I UIT DEN 3MYP.EK GEMEENTERAAD VAN BEVERWIJK HILLEGOM HAARLEMMERMEER BLOEMENDAAL Een geldleening van f 200.000 De verbouwing van 't politiebureau aangehouden Verbetering van de Koningstraat en den Hoflanderweg Geen later sluitingsuur. BOERENLEENBANK IJMUIDEN—OOST Het zilveren priesterfeest van Pater Fabianus en Pater Ernestus VIJFHUIZEN LISSE Gemeenteraad De Raar' dezer ge meente hield 'Vrijdagmiddag te 1.45 een openbare vergadering. Voorzitter Mr. D. F. Pont, Burgemeester, aanwezig 12 leden afw. met kennisgeving de heer Vermeer. Punt I, Vaststelling der notulen van de vorige vergadering, die aangehouden waren. 2. Vaststelling verordening aardappel- wratziekte. j De Voorzitter merkt op, dat we nog al gelukkig zijn den laatsten tijd, daar deze verordening door een ministerieele mede- deeling goedgekeurd kan worden. De heer Paase zegthet heeft mij ver wonderd, dat B. en W. zoo gauw terug komen met dit prae-advies. Er is over deze zaak te Alkmaar een vergadering gehouden, waarvan spr. wel een en ander weet. In onze bloembollenstreek is zoo lang mij heugt die ziekte nog nooit voorgekomen. Van hoogerhand is aangedrongen op deze ver ordening, op bepaalde soortenverbouw, maar mij is het duister. In Groningen sprak de Kantonrechter een deswege beklaagde vrij laat ieder zorgen voor zijn eigen boel. Het is heelemaal niet noodig soorten als b.v. eigenheimers weg te cijferen. Bij de N.V. Leeuwenstein is een nieuw soort voor de eigenheimers in de plaats gekomen, maar de arbeiders waren er niet bizonder over voldaanspr. zal tegenstemmen. De heer De Wreede zegt, dat de N.V. waarvan hij mede-Directeur is, door den heer Paase in het debat gebracht is van Wageningen uit was de verbouwing van eigenheimers ontraden, niet verboden. Men heeft ons genoegen gedaan, met het ons niet lastig te maken, maar vergeten mag niet worden, dat 90% der bevolking hier op het hoofdbedrijf is aangewezen en het is beter het kwaad te voorkomen dan te ge nezen. Bij stemming wordt de verordening vast gesteld met 111 stem. Tegen de heer Paase. De Voorzitter deelt nu mede, dat per 18 dezer is ingekomen een schrijven van den architect Van der Kloot-Meijburg, inzake de restauratie van den toren. De storm van de vorige weken heeft aangetoond, dat er verandering en versteviging van den toren Zal moeten komen, daar anders ongelukken niet zullen uitblijven. Het daarvoor be- noodigde bedrag wordt geraamd op ƒ2757. De Voorzitter heeft een en ander met den gem. architect bezien en diens rapport ad viseert, het meergevraagde te voteeren, daar dit hoogst billijk is. Het spijt B. en W., dat het college met dezen tegenvaller komen moet, maar het zou te betreuren zijn, indien er half werk verricht werd. De Raad voteert het gevraagde bedrag met alg. st., waarvoor de voorzitter zijn erkentelijkheid betuigt. Vaststelling begrooting Burgerlijk Arm bestuur. De begrooting wordt vastgesteld met algemeene stemmen. Vaststelling van de begrooting van het Gasbedrijf. De begrooting wordt met algemeene Stemmen vastgesteld. Vaststelling begrooting van het Water leidingbedrijf. De Voorzitter deelt mede, dat thans het aantal aansluitingen bedraagt voor Hillegom 1586 indien dat zoo door mag gaan worden geen termen aanwezig geacht, om over te gaan tot verplichte aansluiting. Gaat men hiertoe over, dan zou het gevolg zijn, dat we het water moesten brengen in alle hoeken en gaten der gemeente. B. en W. willen den eersten post wijzigen en haar met 761,10 verminderen, inzake water aan het woning complex „Goed Wonen". Deze vereeniging betaalt 20 c. per kub. M. en het restant past de gemeente bij. Toen er verlies geleden werd in dit bedrijf was het moeielijk, deze toelage door het bedrijf zelf te laten dragen, doch thans is een batig saldo van ƒ4000 en daarom komt het B. en W. billijk voor, dat het bedrijf dit tekort zelf betaalt. Spr. zal niet ingaan op de voorhistorie van deze zaak, maar door Ged. Staten is op deze regeling aangedrongen in den Haag zegt men, dat het een dwaasheid is, dat de gemeente dit betaalt. Het maakt niet veel uit, is eigenlijk een overhevelen van de eene beurs naar de andere. Na eenige discussies wordt het voorstel (de gewijzigde begrooting) in stemming gebracht en aangenomen met 93 stemmen. Tegen de heeren Klaver, De Vreugd en Loerakker. Begrooting Slachthuisbedrijf. Deze wordt met algemeene stemmen aangenomen. Gemeentebegrooting. Deiheer Fijma is over deze begrooting niet bizonder optimistisch gestemd de f 92000 overschot