VJ& %ov/ CACHET VAN| Gemeenten. ed van Bloemendaal N Onderlinge hulp van gemeenten hij brand wFAIVRE Grtc-fTrcic Uön„ clej^rxciehioxyfiz XGoud etiketj de fijnste m.occö-Lüöfej Het nieuwe raadhuis De raad besluit nu toch definitief tot bouw aan den Zeeweg. De kwestie van subsidieering van een cursus voor bijzonder vervolgonderwijs de subsidie wordt verleend De spoorwegovergang aan den Kleverlaan. ,:e%, OUDS 15 Opwekkend en Versterkend N HALFWEG OVERVEEN DE KRINGEN WET Verdrijf die rheumatiek voor ze U overmeestert. De „beeldomroep" in Duitschland officieel geëindigd cMV/x, Lijdt niet langer HOOFDPIJN ZENUWPIJNEN RHEUMATIEK Donderdagmiddag vergaderde de ge meenteraad van Bloemendaal. onder voor zitterschap van den burgemeester. Afwezig de heer De Waal Malefijt. Nadat een geheime vergadering gehouden i», wordt de openbare vergadering geopend. De bouw aan de Zeeweg terreinen. B. en W. stellen voor, afwijzend te be schikken op het verzoek der Coöperatieve Woningbouwvereeniging „Eigen Woning", om een deel der Zeewegterreinen te harer beschikking te stellen, daar op die terreinen slechts i woning per 3 H.A. gesticht mag worden. Aldus besloten. „Eigen Woning". Ingekomen was een motie van bestuur en leden van „Eigen Woning", tegen het bestuur van „Bloemendaal Noord". B. en W. stelden voor, het adres voor kennisgeving aan te nemen, hoewel de hou ding van „Bloemendaal Noord" hun niet sympathiek leek. Dit laatste zinnetje werd door de heeren Noorman en Schulz afgekeurd. Wethouder LAAN merkt op. dat tegen het vervallen van dat gedeelte van het prae- advies geen bezwaar is. Aldus wordt besloten. In verband met een adres in zake de classi ficatie volgens het Bezoldigingsbesluit, stel len B. en W. voor, adhaesie aan dit adrei te betuigen, of anders de Kroon te verzoeken de gemeente alsnog in de eerste klasse te rangschikken. De heer SCHULZ vindt adhaesie-betui ging wel goed, doch practisch nut geeft dit piet. Naast de adhaesie-betuiging aan het principe (afschaffing van de klasse-indeeling) kan men vragen, verbetering van de klasse- indeeling. De heer PRINSENBERG verwacht ook geen resultaat van de adhaesie-betuiging De heer PRINSENBERG. „Dat is zeker in tegenstelling met anderen. Hatelijkheden kunnen we hier missen." De Raadhuisbouw-com- missie In verband met zijn hoogen ouderdom heeft de heer De Waal Malefijt als lid dier commissie bedankt. De heer SCHULZ zou het juist vinden, als een der leden van het college van B. en W. in de commissie zitting nam. Dit kan te meer, omdat nu de eigenlijke kwestie van de baan is. Wethouder LAAN beveelt den heer Prinsenberg aan en de heer PRINSEN BERG den heer Laan. Benoemd wordt wethouder J. C. Laan. Overneming grond B. en W. stellen voor, van mevr. J. P. M. de Joncheere-Jonkvr. Teding van Berkhout over te nemen een strook grond langs den Kennemerweg. Aldus besloten. Overneming eigendom- men Haarlem B. en W. stellen voor, van de gemeente Haarlem eenige eigendommen (o.m. de Hospesbrug) over te nemen, welke in Bloe mendaal gelegen zijn. Onder dank besloten. Ruiling grond B. en W. stellen voor, met prof. tnr. P. A. J. Losecaat Vermeer eenige ruiling van grond aan te gaan, gelegen aan den Hoogen Duin en Daalschen weg. Aldus besloten. Aankoop terrein B. en W. stellen voor, van de N.V. Kla- renaar Braun en Co.'s Handelmaatschappuij over te nemen een gedeelte van een terrein aan den Hoogen Duin en Daalschenweg tegen een prijs van f 3.15 per M.3 èn een gedeelte dier terreinen aan dezelfde N.V. te verhuren tegen f i.