Gemengd Nieuws J VOOR DE HUISKAMER VIERDE BLAD VRIJDAG 20 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 1 BANKIER, MOORDENAAR EN DIEF Een klein ongeluk bracht hem ten val Hand afgekneld Een kind verbrand Verdronken Hevige kloppartij in een herberg DE MENSCHEN ZONDER HOOFD De goudmijn brengt geen geluk Groote brand te Amsterdam RECHTSZAKEN 18 Dec. C. Post, Amsterdam. De millioenen-oplichter Ruzie na een kermis Dankbaarheid INCIDENT IN DE RECHTZAAL HANDEL EN NIJVERHEID De Radio-licenties UITLOTINGEN KERK EN SCHOOL Het St. Bernardus-gesticht te Amsterdam De politie te Chicago meent op het spoor te zijn van een der moordenaars, die debet is aan de moordpartij op St. Valentijns dag, toen acht leden van een bende op een rij te gen een garage zijn gezet en doorzeefd zijn met kogels uit mittrailleurs en geweren met afgezaagden kop. Een doodgewoon auto-ongeval leidde er toe. Fred. Dane, die verondersteld werd oud bankier te zijn, en in een luxueus huis in Chicago woont, reed met zijn auto in Benton Harbor (Mich) en kreeg een kleine botsing. De verkeersagent Kelly stapte op zijn tree plank en wilde hem arresteeren, doch Dane vuurde driemaal met een revolver en schoot den ag::»; morsdood. Voor de voorbijgangers konden optreden, had Dane zijn auto op de hoogste versnelling en vluchtte. Doch in een buitenwijk sloeg, toen hij in volle vaart een hoek trachtte te nemen, zijn auto om. Weer trok Dane zijn automatisch pistool en beval den eersten auto, welke aankwam, te stoppen en hem op te nemen. Met zijn handen aan 't stuur en het pistool op zijn schoot slaagde hij er in te ontkomen Zijn spoor ging teloor bij Coloma, niet ver van St. Joseph. j Bij een inval in zijn woning in Chicago vond de politie een heel arsenaal; twee mi trailleurs, ettelijke houders zonder munitie, twee geweren, een zak geweergranaten en een heelen voorraad bommen met traangas. En verder vend ze voor 320.000 dollars aan effecten, welke 7 November uit een bank in Jefferson (Wise) zijn gestolen. Het verband tusschen Dane en de moord partij is gelegd na een onderzoek van de fotografieën in het misdadigersalbum van Chicago door de politie uit Benton Harbor en St. Joseph. Hij blijkt al minstens Aliassen te hebben gebruikt. De politie denkt, als ze Dane heeft, ook de oplossing te hebben van een heele reeks misdaden, welke tot dusver het officieele stempel onopgelost dragen. zinnigengesticht en liet aan zijn dochter, die toen een tijdje secretaresse van Manby was, zijn aandeel in de mijn na. Majoor Manby hoopt, dat de Amerikaan- sche regeering een grondig onderzoek zal instellen. Door eigen onvoorzichtigheid j In de drukkerü van het Missiehuis Leyen- broek-Sittard is een drukker door onvoor- zichtigheid tusschen de cylinders van een 1 snelpers geraakt. De rechterhand werd nem afgekneld. Te Dordrecht is de vierjarige Jansje Diederiks, toen haar moeder zich even uit de woning had verwijderd, door het spelen met lucifers in brand geraakt, waardoor de klei ne zoo ernstig verwond werd, dat zij aan de bekomen verwondingen kort daarop over leed. Twee andere kinderen, die zich even- eens in de kamer bevonden, kregen geen let sel. Gistermorgen omstreeks zes uur merkten twee werklieden, in dienst bij den Gemeen telijken Vervoer- en Reinigingsdienst, toen zij op hun werk kwamen, dat de stalwacht, die in den afgeloopen nacht dienst had moe ten doen in en bij het depót van dezen dienst aan de Zalmhaven, vermist werd. Zij gingen naar hem op zoek en vonden spoedig zijn lijk tusschen twee vuilnissche pen in het water drijven. Terstond werd de man opgehaald, doch de levensgeesten ble- j ken reeds geheel geweken. Hij was de 59-jarige D. v. Steyn, gewoond hebbende in de Blokmakersstraat. De man was tamelijk bijziende en is hoogstwaar schijnlijk toen hij gisternacht de ronde over de booten deed, te water geraakt en jammer- lijk verdronken, zonder dat iemand zijn hulp geroep heeft gehoord. In het café van H. S. op den Rijksweg Zuid te Sittard heeft een hevige kloppartij plaats gevonden. Een tiental Serviërs, gewapend met bier- flesschen, drong het café binnen en begon j direct klappen uit te deelen, waarbij hét eerst de waard bloedend verwond werd. De gasten boden tegenstand, zoodat de strijd heftig toeging en bijna allen verwondingen oplie- pen. De