Sü BIJ HET VAN Z.H. PAUS PIUS XI ONTZETTENDE RAMP OP HET WINSCHOTERDIEP EISCHT DRIE DOODEN Telegrafisch Weerbericht VRIJDAG 20 DECEMBER 1929 Kii." BLOEMBOLLENHUIS TE OEGSTGEEST AFGEBRAND Voornaamste Nieuws BUREAUXNASSAULAAN 49 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER BLADEN I I DRIE EN VIJFTIGSTE JAARGANG No. 17340 AANGIFTE MOET, OP STRAFFE VAN VERLIES VAK ALLE RECHTEN, GESCHIEDEN UITERLIJK DRIEMAAL VIER EN TWINTIG UREN NA HET ONGEVAL Z.H. PAUS PIUS XI DE TERREINEN VAN HET PALEIS VOOR VOLKSVLIJT DE MISLUKTE VLUCHT NAAR KAAPSTAD In het nachtelijk duister verdwaald Schade f 300.000 f 400 000 De begrooting van Onderwijs, K. en W. Nieuwe Encycliek Ontploffing van den stoomketel van een sleepboot Twee mannen honderden meters ver over daken weggeslingerd Een gasbuis gesprongen en het uitstroomende gas in brand Een der slachtoffers door het dak in de keuken van een perceel geslagen HET HUWELIJK VAN KROONPRINS UMBERTO PRINSES MARIE JOSé EN De inzegening De Koning en de Koningin van Noorwegen J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Groote Houtstraat 166 Haarlem DE RAADHUISBOUW TE BLOEMENDAAL Telefoon No. 13866 idrie UJner Postrekening No. 5970. ABONNEMENTENvoor Haarlem en Agentschappen, per week 25 eu, per kwartaal 3.25, per post, per kwartaal f 3.58 by vooruitbetaling. NIEUWE LEMSCHE COURANT ADVERTENTIEN 35 ct. p. regel VRAAG- EN AANBOD-ADVERTEN TIES. 1—4 regels 60 et p. plaatsing: elke regel meer 15 eU bij vooruitbet. Bij contract belangrijke korting. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN tusschen den tekst 60 ct per regel. Alleahonné'sopdit blad zijningevolgede verzekeringsvoorwaarden| Levenslangegeheeleongeschiktheid tot wersendoor X TCfl bijeen ongeval met f QCf) bij verlies van een hand X "IOC bij verües van eeni Cfï bij 'n breua v„. tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen I tjUuU."verliesvan beidearmen.be; le beenen of béideoogenj tJU,~doodelijken afloop 2«U.~ een voet of een oog Z3«"duim 01 wijsvinger! JU*" heen ot arm nil vei lie. v een anderen vinger In een grooten tijd leeft en regeert ln de Eeuwige Stad onze groote Paus Pius XI. Hoe groot de dagen van thans voor ring afdwingt van allen, die met hem in aanraking komen, niet het minst ook van andersdenkenden. Pius XI is de Man, Die naar Goddelijk de Katholieke Kerk in het algemeen en voor het Pausdom in het bijzonder zijn, zullen de geslachten, welke na ons komen, eerst ten volle kunnen begrij pen, maar wie oogen heeft om te zien en ooren om te hooren, beseft, dat God in dit tijdgewricht aan de Kerk en aan het Pausdom groote dingen doet en op wonderbaarlijke wijze het aanschijn der aarde vernieuwt. Het Pausdom triompheert. Ondanks geloofsafval en godsdienst haat, ondanks toenemend zedenbederf en daarmede verband houdende geestelijke onverschilligheid, neemt daar in het verre Rome de gestalte van Gods Stedehouder op aarde, van den Vader der Christenheid, steeds grooter afmetingen aan: het Pausdom groeit in machten aanzien en verkrijgt nieuwe heerlijkheid. Na een Vaticaansche gevangenschap van zestig jaren! Weer troont in Zijn eigen koninkrijk hoe klein ook van omvang de Paus-koning, als zoodanig erkend dooi den Italiaanschen staat, die den Paus eenmaal uit Zijn rechten verstootte, en door heel de overige wereld; de Ita- liaansche koninklijke familie komt den Paus bezoeken en huldigen; zoowel de Italiaansche als vele andere buiten- landsche regeeringen overladen den Paus met de schitterendste geschenken, en niet-kathoüeke staatshoofden stel len er een eer in, het Hoofd der chris tenheid op de meest vorstelijke wijze hun hulde te brengen. God