoek ten volle waard Men leze daarvoor de namen der comité leden, namen, die een garantie zijn voor het welslagen der tentoonstelling. Het comité is samengesteld als volgt: Mevr. van Liemt-Do'man. pres'dente; Mej. P. v. d. Schoot, secretaresse; Mevr. Beijnes-Tombrock, penningmeee teresse; Mej. D Beijnes; Mevr. Everard-Povel; Mevr. Janzen-van Loon; Mevr. van Hees-Bijvoet; Mevr. Hoffmann-Huijsmans; Mevr. Lamp-van Liemt; Mevr. Schlatmann-Veeger; Mevrouw Vehmeijer-RosenmöUer. Wij hopen en vertrouwen, dat talloos ve len tijdens de tentoonstellingsdagen een be zoek aan de expositie zullen brengen. Onze beminde Bisschop, Z. D. H. Mgr. J. D. J. Aengenent, geeft het voorbeeld, doordat Mgr. zich bereid heeft verklaard, de ten- 'oonstelling te willen openen. Tenslotte brengen wij nog even in herin nering, dat de tentoonstelling geopend is van 6J4 uur tot 10 uur. Zaterdag van 25 en van 8 tot 10 uur. Zondag van 2—5 en "an 811 uur. De Juliaantjes al 12% uur oud als Congre gatie, levende in „volledig" kloosterleven. Waar blijft de tijd... En van die 12H jaar heeft Haarlem het geluk gehad deze edele vrouwen bijna 9 jaren binnen zijn veste te huisvesten. Het is voor het Bestuur van den Vrouwen bond een vreudge zijn innigen dank uit te spreken voor alles wat de Juliaantjes in dien tijd voor Haarlem gedaan hebben. Waarom juist de R. K. Vrouwenbond deze vreugde uitspreekt is misschien niet duidelijk, voor die Katholieken, die het Katholieke leven in Haarlem niet intens meeleven en slechts van verre, heel in de verte dit leven zien. Welnu, ik wil dan nog eens hier zeggen, dat het de Vrouwenbond is, die de Juliana- i Zusters heeft uitgenoodigd om ook in Haar lem haar zegenrijk werk te komen verrich ten. De Vrouwenbond heeft zich toen bij con- tract verplicht de „Juliaantjes' van alles te voorzien, wat voor haar onderhoud in Haar- I lem noodig was. Het was een heele aanpak voor den Bond! Denkt U maar alleen aan het huis Alexanderstraat 14, dat in den du ren tijd gekocht moest worden en ingericht ook op dit huis zit nog een zilveren dak, dit en passant! O, maar we hebben er nog nooit een oogenblik spijt van gehad! Het prachtige werk van de Juliaantjes roept Gods rijksten zegen omlaag, waar het verricht wordt. U ziet uit deze mededeeling, dat het leven der Juliaantjes in Haarlem anders is geregeld dan in Den Haag. In Den Haag leven de Zusters van de vrij willige bijdragen van sommige dankbare ge zinnen, waar zij hulp in de gezinnen vepiee- nen, en van andere liefdegaven. In Haarlem worden zij geheel onderhouden door den Vrouwenbond. Dit vermindert echter in geen enkel ge zicht, de boven allen lof verheven onbaat zuchtige liefde van de Zusters. Ik wil hier alleen doen uitkomen de groote verplichtingen, die de Vrouwenbond op zich genomen heeft! Zooals by elke charitatieve onderneming, ging het ook met deze „Hulp in de Huishou ding", in de eerste jaren vloeiden de gaven ruim, langzamerhand verminderden ze, en nu moet ik wel vragen aan velen, die ons nog niet steunden in dit prachtige liefdewerk. Toe, helpt de Vrouwenbond allen eens. om dit, bij uitstek schoone werk, zoo ruim en flink mogelijk te kunnen volbrengen In Den Haag bestaat er een vereeniging van Zelateurs, de St. Joseph vereeniging, be staande uit mannen, wier gezinnen door de Juliaantjes geholpen zijn. I Wie neemt in Haarlem