café-inventaris werd vernield. Een j onbekende heeft verder schoten uit een re- volver gelost, waarbij een kogel een der Ser viërs door de mouw van de overjas drong. Door de maréchaussee's is een tweetal Ser viërs gearresteerd. Een oude veete met den waard moet de aanleiding tot deze vechtpar tij zijn geweest. Een oude Engelsche officier, majoor C. Mandy, die in een kleine badplaats zijn pen sioen verteert, heeft de tusschenkomst der Britsche en Amerikaansche regeeringen in- I geroepen, in verband met den raadselachti- gen dood van zijn broeder, die 23 Juli in zijn huis in Taos (Nieuw Mexico) dood is gevon den. Arthur Manby, een 70-jarige millionair een zonderling, die eenzaam en menschenschuw in zijn groote huis woonde, werd sinds eeni- ge dagen vermist. Toen de politie het huis binnendrong en in de slaapkamer kwam, vond ze voor het bed den grooten Duitschen herdershond van Manby, die niemand na derbij wilde laten komen en doodgeschoten moest worden, eer de politie verder kon. Op het bed lag, bedekt door een deken, het door verscheiden schoten doorboorde lijk van Manby, dochzonder hoofd. Het hoofd zelf werd in een andere kamer gevonden. Niettegenstaande voorwerpen van waarde en het testament van Manby verdwenen wa ren, werd de zaak als een gewoon ongeluk beschouwd en officieel aangenomen dat die herdershond Manby's hoofd had afgebeten In Taos zelf werd dat niet geloofd, de wild ste geruchten deden de ronde en zoo werd de Engelsche broer van Manby, daar de re geering van Nieuw Mexico Weigerde in te grijpen, gedwongen zich diplomatieke inier- ventie te verzoeken en een detective te en- gageeren. Tot dusver is het volgende vastgesteld: Het hoofd van het lijk was met een scherp instrument van den romp gescheiden; de schotwonden waren schrootlagen, waar de schrootkorrels zorgvuldig zijn uitgesneden Arthur Manby was een veertig jaar gele den in Amerika gekomen en werd goudzoe ker. Samen met J. C. Fergusson en W. Wil kinson ontdekte en bezat hij de Mystic Gold Mine, welke groote inkomsten opleverde. Wilkinson verdween in 1915 en werd by rechterlijke uitspraak dood verklaard; zijn aandeel verviel aan zijn partners. Zes jaar 'ater dook Wilkinson weder op, doch siechts om kort daarop bij de mijn als lijk zonder hoofd gevonden te worden. Vóór hem zijn drie mannen, die tot hetzelfde consortium behoorden, op dezelfde geheimzinnige wijze dood gevonden. Fergusson stierf in 'n krank- Magazijn van wollen en tricot goederen uitgebrand Gisteravond te over half elf werd de Am- sterdamsche brandweer gealarmeerd voor een brand in perceel Geldersche kade 81, in welk perceel gevestigd zijn de magazijnen van wollen en tricot-goederen van de firma Jesaja Lissauer en Zonen. Toen de eerste brandweer-wagen, van de hoofdbrandwacht De Ruyterkade, arriveerde, liet de bevelvoe rende brandmeester, Brandmeester Stam, middelbrand seinen. De vlammen sloegen uit de tweede en derde verdieping, en toen men het huis was binnengedrongen en d^n s ond van zaken had opgenomen, volgde bijna onmiddellijk de melding: groote brand. Deze maatregel was in deze omgeving niet overdreven. De Geldersche kade, met haar ouderwetsche en oude huizen en haar nauwe zijsloppen en -stegen is voor branden een gevaarlijk terrein en staat dan ook bij de brandweer in een kwaden reuk. De eerste slangen waren spoedig uitgelegd en van het dak van het belendende perceel en van de uitgeschoven Magirusladder werd het eerste water in het brandende perceel geworpen. Inmiddels waren de vlammen doorgelekt en verschenen boven het dak, dat weidra van een zode in volle v'am stond. Veel materiaal was inmiddels van verschil lende kanten der stad aangerukt en steeds meer slangen werden uitgelegd. H->rdn"-v'-ig hield het vuur echter stand en in deze volk rijke buurt ontbrak het dan ook niet aan belangstelling. Onder leiding van den waar- nemenden commissaris in deze sectie, den heer Harrebomee van het Bureau Singel, was echter voor een gosde afzetting gezorgd, waarachter een dichte menschenmenigte het schouwspel gadesloeg. Plotseling bemerkte men, dat het ook in den kelder van het per ceel brandde. Door den liftkoker was er vuur van de brandende tweede verdieping naar beneden gevallen, had daar blijkbaar gretig voedsel gevonden. Ongelukkigerwijze bleken de