-per jaar. Aldus besloten. Terrein aan den Zeeweg Spr. acht het beter, te vragen, Bloemendaal B. en W. stellen voor hen te machtigen om 1 Tl ri d V O t* C— bl n t f a a in de eerste klasse te plaatsen. Besloten wordt tot adhaesie-betuiging en tevens te vragen Bloemendaal in de ie klasse te plaatsen. Overneming grond B. en W. vragen machtiging, van de N.V. Mij. tot beheer en exploitatie van onroerende goederen „Veenduin", gratis over te nemen een strook grond aan de Donkere laan. Aldus besloten. DE RAADHUISBOUW B. en W. stellen voor voor den bouw van het Raadhuis en van andere openbare ge bouwen aan te wijzen de aan den Zeeweg gelegen terreinen ten Oosten van die der Haarlemsche Waterleiding 2. de Commissie uit te noodigen. de plan nen voor dien bouw verder voor te bereiden. De heer BORNWATER zet uiteen, hoe de commissie er toe gekomen is, advies te vragen aan ir. Hulshoff. stads-architect te Amsterdam. Zijn advies zou de commissie als bindend beschouwen. Spr. hoopt, dat de raad nu ook eenstemmig zal besluiten tot definitieven bouw van het raadhuis aan den Zeeweg. Wethouder VAN NEDERHASSELT ge looft, dat het advies van den heer Hulshoff niet dekt de opdracht, aan de commissie gegeven.. Het was voldoende bekend, dat een com plex gebouwen niet in den „kuil" kon komen. Ook begrijpt spr. niet, waarom de tegen standers in de commissie plotseling Voor standers zijn geworden. Een centrum kan de Zeeweg nooit worden er bestaat zelfs kans, dat er nooit gebouwd mag worden. Er kunnen wel enkele groote gebouwen komen, maar een centrum wordt het nooit. Spr. zal tegen het voorstel stemmen, al begrijpt hij wel, dat het raadhuis nu aan den Zeeweg zal komen. Con amore zal hij het besluit uitvoeren en de fout zoo min moge lijk fout doen zijn. De commissie had tot taak een verzoenings commissie te zijn en als zoodanig heeft zij gehandeld. Spr. vindt het niet juist, dat de commissie zich van te voren vastgelegd heeft aan het advies-Hulshoff. Wethouder LAAN heeft een zucht van verlichting geslaakt, dat men eindelijk tot overeenstemming is gekomen. Een commis sie van eminente mannen heeft zich voor bouw aan den Zeeweg uitgesproken en nu is spr. er ook voor na deze uitspraak. Hij feliciteert de commissie met haar arbeid en de gemeente met het genomen besluit. De heer DORHOUT MEES zet de werkzaamheden der commissie met Ir. Hulshoff aan het hoofd uiteen en uit zijn vreugde, dat de strijd over den raadhuisbouw geëindigd is. Als men de teekeningen en de uitbrei dingsplannen ziet, komt men tot de over tuiging. dat daar het beste het raadhuis kan komen, al zal de Zeeweg nooit centrum wor den. Maar er is nu eenmaal geen andere plaats te vinden. De heer SCHULZ geeft toe, dat er geen dicht bebouwde kom zal komen aan den Zeeweg. Aldus moet echter niet opgevat worden een centrum van een plattelands gemeente. Het karakter van Bloemendaal (villadorp) zal daar meer uitkomen dan ergens anders in de gemeente. Het raadhuis komt Noord-Zuid op de helft der gemeente 'te liggen en Oost-West het beste. De heer PRINSENBERG kan het advies- Hulshoff begrijpen. In den „kuil" kon men slechts een enkel gebouw plaatsen. De Zeeweg vindt spr. niet goed voor raadhuis- bouw. Het rapport-Hulshoff wil zeil een van 1 Januari 1931 af aan W. Dijkstra te ver huren een terrein, gelegen aan den Zeeweg, voor den prijs van f 1500.per jaar. Aldus besloten. Verlichting Vogelenzang- scheweg B. en W. vragen een crediet van f 6.000 aan voor aankoop en plaatsing van lantaarns langs den Vogelenzangscheweg. De heer PRINSENBERG uit den wensch, dat nu ook spoedig verlicht zullen worden de Bovenweg en de Elswoutslaan. Wethouder LAAN zegt, dat het gemeente bestuur niets liever wil, dan die wegen te verlichten, als de Erven van der Vliet toe stemming geven voor het leggen van een kabel. De heer DE CLERCQ klaagt over de slechte capaciteit van den electrischen stroom in Aerdenhout. Wethouder LAAN zal dit eens laten onderzoeken. Het crediet wordt B. en W. verleend. Vaststelling kohier Vastgesteld wordt het kohier der riool aansluitingen 1929. De heer PRINSENBERG vraagt, of de aansluiting voor een geheel jaar betaald moet worden, ook als men slechts 14 dagen aangesloten is. Wethouder LAAN antwoordt bevestigend. Onderwijsvergoeding Besloten wordt tot verleening der ver goeding volgens art. 100 der L. O.