het initiatief tot zoo'n vereeniging? De Vrouwenbnod moet de medewerking vragen van alle Katholieke Haarlemmers. Wij 'onderhouden nu 5 Zusters, konden wij er 10 krijgen en onderhouden! Ik herhaal nog eens, dat de Juliaantjes hulp brengen in hulpbehoevende gezinnen, waar de vrouw des huizes ziek ik!Hoe zij dit doen?j Vraagt het aan allen, die haar werkende en biddende hebben gadegeslagen! Moge de goede God het getal der Juliaan tjes doen groeien, moge toch meer vrouwen zich geroepen voelen haar prachtig werk met haar te deelen; zij doen zeker werk naar Gods hart. Nu nog even vragen of de Haarlemmers de Vrouwenbond een beetje willen helpen bij dit liefdewerk, meer dan zij tot nu toe deden. En nog even ook herinneren aan de H. Mis, die morgen ochtend te 9 uur in de Sint Bavo wordt opgedragen voor Z. H. Paus Pius XI, onzen grooten jubileerenden H. Va der. Alle leden van onzen Bond zien elkaar daèr zeker Vrijdagmorgen. Algemeene H. Communie onder de H. Mis. Zie advertentie van gisteren in deze cou rant. Namens het Bestuur v d. R. K. Vrouwenbond, F. A. M. PEETERS, Pres. Bloemendaal, 18 December. Kerstconcert Het 4e Gem. Orgelconcert, hetwelk gege ven wordt op Maandag 23 Dec. a.s. zal een „Kerstconcert" worden. Medewerkenden aan dit concert zijn; Jos. de Klerk, zang en fluit, Mannenzangvereeni- ging „Werkmanslust," George Robert, orgel en Annie RobertFleumer, piano. Jas. de Klerk zal eenige Kerstliederen, door hemzelf gecomponeerd, voordragen, ter wijl het koor eenige Engelsche kerstliederen van Arnold Bax ten gehoore zal brengen. Het mannenkoor „Werkmanslust" is te Haarlem geen onbekende. In September j.l. heeft dit koor o.a. met groot succes een uit voering gegeven in de Groote Kerk, alhier. Daar velen dit interessante Kerstconcert zullen willen bijwonen, raden wij hen aan zich tijdig van plaatsbewijzen te voorzien, welke bij de bekende adressen verkrijgbaar zijn. OPENING CHRISTELIJKE SCHOOL De opening van de nieuwe school van de /ereeniging „Groen van Prinsterer" aan de lomervaart tegenover het kerkgebouw van de Ned. Herv. Gemeente vindt plaats Zater dagmiddag om 2 uur. De school heeft den naam verkregen van :en „Aeneas Makcay" school. Als hoofd dier school zal optreden de heer G. H. Wameling. DF. LOONEN DER STRATENMAKERS Eenige stratenmakers, vroeger in dienst bij Je gemeente Schoten, thans door de annexa tie bij de gemeente Haarlem in dienst, waren in beroep gegaan bij Ged. Staten, om te ver zoeken naast de te Haarlem geldende loon- egeling, op hen ook van toepassing te ver- Jaren, artikel 25 van het algemeen werk- 'ledenreglement van de voormalige gemeente Jchoten. Ged. Staten hebben de reclamanten in het ongelijk gesteld en de afwijzende beschikking van Haarlem juist bevonden. WIE HEEFT DAT ONGELUK GEZIEN? Op 9 December j.l., des morgens om kwart oor twaalf is een 52-jarige tuinman op den Zijlweg, nabij de Bilderdijkstraat, aangere- ien door een handwagen van de gemeente reiniging, op het oogenblik, dat de tuinman zelf een handwagen bestuurde. Het gevolg van deze aanrijding is geweest -lat de tuinman dienzelfden dag in de Ma- ria-Stichting moest worden opgenomen en geopereerd moest worden aan een gescheur- Jen darm. De Commissaris van politie te Haarlem verzoekt de personen, die van deze aanrijding getuige zijn geweest, zich tot het geven van nadere inlichtingen