Stadsnieuws GELOOF EN WETENSCHAP 1 sBll» ONTZETTENDE RAMP OP HET WINSCHOTERDIEP EISCHT DRIE DOODEN 1 I f Springende1 I Handen Kloosterbalsem j bUVAIRiW&ttENS Ontploffing van den stoomketel van een sleepboot Twee mannen honderden meters ver over daken weggeslingerd Een gasbuis gesprongen en het uitstroomende gas in brand Een der slachtoffers door het dak in de keuken van een perceel geslagen Vereeniging tot Bevordering der Gezondheid in de Grafische Vakken in Nederland 'A- I GEBOREN VOOR DE MISDAAD Een veelbelovend jongmensch voor de Haarlemsche Rechtbank De Salento verdwenen SI jfg Vleugel of Piano Het Winkel werktijdenbesluit voor winkelpersoneel HEEMSTEDE „Geen goud zoo goed" "Een ontzettende ontploffing heelt heden morgen omstreeks Kwart over 5 plaats ge had op een sleepboot m het Winschoter- oiep. Deze sleepboot had 5 schepen achter arch, toen nabij de Bontebntg de stoomke tel met een geweldigen Knal uiteen sprong. De gevolgen van de ontploffing waren ver schrikkelijk. Twee mannen, die zich aan dek van de sleepboot bevonden, werden over de daken der nuizsn langs net Kanaal eenige hon derden meters ver weggeslingerd. Bun lijken werden vreeselijk verminkt te rug gevonden. Verder werd een vrouw van een in de nabijheid liggend schip op slag gedood. Haar man werd ernstig gewond. - In een der huisjes in de nabijheid van de -plaats der ontploffing, werd een Kind uit zijn bed gelicht en eveneens gewond. Er moeten nog meer gewonden zijn. Door de ontploffing werd de gasbuis ou- Oer de BonteDrug stukgeslagen, terwijl het uitstroomende gas vlam vatte. Aan de huis jes in de nabijheid van de ramp werd enorme schade toegebracht, terwijl tot ver W den omtreK honderden ruiten sprongen. Autoriteiten, politie en brandweer waren spoedig ter plaatse, terwijl van alle Kanten publiek bij duizendtallen toestroomde. "Nader wordt ons uit Groningen geseind: De ontploffing, welke hedenmorgen tus- schen kwart over 5 er half G een sleep boot in het Winschoterdiep heeft plaats ge had. heeft groote ve; woestinger aangericht. De bevolking uit de omgeving tot op eenige honderden meters afstand werd door den geweldigen knal wakker geschud. Velen dachten aan een ontploffing in eigen huis; anderen vlogen onmiddeJl-jk naar bui ten. De ontploffing hac' plaats op de sleepboot, vermoedelijk „De Onderneming", schipper Jasper, uit Rotterdam. De schipper en zijn knecht zijn omgeko men. Bet verluidt, dat zich nog meer personen aan boord bevonden, doch dit siaat niet -vast. De boot is gezonken en men is hedenmor gen aangevangen met de werkzaamheden voor het lichten van het vaartuig. De ramp van de ontploffing moet ge weldig zijn geweest Een ier slachtoffers Werd honderden me' ers door de lucht ge slingerd ovei den Rad- singel er kwam te recht in een perceel ia de Veemarktstraat. Het zeer verminkte nik is in deze straat door het dak van het perceel, waarin geves tigd is een tiliaal van de Albino Maatschap- _py. geslagen en kwam terecht in de keuken van den heer Stuitje, chef van genoemde maatschappij. Het andere slachtoffer kwam terecht in de Griffestraaf. Het bovenstuk van den ketel is ver weg geslingerd en heeft op zijn weg dooi de lucht een stuk geslagen van het Arkenee'-kamer- tje, een dakkamertje van het perceel Rade singel, hoek Trompstraat. lij dit kamertje sliepen twee personen. De zen zijn met den schrik vrijgekomen. Van een voorbijvarend vaartuig is de schippersvrouw Koerts door een weggeslagen stuk ijzer gedood, terwijl haar maa gewond "werd. Stukken van den ketel 2t,n tot op 500 M. afstand teruggevonden. De brand, die ontstond door het stukslaan van de gasleiding onde" de Bontebrug, werd spoedig gebluscht, Sa de re bijzonderheden. Het lijk van een der slachtoffers kwam terecht tegen de ruit van de woning van den heer Albers in de Griffestraat De ruit werd vernield. Het lijk viel daar op naar beneden. In de kamer, waarvan de ruit was gebro ken, werden bloedspetten gevonden. De schade is zeer groot en vcorloopig nog niet te overzien. Van de huizen aan de kade is het ergste getroffen de woning van den heer Elersie. Het echtpaar lag. toen de ontploffing plaats vond, nog te bed. Even na den geweldigen knal werden zij onder steenen en hout be dolven. Mevr. Ëlerie werd zeer ernstig aan het gelaat gewond en is naar net Acade misch Ziekenhuis overgebracht. Het pakhuis van don heer J. L. Brinker en van de fa. Pannenborg en Krings is van binnen een ruïne. De ramen zijn naar binnen gedrukt en alles, wat verpakt stond, is