Stadsnieuws Oud Haarlem (P: i ^leuacïé ©iantr* TWEEDE BLAD DONDERDAG 19 DECEMBER 1929 BLADZIJDE BILJARTEN Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenkelingen MAG MEN EEN TRAM LINKS VOORBIJ RIJDEN? ,en eigenaardige principieele kwestie voor het Kantongerecht De Kleine H. Theresia Stichting Kruisverbond Haarlemsche Bachvereeniging Afscheid Kapelaan J. Schoenmaker DE BEKEURING OP DEN KLEVERPARKWEG Mej. Schrier maakt 600 car. in 23 beurten Een match van 1000 caramboles Van een gestolen auto Mia Peltenburg getrouwd PROVINCIALE STATEN VAN NOORD-HOLLAND LANDBOUW EN VISSCHERIJ Geen fusie van zuivelbonden KUNST EN KENNIS De opgravingen te Utrechl In samenwerking met Dr. Smit uit Spaam- iam. werd door het Bestuur der H. R. B. be sloten te trachten aldaar een afdeeling van de Reddingsbrigade te stichten. Daartoe hield de ijverige propagandist van den Ne- derlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen, de heer A. J. Meijerink, op Maandag 1.1. in café Hoenderdos een zeer in teressante causerie met lantaarnplaatjes. Aan de hand van de statistiek van Dr. Mijnlief. wees spr. op het groot aantal ge vallen van dood door verdrinking hier te lande. Gelukkig is dit aantal, mede door het werk der verschillende brigades en ondanks de bevolkingstoename vrij sterk teruggaan de. Toch moet ieder paraat zijn, want wat heden in onze gemeente niet gebeurt, kan morgen een feit wezen. Daarom is het nood zakelijk niet alleen, dat ieder leert zwem men doch ook het reddend zwemmen mach tig is, teneinde in gevallen van nood zijn medemenschen te kunnen redden. Met be hulp van lantaarnplaatjes toonde spr. nu hoe de diverse reddings- en bevrijdingsgre- r n moeten worden uitgevoerd. Een belang rijk deel van den avond werd ook gewijd aan de hulpverleening bij ijsongevallen. Plaatjes toonden hoe dit wel en hoe dit niet moet geschieden. Na afloop wekte de heer Schmidt als voor zitter der H. R. B., de aanwezigen die met groote belangstelling het gesprokene had den gevolgd, op om zich bij de H. R. B. aan te sluiten en de oefeningen in Stoop's Bad te volgen. Daarna dankte Dr. Smit in de, eerste plaatst den heer Meyerink voor zijn belang wekkende voordracht en beloofde graag zoo veel in zijn vermogen lag in Spaamdam het Brigadewerk te steunen. Nader vernemen wij nog, dat op voorstel van „Het Oranje Kruis", de heer Meyerink in de Kerstvacantie een aantal lezingen zal houden over het redden van drenkelin gen en wel: 21 Dec. op Terschelling, 23 Dec. op Schiermonnikoog, 2 Jan. in Petten (N.-H.) en 3 Jan. te West-Kapelle (Zeel.) Dan volgt op 13 Jan. Haarlem. Met zijn causerie over „grepen en trekjes uit de ge schiedenis van de eerste 5 jaar der Briga de', herdenkt de heer Meyerink dan gelijk het fiet, dat dit bijn laatste lezing zal zijn. Zeker is het een prettig toeval, dat dit juist in Haarlem zal wezen. Wij twijfelen dan ook niet, of het zal dien avond aan belangstel ling niet ontbreken. t.. Een reiziger uit overveen, die op 9 Decem ber met zijn auto op den Kruisweg reed, Wilde naar de Barteljorisstraat. Bij de Ridderstraat werd zijn gang gestuit door een tram, die juist bij de halte zou gaan stoppen. Rechts zou hij dan niet mogen doorgaan, want voor een stilstaande tram moeten de voertuigen stoppen. Hij nam dus. gelijk steeds gedaan wordt, een uithaal naar links om zoo te passeeren. Maar er stond een agent gereed om hem te bekeuren, want men mag een tram niet links voorbij rijden, ongeacht of zij rijdt of stilstaat. De zaak kwam hedenmorgen voor 't kan tongerecht en mr. dr. F. A. Bijvoet was namens verdachte verschenen. De ambtenaar van het O. M. hield een Uitvoerige beschouwing en merkte op, dat het verkeer hoe langer hoe gevaarlijker wordt in de smalle straten. Een tram be hoort daar niet in thuis en geeft aanleiding tot allerhande verkeers-puzzles, die vooral in Haarlem niet zijn op te lossen. Men mag de tram volgens artikel 75 van het Motor- en