aan zijn bureau, Smede- :traat, te vervoegen. Door een lichte ongesteldheid is mejuf frouw Diete Blooker verhinderd haar me dewerking aan het concert van a.s. Vrijdag 20 December, te verleenen. Mevr. A. C. van TienhovenKauwling is door het bestuur bereid gevonden in haar plaats op te tre den. Ondertrouwd; 18 December. G. H. Hoogers cn E. v. Slooten J. J. de Bie en A. A. Be endes H. Dekkers en J. E. Robijn J. I. Spronk en H. F. D. W. Rolsma L. Smits :n E. de Bruin J. L. Meijer en J. M. Op- lam W. Kok en M. Houthuijzen L. C. Zetting en G. Vogel W. Vos en H. C. War- noerkerken J. v. Kapel en H. ter Smitten H. A. J. Raaphorst en E. G. Roest D. louweling en A. E. Riepenhausen. Getrouwd: 18 December. A. Knol en A. J. Officier J. Vlug en C. J. Westerman A. ■V. Beringen en E. A. Ruijgrok, P. J. Hage- ;out en H. W. Vooges H. J. Leurs en G. M. eenders D. Hooijveld en A. Bijster. Geboren: 16 December, d. van D. Boswin- elde Nieuwe z. van E. C. v. d. Haas Meijer 17 December: d. van T. luizing—Keijzer d. van A. Verzeilbergv. .1. Elsaker z. van C. M. Kroesv. d. Velde z. van C. ZwaneveldTouw 18 Decem- ,sr d. van I. W. v. 't HulStammann d. an J. J. JacobsRaaphorst. Overleden: 17 December. F. G. M., 5 mnd., v. G. Smit, Kamperlaan D. Dekker, 77 Groot Heiligland. Bovengenoemde Vereeniging zal in de erstweek weder haar jaarlijksche ultkeering loen aan de weduwen en weezen van leden. Jeze weduwen en weezen, die niet onder het Jjkspensioen gesteld zijn, verliezen dus niet Jben bij den dood hun echtgenoot, maar jok het pennoen of gagement. Deze jaarlijk sche uitkeering wordt verkregen door collecte, lie hier in Haarlem twee keer per jaar vordt gehouden. Ook op den verjaardag der Copingin wordt hun een feestgave geschon- :en, opdat zij dezen dag als feestdag mogen cschouwen. Verdert dient nog vermeld, dat elke we- Juwe bij het overlijden van haar echtgenoot, an de vereeniging 100 ontvangt en zooveel nogelijk de overledene door de leden op mili taire wijze wordt ter aarde besteld. Rectificatie Betreffende de gestolen bakfiets heeft de politie gisteren abusievelijkmedegedeeld, dat huiszoeking gedaan was bij J. B. Die huis zoeking is echter verricht bij T. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen, overeenkomstig artikel 37 der Drankwet ter openbare kennis, dat is inge komen een verzoekschrift van het Bestuur der Patronaatscommissie van Onze Lieve Vrouw van den Heiligen Rozenkrans, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Koningsteinstraat no. 2. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen, overeenkomstig artikel 37 der Drankwet ter openbare kennis, dat is inge komen, 'n verzoekschrift van J. Prinsen, om verlof, ingevolge art. 34 dier wet tot het verkoopen van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop in het perceel aan de Kampervest 39. Veertig deelnemers! De wedstrijden om het persoonlijk kam pioenschap van Haarlem en Omstreken mo gen zich dit jaar al in een bijzonder groote belangstelling verheugen. Niet minder dan veertig deelnemers heb ben zich voor deze wedstrijden laten in schrijven! Dit jaar zal voor 't eerst ook om 't derde klasse kampioenschap gespeeld worden. Hieronder volgen de namen der deelne mers: Hoofdklasse J. B. Sluiter Jr. (titelhouder), J. W. van Dartelen, B. Dukel, H. de Boer, A. de Jong, J. Poppen, J. van