-wet 1920 aan de Chr. Ulo-school. Steun voor vervolg onderwijs. Naar aanleiding van een verzoek van het R. K. Provinciaal Kerkbestuur te O verveen, stellen B. en W. voor, geen bijdrage te ver leenen in de kosten van den door dat bestuur in stand gehouden cursus voor het vervolg onderwijs. De Commissie van Bijstand voor het onderwijs zou onder bepaalde voorwaarden wel een bijdrage willen verleenen. Wethouder VAN NEDERHASSELT is minderheid in het college van B. en W., die het verzoek wil toestaan. Het betreft hier een kwestie van billijkheid. Het openbaar onder wijs kreeg de bijdrage, toen er 6 leerlingen waren, en daarom moest men ook het bij zonder vervolgonderwijs steunen. Het be treft hier slechts een bedrag van f 100. Nu er geen openbaar vervolgonderwijs meer is, gaat het niet aan, om het bijzonder vervolg onderwijs niet meer te steunen. De heer NOORMAN is het met dit laatste eens. Wethouder LAAN is tegen het verkenen van een bijdrage, omdat er zoo minieme be langstelling voor het vervolgonderwijs be staat. Men komt juist tot het minimum van 6 leerlingen. De heer SCHULZ ziet wel een belang in het vervolgonderwijs. Ten aanzien van het verleenen van een bijdrage wil spr. een ruim standpunt innemen. Er zijn 11 a 12 leerlingen op den cursus, waarvan enkelen uit Haarlem. Deze wonen echter niet vrijwillig in Haarlem, doch zijn geannexeerd. Spr. wil de subsidie wel ver leenen. De heer HOGENBIRK is eveneens voor verleening van de bijdrage. Het voorstel van B. en W„ geen subsidie te verleenen wordt verworpen met 104 stemmen. Voor de heeren De Clercq. Luden, Dorhout Mees en Laan. Het afgraven van duin. B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging des Algemeene Politieverordening. Deze wijziging houdt verband met een uiterste beperking stellen aan den bouw van,verbod tot het afgraven van duin. in verband het raadhuiscomplex. Spr. acht de financieele gevolgen voor de gemeente te groot. Wethouder LAAN geeft aan, dat aan den Zeeweg voorlooptg niets meer gebouwd zal worden, alvorens de plannen voor den raadhuisbouw e.a. uitgewerkt zim. Wethouder VAN NEDERHASSELT steit voor, alleen tot bouw aan den Zeeweg over te gaan, als de nieuwe weg tot stand zal komen. De heer KOOIMAN steunt het voorstel dat echter geen verderen steun ondervindt. Het voorste) van B. en W. wordt aange nomen met 104 stemmen. Tegen de heeren Kooiman Verdegaal, Prinsenberg en Van De VOORZITTER dankt de commissie voor haar arbeid, alsmede wethouder Laan Voor zijn loyale houdino- met het behoud van het natuurschoon. De wijziging wordt vastgesteld. D.e Bouwverordening. B. en W. stellen voor, ontheffing van art. 7 der Bouwverordening te verleenen aan de N.V. A. de Groot Czn„ H. Kwak, P. Blom ».n P. Feenstra en die te weigeren aan W. Boerée en W. Swart. Aldus besloten het verzoek van Swart wordt aangehouden. De spoorwegovergang aan de Kleverlaan. B. en W. vragen een crediet van t 1.880 aan als bijdrage in dc door de Ned. Spoor wegen aan te brengen. v<,rbetering van de K ieverlaan. 1 FIJNE OUDE WIJN - GETROKKEN OP KINABAST Per 314 Uflesch /1.7S. - Per 1/2 Utl. 1.20. Het Noordelijk voetpad zal door getrok ken worden, waardoor voetgangers van den rijweg geweerd kunnen worden. De heer SCHULZ acht deze oplossing niet afdoende, maar accepteert haar als een afbetaling op de afdoende regeling. Deze zoekt hij o.m. door het maken van een S.- bocht van de tramrails naar haar oude plaats. Ook zou een vluchtheuvel aangebracht kun nen worden. Spr. verzoekt B. en W. hieraan hun aandacht te schenken. De trambaan moet niet in het midden blijven liggen, doch ver legd worden. Aan de hand van een tee kening legt spr. aan B. en W. uit. wat hij bedoelt. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt besloten. Rondvraag. De heer DE CLERQ vindt het we) een beetje gek, dat 10 a 12 arbeiders in 4 auto's 2 dagen gedaan hebben over het planten van 2 boomen. Wethouder Van NEDERHASSELT ant woordt. dat dit een bijzonder geval was. Men moet hier het niet Voorstellen, alsof maar de lijn getrokken wordt. Er waren krachtwesktuigen noodig om de boomen van 2000 pond gewicht te vervoeren De arbeiders moesten even wachten op de werktuigen en nu werd er dadelijk geoordeeld, dat er ge lanterfant werd. Spr. is overtuigd, dat de plantsoenarbei ders even goed hun plicht doen als de andere arbeiders des gemeente. De heer DE CLERCQ vraagt, of de wet houder dan eens met den klager de gemeente rond wil gaan. Wethouder VAN NEDERHASSELT ant woordt bevestigend. De heer SCHULZ vindt, dat de betrokken mijnheer maar eens gemotiveerde klachten ter kennis van B. en W. moet brengen, maar hij wenscht geen ongevraagden zoogenaam- den bezuinigingsadviseur buiten den raad om. De raad is het lichaem, om eventueel critiek uit te oefenen maar niet ieder particu lier afzonderlijk. Heeft men critiek op het beleid van B. en W„ dan moet men zich tot den raad wenden. Spr. heeft niet den indruk, dat de plant soenarbeiders de lijn trekken. Hebben zij in het genoemde geval op werktuigen moeten wachten, dan ligt de fout bij de leiding. Blijken er personen in dienst der gemeente te zijn, die de lijn trekken dan moeten zij gestraft en zelfs zoo noodig ontslagen worden. Exploitatie autobusdienst Op een vraag va nden heer KREMER over de exploitatie van den Bloemendaalschen autobusdienst, deelt wethouder LAAN mede, dat het er „allerberoerdst" mee is gesteld. Alle dagen komen er hoopen klachten bin nen. Dan ontbreekt er licht in de bus, dan weer is er een defect, kortom B. en W. zijn niet tevreden over den tegenwoordigen toe stand. Uit de klachten is vast komen te staan, dat de ondernemer, de heer Oly den dienst exploiteert op een wijze, die feitelijk niet door den beugel kan. Het gebeurde eens, dat een autobus naar Haarlem reed, die zeer slecht was. Zoo iets komt, niet te pas. Gezien deze klachten hebben B. en W. besloten den on dernemer een boete op te leggen van f 150. Thans is een lijdensgeschiedenis geschapen. De man had, alduc spr., moeten inzien niet in staat te kunnen zijn, dezen dienst te ex- ploiteeren. Als het zoo doorgaat, gaat hij ten gronde. Aanvankelijk was nog getracht de kwestie op te lossen, maar het bleek onmo gelijk temeer daar het aantal klachten ver meerderde. Spr. deelt mede, dat de heer Oly in gebreke bleef de waarborgsom van f 5000 te storten. Om hem te steunen lieten B. en W. het eenigen tijd loopen. Nu is het uit. Het gemeentebesutur betaalt hem niet uit, voordat de waarborgsom binnen is. Sprekers meening was, dat hoe gauwer de ondernemer ziln ontslag indient, des te beter het is. De heer PRINSENBERG merkt op, dat de bussen met een geweldige snelheid rijden. In verband met deze opmerking, vraagt de heer SCHULTZ, of er niet een bepaling te maken is over de maximumsnelheid. De VOORZITTER antwoordt daarop, dat het bezwaren zal opleveren voor het behoud van een kwartierdienst. Verder zegt spr. „hoe eerder de zaak liquideert hoe beter." Onze hertenkamp Onze hertenkamp begint al aardig bevolkt te worden. Op 't oogenblik loqpen er al niet minder dan 13 hertebeesten rond. Nu de koude dagen in aantocht zijn, is 't maar goed, dat het in aanbouw zijnde 1 hertenhuis z'n voltooiing nadert. De riet dekker ligt er de laatste hand aan. 't Is geheel gebouwd volgens een model in de Amster- damsche „Artis." De hertjes zelf zijn nog maar jong goed. De bokken, die er rond- loopen, zijn nog maar heel bescheiden „spies en gaffelbokken." De vogelwereld is ook al in beginstadium aanwezig. Eenige Kaapsche eenden, echte reuzen, loopen er rond en kibbelen met de bergeenden of de witte kwekkertjes, welke laatsten hun naam eer aan doen, door nu en dan een solo- of ensemble gekwek aan te heffen. De rommelige opslagplaats, die vlak in de buurt van de hertenkamp lag, is opgeruimd. De materialen, die hier tot dusverre lagen, zij nnaar beter gewesten verhuisd en hebben