belasting is weggewerkt. Het zou dearom niet uitgeslloten zijn, dat we nood gedwongen de belasting zouden moeten ver- hoogen. Spr. zei zich daartegen niet verzetten, indien sociale hervormingen dit noodzakelijk maken, maar de raming kan nog meevallen. Dat is meergebeurd oud-minister Colijn meende ook vele millioenen tekort te komen en hield er vele over. Deze begrooting is democratisch samengesteld, Colijn verslech terde alleen den toestand der arbeiders. Wat de woningbouw betreft, dit is een moeilijk vraagstuk, maar het particulier initiatief doet niets. Het afkeuren van krotten is prachtig, maar niet voldoende. Er moeten nog meer wo ningen komen en de Woningwet bevat bepa lingen, die zulks met Rijksvoorschotten mogelijk maken. Spr. wijst ook op het gevaar, dat de woonschuxiten brengen, die ean de Vosselaan liggen inzake brand, aanvaring als anderszins. Het verheugt mij, dat de Kath. fractie, die hier de grootste is het bouwen van woningen ook in haar Kamerprogram heeft geschreven. De heer Wreede heeft een vorige maal over erfpacht gesproken, hetgeen mijn volle sympathie heeft. De stichting van een Badhuis staat pro memorie de heer Loerak- kes sprak over de noodzakelijkheid daarvan reeds bij de opening van de Zweminrichting. Ik hoop, dat we vanmiddag besluiten, aan B. en W. een vrij mandaat te geven, opdat we dit najaar althans er een mogen hebben. Het instituur schoolarts werd ook voorheen ter sprake gebracht en het is gebleken, dat het met andere gemeenten te verwezenlijken is, vooral omdat de Provincie onder bepaalde voorwaarden "50% subsidie geven wil. Van Hillegom kan als grootste gemeente uit den omtrek gereedelijk het initiatief uitgaan. Toen de S.D.A.P. voor tien jaar haer intrede deed n dezen raad stond op haar program ondermeer Bad- en Zweminrichting en speelplaatsen voor de kinderen- Het doet me eenoegen, dat er bij Patsimonium althans een g :xoruen is, maar we willen uitbreiding met deskundige leiding. Spr. wenscht, dat we be- siuiten, een commissie te benoemen, die zich lar.t voorlichten. Deiheer Loerakker wil iets zeggen over de techniek van deze begrootinghet is een heel mooi stux werk, maar voor gewone menschen niet te begrijpen. Hoe langer ik erin lees, hoe minder ik er van begrijp. Is het mogelijk, naast deze begrooting een schema tisch overzicht te verstrekken. De heer Fijma sprqk over gud-minister Colijn, maar we moeten hier niet aan politiek doen. Als deze spreker tegelijk de groote voorschotten noemt j die voor woningbouw zijn beschikbaar ge steld, dan was dit werk van den Kath. Minis ter Mr. Aalberse. Veel van het door den heer Fijma gesprokene kan ik onderstrepeni Ik wil nog een opmerking maken inzake het Abattoir. Deze instelling is in mindere of hoogere mate van belang geweest van de belanghebbenden veel kosten is erdoor uitgespaard, maar dan kan ik niet anders dan de advertentie der slagers inzake de prijs- verhooging van het vleesch door de stichting van het abattoir bedriegelijk vinden en be- leedigend voor den raad, alsmede voor B. en W. Inzeke het instituur schoolarts kan ik onderschrijven wat de heer Fijma zei. Door de toezegging van de Prov. Staten is deze zaax in een ander stadium gekomen. De wensche- lijkheid betoogde zullen B. en W. over eg plegen met de naburige gemeenten. Critiek meen ik te moeten geven inzake de politie verordening op het .osloopen van honden. Het hoofd der gemeente is geen voorstander dier verordening en het heeft den schijn, als of de politie onder dien indruk leeft, want men breekt den nek over het aantal losloo- pende honden. De idee vat post laat je hond maar losloopen, ze doen je niets. Wat de volkshuisvesting betreft heb ik de volle overtuiging, dat B. en W, zich niet op het standpunt zullen plaatsen, dat men de voorgenomen 15 huizen het bouwen niet uit is, al zullen zij evenmin het bouw-maar-raak- systeem volgen. Namens mijn fractie meen ik wel te mogen zeggen, dat wz in dezen zoover zullen gaan als we kunnen. De wijze, waarop in ons land de landarbeiders bouwen, verwierf lof in het buitenland. Er ligt voor dit doel nog meer grond en er mag wet de aandacht op gevestigd worden, dat de limiet van f 4000 (waarvan de arbeider zelf 10% moet hebbe niet geldt voor deze streek en voor het West- land, daar mag die imiet overschreden wor den. Er is een bericht verspreid over een alastrimgeval alhier, ik weet niet, of het be richt wel juist is. Dr. Aldershof heeft een be schouwing over die ziekte gegeven, critiek