Rijwielreglement niet links passeeren en nu moet men eens even een druk uur in de stad nemen. De tram stopt elk oogenblik en alle auto's, rijwielen, motors etc. moeten er achter blijven, waardoor een geweldige verkeersopstopping ontstaat. De ambtenaar moest echter een boete eischen van f 1 of 1 dag hechtenis, omdat er inderdaad een overtreding gepleegd was. Mr. dr. Bijvoet betoogde allereerst, dat het geval van zijn cliënt, door tientallen aevolgd zal worden, omdat iedereen links voorbij een tram gaat, zelfs de commissaris van politie en de ambtenaar van het O. M. (de ambte naar knikte) Het artikel in kwestie vermeldt, dat men 'n voertuig, dat over spoorstaven wordt voort bewogen nooit passeeren mag! Dit geeft aanleiding tot de uitzonderlijkste conse quenties. Wanneer de politie blijft bekeuren cm deze redenen, wordt het verkeer in de 1 strePe straten definitief s-edForganiseerd. De ambtenaar achtte de kwestie van het hoogste belang en een uitmaken der zaak in hoogste instantie wel g°wenscht. De kantonre^tor zal 30 Dee°mbor a.s. des m'ddags om 2 uur schriftelijk vonnis V/ijzen. De Weleerw. heer A. Leesberg, geestelijk Iviseur, schrijft ons: Reeds Js er een advertentie in de Nieuwe laarlemsche Courant verschenen over de roote plannen, welke de „Crèche" heeft: lus nieuws vertellen gaat niet meer. Maar och dezen avond een stukje over deze in- 'ehting, welke in de jaren van haar bestaan eeds zooveel schitterend werk heeft ver- icht. Wij komen n.l. bedelen ep wel om uw -mpathie. Grootsche plannen zijn er gemaakt, die achten op verwezenlijking, maar deze komt r niet zonder u. Er komt een schitterende tentoonstelling og veel grooter dan die van eenige jaren n weer van poppen en handwerkjes. In stilte is er gewerkt weken ja maanden ng aan de poppengarderobe en nu begint 'e etalage in de groote zaal van „St. Bavo" 'n de Smedestraat. Nog eenige dagen en de Bisschop van Haar- m zelf, Mgr. Aengenent, zal de tentoon- ing openen om op deze wijze zijn warme enegenheid ook voor dit werk te toonen. lult gij daarbij achterblijven? Neen wanneer Vrijdagavond om 6'/. uur de tentoonstelling 3 geopend komt gij zeker om te zien en te aardeeren. Waarom, zoo vraagt gij, deze actie? Alleen mdat het moet. Ons huis in de Tempeliers traat is te klein, de toestand wordt met den lag moeilijker en nu gaat het gebeuren: Wü ■ïoeten verhuizen. Een goed pand is gehuurd ■p het Statenbolwerk maargrooter wo- len kost duurder en daarom deze actie, die ?ker slagen zal. Is er een geschikter tijd dan juist deze? log eenige dagen en wij vieren het Kerst- eest; dan gaan onze gedachten naar de :ribbe van Bethlehem en wij denken aan de /erlatenheid van den kleinen Jesus. Welnu vat gij gedaan zoudt hebben aan Hem, doet lat nu aan de kleine onschuldige kinderen lie aan ons zijn toevertrouwd, want: „Wat ij aan de min-ten der Mijnen hebt gedaan 'at hebt gij gedaan aan mij." De tentoonstelling is geopend Vrijdag van >!4 uur tot 10 uur. Zaterdag van 25 en /an 310 uur. Zondag van 25 en van 8—11 ur. De trekking der prijzen (er is een kans -n 1 op 10) heeft volgende week plaats. Door de combinatie met de Mariavereeni- jing was de vergadering van het Krülsver- 'oond gisteravond in het gebouw van de Mi- '.itairenvereeniging, goed bezet Nadat de voorzitter een woord van wel kom tot de leden had gesproken, en de no tulen ongewijzigd waren goedgekeurd, wer den enkele mededeelingen gedaan; o.a. van het zilveren bestaansfeest, dat het Kruis verbond te Heemstede deze maand viert, 'aarbij de Haarlemsche Zustervereeniging van haar belangstelling zal doen blijken; tevens, dat er een wijziging was gekomen in de samenstelling van het bestuur der Reddingsbrigade, zoodat thans de heer H. Joogaard Sr. voorzitter en de heer Gigen- lack secretaris is. Met een waardeerende toespraak van den voorzitter werd vervolgens een nieuw lid ge- nstalleerd. Hierna was het woord aan den heer H. B. van der