THE SINGING FOOL BIJ HET PORTRET VAN Z.H. PIUS XI Blsembollenhuis te Oegstgeest afgebrand TWEEDE BLAD VRIJDAG 20 DECEMBER 1929 BLADZIJDE 1 Vijftig jaren Priesterschap Z.H. PAUS PIUS XI DEENSCHE „ONTWAPENING" Om te beginnen is het nog de groote De „Stem van den Reus" bij de Kerstfeestviering te Praag Schade 3 a 400.000 gulden Z. H. Paus Pius XI werd 31 Mei 1857 ge boren te Desio, een dorp in de onmiddellijke omgeving van Milaan, als vierde en voor laatste kind van Francesco Ratti en Dim Galli, onder omstandigheden die wat wij carrière plegen te noemen, op geen enkele manier bevorderden, maar veeleer tegen •werkten Een dag later, 1 Juni 1857 gedoopt met de namen Ambrosius Damianus Achil- leus, onderscheidde hij zich in niets van zijn broers, zuster en speelkameraadjes, hielp hij al vroeg mee in de weverij van zijn vader, en volgde hij het primitieve onderricht van den geestelijke Volontieri die veertig jaren lang bij gebrek aan een school de dorps jeugd wat boekenbeschaving poogde bij te brengen. Op de innerlijke ontwikkeling van geschriften zagen op deze wijze het licht, in nog heden ten dage kan men nagenoeg geen enkel Italiaansch wetenschappelijk .verk opslaan, onverschillig welk onderwerp iet behandelt, of onder de „lijst van ge- aadpleegde werken" vindt men den naam Ratti vertegenwoordigd. En tusschen al deze bezigheden en studies door, vond hij nog tijd om het standaardwerk „Acta Ecclesiae vlediolanensis" (Milaneesche Kerkgeschie denis) samen te stellen en een uitgave van iet „Missale Ambrosianum" |Ambrosiaansch Missaal) te verzorgen: allebei werken die ieder op zich zelf een waardige levenstaak "ï^d^n kur>r>en rijn. In deze periode achtten geleerden, wier naam in heel de wereld klank had, het een den opgroeienden Achilleus had een oom van hem, pastoor Damiana Ratti, bij wien hij veelal zijn vacanties doorbracht, grooten invloed: deze wist ook, nadat hij zijn ver langen had kenbaar gemaakt, een plaatsje voor hem te krijgen in het Seminarie van den H. Petrus Martelaar, wat gezien de niet bepaald groote ontwikkeling van den later beroemden geleerde, wèl eenige moeite kostte. Het begin bleef zelfs beneden de niet zeer hooge verwachtingen, maar ten slotte overwonnen Achilleus' ijver en vol harding; met schitterend resultaat beëin digde hij zijn gymnasiale studies, doorliep hij met nog grooter succes een twee-jarigen lyceum-cursus in het Seminarie van Monza voltooide hij zijn lyceum in het Aartsbis schoppelijk College van S. Carlo te Milaan en deed hij zijn intrede in het Theologisch Seminarie, waar hij drie jaren lang boven al zijn mede-studenten uitblonk. Om zijn groote gaven recht te doen wedervaren, zond zijn geestelijke overheid hem in October 18 9 naar Rome, waar hij ingeschreven werd in het Lombardisch College, terwijl hij tevens de voorlezingen van het Canoniek Recht aan de Gregoriaansche Universiteit, de theo logische colleges aan de Staatsuniversiteit en den filosofischen cursus aan de Academie van den H. Thomas volgde. Deze zeer zware studie hield hij drie jaren vol en met het zeldzaam succes dat hij op loffelijke wijze zijn eindexamens maakte in 1882 in de filo sofie, de theologie en het canoniek recht. Hij was toen reeds priester. Een maand na zijn aankomst te Rome gewijd, had hij zijn Eerste H. Mis opgedragen in de kerk van den H. Carolus aan het Corso. De Bibliothecaris. De eerste benoeming die Achilleus Ratti na het voltooien zijner studies ontving, was een beproeving. Men zond hem als assistent naar een bergnest waarvan de pastoor over leden was, naar Barni-in-Valassina, waar hij drie manden lang met grooten ijver pa- rochialen arbeid verrichtte. Teen zijn over heid zich zoo van zijn onvoorwaardelijke ge hoorzaamheid had overtuigd, werd hij ge roepen tot professor m de theologie en in de gewijde