plaats gemaakt voor een nette boom- en heester beplanting. De boomen, hier ge plant, zijn afkomstig van den Bloemend.weg, waar ze verdwijnen moesten wegens ver breeding van dezen weg. Jubileum Deken B. M. J. van Rooij Zaterdag 21 December a.s. zal de Hoog eerwaarde Heer B. M. J. van Rooij, vroeger pastoor alhier, thans Deken van Gouda, den dag herdenken, waarop hij, 25 jaren geleden, priester gewijd werd. Daar onze vroegere pastoor eerst onlangs tot Deken van Gouda benoemd is, zal Z. H. E„ op verzoek van Pastoor J. Spoormans, zijn jubileum in de parochiekerk van Half weg vieren. Zaterdag 21 December a.s. des voormid dags 9 uur zal de Hoogeerw. Deken alhier een plechtige H. Mis opdragen, waarna in de patorie gelegenheid is om den jubilaris te feliciteeren. Om 11 uur zullen de school kinderen een aubade houden. Onze wildstand Naar aanleiding van het bericht uit het Noorden der provincie over schaarschte aan konijnen in de duinen, kunnen we mededeelen, dat 't in de Over- veensche en Bloemendaalsche duinen al even treurig (voor jagers en stroopers wel te ver staan gesteld is. Ons werd medegedeeld, dat op jachten, waar bij anders 2 a 300 stuks konijnen geschoten werden, nu slechts pint. 25 stuks vielen onder het „moordend lood". Komen andere jaren heeren jagers zonder jachtacte uit de duinen te voorschijn, rijk behangen met een vracht van gestrikte konijnen, dit jaar is de jachtbuit vaak beperkt tot één of twee konijntjes. Van bevoegde zijde werd ons medegedeeld, dat deze schaarschte is toe te schrijven aan 't verongelukken van de eerste worp in de koude Februaridagen de jongen zijn in de nesten omgekomen van koude. Deze jongen hadden in den loop van 't jaar weer een paar nieuwe generaties ku nnen voortbrengen. Staat 't er met den konijnenstand dus van 't jaar slecht voor, tot troost van liefhebbers van 't „jachtvermaak" zullen zij al wel be merkt hebben, dat er maar genoeg fazanten zijn. Een commissie benoemd Op initiatief van de Bloemendaalsche Vrijwillige brandweer, werd gisteravond in hotel Roozendaal te Overveen een bijeenkoms gehouden van afgevaardigden uit Vrijwillige Brandweercorpsen uit naburige gemeenten. Aanwezig waren alle uitgenoodigde afgevaar digden n.l. Haarlem, Hillegom, Heemstede, Zandvoort en Velsen met Bloemendaal als gastheer. In zijn openingswoord heette de heer J. D Meeuwig, commandant van de Bloemendaal sche V. B., die de leiding der vergadering had, de aanwezigen welkom en zette het doel der bijeenkomst uiteen. Spreker wees er op, dat de groote brand te Middelburg heeft geleerd, dat hulpverleening uit andere gemeenten soms onmogelijk wordt gemaakt door gebrek aan uniformiteit bij het gebruikte materiaal. Ook het feit, zei spr., dat er te veel tijd kan verloren gaan met het vragen van toestemmin om uit te rukken aan burgemeester of wet houder of andere autoriteiten, kan funeste gevolgen hebben. Daarom is 't gewenscht, spoedig en zeker hulp te kunnen verleenen. 't Groote bezwaar is, dat de eene gemeente werkt met schroef- de andere met bajonet sluiting op de brandputten. Echter, een goede oplossing is te vinden, door 't aanschaffen van verbindingsstukken en z.g. „verloopstukken" De eerste zijn er op berekend, dat bajo net- op schroefsluiting (of omgekeerd) kan aangesloten worden, de laatsten, dat slangen van verschillende wijdte toch op dezelfde standpijp kunnen worden aangesloten. Om, zoo spoedig als er hulp wordt gevraagd, uit te kunnen rukken, is 't gewenscht, dat de commandant vrijheid hebbe, zonder speciale vergunning uit te kunnen rukken, 't Is niet de bedoeling, zei de voorzitter, een vereeni- ging van vrijwillige brandweren te stichten, maar meer om te komen tot een afspraak van verschillende gemeenten, elkander in geval van nood, bij te staan, alleen mogelijk ge maakt door te zorgen voor overal in die ge meenten te gebruiken materialen. Na deze uiteenzetting gaf de voorzitter gelegenheid, evcntueele