geoefend op de wijze, waarop de doktoren het publiek vrees aanjagen. En die man heeft er varing. Laten B. en W. eerst zeggen wat zullen we doen. Ik hoop, dat ik de toezegging van het Dag. Bestuur krijg, dat zij zoo noo dig daar inlic9tingen inwinnen zullen. In te genstelling van den heer Fijma sta ik voorals nog zeer sceptisch tegenover de jeugdherber gen, ik voel daar nog buitengewoon we.nig voor. Indien geen positieve maatregelen be staan, dat de zedelijkheid geen gevaer loopt, acht ik het instituut gevaarlijk. Ik wil mij in dezen niet positief uitspreken. Op de ver fraaiing van de gemeente wil ik mede gaarne de aandacht vestigen, maar wijs tevens op het groot aantal doode boomen, die geen ver- raaiïng zijn. De weskloozen kunnen ze mooi rooien. Over de finantieele regeling van Rijk en gemeente ben ik een weinig huiverig en meen. dar ze voor Hiliegom een das is. De heer Klaver Wat den kapitaaldienst betreft vraag ik me af welk nut heeft het, zoovee zaken daarop te brehgen, die toch niet uitgevoerd worden Worden ze uitgevoerd, dan komen we weer op hooge belastingen en jagen we de beter gesitueerden de gemeente uit. We moeten de belasting niet hoog opvoeren. Wat de wo ningen der ambtenaren betreft, de hunr gaat aan reparatie weg, zeg dan liever hier heb ie een vrije woning. Wat de benoemingen hier den laatsten tijd betreft, heeft onze fractie gestreefd naar evenredige vertegenwoordi ging, maar verwacht mag dan ook worden steun van anderen. De Voorzitter wees u hierbij iets duide lijker. De heer Kiaver dit geldt niet u, maar de j raadsleden. Er is een uitzondering op ander terrein, bij de benoeming van commissie.eden komt het zoo neuw niet. Ten slotte verzoek ik, bij leveranties de middenstanders te ge denken, indien deze in de gemeente niet duurder zijn. De heer De Wreede zal het kort maken, j Spr. is het gedeeltelijk met den heer Loerak- ker eens. Ik vind het prettig, dat hier open- lijk verklaard wordt door de grootste fractie, dat er gestreefd wordt naar evenredige ver tegenwoordiging. De heer Jansen is over de verfraaiing, iet erg tevreden. We moeten een weg zoeken voor beter en goedkooper. Er zitten hier verschillende bloemistpatroons zou er voor deze zaak geen commissie benoemd kunnen worden Als de bollenbloemen uitgebloeid zijn, moet er wat anders komen, rotspar- tijties b.v., want na dien bloeitijd komen er hier nog vele vreemdelingen. Een adviseur vrees ik wel wat. Het plantsoentje over hotel Sistermans kost veel geld, dat zal niet mee vallen. Ik voel wel wat voor Jeugdherbergen, maar zooals de heer Loerakker terecht zei, moet men hiermee voorzichtig zijn. Met de begrooting kan spr. zich wel vereenigen. De heer Loerakker gevoelt weinig voor een commissie, als de heer Jansen bedoelt. De kwestie, die de heer De Wreede aansnijdt is van belang. Heeren werkgevers zijn wel in staat, hier industrieën te vestigen, die zich aanpassen bij het bedrijf] (papier, manden etc.) al is dat niet doorloopend noodig. Indien dat kapitaal, dat nu uitgegeven moe rworden, daarvoor werd bestemd, gaf het zeker voor deel. Laat de belanghebbende vereeniging van werkgevers dat eens overdenken. De Voorzitter beantwoordt namens B. en W. de sprekers. Spreker is zeer erkentelijk voor wat er in het belang der gemeente is gezegd. Deze begrooting is een versobering, de opbrengst der belasting verleden jaar is beduidend tegengevallen, daarom zal het wegenfonds dit jaar geen voortgang kunnen hebben, nu ook de opcenten op de personeele bel^j- ting zijn vervallen. Er is een malaise over de geheele wereld, op elk gebied, (thee, tabak, rubber). De depressie in Amerika zou hier haar weerslag kunnen vinden en daar regeeren beteekent vooruitzien, hebben we met deze mogelijkheid rekening gehouden. Ik hoop, dat de heeren dat hebben gewaar deerd en vertrouwen we, dat deze zwart galligheid gelogenstraft mag worden. Inzake andere krotwoningen ter plaatse hebben we met den Gem. Architect de gemeente door gegaan en verschillende huizen genoteerd. Voor eigenaren, wier woningen gerepareerd en gerestaureerd kunnen worden, bestaat uit zicht op steun van het Rijk en van de Ge meente. Ook voor de Landarbeiders bestaat gelegenheid voor steun, maar deze moeten zelf komen. We zullen niets liever doen, dan de Irrotwcr.mgen in een zeer snel temo te I doen verdwijnen. Woonschepen zijn eigenlijk gndingen, maar over de inrichting daarvan hebben we geen zeggingschap. Wat de erf pachtkwestie betreft, ddze is ons ook