welsprekendheid aan hetzelfde Se minarie, waarvan hij vroeger leerling was, welke functie hij bekleedde tot 1888. Door zijn belangrijke navorschingen en vele pu blicaties was zijn naam dan zoo bekend gei worden, dat men van alle kanten pressie op hem uitoefende om te solliciteeren naar een vacant gekomen zetel van Doctor der Am-, brosiaansche Bibliotheek, op welke sollicita tie spoedig de benoeming volgde. Hetgeen Achilleus Ratti voor de Ambro. Eiaansche Bibliotheek, een der grootste boe kerijen van de geheele wereld, welke zelfs de Vaticaansche Bibliotheek naar de kroon steekt, gedaan heeft in de kwart-eeuw dat hij er als Doctor en na 1907 als Prefect aan verbonden was, valt niet op te sommen en is den leek onmogelijk geheel te ver. klaren. Zijn grootste verdienste is het geweest en zal het blijven, dat hij de Ambrcsiaansche Bibliotheek gedwongen heeft haar onmete lijke schatten af te staan aan de weten schap. Door zijn buitengewone talenkennis en ongeloofelijk veelzijdige geleerdheid, was hij in staat alle bezittingen der bibliotheek door te werken en de ontelbare manuscrip ten op hun juiste waarde te schatten. Zelfs de liefhebber i.s momenteel in staat de Am- brosiaansche Bibliotheek over de moeilijkste en meest onbekende bronnen van weten schap te raadplegen. Hij wordt daarbij ge. hc pen door een algemeenen catalogus die dc r duidelijkheid, volledigheid en korte, kl:. re verwijzingen naar aansluitende ge schriften, een unicum is op de wereld. Deze catalogus werd samengesteld door Achilleus Ratti die er niet minder dan vijf-en.twin tig jaren aan werkte, en het zelfs niet noo- öig vond, om dit levenswerk, dat zijn na gedachtenis onder de geleerden zal doen voortleven, van zijn naam te voorzien. Deze onmetelijke arbeid wacht geduldig op wie van hem gebruik wil maken en vraagt niet den dank van den tevreden gestelden be- zc ker: hij is anoniem! intussehen begroef hij zijn kennis niet on der het stof der boeken in de stilte van zijn stu-.ieèrkamer. Elke vondst die iets beteeken- de en waarvan zijn veelzijdig weten de waarde dad 'ük doorgrondde, werd zorgvul dig uitgewerkt en gepubliceehr. Ruim zestig eer hem hun vriend te kunnen noemen: ja, men zag er in de wereld der wetenschap noe- genaamd niet teger op aanhoudend zijn raad te vragen. Hij reisde 'oen ook veel, voornamelijk voor bibliotheek- en museum- onderzoek. Zeer interessant zijn de korte brieven die hij uit Parijs, Weenen, Boedapest, Londen en Rome schreef aan zijn vriend en studiegenoot. Mgr Ceriani, dien hij later op volgde als Prefect De laatste jaren van zijn verblijf te Milaan was hij bovendien nog professor in het He- breeuwsch. In 1912 gebeurde 't onvermijdelijke. Nau welijks gereed met zijn catalogus. Werd Achil les Ratti naar Roïn' geroepen, watr de Va ticaansche Bibliotheek aan hem werd toe vertrouwd. Hij ging en begon met den zelfden ijver het werk dat hu ir, Milaan ten einde had weten te voeren maai waarbij hij te Rome zelfs niet aan het begin van het einde zou toekomen, omdat hem de tij d ontbrak. Dc Diplomaat En intussehen is niets minder juist dan de gedachte die bovenstaar de regelen misschien wekten, dat Achilleus Ratti uitsluitend de geleerde was die als professor, schrijver en bibliothecaris zijn eigenlijke roeping van priester eenigszins ontweek Wij herhalen: niets is minder waar Het ijver .n voor de Missie ook in het eigen land en zijn actie voor het leekenapostolaat tijn geen idealen waartoe hij kwam in zijn Pausschap. Zijn heele leven lang leek het. ir te endeel, dat hij zijn streven juis! daar op had gericht en dat zijn studie maar bijzaak was. De eerste zending voor het heil der zielen die hem, na zijn kortst "ndigea parochialen arbeid, werd toevertrouwd vas die van Lec tor in het '-.looster der Zusters van O. L. Vr. van het Cenakel te