doet recht na zestig jaar. En het is Paus Pius XI, die door God uitverkoren werd om Gods recht te doen geschieden en om de door de God delijke Voorzienigheid bedoelde groote daden te stellen. Paus Pius XI is dan ook een heel bij zondere persoonlijkheid, en het is alweer een teeken van Gods wijsheid en al macht, dat Hij juist in deze groote tij den een zoo grooten Paus deed zetelen op Petrus' troon: een heilig priester, met een rijken koninklijk-voornamen geest en een edel hart; een echt vader van het Hem toe vertrouwde volk, een vader, die vol lief de steunen wil overal, waar de mensen opstreeft naar zijn Schepper, een tee- der vriend van het hulpbehoevende kind en dus ook van de heidenen, jong en oud, beschaafd en onbeschaafd, die hulp behoeven bij hun zoeken naar de waarheid, naar het eeuwige geluk: een Paus der Missiën, die met apostolischen en profetischen ijver het rijk Gods over net aardrijk wil verbreiden; een organisator van ongekende grootte voor Been moeilijkheden, hoe groot ook, te rugschrikkend; een geleerde, wiens om vangrijke en diepe kennis de bewonde- i raadsbesluit in dezen grooten tijd Sint Petrus' troon bezetten moest, opdat de Goddelijke wil geschiedde En in dit glorievol tijdperk nu viert Z. H. Paus Pius XI, na een majesteite lijk jubeljaar, waarin duizenden en dui zenden naar de Eeuwige stad togen om den H. Vader te zien, Zijn vijftigjarig priesterjubileum. Morgen is het vijftig jaar geleden, dat Achilles Ratti zijn eerste H. Mis opdroeg en als morgen Zijne Heilig heid wéér het H. Misoffer opdraagt, hoe zullen de Pauselijke gebeden dan trillen van ontroering en dank baarheid om een zóó hooge, historische uitverkiezing, om de groote dingen, welke God door Hem heeft willen wrochten, en hoe zullen Zijne gebe den den Hemel een heilig geweld aan doen voor het ook toekomstig welzijn van de Heilige Roomsche Kerk! Immers: een ziener als Paus Pius XI kan het niet verholen blijven, dat juist in en na de schoonste glorietijdperken van Kerk en Pausdom de grootste ge varen dreigen: in 's Pausen onmiddel lijke omgeving zijn alreeds heel beden kelijke symptomen waar te nemen. Hoe ongeloofelijk het ook schijnt in het land, waar het katholicisme staatsgodsdienst is en waar de regee ring voor de bevolking van dezen gods dienst het grootste heil verwacht in het land. waar koning en regeering nog zooeven het onrecht, den Paus aange daan. herstelden en waar zij Gods Ste dehouder op aarde als koning erkenden en met eerbewijzen overlaadden in datzelfde land dreigt vanwege een bij de staatsalmacht zwerende wereldlijke overheid een zeer gevaarlijke Kerkver volging. De vervolging is eigenlijk al in vollen gang, en 't is voorzeker met diepe droef heid en smartelijke teleurstelling, dat de H. Vader tijdens en na de onder handelingen over het Verdrag van La- teranen waarschuwend Zijn stem heeft moeten verheffen om de rechten der goddelijk-souvereine Kerk te verde digen tegen de aanmatiging van den Staat. En ook in andere landen dreigt een dergelijk gevaar, indien de Italiaansche denkbeelden verder en dieper ingang vinden. Stieren wij morgen voor onzen ge liefden Paus een bijzonder hartelijk ge bed ten Hemel. Hij is onze groote Paus in een grooten tijd, maar naarmate de tijden gróóter en voor het Pausdom glorievoller zijn heeft Hij aan ons aller gebeden des te méér behoefte. De Amsterdamsche raad bekrachtigt den aankoop De gemeenteraad van Amsterdam heeft gisteravond goedgekeurd den aankoop van net terrein van het Paleis voor Volksvlijt voor f 1.450.000 en de bezittingen van de Ga lerij Maatschappij voor f 1.350.000.