niet onsympathiek, maar er moeten gronden zijn. De gemeente zou dus moeten beginnen met gronden te koopen. Ons bezit in dezen is niet erg groot. Het plan Van Houten werd door ons bestudeerd doch het bleek te kostbaar. Door het uitbreidingsplan worden wegen aangelegd en kunnen de gronden misschien gekocht worden die eraan liggen. Wat de gedachte van een Badhuis betreft, met de idee zijn we zeer ingenomen. Gezamenlijk hebben we meerdere dier inrichtingen be zocht, het type Dordrecht schijnt ons voor hier het meest gewenscht. We hebben ons toen in verbinding gesteld met arch. Verheij om ons op de hoogte te stellen. De opzet was moeilijk, daar de ons het best lijkende in richting 50000 kostte, wat we te hoog von den voor hier, daar de inrichting dan jaarlijks ƒ4000 te kort zal geven. Een kleiner type zou ongeveer 30000 kosten. In het huidige stadium is het ons onmogelijk, den heer Breedveld te belasten met het maken en uit werken der plannen deze is reeds overbelast. We zullen het daarom zeer op prijs stellen, indien de Raad ons machtiging verstrekt, als crediet voor plannen voor een Badhuis. Inzake schoolartsen kunnen we een bevredi gend antwoord geven. We hebben de school besturen gepolst en met eenige restrictie was men er in algemeenen zin voor. Toen raad pleegden we de doktoren, die een plaatse lijken arts ontraadden. Toen raadpleegden we Dr. J. H. der Weduwen, dcch het is hem niet mogelijk, die functie aan te nemen. Gevolg was combineeren mot de omliggende gemeenten. Dr. Van der Hoeven heeft ons in dezen aangenaam voorgelicht. Er zal een commissie gevormd worden van 6 leden met uit ieder der 6 plaatsen uit den omtrek 1 lid. Begroot wordt, dat het f 11000 zal kosten, maar over 6 gemeenten verdeeld, is dat te doen. Met zeer korten tijd hopen we dan ook met definitieve plannen te komen. De speel terreinen hebben onze aandacht. De desbe treffende inspecteur» adviseert een commissie van propaganda voor lichamelijke ontwikke ling. Willne de heeren er propaganda voor maken, dan zullen we zeer erkentelijk zijn. Het venten langs den weg heeft de aandacht van ons college. De vergunningen worden gegeven door B. en W. en we zijn er zeer zuinig mee. De moeilijkheden der midden standers willen we niet verzwaren. Processen- verbaal inzake het venten zonder vergunning zijn opgemaakt; maar ik zal er de politie nogmaals op wijzen. Uit het ingestelde onder zoek is na vele moeilijkheden gebleken, dat hier geen Alastrim geweest is, doch waterpokken. Wat de regeling de- tin cieele verhouding van Rijk en Gemeente betreft, zijn we in geen slechte conditie, hetwelk de voorzitter met cijfers aantoont. Wat het be heer der gemeente betreft kan ik den heer Klaver meedeelen, dat we steeds de zuinig heid in acht nemen, ontglipt ons eens iets, dan is het geen opzet. Of alle aangekondigde werken zullen worden uitgevoerd Het is wenschelijk en 7/8 hopen we af te maken. Hierna de replieken en een dupliek, waarna de behandeling der begrooting. (Deze in het vo'gend nummer). (Gedeeltelijk gecorrigeerd) De gril van den Hertog Donderdag 25 December (Tweeden Kerstdag) geeft de Tooneelclub W.I.K.(Willen is Kunnen), onderafdeeling van de St. Josephgezellen- vereeniging, haar tweede uitvoering van dit seizoen in de zaal van den heer W. J. van Dril, des avonds om 8 uur. Opgevoerd wordt „De Gril van den Hertog" een blijspel in drie bedrijven met een voorspel van G. Nielen, waarmede 3 iaar geleden zoo'n groot succes werd be haald. De opbrengst van deze uitvoering kor. it ten bate van het vaandel. Tevens zij medegedeeld, dat dezer dagen van een on bekend gever een gift is ingekomen van f 10.en één van f 2.eveneens voor het vaandel. Vanaf deze plaats den milden geveis hartelijk dank. Wij vertrouwen, dat de vereeniging weer voor een uitverkocht huis zal spelen. Doel en spel verdienen dit ten volle. De prijzen zijn zoo gesteld, dat een ieder in de gelegenheid is zich van een plaatsbewijs te voorzien. Gelegenheid tot plaatsbespreken is er op den dag der uit voering van 121 uur n.m. Verkooping Donderdagavond had in Hotel Sistermans de verkoop bij afslag plaats van een koffiehuis en een woning aan de Molenstraat alhier, ten overstaan van den waarnemend-notaris G. W. Vaags. Perceel I was in hoogste bod gebracht op f 8200 en werd niet gemijnd. Perceel II was in hoog ste bod gebracht op f 3500 en werd mede niet gemijnd. De combinatie 1 en 2 werd gemijnd op f 3000 door mevr. P. Schrama-Kokkel- koorn, die dus koopster werd