Buitenlandsch Nieuws FEUILLETON ensche Post De situatie der valuta en de Leeningskwestie in Oostenrijk RADIO-OMROEP DE GEHEIMZINÜIJE WRAAK DERDE BLAD DONDERDAG 19 DECEMBER 1929 bLAiJZ,lJDL i ^Da&boekgeschrijf van Jan Motie van vertrouwen aangenomen Door professor Dr. Richard Reisch, President der Oostenrijksche Nationalbank De mijngasontploffing in Oklhoma GEMENGDE BUITENL. BERICHTEN STOOMVAARTLIJNEN H Weenen, 16 Dec. 1929. Dankbaarheid is een van de mooiste deugden. Het Oostenrijksche volk bezit deze eigen schap in volle mate. 'n Tiental jaren is het geleden, dat het verhongerde Oostenrijk de Hollandsche barmhartigheid inriep, omdat het geen brood meer had voor z'n kwijnend nage slacht. Bij treinen vol kwamen vermagerde stum pertjes al weenend naar de Hollandsche .Pflege-eltern" en vonden er een liefderiji. tehuis, leefden weer op in den Hollandschen overvloed en werden als eigene kinderen, stamelend ..vader" en .moeder!" En als eindelijk de dag kwam, dat deze „oorlogskinderen" blozend en gezond weer naar de armoe terug zouden gaan, dan wer den er tooneeltjes afgespeeld, die nog lang in t geheugen zullen levenWat 'n aan doenlijke paniek die ik zelf toen heb mee gemaakt aan 't station Alkmaar, 'n Paar honderd Weensche kinderen, begeleid door hun bezorgde pleegouders, kwamen daar bij een, beladen met de laatste gaven in levens middelen en kleeding van Holland. Maar nooit heb ik zooveel tranen zien vloeien op op dezen dag! De vertrekkende kleinen snikten t uit, en hun pleegouders, ja reizi gers, die met dit kindertransport niets te maken hadden, schreiden als kinderen! Er was een band ontstaan tusschen Oos tenrijk en Holland! Die kleinen van toen zijn groot geworden Verschillenden trof ik er in Weenen aan, die nu voor priester studeeren, maar die me met begeestering vertelden: „Ik ben óók in Holland geweest!..." In hun donkere oogen blonk dan iets van diepe dankbaar heid en van heimwee naar dat verre, goede Holland. En mijn vertellen over Holland is voor hen 't grootste genoegen, dat ze niet moede worden Doch niet alleen het vroegere oorlogskind, ook de ouders en de leidende persoonlijk heden zijn ons nog altijd dankbaar gezind Dit bleek me opnieuw dezer dagen op een feestvergadering, ter gelegenheid van 't 75- jarig bestaan der St. Vincentiusvereeniging in Wien. Op warmen toon werd door een der sprekers dank gebracht aan de vrien den dezer vereeniging, vooral ook aan de weldoeners in 't buitenland die tijdens de na-weeën van den oorlog zoo edelmoedig hadden geholpenen hier werd Hollana op de éérste plaats genoemd. En dit in een aanzienlijke vergadering, waarbij personen als Kardinaal Pfifl, Bondspresident Miklas Universiteitsprofessoren ca. tegenwoordig waren. De band tusschen Oostenrijk en Holland bestaat dus nog! En zooals de Hollandsche pleegouders nog belangstellen in hun vroe gere beschermelingen, zoo stelt ook het Oostenrijksche volk er prijs op, iets over Holland te vernemen. Maar wat denkt het tegenwoordige Oos tenrijk nu over Holland? „Holland is het balcon van Europa, van waar af men het buitenland overzien kan," zei 'n Fransch schrijver. „Holland is het schouwtooneel van Euro pa," denkt de Oostenrijker, „waarheen de Auslander met verbazing heen moet blik ken, als hij hoort en verstaat, wat daar ge speeld wordt." „Holland is het paradijs van Europa," denkt de Oostenrijksche jeugd, „waar alles veel beter is dan waar ter wereld ook!" „Holland is het land van Geloof!" zoo denkt de Katholieke geestelijkheid in Oos tenrijk. En in 'n preek voor de Katholieke jeugd- vereeniging der Paters Calasantijnen, hoor de ik deze week nog een bewijsje, wat dit laatste betreft: „In Holland, daar zijn Ka tholieken: Daar weten de menschen te bid den! Daar weten ze de H. Communie te waardeeren! In Holland! Daar weten ze te werken en te sparen! Nog 'n sprekend staaltje is ook de klaCht, die de Generale Overste der Calastijnen per soonlijk tot mij richtte: „Zoek toch eens in Holland!We hebben Paters en Broeders noodig! Vijf nieuwe jeugd- en arbeiders tehuizen zijn ons aangeboden, en we heb ben geen personeel om ze aan te kunnen nemen. In Holland zijn zóóveel geestelijke roepingen: zoek daar eens voor ons!" Zóó hooge waardeering dus heeft de Oos tenrijker voor ons Holland! 