buitendeuren, die tot den kelder toegang gaven, van zeer stevig maaksel te zijn. Na vergeefsche pogingen om de deuren te openen slaagde men er ten slotte door middel van de ramei-straalpijp in, zich tot den kelder toegang te verschaffen. Althans bij wijze van spreken, want van den kelder binnen treden was geen sprake. In den korten tijd, dien men noodig had om de deuren te openen, had het vuur in den kelder zich zoodanig ontwikkeld, dat zelfs reeds de eerste verdie- ing, die tot nog toe vrij was gebleven, er door was aangetast. Doordat het vuur hier woedde in een voorraad wol, die in het ach terhuis lag opgeslagen, ontwikkelde zich een dichte rook, die het onmogelijk maakte om tct de eerste verdieping door te dringen. In de twee bovenverdiepingen woedde het vuur intusschen voort en het dak was aan een zijde totaal doorgebrand. Vanaf de da ken der omliggende huizen wist men echter met behulp van een groot aantal stralen het vuur tot het brandende perceel te beperken, en hoewel men het belendende huis door de bewoners had doen ontruimen, bleef het van het vuur gevrijwaard. De groote hoeveelheid water, die vanaf de beide thans uitgeschoven ladders op het vuur werd geworpen, deed ten slotte toch haar invloed gelden. Ook de drijvende stoom spuit „Jan van der Heyden" was ter assisten tie uitgerukt en pompte het water voor eeni- ge stralen op. Langzamerhand verminderde ook de hevigheid van het vuur, hoewel van gebluscht zijn nog geen sprake was. Tegen twaalf uur bestond er geen gevaar meer voor uitbreiding en tegen één uur was men het vuur meester. Toen waren de beide bo venste verdiepingen, de zolder en het dak geheel uitgebrand, van de eerste verdieping het achterhuis geheel uitgebrand, terwijl de benedenverdieping en de kelder belangrijke brandschade hadden opgeloopen. De lichte vorst maakte de natte straat, waar het blusschingswerk werd verricht, zoo glad, dat het noodig was, zand te strooien. Op het terrein van den brand zagen wij o.m. de weth. de heeren De Miranda en Abra hams, den gemeente-secretaris, den hr. Roe vers, terwijl ook de Hoofdcommissaris van Politie, de heer Versteeg, aanwezig was. Het tramverkeer ondervond eveneens belangrijke vertraging en vele trams, die over de Nieuw- markt naar de binnenstad gaan. moesten thans over het Damrak worden geleid. De oorzaak van den brand is nog onbe kend. De heer Lissauer had met eenige be dienden tegen half zeven het perceel verla ten en had toen geen onraad bespeurd. Den geheelen nacht had de brandweer nog werk voor het sloonen van verschillende deelen van het perceel. FAILLISSEMENTEN Opgegeven door v. d. Graaf en Co. Uitgesproken 16 Dec. Stephanus de Vos, koopman en winkelier in goud en zilver, Middelburg, Lange Burg C 89. R.c. j. H. Bybau. Cur. Mr. J. F. van Deinse, Middelburg. 18 Dec. P. Vos, Amsterdam, Jacob van Campenstraat 28 hs. R.c. Mr. H. D. Feen- stra. Cur. Mr. D. den Hollander, Amster dam, Heerengracht 372. 18 Dec. Albert Vlaswinkel, loodgieter, Hilversum, Dahliastraat 28. R.c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. M. R. A. L. Houtappel, Amsterdam, Heerengracht 388. 18 Dec. C. G. Streefkerk aannemer. Bus- sum, K. P. C. de öaze'.straat 33. R.c. Mr. H. D. Feenstra. Cur. Mr. Dr. C. A. Vail- lant, Amsterdam, Weteringschans 50. 18 Dec. I. van Gelder, koopman wonende en zaak drijvende te Amsterdam, Albert Cuypstraat^203 F. R.c. Mr. H. D. Feenstra Cur. Mr. H. de Groot, Amsterdam, Heeren gracht 498. Opgeheven wegens gebrek aan actief 11 Dec. J. van Dijk, Enschede. 16 Dec. P. A. Kade Voorschoten. 16 Dec. M. C. Kreeuwen, Voorburg. 16 Dec. P. Visser, den Haag. 16 Dec. P. J. Otjes, den Haag. Nu gaat hij wel de „doos" in De Rotterdamsche Rechtbank heeft een oplichtingszaak behandeld, waarbij over dc millioenen wordt gesproken, alsof dat van dit dingen zijn, die iedereen maar kan bemach tigen. Het fantastisch verhaal van de voor 1 millioen pond sterling verkochte uitvindin; om drukwerken langs chemischen weg te ver vaardigen is indertijd vermeld. Wat nu in dc rechtzaal werd behandeld was slechts eer. bloemlezing uit het verhaal, waardoor eer- Rotterdammer en een Hagenaar zijn bewo gen f 10.000 in handen van dezen dr. Ja. achter te laten. Dr. Jay is slechts een aangenomen naam In werkelijkheid heet deze 56-jarige man E. A. J. Hij