bezwaren tegen een dergelijke overeenkomst naar voren te bren gen. Nu volgde een langdurige gedachten- wisseling, waarbij verschillende denkbeeldige bezwaren werden geopperd, maar die door den voorzitter ontzenuwd konden worden, t Slot der geschiedenis was, dat op voorstel van den heei Van Keulen, sect, der Bl. Vrijw. Br., werd besloten een voorloopige Commis sie te benoemen, die 't doei en 't nut dezer „combinatie" bij de verschillende gemeente besturen zal bespreken om van deze ge meentebesturen de medewerking te ontvan gen. Tot leden dezer commissie werden be noemd de commandanten uit de verschillende brandweren n.l. de heeren van den Broek (Haarlem;, Van den Bosch, (Zandvoort,, Bossen (Hillegomi, Schelling (Heemstede), Wit (I[muiden) en Meeuwig (Bloemendaal). De voorzitter uitte zijn tevredentieid over de ondervonden bewijzen van sympathie met het streven en over de reed? bereikte resul taten. Een der afgevaardigden uit Haarlem bracht aan Bloemendaal hulde voor het ne men van dit initiatief. Hierna werd de verga dering gesloten. Begin 1930 zal deze commissie aan 't werk trekken. Dezer dagen heeft het Tweede Kamerlid, de heer Ch. v. d. Bilt, bij de behandeling der Defensiebegrooting gesproken over de Kringenwet, welke ook door ons meerdere malen is besproken. Wij vinden, hetgeen de heer Ch. v. d. Bilt in de Tweede Kamer be treffende de Kringenwet heeft gezegd, be langrijk genoeg, om het hieronder In zijn geheel te laten volgen. De heer v. d. Bilt zeide dan het volgende: Ik zou thans nog iets willen zeggen over de Kringenwet (met een i). Met een i, Mijn heer de Voorzitter! In de dagelijksche om gangstaal bij onze forten en oude verster kingen noemt het volk, dat er ai den last van ondervindt, die doorgaans anders. Mijnheer de .Voorzitter! Ik kan mij voor stellen, dat in oude tijden de bouwverboden om die versterkingen zin hadden. De denk beeldige vijand kon zich achter de steenen vlak bij zoo'n fort, verschuilen en van daar ons belagen. Thans, Mijnheer de Voorzitter, nu onze kanonnen 28 en meer K.M. ver schieten, komt het mij voor, van geen be- teekenis te zijn of daar op 50 a 100 M. afstand van de versterking een houten of steenen ge bouwtje staat. De menschen, die daar in die omgeving wonen, zijn wel te beklagen. Het is mij bekend, Mijnheer de Voorzitter, dat het Koninklijk besluit van 28 Mei 1896 (Staatsblad no. 156), betreffende c'assificatie van vestingwerken, eenige verbetering heeft gebracht. Maar nog altijd ondervinden de lieden in de omgeving van de onder art. 2 van dat besluit genoemde werken heel wat hinder. En het komt mij voor, dat dit over bodig is. Nog altijd kijkt zoo'n opzichter van de fortificaties of zoo'n fortwachter heel gewichtig als er ook maar iets in de omge ving. verbouwd moet worden en zegt: dat mag niet. En dat advies schijnt heel zwaar te wegen. Mijnheer de Voorzitter! Ik heb bij een der in art. 2 genoemde werken, het fort de Liede en bij de Liedebrug, een drietal gevallen waargenomen, die sterk sprekende staaltjes zijn. Eerste geval. Er staat een boerenwoning a! een 70, 80 jaar die sterk begint te vervallen Ze is zoo laag, dat men bij de pannen kan kemen. Het lage muurtje is gescheurd en valt bijna .in de sloot. De gezondheidscommis sie zal weldra de woning onbewoonbaar moe ten verklaren. De man mag zijn woning wel opknappen, maar mag den muur niet hooger maken De gezondheidscommissie zal dan de woning niet goedkeuren. Hij mag het schuurtje, dat verder in een houten schutting overgaat, ook niet door trekken. Een „gebroken" kap mocht niet gemaakt wordeft. Hij mag het precies opbou wen, zooals het nu is, geen d.M. hooger en ook geen d.M2. meer oppervlakte bebouwen. Geen steenen fundeering, want die zou 's Lands veiligheid in gevaar brengen. Ik heb de teekening hier bij mij. Ik wil ze gaarne aan den Minister overleggen om hem er van te overtuigen, dat hier slechts een zeer bescheiden verbetering