voor f 14.70c. Burgerlijke Stand Van 1719 December 1929. Geboren: Apolonia Jacoba Maria, d. v. C. Clemens en W. J. Rodewijk; Cornelis, z. v. J. M. Kolle en G. van Leeuwen Paul, z. v. R. Stouthamer en Th. Groot. Ondertrouwd: Johannes Antonius van Gent, 34 j. en Huberta Johanna van Sta veren, 33 j.; Laurens Klein, 31 i. en Cor nelia Johanna Perdaan, 31 jaar. Getrouwd: Franciscus van der Hoofd, 23 j. en Cornelia Maria van Leeuwen, 19 j.; Atze Dijkstra, 72 j. (wedr.) en Hendrika Wilhelmina Cardinaal, 65 j. (wed.); Pieter Kempe, 21 j. en Louisa Johanna Ratelman, 18 jaar. Overleden: Maria Christina Hubertina Houtakkers, 40 j.; Klazina van der Heijden, 79 j. wed. v. R. van der Snee; Leendert Pieter Degenaars, 3 j., z. v. G. Degenaars en C. Guldemeester. Terug te bekomen bij A. van Baekel, Joh. Verhulstweg 6, Bloemendaal, kinder- portemonnaie van Buuren, Krullelaan 10, Bloemendeal, zilveren armbandStoffer, Bosch en Duinlaan 12, Bloemendaal, draai schijf F. F. Bremer, Zuidertuindorplaan 4, Haarlem, rolletje centen van Roesing, Ter Hoffsteedeweg 17, Overveen, wit hondje van den Bos, Schroeder v. d. Kolkweg 20, Bloemendaai, portemonnaie-; F. J. M. Schu- ver, Julianalaan 39, Overveen, slinger van auto J. Tullenaar, Zij weg 10, Overveen, Lipssleutel no. 4034 J. v. d. Aardweg. L. v. Dale aan 2, Haarlem, collierIJzerman, Stolberglaan 41. Aerdenhout, spatiap van een rijwiel F. W. Knijper, Delftstraat 23, zwart, Haarlem, fox-terrier W. Valken burg, Zijlweg 23a, Overveen, kokertje met potlooden aan het Bureau van Politie te Overveen, gewichthuissleutel 3 sleutels aan een touwtje, dameshandschoen, jongens- klut. Gisteravond vergaderde de gemeenteraad van Beverwijk onder vooritterschap van den burgemeester. Aanwezig waren alle leden. Benoemingen Benoemd worden: tot leden van de commissie van toezicht op de gemeentelijke nijverheidsavondschool voor ambachtslieden, de heeren Ir. B. v. Exter; Ir. J. C. van Hattum en Ir. W. L. Z. v. d. Vegte tot leden van de commissie van toezicht op de Gem. Nijverheidsscholen voor meisjes, mevr. Hillev. Hoogstraten; mevr. Brak van Wijk en mevr. StoutenbeekPiso; tot lid der plaatselijke schoolcommissie de heer Dr. D. A. Boon tot lid van de commissie van toezicht op de Fröbelschool mej. J. Moens; tot leden van de commissie van overleg voor de ambtenaren de heeren: W. de Groot, W. Matèrs en J. F. Braun tot leden der commissie van overleg voor de werklieden de heeren J. Groot, G. Wellage en P. Noordeman tot onderwijzers aan de O. L. School no. 3 de heeren C. T. Trompet, 's Heer Arends- kerke en N. J. Redeker, Beverwijk tot onderwijzer aan de O. L. School no. 1 de heer C. L. Duininck, te 's Heer Arends- kerke; op den heer de Waal, te IJmuiden- Oost waren 6 stemmen uitgebracht tot opzichter-doodgraver aan de Algemeene Begraafplaats de heer A. C. Berghuis, alhier. Wijziging verordening B. en W. bieden ter vaststelling aan een wijziging van de verordening regelende de samenstelling van de commissie van toezicht op het Nijverheidsonderwijs voor meisjes. Goedgekeurd. Geldleening B. en W. stellen voor een geldleening aan e gaan van f 200.000.tegen een rente van 4 7/8 a pari. Goedgekeurd. Verbouwing politiebureau B. en W. stellen voor hun een crediet te verkenen van f 5844.80 ten behoeve van de verbouwing van het politiebureau. De heer EIJKING wil dit voorstel aan houden of splitsen. De bouw heeft een kapitaal gekost. De politiewacht is voldoende en de kamer van den inspecteur is ook voldoende. Spr. vindt het zonde een dergelijk crediet toe te staan voor een verbouwing, nu het bureau pas zeven jaar staat. Wat de cellen betreft, met de verbetering daarvan gaat spr. accoord. Daarom wil spr. het voorstel van B. en W. splitsen. De heer TROMP had ditzelfde wi'len. zeggen. Spr. begrijpt niet, dat het bureau nu reeds geheel verbouwd moet worden Het is weggegooid geld en spr. zal zijn stem dan ook aan het vomstel onthouden. De VOORZITTER antwoordt, dat de inrichting niet meer is volgens de eischen, welke tegenwoordig worden gesteld. Boven dien is het gebouw in oorlogstijd gezet. Thans laten zich gebreken herkennen. De manier, waarop de arrestanten naar de cellen worden geleid, deugt in ieder geval niet. De heer EIJKING dringt er op aan, dat dit en andere belangrijke vmorstellen ook in de commissie voor de financiën te behandelen. De heer GROOT juicht de verbouwing van harte toe. Het gebeurt, dat beschonken menschen, soms bevbloed, soms vechtende, door de politiemacht, waar