Sande, die een bijzonder interes sant onderdeel van het alcoholvraagstuk als naatschappelijke kwestie behandelde. De spreker wees er qp, hoe de drankbe- Nog slechts enkele dagen en de Groote Houtbrug zal zoowel voor voet- als rijverkeer het'bouwen van een noodbrug, die aan den rechterbant van de oude brug is gelegen, worden afgesloten. Thans is men bezig met als men uit de Groote Houtstraat komt. werd gelijk gesteld met het bouwen van schoone kerken en abdijen! Men is maar al te zeer vergeten, hoc in het verleden de drank de gezonde ontwikkeling van ons volk, zoowel op maatschappelijk als geeste. lijk, zedelijk en godsdienstig gebied heeft tegengehouden, en hoe het de drankbe strijding is gewee t, die het pionierswer' verrichtte, waarna de katholieke actie vruchtdragenden arbeid kon leveren. Het is te betreuren, dat zij, die beweren naar schoonheid en hooger leven te streven zij, wier roeping het is, den mersch nader te brengen tot de eeuwige schoonheid Gods zóó oppervlakkig denken over hst alcohol, vraagstuk en door hun woord de menigte neertrekken in laag zingenot, wardoor zc van het hoogere vervreemdt. Daarom moet onder de katholieken door woord en voorbeeld de zuiverheid en schoon heid der offergedachte gepred'kt worden Zelfbedwang en vrijwillig offeren voeren den mensch hooger op. Dezs beginselen ma ken de drankbestrijding tot een beteeken's- olle zaak en haar toepassing s van onmete lijk belang voor het waarchtige geluk der renschheid. Na het luide applaus, dat op deze red volgde, nam de geestelijk adviseur, de Wel eerw. heer A. Leesberg, het woord, om der. spreker dank te brengen voor zijn belang rijke lezing en tevens voor de wijze, waarop hij ais letterkundige zijn talenten en invloed gebruikte, om het herstel der christelijke matigheid te bevorderen. Deze hartelijke toespraak had de volle ins'.emming der ver gadering. Het propaganda-eomité, dat niet alleen voor de onberispelijke uitreiking van con vocaties en oondsorgaan zorgt, maar ook dc daardoor vrijgekomen geiden ten bate vai- de vereeniging besteedt, had weer voo een verrassing gezorgd: een kostelooze ver. loting van smakelijke Kerstartikelen. Dat leverde een vroolijk kwartiertje en voor dc gelukkigen nog wat meer op. Voor de ver gadering met gebed gesloten werd, mocht de voorzitter dan ook spreken van een welge slaagde bijeenkomst, waarmee het jaar gce:; werd geëindigd, en die voor het vereeni- gingsleven in de toekomst het beste be. loofde. Beethoven- programma Als grootste werk van den Beethoven- avond de „Eroica", of volgens de eerste be- De meisjes van het St. Elisabeth-patro- oaat aan de Kloosterstraat namen Dinsdag avond afscheid van hun beminden directeur, den Weleerw. kapelaan J. Schommaker die tot pastoor te Velsen-Noord is benoemd. Dit Bfscheidsieest werd gevierd in een der zalen Van café Burgers. Orfistreeks half negen werd Zijn Eerw. begele'd door den Zeereerw. heer Pastoor H. J. Wentzel en Kap G. Goes, feestelijk ingehaald, terwijl alle aan wezigen een welkomstwoord zongen. Het bestuur van het St. Elisabeths patro naat had voor den avond een humorist ge ëngageerd, n. 1. den heer van Orden uit IJmuiden, die door eenige aardige voor drachten de aanwezigen goed wist bezig te houden. Tusschen deze voordrachten door nam n ;vr. Jonckbloedt -Rustman het woord en ft iciteerde allereerst den scheidenden direc te ir met zijn benoeming tot Pastoor te Vtlsen-Noord. Vervolgens dankte zij nem hartelijk voor de moeiten en zorgen, die hij ban het Patronaat had besteed En, om aan hi:n oprechte gevoelens van dankbaarheid uiting te geven, bood zij als blijvend aan denken een moo'e klok met twee vazen aan Met eenige hartelijke woorden dankte f. arna Kap. Schoenmaker het bestuur en meisjes voor het mooie cadeau. Nadat de humorist nos? een paar num mertjes ten beste had gegeven, zongen W'nige meisjes tot slot een afscheidslied, daarvan de woorden gemaakt waren door