't Is anders waarlijk geen glorievol teeken, als "n volk te weinig geestelijke roepingen telt...... en eigenlijk is 't een vernedering, in deze de hulp van 't buitenland noodig te hebben. Oostenrijk kent z'n kwaal, maar verbergt ze niet! En dit is ware wijsheid; wie Immers genezen wil, moet willen weten, dat hij ziek is! Steeds nog lijdend onder de gevolgen van den oorlog, is Oostenrijk te fier en te be scheiden om nog materieele hulp van ande ren te verlangen. Maar voor z'n geestelijke nooden: daarvoor vraagt het eerlijk en ver- trouwvol onze hulp. „We hebben geen roepingen genoeg..." Verstaat men ginds in Holland den tra- gischen inhoud van die klaCht? Wordt daar wel begrepen, dat deze klacht de „nood kreet" van 'n volk is, voor ondergang be ducht? En als het dan waar is dat Holland het land van Geloof mag heeten: zal het dan óók gevoelig zijn voor den geestelijken nood van Oostenrijk?Zal het dan kracht en moed genoeg bezitten om offers te brengen, grooter nog en schooner dan al de offers an vroeger?! De naar aanleiding van de regeeringsver- klaring door Vandevijvere (Katholiek) en Janson (Liberaal) voorgestelde motie van vertrouwen, is door de Kamer aangenomen met 100 tegen 72 stemmen en 1 onthouding. SPOORWEGONGEVAL BIJ HASSELT Wederom is in België een spoorwegongeluk gebeurd. Gistermiddag had bij Hasselt een botsing plaats tusschen twee goederentrei nen, waarbij de eene machinist onder zijn omvallende machine terecht kwam. Hij was op slag dood. De schade is vrij aanzienlijk. 3RIAND EN DE VLOOTCONFERENTIE. De commissies voor buitenlandsche zaken en voor vlootzaken zijn gistermiddag onder presidium van Paul Boncour bijeengeko men, teneinde de ministerverklaringen om trent de aanstaande vlootconferentie te onden aan te hooren. Briand sprak in groote trekken over de Fransche politiek en verklaarde, dat hij '.ederen vooruitgang' in de onderhandelin gen tusschen Amerika, Italië, Enge"and en Frankrijk zou begroeten, wanneer deze zou bijdragen tot het mogelijk maken van een 'oorloopige overeenkomst tusschen de vijf groote zeemachten. Met genoegdoening heeft hij geconsta teerd, dat men tijdens de pan-Amerikaan- stóhe onderhandelingen zooveel belang ge hecht had aan het Kelloggpact. Briand herinnerde er aan, dat door Duitschland de kwestie der bewapeningsbe- oerkingen steeds in verband gebracht were' met de bepaling van artikel 8 van het Vol kenbondspact aangaande nationale veilig heid. Vervolgens gaf hij een overzicht over de methodes, die het resultaat waren geweest van de ervaringen der laatste jaren. Hij legde den nadruk op het gebruik van den Volkenbond benevens op het evenwicht der lucht-, zee en landstrijdkrachten, zonder evenwel te vergeten, dat zü in overeen stemming gebracht moeten worden met de nationale verdediging van Frankrijk. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat de veiligheidsgaranties zouden worden ge regeld, welke voor alles door een overeen komst der zeemachten in de Middellandsche zee, dus aan Frankrijk en Italië konden worden gegeven. Briand besloot met te zeggen, dat hij het meeste vertrouwen had in het succes der a& landenconferentie. POINCARé UIT HET ZIEKENHUIS Tegen den middag heeft Poincaré, In ge zelschap van zijn echtgenoote. gisteren het ziekenhuis in de Rue de la Chaise verlaten en zich per auto naar zijn woonhuis In de Rue Marbeau begeven, waar hij nog eenlge rlagen moet verblijven, voor hij voor volle- lig herstel naar de Cóte d'Azur verstrekt. FELLE GARAGEBRAND In een groote garage te Lyon is, naar ge meld wordt, gisteravond laat brand uitge broken. Een benzinetank, die ongeveer 20.000 Liter bevatte, ontplofte door tot dusver onbe kende oorzaak. Het vuur vond gretig voedsel in de talrijke aanwezige automobielen, waar door niet minder dan 60 vrachtwagens en een aantal motorrijwielen en fietsen in vlam men opging. Hoewel de brandweer onmiddel lijk krachtig ingreep, gelukte het niet het vuur meester te worden, daar de felle wind de