Rooij, J. P. van Eijk, P. G. van Engelen, H. Greeuw, F. A. Berkemeier en J. van Steenwijk (allen van de „Haar- lemsche Damclub")H. A. van Abs, J. Lycklema, W. Stroo, J. J. P. Kraayer en J. van Berkum (allen van de Damclub „Haar lem'). Tweede klasse: H, van Lunenburg Jr., Joh. Fabel Jr., G. A Ottolini Jr., W. J. A. Matla, R. Hartgerink, J. Balk, JE». Mollema, C. Pot, W. Bosman en W. v. d. Eijnde (allen van de „Haarlemsche Damclub")C. Kool, A. Kiel, H. Souvereln en H. Romijn (allen van de Christ. Damclub „Haarlem"). Derde klasse: J. H. Reedijk, Th. Wesselman, A. van Pelt, J. Otter en G. Eising (allen van de „Haar lemsche - Damclub"; W. Jonkhof, H. G J. Andriessen en Th. C. v. d. Sluis (allen van de Christ. Damclub „Haarlem"). Het is een zeer smakelijke en fijn-aange- voelde attentie van onze rechtbank geweest, om op den laatsten Donderdag voor Kerstmis een eenden-zaak op de rol te plaatsen. Een lekker eendenboutje, goed bereid door een j echte Hollandsche huisvrouw, is niet te ver- smaden en het behoeft dan ook geen betoog, dat we vanmorgen in gedachten hebben zit- ten smullen in de overigens koude en toch- I tige rechtzaal. Maar daardoor werd de kerststemming misschien wel verhoogd. De geschiedenis speelt in het land van Jisp, waar vele boeren eendenhouders zijn en waar deze waggelende twee-pooters zeer gewild zijn door menschen, die het onderscheid tus- schen mijn en dijn niet al te goed kennen en er zelfs geen waarde aan hechten. Voorop moet gezet worden, dat de eenden in het voorjaar worden losgelaten en in het najaar weer opgevangen. Zoo had een boer uit Jisp gedaan. Hon derd eenden waren er uitgezet met merk 63 waren er maar opgevangen. Er ontbraken dus 37 stuks en die hokten bij den 27-jarigen fabrieksarbeider C. v. d. B. die meende, dat het zijn eenden waren. Ook hij merkte de beesten tusschen de zwemvliezen en de ge stolen eenden droegen een ander teeken. Maar B. was slim en trachtte het merk in het zijne te veranderen. Doch ook een andere boer had hij op deze wijze benadeeld. De veldwachter was na ac aangifte naar 't huis van verdachte gegaan en ontdekte daar de kostbare Kersthapjes. Er zat nog geron nen bloed tusschen de pooten, waaruit ge concludeerd werd, dat 't merk kort geleden veranderd was. Voor de rechtbank hield verdachte vol, dat hij dacht, dat het zijn eigen eenden waren. Verschillende rechters trachtten hem er „in te draaien", doch hij bleef bij zijn verklarin gen. De veldwachter vertelde, dat verdachte goed staat aangeschreven in Assendelft. De substituut-officier eischte wegens dief stal 6 weken gevangenisstraf. De uitspraak werd bepaald op 31 Dec. a.s DE HEER J, W. VAN SANTÉ Na informatie deelde de heer Van Santé ".3ze week aan een der leden van onze redac tie mede, dat hij niet zou optreden als op volger van den heer J. de Breuk, die als lid van den Haarlemsehen gemeenteraad bedankt heeft. We lazen echter gisteren in de andere plaatselijke bladen, dat hij nog geen beslis sing heeft genomen. Er heerscht dus blijkbaar een misverstand, 'e.arom wij volled'gheidshalve ook dit laat ste bericht vermelden. VRIJE UNIVERSITEIT Voor het te Amsterdam gehouden candi- daatsexamen theologie slaagde onze stadge noot, deheer D. Zemel. In het gebouw van den Protestantenbond, werd Dinsdag voor de leden der Haarlem sche Volksuniversiteit door den heer H. C. Verkruyzer