vernield. In het huis van den heer Bont op den hoek van de Veemarktstraat en het Win schoterdiep is een stuk ijzer geslagen van 3 K.G. Het vloog in de kamer rond en richt te groote verwoestingen aan. De winkel van den heer Visscher. in het benedenhuis gevestigd, werd ernstig geteis terd. De groote winkelruit werd ingedrukt en de kruidenierswaren rondgeslingerd. Een stuk ijzer kwam terecht in een per- ceèl aan de Moeskersgang. waar de familie Kraak woopt. Dit huis is bijna geheel ver woest. Het ijzer is door het raam en vandaar ^Öi de huiskamer geslagen. Het meubilair werd grootendeels vernield! De famillDe, die nog te bed lag, wist met brandladders via het dok naar buiten te ko rtten. De heer en men. Kraak werden ge- wond. Verder is een deel van den gevel van d« radiozaak der fa. Mulder aan den Radesin- gei afgerukt. In de Moeskerszang is een vrouw in haar huis door ijzer getroffen en met gebroken been weggebracht. Verhaal van een ooggetuige. Het Persbureau Vaz Dia--, heeft gesproken met een schipper van een d-r schepen, die door de sleepboot gesleept werden. Deze ver.elde het volgende: Het was ongeveer kwart over 5 en de „On derneming" lag met 5 volgschepen te wach ten, totdat een ander schip door de brug was. De sleepboot had daaic-m vaart verminderd, wat zeer waarschijnlijk tot gevolg had, dat de spanning in de sleepboot toenam. De machinist, aldus de schipper, die nog niet lang had gevaren, riep, dat er iets niet m orde was. Direct daarop volgde een geweldige knal. Alle schippers, die op het dek van de sche pen waren, werden tegen hei dek geworpen. Het regende stukken steen, hout en ijzer. De sleepboot werd een heel eind in de lucht geslingerd en sloeg toen met een plof weer in het water terug. Een geweldige vlam sloeg uit de machine kamer. Wat er verder precies gebeurd is, wist de schipper niet mede te deelen. De sleepboot is in twee stukken gezonken en slechts een deel van het achterschip is nog te zien. De belangstelling van de zijde van het pu bliek is zeer groot. Zoodra het bericht van de ramp zich in de omgeving verspreidde, begaven duizenden zich naar het Winschoterdiep, om de aan gerichte schade in oogenschouw te nemen. De politie wist evenwel de directe om geving af te zetten Onmiddellijk werden hulpmaatregelen ge troffen en werd met het opruimingswerk be gonnen. De sleepboot zal zoo spoedig mogelijk ge licht worden. De voorbereidingen daartoe zijn reeds ge troffen. Nog meer dooden? Behalve de twee reeds gemelde slachtof fers, de schipper er. de machinist of Knecht, zijn waarschijnlijk ook de vrouw van den schipper en een kind, die zich in de hut bevonden, om het leven gekomen en beiden zijn met het vaartuig in de diepte verdwe nen. (Ongecorrigeerd). De afdeeling Haarlem van de vereeniging tot bevordering der gezondheid in de grafi sche vakken in Nederland herdenkt op Zaterdag 18 Januari 1930 het 20-jarig be staan der vereeniging. In de tuinzalen der Gem. Concertgebouw zal den leden, dona teurs en donatrices een feestavond worden aangeboden met verschillende attracties. I Introducties voor niet-leden der vereeni- ging zijn bij het bestuur verkrijgbaar. VAN ONZE RECHTBANK De arrondissements-rechtbank te Haar lem deed gisteren de volgende uitspraken. K. G., hvr, F. A. de V., wonende te Wijk aan Zee en Duin, „verduistering", twee maanden gev. straf voorw. met een proeftijd van twee jaar en bijz. voorwaarden. J. P., los werkman, wonende te Haarlem mermeer. P. C. T., los arbeider, wonende te Roe- lofarendsveen, „huisvredebreuk en mis handeling." Sub. 1, tien dagen gev. straf o.v. Sub. 2, twee maanden gev. straf o.v. J. J. M., los werkman, gedomicilieerd te den Helder, thans gedetineerd, „diefstal." Vijf maanden gev. straf m. a. pr. hecht. o.v. ST. RAPHAEL Afdeeling Haarlem I (spoor) Gisteravond hield bovengenoemde af deeling een druk bezochte vergadering in het gebouw „St. Bavo", bij verhindering van den voorzitter, onder de correcte lei ding van den penningmeester, den heer Veltman. Na de gebruikelijke opening, no tulen en mededeeling, bracht de secretaris, de heer Alleman, een uitstekend verslag uit van den Raad van Afgevaardigden, gehouden in het Staargebouw te Maastricht. Hier aan ontleenen wij het volgende bij enkele candidaatstelling werden herkozen tot voor zitter van het hoofdbestuur de heer J. Stelle- mans uit Boxtel en tot leden van het hoofd bestuur de heeren v. Kuylen, Tilburg, Ysebaert, Terneuzen, en Teunissen, Nij megen. Er werd besloten de kening voor het Mgr. Mutsaars