gevraagd wordt. Maar het mocht niet. Daar zit de man in zijn bouwvallig, nat tig, in elkaar zakkend boerderijtje. Indien de boel niet in elkander zakt en hem onder het puin bedelft, zal hij er nog lang zitten als de gezondheidsdienst hem er niet uitzet. Tweede geval. Zelfde omgeving. Een bewo ner laat in de voorkamer een stookgeïegen- heid plaatsen. De schoorsteen mocht echter niet van steen zijn en niet boven het dak op zij uitkomen. Hij heeft hem moeten af breken. Hij mocht niet eens een steenen schoorsteen over zijn zolder heenleiden naar een anderen schoorsteen: dat moest een af neembare ijzeren pijp zijn. De man stookt nu zijn kacheltje, maar is doodsbenauwd omdat het brandgevaar voor zijn woning door die ijzeren pijp vergroot is. Ik hoorde, dat iemand van de rechterlijke macht, die dezen man moest veroordeelen, zelf gevonden had, dat de wet hard was. Derde geval. Een boerderij, die wat verder staat, brandt af. De gemeente heeft een rooilijn 0111 den weg te verbreeden daar met 2 M.; loffelijk, Mijnheer de Voorzitter! Maar de man mag zijn gebouw geen 2 el achter- uitzetten, want dan bebouwt hij een plaats die vroeger niet bebouwd was. En dat mag niet. Daar zit hij nu. Hij kan niet bouwen. Ik meen, dat hij een eind verder bij zijn broer onderdak heeft- ge kregen. Gelukkig, dat hij niet verzekerd was in herbouw, zooals dat gebruikelijk is. Dan had hij, omdat hij niet herbouwde, ook geen cent schadevergoeding gekregen. In de onmiddellijke nabijheid ligt wat moe rassig rietland, dat een goed deel des jaars onder water staat. Mocht de man dat een beetje ophoogen, b.v. 50 c.M. dan had hij weer een aardig stukje bouwland of weiland. Het ligt dan nog beneden den weg en zou bij inundatie nog geheel onder str.sn. Het mag alweer niet. Hij mag er geen hoopje vuil op storten ter wille van 's Lands veilig heid! Mijnheer de Voorzitter! Ik heb deze voor beelden eens wat uitvoeriger aangehaald, om dezen Minister, die voelt voor de bezwaren tegen de Kringenwet, blijkens hetgeen Zijn Excellentie ten vorigen jare van deze banken daarover heeft gezegd, aan te toonen, dat hij een uitstekend werk zal verrichten, als hij zorgt dat deze menschen en er zijn er zoo velen worden geholpen. Onze boeren en tuinders de Minister weet dat beter dan ik hebben het al zwaar genoeg. Laat men hen met dergelijke plagerijen toch niet in hun bedrijf hinderen. DE INUNDATIESLtriS IN DE WIJKER PIJP Bij de behandeling der Defensiebegrooting in de Tweede Kamer heeft de heer Ch. v. d. Bilt een uitvoerig betoog gehouden over de de inundatiesluis in de Wijker Pijp. Volgens de handelingen der Tweede Ka mer heeft hij daarvan het volgende gezegd: In het Voorloopig- Verslag is een en ander gezegd over de - belemmering, die de handc' ondervindt van de inundatiesluis in de Wij ker Pijp, toegang gevend tot zijkanaal A De Minister zegt daarvan in de Memorie van Antwoord op bladz. 36, „dat de kosten van verbetering' daarvan uiteraard niet op de Defensiebegrooting' kimnen worden ge bracht." Formeel heeft Zijn Excellentie natuurlijk gelijk Maar, Mijnheer de Voorzitter, dat obstakel is daar niet door de gemeente Beverwijk ge legd, maar door Defensie. Als een buurman op den toegangsweg naar mijn hoeve een hek zet, dat in den loop der tijden te nauw wordt om mijn wagen door te laten, dan zeg ik hem immers toch met het volste recht- „Vriend, verwijder dat hei- of ruim het op!" Nu wil de gemeente gaarne die sluis weg nemen. opdat de schepen ongehinderd kun nen passeeren. De sluis is 7.50 breed en 2.1C M. diep. Zij diende minstens 5 M. diep te zijn oir de groote schepen voor Beverwijk door tr laten. Ik heb gehoord de bezwaren der tuin ders. die hun waren alle bij dat sluisje moeten overladen, terwijl het zooveel beter zou zijn, De meeste rheumatische pijnen, kwellingen en opzwellingen worden veroorzaakt door een overmaat van urinezuur in het lichaam. Verwijder iederen dag het overtollig® urinezuur