is volgens de rol „zonder beroep" doch als de president hem naar zijn beroe- vraagt, antwoordt hij „scheepsarts." Op de verwonderde vragen van den president, zeg verdachte gevaren te hebben als scheepsart- op schepen van de Java-China-Japan-Lijn In de dagvaarding wordt verdachte ter. laste gelegd dat hij op verschillende tijdstip pen in 1029 G. F. V. en K. V/. K„ althans een hunner, heeft bewogen tot de afgifte va geldswaardige bedragen te zamen bedragen de f 300, door opzettelijk, listiglijk, bedrieg lijk in strijd met de waarheid aan hen t: vertellen, dat hij was dokter Jay, een En gelsche dokter, dat hij afstamde van een tngelschen vader en een - Fransche moeder, heiden behoorende tot een boegen adel, dat h.. eten wereldoorlog had meegemaakt als leger arts in het Canadessche leger, dat hij te Ox ford gestudeerd had in de medicijnen en daar zijn doktersgraad had gehaald; dat hij in Amerika een dokterspraktijk had gehad; da hij in 1923 in Holland was gekomen, dat Ir een circa f 3000 bij ziph had, dat hij door oplichting zonder middelen was, dat - nadat K. een idee had geopperd om te trach ten op andere wijze dan tot dusver geschied de drukwerk te maken hij tevens dokt:; in de chemie was; dat hij de Idee van K chemisch tot oplossing zou trachten te bren gen; dat hij als dokter de noodige prepa raten kon koopen; dat hij den weg tot op tossing had gevonden; dat hij daartoe nieuw -reparaten nood'g had en een laboratorium dat de uitvinding liefst in Amerika verkoch moest worden; dat hij de kosten daartoe zoy betalen met zijn geld uit Amerika, dat Ir aldaar een assurantie had gesloten waar h voorschot op zou kunnen krijcen ten bedrad- van circa 10.000 dollar; dat hij een oom in Londen had, een zekeren lord Cromer, die verontwaardigd was, dat hij met de uitvin ding naar Amerika zou gaan; dat die oom oud-president-commissaris was van de Md- 'andtank, daarbij listiglük bedrieglijk too- nende een opze'telijk, listiglijk, bedr eglij'; in strijd met de waarheid opgemaakten brief van Lord Cromer, waarin deze mededeel le. dat wat Amerika in dollars zou geven, En geland in ponden zou betalen, zelfs millioe nen, en vervolgens te vertellen, dat die oom voor hem verdachte, In Londen een labora torium had ingericht, dat hij geheime onder handelingen voerde over den verkoop der uitvinding met de directie en commissaris sen van de Midlandbank in Londen, welke daarvoor een speciale commissie had be noemd, welke met verdachte besprekingen voerde over het bedrag van den koop, he welk Vader: „Je verloofde bleef gisteravond lang hier". Dochter: „Ja, paps, ik liet hem mijn foto-album zien". Vader; „Goed den volgenden keer, dat hij weer zoo laat blijlt, laat je hem mijn lichtrekeningen zien". '.verd vastgesteld op 100.000 pond en 25.000 uond voor de persoonlijke assistentie van verdachte, zulks terwijl hij telkenmale naar onden ging het daarbij doende voorkomen, of hij die rci-en deed voor den verkoop van die uitvinding Sufcsidiait wordt verdachte verduistering van bedragen tot een totaal van ongeveer 7000 ten laste gelegd. Het O.M. eischte 2 maanden gevangenis straf. Uitspraak 31 December. H. en v. S. waren op 4 September met een tweetal meisjes naar de Blaricumsche kermis geweest. Den geheelen avond werd duchtig feest gevierd en de beide jongelui rekenden er dan ook op de meis;es thuis te brengen. De dames bleken echter andere plannen te hebben, zij sloten zich ten plotte aan bij een aantal Larensche :ongelui, waarmee zij ook naar hun woonplaats terugkeerden. H. en van S. waren hierover verre van tevreden. Per auto achtervolgden zij de Larensche 'ongelui en de meisjes. Bij de Torenlaan haalden zij de wande laars in en verd. H. heeft hier een revolver getrokken en op de Leeuw, die tot het Larensche gezelschap behoorde, een schot gelost. De Leeuw werd drie vingers boven de hartstreek getroffen, de lir.l er long werd doorboord. Dit revolverschot werd gelost na dat een vechtpartij had plaats gehad tusschen v. S. en den getroffene. H. en v. S. waren na de vechtpartij met hun auto's doorgereden, om een oogenblik later terug te komen; bij het passeeren heeft verd. H. het schot gelost. H., wonende te Hilversum had zich voor de Vijfde Kamer van de Amsterdamsche Rechtbank te verantwoor den. Hem was ten laste gelegd: poging tot doodslag, subs, zware mishandeling, meer subs, veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld. De Officier van Justitie, mr. de Blécouri, ging in zijn requisitoir uitvoerig de getuigen verklaringen na. Er is hier wel degelijk van een opzettelijke handeling sprake. Reeds voor het schieten werd geroenen „Schiet hem dood." Van zeer korten afstand is ge schoten, terwijl menschen zich zéér in de nabijheid bevonden. Mr. de Blécourt kon zich dan ook niet indenken dat het doel van het schot slechts vrees aanjagen was en eischte wegens zware mishandeling en veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld één jaar en zes maanden gevangenisstraf, j Ten vervolge van dezen zaak stond terecht terecht M. van S., sigarenmaker, wonende te Hilversum. Hem was mishandeling ten laste gelegd. Hij zo'u in dien bewusten kermisnacht M. de Leeuw hebben geslagen en getrapt, i Het O.M., eischte een gevangenisstraf van zes maanden. Uitspraak in beide zaken 2 Januari a.s. eenkomst een onduldbare dwang op den radio-handel werd gelegd, die geheel aan Philips wordt onderworpen, met een alge- heele beknotting van de vrijheid van den middenstand en van den Nederlander waar voor men tachtig jaar heeft gevochten tegen Philips II van Spanje en die nu door Philipo van Eindhoven aan banden wordt gelegd. Naar aanleiding van dit betoog rees een deel der aanwezigen op en zong: „Wij leven vrij, wij leven blij op Neerland's dierbren grond." Een vertegenwoordiger van „Sarcos Radio'' te Amsterdam deelde mede, dat deze onder neming een vijftal octrooien had aange vraagd, waardoor alle bestaande en voor den bouw van radiotoestellen tot nog toe noodza kelijke octrooien, onafhankelijk zou worden van Philips. De gevraagd zegde deze spr. toe, dat de licenties voor deze nieuwe octrooien op de meest clemente wijze zullen worden verleend. Enkele stemmen verhieven zich tegen de leiding, die het bestuur in de» kwestie had gegeven. Voorgesteld werd, indien de onderhandelin gen zouden worden voortgezet, dit te doen geschieden niet d'o-or het bestuur, maar door een commissie uit de leden. De voorzitter deelde daarop mede, dat het geheele bestuur collectief zou aftreden, indien de overeen* De heer Gerhard diende een motie ln. waarin de vergadering als haar meening uit spreekt, dat de huidige bestuursleden van den Bond, als zijnde geen toestelbouwers, niet de meest bevoegde waren om de onder handelingen over de licentieverleening met Philips te voeren. De motie besloot met den wensch om een commissie te benoemen, samengesteld uit onafhankelijke toestelbouwers, die met Phi lips zal onderhandelen. Nadat de voorzitter had medegedeeld, dat het bestuur, indien deze motie werd aange nomen, zal aftreden en Ir. Max Polak er nog eens op had gewezen, dat Philips met nie mand meer in onderhandeling wenscht te treden, werd de motie in stemming gebracht en verworpen met 51 tegen 44 stemmen. Onmiddellijk hierop bracht de heer Caml- nada een motie van orde in stemming, waar in de vergadering verklaarde de licentie-over eenkomst te aanvaarden. Deze motie werd aangenomen met 51 tegen 42 stemmen. Er waren drie onthoudingen. 1 Hiermede was dus de door het bestuur ontworpen overeenkomst met Philips door de vergadering geaccepteerd, zoodat men dus voor I Januari 1930 bij Philips een 1 aanvraag voor een licentie moet indienen. Na dien datum worden geen licenties meer verleend. Dokter Franske ging zijn laatste zie- .enbezosk maken vandaag. Voorzichtig en iastend ging hij de smalle en slecht ver- .ichte trap op, die naar het zolderkamer tje van de weduwe Hemmerling leidde. Hij was werkelijk echt vermoeid. Want het ruwe winterweer was oorzaak dat er heel veel zieken waren en nu had hij het na tuurlijk ontzettend druk. Onvermoeid, ja -onder zich in het minst in acht te nemen, volbracht hij zijn.dagelijksoh werk, dat al zijn krachten opeischte. Wanneer hij dan alle visites afgelegd had. liep hij nog een maal de hoofdstraat door, deed enkele .oodschappen bij den slager en den bakker en wendde dan zijn schreden naar de Potte- bakkerssieeg, waar moeder Hemmerling moeizaam haar kommervol bestaan voort sleepte. Zij had het nooit kunnen denken vroeger, Jat haar levensavond zoo treurig zou zijn. Haar 'man was postbode geweest en na een kort, maar