Oord te brengen van f 40.000 op f 50.000 en een leening van f 25.000 te verkenen aan Herwonnen Levenskracht. De volgende Raad van Afgevaardigden zal gehouden worden in 1930 te Amsterdam in Juni of Juli. Naar aanleiding van punt 5 der agenda bespreking 25-jarig bestaan in Januari, werd door den voorzitter der feestcommissie den heer Moser een nadere uiteenzetting gegeven. Zaterdag 18 Januari eceptie in het gebouw „St. Bavo" van 3 tot 5 uur Zondagmorgen 19 Januari om 8 uu- een H. Mis voor de leden in de St. Antonius- kerk aan de Groenmarkt en daarna gemeen schappelijk ontbijt in het gebouw „St. Bavo 's avonds en Zaterdag 26 Januari feestavonden voor de leden en Zaterdag middag 25 Januri een kinderfeest, hetwelk per radio zal worden uitgezonden. (We hopen binnenkort nader op de geschiedenis der afdeeling terug te komen). Uit een en ander blijkt wel, dat het een waardige herdenking zal worden. Na de rondvraag wenscht de voorzitter op deze laatste vergadering in het jaar den leden een zalig Kerstfeest en zalm uiteinde toe. Tevens wekte hij de leden op tot bezoek aan de vergadering van vakafdeeling V in 's Hertogenbosch, waar de komende loon regeling zal besproken worden. Daarna sloot hij op de gebruikelijke wijze de vergadering. LEZING OVER AFRIKA Door mijnheer Seubring In gebouw „Rosenhage" heeft gisteren de heer Seubring voor d- bewoners "an de Wo- ningbouwvereeniging een zeer interessante lezing met lichtbeeld°r gehou en over Afri ka. Een luid en langdurig appla is na de le zing bewees wel. dat zij b(j de bewoners zeer in den smaak viel. LEENING NOORD-HOLLAND t 10.000.000. Binnenkort zal een pCt. leening der Provincie Noord-Holland, groot f 10.000.000, tot den koers van 98 worden uitgt geven, DE NIEUWE SLUIS TE IJMUIDEN. Sedert eenige dagen worden proeven geno men met de verlichting op de nieuwe sluis te IJmuiden. Thans worden ook na zonsonder gang de zandbakken door de nieuwste sluis geschut, teneinde de scheepvaart door de ou de sluizen zooveel mogelijk te ontlasten. Prof. Steger spreekt over het Commu nisme Gisterenavond hield de vereeniging „Ge loof en Wetenschap onder Voorzitterschap van den ien onder-Voorzitter dr. J.M.A. van Schuylenburch haar zesde bijeenkomst van het zeizoen 19291930 in den Jansweg- schouwburg. Als spreker trad op prof. dr. A.M.A.A. Steger met een lezing over „Het Communisme". Het Communisme, aldus spr., zooals Rusland het heeft ingevoerd en, voor zoover mogelijk bleek, ook heeft doorgevoerd, is een economisch stelsel, waarbij de goederen aan de gemeenschap toebehooren en gead ministreerd worden door Raden (Sovjets) van arbeiders, boeren en soldaten. Afschaffing van her privaateigendom, instelling van het gemeenschappelijk bezit door het proletariaat, Ziedaar waarnaar gestreefd wordt. De grondslagen van het steise! zijn ont leend aan het Marxisme. Zóó groote waarde wordt aan de kennis van her Marxisme door de leiders in Rusland toegekend, dat sedert 1922 een afzonderlijk instituut in Moskou werkt aan de studie van oorsprong, ontwik keling en verbreiding van theorie en praktijk van het wetenschappelijk communisme. De wijsgeerige grondslag van het commu nisme is de materialistische geschiedenisbe- schouvving. Er bestaat, aldus de leer, in werkelijkheid slechts stof. Al het bovenzinne lijke is product der verbeelding of van wer king der stof. Al het bovenzinnelijke is product der verbeelding of van werking der stof. God, de onsterfelijke ziel, hemel, hel, vagevuur, her verstand, de wil. Alles nu vvat bestaat is onophoudelijk in beweging, dit is de hoofdwet van de stof. Godsdienst, de zedenwet, de waarheid, niets is onveranderlijk. Dat wat nieuw ontstaat is het tegendeel en het betere van dat waaruit het voorkomt. Ook de maatschappij verandert, ontwikkelt, en het economisch stelsel dat men aanduidt met den naam kapitalisme slaaf om in zijn tegendeel, het communisme. Deze gang van zaken is natuurnoodzakelijk, d.w.z. even noodzakelijk als dat de steen valt en de zon opkomt. Wat veroorzaakt nu die verandering De economische omstandigheden, luidt het ant woord. De verhouding tusschen de productie en de distributie, d.i. de voortbrenging en de verdeeling der goéderen, ziedaar de motor der wereldgeschiedenis. De productie gaat sneller vooruit dan de verdeeling, daardoor ontstaat strijd tusschen de bezittende en dé bezitlooze klassen. Die klassenstrijd kan niet uitblijven, móet komen hij kan alleen verhaast en verergerd worden door revolu- tionnair terrorisme, en zijn