—. Over de bestemming van dit bijna drie H.A groote terrein zal later worden gesproken. De postvluchten naar Indië Het achtste postvliegtuig Bij de K.L.M. is bericht ingekomen, dat het achtste postvliegtuig op weg naar Ned. Indu uit Djask is vertrokken en te Karachi is aangekomen Het achtste vliegtuig te Karatsji Het gistermorgen om 8 uur 10 uit Djask vertrokken vliegtuig is te 16 uur te Karatsji aangekomen. De lijken van de Bntsche aviateurs Wil liams en Jenkins, die met hun toestel, waar mede zij het wereldafstandsrecord wilden slaan, tn de bergen nabij Tunis te pletter sloegen, zijn thans in de nabijheid van de overblijfselen van de machine gevonden Men neemt thans aan, dat de aviateurs in het nachtelijk duister verdwaald en in gevaar verkeerend ten gevolge van den storm, getracht hebben een noodlanding tc maken en dat hun toestel daarbij tegen een berg stuk sloeg. Nadere bijzonderheden Het bericht, dat de eendekker, op weg naar Zuid-Afrika, ten zuiden van Tunis werd vernield, werd te middernacht door het ministerie vodr de luchtvaart bevestigd De vliegers Jones Williams en Jenkins wer den beiden gedood. Uit de bijzonderheden, voor zoover zij be- schikbaar zijn, zou blijken, dat de ramp heeft plaats gehad tusschen zonsondergang en het opkomen van de maan tijdens een hevigen storm. Het toestel vloog tegen de uitloopers van de Atlas-bergen. De vliegers trachtten deze bergen, die vijf duizend voet hoog zijn, te ontwijken. Door samenloop van omstandigheden kwamen zij op het moei- Gistermiddag omstreeks half vier is een grooie uitslaande brand uitgebroken in het bloembollenhuis van d? NV. Hvaan en Co, staande aan den Rijksstraatweg Leiden Haarlem, onder de gemeente oegstgeest. In de voorraadschuren bevond :en eer groote en waardevolle hoeveelheid giacooienbollen. Door den wind aangewakkera grepen de vlammen snel om zi.i heen en in minder dan geen tijd stond het geheele gebouw in lichte, laaie, zoodat de Oegstgeester brand weer. die onmiddellijk ter plaats? was ver schenen, zich voor een zware taak geplaatst zag. Daar de wind uit een voor ae tegenover gelegen behuizingen ongunstig-- richting woei, achtte men hef raadzaam de hulp van de Leidsche brandweer in te roepen, die spoedig met de motororandspuit ter plaatse verscheen Met in totaaj twaalf stralen werd water gegeven. Ondanks deze kraentig- pogingen werden de voorraadscnuren evenals de aangrenzende kantoorgebouwen die mondde.? door het vuur waren aangetast, totaal n de asch ge legd. De schade wordt ges ;hat op ongeveer drie honderdduizend A vi°inonderddulzend gul den. Zij wordt door verzpkerins genekt. De oorzaak van den brand is on beken? Het schouwspel werd door vele honderden personen gadegeslagen, waaronder tal van automobilisten. Op het terrein van den brand was het volledige bestuur der gemeente Oegstgeest aanwezig. CWiniiwrniri t.t v- Op een afstand van vijf en twintig Meter achter het geheele gebouwencomplex is het woonhuis gelegen van den Leidschen hoog leeraar prof. Escher. Dit huis was door ge boomte van het brandende perceel geschei den, doch door den hevigen v uurgloed maakte men zich hier aanvankelijk terecht bezorgd voor overslaan van het vuur. Mevr. Escher belde daarom de Leidsche brandweer op om assistentie, doch deze moest daartoe eerst door den burgemeester van Oegstgeest om hulp gevraagd worden. Deze zag de noodzakelijkheid daarvan aanvankelijk niet in doch na overleg met den waarnemenden commandant van de Oegstgeester brandweer, besloot hij toch de hulp va nLeiden in te roepen. Deze had zie hinmiddels reeds ge reed gemaakt en tien minuten na het alarm was de Leidsche brandweer ter plaatse met een motorspuit, die men