de Kambodsja-film vertoond. De secretaris der Volksuniversiteit, Dr. j. S. Bartstra, opende de avond met een woord van welkom, waarna hij eenige oogen- blikken wijdde aan de gebeurtenissen op bioscoopgebied van den laatsten tijd te Rot terdam. De heer Verkruysen kreeg vervolgens het woord en begon zijn lezing, die met licht beelden werd toegelicht. Al hetgeen de heer Verkruysen naar voren bracht, werd met grooten aandacht gevolgd. Een luid applaus bedankte hem voor de moeite. Nederlaagwedstrijd OlympiaVrienden kring Het is de B.-pioeg van de B.V. „Olympia" niet gelukt om Woensdagavond het reserve viertal van de iubilaresse te slaan. De thuis club won zelfs 3 van de 4 partijen. Het beste resultaat van den avond boekte F. Reekers (Vriendenkring), welke speler de 100 in 28 beurten vo! maakte. Hieronder de volledige uitslag OlympiaVriendenkring MulderP. Wagenaar 118125 De WijsF. Reekers 67100 SpoorG. Duits 10088 KievietH. Roefs 59- Totaal -100 344—413 De match van 1000 caramboles De eerste heift van bovengenoemde match, welke gisterenavond in café-rest, „Hof van Holland" plaats vond, heeft eenigszins onver wachte uitslag opgeleverd. De Foeljaeger (D.E.S.i was er slecht in en bleef aanmerkelijk beneden zijn gewone moyenne. De Zaan dammer Lammes daarentegen speelde een uitstekende match, liet o.a. fraaie series i van 58, 53 en 48 noteeren en wist daardoor den Haarlemschen kampioen bijna de helft achter zich te laten. Het resultaat werd G. Lammes D.A. de Foeljaeger Oneerlijke amanuensis Voor de Haarlemsche Rechtbank stond he denmorgen terecht de 43-jarige amunuensis M. W. te Zaandam, die in de maand October verschillende aan het rijk toebehoorende goederen had ontvreemd. Gehoord werd de heer v. Blanken belast met het politie-toezicht te Hembrug. Op 7 October kreeg hij opdracht te letten op de menschen, die in en uit de inrichting gingen. Om kwart voor twaalf kwam verdachte per rijwiel uit de fabriek, achterop zijn fiets zat oen tasch. Bij de Havenstraat werd hij door getuige aangehouden en bij fouilleering op het po- litie-bureau werden op hem gevonden, 8 be kerglazen, 3 fleschjes witte alcoholhoudende stof, scharnieren, ijzeren haakjes en hout- schroeven. Met majoor de Boer is toen een huiszoe king gedaan. Gevonden werden 6 twee-liter bussen gevuld met hetzelfde witte alcohol houdende vocht. Verdachte bekende toen reeds 10 liter af 3 aan zijn broer te Purmerend te hebben ver kocht, omdat hij in financieele moeilijkheden verkeerde. Verdachte bekende thans op verschillende data goederen van het Rijk te hebben mede genomen. In den beginne werd gedacht dat hij zoo nu en dan wat mee naar huis nam, om che mische proeven te nemen, doch later viel hi: 'oor de mand en bleek dat hij aan ver^chil- 'ende menschen alcohol, kwik, glaswerk etc. leverde. De briefwisseling werd ook in beslag ge nomen en ter terechtzitting bghandeld. Ook bij inschrijvingen voor materiaal en grond stoffen ging het er niet heelemaal zuiver aan toe. Dan wordt gehoord de chef van het labo ratorium, de heer A. J. v. d. W. Deze geeft nogmaals uitleg van de positie van verdachte. Ontdekt werd, dat er alcohol gedistilleerd werd, om dezen weer geschikt te maken voor de cons"rootie. Telkens verdwenen er voor schafttijd kleine fleschjes, die na schafttijd leeg werden teruggebracht. Verdachte is toen