Milaan. Hij was toen alleen nog maar professor 'n al zijn actie, al zijn innerlijke werkkracht gaf hij, waar hij die maar even niet ir zijn werkkamer of op de kathedei noodig had. aan het werk der retraiten, aan de verdieping der ge loofskennis. aan de aanbidding van het Al lerheiligste en aan ae andere grooie idealen der Congregatie. Al spoedig stichtte hij een voor'oereidings- cursus voor kinderen die tot de eerste H. Communie kunnen worden toegelaten, maar door de onachtzaamheid der oudns of om andere reden geen voidoenne geloofskennis bezitten. Hij stelde een catechismus in voor jonge meisjes. Nog geen jaar later riep hij de zoo groots uitgebloeide Italiaansehe on derwijzeressen vereenigmg in het leven. Hij preekte Mei-, Juni- en Oc:ober-maanden, tridua. retraiten, vasten- en advent-medita- ties. Hij was de geestelijk adviseur der Duit- sche colonie te Milaan Als kanselredenaar van grooten naam ontving hij "ele uitnoodi- gingen en zoo preekte hij ten slotte bijna dagelijks en 's Zondags gewoonlijk twee ma len. En intussehen vond Achilleus Ratti ook altijd nog den tijd v x>r passende en gezonde ontspanning. Zijn groot-ste liefhebberij was de bergsport. Hij was iid van de Italiaanscne Alpenclub en in het maandoraaan dezer vereeniging vinden we de vele en buitengewoon belang rijke artikelen, die hij er over zijn soms zeer zware ondernemingen in schreef Zijn stijl is die van den geleerde. Geen détail wordt vergeten, alles wal den bergueklimmer van nut kan zijn. vindt hij er m. Ontroerend is zijn teere liefde voer de na-uur terwijl zijn uitingen van kinderlijk ge'oef in Gods Almacht en zijn juichende dankbaarheid voor zoo veej schoonheid als verzen zijn. Achilleus Rath deect 89 beklimmingen van beteekenis. In 1889 beklom lij den Monte Rosa (4638 M van Italië uit. wat te vo ren velen het leven gekost had maai waarin nog nooit iemand was geslaagd. In het zelf de jaar wist hij den Zumstehi-piek te over winnen, toen er reeds hulpcounn3? waren uitgezonden, omdat niemand aan zijn slagen geloofde. Vanal den Mont-Blane wist hij zich een weg te banen door den Döme-glet- scher, welk traject naar zi,u ontceKker nog altijd Raiti-traject genoemd wordt. Twee malen wist hi) met groot gevaar voor zichzelven bergbeklimmers var: een zekeren dood te redden In 1918. toen de Russische overheersching in Polen plots inviel door de wanorde welke het bolsjewisme geschapen had en door den hardnekkigen strijd om hur "rijheid van de Polen, die het uur dar verlossing al te lang hadden moeten verwaentten zond Benedic- hadden moeten verwachten, zond Benedic- sitator naar Warschau. Het jonge Polen had zich te verdedigen tegen Russen, Duitschers, Oostenrijkers en Tsjechen, ret werd geteis terd door groote binnenlandse'!': beroerin gen. de Poolsche Kers was on^e Czaristisch bestuur geheel ontwricht, en ordi te schep pen in den chaos leek voorloopt een onmo gelijkheid. Achilleus Ratti wist echter raad Twaalf Bisschoppen werden benoemd, kerkelijke plechtigheden nadden weer plaats het ge loof leefde op en binnenkor was Polen zelfs waardig een Pauselijkm Nuntius te bezit ten. I Achilleus Ratti werd daartoe benoemd en I Bisschop gewijd te Werschau op 28 October 1919. Intussehen was hij ook nog Apostolisch Vi- I sitator benoemd voor Finland Estland Let land, Lithauwen. Gecrgië in Rusland, in welke hoedanigheid hij vele rei zei maakte. In 1919 zat hü de ge allieerd commissie voor Opper-Silezië voor. Naar I'etrus' Stoel. 