gelukkig huwelijk was hij vroeg gestorven. Nu rustte op haar alleen de zware taak, om den kleinen Ernest behoorlijk op te voe den, zij wilde hem maken tot een nuttig lid der maatschappij, Het was haar zwaar genoeg gevallen, deze taak altijd naar be- -looren te vervullen. Op 15-jarigen leeftijd was hij op het grootste handelskantoor der stad werkzaam en had daar al heel gauw een prachtige positie veroverd. Hij was een prachtkerel geworden, die zijn oud, moege- werkt moedertje met alle kracht onder steunde. Tot zoover was alles goed gegaan. Totop zekeren dag Emest op het ziekbed geworpen werd, door een kwaad aardige griep die zijn krachtige natuur wel iswaar weer te boven kwam, maar tenge- gevolge waarvan zijn beide handen verlamd 0leven. Nu werd het weer een treurige tijd voor moeder en zooner werd heel veel geschreidIntusschen gingen 7 maanden voorbij, terwijl er niet de minste beterschap te bespeuren viel. Ja, het scheen wel, dat hij nooit meer beter zou worden Moeder Hemmerling was nog altijd blij ven hopen. Stil had zij de handen gevou wen en vele nachten gebeden, gesmeekt tot God, om de genezing van haar kind Toen was Dokter Franske gekomen, als hel per in den nood Deze gedachten kwamen ook thans weer bij den goedigen ouden dokter voor den geest, terwijl hü langs de moeilijke, uitge sleten trappen naar boven klauterde. Moeder Hemmerling ontving hem met die „artelijk-verlegen dankbaarheid, die eigen is aan menschen, die buiten schuld in armoe de geraakt zijn. Er lag nog altijd een ze- :ere trots om de mondhoeken der jonge vrouw, die reeds grijze haren had van al het verdriet dat zij geleden had. Na 'n warmen handdruk ging Dr. Frans ke haar voorbij, naar den ziekenstoel van den jongen, die aan het venster stond, van waar hij de flikkerende lichten der stad kon overzien. Zachtjes legde hij zijn rech terhand op het hoofd van den verlamden jongeman. Deze had hem reeds bij de eer ste aanraking herkend. „Dr. Franske," sta melde hij en zijn stem sidderde van op winding. „U bent opgewonden, Emest," zei de dok- r. „Waar hebt u aan gedacht?" Langen tijd kwam er geen antwoord. Zij staarden beiden droomend in de schitterend' verlichte stad. „Ziet u die drukte, hoort u het, lawaai der stad?" vroeg de zieke na eenigen tijd, met zachte stem. „Menschen en tijd razen om het hardstde jacht naar het geluk Zoolang tot het nordlot hen op zekerer dag treft(Zijn stem klonk nu somber) ja, met kolfslagen tegen hun leven mo kerten zij verbeelden zich meester van hun leven te zijn. Eén is de Heer! Hij Dien wij niet willen erkennen en niet begrijpen, in de goede, uren van ons levenNood leert ons de handen vouwen en den weg zoeken naar HemOch, wisten toch de menschen ginds, waar het echte geluk te vinden is „Welke zijn de goede uren?" vroeg Dr. Franske en zijn stem klonk zoo ernstig „Niet de uren doorgebracht in genot: ik zou enkel mijn gezonde ledematen terug wenschen, om den levensavond mijner moe der te verlichten en mijne medemenschen te helpen de beteekenis van het leven te ontraadselen." „Kunt u dat?" vroeg Dr. Franske verder. „Ik geloof van wel." „Gelooft u dan op de eerste plaats dat u nog eens gezond kunt worden?'Het vertrou wen van den zieke is de voornaamste hulp voor den dokter, en het beste geneesmiddel voor den zieke." „Ik heb alle hoop reeds lang opgegeven," zei moeder Hemmerling, die bij de kachel zat. „Geloof is iets, wat slechts voor men schen weggelegd Is, die gewoon zijn, al hun wenschen in vervulling te zien gaan." „Ik geloof toch nog," zei Ernasi; met over tuiging. „De zonnebaden neem ik stipt vol gens uwe voorschriften. E11 ik denk, dat, wie zoo goed is als u, ook wel een wonder kan uitwerken, waar het verstand iedere hoop reeds lang heeft opgegeven." „U hebt veel nagedacht, tijdens uw ziek te," zeide Dr. Franske zeer ontroerd. „U be vindt zich thans aan de grenzen van het menschelijk denkvermogen en gij hebt thans uw God gevonden. Dit heeft nu uwe ziel in bezit genomen en zal er zich niet meer uit laten verbannen. U kunt geholpen wor den. Zegt de Heer niet: Uw geloof heeft u gered? Ik moet thans gaan, beste Ernest. Slaap nu rustig!" Met een „tot ziens" had de dokter moe der Hemmerling en naar eenigen zoon de hand gedrukt en was toen heengegaan. Dankbaar aten zij van de levensmiddelen