Stadsnieuws Maria-Stichting Cheque-koersen Amsterdamsche Beurs Heringa S Wütiuicii. Haarlem Stofzuigerhuis MAERTENS lederen middag van 2-3 uur Polikliniek Olie stoc k-in richtingen Centrale Verwarming Rustdag besluit De opstand van Ciudad Real Gevonden voorwerpen en dieren HET OMROEPVRAAGSTUK Besturen der radio-vereenigingen bij den Radio-raad VAN ONZE RECHTBANK Het gevaar van Kolendamp vergiftiging DE PERSONEELSFORMATIE In de Commissie voor Georganiseerd Overleg aangenomen De nagedachtenis van Van Dyck gehuldigd Donateurs-uitvoering „Alberdingk Thijm" HEEMSTEDE Nederlandsche Reisvereeniging LANDBOUW EN VISSCHERIJ Nog een paar proefvelden Nog eens „Blauw" bij aardappelen GEMENGD NIEUWS HET DRAMA AAN DE ZUIDERZEEDIJK Het verhoor van den vader MARKTNIEUWS Barteljorisstr. 16 - Tel. No. 10756 V er koop. V erh uur. Inruilen, Reparaties MARKTBERICHT RI/XSVISCHAFSLAG Staat van besommingen MEDEGEDEELD DOOR DE SPAARNEBANK Haarlem - Amsterdam 152% 170 b De Burgemeester van Haarlem brengt ter algemeene kennis, dat met ingang van 1 Januari 1930 in werking treedt het „Rust- dagbesluit voor transportarbeiders ie land 1929". Daarbij is het verrichten van arbeid in den zin der Arbeidswet 1919, bestaande in net vervoeren van personen op Zondag op den openbaren weg. met door dieren of kracht werktuigen bewogen wagens, bij art. 3 aan mannen en vrouwen in het algemeen toe gestaan mits daarbijbehalve voor wat betreft vervoer van personen met autobus sen, waarop van toepassing is de wet Open bare Vervoermiddelen, een drietal voorwaar den worden nageleefd, te weten: a. dat hij of zij in de week, waarin hij of zij op Zondag arbeid verricht, op een op de onder c bedoelde rustdagkaart aangegeven werkdag geen arbeid verricht; b. dat hij of zij op niet meer dan twee op elkaar volgende Zondagen arbeid verricht tenzy het bepaalde in het derde lid van ar tikel 3 toepassing vindt; c. dat hij of zij tijdens eiken arbeid in het transportbedrijf in het kalenderjaar waarin hij of zij arbeid, als in dit artikel bedoeld, op Zondag verricht, eene hem of haar betref fende rustdagkaart bij zich draagt, die vol doet aan het bepaalde bij en krachtens de artikelen 4 en 5 en deze op verzoek onver wijld toont aan de in artikel 84 der Arbeids wet 1919 bedoelde ambtenaren. Het bezit van een soortgelijke rustdagkaart als waarvan hierboven sprake is, is ook voor geschreven bii het eveneens met ingang van 1 Januari 1930 in werking tredende „Rust- dagbesiuit voor toonkunstenaars in bios copen 1929". waarbij voorts is bepaald, dat een man of eene vrouw op Zondag in een bioscoop arbeid, bestaande in het ten gehoore brengen van mijziek. slechts mag verrichten indien hij of zij in de week, waarin hij of zij op Zondag araeid verricht, op een in de rustdagkaart aangegeven werkdag geen ar beid verricht. Rustdagkaarten, geldig voor het jaar 1930 kunnen thans reeds worden aangevraagd tegen betaling van f 1 per stuk, aan het bureau Burgerl'ike Stand en Bevolking, Ged. Oude Gracht 18, geopend van 9 tot 2 uur. des Zaterdags tot 1 uur. Vonnissen van het Hoog Militair Gerechtshof Uit Madrid wordt geseind: Het Hoog Militair Gerechtshof heeft in het geding van de wegens opstand aange klaagde artillerie-officieren van Ciudad Real de volgende vonnissen geveld: een kolonel werd tot twintig jaar gevangenisstraf ver oordeeld, een luitenant-kolonel tot tien jaar, een majoor tot elf jaar, een majoor tot tien jaar. Negen en twintig officieren, meeren- dcels kapiteins en luitenants, werden veroor deeld tot gevangenisstraffen van een tot 8 jaar. Een kapitein en drie luitenahts werden vrijgesproken. De veroordeelden werden bovendien van de lijst van artillerie-officieren geschrapt. Terug te bekomen bij: Nijhuis, Graaf Wil lemstraat 19, bal; Bur. v. politie, Smede- straat, ballen; Claassen, Kerkhofstraat 14 rd., leerboek; Belterman, Jordenstraat 25, étui met inhoud; Zirkzee, Rijksstraatweg 218, geldstuk; Hoes, Wouwermanstraat 50 zw., kinderhandschoen; Donders, Tulpen- Naar het „Hbd." verneemt, hebben de be sturen der omroepvereenigingen gisteren een conferentie gehad met den Radioraad De besprekingen Hepen in hoofdzaak uvei het vraagstuk der golflengten. Gelijk