2 Februari stierf de groote sociale werker en bijzondere vriend van Achilleus Ratti, Karö. Ferrari, Aartsbisschop van Milaan. Benedictus XV benoemde den Nuntius van Warschau tot zijn opvolger. Hij was toen midden in zijn werkzaamheden voor het Poolsch Concordaat en de regeering van Pilsudski deed een ernstige poging om haar Vaticaanschen gezant te behouden. Benedic tus XV keerde echter niet van zijn beslis sing terug. In het Consistorie van 13 Juni 1921 kreeg Achilleus Ratti den rooden hoed. Aan het hoofd der Italiaansche nationale bedevaart trok hij dan nog naar Lourdes om vervolgens eenigen tijd te Rome te verblij. ven. 8 September 1921 deed hij zijn plech tige intrede in de Lombardische hoofdstad. Als Aartsbisschop van Milaan heeft Achilleus Ratti weinig kunnen doen. De tijd dien hem de Voorzienigheid had gesteld, was daarvoor te kort. Ruim vier maanden later immers, 22 Januari 1922, stierf de Paus van den Vrede, Benedictus XV, en moest Achilleus Ratti zich naar het Vaticaan be geven voor het conclaaf; hij zou het niet meer verlaten. Den morgen na het overlijden celebreer de hij in den Dom van Milaan een plech tige H. Mis van Requiem, waarna hij des avonds naar Rome vertrok. Hij nam zijn intrek in het Lombardisch College, waar hij vroeger had gestudeerd. Donderdag 2 Februari trokken 53 Kardi nalen zich in Conclaaf terug. In de Sixtijn- sche Kapel werd een H. Mis opgedragen ter eere van den H. Geest. Daarna begonnen de stemmingen: twee malen twee per dag. Donderdag 6 Februari zag de menigte op het Sint Pietersplein dat de stembriefjes die verbrand werden, een witten rook gaven. Dit was het teeken dat de Paus gekozen was. Anders werden de briefjes telkens met vochtig stroo verbrand, wat den rook zwart maakte. Om half twaalf ongeveer verscheen Kard. Bisleti op de groote loggia van St. Pieter en zeide met luider stemme: „Ik kondig u een groote vreugde aan. Wij hebben een nieuwen Paus. Het is z. Em. Kard. Achilleus Ratti, die den naam geko zen heeft van Pius XI". Een half uur later verscheen de Paus der verzoening op den loggione van Sint Pieter en zegende de menigte Voor het eerst na 1870. Bij de algemeene beschouwingen ovftr de Defensiebegrooting is ook ter sprake gekomen het Deensche ontwerp tot omvorming van leger en vloot in een wachtkorps en een rijksmarine. Eén hoogst belangrijke kwestie, omdat van de zijde der ontwapenaars beweerd wordt, dat, als de regeering hier met een dergelijk voorstel komt, zij op dên steun van die zijde mag rekenen. Hoe dit mogelijk is, nu in Denemarken een zuiver vrijwilligersleger voorgesteld wordt, terwijl de S. D. A. P. principieel tegenstander van dit stelsel is, zullen we nu maar niet nagaan, daarvoor zal de gelegenheid nog wel eens komen. In de Kamer zijn de ontwapenaars uitvoerig bestreden door den heer 1 Schaepman, die van de aanhangige wetsontwerpen in Denemarken, zooalls uit zijn betoog bleek, een uitvoerige stu- j die had gemaakt. De heeren zaten ér danig mee in de knel, want zij hadden gesproken over zaken waarvan ze niet op de hoogte waren, want de wetten hadden ze niet kunnen krijgen, zooals erkend werd. In plaats dat „Het Volk" zijn lezers nu eens mededeelt, wat die katholieke afgevaardigde over het voor- I stel zeide, tracht het hem te bestrijden met een geheel onware voorstelling van zaken. Het schrijft: De heer Schaepman maakte tegen het Deensche ontwapeningsontwerp een groot I lawaai, waarvan de beteekenis echter blijkt, 1 als men zich van den inhoud van dat ont- j werp deugdelijk rekenschap geeft. Voor- i eerst zullen daardoor de kosten worden ver- minderd van 59 tot 17 millioen kronen. De t marine-uitgaven zullen van laatstgenoemd bedrag bijna elf millioen kronen uitmaken. Dit is niet meer dan zeven millioen Hol- landsche guldens. Het politieleger zal 6 mil lioen kronen kosten. Er is een jaarlijkselie lichting van 1600 man. Elk jaar kunnen zich opgeven zij, die geen zin hebben om te i dienen. Deze worden vrijgesteld. Men ver- j wacht, dat velen wel zullen willen dienen, i te meer ,daar deze dienst bezoldigd wordt. Zij, die wel willen dienen, zullen loten. De I diensttijd bij de veiligheidswacht te