dan soms men schen aanwezig zijn, naar de cellen gebracht worden. Spr. zou gaarne zien, dat de donkere kamer zóó ongericht werd, dat zij geheel aan haar doel zal beantwoorden. De wethouder, de heer STEIJN, wijst er op, dat deze zaak al lang wacht. Aan het onderhoud is in geen drie jaar wat gedaan, juist, omdat het wachten was op dit voorstel. Laten de leden zich duan eens gaan over tuigen, dat het zoo is. Het voorstel van den heer EIJKING wordt hierna in stemming gebracht en aan genomen met 7 tegen 6 stemmen. Het gaat dus terug naar B. en W. Verbetering Koningstraat B. en W. stellen voor, hun een crediet toe te staan van f 32430.voor het aanleggen van een nieuwe bestrating in de Koning straat en in den Hoflanderweg. Uit het advies van den Gemeente-archi tect blijkt, dat de Konihgstraat onder een geheel nieuw profiel wordt gebracht, waar door de rijweg een gemiddelde breedte ver krijgt van 5.80 Meter. Bovendien zullen trottoirs worden aangelegd van basaltine- tegels, opgesloten door een granieten band. Het trttoir zal een gemiddelde breedte ver krijgen van 1.80 Meter. De rioleering moet over een gedeelte (300 Meter) worden ver nieuwd. In verband met de gehouden besprekingen in de laatste Raadsvergadering omtrent het aanbrengen van een ges oten wegdek in de Koningsraat, heeft de gemeeente-architect geadviseerd daartoe niet over te gaan. De heer VISSER betreurt het, dat geen gesloten wegdek (asphalt) wordt aangebracht. De VOORZITTER antwoordt, dat dit afgestuit is op verschillende bezwaren, zoo als de aanwezigheid van de vele buizen en leidingen, de gsoote kosten (asphalt is twee maa zoo duur) en andere. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Het sluitingsuur der cafe's B. en W. adviseeren afwijzend te besch.k- ken op een adres van de afd. Velsen en Om streken van den Nederlandschen Bond van Koffie-, Restauranthouders en Slijters, hou dende verzoek om gedurende den Zaterdag en Zondag een later sluitingsuur voor ver- gunnings- en verlofslocaliteiten te willen bepalen en we; op des nachts 12 uur. De heer EIJKING gaat op dit oogenblik met het advies van B. en W. mee. Spr. wijst er evenwel op dat er kleinere gemeenten zijn, met een geringer verkeer, die een later s.uitingsuur hebben. Spr. voelt er voor, om in den zomertijd een uur later te sluiten. Laten adressanten met een gewijzigd verzoek komen. Spr. zegt verder, dat er met twee maten wordt gemeten. De VOORZITTER verzoekt den heer Eijking dit aatste nader toe te lichten. De heer EIJKING noemt een geva,l dat door den voorzitter onderzocht zal worden. De heeren VISSER en GROOT züijn er voor, nog vroeger te sluiten. Het afwijzend advies wordt hierna goed gekeurd. Dc interpellatie-Eijking Aan de orde is hierna de interpellatie van den heer Eijking om bestratingswerken, welke niet zouden zijn uitgevoerd. De vragen en de daarop door B. en W. gegever antwoorden, zijn door ons reeds gepubliceerd. De heer Eijking zegt dat het antwoord niet bevredigend is. Het betegeld voetpad langs den Grooten Houtweg is voor een gedeelte weggelaten. Het antwoord op zijn tweede vraag is geheel onbevredigend. Er is geld gevoteerd voor voetpaden, die niet aangelegd zijn. Dat was met het oog op het leggen van kabels, maar men had de paden toch daarna kunnen aanleggen. Anders had men geen geld mogen voteeren. Dat de pogingen tot aankoop van de voor tuintjes aan den Alkm. weg zijn afgestuit op onwil van de eigenaars is onjuist. Enkele eigenaren waren inderdaad niet bereid, maar ten aanzien van één eigenares is de gemeente nalatig gebleven. Nu pas is het werk uit gevoerd. De begrooting van a! die werken is met ruim f 40.000.overschreden. Spr. kan dit zoo niet beoordeelen, maar voor hem staat het vast, dat de zaak niet goed is bezien, anders was de begrooting niet zoo ver overschreden. De VOORZITTER antwoordt, dat de heer Eijking niet bij zijn interpellatie is gebleven. Zijn vragen zijn beantwoord de raad moet nu uitmaken of hij met de antwoorden tevreden is. De heer EIJKING vindt dit pressie uitoefenen op den raad. Laat de raad maar eens onderzoeken. De heer VISSER meent, dat de zaak naar de financieele commissie moet worden verwezen, opdat deze kan onderzoeken, of de genoemde overschrijding inderdaad juist is. De heer EIJKING zegt, dat de heer Visser de commissie voor openbare werken vergeet. Die is verantwoordelijk. De VOORZITTER antwoordt, dat open bare werken voor de antwoorden is gehoord. De heer TROMP zegt, dat de voetpaden langs