vlammen gedurig aanwakkerde. Het vuur deelde zich mede aan een naburige houtza gerij, die evenals een ander belendend ge bouw, een prooi der vlammen werd. De brandweer tracht den brand thans te locali- seeren. DE JURISTENCONFERENTIE KOMT 3 JANUARI BIJEEN Het is goedgevonden, dat voor de Haag- sche Conferentie, welke 6 Januari a.s. zal aanvangen, den derden Januari de juridi sche commissie zal samenkomen. ~)E BULGAARSCHE MINISTERS THANS TE LONDEN De Bulgaarsche minister van Buitenland - che Zaken, Buroff, en de minister van Fi- anciën, Molloff, z ;Isteren door Hender son en Snowden ont /j.. gen en zullen Vrijdag len bezoek brengen aan MacDonald. De Bulgaarsche ministers verklaarden te wen- cchen dat overeenstemming zou worden be- De Oostenrijksche volks-economie is on derworpen geweest aan de verschijnselen van het inkrimpings-proces, die ook hier en daar telkens nog optreden; maar het oor deelt, dat er een genezing der economie is vast te stellen kan er niet door worden geschokt. De verkleinde economie kan afgezien van enkele concern-ondernemingen der Bo- aen-Credit-Anstalt over het algemeen als geconsolideerd worden beschouwd, en geeft het recht op de hoep, dat de ontwik keling wel bescheiden, maar toch ongestoord verder zal gaan. Dat is te zeggen, wanneer er aan twee voorwaarden wordt voldaan: de heerschende stabiliteit der valuta moet aanhouden en de hoop op crediet moet worden vervuld. Uit het diepste verval der valuta en de totale ontreddering van het staatsbudget.. Dit is mogelijk geweest trekkelljk korten tijd opgewerkt tot een vaste Schilling-waarde en een volstrekt ge regeld saatsbudget. Dit is mogelijk geweest door de, door enkele buitenlandsche staten gewaarborgde, zoogenaamde Volkenbond- leening, met een netto-opbrengst on onge veer 631 millioen goud-Kronen, d.i. onge veer 908.674.000 Schilling. Het staatsbudget is sedert 1925 niet alleen geheel in even wicht, maar het is mogelijk uit zijn over schot zelfs nog investies te plaatsen. De Schilling-waarde telt tot de best gefun deerde Europeesche valua's, daar ze gemid deld met meer dan 70 percent gedekt is ongeveer 15 percent in goud en ongeveer 55 percent in deviezen met goud-waarde De Schilling is daarom ook sedert zijn be staan aan geen aanmerkelijke schomme lingen blootgesteld geweest en Is nooit onder het goudpunt gekomen. Deze stand der valutarische dekking wordt gehandhaafd, hoewel de cijfers der officieele handelsba lans sedert jaren een deficit van meer dan een milliard Schilling per jaar aanwijzen. Maar niettegenstaande dit deficit is er niet alleen geen vermnidering der valutarische dekking ingetreden, maar het deviezen-bezit der Oostenrijksche Nationalbank toont jaar lijks een vermeerdering aan. Daar een toe nemende schuld aan het buitenland niet v/aar te nemen is, kan de oorzaak van bo vengenoemd verschijnsel alleen worden ge vonden In een overschot van de betalings balans, of in de opbrengst van den zocge- naamden onzichtbaren export, vooral van het zich voortdurend gunstig ontwikkelende vreemdelingen-verkeer. De stand van de buitenlandsche schuld is statistisch niet vastgelegd, maar zeker is, dat sedert de in 1923 opgenomen Volkenbond-leening en de in Januari 1927 toegevloeide Weensche stad-leening per 30 millioen Dollar, geen noemenswaardige leeningen op lang termijn naar Oostenrijk zijn toegevloeid. Intusschen worden de internationale on derhandelingen, welke verband houden met de nieuwe investie-leening voor den staat, die Oostenrijk al sedert jaren in uitzicht is gesteld, met de meeste belangstelling ge volgd. De houding van het buitenland tot nu "toe tegenover Oostenrijk in deze kwestie schijnt onbegrijpelijk vooral, als men aan de politieke houding van dit buitenland denkt: Aan den eenen kant hooren we altijd, dat het voortbestaan van een op politiek gebied zelfstandig Oostenrijk een onvoor waardelijk Europeesche noodzakelijkheid is en we hooien dan ook telkens weer van beloften, dat voor dit doel eiken steun ons zal worden verleend. Maar aan den ande ren kant kan het buitenland, dat zoo denkt, er maar niet toe besluiten, ook maar de