Ui'ij, Schramaan. Een af scheid, woord van kap. J- Schoen- b: aker en een luid „i ne zal hij leven be sloten d" i zeil'gen avond. Een fraaie teekening van den bekenden teekenaar van Oud-Haerlem, H. Spilman Gezicht aan de Zijlpoort. Dit is de poort, zooals ze in 1480 volgens de Haarlemsche geschiedschrijvers herbouwd werd. Dit is in 1930 juist vier honderd en vijftig jaar geleden. Toen de poort werd afgebroken, werd op dezelfde plaats 't Zijllv'k geplaatst met de komnüezenhuisjes. Eerst later is de toegang tot het oude stadsgedeelte vrij geworden. „rijding. door eenige grooten van geest on- ler het volk gevormd en daarna door verte genwoordigers van alle standen in haar ontwikkeling gesteund, langzamerhand weer .eworden is tot een beweging, die in de iringen van intellectueelen, kunstenaars en ermogenden mar al te weinig wordt ge :end en gewaardeerd. De Katholieke Drankbestrijding heeft n de latere jaren met allerlei middelen tracht, weer nieuwe belangstelling in di. ringen voor het nog altijd noodzakelijke efdewerk te wekken. Die bedoeling had het congresje voor in- ellectueelen te Utrecht, dat streven zat ook /oor bij de organisatie van het Sobriëtas- tongres. verleden jaar onder enorme bei mgstelling te Nijmegen gehouden. Er is tegemoet gekomen aan de bezwaren /an kritiseerende vrienden, er zijn offers cbracht, om de toetreding tot het So- oriëtasieger zoo gemakkelijk mogelijk te ïaken maar wat zijn de resultaten ge veest? Nog altijd heerschen in toonaangevende ringen de dwaaste en verre van chris'e- ijke denkbeelden omtrent het gebruik en nisbruik van alcoholica. Velen onzer katho- ieke letterkundigen verheerlijken der Irank, die toch niet meer dan een gewoon enotmiddel is, als een Godsgave, die de shoonste geschenken des Hemels in waar- Ie overtreft, terwijl zij het overdadig ge- /ruik van dien drank, ja zelfs de ergerlijke lronkenschap op allerlei wijzen goedpraten )e vrijwillige onthouding uit welbegrepen eigenbelang of uit christelijke naastenliefde, is voor hen slechts voorwerp van spot en verachting. Spr. noemde die mentaliteit verderfelijk mdat er van geschr ften in dien geest een verlagenden invloed op het volk uitgaat.. Zóó groot is de verdwazing, dat in een on- ■er voornaamste katholieke dagbladen nog onlangs het maken van goede wijnkelders titeling: „Sinfonia eroica, composta per fes- teggiare il sovvenire dl un grand 'uomo" Na de eerste en tweede symphonie, nog grootendeels in Haydn-Mozart-stijl gecom poneerd, plotseling een werk van grooteren omvang en geheel ander karakter. Een werk voorzien met een weidsche benaming, een soort opdracht. Deze benaming moet natuurlijk in zeer algemeenen zin worden opgevat. Eerst onder Liszt en Berlioz is de z.g. programma-muziek, waraan een bepaald idee ten grondslag ligt, ontstaan. Doch die algemeene titel geeft nu eenmaal aanleiding tot detail-bepaling der onderdeelen, waartoe men, vooral tegenwoor dig, zoo gaarne overgaat. In het tekstboekje wordt er op gewezen, dal men in de Eroica slechts de verheerlij king van geestelijk heldendom kan zien, nier overigens in geen enkel opzicht een verge lijking met programma-muziek kan worden gemaakt. „Maar", zoo luidt het verder, „on der dit voorbehoud kunnen we het eerste deel beschouwen als het leven van den held, het tweede als den rouw over zijn dood en de finale als apotheose van het heldendom, waarbij dus wat het geestelijk element be- in ae jieuêiixjiOx&cii ;wam het eerst aan de orde het voorstel tot wijziging van het Bijzonder Reglement van estuur voor den Zuidpolder bij Edam. De heer KERNKAMP (c.