men weet, loopt de thans door den vorigen mi nister van Waterstaat ingestelde regeling 31 December a.s. ten einde waardoor Huizen en Hilversum moeten rullen. Van de zijde van de A. V. R. O. werd er zeer krachtig op aangedrongen, dat deze ver- eeniging na 1 Januari a.s de beschikking zal krijgen over de 1875 M. golf. Een bepaalde beslissing is nog niet geno men Wel kan deze thans zeer spoedig wor den tegemoet gezien. Nadat de voorzitter van de afdeeling, de heer J. G. P. Label, de vele aanwezigen welkom had geheeten, gaf hij het woord aan den heer Panman. Aan de hand van verschillende mooie lantaarnplaatjes leidde deze de aanwezigen door verschillende steden, o.a. door Keulen en Bazel naar het plaatsje Lugano. Hierover hield spr. een uitvoerige bespreking. Hij ver telde o.m. van de baden, het stadspark, de straten en den huizenbouw, waarna hij een paar uitstapjes in den omtrek maakte. Na een bezoek te hebben gebracht, ging spr. naai Milaan, en vervolgens door de Po-vlakte naar Venetië. Na de pauze liet spr. de verschillende bij zonderheden zien van Stresa en Lucarnc. De voorzitter bedankte na afloop den spreker voor zijn interessante lezing. Dronken automobilist Vervolgensstond weer eens een dronken chauffeur terecht. De 55-jarige'vrachtrijder H. K. uit Haarlemmermeer moest zich ver antwoorden, terzake dat hij op 4 October 1929 onder invloed van sterken drank op den Venneperweg had gereden en daar mej. R. I. Harteman overreed, tengevolge waarvan zij verschillende verwondingen opliep en gedu- vende 2 maanden haar bezigheden niet kon verrichten. Verschillende getuigen werden gehoord. De vrachtrijder werd verblind door een auto van den anderen kant, daarnaast was het slecht weer en de ruitenwisscher was te klein. Als verdachte echter niet te veel gedron ken had, zou het ongeluk niet zijn voorge vallen. De officier wilde een en ander in aanmer king nemen, temeer daar verdachte zich met de juffrouw heeft verstaan en haar een schadevergoeding van 100 heeft gegeven. De officier achtte het gewenscht, het rij bewijs voor 2 maanden in te trekken. Ge vangenisstraf werd ditmaal bij uitzondering niet geëischt, maar een geldboete van f 2C of 20 dagen hechtenis. Verdachte deelde mede, dat hij zijn brood door intrekking van het rijbewijs zou verlie zen, omdat hij zijn vrachtauto op afbeta ling heeft Als hü niet rijdt verd'ent hij niets en kan hij de aflossing niet betalen, zoodat de auto teruggehaald zal worden. De rechtspraak zal 30 December as. uit spraak doen. Het echtpaar B. in de Nicolaas van der Tiwf haaskJ_eurige hond: Rcoze, Laanstraat, had Dinsdagavond den haard op- Diedenkstraat 7. handschoen: Jansen. Tul- gestookt. Des nachts halt drie werden bewoners wakker en vóelden zich onwel. Zy deden een raam open en gingen weer sla pen. Des morgens om half acht voelde de vrouw zich opnieuw onwel en viel zelfs in onmacht. Later bleek, dat de afvoerpijp van den haard was verdoofd. De vrouw is onder dokters behandeling gesteld. Diederikstraat 7, handschoen; Jansen, Tul penstraat 5 zw„ kinderhandschoen; Schef- fer, Brouwersstraat 149. idem; Hage, Hop straat 22 Padvindersmes; Oudolf, Oranje boomstraat 76, portemonnaie Kriek, Roos- veldstraat 12. idem met inhoud; Stoute, Allanstiaat 83, rijwielpomp; Booms, Bak kerstraat 28 a, rijwielbelastingmerk; Bom, Olieslagerslaan 5, vulpenhouder; v. d. Meu- len. Lorentzplein 21, wantje. Terug te bekomen bij: Spek, Berckheijde- straat 22rood, kinderarmband: Huizen, Pot gieterstraat 35, bankbiljet; Kennel Fauna: wit-bruin hondje, gebracht door Herweg, Abeelstraat 7; gestroomde herder gebracht door v. Wel, Pepijnstraat 16; zwarte herders hond, gebracht door Loomeijer, Zijlweg; v. d. Putten, Scheeperstraat 58, handschoen; Fleischer, Rijksstraatweg 3, armbandhorloge; Simons, van Nesstraat 10, grijs-witte kat; Lamp, Parklaan 9, zwart katje; Duijs, Ko ninginneweg 36, muts en jekker; Dolle, Mid denweg 6, kindermuts; Masee. Schalkburger- gracht 17, portemonnaie met inhoud; v. d. Laak, da Costastraat 4, Amsterdam, idem; Erven Loosjes, Gedempte Oudegracht 88, idem: Hesselman, Kloosterstraat 49, idem; Frevel, Julianastraat 12, Schotsche terrier (teef); v. Leeuwen, Gr. Heiligland 