die hij had meegebracht en daarna legden zij zich te ruste. En terwijl het gebeier der Zondagsklok ken zich mengde met het leven der stad, dat weldra haar emstig-plechtige tonen overstemde, sliepen in het kleine zolderka mertje nog twee menschen. En een Engel tooverde hun de heerlijkste droomen voor. Toen de zon door het venster lichtte, ont waakte EmestZooals iederen morgen, probeerde hij ook nu weer zijn handen te vouwen. En ziede vingers konden zich een weinig bewegen. „Moedertje!" riep hij overgelukkig van vreugde, „kijk eensIk kan m'n handen bewegen." Moeder Hemmerling ontwaakte en daar zij nog geheel slaapdronken was, moest Er- nest het nog eens zeggen. Toen geloofde zij het nog niet; zij riep: „Och, je schertst, je wilt me maar wat hoop gevenBedrieg je zelf niet." Maar Emest smeekte: „Kijk maar eens, het gaat hoe langer hoe beter." Toen richtte moeder Hemmerling zich op en zag het wonder dat gebeurd was. Vier handen strengelden zich ineen tot een har telijk gebed, toen de klokken weer begon nen te luiden Zij zonden 'n boodschap naar Dr. Frans de. Deze kwam onmiddellijk en hij gevoeld: even groote vreugde in zijn hart als de belde gelukkige menschen. „Gelooft u nu?" zoo wendde hij zich een weinig ondeugend tot moeder Hemmerling. Deze knikte beschaamd met het hoofd er Emest drukte haar 'n kus op het voor hoofd. Toen lispelde zij: „Het wonder is het liefste kind van het geloof." „Zij gaat kapot." Gistermiddag stond voor het gerechtshof te Arnhem terecht de arbeider H. B. G„ ter zake dat hij op 24 Augustus van dit jaar op zijn vroegere verloofdb uej. Kluin ewi schot met hagel had gelost in haar woning, waar zij bezigheden verrichtte, te Apeldoorn. Vard. ont'-ende :1e bedoelini te hebben cc- had, mej. Kluln te dooden, hij had haar al leen maar schrik aan willen jagen. """e procureur-generaal, mr. Cnopius, vroeg In zijn requisitoir vernietiging van het vonnis van de rechtbank te Zutphen, waarbij verd. was vrijgesproken en hem opnieuw tc veroor- deelen tot zes maanden gevangenisstraf. Na het uitspreken van dezen eisch sprong verd. op en schreeuwde: „voor haar zal ik geen m'mvt z't'en. zp gaat l-auot!" Hierop wilde hij naar mej. Kluin loopen, die gezeten' was in de getuigenbank. Vier veld wachters grepen hem nog vast en brachten hem buiten de rechtzaal, waar verdachte zijn scheldpartij voortzette. De ontwerp-overeenkomst met Philips De Nederlandsche Bond van Radiohande laren hield in Artis een Algemeene Ledenver gadering ter be preking van de bekende li centie-overeenkomst met de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken en de N.V. Philips' Radio te Eindhoven. De voorzitter, de heer A. v. Santen, deelde In zijn openingsrede mede, dat iedere hande laar, die voor 1 September 1929 radiotoestel len had gebouwd, van Philips een licentie zou kunnen verkrijgen. Indien de l'centie gewei gerd wordt, kan men in beroep komen bij den Raad van Arbitrage. Uit een door den secre taris voorgelezen, door Philips voorgestelde, aanvulling, een z.g. „gentleman's agreement," blijkt, dat Philips ook licenties kan weigeren aan diegenen, die zich schuldig maken aan „smadelijke bejegenng" jegens Philips. Ver volgens kregen de leden gelegenheid om al gemeene beschouwingen te houden over het principe der voorgelegde overeenkomst. Uit de woorden van de verschillende spre kers bleek groote verontwaardiging over de overeenkomst, die Philips meende den radio- handel te kunnen opleggen. Volgens een der sprekers heeft Philips meer dan vijf jaar lang het gebruik van zijn schema's gepropageerd, zoodat de geheele radiohandel langzamerhand daarop is inge steld en op dat moment komt Philips met leze overeenkomst Sommige bepalingen werden voorts in trijd geacht met de Octrooiwet, o.a. de be voegdheid, die Philips zich voorbehoudt, om aan bepaalde aanvragers l'centies te weige ren. Groote verontwaardiging wekte de be paling, dat Philips ten allen tijde inzage van de boeken en bescheiden van de licentie- nemers kan verlangen en hun voorraden kan doen opnemen. Funest achtte men eveneens, dat de licenties niet overdraagbaar zijn, waardoor een zaak bij het overlijden van den "irmant, haar goodwill zou verliezen. De geldigheidsduur der licenties is vier jaar :n Philips eischt een contract van tien jaar. Ten