noodzakelijk Prof. Alph. Steger einde is de overwinning van het proletariaat, dat als eenige klasse overblijft. Dit grofmaterieele, tegennatuurlijke, fata listische stelsel beheerscht thans reeds meer dan T2 jaren Sovjet-Rusland. En de middelen waarmede het door hen die zich de dictat- tuur van het proletariaat noemen, aan de massa is en wordt opgedrongen, zijn uitroei ing van allen godsdienst, vernietiging der zedelijkheid en een onmeedoogend schrik bewind. Het officieel orgaan der Komintern, de Inprekor van 18 October 1924, beschrijft aldus het doel en de middelen van het com munisme. „De Communistische Internationale ver- eenigt over alle grenzen heen het strijdende proletariaat. Zij omvat alle communistische partijen der heele wereld en heeft zich ■aak gesteld de arbeiders in alle landen te bevrijden van de slavernij van het kapitaa zii bereidt overal den val voor van de burge lij ke regeeringen door middel van de prole tarische revolutie. Zij wil den burgelijken invloed op het proletariaat vernietigen en daarom bindt zij den strijd aan tegen den godsdien.it, tegen eik stelsel dat in strijd met het Marxistisch materialisme tegen alle theorieën die een verbond tusschen kapita lisme prediken tegen het opportunistisch socialisme. Zij predikt vóór alles den klassen strijd op leven en dood. Een onverbiddelijke voorwaarde voor den overgang van de kapita listische maatschappij -orde tot het commu nisme is de gewelddadige omverwerping van het burgelijk régime en de inbezitneming der macht door de arbeiders. De dictatuur van het proletariaat is de eerste voorwaarde voor de ontwikkeling der maatschappij. Het monopolie der machtsmiddelen en de be schikking over de wapenen moet aan de bourgeoisie ontrukt worden en in de handen komen der proletariërs. De kapitalistische eigenaars moeten op hun beurt onteigend worden alle productiemiddelen dienen in beslag genomen en overgedragen te worden aan den proletarischer, staat. Door middel van algemeene stakingen die het land ver armen en het economisch leven ontwrichten zal dë gunstige revoluuonnaire situatie ont staan. De onrust en de burgeroorlogen daaruit voortkomend zullen door de strijd bare groepen der communistische partijen worden benut om eerst de terreur en dan de dictatuur van het proletariaat in te stellen. Dan zullen onmiddellijk alle banken, indus trieën, heel de handel en ook de grond ge- confisceerd worden ten bate van den prole- tarischen Staat." Ten einde nu een kijk te geven op het praktisch resultaat dat met het stelsel in Rusland bereikt is geworden, deed spreker voorlezing van uittreksels uit officieele Russische publicaties. Daarun bleek ten aanzien van de industrie, dat de arbeids- ïoonen nauwelijks een derde bedragen van wat zij bijv. in Frankrijk zijn, dat de meest noodzakelijke levensbehoeften twee- tot drie maien duurder zijn dan onder het Czaren- regiem, ten aanzien van de moraai, dat ten gevolge van het breken van huwelijks- en gezmsband in het land 7 miliieen verwaar loosde kinderen zijn, de criminaliteit onder de jeugd in Leningrad 10 maal grooter is d?n vóór den oorlog, de scholen onderwijs inrichtingen van ongeloof en ontucht gé worden zijn. Heel het volk is slaaf het lijdt geestelijk en lichamelijk honger elk meeningsverschil met de regeermg, elk blijk van ontevredenheid wordt gestraft, veelal met den dood. Dat is de vloek van hef com munisme Na de pauze behandelde spreker de pro paganda, die Sovjet-Rusland over de heele wereld voert, Aan de hand van een graphic k uit het Maandblad tegen Revolutie, toonde' spreker hoe door een netwerk van organisaties een weldoordachte reclame voor de communis tische wereldrevolutie gemaakt wordt. Zoo wel het Uitvoerend Comité der Communis tische Internationale, dt de revolufiontiaire propaganda leidt als de Sovjet-Regeering worden gevormd door dezelfde personen. „Daarom," verklaarde onze Minister van Buitenlandsche Zaken nog op 14 November van dit jaar, „kan ons land er niet aan den ken diplomatieke betrekkingen met Sovjet- Rusiand aan te knoopen." Ai de verschillende organen, zooals de Filmliga, de Roode Hulp Internationale enz. hebben haar conractpunten met de groote bedrijven door middel van kernen of cellen. Deze moeten de communistische beginselen onder de massa verspreiden, de actie en agi tatie der hoogerè leiding voorbereiden en steunen, actief deelnemen aan lïet econo misch en politiek levert van hér land in pro- communistischen geest, nieuwe leden ver werven voor de partij. De