gecontroleerd en in die periode werd niets vermist. Onmiddellijk daarna werd weer een ver duistering geconstateerd en geschiedde de aanhouding en fouilleering. Getuige is van meening, dat verdachte voor "OO p», f 700 Verdachte is onmiddellijk gzschorst, hij ontvangt nu 60 van zijn loon. Getuigz A. B., koopman te 's-Gravenhage, heeft agentur enin glaswerk, materialen, slangen, enz. Daze kwam met verdachte in contact en vroeg of hij hem bij inschrijvin gen niet een tip kon geven. Getuige heeft verschillende samenkomsten met verdachte in Amsterdam gehad; toen heeft de laat ste medegedeeld, dat hij ook alcohol te koop had. Verdachte heeft toen een bus van 3 liter geleverd, doch getuige heeft het vocht nog dénzelfden avond in het water gegooid, oc- dat hij dat veiliger vond. Getuige verklaarde, dat hij aan verdachte opgave van prijzen van verschillende artike len vroeg, omdat hü meende, dat deze door zijn connecties goedkooper zou kunnen- le veren Tegen B. zal waarschijnlijk ook wel een strafvervolging owrden ingesteld. Verdachte heeft van getuige 30 a 40 provisie ontvangen. De substituut Officier van Justitie achtte het bewijs voor verduistering bewezen. Ver dachte heeft schandelijk misbruik gemaakt van vertrouwen. Spr. is van meennig, dat er meer is weggehaald, dan in de dagvaar ding ten laste is gelegd. Het reclasseeringsrapport gewaagt van de ziekte van zijn vrouw, maar adviseert toch niet voor een voorwaardelijke veroordeeling. De Officier eischte dan een gevangenis straf voor den tijd van 4 maanden. De verdediger, mr. H. O. Drilsma, merkte op, dat erdachte reeds 26 jaar nea de Hem- biug werkzaam was en dat er zeer sterke invloeden van buiten af op hem gewerkt hebben. Pleiter had het fijner gevonden, indien de chef de zaak eerst buiten de politie ge laten had.. De vorige chefs hebben eenparig goede getuigschriften gegeven. Pleiter vroeg een voorwaardelijke veroor deeling. Uitspraak 31 December a.s. (Gedeeltelijk gecorrigeerd) NAGENOEG GEEN KONIJNEN In de Heemskerker-, Wijk aan Zeeër- en Jastricummerduinen is de wilstand zoo slecht als in geen jaren het geval is ge weest. Vooral het konijnenras schijnt zoo goed als uitgestorven te zijn. In de koude week van 10—17 Februari 1.1. is dit wild met uitzondering van een enke ling vrijwel vernietigd. te pnt. brt. h.s. gem. 500 39 58 12.79 251 39 38 6.43 Men verzoekt ons het volgende mede deelen Met ingang van 15 December j.l. heeft de heer J. H W. Habermehl zijn functie als consul van bovengenoemde vereeniging overgedragen aan den heer E. de Wolf Jr., Joh. de Breukstraat 34, alhier. De heer Habermehl is ruim 25 jaar als deligito werkzaam geweest. Vrijdag 27 December hopen de heeren A. Terhorst, blikslager, G. v. d. Veldt, wagen maker en L. Meijer, wagenmaker, den dag te herdenken dat zij voor 25 jaar in dienst kwamen der Nederlandsche Spoorwegen. De Vrijwillige Brandweer Heden (Don derdag 19 Dec.) heeft de Vrijwillige Brand weer de besturen der brandweren van de omliggende gemeenten uitgenoodigd tot een gemeenschappelijke vergadering in hótel Van Schooten te Overveen. Het doel van deze vergadering is, om tot jamenwerking te komen, indien een groote brand in de omgeving uitbreekt. Verschillen de besturen hebben al medewerking toege legd. Dinsdag, 10 December, werd in het Café van den heer P. Brugman, Dubbelebuurt No. 