aan het Oegstgees- terkanaal opstelde. Met vier stralen werd door de Leidsche brandweer het vuur mede aangetast en moest men vooral ook zijn aan dacht wijden aan de naastgelegen panden, ter eene zijde een boerderij van den heer Zandbergen, ter andere zijde een gesloten huis van den heer Nullen Sr.. waarachter een tas hooi in den tuin stond opgesteld. De belendende perceelen konden gelukkig behouden worden en doordat men tenslotte het achtergelegen gebouw niet kon behouden en er geen gevaar meer voor uitbreiding daar ter plaatse bestond, kon men al zijn aandacht wijden aan het hoofdgebouw. Echter bleek al spoedig, dat men ook hier niet veel zou uitrichten en het geheele gebouw brandde dan ook uit. Slechts de muren bleven over eind. Tot laat in den avond bleven de brand weren in actie. 'ijkste deel van de reis op het slechtste tijd stip. dat mogelijk was. Een vroeger vertrek zij vertrokken een uur later dan het voor nemen was en een grootere snelheid zou den de vliegers tegen het einde van den dag boven de Atlasbergen hebben gebracht. Bovendien gelooft men, dat de bevolking in het betrokken gebied van invloed is ge weest op den ongelukkigen afloop van de vlucht. Door de Tweede Kamer goedgekeurd keurd De Tweede Kamer heeft de begrooting van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zon der stemming goedgekeurd. De heer Wijnkoop verklaarde er zich tegen. Montague, onderstaatssecretaris v. Lucht vaart verklaarde, dat hij nog niet in staat was aanvullende mededeelingen te doen aan gaande het vreeselüke onheil, dat den twee vliegers op hun non-stop vlucht naar Kaap stad is overkomen. Voor zoover uit berichten Van den Engeischen consul-generaal te Fu nis blijkt, verpletterde de machine ongeveer '3('. mijlen ten Zuiden van Tunis in net neu- veiland. De luent was toen bewolkt en net was stormachtig. Eskader-commandant Jo nes Williams en luitenant-vlieger Jenkins werden beide gedood. Militairen houden de wacht bij de machine. Hedenmorgen bij net aanbreken van den dag is de consulgeneraal naar het tooneel van de ramp vertrokken om zoo volledig mogelijke inlichtingen in te win nen en de "'-^n naar het militaire hospitaal te doen overbrengen. De minister van Luchtvaart had reeds een technisch adviseur naar Tunis gezonden om een zoo juist mogelijk deskundig onderzoek te doen instellen. De Pransche autoriteiten hadden de grortst mogelijke medewerking verleend. HU was er zeker van dat het ge heele Lagerhuis met hem betreurde, dat de ze twee dappere en veelbelovende vliegers het leven hadden verloren en hun medeleven met hun door deze ramp getroffen familie leden. Over het voordeel der Geestelijke Oefeningen De nieuwe Encycliek, welke de H. Vader in zijn toespraak tot de Kardinalen dezer da gen aankondigde en waarin ook uitdrukking zou worden gegeven aan de dankbaarheid voor alles wat het Kerkelijk Leven in dit gguden jubeljaar zoo rijk aan vreugdevolle gebeurtenissen maakt is verschenen, bericht ,De Tijd." De Encycliek zal verder handelen over het groote voordeel der geestelijke oefe ningen voor priesters en religieuzen, voor de werkers der Katholieke Actie, zoowel als voor de jeugd en de arbeiders. Bijzonder wordt dé methode aangeprezen, welke is uit gewerkt en neergelegd in de „Geestelijke Oefeningen" van den H. Ignatius. In de Encycliek, welke begint met de woor den „Mens Nostra" beveelt de H. Vader voor allen de maandelijksche Recollectie aan. Een ontzettende ontploffing heeft heden morgen omstreeks Kwart over 5 plaats ge had op een sleepboot m het Wmscnoter- diep. Deze ■sleepboot nad S schepen achter zich, toen nabij de Bontebrug de stoomke tel met