den Polderweg toch reeds aangelegd hadden kunnen worden. Hei geld was er toch voor gevoteerd. De VOORZITTER zegt dat dit buiten de vragen omgaat. De raad kan alleen spreken over de antwoorden van B. en W. Daarover moet de raad zich uitspreken. Dat is inter- pelleeren. De heer VISSER vraagt uitvoeriger be antwoording. Vooral over de financiën. Spr. stelt voor de zaak te verwijzen naar de financieele commissie. De heer MATERS merkt op, dat de heer Eijking zijn vragen nier goed gesteld heeft. Het door hem bedoelde gedeelte van den Grooten Houtweg, dat niet verbeterd is, was ook niet in het bestek genoemd. Spr. gaat daarom volkomen accoord met het antwoord van B. en W. Het voorstel-Visser wordt hierna ver worpen. Besloten wordt hierna de discussies te sluiten. Met 10 tegen 3 stemmen wordt besloten de antwoorden voor kennisgeving aan te nemen. Tegen stemden de heeren Visser, Eijking en Tromp. Weigering bouwvergunning In de raadsvergadering van 28 November 1.1. werd in handen van B. en W. om advies gesteld een adres van de handelsvereeniging onder de firma P. Langendijk alhier, waarbij beroep wordt ingesteld bij den raad tegen het besluit van B. en W. van 29 October 1.1. tot weigering der gevraagde vergunning tot het gedeeltelijk vernieuwen en nieuw op richten van een bergplaats aan de Meer straat, hoek Koudenhorn. B. en W. adviseeren thans dit beroep af te wijzen op verschillende gronden. Goedgekeurd. De huur van de gemeente woningen In de raadsvergadering van 25 Maart i.l. werd in handen van B. en W. gesteld om prae-advies een voorstel-Eijking om de huren der gemeente-woningen aan den Wijker- meerweg voor alle huurders te bepalen op f 2.85 per week. B. en W. adviseeren thans dit voorstel niet aan te nemen. De heer EIJKING noemt deze woningen „leeuwenkooien" en krotten. De raad is bevoegd een huurbijslag te verleenen. Zijn voorstel is bij de eerste behandeling door den sociaal-democraat Groot, die voorstelde om het aan te houden, in afwachting van een ministerieele beschikking, gefnuikt. De heer GROOT bestrijdt dit. Hij had voorgesteld om van den-Minister te verkrijgen dat de annuïteit van 35 op 50 jaar zou worden gesteld, waardoor de huren misschien ver laagd zouden kunnen worden. Dit is inder daad geschied. Spr. is dus wel voor huur- verlaging. doch dan niet alleen voor deze woningen maar ook voor de woningen van alle woningbouwvereenigingen. De heer VISSER wil de huren in overeen stemming brengen met de inkomens. Men kan van den Minister vergunning vragen om een bijslag te geven. De heer GROOT wil een amendement indienen bedoelende ook de huren van de woningbouwvereenigingen te verlagen. (Er is inmiddels een kunstmatige storm in de raadszaal ontstaan, veroorzaakt dooi den „geruischloozen ventilator", waardoor aan de perstafel niets kan worden verstaan. Wanneer deze orkaan bedaard is blijkt de wethouder, de heer ZWAGER aan het woord te zijn. De heer VISSER dient een amendement in. bedoelende de huren vast te stellen naar de inkomens der bewoners, tot een maximum van f3.85 per week. De VOORZITTER merkt op dat dit een apart voorstel is. Het afwijzend advies van B. en W. korrit dan in stemming en wordt aangenomen met 10 tegen 3 stemmen. Tegen stemden de heeren Eijking, Visser en Tromp. De heer VISSER neemt zijn voorstel terug. Rondvraag De heer VISSER vraagt hoe het staat met de Radio-distributie. Dit wil spr. voorkomen, dat deze zaak door een ot andere oorzaak stagnatie ondervindt. Men schijnt er wat Zwaar aan te tillen» R. K. COÖP. LAND- EN TUINBOUWBANK BEVERWIJK - BREESTRAAT 71 VOORSCHOTTEN 5 REKENING-COURANT SPAARGELDEN EN DEPOSITO'S. Spr. vraagt verder inlichtingen voor de aanbesteding van de bestratingswerken aan de Pijpkade. De laagste inschrijver schijnt onbillijk te zijn behandeld. De heer EIJKING ondersteunt dit. De gunning had aan den laagsten inschrijver moeten geschieden. Spr. verzocht de gunning in te trekken en ze te geven aan den laagsten inschrijver v. Zutphen. De heer TROMP hoopt, dat de Radio distributie spoedig in behandeling zal komen. De VOORZITTER antwoordt, dat over de Radio-distributie binnenkort een bespre king zal worden gehouden. Waarschijnlijk Zal deze zaak in de volgende raadsvergadering reeds ter tafel komen. Wat de gunning der bestratingswerken betreft, deze zijn niet aan den laagsten in schrijver gegund. o.a., omdat deze geen vakman was voor dit werk en ook, omdat de monsters niet beantwoordden aan hetgeen geëischt werd. Naar aanleiding