primitiefste veronderstellingen voor de eco nomische onafhankelijkheid van Oostenrijk te scheppen. Een dezer veronderstellingen is, dat den Bond wordt toegestaan, tegen verpanding van zijn vrije inkomsten een investie-leening op te nemen en den dienst hiervan uit zijn eigen belastingen te be strijden. Eén ding staat vast: Zonder economische zelfstandigheid, of met een ineenstortende economie is op den duur ook geen politieke zelfstandigheid mogelijk. Tot politieke .zelf standigheid dwingen en tegelijk een econo mische zelfstandigheid onmogelijk, willen maken, is niet met elkaar te vereenigen. Dringender dan de opstelling van ver-rei kende Pan-Europeesche programma's, nut tiger, dan rhetorische prestaties op de Ge- neefsche bijeenkomsten zou het zijn, de be letselen uit den weg te ruimen voor een normale ontwikkeling van het van de sta ten onderling en voor een normale ontwik keling van het economisch leven van een „zelfstandig" gewenschten staat. Oosten rijk hoopt, dat het vervolg der Haagschc Conferentie met de oplossing der Oost- Europeesche reparaties ook Oostenrijk zal bevrjjden van de nuttelooze beperkingen voer zijn economische en financieele poli tiek. Dan pas is een rustige ontwikkeling der Oostenrijksche economie te verwach ten, waarvoor de veronderstellingen overi gens aanwezig zijn. Een voorspoedige ont wikkeling der economie is de zekerste grondslag voor de stabiliteit van den poü- tieken toestand in heel Midden-Europa. reikt ten aanzien der Bulgaarsche herstel lingsaanspraken voor de aanstaande Haag- sche Conferentie. Him werd verzekerd, dat de Engelsche regeering dezen wensch deelde en dat een overeenstemming zou worden bereikt, recht vaardig tegenover Bulgarije en door alle andere betrokken landen aanvaardbaar. HENDERSON ZAL DE VOLKENBONDS RAADSVERGADERING BIJWONEN Gisteren zeide Henderson in het Lager huis, dat hij zich voorstelt de a.s. vergade ring van den Raad van den Volkenbond te W'V-v >'X. HENDERSON Genève bij te wonen, hoewel hU in verband met de maritieme conferentie niet tot het einde der zitting te Genève zal kunnen blijven. Gedurende de rest van de zitting zaï de Engelsche regeering vertegenwoordigd worden door Dr. Dalton, onderstaatssecre taris van Buitenlandsche Zaken. Te MacAlester zijn tot nu toe 59 lijken van slachtoifers der mijngasontploffing ge borgen. Er worden nog drie personen ver mist. AANVARING VOOR NEW-YORK Op een afstand van 90 K.M. voor New- York had een aanvaring plaats tusschen de passagiers-stoomschepen „Algonquin" en „Fort Victoria". De „Fort Victoria" is ge zonken; de passagiers konden echter worden gered. Nader wordt gemeld omtrent de aanvaring voor New-York. dat de „Algonquin" tenge volge van een dichten nevel te „Fort Vic toria" ramde. De onmiddellijk getroffen red- dingsmaatregelen voorkwamen een paniek, zoodat geen verliezen aan menschenlevens zijn geleden. Een gift van Prinses Marie José Prinses Marie José heeft ter gelegenheid van haar vertrek naar Italië en haar as. huwelijk aan burgemeester Max 50.000 fr. laten overhandigen voor de armen van Brus- sel. Geschenk aan prinses Marie-José De Belgische kolonie in Frankrijk heeft prinses Marie José als huwelijksgeschenk een marmeren pendule uit de 18e eeuw met cou pes gegeven. De Russische schulden Weinig hoop Het Kamerlid Patureau-Mirand had den minister van buitenlandsche zaken ge vraagd of de Fransche houders van Russi sche fondsen nog kans hebben om eens, het zij geheel of ten deele, te worden schade loos gesteld en wanneer dit zal gebeuren. De minister heeft geantwoord: Daar de Fransche regeering tot dusver van de Sovjet- regeering geen bevredigende voorstellen heeft kunnen verkrijgen om een nuttigen grond slag voor onderhandelingen te vormen, val len op het oogenblik de voorwaarden en den datum van de regeling der Fransche schuldvorderingen in Rusland niet te voor zien. 190 dagen geboeid schenrechte" een bericht kreeg, volgens het welk een zekere Jozef Schneider sinds ge- ruimen tijd in het huls van bewaring te Elberfeld zat en ongeveer een half jaar lang geboeid was geweest. Deze mededeeling klonk zoo ongeloofelijk, dat