land is acht maanden. Het dienstverband duurt tien jaar. Is men geoefend, dan zwaait men af en is het gedurende tien jaar mogelijk, dat men onder de wapenen geroepen wordt, maar alleen wanneer oorlog buiten de gren zen of andere ernstige omstandigheden het optreden van een politiemacht noodig ma ken. De bedoeling is, dat de geoefenden in het geheel niet terug komen. Herhalings oefeningen van zeer kerten tijd (tweemaal twaalf dagen) dienen om de geoefenden ge schikt te houden voor hun taak: ook die herhalingsoefeningen worden volledig be- j taald. Dat is heel wat anders dan een vrij- willigersleger. De soldaten van het Duitsche leger b.v. zijn duurzaam onder de wapenen I Van de 1600 man eener lichting komen plus I minus 299 by de marine. Uit dit alles ziet men, welk een totaal omvaren indruk I 's heeren Schaepmans rede maakt. j Dat moet nu voorlichting heeten in i een zaak, waarmede de partij zooveel propaganda gemaakt heeft voor haar ontwapeningsleuze. Het geheele verhaal, zooals het hier gegeven wordt, is on waar. Men heeft het ontwerp niet ge zien en hoe kan men zich dan van den inhoud rekenschap geven. vraag, of de kosten verminderd worden. De opgegeven kosten zijn alleen die. noodig voor betaling beroepskader, ma terieel en onderhoud. De traktementen van de vrijwilligers, benevens de aan- iederen vrijwilliger na zijn diensttijd en de herhalingsoefeningen uit te betalen premie worden jaarlijks bij de begroo ting vastgesteld. Dat de hiervoor noo- dige bedragen niet gering zullen zijn kan ieder nagaan, want de verwachting dat velen wel zullen willen dienen is alleen gegrond op het feit, dat sommi gen wel een behoorlijk bedrag willen verdienen. Bovendien worden, om nog maar iets te noemen, tot de hier genoemde kosten niet gerekend de staatsbedrijven van de marinewerf, de marine-artillerie en het marine mijnwezen, waarvan de twee laatste volgens het ontwerp nog moeten worden gesticht. Van een politieleger is geen sprake, want er zijn bij ingedeeld artillerie en vliegtuigen. Dat men er niets en dan ook absoluut niets van weet, blijkt wel uit hetgeen men schrijft over den diensttijd. Deze bedraagt niet acht maanden maar 4 maanden voor de 1440 man infanterie en 5'j maand voor de 160 man artille rie, die jaarlijks zich vrijwillig moeten verbinden, niet voor 10 maar voor 12 jaar, waarin twee herhalingsoefeningen, die hier worden goedgepraat, maar in eigen land steeds fel bestreden, hoewel het doel precies gelijk is. Dat deze weermacht op zou moeten treden als politiemacht bij oorlog bui ten de grenzen of andere ernstige om standigheden is onwaar. Er is geen sprake van een politiemacht, want het wachtkorps dient voor handhaving der neutraliteit en vervulling van de Vol kenbondsverplichtingen, zooals de wet vermeldt. Een politiemacht kan geen Volkenbondsverplichtingen vervullen, dat kan alleen een leger, ook al noemt men dat wachtkorps. Het toppunt van onware voorlichting wordt bereikt, als wordt medegedeeld, dat van de 1600 man eener lichting er plus minus 299 komen bij de marine. Er is om te beginnen geen lichting, want die bestaat alleen als er dienstplicht is, maar een jaarlijksch contingent vrij willigers, waarvoor ieder tusschen de 16 en 24 jaar zich aan kan melden. Van de 1600 vrijwilligers gaat er niet één naar de marine. De wet bepaalt, dat daarvoor voorloo- pig jaarlijks 700 vrijwilligers, buiten de 1600 man voor het wachtkorps, noodig zijn. Op deze wijze worden nu de leden van de S. D. A. P. in hun eigen orgaan voorgelicht over een van de belangrijk ste kwesties, waarvoor zij propaganda voert. Uit dit alles ziet men, welk een totaal omvaren indruk „Het Volk" bij zijn lezers, omtrent de ontwapening van Denemarken, wil vestigen. kantoorgebouwen, die inmidde.s door het vuur waren aangetast, totaal in de asch ge