38, rozen krans; v. Maas, Kruistoehtstraat 66, idem; Luiten, Sophiastraat 8zwart, ring; Petersen, Joubertstraat 69, rijwielbelastingmerk; Ko ning, v. Oosten de Bruijnstraat 220. idem; Bureau van Politie, Smedestraat* rozenkrans en kinderrmg)Versloten. Kokstraat 15 kin- dertaschje met inhoud; v.d Vecht, Eiken laan 8, Heemstede, vulpenhouder; Postkan toor, Gedempte Oudegracht, idem; Turken burg. Byzantiumstraat 55, vat met inhoud; Bosch, Indischestraat 14, wol: Stouten, Lin- schotenstraat 5rood, zadeldekje. Hedenmorgen heeft het Georganiseerd Overleg van de ambtenaren in dienst der Gemeente Haarlem vergaderd over de Per soneelsformatie voor gemeente-ambtenaren Deze kwestie is al lang hangende, zooals bekend is. Hoewel er nog eenige punten in het voor gestelde schema zijn, die niet beantwoorden aan de verlangens der organisaties, werd het schema hedenmorgen aanvaard, met de toe- zegging evenwel, dat er spcedig een her ziening van het schema zal plaats hebben De overweging van de organisatie om het schema nu maar te arresteeren, was om een einde te maken aan den grooten achter stand in de formatie, waarvan op dit mo ment vele ambtenaren de dupe zijn. Een deputatie uit Antwerpen is naar En geland overgestoken om in de St. Pauls ka thedraal te Londen, waar Antony van Dyck begraven ligt. namens s kunstenaars ge boortestad een metalen krans te leggen op zijn graf. De deputatie bestaat uit burge- men biÈ G- Tukker, Molenwerfslaan 56, een meester Van Cauwelaert. Maurits Sabbe ai- i een zilveren armband: Opstal. Bankastraat rerteur van het museum Plantin Moretus, 71> een doos met hooge hoed, enz.; C. Broer- Is. Opsomer, directeur van het Antwernsch tjes, Laan v. Oldenbameveld 15, Haarlem, Instituut voor Schoone Kunsten, M. van een rijwielbelastingmerk; Verburgt, Jacob Averbeke. den stadsarchitect, en nog enkele van Campenstraat 10 idem; M. N. Visser, autoriteiten. Het was dit jaar 330 jaar ge- Heerenweg 124, n nappa heerenhandschoen; De R.K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm" geeft op Vrijdag 27 Dec. in den Jansweg-schouwburg haar tweeden dona teursavond van dit jaar. In navolging van andere tooneelvereenigingen zullen de rede rijkers ditmaal, bij wijze van afwisseling niet zelf op treden, doch is de medewer king gevraagd van het tooneelkimstenaars- echtpaar Johan Schmidt—Tula di Vista. De heer en mevrouw Schmidt genieten een pri ma reputatie Ontelbare malen traden zij door hel geheele land op voor R.K. Ver- senigingen, en de recensies zijn onverdeeld gunstig. Voor kort geleden speelden zij vijf avonden in het Patronaatsgebouw te Ven- ray, en het verslag, dat „Alberdingk Thijm" /an daar bereikte (geschreven door een be kend priester-tooneelman) was zóó enthou siast, dat geen oogenblik geaarzeld werd den heer en mevr. Schmidt-di Vista voor den donateursavond van „A. T." te engageeren. Gespeeld worden verschillende een-acters, waaronder een transformatie-spel, waarin Johan Schmidt alléén zes verschillende rol- 'en vervalt. Het programma zal voorts „elk wat wils" bevatten, zoodat op zijn beurt de eenvoudige, zoowel als de meer ontwikkelde toeschouwer bevredigd zal worden. Zooals bekend is, dragen de uitvoeringen van „Alberdingk Thijm" een strikt besloten karakter; er wordt geen enkele kaart ver kocht; alleen donateurs hebben toegang voor twee personen. Er zal echter ditmaal gelegenheid zijn voor de leden en dona teurs, enkele kennissen of familieleden gra tis te introduceeren teneinde nog wat meer bekendheid te geven aan het streven van .Alberdingk Thijm", om Katholiek Haarlem goed tooneelspel te brengen. Het aantal in troducties is gezien het steeds groeiend getal donateurs niet groot. Het zal dus noodig zijn, dat een nauwkeurige distribu tie plaats heeft. Het is daarom aan te be velen, zich zoo spoedig mogelijk te wenden tot het bestuur of een der leden, opdat rustig kan worden vastgesteld op welke wijze de verdeeling der introducties zal plaats hebben. Zooals gewoonlijk, is er op den speeldag gelegenheid tot plaatsbespre ken. Voor het nieuwe jaar heeft „Alberdingk Thijm" in studie genomen; „Speculanten" spel van beurszwendel in vier bedrijven vrij naar het Franseh door