en U zult nooit meer behoeven te lijden. Wacht niet tot het zich steeds meer en meer ophoopt, zoodat hevig folterende pijnen in uw gewrichten U noodzaken plat te bed te blijven verwijder het iederen dag. Wanneer U niet langer nog uw werk ver zuimen wil- door rheumatische pijnen, begin dan morgenochtend met een halven thee lepel Kruschen Salts op een glas warm water te nemen en doe dit iederen morgen. Kruschen Salts is samengesteld uit zee levenwekkende natuurzouten, die uw licnaam noodig heeft om volkomen gezond te zijn. Kruschen Salts behoedt U niet alleen voor rheumatiek, maar het voert Uw lichaam tegelijkertijd die bestanddeelen toe, die onmisbaar zijn voor de gezondheid. Het ver hoogt uw kracht, energie en levenslust. Probeer een flacon van 0.90, tde groote flesch 1.60 bevat 3 maal den inhoud van den kiemen flacon). Wij zijn er zeker van, dat de resultaten zoo volkomen bevredigend zullen zijn, dat U het nooit meer zonder Kruschen Salts zult willen stielen. Onze Medische adviseur schreef een inte ressante verhandeling over Rheumatiek haar oorzaken, voorkoming en behandeling. Op aanvrage zenden wij U dit boekje gratis en franco toe HH 10 COUPON Zend Uw naam en adres op een briefkaart aan Rowntree Han dels Mij. Afd. HH 10 Keizers- gr. 124, A'dam. oi vul neven- 5 inde coupon n, en zend deze aan ditzelfde adres. Imp.: N.V. Rowntree Hand. Mij., Keizersgr. 124, A'dam. Naam: Adres: Gelieve gratis en franco het boekje „Rheumatiek" aan bovenstaand adres te zenden. als zij hun waren (aardbeien b.v. naar En geland) rechtstreeks konden vervoeren. De teere vruchten lijden onder dat verschepen geweldig. Een tweetal industrieën wilden zich langs de Pijp vestigen; toen zij bemerkten, de.t geen schepen door de inundatiesluis konden, trok ken zij zich gauw terug. Beverwijk moet om zijn in beteekenis toe nemende markt zijn havens vergrooten. Het kan het wel laten, Mijnheer de Voorz.tter, zijn keel is dichtgebonden door dat inunda- tiesluisje. Indertijd werd aan het gemeente bestuur geantwoord, bij schrijven van 23 September 1927, dat de Minister bezwaren, moest maken tegen het opruimen der sluis. Op eigen kosten mochten ze die wel vergroo ten, echter geheel ten genoege van den Mi nister van Oorlog, wat neerkwam op een ge- heele vernieuwing met inbegrip van schot- balken en remmingwerken, grondhoopen, enz. Men weet, als Oorlog wat moet uitvoe ren, dan kost het duur! Ik zou den Minister willen vragen, of er geen aanleiding is de gemeente tegemoet te komen in dezen. Zij zal zeker voor haar ont wikkeling wel wat willen offeren. Maar laat de Minister dan ook mild zijn in zijn tege moetkoming. Hij late het sluisje opruimen, of, als dat niet kan, hei eenvoudig veranderen, zoodat het niet zooveel kost, en als ook dat niet kan, dan kome hij om zijn zwaardere eischen de gemeente Beverwijk financieel te gemoet door 'n deel der kosten van de sluis, waarbij dan ook hij belang heeft, over te nemen Ik hoop, dat de Minister deze zaak bi) nadere aanvrage nog eens ernstig zal over wegen. De ontwikkeling eener zich uitbreidende cultuur en daarmede het bestaan van zeer velen is er mee gemoeid. Wij zoeken in ons land alom naar bestaansmiddelen. Hier is er een, maar het wordt in zijn noodige uitbrei ding belemmerd door de hooge eischen der Regeering. Ik hoop, dat de Regeering haar aandacht aan deze zaak zal wijden en ik be twijfel niet of dan zal er wel een goede op lossing komen. De „Funk-Stunde A. G., Berlin" heeft be sloten de beelduitzendingen vanaf den 20en December niet meer voort te zetten. Tegen de verwachtingen van sommige omroep- maatschappijen heeft er hoegenaamd geen belangstelling voor deze proefnemingen be staan. Bedenkt dat een enkel een oogenblikkelijk geneesmiddel is voor KOORTS OF GRIEP Onschadelijk voor het organisme ■y^0WjM Dooi je s onn 12 Cachet» In Apotheken tn Drogisterijen

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 14