legd. De schade wordt ges :hat op ongeveer drie honderdduizend a vierhonderdduizend gul den. Zij wordt door verzekering geceKt. De oorzaak van den brand is onbekend Het schouwspel werd door vele hondprden personen gadegeslagen, waaronder tal van automobilisten. Op bet terrein van den brand was het volledige bestuur der gemeente Oegstgeest aanwezig. Op een afstand van vijf en twintig Meter achter het geheele gebouwencomplex is het woonhuis gelegen van den Leidschen hoog leeraar prof. Escher. Dit huis was door ge boomte van het brandende perceel geschei den, doch door den hevigen vuurgloed maakte men zich hier aanvankelijk terecht bezorgd voor overslaan van het vuur Mevr Escher belde daarom de Leidsche brandweei op om assistentie, doch deze moest daartoe eerst door den burgemeester van Oegstgeest om hulp gevraagd worden. Deze zag de noodzakelijkheid daarvan aanvankelijk niet in, doch na overleg met den waarnemenaen commandant van de Oegstgeester brandweer besloot hij toch de hulp van Leiden in te roepen. Deze had zich inmiddels reeds ge reed gemaakt en tien minuten na het alarm was de Leidsche brandweer ter plaatse met een motorspuit, die men aan het Oegstgees- terkanaal opstelde. Met vier stralen werd door de Leidsche brandweer het vuur mede aangetast en moest men vooral ook zijn aan dacht wijden aan de naastgelegen nanlen, ter eene zijde een boerderij van den heer Zandbergen, ter andere zijde een gesloten huis van den heer Nullen Sr.. waarachter een tas hooi in den tuin stond opgesteld. De belendende perceelen konden gelukkig behouden worden en doordat men tenslotte het achtergelegen gebouw niet kon behouden en er geen gevaar meer voor uitbreiding daar ter plaatse bestond, kon men al zijn aandacht wijden aan het hoofdgebouw. Echter bleek al spoedig, dat men ook hier niet veel zou uitrichten en het geheele gebouw brandde dan ook uit. Slechts de muren bleven over eind. Tot laat in den avond bleven de brand weren in actie. In Praag wordt het Kerstfeest elk laar op bijzondere wijze gevierd. Zoo worden oyv. in sommige straten van de stad door vereenl- gmgen voor de jeugd Kerstboomen opge steld. Ditmaal zal bij deze openbare Kerst boomen een „Stem van den Reus"-instal- latie worden opgesteld, waarmee Kerstliede ren worden ten gehoore gebracht. Gistermiddag omstreeks half vier is een groote uitslaande brand uitgebroken in het bloembollenhuis van dc NV. F vaan en Co, staande aan den Rijksstraatweg Leiden Haarlem, onder de gemeente oegstgeest. In de voorraadschuren bevond ïch eer groote en waardevolle hoeveelheid glaümienbollen. Door den wind aangewakkerd grepen de vlammen snel om zi. I heer. en- in minder dan geen tijd stond het geheele gebouw m lichte, laaie, zoodat de Oegstgeester brand weer, die onmiddellijk ter plaatse was ver schenen, zich voor een zware taak geplaatst zag. Daar de wind uit een voor de tegenover gelegen behuizingen ongunstige richting woei, achtte men her raadzaam rie hulp van de Leidsche brandweer in te roepen, die spoedig met de motorbrandspuit ter plaatse verscheen Met in totaal twaalf stralen werd water gegeven. Ondanks deze krachtige pogingen werden de voorraadscnuren evenals de aangrenzende Gelijk we de vorige week reeds meldden is de geluidsfilminstallatie in het Rembrandt- Theater gereed gekomen, we hebben haar bewonderd, doch thans niet op een speciale daarvoor opgezette plaat, maar op een heu- sthe film, een film, waarvan op het oogen- blik acht copieën alleen reeds in Nederland draaien; voorzeker een evenement in de filmwereld, daar vijf al veel is voor z'oon klein landje. We zullen ons niet uitvoerig bezig houden met een technische beschouwing van de verschillende appara ten en toestellen. We kunnen ons voorstel len, dat de bezoeker het genot van de ge luidsfilm niet afmeet naar de ingewikkeld