-h.) spreekt on- o r>V"3 o,r. treft, het Scherzo eigenlijk overbodig wordt en niet anders kan worden opgevat dan als een handhaving der symphonische traditie." Geen zuivere programma-muziek en toch een nadere betiteling der onderdeelen! Hier aan schijnt men nu eenmaal behoefte te ge volgen, maar het blijft natuurlijk een zoeken en tasten. Zoo ziet Berlioz in de finale een schildering van de wedspelen ter eere der dooden, gelijk aan die, welke door krijgslieden in Homers Ilias ter eere van hun gevallen aanvoerder werden gehouden. Lenz weet zelfs raad met het Scherzo en denkt hier aan: „Waffenstille am Grabe"! Nog erger, bij het vierde deel o.a. aan: „Das Leichenmahl" Dr. Radecke kan zich niet voorstellen, dat het Scherzo er louter ter completeering van den vierdeeligen vorm is ingelascht. Die muziek doet hem een held, die zich zorgeloos aan vroolijk spel overgeeft, voorstellen. En het trio van dit Scherzo is bij hem „Waldes- luft und Jagdlust" (moet hoorn-muziek altijd een jacht uitbeelden?). Wordt gewoonlijk alleen Napoleon als de held beschouwd, die Beethoven tot de Eroica inspireerde, anderen spreken zelfs van drie groote figuren. Volgens hen getuigt het eer ste deel van Napoleon's wilskracht, het tweede, een Marcia funêbre, van bewonde ring en ontzag voor de doodsverachting van den in den slag bij Alexandrië (1801) ge sneuvelden Enge t -n generaal Abercromby en de finale van de scheppingsmacht van Prometheus, den God der vrijheid. Dit laat ste in verband met de aanwending van thema's uit de Prometheus-muziek. Hoe het ook zij, Beethoven toondichtte een Helden-symphonie in een zeer gewijzigden vorm en met een nieuwere orkestratie. En met, het ontstaan dier nieuwe orkestrale kleuren, werd de symboliek ervan diepzinni ger. Gaf die heldenvereering aanleiding, om als tweede deel een treurmarsch te schrijven, het gevolg hiervan was, dat Beethoven als derde deel een Menuet misplaatst achtte Hij koos een vorm met scherper rhythmiek, ge schikt voor krassere uitbeeldingen dan die van den ouden dans. De finale werd In een i nieuwen, een variatie-vorm getoondicht. Het orkestmateriaal werd uitgebreid en het „koper" verkreeg een voornaam deel in de vertolking der hoofdgedachte, bleef niet langer louter een ondersteuning der tutti's. De vertolking van dit symphonisch werk was levendig en markant. De Marcia niet overdreven, gelukkig zonder pathetisch tintje. Dc hoekdeelen in één geestdriftige stemming, met een geweldige stuwkracht naar de slot- satz. Daar tusschen het Scherzo in een spranke'end rhythme. Geen enkel overdreven forto, alles klankschoon en evenredig naar de zaalruimte. i In het eerste deel droeg de Hongaarsche violist Joseph Szigeti (die in 1905 op dertien- jarigen leeftijd te Berlijn, Dresden en Londen debuteerde) het vioolconcert van Beethoven voor. Eigenlijk is dit concert ook een groot sym phonisch werk, geschreven voor orkest en solo-instrument, want het ontloopt geheel het oude type van het solo-concert. De opvatting verschilde eenigermate met die van violisten als Zimmerman, Flesch, Busch en Telmany. De lyrische, beter ge- zegd de zang-thema's klonken verrukkelijk. Zijn toonontwikkeling is daarin uiterst fijn en immer spreekt er een warm sentiment uit. I Het passagewerk neemt Szigeti nogal vrij. Soms in een rubato-tempo of, tegen een tutti, met een flink accelerando, waardoor het niet aan duidelijkheid en kwaliteit wint. Maar het is geen Hol'and'che, doch een Hon gaarsche visie op het werk. Zeer interessant en hoogst muzikaal waren Szigeti's cadenzen. Die in het eerste deel was grootendeels gebouwd op de eerste maat, op de vier paukenslagen. Dit motief trad in rijke variatie op. De cadens in het fraaie, op improviseeren- de wijze gecomponeerde Larghetto was Iou- tei een aanloop naar de Rondo, kort en- krachtig opgebouwd. Die in de finale was in hoofdzaak een vrye bewerking van het rondo-thema. Zij ge tuigden alle van stijl begrip en rijke fanta sie. De Bach-ldeen betoonden zich verrukt zoo wel over Concert en Symphonie, als over so list en orkest. In het programma lezen we, dat Szigeti ook naam heeft gemaakt als vertolker van modern vioolwerk (Busoni, Prokoffieff, Ca- sella o.a.) We hebben niets tegen een Beethoven-pro gramma. maar verlangen