76, clublokaal van ,,'t Spaarne" de laat ste wedstrijd gespeeld. De laatste partij van 125 caramboles kon wegens te laat beginnen niet uitgespeeld worden, zoodat Dinsdag 1.1. deze partij alsnog werd uitgespeeld. Deze laatste ontmoeting van den massa kamp tusschen T. o. G. en ,,'t Spaarne" werd beslist in het voordeel van ,,'t Spaarne". Met 93 caramboles T. O. G. tegen 125 caramboles 't Spaarne. De totale uitslag van den massa- kamp werd dus: ,,'t Spaarne" 2605 caram boles, tegen 2470 caramboles voor T, O. G. Met dezen geringen voorsprong van 135 ca» ramboles behaalde ,,'t Spaarne" dus den eer sten prijs, bestaande uit een zeer mooien beker. Hierna volgde de prijsuitreiking. Hieronder volgt de uitslag van de behaalde hoogste se ries uit de viertallen: le viertal: aan den heer Wesseling (T.O.G.) met een serie van 25 caramb.; 2e viertal: aan den heer Michel ('t Spaar ne) met een serie van 17 caramb. 3e viertal: na loting tusschen de heeren Boogaart ('t Spaarne) en Hommels (T.O.G.) elk met 12 carmb., gewonnen door den heer Boogaart. 4e viertal: aan den heer Jansen ('t Spaar ne) met een serie van 11 caramb. Hiermede behooren deze geanimeerde wed strijden weer tot het verleden. DONDERDAG 19 DECEMBER 9.70 9.80 Brussel 34.65 34.75 Londen 12.09% 12.10% New-York (cable 2.47% 2.48% 59.35 59.45 Ziiricli 48.15 48.25 Rome 12.95 13.05 34.25 34.55 66.40 66.50 Stockholm 66.80 66.95 66.45 66.55 7.30 7.40 34.80 34.90 Warschau 27.— 29.- DONDERDAG 19 DECEMBER Vorige Koenes Opening neder Staatsleningen i% Nederland 19U 5% Nederland 1911 1% Nederi 1916 Nederi 1917 4%% N.Ind. 1926 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel Mij... Industrieën Calvé Delft Alg Kunstzijde Van Berkel'a Pat Nieuwe Philips.... Industr Buitenlane Anaconaa Cert Flsk Rubber Separator Iweedsche Lucifers 'Tjjnbouw "t^eton Mijnbouw Alg. Exploratie Petroleum "ru ne Petr. Gaboes Kon Olie Perlafc 'fM'clawa Continental Oil Rubber A'dam Rubber Bandar Deh Batavia Rubt Rott Tapanoel) Serbadjadl Silau V 1. O. O Allied tntercontin Rubber Scheepvaart Holl Amerika Hji dito Gem Elgena Kon Ned Stoomt 3cheepvaart- Unie Maadne comm Marine pref Suiker H V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak lel) Batavia Jude Deli >s!KUSt ienembah laxwell Spoorwegen Jnion Pacific /abash hlc Milw St Pau fansas City Soutt ,rie Ratlr rolonaatie 102 b 102 b' 99"% 99"% 95'% 102 b 102 b 99"/is 99"/jg 95'/ is 216 156% 1633% 164 312% 142% 120% 1753/8 477% 306 143 177% 471 157 b 315/„ 133 280% 156 170% 156 170 b 382% 39% 397% 160 20% 25'/„ 40 395% 158% 158% 24% 163% 127 99'/f 63% 121 200 93 65 5% 156 115 99 115 65 5% 40 36% 80 193 24% 22% 24% 5633% 68% 148 126 361 -3 370 330 90 387% 52V"lf 366% 332 88% 382% 220 26%, /4 65 57 9 24'/8 62 3% VOGELKOOIEN, In de nieuwste dessins, vindt U alléén in zéér groote verscheidenheid bij de oudste zaak van HAARLEM DOELSTRAAT 18 TELEFOON 12316. Wij hebben ook eenige mooie GRIJZE ROODSTAARTEN, 1 GROENE PAPE GAAI 10.—. PAPEGAAIKOOIEN; VERTINDE KOOIEN vanaf 2.25. AQUARIUMS en BEELDEN, ZADEN en GEBRUIKS-ARTIKELEN. Een prachtcollectie van circa 300 PRIMA ZINGENDE KANARIES, alsmede wil te Kanaries, Grasparkieten voor 4.per paar. Prima zingende JAP. NACH TEGALEN 5.enz. enz. 'n Vogel met 'n mooie kooi, is altijd een PRACHTIG KERSTMIS GESCHENK!

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2