cellen verspreiden de fabrieksblaadjes, die de haat moeten zaaien, waarvan de revolutie wordt geoogst. Zelfs de politie en het leger worden aldus bewerkt. De vraag is wat moet tegen het gevaar, dat van alle kanten dreigt, doelmatig geschieden Het antwoord geeft het oude recept bidt en werkt. Werkt, in de eerste plaats aan de verspreiding van kennis over doel, middelen en gevolgen van het communisme, onkunde is de grootste vijand der bestrijding werkt in de tweede plaats aan de rechtstreeksche bestrijding van het communisme in zijn eco nomische en zedelijke grondslagen deze zijn onhoudbaar, niet alleen voor een christen, maar voor iederen rnensch, die zijn gezond verstand nog niet kwijt geraakt is werkt in de derde plaats aan de propaganda van de goede denkbeelden op économisch en zedelijk gebied door woord, maar vooral door het vöorbeeld. Daarnaast, bovenal, bidtAls de Christe nen in 1571 de Saracenen, niettegenstaande hun groote overmacht, bij Lepanto hadden verslagen, schreef de Paus, Pius V, deze wondervolle zege toe aan de Moedermaagd en voegde Hij ter eere van Haar in de Li tanie van Loreto den titel van Hulp der Christenen. Wenden wij ons tot Haar op nieuw, en Zij zal het helsch serpent opnieuw den kop verpletteren. Een luid applaus volgde op deze hoogst belangrijke en interessante lezing, waarna de voorzitter na een woord van hartelijken dank aan de spreker te hebben gebracht, de vergadering sloot. Er zijn van die menschen, die als het ware geboren zijn voor de misdaad. Reeds vroeg plegen ze kleine diefstallen of verduisterin gen, worden ze het huis uitgejaagd, bedrei gen ze hun vader of moeder en komen in het voorportaal van de cel-gevangenis, het tuchthuis. Als ze vrij komen, als ze als schijnbaar genezen jongelieden de wereld in gaan, voortgeholpen door reclasseering, val len ze al weer spoedig, vallen dikwijls en kunnen op het laatst niet meer opstaan. Zulk een jongeman stond gistermiddag terecht voor de Haarlemsche Rechtbank. Het bovenbeschreven proces was weliswaar nog lang niet voltooid, maar het zag er naar uit. dat de toekomst1 weinig uren buiten de gevangenis zal brengen voor dezen ongeluk- kigen negentien-jarige. Wat er vóór zijn zestiende jaar gebeurd is, kwam het publiek in de rechtzaal niet te weten. Nauwelijks was hij 16 of hi) bestal zijn eigen moeder, werd voorwaardelijk ver oordeeld en dóór Pro Juventute voortge holpen. Op een schip kreeg hij een goed baantje de eerste maanden ging alles goed dan ging hij zich aan onbehoorlijkheden te buiten en werd weggejaagd. Hij kwam weer bij z'n moeder in Amster dam terug en op een goeden dag was hij verdwenen, zonder achterlaten van adres. Op een boot voer hij naar Rusland en als hij na zijn reis terug kwam, woonde hij in een logement te IJmuiden. DAér is hij weer gevallen. Op een ramp zaligen avond in September. Hij wist, dat er een kistje met geld in de slaapkamer van zijn kostbaas was geborgen en daar toerde hij op. Voorzichtig dwaalde hij door het lo gement, sloop de kamer binnen, vond in een linnenkast het verlangdeeen ijzeren kistje met zes honderd vijftig gulden. On- noozel was het, heel onnoozel, maar hij gapte ook nog een zak bonbons en een gloednieuwe pet van een collega. Toen was de wilde jacht begonnen. Hij stapte op den trein en reed naar Heerlen. Naar Heerlen? Waarom? Daar was hij ten minste een dag sporens verwijderd van de plaats, waar h(j gestolen had en dat suste zijn bonzend hart en schreeuwend geweten. In Heerlen maakte hij kennis met een werkzoekenden jongeman, samen gingen ze na eenige dagen naar Amsterdam en onder weg vertelde hij, dat hij f 650.had verkre gen door een overval en nu door de politie gezocht werd. Waarom hield hij dat nu niet bij zich, waarom vertelde hij dat? In Amsterdam gingen ze flink uit, totdat eén sterke politie-arm het mannetje op pakte. De diefstal was uitgekomen, hij was zonder iets te zeggen uit het logement verdwenen, en zijn signalement was overal verspreid. Nu stond de tengere jongen in het be klaagdenbankje. Zijn kostbaas, reeds op leef tijd, verklaarde, dat het geld van verschil len dé opvarenden was en dat hij het voor de j'ongens bewaarde, tot ze weer veilig thuis waren. De man was geruïneerd door den diefstal, niets was er van het geld terug gekomen. Het veelbelovende jongmensch ontkende alles, alleen de pet had hij per ongeluk mee genomen. Nonchalant en brutaal stond het tengere jongetje daar met eenige bravour voor de rechtbank. Zijn wilde oogen flitsten