toch weer eens mo dern werk te hooren. O. K. Mevr. Mia BrunPeltenburg moet van plan zijn ook in de toekomst haar concerten in Nederland en het buitenland te blijven geven. Vanavond was mevr. Brun de soliste op het vierde abonnementsconcert der Bemer Musikgesellschaft. Onze landgenoote zong de Wandersprüche van den ZZwitserschen com ponist Othmar Schoeck en daarna 't bekende motet van Mozart: Exsultate Jubilate De stampvolle zaal bracht onze landgenoote geestdriftig hulde, vooral na laatstgenoemd lied, dat door Mia Peltenburg prachtig werd gezongen, Toen zij daarna haar echtgenoot in de hulde -liet deelen, kwam aan de toejui chingen bijna geen einde. Tot de aanwezigen behoorde ook de Neder- landsche gezant, mr. Doude van Troostwijck, die in de pauze de jonggehuwden persoonlijk kwam gelukwenschen. Talrijke bloemstukken werden de zangeres aangeboden o.m. een fraaie bloemenhulde van de Nederlandsche kolonie te Bern. Het publiek liet niet na zijn groote vreugde tot uiting te brengen over de aanwinst, welke de nieuwe burgeres van Bern voor het Berner kunstleven he teekent. Verdachte veroordeeld Veertien dagen geleden werd voor den kan tonrechter te Haarlem behandeld een zaak tegen den heer Th. M. M. van Swieten te Heemstede, hoofdredacteur van het week blad „De Auto". Hij werd beschuldigd met zijn wagen de rechterzijde van den linker- weg te hebben gekozen, zulks in strijd met art. 6 der Motor- en Rijwielwet. De bekeu ring geschiedde op den Kleverparkweg die voor hem links van het middentrottoir lag doch ten opzichte van de wegbaan geheel rechts. De heer Van Swieten wilde uitge maakt hebben of in dit geval van één weg van twee wegen sprake was. Een principieele uitspraak moest nu uitgelokt worden. De ambtenaar van het O. M.. Mr. v. rt. Burg, eischte een boete van 0.50, subsidiair 1 dag hechtenis. Mr. van Essen, gemachtigde van den heer v. Swieten, verdedigde diens standpunt. De kantonrechter deed heden schriftelijk vonnis en veroordeelde verdachte tot de minimum boete, n.l. 0.50 of 1 dag hechte- nis. De rechter overwoog daarbij, dat hij zich niet kon vereenigen met het gevoelen als zoude de Kleverparkweg door het verhoogde voetpad in twee wegen verdeeld zijn. doch van oordeel Is, dat de Kleverparkweg in één weg uit twee berijdbare deelen bestaat, wel ke door het verhoogde voetpad zijn geschei den. de heer VAN SPANJE (r.k.) o.m„ wie de maximum-snelheid vaststelt. De heer KOOIMAN merkt op. dat het pro vinciale wegen worden. De ma\-*.num-snel- heid wordt echter bepaald door de gemeente raden. Spr. zegt toe, dat Ged. Staten hierop wel invloed kunnen uitoefenen, aangcien zij eventueel een desbetreffende verordening ter "ernietiging aan de Kroon kunnen voor dragen. De voordracht wordt goedgekeurd. Aangenomen werden o.m. nog de volgende voorstellen tot het, zoo noodig langs den weg van ge rechtelijke onteigening, in eigendom ver krijgen van gronden ten behoeve van den aanleg der Gooische kanalen; ten aanzien van een aanvrage om subsidie in de kosten van de restaurate van het kerkgebouw en de pastorie van de Oud- Katholieke gemeente te Zaandam. Hierna werd de zitting gesloten. Dinsdagavond speelde mej. Schrier onder enorme belangstelling een match van 600 car. Cadre, in gebouw „Flora", aan het Pre- toriaplein. Zij was in uitstekende conditie, scoorde o.m. series van 139 en 134 en speel de daardoor met een moyenne van 26.09. Begrijpelijkerwijze kreeg haar partner weinig kans en bracht het dan ock slechts tot.,., 74 car. Competitie Ned. Biljartbond, klasse E. Maandagavond werd in Centraal-Bar. aan den Kruisweg een aanvang gemaakt met de competitie-wedstrijd „Vriendenkring" en „D. E S De eerste partij was voor de bezoekers. Roefs (Vriendenkring) speelde tegen Vlug Jr (D.E.S.) niet, zooals we van hem gewend zijn en verloor met 100 tegen 69 car. Copini (Vriendenkring), welke voor Wa- genaar moest spelen, trof Sanders (D.E.S.) I in slechten vorm. De speler der thuisclub j speelde echter juist zijn beste spel en be- I eindigde de partij van 100 in slechts 20 brt. i Sanders stond toen op 29! I De match-De Nij.3 (D.E.S.)