loopt dus het risico, nog aan het con- ract vast te zitten, terwijl de patenten reeds erloopen zijn. Ook maakt de overeenkomst oowel het importeeren als het exporteeren an radiotoestellen onmogelijk. Tevens houdt le overeenkomst de bepaling in, dat voor de 'centie-toestellen slechts Philips's lampen of loor Philips goedgekeurde lampen gebruikt nogen worden. Indien de coöperatieve fabriek an radio-handelaars binnenkort gaat produ ceren, merkten sommige sprekers op, zou- 'en zij niet eens hun eigen lampen mogen -'bruiken. Een andere spreker achtte de Philips-licen- ties veel te hoog, terwijl door de geheele over- Brussel 1902 Trekkingen van 30 November 1929. No. 24 serie 22256 is betaalbaar met frs. 10.000, no. 21 s. 4320 met frs. 1000, no. 20 s. 4121 en no. 21 s. 28721 met frs. 500, s. 500. s. 778 no. 5, s. 2625 no. 7, s. C007 no. 8 en s. 9848 no. 23 elk met frs. 250 met elf frs. 150 s. 4320 no. 16 en no. 20, s. 7861 no. 6 en no. 17, s. 11979 no. 16. s. 18055 no. 5, s. 20081 no. 3 en no. 11, s. 22628 no. 22, s. 28721 no. 2, s. 29985 no. 15, en met elk frs. 110, de nos. der volgende series 778 2626 3028 3149 4121 4163 4320 4860 5183 5391 6007 6272 6623 6950 7706 7765 7861 8485 9848 10371 10414 11979 12542 14026 16927 18055 18087 18311 18817 19449 20081 21872 22256 22628 22797 22797 23457 24242 24518 25896 27078 27746 27895 28655 28669 28721 29862 29985. i Weerbaarheidsloten Trekking van 16 December Onderstaande loten, mits vóór deze trek king afgestempeld, zijn van 18 December 1929 af betaalbaar. Uitgeloot zijn 12 seriën elk van 50 loten Serie 631, 1142; 2548 3258, 4221, 5155, 5408, 5877, 6464, 7299, 7347. 7793» totaal 600 loten en wel Serie 2548 no. 29 met f 1000 serie 5408 no. 50 met f 100 serie 3258 no. 27 met f 50 serie 7299 no. 19,D serie 7299 no. 38 met f 25. Serie 631 no. 45, serie 2548 no. 42 serie 4221 no. 5, serie 4221 no. 21, serie 5408 no. 4, serie 6464 no. 6. serie 6464 no. 27, serie 7299 no- 4. serie 771x193 no. 12, serie 7793 no. 27, elk met f 10. Serie 631 no. 17, serie 631 no. 28, serie 631 no. 36, serie 1142 no. 11. serie 1142 no. 15, serie 1142 no. 20, serie 1142 no. 26, serie 1142 no. 43, serie 2548 no. 10, serie 2548 no. 40, serie 2548 no. 43. serie 3258 no. 24, serie 3258 no. 26 serie 3258 no. 33. serie 4221 no. 33, serie 5155 no 34 serie 5408 no. 39. serie 5877 no. 6. serie 5877 no. 33, serie 6464 no. 4, serie 6464 no. 5 serie 6464 no. 20. serie 6464 no. 22. serie 6464 no. 26, serie 7299 no. 40, serie 7299 no. 45, serie 7374 no. 39, serie 7793 no. 35, serie 7793 no. 40, serie 7793 no. 49 met f 5.-. Serie 631 nos. 5, 7, 9, 13. 14. 22 26, 30. 33, 39, 41 44 46, 47 serie 1142 nos. 2, 5, 13» *8, 23. 24, 29, 38. 44 1 serie 2548 nos. 2, 5, 20f 22, 35 39. 48 serie 3258 nos. 6, 7. 10. 13, 30^ 35, 42 serie 4221 nos. 7, 14, 15, 19, 39 serie 5155 nos. 2. 6 8. 13, 16, 27, 44 seri' 5408 nos. 8, 17, 27 28. 35,40 serie 5877 nose 3, 7. 17. 18, 35. 50 serie 6464 nos. 12, 25* 29, 31, 41 serie 7299 nos. 31, 39. 48 serie 7347 nos. 7, 8, 15, 17. 19, 27. 28. 40 serie 7793 nos. 16, 18. 24, 29, 32, 39, 45, 47 roet f 2.00. 470 nummers met f 1.50, zijnede alle overi ge nummers der hierboven genoemde 12 Zijn 90-jarig bestaan Gisteren is in intiemen kring het 90- jarrg bestaan van het St. Bernardusgesticht te Amsterdam herdacht. Om 9 uur droeg de Hoogeerw. Deken dr. G. van Noort, in de kapel van het ticht een nlechtige H. Mis op, geassisteerd door den Z.Ew. Heer pastoor A J. Boks, regent, en door Rector J. F. J. Bots, rector van het St. Bernardusgesticht, resp. als diaken en subdiaken. Hierna verzamelden de aanwezigen zich in de hal. welke evenals de kapel zeer feestelijk versierd was. De Zusters zongen hier een Oantnte van Fvert Haa1-. Na af'oon der plech tigheid vereenigden allen zich aan een ge- mcenee. appa.jj,: ontbijt. Bij dit ontbijt dee'de de H"0"eerw Heer dr. G. C. van Noort mede, dat het Z. H. den Paus heeft behaagd, den voorzitter van het college van regen.en, den heer K. Stof fels. te b-noemen tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Grooten. Bij de feestelijkheid was o.a. aanwezig do heer van Ogtrop, die me.r dan 50 jaren deel uitmaakt van het college van regenten. Met een huiselijk avondfeest werd de dag besloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 13