de Liga dadelijk een on derzoek instelde. Het resultaat deelt het blad mede daar het geval zoo schandelijk is, dat het niet verzwegen mag worden. Josef Schneider, die intusschen veroordeeld is tot drie jaar tuchthuis wegens landver raad, bevond zich sinds 13 Sept. '28 in het huis van bewaring te Elberfeld. Zijn protest brief van 9 Aug. '29 aan de Liga werd we gens z.g. onjuiste beweringen niet verzon den. Toen zijn vrouw begin Februari, als gevolg van de opwindingen plotseling stierf, vroeg hij verlof hetgeen hem geweigerd werd De man deed toen een poging de hand aan zich zelf te slaan. Op 8 Febr. '29 kreeg Schneider op bevel van den rechter van instructie de handboeien aan, welke hem alleen bij de maaltijden wer den afgenomen. Hij werd voor den rechter van Instructie steeds met de boeien aan ge bracht. Wegens deze en andere kwellingen is een onderzoek ingesteld. Schneider heeft zich over deze behandeling bij de Liga willen beklagen, maar tot viermaal toe werd hem de brief teruggegeven. Op 17 Augustus '29 zijn de boeien voorgoed afgenomen. In de behandeling van het proces voor het gerechtshof te Hamm werd ook de rechter van instructie als getuige gehoord. Toen hem gevraagd werd hoe dat zat met die hand boeien moet hi) geantwoord hebben, dat men tengevolge van zijn met verlof gaan vergeten had ze af te nemen! De verdedi ging betoogde, dat het boeien wel bedoeld za, zijn geweest als middel om een bekente nis te verkrijgen. Op uitdrukkelijken wensch van den rech- tei van Instructie heeft diens plaatsvervan ger de boeien niet doen afnemen. Tenslotte worit rechtstreeks een beroep gedaan op den Pruisischen minister van justitie om hier tusschen beide te komen. Clemcnceau's huisknecht. Albert, de vermaard geworden huisknecht van Ciemenceau, die zijn meester lange ja ren heeft gediend, hem tegen ongewenschte bezoekers beschermde en ten slotte mee hielp bij het graven van het eenzaam graf in de Vendée, zal thans politie-agent wor den. Hij had reeds zijn vast besluit kenbaar gemaakt geen anderen dienst meer te willen aanvaarden en de verlokkende aanbiedingen van Amerikanen, die dezen historischen valet gaarne m hun huis wilden hebben, afge slagen. Thans heeft hij het aanbod van den pre fect van politie Chiappe aangenomen om „sergent de ville te worden. Alleen zei hij, toen de zaak beklonken was: „Wat zou de patroon wel zeggen als hij mij als een flic (klabak) gekleed zou zien!" Een proteststaking van chauffeurs Als protest tegen het nieuwe strafwet boek In Mexico, dat Zondag in werking is getreden, en waarbij o.a zes jaar gevange nisstraf wordt opgelegd aan chauffeurs, die voetgangers dooden, hebben de autobus- en taxi-chauffeurs gedurende tien minuten ge staakt. Het ,3erl. Tag." deelt mede, dat eenigen holland—britsch-indie-ujn tijd geleden de Duitsche „Liga für Men- stadsdijk (uitr.) i8<xa te Rangoon. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND CHRISTIAAN HUIJGENS (thuisr.) 18/13 v.m. 7 u. te Genua. KON. HOLL. LLOVD DELFLAND (uitr.) 17/12 nam. 8 u. v. Lissabon. MAASLAND (thuisr.» pass. i6'I3 Finisterre. ZEELANDIA (thuisr.) 17/ia nam. q u. v. Lissabon. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ AJAX 18/12 v. Gibraltar te Rotterdam. AURORA 17/12 v. VenetiP n. Triêst. BODEGRAVEN, Antwerpen n. Duinkerken, pass. 18(12 Vlissingen. BOSKOOP (uitr.) 17/ia v. Cristobal n. Buenaventura. BREDA (thuisr.) 16/12 v. Curacao n. Rott. DEUCALION 17(12 v. P. oi Spain n. Havre. GANYM.EDES 19/ia v. Smyrna te Amst. verw. HEBE 17/12 v. Tarragona n. Valencia. LUNA (thuisr.) I7'I2 v. Havre n. Amst. MARS 16/12 v. Curacao n. S. Marta. NEREUS 18/12 Vigo te Amsterdam. NICKERIE (thuisr. pass. 17 12 Ouessant. ORPHEUS 18/13 v. Amst. te Rotterdam. PERSEUS 17 12 v. Amsterdam te Danzig. SATURNUS 17/12 v. Samos n. Smyrna. THETIS 17/12 v. Lissabon n. Barcelona. HOLLAND AFRIKA-LIJN KLIPFONTEIN 18/12 v. R„tt. n. O.-Afriko. MELISKERK (uitr.) 1612 v. Suez n. P. Soedan. RIETFONTEIN (thuisr.) pass. i5/ta Dakar. SUMATRA (thuisr. 