Stephanus van Cuyk den bewerker van „Carrington's levensleu gen" en „Bankroet", dat dit voorjaar werd opgevoerd. Gevonden voorwerpen Terug te beko- leaen dat Van Dyck geboren werd. De Vries, Glipperweg, twee zakken cokes Loohman, Havenstraat 26, een leerboek; V. van Vessem, Eikenlaan 21, een portemon naie met inhoud; H. van Keeken, Celebes- straat 13, een glacé heerenhandscnoen; Be- deen, Kerklaan 121, een gouden medaillon; Schouten, Berkelaan 1, een bruin glacé da- De heer J. Panman hield gisteravond in een der zalen van restaurant Brinkmann j Eikenlaan 21, een zilveren armbandhorloge voer de afdeeling Haarlem der Nederland- Bureau van Politie, Raadhuisstraat 5, stren- sche Reisvereeniging een lezing met iicht- getjes zijde, ring met twee sleutels en nik- beelden over „Een reis over de Italiaanscne kelen rozenkrans, meren en Milaan naar Venetië". i N. O. G. HAARLEM Woensdagavond vergaderde de afdeeling Haarlem van het Nederlandsche Onderwij zers Genootschap in Lion d'Or, voor het houden der jaarvergadering. De begrooting van den penningmeester voor 1930 werd goedgekeurd. In de Kascommissie werden gekozen de heeren W. de Konink, H. Jonkman en P. van der Meulen. Bij acclamatie werden de aftredende be stuursleden de heeren H. van Leeuwen en E. Geerts Azn. herkozen. De eerste zal voor 1930 wederom voorzitter zijn. Met groote meerderheid werd in de plaats van wijlen den heer K. Ruiter de heer E. Marema ge kozen. De heer Q. Holle van Alkmaar, hoofdbe stuurder, bracht hulde aan de afdeeling en feliciteerde haar met het bestuur, dat blij kens het jaarverslag, ook dit jaar weer zoo veel afdeed. Na afdoening der interne zaken volgde een demonstratie van den Foto-projectie- en Ki- nohandel „Capi" te Amsterdam, Kalverstraat 115. De vertegenwoordiger dezer firma, de heer J. Huisken sprak daarbij over de pro jectie in dienst van het onderwijs. Daarbij gaf hij ook de geschiedenis van de too verlantaarn, waarvan onze 17e eeuw- sche langenoot Christiaan Huygens er al een bezat. Daarop demonstreerde hij de episcoop de epidiascoop en het filmbandapparaat, dat een minderheid bij het Amsterdamsche on derwijs prefereert, en eindigde door te pro jecteeren met de moderne tooverlantaarn, het Horaklac stel. Een meerderheid gaf haar ingenomenheid met de episcopische projectie te kennen. Natuurlijk had hij den dank der vergade ring te aanvaarden. ALCOHOLBESTRIJDING BIJ HET SNELVERKEER Een vergadering van het C C. van Drank- bestrijdende Vereenigingen Dinsdagavond belegde het Centraal Comité van Drankbestrijdende Vereenigingen te Haarlem in een der zalen van het Geh Onth. Hotel „Excelsior" eene bijeenkomst voor gedelegeerden van het C. C. en voor bestuursleden van de acht organisaties welke bij het C. C. zijn aangesloten. Voor deze sa menkomst, waarin de heer C. J. Toebes van Rotterdam, leider van het bureau der Ver- seniging voor Alcoholbestrijding bij het Snel verkeer, iets zou vertellen van het werk dei V. A. S. was veel belangstelling van den kant der drankbestrijders. De t—'.omsfc ter verga- lering was hiervan wel het bewijs. Spreker taf een duidelijke uiteenzetting van het ont staan der V A, S., eene instelling in 't leven geroepen door de Nationale Commissie tegen bet Alcoholisme. Vervolgens stond hij stil bij wat de V. A. S. doet om door het plaatsen van artikelen en berichten in de Onth. bla- ien, Auto-vakbladen, Sport- en andere bla den telkens te wijzen op het gevaar van al coholgebruik in verband met het veilig ver- beer. f. ij stippen hier nog even aan de uit gave in een oplaag van 5000 ex. van een spre kende plaat. „Chauffeurs geen alcohol In uw werk" welke plaat in vele garages reeds aan den wand prijkt. Aan bestuurders van motor-rijtuigen wer den 10.000 kalendertjes, voorzien van propa- tandaspreuken, gratis uitgereikt. Zoo juist is ook een pakkend sluitzegel uitgekomen Veel werd reeds gedaan mar veel meer ligt nog in portefeuille. De centrale leiding van dit alles berust bij bet Bureau dat te Rotterdam is gevestigd: Middenhoefstraat 26. Echter worden allerwege provinciale en nlaatselijke agenten aangesteld Als plaatse- ijk agent voor Haarlem en Omstreken fun deert de secretrls van het Centraal