- Verhaeren (Vriendenkring) was er een van de goede soort. Geruimen tijd ging den strijd gelijk gelijk op, totdat laatstgenoemde door een fraaie 22 uitliep en ten slotte met een gering I verschil won, n.l. 100 om 36. De gastheer en begonnen dus Dinsdag met I een voorsprong van 21, welke echter direct door Vlug Sr. werd teniet gddaar.. aange zien deze er in slaagde N. Duits te kloppen. Een goede serie van 22 car. van Duits ver dient nog vermelding. In de volgende partij nam Reekers re vanche voor de tegen Terwisga geleden ne derlagen en wist na zwaren strijd den D. E. S.-praeses te slaan met 100 tegen 90 car. Ronde (D.E.S.) behoedde zijn club voor een nederlaag door tegen de goed spelende G. Duits (Vriendenkring) een uitriekc-de partij te maken. We noteerden voor don bezoeker o.m. series van 20. 15 en 29! car. Desniettegenstaande haalde Duits nog op tot 82. Hieronder de gedetailleerde uitslag: D. E. S. Vriendenkring 1. SandersCopini Sr. 2. A. de NijsVerhaeren 3. v. TerwisgaF. Reekers 4. J. D. RondeG. Duits 5. Vlug Jr.—H. Roefs 6. Vlug Sr.—N. Duits Gewonnen partijen 33 Winstpunten 1—1 29—100 86—100 90—100 100— 82 100— 69 100— 69 Totaal 505520 De heeren G. Lammes (Ons Genoegen, Zaandam) en D. A. de Foeliaeger (D. E. S., Haarlem) zullen hedenavond in Café-Rest. „Hof van Holland" te Haarlem de eerste helft van deze match spelen, terwijl de tweede helft Donderdagavond in café „Zaan dam", Zuiddijk, plaats vindt. Van Amsterdam naar Hillegom, maar daar liepen de dieven vast. Gisteravond half 12 werd op het Le'dsche- lein te Amsterdam een auto gestolen merk Marmon". Onmiddellijk werd de polit'e gewaarschuwd en deze zond het bericht van ie ontvreemding rond. Om kwart voor 1 ledennacht, zag de veldwachter Veen te Tillegom, toen hij de ronde deed, twee man- KaHt mof p.--n jjntO. Half en half dacht hij, dat het wel eens de dieven met den gestolen auto konden zijn Hij maakte een praatje met hen en zij ver telden hem. dat zij door gebrek aan benzine niet verder konden. Veen noodigde hen daarop uit eens mee te gaan naar het bu reau, waaraan zij, hoewel aarzelend, toch ten slotte gehoor gaven. Daar volgde een verhoor, dat ten slotte zoo lastig werd voor de menschen. dat zij niet anders doen konden dan bekennen, den auto gestolen te hebben. Het bleken te zijn de Amsterdammers .H H. en J. B. K.. beiden ongeveer 20 jaar oud. Hedenmiddag zouden zij op transport ge steld worden naar Amsterdam. Onze bekende landgenoote, Mia Pelten burg, is vandaag te Bern in het huwelijk getreden met den bekenden Zwitserschen j violist Alphonse Brun, eerste concertmees- i ter van de Berner- Musikgesellschaft. en di recteur van het Bernsche muziekconservato- rium. Het huwelijk is in alle stilte voltrok ken. Vandaag hoopt het jonge paar naar Graubünden te vertrekken, om daar eenige weken door te brengen en vervolgens hun artistieke loopbaan weder voort te zetten 4 aldus „de Tel." 1 De heer KOOIMAN (v.d.), Ged. St., dank' den heer Kernkamp voor zijn vriendelij!' woord aan het adres van het college. Spr 'noopt, dat de bemaling spoedig in werkinr -al worden gesteld en vertrouwt, dat Edatr haar finantieelen steun zal verhoogen to' f 2600. omdat het hier geldt een economist belang en een belang van de volksgezond heid. De ontwikkeling der eendenhouderijen zal er ook door worden bevorderd. Het voorstel wordt goedgekeurd. Het voorstel Inzake het verleenen van eer verhoogde bijdrage voor een bemalingsin richting op Marken geeft den heer KOOI MAN aanleiding op te merken, dat deze be maling ook na de drooglegging van de Zui derzee noodig en gewenscht is. Aan de orde is dan het voorstel, om geer itkeering te verleenen aan Landsmeer ter behoeve van den Waterlandschen Zeedijk. De heer ANKERSMIT (s.d.) wijst