weliswaar helder, maar dit verraadde bruta liteit, die zich nog veel meer in het leven zou laten gelden. De officier kreeg het woord. De diefstal was uit de talrijke getuigen-verklaringen be wezen, de straf kon niet mild zijn. Eén jaar was de eisch, een jaar gevange nisstraf, één jaar zitten achter traliesen dan? Dat schetste de verdediger en dat zal de toekomst leeren, de toekomst die voor dezen armen jongen wreed en ongevoelig zal zijn door eigen schuld. De laatste stormweken hebben het wrak der Salento geheel gesloopt. Was anders altijd nog de zwarte massa van het boven dek te onderscheiden, omspoeld als het werd door de witte randen van de brekende j jolven, thans is alles onder het zeevla!: /oor goed verborgen. In de omgeving van de „Salento" spoelt veel wrakhout aan, waarschijnlijk afkom- j stig van het binnenwerk. Dit zou er op wij zen, dat het slooperswerk door den storm goed vellicht is. i gsSBT-jrw-ssierstrs j S! sÈKaJ&i»'' K§y»Vi '*s' ïi is door zijn vollen, 3 klankrijken toon voor het musiceeren li een ideaal jj. instrument l DIRECTIE %■-% AMSTERDAM VDEM HAAS Van den directeur-generaal van den Ar beid ontvingen wij het volgende zoowel voor werkgevers als winkelpersoneel lezens waardige resume van het 1 Jan a.s. m werking tredende werEtijdenoëstuit. In den winkel moet. wanneer er jeugdige personen beneden 18 jaar of gehuwde vrou wen werkzaam zijn, voor ieder een arbeids kaart aanwezig zijn. Art. 67 A.W. In den winkel moet op een plaats, vrij toe gankelijk voor het personeel, zijn opgehan gen, een door het Hoofd van den Bestuürdei onderteekende arbeidslijst, waarop de werk tijd alsmede de wekelijksche vrije morgen, tot 1 uur, of middag, na 1 uur, staat aangegeven, alsmede de vrije dag en in die winkels, waar op Zondag gewerkt wordt, dat de vrije dag eenmaal in de drie weken op Zondag moet vallen Art. 68, la en art. 2 en 1 W.W.B. In den winkel moet aanwezig zijn een ar- beidsregister. waarin de namen der aldaar werkzame arbeiders staan ingeschreven, als mede volgens welk blad der arbeidslijst ei gewerkt wordt, art 68, 1 B en 68, 13 A.W. In een winkel mag zoowel door jeugdige personen als mannen en vrouwen 9uur per dag en 53 uur per week gewerkt worden Art. 3 W.W.B. De arbeidstijd voor jeugdige personen mag 'zonder vergunning nimmer langer zijn dan 9uur per dag en mdet gelegen zijn tus schen 8 uur v.m. en 8 uur n.m.. art. 46 A.W Een man of vrouw mag met uitzondering van den Zaterdag (dan mag 11 uur gewerkt worden) niet langer arbeid verrichten dan 9': uur per dag! Alleen op de dagen, genoemd in art. 5 van het W.W.B., is voor mannen en vrouwen langer arbeid veroorloofd. Zie art. 3 en art. 5 W.W.B. De arbeidstijd van een man en vrouw moet als regel gelege: zijn tusschen 6 uur v.m. en 10 uur n.m of indien ingevolge eener gemeentelijke ver ordening voor dien winkel een sluitingsuur geldt, tusschen een half uur na dat sluitings uur en 6 uur des voormiddags, dóch in geen geval later dan 11 uur n.m., Art. 4 W.W.B De wekelijksche rustdag is onafgebroken i ten minste 32 uur, doch voor personen oe- 1 hoorend tot den Israëlietischen Godsdienst j kan met ten minste 26 uur worden volstaan Art. 1 W.W.B. Indien de rustdag begint op den dag, dat de arbeider na 1 uur des namiddags geen arbeid mag verrichten, moet de rustdag ten minste 41 uur bedragen. Art. 2 W.W.B. Een man of vrouw, die in een winkel arbeid verricht, moet tusschen het einde van den arbeid op een dag en den aanvang van den yan den werktijd, doen.in geen geval mag arbeid op den volgenden dag een onafgebro ken rusttijd hebben van ten rtiinste 11 uur Art. 6 W.W.B. De arbeidstijd van een arbeider moet op eiken dag, waarop hij meer dan 6 uur in den winkel arbeid verricht, telkens na ten hoog- De IJ/' uur rust geldt op jaarmarktdagen en wanneer de arbeider niet voor 12 uur dés middags zijn arbeid aanvangt, niet. De maxi mum-rust is per normale dagtaak niet meer dan 2 uren. Rusttijden, minder dan een kwartier, worden geacht, tijden te zijn, ge durende welke arbeid wordt verricht, Art. 7 W.W.B. Een arbeider mag gedurende zijn rusttijden niet verblijven op een besloten plaats, waar alsdan de bedrijfsarbeid wordt verricht, Art. 7 7e lid W.W.B. Bijzondere regelingen voor bepaalden arbeid of arbeid onder bepaalde omstandigheden Een arbeider mag in een barbiers- of kap personderneming op Zaterdag 12 uur arbeid verrichten, doch deze moet gelegen zijn tus schen 6 uur v.m. en 11 uur n.m., Onder voorwaarden, dat: a. Hij niet langer arbeid verricht