Drank- weer Comité de heer S. J. Vester, Adr. Loos- 'esstraat 32. Het werk der V. A. S. gesch ed zooveel mo gelijk in samenwerking niet alleen met de diverse drankbestrijders-vereenlgingen maar lok met de organ saties van werknemers en werkgevers in het auto-bedrijf. Vereenigin- gen, ondernemingen, instellingen, openbare chamen en besturen daarvan kunnen als buitengewoon lid bij de V. A. S. worden inge schreven tegen een minimumbijdrage van f 5 oer jaar. Toen de her Toebes zijn inle ding beëindigd had, volgde nog eene levendige ge- dachtenwisseling. Eenigen tijd geleden beschreef ik een paar proefvelden op grasland, waaruit bleek, welk een groote uitwerking een bemesting met Slakkenmeel in onze streken heeft. Ik be loofde toen, later nog eens iets van derge lijke proeven op bouwland te schrijven. Deze velden lagen aan den Middelweg ln de H.H. Waard, op kleigrond dus. Het gewas was op elk dezer velden: vroege aardappe len, (Schotsche Muis). Proef No. 1. S. Vlaar, H. H. Waard: Dit bestond uit 3 perceelen, die elk een gelijke bemesting met stikstof (per H. A. 300 K.G. Ammoniak en 200 K.G. Chili). Als Kali-bemesting is gebruikt 800 K.G Patent Kali, wat op kleigrond wellicht ook al niet te hoog is. Als Slakkenmeelbemesting: Perc. 1 600 Ki logram met een opbrengst van 29333 K.G aardappelen. Perc. 2 geen Slakkenmeel, met een opbrengst van 24666 K.G. aardappelen Pere. 3 1000 K.G. Slakkemneel met een op brengst van 35750 K.G. aardappelen. Een verschil tusschen 2 en 3 van 1084 K.G of wel een ruime wagon aardappelen, tegen den lagen prijs van f 2.80 gaf dus de 1000 K.G. Slakkenmeel een meer opbrengst van f 310 per HA De kosten der bemesting waren dus 1000 K.G. Thomasmeel f 85.00. De winst be droeg alzoo f 275 per H.A. Proef 2, C. Deen, H. H. Waard. De inrichting en bemesting als voorgaan de proef bij S. Vlaar. De opbrengsten waren als volgt (per H.A.) Perc. 1 20075 K.G. groote en 3750 K.G. kleine. Perc. 2 11300 K.G. groote en 7500 Ki logram kleine. Perc. 3 17975 K.G. groote en 4375 K.G. kleine. Hier gaf dus 600 K.G. Slakkenmeel per H.A. meer dan 1000 K.G. Thomasmeel. Meer was hier zeker niet noodig, al is het moei lijk te begrijpen, dat perc. 3 minder gaf dan perc. 1. Als we nu het laatste perc. nemen met dus de hoogste bemestingkosten, gaf dit toch nog 6675 K.G aardappelen meer dan zonder Thomasslakkenmeel en dus na aftrek der gemaakte kosten een voordeel van f 152 per H.A. wat nog de moeite wel loont dunkt mij 600 K.G gaf hier wel een grootere winst doch ik meen dat we niet steeds het beste uit mogen zoeken. Tevens is het opvallend, dat op perc. 2 de aardappels zeer laat waren, wat het groote aantal K.G. kriel uitdrukt. Men stelle hier eens naast, de wel bestrooi de perceelen. Deze hebben na het rooien nog 200 K.G. Chili ontvangen als extra stikstofbemesting. Deze opbrengst was als volgt: Perceel 135875 K.G. Perceel 2 43000 K.G. Perceel 3 46625 K.G. Nu is perceel 1 het minst, maar deze heb ben veel onder het lange loof der aardappe len geleden. Dit in acht genomen, mogen we gerust aannemen, dat ook dit proefveld in 't voordeel van een Thomasslakkenmeelbemes- ting is uitgevallen. Vooral blijkt ook hier, dat ook op de iets zwaardere gronden zooals de H. H. Waard is. een fosforfaemesting in de vorm van slak kenmeel goed werkt. Toevallig is mij een grondmonster bekend, in de omgeving dezer velden genomen, dat ook een niet hooge kalktoestand uitwees. Daarom zou ik ook tuinbouwers willen aanraden, neem zelf ook eens proeven, van Slakkenmeel tegenover andere forformest- L'offen en dan zal ook blijken, dat in vele streken Slakenmeel minstens zoo goed vol doet, vooral met het oog op den kalktoestand van vele landerijen. Het is het laatste jaar wel in prijs geste gen, maar toch tegen andere meststoffen niet te duur, men vergete vooral de kalk die het bevat, in deze niet. Het uitstrooien is lastiger, dit geven we toe, maar als het windstil is (niet zooals vo rige week dus)bemerkt men van de stoffijn- held niet veel. Dit is eigenlijk een voordeel, daardoor verdeelt het zich beter in den grond. Nu wy het er op toe moeten leggen van onze gronden te halen, wat mogelijk is, moe ten wij aan de bemesting alle