een geweldigen knal uiteen sprong. De gevolgen van de ontploifing waren ver schrikkelijk. Twee mannen, die zich aan dek van de sleepboot bevonden, werden over de daken der nuiz-iii langs net Kanaal eenige non- aeraen meters ver weggeslingerd. Hun Ujken werden vreeselijk verminkt te- L-ug gevonden. Verder werd een vrouw van een in de nabijheid liggend schip op slag gedood J Haar man werd ernstig gewond. In een der huisjes in de nabijheid van de plaats der ontploliing, werd een kind uit zijn bed gpücht en eveneens gewond. Er moeten nog meer gewonden zijn. Door de ontploffing werd de gasbuis on der de Bonteorug stukgeslagen, terwijl het uitstroomende gas vlam vatte Aan de huis jes in de nabijheid van de ramp werd enorme schade toegebracht, terwijl tot ver in den omtrek nonderden ruiten sprongen Autoriteiten, politie en brandweer waren spoedig ter plaatse, terwijl van alle kanten, publiek bij duizendtallen toestroomde. Nader wordt ons uit Groningen geseind: De ontploffing, welke hedenmorgen tus schen kwart over 5 er. bait 6 een sleep boot in het Winschoterdiep heeft plaats ge had, heeft groote ve; woestingec aangericht. De bevolking uit de omgeving tot 0p eenige honderden meters afstand werd door den geweldigen knal wakker geschud. Velen dachten aan een ontploffing in eigen huls; anderen vlogen onmiddellijk naar bui ten. De ontploffing had plaats op de sleepboot, vermoedelijk „De Onderneming", schipper Jasper, uit Rotterdam. De schipper en zijn knecht zijn omgeko men. Het verluidt, dat zich nog moer personen aan boord bevonden, docli dit staat niet vast. De boot is gezonken en men is hedenmor gen aangevangen met de werkzaamheden voor het lichten van het vaartuig. De ramp van d? ontploffing moet ge weldig zijn geweest Een Ier slachtoffers werd honderden me ers door de lucht ge slingerd ovei den Rad singel en kwam te recht in een perceei in dt Veerr.arktstraat. Het zeer verminkte nik is in deze straat door het dak van het perceel, waarin geves-' tigd is een tiliaal van de Albuic Maatschap pij, geslagen en kwam terecht in de keuken van den heer Stuitje, chef van genoemde maatschappij. Het andere slachtoffer kwam terecht in de Griffestraat. Het bovenstuk van den ketel is ver weg geslingerd en heeft op zijn weg dooi de lucht een stuk geslagen van het Arkenee'-kamer tje, een dakkamertje van het nerceel Rade- singel, hoek Trompstraet. In dit kamertje sliepen twee p.,rsonen. De zen zijn met den schrik vrijgekomen. Van een voorbijvarend vaartuig is de I schippersvrouw Koerts door een weggeslagen stuk ijzer gedood, terwijl haar man gewond werd. I Stukken van den ketel zf,n tot op 500 M. afstand teruggevonden j De brand, die ontstond door het stukslaan van de gasleiding onder de Bontebrug, werd I spoedig gebluscht. Kardinaal Maffi, aartsbisschop van Pisa en Primaat van Sardinië, zal het huwelijk van prinses Marie Jose en Kroonprins Um- berto inzegenen. Kardinaal Gamba, een persoonlijke vriend van den kroonprins, zal hierbij assisteeren. Op bun doorreis te VUssingen Gisterenavond kwamen met de mailboot „Meckelenburg" te Vlissingen uit Engeland aan de Koning en de Koningin van Noorwe gen. Namens de directie der Mij. „Zeeland" was de heer G. A. Waller ter begroeting aanwe zig. Direct na aankomst der boot, begaf men zich naar het station, waar op het eerste per ron de Noord-Duitsche Mailtrein voor het vertrek gereed stond. Het Koninklijk Echtpaar nam plaats in den laatsten wagen, een slaapwagen der Mi- tropa. Met eenige minuten vertraging werd de reis voortgezet. Een drietal persfotografen, die foto's van het gezelschap wilden maken, konden van den koning geen toestemming daartoe ver krijgen. Groote ramp op het Winschoterdiep. 