dan 53 uur per week. b. Zijn arbeid op die dagen telkens na ten hoogste 5 uren arbeid wordt afgewisseld door een onafgebroken rusttijd van ten min ste een half uur. Wanneer de rusttijden zijn aangegeven op. de Arbeidslijst, mogen die in totaal niet meer bedragen dan 2 uren. Wanneer de rusttijden niet vermeld worden op de arbeidslijst, moet op de arbeidslijst het aantal werkuren vermeld worden, doch dan mag het begin en einde van den dage- lijkschen arbeid ten hoogste 1 uur meer be dragen, dan het aantal werkuren. Wanneer echter een vastgestelde rusttijd van één' uur wordt gegeven, mag het begin en einde van den dagelijksehen arbeid ten hoogste een half uur meer bedragen dan het aantal werkuren, vermeerderd met den on afgebroken rusttijd. Art. 10 W.W.B. In eene barbiers- of kappersonderneming, waar de bestuurder zijn bedrijf uitoefent, zonder hulp van anderen dan zijn eehtge- noote en bloed- en aanverwanten, tot den derden graad ingesloten, die bij hem inwo nen, mag een jeugdig persoon (dus beneden 18 jaar) behoorende tot die bloed- of aan verwanten geen arbeid in een winkel of in de eigen woning van den bestuurder verrich ten tusschen 8 uur des namiddags en 8 uur des voormiddags, Art.. 8 W.W.B. Een man of vrouw (dus boven 18 jaar) mogen in een barbiers- en kappersonderne ming' tot 11 uur des namiddags kappersar- beid verrichten ten behoeve van tooneelvoor- stellingen. Art. 12 W.W.B. Een man of vrouw mag in een winkel op alle werkdagen tot 11 uur n.m. arbeid ver richten, bestaande in het reinigen van werk lokalen en aanhoorigheden, onder voorwaar de, dat hij of zij in de onderneming geen anderen arbeid verricht. Art. 13 W.W.B. Een man. die uitsluitend bewakingsdienst heeft in een winkel 12 uur per dag en 72 uur per week, onder voorwaarden, dat hij in de achtereenvolgende weken, ten minste op 2 Zondagen geen arbeid verricht en dat i tusschen begin en einde van een bewakings dienst ten hoogste 12 uren zijn gelegen en dat hij .oor en na lederen bewakingsdienst of namens den Burgemeester van plaots, waart de jeugdige arbeider tig is. I Doe bet dit jaar beter dan den vorigen winter. Zorg dat ge een pot Akker s Kloostcrbaisem in huls hebt. en bescherm Uw huid tegen inwerking van koude en vocht, door haar iederen avond voor het naar bed gaan. in te smeren met Akker's LjWUWlWUétlllllll"!jTTIll-il-l 1 <~- een rusttijd heef: van ten minste' 11 uren. Art. 14 W.W.B. De filiaalhouder, zetwinkelier en hoe of ze meer genoemd zouden kunnen worden, die j: n bedrijf uitoefent zonder hulp van anderen dan zijn eehtgenoote en bloed- en aanverwanten tot, den derden graad ingeslo ten. die bij hem inwonen in een winkel, oe- hccvende toteen onderneming, waarvan een ander het hoofd.of den. bestuurder, is, vallen zoowel filiaalhouder, zetwinkeiier e. a.als mede hun inwonende familieleden, onder, de bepalingen der Arbeidswet en het Wïnkél- werktiidenbeslijit. Art. 15 W.W.B. Het werktijdenbesluit voor winkels, alsmede de artikelen .48 en 68. eerste lid: onder, a.,<en tweede tot .en met het tiende lid der .-Ar beidswet 1919 is niet' van toepassing op den arbeid van: a. Personen, die niet zijnde hoofd en be stuurde- der onderneming, aan het hóófd staan van een winkel of van eene afdeeling daarvan en uitsluitend of in hoofdzaak-met de leiding daarvan zijn belast. b. Personen, die niet zijnde hoofd of be stuurder der onderneming, aa'n hét Hoofd staan van een winkel, waarin.- behalve het hoofd van dien winkel.--tenminste drie perso nen cbeH nlpe-en te verrichten. c. Den Chef de Bureau, het- hoofd vande administratie, den boekhouder en den Af- deelingschef voor zoover zij aan net hoofd staan en de leiding hebben over arbeiders, werkzaam aan de administratie of de boek- hnufjinrr (jor onderneming. d. Den magazijnmeester en den expeditie chef. indien hun arbeid uitsluitend in hoofd zaak beslaat in het houden van toezicht. Onder voorwaarde dat in het arbeidsreaister bij hun rasre vermeld is., welken werkkring als bovengenoemd zii vervullen. Art. 16 .W.B. Het benaalde in het vorige artikel is ook van toenassing on den arbeid vaneen per soon. die bii ziekte van het hoof* en den bestuurder der onderneming, dezen vervangt, gedurende die vervanging, mits van de ver vanging onverwiild aan het. districtshoofd der Arbeidsinspectie kennis gegeven is. Art. 17 W.W.B. Het bepaalde van artikel 63 8ste lid der Arbeidswet 1919 (Ijiermede wordt bedoeld het einde van den werktijd.