eror dat het wegenfonds stijgende is en dat d' provincie dientengevolge meer zal krijger dan waarop gerekend is. Spr. hoopt daar om, dat Ged. Staten iets royaler zul'en zijr met hun uitkeerinaen uit de provinciale ka en verzoekt het college, deze zaak nog eer- onder het oog te zien. Spr.'s meening hierb is. dat de weg van Landsmeer niet zoo spoe dig in aanmerking zal komen. De heer SPIER (a.r.) ondersteunt het ver zoek van Landsmeer, dat z.i. op juiste argu menteri berust. De tijd voor het verleener van een bijdrage is echter nog niet gekomen Spr. sluit zich aan bij het verzoek van der heer Ankersmit, om een algemeen onderzoo' in te stellen naar de wenscheli.ikheid van he verleenen van bijdragen uit de provincial- kas. De heer KOSTER (v.d.) verzoekt een mee tegemoetkomende houding van Ged. Stater en beveelt een centrale voorziening aan. De heer A. DE VRIES- (s.d.) betoogt, do het niet de bedoeling is geweest, slechts b hooge uitzondering verzoeken als van Land meer toe te staan. Deze gemeente heeft zie' --roote offers getroost in het bs'ang van he doorgaande verkeer. Daartegenover mag we' eenige tegemoetkoming van de provincie staan. De heer KERNKAMP (c.h.) ondersteun' hét verzoek van Landsmeer. De heer KETELAAR (v.d.) merkt op, da de wegencommissie indertiid besloten heeft dezen weg niet voor subsidie in aanmerkin- 'e doen komen. De heer KOOIMAN (vd.), Ged. St., be toogt. dat naar de geldende voorschrifter subsidieering van den onderhavlgen weg nie' kan plaats hebben, omdat hij niet voorkom' ">p het wegenplan. Spreker geeft tor dat de wegencommissie zich op een ruime standpunt heeft gesteld dan Ged. Stater hebben gedaan, doch spr. legt er den nadru!' op, dat de Provinciale Staten nog geen uit spraak in dezen hebben gedaan. Spr. zeg' schtei toe. dat nader advies zal worden ge vraagd over de vraag, of wegen, niet voor- bomende op het wegenplan, moeten worder "esubsidieerd. De voordracht van Ged. Staten word' «rna goedgekeurd. Bij het voorstel tot het overnemen van eer aantal wegen voor doorgaand verkeer, vraag. Nadat zich 20 fabrieken van den Drent- :chen Zuivelbond hadden uitgesproken te- -en het voorstel tot comb'nat e met den Jroningschen Bond, ls besloten niet in te -aan on deze combinatie. Het bestuur van den Groninger Zuivel. >ond is gemachtigd, nadere onder handelin gen met den Drentsr-hen Bond aan te knoo- pen over een eventueele iusie. Een belangrijke vondst. Op het Domplein te Utrecht, waar de andheuvels steeds hooger afmetingen aan nemen, is een oelangrjjke vondst gedaan .n den vorm van een steen, die een Romein- tche inscriptie vertoont, meldt het „Hbld." 1st voorwerp is 1.20 M. lang, 46 c.M. breed ■n 12 c.M. dik, de steen is in tweeën ge- jroken; het kleinste stuk heeft als kopstuk van een tufsteenen doodkist gediend. Het ;rootste werd in de nabij he d gevonden, zoo- ,a vermoedelijk een gedee'te tvsschen beide ragmenten ontbreekt. Naar dit ontbrekende -tuk |waarvan een deel reeds werd gevon den) zet men de nas-roringen voort. De tomeinsche inscriptie beslaat, in tegenstel ling met de tot heden aangetroffen mede deelingen. die van geringe afmeting waren, zes regels. Zij is nog niet ontcijferd, maar Nen onderzoek naar de beteekenis ervan vorct ingesteld. Men hecht daarom aan deze vondst zoo- /eel waarde, omdat er uit af te le den zou •ijn. dat de laatstelijk b'.oofe'e~de funda menten van Romeinschen oorsprong zijn. Toch moet nog voorzichtigheid met het .ïaken van deze gevolgtrekking worden be tracht. daar het ook denkbaar is dat men iet Romeinsche schrift in de middeleeuwen -ebruikte; doen dan toch in de vroegste middeleeuwen. De steen is In elk geval van eer hoogen ouderdom. Men hoopt dat de nscriptie opheldering zal geven over het touwwerk waarvan men de fundamenten ;hans neeft blootgelegd. ongeëvenaard in artistieke waarde en duurzaamheid. ZDLWEG 97

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5