18/12 te Antwerpen. HOLLAND—AMERIKA-LLN BINNENDIJK 1712 v. Philadelphia n. Baltimore. NICTHEROY, Rott. n/d. Pacifick., 15/12 v. Los Angeles. NIEUW AMSTERDAM 18/12 v. Rotterdam n. New York. Rechter (met gevoel voor humor bij het uitspre ken van een vonnis) Ha-ha-ha! O-oh-oh! Je zult sterven, als je dit hoort! VRIJDAG 20 DECEMBER HUIZEN. 1875 M. 10.3011.00 Ziekendienst. N.C.R.V. 11.00—11.25 N CrR.V. Voor de jeugdige zieken 11.30— 12.00 Godsdienstig halfuurtje. K.R.O. 12.151.15 K.R.O. Concert door het K.R.O. Tno x.!52.30 K.R.O. Gramofoonmu- ziek 4.00—5.00 Gramofoonmuziek. N.C. R.V. 5.00—6.30 N.C.R.V. Concert door het Holl. Harpkwartet 6.307.00 K.R.O. Lezing over: „Inkoop voor Handel en In- diustrie" 7.007.30 K.R.O. Cursus Schriftverbetering. HILVERSUM 1071 M. (Van 13.00— 6.00: 298 M.) 10.0010.15 Morgen wijding 12.152.00 Concert dooi het A.V.R.O.-Kwartet 2.052.45 Uit zending voor scholen 2.453-°° Gra mofoon muziek 3.004.00 Maak-het- zelf-cursus 4.304.40 Gramofoonmu- ziek 4.40—5.00 Causerie over de V red es- en Volkenbondstentoonstellmg te 's-Graven- hage, door H. Ch. G- J. v. d. Mandere 5.006.30 Concert door het Omroeporkest 6.30 Vaz Dias; Koersen 6-457.15 Spaansch: Beginners 7.15—7.45 Radio cursus vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Spreker: C. A. M. C. van Kasteel 8.018.15 Gramofoonmuziek 8.15 Oratorium-uitvoering: „Die Jahres- zeiten" van Jos. Haydn. De Philips' Orato rium Vereen. o.l.v. [ohan WinnubsL So listen Jo Vincent Louis van Tulder. Tom Denijs. Begeleiding: Het Utrechtsch Stede lijk Orkest. Aan den vleugel: Mevr. J. F. van Lonkhuyzen. Uitzending vanuit het Philips' ontspanningsgebouw te Eindhoven. Na afloop: Persber. Daarna: Gramofoon muziek 12.00 Sluiting. DAVENTRY, 15544 M. 10.35 Mor genwijding 11.05 Lezing 11.2012.20 Gramofoonmuziek 12.20 Concert. A. Lucchesi (viool). M. Cunningham (piano) 12.50 Orgelconcert 1.202.20 Gramo foonmuziek 3.20 Concert. C. Astington (sopraan). P. Thompson (bas-bariton) 4.20 Dansmuziek 4.50 Orkestconcert 5.35 Kinderuurtje 6.20 Lezing 6.35 N;euwsber. 6.50 Lezing 7.05 Piano recital 7.20 Lezing 7.45 Lezing „The Prisoner of Zenda" van Anthony Hope 9.20 Nieuwsber. 9.4^- Lezing. (Debat) 9.55 Concert. T. Mak ^hina (sopraan). Symphonie Orkest 11.20 Verrassing 11.3512.20 Dansmuziek. PARIJS „RADIO-PARIS", 1725 M. 12.202.20 Gramofoonmuziek 4.05 Con cert. Orkest en soli 6.55 Gramofoonmu ziek 7.40 Gramofoonmuziek 8.20 Causerie met muzikale illustratie 9.05 Concert. Uitvoering van „Le Roi d'Ys" van Lalo. Orkest en vocale solisten. LANGENBERG, 473 M. 6.20—7.20 Gramofoonmuziek 9.3510.45 Gramo foonmuziek ix.30 Gramofoonmuziek 12.251.50 Orkestconcert 4.505.50 Concert. Piano viool en cello 7.20 „Weih- nachtsoratorium" voor soli, koor en orkest van Richard Wetz. (Eerste uitvoering). Daarna tot 11.20: Dansmuziek. ZEESEN. 1635 M. 6.15—9.50 Le zingen 11.2012.15 Gramofoonmuziek 12.1512.50 Berichten 1.201.50 Gramofoonmuziek 1.503.50 Lezingen 3.504.50 Concert uit Leipzig 4.50 6.50 Lezingen 7.057.20 Lezingen 7.50 Orkestconcert 8.50 Koorconcert. Daarna Berichten 9.50 Orkestconcert en sopraan. KALUNDBORG. 1153 M. 11.20— 1.20 Orkestconcert 2.004.00 Orkest- concert en declamatie 4.005.00 Kinder uurtje 7.209.20 Orkestconcert en uit zending van een zangspel 9.3511.20 Her-uitzending van buitenlandsche stations. BRUSSEL.508.5 M. 5.20 Trio- concert 6.50 Gramofoonmuziek 8.35 Orgelconcert 9.35 Koorzang 10.15 Gramofoonmuzie k. ROTTERDAMSCHE LLOYD KERTOSONO 18/12 v. Middlesbro n. Hamburg. PALEMSANG (thuisr.) i8;r2 te Sue:. PATRIA (thuisr.) pass 17/12 Perim. SAMARINDA 'uitr.) tS/12 v. Suez. SILOEBONDO (uitr.) 18/12 te Antwerpen. TAPANOEL1 (thuisr.) pass. 1712 Finisterre. TIERIMA1 (thuisr.' pass. t7 ra Finisterre: 19/12 nam. 4 u. te Cowes en 20 ta nam. t u. te Rott. verwacht. ROTTERDAM—ZUID-AMERI KA-LIJN SIRRAH uitr.) 17/12 v. Rio (aneiro. STOOMVAART MIJ. OCEA#N AENEAS 18/12 v. Rott. n. Glasgow. NEDERLANDSCHE SCHKHEN ANTJE ms. I4'ra v. Hamb. n. APOLLINARIS, in.s., 15/12 v. Londen te Duinkerken BATAVIER I 18/12 V. Hamburg n. Rott. BRUNSWIJK t7'12 V. Boucau n. Bilbao. CORMORANT, m.s., r5/ta v. Londen te Duinkerken. DUIVENDRECHT 17 12 Gibraltar gep. Avonmouth n. Batoum. DOROTHEA ms. 15/ia v. Skroe te Hamburg. FARMSUM 17/12 480 mijl O. v. Cape Race, Rott. n Boston. FRIESLAND, sleepb., 17/12 ier hoogte v. Fernando No- ronha, Amst. n. B.