3 dooden. Nadere bijzonderheden over de mislukt» vlucht naar Kaapstad. De kwestie betreffende de Philips-licen- ties. De overeenkomst met Philips aanvaard. De directeur van het Binnengasthuis W Amsterdam zal zijn functie neerleggen. De Tweede Kamer heeft de begrooting voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aangenomen. De Tweede Kamer heeft ook aangenomen de begrooting van het Zuiderzcelonds. Bloembollenhuis te Oegstgeest afgebrand, ongeveer 400.000 schade. De Tweede Kamer Is gisteren begonnen met de behandeling van de begrooting van "et Wegenfonds. Een rapport over de verlichting van we gen en voertuigen. Groote brand aan de Gelderschekadc te Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft den aankoop van de terreinen van het Pa leis voor Volksvlijt bekrachtigd. De kwestie der golflengten. Bij de Tweede Kamer is zeer binnenkort een wetsontwerp te verwachten, waarbij wordt bepaald, dat de uitkeeringen aan oud- gepensionneerden naar vaste regelen te stellen bij algemeenen maatregel van be stuur zullen geschieden. In de gisteravond en vannacht gehouden vergadering van de Tweede Kamer werd de behandeling van de Defensie-begrooting voortgezet. De gemeenteraad van Bloemendaal heeft definitief met 104 stemmen besloten, het nieuwe raadhuis aan den Zeeweg te bouwen. Communistische werkloozenbetooging in Noord-Berliin: 20 personen gearresteerd. De rust hersteld. De a.s. Vlootconferentie zal 21; Janaart a.s. te Londen door den koning geopend worden. Een poging van Fransche politici om gratie-verleening voor Leon Daudet te ver krijgen. Te Essen rijdt een locomotief op een co lonne arbeiders in; zes personen gedood. De kolenwet door het Britsche Lagerhuis aangenomen. Botsing tusschen trein en autobus bij Barcelona; 16 dooden. De opstand van Ciudad Real. De vonnis sen van Hoog Militair gerechtshof. De nieuwe Encycliek „Mens Nostra" is erschenen Barometerstand 9 uur v.m.: 7.72 achteruit, Licht op. De lantaarns moeten morgen «lorden opgestoken om 4 uur 17 min. Het mooiste nieuwtje, dat een mensch Kan lezen in zijn krant, Dat vindt hij onder Stadsnieuws niet, Of onder Buitenland. Het mooiste nieuwtje is ook niet Voor rijders, dat het vriest, Noch dat de sjah van Perzië Verkouden is en niest. Ook niet, dat koffie, suiker, rijst Prijshoudend zijn of vast, Noch dat een trawler binnen kwam Met 'k weet niet hoeveel last. Maar 't mooiste nieuwtje, dat er is, Dat ieder mensch behaagt, Is, dat men de belastingen Een beetje heeft verlaagd. Want dit is een gebeurtenis, En thans is het een feit! Verdedigingsbelasting twee, Die raken we nu kwijt! Niet altijd als de Kamer spreekt Is 't wijsheid, dat je hoort. Maar heeft het dit tot resultaat, Gun Ik ze graag het woord! MARTIN BERDEN Hoogste barometerstand 774.4 te Stettin. Laagste barometerstand 731.9 te Jan Mayen Verwachting Matige tot zwakken Oostelijke tot Zuidelijke ken wind, aanvankelijk nog helder tot licht bewolkt, later wellicht toenemende bewol king, droog weer, lichte tot matige vorst des nachts, overdag om het vriespunt. De raad besluit definitief het te bouwen aan den Zeeweg In de gisteren gehouden vergadering van der. raad der gemeente Bloemendaal, werd met 104 stemmen besloten, voor den bouw van een nieuw raadhuis c.a. aan te wijzen het terrein aan den Zeeweg ten Oosten van de Haarlemsche Waterleiding en de raads commissie uit te noodigen de plannen voor dien bouw verder voor te bereiden. Geen Alastrim meer te Hillegom Het geval van alastrim te Hillegom is of ficieel genezen verklaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 1