van een, reeds vroeger door den heer Eijking gestelde vraag, deelde de voorzitter mede, dat door den directeur der Lichtbedrijven geen provisie is toegekend aan belanghebbenden voor den verkoop van gas artikelen. Hierna ging de raad in geheime zitting. Het programma voor de feestelijkhedi ter geelegenheid van het zilveren priester feest van de Zeereerw. Paters Fabianus en Ernestus luidt als volgt: Zaterdag 28 December a.s., des avonds om half zeven, plechtige ontvangst van de Zeereerw. jubilarissen aan den ingang van de ekrk. Daarna Veni Creator en plechtig Lof door den Zeereerw. Pater Fabinus. Na het Lof feestlied. Zondg 29 December, des morgens om half elf, plechtige Hoogmis door den Zeereerw. Pater Ernestus. Onder de Hoogmis feest predikatie. Des middags om half drie is er een plech tig Lof, waarna van drie tot vier uur in het Patronaatsgebouw de receptie wordt gehou den. Tijdens de receptie zal het dubbelman- nenkwartet „St. Caecilia" de Eerw. jubila rissen toezingen. De huldiging heeft plaats in het Patro naatsgebouw, des avonds om half acht. Na het zingen van het welkomstlied wordt de feestrede uitgesproken door den voorzitter van het feest-comitë, waarna het cadeau van de parochianen zal worden aangeboden. Na dit officieele gedeelte zal door het tooneelgezelschap „Alberdingk Thijm", uit Haarlem een tooneelstuk worden opgevoerd, getiteld: „Don Garcia Moreno". ter eere van de juoilarisssn, de vlag- uit te ZONDAG half 8 voor Joanna Meimans- v. d. Veldt; 10 uur voor de parochie; half 3 Lof. MAANDAG, 8 u. voor Matthieu Schryen. DINSDAG, geen H. Mis. Vigilie v. Kerst mis. Geboden vasten- en onthoudingsdag. 's Middags van 4 uur af gelegenheid om te biechten. WOENSDAG, 5 uur Nachtmis voor over- overleden Vader; half 7 de tweede H. Mis, voor Petrus v. d. Hulst, waaronder Kerst liederen worden gezongen; half 3 Lof. Wegens omstandigheden dit jaar alleen biechthooren na de Hoogmis tot zoolang als er achtereenvolgens biechtelingen zullen zijn. Onder de H.H. Missen collecte met open schaal. DONDERDAG, half 8 voor Carolus Jan sen; 10 uur voor Antje Zeestraten. VRIJDAG, om 8 uur voor Nicolaas Eks en Maria Stokman. ZATERDAG, om 8 uur voor Nicolaas Eks en Maira Stokman. ZONDAG, half 8 ter eere van de H.Anna voor overleden Ouders; 10 uur voor de parouhie. Gemeenteraad Openbare vergadt ring van den raad dezer gemeente op Vrijdag, den 27 December 1929, des namiddags om half drie uur. 1. Benoeming van een onderwijzer van bijstand aan de Openbare School voor gewoon en uitgebreid lager onderwijs der temeente. 2. Verzoek van het Comité der Vereeni- gingen van Burgemeesters en Secretarissen in de kantons Hoorn, Purmerend, Alkmaat en Schagen, om wijziging van het Bezol digingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1928, in verband met de onderwijsbelangen ten plattelande. 3. Verzoek van de Centrale Esperanto Propaganda Commissie, om invoering van een cursus in Esperanto op de openbare en bijzondere lagere scholen der gemeente. 4. Verzoek van het Bestuur der Vereeni ging „Pro Juventute" in het Arrondissement Haarlem, om eene subsidie van 25.voor het iaar 1930. 5. Verzoek van de afdeeling Zuid-Hol land van de Vereeniging van Nederlandsche Gemeenten, om eene bijdrage van 1/4 cent per inwoner voor de aankleeding van de bestuurskamer van het nieuwe gebouw der Ned. Vereeniging van Gemeenten te 's-Gra- venhage. 6. Verzoek van de beide plaatselijke muziekverenigingen, om vergrooting van de muziektent en de plaatsing van een veertigtal dichte lessenaars daarin. 7. Verzoek van de afdeeling Lisse van den Ned. R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden, om wijziging van de Verordening op de Winkelsluiting en slui- 'ing van alle winkelss gedurende één middag per week, een en ander in verband met de inwerkingtreding van het werktijdenbesluit voor winkels op 1 Januari 1930. 8. Voorstel tot den verkoop van een percee bouwterrein langs de Narcissen- straat aan den heer Jac. Kingma, alhier. 9- Comptabiliteit. 10. Ingekomen stukken en mededeelingen. Voordracht onderwijzer B. en W. dezer gemeente hebben aan den raad voor de vervulingl vane en nieuwe plaats als onder wijzer aan de Openbare School voor lager en uitgebreid lager onderwijs in deze ge meente ed volgende voordracht aangeboden: no. 1 de heer W. van Ingen te Oldenzaal; no. 2 mej. A. de Goede, te Akersloot; 110. 3 mej. J. E. Jöbsis, te Geldermalsen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1929 | | pagina 14