-Ay es met 2 lichters. GEERTRUIDA ms Fekkes, 14'ia v. Harlingen n. Naksk HARMONIE ms. 15/12 v. Frederici2 te Hamb. HILVERSUM 17/12 v. Trangsund n. Londen. LARENBERG 17/12 v. Leningrad te Aberdeen. MAASHAVEN 17/12 v. Moermansk. n. Rott. MARTHA. m.s„ 1512 Londen te Duinkerken. MIRZA 15'ia v. Havre n. St. Kitts. NAALDWIJK 17/12 v. Bilbao n. Rott. NOORD 17/ia v. Hemosand n. Rott. RANDWIJK 17/ia v. Hartlepool n. Rouaan. REMI, m.s., 15/12 v. Duinkerken n. Londen. RUURLO, Oran /Amst., psss. r8/ia Gibraltar. STAD ARNHEM 17'I2 v. Rott. tc Oxelosund. THEMISTO 17/12 Las Paimas gep. Newport n. B.-Ayro TIBA 16/12 v. Rott. te Rouaan. TRITO 16/ra v. Belfast n. Swansea. TROMPENBERG 1712 v Rott. te Barry Dock. TWEED 17/12 Finiste-re gep. Rott. Oran. WAAL 17 12 v. Rott. te Sundsvall. WEAR t8/ia v. Jenny te Fowey. WILLEMSPLEIN 16/ia Kopervik gep., Rott. n. Narvik. 21 Zou het iets met hun tegenwoordigheid aan boord te maken gehad hebben? Dat was zeer zeker mogelijk met die gedachte kwam een gevoel van beklemming, van angst Als Janet Craydon maar in Shanghai ach tergebleven was! De gevaren, verbonden aan dit gedeelte van hun reis stroomversnel lingen, rotsen, verschuivingen van de bed ding - waren op zichzelf al ernstig genoeg maar in vergelijking met datgene, wat hem voor oogen stond: een anachronisme in onze zoogenaamde eeuw van beschaving de zee- roovers, die den grooten waterweg onveil g maakten, telden die kleine gevaarkansen me Boven Ichang was elk gebeuren mogenjk Gesteld dat de afgezant van Stargard op de zalmkleurige sampan, dank zü het seinen van den loods, in Nanking aan wal gegaan was met de tijding, dat de Craydon's zich aan boord bevonden! Dan was de rest al heel gemakkelijk. Het eusceneeren van een ongeluk, het op een zandbank laten loopen van de „Soochow". gevolgd door een raid van een bende roovers zou hen alle drie in één slag dr. Stargard in handen spelen. En dan waren ze door hun omgeving een van de meest onherbergzame en verlaten oorden van China aan zijn genade over geleverd. Hoe meer hij over die mogelijkheid door dacht, des te pessimistischer werden zijn ge dachten gekleurd. Als Husky Craydon maar een andere persoonlijkheid geweest was! Moeilijkheden overwinnen, gevaren door staanen dat met een man van dat ka liber....! Een eigenaardig rinkelend geluid trok zijn aandacht. Hij keerde zich om en keek in de lachende, donkere oogen van Janet Cray don, die met haar handen als twee deksels over elkander heen gelegd achter hem stond. Als antwoord op zijn verbaasd kijken schud de ze haar handen snel heen en weer. Het doffe gerinkel weerklonk opnieuw. Wat heeft u daar? vroeg Sherrington lachend. Geld, was het schertsende antwoord, om u tot het vertellen van uw gedachten om te koopen. Zoo ernstig als u kijkt Onder het spreken had ze haar linkerhand den deksel van het doosje van de an dere hand afgenomen. Nu stak ze hem haar rechter, gevuld met groote koperen munt stukken. toe. Nick Sherrington bekeek den inhoud ko- misch-begeerig. maar toen werd zijn gezicht weer ernstig; heel eerlijk, maar toch met een zekere onrust in zijn oogen. hoe ze zijn ant woord opnemen zou. keek hij haar aan. Ik lien te denken, dat ik er heel wat voor over zou hebben, als u in Shanghai achtergebleven was. Heb ik van mijn leven! Dat is compli menteus, riep het meisje met een vertoon van verontwaardiging uit. Niet waar? lachte Sherrington.... Maar alle gekheid op een stokje, ik meen het. waarom? vroeg ze, nu ernstig op haar beurt. Dat moet u me vertellen. Ik heb er recht op, om het te weten. Dat Is zoo! stemde hij gereedelijk toe. Om te beginnen: de spionnen uit Shang hai Die zijn we in Nanking kwijt geraakt. Dat kan zijn. maar zeker ben ik er niet van. E11 als dr. Stargard de man is, voor wien ik hem aanzie, dan biedt deze reis hem volgens mij. wel wat veel gelegenheden om zijn doel te bereiken. Dat is de reden, waar om ik u liever niet mee naar Che-to gehau had. Kom, met u en Husky.... Ze maakte haar zin niet af, blijkbaar vond ze dat