zorg beste den, die mogelijk is. En door het nemen van proeven, de behoeften van het land leeren kennen. Nog altijd wordt er geld nutteloos ofwel niet tenvolle rendabel uitgegeven voor meststoffen. Dit moet voorkomen worden. Ik wil dan ook eindigen met deze zeer ware spreuk: „mesten met oordeel, brengt u steeds voordeel". Hensbroek, Dec. 1929. S. VLAAR Er zijn enkele onderwerpen op het gebied van land- en tuinbouw, waarop niet genoeg de aandacht gevestigd kan worden van be langhebbenden. Dit is o.a. het geval met „blauw" bij aardappelen, een verschijnsel, dat zich in de laatste jaren in steeds groo tere mate voordoet, zeer ten nadeele van de tuinbouwers, omdat aardappelen met „blauw" bijna geen handelswaarde hebben. De eigenlijke oorzaak van „blauw" is niet met zekerheid bekend, doch de ervaring heeft reeds geleerd, dat gebrek aan kali het optreden van „blauw" zeer in de hand werkt, terwijl een flinke kalibemesting, ook op onze kleigronden, remmend werkt. Ook dit jaar is in verschillende deelen van ons land het voorkomen van „blauw" vrij sterk gebleken. Voor een deel wordt dit toegeschreven aan de droogte, waardoor de bódemkali slecht gewerkt en dus haar nuttige werking ten opzichte van „blauw" niet tot haar recht kwam. Toch wijst ook dit jaar op den in vloed van de kalibemesting, ondanks de droogte. Het is ons bekend, dat o.a. op het Centrale proefveld te Hedel de met kali bemeste aardappelen hard en mooi gaat wa ren, terwijl de niet met kali bemeste spons achtig en in hooge mate „blauw" vertoon den. Wij raden naast fosforzuur en stikstof vooral de kalibemesting niet te vergeten. Een gift van 400 tot 700 K.G kalizout 40 per H.A. (deze stof uiterlijk begin Januari uit te strooien met het oog op het chloor- gehalte) of 500 tot 1000 K.G. Patentkali of 250 tot 500 K.G. Zwavelzure kali (deze bei de stoffen kunnen later worden aangewend, tot tegen het poten) zal in vele gevallen het „blauw" sterk verminderen, zoo niet geheel. Ir. Dwez te Breda schrijft: „Van meer dere zijden vernamen wy en zelf hebben wy ons reeds van enkele gevallen kunnen overtuigen dat ook dit jaar het „blauw" op de kleigronden in ons ambtsgebied sterk optreedt. By het nagaan der proefvelden vonden wij in enkele gevallen de opmerking by geschreven: „De aardappelen van het per ceel zonder kali waren sterk „blauw". De heer J. Kollema te Slochteren zegt in de „Veldbode" van 9 Februari 1929: „In 1925 verbouwde ik op een perceel lichten klei grond Bravo-aardappelen met een bemesting van 3 baal kalizout 40 vroeg in den herfst aangewend) plus 't noodige fosfor zuur en stikstof. De aardappelen bleken na rooiing totaal ongeschikt voor tafelgebruik, alles was „blauw". Ze zijn dan ook voor veevoeder gebruikt. Dit voorjaar (1928) was hetzelfde perceel weer voor aardappelen be stemd en daar ik hierop gaarne mijn aard appelen (Bravo's) voor eigen gebruik wilde verbouwen, heb ik er een zeer zware kali bemesting opgebracht: 10 baal Patentkali per H.A. En nu is het resultaat verrassend: Geen enkele blauwe, alles prima consump tie aardappelen. Hieruit blykt, dat een kali- bemesting „blauw" worden der aardappelen voorkomt, maar tevens kunnen wil hieruit zien, dat een vry groot kwantum kali moet worden aangewend." Dr. Oortwyn Botjes te Oostwolde (Gr.) zegt: „Niet het kaligebrek moet als oorzaak van „blauw" worden aangemerkt, maar het toedienen van kali is te beschouwen als het middel, waardoor het „blauw" worden by die soorten, die dit euvel vertoonen, kan worden tegengegaan." Verschillende uitspraken van vooraan staande personen op land- en tuinbouwge bied bevestigen bovenstaande mededeelin- gen, die met nog tal van andere zyn te vermeerderen. Gistermorgen heeft een grondig verhoor plaats gehad van den te Dortmund gearres teerden Ferdinand Mathlas, die, zooals men weet, wordt verdacht van moord op zyn zoontje. De verklaringen van Mathias kwa men op alle voername punten geheel over een met die van zyn vrouw. Ook hy ont kende beslist, zyn zoon door moord uit den weg geruimd te hebben en verklaarde, al leen schuldig te zijn in zooverre hij zich van het lijkje heeft ontdaan. Als motief voor deze daad, aldus de Te legraaf, gaf hij aan, dat hij