-naar op de Arbeids wet staat vermeid) is niet. van toepassing op arbeid', bestaande uit het bedienpn van die genen. die bij het sluiten van den winkel voor het publiek daarin reeds aanwezig wa ren. doch niet langer dan een half uur na het als op- de arbeidslüst vermeide einde var» rlfvn TUDrV+if/' na 11 uur des namiddags arbeid worden ver richt.. -, In art. 5 van het Werfeti'denbesluit -voor Winkels staat .,oiw.se,breven, dat op verschil lende, dagen en ■tijdvakken' langer en werk tijden ?>ip veroorloofd, alsmede de afwnkin- ste 5 'A uur arbeid worden afgewisseld doqr j gen -welke foegectgcri:. -ziin vocir een winkel, een onafgebroken rust van y, uur. Eindigt i waarvan?.i?Et' feaofidi o« derhSErwurdaaK tót -ëen deze 'werktijd na '6 'u'iir dés mamidaSgs; dabT'(is wrrtJiri-w.r'Xyw nvfxjort. moet de'riisttijdTri uur bedragen ëh gelegen! 'Hét, 'win'-"'-..—-■ -itrtcnhw-hrit'tis:1 niet van zijn tusschen 11% uur v.m. en 3'/, uur n m toe-va^im ten ven'.ntbeid. verricht in een-winkel, in .dé éigen warring van -het hoofd of'.den béstmirdet* daarvan, die' ziin bedrijf ^uitoefent zonder hnlo van .anderen dan zlin ecb'vehoote ert bloed- en' aanver wanten tot den derden graad ingesloten, die bii hem-inwonen. Zie art. 44- Arbeidswet 1919. Men bedenke echter, dat in die onderne mingen (winkels) al zijn" het familieleden, neréonen beneden de 14 iaar geen arbeid mogen verrichten en dat ane andere jeugdi ge personen zoowel mannelijke als vrouwe- lüke beneden 18 ist. in het bezit moéten ziin van een arbeidskaart, afgegeven door de woon- woönach- Vergadcrinj Coöperatie „de Samenwerking" Dinsdag, 17-= Dee. j.l. hield de Coöp. Verbr. Ver. ..de Samenwerking" in liquidatie te Heemstede een buitengewone vergadering voort leden en aanspra'kelijken in het R- K. Ver. 'Gebouw aan den Heerenweg. Op deze vergadering, slechts door een 100- tal leden e.d bezocht, werd hoofdzakelijk be sproken: het beëindigen der liquidatie in 1930! Door den directeur, d.e heer L. de Wilde vordt allereerst de nadruk gelegd op het feit, dat nog zoovslen niet.aan hunne verplichtin gen, bij het begin der liquidatie aanvaard, hebben voldaan. Zoo hierin geen verbetering wordt gebracht, n.l. net storten van den, be paalden omslag enhet nemen van brood, -.uilen deze éllen in 1930 worden vervólgd. Uit de vergadering ...gingen stemmen op, eerst nog per circulaire deze onwilligen óp liun •dicht te wijzen en dezulkenonder het oog te brengen, dat de trouwe leden door hunne nalatigheid de dupe dreigen te wor den. Het bedrijf is in wezen kerngezond en kan. dat het bestuur niet aan zijn verplich- tot bloei komen, zonder dat dit met grootere bëörijfskosten gepaard zou gaan. De directeur zette verder uiteen, dat het bestuur, de in 1925 gedane belofte getrouw, is nagekomen, rente en aflossing worden gere geld betaald en aan het- eincl van zijn korte, j gloedvolle rede doet de directeur den aanwe- I zigen de vraag of er>'iemandis-, die zeggen I kan, dat het bestuur niet aan zijn verkiieh- tingen heeft voldaan. Een krachtig applaus is het te eken van instemming der vergade ring. De directeur hoopt dan ook, dat de '.eden "net bestuur zullen steunen de liquidatie ill 1CS0 tot een goedeinde te brengen. Na dat öp voorzitter de aanwezig m geweben had op hun plicht' in alle opzichten-de-belan gen van hun eigen zaak voor te staan en 'oo noodig te verdedigen, sloot hij de verga- dev'w*. Nationale tentoonstelling' van Pluimvee en Konijnen door „ne Eendracht" Zaterdag en Zondag houdt de Pluimvee- en Konynen- vereeniglng „de Eendracht" wederom een groote nationale tentoonstelling in de groote zaal van het R. K. Vereenigingsgebouw. De animo vcor deze tentoonstelling is weer bijzonder groot. Er zullpn pl.m. 450 nummers ingezonden wprden, waaronde be halve de bekende rassen kippert en konij nen, een bijzondre mooie collectie Shinneilla konijnen. i Ook al omdat de tentoonstelling later'is dan vorig jaar, en. er reeds keuririgèi) op andere tentoonstellingen hebben plaats' "ge- had, verwachten wij veel' eerste klas dieren, j Ook voor de vele duiveni'iefhebbers zal weer volop te genieten zijn, daar hiervoor i veel mooie dieren verwacht worden. De post- duivenvereenigihg „De Gevleugelde Vrien- j den" zal wederom collectief inzenden. I Voor de verloting zijn weer vele fraaie prijzen aangekocht, zoo o.a. een prachtkoci met prima zingende kanarie als hoofdprijs, benevens kippen en konijnen in den geest als vorige" jaren'. De tentconsteling wordt Zaterdagmorgen orrf 10 uur geopend. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 6