hetgeen ze zeggen wilde, uit die paar woorden wel af te leiden was. Maar Sher rington lette dit midden-in afbreken niet eens op; voor de zooveelste maal had de bijnaam van Craydon zijn aandacht getrok ken en nu waren ze alleen. De gelegenheid was dus gunstig hij besloot zijn nieuws gierigheid te bevredigen. Waarom wordt hij Husky genoemd? vroeg hij. T- het een van zijn voornamen? Welnee, lachten ze. Een bijnaam, dien ze hem op school gegeven hebben. Van zijn tiende jaar af Is het Husky geweest en zijn verdere leven zal 't wel Husky blijven nie mand noemt hem James dat is zijn offi cieele voornaam.Ze zweeg even, toen ging ze rustig voort: Nogal een complimentje, vindt u niet, als ze je zoo noemen! Onder jongens tenminste. Want 't beteekent toch dat ze je flink, een echten vechtersbaas vin den.... zooals die slede-honden in Noord- Canada. Ja, gaf Sherrington, om maar iets te zeggen, ten antwoord bij zichzelf vroeg hjj zich geamuseerd af, welke satiricus onder de jongens van tien tot elf jaar Ja mes Craydon dien bijnaam gegeven kon hebben zijn eigenaardige toon viel het meisje op.... de groote donkere oogen ke ken hem onderzoekend aan. U vindt dien naam niet bepaald.... toepasselijk, vreog ze met rake intuïtie. Maar u heeft Husky op dien avond toch in een opstootje gezien Ja, jastelde hij haar haastig ge rust. Gesteld dat ze hem dwong tot het uiten van zijn opinie over Husky Craydon een onbetrouwbare lafaard!" Ik vroeg 't alleen, omdat het een zonderlinge bijnaam is dan wil je graag bijzonderheden over het ontstaan weten. Meestal krijg je dan een verhaal, dat de moeite waard is. Ja, dat is zoo daar heb ik feitelijk nooit aan gedacht ik zal Husky er eens naar vragen. Janet Craydon keerde zich af en staarde naar de troebele watervlakte voor hen uit. Ze zag nog bleeker dan gewoonlijk en haar gezicht stond heel ernstig. Toen keek ze Sherrington opeens weer aan en zei iets. dat allerlei tegenstrijdige emoties in hem wakker riep. Ik weet niet, of hij er u over gesproken heeft maar Husky heeft me ten huwelijk gevraagd. Wat.... ten huwelijk gevraagd I Sherrington keek haar verbluft aan. Zijn gezicht was zoo komisch, dat ze begon te lachen. Ja, verwondert u dat? Ja. Hij beet haar dat eene woord bijna toe aan uitleg geven dacht hij niet, ge hinderd als hij werd door een gevoel van ontsteltenis, van angst bijna, dat hij ten koste van alles voor haar verborgen wilde houden. Maar 't scheen dat ze hem begreep want opeens bloosde ze tot achter haar ooren en deed ze een vraag, waartoe ze in een kalmer oogenblik nooit gekomen zou zijn. Vindt u het niet goed, dat Husky Of ik het goed vindbarstte hij uit. neen, ik vind het niet goed. Maar ten slotte is het mijn zaak niet. ging hij met quasi - onverschillig lachen voort, u bent mij geen rekening en verantwoording schuldig. Ik ben uw gids tot Che-to, anders niet. Met half-afgewend gezicht, alsof ze aan dachtig naar de pagode op .den linker oever keek, die ze in werkelijkheid niet zag, had Janet Craydon staan luisteren. Toen Sherrington zweeg, viel er een drukkende stilte; het meisje bleef in dezelfde houding staan. Sherrington stond, ontsteld over eigen lompheid, af te wachten, wat de gevolgen ervan zouden zijn, Toen keerde ze zich naar hem toe in de donkere oogen lag geen spoor van animositeit warm en vol keek ze hem aan. Al ben ik u geen rekenschap verschul digd", zei ze rustig, „en al bent u mün gids maardaarom kunnen we toch wel vrienden zijn. Het bloed vloog hem naar het gezicht zijn oogen fonkelden, toen hij haar woorden herhaalde: „Vrienden zijn, wat mij betreft graagals u dat wilt!" Goed dan, gaf ze wat onzeker ten ant woord, terwijl ze hem haar hand toestak, „mijn nand er op! Op mannen-manier!" Zijn vingers omgifepen de hare. Even lag de smalle blanke hand lijdzaam in die van hem toen trok ze met iets gejaagds in haar bewegingen haar hand terug. Het vol gende oogenblik had ze zich omgedraaid en haastte ze zich naar de champagne, terwijl Sherrington haar met een eigenaardige tin teling in zijn st-aal-blauwe oogen, stond na te kijken. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 9