den dood van zijn kind niet bij de bevoegde autoriteiten te Amsterdam heeft aangegeven, omdat hij de politie niet op zijn aanwezigheid in de Nederlandsche hoofdstad attent wilde ma ken. Hij werd namelijk door de politie van verschillende steden gezocht Na zijn uitbreken uit de gevangenis te Tecklenburg heeft Mathias zich in Neder land opgehouden en wel te Amsterdam. Op 12 December heeft hij zich van Amsterdam naar Utrecht begeven en is vervolgens te voet de Nederlandsche grens overgestoken, waarna hij zich, eveneens te voet, naar Gronau begaf. Het ontbrak hem aan geld en daardoor werd hy er toe gebracht te Gronau een rij wiel te stelen, hetwelk hij gebruikte om naar Dortmund te fietsen, waar hij Woens dagavond aankwam en waar hy werd ge arresteerd. De Amsterdamsche politie is onmiddellyk van de arrestatie verwittigd en een uitvoe rig- protocol over Mathias' verhoor is even eens onverwijld naar Amsterdam gezonden, opdat de mededeelingen van den gearres teerde grondig kunnen worden onderzocht. Uitlevering van Mathias aan Nederland ligt voorloopig niet in de bedoeling, daar hy zich eerst wegens een aantal in Duitschland begane vergrijpen voor Duitsche rechtban ken zal moeten verantwoorden. Mocht bly- ken, dat de verklaringen van Mathias en zijn vrouw over den dood van den kleinen Sigmund in overeenstemming zyn met de feiten, dan behoeft er van uitlevering in het geheel geen sprake te zyn, daar hij dan alleen kan worden vervolgd wegens het zich ontdoen van het ïyk, een delict, dat in Nederland met zes maanden kan worden bestraft. Het onderzoek der politie te Dortmund heeft verder ten doel vast te stellen, waar Mathias zich sedert zyn uitbreken uit de gevangenis precies heeft opgehouden, daar hij nog van verschillende vergrijpen wordt verdacht. Nu Ferdinand Mathias door de Diutsche politie gearresteerd is, kan het onderzoek door de politie van het bureau Volewijk1;- park als gesloten worden beschouwd. De vrouw bevindt zich nog' in het Huis van Bewaring, waar zij door den rechter-com- missaris werd gehoord. Nieuwe gezichtspun ten deden zich daarby niet voor. Mathias blijft natuurlyk in Duitschland. Wat met de vrouw zal gebeuren is nog niet bekend. HAARLEM, 20 December Groenten- markt Aangevoerd: Appelen 642 ct. per Kg.; Peren 8—80 ct. per Kg.; Bloemkool 10—24 ct. per stuk; Roode kool 415 ct. per stuk; Gele kool 916 ct. per stuk; Groene kool 610 ct. per stuk: Boerenkool 2550 ct. per kist; Andijvie 2.605.80 per 100 struik; Spinazie 5468 ct. per kist; Sla 4.306 per 100 krop; Spruiten 1.50 3.25 per kist van 15 Kg.; Wortelen 920 ct. per bos; Brusselsch lof 2024 ct. per Kg.; Knolseldery 23 ct. per stuk; Selderij 615 ct. per bos; Pieterselie 4—20 ct. per bos. ALKMAAR, 20 December. Kaasmarkt Aanvoer 66 stapels wegende 90.000 K.G., Fa- brieks kleine m. m. f 48.00, Fabrieks com missie m. m. f 45.00, Boeren commissie m. merk f 46.00, Boeren kleine met merk f 50.50 Handel matig. NOORDSCHARWOUDE. 20 Dec. 2600 k.g. aardappelen blauwe eigenheimers 2.10; 17600 kg. gele kool 45.50, 2100 stuks Chi- neesche kool 2.202 30, 3700 k.g. uien, nep 2.70, drieling 2.102.20; uien 2.703, grove uien 3.41'; 240u k.g. peen, groote 2.60—2.70, 1600 kg. kroten 1.80—2,10; 106400 k.g. roode kool 2,406,10; 32000 kg. Deensche witte kool 1,502,40; 2000 stuks bloemkool 6,10 15. BROEK OP LANGENDIJK, 20 December 6000 k.g. wortelen 1,70—2,20; 2800 bloem kool, le soort 4.90—7,40, 2e soort 1, 51000 roode kool 3.306.10; 28000 gele kool 2,60— 5,40; 16000 Deensche witte kool 1,502,50; 6Ö00 uien 2,60—2,90; Drielingen 1,70; 1300 bieten 1,60—2,50; 1000 witkrop 0.80. BOVENKARSPEL (Station), 19 Dec. 1929 „De Tuinbouw" Uien: Groote Gele 90—155, Drielingen 55. Bloemkool: 1ste soort 1025.80, idem 2de 5.40—12.30, 3de 1.30— 3.80 per 100 stuks. Roodekool 250—5.40, Gelekool 170—410, Wittekocl 130—180 per 100 K.G. Spruit 155 per zak. WOGNUM, 19 Dec. 1929 De Volharding Uien: f 0.50, Spruitkool 4.50—7.80, aan voer 4000 pond. Witlof 13 per 100 K.G. Roodekool 2.403, Spinazie 4.40, Chi- neesche kool 0.30—3.70. Aanvoer 2500 Et. Gelekool 1.70—4.60, Bloemkool f 14.70— 18.60. Peren 1.70. ZWAAG, 18 Dec. „Bangert en Omstre ken" Witlof 1114, Druiven 3242, Peren 