heid van de projectie apparaten, maar naar het geluid, dat er voortgebracht wordt. En gelijk gezegd, heeft dit ons werkelijk ver rast. THE SINGING FOOL, de „kraker" van het seizoen, omdat drie kwart van de men- schen, die haar zien, hun aandoening in vloeibare druppels omzetten, is de eerste film, die in de nieuwe installatie van het Theater de eer heeft te draaien, en te zin gen. The Singing Fool is naar men weet, de verwekker van de Sonny Boy-bacil, die in de laatste maanden op alle muzikale en onmuzikale individuen invloed heeft gehad. Sonny Boy is dan ook het hoofdmotief van de film. Practisch gesproken, begint de film pas, wanneer dit kereltje zijn intrede heeft gedaan. Hij is de mentor originalis van het drama, dat zijn vader beleeft. Zonder hem zou de film niets zijn en zou zij nooit een dergelijke macht over de massa hebben gekregen, als thans het geval is. Hij en zijn vader (AL JOLSON) torsen de heele film en de regisseur mag van geluk spreken, dat zij dit doen, anders zou hij zijn geesteskindje rare capriolen zien maken. Nu echter weten deze beide hoofd figuren vaak sterk te ontroeren door hun spel en zang en toont Al Jolson in sommige gevoelige momenten toch werkelijk wel een acteur te zijn, die weet te boeien, en wel de gelijk iets presteert, alle geleerde betoogen over filmkunst ten spijt. Want al moge de film zelf dan niet den naam van „kunstpro duct" waardig zijn, het spel van Jolson is op sommige momenten wel degelijk kunst, en dat is toch al meer dan we van een ge wone amusementsfilm gewoon zijn of kun nen verwachten. Overigens leent de inhoud zich er weinig toe om na te vertellen; dat is trouwens ook overbodig, want de climax wordt juist be reikt, doordat men niet weet wat er komen gaat. Een groote belangrijke factor bij het ver- tooner. van deze film is wel, dat de geluids apparaten volkomen in orde zijn, en in de weergave zooveel mogelijk de werkelijkheid benaderen. Gelukkig is dit bij deze nieuwe installatie het geval en komen zoowel de hoogste als de laagste tonen egaal zuiver over. Ook het gesproken woord is duidelijk waar te nemen en kan men zonder moeite volgen. We twijfelen niet of THE SINGING FOOL, die in verschillende plaatsen zoovele harten, neuzen en zakdoeken stormenderhand ver overde, zal ook in Haarlem een ernstig ge hoor vinden, al willen we wel opmerken, dat De twee hoofdpersonen uit de film The Singing tooi in een der meest gevoelige scènes. Al Jolson en David Lee deze film voor volwassenen dient te worden voorbehouden. Terwille van onze nieuwsgierige lezers, die graag het naadje van de kous willen weten, wat betreft de werking der apparaten, kun nen we meedeelen, dat op het tooneel, ter zijde van het projectiedoek, twee dubbele dynamische luidsprekers zijn opgesteld. Aap de projectietoestellen in de cabine heeft men een kleinen motor aangebracht, die via een soort stabiliseeringsapparaat voor een gelrik- matige snelheid, een ronde schijf in werking stelt. Op deze schijven worden de z.g. gramo- phoonplaten gelegd, die tegelijkertijd met de film zijn opgenomen. Daar ook de motor regulateur op het projectie-apparaat zelf correspondeert, blijft het geluid nauwkeurig samenvallen (vandaar de naam Synchronis tische films) met het beeld, dat werd opge nomen. Op het baloon zit ter linkerzijde een kastje, waar men het geluid harder en zach ter kan maken. Een groote moeilijkheid, die gelukkig echter niet veel voorkomt, is, dat bij het breken van een geluidsfilm, de acte weer geheel van vorenaf aan moet worden afced'-aaid. Paar het toestel echter riet zoo snel draait als bij een stomme film het ge val is, komt een breken der films veel minder voor. En andersdient men dat op deu koop toe erbij te nemen. DE FELLE BRAND IE OEGSTGEEST

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 5