2—5, Appelen 4—10, Uien 1— 1.20, Spruitjes 4—7 p. 100 p. Bloemkool 7—16, oRodekool 2—7, Gelekool 3—7, per 100 stuks. BOVENKERK. Eierveiling Op de Woens dagavond gehouden eierveiling waren aan gevoerd 4564 kipeieren, die f 8—9.10 per 100 stuljs opbrachten, kuikenseieren f 6—8. Voorts waren aangevoerd 14 konijnen f 1.35: 5 haantjes a f 0.80; 18 eenden a f 1.20—1.25, 1 kip a f 1.20 per stuk PURMEREND. Noteering van de „Afslag- /ereeniging Beemster Purmerend en Om- treken" van Woensdag 18 Dec. Aardappe- 'en. Blauwe f 0.73—0.80. Borger f 0.41—0.52 ?er 25 k.g. Witlof f 4—20, per 100 k.g. Bloem- tool f 2—24. Roode kool f 1.20—7.40. Witte kool f 1.306.20. Savoye kool f 1.4011.20. dlles per 100 stuks. Spruitkool f 0.60—2.35 oer 15 K.G. Boerenkool f 0.20—0.75 per kist Andijvie f 0.40—4.50 per 100 struik. Bieten/ 7.50 per 1000. Wortelen f 0.50—0.70 per zak."' CJien f 0.44—0.65 per 25 K.G. Uien Drielingen f 0.37—0.52 per 25 k.g. Prei f 6—11 per 100 )os. Appelen. Westlandsche Bellefleur f 4—7 irabantsche Bellefleur f 4—12. Zoete Belle- Teur f 5—11. Groninger Kroon f 4—9. Pre sent van Engeland f 7—24. Goud Reinette, 6—24. Oranje Reinette f 3—8, alles per 100 ;.g. Peren. Boerengroen f 44—9. Comtesse de 'aris f 7—10. Winterjannen f 2.50—12. St. lermain peer f 5—11. Gieser Wildeman d 5011 p11os ner 100 R g. uien 2.60—2.80, groote id. 2.20—2.40, drie lingen 90 ct., roode kool 3.80—6.40. 2e soort I 2.90—5.50, gele kool 3.60—4.80, 2e soort 2.204.50, Deensche witte kool 1.502.40. UITHOORN, 19 Dec. 1929 Op de kaas markt waren aangevoerd 30 partyen. Goud- sche kaas 1ste soort R.M. 5457, idem 2de soort R.M. 5153, zonder R.M. 49—64. Handel matig. VOLENDAM, 19 Dec. Viescherij De visscherij was heden, mede wegens den ge ringen wind .onbeteekenend. De spannen, welke bmnen kwamen, brachten eenige manden spiering en haring aan. Men be steedde voor spiering 73 cent, kleine spie ring 45 cent per pond, haring 1011 per tal. Hoekbot gold 43 cent per pond. IJMUTDEN. 20 Dec. Rijksvischafslag. Tarbot f 2.70—f 3.05 per Kg„ Tong f 2.35— f 3.70 per Kg.. Groote Schol 1 37i 38 per 50 Kg., Middel Schol f 38f 43 per 50 Kg., Zet Schol f 42f 45 per 50 Kg., Kleine Schol f 17f 40 per 50 KgSchar f 8.50f 10 per 50 Kg., Kleine midde: Schelviscn f 40 per 50 Kg., Kleine Schelvisch f 9i 26 per 50 Kg., Kabeljauw f 142—f JS0 ner 125 Kg., Gullen f 7f 58 per 50 Kg. Wyting f 6— f 7.50 per 50 Kg., Versche Haring f 6.20 f 7.10 per mand. van de heden aan den Rijksvischafslag aan gekomen stoomtrawlers- Henriette Jacoba 215 manden, f 2381.—; Berta 60 manden, f 2458,—; Tubantia 70 manden, f 2759.Flamingo 55 manden, f 2145.—. Haringdrifters: L. T. 373, f5168.IJ. H. 997, f 4651.—. VRIJDAG, 20 DeCEJVUseK Parys Brussel Londen New-ïork (cable Berlijn Zürlch Rome Madrid Oslo Stockholm Kopenhagen Praag Weenen Warschau 9.70 34.65 12.091/. 2.471/" 59.35 48.20 12.95 34.20 66.40 66.80 66.45 7.30 34.80 27.- 9.80 34.75 12.101/, 2.481/2 59.45 48.30 13.05 34.30 66.50 66.90 66.55 7.40 35.- 29.- p I, VRIJDAG, 20 DECEMBER Vorige Koersen Opening neoen Staatsleeningen 5% Nederiana 1919 5% Nederland I9lt t y, Nederi 1916 ty, Nederi 1917 N.Ind. 1928 B Banken Koloniale Bank Indische Bank Cert. Handel My... industrieën Marg Unie Calvê Delft Alg Kunstzijde Van Berkei's Pa! Nieuwe Philips fndustr Buitenland Anaconda Cert FJsk Rubber Separator Sweedsche Lucifers 'lijn bouw loetonMijnbouw Alg. Exploratie..... Petroleum 'nrrsrne Petr. Gaboes Kon Olie Per lak 'eudawa Continental Oil Rubber A dam Rubber Bandar Deh Batavia Rubt Rott rapanoell Serbadjadl 9Ila-u V 1 O. O Allied (ntercontin Rubber Scheepvaart HoU Amerika Lyr dito Gem Elgena Kon Ned Stoomt Scheepvaart- Unie Marine comm. Marine pref Suiker H V A Poerworedjo Vorstenlanden Actions idem Tabak iell Batavia Oude Del) •M KUSt Senembah Maxwell Spoorwegen Union Pacific vVabasb Jhtc MiJw St Pau Kansas City Soutt ïrie Railr Prolongatie 102 b 102 b 9911/is 99 !6 96% b 214% 155 164 305% 142% 118Vg 177% 468% 154 3°/8 131% 280% 379% 39% 395 158% 19 24% 154% 125 93% 60 b H?% 50 92 64 5% 6 39 35% 80 192 233/4 28% 559 683% 145% 125 366% 330 863% 38)3% 53% -220 57% 25% 83% 613% 3%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 2